CS195659B2 - Process for preparing aluminium chloride from raw material containing aluminium,silicium and oxygen - Google Patents

Process for preparing aluminium chloride from raw material containing aluminium,silicium and oxygen Download PDF

Info

Publication number
CS195659B2
CS195659B2 CS781721A CS172178A CS195659B2 CS 195659 B2 CS195659 B2 CS 195659B2 CS 781721 A CS781721 A CS 781721A CS 172178 A CS172178 A CS 172178A CS 195659 B2 CS195659 B2 CS 195659B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
chlorination
chloride
silica
aluminum
clay
Prior art date
Application number
CS781721A
Other languages
English (en)
Inventor
Edward S Martin
David Wohleber
Original Assignee
Aluminum Co Of America
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aluminum Co Of America filed Critical Aluminum Co Of America
Publication of CS195659B2 publication Critical patent/CS195659B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/48Halides, with or without other cations besides aluminium
    • C01F7/56Chlorides
    • C01F7/58Preparation of anhydrous aluminium chloride
    • C01F7/60Preparation of anhydrous aluminium chloride from oxygen-containing aluminium compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/48Halides, with or without other cations besides aluminium
    • C01F7/56Chlorides
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/584Recycling of catalysts

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Silicon Compounds (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

-Vynález se týká ' způsobu výroby chloridu hlinitého ze surovin obsahujících hliník, křemík a kyslík, například z hlíny..
Vynález se zejména týká zlepšeného způsobu chlorace’·· hlin, obsahujících kysličník · křemičitý spolu' s kysličníkem hlinitým, při němž se ' chloruje kysličník hlinitý, zatímco chlorace kysličníku křemičitého ' je potlačena.
Při výrobě chloridu hlinitého z hlíny chlorací kysličníku hlinitého obsaženého v hlíně vzniká nežádoucí množství ' chloridu křemičitého ' současnou chlorací ' .kysličníku křemičitého obsaženého v hlíně. Je známo, že přidáním chloridu křemičitého ke ' chloračnímu činidlu lze potlačit chloraci kysličníku křemičitého. Například v patento'vém ' spisu č. USA 1 866 731 se uvádí, že tvorbu chloridu křemičitého ' v hlíně lze potlačit smísením stejných dílů chloridu křemičitého a chloru. Autor uvedeného patentového spisu uvádí, žé chlorid křemičitý lze Získat kondenzací výsledného produktu 'chlorace hlíny a .recyklovat získaný chlorid 'křemičitý, oddělený od chloridu hlinitého vzniklého . při chlorační reakci.
Bylo by vskutku žádoucí, vracet zpět do reakce veškerý . chlorid křemičitý, izolovaný ' z reakční směsi vzniklé chlorací hlíny a tvořené chloridem hlinitým a chloridem ' . ' 2 . ' křemičitým, aby odpad chloridu křemičitého, který má minimální ekonomickou ' 'hodnotu, byl co nejmenší. Bylo. ' však zjištěno, že vracením velkých množství chloridu křemičitého ' zpět do reakce, i když se tím ' zamezí ' chloraci kysličníku křemičitého ' . v hlíně, se· značně zvyšují provozní ' ' náklady, protože se zvyšují '-náklady na dělení jeakční směsi i náklady spojené s vracením chloridu křemičitého. Bylo by - proto žádoucí, snížit ' množství vznikajícího chloridu křemičitého