CS197206B2 - Method of refining trigliceride oils,especially removing resinous parts - Google Patents

Method of refining trigliceride oils,especially removing resinous parts Download PDF

Info

Publication number
CS197206B2
CS197206B2 CS761570A CS157076A CS197206B2 CS 197206 B2 CS197206 B2 CS 197206B2 CS 761570 A CS761570 A CS 761570A CS 157076 A CS157076 A CS 157076A CS 197206 B2 CS197206 B2 CS 197206B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
oil
acid
water
added
temperature
Prior art date
Application number
CS761570A
Other languages
English (en)
Inventor
Hendrik J Ringers
Jacobus C Segers
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of CS197206B2 publication Critical patent/CS197206B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11BPRODUCING, e.g. BY PRESSING RAW MATERIALS OR BY EXTRACTION FROM WASTE MATERIALS, REFINING OR PRESERVING FATS, FATTY SUBSTANCES, e.g. LANOLIN, FATTY OILS OR WAXES; ESSENTIAL OILS; PERFUMES
    • C11B3/00Refining fats or fatty oils
    • C11B3/02Refining fats or fatty oils by chemical reaction
    • C11B3/04Refining fats or fatty oils by chemical reaction with acids

Description

Předmětem vynálezu je způsob rafinace triglyceridových olejů, zejména odstraňování pryskyřičných podílů těchto olejů.
Triglyceridové oleje jsou velmi cennou surovinou. Sestávají převážně z triglyceridů mastných kyselin, avšak obvykle obsahují menší množství vedlejších složek, například barvicí látky, cukry, vosky, částečné glyceridy, volné mastné kyseliny a fosfatidy. Podle zamýšleného použití oleje je nutné některé z těchto složek co nejúplněji odstranit. Tato rafinace oleje je nákladným postupem, sestávajícím z většího počtu dílčích stupňů. Vzhledem к ekonomické důležitosti rafinace bylo v této oblasti vynaloženo mnoho úsilí jak pro zlepšení, tak pro zjednodušení rafinačních způsobů.
Obzvláště důležitou skupinu uvedených vedlejších složek tvoří fosfatidy. Fosfatidy je možno rozdělit ve dvě skupiny, totiž hydratovatelné a nehydratovatelné fosfatidy. Tyto složky triglyceridových olejů se často též označují jako pryskyřičné podíly. Odstranění nehydratovatelných fosfatidů vždy byl a stále ještě je velký problém.
Při obvyklém způsobu, jak se většinou v současné době provádí, se na surový olej nejprve působí vodou к hydrataci hydratovatelných fosfatidů, které je pak možno oddělit například odstředěním. Odstředěná‘směs fosfatidů se obvykle nazývá „lecitin“ a lze ji použít pro mnoho různých účelů. К oleji takto předběžně zbavenému slizu, který obvykle stále ještě obsahuje přibližně 0,5 % nehydratovatelných fosfatidů, se přidá kyselina fosforečná, čímž se nehydratovatelné fosfatidy přemění v hydratovatelné uvolnění iontů vápníku a hořčíku, vázaných na fosfatidy. Pak se přidá vodný roztok alkalického hydroxidu к odstranění fosfatidů а к neutralizaci volných mastných kyselin. Poté se takto vzniklé mýdlové složky oddělí od zneulralizovaného oleje odstředěním. Nakonec se olej obvykle bělí bělicí hlinkou a zbaví zápachu vodní parou.
Výše popsaný způsob má mnoho nevýhod. Za prvé, při neutralizaci je třeba dalšího množství alkálií pro zneutralizování kyseliny fosforečné, která byla přidána к přeměně nehydratovatelných fosfatidů v hydratovatelné. Za druhé, ionty vápníku a hořčíku, uvolněné z nehydratovatelných fosfatidů, vytvářejí nerozpustné fosfáty. Vyloučené fosfáty vápníku a hořčíku tvoří těžký kal, obsahující stržený olej, kterýmžto kalem se zanáší bubny odstředivek používaných к oddělení mýdlových složek od oleje. Z tohoto důvodu je odstředivky nutno čistit nejméně jednou denně, což má za následek výrobní ztráty a činí tento způsob velmi pracným.
Samozřejmě, že ztráty oleje stržením do kalu rovněž vzrůstají. Za třetí, fosfatidy, cukry, glycerin a jiné složky, přítomné v menším množství, se dostávají do vzniklých mýdel, což způsobuje obtíže při štěpení těchto mýdel. Při štěpení se k mýdlovým složkám přidává kyselina sírová, čímž se dosáhne oddělení volných mastných kyselin za vzniku vodné fáze. Tato vodná fáze obsahuje síran sodný, vznikající při štěpení mýdlové složky, avšak též polární fosfatidy, cukry, glycerin a některé z ostatních složek, přítomných v malém množství. Tato značně znečištěná vodná fáze se obvykle vypouští do odpadu, čímž se znečišťují povrchové vody nebo, je-li to zákonem zakázáno, je nutno je čistit, což zahrnuje použití nákladného zařízení.
Mnoho úsilí bylo vynaloženo k překonání těchto nedostatků. Avšak žádný z navrhovaných způsobů není natolik hospodárný, aby se ho běžně používalo v průmyslové praxi. Navržené způsoby zahrnují například odstranění pryskyřičných nebo slizovitých podílů oleje působením silnými minerálními kyselinami, jako jsou kyselina chlorovodíková, kyselina dusičná atd., s následným promytím vodou. Avšak silné minerální kyseliny mají škodlivý vliv na zpracovávané oleje a není jich . možno, .použít u . jedlých olejů. Kromě toho dochází u obvykle používaných technických zařízení, jako jsou odstředivky, k vážné korozi, způsobené těmito kyselinami. Dále bylo navrženo používat jedlých organických kyselin, anhydridů organických kyselin, vícesytných kyselin, roztoků detergentů, roztoků solí atd. jak ve zředěném tak i v koncentrovaném stavu pro odstranění pryskyřičných podílů, kteréžto návrhy buď nebyly prakticky proveditelné, nebo se jimi dosáhlo pouze nedostatečného odstranění pryskyřičných podílů. Zejména odstranění nehydratovatelných fosfatidů bylo spjato s vážnými obtížemi.
Nyní bylo zjištěno, že fosfatidy a jiné složky, přítomné v malém množství, je možno výhodně . odstranit ze surových triglyceridových olejů nebo z triglyceridových olejů zbavených slizu vodou, kteréžto oleje jsou prakticky tekuté při teplotě 40 °C způsobem, spočívajícím v . tom, že . se v oleji disperguje účinné množství značně koncentrované kyseliny nebo anhydridů kyseliny.
Předmětem vynálezu je proto způsob rafinace triglyceridových olejů, zejména odstraňování pryskyřičných podílů z triglyceridových olejů, které jsou kapalné při teplotě 40 °C, kterýžto způsob se vyznačuje tím, že se v oleji rozptýlí 0,001 až 0,5 hmotnostního % koncentrované kyseliny nebo anhyridu kyseliny o pH nejméně 0,5, měřeném při teplotě 20 °C v jednomolárním vodném roztoku, načež se v získané směsi rozptýlí 0,2 až 5 hmotnostních % vody, přičemž směs má výhodně teplotu pod 40. °C, a konečně se od oleje oddělí vodný kal obsahující pryskyřičné podíly, přičemž se směs oleje, vody a kyseliny udržuje alespoň 5 minut před oddělením uvedeného vodného kalu na teplotě pod 40 °C.
Je možno předpokládat, že se použitím kocentrované kyseliny nebo anhydridů kyseliny přemění nehydratovatelné fosfatidy v hydratovatelné. Po přidání vody a při teplotě pod asi 40 °C se fosfatidy pravděpodobně přemění v semikrystalickou fázi, která rovněž obsahuje kyselinu nebo anhydrid a před tím přidanou vodu, většinu látek na způsob cukrů, glycerin a přítomné vosky jakož i ionty hořčíku a vápníku, dříve vázané na nehydratovatelné fosfatidy. Po oddělení, výhodně odstředěním, tvoří fosfatity spolu s ostatními f obsaženými složkami . vodný . kal, který neulpívá na stěnách kovového oddělovacího zařízení, například na bubnech odstředivek, takže oddělování je snadné a není třeba častého čištění tohoto zařízení, na rozdíl od 4 běžných postupů.
Další výhodou způsobu podle vynálezu je okolnost, že použitá kyselina nebo anhydrid se oddělí z oleje spolu s fosfatidy. Proto se nespotřebuje další množství louhu navíc při neutralizaci oleje. Kromě toho, mýdlové složky získané po neutralizaci obsahují značně snížené množství fosfatidů; proto odpad, vznikající po štěpení, .obsahuje mnohem méně organických látek než při obvyklém rafinačním způsobu, čímž se sníží problémy s odpadními vodami.
Další překvapující skutečnost byla zjištěna při zpracování surových olejů, -obsahují- * cích rovněž hydratovatelné fosfatidy. Bylo dokázáno, že je možné použít mnohem menšího množství kyseliny nebo anhydridů než při zpracování olejů, zbavených předběžně slizu. Tato skutečnost naznačuje, že v tomto případě není nutné přeměnit veškeré nehydratovatelné fosfatidy, které se však přesto odstraní. Dobrou separaci, které se přesto dosáhne, je možno připsat určitému shlukování micel, jejich povrch je modifikován působením kyseliny. Je však třeba poznamenat, že takovéto teoretické vysvětlení nijak neomezuje rozsah vynálezu.
Je zřejmé, že důkladným odstraněním fosfatidů, vosků jakož 1 látek na způsob cukru, * hořčíku, vápníku a jiných složek přítomných v menších množstvích, kteréžto odstranění je umožněno způsobem podle vynálezu, se dosáhne značného zjednodušení v následují- , cím rafinačním postupu, to jest při neutralizaci, bělení a odstranění zápachu. Některé z těchto rafinačních stupňů je popřípadě možno vůbec vynechat.
Způsobem podle vynálezu je možno zpracovat všechny oleje, například sójový -olej, řepkový olej, sezamový olej, slunečnicový olej, olej z rýžových otrub, olej z pecek vína, kokosový olej, olej ze . semen bavlníku, podzemnicový olej, lněný . olej, kukuřičný olej, palmový olej, palmojádrový olej, světlicový olej, sialový olej, bambucký olej, atd.
