CS210319B1 - Method of replacing the oils and connection for execution thereof - Google Patents

Method of replacing the oils and connection for execution thereof Download PDF

Info

Publication number
CS210319B1
CS210319B1 CS503377A CS503377A CS210319B1 CS 210319 B1 CS210319 B1 CS 210319B1 CS 503377 A CS503377 A CS 503377A CS 503377 A CS503377 A CS 503377A CS 210319 B1 CS210319 B1 CS 210319B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
oil
line
return
outlet
circuit
Prior art date
Application number
CS503377A
Other languages
English (en)
Inventor
Winfried Bautz
Original Assignee
Winfried Bautz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Winfried Bautz filed Critical Winfried Bautz
Publication of CS210319B1 publication Critical patent/CS210319B1/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F15FLUID-PRESSURE ACTUATORS; HYDRAULICS OR PNEUMATICS IN GENERAL
    • F15BSYSTEMS ACTING BY MEANS OF FLUIDS IN GENERAL; FLUID-PRESSURE ACTUATORS, e.g. SERVOMOTORS; DETAILS OF FLUID-PRESSURE SYSTEMS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F15B21/00Common features of fluid actuator systems; Fluid-pressure actuator systems or details thereof, not covered by any other group of this subclass
    • F15B21/005Filling or draining of fluid systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)
  • Supply Devices, Intensifiers, Converters, And Telemotors (AREA)
  • Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)

