CS222671B2 - Shaped building element and method of preparation of the said element - Google Patents
Shaped building element and method of preparation of the said element Download PDFInfo
- Publication number
- CS222671B2 CS222671B2 CS791810A CS181079A CS222671B2 CS 222671 B2 CS222671 B2 CS 222671B2 CS 791810 A CS791810 A CS 791810A CS 181079 A CS181079 A CS 181079A CS 222671 B2 CS222671 B2 CS 222671B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- particles
- magnesium oxide
- products
- mpa
- mineral
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08K—Use of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
- C08K3/00—Use of inorganic substances as compounding ingredients
- C08K3/32—Phosphorus-containing compounds
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
- Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
- Fireproofing Substances (AREA)
- Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
Description
Vynález se týká tvarovaného.stavebního prvku, který má vysokou pevnost a ohnivzdornost, na bázi mineeální složky a celistvě přilnutého lignocelulózového matterálu, a způsobu přípravy tohoto tvarovaného stavebního prvku.
Pokud se týče dosavadního stavu techniky, potom je možno uvést, že v patentech Spojených států anmrických č. 2 175 568 a 2 837 435 a v patentu Velké Británie č. 1 089 777 jsou popsány způsoby přípravy betonových dílců o malt hmoZnlztt, které obsahují jako plni* vovt částice lignzcrlulózzvý maateiál. V těchto patentech jsou pzuužty různé pojivové srnmsi, přičemž všechny z uvedených patentů uvádd, že výrobky připravené cemmntováním ligno^!^zového maateiálu maaí špatné vlastnosti pokud se týče peevnosi, vzhledem k příZoшnozSi určitých složek v lilnocejulózotém maateiálu, jako jsou například pry-sUk^ice, kaučukové materiály, vosky, tuky a dřevné cul^y, které migiuuí z částeček do pojivá a maaí tak nežádoucí účinky na ztuhnu! a ztvrdnuuí maaterálu. Tyto patenty také uváděěí moZnlzii překonání tohoto problému, které ipoZivahí v předběžném zpracovávání lignocrlulzzovthz maaterálu vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu, promytí zpracovávaného maateiálu a usuštni.
Z dosavadního stavu techniky je také velmi dobře známo zpracovávání h^iavých maaeeiálů, jako jsou nappíklad dřevěné prvky, na ohnivzdorné maaterály, při kterém se tyto prvky impregnnuí pomoo! fosfátů, jako je nappíklad roztok fzsfoeečnhnu amzorného (viz například patent NSR č. 678 873 a Rzmpp Chemie Lexikon, 7th Ed. H).
Dále je také velmi dobře známé z dosavadního stavu techniky pooužtí ortUzfzsfzeečnhlů, pyrofzifzreČnEnLŮ nebo pz^fosfátů amzonných, alkalických kovů, hliníku a chrimu, současně s kyslččníeem hořečnatým a ^reaktivními nebo pouze málo reaktivními nastavovacími činidly nebo plnivy v minerálních pzjivových smčěích. V tomto případě je možno poukázat na patent Spojených států hnericí;ých č. 3 525 632, ve kterém je popisováno rychle tvrdnoucí pojivo minerálního typu, které obsahuje kyseliny fosforu a fosfáty a také' i kysličník hořečnatý a plniva. Podobné směsi a jejich poouití pro opravy stěn pecí a vyzdívek pecí jsou popisovány v patentech Spojených států hmerickýih č. 3 278 320, 3 285 758, 3 413 385 a číslo
475 188, a dále v patentech Spojených států h:neriiíých č. 3 821 006 a 3 879 20*9, kde jsou popisovány směsi a jejich pocítí jako vyspravovací směsi pro opravy zvětralé maaty, betonu, dřeva, keramických čássi, omítky . a podobně, jako jsou nappíklad praskliny v silnicích nebo opravy částí betonových dálnic.
Cílem uvedeného vynálezu je navrhnout přípravu tvarovaných stavebních prvků, která by byla jednoduchá a ekonomicky schůdná a tvarované stavební prvky, které by měly vysokou pevnost a ohnivzdorné vlastnost, přičemž by byly překonány nedzotatky dosavadního stavu techniky.
. rzodtata tvarovaného stavebního prvku, zbsahhjícího fosfáty, podle uvedeného vynálezu spočívá v tom, že je tvořen iinneáání složkou, která je celistvě přilnuta na částečkách uloženého lignacrlulzzovthz maaterálu, přičemž tento maaterál je tvořen směsí částečkc^ého lignzcrlulZzzvthz meate!^, vodným rozookem polyfosforečnanů amonného a kysličnkeem hořečnatým, a minerálními částečkami jako plnivem.
Poodjeta způsobu přípravy tvarovaného stavebního prvku podle vynálezu spočívá v tom, že se částečky lignocrlulzzovthz maheriSlu smísí s vodným roztokem polyfosforečnanů amonného nebo s práškovým po^řcso^^^nem amonným a vodou v mnlZžSví v rozmezí od 12 do 20 miligramů kysličníku fosfo^Cného na centimetr čtvereční povrchu částic lignocrlulozovthz materiálu, a se směsí kysličníku hořečnatého a částeček minerálního plniva v mn^sv! v rozmezí od 0,93 do 5náizbnt hInoZnnzii než je hmoonost lignzcrlulzzzvého maaterálu, přičemž tato směs obsahuje 15 miligamů až 200 miligamů kysličníku hořečnatého na centimetr čtvereční povrchu částic lignocrlulózovtho íaaeeislu, získaná směs se formuje na tvarované prvky a tyto tvarované prvky se vytvrdí.
Ve výhodném provedení postupu přípravy podle vynálezu uvedený kysličník hořečnatý a částečky inertního plniva pocházejí od dokonale vypáleného magnezitu a_ drceného dolomitu, které jsou-použity v hmotnostním poměru od 100:0 do 1:59.
Také je výhodné jestliže ’se uvedené formování ňz tvarované prvky podle vynálezu provádí ea tlaku v rozmezí od atoonférickéhn tleku · do tlaku 1,2 MPa. Formování se výhodně může provádět odléváním. Tvarováním při ·atmosférickém tlaku se získají tvarované prvky o malé hmotniis-, které . mají velmi níefou hustotu až 0,34 kg/cm3. · Drenážní .trubty s ueavřerým povrchem, trubice a jiné podobné matteiály je možno připravit rotačním odléváním.
Výhodou tvarovaných stavebních prvků podle uvedeného vynálezu je jejich vysoká pevnost a tmivzdornost, přičemž je moino poufcit pro jejich výrobu běžných surovin. Výhodou postupu je jednoduchost · provedení, přičemž úpravou složení jednotlivých komponent je možno snadno upravovat tak, aby se moth.y hustota takto získaných prvků a jejich porózita měnét ve velmi Širokém rozmezí.