na ' nejmenší ' míru. .Dále bylo zjištěno, Že přídavek velkého ' množství Chloridu ' křemičitého do reakční směsi ' při chloraci hlíny, 1 když ' se jím potlačí chlorace kysličníku křemičitého, však může ' nepříznivě ovlivňovat chloraci hliníku. Například D. Milné v článku „Chlorace ' bauxiitu v ' přítomnosti chloridu křemičitého“, uveřejněném v Časopisu Mettalurgical Transactions, sv. 6B, září 1975 ' uvádí, že přídavek ' chloridu křemičitého do proudu chloru znatelně snižuje jak rychlost' chlorace kysličníku hlinitého, tak i stupeň přeměny.
Je rovněž známo, že přídavek halogenidu alkalického . kovu, například . chloridu sodného nebo chloridu ' draselného, má příznivý vliv na chloraci kysličníku hlinitého obsaženého· v kaolinu. Například A. E. Seferovič v článku „Příprava bezvodého chloridu
5 B 5 9
5 8 hlinitého chlorací - kaolinu - za použití katalyzátoru“, uveřejněném -v „Časopisu chemického průmyslu“ (Moskva) . sv. 10, 1934, ' str. 62 až 64, pojednává o použití chloridu draselného·, chloridu sodného a chloridů mnoha jiných.kovů ’ a jejich případné, funkci, ja- .
kožto . katalyzátorů při chlorační reakci. Jinými autory byla - vyslovena domněnka, že použití chloridu draselného může urychlit chlorací hlíny vzhledem k tomu, že chlorid draselný tvoří nízko- těkavou podvojnou sůl š chloridem hlinitým AhCls, která má ' nízký tlak - par, což znamená, že odváděním této složky z reakční zóny se rovnováha při reakci posouvá ve prospěch tvorby chloridu hlinitého AI2CI6. [Viz Voronin a Galinker: „Výroba bezvodého chloridu hlinitého- z ka'sovjarské hlíny“, Časopis chemického průmyslu (Moskva), sv. 7, 1930, str. 143 až 149].
, Avšak v literatuře .nelze ...nalézt - žádnou zmínku o tom, jaký vliv - má použití katalyzátoru na chlorací kysličníku . - křemičitého obsaženého v kaolinu,- při níž - vzniká - - chlorid křemičitý. Protože,' jak již bylo uvedeno, je žádoucí vracet do reakce veškerý chlQrid křemičitý vzniklý při chloraci, a rovněž protože vracení velkých množství chloridu křemičitého je neyýhodné jak z hlediska.provozní ekonomiky, - tak i vzhledem k případ- , nému potlačování chlórace kysličníku hlinitého, zdálo by - -se, že - je nevýhodné -používat při reakci katalyzátoru - vzhledem ke vzniku dalšího ' - množství chloridu křemičitého. .
Zcela překvapivě však bylo- zjištěno, že použitím katalyzátoru při chlorací hlin, na- ' příklad-'kaolinu, obsahujících - jak - kysličník . hlinitý, - tak -kysličník křemičitý v přítomnosti plynného ,-chloru nebo- fosgenu- a redukčního - - činidla, - jako - je - kysličník uhelnatý- nebo, .-uhlík, při - níž ; se do - reakční zóny vrací · veškerý, - případně - při reakci' vzniklý- chlorid křemičitý, - se . - dosáhne vyššího - výtěžku chloridu hlinitého z kysličníku hlinitého, obsaženého -v - - hlíně, přičemž se současně· sníží množství, chloridu - křemičitého, - vzniklého při - chlorační - reakci.
když - po. teoretické- . stránce jsou - pochody, probíhající - při uvedené - chlorační reakci ještě - dokonale - prozkoumány, - zdá se pravděpodobné, ' - že přídavek - katalyzátoru má - - za - následek-katalytický účinek na - chloraci kysličníku hlinitého chloridem - křemi. čitým - v -souhlasu s touto reakční rovnicí:
.:-,«KC1.AIC15 ·
AI2.O3. + .3 SÍC14 ► 2 AI2CI6 + 3 SÍO2
