CS216238B2 - Ektoparaziticide means and method of making the active substances - Google Patents

Ektoparaziticide means and method of making the active substances Download PDF

Info

Publication number
CS216238B2
CS216238B2 CS809021A CS902180A CS216238B2 CS 216238 B2 CS216238 B2 CS 216238B2 CS 809021 A CS809021 A CS 809021A CS 902180 A CS902180 A CS 902180A CS 216238 B2 CS216238 B2 CS 216238B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
align
trifluoromethyl
test
compound
hydroxy
Prior art date
Application number
CS809021A
Other languages
English (en)
Inventor
George O P O'doherty
Original Assignee
Lilly Co Eli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Co Eli filed Critical Lilly Co Eli
Publication of CS216238B2 publication Critical patent/CS216238B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D235/00Heterocyclic compounds containing 1,3-diazole or hydrogenated 1,3-diazole rings, condensed with other rings
    • C07D235/02Heterocyclic compounds containing 1,3-diazole or hydrogenated 1,3-diazole rings, condensed with other rings condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D235/04Benzimidazoles; Hydrogenated benzimidazoles
    • C07D235/24Benzimidazoles; Hydrogenated benzimidazoles with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached in position 2
    • C07D235/26Oxygen atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P33/00Antiparasitic agents

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Tropical Medicine & Parasitology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

V souhlase s tím je předmětem vynálezu ektoparaziticidní prostředek, vyznačující se tím, že jako· účinnou látku obsahuje 0,1 až 99 % hmotnostních soli benzimidazolinu obecného vzorce I,
ve kterém
Rn( + ) představuje kationt o mocenství n, vybraný ze skupiny zahrnující sodný, draselný, lithný, stříbrný, vápenatý, amoniový nebo substituovaný amoniový iont odvozený od organického aminu o hodnotě Kb
1,79 x 1Ο“5 neb0 vyšší,
R1 znamená atom halogenu nebo trifluormethylovou skupinu,
R2 představuje atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
R3 znamená atom vodíku, atom fluoru nebo fluoralkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, spolu s 99,9 až 1 % hmotnostním nosné nebo/a pomocné látky.
Výhodnou skupinu účinných látek podle vynálezu tvoří ty látky shora uvedeného obecného vzorce I, ve kterém
R1 znamená atom bromu, atom chloru nebo trifluormethylovou skupinu,
R‘2 představuje atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
R3 znamená atom vodíku, atom fluoru, difluormethylovou skupinu nebo trifluormethylovou skupinu a
Ran mají shora uvedený význam.
Aniont sloučeniny obecného vzorce I je v tomto vzorci znázorněn tak, že obsahuje proton na dusíku v poloze 1 imidazolového kruhu. Odborníkům je zřejmé, že ve skutečnosti není proton pevně lokalizován na žádném · · z dusíkových atomů, jak vyplývá z následujícího vztahu:
R2OH ve kterém
R2 má shora uvedený význam.
Konverze soli benzimidazolu na sloučeninu podle vynálezu snadno probíhá při teplotě v širokém rozmezí, jako při teplotě od 0 do 150 °C, přičemž se účelně pracuje při teplotě · místnosti. Použité množství reakčních složek nehraje rozhodující úlohu, i když při reakci se jednotlivé reakční složky spotřebovávají v ekvimolárních množstvích. Reakce se účelně provádí ve vhodném· inertním organickém rozpouštědle, obvykle v nadbytku sloučeniny obecného vzorce R2OH, která se používá jako jedna z výchozích látek.
Sůl · benzimidazolu obecného vzorce
Je pochopitelné, že obě shora uvedené formy aniontu spadají do rozsahu vynálezu.
Sloučeniny podle vynálezu je možno vyrobit tak, že se sůl benzimidazolu obecného vzorce
NO2
Ra(+)
NO2
Rn(+) se· sama snadno připraví z odpovídajícího benzimidazolu obecného vzorce
i působením báze.
Soli podle vynálezu se proto nejúčelněji připravují reakcí posledně zmíněné sloučeniny se sloučeninou obecného vzorce R20H v přítomnosti báze, čímž se získají výsledné soli, v nichž symbol R představuje kationt použité báze. Pracuje se za stejných reakčních podmínek jako při reakci soli benzimidazolu se sloučeninou obecného vzorce R2OH.
Posledně zmíněný derivát benzimidazolu lze snadno připravit z odpovídajícího N1- (2,2-dif luoralkanoyl) -o-fenylendiaminu obecného vzorce
ve kterém
R1, R3, Rn(+' a n mají shora uvedený význam, nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce
í.....
K cyklizaci NH2,2-difliioralkanoyl)~o-fe·· nylendiaminu na benzimidazol dochází snadno za bazických podmínek. V souhlase s dalším provedením se tedy shora uvedené sloučeniny připravují přímo z Nx-(2,2-difluoralkanoyl)-o-fenylendiaminů. Při tomto. provedení se NJ-(2,2-difluoralkanoyl)-o-fenylendiamin nechá reagovat s příslušnou sloučeninou vzorce R2OH v přítomnosti báze, přičemž se získá produkt, v němž symbol R představuje kationt použité báze. Reakční podmínky jsou v tomto případě stejné jako při reakci benzimidazolu nebo soli benzimidazolu se sloučeninou obecného vzorce R2'OH.
Shora popsané postupy jsou obecně vhodné bez ohledu na to, jaká sůl (viz symbol R) je žádána. V některých případech je však nicméně výhodné připravovat žádanou sůl z jiné soli. Tato konverze se provádí obvyklými postupy.
Soli benzimidazolů, používané jako výchozí materiály při výrobě sloučenin podle vynálezu, jsou známé látky schopné obsahovat krystalovou vodu. Skutečnost, že se popisované sloučeniny různí od odpovídajících dehydrobenzimidazol-hydrátů, je možno dokázat IC spektroskopií. Shora uvedené sloučeniny jsou na rozdíl od příslušných dehydrobenzimidazol-hydrátů, ve spektru charakterizovány přítomností skupiny OH kovalentně vázané na uhlík, jež se projevuje v případě určitých krystalových forem jako ostrý pás v oblasti 3600 až 3700 cm_N a v případě jiných krystalových forem jako široký pás v oblasti 3300 až 3600 cm“1.
Tyto pásy se ve spektru odpovídajících dehydrobenzimidazolů nevyskytují. O přítomnosti krystalové vody, ať už ve sloučeninách podle vynálezu, nebo v dehydrobenzimidazolech, svědčí široký pás se středem zhruba při 3400 cm4 a středně silný pás při cca N665 cmN Spektra porovnávaných známých sloučenin a sloučenin podle vynálezu jsou uvedena na třech přiložených obrázcích, blíže diskutovaných v příkladu 2.
V substituovaných amoniových solích podle vynálezu nehraje charakter organického aminu rozhodující úlohu, za předpokladu však, že jde o dostatečně bazický amin.
Vhodný je libovolný organický amin, který je stejně bazický nebo bazičtější než amoniak. Amoniak má hodnotu Kb — 1,79 x χ N0“5 [viz CRC Handbook of Chemistry and Physics, 56. vydání (N975—1976]]. Vhodný je proto. libovolný organický amin se stejnou nebo vyšší bazicitou. Jako skupiny takovýchto sloučenin, vykazujících přiměřenou bazicitu, je možno obecně uvést alkylaminy, cykloalkylaminy, alkylenpolyaminy, aralkylaminy a heterocyklické aminy. Mezi reprezentativní báze náležejí tedy methylamln, dimethylamin, trimethylamin, methyldiethylamin, ethylamin, die6 thylamin, triethylamin, n-propylamin, di-n-propylamin, tri-n-propylamin, n-amylamin, cyklohexylamín, piperidin, pyrrolidin, N-methylpyrrolidin, diisopropylamin, ethylendiamin, tetramethylendiamin, ethanolamin, benzylamin, isobutylamin a di-n-butylamin.
Výhodné jsou ty soli podle vynálezu, v nichž
Ri znamená atom chloru nebo trifluormethylovou skupinu, zejména trifluormethylovou skupinu,
R2 představuje atom vodíku,
R3 znamená atom fluoru nebo difluormethylovou skupinu, zejména difluormethylovou skupinu, n má hodnotu N a
R představuje sodík, draslík nebo amoniovou skupinu.
Zvlášť výhodnou sloučeninou je sodná sůl 2-hydroxy-2-( l,l,2,2-tetrafluorethyl] -4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu nebo její hydrát.
Je pochopitelné, že sloučeniny podle vynálezu mohou tvořit solváty, například hydráty. Tyto solváty samozřejmě spadají do rozsahu vynálezu.
Sloučeniny podle vynálezu vykazují určitou herbicidní účinnost a lze je používat k potlačování růstu nežádoucí vegetace. Herbicidní účinnost se projevuje při aplikaci popisovaných sloučenin v dávkách zhruba od 0,NN do 8,8 kg/ha nebo v dávkách vyšších. Sloučeniny podle vynálezu vykazují do určité míry rovněž insekticidní účinnost a lze je používat k potírání různých druhů hmyzu. Při vhodném výběru dávek (aby nedocházelo k projevům fytotoxicity) je možno tyto sloučeniny používat k potírání různých druhů hmyzu na užitkových rostlinách. Obecně vykazují insekticidní účinnost kapalné prostředky obsahující sloučeniny podle vynálezu v koncentracích od N0 do N000 ppm.
I když, jak již bylo ... uvedeno výše, vykazují sloučeniny podle vynálezu herbicidní a insekticidní účinnost, spočívá hlavní význam solí shora uvedeného obecného vzorce I v jejich ektoparaziticidní účinnosti. Při této. aplikaci se popisované sloučeniny podávají teplokrevnému zvířeti za účelem hubení hmyzích a roztočovitých parazitů na tomto hostiteli. Sloučeniny podle vynálezu procházejí tělem hostitele, přičemž dochází k hubení parazitů živících se na hostiteli tím, že parazit pozře toxické množství sloučeniny podle vynálezu.
Hmyzích a roztočovitých parazitů je velké množství a náležejí k nim druhy sající krev, jakož i druhy živící se tkáněmi zvířete, a druhy parazitující během celého svého vývojového cyklu nebo pouze v části vývojového cyklu, jako pouze v larválním stadiu nebo pouze v dospělosti. Jako příklady reprezentativních druhů parazitů se uvádějí:
ovád bodalka stájová zákožka prasečí trudník psí piják piják psí
Paraziti koní
Tabanus spp.