Po smísení lnntocelulózoiých částic s roztokem polyfosfátu aootnoéhn nebo s polyfosfžtem amonným a vodou, a s·částečkami plniva •dochází k reakci kysličníku horečnatého s pólyt^ídeem amonným za vzniku gelu, který zaplňuje vnitřní prostor pórů a prasklin lóztvých částeček, ·přičemž tento gel rychle ztuhne na tuhou, jako kámen pevnou hmotu, která je silně přilnutá na lngntczluóбzových částečkách, a tyto částečky jsou takto navzájem pevně spojeny. Tato vazebná síla není nijak zeslabována žádnými částicemi a látkami migrujícími z lngntczluóózových částeček do mineeální vazné hmoty.
V postupu podle uvedeného vynálezu je možno pouužt různých lngntczluóizoiých matteiZlů, jako jsou nappíklad·vlákniny, stonky, stébla, kmeny a větve dřevitých rostlin a dále zbytky v lesích a zby-tky ·po plodinách, které se potupí po rozlámání nebo po rozřezání, přičemž se tímto postupem podle vynálezu připraví nzjiůzoёnší tvarované prvky, . jako jsou například panely, plošné výrobky, desky, pilíře, trámy, tabule, drenážní trubky, atd.
Reakce kysličníku·hořečnatého s polyftsfáZem amonným ve formě roztoku je velmi exotermická, přičemž se uvolňuje voda a amoniak. špičkové teploty polhbbjjcí se v rozmezí od 50 do 65 °C se dosáhne dokonce i s oalýo množstvím kysličníku hořečnatého, který reaguje s přebytkem·roztoku polyfosfátu ao oraného po 10 až 20m0outovéo míchání. P*i vyšších teplotách reaguje také ··unličitsn hořečnatý a Ulhiii.tao vápenatý, které jsou přítomny v oineeZlním pojivovém oaatziZlj, s polyftsfáZeo amonným ve formě roztoku, pěneemž se uvolňuje kysličník uihičiZý. Tímto způsobem se u získaného produktu dosáhne porézní struktury v případě, že · se· ponechá v klidu vytiidotut, Reakce se stává Lrrzizrstbiloí potom, co se dosáhne bodu zgeltvatnní a nemůže být zastavena ani v případě, kdy jsou reakční ·složky vystaveny působení velkého přebytku vody, což může být nappíklad mořská voda. Po ztvrdnutí gelu dosahuje reakční exoteroický průběh oáxioa a ztvrdlý reakcí produkt má asi 50 % až 75 % své konečné· pevnost. · Maaimíání síla směsi se dosahuje s vlhkostí v οοοί^νί v rozmezí od 8 do 10 % a·potoo co většina amoniaku se uvolní.
V postupu podle uvedeného vynálezů může být poujiZn kapalného pólyfosfátu amonného, který obsahuje kysličník fosforečný v οιοβ^νί od 65 % do 85 % ve formě po^r^fát^ a 25 až 30 % ve formě nrthofnsforečnaoů, nebo různé anoooaaáání soti, které obsea^í kysličník fosforečný- při^Ažně rovnoměrně rozdělený oeei oiZ^Io- a polyfts0ozč0]a=on>vé soti.
Uvedeným kysl-činke^o hoře^at^ je ve výhodném provedení podle vynálezu dokonale vypálený meagnezt s hutnou zrnitostí nebo ma^nOóze, kterým se dává přednost před pouze kalciotvaným 108^110^1-em. Jako · inertního nebo slabě reaktivního plodového oaateiZlu je možno podle vynálezu pouužt surového oεgneeitu nebo dolomitu nebo jirých inertních pevných oaatziZlů o různé velikosti čés^c, jako jsou ·například kyssičník křem-i^tý, kysličník iirktničiZýJ kysličník hlinitý a fosforečnany kovů alkaicclých . zemin a . křemičitany a soěěi těchto látek v poměru frakce v ·m’lotžtví ndpoovdajícOu οηοβ^νί kysličníku horečnatého do lOOnásobné атоИов^ kysličníku horečnatého.
V následující části jsou uvedeny praktické příklady provedení stavebních prvků podle vynálezu a způsobu jejich přípravy.
Příklad 1
Ke zjištění odoonosSi minerálního pojivá podle uvedeného vynálezu vůči rostlinným složkám rozpuStetym ve vodě, jako jsou například cukry, polyfenooické, látky a kaučukové látky, byla připravena řada válečkových prvků o průměru 3 centimetry a o výSce 8 c^nni.meerů, přičemž bylo použito konstantní mnnOssví pojivových pevných látek (75 % hmoO.) vzhledem k polyfosfáOovému roztoku (25 % hmot), a hnoOnoosní procento cukru se pohybovalo v rozmezí od nuly do 5 %, vyjádřeno jako procento celkové hnoSnisSi roztoku a pojivových pevných látek. Pojivové pevné látky měly zrnitost v rozmezí od 0,074 do 0,149 milimetrů, pojivo obsahovalo 25 % hmot, dokonale vypálené mEašníéie o hustotě 3,26 a 75 % hmoo. drceného surového .dolomitu o hustotě 2,62, který vykazoval po 'analýze 45,1 % Ьшо!, .uhličitanu hořečnatého, přičemž zbytek byl hlavně kysličník křemiičtý a žhhičltai vápenatý. Všechny válečkové prvky byly tvářeny bez potušií tlaku, přičemž byly vyjmuty z válečkových forem během intervalu 15 minut ve vytvrenném stavu a potom byly ponechány k usušení po dobu 7 dní a potom byly teprve provedeny tlakové zkouSty. · Po provedení těchto zkouSek bylo zjištěno, ie pojivo vykazuje sdposOdující dobrou pevnost v případě, kdy je toto pojivo ve styku se smolníkem z dýh smrku sitky, přičemž bylo zjištěno, ie adhezní pevnost byla taková, ie po odlomení pooiva zůstala smoo.a spojená s minerálem.
Výsledky jsou uvedeny v iásSeddjící tabulce č. 1.
Tabulka 1
ZkouSka č. | Dextróza (%) | Pevnost v tlaku | |
krychelná pevnost (MPa) | mooul pruSnosSi (MPa) | ||
1 | 0 | 25,0 | 27 775 |
2 | 1 | 23,7 | 22 657 |
3 | 2 | 27,9 | 21 314 |
4 | 3 | 19,8 | 20 108 |
5 | 4 | 23,7 | 16 128 |
Pold.es hodnoty modulu pruSnoosi se vzrůstající obsahem cukru se přičítá vlivu objemu krystalů cukru, které jsou rozptýleny v minerálním pojivu.
