CS219261B2 - Linear shed multiphase weaving machine with a weaving rotor - Google Patents

Linear shed multiphase weaving machine with a weaving rotor Download PDF

Info

Publication number
CS219261B2
CS219261B2 CS798049A CS804979A CS219261B2 CS 219261 B2 CS219261 B2 CS 219261B2 CS 798049 A CS798049 A CS 798049A CS 804979 A CS804979 A CS 804979A CS 219261 B2 CS219261 B2 CS 219261B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shed
weaving
warp threads
rods
rotor
Prior art date
Application number
CS798049A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of CS219261B2 publication Critical patent/CS219261B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D41/00Looms not otherwise provided for, e.g. for weaving chenille yarn; Details peculiar to these looms
    • D03D41/005Linear-shed multiphase looms
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C13/00Shedding mechanisms not otherwise provided for

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Braiding, Manufacturing Of Bobbin-Net Or Lace, And Manufacturing Of Nets By Knotting (AREA)

Description

Vynález se týká tkalcovského· stavu s radovými prošlupy se tkacím rotorem, jenžtná proslupní přidržovací ústrojí pro osnovní niti přes danou dráhu v horním nebo dolním postavení prošlapu, a s ovládacím zařízením uspořádaným ve směru · běhu osnovních · nití před tkacím rotorem k bočnímu 'vychylování každé osnovní niti a jejímu přiřazování prošlupnímu přidržovacímu ústrojí stanovícímu horní nebo· dolní postavení prostupu.
Tkalcovské stavy s řadovými prostupy tvoří, jak známo, spolu se tkalcovskými stavy s vlnitými prošlupy druh vícefázových tkalcovských stavů, u nichž se zanáší vždy několik proti sobě stupňovitě posunutých útkových nití do rovněž stupňovitě posunutých a pohyblivých prošlupů. Zatímco· u tkalcovských stavů s vlnitými prošlupy tvoří se prošlupy současně několikanásobně přes šířku tkaní a pohybují ve směru útků, u tkalcovských stavů s· řadovými · prošlupy tvoří se vždy jeden prostup přes celou šířku tkaní a postupně utvořené prošlupy se pohybují současně několikanásobně ve směru · osnovy.
U jednoho· tkalcovského· stavu s řadovými prošlupy úvodem zmíněného druhu, známého ze spisu US-PS č. 3 343 642, je ovládací zařízení k bočnímu vychylování osnovních nití vytvořeno· otáčivými ovládacími válci, jež · jsou · na'svém ' plášti opatřeny vždy pro· jednu osnovní nit vodícími drážkami uzavřenými do sebe a vratně probíhajícími šikmo· vůči ose ovládacích válců.' Při otáčení ovládacích válců se osnovní niti podle průběhu vodicích drážek bočně vychylují a tím přiřazují žádoucímu prošlupnímu přiřazovacímu ústrojí, přičemž je toto přiřazování podporováno oddělovacími prvky uspořádanými ve směru běhu osnovních nití bezprostředně za ovládacími válci a ponořujícími se do osnovních nití.
U tohoto tkalcovského- stavu s řadovými prošlupy je vždy několik osnovních nití přiřazeno jedinému prošlupnímu přidržovacímu ústrojí, což vede k · tomu, že se musí osnovní niti prostřednictvím ovládacích válců poměrně silně vychylovat. Vedení osnovních nití.ve vodicích drážkách způsobuje silné namáhání osnovních nití, zejména silné tření mezi nimi a vodícími drážkami. Kromě toho nejsou ovládací, válce proměnné a při změně vazby se musí vyměňovat nebo při nejmenším přestavovat.
Úkolem vynálezu je vytvořit tkalcovský stav s řadovými prošlupy, jehož ovládací zařízení osnovní niti jenom málo namáhá a kromě toho se dá bez přestavby přizpůsobovat změnám vazby.
Okol se řeší podle vynálezu tím, že ovládací zařízení má ve směru útků zdvihově přestavné tyče.
Tyto· tyče mohou být opatřeny vodícími očky pro osnovní niti.