Stomoxys calcitrans Simulium spp.
Haematopinus asini Sarcoptes scabiei
Psoroptes equi Gasterophilus intestinalis Gasterophilus nasalis Gasterophilus haemorrhoidalis
Paraziti hovězího dobytka
Haematobia irritans Bovicola bovis Haematopinus eurysternus Linognithus vituli Glossina spp.
Stomoxys calcitrans Tabanus spp.
Demodex bovis
Psoroptes ovis Boophilus microplus Amblyomma maculatum Amblyomma americanum Otobius megnini Dermacentor andersoni Hypoderma lineatum Hypoderma bovis Callitroga hominivorax Reduvius spp.
Culiseta inornata
Paraziti vepřů
Haematopinus suis Dermatophilus penetrans
Paraziti ovcí a koz
Haematopinus ovillus Linognathus pedalis Melophagus ovinus Psoroptes ovis Oestrus ovis
Lucilia sericata Phormia regina Callitrogra macellaria
Paraziti drůbeže
Cimex lectularlus Echidnophaga gallinacea Argas persicus Dermanyssus gallinae Knemidokoptes mutans Knemidokoptes gallinae ovád bodalka stájová muchnička zákožka prasečí prašivka koňská střeček koňský střeček nosní střeček bodalka všenka tuří veš kravská veš bodalka bodalka stájová ovád trudník dobytčí prašivka ovčí klíšť piják piják piják střeček střeček hovězí zákeřnice veš prasečí blecha písečná veš veš kloš ovčí prašivka ovčí střeček ovčí bzučivka štěnice domácí klíšťák zhoubný čmelík kuří
Paraziti psů
Tabanus spp.
Stomoxys calcitrans Sarcoptes scabiei Demodex canis Ctenocephalis canis Dermacentor variabilis Rhipicephalus sanguineus
I když jednotliví praziti jsou shora uvedeni vždy spolu s příslušným hostitelem, ve skutečnosti různí paraziti volně napadají i jiná zvířata.
Dávkování, doba a způsob účinné aplikace sloučenin podle vynálezu se mění v širokém rozmezí. Popisované sloučeniny je možno aplikovat během celého života hostitele nebo pouze v období, kdy útok parazitů je nejvyšší. Obecně se dosahuje účinného vyhubení parazitů při aplikaci popisovaných sloučenin v dávkách zhruba od 0,1 do 15 mg/kg, s výhodou zhruba od 1,0 do 10 mg/kg. Optimální dávky se často pohybují od 5 do 7,5 mg/kg.
Sloučeniny podle vynálezu je možno používat jako takové, obvykleji se však upravují na vhodné prostředky usnadňující jejich aplikaci na hostitelské zvíře. Tyto sloučeniny je možno upravovat na příslušné prostředky za použití fyziologicky přijatelné nosné nebo/a pomocné látky, jíž může být libovolná látka umožňující, aby sloučenina podle vynálezu projevila svoji ektoparaziticidní účinnost, která je pro hostitele, jímž je teplokrevný obratlovec, prakticky netoxická. Nosičem nebo/a pomocnou látkou může být rozpouštědlo, inertní ředidlo, povrchově aktivní činidlo, suspendační činidlo apod. Účinné látky je možnou upravovat pro orální aplikaci na obvyklé aplikační formy, jako jsou nápoje, tablety a kapsle. Pro subkutánní, dermální, intraperitoneální, intramuskulární nebo intravenózní aplikaci je možno sloučeniny podle vynálezu upravovat na injekční roztoky nebo suspenze.
Předmětem vynálezu je ektoparaziticidní prostředek, vyznačující se tím, že obsahuje od 0,1 do 99 % hmotnostních soli shora uvedeného obecného vzorce I, v kombinaci s 99,9 až 1 % hmotnostním shora popsané nosné nebo/a pomocné látky.
Při některých aplikacích se sloučeniny podle vynálezu účelně používají jako jedna komponenta standardního krmivá pro zvířata. V tomto případě se popisované sloučeniny obvykle nejprve upraví na premix, v němž je účinná látka dispergována v ka216238 palném nosiči nebo v pevném nosiči ve formě částic. Premix může obsahovat zhruba 4 až 20 g sloučeniny podle vynálezu v 1 kg směsi. Tento premix se pak obvyklým míšením upraví na finální krmivo.
Protože ektoparaziti obecně napadají hostitelské zvíře během podstatné části jeho života, je výhodné aplikovat sloučeniny podle vynálezu ve formě umožňující pozvolné uvolňování účinné látky po delší dobu. Běžné způsoby přípravy takovýchto prostředků spočívají v použití základové hmoty fyzikálně inhibující rozpouštění, kteroužto ' základovou hmotou je voskový polotuhý . materiál, jako rostlinné vosky nebo polyethylenglykol o vysoké molekulové hmotnosti. Postupného uvolňování účinných · látek . podle vynálezu lze rovněž dosáhnout použitím implantu, například ze silikonové pryže.
Sloučeniny podle vynálezu lze rovněž zapracovávat do základové hmoty na bázi kopolymerů, jako kopolymerů odvozeného zhruba od 60 až 95 % kyseliny mléčné . a zhruba od 40 do 5 % kyseliny glykolové.
Takovéto kopolymery se připravují kondenzací kyseliny mléčné a kyseliny glykolové v přítomnosti snadno odstranitelného katalyzátoru polymerace. Tyto katalyzátory zahrnují silně kyselé iontoměniče ve · formě perliček nebo podobných tuhých tělísek, které je možno snadno oddělit filtrací nebo podobnými technikami. Mezi zvlášť výhodné katalyzátory polymerace náležejí komerčně dostupné silně kyselé iontoměniče, jako Amberlite IR—118 (H), Dowex HCR— —W (dříve Dowex 50 W), Duolite C—20, Amberlyst 15, Dowex MSC—1, Duolite C—25 D, Duolite ES—26 a příbuzné silně kyselé iontoměniče.
Katalyzátor se vnese do směsi cca 60 až 95 hmotnostních dílů kyseliny . mléčné a · cca 40 až 50 hmotnostních dílů kyseliny glykolové. Použité množství katalyzátoru nehraje při polymeraci rozhodující úlohu, Obvykle se však používá cca 0,01 až 20,0 hmotnostních ’ dílů, vztaženo na celkovou hmotnost směsi kyseliny mléčné a kyseliny glykolové. Polymerace se obecně provádí v nepřítomnosti rozpouštědla, v případě potřeby je však možno používat organická rozpouštědla, jako dimethylsulfoxid nebo N,N-dimethylformamid. Polymerační reakce · se obvykle provádí v reakčním systému opatřeném . chladičem umožňujícím odstraňování vznikající vody a usnadňujícím odstraňování všech vznikajících vedlejších produktů (laktidy a glykolidy). Polymerační reakce se obecně provádí při teplotě zhruba od ’ 100 do 250 °C a při této teplotě je obvykle prakticky úplně ukončena zhruba za 3 až 172 hodiny, normálně zhruba za 48 až 96 hodin. V ideálním případě je možno reakci provádět za sníženého tlaku, což dále usnadňuje odstraňování vody a vedlejších produktů.
Takto vzniklý kopolymer se snadno izoluje jednoduchou filtrací roztavené reakční směsi, například před drátěné síto, čímž se odstraní prakticky všechen silně kyselý iontoměnič používaný jako katalyzátor. Alternativně je možno reakční směs ochladit na teplotu . místnosti, rozpustit ji ve vhodném organickém rozpouštědle, jako v dichlormethanu nebo acetonu, a roztok normálním způsobem .zfiltrovat k odstranění v rozpouštědle nerozpustného silně kyselého iontoměniče.
Kopolymer se pak izoluje odstraněním rozpouštědla . z filtrátu, například odpařením za sníženého tlaku. Další čištění kopolymerů je pak popřípadě možno uskutečnit jeho novým rozpuštěním ve vhodném organickém rozpouštědle a opakovanou filtrací, v případě potřeby za. použití standardního pomocného filtračního . prostředku.
Kopolymery připravené shora popsaným postupem obecně mají vnitřní viskozitu, při měření v chloroformu, cca 0,08 až 0,30 (měřeno . standardním postupem za použití Ubbelohdeho · viskozimetru, .přičemž chloroform má při teplotě 25 °C výtokový čas cca 51 sekund), . a molekulovou hmotnost cca 6000 až 35.000. Výhodný je kopolymer odvozený od cca 60 . do 90 % hmotnostních kyseliny mléčné a cca 40 až .10 % hmotnostních kyseliny glykolové, & vnitřní viskozitou zhruba od 0,10 . : do . 0,25: ještě výhodnější je kopolymer odvozený ·.. od . cca 70 až 80 % hmotnostních kyseliny mléčné a cca 30 až 20 % kyseliny glykolové, s vnitřní viskozitou zhruba od 0,13 do 0,23 a molekulovou hmotností zhruba od 15 000 do 30 000.
Shora popsané sloučeniny je možno s výše uvedenými kopolymery nebo s jinými materiály, umožňujícími pozvolné uvolňování účinné látky, upravovat na příslušné prostředky obvyklým způsobem. Podle jedné z takovýchto metod se kopolymer a sloučenina podle vynálezu rozpustí ve vhodném organickém rozpouštědle, které se pak odpaří. . Zbylý pevný . produkt je pak možno rozmělnit · a aplikovat například v kapslích nebo v jiných formách vhodných k orálnímu podání. Podle další z těchto metod se popisovaná sloučenina a kopolymer nejprve rozpustí . ve .. vhodném organickém . rozpouštědle . a . toto rozpouštědlo se odpaří. Zbylá směs kopolymerů a účinné látky se roztaví a vytlačí se z ní tyčinky o průměru zhruba od . 0,1 do. 10,0 mm. Tyto tyčinky je pak možno rozřezat na určitou délku, která při implantaci . . zvířeti umožní po delší dobu uvolňování . žádané . ektoparaziticidní dávky sloučeniny podle vynálezu.
Prostředky obsahující sloučeninu podle vynálezu spolu s výše popsanými kopolymery mohou rovněž obsahovat další pomocné látky, - které usnadňují použití sloučenin podle vynálezu jako veterinárních činidel.
