BG63950B1 - Система за закрепване на релса за железопътна илитрамвайна линия, релса и метод за изпълнение на системата - Google Patents

Система за закрепване на релса за железопътна илитрамвайна линия, релса и метод за изпълнение на системата Download PDF

Info

Publication number
BG63950B1
BG63950B1 BG105044A BG10504400A BG63950B1 BG 63950 B1 BG63950 B1 BG 63950B1 BG 105044 A BG105044 A BG 105044A BG 10504400 A BG10504400 A BG 10504400A BG 63950 B1 BG63950 B1 BG 63950B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
rail
shell
inner profile
filler
filling
Prior art date
Application number
BG105044A
Other languages
English (en)
Other versions
BG105044A (bg
Inventor
Charles Penny
Original Assignee
Balfour Beatty Rail Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10832923&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG63950(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Balfour Beatty Rail Limited filed Critical Balfour Beatty Rail Limited
Publication of BG105044A publication Critical patent/BG105044A/bg
Publication of BG63950B1 publication Critical patent/BG63950B1/bg

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B21/00Track superstructure adapted for tramways in paved streets
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B9/00Fastening rails on sleepers, or the like
    • E01B9/62Rail fastenings incorporating resilient supports

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)
  • Connections Arranged To Contact A Plurality Of Conductors (AREA)
  • Mounting Components In General For Electric Apparatus (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Installation Of Bus-Bars (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)

Abstract

Релсата и системата намират приложение в транспортното строителство. С тях се намаляват износванетои корозията на релсата, както и значително се снижава шумът при движение на транспортните средства. Системата включва черупка (2) и разположен във вътрешността й еластичен пълнеж (4) за захващане нарелса (1). Вътрешният профил на черупката (2) имаформа на отворен канал за поместване на релсата, като стените му са профилирани за захващането й чрез пълнежа (4). Релсата (1) има оформена изпъкналачаст в напречното сечение за фиксирането й в системата.

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия, която включва релса и черупка за захващане на релса за железопътна или трамвайна линия и намира приложение в строителството им.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е от GB 2 272 011 А устройство и метод за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия.
Устройството за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съдържа черупка и електроизолационен еластичен пълнеж вътре в черупката за задържане на трамвайната или железопътната релса, която има връхна част, представляваща глава, шийка и основен участък. Черупката има вътрешен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата. Вътрешният профил на черупката е по-голям от външния профил на релсата, но кореспондира с него, като горната му отворена страна и долната му основна страна са оформени за здраво захващане чрез еластичния пълнеж, съответно на връхния и основния участък на релсата. Предвидена е абсорбираща вибрациите подложка, разположена между основната част на релсата и черупката.
Известният метод за закрепване на релса на железопътна или трамвайна линия включва вкарване на релсата в черупка, имаща вътрешен профил, по-голям от външния профил на релсата, така че да се оформя свободно пространство между тях за изравняване на релсата с черупката при монтирането им на място, след което свободното пространство се запълва с пълнеж от еластичен материал за закрепване на релсата.
Известното устройство не дава възможност за надеждно инспектиране на цялата релса по достатъчно задоволителен начин, лесен монтаж и лесна замяна без хлабини за напасване, вследствие на което се изисква непре къснато напасване при монтаж.
При това устройство стабилното фиксиране на главата на релсата, поддържането на нужната вертикална еластичност във всички посоки, намаляването на вредния шум в околната среда и сигурността на монтажа се осигурява чрез абсорбираща вибрациите подложка, разположена между основните части на релсата и черупката.
Устройството и методът не предвиждат възможност за автоматично възстановяване на релсите в случай на дерайлиране или при поява на дефекти, тъй като не са конфигурирани за закрепване на обратима релса и следователно смяната и възстановяването на релсите е с висока себестойност, изискват увеличено време и голям разход на материал.
