CS207584B2 - Anionte size for the paper and method of makinb the same - Google Patents

Anionte size for the paper and method of makinb the same Download PDF

Info

Publication number
CS207584B2
CS207584B2 CS78342A CS34278A CS207584B2 CS 207584 B2 CS207584 B2 CS 207584B2 CS 78342 A CS78342 A CS 78342A CS 34278 A CS34278 A CS 34278A CS 207584 B2 CS207584 B2 CS 207584B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
maleic anhydride
mol
carbon atoms
diisobutylene
paper
Prior art date
Application number
CS78342A
Other languages
English (en)
Inventor
Guenter Sackmann
Guenter Kolb
Heinz Fischer
Friedhelm Mueller
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of CS207584B2 publication Critical patent/CS207584B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F222/00Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a carboxyl radical and containing at least one other carboxyl radical in the molecule; Salts, anhydrides, esters, amides, imides, or nitriles thereof
    • C08F222/04Anhydrides, e.g. cyclic anhydrides
    • C08F222/06Maleic anhydride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F210/00Copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • C08F210/14Monomers containing five or more carbon atoms
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21HPULP COMPOSITIONS; PREPARATION THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASSES D21C OR D21D; IMPREGNATING OR COATING OF PAPER; TREATMENT OF FINISHED PAPER NOT COVERED BY CLASS B31 OR SUBCLASS D21G; PAPER NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D21H17/00Non-fibrous material added to the pulp, characterised by its constitution; Paper-impregnating material characterised by its constitution
    • D21H17/20Macromolecular organic compounds
    • D21H17/33Synthetic macromolecular compounds
    • D21H17/34Synthetic macromolecular compounds obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds
    • D21H17/41Synthetic macromolecular compounds obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds containing ionic groups
    • D21H17/42Synthetic macromolecular compounds obtained by reactions only involving carbon-to-carbon unsaturated bonds containing ionic groups anionic
    • D21H17/43Carboxyl groups or derivatives thereof

