Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Device for collecting,assembling and distrubuting the obbjects

Classifications

B65G47/5113 Devices for discharging articles or materials from conveyor  and distributing, e.g. automatically, to desired points according to unprogrammed signals, e.g. influenced by supply situation at destination for articles first In - First Out systems: FIFO using endless conveyors
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS198128B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Janne R E Wahren

Worldwide applications
1972 SE 1973 DE GB FR US CS IT YU SU JP

Application CS737253A events

Description

(54) Zařízení pro sbírání, shromažďování a rozdělování předmětů
Vynález se týká zařízení pro sbírání, shromažďování a rozdělování předmětů, které se při výrobním procesu přemisťují po kontinuálně pohyblivých dopravníkových tratích mezi oddělenými pracovišti, tvořeného jednak dopravníkem, který je veden tak, že je vytvořena nekonečná šroubovicová smyčka, která je tvořena nad sebou upravenými závity, a každý závit smyčky má dva úseky pro přímé vedení, uspořádané jako vedení v kolejnicích a navzájem spojené se zakřivenými konci části vedení pres vratné kladky, jednak zařízením pro provádění přepravy mezi dopravníkovou tratí a dopravníkem.
Při hromadné výrobě předmětů, a to zejména předmětů o malých rozměrech, je v mnoha případech účelné dopravovat předměty na nepřerušovaně pohyblivých pásových dopravnících mezi jednotlivými opracováváními místy. Protože však nelze zpravidla uskutečnit opracování předmětů v jednotlivých opracovávacích místech v přesně shodném taktu, je známo- vytvářet operační mezisklady opracovávaných předmětů.
V takovém případě je velmi důležité, aby toto mezioperační uložení bylo provedeno tak jednoduše a pružně, jak je to jen možné, což dosud nebylo.
Vynález si klade za úkol vyřešit tento problém použitím o sobě známých smyček dopravních pásů a jejich uspořádáním v systému kontinuálně pohyblivých dopravních drah výrobního zařízení.
Tento úkol se podle vynálezu řeší zařízením, jehož podstata spočívá v tom, že dopravník je vytvořen jako kloubově spojený článkový řetěz s malým třením, přizpůsobeným pro vychylování ve vodorovné a svislé rovině s články, které jsou upraveny pro záběr v hnacích kladkách pro pohon řetězu, přičemž každá část na konci smyčky článkovaného řetězu je vedena přes vratné kotouče, které jsou volně otočné kolem prostorově svislých os na příslušných vratných koncích, přičemž šroubovicová smyčka je vytvořena se vzestupnou fází a vratné kotouče pro vzestupný úsek jsou uspořádány souose s vratnými kotouči pro- sestupný úsek.
Článkový řeítěz zařízení přitom může být poháněn proměnlivou rychlostí.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu je vstupní dopravníková trať spojena s článkovým řetězem v jeho spodní části a výstupní dopravníková trať v jeho horní části pro nadzdvihování sesbíraných předmětů.
Šroubovicovou sběrnu smyčky lze připojit k dopravníkové trati různým způsobem a v určitých případech je výhodné, aby přímá část šroubovicové smyčky procházela po boku dopravníkové trati.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na několika příkladech provedení, ve. spojení s přiloženými výkresy.
Má obr. 1 je znázorněn schematicky půdorys příkladu provedeni zařízení pro sériovou výrobu předmětů, které se při výrobním procesu přemisťují po dopravníkových tratích, přičemž v tomto* zařízení jsou použity šroubovicové smyčky podle vynálezu na obr. 2 je též schematicky příklad provedení šroubovicové smyčky v nárysu, na obr. 3 je znázorněna šroubovicová smyčka při pohledu z užší strany a na obr. 4 táž šroubovicová smyčka při pohledu shora, na obr. 5 šroubovicová smyčka se vzestupným úsekem podle vynálezu, na obr. 6 tato šroubovicová smyčka při pohledu shora a na obr. 7 řez šrubovicovou smyčkou podle čáry VII—VII z obr. 5.
Na obr. 1 je schematicky znázorněno zařízení pro hromadnou výrobu malých předmětů, například automobilových součástek nebo podobně. Předpokládá se, že velikost těchto· součástek je taková, že je možné je účelně přepravovat lehkými pásovými dopravníky v procesu jejich výroby. Opracovávání předmětů se uskutečňuje zpravidla výlučně na automatech. Přitom vzniká potřeba shromažďování opracovávaných předmětů po každé výrobní operaci ve variabilním vyrovnávacím skladu. Z tohoto vyrovnávacího, popřípadě mezioperačního skladu se předměty opět odebírají ve vhodném taktu a podle potřeby se rozdělují i na větší počet současně vedle sebe pracujících dalších opracavávacích míst. V některých případech může být žádoucí, aby se předmět nadzvihl na dopravní dráhu, která je uspořádána nad dalším opracovávacím strojem, a z ní se potom přesunul působením síly tíže к dalšímu cpracovávacímu místu. Opracovávané předměty přitom opouštějí stroj ve spodní úrovni, přičemž před dalš m procesem opracování je zpravidla třeba přesunout opracovávané předměty opět vzhůru.
