BG64202B1 - Устройство за предотвратяване на експлозии в електрическите трансформатори - Google Patents

Устройство за предотвратяване на експлозии в електрическите трансформатори Download PDF

Info

Publication number
BG64202B1
BG64202B1 BG105907A BG10590701A BG64202B1 BG 64202 B1 BG64202 B1 BG 64202B1 BG 105907 A BG105907 A BG 105907A BG 10590701 A BG10590701 A BG 10590701A BG 64202 B1 BG64202 B1 BG 64202B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
transformer
boiler
pressure
fastening part
electrical
Prior art date
Application number
BG105907A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105907A (bg
Inventor
Philippe Magnier
Original Assignee
Philippe Magnier
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Philippe Magnier filed Critical Philippe Magnier
Publication of BG105907A publication Critical patent/BG105907A/bg
Publication of BG64202B1 publication Critical patent/BG64202B1/bg

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F27/00Details of transformers or inductances, in general
    • H01F27/40Structural association with built-in electric component, e.g. fuse
    • H01F27/402Association of measuring or protective means
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01FMAGNETS; INDUCTANCES; TRANSFORMERS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR MAGNETIC PROPERTIES
    • H01F27/00Details of transformers or inductances, in general
    • H01F27/08Cooling; Ventilating
    • H01F27/10Liquid cooling
    • H01F27/12Oil cooling
    • H01F27/14Expansion chambers; Oil conservators; Gas cushions; Arrangements for purifying, drying, or filling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Housings And Mounting Of Transformers (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до устройство за предотвратяване на експлозия в електрически трансформатори, охлаждани от голям обем запалим флуид.
Електрическите трансформатори понасят загуби, както в навивките, така и в желязната част (сърцевината), поради което се налага необходимостта от разсейването на произведената топлина. В тази връзка трансформаторите с голяма мощност се охлаждат от флуид, като масло. Използваните масла са диелектрични и могат да се възпламенят при температура над 140°С. Тъй като трансформаторите са много скъпи устройства, необходимостта от тяхната защита е от особено значение.
Повреда в изолацията на първо място предизвиква силна електрическа дъга, която води до задействане на електрическите системи за защита, като те от своя страна прекъсват връзката към захранващия блок на трансформатора (прекъсвача). Електрическата дъга също така предизвиква последващо разсейване на енергия, при това се генерира освобождаване на газ от разпадането на диелектричното масло, по-специално водород и ацетилен.
След освобождаването на газа налягането вътре в казана на трансформатора нараства много бързо, поради което често възниква много бурно изгаряне. Бурното изгаряне предизвиква масирано разкъсване на механичните връзки в казана на трансформатора (болтове, заварки), а посочените газове влизат в контакт с кислорода и заобикалящия въздух. Тъй като ацетиленът може спонтанно да се възпламени в присъствието на кислород, запалването започва веднага след това и предизвиква разпространяване на огъня към другото оборудване, разположено в близост, което може да включва големи количества запалими продукти.
Експлозиите се дължат на къси съединения, причинени от претоварване, свръхнапрежение, продължително влошаване на изолацията и недостатъчно ниво на маслото, поява на вода или влага или увреждане на изолационния компонент.
Предшестващо състояние на техниката
Системите за защита от пожар за електрическите трансформатори са известни от предшестващото състояние на техниката, които се задействат от детекторите за пожар или огън. Обаче тези системи се задействат с чувствително закъснение във времето, поспециално когато маслото в трансформатора вече се е запалило. При това положение е необходимо да се ограничи запалването до посоченото съоръжение, за да не се разпространи огънят към съседните инсталации.
За да се забави разпадането на диелектричния флуид вследствие на електрическата дъга, могат да се използват силиконови масла вместо известните минерални масла. Обаче, експлозията в казана на трансформатора, дължаща се на нарастване на вътрешното налягане, се забавя само с много кратко време: от порядъка на няколко милисекунди. Този период от време не позволява да се задейства средство, което може да предотврати експлозията.
От документа WO-A-97/12379 е известен метод за предотвратяване на експлозия и пожар в електрически трансформатор, снабден с казан, пълен със запалим охладител, чрез детектиране (установяване) на нарушение в електрическата изолация на трансформатора, като се използва датчик за налягане, разреждане на охладителя, съдържащ се в казана при използване на клапан, и охлаждане на нагорещените части от охладителя при инжектиране на инертен газ под налягане в дъното на казана, за да се размеси охладителят и да се предотврати навлизането на кислород в казана на трансформатора. Този метод е задоволителен и прави възможно предотвратяването на експлозия в казана на трансформатора.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се осигури подобрено устройство, позволяващо изключително бързо понижаване на налягането в казана, за да се увеличи вероятността за съхраняване целостта на трансформато2 ра, на превключвателите на отклоненията под товар и на проходните захранващи изводи.
