CS213169B1 - Viacstupňový mazací olej pře benzinové a naftové motory - Google Patents

Viacstupňový mazací olej pře benzinové a naftové motory Download PDF

Info

Publication number
CS213169B1
CS213169B1 CS743780A CS743780A CS213169B1 CS 213169 B1 CS213169 B1 CS 213169B1 CS 743780 A CS743780 A CS 743780A CS 743780 A CS743780 A CS 743780A CS 213169 B1 CS213169 B1 CS 213169B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
oil
additives
viscosity
oils
petrol
Prior art date
Application number
CS743780A
Other languages
English (en)
Slovak (sk)
Inventor
Jan Kekenak
Ladislav Szuecs
Ivan Hrivnak
Original Assignee
Jan Kekenak
Ladislav Szuecs
Ivan Hrivnak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Kekenak, Ladislav Szuecs, Ivan Hrivnak filed Critical Jan Kekenak
Priority to CS743780A priority Critical patent/CS213169B1/cs
Publication of CS213169B1 publication Critical patent/CS213169B1/cs

Links

Landscapes

  • Lubricants (AREA)

Abstract

Vynález sa vztahuje na sposob přípravy viacstupňového mazacieho oleja pre benzinové a/alebo naftové motory, pozostávajúeeho zo základného oleja ropného alebo čiastočné syntetického a zušlachtujúcich přísad. Olej obsahuje 2,0 až 20,0 % hmot. přísad detergentných, počítané ako 5θ %-né koncentráty, ako sú sulfonáty kovov alkalických zemin, alkysalicyláty vápenaté, alkylfenoláty a alkylfenolsulfidy vápenaté a barnaté, 0,2 až 10,0 % hmot. přísada dlspergačných, počítané na účinnů zložku,ako sfi sukcinimidy, bissukcinimidy, fosfonáty a tiofosfonáty, 0,2 až 4,0 % přísad mazivostných, počítané na účinnů zložku, ako sú ditiofosfáty, s výhodou zinočnaté a také množstvo modifikáfcorov VI, ako sú polymetakryláty, kopolyméry alkénov a kopolyméry styrénu s butadiénom alebo izoprénom, aby sa dosiahla požadované viskozita oleja příslušnéj triedy

