CS212744B2 - Method of preparing calcium hypochlorite - Google Patents

Method of preparing calcium hypochlorite Download PDF

Info

Publication number
CS212744B2
CS212744B2 CS747724A CS772474A CS212744B2 CS 212744 B2 CS212744 B2 CS 212744B2 CS 747724 A CS747724 A CS 747724A CS 772474 A CS772474 A CS 772474A CS 212744 B2 CS212744 B2 CS 212744B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
calcium hypochlorite
sodium chloride
parts
crystals
mother liquor
Prior art date
Application number
CS747724A
Other languages
English (en)
Inventor
Noboru Miyashin
Masashi Kumoda
Makoto Nishonomiya
Katsumi Nakayama
Yasushi Izawa
Original Assignee
Nippon Soda Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nippon Soda Co filed Critical Nippon Soda Co
Publication of CS212744B2 publication Critical patent/CS212744B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B11/00Oxides or oxyacids of halogens; Salts thereof
    • C01B11/04Hypochlorous acid
    • C01B11/06Hypochlorites
    • C01B11/064Hypochlorites of alkaline-earth metals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01DCOMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
    • C01D3/00Halides of sodium, potassium or alkali metals in general
    • C01D3/04Chlorides

Description

Vynález se týká způsobu výroby chlornanu vápenatého, zejména takového způsobu, . při němž chlorid sodný, vznikající jako vedlejší produkt, má vysokou jakost a při němž nemusí jako vedlejší produkt nutně vznikat vodný roztok chlornanu vápenatého.
Již dlouho se chlornan vápenatý vyrábí chlorací hydroxidu vápenatého a hydroxidů sodného plynným chlorem. Při tomto způsobu vznikají jako vedlejší produkty krystalický chlorid sodný a vodný roztok chlornanu vápenatého, vypouštěný do odpadu. Je žádoucí, aby krystalický chlorid sodný měl vy2 sokou jakost s tak nízkým ‘obsahem chlornanu vápenatého, aby jej bylo . možno použít pro ..výrobu hydroxidu sodného jeho elektrolýzou. Pro tento účel je velmi . důležité, jak se odděluje . krystalický chlorid . sodný . od krystalického chlornanu,. vápenatého.
Po.kud jde o vodný roztok chlornanu. vápenatého, lze ho. použít . jako bělícího činidla; avšak poptávka po bělicím, činidle není tak velká, takže téměř celé množství vodného roztoku chlornanu vápenatého se vypouští do odpadu, když se před tím zpracuje, aby nedocházelo ke. znečišťování vodotečů; tím se výtěžek chlornanu vápenatého snižuje. Je tedy žádoucí nalézt způsob, při němž by bylo možno regulovat množství vodného roztoku chlornanu vápenatého, vznikajícího jako vedlejší produkt, a při němž by popřípadě bylo možno vyrábět chlornan vápenatý bez získávání vodného roztoku chlornanu vápenatého, odpadajícího jako vedlejší produkt. Pro výrobu chlornanu vápenatého je známo mnoho způsobů.
Při způsobu podle patentového spisu US 3 251 647 se k získání velkých krystalů krys-, talického chloridu sodného koncentruje vodný roztok chloridu sodného a chlornanu vápenatého za sníženého -tlaku při nízké teplotě. Avšak oddělený chlorid sodný obsahuje značný podíl chlornanu vápenatého a pro zahuštění vo-dného roztoku je třeba značného množství energie.
Při způsobu popsaném v japonském patentovém spisu č. sho 43—25 143, odpovídajícím patentovému spisu US 3 572 989, se do vodného roztoku chloridu sodného a chlornanu vápenatého přidává hydroxid sodný a po chloraci tohoto vodného roztoku plynným chlorem se z- matečného roztoku oddělí krystalický chlorid sodný. Pak se -k matečnému - roztoku přidá hydroxid vápenatý a voda a po druhé chloraci -směsi plynným chlorem -se oddělí krystalický chlornan vápenatý, přičemž se část získaného matečného roztoku vrací do prvního stupně. Avšak získaný krystalický chlorid sodný nemá dostatečně- dobrou jakost, aby jej bylo možno použít pro elektrolýzu, a do prvého stupně se nemůže vracet veškeré množství matečného roztoku.
Účelem vynálezu je odstranit výše uvedené - nedostatky a nevýhody dosavadních způsobů.
Dalším - účelem vynálezu je poskytnout způsob, - při němž - krystaly- získaného krystalického Chloridů, - sodného jsou velké.
Jiným - účelem vynálezu je nalézt způsob, při němž výtěžek - krystalického- chlornanu vápenatého, - vztažený na množství spotřebovaného - plynného - chloru, je vysoký.
Dále pak je účelem vynálezu vyrábět krystalický - - chlornan vápenatý podle volby buď za získání -vodného roztoku chlornanu vápenatého, vznikajícího jako vedlejší produkt, nebo bez něho.
Rovněž je účelem vynálezu získat krystalický chlorid sodný vysoké jakosti.
Jiné účely a výhody vynálezu vyplynou z dále uvedeného podrobného popisu.
Vynález zahrnuje tyto- stupně:
a) přidání hydroxidu sodného do vodného roztoku nasyceného chlornanem vápenatým a chloridem sodným, obsahujícího- malé množství krystalického chlornanu vápenatého a krystalického chloridu sodného, bj chloraci směsi získané ve stupni a) plynným chlorem k získání krystalického chloridu sodného a chlorované vodné reakční směsi,
c] izolování vzniklého krystalického chloridu sodného z uvedené chlorované vodnéreakční směsi,
