CS202033B2 - Transmission chain - Google Patents

Transmission chain Download PDF

Info

Publication number
CS202033B2
CS202033B2 CS748002A CS800274A CS202033B2 CS 202033 B2 CS202033 B2 CS 202033B2 CS 748002 A CS748002 A CS 748002A CS 800274 A CS800274 A CS 800274A CS 202033 B2 CS202033 B2 CS 202033B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
stops
stop
link
chain
adjacent
Prior art date
Application number
CS748002A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt Hennig
Original Assignee
Kurt Hennig
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kurt Hennig filed Critical Kurt Hennig
Publication of CS202033B2 publication Critical patent/CS202033B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16GBELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
    • F16G13/00Chains
    • F16G13/12Hauling- or hoisting-chains so called ornamental chains
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16GBELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
    • F16G13/00Chains
    • F16G13/12Hauling- or hoisting-chains so called ornamental chains
    • F16G13/16Hauling- or hoisting-chains so called ornamental chains with arrangements for holding electric cables, hoses, or the like

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Endoscopes (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Electric Cable Arrangement Between Relatively Moving Parts (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)

Description

Vynález se týká převodového řetězu, sestávajícího z článků, které jsou vzájemně kloubově spojeny a jsou tvořeny lamelami a narážkami s dorazovými plochami pro omezení úhlu natočení dvou sousedních článků, přičemž lamely a narážky jsou tvořeny vzájemně spojenými rovinnými díly a mezery mezi vzájemně spolupůsobícími dorazovými plochami jsou směrem k oběma šířkovým stranám řetězových článků překryty.
Jsou známy převodové řetězy pro ' přenos energie, které mají různé konstrukční provedení, avšak společný znak, spočívající v tom, že mezery mezi vzájemně spolupůsobícími dorazovými plochami a narážkami jsou na obou šířkových směrech k vnějšku otevřené; taková konstrukce převodového řetězu je však nebezpečná, . protože svírající se a rozevírající se mezery mohou být zdrojem úrazů.
Jsou známy také převodové řetězy, sestávající z obdélníkových článků, tvořených střídavě jednou a dvěma obdélníkovými lamelami, na nichž jsou upevněny zarážky. Také tento řetěz je však relativně nebezpečný, protože mezery v oblasti vnějších zarážek nejsou směrem k jedné ze šířkových stran řetězových článků zákryty a mohou být zdrojem úrazů.
U dalších známých převodových řetězů jsou mezery mezi spolupůsobícími dorazovými plochami směrem k oběma šířkovým stranám řetězových článků zakryty, přičemž narážky, vzájemně kloubově spojené pomocí čepů, jsou v oblasti dorazových ploch vyhnutím vzhledem k rovině otočného kloubu přetvořeny tak, že dorazové plochy sousedních narážek leží ve stejné rovině. Mezery směrem k oběma šířkovým stranám jsou zakryty vnějšími krycími díly. Hlavním nedostatkem tohoto typu převodového řetězu jsou zvýšené pořizovací náklady, spojené s nutným vytvářením zarážek,
Jiný známý převodový řetěz sestává z řetězových článků, z nichž každý je tvořen dvěma vzájemně pevně spojenými deskami, z nichž jedna je na jedné šířkové straně řetězového článku opatřena vybráním ve tvaru kruhové výseče a druhá de-ska je na protilehlé straně stejného řetězového článku opatřena výstupkem ve tvaru kruhové výseče o menším obvodovém úhlu než má odpovídající vybrání sousedního článku. Po sestavení článků do řetězu zapadají výstupky jednoho článku do vybrání sousedního článku, přičemž radiální plochy výstupků a vybrání tvoří vzájemně spolupůsobící dorazové plochy, které omezují úhel natočení dvou sousedních řetězových článků. Při takovém provedení jsou mezery mezi výstupky a vy bráními, vznikající při oddalování dorazových ploch od sebe, dokonale za všech stran uzavřeny, avšak nedostatkem tohoto známého řetězu jsou zvýšené výrobní náklady, vyvolané složitější výrobou výstupků a vybrání, které musejí být vytvářeny třískovým obráběním.
