BG66311B1 - Интегрален магнитометър на хол - Google Patents

Интегрален магнитометър на хол Download PDF

Info

Publication number
BG66311B1
BG66311B1 BG10110493A BG11049309A BG66311B1 BG 66311 B1 BG66311 B1 BG 66311B1 BG 10110493 A BG10110493 A BG 10110493A BG 11049309 A BG11049309 A BG 11049309A BG 66311 B1 BG66311 B1 BG 66311B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
contacts
hall
output
multiplexers
contact
Prior art date
Application number
BG10110493A
Other languages
English (en)
Other versions
BG110493A (bg
Inventor
SiyaЛОЗАНОВА Сия Lozanova
СветославNoykov Svetoslav НОЙКОВ
CHavdar рРУМЕНИН Чавда Roumenin
Original Assignee
Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН filed Critical Institout Po Oupravlenie I Sistemni Izsledvaniya PИНСТИТУТ ПО УПРАВЛЕНИЕ И СИСТЕМНИ ИЗСЛЕДri Ban ВАНИЯ ПРИ БАН
Priority to BG10110493A priority Critical patent/BG66311B1/bg
Publication of BG110493A publication Critical patent/BG110493A/bg
Publication of BG66311B1 publication Critical patent/BG66311B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)
  • Hall/Mr Elements (AREA)

Abstract

Интегралният магнитометър на Хол съдържа полупроводникова подложка (1) с р-тип проводимост, върху едната страна на която е образувана n-тип рингова структура (2) с циркулярна форма, като само един сегмент от циркулярната верига, съдържащ три последователни n-тип контакта - първи (4), втори (5) и трети (6), е активен, а останалите контакти са висящи. Този триконтактен сегмент формира микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ радиално магнитно поле (7), лежащо в равнината на подложката (1). Трите контакта (4, 5 и 6) са захранващи, като първият (4) и третият (6) са едновременно изходни. През еднакви по стойност товарни резистори (8 и 9), първият (4) и третият (6) контакт са свързани с единия извод на токоизточник (3), другият извод на който е съединен с контакта (5). Интерфейсната блок-схема е опростена и включва три мултиплексора (10, 11 и 12).

