CS227672B2 - Charging equipment of shaft furnaces - Google Patents

Charging equipment of shaft furnaces Download PDF

Info

Publication number
CS227672B2
CS227672B2 CS795473A CS547379A CS227672B2 CS 227672 B2 CS227672 B2 CS 227672B2 CS 795473 A CS795473 A CS 795473A CS 547379 A CS547379 A CS 547379A CS 227672 B2 CS227672 B2 CS 227672B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
gear
drive
annular
control rod
telescopic element
Prior art date
Application number
CS795473A
Other languages
English (en)
Inventor
Edouard Ing Legille
Pierre Ing Maillet
Original Assignee
Wurth Paul Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wurth Paul Sa filed Critical Wurth Paul Sa
Publication of CS227672B2 publication Critical patent/CS227672B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/18Bell-and-hopper arrangements
    • C21B7/20Bell-and-hopper arrangements with appliances for distributing the burden

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Tunnel Furnaces (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)

Description

Vynález se týká zavážecího zařízení Šachtových pecí s pevným, svisle ve středu vysoké pece uspořádmým nakládacím kanálem, s nímž je souose uspořádáno otočné pouzdro, s pevnými v podstatě válcovými a vně otočného pouzdra uspořádanými stěnami, které spolu s otočným pouzdrem . vymezují válcovitou prstencovou komoru, která je netěsně uzavřena pomocí prsten- covitého disku, tvořícího s otočiýmpouzdrem pevný celek, s otočiým .rozdělovacím žlabem zavěěexým ve spodní části otočného pouzdra, na němž je upevněna ovládací tyč, která je pomocí prstencovítého disku zavedena do válcovité .prstencové komory, s prvními hnacími prostředky pro vytváření otáčivého pohybu otočného pouzdra, p^stencov^ého disku, rozdělovacího žlabu a ovládací tyče jako celku kolem podélné osy šachtové pece a nakládacího kanálu, a 8 druhými hnacími prostředky k vykyvování rozdělovacího žlabukolem jeho vodorovných závěsů na otočném pouzdru pomocí ovládací tyče, které může být nezávislé ne pohybů vytvářeném prvními hna^rni prostředky *
Jsou známa zavážecí zařízení s otočným žlabem, jehož úhel sklonu je nastavitelný. Výhoda tohoto zavážecího zařízení spočívá jednak v tom, že byl zvýšen výkon dosahovaný původními zvonovými zavážecími zařízeními, jednak v tom, že zavážení pece může být lépe řízeno a tím i provoz pece probíhá lépe.
Přestavování žlabu se provádí zpravidla pomocí dvou nezávislých motorů, jejich otáčivý pohyb je vhodným způsobem měně na dva na sobě nezávislé obočné a výkyvné pohyby žlabu k čemuž ej.oží převody a pohony ozubenými koly, zejména diferenciální a planetové převody. Tyto hnací mechanismy musí fungovat tak, aby žlab obsáhnul každý libovolný bod tavného lože, takže vsázka může být vkládána podle zcela určitého plánu, čímžje usnadněno optimální vyuuití pece.
Četná provedení těchto zavážecích zařízení je možno v podstatě roeddHt na dva typy, a to podle použitých mechanismů pro úhlové nastavení žlabu. U prvního typu je použito ovládací tyče kloubově upevněné^-na žlabu, které je udělován pohyb nahoru a dolů, čímž je žlab vykyvován kolem vodorovných závěsů, zatímco u druhého typu se působí přímo otáčivým pohybem na závěsný hřídel žlabu.
Jako jedna z výhod zařízení prvního typu je poměrně malá šířka prstencové komory, v níž se pohybuje ovládací tyč. Jedním z nedostatků tohoto provedení ovšem je složitost mechanismů, potřebných k tomu, aby byl otočný pohyb ovládací tyče kolem nakládacího kanálu překryt vertikálním posuvným pohybem k vytváření úhlového pohybu žlabu. Byla již R navržena řada mechanismů, ovše^m pro svou složitost nebylo zatím žádné zařízení tohoto druhu rzalitováát, proto odbojníci dávají nyní mnohem více přednost zařízení druhého typu.
U zařízení druhého typu se děje úhlové nastavení žlabu pomocí dvou skříní s ozubenými koly, které jsou umístěny symeericky vůči sobě na obou koncích závěsné hřídele žlabu v prstencové komoře obklopující svislý nakládací kanál a které kolem tohoto kanálu . rotují. Toto provedení bylo dosud skutečně používáno u řady vysokých pecí, zejména u moodraích vysokých pecí velkého výkonu.
Jedna z výhod je to, že všechny pohyby jsou vytvářeny a přenášeny pomocí ozubených soukooí, tzn. pomocí účinných, jednoduchých a spolehlivých strojních dílů, jejichž síly působí symeericky na žlab. Nevýhodou ovšem je, že kvůli oběma skříním rotujícím kolem nakládacího kanálu musí být radiální protažení prstencové komory, v níž se tyto pohybi^í, poměrně velké, přičemž totéž platí i pro prstencovitý disk, který odděluje komoru vůči vnitřku pece. To má za následek, že plocha vystavená žáru pece je poměrně velká, což si vynucuje přídavné chlazení komory a v ní se nacházejících hnacích ústrojí pomocí chladicího okruhu s inertním plynem.
Třebaže výhody těchto zavážecích zařízení zcela jasně opravňují jejich uoujití u moderních vysokých pecí s velkým výkonem, představuje jejich cena a technické náklady značné negativní ovlivnění při použití u vysokých pecí středního a malého výkonu.