Výše - uvedené - nevýhody nemá způsob výroby Chloridu hlinitého ze suroviny, například- z hlíny, - -obsahující · kysličník hlinitý a': kysličník - křemičitý chlorací této -suroviny, - jehož podstata - . spočívá v- tom, -že se surovina uvede ve styk- - se směsí, sestávající z chloračního - činidla, - - 'redukčního činidla, sloučeniny alkalického- -kovu jakožto. - -kataly59 zátoru-a - chloridu křemičitého, načež se reakční produkty . z chloračního stupně od sebe oddělí a - všechen chlorid křemičitý, oddělený od ostatních reakčních produktů, se vrací - do chloračního stupně, čímž- se podpoří chlórace - kysličníku hlinitého v surovině a současně se potlačí chlórace kysličníku křemičitého.
Způsob podle vynálezu je - blíže - objasněn na přiloženém - schematickém výkresu: . V zásobníku 1 se nachází sloučenina alkalického kovu, která se používá jako katalyzátor, - v zařízení 2 jsou - chlorační činidlo a redukční činidlo a v zásobníku 3 - se nachází surovina, tj. hlína. Uvedené tři složky se odděleně přivádějí - do chloračního reaktoru 4. Ze získané směsi se oddělí chlorid hlinitý 5 a chlorid křemičitý 6; - chlorid křemičitý 6 se - vrací - do proudu uvedených tří látek, přicházejícího do chloračního reaktoru -4.. Katalyzátor 7, oddělený - po - reakci z reakční směsi, se rovněž vrací ' do chloračního reaktoru 4.
Chlorid hlinitý se vyrábí - zé- suroviny, jakou je například hlína, selektivní chlorací kysličníku - hlinitého, přičemž se současně zabraňuje chlorací kysličníku křemičitého použitím slóučeniny alkalického kovu- . jakožto katalyzátoru, - spolu s běžnými - chloračními činidly - a redukčními činidly, načež se do chloračního stupně vrací prakticky veškerý - chlorid křemičitý, - oddělený od ostatních - produktů chlorační reakce v chloračním stupni.
I když vynález výhodně předpokládá použití hlíny jakožto suroviny, zejména pak onoho druhu hlíny - známého jako kaolin, který se nachází - ve - Spojených -státech. - amerických, -je možno -způsobem podle -vynálezu zpracovat - i - jiné, druhy -surovin obsahující-· kysličník hlinitý a - - mající - vysoký obsah kysličníku křemičitého, jehož chlorací je-žádoucí. - potlačit, přičemž však je třeba - chlorovat co největší, množství kysličníku hlinitého,- obsaženého -v surovině.
Surovina se zbaví vlhkosti pražením - při teplotě V.-rózmezí 600 až - 900°C po průměrnou dobu - 10 minut až 4 - hodiny podle použité teploty. Tím se odstraní - voda, --čímž se - shíží ztráty - chloru, ke - kterým by - jinak došlo následkem tvorby, chlorovodíku· reakcí chloridu s vodou. - .
... Ghloračním. činidlem, použitým při chlorování - kysličníku hlinitého, může - být plynný chlor nebo - jiný vhodný zdroj chloru. Obzvláště výhodnou je sloučenina, v - níž se spojuje chlorační - činidlo s redukčním,- jako je -například karbonylchlorid (fosgen) COCI2 - nebo chlorid uhličitý, Nejvýhodnějším z těchto - - činidel - je karbonylchlorid COCI2. Je však možno použít samostatného chloračního činidla spolu s tuhým - -uhlíkem nebo kysličníkem uhelnatým CO jakožto samostatným redukčním činidlem. Výhodnější však jsou - plynná - činidla ve - srovnání s použitím- samotného -uhlíku.