Устройството за предотвратяване на експлозия съгласно изобретението е предназначено да се използва при електрически трансформатор, включващ казан, пълен със запалим охладител, и средство за намаляване на налягането в казана на трансформатора. Средството за намаляване на налягането включва пробивен елемент, снабден със закрепваща част, включваща първични зони, които имат намалена дебелина в сравнение с остатъка от закрепващата част и могат да се скъсват без раздробяване при пробив в посочения елемент, и вторични зони, които имат намалена дебелина, в сравнение с остатъка от закрепващата част и могат да се огъват, без да се скъсат, при пробив в елемента. Разрушаващият се елемент може да се разкъса, когато налягането в казана достигне предварително определено ниво.
За предпочитане е пробивният елемент да е снабден с уплътнителен компонент, който да е разположен от страна на охладителя и може да запушва отвори с малък диаметър, образувани в закрепващата част. Отворите могат да инициират пробив и да бъдат в близост до първичните зони с намалена дебелина.
При едно изпълнение на изобретението уплътняващият компонент е изпълнен като облицовка върху закрепващата част, като тази облицовка е на основата на политетрафлуоретилен.
За предпочитане е закрепващата част да има изпъкнала форма, с изпъкналост в посока навън, срещуположно на охладителя.
При едно примерно изпълнение на изобретението закрепващата част е метална, като тя може да бъде направена от неръждаема стомана, алуминий или алуминиева сплав.
За предпочитане е устройството да включва средство за детектиране (откриване) на пробив, като това средство е интегрирано с пробивния елемент, което прави възможно детектиране на налягане в казана по отношение на предварително определено ниво.
При едно примерно изпълнение на изобретението средството за детектиране на пробив включва електрически проводник, който може да се разруши по едно и също време с пробивния елемент.
При едно примерно изпълнение на изобретението електрическият проводник е залепен към пробивния елемент.
За предпочитане електрическият проводник е разположен от страната на закрепващата част, която е срещуположна на охладителя.
При едно от изпълненията на изобретението електрическият проводник е покрит със защитен филм.
Изобретението се отнася и до система за предотвратяване на експлозия в електрически трансформатор, включващ казан, пълен със запалим охладител, и средство, предизвикващо снижаване на налягането в казана на трансформатора. Системата съдържа множество устройства, както са описани погоре, като едно или повече от тях са разположени върху главния казан, съдържащ намотките, и по едно - за всеки превключвател на отклонение под товар.
Системата може да съдържа поне едно устройство, описано по-горе, към поне един проходен електрически изолатор.
Същевременно пробивният елемент се разрушава, като в резултат на това в казана се наблюдава спадане на налягането, а също така се разрушава проводникът при детектиране на свръхналягане и ненормално налягане.
Разбира се, такива термини, като “от страна на флуида” или “от срещуположната страна на флуида”, се отнасят до положението преди пробив.
Устройството за предотвратяване на експлозия е проектирано за основния казан на трансформатора, за казана на превключвателя на отклонения под товар и за казана на проходните електрически изолатори, като последният казан тук се нарича резервоар за масло. Ролята на проходните електрически изолатори е да се изолира основният казан на трансформатора от линиите за високо и ниско напрежение, към които са свързани намотките на трансформатора чрез изходящи шини. Всяка изходяща шина е обхваната от резервоара с масло, съдържащ определено количество изолационен флуид. Изолационни ят флуид на проходните изолатори и/или резервоарите с масло е масло, което се различава от това на трансформатора.
Може да се предвиди средство за инжектиране на азот, което е свързано към горната част на резервоара за масло и което може да бъде задействано, когато се открие повреда. Инжектирането на азот може да подпомогне разреждането на флуида извън пробивния елемент. Инжектирането на азот може преди всичко да предотврати навлизането на въздух в резервоара с масло, тъй като навлизането на въздух може да подпомогне възпламеняването.
Устройството за предотвратяване на експлозия може да бъде снабдено със средство за детектиране на изключване на захранващия блок на трансформатора и на управляващия блок, който получава сигнали от сензорните средства на трансформатора и който може да изпраща управляващи сигнали.
Устройството за предотвратяване на експлозия може да включва средство за охлаждане на загрети части на флуида чрез инжектиране на инертен газ в дъното на основния казан, което средство се управлява от управляващ сигнал от управляващия блок. В действителност някои части на охладителя претърпяват нагряване, което може да ги възпламени. Инжектирането на инертен газ в долната част на казана предизвиква размесване на охладителя, което хомогенизира температурата и намалява освобождаването на газ.
Пояснения за приложените фигури
Изобретението се пояснява с подробното описание на някои изпълнения, които са посочени само като примерни, без да са ограничителни, и са илюстрирани с приложените фигури, от които:
фигура 1а е напречен разрез на устройството съгласно изобретението;
фигура lb е увеличен частичен изглед от фиг. 1а;
фигура 2 е поглед отгоре, съответстващ на фиг. 1;
фигура 3 е общ поглед на трансформатор, снабден с предпазно устройство съгласно изобретението;
фигура 4 е общ поглед на трансформа тор, оборудван с множество предпазни устройства, които са предназначени за разделяне на казана, превключвателите на отклонения под товар и проходните изолатори съгласно изобретението;
фигура 5 е схема, представяща алгоритъма на функциониране на устройството, представено на фиг. 4 съгласно изобретението; и фигура 6 е напречен разрез на захранващ проходен извод, оборудван с предпазно устройство съгласно изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Както това може да се види от фигури la, lb и 2, пробивният елемент 1 има куполообразна кръгова форма, която е изпъкнала от долната страна, и е предназначен да бъде монтиран към изходящ отвор (не е показан) на казан, който съдържа диелектричен флуид. Пробивният елемент 1 включва закрепваща част 4, с форма на тънък метален лист с по-малка дебелина, например от неръждаема стомана, алуминий или алуминиева сплав. Закрепващата част 4 се поддържа здраво между два фланеца 2 и 3 във формата на дискове. Пробивният елемент 1 включва допълнително към закрепващата част 4 уплътнителна облицовка 9, разположена от горната страна, по-специално покриваща вдлъбнатата страна на закрепващата част. Например, облицовката 9 може да бъде на базата на политетрафлуоретилен.
Закрепващата част 4 е оформена с радиални линии 5, разделящи я на 6 части. Радиалните линии 5 са изпълнени вдлъбнати по част от дебелината на закрепващата част 4, така че пукнатината се развива при скъсване на закрепващата част 4 по една от споменатите линии 5 и без раздробяване, за да се предпазят частите на пробивния елемент 1 от разкъсване и увличане от флуида, който тече през пробивния елемент 1 и така се избягва рискът от повреда на тръбопровода, който е разположен по-надолу.
Закрепващата част 4 е снабдена с проходни отвори 6 с много малък диаметър, един от които е разположен в центъра на закрепващата част 4, а другите са разпределени по един по линиите 5 в близост до центъра.
Седем отвора 6 са разположени така, че 6 от тях оформят шестоъгълник и един от тях е в центъра. Отворите 6 оформят инициатори за скъсване с още по-малка устойчивост от линиите 5 и гарантират, че скъсването ще започва в центъра на закрепващата част 4 и ще се разпространява в посока навън. Образуването на поне един отвор 6 на линия 5 гарантира едновременното разкъсване по линии 5, като се осигурява възможно най-широк проход през напречното сечение, при това отворите 6, освен централния от тях, са разположени на равни разстояния от центъра. Като вариант може да се предвиди определен брой линии 5, различен от шест, и/или множество отвори 6 върху една линия 5. Уплътняващата облицовка 9 може да запушва (херметизира) отворите 6.
Налягането на скъсване за пробивния елемент 1 се определя по-специално от диаметъра и положението на отворите 6, дълбочината на линиите 5 и дебелината и състава на материала, образуващ закрепващата част 4.
Както може да се види от фигура 2, закрепващата част 4 е снабдена с канали 7, като всеки канал 7 е образуван върху линеен сегмент, свързващ пресечната точка на линия 5 и кръговия ръб на закрепващата част 4 към пресечната точка на една линия 5, съседна на предходната и кръговия ръб на закрепващата част 4. На фигура 2 е показан поглед отгоре и закрепващата част 4 е дъгообразна, а каналите 7 следват кривината на закрепващата част 4 и в страничен изглед биха изглеждали като дъги на елипса. Каналът 7 и две съседни линии 5 образуват триъгълник 8, който при разрушаване ще остане разделен от съседните триъгълници чрез разкъсване на материала по линиите 5 и ще се деформира в посока надолу чрез огъване по канала 7. Каналите 7 осигуряват огъването на триъгълниците 8, без да се скъсат, така че да се избегне повреждането на триъгълниците 8, което може да повреди долната тръба или да се наруши потокът в тръбопровода за долното течение, увеличавайки по такъв начин загубата на налягане, и вследствие да се забави снижението на налягането в горната страна. Основният спад в налягането в пробивния елемент 1 след разрушаването се намалява с увеличаването броя на линиите 5 и каналите 7. Броят на линиите 5 и каналите 7 също така зависи от диаметъра на пробивния елемент 1.
Фланецът 3, който е разположен понадолу от фланеца 2, има радиален отвор, в който е монтирана защитна тръба 10. Детекторът за спукване включва електрически проводник 11, който е фиксиран към закрепващата част 4 от долната страна и е разположен в извивка. Електрическият проводник се полага в защитната тръба 10 до свързващия възел 12. Електрическият проводник 11 се полага по същество по целия диаметър на пробивния елемент 1, като една част от него - 11а, е разположена от едната страна на линията 5, успоредно на тази линия, а другата част е разположена радиално от другата страна на същата линия 5, успоредно на нея. Разстоянието между двете части на проводника 11а и lib е малко и може да бъде по-малко от максималното разстояние между двата отвора 6, така че проводникът 11 да преминава между отворите 6.