Jako kyseliny je zásadně možno použít všech anorganických a organických kyše197206 lín, mající pi-Ι nejméně 0,5, měřené při 20 °'C v jednomolárním vodném roztoku, například kyseliny fosforečné, kyseliny octové, kyseliny citrónové, kyseliny vinné, kyseliny jantarové atd., nebo směsí těchto kyselin. Agresivních, korozivních a/nebo toxických kyselin se s výhodou nepoužívá. Je velmi výhodné použít jedlých kyselin jako je kyselina octová, kyselina citrónová, kyselina vinná, kyselina mléčná atd., poněvadž v tomto případě je možno kyselého kalu použít jako krmivá pro zvířata, a lecithinu, odděleného při rafinaci surových olejů, je možno použít například k přípravě emulgátoů pro potravinářský průmysl. Nejvýhodnější kyselinou je kyselina citrónová.
Značně překvapující je skutečnost, že kyselina nebo anhydrid, který se má přidat, téměř nezávisí na množství fosfatidů v oleji. Například při odstraňování zbytků slizu ze sójového oleje, předem zbaveného slizu, kterýžto olej obsahuje asi 0,5 hmot. % fosfatidů, se dosáhne s množstvím 0,3 hmot. % 50°/oního roztoku kyseliny citrónové vynikajícího odslizování. Avšak při odstraňování slizu ze surového sójového oleje, obsahujícího přibližně 2,5 hmot. % fosfatidů, se týmž množstvím a i mnohem nižším množstvím kyseliny dosáhne stejně dobrého odslizování.
Kyselina se s výhodou přidává v koncentrované formě. U kyseliny citrónové se obvykle přidává nasycený nebo téměř nasycený roztok, který odpovídá přibližně 50'% hmot, roztoku. Je samozřejmě možné použít méně koncentrovaných roztoků; dobrých výsledků bylo dosaženo použitím koncentrace v rozmezí 10 až asi 50 % hmot, s výhodou 30 až 50 % hmot.
Kyselina se výhodně přidává k oleji, když má olej teplotu nad asi 60 °C. Je možno použít teplot až 100 °C a vyšších, a výhodnou teplotou je 70 až 80 °C; dalším zvýšením teploty nad tyto hodnoty se již nedosáhne lepšího zlepšení. Též je možno použít teplot v rozmezí 20 až 60 °C, avšak doba, potřebná pro homogenní smísení kyseliny s olejem při tak nízkých teplotách je delší, obvykle se však dosáhne téhož stupně odstranění pryskyřičných látek.
Po přidání a po důkladném rozmíchání kyseliny s olejem, se kyselina ponechá po nějakou dobu reagovat s fosfatidy. Obvykle postačí doba styku kyseliny s olejem v rozmezí asi 1 až 20 minut, ačkoliv je možno použít i delších nebo kratších dob styku. Doba, potřebná pro rozmíchání kyseliny nebo anhydridu s olejem, obvykle postačuje pro proběhnutí reakce.
Přidá-li se kyselina při vysoké teplotě, ochladí se pak olej s výhodou na teplotu pod 40 °C, zejména na teplotu 25 až 35 °C, například ve výměníku tepla. Olej je možno ochladit až na teplotu 0 °C, pokud zůstane kapalný.
Výhodně po ochlazení směsi oleje s kyselinou na teplotu pod 40 °C se přidá malé množství vody, s výhodou destilované nebo dsmineralizované. Avšak přítomnost elektro. lytů, povrchově aktivních látek, proteinů nemá vliv na odstranění slizu, a tyto· sloučeniny se oddělí spolu s vodným kalem. Na druhé straně je vodu možno též přidat zatímco olej má ještě vysokou teplotu. Množství vody je s výhodou · pouze takové, aby se zhydratovaly prakticky veškeré přítomné fosfatidy. Malý nadbytek vody není na závadu; je však třeba dbát toho, aby přídavek vody nebyl příliš veliký, neboť by mohla vzniknout třetí fáze, což by mohlo způsobovat obtíže při následném odstřeďování kyselého kalu. Je možno použít velmi malého množství vody. Může však být obtížné rozptýlit takového malé množství homogenně v oleji. Množství přidané vody obvykle bývá v rozmezí 0,2 až 5 % hmot., s výhodou v rozmezí 0,5 až 3 hmotová %, zejména pak v rozmezí 1 až 2 procenta hmotnostní, vztaženo na množství oleje.
Fo přidání vody k oleji a po důkladném rozmíchání s olejem se voda ponechá ve styku s olejem za mírného míchání po dobu od 5 minut do několika hodin. U předběžně odslizovaných olejů je třeba delší doby. U předběžně odslizovaných olejů je doba styku s výhodou v rozmezí 0,5 až 2 hodiny, zejména pak v rozmezí 1 až 2 hodiny. Překvapivě bylo zjištěno, že u surových olejů se dobou styku v rozmezí pouze 5 až 20· minut již dosáhne dobrého odslizovacího účinku, i když se použije pouze malého množství kyseliny. Delšími dobami styku se obvykle nedosáhne žádného znatelného dalšího zlepšení, nejsou však na závadu. Tak jsou možné i doby styku v trvání několika dnů. K dosažení dobrého odstranění slizu je důležité, aby během doby styku měla směs oleje s vodou a kyselinou teplotu pod asi 40 °C, s výhodou teplotu v rozmezí 25 až 35 °C.
Nakonec se od oleje oddělí, výhodně odstředěním, vodný kal obsahující fosfatidy. Toto oddělování se většinou provádí při teplotě pod asi 40 °C, s výhodou při teplotě v rozmezí 25 až 35 QC.
Při teplotě nad 40 °C, zejména nad 50 °C se fosfatidy přeměňují v mesomorfní lamelární fázi, která se odděluje od oleje obtížněji. Ukázalo se však, že je možno usnadnit oddělování zahřátím směsí na teplotu v rozmezí 60 až 90 °C s následným bezprostředním odstředěním směsi, za předpokladu, že se zahřátí provede v dostatečně krátké době, aby se zamezilo přeměně fosfatidů v jejich vysokoteplotní fázi. S výhodou se zahřátí provádí za dobu nanejvýš 5 minut, zejména za dobu kratší než 1 minuta. Takovéhoto rychlého zahřátí je možno snadno dosáhnout pomocí běžného výměníku tepla.
Oddělené fosfatidy rovněž obsahují větší část původně v oleji přítomných sloučenin na způsob cukrů, glycerinu, iontů hořčíku a vápníku a jiných složek, přítomných v malém množství, spolu s přidanou kyselinou nebo anhydridem. Kyselina v kalu působí jako konzervační činidlo, takže kal nepodléhá biodegradaci. V případě, kdy se použije v prvním stupni postupu jedlé kyseliny, například kyseliny citrónové, je možno kyselý kal přidat ke krmivu pro zvířata a tím zvýšit jeho výživnou hodnotu.
Olej se pak může dále zpracovat známými rafinačními postupy, například neutralizováním, bělením a odstraněním zápachu. V těchto stupních se odstraní poslední stopy sloučenin fosforu, které nebyly odstraněny při odslizování. Následkem velmi nízkého obsahu fcsfatidů a jiných složek, přítomných v malých množstvích, v ' oleji po odslizování způsobem podle vynálezu, je možno v následných rafinačních stupních dosáhnout značných výhod, kterými je například: použití menšího množství alkálií při neutralizaci, čistší mýdlové složky, mající za následek zlepšené kyselé oleje, menší množství a čistší odpadní vody po štěpení mýdlových složek, použití menšího množství bělicí hlinky při bělení, žádné odbarvování oleje při odstraňování zápachu atd. Kromě toho se oleje, zbavené pryskyřičných složek, mohou skladovat po delší dobu bez zhoršení jakosti a bez vzniku usazenin ve skladovacích nádržích.
Po odstranění pryskyřičných složek se olej může proprat vodou, avšak obvykle toho není třeba.
Způsob podle vynálezu se může provádět po šaržích, avšak s výhodou se provádí nepřetržitě.
Na přiloženém schématu je znázorněno zařízení pro provádění výhodné obměny způsobu podle vynálezu. Olej ze zásobní nádrže 1 je veden do výměníku 2 tepla, kde se zahřeje na teplotu 70 |OC. Dávkovacím čerpad lem 4 se k zahřátému oleji přidá ze zásobní nádrže 3 i roztok kyseliny · citrónové 1:1. Tento roztok kyseliny citrónové se důkladně promíchá s olejem v mísiči 5, kterým je například odstředivý mísič. Směs oleje a kyseliny i citrónové se vede do nádoby 6, kde se ponechá za míchání po dobu asi 10 minut. Z této nádoby 6 pak směs protéká výměníkem 7, kde se ochladí na teplotu v rozmezí 20 až 25 °c, načež se k ní dávkovacím čerpadlem 8 přidá destilovaná voda. V mísiči 9 se voda důkladně promísí se směsí oleje s kyselinou citrónovou a vzniklá směs se pak vede do nádoby 10, kde se ponechá za mírného míchání po dobu asi 1 hodiny.
Konečně se pak směs rozdělí v odstředivce 11 na olej, zbavený pryskyřičných podílů, a na kyselý kal.
Dále uvedené příklady vynález blíže objasňují aniž by omezovaly jeho rozsah.
Příklady 1 až 3
K sójovému oleji, který se předem zbaví pryskyřičných podílů praním vodou o teplotě 70 °C, se přidá 0,3 % hmot, roztoku kyseliny citrónové, přičemž olej má teplotu 70 °C. Po 20-minutové době styku se olej ochladí na teplotu 20 až 25 °c a přidá se voda; směs se ponechá 1 hodinu v zásobníku a pak se odstředí'.
V příkladu 1 se odstředěný olej znovu promyje vodou a směs se ještě jednou odstředí.
V příkladech 2 a 3 je toto druhé praní vynecháno. Olej zbavený pryskyřičných podílů se zahřeje na teplotu přibližně 85 °C, zneutralizuje 1 až 2 N louhem, promyje a vysuší. Podrobnosti z jednotlivých příkladů a výsledky jsou uvedeny v tabulce I
Tabulka I
Příklad
Množství Množství vovody dy pro praní výchozí [ o/o hmot., po odstraně- olej vztaženo na ní prysk.
olej) podílů (hmot. %, vztaženo na
Obsah fosforu (ppm) olej po olej po odstraněníodstř. prysk. prys.
pod. pod. a po promytí zneutr. olej zneutr. a promytý olej olej)
125
128
118
22 4 — 4
29-4
