CS196206B2 - Vodicí soustava útkových skřipců zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích - Google Patents

Vodicí soustava útkových skřipců zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích Download PDF

Info

Publication number
CS196206B2
CS196206B2 CS764392A CS439276A CS196206B2 CS 196206 B2 CS196206 B2 CS 196206B2 CS 764392 A CS764392 A CS 764392A CS 439276 A CS439276 A CS 439276A CS 196206 B2 CS196206 B2 CS 196206B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
guides
shed
guide system
perch
guide
Prior art date
Application number
CS764392A
Other languages
English (en)
Inventor
Graziano Genini
Original Assignee
Albatex Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Albatex Ag filed Critical Albatex Ag
Publication of CS196206B2 publication Critical patent/CS196206B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/27Drive or guide mechanisms for weft inserting
    • D03D47/277Guide mechanisms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Abstract

Vynález se týká zlepšené vodicí soustavy dílů zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích bez pohyblivého bidla. Dále se vynález týká vodicí soustavy skřipců, které nesou dvojici útku a jejichž vratný pohyb mezi konci tkacího stroje a středem prošlupu — kde zaměňují útky — je vytvářen pružnými pásy, které na svých koncích nesou skřipce.

Description

Vynález se týká zlepšené vodicí soustavy dílů zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích bez pohyblivého bidla. Dále se vynález týká vodicí soustavy skřipců, které nesou dvojici útku a jejichž vratný pohyb mezi konci tkacího stroje a středem prošlupu — kde zaměňují útky — je vytvářen pružnými pásy, které na svých koncích nesou skřipce.
Jak je odborníkům známo, je u řešení používaných pro zavádění útku mezi osnovu u tkacích strojů s plynulým přiváděním útků nejvíce rozšířeno řešení, které využívá skřipců jako náhrady za tradiční člunek, přičemž pohybu těchto skřipců prošlupem může být dosaženo buď pomocí tuhých tyčí, nebo pomocí pružných pásů. S používáním tuhých tyčí je spojen nedostatek spočívající v nežádoucím velkém objemu stroje, zatímco používání pružných pásů, odstraňující prostorový problém vzniklý navíjením pásů na bocích tkacího stroje a kolem zakřivených ploch, vede k určitým nepříjemnostem, když tkací rychlost překročí určité meze, k čemuž právě nejmodernější tkací stroje mají sklon. V tomto případě, zejména u tkacích strojů pro tkaní ve velkých šířkách, vede vznikající otěr pásů k jejich trhání, v důsledku toho vzniká určitá nestabilita na pohybových drahách pásů a jimi nesených skřipců, čímž skřipce — po opuštění své ideální pohybové dráhy — mohou lehce dospět ve středu prošlupu k výměně útků do vzájemné polohy, která je pro správné provedení výměny nevýhodná nebo dokonce nevhodná.
Podstatný problém bezčlunkových tkacích strojů se skřipci pro přivádění útku nesenými pásy spočívá proto v současné době — v souvislosti s uvedenými nedostatky — v provedení přesného vedení těchto pásů, a tím také skřipců jimi nesených nebo skřipců samotných.
Existující řešení tohoto problému nejsou ve skutečnosti uspokojující: na jedné straně jsou používána vedení, která pracují na obou stranách pásu nebo základny skřipců a dotýkají se rovněž na boku části horní a spodní plochy pásu a na druhé straně — v poslední době — je využíváno volného chodu skřipců a pásu na spodní soustavě nití osnovy. V prvním případě jsou známy následující nedostatky: vedení mají složitou a prostorově náročnou konstrukci a jsou tak značně nákladná a těžká; kromě toho je použito mnoho vedení, a tato leží . tak poměrně blízko u sebe. Kvůli jejich rozměrům a počtu jsou mnohé osnovní nitě vystaveny častému a silnému, a tím nevhodnému tření, zatímco kvůli jejich konstrukci, šířce styčných ploch a jejich počtu vzniká třením na pásech značné ohřátí. Kromě toho probíhá u těchto vedení pohyb pásu a/nebo skřipce v malé vzdálenosti od spodní soustavy osnovy, jejíž nitě jsou lehce zachyco-1 vány a unášeny pásem nebo skřipcem ve vedeních, kde mohou být sevřeny a přetrženy jednak náhodně a jednak z důvodů často se vyskytujících, jako jsou například vzpříčení pásu, uzlík na niti, volné niti, příliš velké prověšení v důsledku opotřebení a podobně. Všechny tyto nedostatky, které vedou k rychlému, popřípadě lehkému a častému natrhávání nití osnovy a k příliš silným opotřebením