CS199652B2 - Process for the extraction of copper from aqueous ammoniacal solution - Google Patents

Process for the extraction of copper from aqueous ammoniacal solution Download PDF

Info

Publication number
CS199652B2
CS199652B2 CS755763A CS576375A CS199652B2 CS 199652 B2 CS199652 B2 CS 199652B2 CS 755763 A CS755763 A CS 755763A CS 576375 A CS576375 A CS 576375A CS 199652 B2 CS199652 B2 CS 199652B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
copper
aqueous
organic solvent
organic phase
organic
Prior art date
Application number
CS755763A
Other languages
English (en)
Inventor
William Hopkin
Original Assignee
Metallurgical Processes Ltd
J S C Smelting Ltd
Metallurgical Dev Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metallurgical Processes Ltd, J S C Smelting Ltd, Metallurgical Dev Co filed Critical Metallurgical Processes Ltd
Publication of CS199652B2 publication Critical patent/CS199652B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G3/00Compounds of copper
    • C01G3/003Preparation involving a liquid-liquid extraction, an adsorption or an ion-exchange
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B15/00Obtaining copper
    • C22B15/0063Hydrometallurgy
    • C22B15/0065Leaching or slurrying
    • C22B15/0078Leaching or slurrying with ammoniacal solutions, e.g. ammonium hydroxide
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/20Treatment or purification of solutions, e.g. obtained by leaching
    • C22B3/26Treatment or purification of solutions, e.g. obtained by leaching by liquid-liquid extraction using organic compounds
    • C22B3/30Oximes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu extrakce mědi z vodného· amoniakálního· vytouženého· roztoku, získaného vyluhováním měděné pěny a znečištěného kationty zbylých doprovodných kovů, a to působením organického· rozpouštědla selektivního· na měď.
Vynález se týká zlepšení nebo modifikace postupu popsaného v britském patentovém spisu č. 1 399 281, v němž je uvedeno· získávání mědi ze surového olova, vyrobeného· pyrometalurgicky, vyluhováním vodnými amoniakálními roztoky obsahujícími uhličitanové ionty. V tomto britském patentovém spisu je důkladně popsáno vyluhování mědi z měděné pěny získané z pyrometalurgického surového olova, při němž se jemně rozdělené částice měděné pěny, ve formě základní hmoty kovového olova obsahujícího vměstky mědi a měděných sloučenin, uvedou do styku s vodným · roztokem uhličitanu amonného a hydroxidu amonného za účelem rozpuštění mědi z této pěny. Vyluhovací roztok dále s výhodou obsahuje sulfátové ionty a molární poměr uhličitanu k sulfátu ve vyluhovacím roztoku je výhodně 1:3 až 3:1.
Vzniklé vytoužené roztoky obsahují v dosti značné koncentraci zinek a olovo· vedle mědi. Měď může pak být převedena do· organické fáze působením organického· extrakčního činidla selektivního· na měď, zejména ex2 trakčního činidla typu aromatického· hydroxyoximu, rozpuštěného v uhlovodíkovém rozpouštědle kerosinového typu, například · v petroleji, a pak se z roztoku organické fáze odstraňuje zředěnou vodnou kyselinou, jako například kyselinou sírovou, která vytvoří roztok mědnaté soli. Ro-ztok extrakčního činidla v petroleji se dále uvádí pod pojmem organické rozpouštědlo.
Během · sycení organického rozpouštědla může do· něho· přecházet významné množství iontů zinku, olova a amonia, · přičemž skutečné množství závisí na poměru síranu k uhličitanu a na poměru skutečného· a teoretického množství mědi v organickém rozpouštědle. V následující vylučovací fázi z organické fáze se zinek a amonium také převedou do vodné fáze kyselinou, čímž vzniká roztok soli mědi znečištěný zinkem, amoniem a olovem. .
Použije-li se k vylučování kyselina · sírová, má olovo sklon vysrážet se jako· síran olovnatý na organicko-vodném rozhraní, což ztěžuje následující oddělování těchto· dvou fází, tj. organické a vodné fáze.
Předběžným promytím organické fáze, obsahující měd, velmi zředěnou kyselinou sírovou se převede podstatné množství zinku a amonia do promývacího- roztoku a vysráží se síran olovnatý, přičemž v předběžně promyté organické fázi zůstane měď jako jediný převládající kationt, který se pak převádí do· vodné fáze. Vodný roztok mědi se pak zužitkuje při výrobě katodové mědi nebo soli mědi.
Při obdobném postupu promývání organické fáze zředěnou kyselinou, jejíž olovnaté soli jsou v podstatě rozpustné ve vodě, jako je například kyselina chlorovodíková nebo dusičná, je v podstatě možné odstranit všechny kationtové nečistoty jako rozpustné soli, čímž se zabrání potížím s vysrážením síranu olovnatého.
