CS214790B2 - Method of preparation of waterous solutions or polyurethan dispersions - Google Patents

Method of preparation of waterous solutions or polyurethan dispersions Download PDF

Info

Publication number
CS214790B2
CS214790B2 CS791624A CS162479A CS214790B2 CS 214790 B2 CS214790 B2 CS 214790B2 CS 791624 A CS791624 A CS 791624A CS 162479 A CS162479 A CS 162479A CS 214790 B2 CS214790 B2 CS 214790B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
groups
isocyanate
water
dispersions
prepolymer
Prior art date
Application number
CS791624A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Nachtkamp
Josef Pedain
Juergen Grammel
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of CS214790B2 publication Critical patent/CS214790B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G18/00Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates
    • C08G18/06Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen
    • C08G18/28Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen characterised by the compounds used containing active hydrogen
    • C08G18/2805Compounds having only one group containing active hydrogen
    • C08G18/2815Monohydroxy compounds
    • C08G18/283Compounds containing ether groups, e.g. oxyalkylated monohydroxy compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G18/00Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates
    • C08G18/06Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen
    • C08G18/08Processes
    • C08G18/0804Manufacture of polymers containing ionic or ionogenic groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G18/00Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates
    • C08G18/06Polymeric products of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen
    • C08G18/08Processes
    • C08G18/10Prepolymer processes involving reaction of isocyanates or isothiocyanates with compounds having active hydrogen in a first reaction step
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/31504Composite [nonstructural laminate]
    • Y10T428/31551Of polyamidoester [polyurethane, polyisocyanate, polycarbamate, etc.]

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu přípravy vodných roztoků : nebo disperzí polyur ethanů, které : jsou vhodné pro výrobu povlaků, laků nebo povrstvení.
Je znám způsob vyroby stalých vodných polyurethanpolymočovinových disperzí na principu vestavění hydiofila'ích center, tak zvaných vnitřních emulgátorů do makromolekulárníbo řetězce polymerů (v.!z například patentový spis NSR 11.34 94S : č. 1 178 586, DE vyložená přilVá^· DAS číslo 1 237 306, DE zveřejněná uř’bR5\ j DOS 1 495 745, 1 595 602, 1 770 068, 2 019 324 a viz : také D. Dieterich a kol., Angew. Chem. 82, 53 /1970/).
Přitom je třeba : rozlišovat mezi způsoby, při kterých se při vytváření polyurethanmočcvln používá organických rozpouštědel a mezi způsoby přípravy tak zvaným bezrozpouštědlovým způsobem. ’
V prvém. : případě se vytvářejí vysokomolekulární polyurethany polyadicí v organickém rozteku, tedy v homogenní fázi před svou dispergací ve vodě. Jelikož je pevná hmota dispergovaných částí rovněž ve vysoké míře homogenní, poskytují takové disperze obzvláště vysoko hodnotné . polyurethanové filmy, které dosahují například potřebné kvality pro povrstvování textilií.
Tento velmi široce rozvinutý způsob, kte2 rý zahrnuje jak anlonické tak také kationické a nejcnické segmenty emulgátorů, má ten nedostatek, že .se organické rozpouštědlo musí : nákladným způsobem. oddestilovávat a rektiflkovat. S tím je spojen špatný výtěžek se zřetelem na prostor a čas při shora uvedeném způsobu. Kromě toho zvyšuje organické rozpouštědlo jakožto: reakční prostředí nebezpečí exploze a požáru ve výrobních zařízeních.
Dalším nedostatkem tohoto způsobu je, že polyurethanpolymočoviny s : prodlouženým řetězcem tedy vysokom-olekulární musí být dobře rozpustné v organickém rozpouštědle (.například v acetonu, takže před dispergováním ve vodě musí být ve formě homogenního, po možnosti koncentrovaného, přitom však ne příliš viskózního organického .roztoku. Tento: předpoklad není však často u takových polymerů splněn, které mají vytvářet obzvláště tvrdé povlaky s vysokou teplotou tání a stálé proti působení rozpouštědel, jako jsou například polyurethanpolymočoviny na bázi dif-enylmethandiisekyanátů s vysokým obsahem mooovinový-ch seskupení.
Z dosud známých výrobních postupů polyurethanových disperzí prostých rozpouštědla se uvádí především tak zvaný způsob dispergace tavením popsaný například v DE zveřejněné : přihlášce DOS číslo 1 770· . 068 ne214790 bo v americkém patentovém spise číslo 3 756 992 a dále v článku D. Dieterich a H. Reiff, Angew. makromol. Chem. 76, 85, 1972.
Při tomto způsobu se převádí oligourethan, modifikovaný ionickýml skupinami, mající koncové acylované aminoskupiny, formaldehydem na oligourethan mající odpovídající koncové na acylované aminoskupiny vázané methylolové skupiny, jehož řetězec se pak prodlužuje tepelným zpracováním za kondenzační ‘ reakce · koncových · reaktivních methylolových skupin. Tato reakce k prodloužení řetězce může probíhat v přítomnosti vody, takže bezprostředně vzniká vodná disperze · polyurethanů. Tento způsob se obzvláště hodí · pro výrobu kationicky modifikovaných polyurethanů, popřípadě pro výrobu polyurethanů majících anionické karboxylátové skupiny. Nutná kombinace isokyanátové polyadiční reakce s uvedenou reakcí k prodlužování řetězce prostřednictvím polykondenzace schopných · na koncových acylamiinoskupiinách vázaných methylolových skupin představuje zvýšené náklady· ve srovnání · se známou isokyanátovou polyadicí způsobem předpolymeru, při kterém se nechává · reagovat předpolymer, mající isokyanátové skupiny s klasickými prostředky k prodlužování řetězce, jako je například voda nebo jako jsou diaminy. Tyto zvýšené náklady jsou u způsobu podle De zveřejněné přihlášky · DOS číslo 1 770 060 ospravedlněny tím, že se poprvé podařilo· vyrobit polyurethanové disperze bez pomoci speciálních míchadel, bez pomoci emulgátorů a bez pomoci rozpouštědel.
V DE zveřejněné přihlášce DOS č. 2 446 440 je popsán další způsob týkající se rozpouštědla prostého způsobu výroby a polyurethanů ve vodné disperzi. Při tomto způsobu se nechává . reagovat předpolymer mající sulfonátové · skupiny a NCO-skupiny v průběhu dispergačního postupu, to znamená po předchozím rozpuštění prodlužovače řetězce v dispergační vodě, s difunkční sloučeninou reaktivní · s NCO-skupinami. Je také možná přísada prodlužovače řetězce po dispergaci předpolymeru ve vodě.
Pro .tento způsob je charakteristické, že k výstavbě na vysokomolekulární polyurethanmočovínu dochází v disperzní, to znamená v heterogenní fázi. Prodlužovač řetězce — diamin, voda — · je v kapalné fázi a proniká teprve v · průběhu určité doby .až do středu dispergovaných částic. Je samozřejmé, že prostředek k prodlužování · řetězce, to znamená ve vodě rozpuštěný diamin, zreagovává nejdříve ve . vnějších oblastech dispergovaných . · částic. . Koncentrace prodlužovače řetězce stále klesá do středu částic.
Proto se tímto· způsobem · získají disperze, jejichž pevné částice nejsou homogenní. Tím vznikají· polyurethanmočoviny, které ve srovnání s produkty, vyrobenými v homogenním roztoku, mají menší mechanickou pevnost a částečně zhoršenou odolnost proti hydrolýze.
Nadto také není prakticky možné vyrábět shora uvedeným způsobem vysoce koncentrované disperze · s vyšším obsahem sušiny než 40 %, protože se při ·vyšším obsahu pevných látek jednotlivé dispergované částice spojují ve větší agregáty vlivem prostředku k prodlužování řetězce, který je v podstatě mezi částicemi. To vede k velmi vysokým viskozitám, nevhodným pro zpracování, a dokonce k přecházení vodných disperzí na pastovitý produkt.
iOkolem tohoto vynálezu je tudíž vyvinout způsob nepoužívající rozpouštědel, popřípadě používající jen malého množství rozpouštědla, který · umožní výrobu polyurethanů ve vodné fázi se zlepšenými vlastnostmi, přičemž se zlepšení dosáhne především tím, Že se v kapalném vodném prostředí rozptýlené částice vysokomolekulární látky získají po>lyadicí ve fázi po možnosti nejvíce homogenní.
S překvapením se nyní zjistilo, že lze kvalitativně obzvláště hodnotné polyurethany připravit ve vodné disperzi nebo v roztoku tak, že se smíchají isokyanátové koncové skupiny obsahující předpolymery, které obsahují zbytky · způsobující hydrofilnos-t · a/nebo externí emulgátor, před dispergováním ve vodě s prodlužovačem řetězce v alespoň částečně blokované formě, který za hydrolytického- působení vody vytváří hydrazin a takto získaná směs se pak smísí s vodou.
Dalším překvapujícím zjištěním je, že se i při použití předpolymerů s isokyanátovými skupinami s aromaticky vázanými isokyanátovými skupinami získají při tomto· způsobu polyurethany v široké míře odolné proti oxidaci a proti působení světla.
