CS219295B2 - Device for alteration of the position of the throw of the weaving reed - Google Patents
Device for alteration of the position of the throw of the weaving reed Download PDFInfo
- Publication number
- CS219295B2 CS219295B2 CS808145A CS814580A CS219295B2 CS 219295 B2 CS219295 B2 CS 219295B2 CS 808145 A CS808145 A CS 808145A CS 814580 A CS814580 A CS 814580A CS 219295 B2 CS219295 B2 CS 219295B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- loom
- lever
- control lever
- vertical
- articulated
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D03—WEAVING
- D03D—WOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
- D03D39/00—Pile-fabric looms
- D03D39/22—Terry looms
- D03D39/226—Sley control
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Looms (AREA)
Description
Vynález se týká zařízení pro změnu polohy přírazu paprsku, ze zavřené polohy do otevřené a obráceně, ve tkalcovských stavech pro smyčkové tkaniny.
Přesněji vymezeno, vynález se týká zlepšení zařízení podle československého patentu č. 198 213.
K vytváření výstižného rázu smyčkových tkanin musí se paprsek, jenž se otáčí v tuhém spojení s bidlenem tkalcovského stavu, pohybovat ze své obvyklé, neboli zavřené polohy, v níž přiráží zanášený útek k okraji již zhotovené tkaniny, do nové neboli otevřené polohy, odtažené více od zmíněného okraje, v níž pohybuje zanášenými útky jenom do .sousedství okraje, aniž je však k němu přiráží. Shrnuto v závěr, paprsek musí být schopen pohybu do dvou odlišných poloh přírazu ve vztahu k okraji již zhotovené tkaniny, v nichž jsou zanášené útky příslušně odtahovány, anebo ke zmíněnému okraji přiráženy.
Na druhé straně, za účelem změny ve výšce smyčkové tkaniny, což bývá nezbytné pro zvláštní účinky tkaní, musí být zmíněná otevřená poloha paprsku schopna změny.
Zařízení pro změnu polohy přírazu paprsku, aby prováděl vlastní skutečný příraz po určitém počtu .zanášení útku k vytváře2 ní příznačné smyčkové tkaniny, jakož i pro změnu ve výšce smyčkové tkaniny, je již známo z uvedené předcházející přihlášky vynálezu.
Toto známé zařízení je tvořeno v podstatě soupravou unášečů, jež jsou v tuhém spojení s paprskem přivěšeným k bidlenu tkalcovského stavu a jsou udržovány s pomocí vratných pružin ve stálém dotyku s podobnou soupravou vidlicových útvarů přivěšených k patřičným konzolám na pevné prsní desce tkalcovského stavu.
Poloha zmíněných vidlicových útvarů se dá seřizovat za účelem změny v poloze přírazu paprsku prostřednictvím odpovídající soupravy vaček spolupracujících se zmíněnými vidlicovými útvary a naklínovaných na společný hřídel nesený otočně pevnou prsní deskou tkalcovského stavu a uváděný v otáčení řídicí vačkou přes řídicí páku udržovanou s pomocí pružiny v pružném dotyku s obrysem zmíněné vačky, k jejímuž konci je přivěšena tyč, jejíž druhý konec je za účelem změny ve výšce smyčkové tkaniny přívěsný k různým bodům na dříku ozubené kyvné páky přivěšené k pevné části tkalcovského· stavu a v záběru s převodem, jenž je v tuhém spojení se zmíněným hřídelem.
Ačkoliv má toto známé zařízení výhodu v tom, že jeho hmota neovlivňuje setrvačnost bidlenu, danou tou skutečností, že jím pohybuje pouze zmíněná souprava unášečů, což umožňuje vysokou pracovní rychlost tkalcovského stavu, přece jenom zahrnuje v sobě celou řadu nedostatků, z nichž hlavní pochází v podstatě z používání vidlicových útvarů jako· osazovacích prvků pro změnu polohy přírazu paprsku. To z toho· důvodu, že vlivem vratného pohybu bidlenu a tím i paprsku dochází ke vzájemnému kluznému pohybu mezi soupravou vidlicových útvarů a odpovídající soupravou ' unášečů, a ' toto vyžaduje přiměřeného mazání.
Kromě toho, že toto mazání je obtížné, protože se musí provádět v nesnadných polohách vzhledem k tomu, že vidlicové útvary jsou namontovány na prsní desce tkalcovského· -stavu přesně pod postupně vytvářenou smyčkovou tkaninou, je na její újmu tím, že jakékoliv postřiky mazivem -mohou zašpinit a tím i poškodit překrývající tkaninu při vytváření. Kromě toho je práce s uváděním veškerých vidlicových útvarů v dokonalou souosost nebo fázi, krajně složitá a zdlouhavá.