d] vnesení hydroxidu vápenatého a hydroxidu sodného do chlorované vodné reakční směsi, zbývající po oddělení uvedených krystalů,
e] chlorování směsi získané ve stupni dj, obsahující hydroxid vápenatý a hydroxid sodný, plynným chlorem k získání suspenze, zahrnující zejména krystalický chlorid sodný, krystalický chlornan vápenatý a matečný louh nasycený chlornanem vápenatým a chloridem sodným,
f] rozdělení uvedené suspenze v suspenzi [I], zahrnující převážně krystalický chlornan vápenatý, krystalický chlorid vápenatý a matečný louh nasycený chlornanem vápenatým a chloridem sodným, a v suspenzi [II], zahrnující krystalický chlornan vápenatý a matečný louh nasycený chlornanem vápenatým a chloridem sodným,
g] - rozdělení suspenze [II] v krystalický chlornan vápenatý a v matečný louh - [III] nasycený chlornanem vápenatým a chloridem sodným, a
h] recyklaci matečného louhu [III] a suspenze |1] do stupně a) v podobě vodného roztoku nasyceného- chlornanem vápenatým a - chloridem sodným a -obsahujícího malé množství krystalického chlornanu vápenatého- a krystalického chloridu sodného.
Podstatou vynálezu je, - že pro· - zvýšení výtěžku produktu a - - k - eliminování odpadních louhů se - - před .- první -chloraci k - 17 až - - 57hmotnostním . - dílům - - .roztoku - nasyceného chlornanem vápenatým' a- chloridem sodným přidá 1 až 2- hmotnostní - díly hydroxidu sodného a 0,9 až - 1,1 -hmotnostního dílu vody, před druhou chloraci se k 18 až 55 hmotnostním dílům prvního matečného - louhu přidá 1,2 až - 1,7 hmotnostního dílu tuhého hydroxidu vápenatého, 0,3 až 0,7 hmotnostního dílu hydroxidu sodného a 0,3 až 0,7 hmotnostního dílu vody, suspenze získaná druhou chloraci se rozdělí na 2 až 4 hmotnostní díly první suspenze a na 16 až 50 hmotnostních dílů druhé suspenze, druhá suspenze se rozdělí na 3,6 až 4,8 hmotnostního dílu chlornanu - vápenatého a na třetí matečný louh, a první suspenze a třetí matečný louh se recyklují do stupně první chlorace.
U způsobu podle vynálezu jsou - velmi důležité koncentrace chlornanu vápenatého, hydroxidu sodného a chloridu sodného v reakční soustavě, totiž velmi důležité je celkové množství vody v reakční soustavě. [V dalším popisu je první, druhý, třetí matečný louh . označen jako matečný louh [I], [II], [III.], a první, druhá, třetí suspenze jako suspenze [I], [II], [III] ]. Přidá-li se do reakční soustavy nadbytečné množství vody, sníží se množství krystalického' chloridu sodného isolovaného ve stupni C) a sníží se . recyklace veškerého množství matečného louhu [III], čímž se z reakční soustavy ' nutně musí odstranit část matečného louhu [III] jako bělicí louh, . získaný jako vedlejší produkt.. Proto, nepožaduje-li se získání matečného louhu [III] jako vedlejšího produktu, je nutno množství přidané vody přesně kontrolovat.
Při provádění ' způsobu podle vynálezu se ve stupni a) přidá 1 hmotnostní díl hydroxidu sodného k 17 až 57 hmotnostním dílům vodného roztoku nasyceného chlornanem vápenatým a chloridem sodným, obsahujícího . 1 až 2 hmotnostní díly krystalického chlornanu vápenatého ' 'a krystalického chloridu sodného. Jako výchozího . vodného . roztoku se obvykle používá směsi matečného· louhu [III]a suspenze [I], Při zahájení nepřetržité výroby se jako výchozího vodného roztoku může použít 17 až 57 hmotnostních dílů vodného roztoku nasyceného chlornanem vápenatým a chloridem sodným. Účelně se k vodnému roztoku mohou přidat 1 až 2 hmotnostní . díly krystalického chlornanu vápenatého a' krystalického chloridu sodného, aby se reakce uvedla do pravidelného Chodu. Do vodného roztoku se může přidat 0,9 až 1,1 hmotnostního dílu vody; s výhodou se voda přidává s hydroxidem ' sodným v podobě vodného roztoku hydroxidu sodného. Pro současné přidání vody a hydroxidu sodného se účelně přidává přibližně 49,5% vodný roztok hydroxidu sodného, obsahující až asi 1 % chloridu sodného. . Přidá-li se více než 1,2 hmotnostního dílu vody, sníží se množství krystalického chloridu · sodného, získaného po první . chloraci, a · nutně vznikne jako vedlejší produkt bělicí louh.
Ve vodném roztoku reaguje hydroxid sodný podle reakčního schématu · [1].
Ca (C1O)Í + 2 NaOH--->2 NaClO +Ca(OH^l' (1)
Krystaly vyloučeného hydroxidu vápenatého mají průměr přibližně ,Ι.μπι. Je-li v reakční směsi . přítomno větší množství . .chlornanu vápenatého, než je ekvivalentní množ ství . hydroxidu sodného . podle reakčního schématu [1], reaguje vzniklý hydroxid vápenatý . dále . podle reakčního schématu . (2)
Са.(С1О)г+2Са(ОН;гza. . vznikujeinnó. sraženiny · .zásaditého' chlor?. иanu vápenatého .Ca(.ClQ)2·. 2Ca[OH]z. ·Chlornan vápenatý a . hydroxid, sodný se. . tedy ' změnív . NaClO, Сз(.ОН)2 ' a;Ca[dQ )2.2Ca.((0Hj2 podle -reakcních 'schémat .(1..) a (2). Tím' tedy · reaguje. . chlornan vápenatý s hydroxidem sodným . podle . reakčního schématu [3],
3' Ca(CtOO,-+ 4 NA.OH-^—>Ca(CÍO12Ca^(OW ííil*N*CtO (3)
Z.
a ..proto se. hydroxidu . sodného s výhodou používá .. v množství 4 molů na . 3 moly chlornanu vápenatého, aby krystalický chlornan vápenatý beze zbytku zreagoval. Během přidávání hydroxidu sodného se směs má chladit a udržovat při teplotě 0 až 20 °C, s výhodou při teplotě 5 až 10 °a, aby se zabránilo. rozkladu chlornanu vápenatého a vylučování velkých krystalů zásaditého chlornanu vápenatého Ca(C10)2.2Ca(OH)2.