Tento způsob provedení vynálezu má tu výhodu, že jednak mezi vodícími očky a osnovními nitěmi vznikají · jenom velmi nepa trné třecí síly, jednak se dá při volbě vhodného· ovládacího ústrojí pro tyče vytvářet jaftákcliv požadovaná vazba, aniž je zapotřebí provádět konstrukční zásahy do ovládacího· zařízení.
Vynález bude nyní ještě blíže popsán na příkladě provedení podle výkresů, na nichž představují:
Obr. 1 schematický průřez tkalcovským stavem s řadovými prošlupy, obr. 2 schematický pohled ve směru šipky II na obr. 1, obr. 3 výřez z obr. 2 ve zvětšení, obr. 4 řez podle čáry IV — IV na obr. 2, obr. 5 schematický pohled na tkací rotor · tkalcovského stavu s řadovými prošlupy podle obr. 1 v perspektivním znázornění a obr. 6 průřez tkacím rotorem podle obr. 5.
Podle obr. 1 a 2 tkalcovský stav s řádovými prošlupy sestává z osnovního válu 1, tažného drsného válce 2, ovládacího· zařízení 3 k bočnímu vychylování osnovních nití 4 za účelem jejich přiřazování podle daného vzoru tkaniny hornímu nebo dolnímu postavení prošlupu, ze tkacího rotoru 5, prsníku 6, odtahového zařízení 7 pro vyrobenou tkaninu ·8 a ze zbožového válu 9.
Tkací rotor 5, jenž se za provozu otáčí ve směru šipky P, má válcovitý tvar a na svém· obvodě je ve· směru otáčení opatřen lamelovými paprsky 10, 11 střídavě rozmístěnými v podélném směru tkacího rotoru 5 a tím také ve směru útků. První lamelové paprsky 10 sestávají z přírazných lamel 12 к přirážení zanášených útků, druhé lamelové paprsky 11 sestávají z vodicích lamel 13, mezi ni.m:ž jsou uspořádána střídavě prošlupní přidržovací ústrojí 14, 15 pro stanovení horního nebo dolního postavení prošlapu. · S pomocí těchto prošlupních přldržovacích ' ústrojí 14, 15 přidržují se osnovní niti 4 ve svém horním ' nebo dolním postavení prostupu ' přes celkový ' ' úhel opásání asi 12CP. Takto utvořené prošlupy se pohybují za sebou k přírazňému okraji tkaniny ' 8, přičemž · v' době, kdy jsou prošlupy otevřeny, zanáší se stupňovitě ve vzájemném rozsazení do každého prostupu jedna útková nit.
Vedle jedné z čelních stěn tkacího rotoru 5 je uspořádána konstrukční jednotka 16 к přípravě a zanášení útků. Tato konstrukční jednotka 16 není součástí předmětu vynálezu, a proto také není blíže· popsána. Ve spojení se 'tkacím rotorem 5 možno používat jakékoliv vhodné zanášecí soustavy, ať již se člunky, projektily, vratně pohyblivými tyčemi či pásy anebo s fluidem.
Z obr. 2. je patrno·, že podél pláště tkacího rotoru 5 j-sou spolu vždy v jedné ose jednaje přírazné lamely 12 prvních lamelových paprsků 10, jednak vodicí lamely 13 druhých lamelových paprsků 11 a spojnice· jednotlivých vodicích lamel 13 probíhají ve středu meziprostoru, tzv. trubky, ' přidružených přírazných lamel 12 a spojnice přírazných lamel 12 ve středu trubky přidružených vodicích lamel 13. Mimoto jsou spolu v jedné ose také jak prošlupní přidržovací ústrojí 14, tak .1 prošluipní přidržovací ústrojí 15.
