CS235548B2 - Method of tetrahydronaphthalene and indane new derivatives production - Google Patents

Method of tetrahydronaphthalene and indane new derivatives production Download PDF

Info

Publication number
CS235548B2
CS235548B2 CS82305A CS749583A CS235548B2 CS 235548 B2 CS235548 B2 CS 235548B2 CS 82305 A CS82305 A CS 82305A CS 749583 A CS749583 A CS 749583A CS 235548 B2 CS235548 B2 CS 235548B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
alkyl
carbon atoms
compounds
formula
tetrahydronaphthalene
Prior art date
Application number
CS82305A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Klaus
Original Assignee
Hoffmann La Roche
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoffmann La Roche filed Critical Hoffmann La Roche
Publication of CS235548B2 publication Critical patent/CS235548B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C321/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/26Preparation of halogenated hydrocarbons by reactions involving an increase in the number of carbon atoms in the skeleton
    • C07C17/263Preparation of halogenated hydrocarbons by reactions involving an increase in the number of carbon atoms in the skeleton by condensation reactions
    • C07C17/2635Preparation of halogenated hydrocarbons by reactions involving an increase in the number of carbon atoms in the skeleton by condensation reactions involving a phosphorus compound, e.g. Wittig synthesis
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C309/00Sulfonic acids; Halides, esters, or anhydrides thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C317/00Sulfones; Sulfoxides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Anti-Oxidant Or Stabilizer Compositions (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Description

Předložený vynález se týká způsobu výroby nových derivátů tetrahydronaftalenu a indanu obecného Vzorce I
Z
H3c CH3 v němž n znamená číslo 1 nebo 2,
Z znamená merkaptoskupinu nebo skupinu vzorce -S(O)mR, ve které m znamená Číslo 0, 1 nebo 2,
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkoxylové i alkylové části, alkanoylalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v al7 kanoylové Části a s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylové části nebo alkoxykarbonylalkylovou skupinu s I až 4 atomy uhlíku v alkoxylové části a s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylové části.
* Zde používaný výraz „s 1 až 4 atomy uhlíku” označuje skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku.
Alkylové skupiny mohou mít řétězec přímý nebo rozvětvený. Jako výhodné alkylové skupiny lze uvést skupiny methylovou, ethylovou a isopropylovou.
Jako příklady alkanoylových skupin s 1 až 4 atomy uhlíku lze uvést skupinu acetylovou, propionylovou a butyrylovou.
Jako příklady alkoxykarbonylalkylových skupin s 1 až 4 atomy * uhlíku v alkoxylové části a s 1 až 4 *atomy uhlíku v alkylové části * lze uvést mmthoxykarbonyl- * a ethoxykarbonyl·methylovou a -ethylovou skupinu. Jako příklady alkoxyskupin s 1 až 4 atomy uhlíku lze uvést methoxyskupinu a ethoxyskupinu.
Výhodnými.sloučeninami vzorce I jsou ty sloučeniny, ve kterých y = *2. Dále jsou výhodné ty sloučeniny vzorce I, v němž m = 2, jakož i ty, ve kterých R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku.
ZvláStní význam maaí následující sloučeniny:
ethyl- P--2- ^(ó^S-tetrs^dro- 5 >5,8>8-tetramethhl-2-yaftll) propenylfbenzensulfoná t, ethyl-p-^-C^ó^jS-tetrahydro-^, 5,8,8-tetramě 1Иу1-2-nafty!)propenny] fenylsulfon, ettyl-p-f2^, 6,7,8^-t<ttri^l^j^dro-5,5·, 8,8tte tráme гИ^^-па^у!) rrppenylJ fenylsulf oxi.d, ethyl-p^- ( 5,6,7,8-упУггУ^го-5 ,5 ^.S-tetramethyb-Z-naftyl ) propeny-] ftyylsulfidl i8opropy 1.-^^2- (5 Kb^jQ-tetratydro- 5,5,8l8-tetrametyyl---yrftll) ^ojaenyl] ^ny-su-f on.
• Postup podle vynálezu spočí!s v tom, že se nechají reagovat tori^^ *^2-(5,6.7.8-^1^hyddto-.5,8,8-tetrametyyl---yrftyl)proeeyy-] benzenu·!popří^dě [--(1,1,31.3-ttttrmethy1-5-iУdo l^p pro pěny ^benzenu obecni vzorce 11
(II) v němž ' n má shora uvedený význam a
Z * znamená zbytek -SO^M* . -S0- M* , -SH nebo rlkylthioskueiyu s * 1 až 4 atomy uhlíku a M+ znamená kationjf s ^k^lačnim činidlem, s meehylak^^tem neto s mmehylvinylkietonem.
