CS216198B2 - Loom with the series shed with the weaving rotor - Google Patents

Loom with the series shed with the weaving rotor Download PDF

Info

Publication number
CS216198B2
CS216198B2 CS798048A CS804879A CS216198B2 CS 216198 B2 CS216198 B2 CS 216198B2 CS 798048 A CS798048 A CS 798048A CS 804879 A CS804879 A CS 804879A CS 216198 B2 CS216198 B2 CS 216198B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
shed
weaving rotor
guide
loom
blades
Prior art date
Application number
CS798048A
Other languages
English (en)
Inventor
Alois Steiner
Original Assignee
Rueti Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rueti Ag Maschf filed Critical Rueti Ag Maschf
Publication of CS216198B2 publication Critical patent/CS216198B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D41/00Looms not otherwise provided for, e.g. for weaving chenille yarn; Details peculiar to these looms
    • D03D41/005Linear-shed multiphase looms
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C13/00Shedding mechanisms not otherwise provided for

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Tento známý první tkalcovský stav s řadovými prošlupy se nemohl v praxi prosadit, a to hlavně k vůli tomu, že každá změna vazby podmiňovala přestavbu tkacího rotoru.
K ' zabránění těmto nevýhodám navrhoval se ve spise US-PS č. 3 848 642 tkalcovský stav s řadovými prošlupy, u něhož je před oblastí prošlupů uložen řídicí prostředek k tomu, aby se dala každá osnovní nit podle programu bočně vychylovat a tím přiřazovat prošlupnímu přidržovacímu ústrojí, které určuje horní nebo dolní prošlup a přitom má podložku pro niti na výšce horního nebo dolního prošlupu. Každé prošlupní přidržovací ústrojí je upraveno vždy pro několik osnovních nití, takže například při plátnové vazbě se na každou podložku _ kladou vždy čtyři osnovní ' nintl.
U ' tohoto známého druhého tkalcovského stavu s řadovými prošlupy se sice tkací rotor pro změnu vazby nepotřebuje přestavo216198 vat, zato se však musí přírazné prvky, o nichž není v citovaném spise US-PS číslo 3 848 642 nic řečeno, ponořovat do osnovních nití nacházejících se v horním nebo dolním postavení prošlupu, přičemž může docházet k chybám v nabírání nití do kříže, známým také od tkalcovských stavů s vlnitými prostupy s otáčivým paprskem.
Kromě toho přiřazování vždy několika osnovních nití jedné podložce vede k tomu, že se musí osnovní niti posunovat přes poměrně velkou dráhu. Toto v případech, kde tato dráha posunu dosahuje oblasti zdvihu běžných ústrojí pro tvoření prošlupů, může citelně omezovat výkon tkalcovského, stavu s řadovými prošlupy.
Úkolem vynálezu je vytvořit tkalcovský stav s řadovými prošlupy, jehož tkací rotor se při změně vazby nepotřebuje přestavovat a něhož se nevyskytují chyby v nabírání nití do kříže vlivem ponořování přírazných prvků do osnovních nití zaujímajících již horní nebo dolní postavení prošlupu.
Úkol se řeší podle vynálezu tím, že každému prostoru mezi dvěma sousedními příraznými lamelami je· přiřazeno vždy jedno prošlupní přidržovací ústrojí pro stanovení horního nebo dolního postavení prošlupu a ve směru běhu osnovních nití ·je pod tkacím rotorem uspořádáno ovládací zařízení k bočnímu vychylování a přiřazování podle volby každé osnovní niti jednomu prošlupnímu přidržovacímu ústrojí.
Protože při řešení podle vynálezu se nyní místo jediného prošlupního přidržovacího ústrojí pro několik trubek, jak se označuje prostor mezi sousedními příraznými prvky, vyskytují vždy dvě prošlupní přidržovací ústrojí na jednu trubku, probíhají osnovní niti spořádaněji, neboli jinými slovy řečeno, stejnoměrně · rozděleny přes délku tkacího rotoru, , takže by ponořování přírazných · prvků nemělo vyvolávat žádné problémy. Kromě toho se · dá patřičným řízením · ovládacího zařízení vytvářet' jakákoliv libovolná vazba, aniž se potřebuje přestavovat tkací rotor.
První přednostní způsob provedení · se vyznačuje tím, že na tkacím rotoru je vždy mezi dvěma ' příraznými lamelami, následujícími za sebou ve směru jeho otáčení, uspořádána vždy jedna vodicí lamela pro osnovní niti, jejíž spojnice leží uvnitř · prostoru mezi příraznými lamelami sousedními ve směru útku.