Úkolem vynálezu je navrhnout zavážecí seřízení, jehož hnací mechanismy by sestávaly jen z několika málo dílů, pracovalo jednoduše a spolehlivě, zabíralo jen málo místa, nevyžadovalo přídavné chlazení inertním plynem a jehož pořizovací náklady by umožňovaly použžt zařízení u vysokých pecí jak malého tak velkého výkonu.
Úkol je vyřešen zavážecím zařízením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že ovládací tyč sestává ze dvou teleskopických elementů tvořených Šroubovým vřetenem e pouzdrem, přičemž horní teleskopický element je uchycen pomocí závěsů sestávajících z kloubů na otočném pouzdru a že obsahuje prostředky pro změnu délky ovládání tyče pomocí druhých hnacích prostředků.
Výhoda tohoto provedení spočívá v tom, že ovládací tyč je teleskopická a nevykonává tudíž žádný pohyb nahoru a dolů, takže výška prstencové komory může být ve srovnání s jinými známými zařízeními menší. To se přirozeně projevuje opět na celkové výšce zaváženého zařízení, což je velmi výhodné.
Daaší výhody vynálezu vyplývají z popisu příkladného provedení a výkresů, kde značí obr. 1 celkový pohled na hlavu vysoké pece se zavážecím zařízením, obr. 2 půdorys zařízení podle obr. 1 s jedirým plnicím zásobníkem, obr. 3 půdorys zařízení podle obr. 1 se dvěma plnicí mi zásobníky, obr. 4 schematicky hnací mech^мnizmuz žlabu, obr. 5 část^ečný pohled v řezu na zavěšení ovládací tyče, obr. 6 zavěšení této..ovládací tyče ve směru šipky VI na obr. 5, obr. 7 řez druhým provedením zavěšení ovládací týče, obr. 8 řez možným provedením chlazení různých dílů zařízení a obr. 9 pohled na blok hnacího motoru vně prstencové komory.
V následujícím popisu je objasněno zejména použití vynálezu na vysoké peci, i kayž vynález není omezen pouze na tento typ pece, nýbrž může být použít i u jiných druhů šachtových pecí. Ý
Zavážení pece se děje zavážecím zařízením 10 se svislým nakládacím kanálem £6. na nějž navazuje rozdělovači žlab 14. Tento rozdělovači žlab 14 může vykonávat otáčivý pohyb kolem svislé osy vysoké pece, jakož i výkyvný.pohyb mezi polohami znázorněnými plnou a čárkovanou čarou pomocí vhodného mechanismu, který je umístěn v prstencové komoře 18 a je poháněn hnacím blokem 20 vně této prstencové komory 18. Zavážka je odebírána z jednoho nebo více plnicích zásobníků 22 a teče, podle nastavení dávkovači klapky 24 na výstupu z tohoto plnicího zásobníku 22 spojovacím potrubím 26 a nakládacím kanálem 16 do rozdělovacího žlabu 11·
Obr. 2 a 3 ukazují schematicky'půdorysy zařízení podle obr. 1 s jedním plnicím zásobníkem 22. popřípadě se dvěma plnicími zásobníky 22n. 22b. jsou tyto uspořádány s výhodou tak, že jejich příslušná spojovací potrubí 26a. jsou uspořádána ve tvaru písmene V obr. 3·
Uspořádání podle obr. 3 se hodí zejména pro vysoké pece velkého výkonu. Při tomto uspořádání pracují plnicí zásobníky střídavě, přičemž jeden je plněn v tom okammiku, kdy je druhý vyprazdňován.
Jak v uspořádání podle ob]?. 2, tak také podle obr. 3 je zaručena dobírá přístupnost k hnacím mechanimmům rozdělovacího žlabu 14. Pomocí vhodného zvedacího ústrojí nacházejících se nad pecí mťůže být totiž celé zavážecí zařízení 10 odstraněno tím, že ' je jednoduše zvednuto ze svého usazení, aniž je tímto nějak ovlivněn plnicí zásobník.
Pokud se týče uspořádání podle obr. 3, zaručuje montáž plnicích zásobníků 22a. 22b kromě dobré přístupnosti k zavážecímu zařízení 10 také dobrou přístupnost k plnicím zásobníkům při’jejich plnění pomocí pásového dopravníku.
Pro podrobný popis nastavovacího mechanismu rozdělovacího žlabu 14 slouží obr. 4 až 7. Jako u jiných zavážecích zařízení je rozdělovači žlab 14 zavěšen pomocí dvou kloubů 32 na dvou konzolách 30. které jsou vůči sobě uspořádány symetricky na válcovitém otočném pouzdru 28 obepínajícím svislý nakládací ' kanál Při otáčení tohoto otočného pouzdra st otáčí také rozdělovači žlab (4 kolem podélné - osy 0 pece. Aby st mohl nakládací kanál 16 otáčet, jt otočné pouzdro 28 svou horní částí (obr. 7) upevněno na prstencovíéém otočném bloku 24. kttrý jt uložen pomocí vnitřního ložiska 36 na pevném rámu tvořeném stěnou 38 zavážtcího zaříztní. Otočný blok 34 a tím také - otočné pouzdro 28 st mohou volně otáčtt kolem nakládacího kanálu £6, kttrý jt rovněž uchycen na stěně 38. K vytváření· otáčivého pohybu otočného bloku 34 jt použito ozubeného věnce £0, kttrý tvoří spolu s prvním hnacím pastorkem 42 ozubený pohon; hnací pastorak 42 je uložtn na hřídeli 44. kttrý jt uložtn v ložisku 46 stěny 38.zavážecího zařízení 10· • Druhý pohyb rozdělovacího žlabu 14. totiž výkyvný pohyb kolem kloubu 32 mezi svislou polohou (na obr. 4 znázorněnou plnou čarou) a skloněnou zavážtcí - polohou (na obr. 4 znázorněnou čárkovanou čarou) je vytvářen pomocí ovládací tyče £8. která je kloubově uchycena na oku 50 v zadní čáati rozdělovacího žlabu - 1,4. Ovládací tyč 4_8 st otáčí společně s otočiým pouzdrem 28 kolem nakládacího kanálu ,16. K tomuto účelu ční do prstencové komory 18 otvorem 52 v prstencovitém disku ,54. který tvoří jeden celek s otočným pouzdrem 28 a funguje jako tepelné odstínění, ctařánťcí vnitřek prstencové komory 18 proti vysokým teplotám vládnoucím ve vysoké ptci.