Chlorace ve stupni (b) se může provádět uváděním plynného chloru do směsi získané ve stupni (a) při teplotě 5 až 20°C . až do. množství odpovídajícího 94,0 až 98,5 %. celkového obsahu alkálií.
Množství plynného chloru se obvykle rovná asi 0,84 až 0,88 dílu. Po. chloraci činí ob sah aktivního . chloru v získané chlorované vodné reakční směsi 11,0. až 13,0' .%, chlorovaná vodná reakční směs je nasycena chlornanem vápenatým a krystalický chlorid sodný je vyloučen z chlorované vodné reakční směsi.
Ve stupni (c) se ihned provádí oddělení krystalického chloridu sodného z chlorované . vodné reakční směsi k získání krystalického chloridu sodného obsahujícího . malé množství aktivního chloru, poněvadž se během dlouhé doby vyloučí velmi malé množství . chlornanu vápenatého.
Pro toto oddělování je možno použít různých . postupu. Například je možno . oddělování . provádět usazením, odstředěním nebo filtrací. Nejvýhodnější je odstřeďování, pro212744 _____ ______ 7 tože je možno· v krátkém čase zpracovat velká množství krystalického chloridu sodného a chlorované vodné reakční směsi a získaný krystalický chlorid sodný má vysokou jakost. Obvykle obsahuje získaných 1,5 až 2,1 dílu krystalického chloridu sodného méně než 10 % vody a méně než 1,5 % aktivního chloru a má čistotu vyšší než 90 %. Chlorovaná vodná reakční směs se odvádí do stupně (d).
Ve stupni (d) se · k asi 18 až 55 dílům chlorované vodné reakční směsi přidá 0,3 až 0,7 dílu hydroxidu sodného· a 1,2 až 1,7 dílu hydroxidu vápenatého. Množství hydroxidu vápenatého odpovídá celkovému množství hydroxidu sodného, použitému ve stupních (a) a za (d), to jest hydroxid vápenatý se přidává v poměru 1 mol na 2 moly hydroxidu sodného. S · hydroxidem sodným se výhodně přidá 0,3 až 0,7 dílu vody, takže obsah aktivního chloru v reakční směsi může činit 15 až 18 % po chloraci ve stupni (e). Avšak, celkové množství vody přidané ve stupních (a) a (d) se výhodně udržuje v rozmezí 1,3 až 1,7 dílu, aby zůstalo zachováno účelné složení reakční soustavy. Obsah aktivního chloru ve směsi je definován jako dvojnásobek hotového množství chloru v chlornanu vápenatém, dělený hmotou celkové směsi, d
Chlorace ' ve stupni (e) se provádí uváděním plynného chloru do směsi získané ve j stupni (d) až do množství rovnajícího· se' 95,0 až 98,,5 % celkové chlorační dávky. Během chlorace se teplota reakční směsi má I udržovat pod 30 °C, s výhodou v rozmezí 5 j až 30 °C. Po chloraci činí obsah aktivního . chloru v reakční směsi 15 až . 18 % a při obsahu asi 16 až 17 % je chlornan vápenatý v nejlepším . stavu pro filtrování. Obsah aktivního chloru v reakční směsi se může měnit změnou obsahu hydroxidu sodného, vody a hydroxidu vápenatého, přidávaných ve stupni (d). Například, přidá-li se ve stupni (d) 0,5 dílu hydroxidu sodného, 0,5 dílu vody a 1,4 dílu hydroxidu vápenatého, bude obsah aktivního chloru činit přibližně 16,4 procent.
Během chlorace se z reakční směsi vylučují krystaly chloridu sodného a krystaly chlornanu vápenatého. Tyto krystaly jsou ve směsi odlišně zastoupeny, pokud jde o jejich. . hmotnost. Hmotnost vyloučeného krystalu chloridu sodného je zpravidla v rozmezí 5,4 X 10-8 až 3,5 X 10“ a g a u asi 80 % krystalů chloridu sodného jfe hmotnost jednoho krystalu v rozmezí 4X10-7 až 1,5 X X10~6 · g, zatímco hmotnost krystalu chlornanu vápenatého je v rozmezí 3,2 X10-9 až 4,6 X 10~8g a u asi 80 % krystalů chlornanu vápenatého je hmotnost jednoho· krystalu · v rozmezí 8,6 X109 až 1,9 X10-8 g.
Hydroxid sodný, přidaný ve stupni (e), reaguje podle reakčního schématu (3) a část chlornanu vápenatého se vyloučí ve formě zásaditého chlornanu vápenatého. Tím ·.se koncentrace chlornanu vápenatého sníží a krystaly zásaditého chlornanu vápenatého
k jraE? '«-.· .uaj»·* nevyrostou přidáním hydroxidu vápenatého do velké velikosti. Když se totiž hydroxid vápenatý přidá, aniž se přidá hydroxid sodný, vzroste velikost krystalů zásaditého chlornanu vápenatého (obvykle na průměr 1 až 3 mm), chlorace se stane obtížnou a krystaly chloridu sodného a chlornanu vápenatého budou příliš malé, aby je bylo možno od sebe oddělit.
Ve stupni (f) se chlorovaná reakční směs rozdělí v suspenzi [I], tvořenou převážně krystaly chlornanu vápenatého, krystaly chloridu sodného a matečným louhem nasyceným chlornanem vápenatým a chloridem sodným, a v suspenzi [II], tvořenou krystaly chlornanu vápenatého, . malým množstvím krystalů chloridu sodného a matečným louhem nasyceným chlornanem vápenatým a j , hloridem sodným. Pro toto rozdělení je možno použít různých postupů.
Například je možno rozdělení výhodně provádět v hydrocyklčnu, kde se suspenze [I] získá jako dolní proud a suspenze [II] se získá jako přetok při rychlosti proudění 4 ' až 8 m/s a při poměru (objem dolního proudu) : (objem přetoku) v rozmezí 0:,10 až 0,14.
[Obvykle se získají 2,0 až 4 díly suspenze [I] a a 6 až 50 0í lů suspsnze [ I I].