Tento přednostní způsob provedení skýtá · oproti všem známým tkacím rotorům n tkalcovských stavů s řadovými prošlupy a otáčivým paprskům u tkalcovských stavů s vlnitými prošlupy význačnou výhodu. U všech těchto strojů trvá problém v nabírání do kříže osnovních nití do správné trubky. Tento problém se pokoušelo až dosud stále řešit tím, že se uspořádal vodicí hřeben v co nejmenším odstupu od prvků ponořujících se do osnovních nití, jehož lamely byly · s těmito prvky co možná nejpřesněji v jedné ose. Doufalo se, že osnovní nit, ležící mezi dvě ma lamelami vodícího hřebenu, bude se v přesném slícování těchto lamel s ponornými prvky ukládat také do správné trubky. Praktická zkušenost však u · tkalcovských stavů s vlnitými prošlupy s otáčivým paprskem ukázala, že se tato naděje nesplňuje.
U přednostního způsobu provedení tkalcovského stavu s řadovými prošlupy podle vynálezu · nejsou nyní právě vodicí zuby v jedné ose , s příraznými prvky, nýbrž jejich spojnice mezi těmito prvky, tudíž uvnitř příslušné trubky. Toto vede ve spojení s ovládacím zařízením k bočnímu vychylování osnovních nití ve směru zanášení útků k tomu, že každá osnovní nit se klade odleva doprava na svůj vodicí zub a tím se spolehlivě nabírá do kříže do správné trubky přírazných prvků.
Ostatní znaky vynálezu jsou zahrnuty do dalších podružných bodů definice předmětu.
Vynález bude nyní ještě blíže popsán na příkladě provedení podle výkresů, kde představuje:
obr. 1 schematický průřez tkalcovským stavem s řadovými prošlupy, obr. 2 schematický pohled ve směru šipky II na obr. 1, obr. 3 výřez z obr. 2 ve · zvětšeném měřítku, obr. 4 řez podle čáry IV—IV na obr. 2, obr. 5 schematický pohled na tkací rotor u tkalcovského stavu s řadovými prošlupy podle obr. 1 v perspektivním znázornění a obr. 6 průřez tkacím rotorem znázorněným na obr.
5.
Podle obr. 1 a 2 sestává tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle vynálezu v podstatě z osnovního válu 1, tažného drsného válce 2, ovládacího zařízení 3 k bočnímu vychylování osnovních nití 4 za účelem jejich přiřazování podle daného vzoru tkaniny hornímu nebo dolnímu postavení prošlupu, ze tkacího rotoru 5, prsníku 6, odtahového zařízení 7 ' pro · vyrobenou tkaninu 8 a ze zbožového válu 9.
Tkací · rotor 5, který se za · provozu otáčí ve směru naznačeném šipkou P, má ’ válcovitý · tvar · a na svém obvodě je ve směru otáčení opatřen lamelovými paprsky 10, 11 střídavě rozmístěnými v podélném směru tkacího ?rotoru 5 · a tím i ve směru útků. Lamelové paprsky · 10 sestávají z přírazných lamel ' 12 k přirážení zanášených útků, lamelové paprsky 11 sestávají z vodících lamel 13, mezi nimiž · · jsou uspořádána střídavě prošlupní přidržovací ústrojí 14, 15 stanovující horní nebo dolní postavení prošlupu. Prostřednictvím prošlupních přidržovacích ústrojí 14, 15 udržují se osnovní niti 4 ve svém horním nebo dolním postavení prošlupu přes celkový úhel opásání asi 120 °. Takto utvořené prošlupy se pohybují za sebou k příraznému okraji tkaniny, přičemž v době, kdy jsou prošlupy otevřeny, zanáší se stupňovitě ve vzájemném rozsazení do každého prošlupu jedna · útková nit.
Vedle jedné · z čelních stěn tkacího rotoru je uspořádána konstrukční jednotka 16 к přípravě · a ·zanášení útků. Tato · konstrukční jednotka 18 není součástí předmětu vynálezu a proto také není blíže popsána. Ve spojení se tkacím rotorem 5 lze použít jakékoliv vhodné zanášecí soustavy, ať již se člunky, projektily, vratně pohyblivými tyčemi nebo pásy anebo s fluidem.