Техническа същност на изобретението
Целта на изобретението е създаване на подобрена система за закрепване на релса, която дава възможност за ултразвуково изпитване на цялата релса по задоволителен начин, лесен монтаж и лесна замяна без хлабини за напасване, вследствие на което да се налага по-малко контролиране в сравнение с конвенционална железопътна линия.
Друг проблем, поставен за решаване, е повишаване на експлоатационните качества на системата по отношение на стабилното фиксиране на главата на релсата с поддържане на нужната вертикална еластичност във всички посоки, намаляване на вредния шум в околната среда и увеличаване на сигурността на монтажа.
Друг проблем за решаване е осигуряване на възможност за автоматично възстановяване на релсите в случай на дерайлиране, незначителен контрол при поддържането или появата на дефекти, което да допринася за намаляване на закъснения в трафика и освен това за постигане на икономии в себестойността, времето и материала за производството на обратима релса.
Поставените проблеми се решават със система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия, съдържаща черупка и еластичен пълнеж вътре в черупката за захващане на железопътната или трамвайната релса. Релсата има връхна част, по-тясна средна част и основен участък. Черупката има вътре2 шен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата. Вътрешният профил на черупката в неговата горна отворена страна и в неговата долна основна страна е оформен за здраво захващане чрез еластичния пълнеж, съответно на връхния и основния участък на релсата. Приносът на изобретението към състоянието на техниката се състои в това, че вътрешният профил на черупката между неговите основна и отворена страна е стеснен, така че да образува ограничител или място за стягане, през което трябва да се прокара участък от релсата при вкарване на релсата в черупката за захващане на релсата.
Проблемът съгласно изобретението се решава и със система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия, съдържаща черупка и еластичен пълнеж вътре в черупката, за захващане на железопътната или трамвайна релса. Релсата е със симетрична форма и има връхна и основна част, съединени чрез средна част с по-голям размер на обиколката. Черупката има вътрешен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата. Вътрешният профил на черупката между неговата горна отворена страна и неговата долна основна страна е оформен за здраво захващане на пълнежа, преминаващ през средната част на релсата. Приносът се изразява в това, че вътрешният профил на черупката при неговата отворена страна е стеснен, така че да образува ограничител или място за стягане, през което трябва да се прокара средната част на релсата при вкарване на релсата в черупката за захващане на релсата.
Системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението съдържа черупка и еластичен пълнеж вътре в черупката за захващане на железопътната или трамвайна релса, която има връхна част, поне една по-тясна средна част и основен участък. Черупката има вътрешен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата. Вътрешният профил на черупката в неговата долна основна страна е оформен за здраво захващане чрез пълнежа поне на основния участък на релсата. Освен това са предвидени уплътнения, разположени при горната отворена страна на черупката. Вътрешният профил на черупката в неговия горен отворен край е оформен за здраво захващане чрез уплътненията на релсата в страните й. Вътрешният профил на черупката между неговите основна и отворена страна е стеснен, така че да образува ограничител или място за стягане, през което трябва да се прокара релсата при вкарването й в черупката за захващане на релсата в нея.
При този вариант на изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението ограничителят или мястото за стягане е оформено от ребро, изпълнено на едната страна на черупката.
Към системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно първите две предпочитани изпълнения на изобретението е предвидено поне едно еластично уплътнение за уплътняване на отворената страна на черупката.
Системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия в този случай на изпълнение на изобретението е с черупка, оформена за здраво поддържане на релсата чрез пълнежа и уплътненията.
Системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението е конфигурирана така, че еластичният пълнеж е от плътен и здрав, но еластичен материал, като еластомер.
В системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно предпочитано изпълнение на изобретението пълнежът е свързан към черупката и/или към релсата.
Предвидено е изпълнение на системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението, при което пълнежът е изпълнен от листов материал за натъпкване в черупката при вкарване на релсата.