V souladu, s - vynálezem se - surovina, jako je hlína, rovněž chloruje za přítomnosti katalyzátoru, kterým je sloučenina alkalického · kovů. Výhodné . jsou halogenidy hlinitoalkalické a obzvláště výhodným je ' chlorid hlinitodřaselný KAIČIÍ. Místo této· sloučeniny je možno použít jiných halogenidy hlinitoalka.lických, například chloridu' hlinitosodnéhó, chloridu hliniitorubidného. nebo· chloridu · hlmitolithného. Tyto' · katalyzátory' se mohou vyrobit in šitu počátečním přidáním· halogenidu alkalického kovu do chlora ce,· například ohloridu sodného, bromidu sodného, jodidu draselného · ápod. V této souvislosti je třeba· poznamenat, že sloučenina alkalickéhó; · kovu, na počátku přidaná do reakce, se přemění v komplexní chlorid hliníku ' a alkalického . kovu, mající vzorec , MA1C14 nebo MCÍ, 'A1C13, kde M znamená · alkalický kov. ' Proto; je možno · sloučeninu 'alkalického kovu ' na . „začátku přidat v · podobě kysličníku nebo 'šóli, jiné než halogenid, jako' · je například. · uhličitan draselný K2CO3, dusičnan drasélný KNO3 apod. Množství . . použitého katalyzátoru může být v , rozmezí od asi 1 do 10 hmotnostních · . vztaženo na celkové množství chlorované hlíny. S výhodou' je· množství . .použitého katalyzátoru v rozmezí od asi 3 do· 7 · hmotnostních ·% z -množství · hlíny;, .nejvhodněji činí toto· -množství přibližně ^Hmotnostních! - % „ · ž' · množství hlíny · určené' pro · 'chlorování.' - · . - Chlorační · reák€e · se provádí ''ve fluidizovaném; loži · při . . .teplotě v rozmázi · vši · 550 · až' 650 °C.'' Velikost· . · částic hlíny určené - pro chlorování ' jě s''.vý.hodou pod ·asi 0,6 mm. Chlorační reakce..se s výhodou provádí po vsázkách po dobúýpřibližně · 1,5' až '2,5 hodiny, s' výhodou asi 2' hodiny. .
' Po · phlorační. 'reakci· se chlorid hlinitý, který sublimujé'.,iia· atmosférického · tlaku · při teplotě 183 °C, . ·oddělí ·od · chloridu křemičitého, který · vře zá;. 'atmosférického tlaku' při teplotě ' 57,6 °C, · známými postupy, ' například frakcionovanou · destilací. :
V souladu s vynálezem se veškerý Chlorid · · křemičitý, získaný . při dělení ' reakční směsi, přidá . ke, chloračnímu plynu, uváděnému do · reaktoru· · pro chloraci' následné vsázky hlíny. · Pro · výpočet množství ' potřebného' .katalyzátoru · '..se uvažuje pouze hmotnostní množstvínové suroviny.
Je třeba · poznamenat, že i . když způsob podle · · vynálezu byl ., , popsán jako· vsázkový, · je možno jej upravit · na . nepřetržitý stálým přidáváním čerstvé-, suroviny a · vracenímchloridu křemičitého,· přičemž se současně odděluje· část chlórovaného produktu. Celková · doba satrván.i.· v chlo-račním reaktoru by měla souhlaslťs výše uvedenými dobami setrvání.
Pro další objasnění vynálezu byly vykonány níže uvedené pokusy, aby byl odděleně ukázán vliv použití -katalyzátoru, · vracení chloridu křemičitého zpět do reaktoru v množství, rovnajícím se množství, potřebnému pro chloraci, jakož i přídavku chloridu křemičitého do . reaktoru v množství větším, než je množství skutečně nutné k potlačení vlastní · chlorace kysličníku . křemičitého, avšak stále - · ještě' . menším je množství vracené podle· výše · uvedeného patentového spi' su USA č. 1 866 731,
