CS241076B2 - Method of 0-benzoylbenzoic acid's,hydrogen fluoride's and boron trifluoride's complex decomposition - Google Patents

Method of 0-benzoylbenzoic acid's,hydrogen fluoride's and boron trifluoride's complex decomposition Download PDF

Info

Publication number
CS241076B2
CS241076B2 CS842186A CS218684A CS241076B2 CS 241076 B2 CS241076 B2 CS 241076B2 CS 842186 A CS842186 A CS 842186A CS 218684 A CS218684 A CS 218684A CS 241076 B2 CS241076 B2 CS 241076B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
complex
hydrogen fluoride
boron trifluoride
acid
amount
Prior art date
Application number
CS842186A
Other languages
English (en)
Other versions
CS218684A2 (en
Inventor
Michel Devic
Original Assignee
Atochem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atochem filed Critical Atochem
Publication of CS218684A2 publication Critical patent/CS218684A2/cs
Publication of CS241076B2 publication Critical patent/CS241076B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C46/00Preparation of quinones
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C50/00Quinones
    • C07C50/16Quinones the quinoid structure being part of a condensed ring system containing three rings
    • C07C50/18Anthraquinones, i.e. C14H8O2
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/584Recycling of catalysts

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu rozkladu komplexu, tvořeného kyselinou o-benzoylbenzovou (kyselina OBB), fluorovodíku (HF) a fluoridu boritého (BF3) obecného vzorce I
kde n a m znamenají celá čísla 1 až 6.
Tyto komplexy je možno získat způsobem podle evropského patentového spisu číslo 55 951 (Atochem).
К izolaci kyseliny OBB, obsažené v těchto komplexedh, na základě její cyklizace s anthradhinonem je možno například podro- . bit komplex působení vroucí vody inebo hydroxidu sodného. Tento způsob má tu nevýhodu, že může dojít к destrukcí fluorovodíku a fluoridu boritého a tím může dojít к malé možností zpětného získání fluorovodíku a fluoridu boritého, které se užívají jako katalyzátory při výrobě anthrachinonu, tak jak je popsána ve svrchu uvedeném evropském spisu.
Při delším zahřívání uvedeného komplexu na teplotu 150 až 200 °C dochází к rozložení komplexu, avšak současně dochází к téměř úplnému rozložení kyseliny OBB. Voda, která se vytváří v průběhu této reakce, se slučuje s fluorovodíkem a fluoridem boritým, takže navíc není možno tyto katalyzátory znovu použít.
Při delším zahřívání komplexu ve vakuu při nižší teplotě, například 50 až 100 °C, je možno omezit rozklad kyseliny OBB, avšak současně dochází к vázání určité části katalyzátoru v této kyselině, takže postup není ekonomicky výhodný.
V případě, že se komplex zahřívá při nižší teplotě v Inertním rozpouštědle, dochází rovněž к alespoň částečnému rozkladu kyseliny OBB a současně není možno zcela získat zpět svrchu uvedené katalyzátory.
Ve francouzském patentu firmy Atochem je popsán způsob rozkladu svrchu uvedeného komplexu tak, že se komplex v inertním rozpouštědle při teplotě 20 °C destiluje v koloně, v níž dochází к návratu rozpouštědla zpětným chladičem. Při tomto postupu je možno získat zpět prakticky kvantitativně fluorovodík a fluorid boritý, avšak není možno· izolovat kyselinu OBBB jinak, než po jejím oddělení spolu s rozpouštědlem, v němž byl rozpuštěn původní komplex.
Způsob podle vynálezu odstraňuje nevýhody známých způsobů. Při provádění tohoto postupu je .možno prakticky kvantitativně získat zpět fluorovodík a fluorid boritý a na drulhé straně kyselina OBB prakticky nepodléhá rozkladu a je možno ji cyklizovat na anthrachinon bez předchozí izolace z prostředí, v němž byla uvolněna, a za týchž podmínek, které byly užity к rozkladu svrchu uvedeného komplexu.
Způsob podle vynálezu se provádí italk, že se komplex obecného vzorce I podrobí za atmosférického tlaku nebo při tlaku nižším než atmosférickém působení kyseliny sírové o koncentraci alespoň 96 hmotnostních °/o, s výhodou je možno užít oleum.
Jako příklad je možno uvést, že množství kyseliny sírové o koncentraci 96 hmotnostních % je s výhodou 1 až 3 hmotnostní díly na 1 díl kyseliny OBB v komplexu, v případě, že se použije oleum s obsahem 20 hmotnostních °/o SO3, užije se 0,5 až 2 hmotnostní díly na 1 díl kyseliny OBB.
Teplota, při níž je možno současně provádět rozklad komplexu a cyklizaci uvolněné kyseliny OBB na anthrachinon, še obvykle pohybuje v· rozmezí 100 až 180 °C, s výhodou 120 až 150 °C.
К usnadnění zpětného získání fluorovodíku a fluoridu boritého je zvláště výhodné užít při uvedeném teplotním rozmezí tlak, který se pohybuje s výhodou v rozmezí atmosférického tlaku až tlaku 4 kPa.
Způsob podle vynálezu obvykle trvá 15 minut až 2 hodiny při zachování svrchu uvedených reakčních podmínek.
V případě, že se reakce provádí při tlaku nižším než atmosférický tlak, je výhodné použití kyseliny sírové, s výhodou při teplotě 150 °C při trvání reakce přibližně 30 minut.
V případě, že se reakce provádí za atmosférického tlaku nebo za tlaku jen o málo nižšího, je výhodné použití olea s obsahem například 20 hmotnostních °/o SO3 místo kyseliny sírové. V tomto případě se užije teplota přibližně 120 °С a postup trvá přibližně 1 hodinu.
