CS240900B1 - Regeneration method of ionex filters - Google Patents

Regeneration method of ionex filters Download PDF

Info

Publication number
CS240900B1
CS240900B1 CS832193A CS219383A CS240900B1 CS 240900 B1 CS240900 B1 CS 240900B1 CS 832193 A CS832193 A CS 832193A CS 219383 A CS219383 A CS 219383A CS 240900 B1 CS240900 B1 CS 240900B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
water
chloride
filtrate
solution containing
denitrification
Prior art date
Application number
CS832193A
Other languages
English (en)
Inventor
Vaclav Michek
Original Assignee
Vaclav Michek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaclav Michek filed Critical Vaclav Michek
Priority to CS832193A priority Critical patent/CS240900B1/cs
Priority to CH1432/84A priority patent/CH660692A5/de
Priority to DD84261193A priority patent/DD253727A3/xx
Priority to SU847773352A priority patent/SU1512651A1/ru
Priority to GB08408040A priority patent/GB2139522B/en
Priority to NL8400983A priority patent/NL8400983A/nl
Priority to DE19843411474 priority patent/DE3411474A1/de
Priority to HU841263A priority patent/HU193564B/hu
Priority to JP59059707A priority patent/JPS59213445A/ja
Publication of CS240900B1 publication Critical patent/CS240900B1/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J49/00Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor
    • B01J49/05Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor of fixed beds
    • B01J49/08Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor of fixed beds containing cationic and anionic exchangers in separate beds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J49/00Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor
    • B01J49/05Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor of fixed beds
    • B01J49/07Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor of fixed beds containing anionic exchangers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)