Syntézu sloučenin podle vynálezu ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
216-238
Příklad 1
Příprava sodné soli 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetrafluor ethyl) -4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu a jejího hydrátu.
g 3--1^-5--51:(110^6^1)-1^-(2,2,3,3-tetrafluorpropionyl) -o-fenylendiaminu se rozpustí ve 100 ml 1N louhu sodného a roztok se zředí na objem 331 ml. Reakční směs se nechá 24 hodiny stát při teplotě místnosti, výsledný světležlutý sirupovitý zbytek, získaný po odpaření, se rozpustí v diethyletheru a roztok se zfiltruje. Filtrát, se nechá samovolně odpařit při teplotě místnosti. Po 72 hodinách se získá pevný odparek, který se rozmělní na 35 g žlutého krystalického prášku, tajícího v širokém rozmezí nad 120 °C.
Vzorek sodné soli 2-hydroxy-2-(l,l,2,2-tetrafluor ethyl) -4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu, připravené shora popsaným postupem, se rozpustí ve 150 ml diethyletheru, roztok . se zfiltruje a k ' filtrátu se přidá 150 ml methylenchloridu. Z krystalující směsi se za míchání pozvolna odpaří rozpouštědlo, přičemž původně se tvořící jehličkovité krystaly přejdou na hustý krystalický pevný odaprek. Tento odparek se zifltruje, zbytek na filtru se promyje methylenchloridem a vysuší se ve vakuu při teplotě 40 °C.
Analýza: pro C1oH5F7N3N303 vypočteno:
C 32,36 H 13,6 %, N 11,32 θ/o, F 35,83 %; nalezeno:
C 32,52 %, H 13,5 %, N 11,37 %, F 35,87' %.
Příklad 2
Příprava sodné soli 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu a jejího hydrátu.
g2-(l,l,2,2-tetrafluorethyl)-4-nitro-6-(trifluormethyl)benzimidazolu se ve 200· ml acetonu smísí se 40 ml vody a 10 g uhličitanu sodného, reakční směs se 2 hodiny míchá za varu pod zpětným chladičem, pák se k ní přidá dalších 100 g uhličitanu sodného a 200 ml diethyletheru, směs se .. 2 hodiny míchá, načež se zfiltruje. Filtrát se odpaří ve vakuu při teplotě 60 °C k suchu na olejovitý zbytek, který ztuhne na krystalický pevný materiál.
Tento materiál se analyzuje IČ spektroskopií. Toto spektrum, měřené v nujolu, je uvedeno na obr. 1. K spektru na obr. 1 je možno· poznamenat, že obsahuje pás zhruba při 3690 cm-', svědčící o přítomnosti kovalentně vázané 2-hydroxyskupiny, projevující se buď valenční vibrací volné OH skupiny, nebo jednoduchým intramolekulárním vodíkovým můstkem, jímž se hydroxylová skupina váže. O přítomnosti krystalové vo dy ' svědčí . široký pás se středem při cca 3400 cm-' a malý pás při cca 1665 cm-'.
g tohoto produktu se rozpustí ve 45 ' ml. diethyletheru a přidá se 100 ml chloroformu. Výsledná suspenze se destiluje tak dlouho, až se již neodděluje žádná voda oddestilovávaná ve formě azeotropické směsi. Vysráží se hustý krystalický materiál, který se oddělí filtrací.
Tento materiál se rovněž analyzuje IC spektroskopií, přičemž spektrum je uvedeno na obr. 2. K obr. 2 je možno poznamenat, že IČ spektrum shora uvedeného produktu, měřené v nujolu, obsahuje široký pás zhruba při 3600 až 3350 cm-', svědčící o přítomnosti kovalentně vázané hydroxylové skupiny s intermolekulárním vodíkovým můstkem v polymerní formě. Spektrum nesvědčí o přítomnosti krystalové vody.
Na obr. 3 je IČ spektrum odpovídajícího dehydrobenzimidazolu, tj. 2-(l,l,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitr o-6- (trif luor me thy 1) benzimidazolu. V tomto spektru je přítomen pouze pás odpovídající valenční vibraci skupiny NH, tj. pás v oblasti pod 3500 cm*1.
Příklad 3
Příprava monohydrátu sodné soli 2-hydooxy)2,6-bis (trif luormethyl ))4-nitoobenzimidazolinu.
29,9 g 2,6-bis(trifluormethyl)-4-nitrobenzimidazolu se smísí s 50 ml 2 N louhu sodného a směs se míchá až do homogenity. Přidáním destilované vody se původní objem směsi (cca , 67 ml) upraví na 70 ml, z výsledné směsi se odebere vzorek o objemu 8 ml k testu ektoparaziticidní účinnosti a zbytek směsi se po zfiltrování odpaří ve vakuu k suchu. Pevný zbytek se nechá přes . noc stána vzduchu v krystallzační misce. Během této doby nabude pevný materiál krystalického hrudkovitého vzezření a očividně není hygroskopický. Tento pevný produkt se rozetře na světle . žlutě zbarvený prášek, tající _ na podložním sklíčku při 140 °C.
IČ spektrum produktu, měřené KBr-technikou, obsahuje malý pás pří cca 1665 cm_1 a. , středně silný pás zhruba při 3400 cm-', svědčící o přítomnosti krystalové vody. Ostré maximum při . cca 3680 cm_1 svědčí o přítomnosti 2-hydooxyskupiny. Ostatní pásy přítomné ve spektru odpovídají zbývajícím strukturním znakům.
Elementární analýza: pro C9HiF6N3O3. H2O .
; .Na .. .
vypočteno:
C 31,12 θ/ol, H 1,15 N 12,10 %; ΤΊ Я 1 O VΟΤΊ ΓΊ ·
C 30,47 %, H 1,31 %, N 12,23 %.
Shora uvedené údaje potvrzují, že produktem je monohydrát sodné soli 2-hydroxy216238
14
-2,6-bis (trif luormethyl) -4-nitrobenzimidazrllnu.
Příklad 4
Příprava draselné soli 2-isopropoxy-2-
- (1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitr o-6- (trif luormethyl jbenzimidazolinu.
g 3-nitro-5-(trifluormethyl)tNJ-t(2,2j3,3t ttetrafluorpropionyl)totfenylendiaminu a 7 g uhličitanu draselného se rozpustí ve 100 ml methanolu, roztok se . 16 hodin zahřívá k varu pod zpětným chladičem, pak se odpaří ve vakuu k suchu a pevný odparek se Ί6 hodin zahřívá ve vakuu při teplotě 100 °C.
Výsledný pevný zbytek . se rozpustí.' v .. isopropanolu, zahřátém zhruba na ·80 . · roztok se zfiltruje a ochladí se na teplotu . místnosti. Vzniklé krystaly se odfiltrují, promyjí se isopropanolem . a diethyletherem a 2 hodiny se suší ve vakuu při . teplotě ' 50. . °C. Získaný produkt taje při 246 až 248 · °C.
Elementární anlýza: pro. С^НцКуК^Оз vypočteno:
C 36,37 %, H 2,58 %, N 9,37 «/o;
nalezeno:
C 36,13 '%, H 2,32 %, N . 9,85 °/o.
Identita produktu byla dále potvrzena NMR spektroskopií.
P ř í k 1 a d 5
Příprava vápenaté soli 2-hydroxyt2-(dit f luormethyl) -4-nitrr-6-chlorbenzimidazolinu.
g 3-tiitro-5-thIor-tNM <dif iuoracetylj-o-fenylendiaminu a 10 g hydroxidu vápenatého se ve 200 g acetonu 2 hodiny zahřívá k varu pod zpětným chladičem, pak se reakční směs zfiltruje a filtrát se odpaří. Olejovitý zbytek se vyjme vodou, roztok . se zfiltruje, odpaří se na objem 125 ml ..a nechá se stát, načež se vyloučená · krystalická sraženina odfiltruje. Získaný produkt ..taje za rozkladu při 250 °C. ;
P ř í k 1 a d 6
Příprava vápenaté soli 2-hydroxy-2-
- (1,1,2,2--etraf luorethyl) -4-nitr 0-6- ' (trifluormethyl Jbenzimidazolinu.
3,73 g sodné srli 2-hydroxy-2-(l,l,2,2-tetraf lurrethyl) -4-nitr r-6- (trif luormethyl) - . benzimidazolinu se rozpustí ve vodě, přidá se ekvivalentní množství bromidu vápenatého, rrztrk se odpaří k suchu, zbytek se prrtřepe s malým množstvím vrdy a zfiltruje se. Žlutohnědý pevný zbytek se 4 hrdiny suší ve vakuu při teplotě 60 °C, načež se překrystaluje z vody. Získaný produkt taje při 210 °C (slinování).
Příklad . .7 .....
/Příprava stříbrné soli 2-hydroxy-2-{l, 1,2,2..-itetr.afluo:^i^ithyl) -4-nitro-6- (trif luormethyl) /benzimidazolinu.
Analogickým... postupem jako v předcházejícím . · 'příkladu '' se sodná sůl 2thydг^r^xy^-2-(1,1,2,,2-6^3^0^]^ 1) -4-nitro-6- (trifluormethylJbenzimidazolinu nechá reagovat s dusičnanem· stříbrným . za vzniku stříbrné soli 2-hydroxy-2- (1,1,2,2-te traaiu orethyl) -4-nitro-6-(trifluormethyl jb^zimidazolinu ve formě .' „bílého . . prášku, tajícího nad 350 °C.
Příklad 8
Příprava· . íithné . .. soli 2-hydroxy341,l,2,2-tetr-af lurrethyl)-4 ni tr o-6- (trif luormethyl) - benzimidazolinu.
' .gf ' 3-ni Гго-5- (trif luormethyl )-N--(2^2,3,,3>^rafluorpro;pionyl)-o-fenylendiaminu a •2,4' g . hydroxidu. lithného se smísí . s 200 . ml vody . a. . směs. se . míchá až dr homogenity. Reakční . směs. .. se nechá stát . až dr vyblednutí na . světle žluté zbarvení, načež se odpaří . ve . .vakuu ' .k . suchu. IC . spetkrum produktu obsahuje pás pro valenční vibraci . hydrrxilrvé skupiny v oblasti nad 3500 cm-1. Produkt taje po překrystalování z chloroformu . při . . 75 °C.
Elementární analýza: pro C1qH5F7LíN3O3 vypočteno:
C . 33,82- .< . H . 1,42 ' %, N 11,83 % nalezeno:
C 32,20 Or, H 1,99 %, N 11,32 %.