Електрическият проводник lie покрит със защитен филм 12, който служи едновременно за избягване на корозията му и за залепване на същия към долната повърхност на закрепващата част 4. Съставът на този филм 12 също така ще бъде подбран, за да се предотврати промяна на налягането за спукване на елемента 1. Филмът 12 може да бъде направен от полиамид. Избухването на разрушаващия се елемент, задължително води до срязване на електрическия проводник 11. Това срязване може да бъде регистрирано много просто и надеждно по прекъсването на тока, преминаващ през проводника 11 или като алтернатива - чрез разликата в потенциалите в двата края на проводника 11.
Както това е показано на фигура 3, трансформаторът 13 включва основен казан 14, стъпващ на пода чрез краката 15. Трансформаторът се захранва с електроенергия от проводниците 16, които са изолирани с изолаторите 17. Основният казан 14 е пълен с охладител, например диелектрично масло, и неговото предназначение е да издържа на вътрешно налягане от 1 bar.
Основният казан 14 е снабден с еластичен компенсаторен маншон 18, по-надолу от който е закрепен пробивният елемент 1, чието разрушаване прави възможно да се ре5 гистрира без закъснение изменението в налягането вследствие на бурното изгаряне, причинено от нарушаването на електрическата изолация на трансформатора. Пробивният елемент 1 е свързан с резервоар 19, предназ- 5 начен да събира маслото, постъпващото от основния казан 14 след разрушаване на пробивния елемент 1. Резервоарът 19 е снабден с тръба 20 за освобождаване на газове, излизащи от маслото към атмосферата. Ако тран- 10 сформаторът е монтиран в затворено пространство, тръбопроводът 20 ще свързва с външната среда затвореното пространство. Основният казан 14 по този начин намалява налягането си незабавно и се източва в ре- 15 зервоара 19. Пробивният елемент 1 може да бъде така проектиран, че да се разрушава при налягане, по-малко от 1 bar, например между 0,2 и 0,9 bar, за предпочитане между 0,9 и 0,8 bar. 20
Изолационният въздушен клапан 20а е монтиран в тръбопровода 20 с цел предотвратяване навлизането на кислород от въздуха, който би подхранил горенето на газовете, които може да са станали избухливи, а 25 също така и на маслото в резервоара 19 и в основния казан 14.
Трансформаторът 13 се захранва от захранващ блок (не е показан), който включва средства за прекъсване на захранването, нап- 30 ример прекъсвачи, предназначени да защитават трансформатора 13, които са снабдени със сензори за изключване.
Основният казан 14 включва средство за охлаждане на флуида чрез инжектиране 35 на инертен газ, като азот, в дъното на казана. Това охлаждане прави възможно намаляването на количеството на опасните газове, произвеждани при разпадането на флуида, и служи за намаляване разпространението на 40 водорода в тях. Инертният газ се съхранява в поне една бутилка под налягане 21, снабдена с пиротехнически клапан 22, редукционен клапан 23 и тръба 24, подаваща инертен газ към дъното на основния казан 14. Отво- 45 рът на клапана 22 се управлява от сигнал за разрушаване, постъпващ от детектора за разрушаване, който е вграден в пробивния елемент 1, като този сигнал съвпада със сигнала за стартиране на електрическите защити за 50 трансформатора 13. Инжектирането на инертен газ предизвиква леко повишаване в ни вото на диелектричния флуид в основния казан 14 и преливането му в резервоара 19.
Защитна система от този тип е икономична, автономна по отношение на съседната инсталация, компактна е и не изисква поддръжка.
Трансформаторът 13, който е показан на фигура 4, има диапазон на мощността, по-висок от този на фигура 3 и е снабден с един или повече превключватели на отклонения под товар и проходни захранващи изводи за високо и ниско напрежение.
За да се гарантира постоянно ниво на охлаждане в основния казан 14, трансформаторът 13 е снабден с допълнителен резервоар 25, свързан с основния казан 14 посредством канал 26.
Каналът 26 е снабден с автоматичен клапан 27, който го затваря веднага след като се регистрира бързо движение на флуид. Така, в случай на експлозия на основния казан 14, налягането в канала 26 спада рязко, което принуждава течността да потече, като по този начин потокът спира веднага, вследствие затварянето на автоматичния клапан 27. Така се предотвратява подхранването на пожара в трансформатора 13 с течността, съдържаща се в допълнителния резервоар 25.
Основният казан 14 включва сензор за откриване наличието на охлаждаща пара, наричан също така сензор на Бухолц 28, монтиран в най-горната точка на основния казан, върху тръбата 26. Бързото изгаряне, дължащо се на повреда в електроизолацията, предизвиква бързо изпарение на флуид в основния казан 14. Сензорът за изпарение 28, поради тази причина е ефективен при откриването на повреда в електроизолацията.
Трансформаторът 13 включва клапан 29, разположен между казана му 14 и еластичния компенсаторен маншон 18. Клапанът 29 е постоянно отворен, когато трансформаторът 13 е под напрежение, и може да се затвори по време на операции по поддръжка, осъществявани с изключване на напрежението. Под пробивния елемент 1 е монтиран тръбопровод с понижено налягане 30, оборудван с изолационен въздушен клапан 31. Тръбопроводът с понижено налягане 30 е свързан с маслосборник или с безопасен ре зервоар за оттичане.