Estery, tj. sloučeniny vzorce I, v němž Z znamená rlktxysulfoyylovtu skupinu nebo rlkoxysulfiУ1lolou skupinu vždy s 1 až 4 atomy uhlíku, se mohou získat ze suI^-Síů nebo sulfin^ů, tj. sltučtyiy vzorce Σ, ve kterých Z zyamnyá * stopnu ipří^dě ^^inu
-S0- M , reakcí s alkyl^ním činidlem, jako s trieУhyOooonUumtetrаfUottbborátem nebo dialk1l8ulfátem. . například s dimethy1- nebo dittУ1-suаSátem.
Alkylthioether nebo a-kyl8ulatxid nebo -8ulaty (Z = -S(0)m R, R = alkyl s* 1 až 4 atomy uhlíku) -ze přemmunt na od^o^d^jc! rlktxykarboty1aakk1deeilSt, tj. na sloučeninu obecného · vzorce I, v němž Z = -S(O)mR a R = rlktxykarboty1alkyl s I až 4 atomy uhlíku v rlktxylolé a alkylové části, například tím, že se na alky-derivát·, například na al·kyl8ulaty působí silnou bází, jako buUylliУhtem, a organokovová 8-tučtyiyr se nechá reagovat s αУktxykαrbonylalk1lyatogenidem, například s tth1-tsterem chloritové kyseliny nebo s rlkrytyУačním činidyem, jako s esterem rlkrykarbtxyУtvé kyseliny s rУkayt1lhrУogenidem.
Výchozí látky obecného vzorce II se mohou, pokud jejich výroba není známa nebo pokud není dále popsána, vyrábět analogicky podle známých postupů nebo analogicky podle dále popsaných postupů.
produkty vzorce I představují farmakodynamicky cenné sloučeniny. Tyto 8-tučtniny se mohou používat k topické a systemické terapii benigních a maaigních novotvarů, prema^g^^ch -ézí jakož i dále také k s-ystemické a topické * profylaxi uvedené afek^.
Tyto βlouCeniny jsou dále vhodné pro topickou a systemickou terapii akné, psoriasy a dalších dermatóz, kterým je společné zesílené nebo patologicky změněné zrohovatění kůže, jakož i zánětlivých a alergických dermatologických afekcí. Reakční produkty vzorce I a jejich farmaceuticky použitelné soli se mohou dále používat také к boji proti onemocněním sliznice se zánětlivými nebo degenerativními popřípadě metaplastickými změnami.
Nové aloučeniny náležející ke skupině retinoidů se oproti známým retinoidům vyznačují například tím, že u pokusných zvířat způsobují nepatrnou ztrátu hmotnosti, ke které jakožto к vedlejšímu účinku dochází při aplikaci retinoidů (hypervitaminosa A).
Účinek reakčních produktů projevující se potlačováním tumorů je výrazný. Tak lze pozorovat při testu na papilomu u myší (Europ. J. Cancer 10, 732 /1974/) ústup tumorů indukovaných dimethylbenzanthracenem a krotonovým olejem. Tak například klesne průměr papilomů během 2 týdnů při intrapeřitoneální aplikaci ethyl-p-£2-(5,6,7,8-tetrahydro-5,5,8,8-tetramethyl-2-naf tyl) propenyljfenylsulfonu · při 12,5 mg/kg/týden o 5b % při 6,25 mg/kg/týden o 36 % při 3 mg/kg/týden o 12 %.
Za účelem léčení těchto onemocnění se sloučeniny podle vynálezu aplikují orálně, účelné v dávce od asi 5 do 200 mg na 1 den, výhodně 10 až 50 mg/den pro dospělé pacienty. Případné předávkování se může projevit hypervitaminosou na vitamin A a dá se snadno zjistit podle jejích příznaků (otupování pokožky, vypadávání vlasů).
Tato dávka se může aplikovat jako jednotlivá dávka nebo se může rozdělit na několik dílčích dávek.
Sloučeniny vzorce I a jejich farmaceuticky použitelné soli se mohou tudíž používat jako léčiva, například ve formě farmaceutických přípravků.
Přípravky sloužící к systemické aplikaci se mohou vyrábět například tím, že se ke sloučenině vzorce I nebo к její farmaceuticky použitelné soli jakožto účinné složce přidají netoxické, inertní pevné nebo kapalné nosné látky, které jsou obvyklé v takovýchto přípravcích.