P říkí. a:d . 0
Příprava triethylamoniové soli 2-hydroxyt2,6tbis . (trif luormethy 1) -4-ni^r obenzimidazolinu. _ ; :
g 2,6-bis(trifluormtthyl)-4-nitrobenzimidazrlu . se . smísí s 50 ml . triethy laminu, směs se .90 . minut . míchá . a. . pak se odpaří k suchu. Olejovitý zbytek se rozpustí . ve 30 ml vody, roztok se zfiltruje a nechá se samovolně . 'odpařit. - . 'Identita produktu byla potvrzena ΙΟ . a . NMR.. spektroskopií.
Elementární analýza: pro Cí5H20F6N4O3 vypočteno:
C 43,07 %, H 4,84 %, N 13,39 %; nalp^PTirv ; :C .. 43,15 r/o, H 4,52 . %, N 13,44 %.
Příklad 10
Příprava .. draselné srli 2^6110x1-2-^^ taf luorethyl) -4-п1Гго-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu.
3,28 g 2-(pentaf luorethyl )-4-nitro-6-( trifluormethyl )benzimidazolu a 0,7 g uhličitanu draselného se ve 25 ml methanolu zahřeje k varu pod zpětným chladičem a směs se za míchání zahřívá k varu ' pod zpětným chladičem až do homogenity. Z reakční směsi se odfiltruje stopové množství uhličitanu draselného, filtrát se odpaří na malý objem a nechá se stát. Vyloučené krystaly se· odfiltrují a po promytí methanolem se 30 minut suší . na vzduchu.
Příklad 11
Příprava draselné soli 2-ethoxy-2-dlfluorethyl-4-nitro-6-chlorbenzamidazolinu.
5,0 g MJ-(difluoracetylj-3-mtro-5-chlor-o-fenylendiaminu a 5 g uhličitanu draselného se vc 100 ml ethanolu za míchání zahřívá k varu pod zpětným. chladičem po dobu 5 hodin. Reakční směs se zfiltruje a při teplotě 100 °C se odpaří k suchu. Zbytek se vyjme 20 . ml ethanolu a roztok se nechá stát, přičemž se z něj vyloučí krystaly, které se odfiltrují. Produkt taje při 115 až 125 stupních Celsia a jeho identitu potvrzuje NMR spektroskopie.
Mezi další reprezentativní sloučeniny podle vynálezu náležejí:
draselná sůl 2-hydroxy-2-( 1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu, amonná sůl 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetraf luorethyl ] -4-nitro-6-(trif luormethyl) benzimidazolinu, , triethylamoniová sůl 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetraf luorethyl j -4-nitro-6- (trif luormethyl) - benzimidazolinu, pyridiniová sůl 2-hydroxy-2-(l,l,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitr o-6- (trif luormethyl·) benzimidazolinu, morfoliniová sůl 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetrafluorethyl) -4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu, piperidiniová sůl 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetraf luorethy 1) -4-nitro-6- (trifluormethyl) - benzimidazolinu, methylamoniová sůl 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitro-6- (trifluormethyl) benzimidazolinu, sodná sůl 2-hydroxy-2-( 1,1,2,2-tetrafluorethyl) -4-nitro-6-brombenzimidazolinu, sodná sůl 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitro-6-chlorbenzimidazolinu, draselná sůl 2-hydroxy-2-(l,l,2,2-tetra- f luorethyl) -4-nitro-6-chlorbenzimidazolinu, amonná sůl· 2-hydroxy-2-( 1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitr o-6-chlorbenzimidazolinu, draselná sůl 2-hydroxy-2,6-bis( trifluormethyl ) -4-nitrobenzimidazolinu, amonná sůl 2-hydroxy-2,6-bis( trifluormethyl ) -4-nitrobenzimidazolinu, sodná sůl 2-hydroxy-2-(pentaf luorethyl )-4-nitro-6- (trifluormethyl) benzimidazolinu, draselná sůl 2-hydroxy-2-(pentafluorethyl ) -4-nitro-6- (trifluormethyl j benzimidazolinu, amonná sůl 2-hydroxy-2-[pentafluorethyl ) -4-nitr o-6- (trifluormethyl ] benzimidazolinu, monohydrát draselné soli 2-hydroxy-2-(1,1,2,2-tetraf luorethyl j -4-nitro-6-(trifluormethyl ) benzimidazolinu, monohydrát amonné soli 2-hydroxy-2- (1,1,2,2-tetraf luorethyl j -4-nitro-6-(trifluormethyl ) benzimidazolinu, sodná sůl 2-methoxy-2,6-bis( trifluormethyl ] -4-nitrobenzimidazolinu, triethylamoniová sůl 2-ethoxy-2,6-bis(trifluormethyl j -4-nitrobenzimidazolinu, sodná sůl 2-hydroxy-2-( 1,1,2,2-tetrafluorethyl ) -4-nitro-6-chlorbenzimidazolinu.
Příklad 12
Tento příklad popisuje hodnocení insekticidní účinnosti sloučenin podle vynálezu. Každá z testovaných sloučenin se rozpustí ve směsi stejných dílů acetonu a ethanolu, obsahující malé množství povrchově aktivního činidla Toximul R a Toximul S (v obou případech jde o směs sulfonátovéhoa neionogenního povrchově aktivního činidla j. Výsledný roztok se zředí vodou na koncentraci 1000 ppm účinné látky. Prostředky o nižší koncentraci účinné látky se připraví zředěním části roztoku o koncentraci 1000 ppm destilovanou vodou, obsahující v 1 litru 225 mg činidla Toximul R a 125 mg činidla Toximul S.
Testy se provádějí na Epilachna varivestis, Prodenia eridania, Tetranychus urticae (sviluška snovací) a Musea domestica (moucha domácí). Testy s jednotlivými druhy pokusného hmyzu se provádějí následujícím způsobem.
Test na Epilachna varivestis
Tento test se provádí na larvách (2. instar) Epilachna varivestis Mulsant (řád Coleoptera, rod Coccínellidae). Pokusné larvy jednotné velikosti a nezakuklující se, se ručně odeberou z lusků fazolu, na nichž se pěstují, a k testování se přenesou do Petriho misek z plastické hmoty (100 x 20 mm). Ke každému pokusu se používá 5 larev.
Ke každému pokusu se používají listy fazolu staré 4 až 6 dnů (plocha listu cca 39 cm2). Pro každou sloučeninu se pokus opakuje dvakrát.
Vrchní a spodní strana listů se do smočení postříká cca 8 až 10 ml prostředku obsahujícího 1000 ppm (0,1 %) testované sloučeniny. Postřik se provádí . za použití speciálního postřikovače DeVilbis č. 5004. Tryska postřikovače se udržuje od listů ve vzdálenosti cca 30 až 46 cm a pracuje pod tlakem 0,5 až 0,6 MPa. Po aplikaci každé sloučeniny se postřikovač vymyje acetonem. Ošetřené rostliny se nechají oschnout,· pak se z nich odřežou listy, které se vloží do Petriho misek, v nichž jsou larvy Epilachna varivestis. Aby se zabránilo vadnutí listů, vloží se do každé misky malý kousek vlhké vaty.
Dva listy shora zmíněných rostlin se postříkají 5 ml prostředku, obsahujícího 500ppm (0,05 %) preparátu malathion [0,0- “ -dimethyl-S- (1,2-diethoxykarbonylethyl) dithiofosfát], který v daném případě slouží jako standardní srovnávací preparát. Dva listy se postříkají prostředkem připraveným z vody, rozpouštědla a emulgátoru. Takto ošetřené listy slouží jako negativní kontroly. Dva listy se ponechají bez ošetření a slouží · jako neošetřené kontroly.
Po 4 dnech se zjistí mortalita a velikost požerku. Umírající larvy se počítají -jako mrtvé. V případě pochybností, zda je larva živá nebo umírající, provede se zkouška jehlou a pokud se larva ještě výrazně pohybuje, pokládá se za živou.
Test na Spodoptera. eridania
K tomuto testu se používají . larvy . Spodoptera eridania Cramer (řád Lepidoptera, rod Noctuidae) (2. až 3. instar). Pokusné . larvy (3. instar) jednotné velikosti (cca ' ' 1 až - 1,2 cm dlouhé) se ručně odeberou z rostlin fazolu měsíčního a vloží se do Petriho misek z plastické hmoty.
Provedení testu je jinak stejné jako . v případě testu na Epilachna varivestis, · s . ·. tím rozdílem, že · se jako standardní srovnávací látka používá DDT [l,l,--trichlo--2,2-bis(o-chlorfenyl)ethan], který se aplikuje jako prostředek obsahující 100 ppm (0,01 .· %) této srovnávací účinné látky, a to v dávce 5 ml.
Test na Tetranychus urticae (KocC) - (sviluška snovací)
K tomuto testu se používají nymfy a adulti svilušky snovací (Tetranychus urticae
Koch, řád Acarina, rod Tetгanyc]Cliiae).
Test se provádí za použití rostlin tykve pěstovaných ve vermiculitu (zrnění č. 1) v kádinkách z plastické · hmoty (průměr cca
12,5 cm). Z · každé rostliny, která se dále ponechá . v kádince, se odebere jeden děložní lístek. K opakování testu se v kádince. . ponechají dvě rostliny a dále se v kádince ponechá rostlina, s níž se provádí první test. · Každý z děložních lístků se infikuje . tak, že .. se · na něj položí trojčetný list fazolu, zamořený .· · sviluškou snovací. Infikované . · rostliny se v kádinkách ponechají 1 den, načež se do zvlhčení postříkají prostředkem obsahujícím testovanou sloučeninu v koncentraci 1000 ppm. Postřik se provádí za použití ·DeVilbissova postřikovače pracujícího za tlaku vzduchu 0,5 až 0,6 MPa. K opakovaným testům se používají prostředky o koncentraci účinné látky 100 ppm. Vyhodnocení testů se provádí za 4 dny po . ošetření. Jako kontroly slouží dvě nepostříkané, · ale zamořené rostliny. Dvě zamořené rostliny se postříkají prostředkem obsahujícím 750 ppm preparátu galecron [N‘- (4-chlo r-o-tolу 1) -Ν,Ν-dimethylf ormamidin-monohydrochlorid], který slouží jako standardní -· srovnávací látka.
Kontaktní test na . mouchu domácí
Tento test se provádí na 4 dny starých dospělcích mouchy domácí [Musea domestica (Linne), řád · Diptera, rod Muscidae].
