CS207673B2 - Facility for rewinding the tape,particularly the magnetophone tape - Google Patents

Facility for rewinding the tape,particularly the magnetophone tape Download PDF

Info

Publication number
CS207673B2
CS207673B2 CS787189A CS718978A CS207673B2 CS 207673 B2 CS207673 B2 CS 207673B2 CS 787189 A CS787189 A CS 787189A CS 718978 A CS718978 A CS 718978A CS 207673 B2 CS207673 B2 CS 207673B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tape
carriers
pivoting
swivel
cylinder
Prior art date
Application number
CS787189A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Schoettle
Helmut Lewin
Werner Hoffmann
Peter Dobler
Lothar Gliniorz
Roger S Kincel
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19772749735 external-priority patent/DE2749735A1/de
Priority claimed from US05/852,330 external-priority patent/US4147315A/en
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of CS207673B2 publication Critical patent/CS207673B2/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B15/00Driving, starting or stopping record carriers of filamentary or web form; Driving both such record carriers and heads; Guiding such record carriers or containers therefor; Control thereof; Control of operating function
    • G11B15/18Driving; Starting; Stopping; Arrangements for control or regulation thereof
    • G11B15/26Driving record carriers by members acting directly or indirectly thereon
    • G11B15/28Driving record carriers by members acting directly or indirectly thereon through rollers driving by frictional contact with the record carrier, e.g. capstan; Multiple arrangements of capstans or drums coupled to means for controlling the speed of the drive; Multiple capstan systems alternately engageable with record carrier to provide reversal
    • G11B15/295Driving record carriers by members acting directly or indirectly thereon through rollers driving by frictional contact with the record carrier, e.g. capstan; Multiple arrangements of capstans or drums coupled to means for controlling the speed of the drive; Multiple capstan systems alternately engageable with record carrier to provide reversal with single capstan or drum simultaneously driving the record carrier at two separate points of an isolated part thereof, e.g. the capstan acting directly on the tape rollers

Landscapes

  • Advancing Webs (AREA)
  • Registering, Tensioning, Guiding Webs, And Rollers Therefor (AREA)
  • Storing, Repeated Paying-Out, And Re-Storing Of Elongated Articles (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)