Description

(54) Aniontové klížidlo pro papír a způsob jeho výroby
Vynález· se týká zlepšeného· aniontoivého klížidla pro· papír a způsobu jeiho výroby. Klížidlo· podle vynálezu je založeno na kopolymerech maleinanhydridu a diisobutylenu.
Ze zveřejněných .patentových přihlášek NSR DOS č. 2 361 544 a 2 501 123 je známo, že pro výrobu vysoce účinných klížidel vhodných pro výrobu papíru se může použít v podstatě alternačních kopolymerů maleinanhydridu a diisobutylenu. Podle DOS číslo 2 361 544 se například tyto monomery radikálově kopolymelrují v rozpouštědlech, například v aromatických uhlovodících, halogenovaných aromatických uhlovodících, ketonech, esterech nižších mastných kyselin, chlorovaných· alifatických uhlovodících nebo· silně polárních rozpouštědlech. V DOS 2 501 123 je uvedeno, že lze tyto monomery kopolymorovát v suspenzi za· použití· přebytku diisobutylenu jako disperzního· prostředí, v přítomnosti 0,5 až 10 % hmot., vata’ ženo na použitý maleinanhydrid, speciálního· dispergátoru, který je rozpustný v dispelrgačním prostředí.
Přes použití velkého molárního přebytku diisobutylenu nevede kopolymerace těchto 'monomer ů způsobem popsaným·· ve dvou shora uvedených německých patentových publikacích k úplnému zabudování maleinanhydridu. Při izolaci kopolymerů ma lelnaníiydridu a diisobutylenu ve formě prášků zvlhčených vodou, obsahujících více než 80 % hmot, pevných látek, znečišťuje nezreagovaný maleinanhydrid, ve formě ve vodě rozpustné kyseliny maleinové, · filtrát z fiMrace nebo· odstře dování, který se vypouští do· odpadních vod. Vzhledem k tomu, · že tento vypouštěný proud má v důsledku velkého obsahu rozpuštěné kyseliny maleitoové vysokou hodnotu chemické spotřeby kyslíku (CSK) a biologické spotřeby kyslíku (BSK), jsou -náklady na· jeho čištění velmi vysoké.
Úkolem· vynálezu je modifikovat kopolymeraci maleinanhydridu a diisobutylenu v roztoku a suspenzi takovým způsobem, aby se maleinanhydrid obsažený v monomerní směisi téměř úplně zakopolymeroval.
Předmětem vynálezu je aniontové klížidlo pro papír, vyznačené tím, že je tvořeno· vodným nebo vodně alkoholickým· roztokem· o· koncentraci 0.,02 až 10 % hmotnostních alkalické, aminové nebo amonné soli · modifikovaného, v podstatě ekvimolárního· kopolymenu maleinanhydridu a diisobutylenu, ve kterém je· 10 až 100 % mol. anhydridových skupin esteirifikováno lineárními nebo rozvětvenými alifatickými jednomocnýml alkoholy obsahujícími · 1 až 20 atomů uhlíku nebo cykloalifatickými jednomocnými adkoho ly obsahujícím. 5 až 6 atomů uhlíku za vzniku odpovídajících poloesterů, který obsahuje nejvýše 6 o/0 molárních volného maleinanhydridu, který lze získat tak, že se maleinanhydrid nejprve' kopolymeruje v roztoku hebo v suspenzi s diisobutylenem a jakmile Se dosáhne stujpně konverze maleinanhydíridu 90 až 92 % mol., přidá se k polymerační Směsi 1 až 12 % mol., vztaženo· na použitý lnw^af^ii^á^nhyd.rid, přídavného· monomeru lobeaného vzonce
R \ C=CH2· , z
R1 kde představuje
R Skupinu vzorce H, CH3, C2H5, —OR2, —O—CO—CH3,
C/yW, nebo —CHzO—CO—CH3,
Ri vodík nebo methyliskuipiinu a
Rz lineární nebo rozvětvenou alkylskupinu obsahující · 1 až 4 atomy uhlíku, nebo1 vzájemně směsí divou nebo· více těchto· monomerů.
Uvedené aniontové klížidlo se podle vynálezu · vyrábí tak, že se maleinanhydrid kopolylmeruje v roztoku · nebo suspenzi s diisobutylene.m a jakmile se dosáhne· stupně konverze maleinanhydridu 90 až 92 % mol., přidá se k polymeraoní směsi 1 až 12 % mol., vztaženo na použitý maleinanhydrid, přídavného monomeru obecného vzorce
R \
C=CH2 , z
Ri kde představuje
R · skupinu vzorce H, CH3, C2H5, —OR2, —O—CO—CH3,
nebo —CH2O—CO—CH3,
Ri vodík nebo mehyllskuipinu, · a
R2 lineární nebo· rozvětvenou alkylskupiniu obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, nebo· vzájemné · směsi dvou nebo více těchto monomerů, načež se 10· až 100 o/o mol. anhydrldových skupin výsledného produktu eSťerifikuje lineárními nebo rozvětvenými alif atickými jedinomocnými alkoholy obsahujícími 1 až 20 atomů uhlíku nebo · cykloalifatickými jednomocpiými alkoholy obsahujícími 5 až 6 atomů uhlíku za vzniku odpovídajících poloesterů a na výlsleidné · poloesítery se· působí vodným nebo· vodně-alkoholickým roztokem hydroxidu alkalického kovu, aminu nebo amoniaku, jehož· koncentrace se volí tak, aby výsledný roztek obsahoval 0,02 až · 10 % hmotnostních soli částečně eisteirifiikovanéhO' kopolyímeiru.
‘ Způsobem podle vynálezu se získají klížidla obsahující kopolymery, ve kterých .je maleinanhydrid zabudován v množství 94,0 'až 99,4 % mol. a v mnoha· případech v množství nad 96,0 % mol., vztaženo na množství použitého· maleinanhydridu. Kromě toho získaná klížidla vykazují · o 10 až 25 0/0 lepší klížící účinek ve Srovnání s klížidly získanými podle německých vykládacích spisů DOS č. 2 361 544 a · 2 501 123 jak na slabě předklížený papír, tak také na neklizený papír. Tato skutečnďst je· neočekávaná.