U znázorněného příkladu provedení se neopracované obrobky přivádějí dopravníkovou trati 10 cu pi vílího pracoviště A. Po opracování se převedou předměty na spodní dopravníkovou trať 11, která může být popřípadě sběrnou drahou pro připojení dalších, prvnímu pracovišti A odpovídajících pracovišť. Ze spodní dopravníkové tratě 11 se přivádějí předměty na spodní část sběrné smyčky 1. V tétoi sběrné smyčce 1, která je podrobněji popsána v dalším, se obrobky shromažďují a vedou se po šroubovicové dráze směrem vzhůru. Sběrná smyčka 1 má vlastní pohon a rychlost jejího* pohybu lze přizpůsobit okamžité potřebě. Z horní části sběrné smyčky 1 přecházejí předměty na horní dopravníkovou trať 12. Je samozřejmé, že jsou zde také upraveny neznázorněné orgány pro připojování nebo odpojování sběrné smyčky 1 к dopravníkovým tratím nebo od nich. Po horní dopravníkové trati 12 se pohybují předměty dále к dalšímu pracovišti B, které potom opouštějí po spodní dopravnílwč trati 11 spodní dopravníková trať 13 je připojitelná к další sběrné smyčce 2 v její spodní části. Předměty opouštějí další sběrnou smyčku 2 na její horní části dopravníkové trati 14, která je přímá. Od této horní části dopravníkové trati 14 vedou dále rovnoběžné odváděči dopravníkové trati 15 a 16, které jsou uspořádány к paralelně pracujícím pracovištím C a D. Spodní dopravníková trať 19 přivádí předměty na sběrnou smyčku 3, kde jsou již uvedeným způsobem skladúvány a odkud se horní dopravníkovou tratí 28 přivádějí doi pracoviště E, odkud se předměty vedou dopravníkovou tratí 21 na sběrnou smyčku 4.
Z horní výstupní části dopravníkové trati 22 sběrné smyčky 4 se předměty přivádějí к současně pracujícím pracovištím F, z nichž je na výkresech znázorněno toliko, jedno, a odtud se obdobně jako u další sběrné smyčky 2 vedou sběrnou dopravníkovou tratí 23 ke spodní části následující sběrné smyčky 5. Ta pracuje ve své funkci sběrné smyčky zcela stejně jako sběrná smyčka 3 a přivádí předměty přes další pracoviště G, H, J prostřednictvím dopravníkové trati 25 do dvojité sběrné smyčky 6, 6’. Dopravníkoková trať 25 se připojuje ke spodní části vzestupného úseku 6 dvojité sběrné smyčky, odkud se přivádějí předměty dopravníkovou tratí 26 na sestupný úsek 6’, dvojité sběrné smyčky. Ze spodní části dvojité smyčky 6, 6' se potom dostávají předměty dopravní drahou 27 ke konečnému sběrnému místu
K.
Sběrné smyčky lze podle potřeby připojovat к připojeným dopravníkovým tratím nebo je od nich odpojovat. To se uskutečňuje obvyklými orgány, jako jsou štěrbiny nebo klapky. Rychlost pohybu pásu sběrných smyček lze přizpůsobovat okamžité rychlosti práce obsluhovaných obráběcích strojů.
Na obr. 2, 3 a 4 je schematicky znázorněn příklad sběrné smyčky, která je vytvořena jako· šroubovicová smyčka 38. Tato smyčka má kloubový dopravní pás, který lze ohýbat v rovině dopravy a v rovině na ní kolmé a který je opatřen nástavci pro záběr s hnací kladkou, čímž se zajišťuje posun pásu v jeho dráze. Jak je patrno z obr. 2 a 4, kloubový pás je vytvořen jako určitý počet smyček uspořádaných nad sebou. Každá část šroubovicové smyčky 30 má například dvě přímkové boční části, které jsou navzájem spojeny zahnutými koncovými úseky, přičemž tyto koncové úseky jsou vedeny vratnými kotouči 40. Vystupující horní úsek se pohybuje po· hnací kladce 46, která s pásem zabírá a kterou lze pohonem 33 uvádět do rotačního pohybu s nastavitelnou rychlostí. Z hnací kladky 46 se pohybuje pás přes vratný kotouč 34 do klesajícího úseku
I
6 a odtud se po obratu v místě 36 zavádí přes další vratný kotouč do spodního· závitu šroubovicové smyčky 30.
Jak již bylo* uvedeno v souvislosti s popisem obr. 1, může například horní část pásu vycházet ze smyčky a vytvářet tak její prodloužení, čímž se umožní připojení šroubovicové smyčky 30 k většímu · počtu připojovaných dopravníkových tratí. Je samozřejmé, že lze obdobně .uspořádat i spodní konec šroubovicové smyčky 30.
Na obr. 5, 6 a 7 je znázorněn další příklad provedení sběrné smyčky se vzestupným úsekem 41 a sestupným úsekem 42. Sběrná smyčka má vě-tší počet vodicích kladek 40, které se volně otáčejí kolem dvou svislých os X — X. U znázorněného· příkladu provedení je na každé ze svislých os X — X upraveno pět takových vodicích kladek 40 nad sebou. Vzestupný úsek 41 sběrné smyčky je na obrázku znázorněn plnými čarami. Mimo to- sběrná smyčka má sestupný úsek 42, který je na obrázku znázorněn čárkovaně. Směr pohybu kloubového dopravního pásu, je znázorněn šipkami. Při pohledu ve směru pohybu dopravního pásu přichází dopravní pás nejprve do vodorovného vstupního úseku 49 a prochází vodicím ústrojím 50. Odtud se pohybuje pás (viz obr. 7) šikmo vzhůru a přivádí se- ke spodní vodicí kladce 40, na obr. 7 vpravo uspořádané svislé ose X — X. Po· této vodicí kladce 40 se pohybuje, jak je to patrno· z obr. 7, ve směru hodinových ručiček. Potom se smyčka navíjí ve směru hodinových ručiček vzhůru vždy na objednu uspořádanou vodicí kladku 40 až k horní rovině smyčky. V této horní rovině přechází smyčka úsek 43, který je znázorněn čerchovanou čarou z nejvyšší · pravé vodicí kladky 40 na nejvyšší levou vodicí kladku 40, · tak jak je to· znázorněno na obr. 6. Přitom je veden dopravní pás ve směru proti hodinovým ručičkám kolem posledně uvedené vodicí kladky 40 [viz obr. 6), načež prochází smyčka ve směru proti hodinovým ručičkám dolů po každé druhé vodicí kladce 40 až k pravému vodícímu ústrojí 50, znázorněného- na obr. 5, a odtud přes vodorovný úsek 44 na hnací kotouč 46 pohonu 47. Odtud se vrací dopravní pás opět vodorovně úsekem 45 k vratnému · válečku 46 a zpět do vstupního· úseku 49. Připojení k dopravním drahám se účelně uskutečňuje na vstupním úseku 49 a na vodorovném úseku 44. Je zcela jasně patrno, že sběrná smyčka podle obr. 5 má velmi kompaktní konstrukci, a to tím, že · je u ní prakticky v jednom prostoru uspořádán vzestupný úsek, přičemž jak vstupní, tak i výstupní dopravníková trať mohou být uspořádány ve stejné rovině této· sběrné smyčky.
Je samozřejmé, · že lze uskutečnit mnoho< různých obměn tvaru a připojení sběrné smyčky. Tak například je možné vytvořit sběrné smyčky jako jednoduché nebo dvojité, lze vytvořit vývody, v různých vodorovných rovinách a ve velkých mezích lze měnit počet závitů smyčky uspořádaných nad sebou. Tím lze vyhovět různým požadavkům na úložnou kapacitu, výšku svislého přemístění a možnost různého připojení.