Description

Vynález se vztahuje na způsob výměny oleje v rozsáhlých a složitých hydraulických soustavách, u nichž hydraulické spotřebiče jsou zásobovány z provozního zásobníku oleje pomocí tlakových čerpadel V několika okruzích o různém pracovním tlaku, příeemž vratný olej a olej unikající netěsnostmi je veden přísuušrými potrubími zpět do provozního zásobníku a soustava je opatřena proplachovacím ústrojím, jakož i na zapojení k provádění způsobu.
Výměna oleje v rozsáhlých a složitých hydraulických soustavách, jež mnohdy obsahují i přes 600 hydraulických spotřebičů a v nichž obíhá i přes 3 000 litů oleje, je náročným technický úkolem zejména proto, že se obvykle požaduje co nejkratší prostoj zařízení, způsobený výměnou oleje, naprosto spooehhivá výměna veškerého oleje, snadná obsluha, jakož i snížení nepříznivých účinků na okooí na minimum. ,
Při známé techncoogii výměny oleje se vyprazdňuje olejový zásobník a z olejového potrubí se odvácdí starý olej. Pak se hydraulická soustava případně proplachuje, načež se naplňuje čerstvým olejem. Přitom je nutno celý hydraulický systém odvzzuunnt.
Olej se vyměňuje pomocí známých zařízení. Z DT-OS 2 254 814 je známo zařízení, obsahuuící výměnné zásobníky, případně výměnné skupiny zásobníků, které jsou potrubími a armaturami připojeny k paralelním okruhům plněné soustavy, jakož i spojeny s hlavním zásobníkem čerstvého oleje, zdrojem tlaku a zdrojem podtlaku. Toto zařízeni jeopatřeno známým spínacím ústrojím, složerým ze spínacích orgánů, jejichž poloha je závislá na hladině oleje v nádužž, pomocí nichž se výměnné nádrže, případně skupiny výměnných nádrží se sacím hrdlem soustavy a zdrojem podtlaku, dále s taakovým hrdlem soustavy a zdrojem tlaku, případně s hlavním zásobníkem čerstvého oleje a s vnějším ovzduším. Jako zdroje podtlaku je pouHto vakuové čerpadlo se zásobníkem a jako zdroj taaku se používá taakovzdušné potrubí. Jednnoaivé výměnné zásobníky, případně jejich skupiny, tohotozařízení, připojené k paralelním okruhům, jsou připojeny rovněž paralelně pomocí dvou rozebíratelných armatur na obsluhovanou hyduauliikou soustavu, takže olej, tvořící provozní médium, se do hydraulické soustavy jednou stranou přivádí a druhou odvádd.
Pouužií tohoto zařízen:! k výměně oleje v rozsáhlých hydraulických soustavách má početné nedootatky. Hlavním nedostatkem je zavzdušnění hydraulické soustavy při připojování zařízení pro výměnu oleje, protože při něm se potrubí hydraulické soustavy otevřou e vnikne do nich vzduch. Daaší příčnou zavzdušnění hydraulické soustavy je skutečnost, že čerstvý olej v nádrži je pod vlieem taakového vzduchu, který.do něj proniká difúzí, takže je třeba poměrně dlouhé doby k uklidnění čerstvého oleje, jakož i časově náročné oUvzUunnění soustavy. Mimo to uvedené zařízení nezzalštuje výměnu oleje ve všech částech obsluhované hydraulické soustavy. Obvykle používaný tlak vzduchu 600 kPa nepostačuje obvykle k vytlačení starého oleje ze všech větví hydraulické soustavy. I když však tento tlak je dostatečný, pohybuje se čerstvý olej především větvemi s menším odporem proudění.
Závažným probimrnem jsou i pořizovací a udržovací náklady na zařízení pro výměnu oleje. Hlavním kriééreem ekonomiky rozsáhlých hydraulických soustav je jejích dobré časové vyuužtí. Proto je nutno dobu výměny oleje maximálnězkkááit. Pro výměnu 3 000 i více liriů oleje se proto pouužvaai výkonná a tudíž drahá čerpadla. Aby se zajistilj naprostá sppoehlivost výměny oleje a zabránilo se chybám, je zařízení pro výměnu oleje opatřeno programovým zařízením, jež je opatřeno několika^estnými. elektoomagnetickými v^r^nj.ly a jčnými nákladnými přístroj^.
Významné jsou i náklady na značný prostor, který takováto zařízení ·zau;jím8jí. Svízelným ekonomickým probémniem je i nízké časové vyuužtí tohoto zařízení, protože olej se v hyd^aMcké soustavě vyměňuje za 6 000 až 10 000 pracovních hodin.
Úkolem vynálezu je vytvooit způsob výměny oleje v rozsáhlých a složitých hydraulických soustavách, jakož i zařízení k provádění způsobu, jež by především zabbárni zavzdušnění tydraulické soustavy. Dále je nutno zaručit dokonalou výměnu starého oleje ve všech větvích a přístrojích soustavy, a to v době co nejkratší, bezpečně a pohodlně s minimálními náklady.
