CS221284B2 - Method of decreasing the contents of phenylalanine in the proteinous hydrolysates - Google Patents

Method of decreasing the contents of phenylalanine in the proteinous hydrolysates Download PDF

Info

Publication number
CS221284B2
CS221284B2 CS809020A CS902080A CS221284B2 CS 221284 B2 CS221284 B2 CS 221284B2 CS 809020 A CS809020 A CS 809020A CS 902080 A CS902080 A CS 902080A CS 221284 B2 CS221284 B2 CS 221284B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cyclodextrin
phenylalanine
polymer
weight
protein
Prior art date
Application number
CS809020A
Other languages
English (en)
Inventor
Lajos Szenta
Jozsef Szentli
Manfred Specht
Manfred Rothe
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Publication of CS221284B2 publication Critical patent/CS221284B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23JPROTEIN COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS; WORKING-UP PROTEINS FOR FOODSTUFFS; PHOSPHATIDE COMPOSITIONS FOR FOODSTUFFS
    • A23J3/00Working-up of proteins for foodstuffs
    • A23J3/30Working-up of proteins for foodstuffs by hydrolysis
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L27/00Spices; Flavouring agents or condiments; Artificial sweetening agents; Table salts; Dietetic salt substitutes; Preparation or treatment thereof
    • A23L27/20Synthetic spices, flavouring agents or condiments
    • A23L27/21Synthetic spices, flavouring agents or condiments containing amino acids
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides
    • A61K38/01Hydrolysed proteins; Derivatives thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Polyamides (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Způsob snížení obsahu fenylalaninu v bílkovinových lhydrolyzátech, při němž se ЬПkovinový hydrolyzát nebo z něho vyrobený koncentrát masového a-roma o koncentraci 0,5 až 3 gA fenylalanmu s celkovým obsahem aminokyselin 10 -až 30 % hmot.; zejména 20 % hmot.; .a o· sušině 2050 % hmot.; zejména 40 °/o hmót., chrómatogr·afuje na sloupci polymeru /J-cyklodextrinu v poměru 100 dM hmot u^avovaráho Mlkovinov^o hydrolyzátu na 45 dílů hmot, polymeru β-cyklodextrinu. Polymer /J-cyklodextrinu je ve vodě botnající, avšak ve vodě nerozpustný polymer, získaný z cyklodextrinu nebo směsí uhlohydrátů obsahujících cyklodextrin v přítomnosti polyvinylalkoholu, polyvinylacetátu nebo vinylacetátov^o ko^lymeru zesíťovárnm s polyfunkčním zesíťóvadlem. reagujícím s cyklodextrinem a vinylovým polymerem.
Bílkovinové hydrolyzáty, nebo .z nich vyrobené koncentráty, upravené způsobem podle vynálezu, jsou důležité při zásobování pacientů, trpících fenylketonurií, bílkovinami.
Vynález se týká způsobu snížení obsahu fenylalaninu v bílkovinových hydrolyzátech nebo popnpadě . koncentrátech masovéto aroma chromatografickou metodou.
Bílkovinové hydrolyzáty chudé na fenylalanin a produkty vyrobené .z hydrolyzátu, například koncentráty masového aroma, mají podstatnou důležitost při zásobování pacientů, trpících fenylketonurií, bílkovinami.
Literatura popisuje několik pokusů zaměřených na snížení obsahu fenylalaninu v bílkovinových hydrolyzátech. Partridge, S. M. a Brinley R. C. (Biochem. J., 51, 628, 1951) odstraňovali fenylalanin a tyrosin z bílkovinových hydrolyzátů chromatografickou metodou v soustavě iontoměnič—vytěsňovadlo (Zeo—Carb 215, Dowey 2 a sulfonovaná polystyrénová pryskyřice) a eluovalo se 0,075 N hydroxidem .sodným a 0,15 N amoniakem.
Preparativní iontoměničovou-chromatografickou metodou [pryskyřice Zeo—Carb 225) vyvinuli dále Campbell, P. N., Jacobs S. a Werk T. S. (Chem. and Ind. 117, 1975).
Celretti P. a Montesi G. a Silipardi N. (Arch. Scienze Biol., 11, 554, 1957) izolovali fenylalanin z hydrolyzátu preparativní metodou na pryskyřici Arnberlit IRC—50. Nedostatkem známých způsobů výroby bílkovinových hydrolyzátů ' chudých ' na fenylalanin je skutečnost, že jsou velmi nákladné .a chuť získaných produktů je nepříjemná.
Nepříjemná chuť bílkovinových hydrolyzátů prostých fenylalaninu připravených iontoměničovou chromatografickou metodou pochází z procesu hydrolýzy. Iontoměničová chromatografie vyžaduje bílkovinový hydrolyzát s nízkým obsahem soli, pročež se hydrolýza neprovádí kyselinou chlorovodíkovou, nýbrž kyselinou sírovou, kterou lze ze systému snadno odstranit ve formě vápenaté soli.
Dále je známé, že v bílkovinových hydrolyzátech připravených pomocí kyseliny sírové vznikají složky, způsobující nepříjemnou chuť (něm. patent č. 127 693, Predegast, K., Food Trude 44, 14—21, 1974).
Britský patent č. 1 091 637 popisuje, že lze . /J-cyklodextrin s různými bifunkčními sloučeninami (například s e^ichlorhydrinem, dichlorhydrinem, ·dirpoxypropylrtherem) a tím získat polymery β-cyklodextrinu.
Dále je známé, že polymery /3(^^βχΐΓίnu tvoří s vhodnými .sloučeninami, například s aminokyselinami, komplexy cyklodextrinu.
