CS214879B2 - Method of removing the impurities from the triglyceride oils - Google Patents

Method of removing the impurities from the triglyceride oils Download PDF

Info

Publication number
CS214879B2
CS214879B2 CS775879A CS587977A CS214879B2 CS 214879 B2 CS214879 B2 CS 214879B2 CS 775879 A CS775879 A CS 775879A CS 587977 A CS587977 A CS 587977A CS 214879 B2 CS214879 B2 CS 214879B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
oil
ppm
added
lecithin
phosphatides
Prior art date
Application number
CS775879A
Other languages
English (en)
Inventor
Jacobus C Segers
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of CS214879B2 publication Critical patent/CS214879B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Edible Oils And Fats (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu - odstraňování nečistot z triglyceridových olejů, označovaného běžně jako rafinace -triglyceridových olejů.
Trlglyceridové - oleje jsou velmi hodnotnou surovinou. Surové nebo nedokonale rafinované’ oleje - obsahují ’ .tri-glyceridy mastných kyselin ’ a dále -menší množství složek, jako' jsou například barviva, cukry, sterolglůkcsidy, - vosky, proteiny, parciální glyceridy, volné mastné kyseliny, fosfatidy, kovy atd. V závislosti na předpokládaném použití oleje musí být některé z těchto nečisto-t obsažených v malém množství, nebo všechny tyto nečistoty alespoň částečně odstraněny.
Obzvláště důležitou skupinou složek . -obsažených v malém množství jsou fosfatidy. Fosfatidy se -mohou -dělit -do dvou tříd, na . Tiydralov-atelné a nehydratovatelné fosfatidy. Hlavní složkou hydratovatelných fosfatidů je fosfatidylcholin, zatímco hydratovatelné fosfatidy sestávají hlavně z vápenatých a horečnatých solí fosfatidové kyseliny a fosfatidylethanolaminu.
Hydratovatelné fosfatidy se mohou -snadno odísitranit z -olejů zpracováním olejů vodou nebo párou, zpravidla za vyšší teploty; . při tomto zpracování se fosfatidy hydratují a stávají -se v oleji nerozpustnými a mohou se proto oddělit. Produkt takto - získaný ' -se · zpravidla nazývá lecithin. . <
Odstraňování nehydratovatelných fosfatidůý·· představuje ' -obecně - větší problém; -vyžaduje jejich zpracování silnými -kyselinami - ' - nebo· alkáliemi- pro jejich převedení na _ -hydrova- telnou formu. ' : Při - běžném rafinačním- ' procesu triglyceridových - olejů se - -hydratovatelné fosfatidý odstraňují - zpracováním, jak· - -bylo - shora popsáno, načež - se - olej zpracovává alkálií, zpravidla - , při vyšší teplotě, k neutralizaci volných mastných kyselin obsažených v oleji a k převedení nehy^a^ate^^ fosfatidů na - hydratovarelnou formu. Často se před zpracováním louhem přidává kyselina fosforečná, která napomáhá -při odstraňování ^hydra^a^ných fosfatidů. Tuky na výrobu - mýdla, tak zvaný soapstock, které se vytvářejí- v průběhu zpracování louhem, se z neutralizovaného oleje oddělí.
Tento’ - proces má mnohé nedostatky, jako je použití nadbytku alkálie k neutralizaci fosforečné -kyseliny, která -se předtím - přidává. - Jako další nedostatk -se uvádí, že vápenaté a horečnaté ionty uvolňované z nehydratovatelných fosfatidů vytváře-jí nerozpustné fosforečnany. Vysrážené vápenaté a hořečnaté fosforečnany -vytvářejí těžké -kaly obsahující stržený olej, a tyto kaly zanášejí buben odstředivky používané к oddělování tuku na výrobu mýdla od oleje. Kromě toho fosfatidy, cukry, glycerin a jiné složky obsažené v malém množství přicházejí do tuku na výrobu mýdlla a způsobují potíže při procesu štěpení mýdla. V průběhu štěpení mýdla přecházejí tyto nečistoty do kyselé vody a způsobují problémy s odpadní vodou.
Aby se předešlo nedostatkům běžného rafínačníhO' způsobu, byly navrženy četné způsoby zlepšení stupně odslizování, aby se dosáhlo dokonalejšího odstranění slizu z oleje před jeho zpracováním alkáliemi.
Při způsobu podle amerického patentového spisu čišící 2 245 537 se slizové látky jiné než fosfatidy nejdříve srážejí malým množstvím vody, obsahující s výhodou prostředek pro srážení bílkovin, zatímco fosfatidy se srážejí s potaiocí slabě kyselého vodného roztoku .
Při způsobu podle amerického patentového spisu číslo 2 351 184 se slizy odstraňují z triglyceridových olejů přidáním mírně kyselého vodného· roztoku do oleje, zahřátím oleje ke koagulaci slizů, aglomerací slizů a jejich oddělením, z oleje odstředěním.