Při rozkladu komplexu se získá fluorovodík a fluorid boritý v plynném stavu. Fluorovodík je možno oddělit od fluoridu boritého například kondenzací. Fluorovodík a fluorid boritý, popřípadě po promytí například kyselinou sírovou nebo oleem, které se užívají к rozkladu komplexu, je možno znovu užít jako katalyzátoru pro výrobu téhož komplexu.
Při zvláště výhodném provedení způsobu podle vynálezu je možno fluorovodík, který se uvolňuje při rozkladu komplexu, částečně nebo úplně převést na fluorid boritý v průbělhu jeho vzniku reakcí s kyselinou boritou H3BO3, která se přivádí do reakční směsi současně s oleem nebo s kyselinou sírovou.
Anthrachinon, který se tvoří při rozkladu komplexu, je možno snadno a hospodárně izolovat například tak, že se vyvolá jeho ne241D76 rozpustnost zředěním výsledné směsi s Obsahem kyseliny sírové s následnou izolací a čistěním nerozpustného· anthrachinonu jednoduchou filtrací a promýváním. Výsledná reakční směs se obvykle ředí vodou tak, aby výsledná · koncentrace kyseliny sírové byla například přibližně 70 hmotnostních procent a tak, že koncentrace athrachinonu je až 80 hmotnostních %. Kyselý matečný louh je pak možno znovu zahustit a · znovu užít к rozkladu komplexu a k tvorbě kyselého roztoku, sloužícího -ke zředění roztoku anithrachlinonu v kyselině sírové.
Způsob podle vynálezu je možno uskutečnit kontinuálně nebo po jednotlivých sázkách v jednom reaktoru nebo v několika reaktorech, zařazených za sebou.
Na přiloženém výkresu je znázorněno schéma uskutečnění způsobu podle vynálezu kontinuálně ve dvou reaktorech, které jsou zařazeny za sebou. Postup se provádí tak, že se komplex kyseliny OBB, fluorovodíku a· fluoridu boritého· přivádí potrubím 1 do reaktoru 2. Koncentrovaná kyselina sírová nebo oleum· se přivádí poOrubím 3 do promývání ketony 4 před přívodním potrubím 5 do· reaktoru 2. Fluorovodík a fluorid boritý opouští reaktor 2 potrubím 6.
Roztok kyseliny sírové, který se nacihází v reaktoru 2, opouští tento reaktor potrubím 7 a přichází do reaktoru 8. Plynný fluorovodík a fluorid boritý opouští reaktor 8 potrubím 9. Takto vytvořená plynná směs se přivádí potrubím 10 do děliče 11, kde dochází k oddělení fluorovodíku od fluoridu boritého kondenzací fluorovodíku.
Kondenzovaný fluorovodík se odvádí potrubím 12. Plynný fluorid boritý se vede potrubím· 13 do· o^r’<^^mm^,vací koleny 4, odkud se odvádí potrubím 14. Roztok kyseliny sírové z reakOo-u 8 se odvádí potrubím 15 ke zředění, filtraci a promytí svrchu uvedeným způsobem, tento postup není . na výkrese znázorněn.
•Vynález bude osvětlen následujícími příklady, které uvádějí zejména provedení, v němž uvolněný fluorovodík je kvantitativně měněn na · fluorid boritý reakcí s kyselinou boritou H3BO3.
Příklad 1
Postupuje se způsobem podle evropského patentového spásu č. 035 951, přičemž se uvede v reakci jeden mol anhydridu kyseliny ftalové a 1 mol benzenu v 10 molech fluoro vodíku a. 10 moleclh fluoridu boritého. Část plynného fluoridu boritého se · odstraní při teplotě —40 °C, čímž se získá ina 1 mO užitého· anhydridu kyseliny ftalové roztok kyseliny OBB ve fluorovodíku, který obsahuje 203,3 g kyseliny OBB, 308,7 g fluoridu boritého, 200· g celkového fluorovodíku a 22,7 g nečistot, které se odpaří ve vakuu při teplotě O °C, čímž se ze 1O0 g počátečního roztoku získá 6O g výsledného roztoku.
Do- reakční nádoby z neMidovatelné oceli se zamícháním přidá 60 g tohoto roztoku, 31,5 g kysellny s^íío^^ o koncentraci 916 krnoV nostních % a 8,5 g kyseliny Ь-тМе H5BO3 a pak se směs zahřívá za tlaku 4 kPa na teplotu · 150 °C a na této· teplotě se směs udržuje 20 minut.
Při vyhodnocení celkového množství fluoridu boritého, který se oddělí z reakční směsi je možno uzavřít, že výtěžek, vztažený na · fluorovodík as· fluorid boritý, které byly užity na počátku v komplexu je vyšší než 9.9 procent, což znamená prakticky kvantitativní účinnost způsobu podle vynálezu.
Po · zchlazení, insojubilisact · výsledného antradhinonu, vzniklého z kyseliny OBB, uvolněné z komplexu zředěním kyseliny sírové vodou, po izolaci filtrací a po promytí takto Insdlubilizova-ného -antrachiinonu se tímto způsobem získá 23,6 g čistého antrachinonu, což odpovídá výtěžku 91,2 %, vztaženo na kyselinu OBB.
ří
V případě, že se užije téhož zařízení a postupuje se obdobným způsobem jako v příkladu 1 a odpaří se totéž množství stejného roztoku komplexu jako v příkladu 1 a užije se 31,5 g olea os 20 % kysličníku sírového a postup se provádí při teplotě 120 “C a za atmosférického tlaku po dobu 30 'minut za přítomnosti 8,5· g kyseliny borité, je výtěžek, vztažený na fluorovodík a fluorid boritý, původně · obsažené v komplexu rovněž vyšším než 99 %, což je dokladem téměř kvantitativní účinnosti přeměny, dosažené způsobem podle vynálezu.
Výtěžek, vztažený na kyselinu OBB a vypočítaný z množství čistého antradhinonu po zředění prostředí s obsahem kyseliny sírové má výsledný obsah 70 hmotnostních % k dosažení nerozpustnosti anlra^chi'nrnu, pofiltraci a po prmytí nerozpustného .antrachinonu je celkem 79 %.

