BG110739A - Интегрален тримерен сензор за магнитно поле - Google Patents

Интегрален тримерен сензор за магнитно поле Download PDF

Info

Publication number
BG110739A
BG110739A BG10110739A BG11073910A BG110739A BG 110739 A BG110739 A BG 110739A BG 10110739 A BG10110739 A BG 10110739A BG 11073910 A BG11073910 A BG 11073910A BG 110739 A BG110739 A BG 110739A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
magnetic field
contacts
layer
type
ohmic contacts
Prior art date
Application number
BG10110739A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66436B1 (bg
Inventor
Сия ЛОЗАНОВА
Август ИВАНОВ
Чавдар РУМЕНИН
Original Assignee
Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан filed Critical Институт По Системно Инженерство И Роботика-Бан
Priority to BG110739A priority Critical patent/BG66436B1/bg
Publication of BG110739A publication Critical patent/BG110739A/bg
Publication of BG66436B1 publication Critical patent/BG66436B1/bg

Links

Landscapes

  • Hall/Mr Elements (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Интегралният тримерен сензор за магнитно поле съдържа полупроводникова подложка с р-тип проводимост (1), върху едната страна на която е формиран n-тип епитаксиален слой (2), токоизточник (13) и магнитно поле (14) с произволна ориентация. Слоят (2) е съставен от две еднакви правоъгълни и взаимно перпендикулярни части, до двата края на които са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви планарни омични контакти - първи (3) и втори (4), и съответно трети (5) и четвърти (6), успоредни на късите страни на правоъгълния слой (2). Има още два омични контакта - пети (7) и шести (8), успоредни на дългите страни на слоя (2). Контактите (3 и 4) и съответно (5 и 6), през резистори (9, 10, 11 и 12), са свързани с по един от изводите на токоизточника (13), като изходи (15 и 16) за двете равнинни магнитни компоненти са омичните контакти (3 и 4), и (5 и 6). Контактите (7 и 8) са изходът (17) за ортогоналната към p-тип подложка (1), компонента на магнитното поле (14).

