BG66781B1 - Галваномагнитен измервател на механични премествания - Google Patents

Галваномагнитен измервател на механични премествания Download PDF

Info

Publication number
BG66781B1
BG66781B1 BG111600A BG11160013A BG66781B1 BG 66781 B1 BG66781 B1 BG 66781B1 BG 111600 A BG111600 A BG 111600A BG 11160013 A BG11160013 A BG 11160013A BG 66781 B1 BG66781 B1 BG 66781B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
strip
output
contacts
contact
multiplexer
Prior art date
Application number
BG111600A
Other languages
English (en)
Other versions
BG111600A (bg
Inventor
Чавдар РУМЕНИН
Атанасов Нойков Светослав
Светослав НОЙКОВ
Вълчева Лозанова Сия
Сия ЛОЗАНОВА
Станоев Руменин Чавдар
Original Assignee
Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан filed Critical Институт По Системно Инженерство И Роботика - Бан
Priority to BG111600A priority Critical patent/BG66781B1/bg
Publication of BG111600A publication Critical patent/BG111600A/bg
Publication of BG66781B1 publication Critical patent/BG66781B1/bg

Links

Landscapes

  • Transmission And Conversion Of Sensor Element Output (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Галваномагнитният измервател на механични премествания съдържа полупроводникова подложка (1) с р-тип проводимост, върху едната страна на която има дълбока и тясна n-тип лента (2) с правоъгълна форма, като върху горната страна на n-лентата (2) има редица от разположени на равни разстояния един от друг 2k на брой омични контакти, където k е цяло число. Във всеки момент само един сегмент от n-веригата (2), състоящ се от три последователно разположени омични контакта - първи (3), втори (4) и трети (5) е активен. Този триконтактен сегмент формира микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ магнитно поле, генерирано от единствен цилиндричен магнит (6) с посока, успоредна на късата страна па лентата (2). Контактите (3 и 5) са захранващи, а контактът (4) е изходен. Контактите (3 и 5) са съединени към двата извода на токоизточник (7), към който са свързани и двата края на тример (8). Има още интерфейсна блок-схема с три мултиплексора - първи (9), втори (10) и трети (11), всеки от които е с 2k на брой входове, тактов генератор (12) и управляващ брояч (13), свързан с управляващите входове на мултиплексорите (9, 10 и 11). Всяка от входните линии на отделен мултиплексор е свързана към съответен контакт от лентата (2) на микросензора на Хол така, че за дадена позиция на брояча (13) изходната линия на първия мултиплексор (9) е свързана към единия извод на токоизточника (7) и към единия край на тримера (8). Изходната линия па третия мултиплексор (11) е свързана към другия извод на токоизточника (7) и към другия край на тримера (8). Изходната линия на втория мултиплексор (10) е съединена към единия вход на измервателен усилвател (14), към другия вход на който е свързан със средния извод на тримера (8). Всяка фиксирана позиция на брояча (13) формира триконтактен микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност в областта на три съседни контакта от n-лентата (2), свързани съответно към активираните входове на първия (9), втория (10) и третия (11) мултиплексор. Чрез инкрементиране на брояча (13) обособеният триконтактен сензор на Хол се премества по n-лентата (2) с един контакт. Изходът (15) на измервателния усилвател (14) е изход на галваномагнитния измервател на механични премествания, като магнитът механично се премества успоредно на лентата (2) и перпендикулярно на страничната й повърхност.