Při způsobu podle amerického patentového spisu číslo 2 576 958 se surové triglycerldové oleje odslizují přidáváním rafinačního činidla do oleje zředěného 5 až 25 % těkavého organického rozpouštědla při teplotě 0 až 15 °C. Slizy se oddělí z oleje odstředěním, zatímco rozpouštědlo se oddělí odpařením. Rafinačním činidlem může být kyselina nebo alkálie.
Americký patentový spis číslo 2 666 074 popisuje způsob rafinace, při kterém se vodný roztok někodíkasytné alifatické kyseliny přidává do oleje v takovém množství, aby byl obsah vody v oleji 0,1 až 0,5 °/o hmotnostního a množství přidané kyseliny, vztaženo na suchou bázi, je alespoň 0,01 % hmotnostního oleje, načež se směs bezprostředně podrobuje rafinaci alkálií.
Americký patentový spis číslo 2 782 216 popisuje způsob odslizování glyceridových olejů, při kterém se přidává anhydrld kyselin před přidáním odslizovací vody, v průběhu přidávání odslizovací vody nebo po přidání odslizovací vody. Celý proces se provádí při teplotě nad 40 °C.
Francouzský patentový spis číslo 1 385 670 popisuje způsob odslizování, při kterém se před přidáním odslizovací vody .přidává do oleje chlorovodíková kyselina. Při způsobu podle tohoto patentového spisu se celý proces má provádět při teplotě pod 4i0°C.
Ve francouzském patentovém spise číslo 1 388 671 se popisuje způsob odslizování částečného, při kterém se olej smísí s kyselinou dusičnou a pák se promyje vodou.
V britském patentovém spise čís. 1053 807 se popisuje způsob rafinace tuků a olejů, při kterém se tuky nebo oleje, které se mají rafinovat, dokonale smísí s dokonalou směsí obsahující emulgátor a vodný roztok kyseliny nebo kyselé soli a pak se nečistoty od dělí. Nečistoty se s výhodou oddělí přidáním adsorpčního činidla nebo bělicí hlinky a odstraněním adsorbentu nebo bělicí hlinky spolu s nečistotami filtrací.
Předmětem vynálezu je tedy způsob odstraňování nečistot z triglyceridových olejů, který je vyznačen tím, Že se olej před odsuzováním.smíchá s 0,01 až 5 % hmotnostními s výhodou s 0,1 až 2 %. hmotnostními hydratovatelného fosfatidů.
Způsob podle vynálezu je založen na poznatku, že oleje neobsahující žádné hydratovatelné fosfatidy nebo obsahující jen nízké množství hydratovatelných fosfatidů se mohou lépe rafinovat, jestliže se hydratovatelné fosfatidy přidají do oleje a tyto fosfatidy spolu s nečistotami se z oleje odstraní jakýmkoliv způsobem· odslizování.
Jakožto hydratovatelné fosfatidy1 se s výhodou používají fosfatidy, které se získají zpracováním rostlinných olejů, které je obsahují, jako· je olej sójový, podzemnicový, slunečnicový, řepkový a olej bavlníkových semen atd., párou nebo vodou a oddělením hydratovaných fosfatidů nebo lecitinu. Ostatně se při způsobu podle vynálezu může také použít hydratovatelného lecithinu z jiných zdrojů, jako z vaječného· žloutku, nebo se může použít synteticky připravených hydratovatelných fosfatidů. Před přidáním fosfatidů dio oleje, který se má čistit, se fosfatidy s výhodou suší za sníženého tlaku. Při způsobu podle vynálezu se dále může použít částečně hydrolyzovaného lecithinu, hydro'xyloVaného lecithinu a/nebo acylovaného lecíthinu. Může se také použít fosfatidových frakcí, které se získají frakcionaci uvedených fosfatidů rozpouštědlem nebo směsmi rozpouštědel.
Hydratovatelné fosfatidy se zpravidla přidávají v množství 0,01 až 5 hmotnostních %, počítáno· na olej, s výhodou v množství 0,1 až 2 hmotnostní °/o.
Hydratovatelné fosfatidy se mohou opět odstranit z oleje jakýmkoliv způsobem odsuzováním známých ze stavu techniky v závislosti na typu zpracovávaného oleje a na druhu nečistot, které jsou v něm zahrnuty.
Takové způsoby zahrnují odslizování vodou nebo párou a odstředění shora popsaným způsobem. Odslizování se může napomáhat přidáním elektrolytů, jako jsou například zředěné nebo koncentrované kyseliny, anhydridy kyselin nebo· alkálie, soli a/nebo povrchově aktivní látky, do oleje. Vhodné způsoby odslizování jsou popsány například v amerických patent, spisech č. 2 245 537; 2 351184; 2 576 985; 2 666 074 a 2 782 216, ve francouzských patentových spisech číslo 1 385 670 a 1 388 671, v britských patentových spisech č. 1053 807 a 1039 439.