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Způsob rozkladu komplexu kyseliny o-beinzoylbenzoové, fluorovodíku a fluoridu bonitého obecného vzorce I kde n a m znamenají čísla v rozmezí 1 až 6, přičemž na jedné straně se získává fluorovodík a fluorid boritý, na druhé straně se získává antrachin-on, který je výsledkem cyklizace kyseliny o-beinzoylbenzoové, vyznačující se tím, že se komplex podrobí působení kyseliny sírové a koncentraci alespoň 96 hmotnostních anebo působením olea pod tlakem, který je nejvýš roven atmosférickému tlaku a při teplotě 100 až 180 aC.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se použije množství kyseliny sírové 1 až 3krát vyšší .než je množství kyseliny o-benzoylbenzoové, obsažené v komplexu.
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se použije olea v množství 0,5 až 2krát vyšším než je množství kyiseliny o-benzoylbenzoové obsažené v komplexu.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že rozklad komplexu trvá 15 minut až 2 hodiny.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že se rozklad komplexu provádí za přítomnosti množství kyseliny borité, které je dostatečné к přeměně fluoridu boritého na fluorovodík.
  6. 6. Způsob podle bodů .1 až 5, vyznačující se tím, že se výsilediné reakční prostředí ředí vodou к insolubilisaci antrachinonu.
  7. 7. Způsob podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že se výsledné reakční prostředí ředí к dosažení insolubilisace antrachinonu vodným roztokem kyseliny sírové.
CS842186A 1983-03-30 1984-03-27 Method of 0-benzoylbenzoic acid's,hydrogen fluoride's and boron trifluoride's complex decomposition CS241076B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8305207A FR2543544B1 (fr) 1983-03-30 1983-03-30 Procede de decomposition d'un complexe d'acide orthobenzoyl-benzoique, de fluorure d'hydrogene et de trifluorure de bore