Jakožto sloučenin, vytvářejících hydrolytickým působením vody hydrazin, se používá při způsobu podle vynálezu azinů a/nebo hydrazonů. Reakce isokyanátů s aziny je dosud známa jen v tom smyslu, že se při teplotách nad 100 °C vytvářejí adukty podobné jako při Diels-Alderově reakci, viz například DE vyloženou přihlášku DAS číslo 1 044 405 a také článek J. R. Bailey a kol., J. Amer. Chem. · Soc. 39, 279, · 1322 (1917). V případě podle vynálezu se však reakční · složky nechávají reagovat za působení vody při takových teplotách, při kterých jsou aziny v nepřítomnosti vody oproti isokyanátům inertní. Dochází tedy za spolupůsobení isokyanátů k hydrolytickému štěpení hydroazo1nových skupin, což je obzvláště překvapující, jelikož aziny nebo hydrazony se normálně hydrolyzují jen v kyselém prostředí, jak se uvádí například v článku E. C. Gilberta v časopise J. Amer. Chem. Soc. 51, 3394 (1929).
Předmětem vynálezu je tedy způsob přípravy vodných roztoků nebo · disperzí polyurethanů reakcí předpolymerů obsahujících chemicky vestavěné hydrofilní skupiny a/nebo externí chemicky nevázané emulgátory a majících alespoň dvě volné isokyanátové skupiny, s prostředky k prodlužování řetězce ve vodné fázi, který je vyznačen tím, že se směšuje isokyanátové skupiny obsahující předpolymer hydrofilně -modifikovaný a/nebo obsahující externí emulgátor v - - nepřítomnosti vody s aziny a/nebo s hydrazony a pak se tato směs směšuje s vodou.
Vynález se také týká způsobem podle vynálezu vyrobených roztoků nebo· disperzí.
Vynález se také týká použití roztoků nebo disperzí, připravených způsobem podle vynálezu, pro výrobu povlaků, laků nebo pcvrstvení.
Výchozími látkami pro způsob podle vynálezu jsou alespoň dvě isokyanátové koncové skupiny obsahující isokyanátové -předpolymery. S výhodou se používá difunkčních isokyanátových předpolymerů. Při způsobu podle vynálezu se s výhodou používá takových isokyanátových předpolymerů, které mají jednu nebo několik hydrofilních skupin, podmiňujících jejich rozpustnost, popřípadě dispergovatelnost ve vodě. Je však také možné používat při způsobu podle vynálezu o sobě hydrofohních - isokyanátových předpolymerů, jestliže je jejich rozpustnost popřípadě dispergovatelnost ve vodě zajišťována současným použitím externích emulgátorů. Samozřejmě je také možné zvýšit hydrofilii isokyanátových předpolymerů, . obsahujících vestavěné hydrofilní skupiny, přídavným současným použitím externích emulgátorů.
Z těchto úvah vyplývá, že přesná chemická výstavba isokyanátového předpolymerů nemá při způsobu podle vynálezu kritického významu. To zvláště znamená, že jsou pro provádění způsobu podle vynálezu vhodné všechny isokyanátové předpolymery, kterých se dosud používá pro- přípravu vodných polyurethanových disperzí nebo· roztoků. Vyrábějí se způsoby známými ze stavu techniky, popsanými -například v DE zveřejněných přihláškách DOS č. 1 495 745, 1 495 847, 2 446 440, 2 340 512 a v americkém patentovém spisu číslo 3 479 310 a v britských patentových spisech číslo 1 158 088 .nebo
076 688.
Při způsobu podle vynálezu používané isokyanátové předpolymery s chemicky vestavěnými hydrofilními skupinami se vyrábějí obdobnými způsoby, které jsou známy například ze shora příkladně uvedené literatury. Výchozími látkami pro výrobu těchto isokyanátových předpolymerů jsou tudíž:
1.
Libovolné organické polyisokyanáty, s výhodou diisokyanáty obecného vzorce
Q(NCO}2 kde znamená
Q alifatický uhlovodíkový zbytek s 4 až 12 atomy uhlíku, cykloalifatický uhlovodíkový zbytek s 6 až 15 atomy uhlíku, aromatický uhlovodíkový zbytek s 6 až 15 atomy uhlíku nebo aralifatický uhlovodíkový zbytek se 7 až 15 -atomy uhlíku.
Jakožto příklady takových s výhodou používaných diisokyanátů - se uvádějí tetramethylendiisokyanát, hexamethylendiisokyanát, dodekamethylendiisokyanát, 1.4- diisokyanátcyklohexan,
1, -isokyanát-3,3,5--rimethylisokyanátme- thylcyklchexan, isoforndiisokyanát, 4,4‘-diisokyanátdicyklohexylmethan, 4,4‘-diisokyanátdicyklobexylpr opan- (2,2), 1.4- diisokyanátbenzen,
2.4- diisokyanáttoluen, 2,6-diisokyanáttoluen, 4,4‘-diisokyanátdifenyl·methan, 4,4‘-diisokyanátdifenylpropan (2,2 ), p-xyly lendiisokyanát -nebo a, -a, a, a‘-tetramethyl-m-xylylendiisokyanát nebo a, a, -a, a‘-tetramethyl-p-xylylendiisokyanát, jakož také -směsi shora uvedených sloučenin.
S výhodou se při způsobu podle vynálezu používá aromatických diisokyanátů shora - uvedeného typu.
Je -samozřejmě také možné používat nebo současně používat při způsobu podle vynálezu z polyurethanové chemie -o sobě známých výšefunkčních polyisokyanátů nebo také o sobě známých modifikovaných polyisokyanátů obsahujících například karbodiimidové skupiny, -allofanátové skupiny, isokyanurátové skupiny urethanové skupiny a/ /nebo biuretové skupiny.
2. ____________
Libovolné organické sloučeniny s alespoň dvěma skupinami reaktivními -s isokyanátovými skupinami, zvláště organické sloučeniny se dvěma -aminoskupinami, thiolovými skupinami, karboxylovými skupinami a/nebo hydroxylovými skupinami s molekulovou hmotností 62 až 10- 000, zvláště 1000 až -6000. S výhodou se používá -odpovídajících dihydroxysloučenin. Je rovněž možné -současné -používání ve -smyslu isokyanátové polyadiční reakce třífunkčních nebo několikafunkčních sloučenin v malých podílech k dosažení určitého- stupně rozvětvení, jako - je již shora zmíněné současné použití třífunkčních nebo· několikafunkčních polyisokyanátů ke stejnému účelu.
S výhodou používanými hydroxylovými sloučeninami jsou v polyurethanové -chemii o sobě známé hydroxypolyestery, hydroxypolyethery, hydroxypolythioethery, hydroxypolyacetaly, hydroxypolykarbonáty -a/nebo hydroxypolyesteramidy. Polyestery -s hydroxylovými skupinami, přicházejícími v - úvahu, jsou například reakční produkty několikamocných, s výhodou dvoumocných a popřípadě trojmocných alkoholů s několikamocnými, -s výhodou dvoumocnými karboxylovými kyselinami.
Místo volných polykarboxylových kyselin se může také používat pro výrobu polyesterů odpovídajících anhydridů polykarboxylových kyselin nebo odpovídajících esterů polykarboxylových kyselin a nižších alkoholů nebo jejich směsí. Polykarboxylové kyseliny mohou být alifatické, cykíoalifatické, aromatické a/nebo heterocyklické povahy a popřípadě mohou být substituovány například atomy halogenů a/nebo mohou být nenasyceny. Jakožto příklady se uvádějí: kyselina jantarová, adipová, korková, azelainová, sebaková, ftalová, isoftalová, trimellitová, anhydrid kyseliny ftalové, anhydrid kyseliny tetrahydroftalové, anhydrid kyseliny hexahydroftalové, anhydrid kyseliny tetrachlorftalové, anhydrid kyseliny endomethylentetrahydroftalcvé, anhydrid kyseliny glutarové, kyselina maleinová, anhydrid kyseliny maleinové, kyselina fumarová, dimerní a trimerní mastné kyseliny, jako je kyselina olejová, popřípadě ve směsi s rnionomernimi mastnými kyselinami, dimethylester kyseliny tereftalové, bis-glykolester kyseliny tereftalové.
Jakožto několikamocné alkoholy přicházejí v úvahu například:
ethylenglykol, propylenglykol- (1,2), propylenglykol-(1,3), butylenglykol- (1,4) a buty lenglykol-(2,3), hexandiol-(1,6), oktandiol-(l,8), neopentylglykol, cyklohexandimethanol- (lr4-bis-hydroxymethy lcyklohexan J,
2-methyl-l,3-propandiol, glycerin, trimethylolpropan, hexantriol-(1,2,6), butantriol-( 1,2,4), trimethylolethan, pentaerythrit, chinit, mannit a sorbit, methylglykosid, dále diethylenglykol, triethylenglykol, tetraethylenglykol, polyethylenglykoly, dipropylenglykol, polypropylenglykoly, dibutylenglykol a polybutylenglykoly.
Polyestery mohou z části obsahovat koncové karboxylcvé skupiny. Použitelné jsou také polyestery z laktonů, jako je například ε-kaprolakton nebo hydroxykarboxylové kyseliny, jako například a>-hydroxykapronová kyselina.
Rovněž podle vynálezu v úvahu přicházející, s výhodou dvě hydroxylové skupiny nesoucí polyethery jsou o sobě známy a připravují se například polymeraci epoxidů, jako je ethylenoxid, propylenoxid, butylenoxid, tetrahydrofuran, styrenoxid nebo epichíorhydrin samy se sebou, například v přítomnosti fluoridu boritého, nebo také adicí těchto epoxidů popřípadě ve směsi nebo postupně na startovací složky s reaktivními atomy vodíku, jako jsou alkoholy a aminy, jako jsou například voda, ethylenglykol, propylenglykol-(1,3) nebo propylenglykol-(1,2), 4,4‘-dihydroxydifeny.lpropan, anilin.