Zvláště výhodný způsob pro odstraňování fosfatidů je popsán v britském patentovém spise č. 4 049 686, podle kterého se fosfatidy z oleje odstraní1 smíšením oleje s koncetrovanou kyselinou nebo s anhydrldem kyselí214879 ny o hodnotě pH alespoň 0,5, měřeno při teplotě 20 °C v jednomolárním vodném roztoku, dispergoiváním 0,2 až 5 hmotnostních procent vody do< získané směsi a konečně oddělením vodného kalu obsahujícího slizy г oleje, přičemž se směs oleje, vody a kyseliny nebo anhydridu kyseliny udržuje po dobu alespoň 5 minut při teplotě nižší než 40 °C před oddělením vodného kalu. Tímto způsobem se z oleje také odstraní nehydratovatelné fosfatidy. Tento způsob je tudíž výhodný, jestliže se způsobem podle vynálezu zpracovávají oleje obsahující nehydratovátelné fosfatidy.
Tento způsob se s výhodou provádí přidáním kyseliny nebo anhydridu kyseliny do oleje při teplotě alespoň 60 °C, zvláště 65 až 90 5C. Zvláště se používá vodného roztoku použivatelných kyselin obsahujícího alespoň 25 % kyseliny. S výhodou se do oleje přidává 0,001 až 0,5 % kyseliny citrónové (počítáno na suchou kyselinu). S výhodou se před oddělením vodného kalu upraví teplota směsi oleje, vody a kyseliny na 20 až 35 °C.
Fosfatidy se dále mohou odstraňovat ultrafiltrácí; tento proces je popsán v britském patentovém spise číslo 2 521 074. Také způsobem, podle tohoto vynálezu se odstraňují nehydratovatelné fosfatidy spolu s hydratovatelnými fosfatidy.
Na všechny uvedené patentové spisy se v tomto popisu odkazuje.
Způsob podle tohoto vynálezu má četné výhody. Prováděním způsobu před běžným způsobem rafinace alkálií se odstraňují z oleje nečistoty, jako je cukr, sterolglukosidy, glycerin, proteiny, vosky atd., a způsobu lze použít například pro přípravu krmiv. Při způsobu podle známého· stavu techniky se tyto látky odstraňují alkalickou rafinací s tuky na výrobu mýdla, přičemž docházelo často к potížím při štěpení tuků na výrobu mýdla, jako к vytváření emulze, která se obtížně odděluje a vede ke ztrátám vysoce kyselých olejů. Při štěpení tuků na výrobu mýdla přecházejí uvedené látky částečně do kyselé vody a to znamená že musí být vyhazovány spolu s odpadní vodou.
Při použití způsobu podle vynálezu se může alkalický rafinační způsob často zcela vypustit a mastné kyseliny se oddělují destilací.
Způsobem podle vynálezu se mohou odstraňovat těžké kovy, jako je železo, a to je velmi důležité, jelikož tyto těžké kovy mají nepříznivý vliv na stabilitu olejů. Při běžných způsobech se těžké 'kovy odstraňují zpracováním silnými kyselinami a bělicí hlinkou; tento* proces však vede ke značným ztrátám olejů а к problémům s odpadní hlinkou v odpadní vodě.
Další předností způsobu podle vynálezu je skutečnost, že se zlepšuje oddělování nehydratovatelných fosfatidů předchozím přidáním hydratovatelných fosfatidů. Tato přednost má zvláštní význam při způsobech popsaných v americkém patentovém spise č. 2 782 216 a v britském patentovém spise č. 4'049 686, když se dají čistit oleje bez obsahu nebo s nízkým obsahem hydratovatelných fosfatidů a se značným množstvím nehydratovatelných fosfatidů, jako je olej řepkový, slunečnicový atd. Kromě toho- se zjistilo, že v takových procesech se může použít nižšího množství kyseliny nebo anhydridu kyseliny, než jakého je zapotřebí, při způsobu bez předchozího přidání hydratovatelných fosfatidů. To znamená nejen úsporu ve spotřebě kyseliny nebo anhydridu kyseliny, ale vede to také ke zlepšení kvality fosfatidů.
Obecně je výhodné odstraňovat přidané hydratovatelné fosfatidy jednoduchým způsobem odslizování vodou, jak bylo shora popsáno, v případech, kdy rafinované oleje neobsahují nehydratovatelné fosfatidy nebo> obsahuj jen malé množství nehydratovatelných fosfatidů, jako v případě palmového oleje, palmojédrového oleje, kokosového oleje atd.
Pro oleje obsahující nehydratovatelné fosfatidy, jako je sójový olej, olej lněných semen, řepkový olej atd., se při rafinací dává přednost způsobu podle britského patentového spisu č. 4 049 686.
Způsob podle vynálezu je objasněn v připojených přkladech, není však jimi nijak omezován. V příkladech jsou všechna procenta míněna hmotnostně.