При едно предпочитано изпълнение на системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението, вътрешният профил на черупката е предварително профилиран за напасване към определена надлъжна праволинейност или кривина на релсата, за да бъде задържана в черупката.
Това предварително профилиране може да се изпълни чрез прилагане на сили на огъване към черупката, които могат да се приложат отвътре във вътрешния профил на черупката и/ или срещу външната повърхнина на черупката.
Системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението е изпълнена за предпочитане така, че материалът на черупката е по-твърд от този на пълнежа и е формован от листов материал чрез изтегляне, екструзия, формоване или отливане, например от полимер, бетон, листов метал, усилен с нишки термоактивен каучук или с нишки от термопластични материали.
За предпочитане е система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението, при която едната страна на черупката е по-висока в сравнение с другата.
Системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно предпочитано изпълнение на изобретението е с черупка, която има релса, здраво захваната в нея.
Тогава системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно това изпълнение е с релса, която е симетрична в напречно сечение спрямо вертикалната ос.
В този случай системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението е изпълнена с релса, която е симетрична в напречно сечение спрямо хоризонталната и вертикална ос.
При това изпълнение за предпочитане е система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия с релса, която е правоъгълна в напречно сечение.
И в този случай системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението е изпълнена така, че релсата е оребрена по страните си.
Системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно предпочитания вариант на изпълнение, при който релсата е захваната здраво в черупката е конфигурирана така, че релсата е оформена със зони, изпълнени като вложки, разположени от двете страни на средната част на шийката.
Така релсата сама по себе си може да се използва за осигуряване на необходимите опорни и огъващи сили към черупката. Като алтернатива могат да се разположат вътрешно или външно на черупката индивидуални профилни елементи, например къси парчета от релса или профилиран като релса материал за осигуряване на необходимите сили на огъване и подравняване по време на монтаж.
За предпочитане черупката се полага и/или поставя в носещо легло или заготовка, например от бетон или асфалт.
Железопътната или трамвайна линия се състои от две такива черупки, разположени една до друга, и може да бъде оформена в обединена конструкция като заготовка. Като алтернатива, двете черупки могат да се свържат помежду си с напречен елемент.
При този вариант на изпълнение на системата за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия вложките са свързани към релсата и/или черупката.
Съгласно този вариант вложките са оформени от каучук или друг полимерен материал.
Поставеният проблем съгласно изобретението се решава и с релса за железопътна или трамвайна линия, включена в система за нейното закрепване, изпълнена съгласно описания аспект на изобретението, която релса има надлъжен профил с напречно сечение, включващо изпъкнала част, действаща като ограничител, който се съчетава с ограничителя на черупката, когато е вкарана в обхшЙЦа- : щата закрепваща система за фиксиране на^Ьл- сата на място. '
Релсата съгласно този аспект на изобрЬ- < тението е изпълнена така, че изпъкналата^ЙСт > е в средния, горния и долен участък на релййта . или в горния и/или долен участък на релсзга. .
Релсата за предпочитане е с правоъгълно напречно сечение.
В този случай е добре релсата съгласно изобретението да има оребрена конструкция.
С такава конфигурация се изготвя релса без шийка и без пета, чрез което се допуска по-голямо странично отклонение от износване и се намалява честата смяна на релсата, като се намалява корозията и напрежението в релсата.
Това сравнително просто за изпълнение напречно сечение на релсата без шийка дава възможност за ултразвуково изпитване на цялата релса по задоволителен начин, а не само на нейната глава или връхна част, както това става понастоящем. То е предназначено за избягване на проверка за пукнатини чрез откриване на дефекти, преди те да предизвикат непредвидените пукнатини.
С това напречно сечение се намалява също чувствителността към присъщи и предизвикани от натоварване дефекти или произ4 водствени дефекти, като включвания и пукнатини. В допълнение, сравнително голямата глава осигурява голяма опорна повърхнина за колелото, както и по-широкото и следователно по-масивно напречно сечение без шийка позволява по-широки плъзгащи връзки, които са по-здрави.