Aby bylo možno vytvořit tuto tepelnou ochranu co nejúčinnějěí, je mezera mezi otočným · prstencoviýým diskem 54 a pevnými částmi, zejména stěnou 38 zavážecího zařízení co nejmenší, aniž by ovšem bránila otáčení tohoto prstencovitého disku 54.
Ovládací tyč 48 atstává ze dvou teleskopických elementů tvořených Šroubovým vřetenem 56 a pouzdrem , 58. Toto pouzdro 56 jt opatřenou bronzovou maticí £0. jejíž vnitřní závit odpovídá závitu šroubového vřetena 56. takže otáčení poudzra 58 vyvolává podle smyslu otáčení pohyb nahoru a dolů , a tím i odpooídd^cí vykývnntí rozdělovacího žlabu 14. Bronzová magice 60 je upevněna odnímmaelně pomocí prstencové příruby 62 (obr. 5 a 7), našroubované na horním konci pouzdra 58 ze žáruvzdorné oceli. Toto provedení ovládací tyče £8 je výhodnější než jednodušší konstrukce s vnitřním závitem přímo na pouzdru 58 poněvadž nutnost použití žáruvzdorné oceli znemooňuje dosáhnout stejných příznivých- vlastností jako u bronzové matice 60.
Tím. je usnadněna také demontáž ovládací tyče £8, zejména pak oddělení šroubového vřetena 56 od pouzdra 58. poněvadž není zapotřebí tyto teleskopické elementy od slabé uvolňovat úplným vyšroubováním; naopak zde stačí pouze odšroubovat prstencovou přírubu 62 od pouzdra
Pro vytváření otočného pohybu šroubového vřetena £6 kolem jeho - osy je toto pevně spojeno s ozubeným kolem 64. které tvoří ozubený pohon s jedním ozubením 66 dvojitého ozubeného věnce 70. jehož druhé ozubení 68 tvoří ozubený pohon s druhým pastorkem 76 přímo vedle prvního hnacího pastorku £,2. Ozubený věnec 70 jt uložen v otočném bloku 34 pomocí diferenciálního ložiska 73. které obsahuje ložisko 36 a vnější ložisko 7,2 +
U dosud známých zařízení bylo zatím používáno dvou vedle sebe ležících a oddělených ložisek pro přenos nezávislých a překrýva^cích st pohybů. Oppoti tomu umooňuje diferenciální ložisko 73 podstatné snížení pořizovacích nákladů i potřebu konstrukčního prostoru.
Pastorek 76 stejně jako hnací pastorek 42 je pevně spojen s hnacím hřídelem 74, kttrý je uspořádán souose uvnntř -dutého hřídele 44. Pohybová ntzávvaloat hřídelů 44 a 74 je provedena uložením 78 mezi těmito hřídeli. Tyto oba hřídele 44 a 74 jsou poháněny nezávisle na sobě pomocí hnacího bloku 20.
Aby byl současně st zavěšením ovládací tyče 48 a jejím otáčvvým pohybem s otočným pouzdrem 28 kolem osy O pece umožněn nezávislý - otáčivý - pohyb šroubového vřetena 56 kolem vlastní podélné osy, je toto-uchyceno pomocí závěsu 80 na otočném pouzdru 28. popřípadě na 'oto&iém bloku 34. který tvoří jeden pevný celek s otočxým pouzdrem 28, lakový závěs 80 například zahrnuje těleso 82, čep 84 tvořící pevnou ' jednotku se Šroubovým vřetenem 56 a ozubeným kolem 64. který se může v ložiskovém tělese otáčet, jakož i kombinaci valivých ložisek 86. která v popisovaném případě sestává ze sady dvou kužel!kových- ložisek, které zachycují jak radiální, tak také axiální síly (obr. 5 nebo 7)·
Jak vyplývá z obr. 4 a 5, opisuje bod uchycení mezi ovládací tyčí 48 a rozděl.ovacím Žlabem 14 oblouk kolem výkyvné osy žlabu, když se tento vykydni je z jedné své krajní polohy do druhá. Tomuto oblouku odpooídajjcí středový úhel je přirozeně funkcí maxiitóáních úhlu vykývnutí rozdělovacího žlabu 14«
Aby byl tento pohyb bodu uchycení, možiý, musí mít ovládací tyč 48 možnost vykývnutí o odpooVíající úhel v rovině tvořené tyčí a osou 0 pece. Veeikost tohoto úhlu vykývnutí ovládací tyče 48 je funkčí úhlu vykývnutí rozdělovacího žlabu a délky ovládací tyče. Na obr. 5 jsou označeny úhly gama, beta vylývnutí rozdělovecího žlebu 14 a ovládací tyče 48. Na obr. 5 a 6 je znázorněn první případ provedení závěsu, který umožňuje toto vykyvování ovládací tyče 48. ·
Podle tohoto provedení je těleso 82 uložení 81 namontováno ve třmenu 88 tvaru U, jehož volné konce jsou zavěšeny pomocí kloubů 92, 92 na otočném bloku Jí· Tímto zavěšením - je umožněno otáčení ovládací tyče 48 kolem osy otáčení klouby 90. 92» která probíhá paralelně s osou otáčení rozdělovecího žlabu £4.
Protože ozubené kolo 64 tvoří jeden celek s horním teleskopccým elementem tvořeiým šroubovým vřetenem .56. vykonává toto ozubené kolo 64 rovněž výkyvný pohyb a proto, aby zůstal záběr s ozubením 66 ozubeného věnce 70 během celého pohybu naprosto správný, musí být v rovině výkyvu vyduté, tzn. v rovině dané osou ozubeného kola 64 a osou 0. pece. Poloměr R zakřivení tohoto ozubení je funkcí velikosti úhlu beta a platí podmínka, že úhel definující toto zakřivení, označený na obr. 5 alfa, je větší než shodný s úhlem beta.
V prstencovitém disku 54 vytvořený průchozí otvor .52. musí přirozeně umoonit tento pohyb ovládací tyče .48, takže jeho tvar není kruh(^\^v.tý, nýbrž - v radiálním směru vzhledem k ose pece podélný.