Description

Vynález se týká zařízení pro převíjení pásku, zejména magnetofonového pásku, které sestává z navíjeného a odvíjeného kotouče pásku, které jsou uloženy na nosičích uspořádaných pohyblivě vůči hnací kladce, ke které jsou kotouče pásku přitlčoovány pomocí přítaačného ústrojí.
Maagrntofonové přístroje jsoú v některých případech provedeny s příoým stykovým posuvem [πθ^ι točnového pésku.
Jedno provedení takového zařízení pro převíjení pásku je popsáno v patentovém spisu USA č. · 4 023 748, který popisuje soustavu pro . posuv pásku u kazetových přístrojů.
Zařízení popsané v tomto patentovém spisu sestává z dvojice vůči sobě výkyvné uložených nosných ramen, která nesou po jednom otočně uloženém kotouči pásku. V zájmu dosažení přítlaku jsou tyto kotouče k hnací kladce přitlaCováey pružinou, takže mea^n točnový pásek může být z jednoho kotouče kolem kombinované záznamové a přehrávací hlavy převíjen na druhý kotouč.
V průběhu tohoto převíjení pásku se mění průměry kotoučů a nosná ramena tyto změny vyrovnávají tím, že vykonnávaí výkyvný pohyb tak, aby vnější závity obou kotoučů pásku stále přiléhaly na hnací kladku.
Při použití zařízení popsaného v uvedeném americkém patentovém spisu v přenosných přístrojích, například v přenosných přístrojích pro záznam videosignálu, se projevuje podstat-, ný nedostatek tohoto zařízení, které je citlivé na nárazy a otřesy.
Nárazové a otřesové síly vyvolávají nekontrolovatelné výchylky velikosti přítlaku, kterým jsou kotouče pásku přitaalovány na hnací kladku, v důsledku čehož vznikaaí změny rychlosti posuvu pásku kolem maanneické hlavy.
Silné nárazy a otřesy mohou způsobit dokonce i to, že kotouče pásku ztratí styk s hnací kladkou úplně, což může mnohdy vést k zamooéní nebo dokonce k přetržení pásku. Poruchy tohoto druhu mej za následek vady záznamu a reprodukce, nebo výpadky signálu a při velkých zrychlovacích silách mohou vést ke značným provozním poruchám, například k vyskočení pásku nebo kotouče pásku z vedení a držáků, což může znemoonnt další použžtí přístroje.
Známé přístroje jsou proto konstruovány tak, aby se jejich citlivost k nárazům snížila.
V patentovém spisu UŠA č. 2 869 799 je popsána kazeta pro magnetofonový pásek, ve které jsou kotouče pásku uspořádány souose nad sebou, a která je opatřena ústrojím pro tlumení nárazů, které brání vytváření smyček a vzniku příliš vysokého tahu pásku, zejména v přípa- * dě velkých zpětných úhlových zrychlení a úhlových zpomalení kotoučů pásků.
Ússrojí pro tlumení nárazů působí na oba kotouče pásku pružnou silou tak, že pásek je napínán v závislosti na lkamažtých mommnnech setrvačnooti, v důsledku čehož se zabrání prlblímůí při posuvu pásku.
V uvedeném spisu není popsáno použžtí tohoto ústrojí pro tlumení nárazů pro jiné účely, například pro přístroje s přepínátenjým směrem převíjení pásku. U přístrojů s přímým stykovým posuvem ímaglttlflnlvého pásku ·jsou také jiné technické ιno0ntlti potlačení vlivu nárazových sil. Pro pouzdra přístrojů citiv^ých na nárazy se například používá maatriálů tlumících nárazy, například pěnového polyuretanu, pěnového polystyrolu, ze kterých se tato pouzdra přímo vyrábějí, nebo kterými se chrání. · Tato řešení · í^Ií nevýhodu spooívvaící v tom, že vyžncdxu^ mnoho prostoru, v důsledku čehož nejsou vhodná pro přenosné přístroj®.
Je známé také jiné řešení, které spočívá v tom, že přístroje citlivé nes nárazy jsou ve svém pouzdru uloženy pomocí tlumičů nárazů, hlavně pružných držáků, například z pryže. Toto pružné uložení se provádí zejména, ve směru nejvyšiší citlivosti přístrojů na nárazy. Na vlastní přístroj potem ve srovnání s jeho pouzdrem působí mmnší zrychlení.
Úkolem vynálezu je konstrukce zařízení pro přímý stykový posuv ííagttlfonoiéhl pásku, které je odolné proti úderům, nárazům a kmitavému pohybu přístroje, čímž se zabrání provozním poruchám. Dalším úkolem vynálezu je konstrukce popsaného zařízení tak, aby bylo realizovatelné s p^ijanetnýíi náklady.
A
Uvedený úkol je vyřešen zařízením pro převíjení pásku, zejména íaapΊttofltového pásku, které sestává z navíjeného a odvíjeného kotouče, které jsou uloženy na nosičích výkyvných vůči hnací kladce a jsou k této hnací kladce přiHčo ovány přílačn^ým ústrojím, jehož podstata spočívá podle vynálezu v tom, že výkyvné nosiče jsou opatřeny blokovacím ústrojím proti * rychlému vzájmmnému pohybu těchto výkyvech nosičů.
Blokovací ústrojí je s výhodou tvořeno spojovacím ústrojím uspořádaným mezi výkyvnými nosiči kotoučů pásku, které je připojeno k těmto výkyvným nosičům kotoučů pásku.
Jednotlivé výkyvné nosiče jsou opatřeny hmotnými tělesy, které kladou odpor každému rychlému vzáj^^^ pohybu výkyvných nosičů kotoučů pásku.
Uložení hmotných těles je provedeno tak, že otočný mommnt příslušného hmotného tělesa k ose kyvu výkyvného nosiče je roven otočnému příslušného kotouče pásku k této ose, což je s výhodou zajištěno tím, že osa kyvu výkyvného nosiče piroclhiází bodem dotyku válcových ploch výkyvného členu a opěrného členu.
Blokovací ústrojí sestává z pístu a válce s tlakovém médiem, přičemž píst a válec jsou připojeny a jednotlVýým výayvrým nosičům aotoučů pásau. Píst je přiOom opatřen prstencovými drážaami ve tvaru labyrintového těsnění.
Blokovací ústrojí je mezi výayvnými nosiči aotoučů pásau uspořádaného rovnoběžně s přítlačným ústrojím. Výhodné připojení bloaovacího ústrojí spočívá v tom, že toto bloaovací ústrojí je mezi výayvnými nosiči kotoučů pásau uspořádáno v sérii s přítulným ústrojím.
Válec obsahuje tlaaové médium tvořené umělou hmotou, ateré začíná téci již při 1 pomalu působících silách, a at-eré při rychle působící síle reaguje pružně.
Jiné výhodné provedení bloaovacího ústrojí spočívá v tom, že toto bloaovací ústrojí je tvořeno nlektroelgnntCkýe lankovým navíjecím ústrojím, ateré sestává z otočně uloženého navíjecího válce pro lanao, aterý je alespoň zčásti tvořen mmagie tichým materiálem a aterý je alespoň zčásti uspořádán v mmagiotickém poli eleatromagnetu.
Naaíjecí válec je otočně a zaílokovatelně uložen na čepu zasahujícím do ponorné cívay eleatromagnetu. Tento navíjecí válec může být popřípadě nahrazen alespoň částečně dutým válcem, aterý je naplněn hmotou s visaózními vlastnostmi.
Hmotné těleso je tvořeno aovovým tělesem, ateré je uspořádáno na výayvném nosiči, přesahujícím obrys největšího průměru aotouče pásau.
Výkyvné nosiče aotoučů pásau jsou otočně uloženy na rámu, přičemž mezi rámem a jednotlivými výayvnými nosiči jsou vřazena výayvná ústrojí, jejichž členy jsou navzájem uloženy pohybblvě.
Výkyvné ústrojí sestává ze dvou členů, přičemž opěrný člen je uspořádán na rámu, výkyvčý člen na výkyvnée nosiči aotouče pásau a členy mmají alespoň přímaový vzájemný stya, přičemž místo styrau obou členů je přesunutelné od aotouče pásau až a hmotnému tělesu.
Uvedené členy jsou přitom s výhodou v místě vzájemného styrau opatřeny prostřed^ proti vzájemnému pro^uzu, nepří^ad ozubením, nebo mají tvar válcových segmentů a dotýkají se navzájem válcovými plochami.