Vhodné jscu rovněž vinylovými polymery modifikované polyethery, které vznikají například polymeraci styrenu, akrylnitrilu v přítomnosti polyetherů, jak je popsáno například v amerických patentových spisech číslo 3 383 351, 3 304 273, 3 523 093, 3 110695 a v patentovém spise NSR číslo 1 152 536. Částečně popřípadě současně používané několikamocné polyethery vznikají obdobným způsobem o sobě známou alkoxylací několikamoených startovacích molekul, jako je například amoniak, ethanolamin, ethylendiarnin nebo sacharóza.
Jakožto polythioethery se uvádějí zvláště kondenzační produkty thiodiglykolu, vznikající vzájemnou kondenzací, nebo kondenzací s jinými glykoly, dikarboxytovými kyselinami, s formaldehydem, s aminokarboxylovýmí kyselinami nebo s aminoalkoholy. Podle СО-složek jsou produkty polythtosměsnými ethery, polythioetherestery, polythioetheresteramldy.
Jakožto polyacetyly přicházejí v úvahu například sloučeniny vyrobené z glykclů, jako je diethylenglykol, triethylenglykoj, 4,4‘-diethoxydifenylmethylmethan, hexandiol a formaldehyd. Polyacetaly, vhodné pro způsob podle vynálezu, se mohou také připravovat polymeraci cyklických acetalů.
Jakožto polykarbonáty s hydroxylovými skupinami přicházejí v úvahu o sobě známé polykarbonáty, které se mohou připravovat například reakcí diolů, jako je propandiol- (1,3), bu.tand.iol- (1,4) a/nebo hexandiol- (1,6), diethylenglykol, triethylenglykol, tetraethylenglykol s diarylkarbonáty, jako je například difenylkarbonát nebo fosgen.
К polyesteramidům а к polyamidům patří například převážně lineární kondenzáty připravené z několikamocných nasycených a nenasycených karboxylových kyselin, popřípadě z jejich anhydridů a z několikamocných nasycených nebo nenasycených aminoalkoholů, diaminů, polyaminů a z jejich směsí. Použitelnými jsou rovněž již uretha214790 nové nebo močovinové skupiny obsahující polyhydroxylové sloučeniny.
Může se použít také nízkomolekulárních polyolů, nebo se jich může současně používat; nízkomolekulárními· polyoly se «míní například ethandicl, . propandi-ol-1,2 nebo propandiol-1,3, butandiol-1,4- nebo butandiol-1,3, pentandioly, hexandioly, trimethylolpropan, hexantrioly, glycerin a pentaerytrit.
Zástupci shora uvedených, při způsobu podle vynálezu používaných, polyisokyanátových a hydroxylových sloučenin jsou popsány například v publikaci High Polymers (Vysoké polymery), svazek XVI, „Polyurethanes, Chemistry and Technology“ (Polyurethany, chemie a technologie), Saunders-Frisch, Interscience Publishers, New York, London, svazek I, 1962, str. 32 až 42 a str. 44 až 54 a svazek II, 1964, str. 5 až 6 a 198 ' až 199 a v příručce Kunststoff-Handbuch (Příručka o plastických hmotách), svazek VII, Vieweg-Hochtlen, Carl-Nahser-Verlag, Mnichov, 1966, například str. 45 až 71.
3.
Chemicky fixované hydrofilní skupiny mající, s výhodou ve smyslu isokyanátových adičních reakcí monofunkční a zvláště difunkční složky, příkladně popsaného typu ve shora uvedených publikacích se zřetelem . na výrobu vodných polyurethanových disperzí nebo roztoků, to znamená například ionické popřípadě potenciálně ionické · skupiny mající diisokyanáty, diaminy nebo dihydroxylové sloučeniny popřípadě diisokyanáty nebo· glykoly s polyethylenoxidovými jednotkami. K výhodným hydrofilně modifikovaným složkám patří zvláště alifatické dioly se sulfonátovými skupinami podle DE zveřejněné přihlášky DOS číslo 2 446 440, kationické nebo· také anionické vestavitelné vnitřní emulgátory podle DE zveřejněné přihlášky DOS číslo 2 651 506 a také v této patentové přihlášce popsané monofunkční vestavitelné polyethery. Při výrobě isokyanátových předpolymerů způsobem. o sobě známým ze stavu techniky se používá reakčních složek v takovém vzájemném hmotnostním poměru, který odpovídá poměru isokyanátových skupin k atomům vodíku reaktivním s isckyanátovými .skupinami, s výhodou z hydroxylových skupin, 1,05 až 10, s výhodou 1,1 až 3.
Sled přidávání jednotlivých reakčních složek je v široké míře libovolný. Mohou se jak smísit hydroxylové sloučeniny a přidávat k nim polyisokyanát, tak se také do polyisokyanátových složek může vnášet směs hydroxylových sloučenin nebo .jednotlivé hydroxylové sloučeniny po sobě.
Isokyanátové předpolymery se vyrábějí s výhodou v tavenině při teplotě 30 až 190 °C a s výhodou . při teplotě 50 až 120 °C. Předpclymery se mohou samozřejmě vyrábět také v přítomnosti rozpouštědel organických, jakkoliv je hlavní předností způsobu podle vynálezu .právě možnost vypuštění takových rozpouštědel. Vhodnými rozpouštědly, kterých je možno použít například ke snížení viskozity obzvláště vysokotajících předpolymerů v množství až 30 % hmotnostních, vztaženo na sušinu, jsou · například . aceton, methylethylketon, ethylacetát, dimethylformamid -nebo cyklohexanon.
Druh a hmotnostní poměry při výrobě isokyanátových předpolymerů používaných výchozích látek se ostatně volí tak, aby měly isokyanátové předpolymery
a) střední NC-O-unkčnost 1,8 až 2,2, s výhodou 2,
b) obsah kationických nebo anionických vestavěných .skupin 0 až 100, s výhodou 0,1 až 10.0 a obzvláště 0,5 až .50 miliekvivalentů na 100 g pevné látky,
c) obsah .postranních, koncových a/nebo do hlavního řetězce vestavěných, uvnitř polyetherového .segmentu se nacházejících ethylenoxidových jednotek 0 až 30, s výhodou 0,5 až 30 a obzvláště 1 až 20 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost předpolymeru a
d) střední molekulovou hmotnost 500 až 10 000, s výhodou 800 až 4000.
K výhodným isokyanátovým předpolymerům patří, jak shora uvedeno isokyanátové předpolymery, která mají buď ionické skupiny uvedené v odstavci b), to znamená zvláště skupiny —COO, —SO3“, nebo =N+ = nebo neionické skupiny druhu uvedeného v odstavci c), nebo jak ionické tak neionické skupiny uvedeného druhu. Je však také možné používat při způsobu podle vynálezu isokyanátových předpolymerů, při jejichž výrobě se současně nepoužívá žádných hydrofilních složek uvedených v . odstavci 3 a ve kterých je obsah skupin jmenovaných v odstavci b) popřípadě c) nulový. V případě použití takových isokyanátových předpolymerů, které ostatně mají vlastnosti uvedené shora v odstavcích . a) . a d), je nutné při provádění způsobu podle . vynálezu použít současně externích emulgátorů. Takovými vhodnými emulgátory jsou například emulgátory popsané R. Heu-schem v publikaci „Emulsionen“ (Emulze), Ullmann, svazek 10, str. 449 až 473, Weinheim 1975. Vhodné jsou jak ionické emulgátory, jako jsou například soli alkálii a .amoniové soli mastných kyselin s dlouhým řetězcem nebo aryl(alkyl)-sulfonových kyselin s dlouhým řetězcem, tak také neionické emulgátory, jako jsou například ethoxylované alkylbenzeny se střední molekulovou hmotností 500 až 10 000.
Tyto externí emulgátory se před . prováděním způsobu podle vynálezu dokonale promísí . s isokyanátovými předpolymery. Používá se jich obecně v množství 1 až 30, s výhodou 5 až 20 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost isokyanátového předpolymerů.
Jakkoliv to obecně není nutné je v principu možné také při použití isokyanátových předpolymerů hydrofilně modifikovaných zvyšovat ': jejich hydrofilní charakter současným použitím takových . externích emulgátorů.
Vedle ' isokyanátových předpolymerů se při způsobu podle vynálezu používá sloučenin, které vytvářejí za hydrolytického1 působení vody . hydrazin. Těmito sloučeninami jsou reakční produkty hydrazinu s karbony lovými 'sloučeninami v ekvivalentním poměru mezi hydrazinovými NHz-skupinami a karbonylovými skupinami 1: 1 nebo 2 : 1. Těmito sloučeninami mohou být tudíž aziny, to znamená aldaziny popřípadě . ketaziny nebo hydrazony, to znamená aldehydrazony nebo ketonhydrazony nebo libovolné směsi takových sloučením. V azinech, popřípadě v hydrazonech obsažená skupina \ .
C = N— /
je při ' teplotě místnosti a v nepřítomnosti vlhkosti oproti isokyanátovým skupinám v široké míře inertní a reaguje s isokyanátovými skupinami teprve při přistoupení vody, pravděpodobně za přechodného, uvolnění hydrazinické — NHa-skupiny.
Z ' možnosti použití také hydrazonů při způsobu podle vynálezu vyplývá již, že není pro provádění způsobu podle vynálezu nutné, aby byly blokovány veškeré hydrazinické NHz-skupiny. Jedině je nutné, aby byla v každé hydrazinové molekule alespoň jedna NH2-skupina v blokované formě.
Způsob výroby ketazinů, aldazinů, keton:-hydrazonů a' aldehydhydrazonů patří ke známému stavu techniky a je popsán například v publikaci Houben-Weyl, Methoden der organischen Chemie (Metody organické chemie), svazek X/2, 1967, str. 89 až 112.