Z obr. 2 je patrno jak podél pláště tkacího rotoru 5 jsou spolu vždy v jedné ose jednak přírazné lamely 12 lamelových paprsků 10 jednak vodicí lamely 13 lamelových paprsků 11 a jak spojnice jednotlivých vodicích lamel 13 probíhají ve středu meziprostoru, takzvané trubky, přidružených přírazných lamel 12 a spojnice přírazných lamel 12 ve středu trubky přidružených vodicích lamel 13. Kromě toho jsou spolu v jedné ose také jednak prošlupní přidržovací ústrojí 14, jednak prošlupní přidržovací ústrojí 15.
Ovládací zařízení 3 sestává z několika podle znázornění čtyř tyčí 17 uspořádaných rovnoběžně se směrem útků, které jsou připojeny na ovládací zařízení 18 a jím vratně pohyblivé ve směru dvojité šipky A. Tyče 17 jsou opatřeny vodícími očky pro osnovní niti 4, které se při pohybu tyčí 17 v podélném směru bočně vychylují. Počet tyčí 17 se řídí podle druhu vazby, která se má vyrábět, u plátnové vazby stačí dvě takové tyče 17, u složitějších vazeb se musí používat patřičně více tyčí 17. Ovládací zařízení 18 je druhem běžného řídicího ústrojí pro listovky, které podle programu pohybuje každou z tyčí 17, odpovídajících běžnému listu nebo brdu, před každým ponořením jednoho z obou lamelových paprsků 10, 11 do osnovních nití 4 do jedné z jeho obou krajních koncových poloh. V této poloze se příslušná osnovní nit 4 uvnitř své trubky pokládá na levou nebo pravou přírazných lamel 12 nebo vodicích lamel 13, ohraničujících tuto trubku a následkem posunu o poloviční rozteč trubky mezi za sebou následujícími lamelovými paprsky 10, 11 nabírá se spolehlivě do kříže do správné trubky dalšího lamelového paprsku.
Rozdíl mezi ovládacím zařízením 3 a běžným ústrojím pro tvoření prošlupů s pomocí listovky a listů tkví v podstatě ve třech bodech:
— hmotnost tyče 17 je v podstatě menší než u každého známého listu, takže к jejímu posunu je ve srovnání s listem zapotřebí daleko méně energie;
— rozměry tyče 17 jsou podstatně menší než u každého známého listu, takže se dá ve stejném prostoru umístit několikanásobně větší počet tyčí 17.
— dráha posunu, tedy zdvih tyčí 17 představuje pouze zlomek obvyklého zdvihu listů, protože se tato dráha posunu neřídí podle otevření prošlupu, nýbrž musí působit jenom vychylování osnovní niti od jedné ohraničující lamely své trubky ke druhé. Tím se dá zvládat posun tyčí 17 v daleko kratším časovém rozpětí než posun běžného listu a kmitočet posunů tyčí 17 se dá ve srovnání s kmitočtem omezujícím již dnes výkon jed nofázových vysoce výkonných tkacích strojů, co se týče pohybů zdvihu běžných listů, mnohonásobně zvyšovat.
Podle obr. 3 bude nyní objasněno nabírání do kříže osnovních nití 4 do tkacího rotoru
5. Jsou znázorněny schematicky dva lamelové paprsky lli, 112 s vodícími lamelami 13, jakož i mezi nimi probíhající lamelový paprsek 10 s príraznými lamelami 12. Dvojitými čarami zakreslené osnovní niti 4, které se nacházejí v lamelovém paprsku lli od určité doby již ponořeném do osnovních nití 4 vždy v horním postavení prošlupu, jsou vedeny prostřednictvím tyčí 17i jednoduchými čarami znázorněné osnovní niti 4 se nacházejí v lamelovém paprsku lli vždy v dolním postavení prošlupu a jsou vedeny prostřednictvím tyčí 17г. Jak již bylo řečeno, z důvodů přehlednosti jsou obě druhé tyče
17, zakreslené na obr. 1, vynechány, takže v lamelovém paprsku 10 nemá každá druhá trubka žádnou a v lamelovém paprsku 11 každá trubka jenom jednu osnovní nit 4.
Dejme tomu, že lamelový paprsek 10, právě tak jako lamelový paprsek lli, je plně ponořen do osnovních nití 4 a že lamelový paprsek II2 se do osnovních nití 4 co nevidět ponoří, přičemž osnovní niti 4 vedené tyčí 171 se mají dostat do dolního postavení prošlupu a osnovní niti 4 vedené tyčí 172 se mají dostat do horního postavení prošlupu.