Description

Изобретението се отнася до интегрален магнитометър на Хол, приложимо в областта на сензориката и сензорната електроника, контролно-измервателната техника, слабополевата магнитометрия, микро- и нано-технологиите, навигацията, безконтактната автоматика, енергетиката, военното дело и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е интегрален магнитометър на Хол, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е образувана дълбока и тясна п-тип рингова структура с циркулярна форма. Върху горната страна на п-ринга е формирана верига от разположени на равни разстояния един от друг 2к на брой контакти с п-тип проводимост, където k е цяло число. Всеки от контактите може да бъде в едно от следните три положения - или да е свързан със захранващ токоизточник, или да е включен към интерфейсна блок-схема, или да е висящ. Във всеки момент само един сегмент от циркулярната верига, съдържащ пет последователно разположени п-тип контакти е активен, докато останалите 2к - 5 контакти са висящи. Този петконтактен сегмент формира микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ радиално магнитно поле, лежащо в равнината на р-тип подложката с п-ринга и състоящ се от един централен захранващ контакт, от двете му страни са разположени по един изходен контакт, до които се намират по един захранващ външен контакт, свързани едновременно с единия извод на токоизточника, а другият - с централния захранващ п-контакт. Интерфейсната блок-схема съдържа пет мултиплексора, всеки от които е с 2к на брой входове; тактов генератор, управляващ мултиплексорите с фиксирана работна честота; брояч, свързан с мултиплексорите; инструментален усилвател, чийто вход е свързан през съответни два мултиплексора с изходните контакти намикросензора на Хол. Изходът на усилвателя е свързан с входа на нискочестотен филтър, изходът на който е изход на интегралния магнитометър на Хол, като стъпката на преместване на обособения петконтактен микросензор на Хол по циркулярния п-ринг е един контакт [1].
Недостатъци на този интегрален магнитометър на Хол са понижената пространствена разделителна способност (пространствена резолюция) при определяне стойността на радиалното магнитно поле и ъгловото му положение спрямо предварително избраното за репер начало, поради немалката активна сензорна зона, разположена между външните захранващи контакти на микросензора на Хол, и усложнената електронна схемотехника, изискваща пет отделни мултиплексори, комутиращи петте активни контакта от сегмента, формиращи микросензора на Хол.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде интегрален магнитометър на Хол с повишена пространствена резолюция и опростена електронна схемотехника чрез редуциране броя на мултиплексорите.
Тази задача се решава с интегрален магнитометър на Хол, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е образувана дълбока и тясна птип рингова структура с циркулярна форма. Върху горната страна на п-ринга е формирана верига от разположени на равни разстояния един от друг 2к на брой контакти с п-тип проводимост, където k е цяло число. Всеки от контактите може да бъде в едно от следните три положения или да е свързан със захранващ токоизточник, или да е включен към интерфейсна блок-схема, или да е висящ. Във всеки момент само един сегмент от циркулярната верига, съдържащ три последователно разположени п-тип контакти първи, втори и трети е активен, докато останалите 2к - 3 контакти са висящи. Този триконтактен сегмент формира микроензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ радиално магнитно поле, лежащо в равнината на р-тип подложката с п-ринга, трите контакти са захранващи като първият и третият са едновременно и изходни, през еднакви по стойност товарни резистори първият и третият контакт са свързани с единия извод натокоизточник, другият извод на който е съединен с втория захранващ контакт.
66311 Bl
Интерфейсната блок-схема съдържа три мултиплексори, всеки от които е с 2к на брой входове; тактов генератор, управляващ мултиплексорите е с фиксирана работна честота; брояч, свързан с мултиплексорите, като стъпката на преместване на обособения триконтактен микросензор на Хол по циркулярния п-ринг е един контакт; измервателен усилвател, на който входът е свързан през съответни два мултиплексори с изходните контакти на микросензора. Изходът на усилвателя е съединен с входа на нискочестотен филтър, изходът на който е изход на интегралния магнитометър на Хол.
Предимства на изобретението са повишената пространствена резолюция в резултат на силно редуцираната активна сензорна област между първия и третия контакт на микросензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност, и опростената електронна схемотехника от използваните само три вместо пет броя на мултиплексори.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с приложената фигура 1, представляваща едно негово примерно изпълнение.
Примери за изпълнение на изобретението