Použití těchto kyselin k promývání . organické fáze však způsobuje, že -se · do organické fáze převede podstatné množství aniontů kyseliny, takže je nezbytné promývání vodou, aby se dodatečně anionty kyseliny odstranily a zabránilo- se tak škodlivému působení těchto aniontů při následujícím elektrolytickém vylučování mědi z nasyceného roztoku.
Je proto žádoucí omezit v co největší míře prokniknutí kationtů nečistot do organického rozpouštědla, tj, do organické . fáze.
Jedním způsobem, jak toho dosáhnout, je nasytit organické rozpouštědlo takovým množstvím mědi, které organické rozpouštědlo pojme, zatímco- je ještě možná separace v čisté fázi. V praxi se může při převodu z amoniakálního- vytouženého- roztoku nasytit cca 0,3 g/1 mědi na každé 1 o/o objemové organického- extrakčního činidla v petroleji, při použití organických rozpouštědel, například aromatického hydroxyoximu rozpuštěného v uhlcrvodíkovém rozpouštědle keroslnového typu. To snižuje, ale nevylučuje možnost proniknutí čpavkových a jiných kationtů a je proto ještě potřebné promytí zředěnou kyselinou k odstranění těchto· kationtů. Při sycení -organického rozpouštědla však vznikají dva jevy, které nejsou zcela vysvětleny.
Předně je možno zjistit mezi organickou a - vodnou fází další, třetí fázi, tj. mezifázi. Je - to pravděpodobně sraženina obsahující pevné oximy mědi, ale může to být i následek - - neúplného oddělení organické a vodné fáze.
Dále pak během promývání organické fáze zředěnou vodnou kyselinou, například kyselinou sírovou, nadměrně přechází měď dovodné - fáze. To zřejmě nastává nějakým způsobem vzhledem k rozdílu mezi -obsahem mědi v amoniakálním vodném roztoku v množství cca 0,3 g/1 na každé 1 % objemové extrakčního činidla v petroleji a -obsahem mědi v kyselém vodném roztoku v množství cca 0,27 g/1 na každé 1 % objemové při hodnotě pH cca 4. Tak v kyselém vodném roztoku rozpouštěcí kapacita organického rozpouštědla klesá, část mědi se extrahuje v promývacím stupni a překročí se množství mědi, při kterém se v kyselém prostředí dosahuje separace v čisté fázi. Není známo, zda toto neoddělování je způsobeno- vysrážením komplexních sloučenin mědi, nebo in4 hibicí fázového oddělování, nebo- z -obou důvodů.
Cílem vynálezu je proto zabránit vzniku této· mezifáze a převést přebytečné množství mědi do promývacího vodného kyselého roztoku ze silně mědí nasyceného· organického rozpouštědla. Tím se umožní čistá separace fáze během sycení -organického rozpouštědla.
Tohoto cíle se dosahuje způsobem extrakce mědi z vodného amoniakálního vytouženého· roztoku, získaného vyluhováním měděné pěny a -znečištěného kationty zbylých doprovodných kovů, z něhož -se působením organického -rozpouštědla selektivního- na měď, například aromatického hydroxyoximu rozpuštěného v uhlovodíkovém rozpouštědle kerosinového typu, převádí měď do organické fáze, která se předběžně promyje zředěnou kyselinou, například kyselinou sírovou, načež se měď z předběžně promyté organické fáze převádí kyselinou, například kyselinou sírovou, do- vodné fáze podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se v organické fázi, obsahující měď v roztoku -organického rozpouštědla, před promytím zředěnou kyselinou, například kyselinou sírovou, snižuje koncentrace mědi pod hranici, na níž nastává nežádoucí oddělování mědi v chudé mezifázi v kyselém prostředí, a to- o 5 až 20- % objemových, dalším přívodem organického rozpouštědla.
Podle vynálezu -se v organické fázi snižuje koncentrace mědi přívodem čistého organického- rozpouštědla nebo- zpět do procesu vráceného organického rozpouštědla zbavenéhomědi.
Způsobem podle vynálezu se zabrání výše uvedenému neoddělování jednotlivých fází a vzniku nežádoucí chudé mezifáze, je-li koncentrace mědi v -organickém rozpouštědle obsahující měď, tj. v organické fázi, snížena organickým rozpouštědlem v - podstatě neobsahující měď předtím, než organická fáze přijde poprvé do styku s vodným zředěným kyselým roztokem v promývacím stupni.
Snížení koncentrace mědi v organické fázi podle vynálezu se dosáhne -s výhodou - smícháním organického- rozpouštědla - obsahujícího měď, tj. organické fáze, s odměděným rozpouštědlem, například vráceným -z konce vylučovací fáze zpět do· -organické fáze těsně předtím, než se organická fáze - promyje zředěnou kyselinou sírovou.
