CS219262B2 - Woven belt,method of making the same and ribbon weaving machine for executing the same method - Google Patents

Woven belt,method of making the same and ribbon weaving machine for executing the same method Download PDF

Info

Publication number
CS219262B2
CS219262B2 CS798456A CS845679A CS219262B2 CS 219262 B2 CS219262 B2 CS 219262B2 CS 798456 A CS798456 A CS 798456A CS 845679 A CS845679 A CS 845679A CS 219262 B2 CS219262 B2 CS 219262B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weft
thread
auxiliary
auxiliary thread
yarn
Prior art date
Application number
CS798456A
Other languages
English (en)
Inventor
Jakob Muller
Ferdinand Diesner
Original Assignee
Textilma Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Textilma Ag filed Critical Textilma Ag
Publication of CS219262B2 publication Critical patent/CS219262B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/02Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein loops of continuous weft thread are inserted, i.e. double picks
    • D03D47/06Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein loops of continuous weft thread are inserted, i.e. double picks by a pivoted needle having a permanently-threaded eye

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Decoration Of Textiles (AREA)
  • Impression-Transfer Materials And Handling Thereof (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Vynález se týká tkaného pásu se smyčkami útkových nití, které jsou zavedeny z obou stran pásma osnovních nití a jsou mezi -oběma okraji tkaného pásu drženy pohromadě pomocnou nití.
Vynález se také týká způsobu výroby tohoto tkaného pásu, jakož i stuhařského -tkacího stroje k provádění tohoto způsobu.
Známé tkané pásy mají zpravidla smyčky útkových nití, které jsou zavedeny od jedné strany osnovnílio- prošlupu a na druhé straně jsou začištěny pleteným okrajem. Tento· pletený okraj může být vytvořen buď vzájemným propletením smyček útkových nití nebo spletením smyček útkových nití s jednou nebo několika pomocnými nitěmi. Tento- tkaný pás má optickou nevýhodu v tom směru, že má různé -okraje, přičemž zejména pletený okraj je poměrně hrubý. Pletený okraj může již při výrobě- vést k jednostrannému stažení tkaného pásu. Tato nepříznivá vlastnost se- zesíleně projevuje při praní tkaného pásu. Konečně může být hustota tkaní takového tkaného pásu udržena pouze relativně volná, jelikož provazovací jehla musí mít možnost vytvořit pletený okraj. Smyčky útkových nití mohou být proto jen -omezeně utahovány na straně -provazovací jehly. Uvedené vlastnosti známých tkaných pásů jsou závadné zejména tam, kde takové tkané pá2 sy musí být navinuty do· svitku, nebo tam, kde -okraje pásu jsou vystaveny -silnému namáhání, jak -tomu je například u bezpečnostních pásů pro vozidla.
Z DOS 1- 804- 973 je dále znám- tkaný pás, u kterého jsou s obou stran zaneseny -smyčky útkových nití, které jsou uprostřed tkaného pásu spojeny pomocnou nití. Přitom, se pomocná nit za pomoci proplétací jehly, působící kolmo- k rovině tkaného pásu, protáhne smyčkami útkových nití, až na jedné straně tkaného pásu se proplete sama se sebou. Tento tkaný pás umožňuje sice- získát po obou stranách identické okraje, avšak na účet nanášející řady oček uprostřed pásu. To je nepříznivé nejen z optického hlediska, nýbrž exponované očkové sloupky pomocné niti mohou být také snadno poškozeny nebo porušeny, což má vzápětí rozvolnění -tkaného pásu.
Účelem vynálezu je vytvořit tkaný pás shora uvedeného druhu, u kterého spojovací místo smyček útkových nití leží mezi -okraji -tkaného pásu a není zvenčí zřetelné.
Daná úloha je u -tkaného· pásu shora uvedeného druhu vyřešena tím, že nejméně jedna pomocná nit probíhá nejméně přes část šířky tkaného pásu rovnoběžně se smyčkami útkových nití- a je· provázána sama se· sebou nebo za pomoci další pomocné niti.
Podle výhodného provedení jsou smyčky útkových nití drženy pohromadě střídavě první a druhou pomocnou nití, přičemž i druhá pomocná nit probíhá nejméně přes část šířky tkaného pásu rovnoběžně se smyčkami útkových nití.
Účelně je pokaždé smyčka útkově niti jedné strany tkaného pásu smyčkou pomocné niti protažena další smyčkou útkové niti druhé strany tkaného pásu.
Podle dalšího provedení mají spojovací místa smyček útkových nití, vtažených od obou okrajů tkaného pásu, od okrajů tkaného pásu vzdálenosti, které se podél tkaného pásu mění.
Neljméně jedna pomocná nit probíhá účelně podél tkaného pásu přes rozdílné šířkové úseky.