Poněkud jednodušší’je výroba jiného známého převodového řetězu, jehož , každá druhá lamela je opatřena v oblasti otočných kloubů vybráním, které je vylisováno a rozšiřuje se směrem ke dvěma protilehlým stranám. Do tohoto vybrání, která má čtyři dorazové plochy, zapadá podlouhlá zarážka, uspořádaná mezi dvěma díly sousedních řetězových článků. U tohoto provedení se rovněž dosahuje úplného překrytí mezer mezi na sebe dosedajícími dorazovými plochami směrem k oběma · šířkovým stranám řetězových článků, přičemž použitím rovinných dílů se výroba podstatně zjednodušuje. Obtíže vznikají tehdy, je-li třeba vyrábět řetězy, které mají být vedeny kolem řetězových kol s různými průměry, tedy s různým maximálním natočením mezi sousedními řetězovými články. Pak je nutné lamely opatřovat různě velkými vybráními, což vyžaduje větší počet lisovacích nástrojů.
Tyto nedostatky jsou odstraněny převodovým řetězem podle vynálezu, sestávajícím z článků, vzájemně spojených kloubově a tvořených lamelami s narážkami tvořícími dorazové plochy pro· omezení úhlu natočení dvou sousedních článků, přičemž lamely a narážky jsou tvořeny vzájemně spojenými rovinnými díly a mezery mezi na sebe dosedajícími dorazovými plochami jsou směrem k šířkovým · stranám řetězových článků zakryty, jehož podstata spočívá v tom, že každá lamela je spojena s nejméně jednou zarážkou ve tvaru · kruhové výseče, která je v oblast* svého · středu křivosti, umístěného v ose otočného kloubu dvou sousedních řetězových článků · opatřena výřezem ve tvaru kruhové výseče s poloměrem, · odpovídajícím poloměru spojovacího čepu, přičemž každá narážka je v oblasti otočného kloubu uložena ve stejné rovině jako· narážka na protějším konci lamely . a na sousední lamele a mezery mezi spolupůsobícími dorazovými plochami dvojic narážek jsou směrem k bočním a čelním stranám řetězových článků překryty ochrannými· kroužky, které mají stejnou tloušťku · stěny jako narážky a · jejichž vnitřní průměr · je · · · roven dvojnásobku poloměru narážek.
Podle dalšího provedení řetězu podle vynálezu je každý řetězový článek opatřen dvěma zarážkami, jejich jedna dorazová plocha je uložena ve · spojovací rovině, proložené osami dvou sousedních otočných kloubů. Všechny narážky mohou být vytvořeny shodně a mohou mít obvodový úhel, který je o polovinu úhlu maximálního vzájemného natočení lamel menší než 180°, přičemž obě narážky každé lamely jsou umístěny zr cadlově k rovině souměrnosti lamely, kolmé na spojnici otočných bodů.
Převodový řetěz podle vynálezu je sestaven výhradně z rovinných dílů, které nejsou nijak tvarovány a nemusí být obráběny, takže výroba celého řetězu je mimořádně jednoduchá a také levná.
Lamely, narážky i prstencové ochranné kroužky mohou být vyrobeny z kovu nebo z plastických hmot. Přitom je výhodné, jsou-li ty díly řetězu, které · se pohybují po jiných dílech vyrobeny ze samomazných nebo antifrikčních materiálů.
Příklady provedení převodového řetězu podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, kde představují obr. 1 pohled na lamelu řetězového článku, obr. 2 pohled na základní vytvoření narážky a obr. 3 pohled na prstencový ochranný kroužek, obr. 4 pohled na lamelu opatřenou narážkami a ochranným kroužkem, obr. 5 pohled ze stejného směru na následující lamelu sousedního článku, napojovanou na lamelu z obr. 4, obr. 6 pohled na spoj lamel z obr. · 4 a 5, obr. 7 příčný řez spojem dvou lamel, vedený rovinou VII— —VII z obr. 6, obr. 8 pohled na jiný příklad provedení lamely, obr. 9 pohled na lamelu, napojovanou na předchozí lamelu z obr. 8, obr. 10 a 11, 12 a 13, 14 a 15 pohledy na další příklady vytvoření dvojic lamel, které jsou na sebe napojovány, obr. 16 pohled na lamelu, opatřenou vybráním a narážkou, obr. 17 pohled na sousední lamelu k lamele z obr. 13, obr. 18 pohled na zakrývací kotouč pro překrytí vybrání lamel z obr. 16 a 17, obr. 19 příčný řez kloubovým spojen dvou lamel z obr. 16 a 17, obr. 20 pohled na lamelu s narážkami, majícími středový úhel 90°, obr. 21 pohled na lamelu, k níž je pevně připojen ochranný kroužek s vnitřním ozubením pro · nastavování polohy narážek, obr. 22 pohled shora na další příkladné provedení části převodového řetězu, jehož jeden článek je znázorněn v pohledu na obr. 23, vedeném z roviny XXIII—XXIII z obr. 22, a obr. 24 pohled na konec lamely, opatřený děrami pro připojení narážek.