Úloha je řešena způsobem výměny oleje v rozsáhlých a složitých hydraulických soustavách, u nichž ' hydraulické spotřebiče jsou zásobovány z provozního zásobníku olejem pomocí tlakových čerpadel v někooika okruzích o různém pracovním tlaku, přičemž vratný olej a olej unikající netěsnostmi je veden příslušrými potrubími zpět do provozního zásobníku a soustava je opatřena proplachovacím ústrojím podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se nejprve z provozního zásobníku vyčerpává starý olej a po jeho vyprázdnění se naplňuje oleem novým, načež se v jednotlivých tlakových okruzích vytlačuje starý olej olejem novým, přičemž se vždy v přísuunném taškovém okruhu u^i^c^d^ějí v činnost jedncoiivá hydraulická zařízezení podle zvoleného programu a tím se v nich starý olej vyměňuje za nový, načež se starý olej vytlačuje novým oleeem z potrubí pro odvod oleje, unikajícího netěsnostmi a potom se starý dej vytlačuje z vratného potrubí a toto potrubí se naplňuje oleeem novým, přččemž provozní zásobník se po etapách doplňuje novým olejem na předepsaný stav.
Vynálezem je i zařízení k provádění způsobu, jehož podstata . spočívá v tom, že v každém hlavním okruhovém potrubí jednotlivých pracovních tlakových stupňů, bezprostředně za ústím přívodu je uspořádán hlavní několikacestný veeitl, který ve směru vyústění hlavních okruhových potrubí jednotlivých pracovních taškových stupňů je pomocí spojovacích potrubí spojen s okruhovým potrubím zpětného toku bezprostředně za vyústěním zpětného potrubí zpětného toku, jakož i v okruhovém potrubí ztráoového oleje bezprostředně za vyústěním odvodního potrubí ztráoového oleje je uspořádán doplňkový několikacestný veentl, který je pomocí proplachovacího potrubí spojen s proplachovacím ústrojím, přičemž přídavně ve zpětném potrubí zpětného toku fiitjčiního je zařazen rozváděči veentl·, kterým je v jeho vykloněné poloze zpětné potrubí zpětného toku spojeno pomocí potrubí sterého oleje s tankem starého oleje a přídavně v odvodním potrubí ztráoového oleje je uspořádán přídavný několikacestný verintl, který ve vykloněné poloze je pomocí dalšího potrubí připojen ke zpětnému potrubí zpětného toku a mimo to obsahuje proplachovací ú^s^Trojí druhý třícestný veentl, čímž v jeho levé vykloněné poloze.je proplachovací čerpadlo na výtlakové straně spojeno proplachovacím potrubím a v jeho pravé vykloněné poloze je proplachovací čerpadlo na sací straně připojeno pomocí druhého sacího potrubí ke zpětnému vernilu na tanku čerstvého oleje a na výtlakové straně s oleo^i/ý^m zásobníkem pomocí vratného poorubí.
Konkrétně je podle vynálezu doplňkový několikacestný veenil v okruhovém potrubí. zpětného toku a v okruhovém potrubí oleje tvořen prvním tropocoooovým ventieem, v jehož normální poloze je proplachovací potrubí uzavřeno, okruhové potrubí zpětného toku je vedeno přes první řízený výstup a s ním spojený první zpětný výstup a okruhové potrubí ztrá0ové0l oleje je vedeno přes druhý řízený výstup a -· ním spojený druhý zpětný výstup. V první vykloněné poloze prvního iroppololovéOo vernilu je proplachovací potrubí spojeno s . okruhovým potrubím zpětného toku přes tlakový vstup a první řízený výstup a okruhové potrubí zt^^vého oleje je napojeno na druhý řízený výstup a druhý zpětný výstup, přičemž první zpětný výstup je uzavřen. Ve druhé vykloněné poloze je proplachovací potrubí spojeno s okruhovým potrubím z^Hového oleje přes taškový vstup a druhý řízený výstup a okruhové potrubí zpětného toku je spojeno přes první řízený výstup a druhý zpětný výstup, přičemž druhý zpětný výstup je uzavřen.
Rovněž podle vynálezu jsou spojovací potrubí, připojm, k prvním zpětným výstupům hlavn^h několikacestných vend-lú ' pracov^^ tlakovým stupto, spojena v jedno potrubí, v němž je uspořádán š^kt.ic2 oeeitl.
Základní výhoda výměny oleje v rozsáhlým a složitých hydraulických soustavách způsobem podle vynálezu za poouití zapojení podle vynálezu je v tom, že starý olej. se vytlačuje Hee^m novým pomocí stUe připojených čerpadel, takže soustava se neot-vírá a tudíž nezavzdušnuje a čerstvý olej se vtlačuje do hydraulické soustavy uklidněný, bez příměsí vzduchu.
21031 9
Hydraulická soustava je schopna pracovat ihned po provedeni výměny be2 Sekání na uklidnění oleje a odv.zduunění. Tím se výrazně zrychluje výměna oleje a zvyšuje časové využiHí hydraulické soustavy. Zároveň je zaručena naprosto bezpečná výměna oleje ve všech větvích a částech hydraulické soustavy.