Na obr. 7 je znázorněna druhá mošnnst provedení závěsu, který umožňuja otáčivý pohyb ovládací tyče .48. U tohoto příkladu provedení je těleso 82 uložení závěsu 80 tuhé, například spojení pomocí Sroubení s otočným pouzdrem, zatímco ozubené kolo .64. které tvoří s čepem 84 hřídele ložiska pevný celek, nese šroubové vřeteno 56 pomocí kahanového kloubu 94. Vzhledem k-poloze tohoto kloubu 94 nemá zde opxOltl příkladu .provedení podle obr. 5 a 6 pohyb ovládací tyče 48 žádnou změnu sklonu ozubeného kola .64. takže jeho ozubení může být rovné.
Činnost zavážecího zařízení vyplývá z následujícího. Jsou-li oba hnací pastorky 42. 76 poháněny synchronně, tj. stannými otáčkami, pak se otáčejí rovněž i ozubené věnce 40. 70. stenzými otáčkami, takže viější ložisko 72 není činné, zatímco se otočný blok .34 s oběma ozubenými věnci 40.. 70 může otáčet díky vnitřnímu ložisku 36. V této fázi pohybu se otáčejí otočné pouzdro 28. rozdělovači žlab 14. o^^á^^c^ tyč .48. otočný blok 2Í, ozubené věnce 40. 70 a závěs ovládací tyče 48. jakož i ozubené kolo 64 jako celek kolem nakládacího kanálu 16, aniž přitom ozubení ozubeného kola 64 a ozubení 68 ozubeného věnce 70 vykonnjí relativní pohyb.
V důsledku toho se otáčí rozdělovači žlab £4 s konstantním úhlem sklonu kolem podélné osy 0 p^ce,’te^kže při tomto průběhu pohybu je zavážka usazena na tavný povrch.
Otiččejíli se naproti tomu oba pastorky 42. 76 rozdílnými otáčkami, přenáší se tento rozdíl otáček na ozubené věnce 40. 70. takže nyní je činé viějěí ložisko £2. Relativní осhyb mezi ozubeným věncem 70 . á otočným blokem 34 nyní vytváří relativní pohyby mezi ozubený kolem 64 a - ozubením 66 ozubeného Věnce 70. takže Šroubové vřeteno 56 je vedeno do pohybu kolem své vlastní ' osy v jednom nebo druhém směru, podle toho. jestli/se ozubený věnec 70 vzhledem k ozubenému věnci 40 předbíhá nebo zpožSuje. Při tomto průběhu pohybu je vyvoláno úhlové přestavení rozdělovacího žlabu 44. Správnou volbou počtu otáček obou ozubených pastorků -42, 76 mohou být otočný pohyb rozdělovacího- - žlabu 44 překryt výkyvným pohybem, takže zavážka je například usazena Šroubovité na povrch.
Ji přirozeně také možné ozubený hnací pastorek 42 dočasně - zastavit při stále se otáčejícím ozubeném - pastorku 76. čímž je provedeno úhlové Ostavení rozdělovacího žlabu 44 při zastaveném otáčení kolem osy C_ vysoké pece.
Jak zřejmé, je Šířka (průměr) komory 48 dána rozměry otočného bloku 34 a ozubených věnců 12, 70. I - když jsou rozměry těchto dílů do určité míry funkcí rozměrů a výkonu - pece jsou přece jen poměrně mmaé, z čehož vyplývá 'prstencová komora omezené ěířky. Z toho -plyne opět jen malé Šířka prstencovitého disku 54. tzn. plochy, která je přímo vystavena žáru pece. Kromě toho může být vliv tepelného záření nad nakládací kanál 46 snížen na minimum,- tak, jak bylo již uvedeno při popisu obr. 8 , poněvadž existuje m°onoot ochlazovat stěny tohoto nakládacího kanálu 4 6.
Pro provedení tohoto chlazení stačí, jak vyplývá z obr. ' 8 použžt dvojitou stěnu 96.
98, čímž je vytvořen mezi^p^c^s^tor 4 00 pro cirkulaci chladicí tekutiny, například vody. Provedení tohoto chlazení nezpůsobuje žádné potíže technického rázu, poněvadž nákLádací kanál 46 je pevný.
Na ob:?. 8 je znázorněna vnitřní výstelka 4 02 nakládacího kanálu. Tato výstelka 4 02 sestává z ma^e^iálu s dobrou odolnootí ' proti otěru vznikajícím při spadu vsázky a chrání boční stěnu nakládacího' kanálu 46 před předčasným- opotřebením.
Js^u-ii provozní - podmínky takové, že zmenšená . plocha prstenco^tého disku 54 ve spojení s chlazením stěn nakládacího kanálu -46 ještě nedostačuje k tomu, aby.bylo možno udržet v prstencové komoře 48 dostatečně nízkou teplotu, poskytuje navržené zavážecí zařízení možnost přídavného chlazení na ' povrchu nejvíce vystaveném - žáru pece, jako je například prstenco^tý disk 54 a alespoň část otočného pouzdra -28.
Z obr. 8 vyplývá možné provedení tohoto přídavného chlazení. V tomto příkladu provedení je nakládací venmi 46 spojen pomocí prstence -404. který je opatřen - řadou vstupních a výstupních otvorů pro chladicí tekutinu, se stěnou Д8. Tyto vstupní a - výstupní otvory jsou rozděleny po obvodu prstence 404 v rozdílných množtvích podle objemu a potřebného průchodu chladicí tekutiny. Tento prstenec 404 má vnitřní vrtání, v němž se otáčí prodloužení 410 otočného pouzdra -28.
Vstupní kanály 106 a výstupní kanály 4 08 ústí v prstencových dnážkách 442. 4 4 4 ve vrtání prstence 404. kde jsou tyto drážky na obou stranách opatřeny těsněním 446 k zaručení těsnosti při provozu zařízení.- Prstencovitý disk 54 má dvooité stěny 4 48. 420. čímž je určen dutý prostor 422 pro cirkulaci chLadicí tekutiny. Čihadle í tekutina je přiváděná do dutého prostoru 4 22 pomocí potrubí 42^4. které částečně prochází prodloužením 44 0 otočného pouzdra a ústí v úrovni prstencové drážky 442. Podobné potrubí, které je znázorněno na výkrese jen částečně a je označeno vztahovou značkou 426 umožňuje chladicí tekutiny prstencovou drážkou 4,4 4. Je přirozeně možno rozděěit dutý prostor 422 v - prstencovitémdisku 54 pomocí meezstěn na - oddíly vhodného tvaru, například spirálovitě, a ' doocíit tak nucené vedení chladicí tekutiny celým dutým prostorem 422. Rycbhos^t proudění chladicí tekutiny v chladicím systému prsteocžiitthž disku 54 a/nebo teplota této chladicí tekutiny je m výhodou regulována v závislosti na potřebě chlazení.