Description

Vynález ae týká způsobu regenerace ionexových filtrů na odstoanování dusičnanů, případně složek tordosto z vody.
Stále se zvyšující obsah dusičnanů v přírodních vodách se stává v poslečtaí době závažným problémem. Dusičnany nelze' z ·vody odstraňovat běžnými vortórenskými. ix^upy, nebot jsou za přirozených, tedy ' aerobních .podnínek konečným a proto stabilním produktem přeměny dusíkatých látek v půdě a ve . vodě. Z řady zdrojů dusíkatých sloučenin je nejvýznamnější velkoplošné zmčištování aplika dus^atých průmyslových hno^v v zemědělství.
Dusičnany působí zdravotní poruchy až smrtelná onemocnění u lidí a teplokrevných zvířat. Nejznámější je vliv dusičnanů na vznik tzv. dusičnanové alimentární methomoglobinaemie, ke které může dojít u kojenců do tří měsíců věku, jestliže je jim připravována umělá strava z vody, obsahující více·než 15 mg.l N0. Přitom·čs.norma připouští'až 50 mg.!· N0. I obdobné zahraniční standardy povolují vyšší koncentrace, než je uvedený limit pro kojence. U dospělých způsobují vyšší koncentrace dusičnanů v pitné vodě·rakovinu jícnu, žaludp a močového měchýře. Mohou být . příčinou potratů krav a smrtelných otrav uměle vyživovaných telat. Dusičnany ve vodě působí nepříznivě i v potravinářství (např. při klíčení sladu), při konzervování potravin a výrobě nápoj’ů.
Složky tvrdosti jsou kromě dusičnanů na závadu tehdy, přesahuje-li jejich obsah v upravované vodě hodnoty dané normou · pro pitnou vodu. •Kromě toho jsou na závadu v některých provozech potravinářských, kde vyšší tvrdost způsobuje např.
- 2 zákaly nápojů. 240 900
Jedním ze žpůsobů jak odstraňovat dusičnany z vody je použití ionexů. Jejich společnou výhodou je nezávislost na teplotě vody, vyhovující reakční rychlost, vysoká účinnost a průběh denitrifikace bez přídavku cizích látek a bez nutnosti anaerobního prostředí. Většinou se však při tomto postupu nepříznivě změní obsah ostatních aniontových složek vody. Nejobvyklejší je použití samotného silně bazického anexu v chloridové formě. Jeho nevýhodou je však vysoký obsah chloridů ve filtrátu, nebot zvláště na počátku pracovního cyklu
V vyměňuje anex tohoto typu všechny.přítomné anionty za aniont chloridový.
Obsah těchto chloridů v upravené vodě potom překračuje hodnoty, stanovené normou pro pitnou vodu. Filtrát je v podstatě chloridový denaturát, který může způsobovat fyziologické potíže. Naopak sírany jsou z upravované vody odstraněny spolu s dusičnany. Částečně jsou odstraněny i hydrogenkarbonáty, takže je podstatně změněna kvalita vody. Výhodou použití této chloridové formy anexu je však snadná regenerovatelnost. Při regeneraci lože jsou dusičnany vymyty již osmi objemy 10 % roztoku chloridu sodného.
Použití samotného silně bázického anexu v hydrogenkarbonátové formě je též nevýhodné(a sice pro vysoký obsah hydrogenkarbonátů ve filtrátu. Hydrogenkarbonáty v prvé polovině sorpční fáze nahrazují všechny přítomné anionty. Teprve ve druhé třetině sorpční fáze dochází к postupnému narůstání obsahu chloridů a v poslední třetině vzroste koncentrace chloridů značně nad vstupní koncentraci, v důsledku jejich postupné desorpce z ionexového lože.
To však u vstupních vod s vyššími koncentracemi chloridů znamená překračování normovaných hodnot chloridů ve filtrátu. Sírany jsou odstraňovány zcela a jejich koncentrace narůstá až s rostoucími koncentracemi dusičnanů. Další nevýhodou silně bázického anexu v hydrogenkarbonátové formě je jeho nesnadná regenerovatelnost. Ve fázi regenerace jsou dusič- 3 240 900 папу vymyty až po aplikaci 23 objemů 10 % NaHCOp měřeno objemem anexu.
Je známo i použití regenerovaných směsných chlorido-hydrogenkarbonátových loží silně bázického anexu. Jejich výhodou je, že již v požátcích pracovní (sorpční) fáze jsou ve filtrátu obsaženy jak chloridy, tak hydrogenkarbonáty, tedy dvě aniontové složky. Sírany jsou však opět odstraňovány spolu s dusičnany. Filtrát je proto chlorido-hydrogenkarbonátový denaturát. V důsledku desorpce chloridů ve druhé polovině pracovní fáze opět dochází к překročení normované koncentrace chloridů ve filtrátu, je-li ve vstupní vodě vyšší koncentrace chloridů (i když v normě pro pitnou vodu).