Na druhé straně, kdyby mělo dojít k porušení souososti vidlicových útvarů za provozu tkalcovského stavu, nedalo by se to rychle napravit, protože překrývající vytvářená tkanina - zabraňuje v přístupu ke zmíněným vidlicovým útvarům.
Další nedostatek - známého zařízení spočívá v tom, že vačkový hřídel a příslušné vidlicové útvary jsou namontovány na pevné prsní desce tkalcovského- stavu, na níž je také namontován válec, jenž pohání či unáší tvořenou tkaninu, takže - změny - v - napětí - osnovy, tj. napětí, pod nímž - se tvořená tkanina pohání nebo unáší a navíjí na zbožové vratidlo, působí na zmíněné součásti, jež určují polohu- paprsku a tím ji ovlivňují s tím výsledkem, že se může vytvářet vadná tkanina, tj. taková, v níž se vyskytují tzv. „pruhy“.
Další nedostatek tkví ve vratných pružinách, jež udržují dotyk mezi unášeči -a vidlicovými útvary. Z tohoto hlediska se zmíněné pružiny následkem vratného pohybu bidlenu a tím i paprsku nacházejí nepřetržitě pod - vlivem únavy na namáhání, čímž se mohou snadno znetvořit a/nebo přetrhnout, takže je nezbytné zastavit tkalcovský - stav kvůli jejich výměně, což má za následek ztrátu výrobnosti.
Konečně se jeví u - známého- zařízení nedostatek v tom, -že za účelem změny ve výšce smyčkové tkaniny musí se měnit bod přívěsu tyče ke dříku zmíněné ozubené kyvné páky, k čemuž je opět nezbytné zastavení tkalcovského stavu.
Úkolem vynálezu je odstranit vyjmenované nedostatky opatřením zařízení pro změnu polohy přírazu paprsku, jež nepoužívá ani vratných pružin - ani součástí vystavených vlivům vzájemného klouzání a tím vyžadujících mazání na újmu tkaniny, a jež dále nevyžaduje složitých pracovních pochodů -k uvádění do souososti, jež je necitlivé vůči změnám v napětí osnovy a jež konečně umožňuje měnit výšku smyčkové tkaniny, aniž se musí kvůli tomu zastavovat .tkalcovský stav.
Úkol se řeší zařízením podle vynálezu, jehož podstata spočívá v - tom, že v sobě zahrnuje paprsek přivěšený k bidlenu tkalcovského stavu a opatřený unášeči v záběru s příslušnými vačkami na jejich společném hřídeli prostřednictvím převodu v tuhém spojení -se zmíněným hřídelem, s ozubeným sektorem otočným prostřednictvím svislé vidlicové kyvné páky přivěšené k pevnému rámu tkalcovského stavu a - ovládatelné řídicí vačkou přes řídicí páku, j'ež je udržována v pružném dotyku s obrysem řídicí vačky, přičemž dříky svislé vidlicové kyvné páky jsou ovládatelné jednotlivě prostřednictvím tyče -a dolní konce unášečů - v tuhém spojení s paprskem jsou připojeny jednotlivě prostřednictvím spojovacích tyčí k příslušným vačkám naklíněným na jejich společný hřídel, jenž je nesen otočně bidlenem tkalcovského stavu v blízkosti otáčivého nosného hřídele bidlenu, a ozubený sektor je nesen součástí namontovanou volně na otáčivém nosném hřídeli bidlenu a přivěšen k dolnímu konci bidlenu s pomocí dvou spoluzavěšených ramen, jejichž společný kloub je vsazen a pohyblivý v obloukovém otvoru vytvořeném vě svislé vidlicové kyvné páce přivěšené k pevnému rámu tkalcovského stavu na dolním konci obloukového otvoru a spočívající s pomocí pružiny na pevném osazení rámu tkalcovského- stavu, přičemž - paprsek se nachází ve- své zavřené poloze, a jsou opatřeny prostředky pro změnu - -otevřené polohy -paprsku a výšky smyčkové tkaninybez zastavení, tkalcovského stavu.
Podle dalšího provedení vynálezu se střed obloukového- otvoru ve svislé vidlicové kyvné páce - spočívající na pevném osazení rámu - tkalcovského stavu a s paprskem v jeho - zavřené poloze nachází na otáčivém nosném hřídeli bidlenu.