Příklad zapojení podle vynálezu pro provádění výměny oleje způsobem podle vynálezu je ·.iveden na připojeném výkresu, kde všechny několikacestné vennily jsou znázorněny v normální poloze, to je v poloze, kdy hydraulická soustava pracuje a olej se nevyměnnue. Při výměně oleje se několikacestné vennily postupně přesouvají · do · vykloněných poloh, jak důle popsáno.
Hyddrauická soustava, v níž má být olej vyměňován způsobem podle vynálezu, pracuje se třemi různými tlaky. Potřebná zásoba oleje je uložena v olejovém zádobníku £, odkud se čerpá třemi tlakovými, čerpadly 2, 2, £> pomocí přívodů 1.0, 1 l , 12 do tří hlavních okruhových potrubí 2, 8, ji» jež jsou na obr. znázorněna pouze částečně bez příslušných spotřebičů tlakového oleje. Hydraulická soustava obsahuje též fiiraační ústrojí 2 zpětného oleje a proplachovací ústrojí .6.
Tlakový olej, který v jednotlivých spotřebičích vykonal přísuišnou práci, proudí okruhovým potrubím 13 zpětného toku, z něhož je odváděn zpětným potrubím 14 přes několikacestný vennil J_2 a fiiraační ústrojí 2 zpět do olejového zásobníku £. Ztrátový olej je sbírán okruhovým potrubím 16 ztrátového oleje a odtud se odvádí odvodním potrubím 17 ztrátového oleje rovněž do olejového zásobníku £.
Bezprostředně za zaústěním každého jednotlivého přívodu £0, 11, 12 do příslušného hlavního okruhového potrubí J, BP 2 ίθ v každém z hlavních okruhových potrubí 2, 8, 2 uspořádán jeden z hlavních několikacestných venUlů £8, £2, 20· Každé z hlavních okruhových potrubí 7, 8, 2» jek . na obr. ' znázorněno u hlavního okruhového potrubí 2 a hlavního někoUkamstného ventilu 20, je napojeno na tlakový vstup 21 a první řízený výstup 22. Pro zlepšení proudění je každé z hlavních okruhových potrubí 2, 8, 2 svým rozvětvením napojeno na druhý řízený výstup 22 a druhý zpětný výstup 2j. První zpětné výstupy 24 každého z hlavních několikacestnýeh venUlů .£8, £2, 20 . jsou napojeny na spojovací potrubí 26, 27, 28, jež jsou přes společný škrticí vernil 29 připojena na okruhové potrubí £. zpětného toku.
V okruhovém potrubí 13 zpětného toku a v okruhovém potrubí 17 ztrá!ového oleje je ve znázorněném příkladě místo dvou samootatných několikacestnýeh ventilů uspořádán jediný první trojpolohový venlil 31. Při analogickém pojmenování jednotlivých vstupů, uvedeném u hlavního několikacestného ven^lu £0. je ·v normální poloze prvního trojpooohového venU-lu 31 okruhové potrubí 13 zpětného toku přes první řízený výstup a první zpětný výstup, kdežto okruhové potrubí 16 ztráoového oleje přes druhý řízený výstup a druhý zpětný výstup. Proplachovací potrubí 30 je napojeno na uzavřený tlakový vstup.
Ve zpětném potrubí 14 je před fi^ač^ím ústrojím 2 zařazen rozváděči venHl 32. 'který v normální poloze spojuje zpětné potrubí 14 s fi^^trrčnim ústrojím 2 a ve vykloněné poloze s potrubím 33 starého oleje a tím i s tankem 34 starého oleje.
V odvodním potrubí 17 ztrátového oleje je uspořádán přídavný několikacestný ' ven^l 35. který v norm^]^ní poloze uvolňuje průtok odvodním potrubím 17 do olejového zásobníku £ a ve vykloněné poloze spojuje odvodní potrubí.17 ztrátového oleje' přes další potrubí 16 se zpětným potrubím £4.
V proplachovacím ústrojí 6 je uspořádáno proplachovací čerpadlo 3*7. jehož sání i výtlak jsou napojeny na druhý trojpolohový · venUl .33. V poloze druhého trljplllhového vemHu J8 je první sací potrubí, uspořádané mezi olšovým zásobníkem a prvním zpětným výstupem druhého tr^op^ol·^^^ov^éh^l ventilu 38 · spojeno přes první řízený výstup s návazným sacím potrubím 40 proplachovacího čerpadla' 3.· Jeho tlakové potrubí 41 je napojeno na druhý řízený výstup a přes druhý zpětný výstup napojeno na vratné potrubí 42. K tlakovému vstupu, který je uzavřen, je napojeno druhé sací potrubí 43 z tanku 45 Čerstvého oleje, přieemž je v něm uspořádán zpětný ventil 44.
Zapojení podle vynálezu pracuje pří výměně oleje způsobem podle vynálezu takto:
Nejprve se zbavuje starého oleje olejový zásobník 2· Starý olej se ierpá z .olejového zásobníku . J. pomocí jednoho nebo několika, případně i všech Makových čerpadel 2, 3» 4· Při p^o^žit-í Mako váho čerpadla 2 se nejprve vyciýlí hlavní tёkolikacestný veeMl 18 a rozváděči vernti 22, načež se Makové čerpadlo 2 spuusí. Protože tlakový vstup i druhý zpětný výstup jsou vychýlením hlavního několikacnstnéhl veeMlu 18 uzavřeny, proudí tlakový olej hlavním okruhovým potrubím 2 pouze v jednom směěu,a to ve směru od hlavního někkoikačestného veeMlu _8. Druhý konec hlavní ho okruhového potrubí 2 je přes první řízený výstup a první zpětný výstup spojen se spojovacím potrubím 26, takže olej proudí přes Ski^ticí veeMl 29 do zpětného potrubí 1 5 k rozváděcímu veeMlu 22 Protože rozváděči veeMl 32 je vychýlen, vede olej do potrubí 33 starého oleje a naplňuje tank 34 starého oleje.
Po vyprázdnění olejového zásobníku 2 se olejový zásobník 2 naplňuje Čerstvým olnnem. To se děje pomocí proplachovacího čerpadla 37 při vychýlení druhého tirop^ood^c^i^é^h^o veenilu 38 do pravé polohy. Proplachovací ' čerpadlo 37 nasává čerstvý Hej z tanku .45 čerstvého oleje přes návazné sací potrubí £0, druhé sací potrubí 43 a zpětný vernti 44· Proplachovací čerpadlo 37 vytlačuje nesátý čerstvý olej takovým potrubím 41 přes druhý řízený vystup a druhý zpětný výstup druhého trojpoohoového veeMlu 38 do vratného potrubí £2 a tím i do olejového zásobníku 2·
Po naplnění olejového zásobníku 2 čerstvým olejem se vyměňuje olej postupně v jedenHivých hlavních okruhových potrubích 2, Θ, 2·
Jako první se nappíklad vyměňuje olej v hlavním okruhovém potrubí.2· v tom případě se vykloní hlavní nёkoliOacnstnl ventil 20 v hlavním okruhovém potrubí 2 0 rozváděči veeMl 32 ve zpětném potrubí 24, načež se spuutí tlakové čerpadlo 4· čerstvý olej z olejového zásobníku 2 proudí až k hlavnímu několókacesnnému veeMlu 20. jehož Makový vstup 21 jakož i druhý zpětný výstup 25 jsou uzavřeny. Proto čerstvý olej proudí do hlavního okruhového potrubí 2 ve směru od hlavního několikacnstnnho vemilu 20, přičemž z druhého konce hlavního okruhového potrubí 2, napojeného na první řízený výstup 22 hlavního několikacestného veeMlu 20 proudí starý Hej přes první zpětný výstup 24 do spojovacího potrubí 28 a odtud přes Skinicí ventil 29 do zpětného potrubí 24· Protože rozváděči v^nní! 32 . je vykloněn, pokračuje starý olej potrubím 33 starého -oleje do tanku 34 starého oleje.
Když se starý olej z hlavního okruhového potrubí 2 úplně vytlačí, přistoupí se k výměně starého oLeje ve spoořebičích, napojených na toto poorubí. To se provede tak, že každý jednnoiivý spotřebič se uvede v činnost П^Ь^оИ.0г^- za sebou, takže olej v něm obsažený se zcela vyměen. Starý olej odtéká okruhovým potrubím 13 zpětného toku a odtud zpětným potrubím _14. Protože rozváděči ventil 32 je vykloněn, odtéká do tanku 34 starého oleje.
Obdobně se vymění i olej v ostatních hlavních okruhových potrubích 2» S·
Pak se vymění olej v okruhovém potrubí 16 ztrálovnhl oleje. Pro tento účel je první irljpolohovl veriMl 31 vykloněn do pravé polohy a druhý irljpolohlvl veeMl 38 je vykloněn do levé polohy. Rovněž rozváděči veeMl 32 a přídavný několikaces-tný veeMl 35 jsou vykloněny. Proplachovací čerpadlo 37 tlačí čerstvý olej přes druhý trljpolohlvý veeMl 28 a proplachovací potrubí 30 k tahovému v = tupu prvního ^^ро^Лоу^^ vernilu 31 a odtud říeeeým výstupem do okruhového potrubí 16 zti^éto^i^é^h^o oleje, z jehož druhého konce vytéká starý Hej přes vykloněný nёkolikacnttný veeMl 35 do dalšího potrubí .36, na které je napojeno zpětné potrubí 24, z něhož starý olej vytéká přes vykloněný rozváděči veeMl 32 do tanku 34 starého oleje.
Konečně se vyměňuje olej· v okruhovém potrubí 13 zpětného toku. Přitom jak první trojpolohový ventil 31. tak i druhý trojpolohový ventil 38 jsou vykloněny do svých levých poloh. Proplachovací čerpadlo 37 dopravuje čerstvý olej přes druhý trojpooohový venUl 38 proplachovacím potrubím 30 k tlakovému vstupu prvního trojpooohového ven^lu 31 a odtud přes první řízený výstup do okruhového potrubí 13 zpětného toku. Starý olej vytéká zpětným potrubím 14 přes vykloněný rozváděči vernll 32 do tanku 34 starého oleje. Tím je výměna oleje ukončena.
V době, kdy proplachovací čerpadlo 37 •neproplachuje, doplňuje zásobu čerstvého oleje v olejovém zásobníku J. z tanku 45 čerstvého oleje.
Vynález l2e uplntnit ve všech strojíeenských oborech, kde jsou používány rozsáhlé hydraulické regulační systémy, jako například v rozsáhlých soustavách obráběcích strojů, jejichž provoz je automatizován.