Description

(54) ГАЛВАНОМАГНИТЕН ИЗМЕРВАТЕЛ НА МЕХАНИЧНИ ПРЕМЕСТВАНИЯ
Област на техниката
Изобретението се отнася до галваномагнитен измервател на механични премествания, приложимо в областта на контролно-измервателната техника, сензориката и сензорната електроника, безконтактната автоматика, роботиката, мехатрониката, системното инженерство и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е галваномагнитен измервател на механични премествания, съдържащ микросензор на Хол с правоъгълна форма и ортогонална магнитна активация, разположен в междината между два съосни цилиндрични постоянни магнита, насочени един към друг с едноименните си полюси, като повърхността на сензора на Хол е перпендикулярна на вектора на магнитното поле на магнитите. Захранващите контакти на сензора на Хол са свързани към токоизточник. Микросензорът на Хол механично се премества в междината и по оста на цилиндричните магнити, като напрежението от двата изходни контакта на сензора е право пропорционално на разстоянието от средната точка на оста между магнитите до техните полюси [1].
Недостатък на този галваномагнитен измервател на механични премествания е понижената точност, поради ограничената магниточувствителност на полупроводниковите сензори на Хол и ниската стойност на градиента на нееднородното магнитно поле между едноименните полюси на магнитите, където се придвижва сензора.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде галваномагнитен измервател на механични премествания с повишена точност.
Тази задача се решава с галваномагнитен измервател на механични премествания, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формирана дълбока и тясна п-тип лента с правоъгълна форма. Върху горната страна на п-лентата има редица от разположени на равни разстояния един от друг 2к на брой омични контакти с п+-тип проводимост, където k е цяло число. Във всеки момент само един сегмент от редицата, състоящ се от три последователно разположени омични контакти - първи, втори и трети е активен, докато останалите 2к - 3 контакти са висящи. Този триконтактен сегмент формира микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ магнитно поле, генерирано от цилиндричен магнит с посока, успоредна на късата страна на п-лентата. Първият и третият контакт са захранващи, а вторият е изходен като първият и третият контакт са съединени към двата извода на токоизточник, към който са свързани и двата края на тример. Средният извод на тримера и вторият контакт на сензора са изход на сензора на Хол. Измервателят включва още интерфейсна блок-схема с три мултиплексора - първи, втори и трети, всеки от които е с 2к на брой входове, тактов генератор и управляващ брояч, свързан с управляващите входове на мултиплексорите. Всяка от входните линии на отделен мултиплексор е свързана към съответен контакт от п-лентата на сензора на Хол така, че за дадена позиция на брояча изходната линия на първия мултиплексор е свързана към единия извод на токоизточника и към единия край на тримера. Изходната линия на третия мултиплексор е свързана към другия извод на токоизточника и към другия край на тримера. Изходната линия на втория мултиплексор е съединена към единия вход на измервателен усилвател, към другия вход на който е свързан средния извод на тримера. Всяка фиксирана позиция на брояча формира триконтактния сензор на Хол с паралелна ос на чувствителност в областта на три съседни контакта от п-лентата, свързани съответно към активираните входове на първия, втория и третия мултиплексор. Чрез инкрементиране на брояча, обособеният триконтактен сензор на Хол се премества по п-лентата с един контакт. Изходът на измервателния усилвател е изход на галваномагнитния измервател на механични премествания. Магнитът механично се премества успоредно на челната повърхност на п-лентата и перпендикулярно на страничната й повърхност.
Предимство на галваномагнитния измервател на механични премествания е високата измервателна точност, поради използването (комбинирането и усредняването) на 2к-2 сигнала, получени съответно от 2к - 2 на брой еднотипни сензори на Хол, вместо изходното напрежение само от един микросензор
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.2/31.12.2018 на Хол, както е в известното решение.
Предимство е също така способността да се измерват механични премествания по две перпендикулярни една на друга оси, което повишава пространствената резолюция на устройството.
Предимство е още високата надеждност, поради наличността на 2к - 2 сигнала, получени от 2к - 2 на брой еднотипни сензори на Хол като дефектирането на някои от тях не води до срив в измервателната система, в отличие от единственото изходно напрежение на един сензор.
Предимство е също опростената кинематика, използваща един магнит, вместо два, който е и регистратор на механичното преместване, а не самия микросензор на Хол, както е в известното решение.
Пояснение на приложената фигура
По-подробно изобретението се пояснява с приложената фигура 1, представляваща едно негово примерно изпълнение.
Примери за изпълнение на изобретението