Aby se toho dosáhlo, musí se pohybovat tyče 17i, 172 s pomocí ovládacího zařízení
18, viz obr. 2 tak, aby jimi vedené osnovní niti 4 zaujaly polohy znázorněné plně vytaženými čarami. Přitom se osnovní niti 4 vedené tyčí 17i pohybují doleva a osnovní niti 4 vedené tyčí 172 doprava, až se položí na príraznou lamelu 12 ohraničující jejich trubku nalevo anebo napravo. Tímto způsobem mohou vodicí lamely 13 prostupovat vždy mezi dvěma od sebe roztaženými osnovními nitěmi 4 do osnovní soustavy, přičemž se jedna z těchto dvou od sebe roztažených osnovních nití 4 dostane vždy do trubky lamelového paprsku II2 s prošlupním pridržovacím ústrojím 14 pro horní postavení prošlupu a druhá do trubky s prošlupním přidržovacím ústrojím 15 pro dolní postavení prošlupu.
Kdyby se měly dostávat osnovní niti 4 vedené tyčí 17i v lamelovém paprsku 112 ho horního a osnovní niti 4 vedené tyčí 172 do dolního postavení prošlupu, potom se musí pohybovat tyč 17t ve směru šipky В a tyč 17г ve směru šipky C, takže osnovní niti 4 zaujmou polohu zakreslenou čárkovaně nebo čerchovaně.
Dráha posunu tyčí 17i, 172 mezi oběma polohami osnovních nití 4 se jeví na obr. 3 se zřetelem к měřítku a tloušťce lamel 12, 13, zakreslené přehnaně velké, jakož i trubkových šířek v lamelových paprscích 10, 11, zakreslených rovněž příliš velkých, podstatně větší než ve skutečnosti, kde tato dráha posunu činí jenom několik milimetrů a leží zpravidla výrazně pod deseti milimetry.
Na obr. 4 až 6 je tkací rotor 5 znázorněn v detailu. Sestává názorně z trubkového válce 20, který je spojen s hnacím hřídelem 21 a na svém plášti je opatřen větším počtem drážek 22, 23 probíhajících rovnoběžně s podélnou osou tkacího rotoru 5 a tím i se směrem zanášení útků k přejímání lamelových paprsků 10, 11. Drážky 22, 23 mají průřez tvaru L a vždy dvě drážky 22, 23 tvoří sounáležející dvojici, u níž příčná ramena profilu tvaru L jsou orientována opačně. Plášť trubkovitého válce 20 má celkem čtrnáct takových dvojic drážek 22, 23.
Vlivem tohoto sestrojení tkacího rotoru 5 z trubkovitého válce 20 s obvodovými drážkami 22, 23 možno upustit od prošlupních přidržovacích ústrojí 15, viz obr. 3, pro dolní postavení prošlupu, protože podpírání osnovních nití 4 v dolním postavení prošlupu tak, jak znázorněno na obr. 4, může se dít prostřednictvím pláště trubkovitého válce 20. Jednotlivé lamelové paprsky 10, 11 mají místo prošlupních přidržovacích ústrojí 15 pro dolní postavení prošlupu rozpěrné prvky 24 patrné z obr. 5 a 6, které přečnívají plášť trubkovitého válce 20 ' jen krajně nepatrně.
Z obr. 4 a 6 je patrno, že jak vodicí lamely 13, tak i prošlupní přidržovací ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu u osnovních nití 4 jsou opatřeny vybráním 19. Tato vybrání 19 tvoří pro každý lamelový paprsek 11 kanál pro zanášení útrku. Dále lze vidět, že vždy dvě vodicí lamely 13 ohraničují střídavě jedno prošlupní přidržovací ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu osnovních nití 4 nebo rozpěrný prvek 24, který rovněž ohraničují vždy dvě přírazné lamely 12.
Podle obr. 4 jsou přírazné lamely 12 sousedního lamelového paprsku 11 vždy v jedné ose se středem trubky lamelového paprsku 11 tvořeného vodícími lamelami 13. Podle znázornění nacházejí se v každé trubce každého z obou lamelových paprsků 10, 11 dvě osnovní niti 4, v trubce mezi dvěma vodícími lamelami 13 nacházejí se obě osnovní niti 4 společně buďto v horním, nebo dolním postavení prošlupu, v trubce mezi dvěma příraznými lamelami 12 se nachází vždy jedna osnovní nit 4 v horním a druhá v dolním postavení prošlupu. Toto znázornění odpovídá použití čtyř tyčí 17 zobrazených na obr.