P říkl a d 2
Podle tohoto provedení se na částice ze smrkového dřeva o takové oelikssti, Se byly prosety sítem s oky 10 mesh a zadržely se na sítu s oky 20 mesh a s obsahem v^kosíi na suchém vzduchu 8,3 %, se pŮ9ooblo proměnným množstvím polyfosfcecCna^ amonného o měrné hnoSnisti 1,4 g/cm3 a se slovním 1O—34—00 NPK. fo^ý ze vzorků tyl ^lďyt vrstvou ^vráho pojivá o hmotnost. Pevné pojivo rozdrcené · na částice 100 mesh sestávalo ze 75 % z dolomitu a z 25 % z páleného msanneitu a tylo ho použSts v mniSžSví 2,5krát větSím než tyla hmoonost dřevných čássic.
Pi výrobě zkušebních válcovitých těles o průměru 3,03 centimetru a délce 7,7 οβπϋmetru nebylo pouužto lSsooacíhs .tlaku. Po 30 minutách po jSUití těles byla provedena tlaková zkouSka do poruSení zkuSebního tělesa. Získané výsledky jsou uvedeny v iásSedující tabulce č. 2.
5.
Tabulka 2
Zkouška č. | Hmoonost dřeva (díly) | Pevné pojivo (díly) dolomit | MgO | H^nost roztoku (díly) | Měrná hmotnost produktu (g/cm3) | Pevnost v tlaku (MPa) |
1 | . ' 1 | 2,25 | 0,75 | 1 ,50 | 0,82 | 1.75 |
2 | 1 . | 2,25 | 0,75 | 2,10 | 0,86 | 2,59 |
3 | 1 | 2,25 | 0,75 | 2,70 | 0,93 | 2,61 |
4 | 1 | , - | 3 | 1,50 | 0,82 | 1,25 |
5 | 1 . | - | 3 | 2,10 | 0,86 | 1,97 |
6 | 1 | - | 3 | 2,70 | 0,93 | 2,63 |
7 | 1 | 2,95 | 0,05 | 1 ,50 | 0,82 | 1 ,48 |
8 | 2,95 | 0,05 | 2,10 | 0,86 | 1 ,76 | |
9 | 1 | 2,95 | 0,05 | 2,70 | 0,93 | 1 ,85 |
P-ří klad. 3 .V následující tabulce č.'3 jsou ' uvedeny hodnoty pevnosti v tlaku pro válcovitá tělíska, ’která byla o<Uita způsobem popsaným v předcházejícím příkladu. V produktech bylo použito řady různých dřevných částic, aby byl. dokumentován široký rozsah použitelnooti způsobu spojování podle vynálezu.
Dřevné částice, které byly prose ty sítem o jemnesi ok . síta 10 mesh a byly zadrženy na sítu s oky 20 mesh, byly vysoušeny na obsah vthkosS,i 8,3 %, dále. byly napuštěny . odváženými poodly roztoku polyfosforečnanu amoonného o složení 10:34:00 NPk a· převrstveny ·stejnými tanoonnoSními poOÚly pojivá, které se ' . skládalo z dolomitu o obsahu 75 % a kysličníku horečnatého (páleného) o obsahu 25 %. Poměr U^jvo/pojivo byJt 1:3 a poměr dřevo/roztok polyfosforečnanu činil 1:2,1. Tvářecí tlak ve formě byl 0,1 MPa a tlakové zkoušky byly. provedeny po 30 minutách a , po 15 minutách . zuřívání pri teplotě 105 °C a po 7 toech při teplotě 20 °C po vytvoření výchozí.směěs. .
Kolísání hodnot pevnnosi je způsobeno spíše nestejnou · pevnnosí vlastních čáásic,.nei nepříznivým videem některých dřevných složek na proces spojování, jak bylo poznamenáno u dřívějších způsobů při pov^žií poгtlшldskéhs cementu a ostatních maannjttsvých p^ójiv. Vzorky vyrobené ze .stejných.druhů dřevin a s rozdílnou měrnou hmojnoosí produktu byly vyrobeny při ísoovacích tlacích odlévání 0,1, 0,2 a 1 MPa. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce č. 3.
T a b и lka | 3 | ||||
Zkouška č. | Druh lignoceluizoového oaleeiSlž | Měrná hmoonost (i/cm3) | Pevnost v tlaku (MPa) Způsob.· vytvrzování | ||
30 min | 15 min 105 °C | 7 dní 20 . °C | |||
1 | smdk . | 0,87 | 2,27 | 2,59 | 5,62 |
2 | smrk | 1,07 | 2,30 | 3,43 | 9,23 |
3 | smrk | 1,30 | 2,80 | 4,57 | 11,24 |
4 | smrk ztepilý | 0,45 | - | - | 1.,48 |
5 | zerav . obrovský | 0,50 | í,16 | 1,65 | 1 ,97 |
6 | zerav obrovský | 0,77 | 1 ,66 | 2,27 | 4,40 |
7 | zerav obrovský | 0,96 | 2,50 | 3,25 | 4,78 |
8 | moodín západoιaDorický | 0,89 | 2,23 | - . ‘ | 5,79 |
polkračování tabulky 3
Zkouška č. | Druh lignscelulusového íaaeriálu | Měrná hmoonost (g/cm3) | Pevnost v tlaku (MPa) Způsob vytvrzování | ||
30 min | 15 min 105 °c | 7 dní 20 °C | |||
9 | akát černý | 1,09 | 2,52 | 4,30 | 9,14 |
10 | keruing | 1,23 | 3,24 | 4,78 | 9,08 |
1 1 | buk | 1,03 | 2,02 | 4,40 | 6,34 |
12 | jedlovec | 0,86 | 2,08 | - | - |
13 | HemíalFir (vlhký) | . 0,86 | 1,44 | - | 3,59 |
14 | douglaska tisolistá, kůra | 0,75 | 1 ,68 | - · | 2,31 |
15 | baalník, dřevná část | 0,58 | 1 ,76 | 1 ,88 | 2,79 |
16 | rýžové slupky | 0,97 | - | 1 ,88 | - |
17 | bagassa | 0,89 | 1 ,69 | - | 2,48 |
Příklad 4 ’
V.postupu podle tohoto příkladu provedení bylo pouUito řady vzorků ve vzduchu vysušených částic ze smirkového dřeva, které byly prosety sítem s oky 5 mesh a zadržely se na sítu s oky 20 mesh. Částice byly ve formě třísek o délkách v rozmezí od přibližně 0,5 centimetru do 3 centimetrů. Vzorky dřevných částic byly smíseny s roztokem polyfosforeěnanu amonného a s pevnými pojivý o stejném složení jako v předchozím příkladu. Při smísení byl zachován konssantní. poměr hmoonoosi roztoku k pevným pojivům, jak je ukázáno v následduíci tabulce, kde jsou také uvedeny i dosažené výsledky. t
Tabulka . 4
Zkouška č. | Hnoonost dřeva (díly) | Hmoonost pevných · po jív (díly) | H^nost roztoku (díly) | Měrná hmoonost (g/cm3) | Pevnost v tlaku '(MPa) Způsob vytvrzování | |
15 min 105 °C | 7 dní 20 °C | |||||
1 | 1 | 2,0 | 1,4 | 0,65 | 0,80 | 2,86 |
2 | 1 | 3,0 | 2,10 | 0,87 | 2,50 | 5,62 |
3 | 1 | 4,0 | 2,80 | 1 ,02 | 2,84 | , 5,09 |
4 | 1 | 5,0 | 3,50 | 1 ,20 | 4,30 | 12,0 |
Vzorky ’byly tvarovány za malého lssovacího tlaku, přibližně 0,05 MPa. Kolísání hodnot měrných hnoSností produktů bylo způsobeno zejména použitím různých pevných p^ojiv. Výsledky zkoušek č. 1 a 2 ukazuuí, že je možno vytvošit vysoce kvalitní produkty s nízkou měrnou hnoSností při relativně malé spotřebě reakčních složek.