Podle posledního provedení vynálezu sestávají prostředky pro změnu otevřené polohy paprsku a výšíky -smyčkové tkaniny ze dvou tyčí přivěšených na jednom ze svých konců jednotlivě k odlišným bodům na obou dřících svislé vidlicové kyvné páky, zatímco jejich druhé konce jsou vsazeny do příslušných -svislých rovnoběžných štěrbin v řídicí páce, kde spočívají na podpěrných válečcích, neseny prostřednictvím řídicí páky na dolních koncích svislých rovnoběžných štěrbin, přičemž zmíněné tyče jsou spojitelné jednotlivě s řídicí pákou prostřednictvím dvou -elektromagnetických kontrol nesených na -protilehlých stranách řídicí páky a uspořádaných pro zasuň svých spojovacích čepů jednotlivě do osových štěrbin vytvořených na druhých koncích zmíněných tyčí.
β
Příznačné jevy nového nebo· vyššího účinku, dosahovaného vynálezem, lze spatřovat v dále uvedených skutečnostech.
Především jde o vynechání zmíněných vidlicových útvarů a přesněji vzato· o tu skutečnost, že dolní konce unášečů v tuhém spojení s paprskem přivěšeným k bidlenu tkalcovského stavu jsou spojeny prostřednictvím spojovacích tyčí s příslušnými vačkami nak línovánými na společném hřídeli neseném otočně bid-lenem v blízkosti jeho otáčivého nosného hřídele. To proto, že takovéto spojení nejenom umožňuje vynechání vratných pružin, nepředstavuje vzájemné klouzání a je necitlivé vůči změnám v napětí osnovy, nýbrž také umožňuje snadné a rychlé vyrovnávání souososti tím, že vačky jsou namontovány na samotném bidlenu a umístěny v polohách, jež jsou vždy snadno přístupné. Kromě toho, protože je vačkový hřídel namontován v poloze velmi těsně u otáčivého nosného hřídele bidle. nu, ovlivňuje jeho setrvačnost pouze v zanedbatelném rozsahu.
Na druhé straně, protože vačkový hřídel, jehož otáčení určuje pohyb paprsku, je namontován na bidlenu a s ním se pohybuje, je očividné, že převod v tuhém spojení se zmíněným vačkovým hřídelem nemůže přicházet do záběru s ozubeným sektorem vidlicové kyvné páky přivěšené k pevné části tkalcovského stavu, jako je tomu u známého zařízení, nýbrž se musí místo toho dostávat do záběru s ozubeným sektorem, připojeným k vidlicové kyvné páce, s pomocí soustavy uspořádané nejenom 'k tomu, aby umožňovala zmíněnému ozubenému sektoru otáčení ve shodě s bidlenem tkalcovského· stavu, ale také k · zajištění toho, aby se nacházel paprsek vždy nucené v zavřené poloze, když je bidlen zcela otevřen, což je ve tkalcovských stavech nezbytné, jak známo, aby paprsek nenarušoval brdové listy a tím nedocházelo k poškozování smyčkových tkanin.
Kvůli tomu je zmíněný sektor připojen k vidlicové kyvné páce prostřednictvím mechanické soustavy kolonových kloubů a pák. Přesněji vzato, ozubený sektor v záběru s převodem vačkového hřídele je nesen součástí volně montovanou na otáčivém nosném hřídeli <bidlenu a přivěšenou k dolnímu konci bidlenu prostřednictvím dvou spoluzavěšených ramen, jejichž společný kloub je · vložen a veden v otvoru s tvarem kruhového oblouku ve svislé vidlicové kyvné páce, jež je připevněna k pevné části tkalcovského stavu na dolním konci zmíněného otvoru a udržována na pevném Osazení tkalcovského lomu s pomocí pružiny. Kromě toho· je zmíněný otvor ve svislé vidlicové kyvné páce vytvořen tak, aby měl jeho oblouk střed na otáčivém nosném hřídeli bidlenu, kdy se nachází paprsek ve své zavřené poloze.
Výhoda zde tudíž spočívá v tom, že zmíněný ozubený sektor může být otáčen bidlenem, a protože se společný kloub ramen pohybuje podél kruhového oblouku majícího svůj střed na otáčivém nosném hřídeli bidlenu, nedochází ke vzájemnému otáčení mezi ozubeným sektorem a vačkovým hřídelem, kdy paprsek je vždy udržován ve své zavřené poloze během celého zdvihu bidlenu. Na druhé straně, když se nachází paprsek ve své otevřené poloze a tím, jak bude ještě podrobněji vysvětleno, otvor ve vidlicové páce je otáčen okolo svého dolního konce směrem k otáčivému nosnému hřídeli bidlenu, otevírací pohyb bidlenu nutí zmíněný společný kloub k tomu, aby sledoval tvar otvoru a takto se tedy pohyboval z těsnější polohy do· další od otáčivého nosného hřídele bidlenu, čímž je paprsek nucen přecházet ze své otevřené polohy do zavřené, když je bidlen zcela otevřen, a potom se zase vracet do své otevřené polohy, když se bidlen zase uzavře.