Добре известно е, че от преминаването на влакове върху релси с шийка се генерира шум. С предлаганото напречно сечение на релса без шийка значително се намалява възникналият шум.
Релсата може да бъде симетрична в напречно сечение, така че когато нейната горна част се износи, тя може да се извади от черупката, обърне и постави отново в нея за осигуряване на втора връхна част, която да се използва отново. Също така две релси от релсовия път могат да се разменят една с друга.
Във всички случаи черупката може да бъде разделена, ако е необходимо, в участъка на нейната основа, за да се даде възможност за вкарване отдолу на съществуваща релса.
При по-нататъшно усъвършенстване на системата между черупката и релсата, в участъка, където няма уплътнение, може да бъде набито поне една уплътнение във форма на еластомерна лента за създаване на допълнителна подложка на релсата.
Поставеният проблем съгласно още един аспект на изобретението се решава и с метод за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия, изпълнена съгласно описаните варианти на изобретението, който включва етап на полагане на релса в черупка, в която релсата се захваща здраво чрез комбинацията от пълнеж и черупка.
Методът за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно този аспект на изобретението включва и допълнително вкарване на поне едно еластомерно профилирано уплътнение, което се разполага между релсата и черупката в област, където няма пълнеж.
За предпочитане е метод за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението, който включва и етап на полагане или поставяне на черупката в носещо легло или заготовка от бетон.
Методът за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трам вайна линия съгласно едно предпочитано изпълнение на този аспект на изобретението включва и етап на подравняване на черупката, преди обграждащият бетон да бъде отлят и да позволява монтиране.
Методът за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно още едно предпочитано изпълнение на изобретението включва етап на вкарване на пълнежа и релсата в черупката, преди да бъде монтирана в бетона.
В един предпочитан вариант на метода за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението, той включва етап на вкарване на пълнеж в черупката, преди да бъде монтирана в бетона и след това се вмъква релсата в нея.
Методът за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно този аспект на изобретението за предпочитане включва и етап на вкарване на релсата с пълнежа, свързан към нея, след като черупката е поставена в бетона.
За предпочитане е осъществяване на метода за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението, който включва етап на фиксиране на черупката, осъществяващ се чрез спускането на черупката с вибриране в течния бетон, който се оставя да се втвърди.
Методът за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението за предпочитане се изпълнява така, че включва етап на вкарване на пълнеж в основата на черупката, след което се вкарва релсата в черупката, вкарва се първото уплътнение от едната страна на релсата. След това релсата се изтегля косо и така първото уплътнение се свива, след което се вкарва второ уплътнение и релсата се освобождава в желаното положение.
В един друг предпочитан вариант на осъществяване на метода за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението са предвидени етапи на поставяне на релсата, след това изваждане на релсата, обръщане и повторно поставяне на релсата.
Метод за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно изобретението се осъществява и по такъв начин, че две релси се поставят в две черупки, при което релсите последователно се изваждат, сменят се една през друга и след това се монтират наново, като се наместват.
Тази система има предимствата на лесен монтаж и лесна замяна без хлабини за напасване, вследствие на което е необходим по-малък контрол в сравнение с конвенционална железопътна линия.
Тя има по-високи експлоатационни качества не само по отношение на стабилното фиксиране на главата на релсата, а едновременно с това и в поддържането на необходимата вертикална еластичност нагоре, надолу и странично, намаляването на вредния шум в околната среда и увеличаването сигурността на монтажа.
Системата позволява автоматично възстановяване на релсите в случай на дерайлиране, незначителен контрол, поддържане или дефекти, допринасящо за намаляване на закъснения в трафика.
Обратимата релса има предимство по отношение на икономии в себестойност, време и материал.