Uvedené přípravky se mohou aplikovat enterálně, parenterálně nebo místně. Pro eníerJiní aplikaci jsou vhodné například přípravky ve formě tablet, kapslí, dražé, sirupů, suspenzí, roztoků a čípků. Pro parenterální aplikaci jsou vhodné přípravky ve formě infusních roztoků nebo injekčních roztoků.
Dávky, ve kterých se aplikují sloučeniny podle vynálezu, se mohou měnit podle způsobu aplikace a podle typu přípravku jakož i podle požadavků pacienta.
Sloučeniny podle vynálezu se mohou aplikovat v jedné nebo v několika dávkách. Výhodnou aplikační formou jaou kapsle s obsahem asi 5, 20 nebo 50 mg účinné látky.
Tyto přípravky mohou obsahovat inertní, avšak také farmaкоdynamicky aktivní přísady. Tablety nebo granuláty obsahují například pojidla, plnidla, nosné látky nebo ředidla. Kapalné přípravky se mohou vyskytovat například ve formě sterilního roztoku, který je mísitelný s vodou. Kapsle mohou vedle účinné látky obsahovat navíc plnidla nebo zahušťovadla. Dále mohou tyto přípravky obsahovat přísady zlepšující chut, jakož i obvyklé látky používané jako konzervovadla, stabilizátory, prostředky к udržování vlhkosti a emulgátory, dále také soli ke změně osmotického tlaku, pufry a další přísady.
Shora zmíněné nosné látky a ředidla mohou sestávat z organických nebo anorganických látek, například z vody, želatiny, laktózy, ěkrobu, hořečnaté soli kyseliny atearové, maatku, arabské gumy, polyalkylenglykolů apod. Předpokladem je, že všechny pomocné látky používané při výrobě těchto přípravků nejsou jedovaté.
Pro místní použití se sloučeniny podle vynálezu používají účelně ve formě maatí, tinktur, krémů, roztoků, lotionů, sprayů, suspenzí apod. Výhodné jsou mas i a krémy jakož i roztoky. Tyto přípravky určené pro místní pouužtí se mohou vyrábět tím, že se sloučeniny podle vynálezu jakožto účinná složka smísí s inertními pevnými nebo kapalnými nosnými látkami, obvyklými v takovýchto prostředcích, které . jsou vhodné pro topické oěetření.
Pro topické pouužtí jsou vhodné ' účelně asi 0,05 až . 5%, výhodně 0,1 až 1% roztoky, mas i nebo krémy.
Tyto přípravky lze popřípadě upravovat příměsí antioxidačních činidel, například tokoferolu, N-meehyl- /-tókofeaaminu jakož i butylovaného hydroxyanisolu nebo butylovaného hydroxytoluenu.
Vyynáez blíže objasňují následující příklady:
Přikladl
a) 4,05 g hydridu sodného (50% suspenze v minerálním oleji) se promyje absolutním pentanem, vysuěí se ve vakuu vodní vývěvy a suspenduje se ve 100 ml dimethylformamidu. Při teplotě 0° C se přikape suspenze 43 g Л-(5,6,7,8-eteaahydef-5,5,8,θ-eeeaarethyl-2-oa0tal)téhaíí’trffona0fosfonirmbroridu a reakční směs se míchá 1 hodinu při teplotě 0° C. Při stejné teplotě se k takto získanému sytě červenému roztoku přikape suspenze 16 g sodné soli p-Oferylbfnzensul·ffiové kyseliny ve 200 ml dimethalformamidu. Po 3 hodinách míchání při teplotě mlítnooti se hnědě červený reakční roztok vylije na led a směs se odpaří ve vakuu vodní vývěvy k suchu. Kreatalicóý, šedý zbytek se suspenduje v ethylacetátu,· směs se zfiltruje a zbytek na filtru se několikrát promyje ethalacetáter. Dvojnásobným překryštelováním zbytku z vroucí vody se získá 10 g nateiůr-pp(£-(5,6,7,8-tfteahadref-,5,θ,&-tftearefhyal2-naotal)pefpenyl]-benzentulofnátu o teplotě rozladu, která je vyšší než 300° C.
b) 1,5 g takto získaného nateiur8ul0fnátu se suspenduje ve 120 ml mehylenchloridu, a k suspenzi se přidá roztok 760 mg teiet]’ayfoэyniurtfteaOlufrbfrátu v 15 ml reethraenchlfridu. Reakční směs se míchá 45 minut při teplotě Г^позИ/ sraženina se odfiltruje, promyje se etherem a filtrát se odpaří. Pf překrystalování z itopefpyletéeeu se získá 1,3 g ethyl-p-12- (56,7,8 -tetrahydro-5,5,8,8-tetrammethy^-nafty!)-propeny J’benzensulffnátu ve formě lesklých destiček f teplotě tání 155 až 157° C.