Z výsledků v tabulce je zřejmé, že se dalším promytím, jak je popsáno v příkladu 1, nedosáhne žádného zlepšení.
Obsah fosforu ve výchozích olejích se poněkud mění, což platí pro všechny příklady, zejména pro ty, kde se popisuje zpracování extrahovaného sójového oleje. Jak je všeobecně známo, kolísá obsah fosforu podle původu, jakosti a dokonce i podle doby skladování oleje.
Opakuje-li se postup z popsaných příkladů za použití kyseliny octové, kyseliny vinné, kyseliny mléčné, kyseliny fosforečné, anhydridu octového nebo anhydridu propionového, získají se v podstatě stejné výsledky.
Příklady i4 až 6
V těchto příkladech, které byly prováděny v technickém měřítku po celý týden, se mění množství kyseliny citrónové a doby styku oleje s kyselinou citrónovou a oleje s vodou. K sójovému oleji o teplotě 70 °C, předem zbavenému pryskyřičných podílů, se přidá kyselina citrónová. Po době styku, jak je uvedena v tabulce II, se olej Ochladí na teplotu 20 až 25 °C a promísí se s vodou.
Po době styku s vodou, jak je uvedena v tabulce II, se olej odstředí. Pak se olej zneutralizuje při teplotě 85 °C 2 N nebo 4 N lou10 hem (20% nadbytek), načež se promyje a vysuší. Podrobnosti zpracování v jednotlivých příkladech a dosažené výsledky jsou shrnuty v tabulce II. Během týdne, po nějž zkoušky probíhaly, nebylo třeba odstředivkové bubny čistit.
Tabulka II
Výsledek tří dlouhodobých, týden trvajících pokusů s odstraněním pryskyřičných podílů
Příklad 4 5 6
50% roztok kyseliny citrónové, 0,3 0,15 0,3
% hmot., vztaženo na olej voda, % hmot., vztaženo na olej 1,0 0,5 1,0
doba styku kyseliny citrónové a 20 10 10
oleje, min. doba styku vody s olejem, min. 60 30 60
obsah fosforu ve výchozím ole- 124 99 99
ji, ppm obsah fosforu v oleji zbaveném 22 54 51
pryskyřičných podílů, ppm obsah fosforu ve zneutralizova- 3 12 9
ném oleji, ppm obsah fosforu ve zneutralizova- 0 16 3
ném a promytém oleji, ppm
Mýdlové podíly z neutralizace a prací voda z následného praní v příkladu 6 se spojí a rozštěpí kyselinou sírovou. Získaná - kyselá voda se podrobí analýze a porovná s kyse lou vodou z běžných rafinačních postupů za použití odstředivky. Výsledky analýzy jsou uvedeny v tabulce III.
Tabulka III
Složení kyselé vody Kyselá voda z běžného rafinačního postupu za použití odstř.
množství kyselé vody, % hmot., 17 30
vztaženo na olej
celkové množství mastných lá- 450 60+
tek v petroletheru, ppm
chemická spotřeba kyslíku, 5000 >15 000
PPm
glycerin, ppm 570 10 330
fosfor, ppm 150 __+ +
dusík, ppm 23 __+ +
SO42_ 1,14 ___4- +
+ celkový obsah mastných látek v etheru byl 1050 ppm; z toho vyplývá, že větší část mastných látek byla zoxidována a proto nerozpustná v petroletheru + + nestanoveno
Z výsledků v tabulce III vyplývá, že chemická spotřeba kyslíku a obsah glycerinu v mýdlových podílech sójového oleje, zbaveného pryskyřičných podílů způsobem podle vynálezu, jsou nižší než příslušné hodnoty u kyselá vody z obvyklého rafinačního postupu. Kromě toho- je množství odtékající kapaliny nižší o více než 50 %, je-li lecitin z prvního stupně 1 oddělen.
Příklady 7 až - 12
V těchto příkladech se zkoumá vliv různě vysoké teploty ochlazení jakož i množství vody, přidané při odstraňování pryskyřičných podílů, na stupeň odstranění pryskyřičných podílů.
Při všech těchto pokusech se 0,3 % hmot. 50% roztoku kyseliny citrónové přidá při teplotě 70 °C k sójovému oleji, předem zbavenému pryskyřičných podílů. Po 10 minutách se olej ochladí na teplotu uvedenou v tabulce a přidá se v tabulce uvedené množ ství vody. Po 1 hodině se olej odstředí. Vý sledky těchto zkoušek jsou shrnuty v tabul ce IV.
Tabulka IV
Příklad Teplota ochlazení, °C Množství přidané' vody, % hmot. Obsah fosforu ve výchozím oleji, ppm Obsah fosforu v oleji zbaveném pryskyřičných podílů ppm
7 25 1 103 49
8 25 0,5 102 58
9 30 1 101 36
10 30 0,5 102 54
11 35 1 96 40
12 35 0,5 106 45
Postupem podle příkladu 9, kdy se přidá 1 % hmot, vody a olej se ochladí na 30 °C, se dosáhne nejlepšího výsledku.
Příklady 13 až 20
K surovému extrahovanému sójovému oleji, získanému extrakcí sójových bobů hexanem, kterýžto olej obsahuje 537 ppm fosforu, se při teplotě 70 °C přidá 0,3 % hmot. 50% roztoku kyseliny citrónové. Po 15 minutách se olej ochladí na teplotu 20 °C, což si vyžádá 30 minut. Po ochlazení se olej ponechá stát po 45 minut nebo 2 hodiny 45 minut; načež se k oleji přidá 1,5 nebo 2,5 % hmot, vody. Obě látky se ponechají ve styku 15 minut nebo 1 hodinu, načež se olej odstředí a stanoví se obsah fosforu. Výsledky jsou uvedeny v tabulce V.
Příklad Doba stání po ochlazení, h Tabulka V Množství přidané vody, hmot. %, vztaženo na olej Doba styku vody s olejem, h Obsah fosforu v oleji zbaveném pryskyřičných podílů, ppm
13 0,75 1,5 0,25 23
14 2,75 1,5 0,25 19
15 0,75 2,5 0,25 18
16 2,75 2,5 0,25 20
17 0,75 1,5 1 11
18 2,75 1,5 1 12
19 0,75 2,5 1 10
20 2,75 2,5 1 13
Příklady 21 až 28
Z výsledků v 'tabulce V vyplývá, že doba stání po ochlazení nemá žádný vliv na odstranění pryskyřičných podílů. Nejlepšího odstranění pryskyřičných podílů se dosáhne, když doba styku vody s olejem činí asi 1 hodinu. Rovněž množství přidané vody nemá žádný vliv. Obsah fosforu v oleji zbaveném pryskyřičných podílů je značně nízký ve všech těchto příkladech, což dokazuje příznivý výsledek, jehož se způsobem podle vynálezu dosáhne. Získaný lecitin obsahuje přibližně 5 % kyseliny citrónové.
Pro zkoumání možnosti použití nižších množství kyseliny citrónové se ' provedou zkoušky, při nichž se použije velmi nízkých množství kyseliny citrónové. Tyto zkoušky se provedou v poloprovozním měřítku s množstvím oleje 50 kg/hod. Pro extrakci sojového oleje se 50% roztok kyseliny citrónové přidá v různém množství, přičemž olej má teplotu 70 °C. Po 15 minutách se olej ochladí' na teplotu 23 °c, což sí vyžádá přibližně 30 minut. Po 2 hodinách se přidá voda, která se nechá ve styku s olejem po dobu 15 až 75 minut, načež se olej odstředí. Pak se olej promyje vodou. Výsledky těchto pokusů jsou shrnuty v tabulce VI.
Příklad
Množství roz- Množství toku kyseliny ’ vody, citrónové, % -hmot. % hmot.
Tabulka VI ve výchozím oleji
Obsah fosforu, ppm po odstranění po praní prysk, podílů vodou
21 0,003 5 926 148 122
22 0,05 5 882 89 76
23 0,10 5 877 54 41
24 0,15 5 672 9 5
25 0,03 1,5 716 18 7
26 0,05 1,5 763 18 6
27 0,10 1,5 700 17 5
28 0,15 1,5 703 37+ 2
+ Odstředivka byla dočasně nesprávně seřízena
Použije-li se 5 % hmot, vody pro odstranění pryskyřičných podílů, závisí množství odstraněných fosfatidů značně na množství přidané kyseliny citrónové; avšak když se použije 1,5 % hmot, vody, dosáhne se i tak nízkým množstvím, jako je 0,03 % hmot. 50% roztoku kyseliny citrónové, velmi dobrého odstranění pryskyřičných podílů.
Příklady 29 až 34
Pro zjištění vlivu doby styku vody s olejem při použití malých množství roztoku ky seliny citrónové při odstraňování pryskyřičných podílů z extrahovaného sójového oleje se provedou tyto zkoušky:
К extrahovanému sójovému oleji s obsahem fosforu 700 ppm se při teplotě 70 °'C přidají různá množství 50% roztoku kyseliny citrónové. Po 15 minutách se olej ochladí na teplotu 23 °C, což si vyžádá přibližně 30 minut. Ihned po ochlazení se přidá 1,5 % hmot, vody a po různě dlouhých dobách styku vody s olejem se olej odstředí. Výsledky jsou shrnuty v tabulce VII.
Tabulka VII
Příklad Množství 50% roztoku kys. citr., % hmot. Doba styku vody s olejem, h P Ppm Ca PPm Analytické Mg ppr
29 0,003 2 42 18 11
30 0,003 1,25 46 16 9
31 0,003 0,5 41
32 0,01 2 12 3,9 2,1
33 0,01 1,25 21 6,8 3,8
34 0,01 0,5 31
údaje
Z těchto výsledků vyplývá, že při použití 0,003 % hmot, roztoku kyseliny citrónové nemá doba styku vody s olejem žádný vliv na odstranění fosfatidů; avšak použije-li se 0,01 % hmot, roztoku kyseliny citrónové, dosáhne se nejlepších výsledků při době styku 2 hodin. Rovněž se stanoví obsahy vápníku a hořčíku v oleji zbaveném pryskyřičných podílů. Jak je z výsledků v tabulce VII patrné, odstraní se ionty vápníku a hořčíku společně s fosfatidy.
Srovnávací příklad
К 50 g sójového oleje se při teplotách 20 °C a 70 °C přidají 2 % vody nebo 2 % 50% roztoku kyseliny citrónové a směs se míchá vibračním míchadlem po 5 minut. Pak se olej odstřeďuje rychlostí 3000 ot/min. při téže teplotě po 15 minut, načež se olej přefiltruje přes filtrační papír. Výsledky těchto pokusů к odstranění pryskyřičných podílů jsou shrnuty v tabulce VIII.
t . oo ю oo o o нД LO 00 I—I oo o J> О' гЧ гЧ
CD O 00LO hh CD 4J4 sFCD
Ο Η Ηi—I
O CD OD гЧ гЧ 00 OD т—I гЧ
CO Η Η со
CD т-4 гЧ
ΙΟ οο
CXJ CD 00 со00
LO OOΟΟ гЧ т-Ч т-ЧгЧ
00 00 Ю00
СО CD о CDCD
CD т-Ч СМ гЧ т-Ч
Tabulka VIII
Označení Podmínky odstraňování pokusu pryskyřičných podílů
'0) > О а Ό
Рч
О о
> СМ СМ
СО ДО CJ Ό
Z výsledků v tabulce VIII vyplývá, že když se použije pouhé vody nebo zředěné kyseliny citrónové v 1 stupni postupu, kolísá dosažené odstranění pryskyřičných podílů v širokém rozsahu a závisí velice na jakosti použitého oleje.
Příklady 35 až 37