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS218684A2 CS218684A2 (en) 1985-06-13
CS241076B2 true CS241076B2 (en) 1986-03-13

Family

ID=9287370

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS842186A CS241076B2 (en) 1983-03-30 1984-03-27 Method of 0-benzoylbenzoic acid's,hydrogen fluoride's and boron trifluoride's complex decomposition

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4591460A (cs)
EP (1) EP0121466B1 (cs)
JP (1) JPS59184145A (cs)
KR (1) KR900003141B1 (cs)
CA (1) CA1204110A (cs)
CS (1) CS241076B2 (cs)
DE (2) DE3465466D1 (cs)
ES (1) ES531088A0 (cs)
FI (1) FI78288C (cs)
FR (1) FR2543544B1 (cs)
IN (1) IN160308B (cs)
PL (1) PL246877A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2572396B1 (fr) * 1984-10-31 1986-12-19 Atochem Procede de preparation d'amyl-2-anthraquinone a partir d'amyl-benzene et d'anhydride phtalique
FR2575154B1 (fr) * 1984-12-21 1987-01-23 Atochem Procede de preparation d'anthraquinone
JPH0513664Y2 (cs) * 1988-03-19 1993-04-12
NL8802732A (nl) * 1988-11-08 1990-06-01 Philips Nv Magnetische resonantiewerkwijze en -inrichting.
US5041571A (en) * 1990-03-29 1991-08-20 Hoechst Celanese Corporation Process of producing anthraquinones in one step
FR2731705B1 (fr) * 1995-03-15 1997-04-30 Atochem Elf Sa Procede de synthese de 2-ethyl-anthraquinone
FR2748023B1 (fr) * 1996-04-30 1998-07-24 Rhone Poulenc Chimie Hydrogenofluorosulfonates de base organique, leur utilisation pour liberer les bases organiques de leur fluorhydrate, leur procede de preparation, compositions les comportant