Пояснение на приложените фигури
Изобретението се пояснява с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява схематично изображение в разрез на система за закрепване на железопътна или трамвайна линия;
фигура 2 - изображение, подобно на фиг. 1, показващо черупка с нейния пълнеж съгласно втори аспект на изобретението;
фигура 3 - схематично изображение в напречно сечение на друг профил, който може да се приеме от черупката за напасване към видоизменена релса, снабдена с фланец;
фигура 4 - схематично и в напречно сечение един начин на осъществяване на системата, която е произведена предварително и доставена на място, готова за монтаж;
фигура 5 - схематично и в напречно сечение друг начин на осъществяване на системата, при който релсата е предварително свързана с пласт от еластомерен пълнеж и така е доставена на мястото за монтаж;
фигура 6 - схематично и в напречно сечение още един начин на осъществяване на системата, при който пълнежът първоначално е присъединен към вътрешния профил на черупката, която така е доставена в мястото на монтаж;
фигура 7 - схематично напречно сечение на предпочитан профил на релса, която да бъде поместена в черупката от фиг. 2;
фигури 8 и 9 - изображения, подобни на фиг. 2, показващи два допълнително възможни профила на релса и черупка.
Примерно изпълнение на изобретението
Примерното изпълнение, показано на фиг. 1, илюстрира релса 1 за железопътна линия, закрепена в черупка 2, поставена в легло или заготовка от бетон 3. Черупката 2 има вътрешен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата 1, като вътрешният профил на черупката 2 в нейната горна отворена страна и в нейната долна основна страна е оформен за здраво захващане чрез междинен еластичен пълнеж 4 на връхна част 1А и основен участък 1В на релсата 1.
Вътрешният профил на черупката 2, между нейната основа и нейната отворена страна, е стеснен, така че вътрешният профил на еластичен пълнеж 4 при един участък 5 образува място на стягане, през което основата 1В трябва да премине при вкарване на релсата 1 в черупката 2, при което се осъществява действие от типа на щракане за получаване на задържащ ефект. Изваждането на релсата 1 за заменяне или обръщане изисква подобно пружиниращо щракащо действие, за да се преодолее задържането на черупката 2. Както е показано на фиг. 1, релсата 1 по същество е симетрична, за да позволи такова обръщане.
Трябва да се отбележи, че едната стена 2А на черупката 2 е по-ниска от другата стена 2В, за да позволи преминаване на фланеца от колело на релсовото превозно средство, като същевременно служи за опора на главата или връхната част 1А на релсата 1 от двете й страни.
Надлъжният профил на черупката 2 е оформен да следва надлъжния профил на релсата 1, която е водена от него, независимо от това дали релсата 1 е права или извита в хоризонтална и/или вертикална равнина.
Необходимият профил на черупката 2 може да боде постигнат по редица начини. Например черупката 2, съдържаща пласт от еласти6 чен пълнеж 4, може да бъде поставена по правилна крива (и косо в случай на линия с паралелни релси), като за целта се използват вложки във форма на къси парчета от релса или дърво, например от същия профил както крайната релса. Вложките, като макетни релсови части, могат да имат прътове, присъединени към тях, така че вложките могат да бъдат извивани например за постигане на желаната кривина на черупката 2, могат да бъдат повдигани или спускани за вертикално или хоризонтално подравняване.
Материалът на черупката 2 е извит по този начин, като след това обхващащият я бетонов материал 3 се налива и се оставя да се втвърди, чрез което черупката 2 остава в нейния оформен и подравнен профил.
Могат да се предвидят издатъци 6 за осигуряване на свързването на черупката 2 с бетона 3 и по този начин черупката 2 може да бъде захваната външно чрез временни повдигащи хващащи приспособления (непоказани), зацепващи се с издатъците 6, така че предварително профилираната черупка 2 може да бъде преместена на мястото, където тя ще бъде вградена в бетона 3.