Příklad 5
V postupu podle tohoto příkladu byly ve formách připraveny produkty deskového tvaru, které obsahovaly různé typy částic z různých druhů dřeva, které měly různou formu, jak je uvedeno v následduící tabulce č. 5.
Odvážená í^oí^í částic byla nejprve napuštěna předem určeným oioosltvím. polyfosforečnanu amonného o složení 10:34:00 NPk a ponechána tak dlouho až se veškerý roztok absorboval těmto částicemi. Na zvlhčené částice bylo potom naneseno odvážené .ínoSžSví práškového po7 jiva o určitém předem stanoveném složení a směs byla vlita do formy, která měla leštěné povrchy z nerezové oceei. Formy byly umístěny do nevyhřívaného lisu, hmota byla stlačena na určitou tloušťku a ponechéna pod tla^m po dobu 5 minut. Vy tvržeto · ^sty byly vyjmuty z formy·a.sušeny vzduchem ve skříňové sušárně s nuceným prouděním vzduchu po dobu 7 dní.. V ohybu namáhaná tělíska ·o rozměru 6,5 krát 25 centimetrů měla mezi podpěrami rozteč 15 centimetrů. Plnivo .pojivá·tylo tvořeno surovým dolomitem rozdrcetym· na velikost částic 100 . mesh a polyfosforečnan amooný ·tyl tvořen zelenou nebo černou kyselinou získanou mokrým způsobem. Použitým ·tysl^níkem horáčnatjfa byl bu3, 'í.ěžty prášek o měrto hmoonoosi 3,54 g/cm3, nebo ^lený oxid hjřečnatý, jak je uvetono v následující tabulce č. 5, kde jsou uvedeny také i dosažené výsledky.
Tabulka 5
Typ mtat^ei-álu | Složení: | Jmeenovtá | Měrná | Modul | Modul | Popis· (složení) |
kg dřeva | tlouštka | hmot- | pev- | pruž- | Óprdva | |
- pevných | (cm) | nost | noosi | nosti | ||
pojiv | v 0- | (MPa) | ||||
- polyfos- | hybu | |||||
forečnanu | (MPa) |
1. Zerav obrovský, odřezky ze sekačky, 50 % kůry | 155 385 232 | 1,9 | 655 | 2,10 | 1 205 | dásUce: sušené na vzduchu , polyfosforečnan amonný: zelená kysel-ina, pevná pojivá: 75 % dolomit, 25 % pálený MgO |
2. Zerav obrovský, | 155 | částice: vlhké, 50 % · vlh- | ||||
odřezky ze se- | 385 | ' .9 | 640 | 0,72 | 978 | kosti, polyfosforečnan |
kačky, | 232 | - | amonný: zelená kyselina, | |||
50 % kůry | pevná pojivá: 98% dolomit, ' 2 % MgO typ těžký · prášek | |||||
3. Zerav obrovský, | 155 | čássice: vysušené na vzdu- | ||||
odřezky ze · se- | 385 | 1,9 | 655 | 2,02 | 1 177 | chu, polyfosforečnan amon- |
kačky, | 232 | ný:’ černá kyse^na, pevná | ||||
50 % kůry | p^Zlivá: 75 % dolomit, 25 · % pálený MgO | |||||
4. Zerav obrovský, | 155 | částice: vysušené na vzdu- | ||||
odřezky ze se- | 385 | 1*9 | 655 | 1,78 | 1 045 | chu, polyfosforečnan amonný |
kačky., | 232 | zelená kyselina, pevná po- | ||||
50 % kůry | jivá: 98·% dolomit, 2 % MgO typ těžký prášek | |||||
5. Zerav obrovský, | 155 | částice: vysušené na · vzdu- | ||||
odřezky ze se- | 385 | 1,9 | 655 | 2,05 | 1 185 | chu, polyfosforečnan amonný· |
kačky, | 232 | zelená kyse^-ina, pevná po- | ||||
50 % kůry | jivá: 95 % dolomit, 5 % MgO typ těžký prášek | |||||
6. Olše, | 180 | šássic^ vysušené na vzdu- | ||||
lupínkov^té | 520 | ',9 | 870 | 3,62 | 1 715 | chu, polyfosforečnan amc>nný |
odřezky | 240 | zelená kyselina, pevná po- |
jiva: 75 % dolomit, 25 . % pálený ,MgO
222671 8 pokračování tabulky 5
Typ materiálu | Složení: - kg dřeva - pevných pojiv - polyfosforečnanu | Jmenovitá tloušlka (cm) | Měrná hmotnost | Modul pevnosti v 0hybu (MPa) | Modul pružnosti (MPa) | Popis (složení) Úprava |
7. Dřevná část | 145 | částice: vysušené ve vzdu- | ||||
bavlníku, | 385 | 2,54 | 620 | 0,93 | 333 | chu, polyfosforečnan amonný |
dřevitá vlna | 232 | zelená kyselina, pevné pojivo: 75 % dolomit, 25 % pálený MgO | ||||
8. Zerav obrovský | 155 | částice: vlhké, 50 % vlh- | ||||
hoblovačky | 385 | ’.9 | 755 | 1 ,55 | 855 | kosti, polyfosforečnan |
232 | amonný: Černá kyselina, pevné pojivo: 75 % dolomit, 25 % pálený MgO | |||||
9. HemBalFir, | 155 | částice: vysušené na vzdu- | ||||
vlákninové | 385 | 2,-54 | 655 | 0,94 | 602 | chu, polyfosforečnan amonný |
elementy | 232 | zelená kyselina, pevná pojivá: 75 % dolomit, 25 % pálený MgO | ||||
10. Sendvičový | 155 | Částice: jádro jako směs, | ||||
panel | 385 | 2,54 | 655 | 6,86 | 1 795 | povrchy: smrková dýha, |
232 | tloušlka 3 mm | |||||
11. Osika, | 185 | |||||
lupínkové | 555 | 1.9 | 850 | 1 ,81 | 1 128 | částice: sušené v sušárně, |
odřezky | polyfosforečnan amonný: zelená kyselina, pevná pojivá: 75 % dolomit, 25 % pálený MgO |
Příkladů
Pro mechanické zkoušky podle tohoto příkladu provedení byly vyrobeny řady desek za použití orientovaných dřevných částic, které byly získány ze slupek cukrové třtiny. Tato slupka tvoří vnější vláknitou, radiálně uloženou část stonku, která je pokryta tvrdou voskovitou a křemičitanovou vrstvou o tloušíce v rozmezí od 1,3 do 2,8 milimetru. Vnější voskovité vrstvy a vnitřní dřen byly odstraněny mechanickým způsobem a svazky vláken o ploše průřezu 1,5 až 5 milimetrů a tlouštce od 1 do 2 milimetrů byly nařezány na délku 15 až 20 centimetrů.