Трансформаторът 13 може да бъде снабден с един или повече превключватели на отклонения под товар 32, служещи като интерфейс между трансформатора 13 и електрическата мрежа, към която е свързан, за да се осигури постоянно напрежение. Превключвателят под товар 32 е оборудван с корпус 33, свързан чрез тръбопровод за намаляване на налягане 34 към тръбопровода за намаляване на налягането 30. В действителност превключвателят под товар 32 също така се охлажда чрез негорим охладител. Поради малкия си обем експлозията в превключвател под товар 32 е изключително мощна и може да бъде придружена от разпръскване на струи от горящ охладител. Тръбопроводът за намалено налягане 34 е снабден с пробивен елемент 35, който може да се разруши в случай на късо съединение и вследствие на това - на свръхналягане вътре в превключвателя под товар 32. Пробивният елемент 35 е подобен на пробивния елемент 1, но със съответни размери. По този начин се предотвратява експлозия в корпуса 33 на превключвателя под товар 32.
Трансформаторът 13 включва множество електрически захранващи изводи 36, позволяващи свързването му към електрическата мрежа високо напрежение. Фигура 6 показва примерно изпълнение на електрически извод 36. Електрическият извод 36 включва корпус или кутия за масло 37 с цилиндрична форма като цяло, с долен край, закрепен за основния корпус 14 и със свободен горен край. Изходящ прът 38 излиза от основния корпус 14, преминава през кутията за масло 37 от единия край до другия. Херметичен електроизолатор 39 е монтиран между външния прът 38 и стената на основния корпус 14. По същия начин между външния прът 38 и свободния горен край на кутията за масло 37 е разположен електроизолатор 40, който при нормални условия на работа е почти изцяло пълен с масло.
Тръбопровод 41 свързва дъното на резервоара с масло 37 и тръбопровода за намаляване на налягането 34 на превключвателя под товар 32. Пробивен елемент 42 затваря тръбопровода 41 при нормални условия. Пробивният елемент 42 е подобен на пробивния елемент 1 с подходящи размери.
При върха на резервоара за масло 37 се отваря тръба 43 за инжектиране на инертен газ, като тази тръба е свързана с една или повече бутилки 21 (фиг. 4).
Установено е, че къси съединения във веригите на електрическите изводи най-често се дължат на изолатора 39, който старее или се напуква под влияние на вибрациите на основния казан 14, върху който той е фиксиран. Електрическата дъга, вследствие на късо съединение, освобождава значително количество енергия, при което се повишава температурата на маслото, освобождава се газ и налягането в резервоара с масло 37 се повишава светкавично. Повишаването на налягането води до разрушаване на изолатора 39 или на резервоара 37. При контакт с въздуха газовете се възпламеняват и маслото се разлива по трансформатора 13. Следва бързо възпламеняване.
При експлозия повредата на изолатора 39 обикновено предизвиква изтичане на масло от основния казан 14, което подхранва огъня и спомага за разпространяването му по трансформатора 13, съоръженията му и съседната инсталация.
За разлика от това съгласно изобретението пробивният елемент 42 е подбран с налягане на разрушаване, по-ниско от изпитателното налягане на резервоара за масло 37. Нарастването на налягането предизвиква разрив на пробивния елемент 42, веднага след което се получава спад в налягането на резервоара за масло 37 и в масления поток. Регистрирането на разрушението благодарение на вградените проводници прави възможно внасянето на инертен газ чрез тръбопровода 43, с цел изолиране на кислорода от околния въздух, който може да се внесе в резервоара за масло 37 и да подпомогне изтичането на маслото. Електрическите защити на трансформатора 13 правят възможно разединяването му, за да бъде изключен. След това ще е необходимо да се ремонтира повреденият електрически извод, при това с намалени разходи и престой на трансформатора 13.
Трансформаторът 13 смцо така включва управляващ блок (не е показан), свързан с детекторите за разрушаване на пробивните елементи 1, 35 и 42. Всяко открито разрушаване на някой от елементите 1, 35 или 42, съвпадащо с прекъсване на електрическите защити на трансформатора, ще предизвика инжектиране на инертен газ в основния казан 14, превключвателите под товар 32 и в електрозахранващите изводи 36, тъй като късо съединение в някой от тези елементи често води след себе си до повреда на другите (фигура 5). Трансформаторът 13 освен това се изключва и от самите електрически защити. Както това може да се види от фиг. 5, прекъсването на някои от електрическите защити на трансформатора (датчик на Бухолц, датчик за претоварване, датчик за пробив към земя, диференциална защита) и един от защитните елементи причинява инжектиране на инертен газ във всички елементи, съдържащи запалим флуид.
Управляващият блок може също така да бъде свързан към допълнителни сензори, например детектор за пожар, датчик за пара 28 (Бухолц) и датчик за прекъсване на електрозахранването, с цел задействане потушаването на огъня, в случай че експлозията не се предотврати.
Съгласно изобретението се осигурява устройство за предотвратяване на експлозия в трансформатор, което изисква малко модификации на елементите на трансформатора, и което изключително бързо регистрира повреди в изолацията и реагира своевременно, така че да ограничи съответните последствия. Това позволява предпазването на контейнерите с масло от експлозия и пожари, които биха последвали, като се намаляват повредите от къси съединения в трансформатора, а така също и на превключвателите на отклоненията под товар и на изводите.