Nejednodušší způsob spočívá v tom, že činnost tohoto chladicího systému je řízena o sobě známým způsobem pomocí termostatů a termočlánků a tím je automatizována za účelem udržení jedné nebo více konstantních teplot v prstencové komoře 18. Ten* e*icí systém umožňuje ve spojení s poměrně malým povrchem prstencovitého disku 54 a pro zvláštní koncepci hnacího mechanismu rozdělovacího žlabu 14 odstranit chlazení vnitřku komory 18 pomocí inertního plynu.
Je nutno ovšem dodat, že - chlazení prstencovitého disku 54.představuje jen výjimečné opatření a provedení podle ' obr. 8 bylo uvedeno jen proto, aby byla ukázána moonoot jeho chlazení jestliže by toto chlazení . bylo zapootřebl. V této souviilooti je třeba rovněž na příznivý vliv chladicího prstence 128. který je upevněn ve výS! prstencovitého disku 54 na stěně prstencové komory £8. Tento chladicí prstenec 128 totiž umooňuje snížit radiální velikost pohyblivých dílů, zejména prstencovitého disku 54 na minimum a sice na účet pevných dílů, zejména chladicího prstence 128. jehož chlazení není problémem, poněvadž v dutině tohoto chladicího prstence 128 může cirkulovat jednoduše chladicí tekutina. Průřez tohoto chladicího prstence 128 je s výhodou trojúhelníkový (obr. 8), což umooňuje sklouzávání prachových usazenin k vnitřku pece. Je rovněž možné chladicí prstenec 128 upevnnt v různé výšce, čímž může být libovolně nastavena šířka mezery mezi prstencovitým diskem 54 a tímto chladicím prstencem 128.
Mazání různých dílů uvnntř prstencové'komory 18 se nacházzjících, může·být prováděno automaticky. Zejména je možné upravit na otočném pouzdru 28 zásobník maziva s meecnanickou pístovou pumpou, která může být automaticky ovládána ozubeným Věncem. Rovněž je možné vytvořit zásobu mβ^2^e^<^ΊLt ve spodní části pouzdra 58 a spodní konec šroubového vřetene 56 vytvořit ve tvaru pístu, čímž je pokaždé určité mnžžtví maaadla vytlačeno kanálem 'vytvořeným uvnótř tohoto šroubového vřetene 56. když je šroubové vřeteno 56 zavedeno až na dno pouzdra 58.
Obr. 9 ukazuje schematicky provedení hnacího bloku 20 k nezávislému pohonu obou ozubených pastorků 42. 76. První hnací systém, sestávající v podstatě z neznázorněného moooru a šnekového soukolí ££0 obstarává přímý pohon hnacího hřídele- 44 s ozubeným pastorkem £2 pro vytváření otáčivého pohybu otočného pouzdra 28 a rozdělovacího žlabu 14 kolem svislé osy 0.
Druhý hnací systém, sestávající z druhého elektrického motoru 132. který tvoří s převodovou částí 134 jeden celek a je umístěn nad. šnekovým soukolím 130. je spojen pouzdrem 138 s hnacím hřídelem 44 poháněným šnekovým soukolím 130. Přívod proudu k otáčejícímu se tělesu motoru 132 probíhá přes kluzné kontakty 140. Výstupní hřídel 142 motoru 132 ční přes pouzdro 144 do vnitřku převodové skříně 134 a pohání tam SvoOits převod ozubenými koly do pomala, čímž je dosaženo požadovaného počtu otáček.
Poslední ozubené kolo dvojitého ozubeného převodu je usazeno na hřídeli 74 a pohání přímo ozubený pastorek 76. který vytváří otočný pohyb rozdělovacího žlabu ££. Budiž 'přioom poznamenáno, Že jak převodová skříň 134. tak také šnekové goukolí 130 obsahuje olejovou lázeň k zaručení dobrého maaOií.
Jestliže je během provozu šnekové so^^<^3^:í 13O v činnoosi, motor £2.2. ovšem není ovládán kontakty 140. tak ·. otáčí hnací blok 132, převodová skříň 134. jakož i oba hřídele ££, a ozubené pastorky £2, 76. jako celek kolem svislé ' osy, čímž maaí obě stejný počet otáček a polihárájí rozdělovači žlab 1j4 při konstantním sklonu kolem podélné osy O vysoké pece.
Je rovněž možné změnnt sklon rozdělovacího žlabu 14. aniž se přioom tento otáčí kolem podélné osy pece, zaprne-li se mot-or 132, zatímco šnekové soukolí 130 je mimo činnost, takže se otáčí jen ozubený pastorek 76.
Vztahová značka 146 se týká simulovacího a reprodukčního zařízení pohybů úhlového přestavení rozdělovačiho žlabu, které spočívá v zachycení otáček prováděných motorem 132· Tento simulovací systém může sestávat například z miniaturisováné sady diferenciálních a planetových převodů pro reprodukování skutečného počtu otáček motoru 132. Tímto způsobem získané pohyby jsou přiváděny do zařízení 148. které slouží kontrole a řízení rozdělovacího žlabu. Toto zařízení může přirozeně také trvale informovat obsluhu o přesném úhlovém nastavení rozdělovacího žlabu.
Je rovněž možné reprodukovat otáčivý pohyb rozdělovacího žlabu kolem svislé osy pece. Pro tento účel je zapotřebí pouze druhého simulovacího reprodukčního zařízení, které by poskytovalo údaje o otáčkách hřídele 44. Toto druhé zařízení může být přímo přiřazeno šnekovému soukolí 130 nebo výstupnímu hřídeli 147 prvního zařízení 146.
Doraz 136 zabraňuje otáčení stojících kontaktů 140 přívodu proudu a zařízení 140« 146 a 148 během otáčení motoru 132 a převodové skříně 134«