Description

1 213 169
Vynále2 sa týká viacstupňového oleja pře benzinové a naftové motory, ktorý pozostá-▼a so základného oleja ropného alebo čiastočné syntetického a zušláchtujícich přísad.
Podlá klasifikácii SAE a RVHP sa motorové oleje jednostupňové rozdelujú podlá ichkinematickej viskozity při -18 °C a pri 100 °C do viacerých viskozitných tried a do dvochhlavných skupin - oleje zimné a letné. Viacstupňové mazaeie oleje překrývájú dve aleboviac viskozitných tried a spinujú požiadavky tak pře oleje letné ako aj pře oleje zimné.
Tieto vlastností viacstupňových olejov., že sú použitelné ako v zimětak aj v lete,im dodávajú polymérne přísady, tzv. modifikátory viskozity, zvyšovače viskozitného in-dexu /VI/, ktoré zvyšují viskozitu a zlepšují viskozitno-teplotné vlastnosti olejov.VIolejov sa pomocou týchto príáad zvyšuje nad 100, nezriedka na 150 až 180. Ako modifiká-tory viskozity a zvyšovaše VI sa používajú najma polymetakryláty, ktoré majú i depresač-ný účinok na bod tuhnutia olejov a možu mat i detergentno-dispergačný účinok, kopoly-méry styrénu s butadiénom alebo s izoprénom, kopolyméry-alkénov, najma etylénu a propy-lénu, polybutény a polyizobutény. Novšie druhy polymetakrylátových přísad vykazujípodstatné zvýšení střihoví stabilitu, bližiacu sa hodnotám kopolymórov styrénu s izopré-nom, alebo s butadiénom, Najnovšie sa podařilo připravit modifikátory viskozity a VI nabáze kopolymérov alkénov ( etylenu a propylenu) - ktoré vykazují i dispergačný účinok.Vedla týchto přísad obsahují viacstupnové oleje ešte přísady getergentné a dispergačné,antioxidačné mazivostné a protioderové. Dalej možu ešte obsahovat inhibitory koróziea hrdzavenia, přísady protipenivostné ( biocidy), přísady zlepšujíce farbu a zápach ole-jov a iné.
Viacstupňový mazací olej pre benzinové a naftové motory má mat reakciu vodného vý-trepku neutrálnu, alebo s výhodou alkalickí a celkoví alkititu (TNB) v rozsahu okolo 2,5 - 15 mg KOH/g, pričom výška alkality sívisi s triedou oleja, bod tuhnutia najviac-25 °C, s výhodou najviac -30 °C, Vlg najmenej 100, s výhodou najmenej 110 a viskozitupři -18 °C najviac 15 000 mm2 . s s výhodou najviac 10 400 mm2 . s _1. Základný olej pre viacstupnové oleje musí spínat určité nároky. Ropné olejové fra-kcie sa delia na frdkcie s nízkým VI pod 30, so středným VI 30 až 90, s vysokým VI nad90. Pre základové oleje viacstupňovývh olejov sa vyžadují olejové komponenty s vysokýmVI nad 90. Takéto vhodné olejové frankcie ( vykazují priaznivý bod) sa nachádzají naj-ma v parafinických ropách. Nafténické olejové frakcie vykazují priaznivý bod tuhnutia,až -40 °C, avšak VI váščinou pod 45, zriedka do 65 a mávají nežiadíco vysoká odparnosí.Podlá patentu NSR č. 1 59* 631 ( 1964 ) ich však mošno použit na výrobu viacstupňovýchmotorových olejov, ak mají viskozitu nad 5,6 cSt pri 100 °C a VI najmenej 45, pri dodr-žaní ich určitého poměru k parafinickým olejom, pričom ich nevýhodné vlastnosti sa vyvá-Šia prídavkom přísady zlepšujucej VI.
Aby aa dosiahol vysoký VI ropných olejových frakcii, musia byt tieto určitým spo-sobom rafinované. Zvyšková frakcia z destilácie ropy za atmosférického tlaku, tzv.širo-ký zvyšok, aa rozdeatiluje za zníženého tlaku obvykle na štyri frakcie, a to tri desti-láty a tzv. úzký zvyšok. Ziekané destilačné frakcie musia byt podrobené najprv odasfal-tovaniu ( najčastajšie pomocou propanu), potom odaromatizovaniu ( najčastejšie pomocoufurfuralu) a odparafinwaniu ( najčastejšie pomocou chladu za přítomnosti rozpíštadla,ako je zmes metyletylketónu a toluenu a iné rozpíštadlá, alebo zriedkavejšie pomocou 213 í·· močoviny). Sled poeledných dvoch rafinačných operácil može byt aj změněný. Niekedy saešte olejové frakcie podrobujú středotlakoj katalytickéj hydrogenácii. Používájú sa tak-tiéž olejové frakcie z vysokotlakéj hydrogenácie, ktoré mcžu dosahovat i velmi vysoké VI,okolo 140.