Obdobně při odstraňování dusičnanů přes anex v síranovém cyklu jsou na počátku pracovního období všechny anionty vyměňovány za iont síranový.
Dále je pro denitrifikaci pitných vod používán i slabě bazický anex v hydrogenkarbonátové formě. Tento technologický způsob však kromě přebytku hydrogenkarbonátového iontu ve filtrátu a desorpce chloridového iontu ve druhé polovině pracovního cyklu a potlačení síranů má další nevýhody. Na srovnatelných vodách je denitrifikaČní kapacita slabě bázického anexu asi čtvrtinová proti silně bázickým anexům. Protéká-li upravovaná voda přes anex tohoto typu, který má ale již vyčerpanou svou denitrifikaČní kapacitu, dochází к samovolnému vymytí zachycených dusičnanů z ionexu a vytékající voda je tedy o dusičnany naopak obohacována.
Z dosud známých metod ionexového odstraňování dusičnanťj z vody se z hlediska účinku jeví optimální způsob, chpaMžHý АО č. 200 907, který umožňuje pomocí ionexu odstraňovat selektivně pouze dusičnany, při zachování ostatních anionto^ch složek vody.
Tento způsob využívá tří forem silně bazického anexu;a to chloridové, síranové a hydrogenkarbonátové, které jsou v určitém poměru smíchány. Podstatnou nevýhodou tohoto
- 4 240 900 způsobu je však to, že získané lože nelze regenerovat a všechny tři uvedené formy ionexu se musí po vyčerpání znovu odděleně připravovat. Proto se tento způsob dá použít jen pro malá, jednoúčelová zařízení, určená např. pro denitrifikaci pitné vody v domácnosti, zpravidla pro přípravu umělé stravy kojencům. Po vyčerpání se toto lože zahazuje.
Z uvedeného vyplývá, že postupy, které jsou ekonomické, se snadnou regenerací anexu,odstraňují dusičnany za cenu zhoršení fyziologických vlastností vody a naopak metoda, která odstraňuje dusičnany selektivně, se nedá uplatnit v Širším měřítku.
Uvedené nedostatky řeší navržený způsob regenerace, který umožňuje opakovaně používat ionexové lože, které selektivně odstraňuje dusičnany a případně současně odstraňuje i složky tvrdosti. Podstata způsobu regenerace spočívá v tom, že denitrifikační filtr na bázi silně bazického anexu, nebo denitrifikační a změkčovací filtr, jehož denitrifikační část je na bázi silně bazického anexu a změkčovací část je na bázi silně kyselého katexu^se uvede v prvé fázi regenerace do styku a regeneračním roztokem, obsahujícím chloridové ionty, s výhodou s roztokem chloridu sodného nebo draselného a ve druhé fázi s roztokem obsahujícím síranové ionty, s výhodou s roztokem síranu sodného, nebo draselného, nebo postupně, či najednou s roztokem obsahujícím síranové ionty, s výhodou síran sodný, nebo draselný a hýdrogenkarbonátové ionty, s výhodou hydrogenkarbonát ^pdný^jnebo dy tohoto způsobu regenerace jaou v tom, že umožňují za ekonomicky výhodných podmínek použít silně bazické anexy к selektivnímu odstraňování dusičnanů z vody při zachování ostatních aniontových složek a tedy i fyziologické hodnoty vody. Vzhledem к relativně jednoduchému regeneračnímu postupu lze tento způsob využít opakovaně a v Širším provozním měřítku. V případě současné denitrifikace a snižování tvrdosti vody (např. pro průmyslovou přípravu nápojů) je tento způsob dále ekono- 5 240 900 micky · výhodný tím, že roztok z regenerace anexu je využit ještě к regeneraci katexu. ’
V první fázi regeneračního cyklu se provádí účinná desorpce dusičnanů, zachycených v předchozím pracovním cyklu, jén relativně malým množstvím roztoku, obsahujícím chloridové ionty. Anex se v této fázi převede převážně na chloridovou formu. V případě regenerace filtru denitrifikačního a změkčovacího se využije regenerační činidlo z anexu zároveň na regeneraci katexu, nebo obráceně. V další fázi regenerace se převede silně bazický anex z chloridové formy na směs různých forem anexu a žároveň jsou desorbovány poslední zbytky dusičnanů z pracovního cyklu. Kationická složka tohoto druhého roztoku může zároveň případně regenerovat katex.