Přikladl
DO' dvou sójových olejů, ze kterých ise hydratovatelné fosfatidy odstranily srážením párou oi teplotě 90 °C a oddělením takto vysrážených fosfatidů, přičemž oleje v podstatě obsahují nehydratovatné fosfatidy hlavně ve formě fosfatidové kyseliny (PA), se přidají různá množství hydratovatelných suchých fosfatidů nebo lecifhinu, získaných shora popsaným způsobem zpracování párou. Provádějí se také srovnávací zkoušky, ve kterých se nepřidává žádný hydratovatelný lecithin. Tyto dva oleje, z nichž jeden obsahuje 255 ppm fosforu a druhý 183 ppm fosforu ve formě nehydratovatelných fosfatidů, se zpracovávají. Oleje se zahřívají na teplotu 70 °C, smísí se s lecithinem (s výjimkou srovnávacích příkladů 3, 4, 6, 14, 21, 26, 27 a 31), přidává se roztok kyseliny citrónové ve vodě (1:1) do oleje a po smíšení kyseliny s olejem se smiěs ochladí na teplotu 30 °C. Pak se smísí 1,5 % vody s olejem a olej se nechá stát po· dobu 60 minut za mírného míchání. Pak se fosfatidy odstraní odstředěním.
Pro výzkum vlivu přidávání lecithinu á přidávaného množství kyseliny citrónové na odstraňování fosfatidů provedena série zkoušek, popsaných v tabulce 1.
Šarže číslo Tabulka 1 Roztok kyseliny citrónové (1:1) ;% Množství přidaného lecithinu '%
1 0,30 0,25
2 0,22 0,25
3 0,22 0,00
4 0,08 0,00'
5 0,30 1,00
6 0,30 0,00
7 Šarže· 1 0,08 0,50
8 183 ppm P 0,08 0,25
9 0,15 0,50
10 0,15 1,00
11 0,22 0,50
12 0,30 0,50
13 0,22 1,00
14 0,15 0,00
15 0,08 1,00
16 . 0,15 0,25
17 0,08 0,50
18 0,22 0,25
19 0,08 0,25
20 0,15 0,25
21 0,15 0,00
22 0,30 0,50
23 0,22 0,50
24 0,08 1,00
25 . šarže 2 0,30 1,00
26 255 ppm1 P 0„22 0,00
27 0,30 OjOO
28 0,30 0,25
29 0,15 1,00
30 0,15 0,50
31 0,08 0,00
32 0,22 . 1,00
Výsledky jsou statisticky zhodnoceny a jsou uvedeny v grafické formě na obr. 1 a
2. Na o-br. 1 je·'průměrný obsah zbytkového fosforu čtyř zkoušek s různým množstvím kyseliny citrónové uveden jako funkce množství lecithinu přidaného do obou Olejů.
Z obr. je zřejmé, že pro olej s 183 ppm fosforu se· střední obsah fosforu může snížit na 21 · ppm, jestliže se. nepřidá žádný lecltlhin, zatímco přidání jen 0,25 % lecithinu vede ke snížení středního •obsahu fosforu asi na 16 ppm. Pro olej obsahující 255 ppm' se střední 'obsah fosforu sníží 'asi na 36 ppm bez přidání lecithinu a na 19 ppm v případě, 'kdy se přidá 0,5 . % lecithinu.
Na obr. 2 je uveden střední zbytkový obsah fosforu dvou zkoušek s dvěma Oleji jako funkce množství roztoku kyseliny citrónové za použit- množství přidaného lecithinu jako parametru .pro· různé křivky. Obrázek zřejmě ukazuje, že přidání hydratovatelného fosfatidu ve formě lecithinu umožňuje· silné snížení množství přidávané kyseliny za dosahování stále stejného stupně odsuzování.
P ř í k 1 a d 2
Do kapalné frakce palmového oleje, ' získaného roizpoustědlovou frakcionací surového palmdvého oleje a obsahující 4 ppm fosforu a 10 ppm železa se přidá 0,3· ®/o hydratovatelných fosfatidů. Fosfatidy se olck>traňujt opět způsobem popsaným v příkladu 1. Po-, zpracování se obsah ·fosforu zvýší na 9 ppm a obsah železo· klesne na 1,9 ppm, což ukazuje, že způsob podle vynálezu umožňuje silné snížení obsahu železa v oleji.
Příklad 3
Opakuje se způsob popsaný v příkladu 2 s Olejem kokosových ořechů, obsahujícím· 6,3 ppm železa. · Po zpracování se obsah železa· sníží na 1,2 ppm. Obsah fosforu před zpracováním je 24 ppm, · po zpracování 25 ppm.
Příklad 4 a 5
Do ·500 g surového řepkového oleje se přidá 0,3 % a popřípadě 0,9 % hydratovatelných fclsfatidů ve formě lecithinu sójových bobů. Olej se pak zahřeje na teplotu 70 °C, smísí se s 0,3 % 1:1 roztoku kyseliny citrónové a míchá se po dobu 15 minut. Pak se směs ochladí na teplotu 30 °C, přidá se 5 % vody a po jednohodinovém míchání se oddělí vodný kal odstředěním. Vzniklý olej se analyzuje na obsah fosforu, vápníku a hořčíku. Provádějí se také srovnávací zkoušky za použití téhož postupu, avšak bez přidání lecithinu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce 2.