pásů nebo vedených dílů skřipců, jsou tím více výraznější, čím- je ττΧ+οί nuQr-nnní wcblncí tlznpíhn ctrniP· Vrn* j w—----J- , ---mě toho vylučují tyto nedostatky při dosažení dnešních horních mezí rychlosti vůbec použití těchto vodicích soustav. Byly podniknuty. zkoušky~.k odstranění nevýhod dříve popsaných soustav, s používáním soustavy volně běžících skřipců a pásů uvnitř prošlupu, která byla podpírána ria spodní soustavě nití osnovy ve spojení s bočním vedením na paprsku. Tato soustava se ukázala jako zcela úspěšná pro určité rozsahy pracovní rychlosti tkacího stroje, které byly ještě donedávna „považovány za. ..vysoké,, ovšem pro dále narůstající rychlosti již nezaručovala, že se skřipce setkají pro výměnu útků ve správné poloze. Tato soustava není kromě toho vhodná pro použití-na tkáčích strojích s pohyblivým paprskem.
Výše uvedené nedostatky jsou nyní plně uspokojivým způsobem odstraněny vynálezem, který řeší problém účinného vedení pásů .nesoucích skřipce u bezčlunkových tkacích strojů pomocí zlepšené soustavy, která je. vhodná zejména pro tkací stroje s pohyblivým.'paprskem, a to .i při výrobě velmi širokých tkanin, k čemuž směřuje vývoj zabývající še tkacími stroji o vysokých tkacích rychlostech a produktivitě. . ί
Tato vodicí soustava še y. podstatě vyznačuje tím, že se pásy a/nebo skřipce opírají volně na spodní soustavě nití osnovy a jsou vedeny alespoň na boku množstvím velmi jednoduchých a lehkých vedení nebo paprskem.
S výhodou jsou vedení vytvořena ve tvaru háku, který má nahoře pravoúhle zahnuté rameno určené pro vedení pásů na horní a boční straně zachycováním části jejich bočních a horních ploch, zatímco spodní strana zůstává volná a je opřena o spodní soustavu osnovních bití. Je možné použít také dvojitou řadu hákovitých vědění — po obou stranách pásů — a nebo jednu jedinou řadu hákovitých vedení na straně pásu protilehlé paprsku: v tomto případě jsou pásy a/nebo skřipce volně vedeny paprskem na straně s ním sousedící.
Dále je možno použít vedení, která jsou vytvořena jako jednoduché čepy. V tomto případě probíhá vedení pásů a/nebo skřipců výlučně bočně a pásy samotné se opírají volně svou spodní stranou o spodní soustavu nití osnovy, zatímco jejich horní strana je úplně volná. Také zde je možno použít dvě řady vedení, vždy jednu ,pro každou stranu pásu nebo skřipců, nebo namísto toho jen jednu jedinou řadu vodicích čepů na straně pásů odvrácené paprsku, přičemž paprsek je uvolněn k vedení druhé strany sousedního pásu. '
V každém případě končí čepy vedení dole válcovou závitovou částí, která je vedena otvory k tomuto účelu vytvořenými, v úhelníkovém profilu, který je umístěn na bidle nebo na prodlužovací konzole· bidla pro uchycení aretační matice-. Uspořádání vedení a jejich konstrukce jsou tak velmi jednoduchá a snadné
Vynález je dále objasněn na základě popisu a výkresů jeho příkladného provedení, kde značí obr. 1 perspektivní pohled na část -tkacího stroje s vedeními podle vynálezu, které jsou čárkovaně znázorněny v poloze bidla těsně před přírazem paprsku, obr. 2 řez tkacím strojem podle obr. 1, znázorňující první provedení vodicí soustavy pásů se skřipci tvořené jednou řadou hákovitých vedení, obr. 3 řez obdobný řezu podle obr. 2 s vodicí soustavou tvořenou dvě________ma řadamuhákovitých.. vedení, obr....4. a 5 řezy obdobné řezu podle obr. 2 se soustavou vodicích čepů uspořádaných v jedné a ve dvou řadách. Obr. 1 znázorňuje bidlo 1, na němž je uspořádán paprsek 2, kromě toho znázorňuje ještě utkanou tkaninu 3 a dvě soustavy 4, S nití osnovy, které tvoří prošlup.
Na straně přivrácené tkanině 3 nese bidlo 1 úhelníkový profil 6, popřípadě je bidlo 1 prodlouženo konzolou 6‘, jejíž plocha 6“ leží ve stejné výšce jako horní plocha bidla 1. Pozicí 7 je označena lišta, na níž leží spodní' soustava 4 nití osnovy, a která je upevněna na plochu 6“ a je vyrobena s výhodou z. umělé hmoty o nízkém koeficientu tření, například s fenolovým povlakem. Na úhelníkovém profilu 6 nebo na konzole 6‘ jsou uspořádány podle vynálezu vedení 8 pro pásy 9; tato vedení obsahují čep 10, který končí dole závitovou částí 11, která je zasazena do otvoru vytvořeného v úhelníkovém profilu 6 nebo v konzole 6‘ a je tam upevněna maticí 12 za nákružek 11‘, zapuštěný do lišty 7.
Vedení 8 mohou být vytvořena také ve tvaru háku — jako je tomu v případě provedení vynálezu podle obr. 1, 2 a 3 nebo mohou být jednoduše vytvořena jako čepy — jako je tomu v případě na obr. 4 a 5.