К důkazu účinku lože regenerovaného podle vynálezu slouží tabulka 1 a 2. V tabulce 1 je zachyceno složení filtrátu za ložem silně bazického anexu, regenerovaného pouze do chloridového cyklu. Množství filtrátu v prvním sloupci je vyjádřeno v násobcích objemu anexu, použitého ve filtračním loži. Tabulka 1:
Množství filtrátu složení filtrátu mmol.l
v.vý 1 1 1 m i O | Й | 1 i 1 1/2 SO^ HCO 01
20 0 0 0,2 5,8
40 0 0 0,3 5,7
60 0 0 0,3 5,6
80 0 0, 0,4 • 5,6
100 0 0 0,6 5,4
120 0 0 1,1 4,9
140 0,01 0 1,8 4,2
160 0,03 0 2,2 3,8
180 0,07 0 2,4 3,6
200 0,20 0,1 2,3 3,4
220 0,36 0,3 2,0 3,3
240 0,55 0,55 1,8 3,1
vstupní voda 1,53 0,94 Ι,θ 0,8
- 6 pokračování tabulky 1
240 900
Filtrační lože: silně bázický anex druhého typu, výška sloupce 0,6 m, s = 20 V.V“\ Souproudě regenerováno 8 VQ roztoku o koncentraci 100 g NaCl v 1 litru destilované vody při s = 3 V.V”l.h”l. Vymyto 8 VQ destilované vody. V = objem filtrátu V_ = objem anexu s = specifické 0 zatížení
V tabulce 2 je zachyceno složení filtrátu za anexovým ložem, regenerovaným podle vynálezu. Množství filtrátu v prvním sloupci je vyjádřeno v násobcích objemu anexu použitého ve filtračním loži.
Tabulka 2:
Množství filtrátu v.v;1 N03 složení filtrátu 1/2 SO^ mmol.l^
hco3 Cl
20 0 1,3 3,5 1,2
4q 0 1,4 3,2 1,4
60 0 2,3 2,3 1,4
80 0 2,8 1,9 1,3
100 0 3,1 1,8 1,1
120 0,01 3,4 1,8 0,8
140 0,05 3,3 1,8 0,8
160 0,12 3,2 1,8 0,8
180 0,24 3,3 1,8 0,8
200 0,40 3,0 1,8 0,8
220 0,52 2,9 1,8 0,8
240 0,66 2,7 Ι,θ 0,8
vstupní voda 1,53 0,94 1,8 0,8
Filtrační lože: silně bázický anex druhého typu výšky 0,6 m. Souproudě regenerováno 5 VQ roztoku obsahujícího 100 g NaCl v 1 litru destilované vody a potom 5 VQ směsného roztoku, obsahujícího 85,9 g Na2S04 + 14,1 g NaHC03 v 1 litru destilované vody při s = 3 V.V”l.h\ Vymyto 8 VQ destil.vody. V = objem filtrátu VZ - objem ionexu s = specifické 0 zatížení
- 7 Z hodnot v tabulkách 1 a 2 vyplývá: 240 900 Za oběma filtry doctózí k výraznému odstraňování dusičnanů. Za druhým filtrem (tab.2) je 'však: zloven obsah ostatních aniontů poměrně rovnoměrně zastoupen a v žádném podílu nepřesahuje normu pro pitnou vodu. Za prvním filtrem jsou spolu s ' dusnany odstraňovány i sírany a v prvé polovině pracovního .
cyklu*i převážná většina hydrogenkarbonátů. Filtrát je chloridový denaturát; obsahuje 4 - 7x více chloridů než vstupní voda a v celém rozsahu nevyhovuje normě pro pitnou vodu (2,82 mmol.l )
V následujících tabulkách 3 až -6 jsou uvedeny příklady provádění regenerace spolu s výsledky vaném loži.
získanými na . regenero-abulka 3
Množství filtrátu složení filtrátu mmol.l”^ Cl“
V.V“1 0 NO^ 1/2 SO“ HCO^
20 0 0,1 1,05 0,50
40 0 0,1 1,0 0,50
60 0 0,15 0,85 0,65
80 0 0,20 0,70 0,80
100 0 C,25 0,55 0,85
120 0,01 0,25 0,5C 0,90
140 0,01 0,30 0,45 0,87
160 0,06 0,50 0,40 0,60
180 0,10 0,80 0,40 0,30
200 0,25 0,85 0,40 0,10
220 0,90 0,30 0,25 0,05
260 1,40 0,10 0,10 0
280 1,60 0 0 0
300 1,60 0 0 0
vstupní voda - / 1,60 0 0 0
V = objem filtrátu V- = objem ionexu s = specifické 0 zatížení
V tabulce č.3 jsou ' popsány výsledky se silně bazickým anexem druhého typu, výška náplně 0,6 m, s = 45 V.V^- .h Tato nápln byla aouproudně regenerována 5 VQ roz·tokx^, který obsahoval 100 g chloridu sodného vil destilované vody a dále v 5 Vq směsného roztoku, který obsahuje 85,9 g síranu sod- 8 240 900 ného а 14,1 g hydrogenkarbonátu sodného vil destilované vody. Vymyto 8 VQ destilované vody.
Dále byl připraven umělý roztok vstupní vody, který, obsahoval dusičnan sodný O koncentraci 100 mg.l N0^ v destilované vodě, tedy bez dalších aniontových součástí. Přestože ve vstupní vodě je obsažena pouze dusičnanová sůl, voda po průchodu ložem, regenerovaným podle vynálezu obsahuje chloridy, sírany i hydrogenkarbonáty a to v množství, které by odpovídalo čs.normě pro pitnou vodu, což dokazuje, že i v tomto extrémním případě, který by se běžně nevyskytoval, je prokázána schopnost takto regenerovaného filtru nahradit dusičnany hlavními aniontovými součástmi voč|y.