Tabulka 2
Přidaný lecithin Obsah
% fosforu p,pm vápníku ppm hořčíku ppm
Výchozí olej 131 113 21
Srovnávací vzorek 26 14 3
Příklad 4 0,3 17 4 1
Příklad 5 0,9 8 0,9 0,3
Z čísel v tabulce vyplývá, že předběžné přidání lecithinu má příznivý vliv jak na odstraňování fosfatidů tak také na odstraňování vápníku a hořčíku.
Příklady 6 a 7
Způsob, popsaný v příkladu 4, se opakuje se surovým olejem že lněných semen. Výsledky jsou shrnuty v tabule 3.
Tabulka 3
Přidaný lecithin (%) Obsah fosforu * (ppm)
Výchozí olej 160
Srovnávací vzorek 27 ‘
Příklad 6 0,3 10 *
Příklad 7 0,9 9 *
* průměrná hodnota dvou zkoušek
Příklad 8
Sójový olej, ze kterého se většina hydratovatelných fosfatidů odstraní přidáním vody a odstředěním a mající zbytkový obsah fosforu 78 ppm, se smísí s 0,3 % v alkoholu rozpustné frakce o-bchodňího lecithinu sójových bobů, připraveného· způsobem popsaným v německém patentovém spise (NSR) č. 1 492 952, při teplotě oleje 70 °C. Pak se přidá 0,1 % 1 : 1 roztoku kyseliny citrónové, směs se ochladí na teplotu 30° C, pak se přidá 2,5 % vody a po dvouhodinovém mírném míchání se směs odstředí. Po tomto zpracování· se v oleji nedokáže žádný fosfor.
Jestliže se týž způsob opakuje bez přidání leclthinové frakce, získá se olej obsahující 21 ppm fosforu.
P ř í к 1 a d 9
Olej ze sójových bobů, ze kterého je odstraněna většina hydratovatelných fosfatidů přidáním vody a odstředěním, mající zbytkový obsah fosforu 100 ppm, se smísí s 0,3 % enzymaticky hydrolyzovaného lecithinu, připraveného způsobem popsaným v americkém patentovém spise č. 3 652 397, při teplotě oleje 70 °C. Pak se přidá 0,1 % 1:1 roztoku kyseliny citrónové, směs se ochladí na teplotu 30 °C,pak se přidá 2,5 % vody a po dvouhodinovém mírném míchání se směs odstředí. V získaném oleji nezjištěn žádný fosfor.
Jestliže se opakuje stejný postup, avšak bez přidání lecithinu, obsahuje získaný olej 22 ppm fosforu.
Příklad 10
Olej ze sójových bobů, ze kterého byla většina hydratovatelných fosfatidů odstraněna odslizováním vodou, mající zbytkový obsah fosforu 112 ppm, se smísí s 0,3 % lecithinu, získaného odslizojvánfm acetanhydridem způsobeným· popsaným v americkém patentovém spise č. 2 782 216, při teplotě oleje 70 °C. Pak se přidá 0,1 % 50% roztoku kyseliny citrónové, směs se ochladí na teplotu 30 °C, pak se přidá 2,5 % vody a po dvouhodinovém mírném míchání se směs odstředí.
Získaný olej obsahuje 6,9 ppm fosforu.
Jestliže se popsaný způsob opakuje, avšak bez přidání lecithinu, má získaný olej 31 ppm fosforu. Jestliže se použije 0,3 % roztoku kyseliny citrónové místo 0,1 °/o roztoku kyseliny citrónové, je obsah fosforu v získaném oleji jen 0,4 ppm.
Příklad 11
Do tří podílů surového řepkového oleje, jehož obsah fosforu je 133 ppm, se přidá
0,3; 0,6 а 1,2 % obchodního lecithinu ze sójových bobů při teplotě oleje 70 °C. Pak se přidá 0,1 50% roztoku kyseliny citrónové, směs se ochladí na teplotu 30 °C a pak se přidá .2,5 % vody. Po jednohodinovém mírném míchání se směs odstředí. Výsledný olej má obsah fosforu 17, 11 a 4,8 ppm.
Jestliže se popsaný způsob opakuje, avšak beiz přidání lecithinu, získá se olej s obsahem fosforu 79 ppm.
Příklad 12
Surový olej ze slunečnicových semen, mající obsah fosforu 65 ppm a obsah vosku 1445 ppm, se smísí při teplotě 70 °C s 0,3 '% obchodního lecithinu. Pak se přidá 0,3 % 60% roztoku kyseliny citrónové. Směs se ochladí na teplotu 30 °C. Přidá se 2,5 % vody a poi jednohodinovém mírném míchání se směs odstředí. V takto získaném rafinovaném oleji není již fosfor dokázatelný a obsah vosku je 87 ppm.