Na předem zvolené hmotnostní množství svazků vláken se působilo proměnným množstvím polyfošforečnanu amonného (typ černá” kyselina) a pevnými pojivý, které byly tvořeny 0,75 hmotnostními díly kysličníku hořečnatého o vysoké měrné hmotnosti a vysoké aktivitě a 2,25 díly hmotnostními surového dolomitu. Dolomit obsahoval 45,1 % uhličitanu hořečnatého a zbytek tvořily převážně kysličník křemičitý a uhličitan vápenatý. Veškerá pevná pojivá byla, rozemleta a proseta sítem s oky 100 mesh. Při tvarování produktů bylo použito lisovacího tlaku 0,05 MPa, 0,07 MPa a 0,7 MPa. Jmenovitá tloušlka desky byla nastavena na 2,12 respektive na 1,19 centimetru.
. 9 222671
Odpovídající hodnoty modulu pevnosti v ohybu a modulu pružnosti jsou zachyceny v následující tabulce č. 6. Před provedením mechíanických zkoušek byly desky uloženy pv dobu 7 dní. Rozměry těles namáhaných v ohybu byly stejné jako u těles uvedených v předchozm příkladu.
Tabulka 6
Deska Č . | HnmOnost vláken (díly) | Pevná pojivá (díly) | Polyfosforečnan (díly) | Lisovací tlak (MPa) | Měrná hmoOnost (g/cm3) | Modul pev^oti v ohybu (MPa) | Modul pružnooti (MPa) | Tloušťka (cm) |
1 | 1,0 | 3,0 | 1 ,80 | 0,05 | 0,34 | 1 ,02 | 1 108 | 3,17 |
2 | 1 ,O | 3,0 | 1 ,80 | 0,07 | 0,53 | 3,71 | 3 441 | 2,12 |
3 | 1,0 | 3,0 | 1 ,80 | 0,75 | 0,93 | 16,61 | 6 382 | 1,19 |
4 | 1,C | 2,50 | 1 ,50 | 1,18 | 1 ,05 | 14,77 | 5 520 | 1 ,90 |
5 | 1 ,0 | 2,50 | 1 ,25 | 0,44 | 0,75 | 3,74 | 1 735 | 2,74 |
6 | 1,0 | 2,00 | 1 ,20 | 1,14 | 1 ,07 | 17,36 | 6 113 | 1 ,67 |
7 | 1 ,0 | 1 ,00 | 1,30 | 1,14 | 0,79 | 13,92 | 4 029 | 0,75 |
8 | 1,0 | 0,93 | 1,1° | 0,44 | 0,34 | 321 | 3 069 | 1 ,72 |
Příklad 7
Podle tohoto překladu provedení byly vyrobeny konstrukční desky o nízké hustotě a s retardačními účinky vůči hoření ze zbytků cukrové třtiny, tzn..z bagassy vzniklé po mechanickém vytlačení tekutin ze stonků, které byly zbaveny listů, průchodem válcovými drtiči a proplačhem vodou. Slisované stonky byly potom rozdrceny v kladivovém mlýnu na neuspořádanou směs částic, která obsahovala vláknitou strukturu slupky, dřeň a.všechny ostatní složky rostliny,· tj. běžně přítOomné vosky a křemičitanové zbytky.
Rozdrcené částice měly různou velikost v rozmezí do 8 centimetrů délky a od 1 do 4 milimetrů tlouštky. Prachové a jemné částice byly odděleny prosetím na sítu s oky 20 mesh. Zjištěná hodnota měrné hmosnosti činila 0,21 g/cm-3 a povrchová plocha vysušených částic na ' 2 z' vzduchu byla 19 000 cm /1°0 gramuČás^c.
Testované mnnOžtví 200 gramů částic vysušených na vzduchu bylo upraveno 360 gramy roztoku polyfosforečnanu amoomého, kterým byl běžný obchodní druh používaný jako hnojivo. Rozo 2 tok oslyfssforeánanu měl specifickou hmoOnost 1,4 g/cmJ·a složení 10:34:00 NPK. Na 1 cm povrchu připadalo 9,5 miligrmiů roztoku, což odpovídá tlouštce povrchového filmu 68 mikró2 nů. Tím se na 1 cm povrchu částic dodalo 3,23 miligrmů kysličníku fosforečného.
Směs pevných pojív, která se skládala ze 150 gramů pálené ma^nn2^i.e a 450 gramů práškového dolomitu o jeonosti částic 100 mmsh, byla nanesena na částice zvlhčené polyfosforečnanem a vzniklé mnOství se míchalo v bubnu po dobu 22 sekund. Ze zmmřené hodnoty měrné h^oltnosti zrna kysličníku hořečnatého bylo zjištěno, že z celkového mnOžsví zreagovalo 11,5 %, neboli 17,3 gramu kysličníku hořečnatého na zásaditý fosfát. Zbylým 132,7 gramu sloužilo jen jako inertní výztužné plnivo. Podobným způsobem bylo stanoveno, že dolomit přispěl na reekci 10,5 gramy kysličníku hořečnatého, zbytek tvořil inertní plnivo (tzn. 428 gramů).
Směs pojivá s bagassou byla okamžtě naplněna do přírubové deskové formy o rozměrech 15 krát 30 centimetrů a slisována tlačnou deskou tlakem 0,75 MPa. Tloušlka byla udržována na 2,53 cm. Tlak byl uvolněn po 12 minutách a deska byla před zkouškou sušena po dobu pěti dnů na vzduchu. Tato deska měla při vyjímání z formy teplotu 54·°C. Výsledný produkt ve tvaru desky měl vЬjeo vytvrzerá hmoty 1 017 cm3 a hmotoost 998 gramů, což. odpovíš měrné hutnosti 0,98 g/c^m3. Hodnoty modulu pevnoot,i v ohybu a modulu pružnooti při staticéém namáHán-í
2226Ί1 ohybem činily 7,8 MPa, respektive 1 755 MPa. Výppoet zbytkového roztoku polyfosforečnanu amonného (jestliže se nepočítá uhličitan amonný vytvořený z dolomitu), který se usazuje jako suchá sůl krystalující uvnitř .pórů ukazuje, že v částicích je ' příoomno větší mnnossví, než je požadováno pro třídu A v hodnocení hořlavosti dřevných matteiálů. Maatriál byl podle tohoto hodnocení zkoušen na hořlavost tak, že byl vystaven po dobu 15 minut účinkům přímého plamene o teplotě 800 °C na ploše 4,5 centimetru krát 4,5 centimetru. Po skončení tohoto ^minutového testu se projevilo jen mírné opálení povrchu bez náznaku hoření. Při zahhátí rozpálené strany do Červena byl pozorován slabý vývoj plynu a par, zatímco ' druhá strana se jen mírně vylála na teplotu 40 °C. Při druhé zkoušce byla teplota plamene zvýšena na 1 200 až 1 400 °C. P*i této zkoušce se teplota povrchové plochy zvýšila natolik, že došlo k rozpálení této plochy během 30 sekund, maaeeiál byl ohořelý a vytvooil se kráter. Po 3,5 minutách začala sálat protilehlá strana a za 5 minut prohořela deska o tloušlce 2,52 centimetru zcela.