1. Na obr. 2 a 3 jsou naproti tomu kvůli lepší přehlednosti zakresleny jenom dvě tyče 17. Podle toho je každá druhá trubka mezi příraznými lamelami 12 prázdná. Třeba ještě poukázat na to, že uspořádání, znázorněné na obr. 4 u osnovních nití 4, které odpovídá plátnové vazbě s dvojitým propichem jehly, je libovolné a že se znázorněným tkacím rotorem 5 spolu s ovládacím zařízením 3 jsou uskutečnitelné veškeré myslitelné ' ' obměny vazby mezi- oběma krajními hodnotami, tj. veškeré osnovní niti 4 v dolním postavení prošlupu anebo veškeré osnovní niti 4 v horním postavení prošlupu.
Každý lamelový paprsek 11 je sestaven z prošlupních přidržovacích ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu, z vodicích lamel a z rozpěrných prvků 24. Lamelové paprsky 10 jsou sestaveny z rozpěrných prvků 24 a z přírazných lamel 12. Jak vyplývá z obr. 5, prošlupní přidržovací ústrojí 14 a rozpěrné prvky 24 jsou podstatně tlustší než přírazné lamely 12 a vodicí lamely 13. Zejména činí tloušťka přidržovacích ústrojí a/nebo rozpěrných prvků 24 uspořádaných mezi lamelami jednoho z lamelových paprsků 10, 11 trojnásobek tloušťky lamel druhého z lamelových paprsků 10, 11.
Jednotlivé prvky každého lamelového paprsku 10, 11 se - například spojují slepováním do paprskových částí o délce například 100 mm a tyto části se zasunují do příslušných drážek 22, 23 a v nich upevňují. Při změnách v hustotě lamel se dají jednotlivé lamelové paprsky 10, 11 jednoduše vyměnit, aniž je k tomu zapotřebí demontáže celého tkacího rotoru 5.
Jednotlivé prvky tvořící lamelové paprsky 10, 11 mají vždy jednu patní část, jejíž průřez je přizpůsoben průřezu drážek 22, 23. Rozpěrné prvky 24 mají takové rozměry, aby svým horním koncem nevyčnívaly vůbec anebo vyčnívaly jenom nepatrně z pláště trubkovitého válce 20. Prošlupní přidržovací ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu, přírazné lamely 12 a vodicí lamely 13 mají v připojení na svoji patní část vždy jednu horní část 25, 26, 27 přečnívající plášť trubkovitého válce 20.
Horní část 25 prošlupních přidržovacích ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu má tvar prstu zakřiveného proti směru otáčení podle šipky P tkacího rotoru 5, jehož vnější zakřivená plocha tvoří podložku pro osnovní niti 4 v jejich horním postavení prošlupu a jehož vnitřní zakřivená plocha vymezuje shora a ve směru otáčení podle šipky P, viz nákres, vodicí kanál v podobě vybrání 19 pro zanášení útků. Zdola je tento vodicí kanál ohraničen pláštěm trubkovitého válce 20, nazad od přírazných lamel 12 sousedního lamelového paprsku 10.
Horní část 27 vodicích lamel 13 má podobu rovnoběžníkového křídla, které je na svém okraji obráceném k trubkovitému válčilo opatřeno obrysem odpovídajícím vnitřní zakřivené ploše prstovité horní části 25 prošlupních přidržovacích ústrojí 14 pro horní postavení prošlupu, . který rovněž ohraničuje shora a zdola zmíněný vodicí kanál v podobě vybírání 19.
Horní část 26 přírazných lamel 12 má srpovitý tvar. Hrot tohoto srpu je obracen dozadu proti směru otáčení podle šipky P. Vnější okraj této horní části 26 slouží k přirážení zanášených útků a přečnívá kvůli tomu ze všech horních částí 25, 26, 27 nejdále v radiálním směru od pláště trubkovitého válce 20. Vnější okraj horní části 27 vodicích lamel 13 leží poněkud blíže na trubkovitém válci 20 a vnější zakřivená plocha prstovité horpí části 25 leží trochu pod poloviční vzdáleností mezi pláštěm trubkovitého válce 20 a vnějším okrajem horní části 26 prírazných lamel 12, přirážejícím útky.
Jak lze vyčíst z obr. 6, tvar a rozměry lamel 12, 13, jakož i vzájemná vzdálenost drážek 22, 23 a tím i lamelových paprsků 10, 11 jsou zvoleny tak, aby se mezi jednotlivými lamelovými paprsky 10, 11 vyskytoval jenom nepatrný odstup asi 1 mm - nebo i méně.
