CS199589B2 - Weft thread take-off and metering device - Google Patents

Weft thread take-off and metering device Download PDF

Info

Publication number
CS199589B2
CS199589B2 CS753353A CS335375A CS199589B2 CS 199589 B2 CS199589 B2 CS 199589B2 CS 753353 A CS753353 A CS 753353A CS 335375 A CS335375 A CS 335375A CS 199589 B2 CS199589 B2 CS 199589B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
roller
measuring
drive
pressure roller
pressure
Prior art date
Application number
CS753353A
Other languages
English (en)
Inventor
Yukio Mizuno
Original Assignee
Nissan Motor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP5420674A external-priority patent/JPS5317704B2/ja
Priority claimed from JP5420574A external-priority patent/JPS531868B2/ja
Application filed by Nissan Motor filed Critical Nissan Motor
Publication of CS199589B2 publication Critical patent/CS199589B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • D03D47/36Measuring and cutting the weft

Description

Vynález se- týká zařízení k odtahování a odměřování útku v tkalcovském ' stavu k selektivnímu odtažení a odměření předem' ' stanovené délky útku -před' jeho vnesením do prošlupu.
Jedno z obvyklých. ' provedení ' dosavadního odtahovacího a . měřicího ústrojí ' pro tkalcovský 'stav sestává z kombinace měřicího válečku, poháněného rotačním pohybem kolem vodorovné osy rychlostí, která je vázána s ' pracovní rychlostí stavu, a přítlačného válečku, který je neustále udržován v .odvalovacím styku- s měřicím válečkem a je ' tedy poháněn měřicím válečkem rychlostí, ktérá se v. podstatě rovná obvodové rychlosti měřicího válečku během provozu stavu.
Útková nit odváděná ze zásobní cívky se zavádí mezi měřicí a přítlačný váleček podle předem stanoveného časového ' rozvrhu a prochází mezi nimi během předem stanoveného 'časového intervalu, aby ' se odvinula předepsaná délka 'útku pro zavedení do prošlupu během každého měřicího a odtahovacího cyklu. Ke správnému založení útku do mezery mezi dva rotující válečky je potřebí velice složitá technika, a mino' to vznikají obtíže při přesné regulaci okamžiků, kdy se má ' útek bezpečně zachytit mezi ' oběma ' válečky; to má za následek, že' naměřená délka útkové nitě bývá často příliš krátká, takže ' ve ' vyráběné . tkanině vznikají kazy.
Jiná konstrukce známého odtahovacího a měřicího ústrojí používá^přítlačného válečku upraveného ' tak, ' že je pohyblivý do záběru a' ze záběru s^ měřicím válečkem, přičemž ' ' volný konec útkové . nitě 'je neustále zachycen na měřicím válečku. Měřicí a. ' přítlačný váleček je každý opatřen ozubeným kolem, jejichž' průměry ' jsou v podstatě rovné ' průměru ' příslušného válečku a která jsou spolu ' neustále v záběru. Když se ' má útková ' nit na měřicím válečku odtáhnout a odměřit na předepsanou délku, posune se přítlačný váleček do odvalovacího styku s měřicím válečkem, aby se nit zachytila mezi ' jejich plášti. Přítlačný váleček je tedy poháněn tak, že. rotuje obvodovou rychlostí rovnou přibližně obvodové rychlosti měřicího válečku, a ' odtahuje útek tak dlouho, až se oddálí po ' provedeném cyklu od měřicího válečku. V odtahovacím a měřicím ' ústrojí tohoto typu je důležité upravit prostředky, které mohou pružně přidržovat přítlačný váleček k měřicímu válečku tak, aby přítlačný váleček působil na měřicí ' váleček stejnoměrnou ' přítlačnou silou. K ' tomuto účelu še může přítlačný ' váleček nepatrně pohybovat vzhledem k ' měřicímu válečku, takže vzdálenost os otáčení obou válečků se při odvalování přítlačného válečku po měřicím válečku změní. Poháněné ozubené kolo připojené k přítlačnému válečku nemůže však následkem toho udržovat svou roztečnou kružnici v odvalovacím záběru s roztečnou kružnicí hnacího ozubeného kola spojeného s měřicím válečkem, takže se neotáčí konstantní obvodovou rychlostí. To má za následek, že přítlačný váleček prokluzuje na měřicím válečku. Tím vznikají na obou válečcích značné síly způsobující opotřebení, a kromě toho vzniká síla, která nuceně protahuje útkovou nit procházející mezi oběma válečky; to má za následek, že jednotlivá vlákénka tvořící útek se trhají a odtahovaná nit se poškozuje. Tyto problémy lze vyřešit tím, upraví-li se zařízení tak, aby se ozubená kola spojená s měřicím a přítlačným válečkem mohla otáčet způsobem, který umožňuje konstantní odvalovací styk jejich zubů na roztečných kružnicích.
Poněvadž však rychlosti otáčení ozubených kol jsou velmi vysoké (například rychlost otáčení hnaného ozubeného kola dosahuje asi 6 688 ot/min, když například vyráběná šířka režné tkaniny je 2 100 mm, průměr přítlačného válečku je 60 mm a pracovní rychlost stavu je 600 ot/min), nelze kola udržovat ve stálém záběru bez použití mazacího oleje, který zabraňuje jejich přílišnému opotřebení.
Mazací olej přiváděný k ozubeným kolům však často vystříkne na útkovou nit, která prochází mezi měřicím a přítlačným válečkem, což má za následek zašpinění vyráběné tkaniny.
Tyto problémy lze odstranit tím, když se · ozubená kola odstraní z měřicího a přítlačného válečku, takže na přítlačný váleček nepůsobí hnací síla, když je . tento přítlačný váleček oddálen ze záběru s měřicím válečkem. Přítlačný váleček oddálený od měřicího válečku je však v klidu nebo se otáčí vlastní setrvačností, takže v okamžiku, když přítlačný váleček se uvede do odvalovacího styku s měřicím válečkem během měřicího cyklu, . trvá určitou dobu, · než přítlačný váleček dosáhne ' obvodové rychlosti stejné s obvodovou rychlostí hnacího' nebo měřicího válečku. ' Přítlačný · váleček se tedy otáčí nižší obvodovou rychlostí než měřicí váleček během počátečního stadia každého měřicího cyklu, takže ' působí na útek procházející mezi oběma válečky tahovou nebo brzdicí silou. · Útek proto prokluzuje na plášti přítlačného válečku tak dlouho, dokud přítlačný váleček nedosáhne stejné obvodové rychlosti, jako je obvodová rychlost měřicího válečku. To má opět za následek, že ' naměřená délka útkové nitě je přliš krátká a že nastává přetržení útku a/nebo praskání jeho jednotlivých vlákének.
Vynález odstraňuje tyto nedostatky . a jeho předmětem je zařízení k odtahování a odměřování útku, které obsahuje alespoň jeden měřicí váleček, rotující kolem vodorovné osy rychlostí vázanou s pracovní rychlostí stavu, alespoň jeden dvoupolohový přítlačný váleček, . otočný kolem osy rovnoběžné s osou měřicího válečku, . nastavitelný nastavovacím ústrojím do záběrné a oddálené polohy vůči měřicímu válečku a poháněný stejnou rychlostí jako měřicí váleček. Podstata vynálezu spočívá v tom, že v pohonu přítlačného válečku je upravena samostavná spojka pro přenos · kroutícího momentu na· přítlačný váleček nezávisle na jeho poloze oproti měřicímu válečku. .
V zařízení podle vynálezu . je · přítlačný váleček poháněn neustále, to znamená· nejen tehdy, · když je v odvalovacím· styku s měřicím válečkem během odtahovacího · a měřicího cyklu, ale i když · je oddálen · od měřicího válečku. V důsledku toho nepůsobí na· útek proměnlivá tahová síla, která by mohla způsobit jeho přetržení nebo poškození. Pohon přítlačného válečku neobsahuje ozubená kola · ani jiné mechanické členy, ' které se musejí mazat, takže není nebezpečí zašpinění vyráběné tkaniny. Mimoto má zařízení podle vynálezu tu · velkou přednost, že se dá namontovat do existujícího stavu, aniž by bylo třeba provádět · větší rekonstrukci stavu.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedení znázorněnými na · výkrese, kde značí obr. 1 axonometrický pohled na první provedení odtahovacího · a měřicího zařízení podle vynálezu, obr. 2 bokorys znázorňující část zařízení z obr. 1, přičemž pohon přítlačného válečku je vynechán, aby byla lépe vidět záběrná poloha přítlačného a měřicího válečku, obr. 3 nárys odtahovacího a · měřicího zařízení v pohledu · ve směru pohybu útku z obr. 1, obr. 4 bokorys znázorňující podstatné · části druhého provedení odtahovacího· a měřicího zařízení podle vynálezu, obr. 5 nárys zařízení z · obr. 4 v pohledu zezadu dopředu, obr. 6 axonometrický pohled na třetí provedení zařízení podle vynálezu, obr. 7 axonometrický pohled na čtvrté provedení odtahovacího a měřicího zařízení podle · vynálezu, obr. 8 nárys pátého· provedení zařízení podle vynálezu, obr. 9 axonometrický pohled na šesté provedení zařízení · podle vynálezu.
obr. 10 · axonometrický pohled na sedmé provedení odtahovacího a měřicího zařízení, obr. 11 axonometrický pohled na osmé provedení odtahovacího a měřicího zařízení, obr. 12 nárys devátého provedení zařízení, které je znázorněno ze vstupní strany útku, obr. 13 nárys přítlačného a hnacího válečku · z obr. 12 ve -Ivou relativních polohách, obr. 14 půdorys vnitřní stěny přítlačného válečku z obr. 12 a 13, obr. 15 půdorys vnitřní stěny hnacího válečku z obr. 12 a 13, obr. 16· bokorys znázorňující podstatné
S součásti devátého provedení odtahovacího a měřicího zařízení podle vynálezu, obr. 17 nárys zařízení z obr. 16, obr. 18 axonometrický pohled na jedenácté provedení zařízení podle vynálezu, obr. 19 bokorys dvanáctého provedení zařízení podle vynálezu, a obr. 20 odpovídající půdorys.
První až osmé provedení odtahovacího a měřicího zařízení podle vynálezu podle obr. 1 až 11 . používá jako samotavné spojky pro přenos ' kroutícího momentu pružného . deformovatelného dílu, který spojuje přítlačný a hnací váleček a je poddajný při pohybu přítlačného válečku do záběru a ze záběru s měřicím válečkem. Deváté až jedenácté provedení podle obr. 12 až 18 má samostatnou spojku tvořenou výčnělky na ' vnitřních stěnách přítlačného a hnacího . válečku. U dvanáctého provedení podle obr. 19 a 20 je samostavná spojka pro přenos kroutícího momentu. tvořena. řemenovým převodem, který má alespoň dva nekonečné řemeny z neprůtažného materiálu.
Na všech vyobrazeních výkresů značí stejné vztahové znáčky odpovídající části a funkční . jednotky. Na všech vyobrazeních jsou kromě toho vynechány běžné součásti a . . konstrukční jednotky tkalcovského stavu, na němž je odtahovací a měřicí zařízení podle vynálezu namontováno, aby zobrazení bylo jednodušší a současně z toho důvodu, že pro pochopení vynálezu jsou tyto součásti tkalcovského stavu nepodstatné. . Relativní poloha odtahovacího a měřicího zařízení .podle vynálezu . vzhledem ke stavu je patrna ze směru útkové nitě nebo nití, který je označen na každém vyobrazení.