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до интегрален тримерен сензор за магнитно поле, измерващ едновременно трите взаимноперпендикулярни компоненти на магнитния вектор, приложимо в областта на системното инженерство включително биоинженерството, сензориката и микросистемите, • · • · · • *
безконтактното измерване на ъглови и линейни премествания, тримерното позициониране на обекти в пространството, комутиране на тока в трифазните микромотори, вибрационните измервателни системи, автоматичното управление, контролно-измервателната технология, биомедицинските изследвания и биопроцесите, слабополевата магнитометрия, военното дело и сигурността, и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е интегрален тримерен сензор за магнитно поле, съдържащ квадратна силициева област с w-тип проводимост, обособена в силициевата подложка чрез имплантирана зона с р-тип проводимост. Върху горната страна на квадратната «-тип силициева пластина са формирани осем омични контакти. Четири от тези контакти са захранващи и се намират по върховете на квадратната силициева област като двойките диагонално разположени контакти са свързани помежду си и всяка двойка е съединена съответно с двата извода на токоизточник. Останалите четири омични контакти са изходни, намират се между захарнаващите и са по средите на всяка от четирите страни на квадратната силициева област. Двойките срещуположни изходни контакти са диференциални изходи за двете взаимно перпендикулярни компоненти на магнитното поле, лежащи в равнината на «-силициевата пластина. Съответните двойки изходни контакти, разположени в съседство до четирите върха на квадратната област са свързани с входовете на операционен усилвател, който събира и разделя на две напреженията, генерирани върху тези контакти от ортогонално на силициевата пластина магнитно поле. Изходът на операционния усилвател е изход за третата, ортогонална на «-силициевата област компонента на вектора на магнитното поле, като посоката на измерваното магнитно поле е произволна спрямо силициевата подложка, [1,2].
Недостатък на този интегрален тримерен сензор за магнитно поле е усложнената му конструкция, изискваща операционен усилвател за екстракция на сигнала за ортогоналната към силициевата (полупроводниковата) област магнитна компонента.
Друг недостатък е паразитното междуканално влияние при измерване на отделните компоненти на магнитното поле, силно изразено при по-високи стойности на магнитната индукция, свързано с едновременното използване на едни и същи омични контакти в два отделни сензорни изхода.
• 9 · 9 9 ·
• 9
999 9
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде интегрален тримерен сензор за магнитно поле с опростена конструкция и с минимизирано паразитно влияние между отделните изходни канали.
Тази задача се решава с интегрален тримерен сензор за магнитно поле, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формиран и-тип епитаксиален слой, съставен от две еднакви правоъгълни и взаимно перпендикулярни части. В близост до двата края на ц-тип епитаксиалния слой и върху него са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви омични контакти първи и втори, и съответно трети и четвърти, успоредни на късите страни на правоъгълния п-тип епитаксиален слой. На разстояние от тях и в посока към средата на взаимноперпендикулярните части на епитаксиалния слой има още два еднакви омични контакти пети и шести, успоредни на дългите страни на ц-тип слоя. Контакти първи и втори и съответно трети и четвърти през еднакви по стойност товарни резистори са свързани съответно с по един от изводите на токоизточник. Измерваното външно магнитно поле е с произволна ориентация спрямо р-тип полупроводниковата подложка като директните диференциални изходи за двете му взаимно перпендикулярни равнинни компоненти са двойките омични контакти първи и втори, и съответно трети и четвърти, а контакти пети и шести са директният диференциален изход за ортогоналната към р-тип подложка компонента на магнитното поле.
Предимство на изобретението е опростената му конструкция поради отпадане необходимостта от специална екстракция чрез операционен усилвател на сигнала за ортогоналната към р-тип подложка магнитна компонента.
Друго предимство е силно минимизираното паразитно междуканално влияние при измерване на отделните магнитни компоненти, поради регламентираната от конструкцията функция всеки един омичен контакт да регистрира една от трите взаимноперпендикулярни компоненти на вектора на магнитното поле.
• · ···· ··· • · · · · ·· · · ··· · ·
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно изобретението се пояснява с едно негово примерно изпълнение, дадено на приложената фигура 1.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Итегралният тримерен сензор за магнитно поле съдържа полупроводникова подложка с р-тип проводимост 1, върху едната страна на която е формиран «-тип епитаксиален слой 2, съставен от две еднакви правоъгълни и взаимно перпендикулярни части. В близост до двата края на «-тип епитаксиалния слой 2 и върху него са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви омични контакти първи 3 и втори 4, и съответно трети 5 и четвърти 6, успоредни на късите страни на правоъгълния «-тип епитаксиален слой 2. На разстояние от тях и в посока към средата на взаимноперпендикулярните части на епитаксиалния слой 2 има още два еднакви омични контакти пети 7 и шести 8, успоредни на дългите страни на «-тип слоя 2. Контакти първи 3 и втори 4 и съответно трети 5 и четвърти 6 през еднакви по стойност товарни резистори 9, 10, 11 и 12 са свързани съответно с по един от изводите на токоизточник 13. Измерваното външно магнитно поле 14 е с произволна ориентация спрямо /?-тип полупроводниковата подложка 1 като директните диференциални изходи 15 и 16 за двете му взаимно перпендикулярни равнинни компоненти са двойките омични контакти първи 3 и втори 4, и съответно трети 5 и четвърти 6, а контакти пети 7 и шести 8 са директният диференциален изход 17 за ортогоналната към р-тип подложка 1 компонента на магнитното поле 14.
Действието на итегралния тримерен сензор за магнитно поле, съгласно изобретението, е следното.