Oleje, použité ve výše uvedeném srovnávacím příkladu, se zpracují rovněž způso bem podle vynálezu. Při teplotě 80 °C nebo 90 °C se к oleji přidá 0,1 % hmot, roztoku kyseliny citrónové o koncentracích 50 % hmot, nebo 25 % hmot. Olej se míchá 5 minut vibračním míchadlem, pak se ochladí na teplotu 20 °C a po přidání 1,0 % hmot, vody se znovu míchá 5 minut, načež se ponechá stát 15 minut s občasným promícháním. Pak se olej odstřeďuje 15 minut rychlostí 3000 ot/min. a přefiltruje přes filtrační papír. Výsledky jsou shrnuty v tabulce IX.
Tabulka IX
Příklad Teplota při Koncentrace Zbytkový obsah fosforu (ppm) přidání kys. roztoku v oleji, zbaveném pryskyřičných citrónové, kys. citrónové, podílů °C % hmot. I II III IV V VI VII
О Ю LO UO CM CM
ООО oo OO O
UO CD t>. 00 00 CO
Z údajů v tabulce IX vyplývá, že způsobem podle vynálezu se dosáhne nízkých zbytkových obsahů fosforu u všech použitých výchozích olejů.
Příklad 38
K 700 g oleje z vinných pecek o ' teplotě °C . se přidá 0,3 % hmot. 50% roztoku kyseliny citrónové, načež se olej míchá 15 minut mechanickým míchadlem rychlostí 600 ot/min. Pak se k oleji přidá 5 % hmot, vody a v míchání se pokračuje po dalších 15 minut. Poté se olej odstředí a vysuší. Výsledky jsou shrnuty v tabulce X.
Tabulka X
Obsah fosforu, ppm
Obsah voskovitých podílů, PPm
Ve výchozím oleji
V oleji zbaveném pryskyřičných podílů
Z . tohoto příkladu vyplývá, že způsobem odstraňování pryskyřičných podílů podle vynálezu se rovněž dosáhne odstranění větší části voskovitých podílů z olejů, bohatých voskovitými látkami. Tato okolnost má za následek podstatné úspory při konečném odstraňování voskovitých podílů.
Příklady 39 až 41
700 g slunečnicového oleje se zahřeje na teplotu 70 °C a přidá se 0,3 % hmot. 50%
8170
8. 175 roztoku kyseliny citrónové, načež se olej míchá mechanickým míchadlem rychlostí 600 ot/min. Pak se olej ochladí na teplotu 20 °C, načež se k němu přidá 5 % hmot, vody a v míchání se pokračuje po 1 hodinu. Pak se olej odstředí, zneutralizuje a vybělí přidáním 1 % aktivní hlinky (Tonsil). Nakonec se olej zbaví voskovitých podílů ochlazením na teplotu 15 °C a pomalým mícháním po 4 hodiny při této teplotě, přidáním 1 % pomocného filtračního prostředku a sfiltrováním. Výsledky jsou uvedeny v tabulce XI.
Příklad
Tabulka XI
Analytické údaje výchozí olej olej zbavený prysk, podílů zneutralizovaný vybělený
P voskovité P voskovité olej, zbavený voskovitých
[ppm] podíly (ppm) podíly podílů
(ppm) (PPm) P zooušaa
(ppm) chladem*
39 120 320 19 38 čirý
40 128 490 11 110 8 čirý
41 84 80 27 60 2 čirý
* 3 hodiny při teplotě 0 °C
Rovněž těchto příkladů vyplývá, že se způsobem odstraňování pryskyřičných podílů podle vynálezu rovněž odstraní větší část voskovitých podílů z olejů, která je obsahují.
Příklady 42 až 43
K tak zvaným spodním podílům slunečnicového oleje o teplotě 20 až 25 °C se přidá
0,3 % hmot. 50% roztoku kyseliny citrónové a směs se míchá po 30 minut. Pak se přidá 5 % vodného roztoku, obsahujícího 0,4 % natriumlaurylsulfátu a 2 % magnesiumsulfátu, a získaná směs se nejprve míchá po 1 hodinu, načež se ponechá 12 hodin stát. Pak se vodná fáze vypustí. Výsledky jsou uvedeny v tabulce XII.
Tabulka XII
Příklad Analytické údaje
výchozí olej olej zbavený pryskyřičných podílů
obsah fosforu (ppm) obsah voskovitých látek (PPm) obsah fosforu (PPm) obsah voskovitých látek (PPm)
42 143 700 stopy 73
43 894 36 400 14 730
Příklady 44 až 51
K 500 g slunečnicového oleje se přidá
0,15 % 50% roztoku kyseliny citrónové, přičemž olej má teplotu 70 °C nebo 20 °C. Směs se míchá po 15 minut a pak se v případě, kdy původní teplota byla 70 °C, ochladí na teplotu 30 °C. Poté se přidá 5 % hmot, vody, načež se směs 1 hodinu míchá a pak odstředí. Výsledky jsou shrnuty ' v tabulce XIII.
Tabulka XIII
Příklad Teplotní rozmezí Množství přidaného Obsah fosforu (ppm)
°C 50% roztoku v surovém v oleji zbaveném
kyseliny citrónové, oleji pryskyřičných podílů
% hmot.
44 70-30 0,30 97 10
45 70—30 0,15 97 15
46 20-20 0,30 97 58
47 20—20 0,15 97 55
48 70—30 0,30 150 17
49 70-30 0,15 150 8
50 20—20 0,30 150 26
51 20-20 0,15 150 31
říklady 5 2 až 5 5 avšak za použití řepkového oleje obsahujíčího 131 ppm fosforu místo slunečnicového
Opakuje se postup z příkladů 44 až 51, oleje. Výsledky jsou uvedeny v tabulce XIV.
Tabulka XIV
Příklad Teplotní rozmezí °C Množství přidaného 50% roztoku kyseliny citrónové % hmot. Obsah fosforu v oleji zbaveném pryskyřičných podílů* (PPm)
52 70-30 0,3 23
53 70-30 0,15 46
54 30-30 0,3 36
55 30-30 0,15 58
* průměr ze dvou pokusů
Příklady 56 až 59 avšak za použití lněného oleje obsahujícího
160 ppm fosforu místo slunečnicového oleje.
Opakuje se postup z příkladů 44 až 51, Výsledky jsou uvedeny v tabulce XV.
Příklad
Tabulka XV
Teplotní rozmezí Množství přidaného Obsah fosforu v oleji
°C 50% roztoku zbaveném
kyseliny citrónové pryskyřičných podílů*
% hmot. (PPm)
56 70-30 0,3 27
57 70-30 0,15 17
58 30-30 0,3 27
59 30-30 0,15 20
• průměr ze dvou pokusů
Příklady 60 a 61
Pro zjištění vlivu průběhu teploty během odstraňování pryskyřičných podílů se provedou tyto pokusy:
K 500 g surového extrahovaného sojového oleje se přidá 0,07 % hmot. 50% roztoku kyseliny citrónové, přičemž olej má teplotu 70 °C. Směs se míchá 15 minut, načež se přidá 2,5 % hmot, vody a směs se ponechá stát po 2 hodiny. Pak se hydratované fosfatidy odstředí při teplotě uvedené v tabulce XVI. Průběh teplot je rovněž uveden v této tabulce. Zvýšení teploty před odstředěním ve srovnávacích příkladech 2 a 3 vyžaduje asi 30 minut, což je příliš dlouhá doba. Fosfatidy se přemění ve svou vysokoteplotní fázi a jejich odstranění je nedokonalé. Surový olej A má obsah fosforu 768 ppm a surový olej B 804 Ppm.
Tabulka XVI
Příklad Průběh teploty Obsah fosforu v oleji zbaveném pryskyřičných podílů (ppm) olej A olej В
srovnávací celý postup při 70 °C 75 90
příklad 1 odstředění při 70 °C
60 po přidání kyseliny citrónové se teplota 18 19
sníží ze 70 °C na 30 °C, odstřeďování
při 30 °C
srovnávací po přidání kyseliny citrónové se teplota 58 ' 70
příklad 2 sníží ze 70 °C na 30 °C, odstřeďování
při 70 °C
61 po přidání vody se teplota sníží ze 70 °C 22 20
na 30 °C, odstřeďování při 30 °c
srovnávací po přidání vody se teplota sníží ze 70 °C 55 52
příklad 3 na 30 °G, odstřeďování při 70 °c
P ř í к lady 62 až 67 a směs se převede do zásobníku, kde zůstane
průměrně asi 1 hodinu, stále při teplotě 25
Při nepřetržitém odstraňování pryskyřič- až 28 °C. Pak se směs ve výměníku tepla za-
ných podílů se к oleji přidá 40 % ihmot. roz- hřeje na teplotu 50 až 65 °C během méně než
toku kyseliny citrónové, přičemž olej má 1 minuty a ihned se odstředí. Výsledky jsou
teplotu 70 °C. Po ochlazení na teplotu v roz- uvedeny v tabulce XVII.
mezí 25 až 280 C se přidá 2,5 % hmot, vody
Tabulka XVII
Příklad Obsah fosforu Koncentrace kyseliny Obsah fosforu v oleji
v surovém oleji citrónové v oleji zbaveném pryskyřič-
(ppm] (°/o hmot.) ných podílů
62 732 0,014 21
63 732 0,021 19
64 723 0,028 19
65 792 0,035 34
66 784 0,049 17
67 723 0,084 20
Další výhodou odstřeďování při vyšší teplotě je, že obsah kalu v oleji je asi jen 32 % ve srovnání se 40 až 45 °/o, když se odstřeďování provádí při teplotě 25 až 28 °C.
Příklady 68 až 70
Ke zjištění vlivu teploty během styku vody s olejem se provedou tyto pokusy:
К sójovému oleji, zbavenému pryskyřič ných podílů vodou, se přidá 0,3 % ihmot. 50% roztoku kyseliny citrónové, přičemž olej má teplotu 70 °C. Po ochlazení na teplotu uvedenou v tabulce XVIII se přidá 0,5 % hmot, roztoku, obsahujícího 5 % hmot, síranu sodného a 0,5 % hmot, natriumlaurylsulfátu, a směs se ponechá stát po 2 hodiny. Pak se od oleje oddělí kal, a olej se promyje a vybělí obvyklým způsobem. Výsledky jsou uvedeny v tabulce XVIII.
Tabulka XVIII
Příklad Teplota směsi vody a oleje v surovém oleji
68 5 105
69 20 101
70 35 126
srovn.
příkl. 4 50 158
Příklad 71
Obsah fosforu (ppm) v oleji zbaveném v promytém a -prysk, podílů vyběleném oleji
38 dá 1,5 % hmot, vody, směs se ponechá po 1 hodinu, načež se odstředí. Tímto zpracováním klesne -obsah fosforu v oleji na 62 ppm. Po neutralizaci 4 N hydroxidem sodným se obsah fosforu v oleji dále sníží na 2 ppm.
Při nepřetržitém postupu se к surovému řepkovému oleji s obsahem fosforu 201 ppm přidává 0,1 % objemového 85% kyseliny fosforečné. Po ochlazení na teplotu 30 °C se při197206
Příklad 72
Příklad 73
K 500 gramům surového sójového oleje -s obsahem fosforu 489 ppm se přidá 0,1 % hmotnostní 97,5% anhydridu kyseliny octové. Směs se míchá 15 minut rychlostí 600 ot/min, načež se ochladí na teplotu 30 °C. Pak se přidá 2,5 % hmot, vody a po 2 hodinách míchání rychlostí 200 ot/min se směs odstředí. Výsledný olej má obsah fosforu 46 ppm [průměr ze dvou pokusů).
K 500 g surového sójového oleje s obsahem fosforu 679 ppm se přidá 0,2 % hmot. 100'% kyseliny octové, přičemž olej má teplotu 70 °C. Směs se míchá ' 15 minut rychlostí 600 ot/min, načež se ochladí na teplotu 30 stupňů Celsia a přidá se - 2,5 % hmot. vody. Po 2 hodinách míchání rychlostí 200 ot/min stále při teplotě 30 °C se směs odstředí. Výsledný olej má obsah fosforu pouze 35 ppm.