Obr. 1 až 3 znázorňují první výhodné provedení odtahovacího a měřicího zařízení, které obsahuje . měřicí váleček 22 tvaru bubnu rotující kolem vodorovného hřídele 24. Hřídel 24 je připojen k neznázorněnému pohonu stavu a otáčí se tedy rychlostí, která je . úměrná nebo. ' jinak vázána s pracovní rychlostí stavu, takže měřicí váleček 22 se otáčí obvodovou rychlostí, která je rovněž úměrná nebo jinak vázána s pracovní rychlostí stavu. Předpokládá se, že měřicí váleček 22 rotuje ve směru šipky a, to znamená v obr. 1 proti směru pohybu hodinových ruček, . díváme-li se na něj z levé strany výkresu. Rovnoběžně s. hřídelem 24 leží pevný hřídel 26, který je pevně uložen na neznázorněném pevném dílu nebo. rámu stavu. Na pevném hřídeli . 26 je uložena lomená páka 28, jejíž dolní rameno 28a je obráceno dolů a vodorovné rameno 28b vychází z horního konce‘dolního rameně 28a a končí nad měřicím válečkem ' 22. . Lomená páka 28 je výkyvné uložena svým dolním ramenem 28a na pevném hřídeli 26 a je tedy otočná kolem jeho osy. Na předním konci vodorovného. . ramene 28b nese lomená páka . 28 přítlačný váleček 30 uložený na kolíku 32, který probíhá rovnoběžně s hřídelem 24 nesoucím měřicí váleček 22, nad kterým. je ulo6 žen tento přítlačný váleček 30. Přítlačný váleček 30. je tedy otočný kolem osy . kolíku 32 a j.e pohyblivý· mezi . první relativní polohou, kdy je oddálen od měřicího válečku 22, jak ukazuje obr. 1, a druhou relativní polohou, kdy se dolní . část jeho pláště dotýká horní části pláště . měřicího válečku 22, jak ukazuje obr. 2 a 3. Přítlačný váleček 30 . se přemísťuje mezi touto první . a druhou relativní polohou, když . se lomená páka 28 natáčí kolem . osy pevného hřídele 26. Lomená páka 28 se tedy . otáčí kolem osy hřídele ' 26 mezi první úhlovou polohou, která vytváří první relativní polohu' . přítlačného válečku 30 vzhledem k měřicímu. válečku 22, a druhou úhlovou polohou vytvářející druhou relativní polohu přítlačného válečku 30 vzhledem k měřicímu válečku . 22. Lomená páka 28 se pohybuje mezi první a druhou úhlovou polohou působením pohonu, který sestává ze solenoidem ovládaného válce 34, uloženého kolmo ' ke hřídelům 24 a 26, . a z pružného předpěťového ústrojí tvořeného napínací pružinou 36,' která předpíná lomenou páku 28. Solenoidem ovládaný válec 34 sestává z válcového pouzdra 38, které ' je připojeno na jednom osovém konci ke vhodnému nehybnému dílu 40 . (obr. 2), tvořícímu součást . stavu, a z pístu . 42, který vyčnívá z druhého osového konce . válcového pouzdra 38 směrem k dolnímu konci dolního ramene 28a lomené páky 28. Píst 42 je výkyvné připojen . k dolnímu konci dolního ramene .28a lomené páky 28 kolíčkem 44, · jehož osa je rovnoběžná s hřídelem 24 . a 26, takže . lomená páka 28 se natáčí kolem osy kolíčku 44, když se píst 42 pohybuje dopředu a dozadu. Solenoidem ovládaný válec 34 pracuje . tak, že posouvá . píst 42 dopředu, když je solenoid válce 34 vybuzen z . neznázorněného elektrického zdroje, a když je solenoid odbuzen, je píst 42 volně pohyblivý. Cívka solenoidem . ovládaného válce . 34 je připojena .k vnějšímu zdroji energie přes spínací neznázorn.ěné zařízení, které je ovládáno . regulačními prostředky . naprogramovanými tak, že válec . 34 . je ovládán podle předem stanoveného 'programu. Takové regulační ústrojí může obsahovat, což je v tomto oboru běžné, . mechanické vačkové a klikové . ústrojí a . vzorovou kartu s kolíky, které odpovídají regulačnímu programu. Napínací pružina 36 je zakotvena na . jednom konci na pevném dílu 46 (obr. 2), který tvoří součást rámu stavu, a na druhém konci na dolním rameni 28a lomené .páky 28, takže lomená páka 28 je předpjata . -do . své druhé úhlové polohy napínací pružinou 36. Když je tedy solénoidem ovládaný válec 36 v odbuzeném stavu, na lomenou páku 28 nepůsobí píst 42, takže lomená páka 28 se natočí kolem hřídele . 26 silou . napínací pružiny 36 do své druhé . úhlové polohy, v níž přidržuje přítlačný váleček . 30 . v jeho druhé . relativní poloze, kdy se dotýká měřicího válečku 22. Když je naopak solenoidem ovládaný válec 34 . vybuzen z vnějšího zdroje . energie porno199589 cí uvedeného regulačního ústrojí a když se tedy píst 42 posune dopředu, natočí se lomená páka 28 kolem hřídele 26 proti síle napínací pružiny 36 do své první úhlové polohy a přemístí přítlačný váleček 30 . do jeho první relativní polohy, to znamená mimo záběr s měřicím válečkem 22. Lomená páka 28, solenoidem ovládaný válec 34 a napínací pružina 36 tvoří nosné a ustavovací ústrojí přítlačného válečku 30 v prvním provedení odtahovacího a měřicího zařízení podle vynálezu, znázorněného na obr. 1 až
3.
Na pevném hřídeli 26 je pevně uloženo rameno 48, které je v podstatě rovnoběžné s vodorovným ramenem 28b lomené páky 28 a končí nad horní částí měřicího válečku 28 nebo v blízkosti předního konce vodorovného ramene 28b lomené páky 28. Pevné rameno 48 nese na svém předním konci hnací váleček 50 uložený na čepu 52, jehož osa je rovnoběžná s hřídelem 26, to znamená s kolíkem 32 na vodorovném rameni 28b lomené páky 28. Hnací váleček 50 má průměr, který se v podstatě rovná průměru přítlačného válečku 30 a je udržován ve styku s horní částí pláště měřicího válečku 22. Osa čepu 52, který nese hnací váleček 50, leží v jedné přímce s osou kolíku 32 nesoucího přítlačný váleček 30, když je přítlačný váleček 30 ve své druhé relativní poloze, kdy se dotýká měřicího válečku 22, jak ukazuje obr. 3. Když se přítlačný váleček 30 posune do své první relativní polohy, kdy leží s mezerou nad horní částí pláště měřicího válečku 22, jak ukazuje obr. 1, je osa kolíku 32 mírně nadzvižena nad horní část měřicího válečku 22 a neleží tedy v přímce s osou čepu 52 nesoucího hnací váleček 50. Přítlačný váleček 30 a hnací váleček 50 jsou spolu pružně spojeny několika pružnými spojovacími členy 54, které jsou v podstatě rovnoběžné s osami kolíku 30 a čepu 52, pokud tyto osy leží v přímce. Pružné spojovací členy 54 jsou rovnoměrně rozloženy kolem os kolíku 32 a čepu 52 nebo kolem os hnacího válečku 52 a přítlačného válečku 32, když je přítlačný váleček 32 ve své druhé relativní poloze, a jsou zasunuty svými konci do děr na vnitřních stranách přítlačného válečku 30 a hnacího válečku 50, jak je nejlépe patrno z obr. 1. Pružné spojovací členy 54 jsou vyrobeny z polyuretanové pryže, a jak ukazuje obr. 1, jejich počet je například šest. Pevné rameno 48, hnací váleček 50 a pružné spojovací členy 54 tvoří pohon, který přenáší hnací sílu z měřicího válečku 22 na přítlačný váleček 30. Pružné spojovací členy 54 tvoří samostatnou spojku pro přenos kroutícího momentu, která přenáší hnací kroutící moment z.hnacího válečku 50 na přítlačný váleček 30, a jsou poddajné vůči pohybu přítlačného válečku 30 mezi jeho první a druhou relativní polohou. Útková nit Y, která je odtahována z neznázorněné zásoby, například kuželové cívky, probíhá měřicím a odtahovacím ústrojím. V případě, že se má selektivně odměřit a vnést do prošlupu několik útkových nití, může být nad společným měřicím válečkem upraveno několik jednotek, z nichž každá sestává z přítlačného válečku 30 a z hnacího válečku 50 upravených popsaným způsobem, nebo může být upravena soustava měřicích válečků přiřazených к těmto jednotkám.
V následujícím textu bude popsána funkce odtahovacího a měřicího ústrojí podle obr. l'až 3.
Měřicí váleček 22 rotuje kolem osy hřídele 24 rychlostí, která je úměrná nebo jinak vázána s pracovní rychlostí stavu, neustále během provozu stavu. Měřicí váleček 22 je tedy neustále v hnacím záběru s hnacím válečkem 50, který se tedy otáčí kolem osy čepu 52 ve směru opačném než měřicí váleček 22 obvodovou rychlostí, která je stejná s obvodovou rychlostí měřicího válečku
22. Hnací moment přenášený na hnací váleček 50 je přenášen pružnými spojovacími členy 54 na přítlačný váleček 30, který se tedy rovněž otáčí kolem osy kolíku 32 v opačném smyslu než měřicí váleček 22 obvodovou rychlostí, která je v podstatě stejná jako obvodová rychlost měřicího válečku 22, protože přítlačný váleček 30 má v podstatě stejný průměr jako hnací váleček 50. Když za těchto, okolností je vzorová karta, která ovládá spínače vybuzující cívku solenoidem ovládaného válce 34, v poloze kdy přivádí signál к vybuzení cívky solenoidem ovládaného válce 34, vysune se píst 42 válce 34 dopředu, to znamená к ódtahovacímu a měřicímu ústrojí jako celku, a přes kloubové spojení mezi pístem 42 a dolním ramenem 28a lomené páky 28 natočí lomenou páku 28 proti směru pohybu hodinových ruček na obr. 1 a 2 kolem osy pevného hřídele 28 proti síle napínací pružiny 36. Lomená páka 28 se tedy posune do své první úhlové polohy a drží přítlačný váleček 30 v jeho první relativní poloze, kdy je oddálen od měřicího válečku 22. Třebaže přítlačný váleček 30 není tedy souosý s hnacím válečkem 50, je neustále poháněn rotačním pohybem kolem své osy s obvodovou rychlostí která se v podstatě rovná obvodové rychlosti měřicího válečku 22, a to přes pružné spojovací členy 54, které se pružně deformují při pohybu přítlačného válečku 30. Když je přítlačný váleček 30 oddálen od měřicího válečku'22, nepůsobí na útkovou nit Y, jejíž přední konec leží na měřicím válečku 22, žádná tahová síla.
Když se solenoidem ovládaný válec 34 působením vzorové karty odbudí, přestane na píst 42 působit magnetomotorická síla, takže píst 42 se může volně pohybovat vzhledem к válcovému pouzdru 38. Napínací pružina 36 pak natočí lomenbu páku 28 podle obr. 1 a 2 ve směru pohybu hodinových ruček kolem osy pevného hřídele 26 z první do druhé úhlové polohy, kdy přidržuje přítlačný váleček 38 v jeho druhé relativní poloze, to znamená v odvalovacím styku s
10 měřicím válečkem . 22, jak ukazuje obr. 2 a