При включване на двойките омични контакти 3 и 4, и 5 и 6 през еднакви по стойност товарни резистори Ri 9, R2 10 и съответно R3 11 и R4 12 (Ri = R2 = R3 - R4) към токоизточника 13, в «-слоя 2 вследствие структурната и електрическата симетрия на сензора протичат четири еднакви по стойност компоненти /3, /4, /5 и /6 на захранващия ток Zsupl, /3 + /4 + /5 + /0 = /supi· В областите под контакти 3, 4, 5 и 6 тези токови компоненти са перпендикулярни на горната повърхност на структурата 1. В останалата част на «-тип епитаксиалния слой 2 захранващият ток 7supl е успореден на съответните дълги страни на епитаксиалния слой 2. По причина на електрическата симетрия на интегралния тримерен сензор в отсъствие на външно магнитно поле В 14, В — 0, на двата сензорни изхода VX(BK) 15 и • · ·» · • 9
7уу) 16 отсъстват влошаващите метрологията офсети. В случай на офсет/офсети чрез подбор на един или два от товарните резистори R] 9, R2 10, R3 11 или R4 12 се постига пълно компенсиране на нежеланите напрежения на изходи 15 и 16 при поле В = 0. Симетричното местоположение на успоредните на дългите страни на w-тип слоя 2 контакти 7 и 8 по отношение на осовата линия на w-тип областта 2, протичането на тока 7supi няма да генерира на изход 17 в отсъствие на магнитно поле В 14 офсет.
Когато се приложи външно магнитно поле В 14 с произволна ориентация спрямо подложката 1, двете му равнинни ортогонални компоненти Вх и Ву чрез съответните сили на Лоренц FLx = Ч^ВХ и FLy - qFdrBy отклоняват странично движещите се със скорост Kdr електрони в двете взаимно перпендикулярни части на епитаксилния слой 2, където q е елементарния електрически товар. Тези отклонения са към зоните, където са формирани контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6 като там се генерира ефектът на Хол. В резултат върху контакти 3 и 4, и съответно 5 и 6 се развиват линейни и нечетни напрежения на Хол Рнх(Д<) и FHy(By). Именно тези два Холови сигнала формират двата диференциални изхода 15 и 16 на интегралния микросензор. Успоредността на контакти 3, 4, 5 и 6 на късите страни на правоъгълния «-тип епитаксиален слой 2 обезпечава максимално по стойност регистриране на Холовите напрежения УХХ) и 7уу) в резултат на страничното Лоренцово отклонение на движещите се токоносители.
Ортогоналната на силициевия чип 1 компонента Bz на магнитното поле В 14, в зависимост от посоката си, чрез Лоренцовата сила FLz = qKdrZ?z отклонява токоносителите в равнината на «-тип епитаксиалния слой 2 или към вътрешните дълги страни на правоъгълните части на «-слоя 2 или към външните, т.е. върху външните и вътрешните страни най «-слоя 2 възниква ефект на Хол и напрежение Ι4Ιζζ). Успоредните на дългите страни на правоъгълния w-тип слой 2 контакти 7 и 8 измерват напрежението на Хол ΜΛ) - Δ 8ζ). Двойката контакти 7 и 8 може да се разположи и от страна на другите контакти 5 и 6, без това да промени резултата на изхода 17 на сензорния канал за компонента Вг.
Неочакваният положителен ефект на предложеното техническо решение се заключава във възможността да се “извадят” от обема на необичайната по форма за сензориката на ефекта на Хол активна преобразувателна зона 2 чрез двойки контакти 3 и 4, 5 и 6, и съответно 7 и 8 генерираните в w-тип епитаксиалния слой 2 диференциални напрежения на Хол. В новия интегрален тримерен сензор за магнитно поле оппада необходимостта от операционен усилвател за компонента Βζ, което го опростява съществено. Освен това всеки контакт е предназначен да предоставя сензорна информация, за съответна магнитна компонента, • ·
9 · • 99 tf
противно на известното решение. Ето защо силно се минимизира паразитното междуканално влияние в този интегрален тримерен сензор за магнитно поле. Абсолютната стойност на вектора на магнитното поле В 14 се дава с израза: |Л| = (В2Х + В2у + В2z)1/2. Стойностите на компоненти Вх, Ву и Bz се получават чрез разделяне на съответните напрежения ИХХ), ИУУ) и CZ(BZ) на абсолютната волтова магниточувствителност за дадения канал Sx, Sy и Sz.
Проведените експерименти с образци на новия интегрален сензор на Хол, реализирани на основата на стандартна CMOS технология, съгласно изобретението, показват: 1. контакти 7 и 8 дават висококачествена метрологична информация за ортогоналната Bz компонента с изхода 17; 2. чрез напреженията от другите два изхода 15 и 16 се измерват равнините магнитни компоненти Вх и Ву на полето В 14. В рамките на експерименталната грешка паразитното междуканално влияние е по-малко от 1-2 % при индукция В < 1.2 Т, което е важно предимство за новия микросензор.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура ©
ЛИТЕРАТУРА [1] Ch. Schott, Swiss Patent Application No 1998 0760-98; European Patent EP 0947846.
[2] Ch. Schott, R.S. Popovic, Integrated 3-D Hall Magnetic Field Sensor, Proc, of the Transducers’ 99 Conference, June 7-10, Sendai, Japan, v. 1, 1999, pp. 168-171.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    Итегрален тримерен сензор за магнитно поле, съдържащ полупроводникова подложка с р-тип проводимост, върху едната страна на която е формиран w-тип епитаксиален слой, токоизточник, магнитно поле с произволна ориентация спрямо полупроводниковата подложка и осем омични контакти, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че епитаксиалният «-тип слой (2) е съставен от две еднакви правоъгълни и взаимно перпендикулярни части, в близост до двата края на «-тип слоя (2) и върху него са формирани на равни разстояния един от друг по два еднакви омични контакти първи (3) и втори (4), и съответно трети (5) и четвърти (6), успоредни на късите страни на правоъгълния «-тип слой (2), на разстояние от тях и в посока към средата на взаимноперпендикулярните части на слоя (2) има още два еднакви омични контакти пети 7 и шести 8, успоредни на дългите страни на «-тип слоя 2, контакти първи (3) и втори (4) и съответно трети (5) и четвърти (6) през еднакви по стойност товарни резистори (9), (10), (11) и (12) са свързани съответно с по един от изводите на токоизточника (13), като директните диференциални изходи (15) и (16) за двете взаимно перпендикулярни равнинни компоненти на магнитното поле (14) са двойките омични контакти първи (3) и втори (4), и съответно трети (5) и четвърти (6), а контакти пети (7) и шести (8) са диференциалният изход (17) за ортогоналната към р-тип подложка (1) компонента на магнитното поле (14).
BG110739A 2010-08-27 2010-08-27 Интегрален тримерен сензор за магнитно поле BG66436B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110739A BG66436B1 (bg) 2010-08-27 2010-08-27 Интегрален тримерен сензор за магнитно поле