Z 'článku Wiedenhofa (Stárko, 21, 163, 1969) vyplývá, že schopnost polymerů cyklodextrinu tvořit komplexy sloužila jako základ pro analytickou chromatografickou metodu, a to pro gelovou inklusní chromatografii.
Zsadon .a j. (Stárke, 31, 11, 1979) popisují analytickou metodu, podle níž lze oddělit feny^-Uniy tryptofan a popHpaclě současně od aminokyselin.
Rozdělovací metráy pro dětení alifatíckých a aromatických aminokyselin nebyly dosud použity pro preparativní účely.
Dosud známé způsoby se týkají analytického lení alifatických a aromatických aminokyselin ze směsí aminokyselin pomocí polymerů cyklodextrinu. Cílem tedy nebyla výroba bílkovinových hydrolyzátů s nízkým obsahem fenylalaninu.
Cílem předmětného vynálezu bylo vyvinout technicky použitelný způsob odstraňovárn fenytálaninu z Mkovinových hydrolyzátů a jejich rea^-mch produktů.
Úkolem vyn&ezu je vypracovat metody pomocí níž lze o^^^t^rao^it z bílkovinových hydrolyzátů s celkovým obsahem 10 až 30 proč. hmot aminokyselin a 1030 % hmot. NaCl fenylalanin, jehož řešení bylo dlouho postrkáno. Vynález je založen na poznatky že za urmtých okolností lze provést též Izolaci fenylalaninu z vysocekoncentrovaných roztoků.
Shora uvedený úkol je podle vynálezu řešen tím způsobem, že se Mkovinový hydrolyzát nebo koncentrát masového aroma o. koncentraci 0,5 až 3 g/1 fenylatamnu, s celkovým obsahem 10 . až 30 % hmot., zejména 20 %' hmot aminok^ehy a o .sušině 20 až 50 % hmot^ zejména 40 % hmot^ chromatografuje 'na sloupci polymeru _(S-cklodextri-nu v poměru 100 dílů hmot, upravovaného bílkovmového· hydrolyz^u : 45 dílům hmot, polymeru /ř-cyklodextrinu.
Použitý polymer jjScyklodextrinu je ve vodě botnající, avšak ve vodě nerozpustný polymer, získaný z cyklodextrinu nebo směsi uhlohydrátů obsahuji cyklodtextrin v přl· tomnosti polyvinylalkoholy polyvinylacetátu nebo polyvinylacetátového kopolymeru zesíťovámm s polyfunkčmm zesíťovadlem, reagujícím s cyklodextrinem a vinylovým polymerem.
Dělení je třeba .provádět za okolností, za nichž použitý polymer /Scyklodeetrmu vykazuje vůči fenylalaninu vysokou komplexotvornou aktivitu.
Četné pokusy 'do^zujt ze vazba fenylalaninu a tyrosinu na polymer β-cyklodextrinu závisí na koncentraci obou aminokyselin v bílkovinovém hydrolyzátu.
Ke snížení obsahu NaCl v použitém bilkovmovrn hydrolyzátu, zfctarém' hyárolýzou pomocí kyseliny chlorovodíkové, se může použít způsob odsolování podle něm. patentu č. 127 693 nebo ^ι^ι^Ιι^ι.
Množství fenylalaninu vázaného·' 1 g polymeru závisí ' na průměru sloupce naplněného polymerem, výšce náplně a koncentraci fenylalaninu.
Důležitá je skutečností že dělid kapacitá sloupce, tedy množství fenylalaninu absorbovaráho. 1 g pokery stoupá též se stoupající koncentrací fenylalaninu.
Opatření nutná pro .oddělování fenylala nlnu, například hodnota pH, teplota, velikost sloupce, .se volí jak dále popsáno· v příkladu provedem. Výsledky provedených dělení jsou shrnuty dále v .tabulce I.
P říklad dnů hmot polymeru (-ccylodextřinu, připraveného· podle DOS· č. 2 927 733, se nechá nabotnat ve vodě a naplní do chromatograHckého sloupce (70 x 2,5 cmj. Na gelové lože se aplikuje 100 dílů hmot, kaseinového · hydrolyzátu ( sušina: 40 % hmot., obsah .aminokyselin: 20 % hmot., · obsah NaC-l: 20 % hmotM obsah fenylalaninu: 0Д5 % hmot., pH = 6). První objem vytékající ze sloupce se odstraní. Použitím tlaku nebo vakua lze hydrolyzát úplně protlačit nebo prosát sloupcem. Složení roztoku vyté^jp cího ze sloupce:
Sušina: 35 hmot.,
Obsah aminokyselin: 17 % tooU obsah NaCl: 18 % a obsah · feny-atanrnu: 0,02 %l ·hmot
Hydrolyzát s nízkým obsahem fenylalaninu se zře na obsah NaC! 1,5 % hmot a má pak příjemnou chuť masového vývaru.
Použitý polymer l-cyklodextrin je polymer získaný shora uvedeným způsotem (DCS č. 2 927 733).
Tabulka · I
Tvoření komplexu polymer cyktodextrinufífenylalanin ve vodném prostřel jako· funkce koncentrace fenylalaninu (pH = 7, průměr sloupce: 16 mm]
Množství polymeru ^-cyklodextrinu: 0,5 g
Výška náplně sloupce: 2 cm
Koncentrace fenyl- Množství .nanesené- Vázané množství fenylalaninu Množství fenylalaalaninu (mg/1OOml) ho fenylalaninu mg % ninu vázaného 1 g (mg) polymeru cyklodextrinu mg
50 15 mg (ve 30 ml) 1,25 8,3 2,5
100 30 mg (ve 30 ml) 1,70 5,7 3,5
150 45 . mg (ve 30 ml) 2,00 4,4 4,0
Množství polymeru l-cyklodextrin-u: 1,0 g
Výška náplně sloupce: 4 cm
50 15 mg (ve 30 ml) 1,75 11,7 ' 1,7
100 30 mg (ve 30 ml) 2,95 9,8 3,0
150 45 mg (ve 30 ml) 4,00 8,9 4,0
Množství polyme.ru /3cykl·odextrmu: 2,0 g
Výška náplně sloupce: 7 cm
50 15 mg (ve 30 ml) 3,25 21,7 1,6
100 30 mg (ve 30 ml) 4,70 15,7 2,4
150 45 mg (ve 30 ml) 7,75 17,2 3,9
* Množství polymeru ,1í^cyklodeetrinu: 3,0 g
Výška náplně sloupce: 10 cm
J* 50 15 mg (ve 30 ml) 4,80 32,0 1,6
100 30 mg (ve 30 ml) 7,00 23,3 2,3
150 45 mg (ve 30 ml) 11,25 25,0 3.8