Tři každé vsázce, uvedené v tabulce I, se 100 g hlíny z Georgie (Spojené státy americké] předem rozmělní na velikost částic ' nanejvýš · 0,6 mm · a praží při teplotě .700 °C po dobu 30 minu-t v reaktoru s fluidním ·ložem, · načež se chloruje · při teplotě 600 °C po dobu ·120 až 125-minut ve · fluidním · loži o výšce-42 cm a průměru · 2,3 · cm, v němž se částice · udržuje ýe · vznosu plynným karbonylchlorideni1 COCI2, proudícím rychlostí 8,4 cm/s. Ve všech případech, se použije plynného karbonylchloridu COCI2, jak jako chloráčního činidla, tak jako - redukčního činidla. Jako· katalyzátoru se použije chloridu hlinitodrásalnéh.o · KÁ1C14 tam', ·kde' je.· to u. vedeno. Ve . všech případech se chlorid . hlinitý oddělí · od chloridu křemičitého destilací. · Procentové množství kysličníky · křemičitého, uvedené v předposledním sloupci na . pravé Straně tabulky, představuje množství chlorovaného kysličníku křemičitého, odpovídající · rozdílu mezi celkovým množstvím chloridu · křemičitého, · odděleného· od · chlo?ridu· •'••hlinitého', á množstvím chloridu ' · křemičitého, přivadeného dó reaktorů' · s karbonylchlorldem’ COCI2. Toto představuje zpětný výpočet 'odéčteiiím' od· množství ''použité suroviny, · získaného · zbytku · plus množství chlorovaného 'kysličníku hlinitého, jak · ·se vypočte že · získaného chloridu hlinitého. Tak ů · vzorku 4, který představuje způsob podle · vynálezu · a u vzorku 6- se ve ·výsled; ném' produktů' vzniklém chlorováním · · suroviny, skutečně získá o · málo menší množství chloridu křemičitého, · něž je · původní množství chloridu' křemičitého, · přivedeného ďó reaktoru, což naznačuje, že néjjénže · nebyla žádná část původního množství kysličníku křemičitého v hlíně chlorována' nýbrž 'zřejmě ··· část chloridu křemičitého; přivedeného do chlorační reakce přispěla ke chloraci kysličníku hlinitého v hlíně'.
U vzorků ·5 a 6 jsou · uvédény hmotnostní poměry vyšší, než . jaké · jsou' ve ·. skutečnosti zapotřebí (jak . uvedeno· u vzorku 4), avšak stále ještě značně · -'nižší · něž v · uvedeném americkém patentovém spisu č. 1 866 731.
Nicméně- je třeba poznamenat, že molární poměr chloridu hlinitého · . k vyrobenému chloridu křemičitému je ve skutečnosti v těchto případech nižší, kdežto výtěžek není znatelně nižší než v · případech · podle vynálezu, jak je doloženo u vzorku 4. Je třeba mít na paměti, jak již bylo výše uvedeno,'· že požadavek vracet další množství · chloridu křemičitého zpět do reaktoru má za následek · ztráty energie, způsobené nutností vracet a zahřívat větší množství chloridu křemičitého, které zřejmě vzniká, když se větší množství chloridu křemičitého na počátku uvádí do chloračního reaktoru.
Tabulka I
Vzo-rek °/o množ- Počet . molů přivá- Molární % množství % množství molární
ství děných za 1 hod. poměr , AI2O3 v S.ÍO2 v hlíně, poměr .
KA1C14 COC12 . SÍC14 SiCU/CQCls hlíně od- chlorované A1C13
přidané dělené ja- celkové
do lože kožto A1C13 množství
SiC14
1 5,0 0,803 0 - 0 89,5 15,6 v ' 5,57
2 0 0,803 0 0 30,1 36,5 30,2 0,80
3 0 0,707 0,065 0,092 · . 25,3 0,54
4 5,0 0,707 0,063 0,089 90,7 —2,0* 5,26
5 ' 0 0,677 0,09 í 0,134 24,2 · 28,2 0,48
6' ' ' ‘ 5,0 0,677 0,098 0,145 89,0 0,2* .. - л 3,85
x Zahrnuje část čisté . výroby A1C13 reakcí SiCU s AI2O3 obsaženým v hlíně
Vynález tedy poskytuje . . způsob, . při kterém se získá co . největší množství chloridu . hlinitého chlorací kysličníku -hlinitého ve. sloučenině, obsahující - kysličníku . hlinitý a