Příklad 2
a) 13,0 g 6-(p-befr-αamrehyastyryl)-1,2,3,4-eeeaahadeo-1,1,4,4-tftгarethyloaftelenu se rozpustí v 300 ml absolutního etheru. Za chlazení . ledem se· přikape 200 ml 2N roztoku b^ut^yl-ithia v hexanu a · směs' ' se míchá daaší 1,5 hodiny při 0° C. Potom se df reakční směl zavádí po 30 minut intenzivní proud oxidu siřičttého,reakční směs se vylije na směs vody a nasyceného roztoku uhličitanu sodného, získaná vodná suspenze se dvakrát extrahuje etherem, vodný roztok se zfiltruje a bezbarvá sraženina se vysuší při 80° C ve vysokém 'vakuu. Pf překrystalování z vroucí vody · se získá 7,1 É natriurp-p-0S5,6,7,e-tfteaéadreo5,5,8,f-tetrareehéa-2-noatyl)propρnnaibenoeeotžOitu f tohoto 312 až 320° C ^fztí.ad).
6-(p-befm--aπrthélsttaea)-1,2,3,4-tetraéadro-1,1,4,4-tftrarethalnaftaleož, který se používá jako výchozí látky, se může vyrobbt následujícím způsobem:
g ^-(5,6,7 8“ΐ-β1ΓθΗγάΓο-5,5,8,8-1β1Γ8πβ11ν1-2-ηΒΓίγ1.)ethyl] trífsyfíoosfonirmbooridu se zahřívá s 13,9 g p-brombenzaldehydu ve 400 ml butylenoxidu 3. hodiny k·varupod zpětným chladičem. Reakční směs se ochladí, vylije se na 500 ml sm^í^i rethanolu a vody (6:4), třikrát se provede extrakce hexanem, organická íáze se dvakrát promyje vodou, vysuSzí se síranem sodným a odpaří se . Takto se získá žlutooranžový olej, který se překrystaluje z ethylacetátu. Získá se 14,5 g b-(p-brom-aa-r thyl isyyyll-1,2,3, ^tetrarethylnaftal esu ve formě bezbarvých krysta o teplotě ní 133 a'ž 136° C.
b) 8,5 g netriurnsslíinátu, který byl získán podle odstavce e), se suspenduje ve 350 ml absolutního methyyenchloridu a k této suspenzi se přidá za chlazeni ledem roztok 4,6 g tritth1loxonSum--etrafllžroborátu ve 20 ml Γβ^γ1βηο?^θΓ1^. Reakční směs se míchá 2 hodiny při teplotě +5° C, sraženina se odfiltruje, promyje se Γβ^ϊψ^ηοΙηΙωΓίάβΓ a filtrát se odpaaí. Bezbarvý olej se filtruje přes silikagel (eluční činidlo: směs hexanu a etheru 4:1) a po překrystal^c^vání ze hexanu a etheru se získá 4,8 g etp^ -((^,(^,7,,^-^ tetrahydfo-·>,5,8,8-terramethll-2-naflyl)poapenýQ benzetsslfinátl ve formě bezbarvých krystalů o teplotě tání 99 až 101° C.
Poklad 3
2,5 g natrilmsulfinátu, který byl získán podle příkladu -a), se suspenduje v 60 ml absolutního dimethylformamidu a k získané suspenzi se přidá 1,0 g ethiljodidu.· Reakční směs se míchá jeětě asi 6 hodiny až se získá čirý, nažloutlý roztok, který se potom zředí velkým množstvím vody a extrahuje se tthllacttáter. Organická fáze se někooikrát promyje vodou, vysuSí se síranem sodným a odpaří se. Po ařtkr1stolováoí ze hexanu a ethylac^átu se získá 1,9 g ethll-a-[}2-ζ5,6,7,θ-tetrahlfгo-5,5,8,8-tetaartthll-2-oaftyl)proptoll] íenllsulíoo ve forrě bezbarvých krystalů o t^lotž . oí. 158 až 161° C.