3. Útková nit Y je -způsobem sevřena mezi měřicím -válečkem 22 a - přítlačným válečkem . 30, které rotují v opačném· smyslu, . ale . stejnou obvodovou rychlostí, a - je tedy odtahována na předem stanovenou délku tak dlouho, až se solenoidem ovládaný válec 34 znovu vybudí - a následkem toho se přítlačný váleček 30. oddálí od měřicího válečku 22. Protože přítlačný váleček 30 neustále rotuje, i když . je mimo záběr s měřicím válečkem. 22, a přichází do záběru s měřicím válečkem 22, během otáčení stejnou obvodovou rychlostí jako měřicí váleček 22, - může přítlačný váleček 30 hladce rotovat - po . měřicím válečku 22 . během celého - měřicího cyklu, to znamená i na - začátku odvalovacího styku mezi měřicím válečkem . 22 - -a - přítlačným válečkem 30, takže na útkovou -nit Y procházející mezi oběma válečky nepůsobí v podstatě žádná tahová ani brzdi-, cí síla. Odměřená délka - útkové nitě Y je pak vnesena do- ' prošlupu a zatkána.
Obr. 4 -a 5 znázorňují druhé - provedení odtahovacího a - měřicího zařízení podle vynálezu. Toto provedení je obměnou konstrukce z - obr. 1 až - 3. Zatímco podle obr.- 1 až - 3 se hnací síla z ' měřicího - válečku 22 na hnací váleček 30 - přenáší - dotykem mezi - oběma válečky, je hnací váleček - 50 v provedení podle obr. 4 a 5 udržován v poloze oddálené od měřicího válečku - 22, - jak ukazuje zejména - - obr. 5, - a je - poháněn -od měřicího válečku - 22 přes řemenový - převod 56. Řemenový převod 56 sestává z hnací řemenice 58, uložené pevně na- hřídeli 24 a otáčející se tedy společně -s měřicím válečkem 22, a z hnané řemenice 60 uložené na čepu 52 na pevném rameni 48 a rotující tedy - s hnacím válečkem 50. Je-li to žádoucí, může být hnaná řemenice. -60 připevněna nebo vytvořena jako jeden kus s hnacím válečkem 50, jak ukazuje obr. 5. Nekonečný řemen - 62 prochází překřížené přes - hnanou řemenici 60 a hnací řemenici 58, jak je patrno z obr. 4. Z m.ěřicího válečku 22 je tedy neustále přenášena hnací síla- ná hnací váleček 50 přes. hnací řemenici 58, nekonečný řemen 62 a hnanou řemenici -60, a z hnacího válečku 50 na přítlačný váleček 30 přes pružné spojovací členy 54, které pružně spojují přítlačný váleček 30 a hnací váleček 50. Hnací váleček- 50 a tedy i hnaná řemenice 60 mohou být vzhledem k - měřicímu válečku 22 - umístěny - buď tak, že jejich osy otáčení leží v ose otáčení přítlačného válečku 30, přemístěného - do první relativní polohy, kdy je tedy ' mimo- záběr s měřicím válečkem 22, jak ukazuje obr. 5, nebo -mohou být jejich osy otáčení v jedné přímce s osou otáčení přítlačného válečku 30, když je přítlačný váleček 30 ve své - druhé relativní - poloze, to znamená, když se dotýká - měřicího - válečku 22. Použije-li se první alternativy, může hnací váleček 50 ležet nad- horní částí měřicího válečku - 22, pokud leží hnaná řemenice 60 dostatečně daleko od měřicího válečku 22, aby.se nekonečný - řemen 62 nemohl - dotýkat měřícího válečku 22. Použije-li -se druhé alternativy, pak jak - hnací váleček 50, - tak hnaná řemenice 60 musejí být -přesazeny na stranu -od - měřicího válečku 22, aby nejen nekonečný řemen 62, nýbrž i hnací váleček 50 . ležel mimo měřicí váleček 22. Hnací řemenice 58 a hnaná řemenice 60 jsou znázorněny tak, že jejich průměry jsou v podstatě stejné jako průměry měřicího válečku - 22 a - hnacího válečku 50, poněvadž se předpokládá, - - že. průměr hnacího - válečku 50 se - v podstatě rovná průměru přítlačného válečku 30. Průměry hnací řemenice 58 - a hnané řemenice 60 - - lze však měnit v závislosti na poměru průměrů měřicího - válečku 22 a přítlačného válečku 30, tak, aby obvodová rychlost - přítlačného válečku 30 byla stejná s obvodovou rychlostí měřicího válečku - 22. Pohon přítlačného válečku 30 ve druhém provedení odtahovacího a - měřicího - zařízení sestává - tedy z - řemenového převodu 56, pevného ramene 48, hnacího válečku - 50 nesehého pevným - ramenem 48 a z - - pružných spojovacích členů 54, které pružně spojují -přitlačný váleček 30 a hnací - váleček- 50.
Obr. 6 -znázorňuje třetí výhodné provedení odtahovacího a měřicího. - ústrojí podle - vynálezu. Zatímco pohon - přítlačného válečku 30 v prvním provedení podle obr. - 1 až
- a ve druhém provedení podle obr. 4 - a 5 . je zvolen - tak, že - hnací váleček 50 je - poháněn - měřicím válečkem 22 přímým záběrem mezi nimi, nebo - řemenovým převodem - 56, liší - se třetí provedení podle obr. 6 od prvního. a druhého provedení - tím, že hnací váleček 50 - tvořící součást- pohonu přítlačného válečku -30 je poháněn nezpázorněným vnějším zdrojem. Hnací váleček - 50 - podle obr. 6 - je tedy uložen mimo záběr - s měřicím válečkem 22, - stejně jako je - tomu v provedení podle obr. 4 - - a 5. Nad - hnacím válečkem 50 je uložen - hřídel - 64 připojený - k neznázorněnému - vnějšímu - zdroji pohonu a rovnoběžný - v podstatě s osou otáčení hnacího válečku 50, to znamená s osou - čepu 52, kterým je hnací - váleček 50 otočně uložen na pevném rameni 48, které je - upevněno - svým předním koncem - na pevném· - - hřídeli 26. Hřídel 64 ležící nad hnacím- válečkem 50 nese primární hnací váleček 66, který se otáčí kolem jeho osy a odvaluje se po sekundárním hnacím válečku 50. Hřídel 64 a primární hnací - váleček 66 se otáčejí kolem osy hřídele - 64 - vhodnou rychlostí - ve ' stejném smyslu jako měřicí váleček 22. Poměr průměrů - primárního hnacího válečku 66 a sekundárního hnacího válečku 50 se určuje - v- závislosti na poměru průměrů měřicího válečku - 22 a přítlačného válečku 30 a na - poměru rychlostí otáčení - hřídelů 24 a 64 tak, aby přítlačný - váleček 30 měl stejnou obvodovou rychlost jako měřicí váleček 20. Stejně jako v provedení podle obr.
a 5 může být hnací váleček 50 uložen vzhledem k- .měřicímu válečku 22 buď tak, že - jeho osa otáčení leží v přímce s osou o199589 táčení přítlačného válečku 30, když je přítlačný váleček 30 ve své první relativní poloze mimo záběr s měřicím válečkem 22, nebo aby osa otáčení hnacího válečku 50 ležela v jedné přímce s osou otáčení přítlačného válečku 30, když je přítlačný váleček 30 ve své druhé relativní poloze v záběru s fněřicím válečkem 22. Pohon přítlačného válečku 30 v provedení podle obr. 6 sestává tedy z hřídele 64, primárního hnacího válečku 66, sekundárního hnacího válečku 50, pevného ramene 48 a ' pružných spojovacích členů 54.
Obr. 7 ukazuje čtvrté provedení odtahovacího a měřicího ústrojí podle vynálezu. Zatímco dosavadní provedení obsahovala pouze jediný přítlačný váleček a sloužila k odtahování jediné útkové nitě, obsahuje provedení z obr. 7 dvojici přítlačných válečků 30, 30’ - a dvojici jim přiřazených měřicích válečků . 22, 22’ k _ selektivnímu odtahování a odměřování dvou útkových nití Y, Y’, které jsou - odebírány z neznázorněných zásobních cívek nezávisle na sobě. Oba měřicí válečky 22, -22’ mají stejné průměry a rotují kolem společného hřídele 24, který se - otáčí rychlostí vázanou s pracovní rychlostí stavu. Rovnoběžně s hřídelem 24 nesoucím měřiči válečky 22, 22’ - leží vnější dutý hřídel 68 a vnitřní hřídel 68’, který je zasunut osově do - osového vrtání dutého hřídele 68 a jehož konce vyčnívají přes dutý hřídel 68. Hřídele 68, 68’ jsou otočné kolem společné osy a nesou dvě lomené páky 28, 28’. První lomená páka 28 má dolní rameno 28a, které je připojeno dolním koncem k vnějšímu dutému hřídeli 68, a horní vodorovné rameno 28b, které vychází z horního konce dolního ramene 28a a končí nad prvním . měřicím válečkem 22. Analogicky má druhá lomená páka 28’ dolní rameno 28a’, které je - připevněno k jednomu vyčnívajícímu konci - vnitřního - hřídele 68’ a horní vodorovné rameno 28b’, které - vychází z horního konce dolního ramene 28a’ a končí nad druhým měřicím válečkem 22’, Když se hřídele 68, . 68’ otáčejí kolem společné osy, vykyvují se lomené -páky 28, 28’ kolem společné osy hřídelů 68, 68’ nezávisle na sobě. První lomená páka. 28 nese na předním konci horního vodorovného ramene 28b první přítlačný váleček 30 na kolíku .32 tak, že přítlačný váleček 30 se může otáčet kolem osy kolíku 32 - a je pohyblivý mezi první relativní polohou, kdy - je mimo záběr s prvním měřicím válečkem 22, a druhou relativní polohou, kdy je v záběru s prvním - měřicím válečkem 22. Podobně nese druhá lomená páka 28’ na předním konci - svého vodorovného ramene 28b’ druhý přítlačný váleček 30’ na kolíku 32’, takže druhý přítlačný váleček 30’ je otočný kolem osy- kolíku 32’ a pohyblivý mezi první relativní polohou, kdy je mimo záběr s - druhým měřicím válečkem 22’, a druhou relativní polohou, kdy je v záběru s druhým měřicím válečkem 22’. Příslušné polohy lomených pák 28, 28’, které odpovídají první relativní poloze přítlačných válečků 30, -30’, budou - v následujícím - textu ' uváděny jako první úhlové - polohy, - a relativní polohy lomených pák - 28, 28’ odpovídající druhé- relativní poloze přítlačných válečků 30, 30’, budou nazývány druhými úhlovými polohami. - Obě lomené páky 28, 26’ jsou poháněny při pohybu mezi svou první a druhou úhlovou polohou řídicími pákami 70, 70’. První řídicí páka 70 - je upevněna na jednom konci na dutém vnějším hřídeli 68 a- druhá řídicí páka 70’ - je upevněna - na jednom konci k přečnívajícímu konci vnitřního hřídele 68’. Obě - řídicí páky - 70, 70’ jsou na druhém konci - připojeny k neznázorněnému pohonu a natáčejí hřídele 68, 68’ kolem společné -osy -selektivně a vzájemně - nezávisle. Pohon spojený s řídicími pákami 70, 70’ může být tvořen solenoidem ovládanými válci nebo hydraulickými ' válci, které jsou ovládány vzorovou kartou.
Přítlačné válečky 30, 30’ jsou spolu spojený několika pružnými spojovacími členy 54, které jsou upevněny na jejich vnitřních stěnách tak, - že probíhají v podstatě rovnoběžně s osami otáčení přítlačných válečků 30, 30’, pokud tyto osy leží v jedné přímce. Když se přítlačné válečky 30, 30’ vzájemně přestaví do polohý, kdy jejich osy neleží v jedné - přímce, pružné spojovací členy 54 se natáhnou a deformují a - sledují změnu vzájemné polohy přítlačných válečků 30, 30’, jak ukazuje obr. 7. Na kolíkách 32, 32’ na lomených pákách 28, 28’ jsou upevněny útkové vodiče 72, 72’. Jsou opatřeny otvory 74, 74’, které leží v dráze útkových nití Y, Y’ nad měřícími válečky 22, 22‘ - . a kterými - procházejí útkové nitě Y, Y’ k horním stranám měřicích -válečků 22, 22’.