Převodový článek podle vynálezu sestává z článků, · vzájemně spojených kloubově a tvořených lamelami 1 a narážkami 2 s dorazovými plochami pro omezení úhlu natočení dvou sousedních článků. Každá lamela 1 (obr. 1) je opatřena dvěma otvory 4,· 5, kterými procházejí čepy 6, zajišťující vzájemné kloubové spojení dvou sousedních lamel 1, Γ dvou sousedních řetězových článků. Narážka 2 má tvar kruhové výseče s poloměrem r a obvodovým úhlem β, který je menší o úhel a/2 než 180°, přičemž a je roven maximálnímu úhlu natočení dvou sousedních lamel 1, 1* (obr. 6). Narážka 2 je kolem svého středu 8 křivosti · opatřena středovým výřezem 7 ve tvaru kruhové výseče, jejíž poloměr odpovídá poloměru středového čepu 6; narážky 2 se výhodně hotoví z · plného kotouče 9 (obr. 2), který se nejprve rozdělí na dvě poloviny, které se potom jednoduchým přímým lisováním upraví na tvar narážky 2.
Pro zakrytí dorazových ploch narážek 2 směrem к vnějším plochám převodového řetězu jsou narážky 2a, 2b vzájemně spojených lamel 1 obklopeny prstencovým ochranným kroužkem 3 (obr. 3), jehož vnitřní průměr d je v podstatě roven dvojnásobku poloměru r narážky 2 a jehož vnější průměr D je roven výšce H lamely 1.
Při sestavování řetězu podle příkladného provedení z obr. 4 je každý řetězový článek 10 tvořen jednou lamelou 1, která je opatřena v oblasti každého otočného kloubu jednou narážkou 2a, 2b, přičemž jedna z dorazových ploch 12 narážek 2a, 2b je rovnoběžná s rovinou 11 souměrnosti řetězového článku 10 a obě narážky 2a, 2b jsou uspořádány zrcadlově vůči této rovině 11 souměrnosti. Řetězový článek 10 je opatřen jedním ochranným kroužkem 3, uloženým kolem pravé narážky 2a. Narážky 2a, 2b a ochranný kroužek 3 jsou s lamelou 1 spojeny bodovými svary.
Sousední řetězový článek 20 je vytvořen shodně (obr. 5) a sestává z lamely 1‘, к níž jsou připojeny dvě narážky 2‘a, 2‘b a ochranný kroužek 3‘, přičemž tyto prvky jsou však umístěny na opačné boční ploše lamely Г, ve směru pohledu za lamelou Г, proto jsou znázorněny čárkovanými čarami.
Při sestavování řetěžu z řetězových článků 10, 20 se levý konec další lamely Г přiloží na pravý konec první lamely 1, aby levá narážka 2b‘ zapadla mezi ochranný kroužek 3 a pravou narážkou 2a první lamely 1, načež se oba články 10, 20 vzájemně spojí čepem B; vzájemné natáčení sousedních řetězových článků 10, 20 je možné mezi dvěma krajními polohami, z nichž přímá poloha je vymezena dorazovými plochami 12, 13, druhá krajní poloha při maximálním natočení je vymezena dorazovými plochami 14, 15.
Při natáčení obou sousedních článků 10, 20 klouže oblouková vnější plocha 16 narážky 2‘b po válcové vnitřní ploše 17 ochranného kroužku 3 a oblouková vnitřní plocha 7‘ narážky 2‘b klouže po vnější válcové ploše čepu 6 a těmito soustavami kluzných ploch je vytvořeno dokonalé otočné vedení.
V oblasti otočného kloubu se nacházejí jen tři vrstvy plošných dílů vedle sebe, protože narážky 2a, 2‘b sousedních článků 10, 20 leží v téže rovině, v níž také leží prstencový ochranný kroužek 3. Mezery mezi sousedními narážkami 2a, 2‘b jsou ze stran kryty lamelami 1, 1‘, a směrem к užším stranám článků 10, 20 jsou kryty ochranným kroužkem 3 (obr. 6 a 7).
U tohoto příkladného provedení jsou všechny narážky 2a, 2b, 2‘a, 2‘b vytvořeny shodně a mohou být vyrobeny z plných kotoučů o průměru D (obr. 3), z něhož se jednou lisovací operací vytvoří jednak ochranný kroužek 3 a jednak plný kotouč o průměru d, přičemž touto lisovací operací se může s výhodou vytvořit také střední otvor pro pozdější vytvoření středového výřezu 7.
Z tohoto kotouče se potom vylisují další pracovní operací dvě narážky 2 s obvodovým úhlem β.
Narážky 2a, 2b, 2‘a, 2‘b jsou v těchto příkladných provedeních (obr. 1 až 7) umístěny tak, že vždy jedna z jejich dorazových ploch 12, 13 pro vymezení přímé polohy sousedních řetězových článků 10, 20 leží v rovině rovnoběžné s rovinou 11 souměrnosti lamel 1, Г a kolmo na spojnici 18 dvou sousedních otočných kloubů.