Ovládací zařízení 3 sestává z několika, podle znázornění ze čtyř tyčí 17 uspořádaných ro-vnoběžně se směrem útku, připojených na ovládací zařízení 18 a jím vratně pohyblivých ve směru dvojité šipky A. Tyče 17 jsou opatřeny vodícími očky pro osnovní niti 4, jež se při pohybu tyčí 17 v podélném směru bočně vychylují. Počet tyčí 17 se řídí podle druhu vazby к vytváření, u plátnové vazby stačí dvě takové tyče 17, u složitějších vazeb se musí používat patřičně více tyčí 17. Ovládací zařízení 18 představuje běžné řídicí ústrojí pro listovky, jež podle programu pohybuje každou z tyčí 17, odpovídající běžnému listu, před každým ponořením jednoho z obou lamelových paprsků 10, 11 do· osnovních nití 4, do jedné z jeho obou krajních poloh. V této poloze se příslušná osnovní nit 4 uvnitř své trubky klade na levou nebo pravou z přírazných lamel 12 nebo vodicích lamel 13, ohraničujících tuto trubku a následkem posunu o poloviční rozteč této· trubky mezi lamelovými paprsky 10, 11, následujícími za sebou, nabírá se spolehlivě do kříže do správné trubky dalšího lamelového paprsku.
Rozdíl mezi ovládacím zařízením 3 a běžným ústrojím pro tvoření prošlupů s pomocí listovky a listů spočívá v podstatě v těchto frech bodech:
— Hmotnost tyče 17 je podstatně menší než hmotnost každého známého listu, takže к jejímu posunu je zapotřebí ve srovnání s listem daleko méně energie.
— Rozměry tyče 17 jsou podstatně menší než rozměry každého známého listu, takže lze ve stejném prostoru umístit daleko větší počet tyčí 17.
— Dráha posunu, tedy zdvih tyčí 17 představuje toliko· zlomek obvyklého· zdvihu listů, protože tato dráha posunu se neřídí podle otevření prošlupu, ale musí způsobovat vychylování osnovní niti od jedné hraniční lamely své trubky ke druhé. Tím možno zvládnout posun tyčí 17 v daleko kratším časovém rozpětí než posun běžného listu a kmitočet posunu tyčí 17 ve srovnání s kmitočtem pohybů zdvihu běžných listů, omezujícím již dnes výkon jednofázových, vysoce výkonných tkalcovských stavů, se dá mnohonásobně zvyšovat.
Podle obr. 3· bude nyní vysvětleno nabírání do kříže osnovních nití 4 do tkacího rotoru 5. Jsou znázorněny schematicky dva lamelové paprsky lli, 112 s vodícími lamelami 13, jakož i mezi nimi probíhající první lamelový paprsek 10 s příraznými lamelami 12. Dvojitými čarami zakreslené osnovní niti 4, nacházející se v lamelovém paprsku lli od určité doby již ponořeném do osnovních nití 4 vždy v horním postavení prošlupu, jsou vedeny prostřednictvím tyčí 17i, jednoduchými čarami znázorněné osnovní niti 4 se nacházejí v lamelovém paprsku II2 vždy v dolním postavení prošlupu a jsou vedeny prostřednictvím tyčí 17г. J.ak již bylo řečeno, z důvodů přehlednosti jsou obě druhé tyče 17, zakreslené na obr. 1, vynechány, takže v prvním lamelovém paprsku 10 nemá každá druhá trubka žádnou osnovní nit 4 a v druhém lamelovém paprsku 11 má každá druhá trubka pouze jednu osnovní nit 4.
Dejme tomu, že lamelový paprsek 10 je právě tak jako lamelový paprsek lli plně ponořen do osnovních nití 4, a že lamelový paprsek II2 se do osnovních nití 4 co nevidět ponoří, přičemž osnovní niti 4 vedené tyčí 17i se mají dostat do dolního postavení prošlupu a osnovní niti 4 vedené tyčí 172 se mají dostat do· horního postavení prošlupu.