Claims (4)

1. Způsob výměny oleje v rozsáhlých a složitých hydraulických soustavách, u nichž hydraulické spotřebiče jsou zásobovány z provozního zásobníku olejem pomocí tlakových čerpadel v několika okruzích o různém pracovním tlaku, přičemž vratný olej a olej minkající netěsnostmi je veden příslunrými potrubími zpět do provozního zásobníku a soustava je opatřena proplachovacím ústrojím, vyznačený tím, že se nejprve z provozního zásobníku vyčerpává starý olej a po jeho vyprázdnění se naplňuje olejem novým, načež se v jedncotivých tlakových okruzích vytlačuje starý olej olejem novým, přičemž se vždy v přísu-užném tlakovém okruhu uváddjí v činnost jednodivá hydraulická zařízení po^le zvoleného programu a tím se v nich starý olej vyměňuje za nový, načež · se starý olej vytlačuje novým olejem, z potrubí pro odvod oleje, unikajícího netěsnostmi a potom se starý olej vytlačuje z vratného potrubí a toto potrubí se naplňuje olejem novým, přičemž se provozní zásobník po etapách doplňuje novým olejem na předepsaný stav.
2. Zapocení k provádění způsobu podle bodu 1, vyznačené tím, že v každém hlavním okru- hovém potrubí (7, 8, 9) jednotlivých pracovních tlakových stupňů, bezprostředně za ústím přívodu (10, 1', i2) je uspořádán hlavní několikacestný ventil (18, 19, 20), který ve směru vyústění hlavních okruhových potrubí (7, 8, 9) jednotlivých pracovních tlakových stupňů je pomocí spojovacích potrubí (26, 27, 28) spojen s okruhovým potrubím (13) zpětného toku a v okruhovém potrubí (13) zpětného toku bezprostředně aa vyústěním zpětného potrubí · (14) zpětného toku, jakož i v okruhovém potrubí (16) ztráoového oleje bezprostředně sa vyústěním odvodního potrubí (i?) ztráoového oleje je uspořádán doplňkový někol-ikacestný vedl·, který je pomocí proplachovacího potrubí (30) spojen s proplachovacím ústrojím (6), přičemž přídavně ve zpětném potrubí (14) zpětného toku filtrččního ústrojí (5) je zařazen rozváděči vendl (32), kterým v jeho vykloněné poloze zpětné potrubí (14) zpětného toku jo spojeno pomocí potrubí (33) starého oleje s tankem (34) starého oleje a přídavně v odvodním potrubí (17) ztráoového oleje je uspořádán, přídavný několikacestný vendl (35), který ve vykloněné poloze je pomocí dalšího poOrubí (36) připojen ke zpětnému. potrubí (14) ’ zpětného toku -a mimo to obsahuje proplachovací ústrojí (6) druhý trojpolohový ven vil (38), čímž v jeho levé vyk loněné poloze je proplachovací čerpadlo (37) na výtlakové straně spojeno s proplachovacím potrubím (30) e v jeho pravé vykloněné poloze je proplachovací čerpadlo (37) na sací straně připojeno pomocí druhého sacího potrubí (43) ke zpětnému vόntill (44) na tanku (45) čerstvého oleje a ne výtlakové straně s oleoovým zásobníkem (1) pomooí vratného potrubí (42).
3. Zapooeni podle bodu 2, vyznačené tím, že doplňkový něko].ikacestný vendl v okruhovém potrubí (13) zpětného toku a v okruhovém potrubí (16) ztráoového oleje je tvořen prvním trojpo0oCovým ventilem (31), v jehož normální poloze je proplachovací potrubí (30) uzavřeno, okruhové potrubí (13) zpětného toku je vedeno přes první řízený výstup a s ním spojený první zpětný výstup a okruhové potrubí (16) ztrátového oleje ve vedeno přes druhý řízený výstup a s ním spojený druhý zpětný výstup, v první vykloněné poloze prvního trojpoOoOového ventilu (31) je proplachovací potrubí (30) spojeno s okruhovým potrubím (13) zpětného toku přes tlakový votup a první řízený výstup a okruhové potrubí (16) ztrátovéht oleje je . napojeno na druhý řízený výstup a druhý zpětný výstup, přičemž první zpětný výstup je uzavřen a v druhé vykloněné poloze je proplachovací potrubí (30) spojeno s okruhovým potrubím (16) zt^r^átO^i^é^b^o oleje přes tlakový vstup a druhý řízený výstup a okruhové potrubí (13) zpětného toku je spojeno přes první řízený výstup a druhý zpětný výstup, přičemž druhý zpětný výstup je uzavřen.
4. Zappjení podle bodu 2, vyznačené tím, že spojovací potrubí (26, 27, 28), připojená k prvním výstupům (24) hlavních několikacestných vemilů (18, 19, 20) pracovních
Hákových stupňů jsou spojena v jedno potrubí, v němž je uspořádán škrticí veeHl.
CS503377A 1976-08-03 1977-07-29 Method of replacing the oils and connection for execution thereof CS210319B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD19418676A DD127314B1 (de) 1976-08-03 1976-08-03 Verfahren und schaltungsanordnung fuer oelwechsel in hydrauliksystemen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS210319B1 true CS210319B1 (en) 1982-01-29