Konečně je výhoda také v tom, že při změně výšky smyčkové tkaniny je třeba pouze Uvádět v činnost zmíněné elektromagnetické kontroly tak, aby připojovaly k řídicí páce jednu či druhou z obou tyčí, a toto se dá provádět při tkalcovském stavu v chodu. Se zřetelem k tomu, . že obě tyče jsou zavěšeny v •odlišných bodech na dříku svislé vidlicové kyvné páky, což způsobuje, že se svislá vidlicová kyvná páka a následkem toho· ozubený sektor, vačkový hřídel a tím tedy i unášeče paprsku otáčejí pod účinkem řídicí páky do rozsahu, jenž je v každém případě odlišný, což má za následek, že paprsek se odtahuje do· poloh, jež se liší ve vztahu k okraji tkaniny při vytváření, což vede ke změně ve výšce smyčkové tkaniny.
Vynález bude nyní blíže popsán na příkladě svého konkrétního provedení podle výkresu, kde představuje:
Obr. 1 schematický částečný boční průřez tkalcovským stavem, na němž je namontováno zařízení podle vynálezu, a obr. 2 ve zvětšeném měřítku čelní průřez detailem zařízení podle vynálezu podél čáry A—A na obr. 1.
Na obr. 1 jsou znázorněny pevný .rám 1 tkalcovského stavu, či spíše jeho boční část, a osnovní příze 2, 3, jež jsou vedeny nitěnkami 4 brdových listů 5, aby se křížily s útkovými přízemi, jež nejsou zobrazeny, k vytváření tkaniny 6, jež je vlečena odtahovacím válcem 7 klouzajícím po hnacím válci 8 neseným otočně prsní deskou 9 tkalcovského stavu, a je navíjena na zbožové vratidlo 10.
Bidlen 11 je dole přivěšen k rámu 1 tkalcovského stavu prostřednictvím svého otáčivého nosného hřídele 12 a nese na své horní tyči 13 vodítko 14 útkových jehel. Paprsek 15 tkalcovského· stavu je namontován v tuhém spojení na horní části podpěry 16, k níž jsou připevněny unášeče 17, z nichž je na obr. 1 viditelný jenom jeden, a jsou vsazeny do vhodných štěrbin 18 ve zmíněné horní tyči 13 bidlenu 11 a přivěšeny k ní s pomocí závěsných čepů 19. Dolní konec 17‘ každého unášeče 17 je přivěšen ke 'konci spojovací tyče, jejíž druhý konec je volně namontován na odpovídající vačce 21, přičemž · všechny vačky 21, z nichž je na obr. 1 viditelná pouze jedna, jsou · naklínovány na · společném hřídeli 22, jenž je nesen otáčivě bidlenem 11 v blízkosti jeho otáčivého nosného hřídele 12 s pomocí nezobrazených prostředků. Na zmíněném vačkovém hřídeli 22 je naklínován převod 23 a je v záběru s ozubeným sektorem 24 neseným součástí 25 volně namontovanou na otáčivém nosném hřídeli 12 · bidlenu 11.
Zmíněná součást 25 je také přivěšena k dolnímu konci 11‘ bidlenu 11 prostřednictvím dvou ramen 28, 27, jež jsou spolu skloubeny dohromady, přičemž jejich společný kloub 28 · ·je vložen a veden v kruhovém obloukovém . · otvoru 29 vytvořeném ve svislé vidlicové kyvné páce 30.
Svislá vidlicová kyvná páka 30 je přivěšena k pevnému rámu 1 tkalcovského stavu s pomocí čepu 31 na dolním konci 19* svého kruhového obloukového otvoru 29, tákže se vzdálenost dolního konce 29‘ od otáčivého nosného hřídele 12 bidlenu 11 nikdy nemění, ať již je přenášeno· na svislou vidlicovou kyvnou páku 30 jakékoliv otáčení.
Navíc je svislá vidlicová kyvná páka 30 opatřena výstupkem 32, jenž je udržován s pomocí pružiny 33 na pevném osazení 34 rámu 1 tkalcovského stavu, ve kteréžto poloze svislé vidlicové kyvné páky 30, se tvoří normální neboli zavřená poloha paprsku 15, jak znázorněno plnými čarami na obr. 1, aby to bylo ve shodě s vyrovnáním souosost vaček 21.
Kruhový obloukový otvor 29 je vytvořen ták, aby zakládal kruhový oblouk mající svůj střed na otáčivém nosném hřídeli 12, když svislá vidlicová kyvná páka 30 spočívá na osazení 34. Ke dvěma odlišným bodům na obou dřících 10‘ svislé vidlicové kyvné páky 30, z nichž je na obr. 1 viditelný pouze jeden, zatímco druhý leží pod ním, jsou přivěšeny prostřednictvím bloků 35 a upevňovacích šroubů · 36 konce dvou tyčí 37, 38, jejichž druhé konce jsou vloženy jednotlivě do odpovídajících svislých rovnoběžných štěrbin 39, 40, viz obr. 2, vytvořených v řídicí páce 41, kde tyče 37, 38 spočívají na podpěrných válečcích 42 volně namontovaných na čepu 43 neseném řídicí pákou 41 na dolních koncích jejích svislých rovnoběžných štěrbin 39, 40.