Aby se tohoto dosáhlo·, musí se pohybovat tyče 17i s pomocí ovládacího zařízení 18 (viz obr. 2) tak, aby jimi vedené osnovní niti 4 zaujaly polohy znázorněné plně vytaženými čarami. Přitom se osnovní niti 4 vedené tyčí 17i pohybují doleva a osnovní niti 4 vedené tyčí 17г se pohybují doprava, až se položí na příraznou lamelu 12 ohraničující jejich trubku nalevo či napravo·. Tímto· způsobem mohou vodicí lamely 13 prostupovat vždy mezi dvěma od sebe roztaženými osnovními nitěmi 4 do osnovní soustavy, přičemž se jedna z těchto dvou od sebe roztažených osnovních nití 4 dostane vždy do trubky lametového paprsku И2 s prošlupním přidržovacím ústrojím 14 pro horní postavení prošlupu a druhá z nich se dostane do trubky s prošlupním přidržovacím ústrojím 15 pro dolní postavení prošlupu.
Kdyby se měly dostávat osnovní niti 4 vedené tyčí 17i v lamelovém paprsku II2 do horního postavení prošlupu a osnovní niti 4 vedené tyčí 17г do dolního postavení prošlupu, musí se tyč 17i pohybovat ve směru šipky В a tyč 17г se musí pohybovat ve směru šipky C, takže osnovní niti 4 zaujímají polohu zakreslenou čárkovaně anebo čerchovaně.
Dráha posunu tyčí 17i, 17г mezi oběma polohami osnovních nití 4 se jeví na obr. 3 se zřetelem к měřítku a tloušťce lamel 12, 13, zakreslené v přehnané velikosti, jakož i trubkových šířek v lametových paprscích 10, 11, zakreslených rovněž příliš velkých, podstatně větší než ve skutečnosti, kde dráha posunu činí jenom několik milimetrů a nachází se zpravidla výrazně pod deseti milimetry.
Na obr. 4 až 6 je tkací rotor 5 znázorněn v detailu. Podle znázornění sestává z trubkovitého válce 20 spojeného s hnacím hřídelem 21 a na svém plášti je opatřen větším počtem drážek 22, 23 probíhajících rovnoběžně s podélnou osou tkacího rotoru 5 a tím i se směrem zanášení útků к přejímání lametových paprsků 10, 11. Drážky 22, 23 mají průřez tvaru b a vždy dvě drážky 22, 23 tvoří sounáležející dvojici, u níž příčná
219251 ramena profilu tvaru - L ukazují od sebe. Plášť trubkovitého válce 20 má celkem čtrnáct takovýchto· dvojic drážek 22, 23.
V důsledku tohoto· sestrojení tkacího rotoru 5 z trubkovitého válce 20 s obvodovými drážkami 22, 23 lze upustit od prošlupních přidržovacích ústrojí 15 (viz obr. 3j pro dolní postavení prošlupu, protože· k podpírání osnovních nití 4 v dolním postavení prošlupu, jak znázorněno na obr. 4, může docházet prostřednictvím pláště trubkovitého válce 20. Jednotlivé lamelové paprsky 10, 11 mají · místo prošlupních přidržovacích ústrojí 15 pro· dolní postavení prošlupu -rozpěrné prvky 24 zřejmé z obr. 5 -a 6, jež ční přes plášť trubkovitého· válce 20 nanejvýš jenom zcela nepatrně.
Z obr. 4 a 6 lze vidět, že jak vodicí lamely 13, tak i prošlupní přidržovací ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu u osnoivních nití 4 jsou opatřeny vybráním 19. Tato· vybrání 19 tvoří pro každý lamelový paprsek 11 kanál pro· zanášení útků. Dále možno vidět, že vždy dvě vodicí lamely 13 ohraničují střídavě jedno prošlupní přidržovací ústrojí 14 pro· horní postavení prošlupu osnovních nití 4 nebo- rozpěrný prvek 24, který rovněž ohraničují vždy dvě přírazné lamely 12.