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1895788A (en) * 1923-11-21 1933-01-31 Nat Aniline & Chem Co Inc Process of making anthraquinones
US2496894A (en) * 1947-02-26 1950-02-07 American Cyanamid Co Manufacture of anthraquinone
US3032560A (en) * 1959-05-29 1962-05-01 Lynn H Dawsey Process for preparing amylanthraquinone
US4035396A (en) * 1975-04-07 1977-07-12 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for preparing alkylanthraquinone
DE2527491C2 (de) * 1975-06-20 1983-06-09 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Herstellung von Anthrachinonen
AT351019B (de) * 1976-05-10 1979-07-10 Yamamoto Kagaku Gosei Kk Verfahren zur herstellung von 2-(p-amylbenzoyl) -benzoesaeure
JPS5547639A (en) * 1978-09-29 1980-04-04 Mitsubishi Chem Ind Ltd Preparation of alkylanthraquinone
FR2496097A1 (fr) * 1980-12-16 1982-06-18 Ugine Kuhlmann Procede pour la preparation de l'anthraquinone et de ses derives substitues
FR2532303A1 (fr) * 1982-09-01 1984-03-02 Ugine Kuhlmann Procede de decomposition d'un complexe d'acide ortho-benzoyl-benzoique, de fluorure d'hydrogene et de trifluorure de bore

Also Published As

Publication number Publication date
CS218684A2 (en) 1985-06-13
FR2543544B1 (fr) 1986-01-17
JPS59184145A (ja) 1984-10-19
CA1204110A (fr) 1986-05-06
KR900003141B1 (ko) 1990-05-09
FR2543544A1 (fr) 1984-10-05
US4591460A (en) 1986-05-27
IN160308B (cs) 1987-07-04
ES8501730A1 (es) 1984-12-01
FI78288C (fi) 1989-07-10
DE121466T1 (de) 1985-04-11
ES531088A0 (es) 1984-12-01
KR840007864A (ko) 1984-12-11
EP0121466A1 (fr) 1984-10-10
DE3465466D1 (en) 1987-09-24
PL246877A1 (en) 1985-03-26
JPS6323179B2 (cs) 1988-05-16
EP0121466B1 (fr) 1987-08-19
FI841262A0 (fi) 1984-03-29
FI78288B (fi) 1989-03-31
FI841262A (fi) 1984-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0476009A1 (en) EXTRACTION PROCESS FOR REMOVING IMPURITIES FROM A TEREPHTHALIC ACID FILTRATE.
US3338959A (en) Process for separation and recovery of glutaric, succinic, and adipic acids
CS241076B2 (en) Method of 0-benzoylbenzoic acid&#39;s,hydrogen fluoride&#39;s and boron trifluoride&#39;s complex decomposition
US2964535A (en) Purification of nu-methyl pyrrolidone
US4200620A (en) Decontamination of wet-processed phosphoric acid
US4012451A (en) Process for the separation of 4,4&#39;-dichlorodiphenylsulfone
FI59077B (fi) Foerfarande foer rening av vaotprocessfosforsyra
US4450291A (en) Decontamination of KA oil refinement waste stream
US2797216A (en) Production of caprolagtam
US2737511A (en) Extraction of lactam
US3359283A (en) Recovery of dicarboxylic acid anhydrides from aqueous acid solution
JPS6026103B2 (ja) ε−カプロラクタム及び硫安の回収方法
US3996336A (en) Purification of phosphoric acid
JP3019535B2 (ja) タールからのインデン回収法
NO153221B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk virksomme 6-metoksy-alfa-karboksypenicilliner
US2441521A (en) Acid recovery process
EP0068248A1 (en) Process for the production of dithionites
US3528997A (en) Process for treating residual liquors from the manufacture of phthalic anhydride and the recovery of citraconic and maleic anhydrides and acids therefrom
DE2036937C3 (de) Verfahren zur Gewinnung von p-Diisopropylbenzoldihydroperoxid
US2783278A (en) Purification of omicion-nitrodiphenylamine
US2800507A (en) Production of pimelic acid
US2150331A (en) Purification of maleic anhydride
US806660A (en) Process of making concentrated formic acid.
US2437852A (en) Process for separating diacetone and monoacetone sorbose
GB963359A (en) Chemical process for recovery of vanadium and copper catalysts