Claims (10)

1. Устройство за предотвратяване на експлозия в електрически трансформатор, съдържащ казан, пълен със запалим охладителен агент, и средство за понижаване на налягането в казана на трансформатора, характеризиращо се с това, че средството за понижаване на налягането включва пробивен елемент (1), който е снабден със закрепваща част (4), включваща първични зони с намалена дебелина по отношение на остатъка от закрепващата част (4), които могат да се скъсват, без това да доведе до раздробяване, когато елементът (1) пробие, и вторични зони с по-малка дебелина в сравнение с тази на остатъка от закрепващата част (4), които могат да се огъват, без да се скъсат, когато елементът (1) пробие, като при това пробивният елемент (1) може да се счупи, когато налягането в казана (14) достигне предварително определена пределна стойност.
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че пробивният елемент (1) е снабден с уплътняващ елемент, който е монтиран от охлаждащата страна за запушване на отворите с малък диаметър (6), оформени в закрепващата част.
3. Устройство съгласно претенция 2, характеризиращо се с това, че уплътняващият елемент е изпълнен като облицовка (9) върху закрепващата част (4), при това облицовката (9) е изработена от политетрафлуоретилен.
4. Устройство съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращо се с това, че закрепващата част (4) има форма-' та на купол, който е изпъкнал в посока навън, откъм страната, срещуположна на флуида.»
5. Устройство съгласно някоя от пред- * ходните претенции, характеризиращо се с това, че закрепващата част (4) е метална,' по-специално е изработена от неръждаема стомана, алуминий или алуминиева сплав.
6. Устройство съгласно някоя от предходните претенции, характеризиращо се с това, че включва средство за откриване на пробив, интегрирано с пробивния елемент.
7. Устройство съгласно претенция 6, характеризиращо се с това, че елементът за откриване на пробив включва електрически проводник (11), който е с възможност да се разрушава по едно и също време с пробивния елемент (1), при това електрическият проводник (11) е залепен към пробивния елемент (1).
8. Устройство съгласно претенция 7, характеризиращо се с това, че електрическият проводник (11) е разположен на закрепващата част (4), откъм страната, срещуположна на флуида, при това електрическият проводник (11) е покрит със защитен филм (12).
9. Система за предотвратяване на ек8 сплозия в електрически трансформатор, включваща казан, пълен със запалим охладител, и средство за намаляване на налягането от казана на трансформатора, характеризираща се с това, че включва множество 5 устройства за предотвратяване на експлозия, едно от които е разположено върху основния казан (14), съдържащ намотките, и по едно от които - върху всеки превключвател под товар (32).
10. Система съгласно претенция 9, характеризираща се с това, че включва поне едно устройство за предотвратяване на експлозия върху поне един електрически захранващ извод (36).
BG105907A 1999-03-22 2001-09-18 Устройство за предотвратяване на експлозии в електрическите трансформатори BG64202B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9903534A FR2791463B1 (fr) 1999-03-22 1999-03-22 Dispositif de prevention contre l'explosion des transformateurs electriques
PCT/FR2000/000666 WO2000057438A1 (fr) 1999-03-22 2000-03-17 Dispositif de prevention contre l'explosion des transformateurs electriques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105907A BG105907A (bg) 2002-07-31
BG64202B1 true BG64202B1 (bg) 2004-04-30