Tabulka 4
Množství filtrátu složení filtrátu mmol.l
V.V“1 0 1 m i O i Й 1 1 1 1 1/2 SO= HCO“ Cl
20 0 5,8 7,2 1,2
40 0 6,2/ 6,6 1,5
60 0 6,2 6,3 1,7
80 0 5,9 6,1 2,3
1C0 0 5,7 6,1 2,4
120 0,01 5,6 6,1 2,5
140 0,01 5,4 6,1 2,6
160 0,02 5,3 6,1 2,8
180 0,05 5,3 6,1 2,8
200 0,10 5,3 6,1 2,7
22C 0,15 5,2 6,1 2,7
240 0,20 5,2 6,1 2,7
260 0,24 5,1 6,1 2,7
280 0,38 5,1 6,1 2,7
300 0,49 5,0 6,1 2,65
320 0,61 5,0 6,0 2,60
340 0,61 5,0 6,0 2,60
360 0,61 5,0 6,0 2,60
vstupní voda 0,61 5,0 6,0 2,6
V = objem filtrátu Vrt = objem ionexu s = specifické 0 zatížení
V tabulce 4 jsou popsány výsledky se silně bazickým
- 9 240 900 anexem druhého typu, výška náplně 0,6 m, s = 40 V.V^.h1. Souproudně regenerováno 5 VQ roztoku obsahujícího 1C0 g NaCl vil destilované vody a potem 5 VQ směsného roztoku obsahujícího 85,9 g síranu sodného a 14,1 g hydrogenuhličitanu sodného v. 1 1 destilované vody při s = 3 V.V”\h”\ Vymyto 8 VQ destilované vody.
Silně bázický anex regenerovaný způsobem dle vynálezu (tab.4) má vyrovnané aniontové složení, bez extrémních hodnot jednotlivých aniontů, včetně síranů, které jsou zachovány po celou pracovní fázi v koncentracích přiměřených hodnotám na vstupu. Z tab.4 dále vyplývá, že po vyčerpání denitrifikační kapacity silně bázickéhc anexu regenerovaného dle vynálezu nedochází ke zvyšování koncentrace dusičnanů ve filtrátu jejich samovolnou desorpcí z filtračního lože. To je pro bezpečnost provozu denitrifikačních zařízení velmi důležité.
Tabulka 5
Množství filtrátu v.v;1 slo N0^ žení filtrátu 1/2 S0= mmol.1 1 HCO3 Cl A
20 0,006 2,9 7,5 2,7
40 0,006 3,5 6,8 2,8
60 0,010 4 4,2 6,45 2,6
.80 0,010 4,5 6,20 2,6
100 0,016 4,8 6,20 2,5
120 0,018 4,8 6,20 2,3
140 0,025 4,7 6,15 2,3
160 0,050 4,65 6,15 2,3
180 0,096 4,65 6,10 2,2
200 0,150 4,6 6,10 2,2
220 0,180 4,6 6,10 2,2
240 0,2.50 4,6 6,10 2,2
260 0,320 4,55 6,10 2,2
280( 0,43 4,50 6,10 2,2
vstupní voda 0, 61 4,40 6,00 2,1
V = objem filtrátu Vn = objem ionexu s = specifické 0 zatížení
- 10 240 900
V tabulce 5 jsou popsány výsledky se silně bazickým anexem druhého typu, výška náplně 0,6 m, s = 40 V.V”\h\ souproudné regenerováno pouze 4 VQ roztoku,100 g NaCl vil vstupní vody a potom pouze 4 VQ směsného roztoku 85>9 síranu sodného a 14,1 g hydrogenkarbonátu sodného vil vstupní vody při s = 3 V.V^.h^. Vymyto 8 VQ vstupní vody. Tato regenerace představuje ekonomicky výhodnou variantu.
I při ekonomické regeneraci složení filtrátu ve všech podílech vyhovuje normě pro pitnou vodu. Proti regeneraci pěti objemy 10 % činidel je dosaženo poněkud kratšího cdenitrifikačního cyklu. Nižší jsou však i specifické náklady na odstraňovanou jednotku dusičnanů.
Podobně lze ekonomicky regenerovat denitrifikační lože roztoky o koncentracích - např.: 5 VQ 8 % NaGl + 5 V( 8 % směsného regenerantu, 5 VQ 8 % NaCl + 4,3 VQ 8 % Na2S0^ + + 0,7 Vo 8 % NaHCOp nebo 4 VQ 10 % NaCl + 4 VQ 10 % Na2S04 a podobně.
Tabulka 6
Množství filtrátu sležení filtrátu mmol.l^
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 «4 1 1 o 1 i > 1 1 1 1 N0“ 1/2 SO4 HCO^ Cl
20 0,048 1,00 3,6 2,0
40 0,048 0,90 3,45 2,25
60 0,052 0,90 3,30 2,42
80 0,055 0,90 3,25 2,55
100 0,059 0,95 3,25 2,55
120 0,063 1,05 3,1 2,45
140 0,070 1,25 3,0 2,20
160 0,085 1,60 2,9 2,00
180 0,085 1,80 2,7 1,90
200 0,090 2,00 2,4 1,90
220 0,11 2,25 2,1 1,85
240 0,13 2,35 2,1 1,80
260 0,18 2,40 2,1 1,80
vstupní voda 0,516 2,08 2,05 1,77
V = objem filtrátu V = objem ionexu s = specifické
0 zatížení
- 11 240 900
V tabulce 6 jsou popsány výsledky se silně bazickým anexem druhého typu, výška náplně 1,05 n, s s 20 V.V~^.h^. Protiproudně regenerováno 5 V roztoku 100 g chloridu sodného vil vstupní vody a potom 5 VQ směsného roztoku 85,9 g síranu sodného a 14,1 g hydrogenkarbonátu sodného vil vstupní vody při a = 3 V.V”^.h“·*·. Vymyto 10 VQ vstupní vody.