Claims (10)

1. Zarážecí zařízení Šachtových pecí, s pevným, svisle ve středu pece uspořádaným nakládacím kanálem, s nímž je souose uspořádáno otočné pouzdro, s pevnými v podstatě válcovitými a vně otočného pouzdra souose s ním uspořádanými stěnami, které spolu s otočným pouzdrem vymezují válcovitou prstencovou komoru, která je netěsné uzavřena pomocí prstencovitého disku, tvořícího s otočným pouzdrem pevný celek, s otočným rozdělovacím Žlabem zavěšeným ve spodní části otočného pouzdra, na němž je upevněna ovládací tyč, která je pomocí prstencovítého disku zavedena do válcovité prstencové komory, s prvními hnacími prostředky pro vytváření otáčivého pohybu otočného pouzdra, prstencovítého disku, rozdělovacího žlabu a ovládací tyče, jako celku kolem podélné osy Šachtové pece a nakládacího kanálu, s druhými hnacími prostředky к vykyvování rozdělovacího žlabu kolem jeho vodorovných závěsů na otočném pouzdru pomocí ovládací tyče, které může být závislé na pohybu vytvářeném prvními hnacími prostředky, vyznačující se tím, že ovládací tyč (48) sestává z horního teleskopického elementu (56) a spodního teleskopického elementu (58) tvořených Šroubovým vřbtenem a pouzdrem, přičemž horní teleskopický element (56) je uchycen pomocí závěsů sestávajících z kloubů (90, 92, 94) na otočném pouzdru (28) a že obsahuje prostředky pro změnu délky ovládací tyče (48) pomocí druhých hnacích prostředků.
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že hnací prostředky umístěné v prstencové komoře (18) obsahují vždy dvě vedle sebe ležící souosá ozubená kola (42, 76), uložená na souosých hnacích hřídelích (44, 74), procházejícími stěnou (38) prstencové komory (18), přičemž tato ozubená kola (42, 76) jsou v záběru s ozubenými věnci (40, 70) obepínajícími nakládací kanál (16) a jsou uloženy v diferenciálním ložisku (73), přičemž jeden ozubený věnec (40) tvoří pevný celek s otočným pouzdrem (28) a druhý ozubený věnec (70) svým ozubením (68) tvoří spolu s ozubeným kolem (64) na horním teleskopickém elementu (56) ozubený pohon ovládací tyče (48).
3. Zařízení podle bodu 2, vyznačující ae tím, že diferenciální ložisko (73) je tvořeno otočným blokem (34), vnitřním ložiskem (36) pro uložení tohoto otočného bloku na stěně (38) prstencové komory (18) a vnějším ložiskem (72) mezi otočným blokem (34) a ozubeným věncem (70) pro ovládání ovládací tyče (48), přičemž druhý ozubený- věnec (40) je upevněn na otočném bloku (34)·
4. Zařízení podle vynálezu 1, vyznačující se tím, že spodní teleskopický element (58) je opatřen maticí (60), jejíž vnitřní závit odpovídá závitu horního teleskopického elementu (56), přičemž tato matice (60) je upevněna odnímetelně na spodním teleskopickém elementu (58) pomocí prstencové příruby (62).
5. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že závěs ovládací tyče (48) je proveden universálním kardirnovým kloubem (94), který je vložen mezi horní teleskopický element (56) a ozubené kolo (64), které je pomocí ložiska (80) uloženo na otočném pouzdru (28).
6. Zařízení podle bodu 2, vyznaluuící se tím, že stěna (38) prstencové' komory (18) je spojena pomocí prstence (104) opatřeného otvorem pro chladicí tekutinu s naklád»<m kanálem (16) s dvojitými stěnami, které tvoří meezprostor (100) pro cirkulaci chladicí tekutiny.
7. Zařízení podle bodu 6, oyznačujíci se tím, že stěna (38) prstencové komory (18) je opatřena . chladicím prstencem (128) trojúhelníkovitého průřezu v úrovni prstencovitého disku (54), přičemž tento prstencovitý disk (54) má dvojité stěny tvořící dutý prostor (122) připojený . potrubím (124, 126) k chladicímu systému.
8. Zařízení podle bodu 7, oyznačující se tím, že vně prstencové komory (18) je upraven hnací blok (20) zahrnuJící první motor pro pohon hnacího hřídele (44) ozubeného kola (42) prvních hnacích prostředků, druhý motor (132), jehož těleso tvoří pevný celek s tělesem (134) ozubeného převodu a s hnacím hřídelem (44) ozubeného kola (42), přičem rotor (142) druhého motoru (132) je spojen pomocí ozubeného převodu v převodové skříni (134) s hnacím hřídelem (74) druhého ozubeného kola (76).
9. Zařízení podle bodu 6, dící se tím, že nakládací kanál (16) je spojen ěitaýfa spojovacím potrubím (26) s plnicím zásobníkem (22), který je vzhledem ke svislé ose (O) nakládací kanálu (16) strírnově přesazen.
10. Zařízení podle bodu 6, vyznečuuící se tím, že nakládací kanál (16) je spojen dvěma ve tvaru V uspořádanými spojovacími potrubími (26a, 26b) se dvěma plnicími zásobníky (22a, 22b), které jsou vzhledem ke svislé ose (0) nakládacího kanálu (16) stanově přesazeny a vzhledem k rovině procházeeící touto svislou osou (0) se nacházejí na jedné a téže straně.
CS795473A 1978-08-16 1979-08-10 Charging equipment of shaft furnaces CS227672B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU80112A LU80112A1 (cs) 1978-08-16 1978-08-16