Chovné klece se čtyřdenními adulty mouchy domácí se vloží do chladničky s teplotou 2 až 4 °C, kde se uchovávají 1 hodinu, přičemž se mouchy natolik podchladí, že je .. lze . . přenést do testovacích klecí. Do každé . . -z . . testovacích klecí se pomocí malé lžičky přenese . zhruba 100 much. Testovací klece . z nerezavějící oceli mají průměr cca 12,5 . .cm . a výšku cca 4,5 cm, jsou opatřeny dnem z . nerezavějícího síta a sítěným odnímatelným ; . nasunovacím víkem. Malý otvor ve .. stěně . . klece . slouží k vkládání knotů pro krmení a . napájení, jinak zůstává uzavřen.
Každá . klec . se postříká 5 ml testovaného . prostředku obsahujícího 1000 ppm zkoušené .. látky.· . Postřik . se provádí za pomoci DeVilbissova postřikovače pracujícího za tlaků . vzduchu 0,5 MPa. Při postřiku se tryska postřikovače drží od vrcholu klece ve vzdálenost! . 84 cm. Po postřiku se . klece nechají ' oschnout:
.Za 2 . -hodiny po postřiku se zjistí počet Ochromených pokusných much (knock— —down . ; effect),. . . načež se mouchy krmí a napájejí . pomocí . ’ deseticentimetrového knotu .(nebělený knot . „Fibre Flex Supreme 16/ /32“), vsunutého do . klece postranním . otvorem ve stěně . . klece. Poloha klece se pak uraví ·' ták, ..-že . svěšená vyčnívající část knotu zasahuje do misky s 5% vodným roztokem cukru.
S každou z testovaných sloučenin se pokus jednou opakuje. Jedna z nepostříkaných klecí slouží jako kontrola, jedna klec se postříká jako. negativní kontrola a jedna klec se postříká prostředkem obsahují216 cím 50 ppm (0,005 %) DDT, které slouží jako standardní srovnávací látka.
Za 24 hodiny po postřiku se zjistí mortalita. Klecí se mírně zaklepe a pozoruje se chování much. Všechny mouchy na dně klece, které nevzlétnou nebo nezačnou chodit, se počítají jako mrtvé nebo umírající. Umírající mouchy se pokládají za mrtvé.
K vyhodnocení mortality se u všech shora uvedených druhů pokusného hmyzu používá následující stupnice:
stupeň mortalita v %'
11—50
251—99
3100
Pokud poousný hmyz sežere méně než polovinu llitů, zannamnnvvá se požerek v proč, a to podle následujícího vztahu: stupeň · nesežrán žádný list ssžráno 1 aa '50 % lisťti
Výsledky dosažené při shora popsaných testech jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka
Insekticidní z akaricidní účinnost sloučeni- dávka Epilachna varivestis Prodenia eridania Tetrany- Musea domestica na z pří- (ppm) mortalita požerek · m^irtalita požerek chus urti- mortalita ochromení kladu č. cae mortalita
10003
10003
1003
10003 o —o —- —-
31 — - —- —- ——
Příklad 13
Hodnocení účinnosti reprezentativních sloučenin na morčatech. .....
V · ·tomto · testu se · hodnotí účinnost reprezentativních sloučenin podle' vynálezu proti larvám Phormia regina a· proti· došpělcům mouchy domácí (Musea domestica).
Testovaná sloučenina se aplikuje vždy dvěma samcům morčat o hmotnosti · . zhruba od 400 do 1000 g. Aplikace · se provádí iotrapžritooeáloě, přičemž testovaná · sloučenina se podává v sesamovém oleji. · · Za 24 hodiny po aplikaci se morčatům odebere krev, izoluje se z ní sérum · a tímto . sérem se krmí larvy Phormia regina a dospělci mouchy domácí.
Při testu na Phormia regina se 10 ml séra vnese do zkumavky opatřené knotem, na který se vloží 50 larev Phormia regina. · Zakrytá zkumavka se 24 hodiny inkubuje · při teplotě 27 °C, načež se zjistí účinnost · testované sloučeniny jako mortalita (v %') larev Phormia regina, v porovnání s · normální mortalitou v kontrolním pokusu. Mortalita se vyhodnocuje a zaznamenává za použití následující stupnice:
stupeň · mortalita v %
..... žádný usmrcený · exemplář úmrtnost nižší než 50 %
51—75·%' úmrtnost
76—90'% úmrtnost
91—99% úmrtnost usmrceno všech 100 % exemplářů
Mortalita v % se zjišťuje separátně pro každé · morče.
Při 'testu · na dospělce mouchy domácí se použije · 10 ml séra, jímž se napustí knot, který se vloží do Petriho misky. Do misky se' přenese 25 podchlazených much domácích, načež se misky 24 hodiny inkubují při teplotě · 27 °C a 50%· relativní vlhkosti. Po těchto · 24 hodinách se zjistí účinnost testované sloučeniny jako mortalita much domácích · v· %, vztaženo na normální mortalitu v 'kontrolním pokusu. Mortalita se vyhodnocuje a zaznamenává za použití shora uvedené stupnice.
Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
sloučenina z dávka příkladu č. (mg/kg)
20
10
410
820
Příklad 14
Hodnocení účinnosti sodné soli 2-hydroxy-2,6-bis (trif luormethyl) -4-nitrobenzimidazolinu po její aplikaci intramuskulární injekcí teleti.
K testu se používá tele (býček) o hmotnosti 230 kg. Sloučenina z příkladu 3 - tj. sodná sůl 2-hydroxy-2,6-bis( trif luormethyl·)-4-nitrobenzimidazolinu, se rozpustí ve . vodě a aplikuje se intramuskulární injekcí. · do bederní krajiny v dávce 11,50 mg . (5 mg/kg) v celkovém objemu 2,5 ml.
Tabu - 1 ka
г.,·.,.,·;. účinnost larvy Phormía. -regina' dospělci mouchy domácí při -aplikaci.každé .z těchto dávék - obě morčata uhynula 01 .5
..... 55 obě morčata uhynula obě morčata uhynula
... 1 01 obě morčata uhynula
..5
Po aplikaci se tele pozoruje a analogickým způsobem jako v předcházejícím příkladu se pravidelně zjišťuje účinnost tohoto ošetření proti - larvám Phormia regina a dospělcům mouchy domácí. Pravidelně se rovněž sleduje koncentrace účinné látky · v krvi. Jako kontrolní zvíře slouží tele (býček) o. . -hmotnosti 128. kg, . u něhož se stejně jako u pokusného- zvířete - zjišťuje účinnost a koncentrace . v krvi.
Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka zvíře dny/hodiny od zahájení testu zbytek v krvi (PPm) účinnost - (vyjadřovaná . počtem . živých/mrtvých exemplářů pokusného - hmyzu ) po 6 hodinách dospělci mouchy dom.
larvy - Phormia. - regina po 24 . hodinách dospělci. mouchy dom.
larvy Phormia regina
test 0/0 0 ' .. .·· ; i- . .... 29/1 40/0
test 0/6 18,2 28/2 0/50 0/30 0/50
test 0/12 35,5 27/3. -. 0/45 0/30 0/45
kontrola 0/12 0
test 0/18 45,8 24/6 0/40 0/30 0/40
kontrola 0/18 0
test 1/0 32,9 0/33 0/50
kontrola 1/0 0 30/0 30/0 50/0
test 2/0 28,6 _ 0/27 0/50
kontrola 2/0 0 30/0 24/6 40/6
test 3/0 23,3 0/26 0/50
kontrola 3/0 30/0 35/0 30/0 35/0
test 4/0 12,0 0/29 0/50
kontrola 4/0 0 35/0 30/0 35/0 30/0
test 5/0 15,0 0/26 0/45
kontrola 5/0 0 25/0 30/0 25/0 30/0
test 6/0 12,2 24/6 0/30 0/50
kontrola 6/0 0 30/0 35/0 27/3 35/0
test 7/0 8,9 30/0 2/20 4/51
kontrola 7/0 0 30/0 30/0 35/0
zvíře dny/hodiny od zahájení testu
218238 zbytek v krvi (PPm) účinnost (vyjadřovaná počtem živých/mrtvých exemplářů po 6 hodinách dospělcl mouchy dom.
pokusného hmyzu) po 24 hodinách larvy Phor- dospělci larvy Phormla regina mouchy dom. mia regina
test 8/0 6,6 25/0 5/23 5/40
kontrola 8/0 0 25/0 24/1 35/0
test 9/0 5,2 25/0 2/19 5/45
kontrola 9/0 0 30/0 30/0 35/0
test 10/0 5,9 27/0 1/18 5/45
kontrola 10/0 0 25/0 23/2 30/0
test 11/0 5,0 25/0 3/22 5/30
kontrola 11/0 0 30/0 25/5 30/0
test 12/0 3,5 5/21 10/40
kontrola 12/0 0 35/0 40/0
test 13/0 2,1 10/15 40/0
kontrola 13/0 0 28/2 40/0
test 14/0 1,8 13/10 40/0
kontrola 14/0 0
test 15/0 2,3 ,— 13/12 40/0
kontrola 15/0 0
test 16/0 1,8 13/11 40/0
kontrola 16/0 0
test 17/0 1,6 13/10 40/0
kontrola 17/0 0 46/9 40/0
test 18/0 1,0 15/9 40/0
kontrola 18/0 0 33/0 40/0
Příklad 15
Hodnocení účinnosti sodné soli 2-hydroxy-2- (1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitro-6- (trifluormethyljbenzimidazollnu po její aplikaci intravenózní injekcí teleti.
К testu se používá skupina tří telat, z nichž každé má hmotnost cca 220 kg. Sloučenina z příkladu 2, tj. sodná sůl 2-hydroxy-2- (1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitro-6-( trif luormethyljbenzlmidazolinu, se rozpustí ve vodě a roztok se telatům aplikuje intravenózní injekcí. V průběhu testu se používají stoupající aplikační dávky od 0,5 do 1,5 mg/kg tělesné hmotnosti, přičemž každá dávka se podává po dobu 5 dnů, s výjimkou dávky 1,5 mg/kg, která se podává po dobu 6 dnů.