Zmiešanim získaných rafinovaných frakoii, a to lahkej destilovanej frakcie (vřete-nového oleja), střednéj destilátovej frakcie ( fahkého strojného oleja), tažkej destllá-látovej frakcie ( stredného strojného oleja) a zvaškovej olejovej frakcie ( zvyškovéhooleja, brightstock) možno vyrobit každý lubovolný základový olej pre viacstupňové oleje,Nie je však nutné použit na výrobu takéhoto základného oleja všetky štyri frakcie. Zásad-né možno vystačit i s jednou ( například střednou) frakciou. Přednost sa však dává zme-siam najmenej dvoch frakcii so značné rozdielnou viskozitou. Druh použitých frakcii a ichpodiel v základnom oleji závislá od toho, akým viskozitným triedám majú viacstupňové ole-je odpovedat, respektive aké nároky podlá účelu použitia majú splňovat.
Dalšie zlepSenie funkčných vlastností viacstupňových olejov sa može dosiahnut pri-davkom vhodných syntetických olejov, čím vzniknu tzv. čiastočne syntetické oleje. Základ-ný olej čiastočne syntetického viacstupňováho mazacieho oleja pre benzinové a naftovémotory obsahuje okolo 10 až 60 % hmotnostných, prakticky ( z děvodov technicko-ekonomic-kých) okolo 15 až 50 % hmotnostných syntetického oleja, ako sú oleje diesterové na bázedikarboxylových kyselin hlavně Cg až C^g a alifatických monoalkoholov Cg až C^g, najmarozvětvených ako 2-etylhexanol a oxoalkoholy CjQ až oleje typu polyolových esterov na báze polyolov, hlavně pentaerytritol a alifatických monokarboxylových kyselin najmaC^ až Οθ, oleje na báze, komplexných ésterov, alebo polymerne oleje alkénických uhlovodi-kov, ako například polyméry oligomerov l-alkénov hydrogenované. Z esterových olejov, sohladom na ich tepelnú stabilitu, sú diesterové oleje vhodné hlavně do olejov pre benzi-nové a nepreplňované naftové motory a polyolové estery aj do olejov pre přeplňované naf-tové motory.
Viacstupňové motorové oleje čiastočne syntetické sa aditivujú spravidla tými istýmipřísadami ako tie isté typy olejov na báze základného oleja čisto ropného. Naproti tomuoleje plnosyntetické vyžadujú Speciálně druhy prisad a zásadné inú aditiváciu. Viac-stupňové motorové oleje čiastočne syntetické vyžadujú obvykle menši obsah prisad, najmadetergentných, dispergačných a antioxidačných, ako rovnako typy olejov na báze základ-ného oleja čisto ropného pre dosiahnutie rovnakej funkčněj účinnosti. Například pri ob-sahu syntetického komponentu- v čiastočnš syntetiCkom oleji okolo 20 % hmotnostných mdžezníženie přídavku uvedených prisad dosahovat až okolo 20 %.
Zvýšený obsah polymemých prisad, zvyšujúcich viskozitu a VI viacstupňových olejov,vyžaduje spravidla zvýšenie obsahu prisad detergentno-dispergačných o cca 10 až 50 %alebo i viac, oproti analogickým olejom jednostupňovým, protože polyméry ovplyvňujú úči-nok týchro přísad a podporujú vzrast usadenlm na pieste motora. Obsah polyméru je ovplyv-nený aj typom polyméru, jeho účinnostou a relativnou střihovou pevnostou použitého poly-mémeho systému, ako aj rozsahom stupňovitosti viacstupňového oleja.
Obsah popolotvorných prisad, ako sú najma přísady detergentno-dispergačné s obsahomkovu v molekule a najma ich vysokobázické typy, je vo viacstupňových olejoch motorových