Třetí monomer nebo· směsi monomerů se přidávají v okamžiku, kdy stupeň konverze polymerace, vztažený na mailein.anhyd.rid, dofeáhl konstantní úrovně. Brzy · po přídavku se stupeň konverze maleinanhydridu 'znovu· zvyšuje až do· dosažení hodnoty 94 až 99,4 % mol., v závislosti na polymeračních podmínkách a na použitém monomeru nebo monomerní směsi. Tento monomer nebo· monomerní směs se · může přidat biud' jednotlivě, nebo spolu s radikálotvornými látkami při teplotě od 30 do· 200 °C. Doba reakce · peιtymeгační směsi s třetím· monomerem nebo s monomerní směsí činí 1 až 10 hodin.
Jako příklady monomerů obecného vzorce
R \
C=CH2 , /
Ri kde
R a Ri mají shora uvedený význam, lze uvést ethylen, propylen, isebutylen, styren, α-meithylstyren, p-imethyjsityreih, vinylacetát, allylacetát, isObuιtylyinyle'tner, 'anylalkOhol a .methallylalkohol.
Přednostně se používá a-olefinů odpovídajících shora uvedenému vzorci, · zejména styrenu, a-methylstyrenu · a ísobuitylenu.
Když se třetí mono^'er nebo monomerní · směs nepřidá, jakmile se dosáhne stupně konverze maleinanhydridu 90 až 92 % mol., tj, právě před· skončením nebo· po skončení kapolymerace, nýbrž na jejím začátku, dosáhne se jen velmi malého nebo se nedosáhne vůbec žádného snížení množství nezreagovaného maleinanhydridu.
Monomerů se používá buď jednotlivě, nebo· ve vzájemných směsích v množství od 1 do 12 % mol., vztaženo na maieinanhydrid, přednostně v množstvích od 5 do 10 % mol.
Kqpolymeirace se provádí o· sobě známým způsobem· až do· přidání zbývajícího· monomeru nebo monomerní směsi. Tento· způsob je popsán například v německých přihláškách DOS · č. 2 361 544 a 2 501 123.
Nezakopolymerovaný mialeiinanhydrid se může určit různými způsoby v závislosti na konkrétně po-užitém· kopolymeraoním postupu. V případě, že se tedy kopolymeraice provádí v rozpouštědlech, jako· například v toluenu, roztok polymeru se stripuje horkou vodou za sníženého tlaku. Azeotropickým. cddestilováním· rozpouštědla se kopolymeir získá ve formě jemného· bílého prášku suspendovaného ve vodě. Po odfiltrování rozpouštědla a zkoncentrování filtrátu odpařením do sucha se jako· zbytek získá mia-1 einanhydrid hydrolyzovaný na volnou kyselinu maleinovou. Množství kyseliny maleinové se určí gravimetricky po· její identifikaci spektroskopií.
Kyselina maleiinová, přítomná ve· filtrátu se může rovněž stanovit filtrací 0,1 N roztokem· hydroxidu sodného· za použití fenolftaleinu, jako indikátoru. Když se kopolymerace provádí v suspenzi za použití přebytku Příklad
Molární % styrenu, vztaženo· na použitý mí^al^i^nanh^y^c^irid·
Směs se pak míchá 2 hodiny při· 95 °C, pak se teplota zvýší na 105 cc a· polymerační směs se při této· teplotě udržuje· po dobu 2 hodin.
Roztoky polymeru se nechají zchladnout na 80 °C a přidá se 0,5625 kg isopropylalkobolu v 0,469 kg toluenu pro · převedení na semiestery. Výsledné roztoky se· 2 hodiny míchají při 80 °C. · Pak se· částečně esterifi'ko-vané kopolymery vysrážejí ve formě bíPříklad hmotnostní % kyseliny · maleinové, vztaženo na p oužítý male iin anhy dr i d
Srovnávací příklady 1A až 4A
Následující čtyři srovnávací příklady ukazují, že okamžitým přidáním třetího monomeru (v těchto· příkladech styrenu) k po^тегает směsi se dosáhne jen · malého · ·snížení obsahu nezakopolymerovaného· malein diisobutylenu, jako dispergačního prostředí, určuje se stupeň konverze zvážením· nezakcpolymerovaného· maleinanhydridu. Maleinanhydrid, který je nerozpustný v diísobutyleinu, · se izoluje z · prášik-ovitého· kopolymeru· odděleného filtrací od diisobutylenu tak, že se tento· piráškovitý kopolymer zahřívá na teplotu 20 až 120 °C z.a vakua 26,7 Pa. Maleinanhydrld vysublimuje z práškovitého kopolymeru a zachytí se ve formě pevného produktu v chlazené jímce, připojené k evakuačnímu zařízení.
Příklady 1 až 4
3,675 kg maleinanhydridu, 5,625 kg diisobuitylenu, a 5,100 kg toluenu se uvede do ocelového· autoklávu o objemu 40 ·litrů. Autakláv se propláchne dusíkem· a uzavře· a teplota se za míchání zvýší na 75 °C. Pak se rychle přidá 20 o/o hmot, roztoku iniciátoru, kterým je ·0,0785 kg · azoisobutyrodinitirilu y 1,350 kg toluenu. Zbytek roztoku iniciátoru se přidá v průběhu 2 hodin. Směs· se 6 hodin míchá při 75 °C a · pak se přidá v průběhu 30 minut 0,039 kg azoiisobuityrodinitrilu, rozpuštěného v 0,675 kg toluenu. Teplota se pak zvýší na 85 °C, směs se ·6 hodin míchá, teplota se zvýší na 95 °C a směs se míchá dalších 6 hodin. Pák se rychle přidají následující množství · styrenu spolu s 0,039 kg azoisobutyímdinitrilu, rozpuštěného v 0,675 kg toluenu.
1'23 4
5,65 7,52 9,42 lého jemného prášku tím, že se roztoky uvedou do· vody zahřáté asi na· 70 °C a současně se azeotropickou destilací odstraňuje toluen a diisobutrlгn. Vzniklé polymerní suspenze se 2 hodiny míchají při teplotě 90 °C a tlaku 46,7 až 49,3 kPa.
Pak se suspenze přefiltrují, filtrát^y se zkoncentrují odpařením a Zbytky tvořené kyselinou malгinovou se zváží. Výsledky jsou uvedeny v tabulce:
3 4
5,86 1,33 1,26 0,72 anhydridu ve · srovnání s · příklady 1 · až 4. Polymeračιní reakce se provádějí stejným· způsobem· jako v příkladech · 1 až 4, pouze s tím rozdílem, že je styren přítomen v monomer ní směsi · před přidáním iniciátorů.
207584
Příklad Шо 7 M-olární · % styrenu (vztaženo · nn použitý maleinanhydrid) 8 Hmotnostní % kyseliny maleinové, vztaženo na použitý maleii^<^^^!hydrid
1A 0,0 7,74
2A 2,55 6,63
3A 5,10 5,93
4A 10,20 5,25
Příklady 5 až 8
Do lOO litrového ocelového autoklávu se uvede následující směs:
12,250 kg rnaliěnanhydridu,
41,000 kg diisohutylenu,
2,130 kg dispergátoru (kopolymeiru diisobutylenu n ·dodecylpoloesteru kyseliny mnleinnvé (vyrobeného podle DOS 2 501 133).
Auitokláv se propláchne dusíkem, teplota se zvýší na 75 °C n směss se míchá při
Příklad
110 až 120 otáčkách' zn minutu. Auiokláv se uzavře, nat lakuje se ' diusíkemi na slabý přetlak a najednou se přidá 25 o/0 hmot, roztoku- 0,325 kg t-butylpeiroxooktoátu ve 2,500 kg diisohutylenu. Teplota uvnitř nádobky se palk během 1 hodiny zvýší nn·'90 °C a· pnk se v průběhu 1 hodiny přidá 'zbývajících 75 % hmot, roztoku iniciátoru. Po skončení přidávání se směs 6 hodin míchá na 90 °Č n pák se během· 1 hodiny přidají následující množství styrenu spolu s roztokem· 0,05 kg t-butylperoxooktoátu v 0,460 kg diilsohutylenu:
5· 6 7 8
Molární % styrenu, vztaženo ne použitý malemanhydírid
3,26 6,52 9,80
Směs 'se pak míchá 2 hodiny při 90 CC, ochladí se nn teplotu místnosti· n pak se přefiltruje.
Odfiltrovaný ipráškovitý polymer se 28 hodin zpracovává při teplotě 30 nž 120 °C zn tlaku 1,6 kPn nž 26,7 Pn. Maleinnnbydrid, který vyisuhlmuje z polymeru během· tohoto zpracování, se zachytí ve formě bílé krystalické látky (bod tání 55 °C) nn chlazeném povrchu sublimačního zaříze^ní. Maleinanhydrid se shromáždí, zváží a vypočítá se jeho hmotnostní zlomek, vztažený na množství imaneliuain.hycdridu použitého pro kopolymeraci.
Příklad
Hmotnostní °O mal e · in anh yd r idu, vzt nž e n o na použitý maleinanhydrid
7,65 5,74 1,41 0,56
Kopolymery se převedou ne polo estery reakcí s isopropylalkoho^lem, prováděnou stejným· způsobem jako · v · příkladech 1 nž 4.
Srovnávací příklady · 5A až · 8A
Následující čtyři srovnávací 'příklady ukazují, že i v případě sulspenzní polymerace se okamžitým· přidáním· třetího· monomeru
Příklad číslo
M-olámí % styrenu (vztaženo na použitý maleinanhydrid) (v těchto příkladech styrenu) dosáhne · jen malého snížení obsahu nezakopodymerovaného imaleinanhydridu ve srovnání s příklady 5 nž 8.
Polymerační reakce se provádějí stejným Způsobem· jalko· v příkladech 5 nž 8, pouze s tím. irozddlem, že konkrétní množství přidaného· styrenu jsou přítomna ve výchozí monomerní směsi před přidáním iniciátoru.
Hmotnostní % kyseliny maleinové, vztaženo· na použitý maleinanhydrid
5A 0,0 7,65
6 A 4,25 7,27
7A 8,50 5,79
8A 12,75 5,65
Příklady 9 a.ž 20
Následujících dvanáct příkladů se provádí suispeinziním způsobem podle příkladů 5 až 8, za použití alkylalkoholu, methylallylalkoholu a isobutylenu místo styrenu.
V tomto případě se dosáhne výrazného snížení obsahu nezakojpolymeroivaného maleinanihydriidu, když se přidají na konci kopoilymerace maleinanihydridu a diisobutylenu .rcisitouicí množství monomerů, ikiteirými jsou methallylalkohol, allylalkohol a isobutylen, ve srovnání s kopolymerací prováděnou v neprítoiminositi třetích (monomerů.
Příklad Přídavný číslo monomer
Molární °/o přídavného monomeru, (vztaženo na použitý (mailernanhydrid)
Hmotnostní % maleinanhydridu (vztaženo na použitý mialeinanhydrid)
9 0,0 7,54
10 methallylalkohol 5,14 3,42
1.1 meithalilylalkohol 6,0 2,80
12 meitha lilylalk ohol 8,0 2,61
13 methalilylalkohol 10,0 2,60
14 allyilallkohol 4,0 5,8’8
15 allylalkohol 6,0 5,14
16 allylalkohol 8,0 4,16
17 allylalkohol 10,0 3,76
18 iisobutylen 4,1 5,55
19 isdbutylen 8,2 4,08
20 ilsolbutylen 12,0 3,42
Pro získání klížidel se mohou kopolymery převést na poloestery reakcí s ísopiropylalkoholeim způsobem podle příkladů 1 až 4.
Pг а кt i с к é příklady
Následující čtyři praktické příklady ukazují vhodnost částečně esterifiikovanýich kopolymerů popsaných v příkladech 1 až 8 pro použití jalko klížidel pro papír ve srovnání s kopolymerem vyrobeným bez přídavku třetího ••monomeru.
К tomuto účelu se různé surové papíry zpracovávají vodně—amoniakálními roztoky těchto produktů v laboratorním klížícím lisu typu HF (Matihis Coímpany, Zuriclh, Švýcarsko).
Klížící lázeň pro povrchové klížení je tvořena roztokem 5 % hmot, škrobu (Perfectarnyl A 4692 R, výrobek společnosti AVEBE) a 0,04 až 0,13 % hmot, okoušeného klížidla (Vztaženo na. 100% účinnou látku) v 94,96 až 94,87 % hmot. vody.
Povrchově klížené papíry se suší 1 minutu asi při 100 °C na sušicím válci. Před zkouškou klížení se papíry 2 hodiny kondicionují při teplotě místnosti.