Řídicí páka 41, jež je přivěšena v závěsném čepu 44 k pevnému rámu 1 tkalcovského stavu, má svůj posuvný váleček 46 přidržovaný pružně s pomocí pružiny 45 v dotyku s obrysem řídicí vačky 47 přivěšené k pevnému rámu 1 tkalcovského stavu a poháněné neznázorněnými prostředky, přičemž řídicí páka 41 nese na · svých protilehlých stranách prostřednictvím konzol 48 dvě elektromagnetické kontroly 49, 50 uspořádané ke vkládání svých spojovacích čepů 52, 53 jednotlivě do osových štěrbin 54, 55, vytvořených v tyčích 37, 38, opro-ti účinku vratné pružiny 51, 51‘.
Způsob práce takového zařízení je bezprostředně zjevný.
je-li třeba tkát normální tkaninu bez smyček a pracovat tedy s paprskem vždy za úplného přírazu, tj. v jeho zavřené poloze, potřebují být pouze obě elektromagnetické kontroly 49, 50 vypojeny, takže jejich spojovací čepy 52, 53 jsou s pomocí pružin 51, 11‘ vytaženy z osových štěrbin 54, 55 v tyčích 37, 38. Tímto způsobem provádí řídicí páka 41 pod vlivem otáčení řídicí vačky 47 ve směru hodinových ruček podle šipky 58 volný vratný pohyb, aniž ovládá tu, nebo· onu z tyčí 37, 38, a následkem toho· výstupek 32 svislé vidlicové kyvné páky 30 spočívá prostřednictvím pružiny 33 na osazení 34, tj. v uspořádání, jež odpovídá zavřené poloze paprsku 15.
Otáčení bidlenu 11 kolem svého otáčivého nosného hřídele 12 ze zavřené polohy znázorněné na obr. 1 do· otevřené polohy ve směru šipky 59 způsobuje společný kloub 28 se pohybuje podél kruhového obloukového· otvoru 29 se středem svého kruhového oblouku na otáčivém nosném hřídeli 12 s tím výsledkem, že zmíněný kloub 28 putuje po trati, jejíž vzdálenost od otáčivého nosného hřídele 12 zůstává stálá. je tedy zjevné, že nedochází ke vzájemnému otáčení mezi ozubeným sektorem 24 a vačkovým hřídelem 22, takže paprsek 15 zůstává stáíle v zavřené poloze po dobu celého zdvihu bidlenu 11.
je-li třeba tkát . smyčkovou tkaninu, musí se zapínat elektromagnetická · kontrola 49 tak, aby spojila řídicí páku 41 s tyčí 37. Tímto způsobem otáčení řídicí vačky 47 ve směru šipky 58 způsobuje, že se řídicí páka 41 otáčí v protisměru hodinových ruček, s následným pohybem tyče 37, připojené k ní, směrem doprava, zatímco druhá tyč 38 zůstává v klidu. Následkem toho· se otáčí svislá vidlicová kyvná páka 30 v protisměru hodinových ruček kolem svého čepu 31, čímž dojde k uspořádání kruhového obloukového otvoru 29 v podobě otvoru 29o vyznačeného na obr. 1 přerušovanými čarami, tj. se svým horním koncem 29“ přemístěným směrem k otáčivému nosnému hřídeli 12 bidlenu 11. Toto přemístění kruhového obloukového otvoru 29 způsobuje, že se ramena 26, 27 pohybují dále od sebe, čímž určují otáčení v protisměru hodinových ruček jak ozubeného sektoru 24, tak i vačkového hřídeíle 22. Otáčení vaček 21 v protisměru hodinových ruček určuje levotočivý pohyb spojovacích tyčí 20 a tím i dolních konců 17‘ unášečů 17, takže paprsek 15 se dostává do otáčení ve směru hodinových ruček kolem svých závěsných čepů 19 a odtahuje se do své otevřené polohy jako paprsek 15‘ znázorněný přerušovanými čarami na obr. 1.
Kromě toho během otevíracího zdvihu bidlenu 11 ve směru šipky 59 je spojovací kloub 28 nucen se pohybovat dolů podél kruhového obloukového otvoru 29o, takže prochází tratí, jejíž vzdálenost narůstá od otáčivého nosného hřídele 12 ve směru od horního konce 29“ k dolnímu konci 29* kruhového obloukového otvoru 29.