Jak vyplývá z tohoto příkladu, lze způsobem podle vynálezu regenerovat i protiproudně, avšak denitrifikační účinnost takto regenerovaného lože je zpravidla nižší a rozkolísanost koncentrace ostatních aniontů ve filtrátu může být větší.
Při přípravě lože z nového, nepoužitého anexu se využije skutečnosti, že bývá dodáván převážně již v chloridové formě. Proto se při první úpravě před použitím roztok s chloridovými anionty vynechá a anex se uvede do styku pouze s roztokem obsahujícím síranové, nebo síranové a hydrogenkarbonátové ionty. Tím je tento ionex připraven к prvnímu nasazení a к další regeneraci podle vynálezu.
Tabulka 7
Množství filtrátu V.V’1 0 1 1 1 i m 1 o 1 1 1 složení filtrátu mmol.l^
1/2 S0= HCO^ Cl 1/2 To
20 0 1,3 3,5 1,2 0^02
40 0 1,4 3,2 1,4 0,02
60 0 2,3 2,3 1,4 0,02
80 0 2,8 1,9 1,3 0,15
100 0 3,1 1,8 1,1 0,24
120 0,01 3,4 1,8 0,8 0,34
140 0,05 3,3 1,8 0,8 0, 40
160 0,12 3,2 1,8 0,8 0,70
180 0,24 3,3 1,8 0,8 0,90
200 0,40 3,0 1,8 0,8 1,20
220 0,66 2,7 1,8 0,8 2,40
240 0,66 2,7 1,8 0,8 2,40
vstupní voda 1,53 0,94 1,8 0,8 5,20
V s objem filtrátu VI = objem ionexu s = specifické 0 zatížení
- 12 240 900
V tabulce 7 jsou popsány výsledky se silně bazickým anexem druhákypu, výšky 0,6 m, za kterým je zařazen silně kyselý katex, výška náplně 0,15 m, s = 20 V.V*\hT\ počítáno na anex. Souproudně regenerováno 5 Vo roztoku, obsahujícího 100 g chloridu sodného vil deštil.vody a potom 5 Vo směsného roztoku, obsahujícího jednak 85,9 g síranu sodného, jednak 14,1 g hydrogenuhličitanu sodného v jednom litru deštil, vody, při s = 3 V.V^.h“1. Vymyto 8 VQ destil.vody. Vlivem katexové složky je zaznamenán též pokles tvrdosti. Těžší katex tvoří spodní vrstvu filtru. Poměr anexu ke katexu je 4 J 1 až 12 : 1. Na rozdíl od použití katexu v energetice se při snižování tvrdosti pitných vod nejedná o úplné odstranění vápníku a hořčíku. Poměr anex - katex je dán požadovaným stupněm změkčení vody, kapacitou ionexů a celkovým složením vo<ý.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    240 900
    Způsob regenerace ionexových filtrů pro denitrifikaci vody na bázi silně bazického anexu, nebo ionexového filtru pro denitrifikaci a změkčování vody, jehož denitrifikační část je na bázi silně bazického anexu a změkčovací část je na bázi silně kyselého katexu, vyznačující se tím, že se tento filtr obsahující silné bazický anex, nebo silně bazický anex a silně kyselý katex uvede v prvé fázi regenerace do styku s regeneračním roztokem obsahujícím chloridové ionty, s výhodou s roztokem chloridu sodného, nebo draselného, a ve druhé fázi se uvede do styku s roztokem, obsahujícím síranové ionty, s výhodou s roztokem síranu sodného, nebo draselného,nebo najednou či postupně s roztokem obsahujícím jednak síranové ionty, s výhodou síran sodný, nebo draselný» jednak hydrogenkarbonátové ionty, s výhodou hydrogenkarbonát sodný, nebo draselný·
CS832193A 1983-03-29 1983-03-29 Regeneration method of ionex filters CS240900B1 (en)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS832193A CS240900B1 (en) 1983-03-29 1983-03-29 Regeneration method of ionex filters
CH1432/84A CH660692A5 (de) 1983-03-29 1984-03-21 Verfahren zur regenerierung von ionenaustauschern.
DD84261193A DD253727A3 (de) 1983-03-29 1984-03-26 Verfahren zur regenerierung von ionenaustauscherfiltern
SU847773352A SU1512651A1 (ru) 1983-03-29 1984-03-27 Способ регенерации анионитного фильтра дл селективной денитрификации воды
GB08408040A GB2139522B (en) 1983-03-29 1984-03-28 Regeneration of ion exchange resin
NL8400983A NL8400983A (nl) 1983-03-29 1984-03-28 Werkwijze voor het regenereren van ionenuitwisselingsfilters.
DE19843411474 DE3411474A1 (de) 1983-03-29 1984-03-28 Verfahren zur regeneration von ionenaustauschfiltern
HU841263A HU193564B (en) 1983-03-29 1984-03-29 Method for regenerating of ion exchanging filters
JP59059707A JPS59213445A (ja) 1983-03-29 1984-03-29 イオン交換フイルタ−の再生方法