Stupeň klížení ošetřených papírů oproti inkoustu se měří pomocí zkušebního zařízení pro klížení Hercules podle instrukcí výrobce, tj. firmy Hercules lne., Wilmihgiton, DeLaware, USA. Měří se tak, že se určuje doba, která uplyne v sekundách před tím, než remiisní hodnota klelsne na 75 % nebo 65 % relmisní hodnoty papíru, když se zku šební inkoust nanese na papír a pronikne papírem. Použitý zkušební inikouslt je zelený zkušební inkoust vyráběný firmou Hercules. Pro určení absorpce vody se předem zváží kousky ošetřeného papíru, ponoří se na 1 minutu do vody o· teplotě 20 °C, jednou se odmáčknou mezi filtračními papíry převálcováním válcem o hmotnosti 10 kg a znovu zváží. Z hmotnostního rozdílu se vypočte hodnota absorpce vody na obou stranách, vyjádřené v g/cm2. Cím nižší je absorpce vody, -tím lepší účinek má zkoušené klížidlo·.
Percentuální údaje uvedené v tabulkách se vztahují к množství klížidla obsaženému v lázni, které je vztaženo na 100;% účinnou látku.
P г а к t i с к ý p ř í к 1 a d 1
Klížidlo použité v tomto příkladu se vyrobí z ikopolyímerů podle příkladů 1 až 8 za přídavku 4,60 % mol. styrenu, vztaženo na. maleinanihydrid. Tento produkt se zkouší na předklíženém a na neklizené1™ papíru.
Použitý neklizený papír obsahuje 12 % maistku a je vyroben z bělené celulózy, ke které byl přidán kamenec hlinitodiralseliný.
Použitý předklížený (papír obsahuje 7 % kaolinu a je vyroben z bělené celulózy, ke které byla přidána asi 0,1 % běžného kalafunové-ho klížidla (vztaženo na abietan) a kamenec hlinitodraselný.
Stupeň klížení se měří .zkušebním zařízením Hercules pro snížení remiisiní hodnoty na 75 %.
O. 7 58 4
a) . Neblížený papír:
Stupeň klížení podle postupu Hercules v sekundách při přídavku 100% klížidlado lázně v množství
0,09 % hmot.
0,13 % hmot.
-obsahující
4,60 % mol. styrenu Klížidlo bez styrenu
422
331
526
419
b) Předklížený papír
Stupeň klížení potíte postupu Hercules v sekundách při přídavku- 100% klížidlado lázně v množsltví
0,09 % hmot.
0,13 % hmot.
Klížídlo obsahující
4,60 % mol. styrenu Klížídlo· bez styrenu <236
122
440
219
Příklady ukazují, že za použití klížidla podle vynálezu, obsahujícího- 4,60 % mol. styrenu, vztaženo- na maleinanhydrid, se získají zkušební papíry -s výrazně vyšším stupněm klížení než za použití srovnávacího produktu.
P r a k t i c k ý - p ř í k 1 a d 2
Klížídlo použité v tomto případě se vyrobí z kopolymeru podle příkladu 7 (6,52 molu styrenu]. Stupeň klížení se měří pomocí zkušebního zařízení' Hiencules- pro snížení remisní hodnoty na 65 -%.
Jako- -zkušebního papíru se použije neblíženého papíru typu popsalného v praktickém příkladu la.
Stupeň -klížení podle postupu Hercules· v sekundách- při přídavku 100% klížidla do -lázně v množství
0,09 - % hmot.
0,13 % hmot.
Klížidlo obsahující
4,60- % mol. styrenu Klížidlo- bez styrenu108
203
128
Tein-to -příklad rovněž ukazuje výrazné zlepšení klížícího- účinku klížidla podle- vynálezu oproti srovnávacímu- produktu.
Praktický příklad 3
Klížidlo použité v tomto příkladu se vyrobí z kopolymeru podle příkladu 8 (9,80- % mol. styrenu]. Uvedený -produkt se zkouší na neblíženém- papíru obsahujícím- kamenec hlinitodraselný (praktický příklad 3a] a na papíru slabě předkííženérn kalafu,novým klížidlem·: (praktický příklad 3b].
V těchto příkladech se- určuje absorbce vody -v papírech při různém· obsahu klížidla. Absorpce vody je přitom měřítkem klížícího účinku zkoušených produktů.
1S 14
a] Neiklížený papír Absorpce vody v g/m2 pro různé přídavky klížidla (vyjádřené jako přídavek 100% účinné láítiky) do lázně 0,04 % 0,05 % 0,06 «/o 0,08 %
Klížidlo obsahující 9,80 % mol. styrenu Klížidlo· neobsahující styren 35,5 34,1 33,2 30,7 39,1 38,0 35,9 32,8
b) Předklížeiný papír
Absorpce vody v g/m2 pro různé přídavky klížidla (vyjádřené jako přídavek 100% účinné látky) do lázně =0,04 % 0,05 % 0,06 % 0,08 %
Klížidlo obsahující
9,80 % moil. styrenu 54,0
Klížidlo neobsahující styren 58,1
52,1
54,3
47,6 40,3
50,1 (44,6
Hodnoty absorpce vody papírů klížených klížidlelm podle vynálezu jsou rovněž značně lepší než papírů klížených srovnávacím produktem.
Následující příklady ukazují klížící účinek ikopoilymerů vyrobených podle příkladu 8, které byly esterifikoiváiny miethanoieim (A), cyklohexanolem (B) a sitearylalkobolem (C).
Uvedené produkty se zkoušejí na neklízeném papíře obsahujícím kamenec a na papíře slabě předkííženém pryskyřičným klížidleim. Měřítkem klížícího účinku je v těchto příkladech absorpce vody v papíru při různém množství klížidla.
a) Neklizený papír
Absorpce vody v g/m2 pro různé přídavky klížidla (vyjádřené jako přídavek 100% účinné látky) do lázně
0,04 % 0,05 % 0,06 o/o 0,08 %
Klížidlo A
Klížidlo В
Klížidlo C
36,3 35,4 34,1 31,0
35,8 34,8 33,6 30,8
35,9 34,6 32,9 30,7
b] Předklížený papír Absorpce klížidla 0,05 % vody v g/m2 pro různé přídavky (vyjádřené jako přídavek 100'% účinné látky) do' lázně
0,04 o/o
0,06 o/o 0,08 «/o
Klížidlo A 55,5 53,1 47,8 41,1
Klížidlo В 54,9 52,9 46,9 40,9
Klížidlo C 55,1 52,8 46,7 40,7