V příkladu provedení převodového řetězu na obr. 8 a 9 jsou naproti tomu narjážky 32a, 32b, 42a, 42b upevněny na lamelách řetězových článků 30, 40 tak, že jejich dorazové plochy 31, 41 vymezující přímou polohu dvou sousedních řetězových článků 30, 40, jsou uloženy na spojnici dvou sousedních otočných kloubů. Rozdíl této druhé alternativy spočívá pouze v umístění narážek 32a, 32b, 42a, 42b, ostatní konstrukce a umístění prstencového ochranného kroužku 33, a 34 zůstává stejná.
Na obr. 10 a 11 je znázorněno příkladné provedení převodového řetězu, sestávajícího z navzájem spojovaných řetězových článků 50, 60, tvořených lamelami 51, 61, opatřenými dvěma rozdílnými narážkami 52a, 62a, 52b, 62b. První narážka 52a, 62a má tvar kruhové výseče s obvodovým úhlem 180° a druhá narážka 52b, 62b má tvar kruhové výseče s obvodovým úhlem y, který je o úhel a menší než 180°, přičemž úhel a vyjadřuje maximální natočení dvou sousedních řetězových článků 50, 60 vůči sobě a v daném příkladu je roven 90 °. Podobně jako u předchozích příkladných provedení je kolem dvojic narážek 52a, 62b a 62a, 52b uložen a upevněn prstencový ochranný kroužek 53, 63.
V příkladu provedení na obr. 12 a 13 sestává převodový řetěz z řetězových článků 70, 80, z nichž každý je tvořen jednou lamelou 71, 81 a kolem každého otočného kloubu jsou uspořádány čtyři narážky 72a, 72b, 72c, 72b, 82a, 82b, 82c, 82d, kolem nichž jsou uloženy a upevněny prstencové ochranné kroužky 73, 83 a které mají tvar kruhové výseče s obvodovým úhlem δ, který je o úhel a/2 menší než 90 °, přičemž jsou uspořádány diametrálně proti sobě a souměrně к rovině souměrnosti lamel 71, 81.
Spojí-li se oba řetězcové články 70, 80, dostanou se všechny narážky 72a, 72b, 72c, 72d, 82a, 82b, 82c, 82d do jedné roviny a při vyrovnání sousedních článků 70, 80 do přímky na sebe dosednou jejich první dorazové plochy 76, 86, 77, 87, zatímco při maximálním natočení o úhel a!2 na sebe dosednou jejich druhé dorazové plochy 78, 88, 79, 89.
Další příkladné provedení převodového řetězu podle obr. 14 a 15 je z části shodné s příkladným provedením z obr. 1 až 7; každá lamela 1, Г je však kromě jednoho prstencového ochranného kroužku 3 opatřena ještě v oblasti protějšího otočného kloubu vo202033 dicím kroužkem 19, 19‘, který má stejnou tloušťku stěny jako mají narážky 2a, 2b, 2‘a, 2‘b a jeho vnitřní průměr je v podstatě roven vnějšímu průměru D ochranného kroužku 3, 3‘. Protože střed vodicích kroužků 19, 19l je shodný se středem 8 křivosti lamel 1, Г a se středem otvorů 4, 5 a ochranných kroužků 3, 3\ přispívá vodicí kroužek 19, 19‘ к lepšímu otáčení otočných kloubů.
V příkladech na obr. 16 a 17 jde o poněkud výraznější obměnu konstrukčního provedení převodového řetězu, jehož řetězové články 90, 100 jsou tvořeny vždy jednou lamelou 91, 101, opatřenou v oblasti jednoho otočného kloubu narážkou 92, 102 ve tvaru kruhové výseče s obvodovým úhlem 90 °, do jejíhož středového kruhového výřezu je vložena kruhová podložka 93, 103, přivarená stejně jako narážka 92, 102 к lamele 91, 101. V oblasti druhého otočného kloubu je lamela 91, 101 opatřena vybráním 94, 134, které má rovněž tvar kruhové výseče s obvodovým úhlem 180lO, majícím v oblasti svého středu půlkruhové vybrání 95, 105 pro kruhovou podložku 93, 103 sousední lamely 91, 101.
Spojí-li se navzájem řetězové články 90, 100, zapadne narážka 92, 102 jedné lamely 91, 101 do vybrání 94, 104 sousední lamely 91, 101, přičemž kruhová podložka 93, 103 zapadá do půlkruhového vybrání 95, 105. Přímá poloha sousedících řetězových článků 99, 100 je vymezena vzájemným dosednutím prvních dorazových ploch 96, 106, zatímco maximální vzájemné pootočení sousedních lamel 93, 100 je omezeno dosednutím dorazových ploch 97, 107 na sebe.
Pro zakrytí mezer na bocích řetězových článků 90, 100, vytvořených na vnější straně oblasti otočného kloubu u lamely 91, 101 s vybráním 94, 104 je použito krycího kotouče 110, který se přiloží ze strany na lamelu 91, 101 řetězového článku 90, 100 a spojí se například bodovým svarem s narážkou 92, 102 a kruhovou podložkou 93, 103 (obr. 19). U tohoto příkladu provedení není převodový řetěz opatřen průchozími kloubovými čepy, přičemž podobnou variantu provedení lze pochopitelně uskutečnit i u předchozích příkladů provedení převodového řetězu podle vynálezu.