Mezi čepy členů je uspořádán nejméně jeden tažný člen, aterý vyvozuje předpětí pro trvalý vzájemný stya těchto členů.
Hmmtná tělesa na výayvo;ých nosičích představují vyvažovači tělesa, jejichž pommoí lze výkyvčé nosiče vyvážžt vůči jejich osám ayvu, přičemž zařízení obsahuje ústrojí pro posuv os ayvu, jejichž pommoí lze osu ayvu výkyvných nosičů při změně hmoonosti aotoučů pásau přesunout a těžišti výayvčéhs ústrojí sestávajícího z aotouče pásau výkyvnéhs nosiče a hmotného tělesa, t;a^aže je možno alespoň zmeeUt otopné mommnty působící a ose ayvu.
Nový a vyšší účinea vynálezu spočívá v tom, že proti nežádoucímu působení zrychlování a zpot^ení jsou chráněny přímo příslušné části přístroje.
Bloaovací ústrojí, uspořádané mmzi výkyvčýei nosiči aotoučů pásau, zabraňuje oddalování aotoučů pásau od hnací ala^y, taaže se zabrání vytváření smyčea a poruchám posuvu pásau, ateré jsou s tím spojeny. Současně se dosáhne ommzení maximminí přítlačné síly aotoučů pásau či hnací aladau na přípustnou míru. Tah pásau proto zůstaneš rozsahu potřebném pro správnou činnost převíjecího zařízení.
Pro bloaovací ústrojí s pístem a válcem lze příznivé charakteristiky tlumení, pro různá zařízení pro převíjení pásau, dosáhnout vhodnou volbou tlakového mmáte nebo tvaru pístu, popřípadě volbou vzájemných tolerancí pístu a válce.
Blokovací ústrojí je mezi nosiči kotoučů pásku s výhodou uspořádáno rovnoběžně s přítlačným ústrojím, nebo ' je uspořádáno v sérii s tímto přítlaěíým ústrojím.
V provedení ' blokovacího ústrojí s elektromagnetickým lamko^ým navíjecím ústrojím se k tlimení účinku otřesů využívá přitažení elektoomignetem.
V případě použití provedení blokovacího ústrojí s dutým válcem naplněným viskózní umělou hmotou dovoluje tato hmota pommlé otáčení dutého vélie, avšak brání jeho rychlému otáčení, čími se tlumí účinek otřesů na výkyvné nosiče kotoučů pásku.
V případě pouuití provedení blokovacího ústrojí s hmotnými tělesy jsou oba výkyvné nosiče vyváženy vůči své ose kyvu, což znamená, že jejich hmota, včetně kotouče pásku, je rozdělena tak, že v důsledku nárazů, úderů i otřesů působí na nosič mommnty v podstatě.stejné velikosti, avšak opačného smmslu.
Toto vyrovnání momeetu se provádí pomocí hmotného tělesa, které je na každém výkyvném nosiči uspořádáno i uloženo tak, že vyvažuje nosič i příslušný kotouč pásku vůči jejich ose kyvu.
Tímto způsobem se dosáhne, že imzí kotouči pásku i hnací kladkou je rovnoměrný přítlak i v případě, jestliže je zařízení vystaveno silným nárazům, úderům i otřesům.
V dalším výhodném provedení vyiélezu jsou osy výkyvných nosičů autoeeticky přemíítitelné, takže výkyvný nosič při navíjení i odvíjení příslušného kotouče pásku zůstává stéle vyvážen. Při změnách průměru kotouče pásku pracuje zařízení tak, že oken^tá osa kyvu se stále nachází alespoň v blízkosti těžiště jednotky sestáva^cí z nosiče, kotouče pásku i vyvažovacího tělesa.
Tímto způsobem lze dosáhnout přesného vyválení výkyvných nosičů nezávisle na skutečnosti, že hmoonost kotoučů pásku se v průběhu provozu zařízení pro převíjení pásku stále mění.
Změna průměru kotouče pásku při provozu zařízení vyvolává změnu polohy náboje kotouče, i tím i konce výkyvného nosiče, na kterém je kotouč pásku uložen, vůči hnací kladce.
Tento posuv výkyvného nosiče se vyrovnává tím, že výkyvný člen vykonává na opěrném členu lutoeetický výkyvný pohyb, v důsledku čehož se osa kyvu přemísluje, takže jsou autommticky vyrovnávány jak změny heornooti kotoučů pásku, tak i změny průměru těchto kotoučů pásku. Přítlačné síly kotoučů pésku na hnací kladku, které v tomto zařízení pro převíjení pásku musí být v poddtatě konstantní, zůstávej zachovány v případě působení libovolných sil zrychlení.
Zařízení pro převíjení pásku podle vynálezu je zvláště výhodné pro melglstrfrnrvé přístroje s přímým posuvem maagietof onového pásku, které se pouužvají pro záznam i reprodukci videosignálů, zejména barevných videosignálů.
V důsledku prostorově úsporné i jednoduché konstrukce ústrojí pro tlumení nárazů lze takový přístroj ve značně zmenšeném provedení zabudovat i do videokamery, jako tak zvaný snímací rekordér. Kromě toho je výhodné, že praktická provedení zařízení pro převíjení pásku podle vynálezu ííIÍ jen nepatrnou spotřebu elektrické energie.
V případě pouužtí zařízení pro převíjení pásku ve snímací kameře se záznamem sestává toto zařízení v podstatě ze dvou kotoučů ma^plstofrnového pásku, které představují navíjené i odvíjené kotouče uspořádané na pohyblivých saních nebo výkyvných ramenech. Tyto kotouče jsou přibližně proti sobě p^Hč^vány ke společné hnací kladce.
V zařízení pro převíjení pásku podle vynálezu jsou výkyvná ramena při nárazu na přístroj automaticky pevně spojena nebo pomocí hmotných těles a přemísťování osy kyvu vyvážena tak, že oddálení jednoho nebo obou kotoučů pásku od hnací kladky je vyloučeno.
Podstata vynálezu bude v dalším objasněna na neomezujících příkladech provedení zařízení pro převíjení pásku, které jsou vysvětleny pomocí výkresů, kde znázorňují obr. 1 zařízení pro převíjení pásku sestávající z hnací kladky, kotoučů pásku, přítlačného ústrojí a výr kyvných nosičů, mezi kterými je uspořádáno blokovací ústrojí zachycující nárazy, obr. 2 kombinace přítlačného ústrojí s blokovacím ústrojím tvořeným kapalinovým tlumičem nárazů, obr. 3 podobné uspořádání jako na obr. 2, tlumič nárazů je zde však naplněn umělou hmotou, obr. 4 blokovací ústrojí sestávající z přítlačného ústrojí, prodlužitelného lanka, navíjecího válce a magnetického blokovacího ústrojí tohoto navíjecího válce, obr. 4a podobné uspořádání jako na obr. 4 s ponornou cívkou, do které zasahuje čep navíjecího válce působící jako brzda, obr. 5 podobné uspořádání jako na obr. 4, kde je v dutém válci vytvořena prstencová komora pro náplň z umělé hmoty, obr. 6 půdorysný pohled na dno prstencové komory z obr. 5, obr. 7 zjednodušený perspektivní pohled na zařízení pro převíjení pásku podle vynálezu, obr. 8 půdorysný pohled na zařízení z obr. 7, ve kterém jsou v zájmu viditelnosti výkyvných ústrojí vynechány části kotoučů pásku, obr. 9 ve zvětšeném měřítku řez zařízením z obr. 8 v rovině 3-3, ze kterého je patrný vzájemný styk styčných ploch, obr. 10 půdorysný pohled na tažný člen, který udržuje vzájemný styk styčných ploch, obr. 11 spojovací člen z obr. 10 v částečně narovnaném stavu, obr. 12 ve zvětšeném měřítku perspektivně jedno z výkyvných ústrojí z obr. 8, obr. 13 ve zvětšeném měřítku osa otáčení výkyvného nosiče s nasazeným kotoučem pásku v řezu v rovině 7-7 z obr. 7, obr. 14 perspektivně jiné další provedení výkyvného ústrojí, a obr. 15 zvětšený řez výkyvným ústrojím z obr. 14 v rovině 9-9.
Zařízení pro převíjení pásku s přímým stykovým posuvem znázorněné na obr. 1 sestává ze dvou výkyvných nosičů 1, 2, na kterých jsou otočně uspořádány náboje 3» 4 kotoučů 5> 5 pásku.
Výkyvné nosiče 2 Jsou navzájem spojeny přítlačným ústrojím 2, například pružinou a blokovacím ústrojím 8, které tlumí nárazy. Přítlačné ústrojí 2 přitahuje výkyvné nosiče 1, 2 к sobě, v důsledku čehož jsou obvody kotoučů 5> 5 púsku přitlačovány к pružnému obložení hnací kladky která je uspořádána mezi těmito kotouči 5, 6 pásku.