Pro přípravu podle vynálezu používaných azinů a hydrazonů jsou vhodné libovolné, alespoň jednu . ketonovou nebo aldehydovou skupinu ' mající, jinak za reakčních podmínek inertní organické sloučeniny. S výhodou se však používá alifatických nebo cykloalifatických aldehydů nebo kotonů s celkem 2 až 18 atomy uhlíku popřípadě v případě cykloalifatických sloučenin s 5 až 18 atomy uhlíku, s výhodou .s 3 až 6 a v případě 'cykloalifatických sloučenin s 5 až 6 atomy uhlíku. Jakožto příklady vhodných aldehydů, popřípadě ketonů se uvádějí acetaldehyd, propionaldehyd, butyraldehyd, isobutyraldehyd, .aceton, methylethylketon, methylisobutylketon, diisopropylketon, cyklohexanon' nebo· cyklopentanon. Rovněž jsou vhodné aromatické aldehydy, popřípadě aromatické '' kovy, jako je například benzaldehyd, acetofenon· 'nebo benzofenon, dává se jim však menší přednost.
Při způsobu podle vynálezu s výhodou používané aziny, popřípadě hydrazony odpovídají ' tak obecným' vzorcům
R2R3 \/
C=N—N=C / \
R1R
R2 \
C = N—NH2
Z
R1 kde znamená
R1, R2, R3 a R4 stejné nebo různé zbytky, a to atom vodíku, alifatický uhlovodíkový zbytek s až 17 atomy uhlíku, s výhodou s 1 až 5 atomy uhlíku, přičemž zbytky R1 a R2, popřípadě R5 a R4 vytvářejí spo-lu s atomem uhlíku základní kostry také cykloalifatický kruh s' 5 až 18, s výhodou s 5 až 6 atomy uhlíku.
Odpovídající ketonové deriváty jsou výhodnější než aldehydové deriváty. V případě použití aldehydových derivátů, přicházejí v úvahu především aldehydové deriváty na bázi aldehydů s alespoň 4 atomy uhlíku.
K provádění způsobu podle vynálezu se mísí popřípadě externí emulgátor obsahující isokyanátové předpolymery se shora uvedenými aziny a/nebo hydrazony. Hmotnostní poměr mezi isokyanátovým ' předpolymerem a alespoň částečně blokovaným hydrazinem ' se obecně volí tak, aby byl ekvivalentový poměr (isokyanátové skupiny předpolymeruj : (NHžskupinám hydrazinlckým volným a blokovaným) 4 : 1 až 1: 1,5, s výhodou 2 : 1 až 1 : 1,25 a zvláště 1,3 : ' 1 až 1 : : 1,2. Obě složky se mísí při teplotě —20' až 100 °C, s výhodou při teplotě 15 až 60 °C. V případě použití isokyanátových předpolymerů s obzvláště vysokou teplotou tání, které 'neumožňují promíšení ve výhodném oboru teplot, je samozřejmě možné přidávat organická rozpouštědla ke snížení viskozity; vhodnými rozpouštědly jsou například aceton, methylethylketon, ethylacetát, dimethylformamid nebo cyklohexanon. Pak se však smí' používat jen tolik rozpouštědla, kolik je ho zapotřebí k dosažení dostatečné míchatelnosti isokyanátového předpolymerů a nikoliv, jak platilo pro způsoby známé ze stavu techniky, množství potřebného k homogennímu rozpuštění polyurethanu s prodlouženým řetězcem. Obecně dostačí 30' % hmotnostních rozpouštědla, vztaženo. . na sušinu předpolymerů.
V případě použití hydrazonů může při promíchávání s isokyanátovým předpolymerem docházet k reakci mezi isokyanátovými skupinami a aminoskupinami NH2, která může vést ke zvýšení teploty, nikoliv však k pozoruhodnějšímu zvýšení ' viskozity. Často je však výhodné smíchat isokyanátový předpolymer krátce před dispergováním ve vodě s blokovaným hydrazinem. Samozřejmě je možné při způsobu ' podle vynálezu současně používat vedle azinů a/nebo hydrazo214790 nů také jiných blokovaných · prodlužovačů řetězce, jako jsou například ketiminy nebo aldiminy.
Následující stupeň způsobu podle vynálezu je smíšení směsi · s vodou pro výrobu vodného roztoku .nebo disperze za současné hydrolýzy blokovaného hydrazinu. Pro tento stupeň se používá takového množství vody, aby měl · roztok popřípadě disperze · po možnosti vysoký obsah sušiny. S výhodou lze velmi dobře připravovat roztoky, popřípadě disperze · s obsahem pevných látek 40 •až 60%. Další zřeďování vodou je snadno možné. Voda se přilije s výhodou najednou, může se však také popřípadě přidávat postupně. Promíšení směsi předpolymeru a blokovaného hydrazinu s vodou je však také tak možné, že se směs vnáší do vodné fáze nebo že se při kontinuálním způsobu ve vhodných míchacích agregátech mísí nejdříve předpolymer s blokovaným hydrazinem a pak se navzájem mísí s vodou. Používá se vody o teplotě 0 až 90 °C, s výhodou o teplotě 15 až 60 °C.
Získané disperze mají velmi jemné částice; velikost částic je s výhodou 20 až 200 nm, · mohou však být přirozeně větší.
V posledním stupni se mohou způsobem podle vynálezu připravené . disperze samozřejmě ještě· dále modifikovat o sobě známým způsobem. Jestliže · se například volí ekvivalentový poměr isokyanátových skupin k (blokovaným) hydrazonickým NHž-skupinám v oboru 1:1 až 1: 1,5, je možná modifikace polyurethanu s koncovými semikarbazidovými skupinami. Jakožto modifikační prostředky přicházejí v úvahu například monoisokyanáty a polyisokyanáty, které · mohou být také v chráněné formě a chemické sloučeniny mající epoxidové skupiny. Dodatečnou modifikací vodných polyurethanmočovin se může dosahovat žádoucích vlastností, jako je například hydrofobace reakcí se stearylisokyanátem.
Skutečnost, zdali se způsobem podle vynálezu získají roztoky nebo disperze polyuretanů ve vodě, závisí především na molekulové hmotnosti a na hydrofilním charakteru rozpuštěných, · popřípadě dispergovaných částic, která se dá nastavit vhodnou volbou druhu a. hmotnostního poměru výchozích látek, zvláště při výrobě isokyanátových předpolymerů podle známých principů polyuretanové chemie. Tak vede například použití isokyanátového předpolymeru se středním počtem isokyanátových skupin nepatrně pod 2, k přerušení polyadiční reakce · dříve, než je dosaženo příliš vysoké molekulové hmotnosti. Způsobem podle vynálezu vyrobené polyuretany ve formě vodné disperze popřípadě ve formě vodného roztoku, jsou rovnocenné s polyuretany vyrobenými známým způsobem· v organických rozpouštědlech. Filmy z nich vyrobené mají vynikající mechanickou pevnost a odolnost proti hydrolýze a může·; se jich použít pro· nejrůznější účely.
Tak se disperze, popřípadě roztoky, připravené způsobem podle vynálezu, hodí obzvláště dobře pro výrobu lepidel a povrstvení a to podle druhu .a výstavby polyurethanu jak pro ohebné tak také pro neohebné substráty. Obzvláště · výhodnými obory · použití v sektoru ohebných substrátů jsou textilní povrstvení, úprava usní, povrstvování papíru a použití jakožto vrstev skleněných · vláken. K povrstvování neohebných substrátů je možno vytvářet způsobem podle vynálezu tvrdé a · odolné povlaky, které jsou vhodné například jakožto laky na dřevo nebo kovy, popřípadě za následného sesítění formaldehydovými, močovinovými a melaminovými pryskyřicemi. Dále se hodí disperze podle vynálezu k míšení s vodnými polyakrylátovými disperzemi a může se již používat jako takových pro shora uvedené účely.
V následujících příkladech jsou procenta, pokud není jinak · uvedeno, míněna hmotnostně.
Příklad 1
Násada:
1479 g polyesteru adipové kyseliny a diethylenglykolu (molekulová hmotnost 2550)
200 g polyetheru získaného · adicí propylenoxidu na propandiol-1,2 (molekulová hmotnost 1000)
85,8 g polyetheru získaného adicí 15 % propylenoxidu a 85 % ethylenoxidu na n-butanol (molekulová hmotnost 2145)
85,0 g propoxylovaného aduktu 2-butendiolu-1,4 a hydrosiřičitanu sodného· (molekulová hmotnost 425)
9,3 g methylesteru p-toluensulfonové · kyseliny
313,2 g diisokyanáttoluenu (směs 80·% 2,4 Izomeru a 20· % 2,6-isomeru)
71,7 g acetonazinu (bis-isopropylidenhydrazin)i
3290 g .demineralizované vody
Provedení:
Do směsi odvodněné· při teplotě 120 °C z polyesteru, · z obou polyetheru a z bisulfitového aduktu · se přidá methylester p-toluensulfonové kyseliny (k vázání, popřípadě · v bisulfitovém aduktu obsažené alkálie) a · při teplotě 60 °C se přidá diisokyanátotoluen. Míchá se při teplotě 80 °C až do dosažení isokyanátové · hodnoty · 3,1 %. Pak se nechá ochladit na teplotu 50 CC a do středně viskózní · taveniny předpolymeru se přidá , acetonazin, přičemž teplota mírně klesne a viskozita dále klesne. Za dobrého míchání se nyní nechá přitéci voda a míchá se po · dobu dvou hodin. Vzniklá disperze má obsah pevných látek 40 % a viskožitu Ford (tryska 4 mm) 18 sekund. · Disperze vykazuje při procházejícím světle Tyndallův efekt.