Analogickým způsobem jako je popsán shora se. dále získají následu^cí sloučeniny:
z natrium-p^2-^, ^^-tetaah^ro-b,·5,8,8-tttarmethyl-2-naflyl)pžaeenlΪI benzenss^to^ t.u a rethyljofidu se získá геипзУ.-р-[2-( 5, o, 7,8-tttrah1fro-5,5,8,8-tetaartth1l-2-oaít1l)aro^0^ ^o^suI^o, teplota tos-í Г76 až 178° C; z oatriím-p-p-(5,6,7 ^-tetrahydro-5,5,8,8-tetarrtth1l-2-oaítyl)poop^11 benzeessufioátu a alky^a©^^ se získá alkyl-a-[[2-(5,ϋ,7,8-tttrah1fro-5,5,8,8-tttrarethyl-2-naít1l) propenyl] ^o/tou^oo, teploto ní 140 až 141° C; z oatriůmpa[[2-(5,o,7,8-tttrah1fro-5,5,8,8-tetrarethyl-2-oaftyl)paoatoyГ benzeěsulíioátl a -,-,--trflluoaeth1ljofidu se získá 2,2,2-trifluoreth1l-a-[2-(э,o,7,8-tetaa1yfгo-5,5,8,8-tttaartthyl---oaft1l)aroato1í] ^о^Шсо, te^ota tooí 158 až 159° C.
Příklad 4
500 mg hydridu sodného (50% suspenze v minerálním oleji) se prom^vje absolutním pelotonem, vysuSí se ve vakuu vodní vývěvy a suspenduje se v 10 ml Za chlazení ledem se při-kape roztok 3,3 g a~C2-(5,6,7,8-tttгah1fro-5,5,8,8-tetaamtth1l-2-oaft1l)aroatoyll]thiofeooll v 5 rl direthylfornaridu. Po jednohodinovér míchání při teplotě 0° C se př'ikapou 3 g ethy^edi-du, teplota se oechá vystoupat na teplotu ríítnooti a reakčoi srěs se míchá ještě 3 hodiny.Reakční roztok se vylije na led, provede se extrakce etherem, organická íáze se poryje 2N roztokem chlorovodíkové kyislini' a vodou, vysuší se síranem sodným a odpaří se. Surový produkt se filtruje přes silikagtl (eluční činidlo: směs hexanu a ethylacetátu 9:1) a překrys taluje se z hexanu. Získá se 2,7 g ethy 1^-p- [2-(5,6,7,8- tetrahydro-5,5,8,8-tttrartthyl---oaít1l)aroatnyilftoylsl.lfiifl o teplotě tá8889° C.
Přiklad 5
3,5 g p-fé-CS^Tte-Ujtrahydro-S^a^-tetramethyl^-naftyOpropenyJthiofenolu se rozpustí ve 20 ml diaethtlfpraraidu r přidají se 4 g aaehytesteru akrylové kyteliny. Po přidaní nékoMkr krpek triethy^ai-nu se rea^ni směs aicyá 2 hodiny při teplotě 60° C· Po ochlazení se reakční směs vylije do ledové vody, provede se extrakce etherem, prom-je - se vodou, vysuší- ' se r odpaří se. Surový produkt se filtruje přes silikagtl (eluční činidlo: směs hexanu se 2 % ethylacetátu) a kryttaluje ze hexanu a etheru. Získá se 3,1 g aethjh.-3-» [p- j£-( 5,6,7,8-tetrahhdro-5,5,8,8-tetraaethhh-2-naaftyl) propekl] fenyljthicj^opionátu, . t^lota tání 90 až 92° C.
Oxidací a-chlor^rbenzoovou kyselinou se z uvedené sloučeni^. získá aaehyl-3-np-JP-^b^e-tetrahhdrr^,5,8,β- te^amethtl^-naftyl) propeny1[ -f eny^sulf onylj propiorót o teplotě tání 118 až 120° C.
Příklad 6 .
3,9 g tťyyt-p--2-(э,6,7,8-tttrahhdro-5,5,8,8-pttraaethyl-2-nafttl) proponuj ^nylsulfonu se rozpua^ ve 20 ml tetratydrofuranu a při teplotě -78° C st přidá 5,5 ml 2M roztoku butytlithia v hexanu· Po 15 minutách st přidá 370 mg aethhhesytru kyseliny octové. Po 30 minuch aícliání při teplotě -78° C st znovu při.dá 2,T5 ml roztoku butytlithia a po 15 minutách st přidá 185 mg aethhhesyeru octové kyyeliny. Po dalších 30 minutách se opakuje tentýž stupen přidáním 1,4 ml roztoku tauyHi^ia a 93 mg me^^esteru ^seli^ octové. Teplota st potom nechá vystoupit na teplotu míítnosti, . reakční směs se vylije do ledové vody a extrahuje se etherem. Po vysušení a odpaření organické fáze krystaluje produkt ze sm-si ttyylacttáyu a hexanu. Získá se 2,6 g 3-£Q-[2-(5,6,7,8-УtУpayhdrp-5,5,8,8-tetaaaetyyl-^naf tyl)propenyí] fen^sultany^ -^tutanonu o УtploУě tání 139 až 141° C.