Příklad 8
Podle tohoto příkladu provedení bylo zkoušeno poožití polyfosforečnanu amoorného jako impregnační soli i v pevné formě, jako jsou například látky o složení 11:55:00 NPK nebo 12:54:00 NPK.
V jrdnčsjupňovém postupu se smísí sloučeniny vápníku a hořčíku s částicemi lignocelulozového matlaluj solí a vodou, aby bylo dosaženo jejich spojení.
V prvním pokusu bylo přidáno 69 gramů soli o složení 11:55:00 NPK do 215 gramů třísek ze dřeva olše červené, vysušených na vzduchu, které měly tlouštku 1,3 milimetru, šířku 2 centimetry a délku 6 centimetrů. Do sm^si bylo dále přidáno 250 gramů pevných pojiv a velikooiLi částic 100 mesh. Celkové annožíví pevných pojiv se skládalo z 25 dílů páleného magnezitu a 75 dílů surového dolomitu. Po ' důkladném promísení suchých látek bylo do směsi přidáno za pokračujícílč míchání v bubnu 100 gramů vody a po 30 sekundách byla várka převedena do formy, urovnána a stlačena Hoovscm tlakem 0,3 MPa. Po 10 minutách byl tlak uvolněn a před zkoušením byly produkty sušeny vzduchem po dobu 7 dní. Tloušlka desky byla udržována na 1,9 centimetrů, čímž bylo dosaženo měrné lmočnočti 0,54 g/cm3. Hodnoty modulu pevnooti v ohybu a modulu pružnooti činily 1,82 MPa a 1 000 MPa.
Při druhé zkoušce poojiielmosti pevného polyfosforečnanu am o orného byla sůl nejprve rozpuštěna ve vodě a vzniklý roztok byl přidán do třísek. Na třísky zvlhčené elektroly^m ' bylo naneseno stejné ^nožív! pevných pojiv jako v předchozím příkladu a ze směsi byly odlity desky stejných rozměrů. Po konclícionacc, která trvala 7 dní, byla stanovena měrná i ’ ^monosi 0,54 g/cm“, modul pevnooti v ohybu byl 1,96 MPa a modul pružnooti 1 168 MPa.
Vzorek vyrobený pomocí kapalného polyfosforečnanu tmočnméhč o složení 10:34.:PP NPK a o ste;^^é tlouštice měl hodnotu měrné lmočnočti 0,87 g/^cm3, modul pevnooti v ohybu 3,62 №a a modul pružno^i 1 716 MPa. Tím bylo prokázáno, že pevný polyfosforečnan amonný mlže být vhodnou náhradou za kapalnou sůl.
Příklad 9
V tomto příkladu provedeni byla provedena zkouška životnosti složeného odlitého materiálu, který se skládal “ z dřevných částic s nanesenou vrstvou zásaditého fosfátu hořečnatého, ve kterém bylo použito jako plniva práškového písku kysličníku křemičitého, přičemž byly připraveny dvě rady vzorků o průměrné tlouštce 2,12 centimetrů a s měrnou lmoOnočtí 0,55 g/cm3.
1
Jedna řada pokusů byla po 7denním vytvrzování při teplotě okolí provedena za klimatizovaných podmínek v suchém vzduchu. Zjištěná hodnota modulu pevnosti v ohybu činila u těchto vzorků 2,52 MPa a odpovídající modul pružnosti byl v tomto případě 1 210 MPa.
Vzorky druhé řady byly střídavě ponořovány do mořské vody a mezi jednotlivými kroky byly sušeny vzduchem. Celkem bylo provedeno 7 cyklů a výsledné vzorky byly nakonec zkoušeny v ohybu za klimatizovaných podmínek v suchém vzduchu. Při zkoušce bylo zaznamenáno snížení hodnoty modulu pevnosti v ohybu o 7 %. Dále'byl zjištěn u vzorku, který byl vystaven povětrnostním vlivům pokles hmotnosti o 3 %.
Vysoká pevnost spojení, které se dosáhne podle uvedeného vynálezu, umožňuje nepřetržitou výrobu odlévaných produktů složených z dřevného materiálu a minerálního pojivá. Produkty o vysoké pevnosti a nízké měrné hmotnosti mohou mít tvar dutých těles s kruhovitou nebo obdélníkovou základnou, jakých se používá pro trubkovou drenáž, kanály a delší Části potrubí. Použitelnost uvedeného vynálezu pro tyto aplikace je zejména podmíněna tím, že je možno výběrem vhodných zpracovatelských podmínek vyrobit dílec, který je porézní a propustný vůči kapalinám.
Na druhé straně existují postupy, jako odstředivé lití, při kterých se podporuje migrace koloidních látek do povrchů produktu a tím se dosahuje výroby dílů a trubek s uzavřenými povrchy. Pro výrobu produktů ve tvaru tyče, u kterých může být důležitým kritériem pevnost v ohybu a nízká měrná hmotnost, se může obdobně použít způsob nepřetržitého odlévání, který také zahrnuje nízkootáčivou rotaci formy během nebo po odlití dílu. Tím se dosahuje zhutnění směsi dřevného materiálu a pojivá a podporuje se migrace koloidních látek do povrchů vlivem vytvořené odstředivé síly. V alternativních provedeních tohoto postupu může být zhotovena celá řada tvarovaných stavebních prvků.
Claims (4)
- PŘEDMĚT VYNALEZU1. Tvarovaný stavební prvek o vysoké pevnosti, obsahující fosfáty, který má ohnivzdorné vlastnosti, vyznačující se tím, že je tvořen minerální složkou, která je celistvě přilnuta na částečkách uloženého lignocelulózového materiálu, přičemž tento materiál je tvořen směsí částečkového lignocelulózového materiálu, vodným roztokem polyfosforečnanu amonného a kysličníkem horečnatým, a minerálními částečkami jako plnivem.