Ve stupni (g) se suspenze [II], získaná ve stupn s [f], rozd ěh v krZeta[ ž chl ornaan uvl· penané ho u vma6eč ný stuh [III], anu^enechlornan6m v^enató та i Mondem oc0ný m, zoámémi poste^, s vahodou v mssřepUičemVze v mate^ dého too^ .[lila odu^ní :3,6 se 4^dHu erdSt61icPdU i сМьпппг vžpeautéžo, ubsaMíjícího.ks^ Oiž ,,’Ψι ovS^i phibl ižně8 dP ic % kryutahalížho c 6 vo-rihu a 6dnéhé.SuaM к říkaly aMorndкu v0penaSřhe sohsutern víoenož 6-%-1- i vv^íhe^'at^lhnž uezsahejí vuOzmzl ИС yV1ldřU[lu víusnatékaj 6PdŠ[eílVž iazesus6 enzo i e-íi.oteth aMioního eh[odupS-lššvyzoký,, a by v^bvoakt vnrmě provýspedný oMoknua vysokéjovastt, jvmΌdкoje[sntU[t ovanuv pomžju ktou žro uVo no stu6 si (У) ^iděluu lomusoboui ]I]as veu jmim i II)1 směremn Uo dnstol.C , ab у vu toensp enze [II] douauIovёltí mnuastyi ObdřIalůchlszidu bodného.
V v otopn , (j zs matečdú tonn hnij a suppe nzp]1J reci kse j í do č1up noh I IIki žsu ve^e kóbtok,nau16vк ý uMOrnanu m C přžvřVm a zélaridemsodnbm. aoí^í^[^Vbjíeí mala mm ο,ιΜ taystetó oMokmunu vápenjí^ hoa uhlosidu sodкdna.Požaduja-И he výroba aěliсМогог- uku1phožipvaeoUOu, Še možno bělicí roztl)kodtahao5t u teokapí uouvtкée piadárnmno^Hka ovtty zu--akní sop.
Při způzobu podle vynálezu ze ze zuzpenze zízPáuztíPouueřlz-é krystalP ch k-upu^^uv^zenatvají ve -i ujmi (e), Pd cžto Pryubvíy vh1orndкb obpéuv1éio, zie^téné kr^taty cMortóUSbto^n, éfot6Ví^í0 1/ UIS^MÍ -ίο l-iystoMčMoknksv vbpe nktéhoze reaUkíutu. ’
Recyklování tedy nemá za následek žádný pokles výtěžku chlornanu vápenatého. Pokud jde o chlorid sodný, odebírá se čistý krystalický chlorid sodný pouze z chlorované reakční směsi ve stupni (c); krystaly jsou dosti velké, aby je bylo možno snadno odfiltrovat, a mají dostatečnou čistotu, takže je možno použít jich jako výchozí látky při elektrolytické výrobě hydroxidu sodného. Naopak, krystaly chloridu sodného vyloučené při druhé chloraci ve stupni (e) zůstávají v suspenzi [I] a jsou recyklovány.
Za důvod, proč krystaly chloridu sodného během výroby rostou, se pokládá okolno-st, že krystaly chloridu sodného, vyloučené při druhé chloraci, se recyklují a krystaly rostou v první chloraci ve stupni (b); důvodem, proč je možno oddělit čistý krystalický chlornan vápenatý ve stupni (g), je, že přídavek hydroxidu sodného příznivě podporuje růst krystalů na velkou velikost.
U způsobu podle vynálezu je nejdůležitějším význakem, že je možno vyrábět krystalický chlornan sodný vysoké čistoty, aniž se získává bělicí louh jako vedlejší produkt, a že získaný chlorid sodný má dostatečnou jakost pro elektrolýzu. Za tím účelem má celkové množství vody, které se odebírá z reakční soustavy s krystalickým chlornanem vápenatým a krystalickým chloridem sodným, být vyrovnáváno množstvím vody, které se přidává do reakční soustavy; voda se nejvýhodněji přidává s hydroxidem sodným ve formě přibližně 49% vodného roztoku hydroxidu sodného.
Všechna množství uváděná v tomto popisu a v definici předmětu vynálezu jako díly nebo procenta znamenají hmotnostní díly nebo hmotnostní procenta, pokud není jinak uvedeno.
Vynález je blíže osvětlen dále uvedenými příklady provedení.
Příklad 1
Stupeň (a): 368 kg vodného roztoku (matečný louh [III]) o složení 69,5% H2O, 9,6 procent Ca(C10)2 a 19,9 % NaCl a 48 kg suspenze (suspenze [I]) o složení 47,5% H2O, 15,0 % Ca(C10)2 a 36,6 % NaCl (určitý podíl je ve formě krystalů) se smísí a ochladí na 15 °C a do směsi se dále přidá 30 kg 49,5 procentního vodného hydroxidu sodného.
Stupeň (b): Do směsi se pak uvádí plynný chlor rychlostí 12,9 kg/h při teplotě 15 °C až do množství odpovídajícího 98,0 % celkového obsahu alkálií.
Stupeň (c): Velmi brzy po chloraci se oddělí krystalický chlorid sodný odstředěním a získá se 28 kg krystalického chloridu sodného, obsahujícího 92,5 % NaCl, 6,4 % H2O a 0,8 % aktivního chloru, jakož i chlorovaná vodná reakční směs, obsahující 9,8 % Ca(ClO)2, 3,1 % NaClO, 17,5 % NaCl, 69,1 % H2Ó a 12,7 % aktivního chloru.
Stupeň (d): К chlorované vodné reakční směsi, zbývající po oddělení krystalů chloridu sodného, se přidá 15 kg 49,5% vodného hydroxidu sodného a směs se míchá při teplotě 15 °C po 30 minut. Pak se přidá 20,g kilogramů jemně práškového hydroxidu vápenatého o čistotě 97 % a směs se důkladně promísí při teplotě 15 až 17 °C. Tím se připraví suspenze této alkálie.
Stupeň (e): Během 2 hodin se při teplotě 20 °C uvádí do výše uvedené suspenze alkálie plynný chlor, až se dosáhne 97,0% chlorace celkového obsahu alkálií. Když chlorace, měřená obsahem chlornanu vápenatého, dosáhne 16,2 %, činí koncentrace chloridu sodného v reakční směsi 19,7 % a průměrná hmotnost jednoho krystalu chlornanu vápenatého je 2,1 X108 g a průměrná hmotnost jednoho krystalu chloridu sodného je 4.2X10-7 g.
Stupeň (f): Získaná suspenze se uvede do hydrocyklónu, jehož horní průměr je 100 mm a dolní průměr 11,2 mm, rychlostí 6,5 m/s. Jako dolní proud se získá 48 kg suspenze [I] a jako horní proud 434 kg suspenze [И].