Podobně jako u předchozích provedení je možno u příkladu z obr. 16 a 17 dosáhnout různého rozsahu pootočení sousedních článků 90, 100 a tedy možnosti vedení kolem různě velkých řetězových kol jednoduše tím, že se vylisuje narážka 92, 102 s jiným obvodovým úhlem, což je velice jednoduchá operace, protože narážky 92, 102 se vyrábějí rovným dělením plného kotouče. Vybrání 94, 104 v oblasti protějšího otočného kloubu zůstává pro všechny poloměry křivosti řetězových kol neměnné.
Na obr. 20 je znázorněna varianta příkladného provedení z obr. 10 a 11, kde к lamele 121 řetězového článku 120 je v oblasti jednoho otočného kloubu připevněna jedna narážka 127 a kolem druhého otočného klou bu dvě narážky 123, 124, přičemž ve středu každého otočného kloubu je středový otvor
122, 126 a kolem dvojice narážek 123, 124 je uložen prstencový ochranný kroužek 125.
Všechny tři narážky 123, 124, 127 jsou vytvořeny stejně a mají tvar kruhové výseče s obvodovým úhlem ε, který je v tomto případě roven 90 °. Dvojice narážek 123, 124 je od sebe vzdálena, přičemž jejich úhlová vzdálenost φ je rovna hodnotě 360 ° — 3ε — — ψ, kde úhel ψ je požadovaným maximálním úhlem vzájemného natočení sousedních článků 120.
Přednost tohoto příkladného vytvoření převodového řetězu spočívá v tom, že pouze jedním druhem a jedinou velikostí narážek
123, 124, 127 lze dosáhnout jakéhokoliv úhlu vzájemného natočení pro jakýkoliv průměr řetězového kola, kolem kterého je převodový řetěz veden. Při výrobě převodového řetězu se jen trojice narážek rozmístí pomocí šablony po ploše lamely 121 v potřebných vzájemných polohách a přivarí se bodovými svary, což přináší pro výrobu i pro skladování značné zjednodušení.
Na obr. 21 je znázorněno další příkladné provedení řetězového článku 130, který je variantou provedení z obr. 14 a 15 a také částečně příkladu z obr. 20. Na lamele 131 je v oblasti jednoho otočného kloubu vytvořen středový otvor 136 a vedle něj je upevněna jedna narážka 137, zatímco u druhého otočného kloubu jsou kolem středového otvoru 132 rozmístěny dvě narážky 133, 134 a kolem nich potom ochranný kroužek 135. Ochranný kroužek 135 je pevně spojen s lamelou 131, například bodovými svary, a na svém vnitřním obvodu je opatřen ozubením 135a. Obě narážky 133, 134 jsou na svém vnějším obvodu opatřeny rovněž ozubeními a při montáži se obě narážky 133, 134 umístí do potřebné úhlové vzdálenosti φ a v této poloze se zajistí zasunutím svého vnějšího ozubení clo zubů vnitřního ozubení ochranného kroužku 135. V oblasti prvního otočného kloubu je ještě umístěn vnější vodicí kroužek 138, který při spojení řetězových článků 133 zapadne kolem ochranného kroužku 135 a tvoří kluzné vedení při natáčení sousedních článků 130.
Samostatná narážka 137 v oblasti prvního otočného kloubu má vnější poloměr menší než je nejmenší poloměr ozubení ochranného kroužku 135, aby při spojení řetězových článků 139 do řetězu mohla narážka 137' sousedního řetězového článku klouzat v prostoru, omezeném z jedné strany středovým čepem a z druhé strany ozubením 135a ochranného kroužku 135.
Přednost tohoto příkladného provedení spočívá v tom, že nastavení úhlové vzdálenosti φ dvojice narážek 123, 124 je možno nastavit ještě dodatečně, například při montáži na místě, nebo je možno vzájemnou polohu narážek 123, 124 podle potřeby měnit dodatečně a uživatel si může přizpůsobovat řetěz změněným podmínkám.
U příkladů provedení na obr, 22 až 24 je první lamela 140 spojena s narážkou 141 pomocí čepů 142 nebo nýtů, které jsou zalisovány do otvorů 143 v lamele 140. Je výhodné, jsou-li spojovací čepy vylisovány vcelku s narážkou 141, avšak je také možno opatřit narážku 141 děrami s čepy 142 do1 nich vsadit. Následující článek řetězu je tvořen dvojicí lamel 159, 160, z nichž první lamela 159 je na obou koncích opatřena narážkami 151a, 151b, spojenými rovněž pomocí čepů 142 s první lamelou 150; mezera 153 mezi dvojicemi narážek 141, 151a, 151b je uzavřena stejně jako v předchozích případech ochrannými kroužky 152. Ze strany je tato mezera 153 kryta druhou lamelou