213 IBS obmedzený podmienkou, že obsah sulfátového popola týchto olejov smle byt najviac 2 %hmotnostně podlá starších požiadavek a najviac 1,5 % hmotnostního podlá novšich požia-daviek. Preto, okrem iného, i z tohto ddvodu sa vo viacstupňových olejoch motorovýchvo zvýšenej miere oproti jednostupňovým olejom ( u ktorých neplatí vyšáie uvedené ob-medzenie obsahu sulfátového popola) používajú dispergačné přísady bezpopolné alebo málopopolné, pdsobiace hlavně proti tvorbě nízkoteplotných kalov, ako sú eukcinimídy, s vý-hodou bissukcinímldy, fosfonáty a tiofosfonáty.
Celková .obsah přísad detergentných, dispérgačných, antioxidačných a přísad zlepšu-jících mazací účinok oleja za zvýšeného tlaku sa pohybuje v jednotlivých skupinách viac-átupňových motorových olejov, uvedených v špecifikácii motorových olejov podlá oblastiích použitia, odporučenej stálou komisiou HVHP pre ropný a plynárenský priemysel ( v zát-vorke uvedená přibližné odpovedajúca skupina podlá API) přibližné v týchto rozmedziach:
Skupina B: Bj, Bg (SC, CA) s 3 - 6 % hm skupina C: C^, Cg (SD, CB) : 5 - 10 % hm skupina Dí D^, Dg (SE, CC) : 8 - 15 % hm skupina E: (CD) : 12 až 20 % hm.
Viacstupňóvé motorové oleje pre benzinové a naftové motory sa vyznačujú oproti jed-nostupňovým olejom najma týmíto výhodami: lepším startom motora za studená (zlepšenoubezpomocnou štartovateínosíou), znižení oderu, hlavně ložísk, menšou spotřebou oleja naj-ma za použitia teplotně a střihové stabilného polymemeho systému, lepšou ekonómiou pali-va, najma při sposobe jazdy s častým zastavováním, a štartom ( "stop-and-go”).
Tento vynález sa zameriava na viacstupňóvé mazacie oleje pre benzinové a naftové» motory, pozostávajúce zo základného oleja ropného alebo čiastočne syntetického a zušlach-íujúcich přísad přidaných vo vymedzených pomeroch, ktoré vykazujú všetky známe výhodnévlastnosti viacstupňových olejov a splňujú v plnej miere požiadavky akostných ukazatelovpredpísanýoh pře jednotlivé výkonostné triedy týchto olejov ( B, C, D, podlá klasifiká-cie RVHP) a hodnotených medzinárodne uznávanými laboratórnými fyzikálno-chemickými, ap-likačnými a stanovištnými motorvými testami. Osobitne třeba vyzdvihnul ( čo vidlet i zprikladov 2 a 3), že podlá tohto vynálezu sa dajú připravit aj viacstupňóvé motorové ole-je, ktoré pri stanovištnej 3kúške AVB na přeplňovaném motore Fetter vykazujú bodové hod-notenie predpisané pre oleje triedy E ( CD, respektive MIL-L-45 199 B, séria 3). Podlátohto vynálezu možno připravit aj typy viacstupňových motorových olejov výhovujúcich 1pre zmiešaný park vozidiel s benzinovými a naftovými motormi (mixee fleet), ktoré súv súčasnosti stálým predmetom intenzivného vývoja. fialej podlá tohto vynálezu možno připravit i viacstupňóvé oleje pre benzinové a/ale-bo naftové motory s predlženými intervalmi výměny oleja nad 10 000 km, až do oblasti oko-lo 100 000 km. Pri přípravě týchto olejov třeba osobitne dbát, aby ich ropné frakcie bolíúzké a mail vysoký VI, aby modifikátory viskozity vykazovali vysokú střihová stabilitu,aby mali zvýšený obsah přísad najma detergentných a dispérgačných a aby sa alkalita týchtoolejov za prevádzky udržala na>dostatočnej výška.
Viacstupňový mazací olej pre benzinové a/alebo naftové motory podlá tohto vynálezu, 4 213 131 pozostává zo základného oleja ropného alebo čiastočne syntetického a zušlachtujúcichpřísad, prlčom základný ropný olej má s ohfadom na příslušný rozsah viskozitných triedvýsledného oleja viskositu okolo 5,5 až 9,5 mm^ . s”1 při 100 °C a VI najmenej 90, s vý-hodou okolo 100, bod tuhnutia najviac -8 °C, s výhodou najviac -12°C a bod vzplanutianajmenej 200 °C a pozostává najmenej z jedneho olejového komponentu, s výhodou z dvochalebo viacerých olejových komponentov ( frakcie získané destiláciou za