Jestliže se· opakuje stejný postup, avšak bez přidání lecithinu, obsahuje získaný olej 11 ppm fosfořu a· 491 ppm vosku.
Příklad 13
Opakuje se způsob popsaný v příkladu 12 za použití oleje ze slunečnicových semen, obsahujícího 1276 ppm vosku a 72 ppm fosforu. Dále se používá 0,15 % 50’% roztoku kyseliny citrónové a směs se ochladí na teplotu 10 °C.
Získaný olej má Obsah fosforu 1,0 ppm a vosku 10 ppm.
Příklad 14
Surový palmový olej s obsahem železa ppm se· při teplotě 70 °C smísí s 1,0 % obchodního lecithinu ze sójových bobů s nízkým obsahem železa. Po 15 minutách míchání se přidá 2,5 % vody a po dalších minutách míhání se směs odstředí, stále při teplotě 70 °C. Obsah železa v získaném oleji je 7,2 ppm. Obsah fosforu před zpra cováním je 8,8 ppm, po ^pracování 26 ppm.
P ř í к 1 a d 1 5
Surový palmový olej s obsahem železa 14 ppm se při teplotě 70 °C smísí s 0,1 °/o oblchodníhió lecithinu ze sójových bobů s nízkým obsahem železa. Po 15 minutách míchání se přidá 0,1 % 50% roztoku kyseliniy citrónové a směs se míchá po dobu dalších 15 minut. Pak se přidá 2,5 % vody, míchá se dalších 15 minut a pak se směs odstředí, stále při teplotě 70 °C.
Takto získaný čřlej má obsah železa 3,2 p,pm. Obsah fosforu před zpracováními je 8,8 ppm, pó zpracování 12 ppm.
Příklad 16
Surový palmový olej, obsahující 7 ppm železa, se smísí při teplotě 70 °C s 0,3 % obchodního lecithinu. Po ochlazení na teplotu 40 °C se přidá 2,5 % vody. Po dvouhOdinovém mírném míchání se směs Odstředí. Výsledný olej obsahuje 2,7 ppm železa.
Jestliže se místo 0,3 % použije 1 % lecithinu, je obsah železa v získaném oleji 1,8 ppm. Obsah fosforu před zpracováním je 1,3 ppm., po zpracování 4,3 ppm.
Příklad 17
Surový palmový olej, obsahující 7 ppm železa, se zahřeje na teplotu 70 °C a přimíchá se 1,2 % obchodního lecithinu. Pak se přidá 0,1 % 50% roztoku kyseliny citrónové.
Po ochlazení na teplotu 40 °C se přidá 2,5 procenta vody a po dvouhodinovém míchání se směs odstředí.
Získaný olej obsahuje toliko 0,45 ppm železa. Obsah fosforu před zpracováním je 1,3 ppm a po· zpracování 1,6 ppm.
Příklad 18
Sójový olej, odslizovaný vodou s obsahem fosforu 97 ppm, se při teplotě 70 °C smísí s 3,0 % obchodního lecithinu. Míchá se po dobu 15 minut a přidá se 0,15 % ..acetanhydridu. Po dalších 15 minutách míchání se přidá
1.5 % vody. Po dalších 15 minutách míchání se směs odstředí, stále při teplotě 70 °C.
Získaný olej obsahuje 5,8 ppm fosforu. Jestliže se opakuje tentýž způsob, avšak bez přidání lecithinu, obsahuje získaný olej * 73 ppm fosforu.
Pří klad 19 · ' ' ·
Opakuje se způsob popsaný v příkladu 18, s tou výjimkou, že- se použije 1,0 % lecithinu, směs se po přidání acetanhydridu ochladí na teplotu 20 “C a po přidání vody se směs míchá po· dobu jedné hodiny při teplotě 30 °C, načež se směs odstředí při teplotě 20 °C. Obsah, fosforu v získaném dleji je
2.5 ppm.
Příklad 20
Slunečnicový olej, obsahující 72 ppm fosforu a 1276 ppm vosku, se při teplotě 70 °C smíchá s 0,3 % obchodního sójového lecithinu. Po· ochlazení se při teplotě 20 °C přidá 2,5 % vody. Směs se mírně míchá po dobu jedné hodiny při teplotě 20 °C a pak se odstředí. Vzniklý olej obsahuje 56 ppm fosforu a 18 ppm vosku.
Př í к 1 a d 21
1,5 kg oleje ze slunečnicových semen s
Ϊ 2;1:4 8 7 9 obsahem fosforu 58 ppm a s obsahem vosku 1805 ppm se smíchá s 0,3 % obchodního lecithinu. Pak se přidá 0,1 % kyseliny citrónové, rozpuštěné v 0,1 % vody, a míchá se po doibu 10 minut. Pak se přidá 1,5 °/o vody, imíchá se po dobu jedné hodiny a odstředí se. V průběhu celého postupu se teplota udržuja na 30 °C. Olej obsahuje po odstředění 4 ppm fosforu a 48 ppm vosku.