Podle obr. 4 jsou přírazné lamely 12 sousedního· lamelového paprsku 10 vždy -v jedné ose se středem trubky lametového paprsku 11, tvořeného- vodícími lamelami 13. Podle znázornění nacházejí se v každé trubce každého- z obou lamelových paprsků 10, 11 dvě osnovní niti 4, v trubce mezi dvěma vodícími lamelami 13 -nacházejí se -obě osnovní niti 4 společně buďto v horním anebo dolním postavení prošlupu, v trubce mezi dvěma příražnými lamelami 12 se nachází vždy jedna osnovní nit 4 v horním postavení prošlupu a druhá osnovní nit 4 se nachází v dolním postavení prošlupu. Toto znázornění odpovídá použití tyčí 17, naznačených na obr. · 1. Na obr. 2 a -3 jsou naproti tomu kvůli lepší přehlednosti zakresleny jenom dvě tyče 17. Podle -toho je každá druhá trubka mezi příražnými lamelami 12 prázdná. Dlužno· ještě poukázat na to, že uspořádání znázorněné na obr. 4 u osnovních nití 4, jež odpovídá -plátnové vazbě s dvojitým propichem jehly, je libovolné a že se znázorněným tkacím rotorem 5 spolu -s ovládacím zařízením 3 jsou uskutečnitelné všechny myslitelné obměny ve vazbě mezi oběma krajními hodnotami, totiž veškeré osnovní niti 4 v dolním postavení prošlupu, anebo veškeré osnovní niti 4 v horním postavení prošlupu.
Každý lamelový paprsek 11 je- sestaven z prošlupních přidržovacích ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu, z vodicích lamel 13 a rozpěrných prvků 24. Lamelové paprsky 10 jsou sestaveny z rozpěrných prvků 24 a přírazných lamel 12. Jak vyplývá z obr. 5, prošlupní přidržovací ústrojí 14 a -rozpěrné prvky 24 jsou podstatně tlustší než přírazné lamely 12 a vodicí lamely 13. Zejména činí tloušťka přidržovacích ústrojí 14 -a/nebo rozpěrných prvků 24, uspořádaných -mezi lamelami jednoho z lamelových paprsků 10, 11 trojnásobek tloušťky lamel druhého- z lamelových paprsků 10, 11.
Jednotlivé prvky každého lamelového paprsku 10, 11 se např. spojují slepováním do paprskových částí o délce např. 100 mm a tyto části se zasunují do příslušných drážek
22, 23 a v nich upevňují. Při změnách v hustotě lamel se dají jednotlivé lamelové paprsky 10, 11 jednoduše vyměňovat, -aniž je k tomu -třeba demontáže celého tkacího rotoru 5.
Jednotlivé -prvky, tvořící lamelové paprsky 10, 11, mají vždy jednu patní část, jejíž průřez je přizpůsoben průřezu drážek 22,
23. Rozpěrné prvky 24 mají stanoveny takové rozměry, aby svým horním koncem nevyčnívaly vůbec anebo vyčnívaly jen zcela nepatrně z pláště -trubkovitého válce 20. Prošlupní přidržovací ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu, přírazné lamely 12 a vodicí lamely 13 mají v připojení na svoji patní část vždy jednu horní část 25, 26, 27 přečnívající plášť trubkovitého válce 20.
Horní část 25 prošlupních přidržovacích ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu, má tvar prstu zakřiveného proti směru P otáčení tkacího rotoru 5, jehož vnější zakřivená část, resp. plocha tvoří podložku pro- osnovní niti 4 v jejich horním postavení prošlupu a jehož vnitřní zakřivená plocha, vymezuje shora a ve směru P otáčení viděno· zpředu vodicí kanál v podobě vybírání 19 pro zanášení útků. Zdola je tento vodicí kanál ohraničen pláštěm trubkovitého- válce 20, nazad od přírazných lamel 12 -sousedního lamelového paprsku 10.
Horní část 27 vodicích lamel 13 má podobu rovnoběžníkového křídla, jež je- na svém okraji obráceném k trubkovitému válci 20 opatřeno obrysem odpovídajícím vnitřní zakřivené ploše prstovité horní části 25 prošlupních přidržovacích ústrojí 14 - pro· horní postavení prošlupu, jenž rovněž ohraničuje shora a zdola zmíněný vodicí kanál v podobě vybrání 19.