Způsob výroby takového tkaného pásu záleží v tom, že se od jedné strany osnovního prošlupu jednak za pomoci útkového zanášeče zanese první útková nit, jakož i kromě toho se zanášečem pomocné niti zanese přes nejméně část šířky osnovního prošlupu nejméně jedna pomocná nit, pomocí které se na druhé straně osnovního prošlupu překříží druhá útková nit s první útkovou nití a při tvoření první smyčky útkové niti se druhá útková nit za vytvoření druhé smyčky útkové niti vtáhne do osnovního prošlupu a pomocná nit se proplete sama se sebou nebo s další pomocnou nití.
Podle výhodného provedení způsobu podle vynálezu se druhá útková nit dopraví dříve nebo jen slabě napne za účelem určení velikosti vtažení druhé smyčky útkové niti do osnovního prošlupu.
Podle dalšího provedení se první útková nit a pomocná nit vede s jedné strany к osnovnímu prošlupu v unášecí oblasti provazovací jehly, umístěné na druhé straně osnovního prošlupu a druhá útková nit se upraví mezi první útkovou nití a pomocnou nití, provazovací jehlou se zachytí pomocná nit a za překřížení první a druhé útkové niti se vytvoří smyčka pomocné niti.
S výhodou se smyčky útkové niti drží střídavě pohromadě pomocí první a druhé pomocné niti, přičemž se i druhá pomocná nit společně s pr.vní útkovou nití vede nejméně přes část šířky osnovního prošlupu.
Podle dalšího provedení se nejméně jedna pomocná nit vede ve směru osnovních nití a za pomoci vodícího členu pomocné niti se na proměnlivých vzdálenostech od okraje osnovního prošlupu zavede do· unášecí oblasti zanášeče pomocné niti.
Účelně se jedna smyčka útkové niti nebo/a nejméně jedna smyčka pomocné niti za pomoci háčkovitého zanášecího ústrojí vtáhne do osnovního prošlupu se strany provazovací jehly.
Při provádění způsobu podle vynálezu vychází vynález ze stuhařského tkacího stroje s útkovým zanášečem, pohybovatelným osnovním prošlupem, se zařízením к přivádění alespoň jedné pomocné niti a s provazo vací jehlou upravenou na jedné straně osnovního prošlupu; podle vynálezu obsahuje zařízení к přivádění pomocné niti zanášeč pomocné niti, který je alespoň přes část šířky osnovního prošlupu pohyblivý na stranu provazovací jehly, že je dále upraveno· zařízení pro přivádění druhé útkové niti na straně provazovací jehly osnovního prošlupu mezi útkový zanášeč a zanášecí ústrojí pomocné niti, přičemž provazovací jehla je v důsledku svého vedení vratně pohyblivá skrze zanesenou smyčku první útkové niti, až к zanesené smyčce pomocné niti.
Podle výhodného provedení vynálezu obsahuje zařízení pro· přivádění druhé útkové niti ústrojí pro nastavitelné dřívější dopravování nebo předpínání druhé útkové niti oproti první útkové niti.
Účelně má zařízení pro přivádění pomocné niti dva vodicí členy pro niti, každý pro jednu pomocnou nit, které jsou hnacím ústrojím střídavě pohybovatelné do oblasti působení zanášeče pomocné niti.
Podle jiného provedení má zařízení pro přivádění pomocné niti nejméně jeden vodicí člen pro nit, pomocí něhož je pomocná nit vedena ve směru osnovních nití, přičemž vodicí člen pro nit je umístěn v odstupu od okraje osnovního prošlupu a je hnacím ústrojím pohybovatelný do prošlupu do oblasti působení zanášeče pomocné niti.
Zanášeč pomocné niti a útkový zanášeč mají účelně společný pohon.
Podle jiného provedení mají zanášeč pomocné niti a útkový zanášeč různé pohony.
Podle dalšího provedení vynálezu jé útkový zanášeč nebo/a zanášeč pomocné niti umístěn na straně provazovací jehly v Osnovním prošlupu a je pohybovatelný osnbvním prošlupem a je opatřen zachycovacím háčkem pro zachycení útkové nebo/a pomocné niti držené v oblasti působnosti zachycovacího háčku.
Neočekávaně se ukázalo, že v důsledku uspořádání pomocné niti rovnoběžně se smyčkami útkové niti se spojení smyček útkových nití, vyvolané pomocnou nití, zatáhne do osnovního prošlupu a zůstane ležet mezi osnovními nitmi. Toto spojovací místo smyček útkových nití není navenek viditelné a je chráněno osnovními nitmi. Tím se dotáhne nejen vnějškově rovnoměrného vzhledu tkaného pásu, nýbrž kritické spojovací místo smyček útkových nití leží uvnitř osnovních nití a je tam chráněno. Tím, že spojovací místo smyček osnovních nití leží mezi okraji tkaného1 pásu, dostane se také stejnoměrná konstrukce tkaného pásu, takže se zabrání jednostrannému stažení. Tato konstrukce tkaného pásu přináší také tu rozhodující přednost, že při tažení spojovacího místa smyček útkových nití se osnovní niti po· obou stranách stáhnou ke středu tkaného pásu, takže se dostane vysoká hustota osnovy, která zaručuje vysokou namáhatelnost tkacího pásu. Touto kon strukcí 'tkaného pásu podle vynálezu se kromě ' 'toho zajistí, že se při praní nemůže již deformovat.