Toho- se zpravidla dosáhne přidáním 5 až 20 - % objemových odměděného -organického rozpouštědla do organické fáze. Koncentrace mědi v organickém rozpouštědle se během zřeďování sníží o 5 -až 20 -% objemových, nejlépe o nejméně 10 -% objemových.
Není žádoucí snížit příliš koncentraci mědi v organické fázi, - protože jinak vzrůstá bez odpovídajícího účinku objem -organického -rozpouštědla a tím i velikost zařízení.
Přibližně 0,5 -až 2 objemy zpět do procesu vráceného organického rozpouštědla zbave199652
ného mědi lze s výhodou použít na 10 objemů organického rozpouštědla obsahujícího měď. To je dostačující pro nezbytné snížení koncentrace médi v organické fázi.
Při použití sloučenin typu hydroxyoximu jako organického extrakčního činidla selektivního vůči mědi se může koncentrace mědi snížit přibližně z 0,3 g/1 na 1 % objemové organického rozpouštědla na 0,25 až 0,27 g/1 na 1 o/o objemové organického rozpouštědla. To je dostačující pro dosažení požadovaného výsledku.
Způsob extrakce mědi podle vynálezu je dále popsán v příkladu provedení.
Během pětidenního poloprovozního zpracovávání vodného amoniakálního vylouženého roztoku, získaného vyluhováním měděné pěny, a při použití aromatického hyddroxyoximu jako organického· rozpouštědla selektivního vůči mědi byl proveden pokus nasytit organické rozpouštědlo’ mědí pro snížení obsahu kationtů zbylých doprovodných kovů a za účelem vyloučit vedlejší účinky vzhledem к vysoké koncentraci mědi v organickém rozpouštědle. Provedlo se to přivedením organického rozpouštědla v množství 10 až 20 % objemových z objemu veškerého organického rozpouštědla použitého pro extrakci, přímo ke zředění organické fáze, tj. organického rozpouštědla obsahujícího měd, tzn. úplným obejitím extrakčního stupně.
Nasycením organického rozpouštědla mědí se rozumí obohacení organického rozpouštědla maximálním možným množstvím mědi, tj. úplná saturace organického rozpouštědla mědí.
V tab. I jsou uvedeny změny obsahu mědi ve vodném promývacím roztoku podle toho, jak se mění stupeň extrakce v organickém rozpouštědle, a to od nepřítomnosti mědi přes obsah mědi s 10%ním zředěním až do nasycení mědí organického rozpouštědla bez zředění.
V tab. II je pak uvedena obdobná řada s 20% zředěním. Jako měřítko rozsahu nasycení byla vzata koncentrace mědi v oddestilovaném roztoku uhličitanu amonného — ORUA.
TABULKA I
Zkouška % organ, rozpouštědla použitého ke zředění g/1 Cu v organ, rozpouštědle g/1 Cu v ORUA g/1 Cu ve vodě mg/1 Zn v organ, rozpouštědle Poznámka
1 0 5,16 0,02 0,07 100 0 sycení
2 10 6,96 0,13 0,27 6 sycení
3 10 6,80 0,57 4,93 6 sycení
4 10 1,64 7,98 sycení ‘
5 0 8,07 1,31 14,20 sycení
TABULKA II
Zkouška % organ, rozpouštědla použitého ke zředění g/1 cu v organ, rozpouštědle g/1 Cu v ORUA g/1 Cu ve vodě mg/1 Zn v organ, rozpouštědle Poznámka
1 0 7,63 0,13 0,05 37 0 sycení
2 20 8,10 3,09 0,68 16 sycení
3 20 7,75 7,61 0,79 12 sycení
4 20 9,30 5,93 0,99 42 sycení
Tab. I ukazuje, jak přechod zinku do organického rozpouštědla selektivního na měď klesá při vysokém nasycení organického rozpouštědla mědi a použití 10% organického rozpouštědla ke zředění organické fáze, tj. organického· rozpouštědla obsahujícího měď.
Tab. II ukazuje, že přechod mědi do promývacího vodného roztoku podstatně klesá při 20% zředění organické fáze, tj. organického rozpouštědla obsahujícího měď, ve srovnání s přechodem mědi do promývacího vodného roztoku v případě 10o/0 zředění organické fáze. Vyšší, tj. 20% zředění, rovněž podstatněji vylučovalo vznik dehtu v promývacím stupni.
Z uvedených výsledků lze učinit tyto závěry:
Velké množství mědi v organickém rozpouštědle selektivním na měď má za následek obsah zinku, jako nečistoty v organickém rozpouštědle.
Velký obsah mědi v organickém rozpouštědle selektivním na měd vede к tomu, že předávkovaná měď přechází do kyselých promývacích roztoků vzhledem к rozdílu mezi nejvyšším specifickým obsahem okolo 0,27 g/1 ftiědi v 1 % objemovém rozpouštědla v kyselém prostředí a okolo 0,30 g/1 mědi v amoniakálním prostředí.
Velký obsah mědi v oddestilovaném roz199652 toku uhličitanu amonného znamená silné přesycení a vzájemný vztah velkého množství mědi v tomto· roztoku a v promývacím roztoku bezpečně ukazuje nasycení.
Při těchto zkouškách bylo 10% zředění
В organické fáze nedostatečné к tomu, aby snížilo obsah mědi v promývacím roztoku na požadovanou hranici, ale 20% zředění organické fáze bylo pro tento účel postačující.