Blokovací ústrojí 8 je svými konci pomocí čepů 10a a 11 a otočně spojeno s konci výkyvných nosičů 1, 2. Blokovací ústrojí 8 je uspořádáno rovnoběžně s přítlačným ústrojím 2· Blokovací ústrojí 8 je za účelem vyrovnávání změn vzdálenosti mezi čepy 10a a 11a. vznikajících v důsledku měnících se průměrů kotoučů 5? 5 pásku, tvořeno dvěma hlavními částmi, to jest válcem 11 a pístem 1 0. které jsou navzájem uspořádány posuvně.
Prostor válce 11 kolem pístu 10 je vyplněn nestlačitelným prostředím, které při pomalé změně vzdálenosti ДЬ protéká s malým odporem z komory 12 válce 11 do komory 13 nebo opačně v závislosti na tom, zda se vzdálenost ДЬ zmenšuje nebo zvětšuje.
Průměr pístu 10 je poněkud menší než vnitřní průměr válce 11 a při použití snadno tekoucího prostředí, například běžných hydraulických kapalin, jsou na povrchu pístu 10 vytvořeny prstencové drážky, tvořící tak zvané labyrintové těsnění.
V zásadě by mohly být píst 10 a válec 11 navzájem těsné, v tomto případě by však válec 11 musel být opatřen obtokem pro tlakové prostředí. Aby z komory 13 válce 11 neunikala žádná kapalina, je průchod pístnice pístu 10 pouzdrem válce 11 opatřen těsněním 1 4. Aby se zabránilo prohýbání pístnice při působení tlaku, to jest při zmenšování vzdálenosti ДЬ, volí se iélka pístu 10 s výhodou jako 0,5-až 0,9násobek délky vnitřního prostoru, válce 11.
Při pomalých pozvolných pohybech pístu 10, které při normálním provozu přístroje vznikají v důsledku převíjení pásku z odvíjeného kotouče 2 pásku na navíjený kotouč 6 pásku, je do komory 12 válce 11 za jednotku času vtlačováno jen velmi nepatrné mnooství kapaliny, které může i^s^b^yrOtooý^m těsněním pístu 10 nebo obtokem protékat do komory 13 pístu 11 nebo obráceně již při nepatrném tlkoovém rozdílu.
Půstob-li však na zařízení náraz, který by navíjený kotouč 6 pásku od hnací kladky 7 za normááních okoonootí o^c^éli^l, je tomuto oddálení, zabráněno tím, Se v průběhu velmi krátkého nárazu proteče z komory 13 válce 11 do komory 12 jen velmi málo kapaliny, v důsledku čehož nemůže v průběhu nárazu do^t ke znatelnému zvětšení vzdélenooti AL.
Samozřejmě je možno použSt také jirých neznázorněných způsobů tlumení nárazů známých z hydromeehaniky, například pístu s děrovanou clonou nebo válce opatřeného jiS zmíněným obtokem.
Na obr'. 2 je znázorněna výhodná a prostorově úsporná kombRace přítlččného ústrojí 2 s · blokovacím ústrojím 36 zapojeiým v sérii s pružinou 2· Válec 17 například s olejovou náplní 20. je upevněn na jedné straně rámu 15 tvaru písmene U, s jehož druhým ramenem 16 je pevně spojeno přítlačné ústrojí 2·
Z ramena 16 vyč^^aící konec přítačnného ústrojí 2 nebo vlastní rameno 16 jsou otočně spojeny s druhým výkyvným nosičem 2. Opačný konec přít^čného ústrojí 2 je spojen s pístní tyčí 19 vystupující z obou konců válce 17. Spečení je provedeno na konci pístní tyče 12 přivrácené k pří^ennému ústrojí 2· Opačný konec pístní tyče 19 je otočně zavěšen na první výkyvný nosič J_. Průchody pístní tyče 19 pouzdrem válce 1Ί jsou opatřeny těsněními 14 proti úniku kapaliny.
Popsaným uspořádáním se dosáhne toho, Se přítlačné ústrojí 2 Při normálním provozu působí na výkyvné nosiče 1, 2 v důsledku pomalých pohybů pístu 18 požadovaným způsobem. Při působení nárazu na píst 13. válec 17 a rám 15 společnš tvoří pevné spojení obou výkyvných nosičů 1, 2, které se po skončení nárazu autommticky uvolní.
Na obr. 3 je znázorněno podobné uspořádání jako na obr. 2. Blokovací ústrojí 37 však ve·válci 17 na rozdíl od olejové náplně 20 z obr. 2 obsahuje nápln 22 z umělé hmoty a tvar pístu 21 je přizpůsoben viskózním vlastnoseem této náplně 22.
Jako nápln 22 přicházejí v úvahu všechny umělé hm)t.y, které začínají téci již při ··nejmeeních, avšak pomalu působících tlacích, a které při rychlém pohybu, kdy je doba působení menší než 0,1 s a při velkých silách reagují téměř jen pružně. Takové vlastnosti má například nezesítěný homooooyyutadien, například ve směsi 10% 1,2-oioylptlyUutaéieo, 35 % Cu-polybutadi en a 55 95 1 ,4ltrano-poУyUttléieo.
Tyto ma^r^ly jsou tak vysoce viskózní, že těsnění válce 17 v průchodech 2,}. 24 není nutné. V zájmu umožnění pommlého průtoku οθΙθγΙΙ^ z jedné strany pístu 21 na druhou, je píst 21 na hranách zaoblen a jeho průměr činí pouze přibližně polovinu wiitřního průměru válce 17.
Na obr. 4 je znázorněno další výhodné provedení vynálezu, ve kterém je přítlačné ústrojí 2 zařazeno v sérii s ·blokovacím ústrojím £8. Přítlačné ústrojí 2 je při-tom svým jedním koncem prostřednictvím spojovacího členu 25 nebo přímo spojeno s druhým výkyvným nosičem 2, přičemž opačný konec přít^čného ústrojí 2 je zachycen v oku lanka £6, například ohebné Šňůry, ocelového drátu nebo vlákna z ummié hmoty.
Lanko 26 je ovinuto kolem navíjecího válce 27 tak, že vytváří 0,5 až 3,5 závitu, s výhodou 1,5 závitu, Druhý konec lanka 26 je potom veden zpět ke spojovacímu členu 25 nebo druhému výkyvnému nosiči 2, kde je upevněn.
Navíjecí válec 27 je pomocí čepu 28 uložen otočně na držáku 29. který je pohyblivě spojen s prvním výkyvným nosičem j_. Na držáku 29 je uspořádán elektoomagiet JO, například podkovooVtý tak, že maaneeické pole vyvolané průtokem elektrického proudu vinutím elektromsgnetu 30 přitahuje válce 27 vyrobený z maagneického materiálu, s výhodou z měkkého magnetického materiálu, například z oceli s nízlým obsahem uhlíku.
Jestliže je tedy do vinutí rlektoomageeeu 30 zaveden elektrický proud, brání přitažení navíjecího válce 27 k držáku 29 dalšímu otáčení tohoto navíjecího válce 27. Po dobu zablokování otáčení navíjecího vélce 27 je vyloučeno prodlužování prítaačného ústrojí 2, protože lanko 26 se na stojícím navíjecím válci 27 nemůže posouvat a úsek 31 lanka 26 po tuto dobu vytváří pevné spojení obou výkyvných nosičů j_, 2 v dané vzdálenoosi, které brání zvětšení této vzd^á-erGoti.
í
Elektrický proud vytvváeeící magnetcké pole může být s výhodou zapínán pouze v průběhu nárazu, například pomocí nrznlzorněnéhc snímače, například piezoelektrckýým krystalem.
Na obr. 4v je znázorněno podobné uspořádání jako na obr. 4, avšak blokovací ústrojí 39 zde obsahuje ponornou cívku 32, do které zasahuje čep 33 opatřený nákružkem.
Jestliže ponornou cívkou 32 protéká elektrický proůd, je čep 33 vzniklým magnetickým polem vtažen do ponorné cívky 32 ve směru šipky, takže nav^ecí válec 27 je zaklíněn mezi talířovitý nákružek čepu 33 a držák 29· Tímto způsobem je zablokováno otáčení navíjecího válce 27.
Z objr. 5 v 6 je patrné, že maanneické blokování navíjecího válce 27 podle ob]?. 4 a 4a může být nahrazeno použitím náplně z umělé hmoty z obr. 3, která působí jako tlakové pro středí.
V dutém válci 27 ' blokovacího ústrojí 40 je proto vytvořena prstencová dutina 34. která je zcela vyplněna umělou hmotou. Pomalé otáčení dutého válce 27 ' je umožněno tečením umělé hm)o,y. V případě nárazu je dutý válec 27 ' v důsledku tření umělé hmoty se stěnami prstencové dutiny 34 proti otáčení zablokován, takže jsou vůči sobě zablokovány i výkyvné nosiče J., 2,.