Tkaný pás podle vynálezu se hodí pro nejrůznější účely, zejména pro oblasti použití, které na takový tkaný pás kladou velké nároky, jak tomu například je u bezpečnostních pásů pro· vozidla, u popruhů pro' žaluzie a pro dopravu, atd.
Jak způsob výroby tkaného pásu podle vynálezu, tak i stuhařský 'tkací stroj k provádění tohoto způsobu, se vyznačují zvláštní jednoduchostí. Přitom je na rozdíl od dosavadní výroby pásů zapotřebí pouze jednoho přídavného zanášecího ústrojí pro pomocnou nit, které rovněž působí od strany útkového zanášeče a může s nimi být případně spřaženo. Tím lze dosavadní stuhařské stavy jednoduchým způsobem upravit pro výrobu nového tkaného pásu.
Vynález bude nyní popsán na příkladech provedení v souvislosti s výkresy, 'kde' značí obr. 1 první tkaný pás s jednou pomocnou nití v průběhu výroby z pohledu shora, obr.
druhý tkaný pás se dvěma pomocnými nitěmi v průběhu výroby v pohledu shora, obr.
části stuhařského tkacího stroje na výrobu tkaného pásu podle obr. 2' v perspektivním zobrazení, obr. 4 až 6 řídicí křivky pro pohon vodicích členů pro niti u stuhařského tkacího stroje' podle obr. 3, obr. 7 třetí tkaný pás podobný pásu podle obr. 1 se stranově přesazenými spojovacími místy útkových nití, a to· při výrobě v pohledu shora, obr. 8 čtvrtý tkaný pás podobný pásu podle obr. 2, u kterého však je pomocná nit vedena různě daleko přes šířku tkaného pásu, a to v průběhu výroby a v pohledu shora, obr. 9 a 10 perspektivní zobrazení části stuhařského tkacího stroje na výrobu tkaného pásu podle obr. 8 a obr. 11 pátý tkaný pás při výrobě v pohledu shora.
Tkaný pás podle obr. 1 má osnovní niti 1, mezi které je od zanášecí strany 2 zatkána jedna, popřípadě více smyček 3 osnovních nití a na straně provazovací jehly 4 jsou zatkány druhé smyčky 5 osnovních nití. Spojovací místa 6 prvních smyček 3 osnovních nití s druhými smyčkami 5 osnovních nití leží mezi okraji tkaného' pásu a vytvoří se tím, že jedna smyčka 7 pomocné niti zatáhla druhé smyčky 5 osnovních nití vždy do prvních smyček 3 osnovních nití a tam je zadržela. Smyčky 7 pomocné niti probíhají přes celou šířku tkaného pásu a leží rovnoběžně se smyčkami osnovních nití. Pomocná nit je propletena sama se sebou.
Pro výrobu tkaného pásu podle obr. 1 se na zanášecí straně 2 přivádí první útková nit 8 a pomocná nit 9 a za pomoci útkového zanášeče 10 a zanášeče 11 pomocné niti se zanesou do· osnovního· prošlupu až na protilehlou stranu, totiž na stranu 4 provazovací jehly. Na straně 4 provazovací jehly se přivádí druhá útková nit 12 a položí 'se' mezi zanesenou první útkovou nit 8 a pomocnou nit 9. Provazovací jehla 13, která nese po slední smyčku 7 pomocné niti, zachytí pomocnou nit 9 a protáhne ji za překřížení první útkové niti 8 a druhé útkové niti 12 poslední smyčkou 7 útkové niti, přičemž se tato smyčka shodí. Při návratu útkového zanášeče 10 a zanášeče 11 pomocné niti se vytvoří první smyčka 3 útkové niti a druhá smyčka 5 útkové niti, jakož i smyčka 7 pomocné niti. Dřívější dopravou nebo vhodným predpětím druhé útkové niti 12 může druhá smyčka 5 útkové niti být při návratu útkového' zanášeče 10 a zanášeče 11 pomocné niti zatažena do' prošlupu, takže 'spojovací místo 6 se položí mezi okraje tkaného pásu. Velikost zatažení může být určena velikostí dřívější dopravy nebo· předpětí 'druhé útkové niti. Se zatažením spojovacího místa. 6 první smyčky 3 útkové niti s druhou smyčkou 5 útkové niti se také do osnovního prošlupu zatáhne shozená smyčka útkové niti. Vložené smyčky se přirazí paprskem blíže neznázorněným. Při změně osnovního prošlupu se zanesené smyčky sevřou. U znázorněného tkaného pásu Je tedy pomocná nit 11 spletena sama se sebou.