Stupeň (g): Suspenze [II] se pak odstředí a odděleně se získá 63 kg vlhkého krystalického chlornanu vápenatého a 360 kg matečného louhu [III], nasyceného chlornanem vápenatým a chloridem sodným. Vlhké krystaly chlornanu vápenatého obsahují 56,8 % Ca(ClO)2, 8,0 % NaCl, 2,7 % celkových alkálií a 31,5 % H2O; po vysušení obsahuje výsledný chlornan vápenatý 77,5 % aktivního chloru.
Stupeň (h): Matečný louh [III] a suspenze [I] se recyklují do stupně (a).
Příklad 2
Stupeň (a): 450 kg vodného roztoku (matečný louh [III], zahrnující 69,8% H2O, 9,5 procent Са(С1О)2 a 20,0% NaCl, a 58 kg suspenze [I], zahrnující 48,5 % H2O, 14,8% Ca(C10)2 a 35,8% NaCl (určitý podíl je ve formě krystalů), se smísí a ochladí na 5 °C, načež se ke směsi přidá 30 kg 49,5% vodného hydroxidu sodného.
Stupeň (b): Chlorace se provádí nepřetržitě rychlostí 30 kg/h ve válcovém reaktoru, opatřeném chladicím pláštěm o délce 2 m a o průměru 0,125 m, tím, že se do směsi uvádí při teplotě 15 °C rychlostí 7,1 kg/h plynný chlor tak dlouho, až chlorace dosáhne 98,0 % celkového obsahu alkálií.
Stupeň (c): Chlorovaná směs, získaná při první chloraci, se nepřetržitě uvádí do odstředivky, kde se získá 32 g krystalického chloridu sodného, obsahujícího 90,7 % NaCl, 7,7 % H2O a 1,1 °/o aktivního chloru, a vod212744 ná chlorovaná reakční směs, obsahující 9,8 procent Ca(C10)2, 2,5 % NaClO, 17,8 % NaCl, 69,3 °/o H2O a 12,1 % aktivního chloru.
Stupeň (d): Veškeré množství v odstředivce získané chlorované vodné reakční směsi se smísí s 20,5 kg 49,5% vodného chloridu sodného při teplotě 15 °C, načež se přidá 23 kg hydroxidu vápenatého o čistotě 97 % a získaná směs se důkladně promíchá. Takto připravená suspenze alkálie se dále za mokra rozmělní mletím v mokrém mlýně, aby se velikost suspendovaných částic ještě více zmenšila.
Stupeň (ej: Do získané suspenze alkálie se po 2 hodiny přivádí 29,4 kg plynného chloru při teplotě 24 aC, až chlorace dosáhne 97 % celkového obsahu alkálií. Po chloraci činí koncentrace chlornanu vápenatého 15,6 %, koncentrace chloridu sodného činí 19,9 %, průměrná hmotnost jednoho krystalu chlornanu vápenatého je 1,1 X 10~8 g a průměrná hmotnost jednoho krystalu chloridu sodného je 2,4 X10-7 g.
Stupeň (f j: Tato suspenze se přivádí rychlostí 7,4 m/s do hydrocyklónu, jehož průměr horní části činí 100 mm a dolní části 12,0 milimetrů. Jako dolní proud (suspenze [I]) se získá 58 kg suspenze a jako horní proud 523 kg suspenze [II].
Stupeň (g): Suspenze [II] se pak odstředí a odděleně se získá 72 kg vlhkého chlornanu vápenatého a 440 kg matečného louhu [III], nasyceného chlornanem vápenatým a chloridem sodným. Vlhké krystaly chlornanu vápenatého se skládají z 54,5 % Ca(ClO)2, 8,4 % NaCl, 2,8 % celkových alkálií a 33,5 procent H2O; po vysušení má výsledný chlornan vápenatý obsah 73,8 % aktivního chloru.
Stupeň (h): Matečný louh [III] a suspenze [I] se recyklují do stupně (a).
Příklad 3 _
Stupeň (a): 350 kg vodného roztoku (matečný louh [III] ], zahrnujícího 69,5% H2O, 9,6 % Са[С1О)2 a 19,9 % NaCl, a 50 kg suspenze [I], obsahující 49,3% H2O, 15,2% Са(С1О)2 a 34,7 % NaCl (určitý podíl je ve formě krystalů), se smísí a ochladí na teplotu 15 °C, načež se ke směsi přidá 30 kg 40,0% vodného hydroxidu sodného.
Stupeň (b): Pak se do směsi uvádí rych lostí 10,4 kg/h při teplotě 10 °C plynný chlor, až chlorace dosáhne 97,7 % celkového obsahu alkálií.
Stupeň (c): Velmi brzy po chloraci se oddělí krystalický chlorid sodný v odstředivce, čímž se získá 24 kg krystalického chloridu sodného, obsahujícího 93,0 % NaCl, 5,5 % H2O a 0,7 % aktivního chloru, a vodná chlorovaná reakční směs, obsahující 9,9 % Ca'( C1O)2, 2,6 % NaClO, 17,6 % NaCl, 68,9 % H2O a 12,3 % aktivního chloru.
Stupeň (d): Ke chlorované vodné reakční směsi, zbývající po oddělení krystalického chloridu sodného, se přidá 20,5 kg 40% vodného hydroxidu sodného a směs se míchá při 10 °C, načež se přidá 17,6 kg jemně práškového hydroxidu vápenatého o čistotě 97,0 %. Získaná směs se důkladně promísí, čímž se získá suspenze alkálie.
Stupeň (e): Do této suspenze se během 1,5 hod. uvede při teplotě 20+2 °C 22,9 kg plynného chloru, čímž obsah chloru odpovídá 97,0 % celkového množství alkálií. Po chloraci činí obsah chlornanu vápenatého 15,5 procent, koncentrace chloridu sodného v reakční směsi činí 19,6 % a průměrná hmotnnost jednoho krystalu chlornanu vápenatého je 2,5 X10-8 g a průměrná hmotnost jednoho krystalu chloridu sodného činí 5,4 X ХЮ’7 g.
Stupeň (f): Získaná suspenze se přivádí rychlostí 6,0 m/s do hydrocyklónu, jehož horní průměr je 100 mm a dolní průměr 11,2 milimetrů. Jako dolní proud se získá 50 kg suspenze [I] a jako horní proud 418 kg suspenze [II].
Stupeň (g): Pak se suspenze (II) odstředí a odděleně se získá 53 kg vlhkých krystalů chlornanu vápenatého a 362 kg matečného louhu [III], nasyceného chlornanem vápenatým a chloridem sodným. Vlhký krystalický chlornan vápenatý obsahuje 56,0 % Ca(ClO)2, 6,8 % NaCl, 2,9 % celkových alkálií a 34,0 % vody; po vysušení obsahuje výsledný chlornan vápenatý 77,0 % aktivního chloru.
Stupeň (h): Z reakční soustavy se odebere 12 kg matečného louhu [III] jakožto bělicí louh a zbytek matečného louhu v množství 350 kg, jakož i suspenze [I] se recyklují do stupně (a).