Disperze zasychá na širé, měkké, elastické filmy. Je vhodná pro přilnavý nátěr při povrstvování ohebných substrátů. Slepý polyurethanových krycích vrstev disperzemi připravenými způsobem podle příkladu 1, poskytují textilní povlaky s měkkým omakem a s velmi dobrou stálostí při praní a při čištění. Nadto se disperze hodí jakožto základní vrstvy při úpravě usní.
Příklad 2
Připraví se předpolymer způsobem uvedeným v příkladu 1. Po ochlazení na teplotu 50 °C se vmíchá ' 89,6 g methylethylketazinu a pak se disperguje způsobem popsaným v příkladu 1. Vzniklá disperze je řídce tekutá a vykazuje Tyndallův efekt.
Příklad 3
Připraví se předpolymer . způsobem popsaným v příkladu 1. Po ochlazení na teplotu 50' °C se vmíchá 89,6 g isobutyraldazinu a disperguje se způsobem popsaným v příkladu 1. Vzniklá disperze je řídce tekutá a vykazuje Tyndallův efekt.
P' ř í k 1 a d 4
Připraví se předpolymer způsobem popsaným v příkladu 1. Po ochlazení na 50 °C se přikape 46,1 g acetonhydrazonu v průběhu 30 minut, přičemž ' teplota a viskozita nepatrně stoupnou, ' aniž . by však docházelo k nebezpečí gelování.
Pak se' disperguje způsobem popsaným v příkladu 1. Vzniklá disperze má viskozitu Ford (tryska 4 . mm.) 17 . sekund a vykazuje v procházejícím ' světle ' Tyndallův efekt. Disperze zasychá na filmy, které odpovídají svými vlastnostmi produktu, připravenému způsobem podle . příkladu 1.
Příklad 5
Násada:
1710 g polyesteru adipové· kyseliny a butandiolu (molekulová hmotnost 2250)
85.5 g· polyetheru získaného adicí 15 % propylenoxidu a 85 % ethylenoxidu ' na n-butanol (molekulová hmotnost 2145)
93.5 g propoxylovaného aduktu 2-butandiolu-1,4 a hydrosiřlčitanu 'sodného (molekulová hmotnost 425)
600 g acetonu
550 g 4,4‘-diisokyanátdifenylmethanu
125,2 g acetonazinu
3700 g demineralizované vody
Provedení:
Do směsi odvodněné při teplotě 120 °C, sestávající z polyesteru, z polyetheru a z bisulfitového aduktu se přidá ke snížení viskozlty vytvořeného.'-předpolymerů 600 g bezvodného acetonu. Pak se přidá 4,4‘-diisokyanátodifenylmethan a míchá se při teplotě 60 °C až do dosažení isokyanátové hodnoty 3,3 θ/ο. Takto· získaný předpolymer se ochladí na teplotu 20 °C. Pak se přidá acetonazin, přičemž se nepozoruje žádná reakce mezi azinem a isokyanátovými skupinami. Za dobrého míchání se nyní disperguje za přilévání vody. Vzniklá disperze má obsah acetonu asi 10%. Může se acetonu zbavit vakuovou destilací a má pak obsah pevných látek 40 %. Viskozita Ford (tryska· 4 mm) je 14 sekund. Disperze vykazuje- v procházejícím světle Tyndallův efekt.
Disperze je vhodná jako krycí nátěr pro povrstvování ohebných substrátů, ..zvláště pro povrstvování textilií.
Zasychá -na čiré, bezbarvé, elastické filmy, které se vyznačují dobrými mechanickými vlastnostmi, odolností proti hydrolýze a výrazně lepší odolností proti ultrafialovým paprskům ve srovnání s dosud známými polyurethany -na bázi aromatických isokyanátů a nežloutnou při zahřívání, například při zahřívání po dobu 10 minut na teplotu 150 °C.
počáteční Hodnota
po 14 dnech hydrolýzy po 400 hodinách v Xenotestu
Mez pevnosti v tahu 38,0 MPa 37,5 MPa 21,7 MPa
(DIN 53504)
Tažnost 520 % 440% 250 %
(DIN 53504)
Zbytková pevnost po 400 hodinách osvětlení v Xenotestu je asi 57 % počáteční hodnoty.
Příklad 6 (srovnávací příklad)
Podle známého stavu techniky -v 35% roztoku dimethylformamidu a toluenu vyrobený polyurethan z 2250 g polyesteru na bázi kyseliny adipové a butandiolu (molekulová hmotnost 2550), 216 g butandiolu-1,4 a 850 g 4,4‘-diisokyanátdifenylmethanu poskytuje filmy těchto vlastností:
po 400 hodinách v Xenotestu
4,0 MPa
300 % počáteční
Mez v pevnosti v tahu 44,8 MPa (DIN 53504) Tažnost 660 % (DIN 53504)
Zbytková pevnost po 400 hodinách ozáření v Xenotestu je menší než 10 % počáteční hodno-ty.
Příklad 7
Násada:
558 g polyesteru adipové kyseliny a butandiolu (molekulová hmotnost 900)
42,5 g polyetheru získaného adicí 15 % propylenoxidu a 85 % ethylenoxidu na n-butanol (molekulová hmotnost 2145)
29,8 g propoxylovaného aduktu 2-butandiolu-1,4 a hydrosiřičitanu sodného (molekulová hmotnost 425)
300 g acetonu
450 g 4,4‘-diisokyanátdife.nylmethanu g butandio-lu-1,4
71,7 g acetonazinu 1690 g demineralizované vody
Provedení:
Do směsi odvodněné při teplotě 120 °C sestávající z polyesteru, polyetheru a z bisulfitoivého aduktu se přidá ke snížení viskozity vytvořeného předpolymeru 300 g bezvodého
H ю’ d n o t а po 14 dnech hydrolýzy1
44,0 MPa
570 % acetonu. Pak se přidá 4,4‘-diisokyanátodifenylmethan a míchá se při teplotě 60 °C tak dlouho, až se dosáhne isokyanátové hodnoty 6,7 %. Po přidání butandiolu se směs nechá při téže teplotě dále reagovat až do isokyanátové hodnoty 4,8 %. Takto· získaný předpolymer se ochladí na teplotu 20 °C. Pak se přidá acetonazin, přičemž se nepozoruje žádná reakce mezi azinem a isokyanátovými skupinami. Za dobrého míchání se nyní disperguje za přilévání vody. Vzniklá disperze má obsah acetonu asi 10 %. Může se zbavit acetonu vakuovou destilací a má pak obsah pevných látek 40 %. Viskozita Ford (tryska 4 mm) je 15 sekund. Disperze vykazuje v procházejícím světle Tyndallův efekt.
Disperze je vhodná pro povrstvování ohebných substrátů. Zasychá na čiré, bezbarvé, elastické filmy, které nežloutnou ani při zvýšené teplotě, například při zahřívání na teplotu 150 °C po dobu 10 minut. Polymer se vyznačuje vyšší teplotou tání (asi 220 °C), odolností proti hydrolýze a výrazně lepší odolností proti ultrafialovým paprskům ve srovnání s polyurethany na bázi aromatických isokyanátů, známými ze stavu techniky.
Hodnota počáteční po 14 dnech po 400 hodinách _______________________hydrolýzy__v Xenotestu
Mez v pevnosti v tahu 34,7 MPa 33,5 MPa 18,7 MPa (DIN 53504)
Tažnost 310 % 260 % 160 % (DIN 53504)
Zbytková pevnost po 400 hodinách ozáření v Xenotestu je asi 54 % počáteční hodnoty.
Příklad 8
Připraví se disperze způsobem popsaným v příkladu 7, avšak za použití jen 920 g vody. Po oddestilování acetonu se získá obsah pevných látek 55 %. Disperze má viskozitu Ford (tryska 4 MM) 56 sekund a vykazuje výrazný Tyndallův efekt. Je skladovatelná po· dobu delší než 5 měsíců.
Příklad 9
Připraví se předpolymer způsobem popsaným v příkladu 7. Po ochlazení na teplotu 20 °C se přikape v průběhu 30 minut 46,1 g acetonhydrazonu, přičemž teplota a viskozi ta nepatrně stoupnou, aniž by docházelo· к nebezpečí gelování. Pak se disperguje způsobem popsaným v příkladu 7. Po oddestilování acetonu vznikne disperze s obsahem pevných látek 40 %. Viskozita Ford (tryska 4 mm) je 21 sekund. Disperze vykazuje v procházejícím světle Tyndallův efekt. Zasychá na filmy, které odpovídají svými vlastnostmi filmům připraveným způsobem popsaným v příkladu 7.
Příklad 10 (srovnávací příklad)
Připraví se předpolymer způsobem popsaným v příkladu 7. Po ochlazení na teplotu °C se přidá 125 g směsi hydrazinhydrátu a acetonu s molárním poměrem složek 1: 2.
Směs se nejdříve čiře vymíchá; po krátké době však dochází k exotermní reakci za vzniku zákalu a za stoupnutí viskozity. Po asi 5 až 10 minutách je produkt plně zgelován. Jestliže se disperguje ve vodě před zgelováním, získá se disperze s hrubými · částicemi nevykazující Tyndallův efekt a sedlmentující pří stání.
Příklad ukazuje, že je pro provádění způsobu podle vynálezu nutné používat bezvodých azinů nebo hydrazonů.