Claims (10)

1. Převodový řetěz z řetězových článků, vzájemně kloubově spojených a tvořených lamelami a narážkami s . dorazovými plochami pro omezení úhlu natočení dvou sousedních řetězových článků, přičemž lamely a narážky jsou tvořeny vzájemně spojenými rovinnými díly a mezery mezi spolupůsobícími dorazovými plochami jsou směrem k oběma šířkovým stranám řetězových článků zakryty, vyznačující se tím, že každá lamela (1, Γ) je spojena s nejméně jednou narážkou (2, 2a, 2b, 2‘a, 2‘b) ve tvaru kruhové výseče, která je v oblasti svého středu křivosti, umístěného v ose otočného kloubu dvou sousedních řetězových článků (10, 20), opatřena středovým výřezem (7) ve tvaru kruhové výseče s poloměrem odpovídajícím poloměru spojovacího čepu (6), přičemž každá narážka (2, 2a, 2b, 2‘a, 2‘b) je · v oblasti otočného kloubu uložena ve stejné rovině jako narážka (2, 2b, 2a, 2‘b, 2‘a) na protějším konci lamely (1, 1‘) a na sousední lamele (1, 1’) a mezery mezi spolupůsobícími dorazovými plochami (12,13,14,15,31, 41) dvojic narážek (2a, 2b, 2’a, 2’b) jsou směrem k čelním a bočním stranám řetězových článků (10, 20, 30, 40) překryty ochrannými kroužky (3, 33, 43), které mají stejnou tloušťku stěny jako narážky (2a, · 2b, 2‘a, 2‘b) a jejichž vnitřní průměr (d) je roven dvojnásobku poloměru (r) narážek (2, 2a, 2b, 2‘a, 2‘b).
2. Převodový řetěz podle bodu 1, vyznačující se tím, že dorazové plochy (31, 41) . narážek (32a, 32b, 42a, 42b) pro vymezení přímé polohy dvou sousedních řetězových článků (30, 40) jsou uloženy na spojnici (18) os dvou sousedních otočných kloubů.
3. Převodový řetěz podle bodu 1, vyznačující se tím, že všechny narážky (2a, 2b, 2‘a, 2‘b) jsou vytvořeny shodně a mají obvodový úhel (/3), který je o polovinu úhlu maximálního natočení dvou sousedních řetězových článků (10, 20) menší než 180° a obě narážky (2a, 2b, 2‘a, 2‘b) každé lamely (1, 1‘) jsou umístěny zrcadlově k rovině (11) souměrnosti lamely (1, 1‘), která je kolmá na spojnici (18) os otočných kloubů.
160, která se nachází u každého druhého řetězového článku a která vzájemně spojuje oba otočné . čepy . 161, 162 tohoto řetězového článku. Po stranách · zdvojeného článku jsou umístěny řetězové články, tvořené pouze jednou lamelou 140, 170.
U tohoto příkladného provedení jsou narážky 151a, 151b spojeny s lamelou 150 pevně a neotočně, ale rozebíratelně, přičemž ochranné kroužky 152 jsou uloženy volně. Kromě toho je možné nejen u tohoto, ale i u jiných příkladných provedení Βροόίΐ narážky s lamelami · tak, že například narážka 151a je spojena se samostatnou lamelou 140 a narážka 141 s lamelou 150.
YNÁLEZU