Analogickým způsobem jako - je popsán stora se z aethyt-p-£2-(5,6,7,8-tttrayydro-·5t5,8,8-УeУraaeУyyt-2-nafУyl)propenyy]feoylstlfonu г aetyhhesteru octové kyseliny získá 1-£{pf2- (5,6,7,8-ytyrayydro- 5,5,8,8- yet^ram^t^t^h^h-2-n^:f tyl ) propeny ljf tn^-sulfonyÍJ -1 -propanonu o Uplotě - tání 140 až 141° C.
Příklad 7 · g nairium-p-^2-^, 67,8-tetrahydrr-5,5,8,8~ttyraae t^h^-nafty1) propenyl]beozeosulfinátu se suspenduje ve 150 ml - benzenu a potom se k suspenzi přidá 1,3 g chlorm^1^l^;^t.mtt^h^lethtru. Po 8 hodinách zadívání na tepotu 8C st rozpoušyědlo odpaří a olejovitý zbytek st chroaatogrnfuje na silikagtlu (eluční činidlo: směs hexanu a ethylacetátu 9:1). Po překrystalování ze sm-si hexanu a ethylacetátu st získá 1,1 g methyl- £ [p-£2- (5,6,7,8-tttrayУdгo-5,51ι8»8tetraaethtl-2-oaftyl)propen^ ftoyl]sulfooh1 -ae^yletteru o t^lotě tání 154 až 156° C.
Příkladt g na triua-p-|[--(5,6,7,8-tythydPo-5,5,^8-tptraayhyy--2orffty-)pr-eoyyí| benzen- ‘ sulfinátu se - suspenduj ve sm-si 80 ml ethanolu a 750 g octové kyseliny. Potom se přidá 750 mg aetyy]Lvinylketonu a reakční směs se míchá 20 hodin při teplotě -ίβ^κ:^!. Potom st zředí vodou, extrahuje st etherem, vysuší se a odpaří st. Po překryttalování ze sm-si ^xanu a ethylacetátu st zis 3,5 g 4-£[p-[^-( 5,6,7,8-ttyrahydroo 5,5 -naftyDp^enyl] -ftn^l sulio^l]'-2-butanonu o ttpLotě tá135 až H6° C.

Claims (4)

1. Způsob výroby nových derivátů tetrahydronaftalenu a indanu obecného vzorce I v němž n ' znamená číslo 4 nebo 2
Z znamená merkaptoskupinu nebo skupinu vzorce -S(O)mR, ve kterém m znamená číslo 0, 1 nebo 2,
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkoxylové i alkylové části, alkanoylalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkanoylové čáslti a s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylové části nebo alkoxykarbonylalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku v alkoxylové části á s 1 až 4 atomy uhlíku v alkylové části, vyznn^uící se tím, že se na deriváty f2-(5,6,7,8’tetrhhydro-5,5,8,8-tetramethyl-2-naftyl) propenyl^É popři padějf^-(1 ,1 ,3,3-tetraměthyl-5-lndolyl)propenylj benzenu obecného vzorce II
H3C CH3 v němž n má shora uvedený význam z* znamená skupinu -SO^” M+, -SO2” M+, -SH net>o alkylthioskupinu s 1 až 4 atomy uhlíku znamená kation, působí odpovvdajícím alkylačním činidlem, methylakrylátem nebo methylvinylketonem.
2. Způsob podle bodu 1, vyznaaující se tím, že se jako výchozí látky použijí odpovídající sloučeniny obecného vvzoce II, otdooíddjjcí alkyyačná ččnádlo, methhyaarrylt či methyУ.viaylketoa, za vvnnku l^čenán ooecného vvzoce I, v nmrnž R naDmen ^kýlovou skupinu s 1 až 4 atzmy uuhíku nebe IlkoxyУkabotaУalkyltvou ^l^ž^p>aJ^u s 1 sl I tom/ uuhiku v alkoxylové i alkylové ččáti a eotatní s^ynmooy mmaí význam uvedeiý v bodě 1.