Tkaný pás podle obr. '2 odpovídá tkanému pásu podle obr. 1, takže stejné části jsou opatřeny stejnými vztahovými značkami. Na rozdíl od tkaného pásu podle obr. 1 jsou u tkaného pásu podle obr. 2 upraveny dvě pomocné niti 14, 15, které tvoří smyčky 16 a pomocné niti, které probíhají jen přes část šířky tkaného pásu, přičemž smyčky pomocné niti slouží střídavě ke ^jpojení první smyčky 3 útkové niti a druhé smyčky 5 útkové niti. Pomocné niti 14 a 15 nejsou u tohoto' příkladu svázány samy se sebou, nýbrž pokaždé s jinou pomocnou nití. Kromě toho lze upravit ještě blokovací nit.
Jak vyplývá z obr. 2 a 3, postupuje se při výrobě tkaného' pásu 'takto:
První útková nit 8 se útkovým zanášečem 10 zanese do osnovního prošlupu od zanášecí strahy 2. S útkovým zanášečem 10 se osnovním prošlupem pohybuje také zanášeč pomocné niti, přičemž zanášeč útkové niti má vidlicovitý unášeč 19. První pomocná nit 14 a druhá pomocná nit 15 se k osnovním nitím 1 přivádějí analogickým způsobem, přičemž však jsou upraveny vodicí členy 20 a 21 pro nit, aby vždy první pomocná nit 14, popřípadě druhá pomocná nit 15 byla zavedena do unášecí oblasti zanášeče· 18 pomocné niti, takže střídavě první pomocná nit 14 a druhá pomocná nit 15 přijdou na stranu 4 provazovací jehly a do unášecí oblasti provazovací jehly 13. Tkací postup se pak provádí stejným způsobem jako u tkaného· pásu podle obr. 1, přičemž však překřížení útkových nití nastává střídavě s první a druhou pomocnou nití 14, popř. 15 a tyto niti se neprovazují samy se sebou, nýbrž pokaždé s jinou pomocnou nití.
Obr. 3 znázorňuje schematicky hlavní prvky stuhařského stroje na výrobu tkaného pásu podle obr. 2.
219 7
Stuhařský stroj má prošlup 22 vytvořený z osnovních nití 1, jakož i útkový zanášeč 10 do tohoto prošlupu zabírající a zanášeč 18 pomocné niti. Tyto zanášeče mohou mít buď každý oddělený pohon .nebo· mohou mít společný pohon. Je také možné vytvořit společnou konstrukci zanášeních Ústrojí, takže je pouze jedno· ústrojí se zanášecí částí pro· pomocnou nit a se zanášecí částí pro útkovou nit. Bylo by také možné použít pro pomocné niti a útkové niti zanášecího· ústrojí, které zabírá do osnovního prošlupu se strany provazovací jehly a vytahuje · pomocnou nit nebo pomocné niti na stranu provazovací jehly, jak to· bude ještě blíže vysvětleno v souvislosti s obr. 11. Stuhařský tkací stroj má dále neznázorněné známé ústrojí pro dřívější dopravování nebo předpínání druhé útkové niti. Na straně 4 . provazovací jehly, ležící proti zanášecí straně 2, je umístěna provazovací jehla 13. Pro vedení první pomocné niti 14 a druhé pomocné niti 15 slouží vodicí členy 20 a 21 pro· niti, které jsou poháněny přes řídicí křivky 23 a 24. Obr. 4 až 6i znázorňují další řídicí křivky, vhodné pro pohon vodicích členů 20 a 21 nití. Stuhařský tkací stroj může být přídavně ještě· vytvořen s ústrojím pro zanášení blokovací niti, jak je to o sobě známo pro· zabránění protažení tkaného pásu. Ostatní konstrukce stuhařského tkacího· stroje může být provedena dosavadním způsobem, takže není třeba ji blíže popisovat.
Obr. 7 znázorňuje třetí tkaný pás, který je vytvořen podobně · jako· na obr, 1, takže stejné součástky jsou opatřeny stejnými vztahovými značkami, jako na obr. 1. V případě tkaného pásu podle obr. 7 je však druhá útková nit 12a opatřena periodicky proměnlivým dřívějším dopravováním nebo· střídavým předpětím, takže spojovací místa· 6a, popř. 6b první smyčky 3 útkové niti a druhé smyčky 5 útkové niti jsou vtahovány do tkaného pásu s proměnlivou vzdáleností od okraje o-snovního· prošlupu. Tím se vytvoření tkaného pásu stane ještě rovnoměrnější a provázání smyček útkové niti stabilnější.