Claims (2)

1. Způsob extrakce mědi z vodného amonia-. kálního vytouženého roztoku, získaného vyluhováním měděné pěny a znečištěného kationty zbylých doprovodných kovů, z něhož se působením organického rozpouštědla selektivního na měď, například aromatického hydroxyoximu rozpuštěného v uhlovodíkovém rozpouštědle kerosinového typu, převádí měď do, organické fáze, která se předběžně promyje zředěnou kyselinou, například kyselinou sírovou, načež se měď z předběžně promyté organické fáze převádí kyselinou, například kyselinou sírovou, do vodné fáze, vyznačující se tím, že se v organic ké fázi, obsahující měď v roztoku organického rozpouštědla, před promytím zředěnou kyselinou, například kyselinou sírovou, snižuje koncentrace mědi pod hranici, na níž nastává nežádoucí oddělování mědi v chudé mezifázi v kyselém prostředí, a to o 5 až 20 % objemových dalším přívodem organického rozpouštědla.
2. Způsob extrakce mědi podle bodu 1, vyznačující se tím, že se v organické fázi snižuje koncentrace mědi přívodem čistého organického rozpouštědla nebo zpět do^ procesu vráceného organického rozpouštědla zbaveného mědi.
CS755763A 1974-08-23 1975-08-22 Process for the extraction of copper from aqueous ammoniacal solution CS199652B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3709674A GB1470876A (en) 1974-08-23 1974-08-23 Solvent extraction of copper

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199652B2 true CS199652B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=10393693

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS755763A CS199652B2 (en) 1974-08-23 1975-08-22 Process for the extraction of copper from aqueous ammoniacal solution

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4048282A (cs)
JP (2) JPS5146517A (cs)
BE (1) BE832414R (cs)
BR (1) BR7505390A (cs)
CA (1) CA1050279A (cs)
CS (1) CS199652B2 (cs)
DE (1) DE2535901C3 (cs)
ES (1) ES440383A2 (cs)
GB (1) GB1470876A (cs)
HU (1) HU172271B (cs)
IE (1) IE42011B1 (cs)
IN (1) IN145383B (cs)
IT (1) IT1054653B (cs)
MX (1) MX2942E (cs)
PL (1) PL110662B3 (cs)
RO (1) RO68042B (cs)
SU (1) SU597343A3 (cs)
YU (1) YU39240B (cs)
ZA (1) ZA754849B (cs)
ZM (1) ZM12475A1 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5954316U (ja) * 1982-08-12 1984-04-10 エヌ・オ−・ケ−・メグラステイツク株式会社 プロペラシヤフト支承装置
JPS61180070A (ja) * 1985-02-05 1986-08-12 Mutsubishi Rubber Kk 吸振シ−ル機構
JPH0439460Y2 (cs) * 1985-10-28 1992-09-16
JPH01128021U (cs) * 1988-02-25 1989-08-31
JPH0535214Y2 (cs) * 1988-03-31 1993-09-07
JPH02128821U (cs) * 1989-03-31 1990-10-24
CN1035485C (zh) * 1993-12-20 1997-07-23 中国科学院化工冶金研究所 一种从含铜较高的金精矿酸浸液中提取铜的方法
JPH0791443A (ja) * 1994-07-06 1995-04-04 Bando Chem Ind Ltd ベアリング内装弾性ローラおよびその製造方法
US7112771B2 (en) * 2004-03-09 2006-09-26 Ball Corporation Microwavable metallic container
US8298510B2 (en) * 2006-06-15 2012-10-30 Basf Corporation Process for improving phase separations in solvent extraction circuits
CN114150157B (zh) * 2021-12-01 2023-10-27 中冶建筑研究总院有限公司 一种铜渣贫化的方法
CN114381600A (zh) * 2022-01-28 2022-04-22 重庆大学 一种有机溶剂萃取法回收柠檬酸浸出液中铜的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA902931A (en) * 1970-03-11 1972-06-20 H. Lucas Bernard Copper extraction from ammoniacal solutions
GB1399281A (en) * 1972-02-21 1975-07-02 Isc Smelting Extraction of copper from metallic materials
US3971652A (en) * 1972-02-21 1976-07-27 Metallurgical Development Company Ammoniacal extraction of copper from metallic materials
US3887679A (en) * 1972-05-31 1975-06-03 Falconbridge Nickel Mines Ltd Separation of copper from cobalt
US3853981A (en) * 1972-06-26 1974-12-10 Cyprus Mines Corp Liquid ion exchange process for the recovery of metals
US3907966A (en) * 1972-06-28 1975-09-23 Kennecott Copper Corp Nickel extraction and stripping using oximes and ammoniacal carbonate solutions
US3867506A (en) * 1973-07-19 1975-02-18 Kennecott Copper Corp Cobalt stripping from oximes