3· Způsob podle bodu 1 nebo 2, vyznaružící se tím, že se jako výchozí látky pouuívají sloučeniny obecného vzorce II, v němž n znamená číslo 2 a ostatní symboly mají významy uvedené , v bodě 1 nebo 2. 4
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznaružící se ,tím, že sena natrium^-£2-(5,6,7,8-tetrahydrot5,5,8,8-tetaeetthyl-2-arf tyl)proptaylJbtnzenasžl'iaát sobí ettylačním čiaillee.
CS82305A 1981-02-13 1982-01-14 Method of tetrahydronaphthalene and indane new derivatives production CS235548B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH97481 1981-02-13
CH717581 1981-11-09

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS235548B2 true CS235548B2 (en) 1985-05-15

Family

ID=25686269

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS82305A CS235548B2 (en) 1981-02-13 1982-01-14 Method of tetrahydronaphthalene and indane new derivatives production

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4396553A (cs)
EP (1) EP0058370B1 (cs)
AT (1) ATE10738T1 (cs)
AU (1) AU548060B2 (cs)
CA (1) CA1162200A (cs)
CS (1) CS235548B2 (cs)
CY (1) CY1414A (cs)
DE (1) DE3261492D1 (cs)
DK (1) DK57882A (cs)
DO (1) DOP1982004034A (cs)
ES (3) ES8304930A1 (cs)
FI (1) FI76554C (cs)
HK (1) HK21188A (cs)
HU (1) HU187639B (cs)
IE (1) IE52312B1 (cs)
IL (1) IL64956A0 (cs)
KE (1) KE3790A (cs)
MC (1) MC1437A1 (cs)
NO (1) NO153493C (cs)
NZ (1) NZ199649A (cs)
PH (1) PH18029A (cs)
PT (1) PT74418B (cs)
SG (1) SG103887G (cs)
ZW (1) ZW2282A1 (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2953132A (en) * 1955-10-27 1960-09-20 Baxter Laboratories Inc Parenteral solution equipment
US4698524A (en) * 1986-07-16 1987-10-06 Honeywell Inc. MESFET logic using integral diode level shifting
CH651034A5 (de) * 1982-05-12 1985-08-30 Hoffmann La Roche Chroman-, thiochroman- oder 1,2,3,4-tetrahydrochinolinderivate und ihre verwendung als arzneimittel-wirkstoffe.
IE58417B1 (en) * 1984-04-27 1993-09-22 Ici Plc Chemical derivatives
LU85558A1 (fr) * 1984-09-28 1986-04-03 Oreal Nouveaux derives naphtaleniques a action retinoique,leurs procedes de preparation et compositions medicamenteuse et cosmetique les contenant
DE3602473A1 (de) * 1986-01-28 1987-07-30 Basf Ag Vinylphenolderivate, ihre herstellung und verwendung
ZW6587A1 (en) * 1986-05-13 1987-12-02 Hoffmann La Roche Tetrahydro naphthanline derivatives
ZW7487A1 (en) * 1986-05-23 1987-12-16 Hoffmann La Roche Tetrahydronaphthaline and indane derivatives
US5030765A (en) * 1986-05-23 1991-07-09 Hoffmann-La Roche Inc. Novel tetrahydronaphthalene and indane derivatives
US5030764A (en) * 1986-05-23 1991-07-09 Hoffmann-La Roche Inc. Novel tetrahydronaphthalene and indane derivatives
AT388728B (de) * 1987-03-17 1989-08-25 Hoffmann La Roche Neue tetrahydronaphthalin- und indanderivate
US5770626A (en) * 1987-08-19 1998-06-23 Hoffmann-La Roche Inc. Tetrahydronaphtalene and indane compounds useful for reversing the photodamage in sun-exposed skin
ZA885192B (en) * 1987-08-19 1989-04-26 Hoffmann La Roche Pharmaceutical preparations
US5075333A (en) * 1987-08-19 1991-12-24 Hoffmann-La Roche Inc. Tetrahydronaphthalene and indane compounds useful for reversing the photo-damage in sun-exposed skin
CA1340955C (en) * 1988-02-24 2000-04-11 Michael Klaus Stilbene derivatives
US5250562A (en) * 1988-02-24 1993-10-05 Hoffmann-La Roche Inc. Stilbene derivatives
ZA894879B (en) * 1988-07-14 1991-03-27 Hoffmann La Roche Use of retinoids
US5298630A (en) * 1992-06-03 1994-03-29 Sumitomo Seika Chemicals Co., Ltd. Processes for producing 2-substituted benzo[B]thiophene