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG110739A BG66436B1 (bg) 2010-08-27 2010-08-27 Интегрален тримерен сензор за магнитно поле

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG110739A true BG110739A (bg) 2012-02-29
BG66436B1 BG66436B1 (bg) 2014-06-30

Family

ID=46935197

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG110739A BG66436B1 (bg) 2010-08-27 2010-08-27 Интегрален тримерен сензор за магнитно поле

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66436B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG66436B1 (bg) 2014-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG110739A (bg) Интегрален тримерен сензор за магнитно поле
BG113014A (bg) Интегрален сензор на хол с равнинна чувствителност
BG110879A (bg) Трикомпонентен магнитометър
BG111840A (bg) Интегрален 3d микросензор за магнитно поле
BG66954B1 (bg) 2-d полупроводников магнитометър
BG111199A (bg) Двумеренмагнитотометър
BG66433B1 (bg) Двумерен векторен магнитометър
BG67380B1 (bg) Двумерен микросензор за магнитно поле
BG112935A (bg) Микросензор за хол с равнинна чувствителност
BG66714B1 (bg) Трикомпонентен микросензор за магнитно поле
BG113018A (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG67551B1 (bg) Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на хол
BG112804A (bg) 2d микросензор на хол с равнинна чувствителност
BG109952A (bg) Микросистема за измерване на трите компоненти на магнитното поле
BG67248B1 (bg) Полупроводникова конфигурация с равнинна магниточувствителност
BG112485A (bg) Микросензор на хол
BG109868A (bg) Микропреобразувател на хол
BG112694A (bg) Двуосен интегрален сензор за магнитно поле
BG66884B1 (bg) Комбиниран микросензор
BG66560B1 (bg) Двоен полупроводников сензор на хол
BG66640B1 (bg) Полупроводников трикомпонентен магнитометър
BG66804B1 (bg) Равнинно-магниточувствително устройство на хол
BG66955B1 (bg) Микросензор на хол с тангенциална чувствителност
BG112091A (bg) Равнинно-магниточувствителен преобразувател на хол
BG66711B1 (bg) Сензор на хол с тангенциална ос на магниточувствителност