Claims (1)

  1. Způsob výroby chlornanu vápenatého, zahrnující chloraci roztoku nasyceného- chlornanem vápenatým a chloridem sodným, předtím smíšeného s vodou a hydroxidem sodným, isolaci vzniklých krystalů chloridu sodného z prvního matečného louhu, smísením prvního matečného louhu s hydroxidem sodným, hydroxidem vápenatým a vodou, následnou chloraci vzniklé směsi za vytvoření suspenze obsahující produkt, isolování produktu z druhého matečného louhu a recyklování druhého ' matečného louhu po oddělení produktu do' chloračního stupně výchozí směsi, vyznačující se tím, že se pro zvýšení výtěžku produktu a k eliminování odpadních louhů před první chloraci k 17 až 57 hmotnostním dílům roztoku nasyceného
    VYNÁLEZU chlornanem vápenatým a chloridem sodným přidá 1 až 2 hmotnostní díly hydroxidu sodného- a 0,9 až 1,1 hmotnostního dílu vody, před druhou chloraci se k 18 až 55 hmotnostním. dílům prvního matečného louhu přidá 1,2 až 1,7 hmotnostního dílu tuhého hydroxidu vápenatého, 0,3 až 0,7 hmotnostního dílu hydroxidu sodného- a 0,3 až 0,7 hmotnostního dílu vody, suspenze získaná ' druhou chloraci se rozdělí na 2 až 4 hmotnostní díly první suspenze a na 16 až 50 hmotnostních dílů druhé suspenze, druhá suspenze se rozdělí na 3,6 až 4,8 hmotnostního dílu chlornanu vápenatého a na třetí matečný louh, a první suspenze a třetí matečný louh' se recyklují do stupně první chlorace.
CS747724A 1973-11-28 1974-11-13 Method of preparing calcium hypochlorite CS212744B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP13258673A JPS5418238B2 (cs) 1973-11-28 1973-11-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS212744B2 true CS212744B2 (en) 1982-03-26