zniženého tlakuz atmosferického destilačného ropného zvyěku, selektivně rafinované, odparafinované,připadne predtým odasfaltované a připadne eáte hydrogenované, alebo frakcie z vysoko-tlakovej hydrogenácie rozdielných viskozit nachádzajúcich sa v rozsahu okolo 4,0 aš 5 »1 ft 30,0 mm . s pri 100 C a základný olej čiastočne syntetický obsahuje okrem ropnéhopodielu vyšáie uvedené zloženia okolo 10,0 až 60,0 % hmotnostných, spravidla okolo 15,0až 25,0 % hmotnostných oleja syntetického ako sú oleje diesterové na báze dikarboxy-lových kyselin hlavně Cg až Cj^ a alifatických monoalkohélev Cg až C^g, najma rozvět-vených ako 2-etylhexanolu a oxo-alkoholov C1Q až C15’ oleje typu polyolových esterovna báze polyolov hlavně neopentylovej Struktury, ako například trimetylolalkány a penta-erytritol a alifatických monokarboxylových kyselin najma C^ až Οθ, oleje na báze kom-plexnýoh esterov alebo polymérne oleje alkénických uhíovodikov ako polyméry oligomórov1-alkénov hydrogenované a přísady zvááčujúce viskositu a zlepáujúce viskozitno-teplot-né vlastnosti, přidané v takom množstva, aby sa dosiahla predpisaná viskosita viacstup- ·nového oleja podlá rozsahu překrývaných viskozitných tried, ako sú najmi polymetakrylá-ty, ktoré majú i depresačný účinok na bod tuhnutia olejov, připadne i dispergačný úči-nok, najma druhy polymetakrylátov so zvýšenou střihovou stabilitou, kopolyméry styrénus butadiénom alebo lzoprénom, kopolyméry alkénov, najma etylénu a propylénu, s výhodous dispergačným účinkom, polybutény polyizobuteny a daloj móže olej ešte obsahovat inéběžné používané přísady ako inhibitory oxidácie najma nizko- a strednotaplotné, obzvlášťv pripadooh, ked je nižšia dozácia detergentno-dlspergačných prisad aj s antioxidač-ným účinkom ako sú alkylfenoláty a alkylsalicyláty, ako sú jednojaderné jednomocnéalkylfenoly, najma tienené, bisfenoly, tiobisfenoly, alifatické a aromatické aminy pri-márné, s výhodou sekundárné, terciárně, s obsahom alebo bez obsahu siry, alkylamino-fenoly, fenotiaziny, ditiokarbamáty, inhibitory korúzie a hrdzavenia, modifikátorytrenia, přísady znižujúce bod tuhnutia olejov, přísady protipenivostné, najmi poly-siloxány, antiseptické ( biocidy), zlepáujúce farbu a zápach olejov a iné vyznačujúoisa tým, že obsahuje 2,0 až 22,0 % hmotnostných, s výhodou 3,5 až,12,0 % hmot, geter-gentno-dispergačných prisad sulfonátových, alkylsalioylátových, alkylfenolátovýcha/alebo alkylfenolsulfidových, počítaných ako 50 %-né olejové koncentráty, prlčomhmotnostný poměr sulfonátových přísad k ostatným, s ohíadom na zabezpečehie syner-gického účinku, je najmenej 1 t 9, s výhodou je v rozmedzi 1 i 2 aš 5 i 2, 0,2 aš 10,0% hmotn., s výhodou 1,5 až 5,0 % hmotn. diepergačných prisad ( hlavně proti nízkotep-lotním kalom) sukclnimidovýoh a/alebo fosfonátových a tiofosřonátových, počítaných naúčinnú zlošku a 0,2 až 4,0 % hmotn., s výhodou 0,7 až 1,4 % hmotn. protloderovýoh pri-sadtiofosfátových, počítaných na účinnú zlošku.
Viacstupňový mazací olej pre benzinové a/alebo naftové motory podlá tohto vyná- 5 213 189 lezu sa Sálej vyznačuje tým, že přísady sulfonátové sú olejorozpustné sulfonáty ko-vov alkalických zemin, a výhodou vápenaté a horečnaté, neutrálně a bázické, ropné asyntetické, na báze olejorozpustných monosulfokyselin o molekulárněj hmotnosti naj-menej 300, s výhodou 350 až 390, prisady alkylsalicylátové sú alkylsalicyláty vá-penaté neutrálny a bázický s alkylmi C12 Cgg, s v^bodou ci4 σχβ» Pr^sady alkyl-fenolátové a alkylfenolsulfidové sú olejorozpustné soli vápenaté a barnaté (horečnatésa prakticky nerozšířili), neutrálně a bázické, na báze alkylfenolov a siřených alkyl-fenolov, s výhodou s alkylmi Cie a váščimi, přísady sukcinimidové sú sukcinimidy, bis-sukcinimidy a ich zmesi a přísady tiofosfátové sú alkyl-, aryl- a alkylaryltiofosfáty,s výhodou zinočnaté, s molekulovou hmotnosfcou najmenej 435 s výhodou 635 sž 826.