Claims (4)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Zařízení pro sbírání, shromažďování a rozdělování pi^edmětů, které se při výrobním procesu přemisťují po- kontinuálně pohyblivých dopravníkových tratích mezi oddělenými pracovišti, tvořené jednak dopravníkem, který je veden tak, že je vytvořena nekonečná šroubcvicová smyčka, která je tvořena nad sebou upravenými· závity, a každý závit smyčky má dva úseky pro· přímé vedení, uspcčádané jako· vedení v kolejnicích a navzájem spojené se zakřivenými konci části vedení přes vratné kladky, jednak zařízením pro provádění přepravy mezi dopravníkovou tratí a dopravníkem, vyznačené tím, že dopravník je vytvořen jako kloubově · spojený článkový řetěz, přizpůsobený pro vychylování ve vodorovné a svislé rovině s články, které jsou upraveny pro· záběr v hnacích kladkách (46] pro· pohon řetězu, přičemž každá část na konci smyčky článkového řetězu je vedena přes vratné kotouče (40), které jsou volně otočné kolem · prostorově svislých os na příslušných vratných koncích, přičemž šroubovicová smyčka je vytvořena se vzestupnou a sestupnou fází a vratné kotouče (40) pro vzestupný úsek (41) jsou uspořádány souose s vratnými kotouči (40) pro sestupný úsek (42).
  2. 2. Zařízení podle, bodu 1, vyznačené tím, že článkový řetěz je pohánltclný proměnlivou rychlostí.
  3. 3. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že vstupní dopravníková trať je spojena s článkovým řetězem v jeho spodní části a výs-tupní dopravníková trať v jeho· horní části pro nadzdvihování sesbíraných předmětů.
  4. 4. Zařízení podle bodů 1 až 3, vyznačené tím, že přímá část šroubovicové smyčky je upravena po boku dopravníkové tratě.