Claims (6)

  1. PREDMET VYNÁLEZU
    1. Aniontové kiížidlo pro papír, vyznačené tím, že je tvořeno- vodným· nebo vodné alkoholickým roztokem o- koncentraci 0,02 až . 10 % hmotnostních alkalické, aminové nebo amonné soli modifikovaného, v podstatě ekvimoilárního kopolyirneru maleinanhydíridu a diisobutylenu, ve kterém. je 10 až 100 % mol. anhydridových skupin esterifikovrno lineárními nebo rozvětvenými alifatickými jednomocnými alkoholy, obsahujícími 1 až . 20 atomů uhlíku, nebo- cykioalifatickými jednoimiocnýimi alkoholy, obsahujícími 5 až 6 atomů uhlíku, za vzniku odpovídajících. poloesterů, který obsahuje .nejvýše 6 % molárních .volného· maleinanhydridu, který lze- získat tak, že se maleinanhydrid nejprve kopolymeruje v roztoku· nebo v suspenzi s diisobutylenem. a jakmile. 'se dosáhne stupně konverze maleinanhydridu 90 až 92 % mol., přidá se k polymeirační směsi 1 až 12 proč, mol., vztaženo· na. použitý maleinanhydrid, přídavného monomeru obecného vzonce
    R \
    C=CH2 ,
    Z 1 Ri kde představuje
    R skupinu vzorce H, СНз, C2H5, —OR2, —O—CO—CH3,
    O > -Cto
    CHfOHj nebo —CH2O—CO—CH3,
    Ri vodík nebo. methylskupmu a
    R21 lineární nebo rozvětvenou allky.liskupinu obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, nebo vzájemné směsi dvou nebo . více těchto monomerů.
  2. 2. Způsob výroby aniontového· klížidla pro papír podle bodu 1 vyznačený tím, že se maleinanhydrid kopolymeruje v roztoku nebo. suspenzi s diisobutylenem, .a jakmile se dosáhne stupně konverze maleinanhydridu 90 až 92 .% mol., přidá se k polyímoračiní směsi 1 až 12 . % mol., vztaženo na použitý maleilanhydrid, přídavného monomeru obecného vzorce
    R \
    ,C = CH2 , z
    Ri kde představuje
    R skupinu vzorce H, CH3, C2H5, — OR2, —O—CO--CH3, nebo —CH2O—CO—CH3,
    Ri vodík .nebo ' methylskupinu a
    R2 lineární nebo rozvětvenou alkylskupinu obsahující 1 až 4 atolmy uhlíku, nebo. vzájemné směsi . dvou nebo více těchto monomerů, načež se 10 až 100 % mol. anhydritových skupin výsledného. produktu esteirifikuje lineárními nebo rozvětvenými alifatickými jednomocnými alkoholy, obsahujícími 1 až 20 atomů uhlíku, nebo- cykloalifatickýimi jednomocnými alkoholy, obsahujícími 5 až 6 atomů uhlíku, za vzniku odpovídajících poloeisserů a na výsledné poloestery se působí vodným. nebo vodně-alkoholickým roztokem. hydroxidu alkalického· kovu, aminu nebo. amoniaku, jehož koncentrace ' se volí tak, aby výsledný roztok obsahoval 0,02 až 10 0/0 hmotnostních soli částečně esterifikoivaného· kopolymeru.
  3. 3. Způsob podle bodu 2 vyznačený tím, že se jako· .přídavného monomeru použije isobutylenu, allylalkoholu, methaHylalikoholu, styrenu, α-methylstyrenu, ip-methylstyrenu, vinylacetátu, aHylacetátu nebo. isobutylviinyleiheru nebo. jejich směsi.
  4. 4. Způsob .podle bodu 2 vyznačený tím, že se přídavný .monomer .přidává. při teplotě 30 až 200 °C.
  5. 5. Způsob podle bodů 2 až 4 vyznačený tím, že se přídavný monomer přidává spolu s raidilkálotvornou látkou.
  6. 6. Způsob podle bodů 2 až 5 vyznačený tím, že se přídavný monomer přidává v množství od 5 do. 10· mol. %.
CS78342A 1977-01-18 1978-01-18 Anionte size for the paper and method of makinb the same CS207584B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2701760A DE2701760C3 (de) 1977-01-18 1977-01-18 Verfahren zur Herstellung von Papierleimungsmitteln