Claims (10)

  1. . předmět
    1. Způsbb výroby chloridu ' hlinitého ze suroviny, . obsahující hliník, .křemík a kyslík, • vyznačující se tím, .žě se surovina chloruje uvedením ve ' styk se . . směsí, sestávající . z chloračního. činidla, - .redukčního činidla, . halogenidu alkalického kovu . jakožto katalyzátoru .a .chloridu . křemičitého, načež se reakční . produkty z chloračního stupně od sebe . oddělí a veškerý chlorid křemičitý, izolovaný z reakčních produktů, se vrací zpět do chloračního stupně. k podpoření chlorace hliníku v surovině za . současného potlačení vlastní chlorace . křemíku.
  2. 2. Způsob . podle bodu 1·ι. 'vyznačující . se tím, že se chlorace . provádí ve fluldizovaném· . loži při . teplótě v rozmezí 550 až .850 st. -Celsia. .
  3. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že. jako . suroviny se použije hlíny o ve- • likosti. .částic pod 0,6 .milimetru.
  4. 4. Způsob podle .bodu 1, vyznačující se tím, že- jako suroviny se použije hlíny, . která se chloruje po dobu 1,5 ' až 2,5 hodiny.
  5. 5. Způsob . podle bodu 4, ' vyznačující se tím, že se použije . katalyzátoru obecného, vzorce . . MA1C14 , kde .
    M znamená . alkalický kov.
  6. 6. Způsob podle bodu 5, .vyznačující ' se tím, že se použije katalyzátoru ze skupiny, kysličník ' křemičitý, přičemž se . současně co nejvíce .snižUje . množství. . .vzniklého chloridu křemičitého, ' který se ' 'potom vrací·, .zpět do chloračního reaktoru,. přičemž se současně využije veškerého chloridu křemičitého, izolovaného . při oddělování .' produktů chlorace . od . sebe.
    VYNALEZU .
    sestávající . ' z . chloridu hliniiósodného a chloridu hlinitodraselného.
  7. 7. Způsob podle bodu . .6, ' vyznačující . se tím, že se použitý . katalyzátor . vytvoří .in sítu vnesením chloridu alkalického kovu .ze skupiny,· sestávající . . z chloridu sodného a chloridu draselného. · ; .
  8. 8. Způsob podle bodu. '..1, · vyznačující ' - se tím, že uvedené chlorační činidlo a uvedené redukční činidlo- . tvoří .v . podstatě. jedinou sloučeninu ze skupiny, . sestávající . z karbonylchloridu a chloridu 'uhličitého.
  9. 9. Způsob podle bodu '''8,' vyznačující se tím, že jako chloračního'7 činidla a redukčního činidla 'se použije .karbonylchloridu. .
  10. 10. ' Způsob podle bodu . 1 pro výrobu chlo- ridu hlinitého. z 'kaolinu, . obsahujícího ' kysličník hlinitý . a kysličník' ' křemičitý, vyznačující se tím, že se kaolin . chloru je při teplotě v rozmezí .550 až . '650. '°C uvedením ve styk po dobu 1,5 . až 2,5 '. hodiny se směsí, sestávající z karbonylchloridu, chloridu .hlinitodraselného . a chloridu . 'křemičitého, načež ' . se reakční produkty .z '' Uvedeného' chloračního stupně od sebé ' 'oddělí destilací ' a veškerý ' chlorid . křemičitý,' izolovaný . z . reakčních produktů, . se vrací. ' zpět do chloračního stupně, k podpoření' chlorace kysličníku hlinitého v kaolinu . za ' současného . potlačení vlastní chlorace· ' kysličníku ' křemičitého. 1 list výkresů sevarografia, n. p,, závod 7, Most
    OPRAVENKA к popisu vynálezu к patentu 6. 195659 místo: (54) Autor vynálezu
    správně:
CS781721A 1977-03-23 1978-03-17 Process for preparing aluminium chloride from raw material containing aluminium,silicium and oxygen CS195659B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/780,534 US4096234A (en) 1977-03-23 1977-03-23 Production of anhydrous aluminum chloride from clay using catalyst and recycling of silicon chloride