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS832193A CS240900B1 (en) 1983-03-29 1983-03-29 Regeneration method of ionex filters

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS240900B1 true CS240900B1 (en) 1986-03-13

Family

ID=5358333

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS832193A CS240900B1 (en) 1983-03-29 1983-03-29 Regeneration method of ionex filters

Country Status (9)

Country Link
JP (1) JPS59213445A (cs)
CH (1) CH660692A5 (cs)
CS (1) CS240900B1 (cs)
DD (1) DD253727A3 (cs)
DE (1) DE3411474A1 (cs)
GB (1) GB2139522B (cs)
HU (1) HU193564B (cs)
NL (1) NL8400983A (cs)
SU (1) SU1512651A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3826857A1 (de) * 1988-08-08 1990-02-22 Isg Kreutzer Import Und Servic Trinkwasser-filteranlage
DE4032265A1 (de) * 1990-10-11 1992-04-16 Biolit Filtertechnik Und Servi Trinkwasser-filteranlage
LT5288B (lt) 2005-03-09 2005-11-25 Uždaroji akcinė bendrovė GERVA Buitinės jonitinės filtravimo kasetės atnaujinimobūdas, geriamo vandens jonitinis filtras ir geriamo vandens filtravimo nuo nitratų priemonė
BRPI0814875A2 (pt) * 2007-07-31 2015-02-03 X Flow Bv Método de equipamento de processamento de limpeza, tais como filtros
CN115353249B (zh) * 2022-10-20 2023-02-03 山东金泽水业科技有限公司 二氧化碳固化回收高纯度碳酸氢钠的废水处理工艺