4. Převodový řetěz podle bodu 1, vyznačující se tím, že každá lamela (51, 61) je opatřena dvěma narážkami (52a, 52b, 62a, 62b), z nichž jedna má obvodový úhel 180°, zatímco obvodový úhel (χ) druhé narážky (52b, 62b) je o úhel maximálního natočení dvou sousedních řetězových článků (50, 60) menší než 180.
5. Převodový řetěz podle bodu 1, vyznačující se tím, že každá lamela (71, 81) je opatřena čtyřmi stejnými narážkami (72a, 72b, 72c, 72d, 82a, 82b, 82c, 82d), · které jsou uspořádány po dvojicích diametrálně a souměrně k otočnému kloubu a mají obvodový úhel (<5), který je o poloviční úhel maximálního natočení dvou sousedních řetězových článků (70, 80) menší než 90°.
6. Převodový řetěz podle bodu 1, vyznačující se tím, že každá lamela (1, Γ) je opatřena jedním vodicím kroužkem (19, 19‘) ve tvaru rovinného· prstence, který má stejnou tloušťku stěny jako narážky (2a, 2b, 2‘a, 2‘b) a ochranný prstenec (3, 3‘) a jeho vnitrní . průměr odpovídá vnějšímu průměru ochranného kroužku (3, 3’), přičemž vodicí kroužek (19) jedné lamely (1) je umístěn kolem ochranného kroužku (3’) sou sedni lamely (1‘).
7. Převodový řetěz podle bodu 1, vyznačující se tím, že každá lamela (121) je opatřena třemi připojenými narážkami (123, 124, 127), z nichž dvě narážky (123, 124) jsou uspořádány v oblasti jednoho otočného kloubu řetězového článku (120), mají stejný obvodový úhel (e) jako narážka . u druhého otočného kloubu a jsou od sebe vzdáleny o úhlovou vzdálenost (φ), která je o trojnásobek obvodového úhlu (ε) narážek (123, 124, 127) menší než 360°.
8. Převodový řetěz podle bodů 1 a 7, vyznačující se tím, že kolem dvojice narážek (133, 134), nacházejících se v oblasti jednoho otočného kloubu lamely (131), je uložen ochranný kroužek (135), pevně spojený s lamelou (131) a opatřený na své vnitřní obvodové ploše vnitřním ozubením (135a), přičemž obě narážky (133, 134) jsou na svém vnějším · obvodu opatřeny odpovídajícím vnějším ozubením, zapadajícím do vnitřního ozubení (135a) ochranného kroužku (135) a třetí narážka (137), umístěná v oblasti druhého otočného kloubu lamely (131), má vnější poloměr menší, než je vzdálenost vrcholů zubů vnitřního ozubení (135a) od osy otočného kloubu.
9. Převodový řetěz podle bodů 1 a 3, vyznačující se tím, že narážky (141,151a, 151b) jsou s lamelami (140, 150, 170) spojeny po mocí čepů (142), zalisovaných do otvorů (143) v druhém spojovaném dílu.
10. Převodový řetěz podle bodu 9, vyznačující se tím, že každý druhý řetězový článek je tvořen dvěma lamelami (150, 160), které jsou vzájemně spojeny kloubovými čepy (161, 162) a koncové části sousedních lamel (140, 170) jsou vloženy mezi dvojici lamel (150, 160) každého druhého řetězového článku.
CS748002A 1973-11-23 1974-11-22 Transmission chain CS202033B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2358451A DE2358451B1 (de) 1973-11-23 1973-11-23 Energieführungskette