Family

ID=9543481

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105907A BG64202B1 (bg) 1999-03-22 2001-09-18 Устройство за предотвратяване на експлозии в електрическите трансформатори

Country Status (33)

Country Link
US (1) US6804092B1 (bg)
EP (1) EP1166297B1 (bg)
JP (1) JP5051940B2 (bg)
KR (1) KR100740617B1 (bg)
CN (1) CN1178233C (bg)
AR (1) AR029342A1 (bg)
AT (1) ATE240580T1 (bg)
AU (1) AU769904B2 (bg)
BG (1) BG64202B1 (bg)
BR (1) BR0009222B1 (bg)
CA (1) CA2367163C (bg)
CO (1) CO5241347A1 (bg)
CZ (1) CZ300916B6 (bg)
DE (1) DE60002698T2 (bg)
DK (1) DK1166297T3 (bg)
EG (1) EG21947A (bg)
ES (1) ES2199146T3 (bg)
FR (1) FR2791463B1 (bg)
GC (1) GC0000185A (bg)
HK (1) HK1042772B (bg)
HU (1) HU225863B1 (bg)
IL (2) IL145427A0 (bg)
JO (1) JO2193B1 (bg)
MX (1) MXPA01009562A (bg)
MY (1) MY120382A (bg)
NZ (1) NZ514238A (bg)
PL (1) PL195512B1 (bg)
PT (1) PT1166297E (bg)
RU (1) RU2263989C2 (bg)
TW (1) TW419680B (bg)
UA (1) UA61167C2 (bg)
WO (1) WO2000057438A1 (bg)
ZA (1) ZA200107559B (bg)

Families Citing this family (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040147503A1 (en) * 2002-06-04 2004-07-29 Sheila Zipfeil Novel compounds and compositions as cathepsin inhibitors
FR2888034B1 (fr) * 2005-06-29 2010-10-08 Philippe Magnier Dispositif de prevention contre l'explosion d'un transformateur electrique
CN101248497B (zh) 2005-07-01 2012-03-21 西门子公司 电开关
PT1949392E (pt) 2005-11-16 2012-01-16 Ctr Mfg Ind Ltd Método e dispositivo para a prevenção e protecção de um transformador eléctrico face a uma explosão e incêndio
KR100779872B1 (ko) * 2006-05-23 2007-11-27 주식회사 효성 변압기용 파열방지시스템
KR100754740B1 (ko) 2006-06-01 2007-09-03 현대중공업 주식회사 변압기의 외함 파열 방지장치
EA013345B1 (ru) * 2006-10-27 2010-04-30 ФИЛИПП МАНЬЕ ЭлЭлСи Устройство для предотвращения взрыва электрического трансформатора
AP2650A (en) * 2008-01-01 2013-04-25 Ctr Mfg Ind Ltd A system and method for preventing, protecting OLTC from fire and/or transformer from explosion
ES2356103T3 (es) * 2008-04-28 2011-04-04 Abb Technology Ltd Método y dispositivo para determinar la humedad relativa de un aparato eléctrico lleno de líquido aislante.
DE102008027274B3 (de) * 2008-06-06 2009-08-27 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Leistungstransformator mit Stufenschalter
US8710946B2 (en) * 2008-09-17 2014-04-29 General Electric Company Rupture resistant system
US8717134B2 (en) * 2008-09-17 2014-05-06 General Electric Company System with directional pressure venting
US9159482B2 (en) * 2008-09-17 2015-10-13 General Electric Company Rupture resistant tank system
CN102171778B (zh) * 2008-10-06 2013-07-03 Abb技术有限公司 变压器组件
EP2369290B1 (en) * 2010-03-26 2012-05-09 ABB Oy Outdoor enclosure for electronic equipment and method for providing an outdoor enclosure for electronic equipment
FR2971357B1 (fr) * 2011-02-08 2013-02-15 Philippe Magnier Llc Dispositif de prevention contre l'explosion d'un transformateur electrique muni d'un indicateur de liquide
CN102651267A (zh) * 2011-02-25 2012-08-29 上海休伯康特能源设备有限公司 一种抗油爆泄的非晶合金变压器
US8319590B2 (en) * 2011-03-21 2012-11-27 Philippe Magnier Llc Device for explosion prevention of an on load tap changer including a rupture element
FR2973153A1 (fr) 2011-03-21 2012-09-28 Philippe Magnier Llc Dispositif de prevention d'explosion d'un changeur de prise en charge muni d'un element de rupture
CA2852052C (en) 2011-10-11 2017-01-17 Sentry Depressurization Systems, Inc. Depressurization system for an electrical transformer
DE102013100266A1 (de) * 2013-01-11 2014-07-17 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Laststufenschalter
RU2540687C1 (ru) * 2013-07-30 2015-02-10 Общество с ограниченной ответственностью "Тольяттинский Трансформатор" Силовой трансформатор
WO2015164854A1 (en) * 2014-04-25 2015-10-29 Sentry Depressurization Systems, Inc. Fluid control systems for electrical transformers
WO2016147158A1 (en) 2015-03-18 2016-09-22 Efacec Energia - Máquinas E Equipamentos Eléctricos S.A. Oil immersed power transformer tank wall
CN104821225B (zh) * 2015-04-28 2016-08-31 苏州固基电子科技有限公司 一种可定位的互感器二次端子防护罩
KR101874612B1 (ko) * 2016-12-19 2018-07-05 주식회사 포스코 연속소둔로
CN108281249B (zh) * 2018-03-23 2024-01-30 中国能源建设集团云南省电力设计院有限公司 一种侧面套管变压器挡油装置
US10854368B2 (en) * 2018-05-23 2020-12-01 Abb Power Grids Switzerland Ag Electrical equipment with rupture oil deflector
WO2020008471A1 (en) * 2018-07-04 2020-01-09 Doshi Yogesh Kantilal Nifps system for transformer protection
US11946552B2 (en) 2018-07-26 2024-04-02 Sentry Global Solutions, Inc. Rapid depressurization and explosion prevention system for electrical transformers
UA123375C2 (uk) * 2019-05-29 2021-03-24 Леонід Нісонович Конторович Система попередження вибуху і пожежі високовольтного електричного устаткування
US10811180B1 (en) * 2019-09-20 2020-10-20 Sentry Global Solutions, Inc. Reverse rupture disk assembly for electrical transformer rapid depressurization and explosion prevention system
EP4214726A1 (en) 2020-09-18 2023-07-26 Hitachi Energy Switzerland AG Housing part, electrical system and operating method
CN112781905B (zh) * 2020-12-31 2022-12-16 北京中瑞和电气有限公司 一种变压器油中电弧放电防爆试验装置
EP4095874A1 (en) * 2021-05-24 2022-11-30 Hitachi Energy Switzerland AG A tap changer assembly and a transformer tank assembly