Každý den, kdy se provádí vyhodnocení, bezprostředně před podáním injekce, jež se má ten den aplikovat, se od každého telete odebere vzorek krve. Zjistí se koncentrace účinné látky v krvi a postupem popsaným v příkladu 13 se stanoví účinnost testované látky proti dospělcům mouchy domácí a larvám Phormia regina. Účinnost se udává jako procento usmrcených larev Phormia regina, resp. dospělců mouchy domácí. V některých dnech se v různých časových intervalech po aplikaci injekce rovněž odeberou vzorky krve a provedou se další stanovení koncentrace účinné látky v krvi.
Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce. V této tabulce jsou dospělci mouchy domácí označováni symbolem M.d.-a, larvy Phormia regina pak symbolem P.r.-l.
8 8 8 8 rH rH rH rH rH
rH i
ÍH cú
>
4-» ω
O Д tí >o a cd
I d s
PU o oo
1+
o o rH
CD
O
CD CO O) cd Д!
Д ХЭ cd H cd í
nd s o o o o o o o o rH rH rH tH
O 00 CM~ CD CO^ CO CO^ o CQ CD rH~ 00 00 CO O co^ co CO L·* CD | C\T CO LO io O) O) CO oo co Cd ° |>. O |>? ^ СТ) rH CM rH Τ-Γ rH Г-1 rH со oo co cd ή cm oo cd o o ts 00 cD (J) Q0 o co
Щ ю Ю Η 1Ώ ID H ÍO 1Л СО СО СП [f) (s N 1Л 0^ Φ Η τφ O^ co CD O) r-Γ cm oo in co σΓ сю σ> írT o cq4 od co oci co* rH oo uo co oo q b; c\T σ> oo co co rH rH rH HHHHHHHHHHH
cd W)
O rH CM
O O O o O LD Ю Ю Ю Ю
1Л LO Ю LO 1Л b* b- o o CO
GO o O O* Cd O o © o Cd rH
14/60 20,1 16,5 17,7
σ) σ) s
гЧ
SBSSS°
О Q Ф
о Ф О О
гЧ гЧ гЧ гЧ
o Q O CD 00 o CD
О О О 00 OD CM гЧ г-1 гЧ !Ч
8 8 гЧ гЧ тЧ r-Ί
О со
1D
СО о
go о о со
о Ю
ф
ю см~ со Ьх СО CD 00 гЧ тН 00^ <Чсп гЧ' гЧ со ф^ СМ' 1_гу •7)1
см* см* гЧ о* СО* ф* со* ю* ф* Гх.* ф* Ьх* со* оо* см* Ох* ю* со* CM
гЧ СМ СМ см гЧ тЧ см гЧ см гЧ см гЧ гЧ см гЧ гЧ
Ю <N °ч ’ф см СО СО' CD гЧ со ф' ιη ^см гЧ' см гЧ Ю Гх с\у см
гЧ Οχ* гЧ оо* со* ID* LD* со ю* со* ю* со* я LD* со* о* ю* со* cq* гЧ*
гЧ СМ см гЧ тЧ гЧ см гЧ СМ гЧ см тЧ гЧ см гЧ тЧ
оо ф* πγ со* т—1 со* со о* ф' о* гЧ^ Гх* ф cq О* 00 оо* eq со* UD гЧ СО' гЧ Чю й см СО' оо* aD CD* гЧ гЧ ОО' со* гЧ ф* CD CM* СО' гЧ
гЧ см см см см гЧ см см см см со см со C4J см гЧ гЧ
UD
ю UD LD
тЧ гЧ гЧ* гЧ гЧ о о о о о о
Příklad 16
Hodnocení účinnosti sodné soli 2-hydroxy-2-( 1,1,2,2-tet.rafluorethyl) -4-nitro-6-( trifluormethyl)benzimidazolinu po její aplikaci telatům jugulární infusí.
Se sloučeninou z příkladu č. 2, jíž je sodná sůl 2-hydroxy-2-( 1,1,2,2-tetrafluorethyl)-4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu, jejíž roztok v destilované vodě se denně ap likuje telatům jugulární infusí, se postupně provedou tři stanovení. Stejným způsobem jako v předcházejícím příkladu se odebírají vzorky krve, které se analyzují к zjištění koncentrace účinné látky a dále se zjišťuje účinnost proti dospělcům mouchy domácí (M.d.-a) a larvám Phormia regina (P.r.-l).
Dosažené výsledky jsou uvedeny v následujících přehledech.
Stanovení í dny/hodi- koncentrace v krvi ny od zvíře č. 988 (141 kg) zahájení určená dávka 0,66 mg/kg/den*} testu ppm M.d.-a P.r.-l skutečná dávka (ppm) a účinnost v % zvíře č. 552 (223 kg) určená dávka 0,66 mg/kg/den*) ppm M.d.-a P.r.-l skutečná dávka
0 0,0 5 0 0,0 16 0
0/1 0,0 5 0 0,0 9 0
0/2 0,3 10 0 0,3 13 0
0/4 0,6 14 0 0,6 16 0
0/8 1,2 40 50 1,3 33 25
1/0 3,3 100 100 0,69 3,2 100 100 0,69
1/8 3,5 100 100 4,0 100 100
2/0 4,0 100 100 0,69 5,5 100 100 0,69
2/8 4,1 100 100 5,1 100 100
3/0 5,3 100 100 0,69 8,2 100 100 0,68
4/0 6,0 100 100 0,72 10,6 100 100 0,71
5/0 6,9 100 100 0,68 11,8 100 100 0,67
5/8 6,8 100 100 13,4 100 100
6/0 7,1 100 100 0,69 15,7 100 100 0,69
6/8 7,5 100 100 13,7 100 100
7/0 7,6 100 100 0,70 14,2 100 100 0,70
7/8 6,4 100 100 14,9 100 100
8/0 6,9 100 100 0,69 16,9 100 100 0,69
8/8 5,7 100 100 16,2 100 100
9/0 5,8 100 100 0,70 16,7 100 100 0,70
9/8 5,7 100 100 17,3 100 100
10/0 4,8 100 100 17,3 100 100
11/0**’ 3,7 100 100 15,1 100 100
12/0 3,7 100 100 14,0 100 100
13/0 1,6 100 100 11,3 100 100
Legenda:
zvíře č. 988 dostalo ve skutečnosti průměrnou denní dávku 0,697 mg/kg, zvíře č. 552 průměrnou denní dávku 0,691 mg/kg;
infuse přerušena desátého dne dopoledne.
Stanovení II
dny/hod. od zahájení testu ppm koncentrace v krvi (ppm) a účinnost v %
zvíře ( 5. 872 (100 kg) určená dávka 0,66 mg/kg/den*1
M.d.-a P.r.-l skutečná dávka
0/0 17 0
0/2 20 0
0/4 0,4 20 0
0/8 0,7 25 0
1/0 2,4 100 100 0,66
1/8 3,6 100 100
2/0 4,5 100 100 0,69
2/8 5,2 100 100
3/0 6,7 100 100 0,67
3/8 6,1 100 100
4/0 7,4 100 100 0,65
5/0 8,1 100 100 0,62
6/0 8,4 100 100 0,70
6/8 6,7 100 100
7/0 7,0 100 100 0,68
7/8 7,8 100 100
8/0 7,6 100 100 0,67
8/8 7,4 100 100
9/0 8,9 100 100 0,65
9/8 7,8 100 100
10/0* *> 6,2 100 100 0,66
11/0 4,5 100 100 0
12/0 2,9 100 100 0
13/0 2,0 75 80 0
14/0 1,3 39 25 0
Legenda: *’ zvíře č . 872 dostalo ve skutečnosti průměrnou denní dávku 0,665 mg/kg;
**’ infuse přerušena na konci desátého dne.
Stanovení III dny/hod. od koncentrace v krvi (ppm) a účinnost v %' zahájení testu zvíře č. 501 (141 kg) zvíře 6. 502 (223 kg) určená dávka 0,50 mg/kg/den určená dávka 0,50 mg/kg/den
PPm M.d.-a P.r.-l PPm M.d.-a P.r.-l
0/0 _ 16 0 20 0
0/1 0,4 . 5 0 0,0 16 0
0/2 0,5 5 0 0,0 20 0
0/4 0,7 24 0 0,5 32 0
0/8 0,7 27 0 0,6 32 0
1/0 1,6 36 0 0,9 33 0
2/0 3,7 100 ÍOO 3,2 100 100
3/0 4,9 100 100 5,2 100 100
3/8 4,0 100 100 5,2 100 100
4/0 4,8 100 100 6.6 100 ÍOO
4/8 4,4 100 100 6,0 100 ÍOO
5/0 4,1 100 100 7,3 100 ÍOO
5/8 3,6 100 100 6,9 ÍOO ÍOO
6/0 3,6 100 100 7,9 100 ÍOO
6/8 2,0 100 100 6,3 100 100
7/0 1,7 100 100 7,3 ÍOO 100
7/8 2,6 100 100 9,6 ÍOO 100
8/0 2,5 100 100 7,5 100 ÍOO
9/0 2,6 100 100 6,3 100 100
10/0 2,5 1jO.O 100 4,4 100 100
10/8*> 2,0 100 ÍOO 4,3 100 100
11/0 1,8 43 100 3,8 ÍOO 100
12/0 0,8 30 0 2,8 75 75
13/0 0,5 20 0 2,0 75 63
14/0 33 25 1,7 25 25
dny/hod. od koncentrace v krvi zahájení testu zvíře č. 501 (141 kg) určená dávka 0,50 mg/kg/den ppm M.d.-a P.r.-l (ppm) a účinnost v zvíře č. 502 (223 kg) určená dávka 0,50 mg/kg/den ppm M.d.-a P.r.-l
15/0 0,3 27 25 1,4 29 25
16/0 19 0 1,3 36 25
17/0 31 25 1,2 25 20
18/0 23 0 0,9 22 0
19 18 20 22 20
21 0
20 0
dny/hod. od koncentrace v krvi (ppm) a účinnost v °/o
zahájení testu zvíře č. 002 (196 kg) zvíře č. 988 ( 196 kg)
určená dávka 0,25 mg/kg/den určená dávka 0,25 mg/kg/den
PPm M.d.-a P.r.-l PPm M.d.-a P.r.-l
0/0 16 0 15 0
0/1 0,0 22 0 0,0 27 0
0/2 0,0 22 0 0,0 22 0
0/4 0,0 16 0 0,0 25 0
0/8 0,0 16 0 0,0 13 0
1/0 0,9 23 0 1,0 25 0
2/0 2,0 100 100 0,9 50 75
3/0 2,3 100 100 1,5 75 75
3/8 2,6 100 100 1,5 59 75
4/0 2,9 90 100 1,3 56 70
4/8 3,1 100 100 1,1 56 70
5/0 3,6 100 100 1,8 50 50
5/8 4,0 100 100 2,1 58 60
6/0 4,3 100 100 2,1 63 60
6/8 3,3 100 100 2,5 100 100
7/0 3,1 100 100 5,7 100 100
7/8 4,2 100 100 3,1 100 100
8/0 4,9 100 100 3,5 100 100
9/0 5,1**’ 100 100 4,2 100 100
10/0 3,6 100 100 5,3 100 100
10/8 3,2***’ 100 100 4,7 100 100
11/0 2,8 100 100 5,0 100 100
12/0 2,5 55 50 5,2 100 100
13/0 1,6 66 75 4,4 100 100
14/0 1,7 27 20 4,8 100 100
15/0 1,3 33 25 2 β* * * *) 100 100
16/0 1,2 24 0 2’,2 66 55
17/0 0,9 22 0 1,5 27 20
18/0 0,8 20 0 0,8 14 0
19 19 0 13 0
20 21 0
21 21 0
Legenda:
*’ infusní aplikace ukončena u všech zvířat 10. dne s výjimkou zvířete č. 988, u něhož byla ukončena 15. dne. Oprava byla provedena proto, že zvíře č. 988 2.,
3. a 4. den testu infusní trubici vyplivlo;
**· zvíře č. 002 infusní trubici zhruba na 12 hodin odstranilo;
***> infuse přerušena na konci 10. dne;
»»«.) jnfuse přerušena na konci 15. dne.