Интегралният магнитометър на Хол съдържа полупроводникова подложка 1 с р-тип проводимост, върху едната страна на която е образувана дълбока и тясна п-тип рингова структура 2 с циркулярна форма. Върху горната страна на п-ринга 2 е формирана верига от разположени на равни разстояния един от друг 2к на брой контакти с п-тип проводимост, където k е цяло число. Всеки от контактите може да бъде в едно от следните три положения - или да е свързан със захранващ токоизточник 3, или да е включен към интерфейсна блок-схема, или да е висящ. Във всеки момент само един сегмент от циркулярната верига, съдържащ три последователно разположени п-тип контакти първи 4, втори 5 и трети 6 е активен, докато останалите 2к - 3 контакти са висящи. Този триконтактен сегмент формира микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ радиално магнитно поле 7, лежащо в равнината на р-тип подложката 1 с п-ринга 2, трите контакти 4, 5 и 6 са захранващи, като първият 4 и третият 6 са едновременно изходни, през еднакви по стойност товарни резистори 8 и 9 първият 4 и третият 6 контакти са свързани с единия извод на токоизточника 3, другият извод на който е съединен с втория захранващ контакт 5. Интерфейсната блок-схема съдържа три мултиплексори 10, 11 и 12, всеки от които е с 2к на брой входове; тактов генератор 13, управляващ мултиплексорите с фиксирана работна честота; брояч 14, свързан с мултиплексорите 10, 11 и 12, като стъпката на преместване на обособения триконтактен микросензор на Хол по циркулярния п-ринг 2 е един контакт; измервателен усилвател 15, на който входът е свързан през двата мултиплексора 10 и 12 с контактите 4 и 6 на микросензора; изходът на усилвателя 15 е съединен с входа на нискочестотен филтър 16, изходът на който е изход 17 на интегралния магнитометър на Хол.
Действието на интегралния магнитометър на Хол, съгласно изобретението, е следното. При включване на захранващия токоизточник 3, в резултат на структурната симетрия на контактите 4 и 6 по отношение на контакта 5, в така обособения сегмент от циркулярната верига 2 от 2к контакти протичат два еднакви по стойност и противоположно насочени токови компоненти 14 = |IJ, като 15 = 14 + 16. Чрез товарните резистори R 8 и R 9 се осъществява режим на функциониране генератор на ток, 15 = const. В частта от ринга между контактите 4 и 6 радиалното магнитно поле В 7, лежащо в равнината на полупроводниковата р-тип подложка 1 под действие на силата на Лоренц Fl = qVdr х В генерира ефект на Хол, където q е товарът на електрона, a Vdr е дрейфовата скорост на основните токоносители. В резултат на това в зоните, където са разположени захранващите/изходните контакти 4 и 6 възникват допълнителни противоположни по знак товари. Напрежението на Хол V46(B) се развива върху контактите 4 и 6. Ето защо така конфигуриран сегментът 4-5-6 представлява микросензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност. В сравнение с петконтактния Холов елемент от известното решение, триконтактният микросензор е със съществено редуцирана преобразувателна област. Следователно, пространствената му резолюция превъзхожда тази от известното техническо решение. С помощта на интерфейсната блок-схема се осъществява виртуално движение
66311 Bl c фиксирана честота на триконтактния елемент на Хол по п-ринга 2, зададена от тактовия генератор 13. Избраната стъпка от един контакт, реализируема с трите мултиплексори 10, 11 и 12 позволява прецизното сканиране в обхвата от 360° за определяне с повишена точност посоката и стойността на радиалното магнитно поле В 7. В резултат от обработката на резултиращия сигнал с измервателния усилвател 15 и нискочестотния филтър 16, напрежението на изхода 17 на интегралния магнитометър на Хол представлява синусоидална функция от номера на стъпката с добре дефинирани максимум и фаза на отместване. Стойността на радиалното магнитно поле В 7 представлява максимумът на амплитудата на тази синусоида, а стойността на ъгъла на магнитното поле В 7, определящ посоката му е фазовото отместване на синусоидата по отношение на предварително избрана нулева стойност. Както в известното решение, така и при новото се запазват такива важни предимства като пълно неутрализиране на офсета между контактите 4 и 6 V4 6 (В = 0) = 0 в отсъствие на магнитното поле В 7, както и драстичното минимизиране на собствения шум Ι/f. В нашия случай, обаче е налице съществено опростяване на електронната схемотехника чрез трите мултиплексора като следствие от новата в техническото решение триконтактна сензорна конструкция на Хол.
Неочакваният положителен ефект, постигнат с интегралния магнитометър на Хол е приложената за първи път необичайна триконтактна конструкция на микросензора на Хол, размерите на която съществено миниатюризират активната сензорна зона, което води до повишена пространствена резолюция. Едновременно с това се опростява схемотехниката на интерфейсната блок-електроника - мултиплексорните елементи 10, 11 и 12 вместо 5 са 3.
Предпочитаният полупроводник и технология за реализация на интегралния магнитометър на Хол са силицият и CMOS процесите. Върху общ чип могат да се формират едновременно интегралният магнитометър, включително интерфейсната блок-електроника. Броят на контактите 2к върху циркулярния п-тип ринг е свързан от една страна с възможностите на конкретната разновидност интегрална технология на производство, а от друга - логическите елементи, използвани в интерфейсната цифрова електроника. Силно редуцираната активна сензорна област на интегралния магнитометър на Хол е предпоставка за бъдещата му нанотехнологична реализация.
Патентни претенции