Při provozu zařízení jsou- přítlačné válečky 30, 30’ selektivně nebo střídavě uváděny do odvalovacího- styku s příslušnými měřicími válečky 22,- 22’ podle předem stanoveného programu, - který je nastaven na vzorové kartě ovládající pohyb - řídicích - pák 70, 70’. Když se jeden z - přítlačných válečků 30, 30’ přemístí do první relativní polohy mimo záběr s příslušným měřicím válečkem 22, 22’, druhý přítlačný váleček 30 nebo 30’ se přemístí do druhé relativní polohy, - kdy je v záběru s měřicím válečkem- 22’ nebo - 22. Když například první řídicí páka 70 natočí vnější - dutý - hřídel 68, který uvede první lomenou - páku 28 do její první úhlové polohy, takže první přítlačný váleček 30 se posune do své první relativní polohy- mimo záběr- s prvním měřicím válečkem 22, přestaví se současně druhá řídicí páka - 70 a natočí vnitřní - - hřídel 68’, který uvede druhou lomenou páku 28’ do její druhé úhlové polohy, takže druhý přítlačný váleček 30’ se přemístí do své druhé relativní polohy do záběru s druhým měřicím válečkem 22’, jak ukazuje obr. 7; pak je - druhý přítlačný váleček 30’ poháněn - druhým měřicím válečkem 22’ a pohání - tedy první přítlačný váleček 30 přes pružné- spojovací členy 54, které Jsou zdeformované. První přítlačný váleček 30 se tedy udržuje v rotačním pohybu nad prvním měřicím válečkem 22, zatímco útková nit Y' je odtahována druhým měřicím válečkem 22' a druhým přítlačným . válečkem 30'. Obvodová rychlost, kterou pohání druhý přítlačný váleček 30' první přítlačný váleček 30, je v podstatě stejná jako obvodová rychlost prvního měřicího válečku 22, protože oba měřicí válečky 22, 22' mají v podstatě stejné průměry a oba přítlačné válečky 30, 30' mají rovněž stejný průměr. Když se naproti tomu první přítlačný váleček 30 přemístí do druhé relativní polohy, kde se odvaluje po prvním měřicím válečku 22, a současně se druhý přítlačný váleček 30' přemístí do první relativní polohy mimo záběr s druhým měřicím válečkem 22', je první přítlačný váleček 30 poháněn prvním měřicím válečkem 22 a pohání tedy druhý přítlačný váleček . 30' přes pružné ' spojovací členy 54. Druhý přítlačný váleček 30' je tedy udržován v rotačním pohybu nad druhým měřicím válečkem 22', zatímco první měřicí váleček 22 a . první přítlačný váleček 30 odtahují útkovou nit Y. Obvodová rychlost, kterou je poháněn druhý přítlačný váleček 30' pomocí prvního přítlačného válečku 30, je · v podstatě stejná jako obvodová rychlost druhého měřicího válečku 22 ze shora uvedených důvodů. Čtvrté provedení odtahovacího a měřicího ústrojí podle vynálezu se . tedy vyznačuje tím, že zatímco jeden . z přítlačných válečků 30, 30' se během . měřicího cyklu odvaluje po přiřazeném měřicím válečku . 22 nebo 22', druhý přítlačný váleček je . udržován v rotačním pohybu s obvodovou rychlostí, která se v ' podstatě rovná obvodové rychlosti jemu přiřazeného měřicího válečku, a to po celou dobu měřícího cyklu. Když se přítlačný ' váleček, který byl v první relativní poloze mimo záběr s příslušným měřicím válečkem, pak přemístí do druhé relativní' polohy, kdy . se dotýká měřicího válečku, rotuje rychlostí, která je přibližně nebo úplně stejná s obvodovou rychlostí měřicího válečku, .s nímž se má uvést do odvalovacího .záběru. Přítlačný váleček, který . je uveden do . odvalovacího styku s přiřazeným . měřicím' válečkem, tedy ' rotuje obvodovou rychlostí, která je úplně přizpůsobena obvodové rychlosti měřicího válečku, a to i na začátku' valivého styku mezi měřicím a přítlačným válečkem. Provedení podle obr. 7 se tedy konkrétně vyznačuje tím, že jeden z přítlačných válečků 30, 30’ slouží jako hnací váleček pro druhý přítlačný váleček a je poháněn měřicím válečkem, takže odtahuje jednu z útkových nití. ' V provedení podle obr. 7 tvoří . tedy kombinace lomené páky,, hřídele nesoucího lomenou páku a řídicí . páky ' přiřazené . přítlačnému válečku, který je v odvalovacím styku s přiřazeným měřicím válečkem, ustavovací ústrojí přítlačného válečku, a kombinace druhého přítlačného válečku, pružných spojovacích členů a lomené páky, hřídele a řídicí . páky tvoří pohon přítlačného válečku v každém z měřicích cyklů.
Obr. 8 . ukazuje páté provedení odtahavacího a měřicího* zařízení podle vynálezu. Toto provedení' je obměnou zařízení popsaného v souvislosti s obr. 7. Zatímco ' však podle obr. 7 jsou . dva 'měřicí ' válečky 22, . 22’ přiřazeny dvěma přítlačným válečkům' 30, 30', je podle obr. ' 8 pro. oba . přítlačné válečky 30, 30’. společný jediný měřicí váleček 22. Každý z přítlačných válečků 30, 30’ podle obr. 8 je opatřen válcovým nástavcem 76, 76', který je k ' němu bud pevně připojen, nebo je s ním z jednoho kusu a ' vyčnívá axiálně z ' jeho vnitřní stěny. Na .protilehlé axiální konce těchto válcových nástavců 76, 76' je nasunut pružný spojovací člen 78 trubkového. tvaru tak, že má v podstatě rovnou osu ležící v přímce s osami otáčení ' přítlačných válečků 30, 30', když jsou ' tyto přítlačné válečky 30, 30' v relativní poloze, , kdy . jejich osy . leží v jedné přímce. Trubkový pružný spojovací . člen 78' se tedy pružně deformuje zejména ve své střední části, když se přítlačné . válečky 30, 30’ pohybují vůči sobě, přičemž jejich osy zůstávají rovnoběžné s osou otáčení měřicího válečku 22. Pružný spojovací člen 76 trubkového tvaru tvoří tedy hnací spojku mezi přítlačnými válečky '30, 30', . když je . první . přítlačný váleček 30 v odvalovacím styku s měřicím válečkem 22 a druhý přítlačný váleček 30’' mimo záběr s . měřicím . válečkem . 22. Pružný spojovací . člen 78 je vyroben . například 'z polyuretanové 'pryže. Provedení' podle obr. 8 je jinak podobné konstrukci z., obr. ' 7, takže není třeba je podrobněji popisovat.
Na obr. 9 je znázorněno šesté provedení odtahovacího a ' měřicího . ústrojí podle ' vynálezu, které se vyznačuje pohonem přítlačného válečku 30. Pohon sestává z ' hnacího· válečku 80 kotoučového tvaru, který je upevněn na jedné straně . přítlačného válečku 30 a otáčí se tedy kolem kolíku 32, kterým je přítlačný váleček 30 . uložen na vodorovném rameni . 28b lomené páky 28. Dolní . rameno 28a lomené páky 28 je uloženo na pevném ' hřídeli 26, takže lomená páka 28 . se natáčí mezí první a druhou úhlovou polohou působením . solenoidem ovládaného válce 34 a napínací pružiny 36, jak bylo popsáno v souvislosti s obr. 1' až 3.
Hnac-í váleček 80 je vyroben z pružného materiálu, například polyuretanové pryže, a ' má větší průměr než ' přítlačný váleček. 30. Část obvodu . hnacího válečku 80' . přečnívá tedy radiálně' přes. okraj přítlačného válečku. 30 a je neustále .v odvalovacím . styku s pláštěm měřicího válečku 22 na hřídeli 24 nezávisle na úhlové poloze lomené páky 28, která nese .· hnací váleček 80. Hnací váleček 80 kotoučového tvaru je v odvalovacím styku s měřicím válečkem. 22 a ' zachovává si svůj kotoučový tvar, když je lomená páka 28. ve své první úhlové poloze, kdy přidržuje přítlačný váleček 30 v . jeho' první relativní poloze mimo záběr s měřicím válečkem 22, jak ukazuje obr. 9. Když se lomená páka 28 . natočí kolem ' pevného hřídele 26 do druhé úhlové polohy a přítlačný váleček 30 se tedy přemístí do druhé relativní polohy, kdy · se odvaluje po měřicím válečku 22, je dolní část hnacího válečku 80 pevně přitisknuta na horní plochu měřicího válečku 22, takže se pružně· deformuje a při tom se neustále odvaluje po měřicím válečku 22. Průměr hnacího válečku 80 kotoučového tvaru je proto třeba zvolit tak, aby se mohl hnací váleček 80 odvalovat po měřicím válečku 22 v uvolněné nebo místně nezdeformované formě, když je přítlačný váleček ·30 v první relativní poloze mimo záběr s měřicím válečkem 22, · aby však se přítlačný váleček 30 mohl dostat · do druhé relativní · polohy, kdy je v záběru s měřicím válečkem 22, když je hnací váleček 80 kotoučového tvaru těsně přitisknut na měřicí váleček 22 a na své dolní straně deformován. Protože přítlačný váleček 30 se obvykle pohybuje mezi první a druhou relativní polohou pouze o nepatrnou vzdálenost, může být průměr hnacího válečku 80 kotoučového tvaru jen nepatrně větší než průměr přítlačného válečku 30. Obvodová rychlost přítlačného válečku 30 je z tohoto důvodu prakticky stejná s obvodovou rychlostí hnacího válečku 80 kotoučového tvaru a tedy s obvodovou rychlostí měřicího válečku 22, zejména · tehdy, když se hnací váleček 80 kotoučového tvaru odvaluje po měřicím· válečku 22 v místně deformovaném stavu, kdy se poloměr deformované části · prakticky rovná poloměru přítlačného válečku 30. Třebaže byla v předchozím textu popsána konstrukce, kdy hnací váleček 80 kotoučového tvaru je upevněn na přítlačném válečku 30, může být podle potřeby uložen na měřicím válečku a rotovat společně s ním. V tomto případě má hnací váleček' kotoučového tvaru, připevněný k měřicímu válečku, značně větší průměr než měřicí váleček, a je · neustále · v · hnacím záběru s přítlačným válečkem; když se přítlačný váleček dotýká měřicího válečku, hnací váleček kotoučového tvaru je ve své horní části pružně deformován a nuceně přitlačován k přítlačného válečku během · celého měřicího cyklu.
Obr. 10 ukazuje sedmé provedené odtahovacího a měřicího zařízení podle vynálezu, které představuje obměnu konstrukce z obr.
9. Zatímco podle obr. 9 je přítlačný váleček 30 poháněn měřicím válečkem · 22 odvalovacím stykem, vyznačuje se provedení z obr. 10 tím, že přítlačný váleček 30 je po oddálení od měřicího válečku 22 poháněn z vnějšího· pohonu podobně · jako v provedení podle obr. · 6.
Podle obr. 10 slouží k pohonu hnací váleček 82 kotoučového tvaru z elastického materiálu, například polyuretanové pryže.