Tkaný pás znázorněný na obr. 8 je podobný jako- na obr. 2, takže opět stejné části jsou opatřeny stejnými vztahovými značkami. U tkaného pásu podle obr. 8 je však na rozdíl od pásu podle obr. 2 upravena jen jedna pomocná nit 25, která je zavedena podél osnovních nití a je vodicím členem 26

Claims (18)

  1. PŘEDMĚT
    1. Tkaný pás se smyčkami útkových nití, které jsou zavedeny z obou stran pásma osnovních nití a jsou mezi oběma okraji tkaného pásu drženy pohromadě pomocnou nití, vyznačující se tím, že nejméně jedna pomocná nit (9, 14, 15, 25, 35) probíhá nejméně přes část šířky 'tkaného pásu rovnoběžně se smyčkami (3, 5) útkových nití a je provázána sama ·&θ sebou nebo za pomoci další pomocné niti,
    26 2 zavedena napříč k rovině tkaného pásu do osnovního prošlupu 22. K tomu slouží výškové řídicí ústrojí 27, znázorněné blíže na obr. 9 a 10. Příčné řídicí ústrojí 28 umožňuje, aby vodicí člen 26 byl zaveden do osnovního prošlupu 22 na místech periodicky se měnících. Z toho vyplývá, že stejně jako v příkladu podle obr. 1 jsou smyčky 26a, 26b pomocných nití, samy se sebou provázané, vedeny různými daleko· přes šířku tkaného pásu. Také u tohoto vytvoření tkaného pásu se dosáhne větší rovnoměrnosti tkaného pásu. K tomu především přistupuje, že v důsledku proměnlivých délek smyček 29a, 29b pomocných nití se dosáhne zvýšení ohybů pomocné niti a rozdílná místa překřížení pomocné niti s osnovními nitmi, což vyvolá značné zlepšení trvanlivosti tkaného pásu.
    Stuhařský tkací stroj, znázorněný ve výřezu na obr. 9 a 10 a sloužící pro výrobu tkaného pásu podle obr. 8, má, jak bylo již uvedeno, výškové řídicí ústrojí 27 a příčné řídicí ústrojí 28 pro vodicí člen 26 niti. Za tím účelem je vodicí člen 26 umístěn na příčném nosiči 30 upevněném na ose 31, která je uložena výkyvné a výškově přestavitelně. Příčný nosič je zvedán a snižován výškovou řídicí křivkou 32. Příčná řídicí páka 33 -spojená s osou 31 spolupůsobí s příčnou řídicí křivkou 34, která vyvolává vykývnutí osy 31 a tím přestavení vodícího· členu 26 niti ve směru šířky osnovrnho prošlupu 22.
    Obr. 11 znázorňuje opět pátý tkaný . pás, který je vytvořen podobně jako na obr. 8, přičemž však jediná pomocná nit 35 je vedena jen přes část šířky tkaného pásu. K tomu slouží opět vodicí člen 36 niti, který zdola vpichuje do osnovního prošlupu 22, takže pomocná nit 35 se může dostat do oblasti působení zanášeče 37 pomocné niti. Tento .zanášeč je na rozdíl od dosud popsaných provedení umístěn na straně 4 provazovací jehly a má zachycovací háček 38, který může zachytit pomocnou nit 35, zavedenou do osnovního prošlupu a za vytvoření smyčky 39 pomocné niti ji protáhnout na stranu 4 provazovací jehly tkaného pásu, na které pak se smyčka 39 pomocné niti obvyklým způsobem zachytí provazovací jehlou 13. U tohoto provedení má smyčka 39 pomocné niti stále stejnou délku a je opět provázána sama se sebou.
    VYNÁLEZU
  2. 2. Tkaný pás podle bodu 1, vyznačující se tím, že smyčky (3, 5) útkových nití jsou drženy pohromadě střídavě první a druhou pomocnou nití (14, 15), přičemž i druhá pomocná nit (15) probíhá nejméně přes část šířky tkaného pásu rovnoběžně se smyčkami (3, 5) útkových nití.
  3. 3. Tkaný pás podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pokaždé smyčka (5) útkové niti jedné strany tkaného pásu je smyčkou (7, 16, 17, 29a, 29b, 39) pomocné niti protažena další smyčkou (3) útkové niti druhé strany tkaného pásu.
  4. 4. Tkaný pás podle nejméně jednoho z bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že spojovací místa (6a, 6b) smyček (3, 5) útkových nití, vtažených od obou okrajů tkaného pásu, mají od okrajů tkaného pásu vzdálenosti, které se podél tkaného pásu mění.
  5. 5. Tkaný pás podle nejméně jednoho z bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že neméně jedna pomocná nit (25) probíhá podél tkaného pásu přes rozdílné šířkové úseky.