V zájmu zvýšení tření umělé hmoty uvnitř prstencové dutiny 34 mohou být podle obr. 6 ve dnu držáku 29 a ve stěnách prstencové dutiny 34 v dutém válci 27 ‘ vytvořeny například radiální drážky 35. které brání snadnému klouzání umělé hmoty po stěnách prstencové dutiny 34 a držáku 29.
V popsaných příkladech provedení vynálezu se využívá toho, že při vhodné konstrukci zařízení se vzdálenost mezi oběma kotouči J, 6 pásku v průběhu celého převinují matnletofcnového pásku z jedné na druhou stranu mění jen nepatrně.
i V praktcekém provedení zařízení podle vynálezu, s průměrem hnací kladky J 20 mm, průměrem nábojů J, 4 kotoul 30 mm, délce sku priiližeě 180 mm a Houšce pásku 8,5 x 10 3 mm, činí tato změna vzdálenooti nejvýše 1,6 mm a je největší tehdy, jestliže se na obou kotoučích 2, 6 pásku nachází stejná délka pásku.
Na obr. 7 a 8 je znázorněno zařízení pro převíjení pásku sestáva^cí z válcové hnací kladky 111, které je otočně uložena na rámu 113, a která vede magnetofonový pásek 116 kolem kombinované záznamové a přehrávací hlavy 117.
Odvvjený.kotouč 119 pásku a navíjený kotouč 121 pásku, které jsou uspořádány v téže rovině jako hnací kladka 111, jsou svými vnějšími závity plošně přitlččovány k pružnému obložení hnací kladky 111.
Odvíjený kotouč 119 pásku je otočně uložen ne prvním výkyvném nosiči 123 a navíjený kotouč 121 pásku je otočně uložen na druhém výkyvném nosiči 1_25. Otočně uložené kotouče 119« 121 pásku jsou k hnací kladce 111 přitlačovány pomocí ploché tažné pružiny 127. která navzájem spojuje lankové kladky 129. 131.
Tímto způsobem se dosahuje požadovaného přítlaku. Oba výkyvné nosiče 123« 125 jsou uloženy na rámu 113. Je zřejmé, že při převíjení eejgιntofčnčvého pásku 115 z odvíjeného kotouče 119 pásku kolem kombinované záznamové a přehrávací hlavy 117 na navíjený kotouč 121 pásku se mění průměry těchto kotoučů 119. 121 pásku.
Výkyvné nosiče 123. 125 vyrovnávají tyto změny průměru kotoučů 119« 121 pásku tím, že se volně vychyluuí ve svých výkyvných uloženích, v důsledku čehož , se náioj příslušného kotouče 11121 pásku přesouvá směrem k hnací kladce 111 nebo se od této hnací kladky 111 Přítlak mezi kotouči 119. 121 pásku a hnací kladkou 111 přioom zůstává zachován.
Na prvním výkyvném nosiči 123 i na druhém výkyvném nosiči 125 jsou podle vynálezu uspořádána hmotná tělesa , 133. která vyrovnávaa! hmoOnost kotouče 1119. 121 pásku. Tímto způsobem jsou výkyvné nosiče 123. 125 vyváženy vůči svým osám kyvu a je zajištěn rovnoměrný přítlak kotoučů 119. 121 pásku na hnací kladku 111 i v případě, jestliže je zařízení vystaveno nárazům, úderům nebo otřesům v libovolném sm^ru.
V zájmu dosažení maximálního tlumení nárazů a otřesů je žádoucí, aby se bod kyvu jednotlivých výkyvných nosičů 123. 125 stále kryl s těžištěm celé npsné jednotky, které sestává z výkyvného nosiče 123. 125 příslušného kotouče 119. 121 pásku a příslušného hmotného tělesa 133.
Protože se hmoOnost kotoučů 119. 121 při provozu zařízení stále mění, posouvá se stále i těžiště nosné jednotky. Dobrých výsledků se dosáhne tehdy, jestliže se bod kyvu s těžištěm jednotky stále kryje. Oba výkyvné nosiče 123. 125 jsou na rámu 113 uloženy prostřednictvím výkyvných ústrojí 135. 137.
Úkolem těchto výkyvných ústrojí 135, 137 je, aby bod kyvu příslušné nosné jednotky nepřetržitě dostatečně přesně sledoval těžiště nosné jednotky, čímž se dosáhne tlumení ná-. rázů, úderů a otřesů.
Jednodivá výkyvná ústrojí 1'36. 137 určují body kyvu příslušných výkyvných nosičů 123. 125. Tento bod kyvu se automaticky posouvá podél křivky možných míst těžiště, které se přesouvá v závislosti na změně průměru kotoučů 119. 121 pásku.
Při nejmenším průměru kotouče 119. 121 pásku, to jest jestliže má kotouč 1119. 121 pásku svoOi nejmenší h[no0nočt« přesune se bod kyvu automaticky do bodu, který leží nejblíže k hmotnému tělesu 133 a je od náboje kotouče 119. 121 pásku nejvíce vzdálen.
Podobně při maximálním průměru kotouče 119. 121 pásku, kdy má kotouč ,119. 121 pásku sv^ji největší hrncO^o!, se bod kyvu automaticky posune do bodu, který je nejblíže k náboji kotouče 119. 121 pásku, a který je od hmotného tělesa 133 nejvíce vzdálen.
Výkyvné nosiče 123 a 125 s přísuuniými kotouči 119, 121 pásku a hmotnými tělesy 133 jsou tedy trvale vyváženy i při navíjení, popřípadě odvvjení kotoučů 119. 121 pásku.
Jestliže na zařízení pro převíjení mma^e) točnového pásku 115 působí nářezy nebo otřesy, nepřenáší se na výkyvné nosiče 12'3. 125 žádné otočné momenny, takže přítlak mezi kotouči 119« 121 pásku a hnací kladkou 111 není v podstatě ovlivněn. Současně se dosahuje konntaitního tahu megnntčfcnčvého pásku 115 a konstantní rychlosti posuvu tohoto mm agn točnového pásku 115.
Z obr. 8 je patrné, Že každé z výkyvných ústrojí 135, 137 sestává z opěrného členu
39 upevněného na rámu 113, výkyvného členu 4Д, který je upevněn na příslušných výkyvných nosičích 123. 125 a z prostředků pro vzájemné spojení obou členů 139. 41. Opěrný člen 139 je opatřen podkovovitou válcovou plochou 43. zatímco na výkyvném členu 41 je vytvořena odpovídající podkovovitá válcová plocha 45. která je provedena tak, že se může snadno odvalovat po válcové ploše 43 opěrného členu 139.
Ve znázorněném příkladu provedení jsou obě válcové plochy 43. 45 tvořeny válcovými segmenty o přibližně shodných průměrech. Uvedené segmenty jsou uspořádány tak, že jejich osy kyvu jsou rovnoběžné s osami otáčení kotoučů 119, 121 pásku.
Výkyvný Člen 41 se tudíž může na opěrném členu 139 odvalovat v rovině, která je rovnoběžná s rovinou hnací kladky 111 a kotoučů 119. 121 pásku.
Okamžité místo, ve kterém se obě válcové plochy 43 a 45 navzájem dotýkají, představuje bod kyvu příslušného výkyvného nosiče 123. 125. Při zmenšování průměru příslušného kotouče 119. 121 pásku z největší hodnoty na nejmenší se náboje kotoučů 119. 121 pásku vůči hnací kladce 111 v důsledku působení pružiny 127 automaticky pohybují. Výkyvný člen 41 se v důsledku tohoto pohybu odvaluje po opěrném členu 139. v důsledku čehož se bod vzájemného dotyku válcových ploch 43. 45 přesouvá mezi koncem plochy bližším příslušnému kotouči 119. 121 pásku a koncem plochy přivráceným к hmotnému tělesu 133.
Ve výhodném provedení zařízení pro převíjení pásku podle vynálezu jsou výkyvný Člen 41 a opěrný člen 139 spojeny tažným členem 47 z drátu. Toto spojení zabraňuje oddálení výkyvného členu 41 od opěrného Členu 139. dovoluje však odvalování výkyvného členu 41 po tomto opěrném členu 139.
Z obr. 10 je patrné, že tažný člen 47 je na obou koncích opatřen háky 49. Jeden z těchto háků 49 je zachycen za čep 51 na rámu 113, zatímco zbývající hák 49 je zachycen za čep 53 na výkyvném nosiči 123, přesněji řečeno na jeho postranním výstupku.
Cep 53 je současně umístěn ve středu zakřivení válcové plochy 45 výkyvného členu 41. Tažný člen 47 prochází vybráními 55 a 57. která jsou vytvořena v opěrném členu 139 a ve výkyvném členu 41·