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195659B2 true CS195659B2 (en) 1980-02-29

Family

ID=25119856

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS781721A CS195659B2 (en) 1977-03-23 1978-03-17 Process for preparing aluminium chloride from raw material containing aluminium,silicium and oxygen

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4096234A (cs)
JP (1) JPS53124197A (cs)
AT (1) AT359463B (cs)
AU (1) AU512942B2 (cs)
BR (1) BR7800927A (cs)
CA (1) CA1114584A (cs)
CH (1) CH627714A5 (cs)
CS (1) CS195659B2 (cs)
DD (1) DD135373A5 (cs)
DE (1) DE2806719C2 (cs)
FR (1) FR2384718A1 (cs)
GB (1) GB1591773A (cs)
GR (1) GR72814B (cs)
IN (1) IN147900B (cs)
IS (1) IS1015B6 (cs)
IT (1) IT1102354B (cs)
NL (1) NL7801750A (cs)
NO (1) NO143097C (cs)
NZ (1) NZ186404A (cs)
PH (1) PH14209A (cs)
PL (1) PL112287B1 (cs)
SE (1) SE7801139L (cs)
SU (1) SU818475A3 (cs)
YU (1) YU31978A (cs)
ZA (1) ZA78704B (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2834165C3 (de) * 1978-08-04 1982-04-22 Holland, Gerhard, Dr.rer.pol., 6000 Frankfurt Verfahren zur selektiven Gewinnung mehrerer voneinander getrennter reiner Halogenide und/oder Halogenidgemische aus einem Gemisch fester Oxide
US4220629A (en) * 1978-08-14 1980-09-02 Toth Aluminum Corporation Chlorination of ores with catalyzed metal chlorides
US4213943A (en) * 1978-12-22 1980-07-22 Aluminum Company Of America Production of aluminum chloride from clay using staged reactors
US4277446A (en) * 1979-01-24 1981-07-07 Reynolds Metals Company Removal of iron and titanium minerals from aluminum bearing materials by chlorination and beneficiation
HU184455B (en) * 1981-01-20 1984-08-28 Tatabanyai Szenbanyak Process for utilizing silicium-tetrachloride with exhaustive chlorination of aluminiumoxide
EP0062123B1 (en) * 1981-04-08 1986-07-02 Mobil Oil Corporation De-aluminization of aluminosilicates
JPS5826030A (ja) * 1981-08-03 1983-02-16 Kanto Denka Kogyo Kk 無水塩化アルミニウムの製法
JPS58115021A (ja) * 1981-12-25 1983-07-08 Roudoushiyou Sangyo Anzen Kenkyusho 塩化アルミニウムの製法
US4699770A (en) * 1984-11-28 1987-10-13 David Weston Production of a purified alumina-silica product and substantially pure aluminum chloride from bauxites, bauxitic clays, kaolinitic clays and mixtures thereof
JPH01503056A (ja) * 1987-04-28 1989-10-19 イー.シー.シー.アメリカ インコーポレーテッド クレーミネラルの表面処理方法及び該方法により生産される反応性中間体
US9315382B2 (en) * 2006-03-23 2016-04-19 Keystone Metals Recovery Inc. Metal chlorides and metals obtained from metal oxide containing materials
DE102014202593A1 (de) 2014-02-13 2015-08-13 Siemens Aktiengesellschaft Umwandlung von Metallcarbonat in Metallchlorid
DE102014202591A1 (de) * 2014-02-13 2015-08-13 Siemens Aktiengesellschaft Umwandlung von Metallcarbonat in Metallchlorid