Příklad 11 (srovnávací příklad)
Připraví . se předpolymer způsobem popsaným v příkladu 7. Po ochlazení na teplotu 20 °C . se přidá 1400 g acetonu a pak se do dobře .míchaného· roztoku nechá přikapat 32 gramů · hydrazinhydrátu. Zpočátku čirý produkt se stále · stává zakalenějším a nehomogenějším, zůstává však dobře míchatelným. Disperguje se vodou způsobem popsaným v příkladu 8 a aceton se ve vakuu oddestiluje.
Vzniklá disperze má · hrubé částice a v krátké době ' zcela sedimentuje.
Příklad ukazuje, že pomocí klasického „acetonového. způsobu“ nejsou dostupné disperze takových polyurethanpolymočovin, které jsou například ·v důsledku vysokého· obsahu diisokyanátdifenylmethanu nerozpustné v . acetonu a tudíž vypadávají při prodlužování řetězce. Způsob podle vynálezu, založený .na použití azinů naproti tomu výrobu takových disperzí umožňuje (viz příklad 7).
Příklad 12
Násada:
400 g polyesteru na bázi kyseliny fialové a ethandiolu (molekulová hmotnost 2000) 1050 g polyesteru kyseliny fialové, kyseliny adipové a ethandiolu (molekulová hmotnost 1750)
85.5 g polyetheru získaného adicí 15 % propylenoxidu a 85 % ' ethylenoxidu na n-butanol (molekulová hmotnost 2145) 76|,6 g propoxylovaného aduktu 2-butandiolu-1,4 a hydrosiřičitanu sodného '(molekulová hmotnost 425)
500 g acetonu
550 g 4,4‘-diisokyanátodifenylmethanu
107.5 g acetonazinu
3290· g demineralizované vody
Provedení:
Při teplotě . 120 °C odvodněná směs z obou polyesterů, polyetheru a bisulfitového aduktu se zředí 500 g bezvodého acetonu. Pak se přidá 4,4‘-diisokyanátdifenylmethan a zahřívá se za míchání na teplotu 60 °C až do dosažení hodnoty isokyanátové 3,8 %. Ochla dí se na teplotu 20 °C a vmíchá se acetonazin. Za dobrého míchání se nyní disperguje za přllévání vody. Vzniklá disperze má obsah acetonu asi 8 %; vakuovou destilací se může zbavit acetonu a má pak .obsah pevných .látek 40 %.
Viskozita . Ford (tryska 4 mm) je 15 sekund. Disperze vykazuje v procházejícím světle Tyndallův efekt. Zasychá na čiré, bezbarvé filmy a je vhodná pro povrstvování papír. Tvrdost, zjišťovaná kyvadlovým přístrojem, je 90 sekund.
Filmy nevykazují při zahřívání po dobu 10 minut na teplotu 150 °C žádné žloutnutí..
Příklad 13
Násada:
306 g polyesteru adipové kyseliny a butandiolu (molekulová hmotnost 900)
220 g polyetheru získaného adicí propylenoxidu na bisfenol A [molekulová hmotnost 550)
42.7 g polyetheru získaného adicí 15 % propylenoxidu a 85 % ethylenoxidu na n-butanol (molekulová hmotnost 2145)
42,5 g propoxylovaného aduktu 2-butandio lu-1,4 a hydrosiřičitanu sodného (molekulová hmotnost 425)
300· g acetonu
450 g 4,4‘-diisokyanátodifenylmethanu
13,4 g trimethylolpropanu
84.8 g acetonazinu
1650 g demineralizované vody
Provedení:
Do -směsi odvodněné při teplotě 120 °C, sestávající z polyesteru, z obou polyetherů a z bisulfitového aduktu se ke snížení viskozity vytvářeného předpolymeru přidá 300^ gramů bezvodého acetonu. Pak se přidá 4,4‘-diisokyanátdifenylmethan a míchá se při teplotě 60 °C až se dosáhne isokyanátové hodnoty 5,8 %. Po přidání trimethylolpropanu se směs nechá za téže teploty dále reagovat až · do isokyanátové hodnoty 4,9 %. Takto· získaný předpolymer se ochladí na· teplotu 20 °C. Pak se přidá acetonazin a za dobrého . míchání se disperguje přiléváním vody. Vzniklá disperze · obsahuje asi 10· % acetonu. Může se zbavit acetonu vakuovou destilací a má pak obsah pevných látek 40 procent. Viskozita. Ford (tryska 4 mm) je 18 sekund. Disperze vykazuje v procházejícím' světle Tyndallův efekt. Zasychá na čiré, bezbarvé, tvrdé filmy a může se jí použít jako laku na dřevo· zasychajícího . na vzduchu.
Prkno z bukového· dřeva se zpracuje disperzí zředěnou na 20% obsah · pevných látek, použitou jako· základní nátěr. Po 5 minutovém zaschnutí při teplotě 80 °C se povrch brousí ve směru vláken a pak se natře nezředěnou disperzí. Po uschnutí (2 hodiny tí laku.
při teplotě místnosti) se získá čirý, lesklý, suchý lak, který se podrobí těmto zkouškám:
1. Vodou nasycený vatový tampón se při teplotě místnosti nechá ležet po dobu 24 hodin na lakovaném povrchu dřeva, přitampónu. Lakovaný povrch pak nevykazuje ani změknutí ani zákal ani jiné jevy způsobené hydrolýzou.
2. Zko-uška se opakuje s 53% vodným roztokem ethylalkoholu. Po 24 hodinách se pozoruje nepatrný zákal lakové vrstvy, který však v průběhu několika minut po odstranění vatového tampónu dokonale mizí bez zanechání jakýchkoliv stop nebo bez změknučemž ochranný kryt zamezuje vyschnutí

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob přípravy vodných roztoků .nebo disperzí polyurethanů reakcí předpolymerů obsahujících chemicky vestavěné hydrofilní skupiny a/nebo externí chemicky nevázané emulgátory a majících alespoň dvě volné isokyanátové skupiny, s prostředky к prodlužování řetězce ve vodné fázi, vyznačený tím, že se směšují isokyanátové skupiny obsahující předpolymer hydrofilně modifikovaný a/nebo obsahující externí emulgátor v nepříVYNÁLEZU temnosti vody s aziny a/nebo s hydrazony a pak se tato směs směšuje s vodou.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 -vyznačený tím, že se druh a hmotnostní poměry reakčních složek volí tak, aby na každou isokyanátovou skupinu předpolymerů obsahujícího isokyanátové skupiny připadalo 0,25 až 1,5 s isokyanátovými skupinami reaktivních alespoň částečně blokovaných hydrazinických NH2-skupin.
CS791624A 1978-03-15 1979-03-12 Method of preparation of waterous solutions or polyurethan dispersions CS214790B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19782811148 DE2811148A1 (de) 1978-03-15 1978-03-15 Verfahren zur herstellung von waessrigen polyurethan-dispersionen und -loesungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS214790B2 true CS214790B2 (en) 1982-05-28

Family

ID=6034446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS791624A CS214790B2 (en) 1978-03-15 1979-03-12 Method of preparation of waterous solutions or polyurethan dispersions

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4269748A (cs)
EP (1) EP0004069B1 (cs)
JP (1) JPS54127498A (cs)
AT (1) AT379155B (cs)
AU (1) AU522782B2 (cs)
BR (1) BR7901579A (cs)
CA (1) CA1111976A (cs)
CS (1) CS214790B2 (cs)
DE (2) DE2811148A1 (cs)
ES (1) ES478619A1 (cs)
HU (1) HU180677B (cs)
PL (1) PL115607B1 (cs)
SU (1) SU971105A3 (cs)

Families Citing this family (107)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2843790A1 (de) * 1978-10-06 1980-04-17 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von waessrigen dispersionen oder loesungen von polyurethan-polyharnstoffen, die nach diesem verfahren erhaeltlichen dispersionen oder loesungen, sowie ihre verwendung
DE3027198A1 (de) * 1980-07-18 1982-02-11 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Feste, in wasser dispergierbare, isocyanatgruppen aufweisende kunststoffvorlaeufer, ein verfahren zur herstellung von waessrigen kunststoffdispersionen unter verwendung dieser kunststoffvorlaeufer, sowie die verwendung der kunststoffvorlaeufer als vernetzungsmittel fuer waessrige kunststoffdispersionen
DE3048085A1 (de) * 1980-12-19 1982-07-22 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Dispersionen von sulfonatgruppen aufweisenden polymeren, ein verfahren zu ihrer herstellung, sowie ihre verwendung als beschichtungsmittel
US4408008A (en) * 1981-07-24 1983-10-04 Mobay Chemical Corporation Stable, colloidal, aqueous dispersions of cross-linked urea-urethane polymers and their method of production
DE3134161A1 (de) * 1981-08-28 1983-08-11 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Ueberzugsmittel aus polyurethan-dispersionen und ihre verwendung fuer deckstriche und finishs
DE3137748A1 (de) * 1981-09-23 1983-03-31 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von hitzeaktivierbare vernetzer enthaltenden waessrigen dispersionen oder loesungen von polyurethan-polyharnstoffen, die nach dem verfahren erhaeltlichen dispersionen oder loesungen, sowie ihre verwendung zur herstellung von ueberzuegen
DE3223396A1 (de) * 1982-06-23 1983-12-29 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Polymermodifizierte polyamine, ein verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur herstellung von polyurethanen
IT1153000B (it) 1982-07-01 1987-01-14 Resem Spa Dispersioni acquose di poliuretani da oligouretani aventi gruppi terminali insaturi
US4522851A (en) * 1982-09-30 1985-06-11 Mobay Chemical Corporation Process for coating aqueous dispersion of epoxy resin and blocked polyisocyanate containing chemically incorporated anionic hydrophilic groups
DE3309992A1 (de) * 1983-03-19 1984-09-20 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zum beschichten von (spalt)leder
DE3313237A1 (de) * 1983-04-13 1984-10-18 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Waessrige, vernetzerhaltige polyurethanzubereitungen und ihre verwendung zur thermoaktiv-einstrich-umkehrbeschichtung
DE3407362A1 (de) * 1984-02-29 1985-08-29 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Waessrige dispersionen von pfropfpolymerisaten oder -copolymerisaten, ein verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als hydrophobierungs- und oleophobierungsmittel fuer textilien
US4567228A (en) * 1984-05-21 1986-01-28 Ppg Industries, Inc. Aqueous dispersion, internally silylated and dispersed polyurethane resins, and surfaces containing same
US4582873A (en) * 1984-05-21 1986-04-15 Ppg Industries, Inc. Process for producing aqueous dispersions, internally silylated and dispersed polyurethane resins, and surfaces containing same
US4542065A (en) * 1984-05-21 1985-09-17 Ppg Industries, Inc. Chemically treated glass fibers and strands and dispersed products thereof
DE3521618A1 (de) 1985-06-15 1986-12-18 Bayer Ag, 5090 Leverkusen In wasser dispergierbare polyisocyanat-zubereitung und ihre verwendung als zusatzmittel fuer waessrige klebstoffe
GB8524579D0 (en) * 1985-10-04 1985-11-06 Polyvinyl Chemicals Inc Coating compositions
DE3630045A1 (de) * 1986-09-04 1988-03-17 Bayer Ag Klebstoff und die verwendung des klebstoffs zur herstellung von verklebungen
WO1989000588A1 (en) * 1987-07-14 1989-01-26 The Dow Chemical Company Polyisocyanate prepolymers prepared from rigid polyaromatic precursor materials, and polyurethanes prepared therefrom
GB8904102D0 (en) * 1988-03-09 1989-04-05 Ici Resins Bv Polyurethane coating compositions
US5037864A (en) * 1989-07-11 1991-08-06 The Dow Chemical Company Semi-continuous process for the preparation of polyurethane-urea aqueous dispersions
US5137967A (en) * 1990-07-06 1992-08-11 Reichhold Chemicals, Inc. Hydrazine extended aqueous polyurethane
DE4418157A1 (de) 1994-05-25 1995-11-30 Basf Ag Thermokoagulierbare wässerige Polyurethan-Dispersionen
EP0774475A3 (de) 1995-11-17 1997-10-01 Basf Ag Wässerige Dispersionen enthaltend ein Polyurethan mit oximblockierten Isocyanatgruppen und/oder Carbonylgruppen in Keto- oder Aldehydfunktion
ZA981836B (en) * 1997-03-17 1999-09-06 Dow Chemical Co Continuous process for preparing a polyurethane latex.