Also Published As

Publication number Publication date
JPS55148733A (en) 1980-11-19
JPS5146517A (cs) 1976-04-21
ZA754849B (en) 1976-07-28
US4048282A (en) 1977-09-13
JPS5617417B2 (cs) 1981-04-22
BR7505390A (pt) 1976-08-03
GB1470876A (en) 1977-04-21
YU214775A (en) 1982-05-31
PL110662B3 (en) 1980-07-31
IE42011B1 (en) 1980-05-21
ES440383A2 (es) 1977-06-01
AU8384775A (en) 1977-02-17
YU39240B (en) 1984-10-31
IN145383B (cs) 1978-09-30
CA1050279A (en) 1979-03-13
DE2535901A1 (de) 1976-03-04
MX2942E (es) 1980-01-02
BE832414R (fr) 1975-12-01
ZM12475A1 (en) 1976-11-22
IT1054653B (it) 1981-11-30
HU172271B (hu) 1978-07-28
IE42011L (en) 1976-02-23
RO68042B (ro) 1983-04-30
DE2535901C3 (de) 1978-06-22
RO68042A (ro) 1983-04-29
DE2535901B2 (de) 1977-10-06
SU597343A3 (ru) 1978-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2301097C (en) Chloride assisted hydrometallurgical extraction of nickel and cobalt from sulphide or laterite ores
EP0524782A2 (en) Treatment of copper sulfide concentrates
US4338168A (en) Hydrometallurgical treatment of copper-bearing hematite residue
US20020034465A1 (en) Method for recovering metal values from metal-containing materials using high temperature pressure leaching
CS199652B2 (en) Process for the extraction of copper from aqueous ammoniacal solution
US3853981A (en) Liquid ion exchange process for the recovery of metals
US3399055A (en) Separation of cobalt by liquid extraction from acid solutions
US4153522A (en) Sulfate precipitation during oxidative ammonium leach of Cu, Ni, Zn sulfide ores
JPH0776391B2 (ja) 亜鉛回収法
US4241027A (en) Reductive stripping process for the recovery of either or both uranium and vanadium
WO2015110702A1 (en) Method for recovery of copper and zinc
WO1993004208A1 (en) Copper recovery process
US4258016A (en) Process for recovering Ni (II), Cu (II) and Co (II) from an ammoniacal-ammonium sulfate leach liquor
US3104971A (en) Copper recovery process
JPH0445570B2 (cs)
EP2895633B1 (en) Solvent extraction process
US4314976A (en) Purification of nickel sulfate
US3794719A (en) Reduction of nickel contamination by zinc in {60 -hydroxy oxime extract
CA1119819A (en) Process for separation and recovery of cobalt by stripping
JPH0448733B2 (cs)
US3573182A (en) Process for separating zinc and copper
CN111254295B (zh) 从锌置换渣硫酸浸出液中萃取分离镓的方法及其应用
DE2513689A1 (de) Verfahren zur gewinnung von wertstoffen aus hydrothermalen erzschlaemmen
US2815262A (en) Separation process for thorium salts
DE2311242B2 (de) Verfahren zur Gewinnung von Kupfer, Zink oder Nickel aus sulfidischen Erzen