Галваномагнитният измервател на механични премествания съдържа полупроводникова подложка 1 с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формирана дълбока и тясна п-тип лента 2 с правоъгълна форма. Върху горната страна на п-лентага 2 има редица от разположени на равни разстояния един от друг 2к на брой омични контакти с п+-тип проводимост, където k е цяло число. Във всеки момент само един сегмент от редицата, състоящ се от три последователно разположени омични контакти - първи 3, втори 4 и трети 5 е активен, докато останалите 2к - 3 контакта са висящи. Този триконтактен сегмент формира микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, измерващ магнитно поле, генерирано от цилиндричен магнит 6 с посока, успоредна на късата страна на п-лентата 2. Първият 3 и третият 5 контакт са захранващи, а вторият 4 е изходен, като контактите 3 и 5 са съединени към двата извода на токоизточник 7, към който са свързани и двата края на тример 8. Средният извод на тримера 8 и вторият контакт 4 на сензора са изход на сензора на Хол. Измервателят включва още интерфейсна блок-схема с три мултиплексора - първи 9, втори 10 и трети 11, всеки от които е с 2к на брой входове, тактов генератор 12 и управляващ брояч 13, свързан с управляващите входове на мултиплексорите 9, 10 и 11. Всяка от входните линии на отделен мултиплексор е свързана към съответен контакт от п-лентата 2 на сензора на Хол така, че за дадена позиция на брояча 13 изходната линия на първия мултиплексор 9 е свързана към единия извод на токоизточника 7 и към единия край на тримера 8. Изходната линия на третия мултиплексор lie свързана към другия извод на токоизточника 7 и към другия край на тримера 8. Изходната линия на втория мултиплексор 10 е съединена към единия вход на измервателен усилвател 14, към другия вход на който е свързан средния извод на тримера 8. Всяка фиксирана позиция на брояча 13 формира триконтактния сензор на Хол с паралелна ос на чувствителност в областта на три съседни контакта от п-лентата 2, свързани съответно към активираните входове на първия 9, втория 10 и третия 11 мултиплексор. Чрез инкрементиране на брояча 13, обособеният триконтактен сензор на Хол се премества по п-лентата 2 с един контакт. Изходът 15 на измервателния усилвател 14 е изход на галваномагнитния измервател на механични премествания като магнитът механично се премества успоредно на повърхност на п-лентата 2 и перпендикулярно на страничната й повърхност.
Действието на галваномагнитния измервател на механични премествания, съгласно изобретението, е следното.
При включване на захранващия токоизточник 7, в активирания сегмент от п-лентата 2, определен от контактите 3, 4 и 5 протича захранващ ток Is = const по веригата: токоизточник 7 - контакт 3 - контакт 5 - токоизточник 7. В участъка от п-лентата 2 между контакти 3 и 5, магнитното поле, генерирано от цилиндричния магнит 6, под действие на силата на Лоренц FL = qV х В генерира ефект на Хол, където q е елементарният товар на електрона, В е магнитното поле, генерирано от цилиндричния магнит 6, а е средната дрейфова скорост на основните токоносители, в нашия случай електроните. В зоните, където са разположени контактите 3 и 5, от една страна, и контакт 4 от друга, възникват допълнителни противоположни по знак товари. Напрежението на Хол V (В) се развива върху контакти 3 и 5, от една страна и 4 от друга. Ето защо така конфигуриран сегментът 3-4-5 представлява сензор на Хол с паралелна ос на магниточувствителност. С помощта на интерфейсната блок-схема се осъществява виртуално движение с фиксирана честота на обособения триконтактен сензор на Хол по п-лентата 2, зададена от
Описания на издадени патенти за изобретения № 12.2/31.12.2018 тактовия генератор 12. Избраната стъпка от един контакт позволява прецизното сканиране в обхвата на п-лентата 2 за построяване графика на магнитното поле В, генерирано от цилиндричния магнит 6, по дължината на п-лентата 2, като оста х е успоредна на п-лентата 2 и по нея се нанасят разстоянията по дължината на п-лентата 2 от нейното начало до всеки контакт, а по оста у се фиксира измерената стойност на магнитната индукция от съответния активиран триконтактен сегмент от п-лентата 2. На базата на така получената информация от едно сканиране, посредством усредняване и комбиниране на резултатите от регистрираните 2к - 2 измервания, се определят позициите на магнита 6 спрямо п-лентата 2, както по оста х, така и по оста у. Така се реализират предимствата на новото техническо решение:
- постигане на висока измервателна точност поради използването (комбинирането и усредняването) на 2к - 2 сигнала, получени съответно от 2к - 2 на брой еднотипни микросензори на Хол, в сравнение с известното до момента решение, при което се използва изходно напрежение само от един сензорен елемент;
- предимство е също така способността на устройството да измерва механични премествания в равнина - по две перпендикулярни една на друга оси, което повишава пространствената му резолюция. Това се постига благодарение на използването на лентова сензорна матрица със сканиране, при което на базата на получените 2к - 2 сигнали от едно сканиране се построява графика на магнитната индукция В по дължината на сензорната матрица, от която може да бъде извлечена информация за двете координати за местоположение;