Claims (12)

1. Způsob raflnace trigliceridových olejů, zejména odstraňování pryskyřičných podílů z triglyceridových olejů, které jsou kapalné při teplotě 40· °C, vyznačující se tím, že se v oleji rozptýlí 0,001 až 0,5 % hmotnostních koncentrované kyseliny nebo anhydridu kyseliny o pH nejméně 0,5, měřeném při teplotě 20 °C v jednomolárním - vodném roztoku, načež se v získané směsi rozptýlí 0,2 až 5 % hmotnostních vody, přičemž směs má výhodně teplotu pod 40 °C, a konečně se od oleje oddělí vodný kal obsahující pryskyřičné podíly, přičemž se směs oleje, vody a kyseliny udržuje alespoň 5 minut před oddělením uvedeného vodného kalu na 'teplotě pod 40 stupňů - Celsia.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se kyselina nebo anhydrid přidá k oleji o teplotě 60 až 90 °C.
3. Způsob podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím, že se použije vodného roztoku organické kyseliny, s výhodou kyseliny citrónové, obsahující alespoň 25 % kyseliny.
4. Způsob podle bodu 3, vyznačující se tím, že se k surovému extrahovanému - oleji přidá 0,001 až 0,01 % hmotnostního kyseliny citrónové.
5. Způsob podle bodu 3, vyznačující se tím, že se k oleji, z něhož byly prakticky odstraněny hydratovatelné fosfatidy, přidá 0,1 až 0,3 % hmotnostního kyseliny citrónové.
6. Způsob podle bodů 1 až 5, vyznačující se tím, že před oddělením vodného kalu se teplota směsi oleje, vody a kyseliny upraví na hodnotu ' v -rozmezí 20 až 35 °C.
7. Způsob -podle bodů 1 až 6, vyznačující se tím, že se k oleji přidá 0,5 až 3 % hmotnostní, s -výhodou 1 až 2 % hmotnostní vody.
8. Způsob podle bodu 5, vyznačující se tím, že před oddělením - vodného kalu se směs oleje, vody a kyseliny udržuje po dobu alespoň 0,5 hodiny při teplotě pod 40 °C.
9. Způsob podle bodů 1 až 8, vyznačující se tím, že se vodný kal -oddělí od oleje -odstředěním.
10. Způsob podle bodu 9, vyznačující se tím, že -se -směs oleje, kyseliny -a vody po uvedené době styku - při teplotě pod 40 °C zahřeje na teplotu v rozmezí 40 až 90 °C za dostatečně krátkou dobu, s výhodou za dobu kratší než 1 minuta, k zabránění konverzi pryskyřičných látek v jejich vysokoteplotní fázi, -načež se směs ihned odstředí. ,
11. Způsob podle bodů 1 až 10, vyznačující se tím, že se postup provádí nepřetržitě.
12. Způsob podle bodů 1 -až 11, vyznačující se tím, že se použije sójového oleje, řepkového -oleje, sezamového oleje, slunečnicového- oleje, oleje z rýžových otrub, oleje z pecek vína, kokosového oleje, bavlníkového oleje, podzemnicového oleje, lněného oleje, kukuřičného -oleje, palmového oleje, palmojádrového oleje, - -světlicového- oleje, sialového -oleje ze stromu Shorea robusta nebo bambuckého tuku.
CS761570A 1975-03-10 1976-03-10 Method of refining trigliceride oils,especially removing resinous parts CS197206B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9862/75A GB1541017A (en) 1975-03-10 1975-03-10 Degumming process for triglyceride oils