Jako výsledek toho podstupují ozubený sektor 24 a 'tím také vačkový hřídel 22 otáčení ve směru hodinových ruček, spojovací tyče 20 se pohybují směrem ' doprava a paprsek 15* tedy provádí otáčení ve směru hodinových ruček, jež jím pohybuje do jeho zavřené polohy, jestliže se bidilen 11 nachází na konci svého otevíracího vratného pohybu, tj. když společný kloub 28 dosáhne dolního konce 29‘ kruhového obloukového otvoru 29, k čemu musí ve skutečnosti vždy dojít, aby se zabránilo paprsku 15 v narušování brdových listů 5 a tím v poškození nitěnek 4.
Paprsek 15 se potom vrací jako paprsek 15‘ do své otevřené polohy během uzavíracího zdvihu bidlenu 11, protože spojovací
Claims (3)
1. Za^tí^,z(^]^í píro změnu polohy přírazu tkalcovského paprsku z otevřené polohy do zavřené polohy a obráceně ve tkalcovském stavu pro smyčkové tkaniny, jež má k bidlenu přikloubený tkalcovský paprsek s unáš-eči,. jež jsou součinné s příslušnými vačkami na společném vačkovém hřídeli, jenž je přes natuho s ním spojené ozubené kolo v záběru s ozubeným úsekem, jenž je otočný prostřednictvím svislé kyvné páky, jež je přikloubena k nehybné části tkalcovského stavu a ovládatelná prostřednictvím řídicí vačky přes řídicí páku, jež je držena poddajně v dotyku s obrysem řídicí vačky prostřednictvím pružiny a účinná Vždy přes jednu tyč na jedno rameno kyvné páky, přičemž dolní konce unášečů natuho spojených s tkalcovským paprskem jsou spojeny jednotlivě prostřednictvím spojovacích tyčí s příslušnými vačkami, jež jsou zaklínovány na vačkovém hřídeli, jenž je uložen otočně na bidlenu v blízkosti nosného hřídele tkalcovského paprsku, vyznačené tím, že ozubený úsek (24) je nesen součástí (25), jež je uložena otočně na nosném hřídeli (12) bidlenu (11) a přikloubena k dolnímu konci bidlenu (11) přes dvě k sobě přikloubena ramena (26, 27), jejichž společný kloub (28) je uložen a veden v obloukovém otvoru (29) v kyvné páce (30), jež ' je přikloubena na dolním konci obloukového otvoru (29) k nehybné části (31) tkalcovského stavu a držena v dosedu prostřednictvím pružiny (33) na nehybném kloub 28 je nucen se pohybovat v obráceném směru podél kruhového obloukového otvoru 29o.
Nakonec při změně výšky smyčkové tkaniny, což bývá požadováno pro zvláštní účinky tkaní, je zapotřebí jenom vypnout elektromagnetickou kontrolu 49 za účelem uvedení tyče 37 do klidu a zapnout druhou elektromagnetickou kontrolu 50 za účelem spojení druhé tyče 38 s řídicí pákou 41, a toto se dá provést za chodu tkalcovského stavu.
Se zřetelem k tomu, že tyč 38 je spojena se svislou vidlicovou kyvnou ' pákou 30 v bodě blíže k otočnému čepu 31, přenáší se tím na svislou vidlicovou kyvnou páku 30 otáčení v protisměru hodinových ruček ve větším rozsahu, než se tak děje druhou tyčí 37, a toto' větší otáčení svislé vidlicové kyvné páky 30 vede k většímu otáčení ve směru hodinových ruček u paprsku 15 obdobným způsobem, jak již zde byl popsán, s tím výsledkem, že paprsek 15 se odtahuje ve větším rozsahu do nové otevřené polohy paprsku 15“ vyznačeného' na obr. 1 přerušovanými čarami.
ynálezu rameně (34) tkalcovského stavu, kdy tkalcovský paprsek (15) se nachází ve své zavřené poloze, přičemž je také uspořádáno ústrojí pro' změnu otevřené polohy tkalcovského paprsku (15) a současně ' také výsky smyčkové tkaniny, bez zastavení tkalcovského stavu.
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že střed křivosti obloukového· otvoru (29) v kyvné páce (30) leží na ose otáčení nosného hřídele (12) bidlenu (11) při dosedu kyvné páky (30) na nehybném rameně (34) tkalcovského stavu při zavřené poloze tkalcovského paprsku (15).