Příklad 17
Hodnocení účinnosti sodné soli 2-hydroxy-2,6-bis( trif luormethyl )-4-nitrobenzimidazolinu po její aplikaci teleti subkutánně v peletkách.
Zjišťuje se ektoparaziticidní účinnost sodné soli 2-hydroxy-2,6-bis (trifluormethyl) -4-nitrobenzimidazolinu (sloučenina z příkladu 3) při její aplikaci ve formě peletek implantovaných do ucha zvířete označeného číslem 106. Testovaná látka se bez jakýchkoli příměsí upraví na pelety o tloušťce cca
3,2 mm. Do levého ucha pokusného zvířete (hmotnost 215 kg) se zavede celkem 14 těchto pelet, což odpovídá dávce cca 5 mg/kg. Za 6 hodin a za 1 den po tomto zavedení je možno pozorovat mírný otok. Dvěma dalším telatům se intramuskulární injekcí po- dá vodný roztok sodné soli 2-hydroxy-2,6-bis (trif luormethyl) -4-nitrobenzimidazolinu, к aplikaci dávky 5, resp. 7,5 mg/kg tělesné hmotnosti zvířete (zvířata č. 119, resp. 121). Tele 6. 121 druhý den uhynulo. Dalšímu teleti, označenému číslem 123, se sedmý den intramuskulární injekcí podá vodný roztok sodné soli 2-hydroxy-2,6-bis(trifluormethyl) -4-nitrobenzimidazolinu a toto tele se sleduje až do ukončení testu. Během celého testu se rovněž sleduje kontrolní zvíře.
Od pokusných zvířat se periodicky odebírají vzorky krve, které se analyzují к zjištění koncentrace testované sloučeniny v krvi a. současně se zjišťuje ektoparaziticidní účinnost, jako v předcházejících příkladech.
Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
Tabulka dny/hodiny od zvíře zbytek v krvi účinnost (vyjadřovaná počtem živých/mrtvých zahájení testu (ppm) exemplářů pokusného hmyzu) po 6 hodinách po 24 hodinách
M.d.-a P.r.-l M.d.-a P.r.-l
0/0 106 0 40/0 35/5 50/0
119 0 32/0 25/7 45/0
121 0 40/0 25/15 50/0
kontrola 0 35/0 30/5 45/0
1/0 106 9,2 40/0 1/39 10/55
119 40,6 10/20 0/50 0/30 0/50
121 64,7 0/35 0/50 0/35 0/50
kontrola 0 35/0 30/5 40/0
1/6 121 51,9 5/25 0/50 0/30 0/50
106 6,6 25/5 0/30 10/65
119 37,3 12/27 8/42 0/40 0/50
kontrola. 0 32/0 27/5 60/0
3/0 106 4,1 25/0 3/22 15/60
119 28,9 25/5 55/10 0/30 0/65
kontrola 0 30/0 25/5 65/0
4/0 106 6,9 25/0 5/20 5/50
119 25,6 18/12 0/30 0/50
kontrola 0 30/0 • 25/5 0/50
5/0 106 2,7 26/0 6/20 35/0
119 20,9 14/8 0/40 0/22 0/40
kontrola 0 22/0 15/7 0/50
6/0 106 4,2 35/0 12/23 30/5
119 12,1 24/8 35/0 0/32 0/35
kontrola 0 25/0 18/7 50/0
7/0 106 4,3 33/0 13/20 30/0
119 13,9 33/7 0/40 0/30
kontrola 0 25/0 18/7 50/0
8/0 106 3,4 32/0 15/17 40/0
119 14,8 17/10 35/0 0/27 0/35
123 23,6 12/20 5/35 0/32 0/40
kontrola 30/0 23/7 50/0
9/0 106 3,0 20/3 20/3 35/0
119 13,9 15/8 0/23 0/45
123 17,3 10/18 0/35 0/28 0/35
kontrola 0 22/0 —. 17/5 50/0
10/0 106 2,5 24/0 16/8 30/0
119 10,0 24/0 0/24 0/45
123 12,5 21/4 0/25 0/45
kontrola 0 24/0 19/5 50/0
dny/hodiny od zvíře zbytek v krviúčinnost (vyjadřovaná počtem živých/mrtvých zahájení testu (ppm) exemplářů pokusného hmyzu] po 6 hodinách po 24 hodinách
M.d.-a P.r.-l M.d.-a P.r.-l
11/0 106 2,2 27/0 20/7 30/0
119 5,6 26/0 2/24 0/30
123 10,9 15/8 0/23 6/24
kontrola 0 28/0 23/5 30/0
12/0 106 17 30/0 21/9 30/0
119 7,3 27/0 2/25 30/0
123 8,1 27/3 0/30 27/3
kontrola 0 28/0 23/5 30/0
13/0 108 1,5 31/0 16/15 30/0
119 5,6 22/0 2/20 30/0
123 7,5 20/0 0/20 30/0
kontrola 0 28/0 23/5 30/0
14/0 106 1,4 27/0 19/8 30/0
119 4,9 22/0 3/19 30/0
123 6,5 31/1 2/30 30/0
kontrola 0 28/0 23/5 30/0
15/0 106 1,3 24/0 20/4 30/0
119 3,5 33/0 5/28 30/0
123 5,0 20/0 4/16 30/0
kontrola 0 28/0 23/5 30/0
16/0 106 1,1 21/8 30/0
119 3,2 4 6/19 30/0
123 2,2 5/20 30/0
kontrola 0 20/8 30/0
17/0 106 0,9 30/0 35/0 24/6 35/0
119 2,3 30/0 35/0 17/10 35/0
123 2,1 30/0 40/0 20/8 40/0
kontrola 0 30/0 35/0 22/8 35/0
18/0 106 0,6 28/0 30/0 20/8 30/0
119 1,3 27/0 16/9 35/0
123 1,5 25/0 15/7 35/0
kontrola 0 30/0 22/8 35/0
19/0 106 0,6 27/0 60/0 15/12 58/2
119 1,4 28/0 60/0 12/18 60/0
123 1,2 26/0 13/13 58/2
kontrola 0 25/0 17/8 60/0
20/0 106 0,4 27/0 12/15 60/0
119 1,1 26/0 12/14 60/0
123 1,2 26/0 18/8 60/0
kontrola 0 25/0 17/8 60/0
21/0 106 0,4 25/0 17/8 60/0
119 0,9 23/0 13/10 48/2
123 0,7 38/0 21/17 60/0
kontrola 0 26/0 18/8 60/0
22/0 106 0,3 25/0 17/8 70/0
119 1,1 27/0 16/11 60/0
123 0,6 27/0 15/12 60/0
kontrola 0 24/0 16/8 60/0
Příklad 18
Hodnocení účinnosti sodné soli 2-hydroxy-2- (1,1,2,2-tetraf luorethyl) -4-nitro-6- (trifluormethyljbenzimidazolinu po její aplikaci telatům subkutáně v peletkách.
Sodná sůl 2-hydroxy-2-(l,l,2,2-tetrafluorethyl) -4-nitro-6- (trií luormethyl Jbenzimidazolinu se bez jakýchkoli příměsí upraví na pelety, z nichž každá obsahuje cca 85 mg účinné látky.
Tyto pelety se implantují do plece dvou telat o hmotnosti 400 kg, resp. 373 kg (zvířata č. 651, resp.1511) v množství odpovídajícím dávce cca 5 mg/kg. Další tele (zvíře č. 656) se během testu sleduje jako kontrola a dvěma dalším telatům (zvířata č. 654, resp. 655) se aplikují pelety s obsahem
2- (1,1,2,2-tetraf luormethyl) -4-nitro-6- (trifluormethyljbenzimidazolu, v dávce odpovídající zhruba 5 mg/kg.
Analogickým způsobem jako v předcházejících příkladech se odebírají vzorky krve, které se analyzují к zjištění koncentrace testované látky v krvi a používají se к stanovení účinnosti (v %) proti dospělcům mouchy domácí (M.d.-a) a larvám Phormia regina (P.r.-l).