Na obr. 1 a 2 je. znázorněna jedna jediná řada hákovitých vedení 8. U tohoto provedení je pás nebo skřipec veden na straně přivrácené tkanině množstvím hákovitých vedení 8 — ovšem ne příliš velkým při dosažení velmi dobrých výsledků, jak se ukázalo při zkoušení zařízení — přičemž pás je bočně veden čepem 10 a na horní straně zahnutým elementem 13 vedení. Pás potom dosedá svou spodní stranou volně na spodní soustavu 4 nití osnovy nad lištou 7 s nízkým koeficientem tření a je také veden na boku volně paprskem v jeho blízkosti na straně protilehlé straně držené vedeními 8.
Obr. 3 představuje variantu řešení podle obr. 1 a 2. Přitom jsou použity dvě rovnoběžné řady hákovitých vedení, z nichž .první řada zaujímá stejnou polohu jako řada na obr. 2 a druhá řada leží v blízkosti paprsku 2.,Pás — opírající se volně svou spodní stranou o spodní soustavu 4. nití osnovy, která je uspořádána na liště 7 — je na svých obou protilehlých stranách veden čepy 10 a částečně na své horní straně v blízkosti svých okrajů zahnutými částmi 13 hákovitých vedení.
Obr. 4 znázorňuje řešení, podobné řešení na obr. 1 a 2 s výjimkou stavu, kdy jsou vedení 8 tvořena jednoduchými háky; pásy nebo skřipce jsou. v tomto případě vedeny výlučně bočně, přičemž dosedají na spodní soustavu nití osnovy a na své horní straně jsou volné.
Řešení podle obr. 5 používá rovněž jako v případě řešení podle obr. 3 dvě řady vedení 8, která jsou ovšem stejně jako na obr. 4 tvořena čepy. Také v tomto případě je pás 9 veden výlučně na. boku a je na své horní straně volný, zatímco se svou spodní stranou opírá o spodní soustavu 4 nití osnovy.
Z používání vodicí soustavy podle vynálezu vyplývají mnohé výhody. V první řadě jsou — jak je zřejmé — vedení 8 jednoduchá a lehká; jejich uspořádání a náhrada nevyžaduje žádné zvláštní práce nebo seřízení. Postačuje jen uvolnit matice 12 na závitové části 11 čepu 10 vedení 8 nebo jen z· těchto odšroubovat, což — jak tomu bylo u všech známých vedení — nevyžaduje žádné zvláštní nosiče nebo držáky pro jejich uspořádání na bidle. Toto vše přispívá k tomu, že jednotka sestávající z bidla, vodicí lišty, pásů nesoucích skřipce a vedení těchto pásů, nacházející se většinou ve vratném kývavém pohybu byla zmenšena, čímž byla omezena také dynamická namáhání v důsledku vlivů setrvačnosti a zmenšen rozsah a intensita vibračních jevů. Kromě toho mají dříve popsaná vedení velmi malou šířku, což umožňuje s. nimi pohybovat dolů pod tkaninu, během přírazu paprsku — jak je znázorněno v pravé části obr. 1, kde je nakresleno bidlo čárkovaně — a to i při omezeném pohybu bidla, na němž jsou uspořádána. Toto je ve velké míře výhodné v případě tkacích strojů, které pracují vysokou rychlostí a umožňuje konstrukci stroje mnohem hospodárnější než dosud.
Skutečností základního významu je, že u vodicí soustavy podle vynálezu se pásy nesoucí skřipce a/nebo skřipce pohybují a opírají se přitom volně o spodní soustavu nití osnovy; toto jim znemožňuje zachytit jednotlivé niti osnovy a roztrhnout je vedeními, jak tomu obyčejně bývá u dosavadních vědění. Kromě toho vedou vedení podle vynálezu —- v důsled,ku své konstrukce, zmenšené velikosti, nízké váhy a jejich omezeného počtu — k třecímu namáhání osnovních nití, jehož intenzita je podstatně nižší a týká se méně osnovních nití než tomu bývá u dosavadních vedení známých tkacích strojů. Ze všech těchto důvodů jsou osnovní niti podstatně méně přetrhovány než dosud, dokonce i při vysokých pracovních rychlostech tkacího stroje, přinášejících sebou výhody, které není nutno blíže rozvádět.
Třebaže výše popsaná provedení vynálezu je možno považovat v současné době za nejvýhodnější, je zřejmé, že jsou možná i jiná provedení vynálezu, která ještě do jeho rámce spadají. Zejména se mohou týkat obměny konstrukce a vytvoření vedení nebo jejich uspořádání na bidle. Například může být bidlo vytvořeno také ve tvaru celistvého kovového dílce, na němž jsou vedení zhotovena hoblováním, broušením a podobně ze svislých opěrek, které vyčnívají z horní řoviny bidla. Vynález může být také použit stejným způsobem — jak uvedeno výše — jak v případě vedení skřipců nebo elementů, tak také v případě vedení pásů: v prvně jmenovaném případě mohou mít skřipce vsazené díly pro opírání a vedení na paprsku, použije-li se řešení podle obr. 2 nebo 4.