Claims (2)

1. Způsob snížení obsahu fenylalaninu v bílkovinových hydrolyzátech nebo z nich vyrobených koncentrátech masového aróma chromatografickou metodou, vyznačující se tím, že se bílkovinový hydrolyzát nebo koncentrát masového aróma o koncentraci 0,5 až 3 g/1 fenylalanmu, s celkovým obsahem 1030 % zejména 20 % hmot. aminokyselin a o sušině 20 až 50 % hmot^ zejména 4° % ' hmot., chromatografuje na skoupci polymeru ,β-cyklodextrinu v poměru 100 dílů hmot, upravovaného bílkovinového hydrovynalezu lyzátu : 45 dílům hmot, polymeru /-cyklodext-rinu.
2. Způsob podle bodu 1 v^načujmí se tím že se použije polymeru /3cyklodextrinu, který je ve vodě botnající, avšak ve vodě nerozpustný polymer, získaný z cyklodextrinu nebo směsi uhlohydrátů obsahující cyklodextrin v přítomnosti . polyvinylalkoholu, polyvinylacetátu nebo polyvinylacetátového kopolymeru zesítováním s polyfunkčním zesíťovadlem, reagujícím s cyklodextrinem a vinylovým polymerem.
sevarografia, n. p„ závod 7 Mott
CS809020A 1979-12-28 1980-12-18 Method of decreasing the contents of phenylalanine in the proteinous hydrolysates CS221284B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU79CI2001A HU194487B (en) 1979-12-28 1979-12-28 Process for producing food-preparation suitable for feeding sicks of phenylketoneurea from protein hydrolysates

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS221284B2 true CS221284B2 (en) 1983-04-29

Family

ID=10994784

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS809020A CS221284B2 (en) 1979-12-28 1980-12-18 Method of decreasing the contents of phenylalanine in the proteinous hydrolysates

Country Status (13)