Sestavování výkyvných ústrojí 135 a 137 je podle obr. 11 usnadněno tím, že střední úsek tažného členu 47 má původně tvar písmene S, jehož jednotlivé ohyby svírají úhel přibiižně 135°·
Po zachycení koncových háků 49 tažného členu 47 z čepu 21» ^3 se esovitý záhyb na tažném členu 47 sevře, takže vzniknou ohyby o 180°. Tímto způsobem dojde ke zkrácení účinné délky tažného členu 47 a dosáhne se tak spojení opěrného členu 139 a výkyvného členu 41 s určitým předpětím, čímž je spolehlivě zabráněno vzájemnému oddálení obou válcových ploch 13, 42.
V jiném provedení zařízení pro odvíjení pásku je spojení mezi výkyvným členem 41 a opěrným členem 139 tvořeno šroubovou pružinou, která je na obou koncích opatřena háky pro zachycení za příslušné čepy 21» 23· Síla této tažné pružiny musí být dostatečně veliká, aby bylo zajištěno, že se válcové plochy 43. 45 ani při nárazu nebo otřesech od sebe neoddělí.
Je třeba poznamenat, že popsaný výkyvný pohyb může být zajištěn také pomocí odvalovacích ploch, které jsou zakřiveny jiným způsobem, než který byl popsán v předchozím příkladu provedení. Ve skutečnosti je možno výkyvné nosiče 123. 125 ještě přesněji vyvážit tehdy, jestliže válcová plocha 45 výkyvného členu 41 -není zakřivena vůbec, to jest je rovinná. Z dále uvedeného popisu však vyplývá, že zvláště výhodné provedení je provedení s popsanými válcovými plochami £3, 45. to jest s dvojicí podkovovitých ploch válcových segmentů o stejném poloměru.
Jedna z výhod dosažitelných s válcovými plochami £3, 45 vytvořených na válcových segmentech spočívá v tom, že výkyvné ústrojí 135. 139 klade v tomto provedení výkyvnému pohybu výkyvných nosičů . 12'3. 125 jen minimální odpor.
Protože se čepy 51 a ,52. mezi kterými je napnut tažný člen 47. nacházejí vždy ve středech zakřivení válcových ploch ,43. 45. směířije síla vyvozená tažným členem 47 vždy do bodu vzájemného dotyku těchto válcových ploch 43. 45.
V průběhu celého výkyvného pohybu výkyvného nosiče 12.3, 125 nemůže proto výkyvné ústrojí 135. 137 působbt na tento výkyvný nosič 123. 125 žádným momentem. Odpor vznikající v důsledku tření při výkyvném pohybu je př-oom zanedbatelně ^mlý. V důsledku tohoto malého odporu je možno dodržet rovnoměrný přítlak kotoučů 119. 12_1 pásku na hnací kladku 111.
Dalšího snížení odporu, který výkyvná ústrojí 135, 137 kladou výkyvnému pohybu výkyvných nosičů 123. 125. se dosahuje tím, že čepy 51. 53 jsou opatřeny břity, na kterých spočívají háky 49. vytvořené na koncích tažného členu 47.
V důsledku tohoto uspořádání se háky 49 mohou na čepech ,52. 53 kývat, aniž by po nich klouzaly, v důsledku čehož je sníženo tření a odpor výkyvných ústrojí 135, 137 proti kývavému pohybu vyvolávanému výkyvnými nosiči 123. 125.
Další podstatný význam vynálezů spočívá v tom, že výkyvná ústrojí 135. 137. jsou opatřena prostředky, které brání vzájemnému prokluzu mezi příslušnými válcovými plochami 43. '45.
Z obi*. 12 je patrné, že vzájemný kluzný pohyb válcových ploch .43. 45 je ve směru rovnoběžném s rovinou pohybu výkyvných nosičů 123. 125 vyloučen pomocí dvooice ozubení 61 vytvořených na opěrném členu 139 a dvooice ozubení 63 vytvořených na výkyvném členu 41. Ozubení 61, 63 jsou zakřivena tak, že poloměr jejich zakřivení je roven poloměru válcové plochy 43 opěrného členu 139. a jsou na opěrném členu 139 uspořádána podél hran jeho válcové plochy 43. Ozubení 63 výkyvného členu 41 jsou rovněž zakřivena a jsou na výkyvném členu 41 uspořádána podél hran jeho válcové plochy 45.
Jjd]šoVlioé ozubení 61 jsou v záběru s pří slunnými ozubeními ,63. v důsledku čehož je zabráněno kluznému pohybu výkyvného členu 41 vůči opěrnému členu 139 v rovině rovnoběžné s rovinou pohybu výkyvných nosičů 123, 12*5.
Kromě toho brání záběr ozubení 61 . 63 i kývavému pohybu výkyvných nosičů . 1_23. 125 kolem osy tažného členu 47 kterým je výkyvný člen 41 spojen s opěrným členem 139. Záběr ozubení 61, . 63 však na druhé straně nebrání běžnému kývavému pohybu výkyvného členu 41 po opěrném členu 139.
Vzájemný kluzný pohyb válcových ploch £3, 45 ve sméru osy, které je kolmá k rovině pohybu výkyvných nosičů 123. 12*5. to jest rovnoběžná s osami otáčení kotoučů 119. 121 . je vyloučen v důsledku použžtí drážek 67 a pružiny 65.
Zahnuté pružiny 65 probbHaaí. podél válcové plochy 45 výkyvného členu 41 v blízkosti vybrání £7 Podél válcové plochy 43 opěrného členu 139 jsou v blízkosti hran jeho vybrání 55 vytvořeny dvě odpoovdajícím způsobem tvarované drážky 67. ,
Jednotlivé pružiny 65 zabbrají s přísu^iými drážkami ,67 čímž je zabráněno vzájemnému kluznému pohybu mezi válcovými plochami 43 a 45 ve směru kolmém na rovinu kyvu výkyvných nosičů 123 i 125. Horní části pružiny 65 s výhodou nedosedaaí na dna příslušrých drážek 6£, takže v podstatě celá přítlačná síla mezi výkyvným členem 41 a opěriým členem 139 se přenáší pomocí jejich válcových ploch ,43. 45. *
1
Na obr. 14 a 15 je znázorněno další provedení výkyvného ústrojí . 1_35. 137. ve kterém je vzájemnému kluznému pohybu válcových částí 43. . 45 je v jakémkoli směru zabráněno pomocí čtyř spojovacích pásů 69. které navzájem spojují opěrný člen 139 s výkyvným členem 41.
Průřez těchto spojovacích pásů 69 je dostatečně mmlý, aby se mohly snadno ohýbat. V podélném směru jsou však tyto spojovací pásy 69 dostatečně tuhé. Mohou být vyrobeny z pružinové occei, nebo z podobného mtt^i^iálu. Dva z těchto spojovacích pásů 69 probíhají rovnoběžně podél válcové plochy 43 opěrného členu 1319. a sice od konce této válcové plochy 43 bližšího k hmotnému tělesu 33 až do místa dotyku obou válcových ploch £3» 15» odkud déle probíhají podél válcové plochy 45 výkyvného členu 41 až na její konec vzdálený od hmotného tělesa 133. ‘
Z^b^vaai^cí dva spojovací pásy 69 í analogicky podél válcové plochy 45 výkyvného členu 41 od konce této válcové plochy 45 bližšího k hmotnému tělesu 133 k místu styku obou válcových ploch 43, 45 a dále potom podél válcové plochy 43 opěrného členu 139 až na konec této válcové plochy 43 vzdálený od hmotného tělesa 133. Oba konce jednotlivých spojovacích pásů 69 jsou upevněny na opěrném členu 139·a výkyvném členu- 41 v místech, která leží mimo příslušné válcové plochy £3» 45.
Popsané uspořádání spojovacích pásů 69 dovoluje pohyb výkyvného členu 41 vůči opěrnému členu 139 jen do té míry, dokud se nezvětší vzdálenost mezi přísu^Tými konci každého spojovacího pásu -69. Toto ommeení vymmzuje vzájemný pohyb na popsaný výkyvný pohyb a vylučuje jakýkoli jiný vzájemný pohyb. ·
Popsaná ústrojí jsou po vhodném přizpůsobení pouuitelná i pro přístroje s přmmým stykovým posuvem maagintofonového pásku, ve kterých jsou nosiče kotoučů tvořeny saněmi.
Popsané zařízení pro převíjení pásku, opatřené výkyvnými nosiči, bylo prakticky postaveno a odzkoušeno. Bylo zjištěno, že takto konstruované zařízení bez poruch a poškození odolá okamžitému zrychlení 40 až 50 G.
Z dosavadního popisu vyplývá, že vynález umožňuje přizpůsobení zařízení pro převíjení pásku pro přenosné přístroje, ve kterých je zařízení pro posuv pásku vystaveno silým nárazům a otřesům.