Claims (6)

1. Vodicí soustava útkových skřipců zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích obsahujících bidlo a paprsek, kde se útkové skřipce zasouvají a vysouvají do prošlupu mezi horní a dolní stranou osnovních nití pomocí dvojice pružných pásů uspořádaných ve vodorovné rovině rovnoběžné s bidlem, vyznačující se tím, že pásy (9) a/nebo skřipce jsou uloženy volně na spodní straně osnovních nití ,a podél jejich boku je vytvořena alespoň jedna řada .vedení (8) vycházejících z bidla (1), k němuž jsou jednotlivá vedení (8) vzájemně nezávisle připevněna.
2. Vodicí soustava podle bodu 1 vyznačující se tím, že vedení (8) jsou opatřena čepem (10], který je zakončen závitovou částí (11), vsazenou do otvorů, vytvořených na úhelníkovém profilu (6) nebo na konzole (6‘); které jsou spojeny s bidlem (1), přivý NALEZU čemž závitová část (11) je v nich upevněna pomocí nákružku (1Γ) a matice (12).
3. Vodicí soustava podle bodu 1 vyznačující se tím,, že vedení (8) jsou vytvořena ve tvaru háku. ·
4. Vodicí soustava podle bodu 1 vyznačující se tím, že vedení (8) jsou tvořena čepy.
5. Vodicí soustava podle bodu 2 vyznačující se tím, že čep (10) je v horní části zakončen pravoúhle zahnutým elementem (13), který je na svém konci skosen, popřípadě je kuželovitý.
6. Vodicí soustava podle bodů 1 a 2 vyznačující se tím, že ha horních plochách bidla (1) a/nebo úhelníkového profilu (oj nebo konzoly (6‘) je uspořádána lišta (7) z umělé hmoty o nízkém koeficientu tření, do níž je zasazen nákružek (11‘) čepu (10) vedení (8).
CS764392A 1975-07-10 1976-07-02 Vodicí soustava útkových skřipců zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích CS196206B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH900075A CH589736A5 (cs) 1975-07-10 1975-07-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196206B2 true CS196206B2 (cs) 1980-03-31

Family

ID=4347224

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS764392A CS196206B2 (cs) 1975-07-10 1976-07-02 Vodicí soustava útkových skřipců zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích

Country Status (16)

Country Link
JP (1) JPS5225160A (cs)
BE (1) BE843963A (cs)
BR (1) BR7604535A (cs)
CH (1) CH589736A5 (cs)
CS (1) CS196206B2 (cs)
DD (1) DD125832A5 (cs)
DE (1) DE2630641C2 (cs)
ES (1) ES449633A1 (cs)
FR (1) FR2317399A1 (cs)
GB (1) GB1544682A (cs)
IT (1) IT1062492B (cs)
MX (1) MX142970A (cs)
NL (1) NL184121C (cs)
PT (1) PT65332B (cs)
SU (1) SU991956A3 (cs)
YU (1) YU37194B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1196417B (it) * 1981-09-18 1988-11-16 Mario Crippa Gruppo meccanico,atto a concretizzare il movimento alternato dei nasttri porta pinze,nei telai tessili
CH682572A5 (de) * 1991-03-08 1993-10-15 Textilma Ag Greiferwebmaschine.
DE10346225A1 (de) * 2003-09-23 2005-05-19 Picanol N.V. Führungselement für ein Greiferband