US6087440A (en) * 1999-02-16 2000-07-11 The Dow Chemical Company Continuous process for preparing a polyurethane latex
NL1013299C2 (nl) * 1999-10-15 2001-04-18 Stahl Int Bv Dispersies in water van een polyurethaan met geblokkeerde reactieve groepen.
KR100746464B1 (ko) 1999-12-23 2007-08-03 아크조 노벨 엔.브이. 부가 중합체 및 폴리우레탄을 포함하는 수성 코팅 조성물
US7459167B1 (en) 2000-07-27 2008-12-02 3M Innovative Properties Company Biocidal polyurethane compositions and methods of use
DE10133789A1 (de) * 2001-07-16 2003-02-06 Basf Ag Wässrige Dispersionen für hydrolysefeste Beschichtungen
US20040092622A1 (en) * 2002-07-01 2004-05-13 Pearlstine Kathryn Amy Inkjet ink with reduced bronzing
DE10238146A1 (de) 2002-08-15 2004-02-26 Basf Ag Wasseremulgierbare Isocyanate mit verbesserten Eigenschaften
US7342068B2 (en) * 2003-11-18 2008-03-11 Air Products And Chemicals, Inc. Aqueous polyurethane dispersion and method for making and using same
US20050215663A1 (en) * 2004-01-21 2005-09-29 Berge Charles T Inkjet inks containing crosslinked polyurethanes
DE102004026118A1 (de) * 2004-05-28 2005-12-15 Bayer Materialscience Ag Klebstoffe
WO2006089935A1 (de) 2005-02-24 2006-08-31 Basf Aktiengesellschaft Strahlungshärtbare wässrige polyurethandispersionen
US20060229409A1 (en) * 2005-04-08 2006-10-12 Ilmenev Pavel E Method for preparing polyurethane dispersions
EP1963392B2 (en) 2005-12-15 2012-08-01 Akzo Nobel Coatings International BV Multilayer coating system
US20080039582A1 (en) * 2006-07-28 2008-02-14 Hari Babu Sunkara Polytrimethylene ether-based polyurethane ionomers
DE102006036220A1 (de) * 2006-08-03 2008-02-07 Clariant International Limited Polyetheramin-Makromonomere mit zwei benachbarten Hydroxylgruppen und ihre Verwendung zur Herstellung von Polyurethanen
US20080175875A1 (en) * 2006-09-25 2008-07-24 Hari Babu Sunkara Cosmetic compositions
KR101463277B1 (ko) * 2006-12-22 2014-11-26 바스프 에스이 카르보디이미드 기를 가지는 화합물을 포함하는 미세캡슐
DE102008000270A1 (de) 2007-02-14 2008-08-28 Basf Se Verfahren zur Herstellung von Polyurethandispersionen mit geringem Gehalt an hochsiedenden Lösungsmitteln
DE102008000478A1 (de) 2007-03-05 2008-09-11 Basf Se Polyurethan-Dispersionen mit Polyethercarbonatpolyolen als Aufbaukomponente
DE102007020523A1 (de) 2007-05-02 2008-11-06 Helling, Günter, Dr. Metallsalz-Nanogel enthaltende Polymere
DE102007026196A1 (de) 2007-06-04 2008-12-11 Basf Se Verfahren zur Herstellung wasseremulgierbarer Polyurethanacrylate
US9410010B2 (en) 2007-12-10 2016-08-09 E I Du Pont De Nemours And Company Urea-terminated polyurethane dispersants
US20090259012A1 (en) * 2007-12-10 2009-10-15 Roberts C Chad Urea-terminated ether polyurethanes and aqueous dispersions thereof
US20130022746A9 (en) * 2007-12-10 2013-01-24 Harry Joseph Spinelli Aqueous inkjet inks with ionically stabilized dispersions and polyurethane ink additives
EP2271685B1 (en) * 2007-12-26 2018-01-03 Dow Global Technologies LLC Polyurethane dispersions and coatings produced therefrom
DE102008004178A1 (de) 2008-01-11 2009-07-16 Basf Se Textile Flächengebilde, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung
DE102008014211A1 (de) 2008-03-14 2009-09-17 Bayer Materialscience Ag Wässrige Dispersion aus anionisch modifizierten Polyurethanharnstoffen zur Beschichtung eines textilen Flächengebildes
US20090306285A1 (en) * 2008-05-08 2009-12-10 E.I.Du Pont De Nemours And Company Inkjet inks containing crosslinked polyurethanes
WO2009143418A1 (en) * 2008-05-23 2009-11-26 E. I. Du Pont De Nemours And Company Inkjet ink with self dispersed pigments and polyurethane ink additives
US8759418B2 (en) 2008-05-23 2014-06-24 E I Du Pont De Nemours And Company Urea-terminated polyurethane dispersants
ATE539131T1 (de) * 2008-08-26 2012-01-15 Basf Se Klebstoffzusammensetzung für selbstklebende, wiederablösbare artikel auf basis von adhäsiven polymeren und organischen nanopartikeln
JP5247421B2 (ja) * 2008-12-26 2013-07-24 富士フイルム株式会社 自己分散ポリマー水性分散物の製造方法、水性インク組成物、インクセット、および画像形成方法
WO2010118949A2 (de) 2009-04-14 2010-10-21 Basf Se Verwendung von polyurethanklebstoff aus polyesterdiolen, polyetherdiolen und silanverbindungen zur herstellung folienbeschichteter möbel
ES2651930T3 (es) 2009-04-14 2018-01-30 Basf Se Adhesivo de polímeros con dominios cristalinos, poliuretano amorfo y compuestos de silano
EP2244489A1 (de) 2009-04-24 2010-10-27 Bayer MaterialScience AG Verfahren zur Herstellung eines elektromechanischen Wandlers
EP2284919A1 (de) 2009-08-07 2011-02-16 Bayer MaterialScience AG Verfahren zur Herstellung eines elektromechanischen Wandlers
DE102010043486A1 (de) 2009-11-16 2011-05-19 Basf Se Kaschierverfahren unter Verwendung von Carbodiimid- und Harnstoffgruppen enthaltenden Klebstoffen
US9617453B2 (en) 2009-12-14 2017-04-11 Air Products And Chemicals, Inc. Solvent free aqueous polyurethane dispersions and methods of making and using the same
EP2368928B1 (de) 2010-03-24 2013-10-30 Basf Se Wasseremulgierbare Isocyanate mit verbesserten Eigenschaften
EP2368926B1 (de) 2010-03-25 2013-05-22 Basf Se Wasseremulgierbare Isocyanate mit verbesserten Eigenschaften
EP2388283A1 (en) 2010-05-18 2011-11-23 Bayer MaterialScience AG Process for adjusting the viscosity of anionic polyurethane dispersions
US8827436B2 (en) 2010-05-27 2014-09-09 E I Du Pont De Nemours And Company Fixer inks for use with ink jet inks
US8956497B2 (en) 2010-07-29 2015-02-17 Basf Se Biodisintegratable composite foils
US9089624B2 (en) 2010-08-23 2015-07-28 Basf Se Ultrathin fluid-absorbent cores comprising adhesive and having very low dry SAP loss
ES2625503T3 (es) 2010-12-20 2017-07-19 Basf Se Procedimiento para la preparación de dispersiones híbridas de poliuretano-poliacrilato
DE102011015459A1 (de) 2011-03-29 2012-10-04 Basf Se Polyurethane, ihre Herstellung und Verwendung
US8841369B2 (en) 2011-03-30 2014-09-23 Basf Se Latently reactive polyurethane dispersion with activatable crosslinking
EP2691465B1 (de) 2011-03-30 2015-09-09 Basf Se Latent reaktive polyurethandispersion mit aktivierbarer vernetzung
WO2012171833A1 (de) 2011-06-14 2012-12-20 Basf Se Strahlungshärtbare wässrige polyurethandispersionen
JP2015505861A (ja) * 2011-10-28 2015-02-26 ルブリゾル アドバンスド マテリアルズ, インコーポレイテッド 電気化学セルのためのポリウレタンに由来する膜および/またはセパレーター
US9005762B2 (en) 2011-12-09 2015-04-14 Basf Se Use of aqueous polyurethane dispersions for composite foil lamination
EP2788447B1 (de) 2011-12-09 2015-09-16 Basf Se Verwendung von wässrigen polyurethandispersionen zur verbundfolienkaschierung
US10144553B2 (en) 2012-07-04 2018-12-04 Basf Se Bonded packaging system for foods