Pre názorná ilustráciu vynálezu sa uvádzajú příklady prevedenia, ktoré neobmedzu-jú predmet vynálezu. Přiklad 1 Připravil sa viacstupňový motorový olej Skupiny C, na báze základného oleja xup-ného a přísad, a zhodnotili sa jeho fyzikálno-chemické a funkčně vlastnosti. Základný olej sa připravil z troch ropných olejových komponentov, ich zmiešanímpri 50 °C i 40 % hmotnostných frakcie o viskozite 4,90 mm2 . s~^/100 °C a VI 95» 35 %hmotnostných frakcie o viskozite 5,86 mm2 . s-1/100 °C a VI 92 a 25 % hmotnostných frakcie o viskozite 13,80 mm2 . s^/lOO °C a VI 91. Výsledný viacstupňový olej sa připravil zo základného oleja a přísad za miešaniapod lnertnou atmosférou dusika tohto zloženia: ropný sulfonát vápenatý nizkobázický 29 %-ný olejový koncentrát alkylsalicytát vápenatý neutrálny, 50 %-ný alkylfenolát vápenatý bázický, 50 %-ný diakylditiofosfát zinočnatý eucinimidová přísada ( zmes sukcinimidu abissukcinimidu) polymetakrylátová přísada s vysokou stři-hovou stabilitouzákladný olej Výsledky hodnotenia olejatkinematická viskozite pri 37,8 °C,mm2 . s"1 kinematická viskozite pri 98,9 °0mm2 . a“1 viskozitný index ( VIe) bod vzplanutia v o.k., °Cbed tuhnutia, °Cviskosita pri -17,8 °C, Pa.scelková bázicita (TIH), mg KOH/g 3,0 % hm 2,0 % hm 1,0 % hm 1,2 % hm 2,5 % hm 4,8 % hm 85,5 % hm 108,1 13,2 128,4 218,0 “36,0 5,9 (5900 cP)7,90 6
213 IBS
Gonrads. karboniz. zvyšok, % hm 1,41 sulfátový popol, % hm 1,12 doátičková skúáka podlá Wolfa ( 2 x 6 h
při 250 C), usadeniny, mg 10,B test panel Coker (315 °C, 8 h) zakoksováná plocha, % 6,5 skúáka AV 1 na benzinovom motore Petter, body (priemer 2 skúáok) 89,7 Výsledky hodnotenia ukazujú velmi dobrů kvalitu tohto oleja. Výsledok bodovéhohodnotenia podlá skuáky AV 1 na stanoviátnom benzinovom motore Petter leží v hornéjpolovici bodového rozsahu pre skupinu C ( přibližné CB podlá API). Přiklad 2 Příprava viacstupňového motorového oleja pre skupiny D až E, na báze základnéhooleja ropného a přísad, a zhodnotenie jeho fyzikálno-chemických a funkčných vlastnosti.
Základný olej sa připravil z dvoch ropných olejových komponentov, ich zmieáaním při48 °C, a tot 73 % hmotnostných olejovej frakcie o viskositě 6,43 mm2 . s_1/100 °C a VI 95,3 a 27 % hmotnostných olejovej frakcie e viskozite 13»57 mm2 , a ”^/100 °C a VI 91,8.
Do tohto základného oleja sa přidali přísady za mieáania, pri teplote 60 °C, podochrannou atmosférou dusika. Výsledný olej mal takéto zloženiet ropný sulfonát vápenatý nizkobázický 29 %-ný olejový koncentrát 5,0 % hmalkylfenolát vápenatý báaieký 0,9 % hmalkylsalicylát vápenatý neutrálny 2,2 % hmalkylsalicylát vápenatý vysokobázický 2,3 % hmdialkylditiofosfát zinočnatý 1,1 % hmbissukclnimid 1,3 % hmPlezol 957 ( polymetakrylátová přísada) 3,2 % hmShellvis 50 pevný ( kopolymér styrene a izopřenu) 0,8 % hmzákladný olej 83.2 % hm Výsledky, hodnotenia olejat kinematická viskozita pri 37.8 °C<' mm2 . s”1kinematická viskozita pri 98,9 °C, mm2 . s“1viskozitný index ( VI#)
bod vzplanutím v o.k., °C
bod tuhnutím, °C viskozita pri -17.9 °C, Pa.s osiková bázioita (TBN), mg KOH/g
Conrads. karboniz.zvyáok, % hm sulfátový popol, % hm doátidková skúáka podlá Wolfa (2x6 h, 250 °C) usadeniny, mg test Panel Ooker ( 315 8c, 8 h), zakokaovaná plocha, % 167.118,47 133.2 222 -34 8,95 ( 8950,oP )12,6 1,62 1,48 12,5 19