  6. 6. Způsob výroby tkaného pásu podle bodu 1, vyznačující se tím, že se od jedné strany osnovního prošlupu (22) jednak za pomoci útkového zanášeče (10) zanese první útková n;t (8), jakož i kromě toho se zanášečem (11, 18) pomocné niti zanese přes nejméně část šířky osnovního prošlupu (22) nejméně jedna pomocná nit (9, 14, 15, 25, 35), pomocí které, se na druhé straně osnovního prošlupu (22) překříží druhá útková nit (12) s první útkovou nití (8) a při tvoření první smyčky (3) útkové niti se druhá útková ni't (12, 12a) za vytvoření druhé smyčky (5) útkové niti vtáhne do osnovního prošlupu (22) a pomocná nit (9, 14, 25, 35) se proplete sama se sebou nebo s další pomocnou nití (15).
  7. 7. Způsob podle bodu 6, vyznačující se tím, že se druhá útková nit (12, 12a) dopraví dříve nebo· jen slabě napne za účelem určení velikosti vtažení druhé smyčky (5) útkové niti do osnovního prošlupu.
  8. 8. Způsob podle bodů 6 a 7, vyznačující se tím, že se první útková nit (8) a pomocná nit (9, 14, 15, 25, 35) vede z jedné strany (2) к osnovnímu prošlupu (22) v unášecí oblasti provazovací jehly (13), umístěné na druhé straně (4) osnovního prošlupu (22) a druhá útková nit (12, 12a) se upraví mezi první útkovou nití (8) a pomocnou nití (9, 14, 15, 25, 35), provazovací jehlou (13) se zachytí pomocná nit (9, 14, 15, 2'5, 35) a za překřížení první a druhé útkové niti (8, 12, 12a) se vytvoří sjnýčka (7, 29a, 29b, 39) pomocné niti.
  9. 9. Způsob podle; bodů 6 až 8, vyznačující se tím, že smyčky (3, 5) útkové niti drží střídavě pohromadě pomocí první a druhé pomocné niti (14, 15), přičemž se i druhá pomocná nit (15) společně s první útkovou nití (12) vede nejméně přes část šířky osnovního prošlupu (22).
  10. 10. Způsob podle nejméně jednoho z bodů 6 až 9, vyznačující se tím, že se nejméně jedna pomocná nit (14, 15, 25, 35) vede ve směru osnovních nití (1) a za pomoci vodícího členu (2Q, 21, 26, 36) pomocné niti se na proměnlivých vzdálenostech od okraje osnovního prošlupu zavede do unášecí oblasti zanášeče (18, 37) pomocné niti.
  11. 11. Způsob podle nejméně jednoho z bodů 6 až 10, vyznačující se tím, že se jedna smyčka útkové niti nebo/a nejméně jedna smyčka (39) pomocné niti za pomoci háčkovitého zanášecího ústrojí (37, 38) vtáhne do osnovního prošlupu (22) ze strany (4) provazovací jehly (13).
  12. 12. Stuhařský tkací stroj к provádění způsobu podle bodu 6, s útkovým zanášečem pohybovatelným osnovním prošlupem, se zařízením pro přivádění nejméně jedné pomocné niti a s provazovací jehlou, upravenou na jedné straně osnovního prošlupu, vyznačující se tím, že zařízení к přivádění pomocné niti (9, 14, 15, 25, 35) obsahuje zanášeč (11, 18, 37) pomocné niti, který je alespoň přes část šířky osnovního prošlupu (22) pohyblivý na stranu (4) provazovací jehly, že je dále upraveno zařízení pro přivádění druhé útkové niti (12, 12a) na straně (4) provazovací jehly osnovního prošlupu (22) mezi útkový zanášeč (10) a zanášeč (11, 37) pomocné niti, přičemž provazovací jehla (13) je v důsledku svého· vedení vratně pohyblivá skrze zanesenou smyčku první útkové niti (3, 5), až к zanesené smyčce (7, 16, 17, 29a, 29b, 39) pomocné niti.
  13. 13. Stuhařský tkací stroj podle bodu 12, vyznačující se tím, že zařízení pro přivádění druhé útkové niti (12, 12a) obsahuje ústrojí pro nastavitelné dřívější dopravování nebo předpínání druhé útkové niti (12, 12a) oproti první útkové niti (8).
  14. 14. Stuhařský tkací stroj podle bodu 12, vyznačující se tím, že zařízení pro přivádění pomocné niti má dva vodicí členy (20, 21) pro niti, každý pro jednu pomocnou nit, které jsou hnacím ústrojím (23, 24) střídavě pohybovatelné do oblasti působení zanášeče (18) pomocné niti.
  15. 15. Stuhařský tkací stroj podle bodu 12, vyznačující se tím, že zařízení pro přivádění pomocné niti (14, 15, 25, 35) má nejméně jeden vodicí člen (20, 21, 26, 36) pro nit, pomocí něhož je pomocná nit (14, 15, 25, 35) vedena ve směru osnovních nití (1), přičemž vodicí člen (20, 21, 26, 36) pro nit je umístěn v odstupu od okraje osnovního prošlupu a je hnacím ústrojím (23, 24) pohybovatelný do prošlupu (2'2) do oblasti působení zanášeče (18, 37) pomocné niti.