US5534261A (en) * 1995-01-17 1996-07-09 University Of Southern California Retinoid-based compositions and method for preventing adhesion formation using the same
US5902905A (en) * 1996-11-12 1999-05-11 Sumitomo Chemical Company, Limited Method for producing arylvinylsulfone

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US424A (en) * 1837-10-12 Improvement in presses for pressing tobacco and other
US4038323A (en) * 1971-05-19 1977-07-26 Rhone-Poulenc S.A. Alkenyl aryl sulfones

Also Published As

Publication number Publication date
ES509529A0 (es) 1983-04-01
EP0058370A1 (de) 1982-08-25
CY1414A (en) 1988-04-22
ES518264A0 (es) 1984-06-01
US4396553A (en) 1983-08-02
ES518261A0 (es) 1985-05-16
MC1437A1 (fr) 1982-12-06
ES8404987A1 (es) 1984-06-01
FI76554B (fi) 1988-07-29
NO153493B (no) 1985-12-23
FI76554C (fi) 1988-11-10
NZ199649A (en) 1985-02-28
DE3261492D1 (en) 1985-01-24
ES8304930A1 (es) 1983-04-01
SG103887G (en) 1988-09-16
PH18029A (en) 1985-03-03
ZW2282A1 (en) 1982-09-01
AU8032782A (en) 1982-08-19
IL64956A0 (en) 1982-04-30
DK57882A (da) 1982-08-14
ES8505171A1 (es) 1985-05-16
AU548060B2 (en) 1985-11-21
EP0058370B1 (de) 1984-12-12
CA1162200A (en) 1984-02-14
PT74418B (en) 1984-10-09
IE52312B1 (en) 1987-09-02
NO153493C (no) 1986-04-02
PT74418A (en) 1982-03-01
KE3790A (en) 1988-03-31
HK21188A (en) 1988-03-31
HU187639B (en) 1986-02-28
ATE10738T1 (de) 1984-12-15
DOP1982004034A (es) 1987-11-10
FI820115L (fi) 1982-08-14
IE820311L (en) 1982-08-13
NO820429L (no) 1982-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS235548B2 (en) Method of tetrahydronaphthalene and indane new derivatives production
JP2556577B2 (ja) 新規なスチルベン誘導体
DK172070B1 (da) Benzonaphthalen-derivater, fremgangsmåde til deres fremstilling og deres anvendelse samt framaceutiske og kosmetiske præparater deraf
FI88025B (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt aktiva vinylfenolderivat
JP2516989B2 (ja) テトラヒドロナフタレン及びインダン誘導体
US4539154A (en) Polyene compounds
JPS61233636A (ja) レチノイド形活性をもつ新規ナフタリン誘導体、その製法およびそれを含む医薬または化粧用組成物
CZ278011B6 (en) Diaryl acetylenes and process for preparing thereof
HU198002B (en) Process for producing tetrahydronaphtalene derivatives and pharmaceutical compositions containing them as active components
HU197735B (en) Process for producing ascorbinic acid derivatives and pharmaceutical compositions containing them
AU779408B2 (en) Vitamin D3 analogs
JPS609716B2 (ja) 1,2―ベンズインチアゾリン―3―オン類、それらの製造法および医薬としての使用
US5378705A (en) Stilbene derivatives
CZ283779B6 (cs) Fenylhydrazony, způsob jejich výroby a kosmetické a farmaceutické přípravky z fenylhydrazonů
Feng et al. A novel synthesis of 2-((2-oxopropyl) selanyl) benzamide derivatives by cascade selenenylation-acylation reaction and in vitro cytotoxicity evaluation
NO853694L (no) Vinyltetrazolylfenylderivater, fremstilling og anvendelse derav.
IE50767B1 (en) 5-amino-tetrazole derivatives of retinoic acids,their preparation,and pharmaceutical formulations containing these derivatives
JPS58128340A (ja) フェニルエチレン誘導体及びその製法
WO2012142698A1 (en) Alkylurea derivatives active against cancer cells
US3824276A (en) Substituted-2-oxobutyraldehyde bis(thiosemicarbazones)
GB2122200A (en) Polyene compounds
CS235526B2 (en) Method of tetrahydronaphtalene and indane new derivatives production
SU1752186A3 (ru) Способ получени производных стильбена
CS265240B2 (en) Process for preparing tetrahydrotetramethylnaphthylpropenylphenoles
CS235549B2 (cs) Způsob výroby nových derivátů tetrahydronaftalenu a indanu