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS227672B2 true CS227672B2 (en) 1984-05-14

Family

ID=19728980

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS795473A CS227672B2 (en) 1978-08-16 1979-08-10 Charging equipment of shaft furnaces

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4273492A (cs)
JP (2) JPS5528392A (cs)
AT (1) AT371148B (cs)
AU (1) AU523908B2 (cs)
BE (1) BE878113A (cs)
BR (1) BR7806954A (cs)
CA (1) CA1143152A (cs)
CS (1) CS227672B2 (cs)
DE (1) DE2929204A1 (cs)
ES (1) ES483341A1 (cs)
FR (1) FR2433722A1 (cs)
GB (1) GB2027860B (cs)
IT (1) IT1162769B (cs)
LU (1) LU80112A1 (cs)
NL (1) NL191152C (cs)
SU (1) SU833168A3 (cs)
UA (1) UA7059A1 (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU82173A1 (fr) * 1980-02-15 1980-05-07 Wurth Sa O Dispositif de chargement pour fours a cuve
LU83280A1 (fr) * 1981-04-03 1983-03-24 Wurth Paul Sa Procede pour actionner une goulotte oscillante dans une enceinte sous pression,dispositif pour la mise en oeuvre de ce procede et installation de chargement d'un four a cuve equipe d'un tel dispositif
LU84521A1 (fr) * 1982-12-10 1984-10-22 Wurth Paul Sa Dispositif de refroidissement d'une installation de chargement d'un four a cuve
LU86819A1 (fr) * 1987-03-24 1988-11-17 Wurth Paul Sa Tremie d'alimentation d'une installation de chargement d'un four a cuve
AT394631B (de) * 1988-07-25 1992-05-25 Wurth Paul Sa Handhabungsvorrichtung fuer eine verteilerschurre eines schachtofens, und an diese vorrichtung angepasster antriebsmechanismus
LU87341A1 (fr) * 1988-09-22 1990-04-06 Wurth Paul Sa Installation de chargement d'un four a cuve
LU87938A1 (fr) * 1991-05-15 1992-12-15 Wurth Paul Sa Installation de chargement d'un four a cuve
FR2692595A1 (fr) * 1992-06-22 1993-12-24 Int Equipement Dispositif d'alimentation pour haut-fourneau.
LU90179B1 (fr) 1997-11-26 1999-05-27 Wurth Paul Sa Procede pour refroidir un dispositif de chargement d'un four a cuve
LU90294B1 (fr) * 1998-10-06 2000-04-07 Wurth Paul Sa Dispositif de répartition de matières en vrac
RU2237724C2 (ru) * 1998-12-30 2004-10-10 Смс Шлеманн-Зимаг Акциенгезелльшафт Колошниковый затвор для шахтных печей
LU90794B1 (fr) * 2001-06-26 2002-12-27 Wurth Paul Sa Dispositif de chargement d'un four à cuve
DE10334417A1 (de) * 2003-06-20 2005-01-05 Z & J Technologies Gmbh Ofenkopf bzw. Gichtverschluß
LU91412B1 (en) * 2008-01-30 2009-07-31 Wurth Paul Sa Charging device for distributing bulk material
LU91565B1 (en) * 2009-05-07 2010-11-08 Wurth Paul Sa A shaft furnace charging installation having a drive mechanism for a distribution chute.
LU91601B1 (en) 2009-08-26 2012-09-13 Wurth Paul Sa Shaft furnace charging device equipped with a cooling system and annular swivel joint therefore
LU91645B1 (en) 2010-01-27 2011-07-28 Wurth Paul Sa A charging device for a metallurgical reactor
LU92494B1 (fr) * 2014-07-07 2016-01-08 Wurth Paul Sa Dispositif de blocage de la goulotte sur les extrémités des tourillons, dans une installation de chargement d'un four à cuve
CN110698086A (zh) * 2019-10-14 2020-01-17 中冶焦耐(大连)工程技术有限公司 一种异形窑膛双膛竖窑的布料装置
CN114739185A (zh) * 2022-03-22 2022-07-12 首钢京唐钢铁联合有限责任公司 套筒窑布料系统、布料的控制方法和相关设备