Claims (5)

  1. FREDMÉT
    1. Způsob odstraňování nečistot z triglyceridových olejů, vyznačený tím, že se olej před oďslizovánfm. smíchá s 0,01 až 5 % hmotnostními, s výhodou s 0,1 až
  2. 2 % hmotnostními hydratovátelnéhio fosfatidu.
    ,2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se do oleje přidá hydratovatelný fosfatid, získaný při odslizování vodou rostlinného oleje, jako oleje ze sójových bobů, podzemnicového oleje, oleje ze slunečnicových semen, řepkového oleje nebo oleje z bavlníkových semen.
    Příklad 22
    Opakuje se způsob popsaný v příkladu 21 s tímtéž olejem, s tou výjimkou, že se nyní teplota udržuje na 15 °C. Odvoskovaný Olej ze slunečnicoivých semen obsahuje 6 ppm fosforu a 41 ppm vosku.
    vynalezu
  3. 3. Způsob podle bodu 2, vyznačený’’tím, že se do oleje přidává obchodní lecithin ze sójových bobů.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačený tím, že se do oleje přidává parciálně hydrolyzovaný fosfatid, hydroxylovaný fosfatid nebo acylovaný fosfatid.
  5. 5. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že se do oleje přidává hydratovatelná leci- thinová frakce.
CS775879A 1976-09-10 1977-09-08 Method of removing the impurities from the triglyceride oils CS214879B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB37643/76A GB1585166A (en) 1976-09-10 1976-09-10 Oil purification by adding hydratable phosphatides

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS214879B2 true CS214879B2 (en) 1982-06-25

Family

ID=10397938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS775879A CS214879B2 (en) 1976-09-10 1977-09-08 Method of removing the impurities from the triglyceride oils

Country Status (34)

Country Link
US (1) US4162260A (cs)
JP (1) JPS5933159B2 (cs)
AR (1) AR214088A1 (cs)
AT (1) AT363154B (cs)
AU (1) AU510475B2 (cs)
BE (1) BE858585A (cs)
BR (1) BR7706018A (cs)
CA (1) CA1095530A (cs)
CH (1) CH630403A5 (cs)
CS (1) CS214879B2 (cs)
DD (1) DD132877A5 (cs)
DE (1) DE2740752C3 (cs)
DK (1) DK144381C (cs)
ES (1) ES462266A1 (cs)
FI (1) FI62135C (cs)
FR (1) FR2364267A1 (cs)
GB (1) GB1585166A (cs)
GR (1) GR64061B (cs)
IE (1) IE45483B1 (cs)
IN (1) IN147013B (cs)
IT (1) IT1117117B (cs)
LU (1) LU78107A1 (cs)
MY (1) MY8400097A (cs)
NL (1) NL173283C (cs)
NO (1) NO147605C (cs)
PL (1) PL105753B1 (cs)
PT (1) PT67020B (cs)
RO (1) RO75740A (cs)
SE (1) SE426248B (cs)
SU (1) SU841596A3 (cs)
TR (1) TR19416A (cs)
UA (1) UA8256A1 (cs)
YU (1) YU39818B (cs)
ZA (1) ZA775440B (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4399224A (en) * 1981-07-13 1983-08-16 A. E. Staley Manufacturing Company Enzymatically treated phosphatides
US4609500A (en) * 1981-10-15 1986-09-02 Cpc International Inc. Refining of oil and product thereof
AU548951B2 (en) * 1982-04-21 1986-01-09 Unilever Plc Process for refining lipids by ultrafiltration
GB8307594D0 (en) * 1983-03-18 1983-04-27 Unilever Plc Triglyceride oils
GB8423229D0 (en) * 1984-09-14 1984-10-17 Unilever Plc Treating triglyceride oil
GB8506907D0 (en) 1985-03-18 1985-04-24 Safinco Coordination Centre Nv Removal of non-hydratable phoshatides from vegetable oils
JP2524720B2 (ja) * 1986-12-02 1996-08-14 昭和産業株式会社 油脂の脱ガム方法
JPS648296U (cs) * 1987-07-03 1989-01-18
US5286886A (en) * 1988-06-21 1994-02-15 Van Den Bergh Foods Co., Division Of Conopco, Inc. Method of refining glyceride oils
GB8814732D0 (en) * 1988-06-21 1988-07-27 Unilever Plc Method of refining clyceride oils
BE1001858A3 (nl) * 1988-06-29 1990-03-20 Schelde Delta Bv Ba Werkwijze voor het raffineren van olien.