Tkací rotor 5. by mohl být samozřejmě místo' - zde popsaného způsobu sestrojen na způsob otáčivého paprsku, známého od tkalcovských - stavů s vlnitými prošlupy, z jednotlivých ' lamel kruhovitého tvaru a destiček opatřených výstupky. Tkací rotor tohoto druhu musel by se však prakticky při každé změně výrobku' zcela demontovat, nově sestavit . a opět zamontovat.

Claims (15)

  1. PŘEDMĚT
    1. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy, s tkacím rotorem, který má prošlupní přidržovací ústrojí pro osnovní niti přes danou dráhu v horním nebo dolním postavení prošlupu a přírazné lamely pro vnesené útky, přičemž každému prostoru ve směru útku mezi dvěma sousedními příraznými lamelami je přiřazeno vždy jedno prošlupní přidržovací ústrojí pro stanovení horního nebo dolního postavení prošlupu ve směru osnovních nití před tkacím rotorem je uspořádáno ovládací zařízení k bočnímu vychýlení a volitelnému přiřazení každé osnovní niti k prošlupnímu přidržovacímu ústrojí pro stanovení horního nebo dolního postavení prošlupu, vyznačený tím, že na tkacím rotoru (5) je mezi vždy dvěma sousedními příraznými lamelamj (12), následujícími za sebou ve směru (P) 1 otáčení tkacího rotoru (5), uspořádána vždy jedna vodicí lamela (13) pro osnovní niti (4) a spojovací čáry vodicích lamel (13) ve směru otáčení (P) tkacího rotoru (5) leží ve směru útku mezi dvěma sousedními příraznými lamelami (12).
  2. 2. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 1, vyznačený tím, že spojovací čáry vodicích lamel (13) leží vždy ve střední rovině prostoru mezi dvěma sousedními příraznými lamelami (12).
  3. 3. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 2, vyznačený tím, že přírazné lamely (12) jsou uspořádány stejnoměrně po obvodě tkacího rotoru (5) v podobě prvních lamelových paprsků (10), probíhajících rovnoběžně s podélnou osou tkacího rotoru (5) a ve směru útku, a mezi vždy dvěma prvními lamelovými paprsky (10), následujícími za sebou ve směru (P) otáčení tkacího rotoru (5), je uspořádán vždy jeden druhý lamelový paprsek (11) obsahující vodicí lamely (13), který probíhá také rovnoběžně s podélnou osou tkacího rotoru (5).
  4. 4. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 3, vyznačený tím, že uvnitř každého druhého lamelového paprsku (11) jsou uspořádána prošlupní přidržovací ústrojí (14, 15), přičemž vždy ve směru útku mezi dvěma sousedními vodícími lamelami (13) je uspořádáno střídavě jedno prošlupní přidržovací ústrojí (14) pro horní postavení prošlupu nebo jedno prošlupní přidržovací ústrojí (15) pro dolní postavení prošlupu.
    VYWÁLEZU
  5. 5. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle ' bodu 4, vyznačený tím, že přírazné lamely (12) prvních lamelových paprsků (10) na straně jedné a vodicí lamely (13) druhých lamelových paprsků (11) na straně druhé jsou uspořádány ' podél obvodových kružnic na plášti tkacího rotoru (5) a obvodové kružnice, přiřazené prvním lamelovým paprskům (10) a druhým lamelovým paprskům (11), jsou vzájemně posunuty o poloviční rozteč obojích lamelových paprsků (10, 11).
  6. 6. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 5, vyznačený tím, že prošlupní přidržovací ústrojí (14) . pro horní postavení prošlupu a prošlupní přidržovací ústrojí (15) pro dolní postavení prošlupu jsou uspořádána jednotlivě vždy podél obvodových kružnic na plášti tkacího rotoru (5).
  7. 7. Tkalcovský stav s radovými prošlupy podle bodů 1 až 6, vyznačený tím, že tkací rotor (5) vykazuje trubkovitý válec (20), který je opatřen na svém plášti drážkami (22, 23), rovnoběžnými -s podélnou osou tkacího rotoru (5), k pnutí přírazných lamel (12) anebo prošlupních přidržovacích ústrojí (14) pro horní postavení prošlupu jakož i vodicích lamel (13).
  8. 8. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 7, vyznačený tím, že prošlupní přidržovací ústrojí (15) pro dolní postavení prošlupu jsou nahrazena rozpěrnými prvky (24), které jenom krajně -nepatrně přečnívají přes plášt trubkovitého válce (20) a jsou - vytvořeny jako podložky pro osnovní niti (4) v dolním postavení prošlupu.
  9. 9. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 7, vyznačený tím, že na plášti trubkovitého válce (20) je uspořádáno deset až dvacet, zejména však čtrnáct dvojic drážek (22, 23).