Hnací váleček 82 kotoučového tvaru se neustále odvaluje po přítlačném válečku 30 a rotuje kolem hřídele 84, který je rovnoběžný s osou · otáčení · měřicího válečku 22 a přítlač- ného · válečku 30.· Hřídel 84 je · připojen · k neznázorněnému zdroji pohonu a · je poháněn neustále během provozu tkalcovského stavu vhodnou · · rychlostí a · ve · stejném smyslu otáčení jako měřicí váleček 22. Hnací , váleček 82\ kotoučového tvaru · je umístěn. · a dimenzován tak, že se odvaluje po přítlačném válečku · 30 v místně deformovaném · stavu, když je přítlačný váleček 30 v první relativní poloze oddálené od měřicího válečku 22 a je pevně přitisknut k hnacímu válečku 82 kotoučového tvaru, a je v . odvalovacím · styku s· přítlačným válečkem 30 v normálním kotoučovém nezdeformovaném tvaru, · když je přítlačný váleček · 30 ve druhé relativní poloze v záběru s měřicím válečkem 22 během měřícího cyklu. Průměr a modul pružnosti hnacího válečku 82 kotoučového tvaru je třeba zvolit · s přihlédnutím · k poměru rychlostí otáčení hřídelů 24 a 84 a poměru průměrů válečků 22 a 30 tak, aby hnací váleček 82 kotoučového tvaru poháněl přítlačný váleček · 30 obvodovou rychlostí rovnou obvodové rychlosti měřicího válečku 22, · a to zejména tehdy, když se přítlačný váleček 30 přestaví do odvalovacího styku s měřicím· válečkem 22 a hnací váleček 82 · kotoučového tvaru je · v normálním nezdeformovaném stavu. Pohon přítlačného válečku 30 podle obr. 10 je tedy tvořen hnacím · válečkem 82 kotoučového tvaru a hřídelem 84, který nese · tento · hnací váleček · 82.
Na obr.· 11 je znázorněno osmé provedení zařízení podle vynálezu. Zatímco · v · předchozích provedeních bylo použito soustavy protáhlých pružných spojovacích členů, spojovacího členu trubkového tvaru · nebo . . deformace schopného válečku kotoučového tvaru, slouží v provedení podle obr. 11 k pohonu · přítlačného . válečku 30 řemenový · převod. Podle obr. 11 sestává tento · řemenový převod · z hnací řemenice 86, která je · upevněna na jedné . · straně měřicího válečku 22 nebo s · ním · tvoří jediné těleso a · která se tedy otáčí kolem osy · hřídele 24 společně . · s měřicím · válečkem 22, a z · hnané ·· řemenice 88, která je připevněna · na boční stěně . přítlačného válečku 30 nebo s ním tvoří jedno, těleso a otáčí se tedy kolem kolíku 32 spolu s přítlačným válečkem 30. Dále obsahuje řemenový převod průtažný řemen 90 z pružného materiálu. Řemen 90 běží překřížené přes hnací řemenici 86 · a hnanou řemenici 88, takže hnaná řemenice 88 se otáčí v- opačném smyslu než · hnací · řemenice 86. Řemen 90 má předem · stanovenou normální délku, když na něj působí normální · napětí, a · je průtažný přes normální ' · délku, · působí-li na něj přídavné napětí. Řemen 90 se · protahuje oproti normální délce, · když se přítlačný váleček 30 nesoucí hnanou řemenici 88 přestavuje do první relativní polohy, kdy je · oddálen od měřicího válečku · 22 nesoucího · hnací řemenici 86. Když se přítlačný váleček 30 přemístí· z první do druhé relativní polohy, kdy se dotýká měřicího válečku 22, nabude řemen 90 opět· svou normální délku. V obou
199 1Т stavech přenáší řemen 90 hnací sílu z hnaeí řemenice $0 na hnanou řemenici 88 za přěďpSkiaďu, Že hfiaéí řemenice 80 se otáčí, takže příiiáčtiý váléčěk §0 je ňětíStálé poháněn během provozu.stavu. Ptimčr průměrů obou řemenic 88, 88 má být volen tak, aby výsledná obvodová rychlost přítlačného válečku 30 byla v podstatě stejná s obvodovou rychlostí měřicího válečku 22.
Na obr. 12 až 15 je znázorněno deváté převedení odtahovacího a měřicího zařízení podle vynálezu. Zatímco dosavadní konstrukce podle obr. 1 až 11 obsahovaly к pohonu přítlačného válečku nebo válečků přenosovýchprvků schopných pružné deforma6e, obsahuje zařízení podlé obr. 12 až 15 samostatnou spojku pro přenos kroutícího ffi&riiěfliiú, kťéřa jě tVOřOila tuhými žaftfra jí* cím 1 členy, ktere šě vžájétíitiě ; βοΗ/Βϋjí při změně polohy přítlačného válečku vůči měřicímu válečku. S výjimkou těchto přenosových prvků pro přenos kroutícího momentu je provedení podle obr. 12 až 15 podobné konstrukčně provedení z obr. 1 až 3, a obsahuje tedy hnací váleček 80’uložený otočně ne pevném rameni 48 čepem 52. Stejně jako v obr. 1 až 3 je přítlačný váleček 30 uložen otočně na .kolíku 32 na lomené páce 28, ktěřá je výkyvná kolem pevného hřídele 28. Přítlačný váleček 30 je pohyblivý mezí první relativní polohou, kdy je mimo záběr s měřicím válečkám 22 na hřídeli 24, a druhou relativní polohou, kdy sé dotýká horní Částí měřicího válečku 22; a to výkyvným pohybem lomené páký 20 mezi první a druhou úhlovou polohou kolem osy pevného hřídele20. Pohyb lomené páky 20 mezi první . _ a druhou úhlovou polohou je řízen pohonem, který může být tvořen sůlenoidém ovládaným válcem 34 á pružnými prvky, například neŽflázdrněnOu pružinou odpovídající pružině 30 pódle Obr. 1. Hnací váleček 50 je neustále v odvalovacím styku S horní částí měřicího Válečku 22, který rotuje rychlostí úměrnou hebó jinak vázanou s pracovní rychlostí sta. vu, Hnací váleček 50 tedy rotuje kolem své osy obvodovou rychlostí, která je stejná s obvodovou rychlostí měřicího válečku 22. Přítlačný' váleček 30 má stejný průměr jako hnací váleček 50 a otáčí se tedy obvodovou ’ rychlostí, která v podstatě odpovídá ob vodová rychlosti měřicího válečku 22.
Na přítlačném válečku. 30 je upevněn výčnělek 92, který s ním může tvořit jedno těleso 'a který vyčnívá z jeho vnitřní stěny rovnoběžně s osou otáčení přítlačného válečku30 směrem к sousední boční stěně hnacího válečku 50, který je uložen vedle přítlačného válečku 30. Výčnělek 92 je s výhodou umístěn v blízkosti obvodu boční stěny přítlačného válečku 30. Analogicky, к výčnělku 92 pa přítlačném válečku 30 má hnací váleček 50 dvojici rovnoběžných výčnělků 94, 94’, které jsou* od sebe oddáleny a vyčnívají rovnoběžně s jeho osou otáčení od jeho boční stěny směrem к protější boční stěně přítlačného válečku 30, Oba výčněi>89 ký 94, 94’ hnacího válečku 50 jsou vzdáleny Stejně od průměru jeho kruhové strany, který je s nimi rovnoběžný, jak ukazuje obr. 15, á jsou umístěny vůči obvodu hnacího válečku 50 ták, aby polohou odpovídaly poloze Výčnělku 92 na přítlačném válečku 3Q, jak ukazuje obr. 14 a 15. Přítlačný váleček 30 a hnací váleček 50 jsou vzájemně umístěny tak, že výčnělek 92 na přítlačném válečku 30 se může pohybovat mezi stěnami rovnoběžných výčnělků 94, 94’ na hnácím válečku 50, jak je dobře vidět z obr. 12 a 13. Vzdálenost mezí výčnělky 94, 94’ a jejich délka se musí zvolit tak, aby se mezi nimi a podél nich mohl pohybovat výčnělek 92 bez deformace a bez nebezpečí uvolnění, když se přítlačný váleček 30 přemístí vůči hnacímu válečku 50, to. znamená mezi první a druhou relativní polohou vůči měřicímu Válečku 22, jak je patrno z obr. 13.
Když je během provozu lomená páka 28 v první uhlové poloze a solenoidem ovládaný válec 34 je vybuzen pomocí ovládacího zařízení se vzorovou kartou, je přítlačný váleček 30 v první relativní pploze oddálené od měřicího, válečku 22. Přítlačný váleček 30 se tedy nepatrně nadzdvihne ze své původní polohy, kdy jeho osa otáčení ležela v přímce s osou otáčení hnacího válečku 50; když tedy výčnělek 92 na přítlačném válečku 30 a výčnělky 94, 94’ na hnacím válečku 50 jsou náhodou ve své nej vyšší poloze, jak ukazuje obr. 14 a 15, a když přítlačný váleček 30 se otáčí podle obr. 14 ve směru pohybu hodinových ruček a hnací váleček 50, poháněný měřicím válečkem 22, rotuje podle obr. 15 proti směru pohybu hodinových ruček, dotýká se výčnělek 92 přítlačného válečku 30 radiálně vnějšího konce 'výčnělku 94, který leží na zadní straně výčnělku 92, jak ukazují přerušované čáry na obr. 13. Když se přítlačný váleček 30 a hnací váleček 50 otáčejí ve směru a proti směru hodinových ruček podle obr. 14 a 15 z uvedené úhlové polohy, klouže výčnělek 92 na přítlačném válečku 30 radiálně směrem dovnitř po vnitřní straně výčnělku 94 na hnacím válečku 50. Výčnělek 92 se tedy dotýká střední vnitřní částí výčnělku 94, když se oba válečky 30 a 50 natočily o 90° z úhlové polohy, kdy byly výčnělky 92, 94, 94’ v nejhořejší poloze podle obr. 14 a 15. Když se oba válečky 30 a 50 dále otáčejí, pohybuje se výčnělek 92 na přítlačném válečku 30 radiálně směrem dovnitř oproti středu boční strany hnacího válečku 50, a dotýká se radiálně vnitřního konce výčnělků 94 na hnacím válečku 50, když se oba válečky 30 a 50 natočily do úhlové polohy, když jsou výčnělky 92, 94, 94’ v nejdolejší poloze. Potom se výčnělek 92 postupně pohybuje vzhledem к boční stěně hnacího válečku 50 к výčnělku 94’ na své přední straně, a současně к radiálně vnějšímu konci výčnělku 94’, když se oba válečky 30 a 50 dále natáčejí směrem do počáteční úhlové polohy podle obr. 14 a 15,
.. ·.'. 14 ./; ' :Výě^^lekc92-°na'ái^řít^láčí(^ř^'řHýá3H^íi« W šeř¾πB¾едéiůU(tS^a^Uj1ÝttíťV^lйa -kluži nžm -žιeOít!-kJ^йitttb0WoЪcbWovΏó¾ёO ných hýčnělkn'·-94--nebi' - 94', riáhnaCímtváléčku ' 50, -a ;tr;VzávisΓosti ha' úfílbvě’polť:iže: výčnělku! OŽ vzhledem^ ' k 'boční - straW-hná--čího ' - Válečku - 50;- když - jé -příťlaenýVájёCéi0 3^'Wp^h^t'i^¢^lt^tiliníEэMoi^'gV^iи^(^;Wi^i^r OS mě^iiCímválžČ^l^í^íqqs^PřítTáčiiř^^^^lBCéKf s® jeledVi!néйStáleponánёn‘ИÍCaΌínl·Vá'1eёkem 50 káběrem- výčnělkn-oq, '94'a-84, - -Г-ШУ^ otáčení -přítjáČhé^í^Ó - Válěčkíl - - 30 Mlížt vjeďné--přímce - s - osou- OHřičďňí - indc-íhO ováléčfeů/ -.
jjQ- (Π игЖ’л 9K VOR A© jiiovx - íSIfrfi Oč.- iíTleb ^«К^-ЙЙ! -páka-- 28 - natočí ž- -prvnído-drUWŽ .U·hl¾Vž'prlrh'V.<^nSrběníffiϊ Sílý pnužiny á''kι^^^ž' :'iéiřsriehΌϊd(эm·(jl^Váá^tnnýválée 34 -7ó^^ЙnžěnέΨe§UIδCířm<^<úíčйKkámí Vzorově karty,-'přimiští - se - - přítlačílý - -válθččeií-зo-dr druhé - relativ’hí<-p'otóhy--kdy je - ' v'-zábě-nu--sihěřfcčtin. vá16^61022^^7: jeho - osa -otáčení -lžži^-vjё&nž-í -přítoěé-P rsrύШiCént-'»nav’ éího-válečku -50;-jak -ukázujé- obrM2;wVýčněR lek. - 92 Wrpřítlčh^(^iS -vinečku· -30- še-tetvdr- týk! '«vtOtřniř -štěnn:|výCnělku^ 94- na