- 2. Způsob přípravy tvarovaného stavebního prvku podle bodu 1, vyznačující se tím, že se částečky lignocelulózového materiálu smísí s vodným roztokem polyfosforečnanu amonného nebo s práškovým polyfosforečnanem amonným a vodou v množství v rozmezí od 12 do 20 miligramů kysličníku fosforečného na centimetr čtvereční povrchu Částic lignocelulózového materiálu, a se směsí kysličníku hořečnatého a částeček minerálního plniva v množství v rozmezí od 0,93 do 5krát větší hmotnosti než je hmotnost lignocelulózového materiálu, přičemž tato směs obsahuje 15 miligramů až 200 miligramů kysličníku hořečnatého na centimetr čtvereční povrchu částic lignocelulózového materiálu, získaná směs se formuje rotačním odléváním na tvarované prvky a tyto tvarované prvky se vytvrdí.
- 3. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že uvedený kysličník horečnatý a částečky inertního plniva pocházejí od dokonale vypáleného magnezitu a drceného dolomitu, které jsou použity v hmotnostním poměru od 100:0 do 1:59.
- 4. Způsob podle bodů 2 a 3, vyznačující se tím, že uvedené formování na tvarované prvky se provádí za tlaku v rozmezí od atmosférického tlaku do tlaku 1,2 MPa.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CA299,288A CA1081718A (en) | 1978-03-20 | 1978-03-20 | Mineral-clad ligneus bodies and method of adhering a mineral deposit in wood fragment surfaces |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS222671B2 true CS222671B2 (en) | 1983-07-29 |
Family
ID=4111031
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS791810A CS222671B2 (en) | 1978-03-20 | 1979-03-19 | Shaped building element and method of preparation of the said element |
Country Status (20)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4339405A (cs) |
EP (1) | EP0004372B1 (cs) |
JP (1) | JPS6251908B2 (cs) |
AR (1) | AR218114A1 (cs) |
AT (1) | AT372066B (cs) |
AU (1) | AU534506B2 (cs) |
CA (1) | CA1081718A (cs) |
CS (1) | CS222671B2 (cs) |
DD (1) | DD142537A5 (cs) |
DE (1) | DE2966654D1 (cs) |
ES (1) | ES478766A1 (cs) |
FI (1) | FI62525C (cs) |
HU (1) | HU182555B (cs) |
IN (1) | IN151462B (cs) |
NZ (1) | NZ189941A (cs) |
PH (1) | PH17288A (cs) |
PL (1) | PL125974B1 (cs) |
RO (1) | RO79468A (cs) |
WO (1) | WO1979000801A1 (cs) |
YU (1) | YU64379A (cs) |
Families Citing this family (29)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
USRE32329E (en) * | 1978-03-20 | 1987-01-13 | Method of adhering mineral deposit in wood fragment surfaces | |
DE3110864C2 (de) * | 1981-03-20 | 1984-10-04 | Alfons K. 7513 Stutensee Herr | Verfahren zur Herstellung eines asbestfreien Baumaterials |
US4981518A (en) * | 1986-02-24 | 1991-01-01 | Sachs Melvin H | Bonded composite structure and method of making |
DE3641370A1 (de) * | 1986-12-04 | 1988-06-09 | Fraunhofer Ges Forschung | Dauerbestaendige baustoff-formteile |
DE4204793C1 (en) * | 1992-02-18 | 1993-04-15 | Deutsche Basaltsteinwolle Gmbh, 3406 Bovenden, De | Binding inorganic material for forming heat or sound insulation abrasives etc. - using binder of phenol oxidase and lignin |
US5413746A (en) * | 1992-06-10 | 1995-05-09 | Birjukov; Mikhail V. | Method for molding shaped products and an apparatus for carrying out same |
US5702651A (en) * | 1996-03-01 | 1997-12-30 | The United States Of America As Respresented By The Secretary Of The Army | Use of oriented tabular aggregate in manufacture of high-flexural-strength concrete |
US6464775B2 (en) * | 2000-01-24 | 2002-10-15 | Dennis Maq Crook | Fast-setting, fibrous, portland cement-based building material |
AU2002253014A1 (en) * | 2001-02-05 | 2002-08-19 | Josef Scherer | Support element and support element system, especially for concrete constructions and concrete building components |
JP3641690B2 (ja) * | 2001-12-26 | 2005-04-27 | 関西ティー・エル・オー株式会社 | セルロースミクロフィブリルを用いた高強度材料 |
US8215079B2 (en) | 2002-04-11 | 2012-07-10 | Encore Building Solutions, Inc | Building block and system for manufacture |
US6737115B2 (en) * | 2002-06-03 | 2004-05-18 | Knight-Celotex, Llc | Method to reinforce cellulosic fiberboard panels via reinforcing bands on expansive surface |
DE10330297A1 (de) * | 2003-07-04 | 2005-02-03 | Kronotec Ag | Fußbodenplatte mit einem Kern aus Holzwerkstoff |
DE10330298A1 (de) * | 2003-07-04 | 2005-02-03 | Kronotec Ag | Paneel, insbesondere Fußboden-Laminatpaneel |
US20080313958A1 (en) * | 2007-06-25 | 2008-12-25 | Pachanoor Devanand S | Method for drying cane |
WO2009152330A1 (en) * | 2008-06-12 | 2009-12-17 | Latitude 18, Inc | Inorganic phosphate resins and method for their manufacture |
US8088310B2 (en) * | 2009-10-22 | 2012-01-03 | Orr Charles L | Orr formular |
CN102781871B (zh) | 2009-12-11 | 2014-11-26 | 18纬度有限公司 | 无机磷酸盐组合物及方法 |
WO2011071569A1 (en) * | 2009-12-11 | 2011-06-16 | Latitude 18, Inc. | Inorganic phosphate corrosion resistant coatings |
US20130139930A1 (en) | 2009-12-18 | 2013-06-06 | Latitude 18, Inc. | Inorganic phosphate corrosion resistant coatings |
WO2011090586A2 (en) * | 2009-12-30 | 2011-07-28 | 3M Innovative Properties Company | Filtering face-piece respirator having an auxetic mesh in the mask body |
US8572903B2 (en) * | 2010-01-28 | 2013-11-05 | The Sherwin-Williams Company | Device, kit and method for sealing roof penetrations |
WO2011100288A2 (en) | 2010-02-09 | 2011-08-18 | Latitude 18, Inc. | Phosphate bonded composites and methods |
BR112012020382A2 (pt) * | 2010-02-15 | 2016-05-10 | Res & Tecnology Gmbh Const | sistema de acabamento externo |
JP6546262B2 (ja) | 2014-03-21 | 2019-07-17 | ベスビウス ユーエスエー コーポレイション | 高炉ハース部補修材 |