Claims (4)

  1. 7 213 IBS akuška AVB na preplňovanom naftbvom motore Petter, body ( prlemer dvoch skúšok) 88,9 Výsledky hodnotenla potvrdzujú velmi dobré vlastnosti tohto oleja. Doslahnutébodové hodnotenle pri skúške AVB na stanoviátnom preplňovanom naftovom motore Petterpřekračuje hranicu skupiny O ( přibližné CC podlá API) a odpovedá skupině E (přibliž-né CD podlá API). Přiklad 5 Příprava viacstupňového čiastočne syntetického motorového oleja pře skupiny D ažE a jeho hodnotenle. Olej sa připravil zmiešanim 80 hmotnostných dielov výslednéhoviacstupňového motorového oleja ako v případe 2, a 20 hmotnostných dielov polyolovéhoesteru připraveného na báze pentaerýtritolu a monokarboxylových kyselin až C12spriemerom Cn r, prl teplote 50 °C. Výsledky hodnotenla oleja: kinematické vlskozita při 57,8 °C, mm2 . s-1 156,4 kinematická vlskozita prl 98,9 °C, mm2 . s-1 17,60 viskozitný index (VIe) 151,5 bod vzplanutía v o. k., °C 218 bod tuhnutia -55 vlskozita prl -17,8 °C, Pa.s+ 8,4 celková bázicita, mg KOH/g 10,1 Conrads. karbon, zvyšok, % hm 1,44 sulfátový popol, % hm 1,20 doštičková skúška podlá Wolfa (2 x 6 h, 250 °C), usadeniny, mg 6,1test Panel Coker ( 280 °C, 8 h), zakoksovaná plocha, % 22 skúška AVB nua. preplňovanom naftovom motore Petter, body( prlemer 2 skúšok) 87,2 Výsledky hodnotenla vyjadrujú velmi dobré fysikálno-chemické a funkčně nosti tohto oleja. Podlá dosiahnutého bodového hodnotenla prl skúške AVB navištnom preplňovanom naftovom motore Petter olej překračuje hranicu skupinydá do bodového rozsahu skupiny E ( přibližné CD podlá API). ( 8400 cP) vlast- stano-D a spa- PKEDMET VYNALEZU
    1. Viacstupňový mazací olej pre benzinové a/alebo naftové motory, ktorý pozostáva zo základného oleja ropného alebo čiastočne syntetického a přísad, pričom základ-D — 1 λ ný olej ropný má vlskozitu okolo 5,5 až 9,5 mm . s při 100 C a VI najmenej 90,0s výhodou okolo 100 a pozostáva s výhodou najmenej z dvoch olejových komponentovvýrazné rozdielných viekozlt v rozsahu od 4,0 do 50,0 mm2 . s”1 pri 100 °C, základ-ný olej čiastočne syntetický obsahuje vedla ropného podielu uvedeného zloženia oko-lo 10,0 až 60,0 % hmotnostných, s výhodou okolo 15,0 až 25,0 hmotnostných olejasyntetického ako sú oleje esterové alebo polyméme oleje na báze alkénických uhlo- 8 213 131 vodlkov a přísad; zvaéčujúce viskositu a zlepáujúce viekozitno-teplotné vlastnostiolejov sú přidané v takom množstva, aby sa dosiahla predplsaná viskosita vícestupňo-vého oleja podlá rozsahu překrývaných viskositnýoh triod a dalej može olej eáte ob-sahovat iné bežns používané přísady ako inhibitory oxidácie, kordsie a hrdsavenia,modifikátory trenia, přísady snižujúce bod tuhnutia olejov, přísady protipenivostné,antiseptické, slep&amp;ujúoe farbu a zápach olojov a iné, vyznačujúoi sa tým, že obsa-huje 2,0 až 22,0 % hmotn. s výhodou 3,9 až 12,0 % hmotn. detergentno-dispergačnýohpřísad sulfonátových, alkylsallcylátovýoh, alkylfenolátových a/alebo alkylfenolsul-fidových, ροδίtaných ako 50 %-né olejové koncentráty, pričom hmotnostný poměr sulfo-nátových přísad k ostatným je najmenej 1 t 9, a výhodou jé v rosmedsi 1 < 2 až 3 i 2,0,2 až 10,0 % hmotn., s výhodou 1,5 až 5,0 % hmotn. dispergačných prisad sukoini-midových a/alebo fosfonátových a tiofodfonátových, počítaných na účinnú složku a0,2 až 4,0 % hmotn., s výhodou 0,7 až 1,4 % hmotn., protioderových prisad tiofoafá-tovýeh, počítaných na účinnú zložku.
  2. 2. Viacstupňový mazací olej pre benzinové a/alebo naftové motory podlá bodu 1 vyznaču-júci sa tým, že přísady sulfonátové, alkylsalicylátové a/alebo alkylfenolsulfidovésú olejorozpustné sulfonáty kovov alkalických zemin, s výhodou vápenaté a horečnaté,neutrálně a bázické, ropné a syntetické, alkylsalicyláty vápenaté neutrálny a bázický,alkylfenoláty a alkylfenolsulfidy vápenaté a bamaté, neutrálně a bázické.
  3. 3. Viacstupňový mazací olej pře benzinové a/alebo naftové motory podlá bodu 1, vyzna-čujúci sa tým, že přísady sukcinimidové sú sukcinimidy, bissukcinimidy a ich zmesi.
  4. 4. Viacstupňový mazací olej pre benzinové a/alebo naftové motory podlá bodu 1, vyzna-čujúci sa tým, že přísady tiofosfátové sú alkyl-, a alkylaryltiofosfáty, s výhodouzinočnaté.
CS743780A 1980-11-04 1980-11-04 Viacstupňový mazací olej pře benzinové a naftové motory CS213169B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS743780A CS213169B1 (cs) 1980-11-04 1980-11-04 Viacstupňový mazací olej pře benzinové a naftové motory