Dosažené výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.
koncentrace v , krvi (ppm) a účinnost v %;
Tabulka
den testu zvíře č. 656 zvíře č. 651 M.d.-a P.r.-l ppm zvíře č. M.d.-< 1511 a P.r.-l
ppm M.d.-a P.r.-l ppm
0 0,0 0,0 . . — —. 0,0
1 0,0 25,3 100 100 31,0 100 100
2 0,0 30,3 100 100 14,0 100 100
3 0,0 5,2 100 100
4 0,0 12,0 100 100 5,4- 100 100
5 0,0 1 9,3 100 100 3,2 100 100
6 0,0 11,9 100 100 2,4 90 78
7 0,0 —· 3,0 98 100 1,5 25 0
8 0,0 0,9 65 40 0,8 12 0
9 0,0 1,4 12 0 0,6 11 0
10 0,0 0,9 22 0 0,4 11 0
koncentrace v krvi (ppm) a účinnost v %
zvíře č. 655 zvíře č. 654
den testu ppm M.d.-a P.r.-1 ppm M.d.-a P.r.-l
0 0,0 0,7
1 8,6 100 100 4,5 100 100
2 11,9 100 100 10,9 100 100
3 12,1 100 100 6,4 100 100
4 9,4 100 100 7,0 100 100
5 9,8 100 100 9,9 100 100
6 7,7 100 100 10,6 100 100
7 7,2 100 100 8,2 100 100
8 7,5 100 100 7,2 100 100
9 3,7 100 100 3,7 100 100
10 5,1 100 100 5,9 100 100
PŘEDMĚT VYNÁLEZU

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Ektoparaziticidní prostředek, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje 0,1 až 99 % hmotnostních soli benzimidazolinu obecného vzorce I, ve kterém
    Rn( + > představuje kationt o mocenství n, vybraný ze skupiny zahrnující sodný, draselný, lithný, stříbrný, vápenatý, amoniový nebo substituovaný amoniový iont, odvozený od organického aminu ' o · hodnotě Kb 1,79 x 10~5 nebo· vyšší,
    R1 znamená · atom halogenu nebo trifluormethylovou skupinu,
    R2 představuje atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
    R3 znamená atom vodíku, atom fluoru nebo fluoralkylovou · skupinu s 1 · až 3 atomy uhlíku, spolu s 99,9 až 1 % hmotnostním nosné nebo/a pomocné látky.
  2. 2. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje sloučeninu shora uvedeného obecného vzorce I, ve kterém
    R1 znamená atom bromu, atom chloru nebo trifluormethylovou skupinu,
    R2 představuje atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
    R3 znamená atom vodíku, atom fluoru, difluormethylovou skupinu nebo trifluormethylovou skupinu a
    Ran mají význam · jako v bodě 1.
  3. 3. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje sodnou sůl 2-hydroxy-2-( 1,1,2,2-tetrafluorethyl) -4-nitro-6- (trif luormethyl) benzimidazolinu.
  4. 4. Prostředek podle bodu , 1, vyznačující se tím, že je ve formě implantu, který jako účinnou látku obsahuje sloučeninu podle bodu 1.
  5. 5. Prostředek podle bodů 2 a 3, vyznačující · se tím, že je ve formě implantu, který jako účinnou látku obsahuje sloučeninu podle bodu 2 nebo 3.
  6. 6. Způsob výroby solí obecného vzorce I podle bodu 1, vyznačující se tím, že se sůl benzimidazolu obecného vzorce ve kterém ~ _
    R, R1, R3 a n mají význam jako v bodě 1, nechá reagovat se sloučeninou obecného vzorce
    R2OH ve kterém
    R2 má význam jako v bodě 1.
  7. 7. Způsob podle bodu 6 к výrobě účinných látek podle bodu 2, vyznačující se tím, že se jako účinné látky použijí soli benzimidazolu a alkoholy obecných vzorců uvedených v bodu 6, v nichž R1, R2, R3, r a n mají význam jako v bodě 2.
CS809021A 1979-12-26 1980-12-18 Ektoparaziticide means and method of making the active substances CS216238B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/106,990 US4265901A (en) 1979-12-26 1979-12-26 2-Oxybenzimidazoline compounds

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216238B2 true CS216238B2 (en) 1982-10-29

Family

ID=22314286

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS809021A CS216238B2 (en) 1979-12-26 1980-12-18 Ektoparaziticide means and method of making the active substances

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4265901A (cs)
EP (1) EP0031699A1 (cs)
JP (1) JPS56108771A (cs)
KR (1) KR840001051B1 (cs)
AR (1) AR225482A1 (cs)
AT (1) AT375929B (cs)
AU (1) AU6539980A (cs)
BE (1) BE886728A (cs)
BR (1) BR8008506A (cs)
CA (1) CA1156243A (cs)
CS (1) CS216238B2 (cs)
DD (1) DD159544A5 (cs)
DK (1) DK542480A (cs)
ES (1) ES8301222A1 (cs)
FR (1) FR2472566A1 (cs)
GB (1) GB2066248B (cs)
GR (1) GR72300B (cs)
IL (1) IL61707A (cs)
IT (1) IT1193393B (cs)
NZ (1) NZ195835A (cs)
OA (1) OA06672A (cs)
PT (1) PT72204B (cs)
RO (1) RO81209A (cs)
YU (1) YU323980A (cs)
ZA (1) ZA807948B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4421759A (en) * 1981-07-27 1983-12-20 Eli Lilly And Company Methods for controlling fire ants
EP0113945A1 (en) * 1983-01-19 1984-07-25 Eli Lilly And Company Amine salts
US5331003A (en) * 1993-03-26 1994-07-19 Eli Lilly And Company Anticoccidial methods

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
USRE20508E (en) 1937-09-14 Selective clutch mechanism
US3705174A (en) * 1970-02-27 1972-12-05 Merck & Co Inc Polyhaloalkyl benzimidazoles
US3813407A (en) * 1970-03-19 1974-05-28 Lilly Co Eli Process for the preparation of 1-hydroxy-2-(1,1-difluoroalkyl)benzimidazoles and 1-hydroxy-2-(1,1-difluoroalkyl)-1h-imidazo(4,5-b)pyridines
ZA718532B (en) * 1970-12-28 1973-08-29 Lilly Co Eli A process for rearrangement or reduction of 1-derivatives of 1-hydroxybenzimidazoles and 1-hydroxyimidazo(4,5-b)pyriines
US3875173A (en) * 1970-12-28 1975-04-01 Lilly Co Eli Method for introducing halogen into benzimidazole and imidazopyridine compounds
US4122184A (en) * 1973-09-14 1978-10-24 Eli Lilly And Company Benzimidazole insecticides
US3980784A (en) * 1974-12-02 1976-09-14 Eli Lilly And Company Control of animal parasites with benzimidazoles
FR2312495A1 (fr) * 1975-05-27 1976-12-24 Lilly Co Eli Esters ou ethers de 1-hydroxy-2(1,1-difluoroalkyl)-benzimidazoles pesticides
US3989840A (en) * 1975-07-18 1976-11-02 Eli Lilly And Company Control of animal parasites with ring-substituted N-(2,2-difluoroalkanoyl)-O-phenylenediamines

Also Published As

Publication number Publication date
IT8026935A0 (it) 1980-12-23
RO81209A (ro) 1983-02-01
IL61707A0 (en) 1981-01-30
KR830004262A (ko) 1983-07-09
IT1193393B (it) 1988-06-15
JPS56108771A (en) 1981-08-28
PT72204A (en) 1981-01-01
DD159544A5 (de) 1983-03-16
IL61707A (en) 1984-05-31
US4265901A (en) 1981-05-05
EP0031699A1 (en) 1981-07-08
RO81209B (ro) 1983-01-30
AU6539980A (en) 1981-07-02
YU323980A (en) 1983-09-30
BR8008506A (pt) 1981-07-21
ZA807948B (en) 1982-07-28
PT72204B (en) 1981-10-28
DK542480A (da) 1981-06-27
BE886728A (fr) 1981-06-18
OA06672A (fr) 1981-09-30
GB2066248A (en) 1981-07-08
ES498009A0 (es) 1982-12-01
GR72300B (cs) 1983-10-18
AT375929B (de) 1984-09-25
FR2472566B1 (cs) 1983-03-18
NZ195835A (en) 1983-09-30
KR840001051B1 (ko) 1984-07-27
AR225482A1 (es) 1982-03-31
ES8301222A1 (es) 1982-12-01
FR2472566A1 (fr) 1981-07-03
GB2066248B (en) 1984-05-23
CA1156243A (en) 1983-11-01
ATA609280A (de) 1984-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE68929539T2 (de) Antineoplastische, antivirale oder antiretrovirale Sperminderivate
DE2513732A1 (de) Mikrobizide und wachstumsregulierende mittel
JPS62263162A (ja) 置換2,4−ジアミノ−5−シアノピリミジン及び該化合物を含有する有害生物防除剤
EP0025363A1 (en) N-Benzoyl N&#39;-pyridyloxy phenyl ureas, a process for their production and pharmaceutical and insecticidal compositions containing the same
DE60024610T2 (de) Pestizid wirkende triazin-derivate
JP3697075B2 (ja) トリフルオロメタンスルホニルアニリド誘導体、その製造方法及びそれを有効成分とする除草剤
CN108341808B (zh) 一种噁二唑连吡唑类化合物及其用途
KR900008135B1 (ko) 치환된 카보디이미드의 제조방법
CN1018547B (zh) 含n-(2,6-二氟苯甲酰基)-n′-3-氯-4-[1,1,2-(三氟甲氧基)乙氧基]苯脲的杀虫剂组合物
WO2017148226A1 (zh) 一种氟苯噁唑类化合物及其用途
TWI252228B (en) Pesticidal pyrimidine-derivatives
BG61199B2 (bg) Инсектицидно-активни (2,3-дихидро-2,2-диметилбензофуран-7-илокси-n- метилкарбамоил)-(n&#39;-алкоксикарбамоил)-сулфиди
CS216238B2 (en) Ektoparaziticide means and method of making the active substances
US4237168A (en) N-(4-Chloro-2-methylphenyl)-N-hydroxy methanimidamide and its pesticidal use
AU2010320817B2 (en) Amidoacetonitrile compounds having pesticidal activity
JPS59176243A (ja) 新規ベンゾイル尿素化合物およびその製造方法並びにこの化合物を含有する殺虫−殺ダニ剤
CN114716408A (zh) 一类含芳香酰胺的双酰胺类衍生物及其制备方法和应用
HU187698B (en) Insecticidnye kompositions containing pyrazoline derivatives further process for preparing the pyrazoline derivatives
DE2509346A1 (de) Parasiticides mittel
US4310547A (en) Control of parasitic ticks
CN106632132B (zh) 高活性n-烃氧基新烟碱类似物及其制备方法和应用
CN111165503A (zh) 一种含氟噁唑酰胺和鱼藤酮的农药组合物
CN108299409B (zh) 一种苯醚噁二唑类杀虫剂
US4374851A (en) Method of controlling parasitic ticks
CN108174854A (zh) 含乙唑螨腈和单甲脒的杀虫组合物