Óo^hakže - 'piíílCaбϊϊý< válecθk;kЗO-'_ jepbMňίknnnaclm·válžCkém'í·ЗOia'ΌďValttje ' sé po^ěřlcím-Válečkn -22. - j, 2:’ · r: М'з 21 í o / ížTe;/šáriiÓ2írejmé,--že' vzájemně - -rovnoběžné. výíi'ělk7'94y9n’’'m0hob;mýť vytvorθýymíšte popsaPéoó : prnvedenl9naí-vnltiní brCní Stěně htíacíhO'vělččku-í30;,' - a.výčnělek-Wkterý Jí póhyblivý - mezi- -hnrni;- může - být- . výtvořemna Vhfffiíí' - -№^ϊ stěně-hnacího· váteeKu - 501Ж tNČ -obri-ie - a - 17 - je - znázorněno ídešářé -pío»védim ódta·ho'Vácí'hr -a měřicího -ust¢<rji.pr^jí ; le'v^ý^n‘Síěž^,’k^téré- je - obměnou '-porvírdeй^zi obř,; :-Í2- áž- '15· 8° vpzníιбcjelšθ - -řemenovým přévrďěm, - který -pohání- hnací - -váleček- pd hříděre -pohánějíoinr - měřicí- -váleček.· -Ráme7 Wý -převod - jé/an4^]llrglC^k^ýš -řemenovým - - přeš vodém -podle-obr-4-®- -5 -a - jé-proto-označen stejnou- - vžtahbvoύ'(<značkou-:5β.·'Remžnrvý převbd -^e^^e^štáváz - nnβof-iamenloé:5^t^J - ro-tйOoЙaS^říř^^Miq4/nošb®eíйn - -měřlrí!- válečdkWh -ihi^i^ě:;řem€^nm0‘ ββ, .tóržBrot^ojan čepů -‘52 - néšÓ^c0íi|rJl^ia^il'vΐιečžk - 50ítKmen -éí^^^íh^Hi№I^řekřte^rSCliiáϊŘ^íběftia Mtoie cem'VÓ8 - atfi'o -tak;-že- hnací --řemenice-W-po' hánaňá ад9d6¢eeiадβйθío^uёfйé-. mřicí-válm dek 22/S’e-Ptá#' - dpahVnež- -1та№й: - řemeni? čé - -^('?>rЫěr- - m'ezi ШОтУ- --obou qřemniátB,^ří^2ntlbbáfiž,0oIЙltaЙДab^hnátó>l¾Πleπiv ce- eBnobánKá^háCh-řeménail 50-í rychlostí', -ýřítOOho- -Válečku 3D 'О^ПоРатогМп· ý PÓIos!' ' - - ŤdvnOuí -' obvodové řycrflOští λjйěřiCl^σVáiěCki^:22nΉna0^1^ířeme^ řftcětřOimůžmbýťupenhháb mymthřiřicm-fivá· 4feiifiu-22%ě6-&'JŠsfií^^^ é0« - á^thnt^íán^l^jMíéíi9ю¢^oíVírnk^JýJγ^úgevnι- nď.-ná-hnáčímwáž^clku'-58^600-8^10-)0^6 tvóntňdnO;těieW.,!OdtWnhníiáiměřéni!Ú2^ ^9#%« ·V;tr^nrtó1-ίžaří¾eníí·přΰbil·^áípddobně' nako- v1 Wízení-p0dle-:óbnk-12-už:l5,- „ Ю1 11188Ηι6Β1'jjétp(r^1iЙ^10^í¾gi^ϊ^<vá^t. oa ňv»· ' -Obr.'· 58- ‘'znázorňuje - 'jždénй^0téo iprovedení' rttanrvaoínr ' a měřicího Ustrojí - podlé - vynáι-тш ж - ·. : -ή,ηíWíí . wdřprowdfefpeišttaKí- - obměnou/Ustno·· · )íspí5p^s^£^Sřgn©:;9'íš®»WtsiJO^ti^s - sbř.eWWW & oběáhaj^přftláčnýsýáteěekřSffioítíMímiýivýěq tfOě®M^^k-.M^iíi^.WMekfi5®W¥NÍt8WBíýěa-. ma·-novnoběžnýmil·':- VýčněHky, - S494ynetíižzMbfráa9VýčWk‘T28nát-^tííaíÓi^«dAlH&U- '. /SOíéWÉÓi^JdděítÉ^í^tééí^Éavéderít' ůstfr.oJÍÝpodlé vynálezu isě-vyznaču.]éApohoněmi, . Weic#feli® hnací - válečtk 'ílMSuVáděnndS -notákniho -pohy+ tíWVněštaohriacíhoí 'zdřojój- a-nalogidkvja- kostiýto. - popsáno visodfeísinttisooaíri o&rEUiy;· tvoťícPpohmhnaoího^VálečkUM&MsoiCprota . označený - nds©br.i 18kstejnými - vztahovými . zníútóMbWkaíňanobáíeiŘv órfonbbljji-íi. ůnoíf- - - <-fipotjjřsíotiinn^ť^s^c^ioblah^ertpohtQziiúiabíhhí-vÍK lěříkwSOhiřlMei - - e4.tpoháněný' meznázonněnýmvnějšínr-pohonem; -a/*utlcá^É^ným· - ' naŮfájBeiŮtt válečkem ,/50/r.nvnnběžně й fitostómn-otáčiení měřicího· válečkuj,'.přítlačnéhoóválečkuiSfl'' ashnacihOi vtnskku-iStfm-pri-inánní/lMiai^Sváe leček-Uo,- -který - jekutoten ^ájvněňa hřídeli· 64-a íijenva>ýfcittafa»i záběru- s.e-í.sukundártóm' hnacím-- - váieěkesi - - 58’· p-rnměn inprimářníhp hnaoího.válečkuuBepía-Volíí.s,přlblédnntím kf.p^cm^W^uurj^iěhlE^iÉ^t^i-'-£tíy^£e-^í'l^tíó^t^řil'je!2íatM ® iipOfflělw.ÍpKiitórU 9meMQíHGn.váUřkmří2.aa ' . přctiačnčhoíVálékk^i^i-B^riók» - -aby - se- přEtač? tíJE válečček-30--otáčel здЬюШодицВвУС^Ш''': nůvnóulóbvodtívé-ry chlast! měřicího - válečku 223qKdyŽumáí ! sskuntářití hnací -váleďM v - pódstatě.stejný průměib jakco-přít-Jí&iiý.váT leček íSQHnUsbibýt- -©n^ěnnjVánílhtohV . cíhoriválečkii 88 zvolej fca&oabyrJebůobWQt .
dová-rychlost- hylá/stej-ná- - wefíe losťí - -měřicího- -válečkwíáJU -protože,-- sekwv· dáШínftπaΰlqý&éičeЫ5β rotMjícííbřÉlftčným. - - . válečkem-SfcSnnkstejnna-obvoQwrirPhlpat · jako-přimánní - Ů¢ío^íařSl$^čSйit%^^^QtйlWjl^cá sevpobsekundárním; hnacímvvá^liř^k^!j^^e.D.í'raja .
a©tbn íisíipirnq -znnzorhujíxdvvnnattýiýhíoi· - - _ né-jprQved£?ní-o-rtaaorvcШo.ka апЙШЙ&си stroj^jfHadli^ túoИ^®lewří¢íinc!ci- dosud; popsaná--provedení --podle/obr,- .iq-sa&Íl&saiá№ffiHÍ<é ěujt-žeKm^énaíi-ímč- - Ж®№ШпУ·· -(iel.ečSfe:t30 к α^^1nвKtí^^^llβČě^(-S^lйV^oцe^<iúnOabbfíjílVj^wtT · sledku· ípiošňéhoí - záběru!· mezi/ výčnělky --92» 94i-át.-B4ř- na- a^isctKto^iii^iálĚlĚáphĚicďebiRr^ilpstí 'Č&^lě^4^óbfó^<lbdtá3f№iBpápWKč^ea%Bfl!m ?:;¢ei«enóvýmpřeý^<te^йíjй¾^itdVιQří*ira®iβ₽^ř;::.'.'?.'k Janotoezh Ynějšim -lštttoáižú-: válečkem-.8O'k)mámnt-i-/piO 'pohyb' př-íilačnf^r · ho - - válečku.;.30..do - - vйilvryéftOi3tУfcKvή- 3r,Vů lí'vrvéhr·-stvku: ShraěHGÍím 1ШйёкЙЙоЯ9П ňářtmMQbnóS- 2 -ax2nij^přítla^ýwl8WjM neséň' - Ubílienou - - Qu^tHř^tei^í^-Mxv^^yxsá riej^^bjO^wníi-t^^íW^nbohěpolpbau · na.WO-lM -jenža .jddřottnfó&inýns' -pěvntmiiiMWlwWMtduoímoiuěmčč-nříáliW , qq.homenáíípáka .Wjnáhdolní :-rarřlэnrϋíq8a,,;k·teiré . je-připojené k--přédníaшl/krncl·-píatu ž2!sαlenr)idйш>avládanéhp.váiGe cá^-rώм^ii^ík^]l^iC^i½iJá¢^Jkílía-'* pnaM- pružině 3&.--4 H^t^iníí·
28b lómenž Ίθ^ě^iCžm!ttil^:n^ť^!e-ιlwir^íC^l^ϊ^i^^l^1laй^í^ýlV^áil1ňfik. l3iИ.tb^lc^r^¢^^lbýrnatkoííkukaapiímdotmě.fjako jV prcwedení-podleíObr.-l-až:;3,- й Inuód· nrío[ 2«. ..
-V1 -provédeM -p<rdl^rл^l^ru^ílítelciqpajβj;*flále . 9:· - . ' y'. '· ·.
1<О.8Ш
- , ’ ' - ; ' _ - . .
- 'jedftfóřážkoýbašhnact. Mlénleloaiií . . otočnou společně· й ύ&έ&ΐβ^^μΚ Wýb ťe>; r ою&ОДгпу š®ří(№®124 . a-Zfl a> jé!{přlpoj<eKíkŠB 'zdrbjWpo* „ '-- honu 100. Dvi^i^<^iaážkbvá'svtožeóái řemenice 102' jé i. otočné/ ulbžéna? ná ipeynémi-hřídelii. 26 ai léÉI jv jétoě'.přím€'éné i bnaeřířémienřcíaOOi . PUM íemeiniílWí>ibaeííflík»(eaaihMb'cíí®erte»i©i 9O3W vl0ženúK^.ěmehláÉ^:si^(^Í^!ttíkclfi'žee· Vtažená ~ řěmentóeOZ^rothjeAkolemíOsy-pevnéhomMddIie''2^2^is^éí;í^n^íieúw^|^!H^ý^fiti!|'ió^ii^£^5^^í^iS'h^^<i^i^iEěk ' / pod]^iK.vo^^i^jj^'l9, qkdýžqeHhhaeí 'řemienlce-96 . pdhánčnaZeeíddnQje.lOOipřes .hfil^)®i^ídnai:p
H^^žžájsmtáo poldha lot^(^u j^éE^-^nice9ti „aH102 jé-pejú® 1 aнHJh^l^«^mh£ue^I^oe^iií^l^tггh^cii^í^<^i^ιh^^o:sá
- ' měřicího ústrojí se' ' neměhí. PřevodιοΙΙ.ΙΌΚ-.
sápujejedhodrážkoveu . ПР'апри^ететсгТО^ ‘-..-· křeIás^¢tШjéskdlEtn^:kotfkJu*21hešhu^iJflhi^^^(Š·'.
ttečnýtVáeefielcdO úLlBžiÝď sl^¢íjIéé^a^oviii&ja1Ch vl0žená-řem0nicežlQejjHnnhhá:řemenlce''lM jSúpudl -upevněna' ;hái.t^(^i^l^^£n^těněiřpřítll^t^ného Válečku 3.0 . tielhói «s-ním it^)řLidno>stělé!i& MthSěmĚ^И!^ι^íío^O8fěёeйvQltёлhУ|ež^^^Iié;IЙEm^ť^^ 'nioeráHO^^ZitaShna^^iS;wiaídqe 104 tak, žé'. hna-. ná5ΐřЁmec&№rcs0нΌtίá<бíeckόlemιi^ϊ^(|ííi^ιυcβ2<'iιyě sh^iěntipOl^iybit-jd^t^i^itWý^f^ljil^i^^íč.eC^^Sppdlh OBř. iuptznb v (Otpifótém'smyslu,páž měřicí vále_ / . . Cek ýKbi-VjdnS drážce dvoudi;ážkové!hlože/ né řemeeied 1021 je. iĚedÝiiti^ibtftípÉnní reme-n 106 ’ a' ve druhé drážce drjuh:^rlřemen'\108,· jak teцoátrn.Qzztjméénauzí. ob-řK.' 20- íSpd.jení .mezi /·--. ?d'ítojam pohonil <4Qft'i ús' přítlačným'rválečkemi je·, tedy tvořeno . hřídelempOa qspejettymi.se gd.r1am®jAlQ,v B)na'híclřeménipíi 1,881^10^1^ ' nprj^^iSijd^iis Sš.prvnímrřemieiiemrlOrfl/svložeí· nquď&miDeíviĎZ. rotují-cLna' pevném·· hřídeli 26# dEцUým!řemenθm'08-ahbnanQ^.l·'řem'^tniGi . inrbmlt^ei§^'32i .ufožénémřv hQ^iW^m.q^od^j^c^v^i^íémeirameniíúie-b flomětaéi ' PáÝ pE.Ý.' . ' . kye2®& [OS ,0c] ij?íe9.išv oííáriímb·· .yHiid ' s-nSi' '
... . i^IXd^£βs^)iáhPin^ύi.tPáka/^2t přemístí do·první
P úhtooévpQlohy.vvy buzením . 'ójenaideníoiuiá? ' /'v 'aPéhQí. vá1ce-34 íУянй'sle^dЦ«tϋnб8tαйinlhOiizáh sáhu . ústrojí 'se . vzorovou kartou,) které loje .//,-/ §ppč^é^íí)títl^í^y^ú..Í®l®^1^0Čl^ci s@i·цpletlš&yrBíЙUЙÍek'
-- 381 hp^Řc&w$Wto;4kOj mWrtnmiKsotem ./,'/ tOsPpéHOéhp takž' přítilačnýeVá.;
leček 30 se · přemístí . do první relativní ipůj lp.hyšfSMiátoé ed '^mraiílt^йtaprjв®ďЖtcrliáJZá- .
. i^č^; lemwftPtóo [íteiφ }Céérдаfeeěшйleei ípódleiobri/W proti 'tH'phbthuйlaθДjpp·ýpp rmučenhotamí osy peypriOěrŇdeii Jíto imtaman&iatejn^M' ..... 'Уяrl№^-c^lpéliílPtWαlltlbiri^sŘ<taé^(pék^i^^8a^^fóq D^I^lll^i:remr^^I^^ДJ^f^·;6le^'^^δak\pe1Sι^tl^l6^ep^Θáίá-. /7 něn vloženou řemenicí 102 a tedy dále pohání hnantu řemenici 104: V důsledku toho . .../. '/,//./,-.
séb^HieiaěíiýiivtáieěeííiíStfiqieaétátóoĎíáěíídád měřčímžváléčkěm . žkrdKtíýž WSídtiěhálpáká ' 28' 'natočí do ' 'deUёiШhloýé~;lpйlOlhýi0P)nódi buzení-solenoidii hVládajíČíhO' váliec'34) přemst . se . přítlačný váiečekoeo do . druhénréi' l'atívШ'O0llohýb.a' -tó^<edef se í-ao odvalovacího étýku-š-měřiěími v^leč^l^é^m^2 3 * 22) jak·' ukážu je ' :O^ϊ^.^^^зjιι^eiéĎlí^U^?ýeemй^nzιh^'Jiséθtaйc^lяeι^^5 * * *mйl©di.·o^taйéít^be.. 19W1směIιá.-0hhy.bu кРвйо' :
vých ' ruček . kolem osy pwnёhh)D·heidé-l6 ϊ-26 a. neustále přenáší ! hnací· SílU.-žeyIhŽéné . ’ řemenioC.1023ha hnanou’' řemenici ΐό4.' Poměř pйϊmll®í^íitiϊ^h^oíciíěй^^mнice ’ 96lΐ.'vlhžěй,év řeme-. riieěBMSq ' ánihnané teeméiíícё·104' j ' třeba > zvolit . k poměrúiгустейн otáčení' hřídelů aHWa-' ki poměru průměrů ’ měřj^(iЙi®!'V^З^«ё.Čků;ΐ.§22j<:as.0eítla,č:néhh . váleč^k^i^,E3^;i‘(cabý' oeí¢Iačtíý--válečИϊ'.30' ' -ro-' , towlsoibýóďpvdu '.>Гмйф«^5?1Р>5 rovnOb^.' ' OhVo- .
. dóvé’-rychlosti·· měřchoi válečků; 22ΡϊΙ 9Ш . v ' jakékoli . relativnr φO10zё'·^.-0řϊtla$¾éhCS válečkůs' 'З0^oi^¢^pos^í^ťíβ]^l^^(hVedefíitphdleo é0e0 £1!9 a '' 20 ' ' se' ' tedy vyznačuje tím, ' ·. že ' pohon/iná' V(i½<oWИmú]ňl ' lιh^<^^^vátelbй^lliφ0^t]tlйného válečku 'Í3O,] ;ailti^VýkÝVhýms' púhtiBemmáruhéi ho ' řemene' 10.8- . a ' hnané ' .'řemenice' 104 kůlem.. hS^J^.ií^W^f&i.tt¢ιolž^ž^É^I^tt'a^mйn(th^i¾ё^^]^02^^JWίвS ' . .0 hZ ' íořéd'chhzihn prijůSú9йyol^ý^^'áУJžel' -.odtahovací a 'měeici.. í^ílřojísOdléteí'v&ii ' mi 1'Уýhhdnéy vpíř výroběHVýsKckse^&aMtriích tkanin;protožs.Wltl'ačilý·'.váteéЙk-iё-Udrž'O» vá^riaV·! rotačním' 'ó&hýbwiběhejm úotórfuhíkěfeě' ndťáhovacího-a mёřtehlbSйštrojínřij№.hθlIsSlálé oOhátóěnό íl^l^ivtíd^or^óíMPl rýohl^c^E^tř; r hdohvídateci obvodové ' . - rychlostí' . měei.cihh válečku, ' takže na ' nit l-séveenhu.ímeZi) & měřičím. .. ·. . \ válečkemiběhem ( jědnht^liУý®h’ ' měřicíchs a . W tahovacích cyklů';ήeptsobΦ<brždici Γsíla/eklé- '. .á rá' 'by .mOhl»' pndk .vyvolat '':zkrácen.e..hdmeeehéqdélkyí útku;. přetržení эhitě.hěbhípeetrZeйi jednotlivých .vlttkěňv Prdtože· .mimo·to útková . nit 'hdmeeo№áná ac# 'odtahovÍHa’Í ústrojím-podle-vynálezu ' leží .eobu^í. na
'.válečků,emění třeba provádět ..složitou, a . . časově· . náročnou ' operaci' sohč’ívajiči ' ve 'Zaváďeníγúlkú «meái «přítlačný/'® Xměřicí yálečéks ' Konstrukce ' žaM^^níto^^^díle. vynálezů; . kílerá,гйia.tíieé'me^n'hvý’ I¢peěyhdj se i liší ,bd i d®í sa^vadníc.hαžá‘řizeníts w^t^e^r^ý^m^iíikoly HoíS. kríótáčení eemenic. 1:tiěimtwysnkými1Iý'd:lU№l* mňnenírtřeba mazání aávfedy není nebezpečí; že by-se tkampa/zašpinila iOiejemu'’’ “a * i b t)a.T!eěb.áže-:veoeédc^t^i^2i^m^:r^é.®^Uibylať.obošána _ yíš0uVis-lostir йш-УДсп^зу . řada] ppovédentústrni· ' jí>i^ι^(^^l^e vyhálézí^/ 'nentVyihátez-ňalaiO!(prol veděpí. - ometena lzeгjejéI^ι^žnř·:a^^l^í^^ř^t^\^í1fίE /