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS743780A CS213169B1 (cs) 1980-11-04 1980-11-04 Viacstupňový mazací olej pře benzinové a naftové motory

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS213169B1 true CS213169B1 (cs) 1982-03-26

Family

ID=5423505

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS743780A CS213169B1 (cs) 1980-11-04 1980-11-04 Viacstupňový mazací olej pře benzinové a naftové motory

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS213169B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9637702B2 (en) Lubricant composition for marine engine
DE60026735T2 (de) Schmiermittel mit langer lebensdauer und öl mit hohem aschengehalt mit erhöhter nitrier resistenz
JP3993901B2 (ja) 潤滑油組成物
ES2272347T3 (es) Aceite lubricante de larga vida usando una mezcla de detergentes.
CN102575185B (zh) 含沥青质分散剂的润滑组合物
US5696065A (en) Engine oil composition
US5281347A (en) Lubricating composition for internal combustion engine
KR970707264A (ko) 윤활제 첨가제 제형물(lubricant additive formulation)
US20030027730A1 (en) Lubricating compositions
AU654603B2 (en) Lubricating oil compositions
JP2602102B2 (ja) 内燃機関用潤滑油組成物
CN102212408A (zh) 润滑油组合物
US6300290B1 (en) Two-cycle lubricating oil
JPS5865791A (ja) ブレ−キノイズを低減する方法
KR100228953B1 (ko) 2-사이클 윤활유
US6455477B1 (en) Two-cycle lubricating oil with reduced smoke generation
WO1997018282A1 (fr) Huile lubrifiante pour moteur a combustion interne
JP4095750B2 (ja) 内燃機関用潤滑油組成物
CS213169B1 (cs) Viacstupňový mazací olej pře benzinové a naftové motory
US6624123B2 (en) Use of surfactants with high molecular weight for improving the filterability in hydraulic lubricants
US2991246A (en) Detergent multigrade lubricant
CA2201960A1 (en) Novel cobalt containing deposit control additives
JP2000001682A (ja) ガスエンジン潤滑油組成物
CS246897B1 (en) Multistage lubricating oil partly synthetic for petrol and oil engines
RU2235120C1 (ru) Пакет присадок к моторным маслам, моторное масло