Horní část 26 přírazných lamel 12 má srpovitý tvar. Hrot tohoto srpu -je- obrácen nazad proti směru P. Vnější okraj této horní části 26 slouží k -přirážení zanášených útků a přečnívá kvůli tomu ze všech horních částí 25, 26, 27, nejdále v radiálním směru od pláště trubkovitého válce 20. Vnější okraj horní části 27 vodicích lamel 13 leží poněkud blíže na -trubkovitém válci 20 a vnější zakřivená plocha -prstovité horní části 25 leží poněkud pod poloviční vzdáleností mezi pláštěm trubkovitého válce 20 a vnějším -okrajem - horní části 26 přírazných lamel 12 přirážejících útky.
Jak lze vyčíst z obr. 6, tvary a rozměry lamel 12, 13, jakož i vzájemná vzdálenost drážek 22, 23 a tím ' -i lamelových paprsků 10, 11 jsou zvoleny tak, aby se mezi jednotil vými lamelovými paprsky 10, 11 vyskytoval jenom nepatrný odstup asi 1 mm nebo i méně.
Tkací rotor 5 mohl by být samozřejmě místo v popsaném způsobu sestrojen na způsob -otáčivého paprsku, známého od tkalcov ských stavů s vlnitými prošlupy, z jednotlivých lamel kruhovitého· tvaru a destiček opatřených výstupky. Tkací rotor tohoto- druhu by se však musel prakticky při každé změně výrobku plně demontovat, nově sestavit a opět zamontovat.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy se tkacím rotorem, jenž má prostupní přidržovací ústrojí pro osnovní niti přes danou dráhu v horním nebo dolním postavení prosiupu, a s ovládacím zařízením uspořádaným ve směru běhu osno-vních nití před tkacím rotorem k bočnímu vychylování každé coiiovní niti a jejímu přiřazování prošlupnímu přidržovacímu ústrojí stanovícímu horní nebo dolní postavení prošlupu, vyznačující se tím, že ovládací zařízení (3) má zdvihově přeslavná ústrojí.
  2. 2. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu. 1 vyznačující se -tím, že zdvihově přestavná ústrojí jsou vytvořena jako tyče (17).
  3. 3. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 2 vyznačující se tím, že tyče (17) jsou opatřeny vodícími očky pro osnovní niti (4).
  4. 4. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 2 nebo - 3 vyznačující se tím, že tyče (17) jsou připojeny na -ovládací zařízení (18).
CS798049A 1978-12-07 1979-11-22 Linear shed multiphase weaving machine with a weaving rotor CS219261B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1251278A CH633591A5 (de) 1978-12-07 1978-12-07 Reihenfachwebmaschine mit einem webrotor.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS219261B2 true CS219261B2 (en) 1983-03-25

Family

ID=4383700

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS798049A CS219261B2 (en) 1978-12-07 1979-11-22 Linear shed multiphase weaving machine with a weaving rotor

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4291729A (cs)
EP (1) EP0012253B1 (cs)
JP (1) JPS5580534A (cs)
AT (1) ATE2757T1 (cs)
CH (1) CH633591A5 (cs)
CS (1) CS219261B2 (cs)
DE (1) DE2965004D1 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH645418A5 (de) * 1980-03-27 1984-09-28 Rueti Ag Maschf Einrichtung zur fuehrung eines mittels eines stroemenden fluidums angetriebenen schussfadens im webfach einer webmaschine.
US4425946A (en) * 1980-10-16 1984-01-17 Mcginley Mills, Inc. Weaving method and apparatus
CH657875A5 (de) * 1982-04-20 1986-09-30 Rueti Ag Maschf Lamellenkamm fuer webmaschinen, insbesondere fuer den webrotor von reihenfachwebmaschinen, und verfahren zu dessen herstellung.
CH657876A5 (de) * 1982-04-28 1986-09-30 Rueti Ag Maschf Reihenfachwebmaschine mit einem webrotor.