Family

ID=5505341

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS503377A CS210319B1 (en) 1976-08-03 1977-07-29 Method of replacing the oils and connection for execution thereof

Country Status (5)

Country Link
CS (1) CS210319B1 (cs)
DD (1) DD127314B1 (cs)
DE (1) DE2729470A1 (cs)
FR (1) FR2360775A1 (cs)
GB (1) GB1538846A (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2059901C1 (ru) * 1994-02-08 1996-05-10 Акционерное общество "Производственно-конструкторский центр "МОРЖ" Установка для отбора, очистки и выдачи рабочей жидкости при обслуживании агрегатов
FR2718495B1 (fr) * 1994-04-08 1996-06-21 Aerospatiale Procédé de remplacement d'un fluide hydraulique contenu dans un circuit de commande tel qu'un circuit d'aéronef.
CN107575426B (zh) * 2017-09-21 2023-09-15 中国三冶集团有限公司 氧气混合天然气动力管网用大口径弯管机液压系统

Also Published As

Publication number Publication date
FR2360775A1 (fr) 1978-03-03
DD127314A1 (de) 1977-09-14
GB1538846A (en) 1979-01-24
DD127314B1 (de) 1980-07-23
FR2360775B3 (cs) 1980-07-11
DE2729470A1 (de) 1978-02-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI76936C (sv) Anordning för spolning av hydrauliska rörsystem el.dyl.
US3435834A (en) Arrangements for in-place cleaning
GB2121695A (en) Flow mixing
CA3169558C (en) Deep water culture hydroponic system
CS244819B2 (en) Electrohydraulic regulating drive for valves of turbines
RU2509050C2 (ru) Система трубопроводов
CS210319B1 (en) Method of replacing the oils and connection for execution thereof
JP2800863B2 (ja) 可搬型透析装置
CN214535703U (zh) 蒸汽管路结构及蒸汽管路系统
EP0509130B1 (en) Centralized lubrication apparatus
US5293891A (en) Procedure and facility for dispatching agent from at least one holding point to at least one processing point
US4174615A (en) Device for the venting of an hydraulically loaded system
DK172595B1 (da) Fremgangsmåde til indvendig rensning af et rørsystem i et fluidanlæg og anlæg til brug ved fremgangsmåden
EP1829472A1 (de) Programmgesteuerte Spülmaschine mit Sicherheitsüberlauf
CZ295173B6 (cs) Zařízení na úsporu vody pro pračku na praní prádla a pračka na praní prádla
CS215491A3 (en) Enclosed agricultural spraying system
CN110836755A (zh) 配水管网漏损试验设备
US6085869A (en) Combined oil and grease system
US2255676A (en) Method and apparatus for removing air form hydraulic brakes
CN111022927A (zh) 一种单母管输送系统
KR100261918B1 (ko) 브레이크 오일 교체장치
JPH05322317A (ja) 貯湯式給湯器の排水装置
GB2308355A (en) Fluid Container and Method of and Apparatus for Charging and Emptying a Fluid Container
US4570661A (en) Hydraulic fluid supply systems
CN212509025U (zh) 一种对接装置