Family

ID=15084788

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS747724A CS212744B2 (en) 1973-11-28 1974-11-13 Method of preparing calcium hypochlorite

Country Status (26)

Country Link
US (1) US3950499A (cs)
JP (1) JPS5418238B2 (cs)
AR (1) AR201625A1 (cs)
AT (1) AT342550B (cs)
AU (1) AU460833B2 (cs)
BE (1) BE822717A (cs)
BR (1) BR7409871A (cs)
CA (1) CA1032732A (cs)
CH (1) CH603485A5 (cs)
CS (1) CS212744B2 (cs)
DD (1) DD118847A5 (cs)
DE (1) DE2455890C3 (cs)
DK (1) DK608874A (cs)
ES (1) ES431996A1 (cs)
FR (1) FR2252289B1 (cs)
GB (1) GB1484320A (cs)
IL (1) IL46012A (cs)
IN (1) IN142276B (cs)
IT (1) IT1023358B (cs)
NL (1) NL7415542A (cs)
NO (1) NO140099C (cs)
PL (1) PL100941B1 (cs)
SE (1) SE410178B (cs)
SU (1) SU797568A3 (cs)
YU (1) YU313274A (cs)
ZA (1) ZA747578B (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL168192C (nl) * 1975-03-27 1982-03-16 Potasse & Produits Chimiques Werkwijze voor het bereiden van neutraal calciumhypochloriet.
CA1070086A (en) * 1975-06-25 1980-01-22 Walter J. Sakowski Lime recovery process
US4335090A (en) * 1981-03-04 1982-06-15 Olin Corporation Preparing calcium hypochlorite from triple salt
US4328200A (en) * 1981-06-01 1982-05-04 Ppg Industries, Inc. Process for producing calcium hypochlorite
US4390512A (en) * 1981-06-01 1983-06-28 Ppg Industries, Inc. Process for producing calcium hypochlorite
US4399117A (en) * 1982-02-04 1983-08-16 Olin Corporation Production of neutral calcium hypochlorite from its dibasic salt
US4448759A (en) * 1982-05-03 1984-05-15 Ppg Industries, Inc. Method for separating particulate calcium hypochlorite and sodium chloride
US4487751A (en) * 1983-06-15 1984-12-11 Olin Corporation Process for calcium hypochlorite
US4605508A (en) * 1984-11-01 1986-08-12 Olin Corporation Rapidly dissolving granular hydrated calcium hypochlorite
US4728454A (en) * 1984-11-01 1988-03-01 Olin Corporation Rapidly dissolving granular hydrated calcium hypochlorite
JP4438123B2 (ja) * 1999-04-28 2010-03-24 東ソー株式会社 高度さらし粉と塩化カルシウム水溶液の併産方法
US9717657B2 (en) 2012-10-24 2017-08-01 Amy Dukoff Composition and method of using medicament for endodontic irrigation, stem cell preparations and tissue regeneration
RU2637694C2 (ru) * 2016-04-26 2017-12-06 Общество с ограниченной ответственностью "Экостар-Наутех" Способ получения гипохлорита кальция при комплексной переработке природного поликомпонентного пересыщенного рассола хлоридного кальциево-магниевого типа