Claims (22)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU .
1. Zařízení pro převíjení pásku, zejména magnetofonového pásku, sestávající z navíjeného a odvíjeného kotouče, které jsou uloženy na nosičích výkyvých vůči hnací kladce a jsou k této hnací kladce přitlačovány pří^ač^ým ústrojím, vyznnč=uuící se tím, že výkyvné nosiče (1, 2, 123, 125) jsou opatřeny blokovacím ústrojím (8, 36, 37, 38, 38, 40) proti rychlému vzájeenéeu pohybu těchto výkyvných nosičů (1, 2, 123, 125).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznaččuící se tím, že blokovací ústrojí (8, 36, 37, 38, 39, 40) je tvořeno spojovacím ústrojím uspořádarým mezi výkyvnými nosiči (1, 2, 123, 125) kotoučů (5, 6, 119, 121) pásku, které je připojeno k těmto výkyvným nosičům (1 , 2, 123, 125) kotoučů (5, 6, 119, 121) pásku.
3. Zařízení podle bodu 1, vyznalující se tím, že jednotlivé výkyvné nosiče (123, 125) jsou opatřeny hmotnými tělesy · (133), která kladou odpor každému rychlému vzájeenéeu pohybu výkyvných nosičů (123, 125) kotoučů (119, 121) pásku.
4. Zaaízení podle bodu 3, vyznačující se tím, že otočný moment příslušného hmotného tělesa (133) k ose kyvu výkyvného nosiče ·(123, 125) je roven otočnému momentu příslušného kotouče (119, 121) pásku k této ose.
5. Zařízení podle bodu 4, v^J^r^e^ču^jj^<^:í se tím, že osa kyvu výkyvného nosiče (123, 125) prochází bodem dotyku válcových ploch (43, 45) výkyvného členu (41) a opěrného členu (1319).
6. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačujϊcí se tím, že blokovací ústrojí (8) sestává z pístu (10) a válce (11) s tlaková médiem, přičemž píst (10) a válec (11) jsou připojeny k jednot^ivý^m výkyvným nosičům (1, 2) kotoučů (5, 6) pásku.
7. Zařízení podle bodu 6, oyznačující se tím, že píst (10) je opatřen prstencovými drážkami ve tvaru labyrintového těsnění.
8. Zzřízení podle bocdiů I1 2 nebo 6, oyznaδující se tím, že blokovací ústrojí (8) je « mezi výkyvnými nosiči (1, 2) kotoučů (5, 6) pásku uspořádáno rovnoběžně s přít^čným ústrojím (9).
9. Zaaízení podle bodů I1 2 nebo 6, vyzm^uící se tím, že blokovací ústrojí (37) je mmzi výkyvnými nosiči (1, 2) kotoučů (5, 6) pásku uspořádáno v sérii s p^Htačn^m ústrojím (9).
10. Zařízení podle bodu 6, vyznaČ^ící se tím, že válec (11) obsahuje -tlakové médium tvořené umělou hmotou, která začíná téci již při pomalu působících silách, a která při rychle působící síle reaguje pružně.
11. Zařízení podle bodu 1 nebo 2, oyznařující se tím, že blokovací ústrojí (38) je tvořeno etektkoořgnetCkým lankovým navíjecím ústrojím.
12. Zařízení podle bodu 11, vyznačuící se tím, že elektromagnetické lankové navíjecí ústrojí sestává z otočně uloženého navíjecího válce (27) pro lanko (26), který je alespoň zčásti tvořen magnetickým m^^eriálem, a který je alespoň zčásti uspořádán v magietickém poli elektromagnetu (30).
13. Zařízení podle bodu 11, vyzna^u^í se tím, · že navíjecí válec (27) je otočně a zablokovatelně uložen na čepu (33) zasahujícím do ponorné · cívky (32) elektromagnetu.
14. Zařízení podle bodu 1 nebo 2, vyznačufcí se tím, že blokovací ústrojí (40) je tvořeno lankovým navíjecím ústrojím, které sestává z · alespoň částečně dutého válce (27*) naplněného umělou hmotou s viskózními vlastnostmi.
15. Zařízení podle bodů 3, 4 a 5, oyznařující se tím, že hmotné těleso (133) je tvořeno kovovým tělesem, které je uspořádáno na výkyvném nosiči (123, 125) přesahujícím obrys největšího průměru kotouče (119, 121) pásku.
16. Zařízení podle bodů 3, 4 a 5, vyzm^uicí se tím, že výkyvné nosiče (123, 125) kotoučů (119, 121) pásku jsou otočně uloženy na rámu (113), přičemž mezi rámem (113) a jednotivými výkyvnými nosiči (123, 125) jsou vřazena výkyvná ústrojí (135, 137).
17. Zařízení podle bodu 16, vyznaču^ci. se tím, že výkyvné ústrojí (135, 137) sestává ze dvou členů (41, 139), které jsou navzájem uloženy · pohybbivě, přičemž opěrný člen (139) je uspořádán na rámu (113)', výkyvný člen (41) na výkyvném nosiči (123, 125) kotouče · (119, 121) pásku a členy (41, 139) maaí alespoň přímkový vzájemný styk.
18. Zařízení podle bodu 17, vyznačující se tím, že místo styku obou členů (41, 139) Je přesunutelné od kotouče (119,.121) pásku až k hmotnému tělesu (133).
19. Zařízení podle jednoho nebo více bodů 1 a 6 až 18, vyznačující se tím, že členy (41, 139) jsou v místě vzájemného styku opatřeny prostředky proti vzáeennému prokluzu, například ozubením (61, 63).
20. Zařízení podle bodů 17 až 19, vyznn6uuící se tím, že členy (41, 139) mmjí tvar válcových segmentů a dotýkají se navzájem válcovými plochém i (43, 45).
21. Zařízení podle bodů 17 až 20, y^s^i^e^a^uiuící se tím, že ddzí čepy (51, 53) členů (41, 139) je uspořádán nejméně jeden tažný člen (47), který vyvozuje předpětí pro trvalý · jemný styk těchto členů (41, 139)·
> 22. Zařízení podle bodů 1 a 5 a jednoho nebo více z bodů 15 až 21, vyznajující se tím, že hmotná tělesa (133) na výkyvných nosičích (123, 125) představijí vyvažovačí tělesa, jejichž pomocí lze výkyvné nosiče (123, 125) vyvážit vůči jejich osám kyvu, přičemž zařízení obsahuje ústrojí pro posuv os kyvu, jejichž p^Dmoí lze osu kyvu výkyvných · nosičů (123, 125) při změně hmo^n^ti kotoučů (119, 121) pásku přesunout k těžišti výkyvného ústrojí (135, 137) sestávajícího z kotouče (119, 121) pásku výkyvného nosiče (123, 125) a hmotného tělesa (133), takže je možno alespoň zmennit otočné mommnty působíci k ose kyvu.
CS787189A 1977-11-07 1978-11-03 Facility for rewinding the tape,particularly the magnetophone tape CS207673B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19772749735 DE2749735A1 (de) 1977-11-07 1977-11-07 Kontaktwickel-bandtransport
US05/852,330 US4147315A (en) 1977-11-17 1977-11-17 Tape transport apparatus