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE604190C (de) * 1932-03-16 1934-10-16 Oliver Shimwell Schuetzenfuehrung
FR805603A (fr) * 1935-08-10 1936-11-25 Perfectionnements aux métiers à tisser à aiguilles
DE1535712A1 (de) * 1963-02-11 1969-07-24 Webstuhlbau Grossenhain Veb Greiferschuetzen-Webmaschine
FR1370335A (fr) * 1963-09-26 1964-08-21 Perfectionnements aux machines à tisser
FR1477993A (fr) * 1966-04-28 1967-04-21 Dispositif mécanique permettant de doubler le nombre des pinces d'insertion de trame dans les métiers à tisser sans navette à alimentation continue
FR1493881A (fr) * 1966-09-12 1967-09-01 Elitex Zavody Textilniho Pince pour métiers à tisser avec dispositif de guidage dans la foule ainsi que métier pourvu de pinces analogues
DE1710351C3 (de) * 1967-09-26 1979-04-19 Somet Societa Meccanica Tessile S.P.A., Gazzaniga, Bergamo (Italien) Greiferwebmaschine
BE795638A (fr) * 1970-05-18 1973-06-18 Sparling Robert O Metier a tisser sans navette
DE2307099A1 (de) * 1973-02-14 1974-08-22 Providence Pile Fabric Corp Schuetzenlose greiferband-webmaschine
US3842869A (en) * 1973-10-09 1974-10-22 Rockwell International Corp Tapeguide raceway for rapier loom

Also Published As

Publication number Publication date
NL184121C (nl) 1989-04-17
IT1062492B (it) 1984-10-10
PT65332B (en) 1978-01-06
ES449633A1 (es) 1977-07-01
NL184121B (nl) 1988-11-16
BE843963A (fr) 1976-11-03
BR7604535A (pt) 1977-08-02
DD125832A5 (cs) 1977-05-18
GB1544682A (en) 1979-04-25
FR2317399A1 (fr) 1977-02-04
SU991956A3 (ru) 1983-01-23
NL7607608A (nl) 1977-01-12
DE2630641C2 (de) 1982-10-21
DE2630641A1 (de) 1977-01-27
FR2317399B1 (cs) 1981-09-25
PT65332A (en) 1976-08-01
YU37194B (en) 1984-08-31
CH589736A5 (cs) 1977-07-15
JPS5225160A (en) 1977-02-24
MX142970A (es) 1981-01-28
YU169476A (en) 1983-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7380573B2 (en) Method of producing on needle weaving looms a woven ribbon with the same edges in terms of weaving
GB2036816A (en) Narrow fabric and a method and apparatus for producing thesame
EP0240075A2 (en) Process for clamping, fastening and presentation of weft threads in gripper weaving looms and device used to this end.
US20050284533A1 (en) Feed rapier for a rapier loom
JPH0253940A (ja) 織機の耳装置用空気圧スレッドホルダ
JP3455538B2 (ja) 小幅織機用ひ投げ針及び小幅織機
CS196206B2 (cs) Vodicí soustava útkových skřipců zanášejících útek do prošlupu na bezčlunkových tkacích strojích
CS249521B2 (en) Weaving machine
US5179979A (en) Rapier loom with inclined tape guide
CN210134209U (zh) 用于纬纱的切割装置
US2928427A (en) Filling carrier for shuttleless looms
US2586638A (en) Filling carrier for shuttleless looms
US4076053A (en) Means guiding the straps of the weft carrying grippers inside the shed
US4653544A (en) Weft cancellation mechanism for gripper looms
USRE35400E (en) Rapier loom having picking tapes and spacers
US3779288A (en) Weft carrier guide
US4481980A (en) Double dent lightweight reed construction
US3776281A (en) Weft carrier for shuttleless looms
US3665976A (en) Suction apparatus on a textile machine
US3272237A (en) Filling carriers for shuttleless looms
US3447574A (en) Weft-gripper for shuttleless loom
US3934621A (en) Carrier for shuttleless looms
US3911967A (en) Loom weft positioner
US4022253A (en) Rapiers with means for limiting rapier head divergence during weft-yarn transfer
US2756781A (en) Method and means for eliminating set marks