Country Link
CA (1) CA1146167A (cs)
CH (1) CH646684A5 (cs)
CS (1) CS221284B2 (cs)
DE (1) DE3049328A1 (cs)
DK (1) DK551180A (cs)
ES (1) ES8200701A1 (cs)
FR (1) FR2472348A1 (cs)
GB (1) GB2066265B (cs)
HU (1) HU194487B (cs)
IT (1) IT1143905B (cs)
NO (1) NO154153C (cs)
SE (1) SE449156B (cs)
YU (1) YU42713B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU192642B (en) * 1984-12-19 1987-06-29 Forte Fotokemiai Ipar Process for the extraction of nucleinic acids and purine bases from gelatine
GR861162B (en) * 1985-05-06 1986-09-01 Unilever Nv Improved protein hydrolysate
FI94088C (fi) * 1992-03-13 1995-07-25 Valio Oy Menetelmä fenyylialaniinin poistamiseksi proteiinipitoisista koostumuksista

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1096208B (it) * 1978-05-12 1985-08-26 Snam Progetti Composizione adatta alla riduzione del tenore di fenilalanina e metodo impiegante la stessa

Also Published As

Publication number Publication date
NO803934L (no) 1981-06-29
GB2066265A (en) 1981-07-08
SE449156B (sv) 1987-04-13
ES498105A0 (es) 1981-12-01
NO154153C (no) 1986-07-30
YU42713B (en) 1988-12-31
FR2472348B1 (cs) 1984-09-07
IT8050465A0 (it) 1980-12-24
DE3049328A1 (de) 1981-12-03
SE8009070L (sv) 1981-06-29
CA1146167A (en) 1983-05-10
DK551180A (da) 1981-06-29
NO154153B (no) 1986-04-21
CH646684A5 (de) 1984-12-14
HU194487B (en) 1988-02-29
ES8200701A1 (es) 1981-12-01
FR2472348A1 (fr) 1981-07-03
GB2066265B (en) 1983-04-13
IT1143905B (it) 1986-10-29
YU326080A (en) 1984-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Nordén et al. A mannose-containing trisaccharide isolated from urines of three patients with mannosidosis
Mannino et al. Biochemical composition of particles and dissolved organic matter along an estuarine gradient: Sources and implications for DOM reactivity
Robins Cross-linking of collagen. Isolation, structural characterization and glycosylation of pyridinoline
Moss et al. Some mass-spectral and nmr analytical studies of a glutathione conjugate of aflatoxin B1
Roux et al. Condensed tannins. 12. Polymeric leuco-fisetinidin tannins from the heartwood of Acacia mearnsii
Yokotsuka et al. Interactive precipitation between phenolic fractions and peptides in wine-like model solutions: turbidity, particle size, and residual content as influenced by pH, temperature and peptide concentration
Shao-Ying et al. Dehydrogenative polymerization of conifery alcohol on macromolecular lignin templates
Fauconnet et al. A single-column amino acid analysis method which resolves hexosamines and several cysteine derivatives
Barker et al. Structure of a galactomannan-peptide allergen from Trichophyton mentagrophytes
Wren et al. An improved colorimetric method for the determination of proline in the presence of other ninhydrin-positive compounds
Weiner et al. Factors influencing renal excretion of foreign organic acids
Gibson et al. Structure of chorismic acid, a new intermediate in aromatic biosynthesis
Schrager et al. The isolation and partial characterization of a glycoprotein isolated from human gastric aspirates and from extracts of gastric mucosae
Price et al. Structures of gangliosides from bovine adrenal medulla
US4133804A (en) Polypeptide possessing thymic activity
CS221284B2 (en) Method of decreasing the contents of phenylalanine in the proteinous hydrolysates
Gramshaw Phenolic constituents of beer and brewing materials. II. The role of polyphenols in the formation of non‐biological haze
Kramer et al. The isolation of several aromatic acids from the hemodialysis fluids of uremic patients
Gramshaw PHENOLIC CONSTITUENTS OF BEER AND BREWING MATERIALS: I. Phenolic and Nitrogenous Components Removed from Beer by Polyamide Resins
JP4510230B2 (ja) 脱臭ベニバナ黄色素
JP4125788B2 (ja) 牝馬の尿からエストロゲンを取得する方法
Kido et al. Macromolecular Components of the Vitelline Membrane of Hen's Egg: II. Physicochemical Properties of Glycoprotein I
Gramshaw Phenolic constituents of beer and brewing materials III. Simple anthocyanogens from beer
Cadby et al. Separation and analysis of haematoporphyrin derivative components by high-performance liquid chromatography
Partridge et al. THE PRESENCE IN CARTILAGE OF A COMPLEX CONTAINING CHONDROITIN SULPHATE COM-BINED WITH A NON-COLLAGENOUS PROTEIN