Claims (16)

1. ' Zařízení' k .. odtahování' 'a . ' odměřování útku pro tkalcovský . stav, obsahující .. alespoň ' jeden' měřicí . ' váleček, ' rotující . kolem vodorovné' . osy/rychlostí ' vázanou s pracovní rychlostí . stavu, . alespoň jeden 'dvouohlohhvý ' i^i^í^^lačný váleček, ' otočný kolem '.osy. rovzvůNOB-··. ' · . -' , : 'VYNÁLEZU .·.. : .,· · ..· neběžné s ' ' osou .měřicího .válečku, '''.nastavi; ... . telný . nastavovacím ústrojí ' do záběrné ' a - .oddálené polohy .vůči měřicímu válečku -a ’'.po-.
haněný ’ stejnou rychlostí''' jako ' měřicí váleček, . vyznačuji'ci '. se· ' tím, že. v . pohonu .. příj. '„tlačného.válečku .· '(30) ..je ' upravena . samo-
23 . - ’ 24 ' ‘stavná . spojka - pro -přenoskrouticího mámentu -na,- -přítlačný - .váleček (30). - - nezávisle na jeho .'poloze - oproti. měřicímu-válečku- -(22).
2. žřZení-' - podle -- - bodu - · 1-, - - vyznačující - -se tím, -že- - samostavná - spojka sestává - nejméně z- Jednoho:'- deformo.vatelnéhO dílu,- - který je - v trvalém -záběru- - s - přítlačným· - válečkem - (30) a-je- - pružně- déformovatejný - v - závislosti - - na pohybu přítlačného-válečku - (30) ' - mezi - záběrnou - a - oddálenou polohou.
3. - Zařízení - - podle - bodu'. '1,- - vyznačující - -se tím,- - že pMtlιanný^V^áιёěe.k(3^^))jés^fo^]бn!нι* mostavnou-spojkou --s- hnacím' - válečkem· -(50), jehož - - osa- -je - rovnoběžná - s - -osami přítlačného- válečku (30) - ' a- měřicího.- -válečku: - - - (22) k- pohánění- přítlačného válečku .. -(30) - během odtahování a odměřování -útku. - -
4. -Zařízení - - podle - bodu - - - 2 - nebo ' - 3,- vyzna- čující- se' tím, - že .--samostavná- spojka- sestává alespoň --z- jednoho - pružného - -spojovacího čle- . nu (54,.- 78·), -který'-je - rovnoběžný s-osou -přítlačného válečku- - - (30) - -a - -měřicího - -válečku (22). v . . .. ...
,
5. - Zařízení - - podle -bodu . - 4, - - vyznačující· - - se tím» - že - pružný-- spojovací -člen- - - (78) . je - válcový. - - - - '-. . λ . . - ' =' . - ' -
6. - Zařízeni - - podle - - bodu- 2,- - vyznačující - se tím». - ze- - hnací- váleček - - (50) - je v -trvalém --záběru-s- měřicím --válečkěm-(22-). -
7. Zařízení - - .podle:' -bodu - - .3,- vyznačující ' -se ..
tím,- ..že - ke - - hnacímu - válečku- - (50) je připevněna- hnaná . řemenice - - (60), -spojená:-překříženým - .-řemenem-- (82) - s -hnací.- řemenicí.-- (58)upevněnou- - na hřídeli ' (24) -'měřicího - válečku (22). , . v ..-/
8. Z^í^-ízení podle bodu- -6, - vyznačující .-se ' tím, - - že - hnací - váleček - (50) -a -přítlačný- --váleček - (30) - mají stejný.průměr.
9. - Zařízení - - - .podle - bodu-3,: vyznačující se. tím, že hnací váleček - (50) -. je v - záběru- -s-pri.márním - - .hnacím-. . válečkem- -(66) upevněným na . - hřídeli - - - (64) - - - spojeném- --s - vněj.ším--pohbnem, -přičemž -smysl otáčení primárního hnacího - vátečku- - (66)- a -měřicího válečku . '(22) je stejný. v .
10. Zařízení podle bodu - 2, -vyznačující se tím, . že - deformovatelný díl- sestává- z- kotouče -(80, 82) - z pružného materiálu, - který je ‘ uložen otočně na ose rovnoběžné- - - s osou otáčení . měřicího . válečku . (22) - a . - je- .místně deformovatelný- v -závislostí - na záběrné -a- oddálené - poloze1 přítlačného válečku (30).
11. -Zařízení --podle bodu 10, . vyznačující se tím, že -kotouč - -(-80) - z --pružného -materiálu- ;je- - připevněn- - k - boku - přítlačného' .Válečku (30), - má- větší- průměr-a -je v . trvalém- záběru ' s. - měřicím - válečkem -(22).
-
12. - Zařízení podle bodu 10, vyznačující se tím,- -že ' kotouč (82) z pružného materiálu je-uložen- nad přítlačným válečkem - -(Mh dotýká se -jeho obvodu á jéhb hříůbl - {84)je-spojen s -pohonem stavm . <
13. - Zařízení - podle- bodu - É, - vyznačující se . tím,- . Že- -k - boku - - přítlačného válečku (30) jé připevněna- hnaná řemenice (88) - a k -boku měřicího - válečku (22) je připevněna -hnací . řemenice '- (88), přičemž obě řemenice. (.86,
88) - mají - menší, - průměr než-příslušný- váleček (22, 30) - a jsou spojeny zkříženým řemenem - (90) z elasticky průtažného -máte· riálu, jehož neprotažená délka odpovídá záb.ěrné- -poloze- přítlačného- válečku (30) s -měřicím válečkem - (22). - . -
14. ^^j^í^^ení : -podle . . bodu 1 - se dvěma - - pří- tlačnými - válečky, vyznačující se -tím, že - oba přítlačné -válečky (30, 30') jstm' uleženy vsála-sebe na osách rovnoběžných s osou otáčení nejméně. jednOhO měřicího - válečku - (22, 22’),· jsou - nezávisle nastavitelné do záběrné a Oddálené- polohy vůči měřicímu - válečku(22,. -22’) -a jsou spolu - spojeny- eamostaynouspojkou k - pohonu -toho přítlačného válečku (30, 30’), - který- je oddálen' - od měřicího-válečku - - (22,-. - 22’), - - prostřednictvím . druhého přítLa-čňěho- válečku - (30, - .30’),; -který je- v záběru -s - - měřicím ' -válečkem - - (22, .22’),- stejnou obvodovou rychlostí. —
15. -'Záifó^hí--pbdlé -bodu -14., vyznačující se tím, - že oba přítlačné válečky - (30, -30’) mají stejný průměr. .
16. '^^'ř^žBhí-podle-..bodu'··. -3,- - vyznačující - se tím, -že' - -SamoeťavnáSpbjka- sestává z výstupku (92), který je . upevněn na vnitřním boku přítlačného· válečku -(30) - nebo . hnacího válečku- (50), -pružně zapadá mezi dva výčně'1- ky - (945-94’)' ' - -upevněné -na- vnitřním· protllehlém - boku 'druhého - válečku - -(50, .30) - - a-je-' vkluzném záběru - s vnitřními plochami - výčnělků (94, 94’) ve všech - vzájemných- po- lehách přítlačného válečku - (30) -a hnacího „válečku- (50)._ ' 17. -Zazení podle bodu 16, vyznačující se tím, že výi5ňÍnky(94,-94-j· jsou kolmé k- boku válečku (30, 50) -a rovnoběžné - š- jeho -svislým- průměrem. - *' 18. Zařízení -podle -bodu li vyznačující s_etím, že na ose přítlačného válečku (30) je vedle -něj - nasazena - hnaná- řemenice- (104) spbjéná-řémeném (108) s -vloženou řem^ničí (102), - nasazenou na pevném hřídeli (26)- a . poháněnou-přes hnací -řemen - (106)-a- hnací řemenici- (9_6) ze zdroje- pohonu - (100)._ _
CS753353A 1974-05-15 1975-05-14 Weft thread take-off and metering device CS199589B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP5420674A JPS5317704B2 (cs) 1974-05-15 1974-05-15
JP5420574A JPS531868B2 (cs) 1974-05-15 1974-05-15