- постигане на висока надеждност, поради наличността на 2к - 2 сигнала, получени съответно от 2к - 2 на брой еднотипни микросензори на Хол, в сравнение с известното до момента решение. Ако излязат от строя по някаква причина няколко от микросензорите, аномалията, причинена от това, може лесно да бъде открита и изолирана благодарение на коректната информация, получавана от останалите изправни елементи на Хол;
- кинематиката е опростена като се използва само един магнит, а не два, който е и регистратор на механичното преместване, вместо самия микросензор на Хол.
Неочакваният положителен ефект на новото техническо решение е, че са постигнати четири важни предимства в измерването на механични премествания чрез микросензорна система, изградена от еднотипни елементи, реализирани в единен технологичен цикъл. Същественият брой на формираните елементи на Хол изключва характерните недостатъци на този клас устройства, което прави предложеното устройство без аналог в контролно-измервателната техника.
При необходимост може да се използва п-лента 2 с такова разположение на омичните контакти, че да се формират микросензори на Хол с ортогонална активация. Това се постига като се реализират две редици с по 2к омични контакти, разположени така, че два последователни контакта от едната редица да са срещуположно разположени на два от другата редица. При това двойка диагонално срещуположни контакти да са захранващи, а другите диагонално срещуположни - да са изходни. С тази геометрична конфигурация се реализира поредица от елементи на Хол с ортогонално активиране. Интерфейсната блок-електроника е аналогична на вече описаната.
Предпочитаният полупроводник и технология за реализация на галваномагнитния измервател на механични премествания са силицият и CMOS процесите. Върху общ чип могат да се формират заедно с лентовата сензорна матрица и интерфейсната блок-електроника. Броят на контактите 2к върху п-лентата 2 е свързан от една страна с възможностите на конкретната разновидност интегрална технология на производство, а от друга - логическите елементи, използвани в интерфейсната цифрова електроника.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    1. Галваномагнитен измервател на механични премествания, съдържащ токоизточник, микросензор на Хол и постоянен магнит, преместващ се спрямо микросензора на Хол, характеризиращ се с това, че е формирана полупроводникова подложка (1) с р-тип проводимост, върху едната страна на която е разположена дълбока и тясна п-тип лента (2) с правоъгълна форма, върху горната страна на п-лентата (2) има редица от разположени на равни разстояния един от друг 2к на брой омични контакти с п+-тип проводимост, където k е цяло число, във всеки момент само един сегмент от редицата, състоящ се от три последователно разположени омични контакти - първи (3), втори (4) и трети (5) е активен, докато останалите 2к - 3 контакти
    75 Описания на издадени патенти за изобретения № 12.2/31.12.2018 са висящи, като този триконтактен сегмент е микросензорът на Хол с паралелна ос на магнигочувствителност, а магнитът (6) е с цилиндрична форма, чието поле е успоредно на късата страна на п-лентата (2), като първият (3) и третият (5) контакт са захранващи, а вторият (4) е изходен, като контактите (3 и 5) са съединени с двата извода на токоизточника (7), към който са свързани и двата края на тример (8), като средният извод на тримера (8) и вторият контакт (4) на сензора са изход на микросензора на Хол, като има още измервателна интерфейсна схема с три мултиплексора - първи (9), втори (10) и трети (11), всеки от които е с 2к на брой входове, тактов генератор (12) и управляващ брояч (13), свързан с управляващите входове на мултиплексорите (9,10 и 11), а всяка от входните линии на отделен мултиплексор е свързана към съответен контакт от п-лентата (2) на микросензора на Хол така, че за дадена позиция на брояча (13) изходната линия на първия мултиплексор (9) е съединена към единия извод на токоизточника (7) и към единия край на тримера (8), изходната линия на третия мултиплексор (11) е свързана към другия извод на токоизточника (7) и към другия край на тримера (8), а изходната линия на втория мултиплексор (10) е свързана към единия вход на измервателен усилвател (14), към другия вход на който е съединен средният извод на тримера (8), като всяка фиксирана позиция на брояча (13) е триконтактен микросензор на Хол с паралелна ос на чувствителност, съдържащ три съседни контакта от п-лентата (2), свързани съответно към активираните входове на първия (9), втория (10) и третия (11) мултиплексор, като триконтактният сензор на Хол се премества по п-лентата (2) с един контакт, а изходът (15) на измервателния усилвател (14) е изход на галваномагнитния измервател на механични премествания.
BG111600A 2013-10-22 2013-10-22 Галваномагнитен измервател на механични премествания BG66781B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111600A BG66781B1 (bg) 2013-10-22 2013-10-22 Галваномагнитен измервател на механични премествания