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207673B2 true CS207673B2 (en) 1981-08-31

Family

ID=25773040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS787189A CS207673B2 (en) 1977-11-07 1978-11-03 Facility for rewinding the tape,particularly the magnetophone tape

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0001820B1 (cs)
JP (1) JPS5491203A (cs)
AT (1) AT357785B (cs)
AU (1) AU4105578A (cs)
CS (1) CS207673B2 (cs)
DD (1) DD139905A5 (cs)
DE (1) DE2862065D1 (cs)
DK (1) DK494278A (cs)
ES (1) ES474838A1 (cs)
IT (1) IT1100699B (cs)
PT (1) PT68740A (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS55130441A (en) * 1979-03-28 1980-10-09 Fuji Senko Kk Take-up and rewind apparatus
DE3017420A1 (de) * 1980-05-07 1981-11-12 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Bandlaufwerk nach dem kontaktwickelprinzip

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1574495B2 (de) * 1968-01-11 1976-09-23 Echo Science Corp. (N.D.Ges.D.Staates Californien), Mountain View, Calif. (V.St.A.) Bandlaufwerk
US3593945A (en) * 1968-05-01 1971-07-20 Mennesota Mining And Mfg Co Capstan assembly
DE2107326A1 (de) * 1970-02-16 1971-09-02 RCA Corp , New York, NY (V St A ) Viskose Dämpfungsvorrichtung
FR2084849A5 (cs) * 1970-03-19 1971-12-17 Nat Res Dev
US3802644A (en) * 1971-10-01 1974-04-09 Motorola Inc Differential belt web transport
US4022400A (en) * 1974-08-19 1977-05-10 Basf Aktiengesellschaft Tape threading apparatus
DE2703806A1 (de) * 1976-02-02 1977-08-04 American Videonetics Corp Bandtransporteinrichtung mit differentialandruckkraftsystem

Also Published As

Publication number Publication date
DE2862065D1 (en) 1982-11-25
AU4105578A (en) 1980-05-01
PT68740A (fr) 1978-12-01
AT357785B (de) 1980-07-25
ES474838A1 (es) 1979-03-16
EP0001820B1 (de) 1982-10-20
JPS5491203A (en) 1979-07-19
DD139905A5 (de) 1980-01-23
ATA791278A (de) 1979-12-15
IT1100699B (it) 1985-09-28
EP0001820A1 (de) 1979-05-16
IT7829483A0 (it) 1978-11-06
DK494278A (da) 1979-05-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5794878A (en) Device for prevention of slap-back lock of inertia reel
US5070422A (en) Magnetic tape back tension device for magnetic recording-reproduction system
US2483655A (en) Aircraft arresting apparatus
US2833534A (en) Reverse wound spring motor
JP3287815B2 (ja) 単一リール・テープカートリッジ
CA1089430A (en) Winding device and chuck therefor
JPS6118682A (ja) テープリール
US3802644A (en) Differential belt web transport
CS207673B2 (en) Facility for rewinding the tape,particularly the magnetophone tape
US5076510A (en) Automatically retractable thread bobbin
US4018402A (en) Tape transport apparatus
US2869801A (en) Spring motor
NL192280C (nl) Bandlaadinrichting.
US2605056A (en) Wire-reeling device
JPS5830850B2 (ja) テ−プ転送装置組立体
JPH06508466A (ja) 静止摩擦対動摩擦比の低いテープカートリッジ駆動ベルト
FR2484120A1 (fr) Appareil d&#39;enregistrement et de reproduction de signaux video
US3328910A (en) String-suspended climbing toy
CA1232888A (en) Braking device at motor-driven reeling devices
CA1176456A (en) Tape measure
US4424941A (en) Tape transport apparatus having a central capstan
US4360169A (en) Cable tensioning and applying apparatus
CN213707337U (zh) 卷带装置
CA1114350A (en) Tape transport apparatus
JPS58171762A (ja) テ−プ駆動装置