За подобряване на свързването на черупката 2 към обхващащия бетон 3 и/или на черупката 2 към еластичния пълнеж 4 на повърхността (те) на черупката 2 може да се придаде грапава структура.
Друга възможност е да се приложат външни сили на огъване към черупката 2 за постигане на желания профил и ниво на наклона, в който случай пълнежът 4 може да бъде доставен по-късно и положен вътре в черупката 2.
Тази система сама по себе си служи за оформяне или на тясна ивица на място, или на предварително отлята заготовка за релсовия път, където например заготовките от бетон 3 се изработват с дължина 5 ш и се вграждат паралелно на черупките 2, които след това се монтират на място и релсите 1 се вкарват след монтиране на заготовките.
Релсите 1 могат да бъдат вкарани в черупките 2 на мястото им на производство, ако могат да се транспортират икономично с тази дължина.
Релсите 1 могат да бъдат заварени заедно на място, закрепени с щифт или може да се използва друг съединителен елемент, осигуряващ точно свързване на предварително отле тите заготовки и заливане с циментов разтвор на отвори или заливане на “тръби във форма на маншет”, които могат да бъдат направени в заготовката за осигуряване на възможност за напасване на вертикално подравняване по време на монтаж и/или експлоатация.
За заменяне на железопътна линия, когато съществува на място линия с баласт например, когато баластът е с дълбочина 600 mm, връхната част от 300 mm на баласта може да се отстрани и може да се рециклира, дори с натрошаване на бетонните траверси за осигуряване на бетон за заготовка на железопътната линия или за създаване на здраво легло и може да бъде положена заготовката за железопътната линия върху горната част на натрошения бетон, както е описано по-горе.
Зоните 7 на фиг. 1, от двете страни на шийката или на по-тясната средна част 1С на релсата 1, могат да бъдат част от масивната стоманена релса или могат да бъдат запълнени с каучук или друг полимерен материал, който би могъл, но не е необходимо, да бъде свързан към релсата 1 и/или черупката 2.
При тази система релсата 1 е физически притисната в черупката 2 и пружинира във вътрешността й, докато главата 1А на релсата 1 се държи здраво, а в същото време еластичността се поддържа в основата 1В на релсата 1, където е постоянна дори в областта на основния участък 1 В, еластично поддържан чрез самата черупка 2. Дебелината на еластичния пълнеж 4 може да се регулира, за да осигури определена еластичност на всички места, като в същото време са необходими минимални разходи за еластичен материал. Черупките 2 на релсовата линия образуват бариери за фалшива електрическа връзка между релсите и значително грапавата повърхност и може да бъде предвидена положителна механична блокировка, където е подходящо за осигуряване на добра връзка бетон 3/черупка 2 и връзка черупка 2/ еластичен пълнеж 4.
На фиг. 2 е показано изменение в профила на черупката 2 и еластичния пълнеж 4 за поместване на обратима релса 1 с форма, показана на фиг. 7, която има идентични глава 1А и основа 1В, свързани чрез средна изпъкнала част 1С. Съгласно това частите 2А и 4А, съответно на черупката 2 и пълнежа 4, спомагат отвореният край и долната основна страна на черупката 2 да са съответно изпъкнали и разширени.
Релсата от фиг. 7 следователно е захапана в положение, в което централната изпъкнала част 1С е преодоляла ограничението при навлизането в черупката, в нейния отворен край.
Действителната релса 1, показана на фиг. 2, е със същата форма като тази, показана на фиг. 1, за да се демонстрира, че двата профила на релса могат да бъдат приети чрез този специфичен профил на черупката 2 и пълнежа 4 с релсата 1, която при това е фиксирана задоволително здраво на място.
На фиг. 3 е показана различна форма на черупка 2 с нейния пълнеж 4 от еластичен материал, която е оформена за поместване на релса с основен фланец 1В и шийка 1С. Тъй като черупката 2 и нейният полимерен пълнеж 4 осигуряват поддържане и еластичност за релсата 1 по протежение на цялата долна страна на фланеца 1В, той не е толкова широк, колкото би могъл обикновено да бъде в случай на конвенционална железопътна релса, поддържана само върху траверси.