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207584B2 true CS207584B2 (en) 1981-08-31

Family

ID=5998888

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS78342A CS207584B2 (en) 1977-01-18 1978-01-18 Anionte size for the paper and method of makinb the same

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4151336A (cs)
JP (1) JPS5390392A (cs)
AT (1) AT360335B (cs)
BE (1) BE863024A (cs)
CA (1) CA1109999A (cs)
CH (1) CH633597A5 (cs)
CS (1) CS207584B2 (cs)
DE (1) DE2701760C3 (cs)
ES (1) ES466070A1 (cs)
FI (1) FI780134A (cs)
FR (1) FR2377477A1 (cs)
GB (1) GB1594874A (cs)
IT (1) IT1102005B (cs)
NL (1) NL185148C (cs)
NO (1) NO780027L (cs)
SE (1) SE7800542L (cs)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO792863L (no) * 1978-09-19 1980-03-20 Bayer Ag Skumfattig overflatelimingsmiddel for papir
FR2471390A1 (fr) * 1979-12-13 1981-06-19 Inst Francais Du Petrole Terpolymeres utilisables notamment comme additifs pour ameliorer les proprietes d'ecoulement des huiles lubrifiantes
FR2471405A1 (fr) * 1979-12-13 1981-06-19 Inst Francais Du Petrole Compositions d'huiles hydrocarbonees presentant notamment une fluidite amelioree a basse temperature par l'addition de terpolymeres
JPH0651738B2 (ja) * 1983-05-18 1994-07-06 シルバケム コ−ポレ−シヨン エラストマーのラテックスの粘着性付与に有用な組成物
DE3609981A1 (de) * 1986-03-25 1987-10-01 Bayer Ag Oberflaechenleimungsmittel fuer papier
US4871823A (en) 1987-09-11 1989-10-03 S. C. Johnson & Son, Inc. 1-Alkene/excess maleic anhydride polymers
US4859752A (en) * 1987-09-11 1989-08-22 S. C. Johnson & Son, Inc. Alkene/excess maleic anhydride polymer manufacture
DE4019798A1 (de) * 1990-06-21 1992-01-02 Bayer Ag Leimungsmittel fuer papier
US5453476A (en) * 1993-08-23 1995-09-26 Rohm And Haas Company High solids copolymerization via in-situ isomerization
DE69421865T2 (de) * 1993-09-09 2000-06-15 Agfa Gevaert Nv Neuer Typ von Polymerlatex und sein Verwendung als Weichmacher in einem photographischen Material
DE4334796A1 (de) * 1993-10-13 1995-04-20 Bayer Ag Weichmachende und hydrophobierende Nachgerbstoffe
US6248827B1 (en) 1997-12-22 2001-06-19 Bridgestone Corporation Centipede polymers and preparation and application in rubber compositions
US6204354B1 (en) 1998-05-06 2001-03-20 Bridgestone Corporation Soft compounds derived from polypropylene grafted disubstituted ethylene- maleimide copolymers
US6248825B1 (en) 1998-05-06 2001-06-19 Bridgestone Corporation Gels derived from extending grafted centipede polymers and polypropylene
US6207763B1 (en) 1998-06-12 2001-03-27 Bridgestone Corporation Application of disubstituted ethylene-maleimide copolymers in rubber compounds
US6184292B1 (en) 1998-10-05 2001-02-06 Bridgestone Corporation Soft gel polymers for high temperature use
WO2000023651A1 (de) * 1998-10-16 2000-04-27 Basf Aktiengesellschaft Wässrige, anionisch oder kationisch eingestellte leimungsmittel-dispersionen für die leimung von papier
US6133354A (en) * 1998-11-17 2000-10-17 Bridgestone Corporation Copolymers as additives in thermoplastic elastomer gels
US6191217B1 (en) 1998-11-17 2001-02-20 Bridgestone Corporation Gels derived from polypropylene grafted alkyl vinylether-maleimide copolymers
US6350800B1 (en) 2000-06-05 2002-02-26 Bridgestone Corporation Soft polymer gel
US6384134B1 (en) 2000-06-05 2002-05-07 Bridgestone Corporation Poly(alkenyl-co-maleimide) and maleated polyalkylene grafted with grafting agent, and epoxy polymer
US6417259B1 (en) 2000-06-05 2002-07-09 Bridgestone Corporation Polyalkylene grafted centipede polymers
US6476117B1 (en) 2000-06-05 2002-11-05 Bridgestone Corporation Grafted near-gelation polymers having high damping properties
US6353054B1 (en) 2000-07-31 2002-03-05 Bridgestone Corporation Alkenyl-co-maleimide/diene rubber copolymers and applications
US6359064B1 (en) 2000-09-08 2002-03-19 Bridgestone Corporation Compound of polyester and polyalkylene grafted comb polymer
US7323529B2 (en) * 2003-11-26 2008-01-29 Pp6 Industries Ohio, Inc. Method of making copolymers containing olefinic type monomers
EP2235082B1 (en) * 2007-12-28 2014-05-14 Bridgestone Corporation Interpolymers containing isobutylene and diene mer units
WO2017151313A1 (en) * 2016-03-01 2017-09-08 Dow Global Technologies Llc Polymer films and detergent packets containing them
PL3505574T3 (pl) * 2017-12-28 2022-01-03 Imerys Usa, Inc. Amfifilowe kopolimery jako modyfikatory powierzchni do wytwarzania ulepszonych proszków węglanu wapnia