  10. 10. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle- bodů 7 až 9, vyznačený tím, že prošlupní přidržovací ústrojí (14) pro horní postavení prošlupu vykazují na své horní části (25), přečnívající přes plášť trubkovitého válce (20), tvar prstu zakřiveného proti směru (P) otáčení tkacího rotoru (5), jehož vnější zakřivená plocha je vytvořena jako podložka pro osnovní niti (4) v horním postavení prošlupu a jehož vnitřní zakřivená plocha ohraničuje shora a ve směru (P) otáčení - tkacího rotoru (5) zpředu vybrání (19) jako . vodicí kanál pro zanášení útku.
  11. 11. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 10, vyznačený tím, že vybrání (19) jako vodicí kanál pro zanášení útku je ohraničeno zdola pláštěm trubkovitého válce (20) a ve směru (P) otáčení ' tkacího rotoru (5) a směrem dozadu příraznými lamelami (12) sousedního prvního lamelového paprsku (10).
  12. 12. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodů 2 a 11,. vyznačený tím, že vodicí lamely (13) vykazují na své horní části (27), přečnívající přes plášť trubkovitého válce (20) , podobu rovnoběžníkového křídla, které je opatřeno na svém okraji, obráceném k trubovitému válci (20), obrysem odpovídajícím vnitřní zakřivené ploše prstovité horní části (25) prošlupních přidržovacích ústrojí (14) pro horní postavení prošlupu, který ohraničuje shora a zpředu vybrání (19) . ' vodícího kanálu pro zanášení útku.
  13. 13. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodů 10 až 12, vyznačený tím, že uvnitř prvních lamelových paprsků (10) je mezi vždy dvěma příraznými lamelami (12) · uspořádán vždy jen rozpěrný prvek (24).
  14. 14. Tkalcovský stav . s řadovými prošlupy podle bodu 13, vyznačený· tím, že přírazné lamely (12) a vodicí lamely (13) vykazují stejnou tloušťku a tloušťka prošlupních přidržovacích ústrojí (14) pro horní postavení prošlupu a rozpěrných prvků (24) činí trojnásobek tloušťky přírazných lamel (12).
  15. 15. Tkalcovský stav s řadovými prošlupy podle bodu 14, vyznačený tím, že vzájemný odstup · mezi prvními lamelovými paprsky (10) a druhými lamelovými paprsky (11) činí nejvýše 2 mm, zejména však 1 mm.
CS798048A 1978-12-07 1979-11-22 Loom with the series shed with the weaving rotor CS216198B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1251178A CH633590A5 (de) 1978-12-07 1978-12-07 Reihenfachwebmaschine mit einem webrotor.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216198B2 true CS216198B2 (en) 1982-10-29

Family

ID=4383693

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS798048A CS216198B2 (en) 1978-12-07 1979-11-22 Loom with the series shed with the weaving rotor

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4290458A (cs)
EP (1) EP0013321B1 (cs)
JP (1) JPS5580533A (cs)
AT (1) ATE2384T1 (cs)
CH (1) CH633590A5 (cs)
CS (1) CS216198B2 (cs)
DE (1) DE2964677D1 (cs)
SU (1) SU1001865A3 (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH645418A5 (de) * 1980-03-27 1984-09-28 Rueti Ag Maschf Einrichtung zur fuehrung eines mittels eines stroemenden fluidums angetriebenen schussfadens im webfach einer webmaschine.
CH657875A5 (de) * 1982-04-20 1986-09-30 Rueti Ag Maschf Lamellenkamm fuer webmaschinen, insbesondere fuer den webrotor von reihenfachwebmaschinen, und verfahren zu dessen herstellung.