  16. 16. Stuhařský tkací stroj podle nejméně jednoho z bodů 12 až 15, vyznačující se tím, že zanášeč (11, 18) pomocné niti a útkový zanášeč (10) mají společný pohon.
  17. 17. Stuhařský tkací stroj podle nejméně jednoho· z bodů 12 až 15, vyznačující se tím, že zanášeč (11, 18, 37) pomocné niti a útkový zanášeč (10) mají různé pohony.
  18. 18. Stuhařský tkací stroj podle nejméně jednoho z bodů 12 až 17, vyznačující se tím, že útkový zanášeč nebo/a zanášeč (37) pomocné niti je umístěn na straně (4) pro12 vazovací jehly v osnovním prošlupu (22) a je pohýbovatelný osnovním prošlupem (22) a je opatřen zachycovacím háčkem (38) pro zachycení útkové nebo/a pomocné niti (38) držené v oblasti působnosti zachycovacího háčku (38).
CS798456A 1978-12-05 1979-12-05 Woven belt,method of making the same and ribbon weaving machine for executing the same method CS219262B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1240078A CH636386A5 (de) 1978-12-05 1978-12-05 Bandgewebe, verfahren zu seiner herstellung und bandwebmaschine zur durchfuehrung des verfahrens.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219262B2 true CS219262B2 (en) 1983-03-25

Family

ID=4382646

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS798456A CS219262B2 (en) 1978-12-05 1979-12-05 Woven belt,method of making the same and ribbon weaving machine for executing the same method

Country Status (9)

Country Link
US (2) US4344463A (cs)
CH (1) CH636386A5 (cs)
CS (1) CS219262B2 (cs)
DE (1) DE2946180C3 (cs)
ES (1) ES8102602A1 (cs)
FR (1) FR2443521A1 (cs)
GB (1) GB2036816B (cs)
HK (1) HK87186A (cs)
IT (1) IT1121618B (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2450300A1 (fr) * 1979-02-28 1980-09-26 Elastelle Tissel Procedes Procede de fabrication d'une bande tissee avec obtention d'effets de fils inedits, par deplacement transversal et accrochage des fils de chaine sur ou dans la lisiere maille d'une bande tissee elastique ou rigide, les produits obtenus et les moyens de mise en oeuvre du procede
JPS5929699B2 (ja) * 1979-06-22 1984-07-23 ワイケイケイ株式会社 杼無し織機
CH639710A5 (de) * 1979-11-08 1983-11-30 Textilma Ag Verfahren zur herstellung eines gewebes, webmaschine zur durchfuehrung des verfahrens und nach dem verfahren hergestelltes gewebe.
CH632632B (de) * 1980-02-21 Textilma Ag Verfahren und webmaschine zur herstellung eines gewebes mit zwei gleichartigen gewebekanten und nach dem verfahren hergestelltes gewebe.
ES490678A0 (es) * 1980-03-28 1981-09-01 Murtra Ind Procedimiento de formacion de una doble tela en telares de agujas para cinteria
GB2138455B (en) * 1983-04-20 1986-08-06 Bonas Machine Co Woven fabric
GB8310710D0 (en) * 1983-04-20 1983-05-25 Bonas Machine Co Woven fabric
DE3345508A1 (de) * 1983-12-16 1985-06-27 Ieperband N.V., Ieper Gurtband mit flexibelem schussmaterial
DE3413258A1 (de) * 1984-04-07 1985-11-21 Mageba Textilmaschinen Gmbh, 5550 Bernkastel-Kues Bandgewebe sowie verfahren und vorrichtung zur herstellung eines bandgewebes
IT1189843B (it) * 1986-01-03 1988-02-10 Tappettificio Cancelli Tessuto ad armatura semplice di intreccio trma e ordito con trama costutuita da una pluralita' di fili
US4981161A (en) * 1988-11-17 1991-01-01 Lagran Canada, Inc. Seat belt webbing having multifilament and monofilament yarns
DE19602552C2 (de) * 1996-01-25 1998-09-10 Karl Griesbaum Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen eines Bandgewebes
ES2152124B1 (es) * 1997-02-05 2001-08-01 Novitex C B Cinta para cabeceras de cortinas, procedimiento y dispositivo de fabricacion.