DE3363418D1 (en) * 1982-12-10 1986-06-12 Rueti Ag Maschf Linear-shed multiphase loom with a weaving rotor
EP0111071B1 (de) * 1982-12-14 1987-02-04 Maschinenfabrik Sulzer-Rüti Ag Reihenfachwebmaschine mit einem Webrotor
DE3406129C1 (de) * 1984-02-21 1985-07-25 Maschinenfabrik Sulzer-Rüti AG, Rüti, Zürich Webrotor fuer Reihenfachwebmaschinen
EP0456599B1 (de) * 1990-05-11 1998-05-27 Sulzer RàœTi Ag Reihenfachwebmaschine
US5188154A (en) * 1991-05-21 1993-02-23 Sulzer Brothers Limited Weaving rotor comb fin design for series-shed loom
EP0612875B1 (de) * 1993-02-26 1996-09-11 Sulzer RàœTi Ag Einlegevorrichtung für eine Reihenfachwebmaschine
EP0645482B1 (de) * 1993-09-24 1996-11-20 Sulzer RàœTi Ag Reihenfachwebmaschine
DE59602401D1 (de) * 1995-06-02 1999-08-12 Rueti Ag Maschf Reihenfachwebmaschine mit webrotor
EP0831159A1 (de) * 1996-09-24 1998-03-25 Sulzer Rüti Ag Webrotor für eine Reihenfachwebmaschine
WO2007120784A1 (en) * 2006-04-13 2007-10-25 Syron Engineering & Manufacturing, Llc. Dual rod gripper
US8596303B1 (en) * 2012-01-11 2013-12-03 Susan B. Ballenger Supplementary beater for a handloom
CN106120115B (zh) * 2016-07-08 2017-08-01 盐城工学院 一种可改变织口位置的织样机及其织造方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH107831A (de) * 1922-04-10 1924-11-17 Guyer Ernst Drehkörper von Fachbildungsvorrichtungen für Handwebevorrichtungen und Webstühle.
US2893440A (en) * 1955-01-15 1959-07-07 Dev Textile Sa Rectilinear loom
CH543621A (de) * 1972-04-14 1973-10-31 Rueti Ag Maschf Einrichtung zum Bilden von Gewebebindungen
IT1063743B (it) * 1976-02-10 1985-02-11 Bonetti Danilo Telaio per tessitura
JPS54158270A (en) * 1978-06-02 1979-12-13 Mitsubishi Electric Corp Fluid distribution measuring device

Also Published As

Publication number Publication date
CH633591A5 (de) 1982-12-15
JPS6317936B2 (cs) 1988-04-15
DE2965004D1 (en) 1983-04-14
ATE2757T1 (de) 1983-03-15
EP0012253B1 (de) 1983-03-09
EP0012253A1 (de) 1980-06-25
US4291729A (en) 1981-09-29
JPS5580534A (en) 1980-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS219261B2 (en) Linear shed multiphase weaving machine with a weaving rotor
CS216198B2 (en) Loom with the series shed with the weaving rotor
US3848642A (en) Shed forming device
KR20010012478A (ko) 변화하는 폭을 갖는 직물
US6213163B1 (en) Weaving reed dent spacing arrangements
CS221827B2 (en) Device for guiding the weft thread driven by means of flowing fluidum in the weaving machine shed
US2742058A (en) Loom
CS248713B2 (en) Loom with the succesive serial shed
US3590880A (en) Apparatus and method for operating a loom
JPH04100955A (ja) 厚地織物用オサ打ち装置
US1889076A (en) Loom
US3500871A (en) Guide arrangement for pick laying-in members
US5431194A (en) Series shed loom
US2231126A (en) Reed suitable for use in the shedding mechanism of circular looms
US3809130A (en) Arrangement for driving weft insertion means
US2638935A (en) Apparatus for producing woven fabrics
US5947163A (en) Series shed weaving rotor with staggered beat-up lamella
US2080775A (en) Shedding mechanism for circular looms
CZ20003532A3 (cs) Víceproąlupní tkací stroj se sériovým proąlupem
EP0592749A1 (de) Webverfahren und Webmaschine zum Herstellen von Frottiergewebe
CS227167B1 (en) Travelling wave shedding loom
US2622627A (en) Apparatus for the manufacture of tubular fabrics
US1955028A (en) Pile fabric
CZ20003531A3 (cs) Víceproąlupní tkací stroj se sériovým proąlupem
US1059151A (en) Pile-fabric loom.