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4117525A (en) * 1977-09-09 1978-09-26 Electric Power Research Institute, Inc. Overpressure protection for vaporization cooled electrical apparatus
JPS577909A (en) * 1980-06-18 1982-01-16 Toshiba Corp Oil filled electric equipment
JPS5775721U (bg) * 1980-10-29 1982-05-11
JPS596509A (ja) * 1982-07-05 1984-01-13 Fuji Electric Co Ltd 負荷時タツプ切換器付きガス絶縁変圧器
JPS59177924U (ja) * 1983-05-16 1984-11-28 三菱電機株式会社 負荷時タツプ切換器放圧装置
AT386527B (de) * 1986-02-20 1988-09-12 Elin Union Ag Einrichtung zum loeschen eines brandes
JPS63101374U (bg) * 1986-12-23 1988-07-01
CA1290641C (en) * 1988-06-24 1991-10-15 Stephen Farwell Composite rupture disk assembly
AT403019B (de) * 1994-12-23 1997-10-27 Franz Ing Stuhlbacher Einrichtung zur herstellung von streckmaterial
FR2739486B1 (fr) * 1995-09-28 1997-11-14 Magnier Philippe Procede et dispositif de protection contre l'explosion et l'incendie des transformateurs electriques

Also Published As

Publication number Publication date
FR2791463B1 (fr) 2001-06-29
KR20020033601A (ko) 2002-05-07
BG105907A (bg) 2002-07-31
AU3300100A (en) 2000-10-09
FR2791463A1 (fr) 2000-09-29
JP2002540596A (ja) 2002-11-26
HK1042772B (zh) 2005-04-01
PL195512B1 (pl) 2007-09-28
MXPA01009562A (es) 2003-08-19
ATE240580T1 (de) 2003-05-15
CZ300916B6 (cs) 2009-09-09
CN1178233C (zh) 2004-12-01
KR100740617B1 (ko) 2007-07-18
CA2367163C (fr) 2010-10-12
ZA200107559B (en) 2002-09-13
HU225863B1 (en) 2007-11-28
DK1166297T3 (da) 2003-09-15
AR029342A1 (es) 2003-06-25
JO2193B1 (en) 2003-12-23
NZ514238A (en) 2003-05-30
RU2263989C2 (ru) 2005-11-10
MY120382A (en) 2005-10-31
DE60002698T2 (de) 2004-04-08
PT1166297E (pt) 2003-09-30
BR0009222B1 (pt) 2010-10-19
US6804092B1 (en) 2004-10-12
BR0009222A (pt) 2001-12-26
CA2367163A1 (fr) 2000-09-28
CN1346499A (zh) 2002-04-24
PL350988A1 (en) 2003-02-24
WO2000057438A1 (fr) 2000-09-28
JP5051940B2 (ja) 2012-10-17
EG21947A (en) 2002-04-30
DE60002698D1 (de) 2003-06-18
GC0000185A (en) 2006-03-29
CO5241347A1 (es) 2003-01-31
HUP0200545A2 (en) 2002-06-29
EP1166297B1 (fr) 2003-05-14
IL145427A (en) 2007-03-08
UA61167C2 (uk) 2003-11-17
HK1042772A1 (en) 2002-08-23
IL145427A0 (en) 2002-06-30
AU769904B2 (en) 2004-02-05
TW419680B (en) 2001-01-21
CZ20013417A3 (cs) 2002-02-13
EP1166297A1 (fr) 2002-01-02
HUP0200545A3 (en) 2003-02-28
ES2199146T3 (es) 2004-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG64202B1 (bg) Устройство за предотвратяване на експлозии в електрическите трансформатори
JP5759880B2 (ja) 変圧器の爆発防止装置
US8351169B2 (en) System and method for preventing, protecting OLTC from fire and/or transformer from explosion
EP1949392B1 (en) Method and device for prevention and protection of electrical transformer against explosion and fire