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG111600A BG66781B1 (bg) 2013-10-22 2013-10-22 Галваномагнитен измервател на механични премествания

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG111600A BG111600A (bg) 2015-04-30
BG66781B1 true BG66781B1 (bg) 2018-11-30

Family

ID=56847922

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111600A BG66781B1 (bg) 2013-10-22 2013-10-22 Галваномагнитен измервател на механични премествания

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66781B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG111600A (bg) 2015-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106164691B (zh) 低偏移和高灵敏度垂直霍尔效应传感器
CN104181475A (zh) 用于探测空间磁场的三维霍尔传感器
CN102313563A (zh) 霍尔传感器
CN114413749B (zh) 磁场感测装置及磁场感测方法
BG66781B1 (bg) Галваномагнитен измервател на механични премествания
RU2437185C2 (ru) Интегральный магнитотранзисторный датчик с цифровым выходом
RU121940U1 (ru) Линейка датчиков холла для прецизионной магнитометрии
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
US20200292295A1 (en) Integrated hall sensor device and method for measuring a magnetic field by means of an integrated hall sensor device
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG67010B1 (bg) Интегрален магнитометър
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG67038B1 (bg) Равнинно-магниточувствителна микросистема на хол
BG112808A (bg) Микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG67136B1 (bg) Магнитометър на хол
Lozanova et al. Three-dimensional Field Sensing with Magnetotransistors
BG112687A (bg) Магниточувствителен елемент
BG66646B1 (bg) Интегрален двуосен магнитометър
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG112385A (bg) Двуосен микросензор за магнитно поле
BG112007A (bg) Равнинно-магниточувствителен елемент на хол
BG112694A (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG66714B1 (bg) Трикомпонентен микросензор за магнитно поле
BG66829B1 (bg) Интегрален 3-d микросензор за магнитно поле
BG112485A (bg) Микросензор на хол