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB771719A (en) * 1955-07-11 1957-04-03 Dow Chemical Co Method of regenerating quaternary ammonium anion exchange resins
GB836155A (en) * 1957-07-16 1960-06-01 Atomic Energy Authority Uk Improvements in or relating to ion-exchange processes
GB906243A (en) * 1960-05-20 1962-09-19 Permutit Co Ltd Improvements relating to processes for the treatment of water
DE2937022C2 (de) * 1979-09-13 1984-11-15 Kernforschungszentrum Karlsruhe Gmbh, 7500 Karlsruhe Verfahren zum Regenerieren von zur Entfernung von Anionen starker Säuren aus Rohwässern verwendeten Anionenaustauschern in Hydrogenkarbonatform
GB2037608B (en) * 1978-11-25 1983-05-05 Kernforschungsz Karlsruhe Regeneration of anion exchange resins
FR2470800A1 (fr) * 1979-11-29 1981-06-12 Rhone Poulenc Ind Procede d'epuration des jus de betteraves au moyen d'echangeurs d'ions

Also Published As

Publication number Publication date
CH660692A5 (de) 1987-06-15
DE3411474A1 (de) 1984-10-04
GB2139522A (en) 1984-11-14
DE3411474C2 (cs) 1990-06-21
JPS59213445A (ja) 1984-12-03
NL8400983A (nl) 1984-10-16
SU1512651A1 (ru) 1989-10-07
HU193564B (en) 1987-10-28
DD253727A3 (de) 1988-02-03
GB8408040D0 (en) 1984-05-10
GB2139522B (en) 1987-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2123604A1 (en) Storage Stable Calcium-Supplemented Beverage Concentrates
JPH0236214B2 (cs)
CS240900B1 (en) Regeneration method of ionex filters
MXPA96000829A (en) Production of adsorbent of mixed cations with exchange of ions of a single p
DE1518522C3 (de) Verfahren zur Reinigung einer wäßrigen Äpfelsäurelösung
EP0281053A2 (en) Decharacterization of base wine and its use in the preparation of flavored beverages
DE3010538A1 (de) Verfahren zur abscheidung von nitrat aus wasser
JP2001293380A (ja) イオン交換樹脂の製造方法及び再生方法
DE612095C (de) Verfahren zur Herstellung und Reinigung von Salzen unter Doppelumsetzung mit Basenaustauschern
JP4545432B2 (ja) 品質の安定した海水塩と苦汁を効率的に製造する方法
US3207607A (en) Removal of radioactive strontium and cesium from milk
KR100278877B1 (ko) 죽탄수를 이용한 주류의 제조 방법
CS197930B1 (cs) Způsob odstraňování dusičnanů z pitné vod
DE711051C (de) Verfahren zum Reinigen von Fluessigkeiten und Loesungen mittels Basenaustauschergemischen
KR19980087897A (ko) 죽탄을 이용한 주류의 제조 방법
AT203421B (de) Verfahren zur Erzeugung von Kaliumionen enthaltendem Kesselspeisewasser
DE1517426C (de) Vorrichtung zum Einstellen einer wählbaren Erniedrigung der Karbonathärte, insbesondere bei magnesiareichen Wässern
DE1695315A1 (de) Verfahren zum Reinigen von Flavin-Adenin-Dinucleotid
SU94037A1 (ru) Способ подготовки воды дл пивоваренного производства
JPH01109000A (ja) 甜菜糖液の処理方法
JPS63230623A (ja) 入浴剤
JPH055836B2 (cs)
RU2270190C2 (ru) Способ ионообменного разделения смеси фенилаланина и тирозина
RU2090605C1 (ru) Водка особая &#34;татьянин день&#34;
Norman Juice enhancement by ion exchange and adsorbent technologies