Vynález se týká bočního pružného podepření skříně vozu kolejových vozidel proti podvozku nebo pojezdu prostřednictvím proti sobě uspořádané pevné a pružné kluznice, kde první kluznice má rovnou kluznou plochu.
U podvozků, které jsou uloženy centrálně prostřednictvím pánve, věnce a nicohlavu nebo podobně, je již známé uspořádat pružné podepření mezi skříní vozu a rámem podvozku, které umožňuje natáčení podvozku a přitom zajišťuje prostřednictvím vložených pružných kluznic relativní otočný pohyb mezi skříní vozu a podvozkem tak, aby se dosahovalo značně rovnoměrného zatížení vozu a aby se odstranila nežádoucí nadměrná odlehčení jednotlivých kol. Přítlačnou sílu pružných kluznic, a tím i dílčí odlehňování vodicích prostředků podvozku, lze měnit odpovídajícím předpětím pružných kluznic.
U známých pružných podepření je zpravidla upravena pevná kluzná deska, která se opírá o odpruženou kluznou desku. Odpružená kluzná deska je u těchto· známých provedení opatřena pružinovými prvky, které umožňují svislé propružení této pružné kluzné desky v omezeném rozsahu. Uspořádání pružného prvku pro dosažení svislé poddajnosti kluznice vyžaduje uspořádání přídavných vedení, která zajišťují přesné vedení kluznice při relativních pohybech podvozku vzhledem ke skříni vozu.
Známá uspořádání pružných podepření jsou zpravidla velmi nákladná a někdy činí i potíže při ukládání skříně vozu na otočné podvozky.
Další nevýhoda známých provedení spočívá v tom, že pružné kluznice mají i v zatíženém stavu vodorovnou podélnou vůli. Tím se ztrácí při výjezdu z oblouku požadovaný efekt tlumící natáčení bočních kluznic, takže podvozky mají snahu kmitat při vyšších rychlostech.
Vynález si klade za úkol odstranit u bočního pružného podepření skříně vozu uvedeného typu popsané nedostatky, zajistit rovnoměrné zatížení kol a vytvořit podepření bez nákladných konstrukčních součástí, přičemž se má současně zajistit dosažení přímo působícího tlumení otočného pohybu mezi skříní vozu a podvozkem.
Tento úkol se řeší podepřením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že pružná kluznice je tvořena listovým perem, podepřeným jen na jeho podélných koncích a uloženým bez podélné vůle, přičemž kluzná plocha je vypouklá.
Hlavní výhody tohoto uspořádání spočívají v tom, že pružná kluznice je vytvořena jen listovým perem, které tou stranou, která je přivrácena k pevné kluznici, vytváří rovněž kluznou plochu pro uložení pevné kluznice. Tak se zcela odstraní použití nákladných konstrukčních součástí. Uložení pružné kluznice bez podélné vůle je možné dosáhnout velmi jednoduchými prostředky.
Podle výhodného vytvoření vynálezu je volný konec pružné kluznice uložen na smýkadle, na kterém je podélně posuvný a bočně vedený s vůlí.
Hlavní výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že toto volné uložení pružné kluznice v podélném směru umožňuje při propružení kluznice podélné posunutí volného konce.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí, kde představují obr. 1 bokorys pružného podepření podle vynálezu v částečném řezu a obr. 2 půdorys pružného podepření podle obr. 1.
Pružné podepření podle vynálezu je . tvořeno pevnou kluznici a pružnou kluznici 1. Pevná kluznice není na výkresu znázorněna. Tato pevná kluznice je tvořena, jak je . to u známých provedení obvyklé, vodorovně uspořádanou kluznou deskou, která má rovnou spodní stranu a jejíž kluznou plochu lze popřípadě opatřit přídavným obložením, které . má vysokou odolnost proti opotřebení nebo malý koeficient tření. Vytvoření této pevné kluznice však není předmětem. vynálezu. Proto, se v dalším neuvádí její detailní popis.
Pružná kluznice 1 je tvořena listovým perem, jehož vzhůru směřující kluzná plocha la je v podstatě vypouklá. V oblasti svého pružení je pružná kluznice 1 vytvořena ve směru k oběma koncům s parabolicky se zmenšující výškou průřezu. Na j‘ednom .z podélných konců je· .pružná kluznice 1 svinuta do úložného oka 2, přičemž toto úložné oko 2 je vytvořeno svinutím pružné kluznice 1 ve směru dolů. Prostřednictvím úložného oka 2 je pružná kluznice 1 kloubově uložena v ložisku ·4, přičemž do úložného .oka 2 je napříč k podélné ose vozu vložen čep 3. Na svém druhém konci je pružná kluznice 1 mírně ohnuta a dosedá svou spodní stranou podélné posuvně na smýkadlo 5. Smýkadlo 5 je opatřeno bočními vedeními 5a, která po stranách vedou s vůlí pružnou kluznici
1. Zhruba uprostřed podélné délky pružné kluznice 1 je pod ní v odstupu upraven koncový doraz 6, který omezuje .propružení pružné kluznice 1.
Pružná kluznice 1 je účelně uspořádána na podvozku nebo pojezdu kolejového vozidla, zatímco pevná kluznice je upravena na skříni vozu.
Pro zmenšení tlaku na plochu lze kluznou plochu la pružné kluznice 1 vytvořit . v krátké oblasti uprostřed rovně, aniž by tím byla nepříznivě ovlivňována charakteristika pružení pružné kluznice 1.