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2725367A (en) * 1953-01-29 1955-11-29 Rohm & Haas Salts of terpolymers of maleic anhydride, diisobutylene and divinylbenzene
US2930775A (en) * 1958-10-14 1960-03-29 Rohm & Haas Pigment pastes containing water-soluble diisobutylene-maleic anhydride copolymer salts
NL6507437A (cs) * 1964-08-12 1966-02-14
US3461108A (en) * 1965-10-14 1969-08-12 Gulf Research Development Co Process of forming copolymers of maleic anhydride and an aliphatic olefin having six carbon atoms
DE2361544C3 (de) * 1973-12-11 1982-07-29 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Papierleimungsmittel

Also Published As

Publication number Publication date
FI780134A (fi) 1978-07-19
CA1109999A (en) 1981-09-29
AT360335B (de) 1980-01-12
CH633597A5 (de) 1982-12-15
JPS5390392A (en) 1978-08-09
BE863024A (fr) 1978-07-18
GB1594874A (en) 1981-08-05
ATA29678A (de) 1980-05-15
SE7800542L (sv) 1978-07-19
ES466070A1 (es) 1978-10-01
NO780027L (no) 1978-07-19
NL7800502A (nl) 1978-07-20
JPS6232206B2 (cs) 1987-07-13
FR2377477B1 (cs) 1983-11-04
IT7847643A0 (it) 1978-01-16
DE2701760A1 (de) 1978-07-20
DE2701760B2 (de) 1981-03-19
DE2701760C3 (de) 1982-04-01
NL185148C (nl) 1990-02-01
IT1102005B (it) 1985-10-07
NL185148B (nl) 1989-09-01
US4151336A (en) 1979-04-24
FR2377477A1 (fr) 1978-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS207584B2 (en) Anionte size for the paper and method of makinb the same
US5037927A (en) Vinylamine copolymer and process for producing same
FI70230C (fi) Rakkedjiga basiska polymerisat foerfarande foer deras framstaellning och deras anvaendning
EP0238968B1 (de) Oberflächenleimungsmittel für Papier
US3422139A (en) Acrylamido-n-glycolic acid and methylol derivative
US3726822A (en) Modified anionic paper-sizing agents
US4221886A (en) Agent for surface-sizing papers with maleic anhydride copolymers
CA1153142A (en) Low-foam surface sizing agents for paper
US4200559A (en) Anionic paper surface sizing agent
WO2023137185A1 (en) Modified polyvinyl alcohol resin with improved solubility in alcohol mixtures
US4001193A (en) Anionic sizes
EP0171727B1 (de) Oberflächenleimungsmittel für Papier
EP0307778B1 (de) Oberflächenleimungsmittel für Papier und papierähnliche Materialien
EP1861431A1 (en) Vinyl alcohol-n-vinyl amine copolymer and its preparation process
DE1948755C3 (cs)
JPS6233241B2 (cs)
EP0008403B1 (de) Polymerisate, die primäre aliphatische Carbonamid- und/oder N-Methylolderivate der Carbonamidgruppen enthalten sowie ihre Herstellung und Verwendung
US4316977A (en) Copolymer of maleic anhydride, dicyclopentadiene and vinylcyclohexene and its use as anionic paper surface sizing material
US2800417A (en) Printing paste and method of printing textiles therewith
SU218433A1 (ru) Способ получени сополимеров
US2293027A (en) Monobutylol cyanamide compound
EP0280043B1 (de) Leimungsmittel für Papier
JPH07179517A (ja) ポリビニルアルコール系ポリマー、その製造法及びそのポリマーよりなる紙の加工剤
JPH0215679B2 (cs)
DE2928984A1 (de) Schaumarme oberflaechenleimungsmittel fuer papier