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS197206B2 true CS197206B2 (en) 1980-04-30

Family

ID=9880163

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS761570A CS197206B2 (en) 1975-03-10 1976-03-10 Method of refining trigliceride oils,especially removing resinous parts

Country Status (28)

Country Link
US (1) US4049686A (cs)
JP (1) JPS5949278B2 (cs)
AT (1) AT356229B (cs)
BE (1) BE839399A (cs)
BR (1) BR7601409A (cs)
CA (1) CA1060041A (cs)
CH (1) CH617455A5 (cs)
CS (1) CS197206B2 (cs)
DD (1) DD123892A5 (cs)
DE (1) DE2609705C3 (cs)
DK (1) DK153228C (cs)
ES (1) ES445951A1 (cs)
FI (1) FI63438C (cs)
FR (1) FR2303849A1 (cs)
GB (1) GB1541017A (cs)
IE (1) IE42651B1 (cs)
IN (1) IN145068B (cs)
IT (1) IT1057708B (cs)
LU (1) LU74523A1 (cs)
MX (1) MX3253E (cs)
NL (1) NL168876C (cs)
NO (1) NO146435C (cs)
PT (1) PT64880B (cs)
SE (1) SE429346B (cs)
SU (1) SU786912A3 (cs)
TR (1) TR19480A (cs)
YU (1) YU37357B (cs)
ZA (1) ZA761405B (cs)