Claims (1)

1. Интегрален магнитометър на Хол, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е образувана дълбока и тясна п-тип рингова структура с циркулярна форма, върху горната страна на п-ринга е формирана верига от разположени на равни разстояния един от друг 2к на брой контакти с п-тип проводимост, където k е цяло число, като всеки от контактите може да бъде в едно от следните три положения - или да е свързан със захранващ токоизточник или да е включен към интерфейсна блок-схема или да е висящ, като във всеки момент само един сегмент от циркулярната верига, съдържащ определен брой последователно разположени п-тип контакти, е активен, докато останалите контакти са висящи, а сегментът с активните контакти формира микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ радиално магнитно поле, лежащо в равнината на р-тип подложката с п-ринга, като интерфейсната блок-схема съдържа мултиплексори, всеки от които е с 2к на брой входове; тактов генератор, управляващ мултиплексорите с фиксирана работна честота; брояч, свързан с мултиплексоритер, като стъпката на преместване на обособения триконтактен микросензор на Хол по циркулярния п-ринг е един контакт; инструментален усилвател, чийто вход е свързан през съответни два мултиплексора с изходните контакти на микросензора на Хол, а изходът на усилвателя е съединен с входа на нискочестотен филтър, изходът на който е изход на интегралния магнитометър на Хол, характеризиращ се с това, че контактите на микросензора на Хол с паралелна ос на магниточувствителност са три (4, 5 и 6) и са захранващи, а първият (4) и третият (6) са едновременно и изходни, като през еднакви по стойност товарни резистори (8 и 9) първият (4) и третият (6) контакт са свързани с единия извод натокоизточника (3), другият извод на който е съединен с втория (5) захранващ контакт, като мултиплексорите са три (10, 11 и 12).
BG10110493A 2009-10-15 2009-10-15 Интегрален магнитометър на хол BG66311B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110493A BG66311B1 (bg) 2009-10-15 2009-10-15 Интегрален магнитометър на хол

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110493A BG66311B1 (bg) 2009-10-15 2009-10-15 Интегрален магнитометър на хол

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110493A BG110493A (bg) 2011-04-29
BG66311B1 true BG66311B1 (bg) 2013-03-29

Family

ID=45877003

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110493A BG66311B1 (bg) 2009-10-15 2009-10-15 Интегрален магнитометър на хол

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66311B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG110493A (bg) 2011-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5187781B2 (ja) 面内の磁界の方向を測定する磁界センサ
EP2624001B1 (en) Hall sensor and sensor arrangement
WO2015035169A1 (en) Low offset and high sensitivity vertical hall effect sensor
BG66311B1 (bg) Интегрален магнитометър на хол
CN209945256U (zh) 一种片上集成的环形霍尔角度传感器
BG66646B1 (bg) Интегрален двуосен магнитометър
BG67010B1 (bg) Интегрален магнитометър
BG66569B1 (bg) Двуосен магнитометър
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG66570B1 (bg) Двумерен преобразувател на хол
BG111199A (bg) Двумеренмагнитотометър
BG111840A (bg) Интегрален 3d микросензор за магнитно поле
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG66714B1 (bg) Трикомпонентен микросензор за магнитно поле
BG66433B1 (bg) Двумерен векторен магнитометър
BG66281B1 (bg) Биполярен магнитотранзистор
BG112485A (bg) Микросензор на хол
BG66884B1 (bg) Комбиниран микросензор
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG110739A (bg) Интегрален тримерен сензор за магнитно поле
UA73816C2 (en) Magnetic field strength transducer
BG66781B1 (bg) Галваномагнитен измервател на механични премествания
BG66707B1 (bg) Мултисензорен елемент
BG66560B1 (bg) Двоен полупроводников сензор на хол
BG65970B1 (bg) Микросистема за измерване на трите компоненти на магнитното поле