JP6458416B2 (ja) * | 2014-09-16 | 2019-01-30 | 株式会社リコー | 立体造形装置、立体造形物の製造方法 |
JP6852870B2 (ja) * | 2015-10-28 | 2021-03-31 | 北川工業株式会社 | 機能添加材、及び機能添加材の製造方法 |
EP4060105B1 (en) * | 2021-02-26 | 2024-02-07 | Allshield Holding B.V. | Watercurable nonwoven sheet material |
NL2033034B1 (en) * | 2022-09-15 | 2024-03-22 | Beyondwood B V | Plant fibre product |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2465645A (en) * | 1942-09-15 | 1949-03-29 | Herbert H Greger | Bonded composition |
US3115431A (en) * | 1959-09-10 | 1963-12-24 | Abitibi Power & Paper Co | Method and apparatus for making oriented wood particle board |
US3271492A (en) * | 1965-02-01 | 1966-09-06 | Elmendorf Res Inc | Method of making a non-porous board composed of strands of wood and portland cement |
US3525632A (en) * | 1967-11-08 | 1970-08-25 | Resco Products Inc | Method for forming a concrete cement composition |
CA972227A (en) * | 1972-11-01 | 1975-08-05 | Vishwa N.P. Mathur | Flameproofing particleboard |
JPS5328932B2 (cs) * | 1973-05-21 | 1978-08-17 | ||
US3950472A (en) * | 1975-02-26 | 1976-04-13 | Continental Can Company, Inc. | Molding wood articles from ammonium salt-wood particle mixtures |
DE2524699A1 (de) * | 1975-06-04 | 1976-12-23 | Wilke Klaus Diether | Verfahren zur herstellung von holzspanplatten |
-
1978
- 1978-03-20 CA CA299,288A patent/CA1081718A/en not_active Expired
-
1979
- 1979-03-16 YU YU00643/79A patent/YU64379A/xx unknown
- 1979-03-16 FI FI790893A patent/FI62525C/fi not_active IP Right Cessation
- 1979-03-17 ES ES478766A patent/ES478766A1/es not_active Expired
- 1979-03-19 CS CS791810A patent/CS222671B2/cs unknown
- 1979-03-19 RO RO7996954A patent/RO79468A/ro unknown
- 1979-03-19 AT AT0202979A patent/AT372066B/de not_active IP Right Cessation
- 1979-03-19 AU AU45254/79A patent/AU534506B2/en not_active Expired
- 1979-03-20 DE DE7979100842T patent/DE2966654D1/de not_active Expired
- 1979-03-20 IN IN186/DEL/79A patent/IN151462B/en unknown
- 1979-03-20 PH PH22298A patent/PH17288A/en unknown
- 1979-03-20 EP EP79100842A patent/EP0004372B1/en not_active Expired
- 1979-03-20 PL PL1979214254A patent/PL125974B1/pl unknown
- 1979-03-20 HU HU79PA1346A patent/HU182555B/hu not_active IP Right Cessation
- 1979-03-20 NZ NZ189941A patent/NZ189941A/xx unknown
- 1979-03-20 JP JP54500584A patent/JPS6251908B2/ja not_active Expired
- 1979-03-20 DD DD79211691A patent/DD142537A5/de unknown
- 1979-03-20 US US06/021,775 patent/US4339405A/en not_active Ceased
- 1979-03-20 AR AR275880A patent/AR218114A1/es active
- 1979-03-20 WO PCT/EP1979/000018 patent/WO1979000801A1/de unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE2966654D1 (en) | 1984-03-22 |
RO79468A (ro) | 1982-07-06 |
IN151462B (cs) | 1983-04-23 |
AR218114A1 (es) | 1980-05-15 |
EP0004372A1 (en) | 1979-10-03 |
JPS6251908B2 (cs) | 1987-11-02 |
NZ189941A (en) | 1982-12-07 |
WO1979000801A1 (en) | 1979-10-18 |
AU4525479A (en) | 1979-09-27 |
CA1081718A (en) | 1980-07-15 |
FI62525B (fi) | 1982-09-30 |
ES478766A1 (es) | 1979-11-01 |
PL125974B1 (en) | 1983-06-30 |
PL214254A1 (cs) | 1980-01-02 |
HU182555B (en) | 1984-02-28 |
ATA202979A (de) | 1983-01-15 |
FI790893A (fi) | 1979-09-21 |
AT372066B (de) | 1983-08-25 |
JPS55500171A (cs) | 1980-03-27 |
FI62525C (fi) | 1983-01-10 |
YU64379A (en) | 1983-01-21 |
US4339405A (en) | 1982-07-13 |
PH17288A (en) | 1984-07-06 |
DD142537A5 (de) | 1980-07-02 |
EP0004372B1 (en) | 1984-02-15 |
AU534506B2 (en) | 1984-02-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS222671B2 (en) | Shaped building element and method of preparation of the said element | |
USRE32329E (en) | Method of adhering mineral deposit in wood fragment surfaces | |
US4799961A (en) | Cementuous fiber impregnated construction composition and process for formation thereof | |
BG62481B1 (bg) | Материал от гипс и дървесни влакна с повишена водоустойчивост | |
EP1525264B1 (de) | Verfahren zur herstellung brandgeschuetzter holzfaserformteile | |
El-Nadoury | Applicability of using natural fibers for reinforcing concrete | |
Nazerian et al. | Gypsum-bonded particleboard manufactured from agricultural based material | |
Akasah et al. | Physical and mechanical properties of empty fruit bunch fibre-cement bonded fibreboard for sustainable retrofit building | |
RU2240334C1 (ru) | Композиция на древесной основе | |
DE10152545A1 (de) | Verfahren zur Herstellung eines schwer entflammbaren Faserverbundwerkstoffs | |
Ejiofor et al. | The Mechanical and Physical Properties of Coir Fiber Reinforced Gypsum Board | |
US1702965A (en) | Plastic composition and method of making the same | |
RU2019127406A (ru) | Улучшенные связующие композиции и их применения | |
DE2229405A1 (de) | Verfahren zur herstellung von bauelementen fuer die bauindustrie | |
RU2622066C2 (ru) | Сырьевая смесь для изготовления теплоизоляционных плит из измельченной сосновой хвои | |
DE202007016205U1 (de) | Gemische zum Herstellen von Bauelementen | |
SU1020409A1 (ru) | Сырьева смесь дл изготовлени теплоизол ционных изделий | |
NO151122B (no) | Fremgangsmaate for fremstilling av et stoept strukturelt legeme med hoey styrke og gode flammehemmende egenskaper | |
JPH021106B2 (cs) | ||
RU2181820C2 (ru) | Торфяная плита | |
WO1986002292A1 (en) | Fiber board composition | |
DD242219A1 (de) | Verfahren zur herstellung zementgebundener faserplatten | |
CA1216691A (en) | Fiber board composition | |
DE19722324A1 (de) | Verfahren zur Herstellung von festen Formkörpern aus nachwachsenden und/oder biostämmigen Rohstoffen | |
JPH0354136A (ja) | 建築用無機質板 |