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že ústrojí pro změnu otevřené polohy tkalcovského paprsku (15) a výšky smyčkové •tkaniny sestává ze dvou tyčí (37, 38), jež jsou na jednom ze svých konců přikloubeny k dvěma rozdílným místům na rameně (30‘) kyvné páky (30), zatímco' jejich druhé konce jsou uloženy do příslušných svislých, rovnoběžných štěrbin (39, 40) v řídicí páce (41), kde leží na nosnících (42), jež jsou neseny řídicí pákou (41) na dolních koncích štěrbin (39, 40), přičemž tyče (37, 38) jsou jednotlivě spojitelné s řídicí pákou (41) prostřednictvím dvou elektromagnetických řízení (49, 50), jež jsou nesena na opačných stranách řídicí páky (41) pro vložení spojovacího čepu (52, 53) do příslušné osové štěrbiny (39, 40) na druhém konci tyčí (37„ 38).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
IT27544/79A IT1125861B (it) | 1979-11-26 | 1979-11-26 | Dispositivo perfezionato per variare la posizione di battuta del pettine in macchine tessili per tessuti a spugna |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS219295B2 true CS219295B2 (en) | 1983-03-25 |
Family
ID=11221870
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS808145A CS219295B2 (en) | 1979-11-26 | 1980-11-25 | Device for alteration of the position of the throw of the weaving reed |
Country Status (14)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4406308A (cs) |
JP (1) | JPS5685440A (cs) |
AR (1) | AR223905A1 (cs) |
BR (1) | BR8007665A (cs) |
CH (1) | CH647825A5 (cs) |
CS (1) | CS219295B2 (cs) |
DD (1) | DD155008A5 (cs) |
DE (1) | DE3044176C2 (cs) |
ES (1) | ES497779A0 (cs) |
FR (1) | FR2470175A1 (cs) |
GB (1) | GB2063933B (cs) |
IT (1) | IT1125861B (cs) |
NL (1) | NL187696B (cs) |
SU (1) | SU1025334A3 (cs) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS6410088U (cs) * | 1987-07-08 | 1989-01-19 | ||
DE58901071D1 (de) * | 1988-07-08 | 1992-05-07 | Sulzer Ag | Frottierverfahren und webmaschine mit florbildungsorganen. |
IT1244737B (it) * | 1991-02-13 | 1994-08-08 | Nuovopignone Ind Meccanicche E | Dispositivo perfezionato per la selezione della movimentazione del bilanciere del meccanismo di azionamento del pettine di un telaio tessile per spugna |
IT1251848B (it) * | 1991-09-23 | 1995-05-26 | Somet Soc Mec Tessile | Dispositivo elettromeccanico per comandare i movimenti di formazione del riccio in telai di tessitura di tessuti a spugna |
IT1264014B (it) * | 1993-04-07 | 1996-09-06 | Nuovo Pignone Spa | Meccanismo perfezionato per la trasmissione del comando di selezione della posizione di battuta del pettine in un telaio tessile per spugna |
US20040208324A1 (en) * | 2003-04-15 | 2004-10-21 | Cheung Kwok Wai | Method and apparatus for localized delivery of audio sound for enhanced privacy |
KR101226503B1 (ko) * | 2010-08-17 | 2013-01-25 | 신상대 | 산업용 격자 구조물의 제직장치 |
CN103205842B (zh) * | 2013-04-22 | 2014-05-14 | 太平洋机电(集团)有限公司 | 一种毛巾织机起毛机构 |
CN103320946B (zh) * | 2013-05-28 | 2014-09-03 | 江苏友诚数控科技有限公司 | 数控毛巾机活筘机构 |
JP2023057445A (ja) * | 2021-10-11 | 2023-04-21 | 津田駒工業株式会社 | 織機 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB190000165A (en) * | 1900-01-03 | 1900-11-24 | Richard Longden Hattersley | Improvements in Looms for Weaving Looped or Terry Towel Fabrics. |
US1591912A (en) * | 1925-11-21 | 1926-07-06 | Draper Corp | Terry loom |
FR1374067A (fr) * | 1963-11-07 | 1964-10-02 | Ashton Brothers & Company Ltd | Tissu-éponge perfectionné et moyens pour le produire |
BE669984A (cs) * | 1965-08-19 | |||
CH494296A (de) * | 1969-01-31 | 1970-07-31 | Rueti Ag Maschf | Verfahren zur Herstellung eines Frottiergewebes und Anordnung an einer Frottiermaschine zur Durchführung des Verfahrens |
FR2226492B1 (cs) * | 1973-04-19 | 1975-08-22 | Saurer Diederichs Sa | |
US4099546A (en) * | 1975-12-11 | 1978-07-11 | Nuovo Pignone S.P.A. | Device for varying the beating-up position of the reed of a textile loom for Turkish towelling |
FR2373624A1 (fr) * | 1976-12-10 | 1978-07-07 | Nuovo Pignone Spa | Dispositif pour modifier la position de frappe du peigne d'un metier a tisser pour tisser des serviettes en tissu eponge |