Families Citing this family (92)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2544266C2 (de) * 1975-10-03 1986-10-16 Bernard Allentown Pa. Friedman Verbesserung der Haltbarkeit von gebrauchten Kochölen
GB1585166A (en) * 1976-09-10 1981-02-25 Unilever Ltd Oil purification by adding hydratable phosphatides
DE3275301D1 (en) * 1981-07-20 1987-03-05 Henkel Kgaa Process for the preparation of fatty acid alkyl esters with improved workability
US4609500A (en) * 1981-10-15 1986-09-02 Cpc International Inc. Refining of oil and product thereof
GB8307594D0 (en) * 1983-03-18 1983-04-27 Unilever Plc Triglyceride oils
US4734226A (en) * 1986-01-28 1988-03-29 W. R. Grace & Co. Method for refining glyceride oils using acid-treated amorphous silica
US4880574A (en) * 1984-12-07 1989-11-14 W. R. Grace & Co.-Conn. Method for refining glyceride oils using partially dried amorphous silica hydrogels
GB8506907D0 (en) 1985-03-18 1985-04-24 Safinco Coordination Centre Nv Removal of non-hydratable phoshatides from vegetable oils
US4939115A (en) * 1986-01-28 1990-07-03 W. R. Grace & Co.-Conn. Organic acid-treated amorphous silicas for refining glyceride oils
EP0269277B1 (en) * 1986-11-13 1991-07-24 The Cambrian Engineering Group Limited Process for degumming triglyceride oils
US4877765A (en) * 1987-05-15 1989-10-31 W. R. Grace & Co. Adsorptive material for the removal of chlorophyll, color bodies and phospholipids from glyceride oils
AU598665B2 (en) * 1987-05-15 1990-06-28 W.R. Grace & Co.-Conn. Adsorptive material and process for the removal of chlorophyll, color bodies and phospholipids from glyceride oils
US4781864A (en) * 1987-05-15 1988-11-01 W. R. Grace & Co.-Conn. Process for the removal of chlorophyll, color bodies and phospholipids from glyceride oils using acid-treated silica adsorbents
GB8814732D0 (en) * 1988-06-21 1988-07-27 Unilever Plc Method of refining clyceride oils
US5286886A (en) * 1988-06-21 1994-02-15 Van Den Bergh Foods Co., Division Of Conopco, Inc. Method of refining glyceride oils
US5264597A (en) * 1988-09-30 1993-11-23 Van Den Bergh Foods, Co., Division Of Conopco, Inc. Process for refining glyceride oil using precipitated silica
US5079208A (en) * 1988-12-30 1992-01-07 Van Den Bergh Foods Co., Division Of Conopco, Inc. Synthetic, macroporous, amorphous alumina silica and a process for refining glyceride oil
GB8906443D0 (en) * 1989-03-21 1989-05-04 Unilever Plc Process for refining glyceride oil using silica hydrogel
EP0456300B1 (en) * 1990-05-04 1997-08-06 Unilever N.V. Method of refining glyceride oil
HU208037B (en) * 1990-08-23 1993-07-28 Noevenyolajipari Mososzergyart Process for diminishing nonhydratable slime- and vax-content of plant-oils
JPH0774353B2 (ja) * 1991-08-26 1995-08-09 日清製油株式会社 食用油の製造法
EP0560121A3 (en) * 1992-03-09 1994-07-27 Vandemoortele Int Nv Method for refining glyceride oil
EP0583648A3 (en) 1992-08-19 1995-02-01 Vandemoortele Int Nv Continuous refining process with reduced waste flows.
US5382411A (en) * 1993-01-05 1995-01-17 Halliburton Company Apparatus and method for continuously mixing fluids
US6033706A (en) * 1995-11-02 2000-03-07 Lipidia Holding S.A. Refining of edible oil retaining maximum antioxidative potency
SE509358C2 (sv) * 1996-07-05 1999-01-18 Karlshamns Crushing & Feed Ab Användning av vattenånga för framställning av glyceridolja med låg halt av icke-hydratiserbara fosfatider
CN1087339C (zh) * 1997-07-09 2002-07-10 结晶及脱胶公司 从脂肪物质中除去金属以及粘合在所述金属上的树胶的方法
MY124156A (en) * 1997-08-29 2006-06-30 Lipogenics Inc Process for stabilization of oil from plant materials
US6423857B1 (en) 1998-11-20 2002-07-23 I.P. Holdings Methods for recovering fatty acids
US6441209B1 (en) 1998-11-20 2002-08-27 Ip Holdings, L.L.C. Method for treating organic acid-treated phosphatides
US6844458B2 (en) 1998-11-20 2005-01-18 Ip Holdings, L.L.C. Vegetable oil refining
US6426423B1 (en) 1998-11-20 2002-07-30 I.P. Holdings Methods for treating phosphatide-containing mixtures
US6172248B1 (en) 1998-11-20 2001-01-09 Ip Holdings, L.L.C. Methods for refining vegetable oils and byproducts thereof
US6686487B2 (en) * 1999-12-07 2004-02-03 Franks Research Labs, Inc. Triacylglycerol oligomer products and methods of making same
US6210732B1 (en) 2000-02-03 2001-04-03 James A. Papanton Cooking oil additive and method of using
US6511690B1 (en) * 2001-02-01 2003-01-28 Carolina Soy Products, Inc. Soybean oil process
US7544820B2 (en) * 2001-02-01 2009-06-09 Carolina Soy Products Llc Vegetable oil process
EP1417288B1 (en) 2001-07-23 2018-08-29 Cargill, Incorporated Method and apparatus for processing vegetable oils
US6750359B1 (en) 2001-09-04 2004-06-15 Ip Holdings, L.L.C. Methods for treating deodorizer distillate
US20040030166A1 (en) * 2002-03-18 2004-02-12 Dick Copeland Methods for treating deodorizer distillate
US7226771B2 (en) 2002-04-19 2007-06-05 Diversa Corporation Phospholipases, nucleic acids encoding them and methods for making and using them
CA2515583C (en) 2003-03-07 2015-07-14 Diversa Corporation Hydrolases, nucleic acids encoding them and methods for making and using them
US7122216B2 (en) * 2003-06-16 2006-10-17 I.P. Holdings, L.L.C. Vegetable oil extraction methods
EP1505145B1 (en) * 2003-08-06 2006-06-28 De Smet Engineering N.V. Method and apparatus for vacuum stripping
US20050067120A1 (en) * 2003-08-29 2005-03-31 Franks William A. Triacylglycerol oligomer products and methods of making same
US20050171367A1 (en) * 2004-02-03 2005-08-04 Terry DeLoach Method for manufacturing a combined fatty acid / lecithin ruminally protected feed supplement.
DE602004002866T2 (de) * 2004-08-06 2007-05-24 De Smet Engineering N.V. Verfahren zum Rückgewinnen von Öl
EP1637201B1 (en) * 2004-09-15 2007-08-15 De Smet Engineering N.V. Vapour scrubbing process and apparatus
RU2007137272A (ru) * 2005-03-09 2009-04-20 Карджилл, Инкорпорейтед (Us) Разделение подсолнечного масла и воска
US7728044B2 (en) * 2005-03-16 2010-06-01 Baker Hughes Incorporated Saponified fatty acids as breakers for viscoelastic surfactant-gelled fluids
US8044106B2 (en) * 2005-03-16 2011-10-25 Baker Hughes Incorporated Saponified fatty acids as viscosity modifiers for viscoelastic surfactant-gelled fluids
US8022258B2 (en) 2005-07-05 2011-09-20 Neste Oil Oyj Process for the manufacture of diesel range hydrocarbons
US8278492B2 (en) * 2005-07-05 2012-10-02 Neste Oil Oyj Process for the manufacture of diesel range hydrocarbons
US7112688B1 (en) 2005-08-11 2006-09-26 Carolina Soy Products, Llc Soybean oil process
EP1818088A1 (en) * 2006-01-20 2007-08-15 De Smet Engineering N.V. Crystallisers useful in fractionation processes for oils and fats
EP2216403A3 (en) 2006-02-02 2010-11-24 Verenium Corporation Esterases and related nucleic acids and methods
AR062947A1 (es) 2006-09-21 2008-12-17 Verenium Corp Fosfolipasas acidos nucleicos que las codifican y metodos para prepararlas y usarlas
EP1905815A1 (en) * 2006-09-28 2008-04-02 De Smet Engineering S.A. Phase transfer apparatus and process
EP2028258A1 (en) * 2007-08-01 2009-02-25 N.V. Desmet Ballestra Engineering S.A. Process for equipment for desolventising under reduced pressure
AR069443A1 (es) * 2007-11-27 2010-01-20 Grace Gmbh & Co Kg Purificacion de materiales grasos tal como aceite
US8575409B2 (en) 2007-12-20 2013-11-05 Syntroleum Corporation Method for the removal of phosphorus
EP2238220A2 (en) * 2007-12-21 2010-10-13 Grace GmbH & Co. KG Treatment of biofuels
US8581013B2 (en) 2008-06-04 2013-11-12 Syntroleum Corporation Biorenewable naphtha composition and methods of making same
US20090300971A1 (en) 2008-06-04 2009-12-10 Ramin Abhari Biorenewable naphtha
US8231804B2 (en) 2008-12-10 2012-07-31 Syntroleum Corporation Even carbon number paraffin composition and method of manufacturing same
US20100175312A1 (en) * 2009-01-13 2010-07-15 Allan Donald Roden Method for producing biodiesel material
GB0904787D0 (en) * 2009-03-20 2009-05-06 Desmet Ballestra Engineering Sa Improved enzymatic oil recuperation process
US20110047866A1 (en) * 2009-08-31 2011-03-03 Conocophillips Company Removal of impurities from oils and/or fats
UA109884C2 (uk) 2009-10-16 2015-10-26 Поліпептид, що має активність ферменту фосфатидилінозитол-специфічної фосфоліпази с, нуклеїнова кислота, що його кодує, та спосіб його виробництва і застосування
UA111708C2 (uk) 2009-10-16 2016-06-10 Бандж Ойлз, Інк. Спосіб рафінування олії
DE102009049950A1 (de) 2009-10-19 2011-04-21 Lurgi Gmbh Verfahren zur Aufarbeitung von leicht verseifbarem Rohöl pflanzlicher oder tierischer Herkunft, für die Weiterverarbeitung zu Biodiesel
US8394900B2 (en) 2010-03-18 2013-03-12 Syntroleum Corporation Profitable method for carbon capture and storage
DE102010048367A1 (de) 2010-10-13 2012-04-19 Süd-Chemie AG Verfahren zur Entfernung von Phosphor-haltigen Verbindungen aus Triglycerid-haltigen Zusammensetzungen
DE102010055969A1 (de) 2010-12-23 2012-06-28 Süd-Chemie AG Verfahren zur Aufreinigung von organischen Flüssigkeiten
EP2861701B1 (en) 2012-06-14 2018-12-19 Bunge Global Innovation, LLC. Process for production of low saturate oils
US9328303B2 (en) 2013-03-13 2016-05-03 Reg Synthetic Fuels, Llc Reducing pressure drop buildup in bio-oil hydroprocessing reactors
US8969259B2 (en) 2013-04-05 2015-03-03 Reg Synthetic Fuels, Llc Bio-based synthetic fluids
US20140356295A1 (en) 2013-06-03 2014-12-04 R.J. Reynolds Tobacco Company Cosmetic compositions comprising tobacco seed-derived component
CA2947447A1 (en) * 2014-05-28 2015-12-03 Drei Lilien Pvg Gmbh & Co. Kg Method for refining lipid phases, and use
WO2016054597A1 (en) * 2014-10-03 2016-04-07 Flint Hills Resources, Lp System and methods for making bioproducts
US9677028B2 (en) * 2015-08-10 2017-06-13 R.J. Reynolds Tobacco Company Seed oil refinement
SG11201809994XA (en) 2016-05-11 2018-12-28 Reg Synthetic Fuels Llc Biorenewable kerosene, jet fuel, jet fuel blendstock, and method of manufacturing
CA3026848A1 (en) 2016-06-10 2017-12-14 Drei Lilien Pvg Gmbh & Co. Kg Aqueous extraction process for obtainment of mucilage and emulsion separation
FI128345B (en) * 2016-08-05 2020-03-31 Neste Oyj Method for cleaning the feed
WO2018186734A1 (en) 2017-04-06 2018-10-11 Purac Biochem B.V. Enzymatic degumming of unrefined triglyceride oil
WO2019157334A1 (en) 2018-02-09 2019-08-15 Poet Research, Inc. Methods of refining a grain oil composition to make one or more grain oil products, and related systems
CA3103242C (en) 2018-06-11 2023-08-29 Poet Research, Inc. Methods of refining a grain oil composition feedstock, and related systems, compositions and uses
US11142492B2 (en) 2019-08-26 2021-10-12 Wisconsin Alumni Research Foundation Methods of isolating phenols from phenol-containing media
AU2021314333A1 (en) 2020-07-24 2023-02-09 Reg Synthetic Fuels, Llc Decarboxylative co-dimerization process and synthetic fuels produced therefrom
CN113088374A (zh) * 2021-04-06 2021-07-09 四川省川海晨洋食品有限责任公司 一种高出油率芝麻油提取工艺及其制备的芝麻油
CA3219955A1 (en) 2021-06-01 2022-12-08 Ramin Abhari Process for biorenewable light paraffinic kerosene and sustainable aviation fuel
DE102021122726A1 (de) 2021-09-02 2023-03-02 Gea Westfalia Separator Group Gmbh Verfahren zur Bereitstellung von hydrierten Ölen und/oder Fetten