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1668968A (en) * 1925-12-18 1928-05-08 Lambot Joseph Charging device for gas producers, shaft furnaces, and the like
LU59207A1 (cs) * 1969-07-31 1969-12-10 Wurth Anciens Ets Paul
DE2147626A1 (de) * 1971-09-23 1973-03-29 Ernst Weichel Foerdergut-endverteiler
LU65312A1 (cs) * 1972-05-08 1972-08-23
LU65537A1 (cs) * 1972-06-16 1972-10-25
LU66273A1 (cs) * 1972-10-11 1973-01-23
JPS5111014B2 (cs) * 1973-01-31 1976-04-08
JPS572762B2 (cs) * 1973-08-13 1982-01-18
DD120024A5 (cs) * 1974-06-05 1976-05-20
JPS5117203U (cs) * 1974-07-26 1976-02-07
LU70952A1 (cs) * 1974-09-20 1975-03-06

Also Published As

Publication number Publication date
LU80112A1 (cs) 1979-01-19
GB2027860A (en) 1980-02-27
AT371148B (de) 1983-06-10
NL7906153A (nl) 1980-02-19
DE2929204A1 (de) 1980-02-28
ES483341A1 (es) 1980-04-01
ATA495679A (de) 1982-10-15
US4273492A (en) 1981-06-16
FR2433722B1 (cs) 1982-10-01
AU4928679A (en) 1980-02-21
SU833168A3 (ru) 1981-05-23
IT7925030A0 (it) 1979-08-09
BE878113A (fr) 1979-12-03
NL191152C (nl) 1995-02-16
IT1162769B (it) 1987-04-01
AU523908B2 (en) 1982-08-19
GB2027860B (en) 1982-11-17
FR2433722A1 (fr) 1980-03-14
JPS63167153U (cs) 1988-10-31
JPH0311221Y2 (cs) 1991-03-19
CA1143152A (en) 1983-03-22
NL191152B (nl) 1994-09-16
UA7059A1 (uk) 1995-03-31
DE2929204C2 (cs) 1987-11-26
JPS5528392A (en) 1980-02-28
BR7806954A (pt) 1980-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS227672B2 (en) Charging equipment of shaft furnaces
CA1173241A (en) Process for actuating an oscillating spout in an enclosure under pressure, apparatus for the performance of this process and charging installation for a shaft furnace equipped with such an apparatus
US3693812A (en) Furnace charging apparatus
US4403868A (en) Agitator with two sets of blades each driven in an opposite direction about a common axis
SU638269A3 (ru) Привод распределител шихты дл доменной печи
RU1836433C (ru) Загрузочный механизм шахтной печи
EP2808406B1 (en) Furnace top chute feeder for blast furnace
RU2224799C2 (ru) Устройство для распределения загружаемых сыпучих материалов
US6390268B1 (en) Device for dispensing bulk materials
US4671061A (en) Scoop-controlled fluid couplings
US9389019B2 (en) Rotary charging device for shaft furnace
KR102019440B1 (ko) 고로용 회전식 장입 장치
US6213275B1 (en) Device for distributing materials in bulk with a rotary chute having a variable angle of inclination
KR20120031006A (ko) 분배 슈트용 구동 기구를 갖는 고로 장입 설비
US4032024A (en) Apparatus for distribution of charge material in shaft furnaces, particularly high pressure blast furnaces
CN206177031U (zh) 一种旋转布料器的旋转装置
US2299825A (en) Tube mill
CN106482525A (zh) 一种旋转布料器的旋转装置
SU894287A1 (ru) Регулируема передача
US20170307293A1 (en) Device for cooling a shaft furnace distribution chute support journals
CS201489B1 (cs) Stavěči mechanismus sázecího zařízení šachtové pece
CZ9904036A3 (en) Device for separation of loose material containing rotary trough with variable angle of inclination