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1875105A (en) * 1926-08-07 1932-08-30 Niagara Smelting Corp Method of and apparatus for mineral chlorination
US1865008A (en) * 1927-09-27 1932-06-28 Standard Oil Co California Process for the manufacture of aluminum chloride
US1866731A (en) * 1928-02-07 1932-07-12 Ig Farbenindustrie Ag Process for producing anhydrous aluminum chloride
GB1291616A (en) * 1969-06-13 1972-10-04 Sir Soc Italiana Resine Spa Process for preparing aluminum trichloride
US3811916A (en) * 1971-09-07 1974-05-21 Aluminum Co Of America Method for carbon impregnation of alumina

Also Published As

Publication number Publication date
GB1591773A (en) 1981-06-24
JPS53124197A (en) 1978-10-30
NL7801750A (nl) 1978-09-26
AU3319178A (en) 1979-08-16
FR2384718A1 (fr) 1978-10-20
PH14209A (en) 1981-04-02
IS2426A7 (is) 1978-09-24
SU818475A3 (ru) 1981-03-30
NZ186404A (en) 1980-11-14
US4096234A (en) 1978-06-20
GR72814B (cs) 1983-12-06
DD135373A5 (de) 1979-05-02
JPS5636125B2 (cs) 1981-08-21
PL112287B1 (en) 1980-10-31
DE2806719C2 (de) 1982-09-16
NO143097C (no) 1980-12-17
CH627714A5 (fr) 1982-01-29
IT7848035A0 (it) 1978-02-14
CA1114584A (en) 1981-12-22
YU31978A (en) 1982-06-30
ZA78704B (en) 1979-01-31
AU512942B2 (en) 1980-11-06
BR7800927A (pt) 1978-11-28
IS1015B6 (is) 1979-09-14
FR2384718B1 (cs) 1981-06-12
PL205492A1 (pl) 1979-01-02
NO780518L (no) 1978-09-26
DE2806719A1 (de) 1978-09-28
IT1102354B (it) 1985-10-07
NO143097B (no) 1980-09-08
SE7801139L (sv) 1978-09-24
ATA111978A (de) 1980-04-15
AT359463B (de) 1980-11-10
IN147900B (cs) 1980-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS195659B2 (en) Process for preparing aluminium chloride from raw material containing aluminium,silicium and oxygen
DE68908616T2 (de) Verfahren zur Herstellung von 1,1,1-Trifluor-2,2-dichlorethan.
EP0408005A1 (en) Process for preparing 1,1,1,2-tetrafluoroethane
DE2903491C2 (de) Verfahren zur Herstellung von hypochloriger Säure und ihre Verwendung
US4105579A (en) Process for producing pharmaceutical grade aluminum hydroxide gels
US4010245A (en) Production of hydrogen fluoride and calcium sulfate
CN115108882A (zh) 一种1,1,1,2,3-五氯丙烷的连续制备方法
US2174737A (en) Preparation of 1,1,2-trichloroethane
US4420468A (en) Method of treating converted potassium sulfate for reducing a small amount of chlorine contained therein
DE1593411A1 (de) Verfahren zur Reinigung von Dichlortetrafluoraethan
DE3266069D1 (en) Process for the preparation of aluminas of high purity from impure solutions of aluminium chloride
US4172052A (en) Catalyst for production of ethylene dichloride
JPH046104A (ja) 有機フッ素化合物合成用無水フッ化カリウムの製造方法
US4434149A (en) Acid melt treatment to activate carbon for use as reductant
JPS6121911A (ja) フオ−ジヤサイト型ゼオライトの製造方法
US4086320A (en) Production of aluminum chloride from raw materials containing aluminum compounds and silicon compounds
US4183907A (en) Method for preparing calcium hypochlorite
US2724002A (en) Process of preparing hexachlorobenzene
US2674630A (en) Cracking fluorine compounds
US5026931A (en) Process for preparing a product stream rich in naphthalene and 2-monoiodonaphthalene
US5021231A (en) Production of chlorine and sodium sulphate
JPH045007B2 (cs)
JP2000128811A (ja) パラクロロエチルベンゼンの製造方法
RU2072976C1 (ru) Способ получения винилхлорида
US2778860A (en) Preparation of hexachlorobenzene