EP2897998A1 (en) 2012-09-18 2015-07-29 Basf Se Polymers comprising a polyurethane backbone endcapped with reactive (meth)acrylic terminating groups and their use as adhesives
JP2015532314A (ja) 2012-09-28 2015-11-09 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピアBasf Se 改善された光沢を有する水乳化性イソシアネート
EP2914642B1 (de) 2012-11-02 2017-01-18 Basf Se Verwendung von wässrigen polyurethandispersionen zur kaschierung von formkörpern
JP2016513158A (ja) 2013-02-22 2016-05-12 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピアBasf Se 水性ポリウレタン配合物の製造法
JP2016518497A (ja) 2013-05-02 2016-06-23 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピアBasf Se 改善された光沢度を有する被覆のための水乳化性イソシアネート
EP3058008B1 (en) 2013-10-16 2017-06-14 Basf Se Use of water-emulsifiable polyurethane acrylates
RU2654007C2 (ru) 2013-12-03 2018-05-15 Ром Энд Хаас Компани Водные дисперсии полиуретана
DE102014204582A1 (de) 2014-03-12 2015-09-17 Basf Se Neue Polymerdispersionen
US20170121537A1 (en) 2014-06-10 2017-05-04 Basf Se Polymer dispersions containing acylmorpholines
WO2016018876A1 (en) 2014-07-31 2016-02-04 E. I. Du Pont De Nemours And Company Aqueous ink-jet inks containing amphoteric polyurethane as binder
EP3174910A1 (de) 2014-08-01 2017-06-07 Basf Se Verfahren zur herstellung und verwendung wässriger polyurethan-polyacrylat-hybriddispersionen sowie deren verwendung in beschichtungsmitteln
AU2015357109A1 (en) 2014-12-05 2017-06-29 Basf Se Aqueous adhesive dispersion containing polyurethanes and ethoxylated fatty alcohols
WO2016162215A1 (de) 2015-04-07 2016-10-13 Basf Se Polymerdispersionen enthaltend n-acylpyrrolidine
JP6869241B2 (ja) 2015-11-18 2021-05-12 キャボット コーポレイションCabot Corporation インクジェットインク組成物
MX2019001359A (es) 2016-08-01 2019-06-03 Stahl Int B V Dispersiones de polimero con emision reducida de acetaldehido.
US11518907B2 (en) 2016-12-14 2022-12-06 Basf Se Water-emulsifiable isocyanates with improved properties
US10385261B2 (en) 2017-08-22 2019-08-20 Covestro Llc Coated particles, methods for their manufacture and for their use as proppants
WO2019051021A1 (en) 2017-09-07 2019-03-14 Cabot Corporation INK COMPOSITIONS FOR INKJET PRINTING
WO2019072590A1 (de) 2017-10-11 2019-04-18 Basf Se Schutzfolien, hergestellt aus polyolefinträgermaterial, primer und strahlungsvernetzbarem schmelzklebstoff
CN111742028A (zh) 2018-02-21 2020-10-02 巴斯夫欧洲公司 制备涂覆有粘合剂的制品的方法
EP3775084A1 (en) 2018-04-13 2021-02-17 Basf Se Oxygen scavenging aqueous lamination adhesive composition
WO2020144052A2 (de) 2019-01-11 2020-07-16 Basf Se Verfahren zur folienbeschichtung mit gravurwalzensystem
EP3986944A1 (de) 2019-06-24 2022-04-27 Basf Se Wasseremulgierbare isocyanate mit verbesserten eigenschaften
WO2021175676A1 (en) 2020-03-02 2021-09-10 Basf Se Composite foils biodisintegratable at home compost conditions
US20230211598A1 (en) 2020-06-09 2023-07-06 Basf Se Process for recycling of bonded articles
US20240067848A1 (en) 2021-02-24 2024-02-29 Basf Se Adhesive labels comprising biodegradable aqueous polyurethane pressure-sensitive adhesive
EP4326804A1 (en) 2021-04-22 2024-02-28 Basf Se Process for preparing coated shaped bodies and their use
WO2023117986A1 (en) 2021-12-21 2023-06-29 Basf Se Environmental attributes for a curable composition
WO2024083787A1 (en) 2022-10-18 2024-04-25 Basf Se Storage-stable coated particles and their preparation

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1064841A (en) * 1963-02-04 1967-04-12 Ici Ltd Manufacture of polymers containing biuret and urea groups
US4066591A (en) * 1975-06-02 1978-01-03 Ppg Industries, Inc. Water-reduced urethane coating compositions
DE2725589A1 (de) * 1977-06-07 1978-12-21 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von waessrigen polyurethan-dispersionen und -loesungen

Also Published As

Publication number Publication date
PL115607B1 (en) 1981-04-30
SU971105A3 (ru) 1982-10-30
JPS54127498A (en) 1979-10-03
DE2811148A1 (de) 1979-09-20
AU4507379A (en) 1979-09-20
CA1111976A (en) 1981-11-03
BR7901579A (pt) 1979-10-16
JPS6320848B2 (cs) 1988-04-30
AU522782B2 (en) 1982-06-24
DE2960548D1 (en) 1981-11-05
AT379155B (de) 1985-11-25
EP0004069A1 (de) 1979-09-19
US4269748A (en) 1981-05-26
HU180677B (en) 1983-04-29
ES478619A1 (es) 1979-06-01
ATA187579A (de) 1985-04-15
PL214096A1 (cs) 1980-01-02
EP0004069B1 (de) 1981-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS214790B2 (en) Method of preparation of waterous solutions or polyurethan dispersions
JP3189985B2 (ja) ポリイソシアネート混合物、その製造方法、および被覆組成物における架橋剤としてのその使用
US4829122A (en) Process for the preparation of aqueous polyurethane dispersions and solutions
US4745151A (en) Process for the production of aqueous dispersions of polyurethane polyureas, the dispersions obtainable by this process and their use as coating compositions
CA1334231C (en) Water soluble or dispersible polyurethanes, a process for their preparation and their use for coating substrates
US4094842A (en) Dispersing solid polyurethane prepolymers into water
CA1129129A (en) Process for the production of aqueous dispersions or solutions of polyurethane polyureas, and dispersions or solution obtainable by this process and their use
US5141987A (en) Aqueous coating compositions containing water dispersible polyurethane polyureas as binders and the coatings produced therefrom
JP2707169B2 (ja) 二成分系の水性ポリウレタン被覆組成物並びに被膜
US3384606A (en) Crosslinking aqueous polyurethanes with formaldehyde
US4108842A (en) Preparation of polyurethane ureas using as hardeners mixtures of water, amines, aldimines and ketimines
JP5170499B2 (ja) ブロックイソシアネート含有エマルジョン組成物及びその製造方法並びに焼付け型塗料用又は接着剤用組成物
US4240942A (en) Process for the preparation of aqueous dispersions or solutions of isocyanate polyaddition products
MXPA97001566A (en) Aqueous polyurethane dispersions based on 1-methyl-2,4- and / or -2,6-diisiocianateciclohexane and their use as agglutinants for vit fiber apparators
DE2732131A1 (de) Verfahren zur herstellung von seitenstaendige hydroxylgruppen aufweisenden isocyanat-polyadditionsprodukten
US4598121A (en) Cold-crosslinking polyurethane dispersions, manufacture and use of the same
ES2435098T3 (es) Composición de apresto
JPS60243163A (ja) ポリウレタン―尿素水性被覆組成物
JPH02242868A (ja) ポリウレタン又はポリウレタンユリアを用いる塗料の製造方法
US4098743A (en) Polylactone-polyurethanes and aqueous dispersions thereof
US4657964A (en) Aqueous-based urethane coating compositions
US3380950A (en) Polyurethane lacquers
EP0296098A2 (en) Crosslinked polyurethane emulsion, process and prepolymer for its production and process for forming coatings from said emulsion
DE19630905A1 (de) Wäßrige Dispersionen, ihre Herstellung und Verwendung als Lackbindemittel
US6291578B1 (en) Blocked polyisocyanates containing phenolic groups