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB377336A (en) * 1931-05-11 1932-07-28 James Yate Johnson Improvements in the separation of impurities from vegetable and animal fatty oils
US2296850A (en) * 1938-04-09 1942-09-29 Dicalite Company Acidified diatomaceous earth filter aid
US2269243A (en) * 1939-03-08 1942-01-06 Distillation Products Inc Preparation of oils containing antioxidants
US2410926A (en) * 1944-04-04 1946-11-12 California Flaxseed Products C Fatty oil desliming process
US2678326A (en) * 1950-06-29 1954-05-11 Lever Brothers Ltd Method of refining oils with polycarboxylic acids
DE1058184B (de) * 1954-10-27 1959-05-27 Staley Mfg Co A E Verfahren zum Entschleimen von Pflanzenoelen
US2881195A (en) * 1955-04-15 1959-04-07 Staley Mfg Co A E Refining vegetable oils
US3590059A (en) * 1969-09-11 1971-06-29 Salador Huileries Antonin Roux Process for the purification of edible oils

Also Published As

Publication number Publication date
PT64880B (en) 1978-02-06
DE2609705B2 (de) 1980-12-04
BR7601409A (pt) 1976-09-14
DD123892A5 (cs) 1977-01-19
BE839399A (fr) 1976-09-10
NL7602488A (nl) 1976-09-14
SE7603132L (sv) 1976-12-17
NO146435B (no) 1982-06-21
IT1057708B (it) 1982-03-30
ATA168176A (de) 1979-09-15
JPS5949278B2 (ja) 1984-12-01
AT356229B (de) 1980-04-10
NL168876B (nl) 1981-12-16
DK153228B (da) 1988-06-27
NO760789L (cs) 1976-09-13
FI63438B (fi) 1983-02-28
MX3253E (es) 1980-08-08
AU1188476A (en) 1977-08-11
FR2303849A1 (fr) 1976-10-08
SE429346B (sv) 1983-08-29
YU37357B (en) 1984-08-31
TR19480A (tr) 1979-01-22
IN145068B (cs) 1978-08-19
LU74523A1 (cs) 1977-01-11
CH617455A5 (cs) 1980-05-30
FI760598A (cs) 1976-09-11
JPS51112810A (en) 1976-10-05
IE42651B1 (en) 1980-09-24
YU61476A (en) 1983-04-27
FR2303849B1 (cs) 1979-04-20
IE42651L (en) 1976-09-10
ES445951A1 (es) 1977-05-16
ZA761405B (en) 1977-10-26
NL168876C (nl) 1982-05-17
PT64880A (en) 1976-04-01
NO146435C (no) 1982-09-29
US4049686A (en) 1977-09-20
DK153228C (da) 1988-11-07
GB1541017A (en) 1979-02-21
DE2609705A1 (de) 1976-09-23
SU786912A3 (ru) 1980-12-07
FI63438C (fi) 1983-06-10
CA1060041A (en) 1979-08-07
DE2609705C3 (de) 1982-01-28
DK101076A (da) 1976-09-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS197206B2 (en) Method of refining trigliceride oils,especially removing resinous parts
EP1201737B1 (en) Process for purifying vegetable oil
US4280962A (en) Methods for refining oils and fats
FI62135C (fi) Foerfarande foer separering av foeroreningar fraon triglyceridoljor genom till saettning av hydratiserbara forfatider
US2413009A (en) Processes of refining, purifying, and hydrogenating fats, fatty acids, and waxes
EP0269277B1 (en) Process for degumming triglyceride oils
US6426423B1 (en) Methods for treating phosphatide-containing mixtures
JPH0228635B2 (cs)
Segers Superdegumming, a new degumming process and its effect on the effluent problems of edible oil refining
Forster et al. Physical refining
NO116647B (cs)
KR890001463B1 (ko) 유(油)의 정제방법
SK279220B6 (sk) Spôsob kontinuálneho odstraňovania gumovitej fázyz
US4671902A (en) Process for obtaining fatty acid product from glyceride oil soapstock
GB2058121A (en) Methods for refining oils and fats
PL161824B1 (pl) Sposób ciaglego usuwania fazy zywicowej z oleju trójglicerydowego PL
US2306547A (en) Preparation of phytosterol glucosides
CA2020307A1 (en) Process for soap splitting using a high temperature treatment
US4185026A (en) Process for cleansing spent clay from the refining of glyceride esters
RU2215025C2 (ru) Способ разделения фильтрационного осадка от производства "вымороженного" подсолнечного масла на масло, восковой концентрат и фильтр-порошок
US1725895A (en) Ments
US1889652A (en) Process for the distillation of mixed substances of which soap is a constituent
US2739164A (en) Refining of glyceride oils
EP0583648A2 (en) Continuous refining process with reduced waste streams
US2254094A (en) Soap stock and process of making