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202033B2 true CS202033B2 (en) 1980-12-31

Family

ID=5898897

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS748002A CS202033B2 (en) 1973-11-23 1974-11-22 Transmission chain

Country Status (9)

Country Link
US (1) US3955434A (cs)
JP (1) JPS5083660A (cs)
CS (1) CS202033B2 (cs)
DE (1) DE2358451B1 (cs)
ES (1) ES432186A1 (cs)
FR (1) FR2252511B1 (cs)
GB (1) GB1473923A (cs)
IT (1) IT1025898B (cs)
PL (1) PL91802B1 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2656622C2 (de) * 1976-12-14 1982-07-01 Kurt 8000 München Hennig Energieführungskette zur Aufnahme von Energieführungsleitungen
JPS60108700U (ja) * 1983-12-27 1985-07-24 株式会社 谷川電機製作所 地下溝用はしご
US4704099A (en) * 1984-08-09 1987-11-03 Bernhard Rohloff Roller chain for chain drives
DE4313082C2 (de) * 1993-04-21 1996-07-25 Igus Gmbh Endbefestigungsteil
JP3115995B2 (ja) * 1996-08-02 2000-12-11 株式会社ハーモ総研 ケーブル・ホースの保護案内チェーン
AT506031B1 (de) * 2007-10-31 2009-09-15 Prinz Gmbh & Co Kg Sägekette
DE102014105515A1 (de) * 2014-04-17 2015-11-05 Tsubaki Kabelschlepp GmbH Leitungsführungseinrichtung mit Stützelement zur Erhöhung der freitragenden Länge
CA3012224C (en) 2016-02-04 2022-12-06 Dynatect Manufacturing, Inc. Hybrid cable carrier chain
DE202020100514U1 (de) * 2020-01-30 2021-05-03 Oskar Lehmann Gmbh & Co. Kg Kabelkette
DE102020212815A1 (de) 2020-10-09 2022-04-14 Continental Engineering Services Gmbh Kabelführungskette mit Verbindungsglied

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US958676A (en) * 1909-11-06 1910-05-17 Link Belt Co Chain.
US1119582A (en) * 1911-02-27 1914-12-01 Link Belt Co Chain-links.
US1115431A (en) * 1912-03-28 1914-10-27 Link Belt Co Chain.
US3448954A (en) * 1967-08-30 1969-06-10 Aero Motive Mfg Co Chain for supporting flexible conduit

Also Published As

Publication number Publication date
GB1473923A (en) 1977-05-18
FR2252511A1 (cs) 1975-06-20
FR2252511B1 (cs) 1981-12-31
DE2358451B1 (de) 1975-01-30
JPS5083660A (cs) 1975-07-07
PL91802B1 (cs) 1977-03-31
US3955434A (en) 1976-05-11
IT1025898B (it) 1978-08-30
ES432186A1 (es) 1976-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS202033B2 (en) Transmission chain
US4800714A (en) Guide chain
US4561077A (en) Wrist watch having a bracelet attached to the watch casing by a hinge
FI100125B (fi) Läppäventtiili
GB1561547A (en) Snap-on topplate assembly for a roller chain
PL95614B1 (pl) Lancuch do prowadzenia przewodow zasilajacych
EP1188953B1 (en) Cable drag chain
US8360221B2 (en) Segmented support plate for a lamella, and lamella having a segmented support plate of said type
US4999880A (en) Pinless hinge structure rotatable through an extended arc of travel
GB2123530A (en) A flow control device for a single lever mixer valve
US20190071906A1 (en) Invisible concealed hinge for doors with a regulation of position
JPH0234192A (ja) 鋏における開閉中心部の構造
SE508350C2 (sv) Mängdregleringsorgan för ett strömningsrör
US10088015B2 (en) Chain link and circular chain having a chain link
US4223852A (en) Roll film cartridge
JP3528852B2 (ja) エネルギー案内チェーン
JP5820644B2 (ja) 回転ダンパ
EP0735226B1 (en) A panel for building multi-panel sliding-folding doors
NZ208320A (en) Drive chain particularly for a window winder mechanism
EP0912812B1 (en) Articulation for sliding sectional doors
EP2397647B1 (en) Tubular gearmotor for actuating roller blinds
US1692434A (en) Hinge for jewelry
US4037417A (en) Voussoir for a casing
EP0735278B1 (en) Rotary actuator
FR2723991A1 (fr) Joint homocinetique