Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Vícestupňové planetová převodovka

Abstract

Vynález řeší kinematická schéma planetové převodovky, tvořené třemi jednoduchými planetovými soukolími, dvěma spojkami a třemi brzdami. Podstatou vynálezu je kinematické vazba jednotlivých částí jednoduchých planetových soukolí mezi sebou, umístění dvou spojek a tří brzd. Kdy při použití tří jednoduchých planetových soukolí, dvou spojek a tří brzd se dosáhne čtyř dopředných a dvou zpětných převodových stupňů. Každý převodový stupeň je zařazen sepnutím jedná spejky a jedné brzdy, případně dvou spojek.

Landscapes

Show more

CS215665B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Jan Dostal
Ivan Sebesta

Worldwide applications
1980 CS

Application CS381880A events

Description

Předmětem vynálezu je vícestupňová planetová převodovka pro motorové vozidla a stavební stroje, tvořená třemi jednoduchými planetovými soukolími, dvěma spojkami a třemi brzdami.
Stávající převodovky používají kinematické schéma typu Simpson s přidaným planetovým soukolím pro nejnižší,stupeň, případně typu Wilson. U těohto zapojení jsou nevýhodou vy-, soké relativní ptáčky satelitů, případně velké točivé momenty na některých převodových stupních, což klade vysoké nároky na ložiska satelitů a omezuje zatížitelnost a životnost převodovky. Také možnost zvolit vhodnější odstupnění převodových stupňů a poměrů je ztížena.
Výše uvedené nedostatky jsou odstraněny vícestupňovou převodovkou podle vynálezu, tvořenou třemi jednoduchými planetovými soukolími, dvěma spojkami a třemi brzdami, jehož podstatou je, že výstupní hřídel je pevně spojen s unéšečem třetího soukolí a s korunovým kolem druhého soukolí. Korunové kolo prvého soukolí je pevně spojeno s unéšečem druhého soukolí a s korunovým kolem třetího soukolí. Spojka dopředných supňů spojuje vstupní hřídel s hřídelem dopředných stupňů, který je pevně spojen s centrálním kolem třetího soukolí. Spojke zpátečky spojuje vstupní hřídel s hřídelem zpátečky, který je pevně spojen s centrálním kolem prvého soukolí a s centrálním kolem druhého soukolí. Přičemž skříň převodovky je spojena prvou brzdou s hřídelem zpátečky, druhou brzdou s unéšečem prvého soukolí a třetí brzdou s korunovým kolem prvého soukolí.
Provedením převodovky podle vynálezu se dosáhne nižší relativní otáčky satelitů a menší zatížení jednotlivých planetových soukolí, čímž se zvý*í životnost ložisek a ozubení.
Na obr. 1 je jedno z možných schémat zapojení převodovky podle vynálezu, na obr. 2 je další možná varianta schéma převodovky podle vynálezu. Na obr. 3 je schéma řazení jednotlivých převodových stupňů.
Výstupní hřídel 4 je pevně spojen s unéšečem třetího soukolí Cas korunovým kolem druhého soukolí B. Korunové kolo prvého soukolí A je pevně spojeno s unéšečem druhého soukolí B a s korunovým kolem třetího soukolí C. Spojka dopředných stupňů Sl spojuje vstupní hřídel 1 s hřídelem dopředných stupňů 2, který je pevně spojen s centrálním kolem třetího soukolí C. Spojka zpátečky S2 spojuje vstupní hřídel 1 s hřídelem zpátečky 2· Hřídel zpátečky 3 je pevně spojen s centrálním kolem prvého soukolí A a s centrálním kolem druhého soukolí B. Skříň převodovky 2 Je spojena prvou brzdou Bl s hřídelem zpátečky 3, druhou brzdou B2 s unéšečem prvého soukolí A a třetí brzdou B3 β korunovým kolem prvého soukolí A.
Při 1° je sepnuta spojka dopředných stupňů Sl a třetí brzda B3. Třetí soukolí C pracuje jako prostý planetový převod, zatímco prvé soukolí A a druhé soukolí B se protáčejí bez zatížení.
Při 11° je sepnuta spojka dopředných stupňů Sl a druhá brzda B2. Prvé soukolí A, druhé soukolí B a třetí soukolí C tvoří složený diferenciální převod.
Při 111° je sepnuta spojka dopředných Sl a prvé brzda Bl. Druhé soukolí B a třetí soukolí C pracují jako složený diferenciální převod, prvé soukolí A se volně protáčí bez zatížení.
Při IV° je současně sepnuta spojka dopředných stupňů Sl a spojka zpátečky S2. Celé planetová část se točí jako jeden celek.
Při zpátečce RI° je sepnuta spojka zpátečky S2 a třetí brzda, B3. Druhé soukolí B firacuje jako prostý převod, prvé soukolí A a třetí soukolí C se volně protáčejí bez zatížení.
Při zpátečce RII° je sepnuta spojka zpátečky S2 a druhá brzda B2. Prvé soukolí A a druhé soukolí B pracují jako složený diferenciální převod. Teří soukolí C se volně protáčí bez zatížení.
Při volbě zubů planetových soukolí:
soukolí:
počet zubů korunového kola: 85 počet zubů centrálního kola: 27?
se dosáhne těchto převodů u jednotlivých převodových stupňů:
BII Rl I II III IV -1,43 -3,44 2,63 1,89 1,37 1,00
Na obr. 3 je uveden maximální počet pracovních režimů. Některé pracovní režimy a odpovídající převodové poměry nemusí být využívány, například zpátečka BII.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Vícestupňová planetová převodovka pro motorová vozidla a stavební stroje, tvořená třemi jednoduchými planetovými soukolími, dvěma spojkami a třemi brzdami, vyznačená tím,že výstupní hřídel (4) je pevně spojen s unáěečem třetího soukolí (C) a korunovým kolem druhého soukolí (B), korunové kolo prvého soukolí (A) je pevně spojeno s unáěečem druhého soukolí (B) a s korunovým kolem třetího soukolí (C), spojka dopředných stupňů (Sl) spojuje vstupní hřídel (1) s hřídelem dopředných stupňů (2), který je pevně spojen s centrálním kolem třetího soukolí (C), spojka zpátečky (S2) spojuje vstupní hřídel (1) s hřídelem zpátečky (3), který je pevně spojen s centrálním kolem prvého soukolí (A) a s centrálním kolem druhého soukolí (B), přičemž skříň převodovky (5) je spojena prvou brzdou (Bl) s hřídelem zpátečky (3), druhou brzdou (B2) s unáěečem prvého soukolí (A) a třetí brzdou (B35 s korunovým kolem prvého soukolí (A).