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3572989A (en) * 1969-04-07 1971-03-30 Nippon Soda Co Process for production of calcium hypochlorite
CA949281A (en) * 1970-11-20 1974-06-18 Masasi Kumoda Process for producing calcium hightest hypochlorite

Also Published As

Publication number Publication date
IL46012A0 (en) 1975-02-10
YU313274A (en) 1982-05-31
DE2455890B2 (cs) 1978-06-29
DD118847A5 (cs) 1976-03-20
BE822717A (fr) 1975-03-14
CH603485A5 (cs) 1978-08-15
ES431996A1 (es) 1977-01-16
AT342550B (de) 1978-04-10
DE2455890C3 (de) 1979-02-15
NO140099C (no) 1979-07-04
NO140099B (no) 1979-03-26
FR2252289A1 (cs) 1975-06-20
SE7414130L (cs) 1975-05-29
DK608874A (cs) 1975-07-28
SE410178B (sv) 1979-10-01
NO743974L (cs) 1975-06-23
US3950499A (en) 1976-04-13
IT1023358B (it) 1978-05-10
JPS5418238B2 (cs) 1979-07-05
NL7415542A (nl) 1975-05-30
AU7523574A (en) 1975-05-08
SU797568A3 (ru) 1981-01-15
DE2455890A1 (de) 1975-06-05
BR7409871A (pt) 1976-05-25
GB1484320A (en) 1977-09-01
FR2252289B1 (cs) 1977-05-20
JPS5087994A (cs) 1975-07-15
ATA933974A (de) 1977-08-15
PL100941B1 (pl) 1978-11-30
AR201625A1 (es) 1975-03-31
ZA747578B (en) 1975-12-31
IL46012A (en) 1978-03-10
AU460833B2 (en) 1975-05-08
CA1032732A (en) 1978-06-13
IN142276B (cs) 1977-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6143260A (en) Method for removing magnesium from brine to yield lithium carbonate
CS212744B2 (en) Method of preparing calcium hypochlorite
US2887360A (en) Purification of sodium carbonate monohydrate
US3251647A (en) Process for producing calcium hypochlorite of high purity and available chlorine content
US4367209A (en) Calcium hypochlorite production from its dibasic salt
US3803144A (en) Continuous production of sodium dichloroisocyanurate dihydrate
US2556064A (en) Production of potassium silicofluoride
EP0056792B1 (en) A method for recovering useful products from waste products obtained when manufacturing aluminium fluoride
US4196184A (en) Lime recovery process
US2374835A (en) Method for the production of hemibasic calcium hypochlorite
US4468377A (en) Continuous process for the manufacture of calcium hypochlorite
US4118466A (en) Process for the production of compact, coarse sodium percarbonate
CN115893449A (zh) 一种工业级钠碱混合液生产电子级氟化钠的方法
US4390512A (en) Process for producing calcium hypochlorite
CA1230463A (en) Process for producing high purity solutions of alkali metal hydrosulfites
US4517166A (en) Two-stage chlorination process for the production of solid bleaching powder with a high active chlorine content
US4399117A (en) Production of neutral calcium hypochlorite from its dibasic salt
EP0131713B1 (en) An improved process for calcium hypochlorite
EP0086914B1 (en) An improved process for calcium hypochlorite production
CA1290135C (en) Calcium hypochlorite process
JPS5910932B2 (ja) 炭酸ソ−ダ−水塩の製法
JPH1017318A (ja) 純粋な合成カルシウムほう酸塩の製造方法
JPS5921522A (ja) 高純度塩化カルシウム水溶液の製造方法
JPS603003B2 (ja) 炭酸ゾーダー水塩を製造する方法
JPH0445442B2 (cs)