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199589B2 true CS199589B2 (en) 1980-07-31

Family

ID=26394953

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS753353A CS199589B2 (en) 1974-05-15 1975-05-14 Weft thread take-off and metering device

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4000762A (cs)
CA (1) CA1020432A (cs)
CH (1) CH592179A5 (cs)
CS (1) CS199589B2 (cs)
DE (1) DE2508111C3 (cs)
FR (1) FR2271158B1 (cs)
GB (1) GB1489304A (cs)
IT (1) IT1029920B (cs)
NL (2) NL160344B (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4074730A (en) * 1975-09-22 1978-02-21 Nissan Motor Company, Limited Weft-yarn drawing-off and length-measuring apparatus of weaving loom having weft selector means
JPS5488354A (en) * 1977-12-20 1979-07-13 Nissan Motor Apparatus for selectively measuring warp yarn length of loom
AT363394B (de) * 1978-11-24 1981-07-27 Saurer Ag Adolph Verfahren zum abziehen des schussgarnes bei webmaschinen und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
IE52692B1 (en) * 1981-02-05 1988-01-20 Brintons Ltd Production of patterned fabrics
US4479598A (en) * 1982-08-05 1984-10-30 Genicom Corporation Friction feed tractor
FR2593157B1 (fr) * 1986-01-17 1988-11-04 Benson Sa Dispositif a galets presseurs pour un systeme d'entrainement d'un support d'impression sur une machine d'impression.
JPH01280048A (ja) * 1988-05-02 1989-11-10 Toyota Central Res & Dev Lab Inc ジエツト織機のよこ入れ方法および装置
NL9100028A (nl) * 1991-01-10 1992-08-03 Hoogovens Groep Bv Draadtransportinrichting.
JP3710430B2 (ja) * 2002-04-05 2005-10-26 キヤノン株式会社 シート材給送装置及び画像形成装置
US7849772B2 (en) * 2005-04-07 2010-12-14 Sandvik Intellectual Property Ab Rotary cutting apparatus comprising a cutter drum and an anvil drum
CZ298600B6 (cs) * 2005-08-05 2007-11-21 Technická univerzita v Liberci Zarízení pro prohoz útku prošlupem tkacího stroje
KR100993503B1 (ko) 2008-08-22 2010-11-10 주식회사 케이티엠 직물 제조장치의 실 공급장치
CN103668722B (zh) * 2013-12-25 2015-07-01 青岛铠硕纺机有限公司 喷水织机无风机机械测长装置

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2662556A (en) * 1949-04-02 1953-12-15 Ceskoslovenske Textilni Zd Y Device for weaving of fabrics
US2990092A (en) * 1954-10-08 1961-06-27 Clevite Corp Tape drive mechanism
US3140633A (en) * 1959-02-14 1964-07-14 Manchester College Of Science Laying of yarns or filament by means of a high velocity feed means
DE1279746B (de) * 1964-07-17 1968-10-10 Vyzk Ustav Matemat Stroju Antreib von bandfoermigen Aufzeichnungstraegern
US3370618A (en) * 1964-11-21 1968-02-27 Elitex Zavody Textilniho Thread dispensing apparatus
GB1208021A (en) * 1967-01-25 1970-10-07 Newmark Instr Ltd Improvements in or relating to yarn supplying means for knitting machines
CH473048A (de) * 1967-08-28 1969-05-31 Heberlein & Co Ag Lieferwerk zur Förderung von Fäden, Garnen oder Zwirnen in Textilmaschinen
US3701608A (en) * 1969-04-19 1972-10-31 Sadao Sanjo Textile-forwarding units with pressure rollers operable jointly and individually
DE2016184A1 (en) * 1970-04-04 1971-10-14 Kreimer, Theodor, 4412 Freckenhorst Weft feed for a jet loom
FR2087760A5 (cs) * 1970-05-29 1971-12-31 Cit Alcatel
CS152234B1 (cs) * 1971-07-14 1973-12-19
US3833028A (en) * 1972-06-19 1974-09-03 Ici Ltd Measuring apparatus
US3776282A (en) * 1972-07-10 1973-12-04 Vyzk Vyvojovy Ustav Vseobe Method of and apparatus for metering and storing weft yarn for intermittent insertion into the shed of shuttleless looms
GB1430374A (en) * 1972-08-10 1976-03-31 Teijin Ltd Apparatus for measuring lengths of weft for insertion in a shuttleless loom

Also Published As

Publication number Publication date
FR2271158B1 (cs) 1978-02-03
FR2271158A1 (cs) 1975-12-12
NL160344B (nl) 1979-05-15
DE2508111B2 (de) 1979-07-19
NL7502466A (nl) 1975-11-18
DE2508111C3 (de) 1980-02-28
US4000762A (en) 1977-01-04
NL160344C (nl)
DE2508111A1 (de) 1975-11-27
CH592179A5 (cs) 1977-10-14
IT1029920B (it) 1979-03-20
CA1020432A (en) 1977-11-08
GB1489304A (en) 1977-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS199589B2 (en) Weft thread take-off and metering device
CN210140312U (zh) 一种织带缠绕装置
SU485604A3 (ru) Основной регул тор
US2115737A (en) Process and apparatus for measuring running webs
US4750659A (en) Device for drawing a web into a webfed machine
TW508341B (en) Yarn delivery device on a textile machine, and belt tensioning device for this purpose
CZ202798A3 (cs) Zařízení pro tvoření perlinkového okraje, zejména pro tkací stroj
US3760609A (en) Fabric pull-off mechanism, particularly for circular knitting machines
CN101994188B (zh) 提花链整经机和用于产生提花链的方法
US4125131A (en) Fixed driving connection between a guide roller and delivery roller of a loom
CN203653863U (zh) 一种织机卷取装置
US6186187B1 (en) Cloth moving type pile forming apparatus
CN1916256B (zh) 一种张力控制装置
US467036A (en) Island
US2476274A (en) Yarn feed and control mechanism
WO2003010374A1 (en) A yarn pull-out machine
US2100680A (en) Thread delivery device for warp knitting machines
US3810493A (en) Tension regulating apparatus for loom
US3931939A (en) Thread supply device for textile machines
CS213366B2 (en) Appliance for feeding the thread in the shuttleless loom
KR20010019800A (ko) 섬유기계용 원사변속공급장치
CN111823706B (zh) 一种纺织面料印花机
SU907100A1 (ru) Механизм подачи нитей основы круглой основов зальной машины
US72362A (en) Improvement in looms for circular weaving
US1930371A (en) Circular weaving loom