US6112775A (en) * 1999-03-05 2000-09-05 Narricot Industries Incorporated Weft yarn selection mechanism and methods for weaving seat belt webbing
US7178559B2 (en) * 2003-09-11 2007-02-20 Forrester Ketley & Co. Webbing belt
CN1961104A (zh) * 2004-06-03 2007-05-09 泰克斯蒂尔玛股份公司 编带机的纬纱引入针
DE102006010775A1 (de) * 2006-03-08 2007-09-13 Johann Berger Gurtband, Verfahren und Nadel-Bandwebmaschine zur Herstellung desselben
CN100535215C (zh) * 2006-07-11 2009-09-02 江阴市勤丰金属制品有限公司 挠性剑杆织机上的上置式凸轮开口装置
CN101851827B (zh) * 2009-04-01 2011-06-29 明新弹性织物(中国)有限公司 双层半月型实芯型边花织带和编织方法及所用钩针组件
TWM522957U (zh) * 2015-12-18 2016-06-01 Zong-Rong Wu 織布
US10294590B2 (en) * 2017-07-07 2019-05-21 Tsung-Jung Wu Woven cloth
CN110923895B (zh) * 2019-11-11 2023-12-19 肇庆市鼎湖兴文塑胶五金制品有限公司 一种织带边缘收边的编织方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1804973A1 (de) * 1968-10-24 1970-05-27 Stevens & Co Inc J P Nadelwebstuhl
US3957088A (en) * 1970-08-12 1976-05-18 Mueller Jakob Method and loom for weaving a fabric
DE2328677C3 (de) * 1973-06-06 1980-08-14 Suplex Ag, Brunnen (Schweiz) Verfahren und Webstuhl zum Einweben einer ReiBverschluBgliederreihe in die Kante eines Tragbandes
GB1482927A (en) * 1974-03-21 1977-08-17 French & Sons Thomas Narrow fabrics
GB1460619A (en) * 1974-05-02 1977-01-06 Bonas Machine Co Narrow fabrics and looms for producing same
CH572999A5 (cs) * 1974-10-16 1976-02-27 Mueller Jakob Forschungs Und F
DE2707946C3 (de) * 1977-02-24 1980-07-31 Opti-Patent-, Forschungs- Und Fabrikations-Ag, Glarus (Schweiz) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen eines gekuppelten Reißverschlusses
DE2719382C3 (de) * 1977-04-30 1980-04-10 7070 Schwaebisch Gmuend Verfahren und Nadel-Bandwebmaschine zur Herstellung eines Gurtbandes mit Hohlkanten

Also Published As

Publication number Publication date
DE2946180C3 (de) 1981-10-29
HK87186A (en) 1986-11-21
FR2443521B1 (cs) 1985-05-17
CH636386A5 (de) 1983-05-31
FR2443521A1 (fr) 1980-07-04
IT7902938A0 (it) 1979-12-05
ES486619A0 (es) 1980-12-01
ES8102602A1 (es) 1980-12-01
DE2946180A1 (de) 1980-06-12
US4531554A (en) 1985-07-30
GB2036816A (en) 1980-07-02
US4344463A (en) 1982-08-17
DE2946180B2 (de) 1981-02-26
GB2036816B (en) 1983-06-29
IT1121618B (it) 1986-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS219262B2 (en) Woven belt,method of making the same and ribbon weaving machine for executing the same method
SU1050577A3 (ru) Способ изготовлени по сной ленты с однослойной средней частью и пустотельными кра ми на игольном лентоткацком станке
US6494235B1 (en) Bias-bound fabric, method for making same and weaving machine for continuously making such a fabric
SU1279536A3 (ru) Способ изготовлени по сной ленты на игольном лентоткацком станке с крючковой иглой и по сна лента
JPS60110951A (ja) 帯状織物製造方法並びに帯状織物製造装置
JP5004394B2 (ja) 細幅織機及び細幅織物
US4202381A (en) Ribbon fabric, method for the manufacture thereof and ribbon loom for carrying out the method
US4007763A (en) Narrow fabrics
RU2002119704A (ru) Лента и способ ее изготовления
KR101757678B1 (ko) 코아 네트 직조장치
JP3492376B2 (ja) 一体に織られたレースコードを有するスリーブ
DE1945315C3 (de) Vorrichtung zum Weben eines Reißverschlusses mit vorgefertigter Gliederreihe
US4399841A (en) Method and device for the manufacture of a woven fabric and woven fabric manufactured according to the method
NO763105L (cs)
US3580295A (en) Partly woven and partly knitted fabric and apparatus for making the same
NO134064B (cs)
SU646882A3 (ru) Способ уработки цепи соединительных звеньев застежки-молнии в кромку несущей ленты при ее изготовлении на прутковом ткацком станке
US4688598A (en) Ribbon and method and mechanism for making the same
JPS6375138A (ja) いわゆるゴ−ズ型の繊維のインタ−レ−スを達成する簡素化された方法
JP2934527B2 (ja) 土木・建築用メッシュシート
JP2672832B2 (ja) 四軸織機
PL157325B1 (en) Method for manufacturing zipper tape
US4441530A (en) Ribbon loom or the like
US2036714A (en) Loom
GB1576726A (en) Selvedges in woven fabrics