JPH0268342U (cs) * 1988-11-15 1990-05-23
US5348984A (en) * 1993-01-28 1994-09-20 Sealed Air Corporation Expandable composition and process for extruded thermoplastic foams
US7597783B2 (en) 2001-07-23 2009-10-06 Cargill, Incorporated Method and apparatus for processing vegetable oils
US20110047866A1 (en) * 2009-08-31 2011-03-03 Conocophillips Company Removal of impurities from oils and/or fats
WO2014099078A2 (en) * 2012-12-19 2014-06-26 Buckman Laboratories International, Inc. Methods and systems for bio-oil recovery and separation aids therefor
CN109259237B (zh) * 2018-10-22 2021-11-09 辽渔南极磷虾科技发展有限公司 一种高epa/dha型南极磷虾油磷脂丸及其制备方法
CN109439430B (zh) * 2018-10-22 2021-10-08 辽渔南极磷虾科技发展有限公司 一种南极磷虾油的精炼方法
CN109198042B (zh) * 2018-10-22 2021-10-08 辽渔南极磷虾科技发展有限公司 一种高epa/dha型南极磷虾油磷脂口服液及其制备方法
WO2021247274A1 (en) 2020-05-30 2021-12-09 Cargill, Incorporated Process for making oil-free compositions comprising phospholipds

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3134794A (en) * 1955-03-07 1964-05-26 Staley Mfg Co A E Method for continuous degumming of vegetable oil
GB1541017A (en) * 1975-03-10 1979-02-21 Unilever Ltd Degumming process for triglyceride oils

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5335709A (en) 1978-04-03
ATA643477A (de) 1980-12-15
BE858585A (fr) 1978-03-09
BR7706018A (pt) 1978-06-27
AR214088A1 (es) 1979-04-30
SU841596A3 (ru) 1981-06-23
FR2364267B1 (cs) 1982-07-16
ES462266A1 (es) 1978-05-16
AU510475B2 (en) 1980-06-26
YU213077A (en) 1982-08-31
GB1585166A (en) 1981-02-25
ZA775440B (en) 1979-04-25
DE2740752A1 (de) 1978-03-16
IT1117117B (it) 1986-02-10
DK399777A (da) 1978-03-11
FR2364267A1 (fr) 1978-04-07
FI62135C (fi) 1982-11-10
TR19416A (tr) 1979-03-19
CH630403A5 (de) 1982-06-15
PL105753B1 (pl) 1979-10-31
AU2858477A (en) 1979-03-15
JPS5933159B2 (ja) 1984-08-14
NL173283B (nl) 1983-08-01
NO147605B (no) 1983-01-31
PT67020B (en) 1979-09-12
YU39818B (en) 1985-04-30
SE426248B (sv) 1982-12-20
FI772645A (fi) 1978-03-11
AT363154B (de) 1981-07-10
PL200751A1 (pl) 1978-05-08
LU78107A1 (cs) 1978-06-01
IE45483L (en) 1978-03-10
DK144381C (da) 1982-09-13
RO75740A (ro) 1981-02-28
DD132877A5 (de) 1978-11-15
IN147013B (cs) 1979-10-20
CA1095530A (en) 1981-02-10
MY8400097A (en) 1984-12-31
PT67020A (en) 1977-10-01
SE7710167L (sv) 1978-03-11
UA8256A1 (uk) 1996-03-29
IE45483B1 (en) 1982-09-08
NL173283C (nl) 1984-01-02
GR64061B (en) 1980-01-21
NO147605C (no) 1983-05-18
US4162260A (en) 1979-07-24
FI62135B (fi) 1982-07-30
NL7709915A (nl) 1978-03-14
DE2740752B2 (de) 1979-09-06
NO773123L (no) 1978-03-13
DE2740752C3 (de) 1980-05-14
DK144381B (da) 1982-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS214879B2 (en) Method of removing the impurities from the triglyceride oils
US4280962A (en) Methods for refining oils and fats
EP0348004B1 (en) Method of refining glyceride oils
EP0195991B1 (en) Process for producing degummed vegetable oils and gums of high phosphatidic acid content
EP1201737B1 (en) Process for purifying vegetable oil
CA2049720C (en) Degumming process for plant oils
US7696369B2 (en) Oil Recuperation process
CS197206B2 (en) Method of refining trigliceride oils,especially removing resinous parts
EP0122727B1 (en) Process relating to triglyceride oils
EP0269277B1 (en) Process for degumming triglyceride oils
US6426423B1 (en) Methods for treating phosphatide-containing mixtures
WO2017008335A1 (zh) 玉米油无皂精炼工艺
EP0507363B1 (en) Process for the continuous removal of a gum phase from triglyceride oil
US2415313A (en) Recovery of valuable fractions from glyceride oils
US5210242A (en) Process for soap splitting using a high temperature treatment
GB2058121A (en) Methods for refining oils and fats
US2306547A (en) Preparation of phytosterol glucosides
IE47286B1 (en) Improvements in or relating to the degumming of triglyceride oils
SU1655970A1 (ru) Способ получени жира из подкожного сала ластоногих
EP0058712A1 (en) A process in the purification of crude or partially purified vegetable, animal and marine triglyceride oils