CH633837A5 (de) * | 1978-06-30 | 1982-12-31 | Rueti Ag Maschf | Verfahren zur herstellung von florgewebe und webmaschine zur durchfuehrung des verfahrens. |
-
1979
- 1979-11-26 IT IT27544/79A patent/IT1125861B/it active
-
1980
- 1980-10-31 US US06/202,713 patent/US4406308A/en not_active Expired - Lifetime
- 1980-11-05 GB GB8035587A patent/GB2063933B/en not_active Expired
- 1980-11-07 CH CH8299/80A patent/CH647825A5/it not_active IP Right Cessation
- 1980-11-11 NL NLAANVRAGE8006157,A patent/NL187696B/xx not_active IP Right Cessation
- 1980-11-21 BR BR8007665A patent/BR8007665A/pt not_active IP Right Cessation
- 1980-11-24 DE DE3044176A patent/DE3044176C2/de not_active Expired
- 1980-11-25 FR FR8024999A patent/FR2470175A1/fr active Granted
- 1980-11-25 DD DD80225457A patent/DD155008A5/de not_active IP Right Cessation
- 1980-11-25 CS CS808145A patent/CS219295B2/cs unknown
- 1980-11-25 SU SU803009003A patent/SU1025334A3/ru active
- 1980-11-25 JP JP16474980A patent/JPS5685440A/ja active Granted
- 1980-11-26 ES ES497779A patent/ES497779A0/es active Granted
- 1980-11-26 AR AR283387A patent/AR223905A1/es active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US4406308A (en) | 1983-09-27 |
FR2470175B1 (cs) | 1983-12-23 |
GB2063933B (en) | 1983-04-07 |
IT1125861B (it) | 1986-05-14 |
ES8202877A1 (es) | 1982-02-01 |
SU1025334A3 (ru) | 1983-06-23 |
JPH0135102B2 (cs) | 1989-07-24 |
AR223905A1 (es) | 1981-09-30 |
DE3044176A1 (de) | 1981-06-11 |
JPS5685440A (en) | 1981-07-11 |
IT7927544A0 (it) | 1979-11-26 |
BR8007665A (pt) | 1981-06-09 |
FR2470175A1 (fr) | 1981-05-29 |
NL187696B (nl) | 1991-07-16 |
ES497779A0 (es) | 1982-02-01 |
CH647825A5 (it) | 1985-02-15 |
GB2063933A (en) | 1981-06-10 |
DE3044176C2 (de) | 1983-08-18 |
NL8006157A (nl) | 1981-06-16 |
DD155008A5 (de) | 1982-05-05 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS219295B2 (en) | Device for alteration of the position of the throw of the weaving reed | |
US4305434A (en) | Weaving loom | |
US4384598A (en) | Device for the constrained actuation of clamping means of filling-yarn insertion means in shuttleless weaving machines | |
CZ76594A3 (en) | Mechanism for transmission of selection commands for throw of reed positioning | |
US5431195A (en) | Control system for tuck-in selvedge forming devices in a terry loom | |
US3339589A (en) | Sley motion for terry loom | |
US3999580A (en) | Weft inserting rapier guide mechanism for a shuttleless loom | |
US5411064A (en) | Narrow fabric loom operating mechanism | |
CS202050B2 (en) | Weft takeoff and length metering apparatus for weaving looms with programmed weft selector | |
US4099546A (en) | Device for varying the beating-up position of the reed of a textile loom for Turkish towelling | |
US4589450A (en) | Leno attachment for a weaving machine | |
US3396755A (en) | Loom fringe motion | |
CS200498B2 (cs) | Zařízení na tvoření prostupu na kruhovém tkacim stroji | |
CS597290A3 (en) | Apparatus for leno weaving of a cloth selvedge in a loom | |
US3320980A (en) | Weft laying mechanism for needle looms | |
US2766778A (en) | Weft beat-up and shuttle guide means | |
US4553571A (en) | Apparatus for the constrained actuation of the clamping system of filling yarn insertion devices in shuttleless weaving machines | |
US2902057A (en) | Weft needle operating mechanism for loom | |
CA2118554C (en) | Full width power loom, and a method of weaving with the same | |
US3754578A (en) | Weft yarn mixing device for shuttleless looms | |
US3376900A (en) | Looms operating with multi-color stationary weft supplies | |
EP0525490B1 (en) | Conjugate cam shedding machine for looms | |
US4558722A (en) | Apparatus for the constrained actuation of the clamping system of filling yarn inserting members in shuttleless weaving machines | |
CS197284B2 (cs) | Zařízení k dopravě vlasových osnovních nití u tkacích strojů pro vlasovou tkaninu | |
JP2682965B2 (ja) | 織機におけるグリッパの糸クランプの作動装置 |