DE3363418D1 (en) * 1982-12-10 1986-06-12 Rueti Ag Maschf Linear-shed multiphase loom with a weaving rotor
EP0111071B1 (de) * 1982-12-14 1987-02-04 Maschinenfabrik Sulzer-Rüti Ag Reihenfachwebmaschine mit einem Webrotor
EP0137071B1 (de) * 1983-10-12 1986-06-11 Maschinenfabrik Sulzer-Rüti Ag Webrotor für Reihenfachwebmaschinen
DE3406129C1 (de) * 1984-02-21 1985-07-25 Maschinenfabrik Sulzer-Rüti AG, Rüti, Zürich Webrotor fuer Reihenfachwebmaschinen
DE59108995D1 (de) * 1990-05-11 1998-07-02 Rueti Ag Maschf Reihenfachwebmaschine
DE59306953D1 (de) * 1992-05-15 1997-09-04 Rueti Ag Maschf Reihenfachwebmaschine
DE59207389D1 (de) * 1992-08-11 1996-11-21 Rueti Ag Maschf Vorrichtung zum Halten von Schussfäden für Reihenfachwebmaschinen
EP0584433A1 (de) * 1992-08-28 1994-03-02 Sulzer RàœTi Ag Einlegevorrichtung für eine Reihenfachwebmaschine
EP0592749A1 (de) * 1992-10-16 1994-04-20 Sulzer RàœTi Ag Webverfahren und Webmaschine zum Herstellen von Frottiergewebe
EP0645483B1 (de) * 1993-09-24 1997-04-16 Sulzer RàœTi Ag Einlegevorrichtung für eine Reihenfachwebmaschine und Reihenfachwebmaschine mit einer Einlegevorrichtung
US5950685A (en) * 1995-06-02 1999-09-14 Sulzer Rueti Ag Monolithic shed holding component for series shed weaving rotor
US5941288A (en) * 1995-06-02 1999-08-24 Sulzer Rueti Ag Shed holder element for the weaving rotor of a series shed weaving machine
DE19617145A1 (de) * 1995-06-02 1996-12-05 Rueti Ag Maschf Fachhalteelement zu dem Webrotor einer Reihenfachwebmaschine
SE521839C2 (sv) * 1997-04-14 2003-12-09 Tape Weaving Sweden Ab Vävt material bestående av varp och väft och hjälpmedel för att tillverka detsamma
EP3425095B1 (de) * 2017-07-07 2020-09-30 Groz-Beckert KG Webblatt und verfahren zu dessen herstellung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH107831A (de) * 1922-04-10 1924-11-17 Guyer Ernst Drehkörper von Fachbildungsvorrichtungen für Handwebevorrichtungen und Webstühle.
US2742058A (en) * 1950-01-13 1956-04-17 Gentilini Augusto Loom
US2893440A (en) * 1955-01-15 1959-07-07 Dev Textile Sa Rectilinear loom
FR1598476A (cs) * 1967-12-29 1970-07-06
CH543621A (de) * 1972-04-14 1973-10-31 Rueti Ag Maschf Einrichtung zum Bilden von Gewebebindungen
IT1063743B (it) * 1976-02-10 1985-02-11 Bonetti Danilo Telaio per tessitura
JPS54158271A (en) * 1978-06-02 1979-12-13 Citizen Watch Co Ltd Electronic watch with calendar

Also Published As

Publication number Publication date
ATE2384T1 (de) 1983-02-15
EP0013321A1 (de) 1980-07-23
JPS6317935B2 (cs) 1988-04-15
SU1001865A3 (ru) 1983-02-28
DE2964677D1 (en) 1983-03-10
US4290458A (en) 1981-09-22
JPS5580533A (en) 1980-06-17
EP0013321B1 (de) 1983-02-02
CH633590A5 (de) 1982-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS216198B2 (en) Loom with the series shed with the weaving rotor
CS219261B2 (en) Linear shed multiphase weaving machine with a weaving rotor
US3848642A (en) Shed forming device
US4492254A (en) Apparatus for guiding a fluid medium driven weft thread in the shed of a weaving machine and use of the apparatus at a multiple longitudinal traversing shed weaving machine
US2742058A (en) Loom
US3640314A (en) Shed-forming apparatus on a loom
CS248713B2 (en) Loom with the succesive serial shed
JPH04100955A (ja) 厚地織物用オサ打ち装置
US3477475A (en) Weaving loom
US3720236A (en) Arrangement for forming a selvage for use on a loom
US3450167A (en) Looms for weaving cut-pile fabrics
US1889076A (en) Loom
US4378820A (en) Apparatus for beating-up weft thread in travelling wave shedding looms
US3809130A (en) Arrangement for driving weft insertion means
US3500871A (en) Guide arrangement for pick laying-in members
US2080775A (en) Shedding mechanism for circular looms
US2638935A (en) Apparatus for producing woven fabrics
US3310071A (en) Rectilinear loom of the "pick-pick" type
US2587009A (en) Reciprocating reed for loom lay
US3392756A (en) Weft inserting apparatus in multiple looms
US5947163A (en) Series shed weaving rotor with staggered beat-up lamella
US2263148A (en) Loom
CZ290795B6 (cs) Víceproąlupní tkací stroj se sériovým proąlupem
CS227167B1 (en) Travelling wave shedding loom
CZ20003532A3 (cs) Víceproąlupní tkací stroj se sériovým proąlupem