На фиг. 4 е илюстрирано схематично един начин на осъществяване на системата, при който тя може да бъде произведена предварително и доставена на място, готова за монтаж. Тук черупката 2 е доставена заедно с присъединения към нея еластичен пълнеж 4, обхващащ монтираната в него релса 1.
На фиг. 5 е илюстриран друг начин на осъществяване на системата, при който релсата 1 е съоръжена с пласт от еластичен пълнеж 4, който предварително е свързан с нея и така се доставя на мястото за монтаж. В този случай черупката 2 вече е отлята или спусната в бетонната основа или заготовка и релсата 1 с нейната запълваща обвивка, изпълнена от пълнежа 4, се вкарва принудително в предварително подравнената черупка 2.
На фиг. 6 е показан още един начин за осъществяване на системата, при който пълнежът 4 е предварително присъединен към вътрешния профил на черупката 2 и така се доставя до мястото на монтажа за последващо вкарване на релса 1 в него.
На фиг. 7 е илюстриран профил на релса 1, който може да се използва заедно с черупката 2 със съответните изменения в нейната конфигурация, във вариантите, показани на фиг. 4, 5 и 6.
В действителност черупката 2 може да се монтира в бетона или чрез предварително подравняване, както е описано по-горе с бетон 3, отлят около черупката, или бетонът 3 може да бъде отлят и черупката 2 може да бъде спусната чрез вибриране в него.
Пълнежът 4 може да бъде отлят или нанесен по друг начин и закрепен към повърхността на черупката 2 и/или релсата 1, или може да бъде във форма на слой от каучук, който е приспособен за разполагане върху отворената страна на черупката 2 и да бъде натикан в черупката 2 по време на вкарване на релсата 1.
На фиг. 8 и 9 са показани напречни сечения на профили на релси 1, които са разработени като варианти на илюстрираното на фиг. 7 напречно сечение на релса с издадени междинни участъци.
Трябва да се отбележи, че по-изпъкналата (тумбеста) форма на релсата 1, показана на фиг. 8, и формата на релсата, показана на фиг. 9, са с оребрени конфигурации по техните страни, в които могат да бъдат закрепени едно или повече профилирани еластомерни набивки или уплътнения 8, за да се обезпечи допълнително поддържане на релсата 1.
Методът за монтаж на системата в този случай може да следва етапи на осигуряване на черупката 2, вкарване на еластичен пълнеж 4 в основата на черупката 2, спускане/ натикване на релсата 1 върху пълнежа 4 и вкарване на уплътненията 8, първо чрез вкарване на едно профилирано уплътнение 8 от едната страна на релсата 1, след това косо изтегляне на релсата 1 за свиване на това уплътнение 8, за да се осигури пространство за вкарване на второто уплътнение 8 и накрая освобождаване на релсата 1, която след това достига желаното положение.
Тази система има предимствата на лесен монтаж и лесна замяна без хлабини за напасване, вследствие на което изисква по-малък контрол в сравнение с конвенционална железопътна линия.
Тя има по-високи експлоатационни качества, които се изразяват не само в стабилното фиксиране на главата на релсата, а едновременно с това в поддържане на нужната вертикална еластичност нагоре, надолу и странично, намаляване на вредния шум в околната среда и увеличаване сигурността на монтажа.
Системата позволява автоматично въз8 становяване на релсите в случай на дерайлиране, незначително инспектиране, поддържане или дефекти, допринасящо за намаляване на закъснения в трафика.
Обратимата релса има предимство по отношение на икономии в себестойност, време и материал.
По отношение на еластичния пълнеж предимството на системата се изразява в това, че неговата дебелина може да се контролира за създаване на точна вертикална и странична еластичност във всички положения, като едновременно с това се свеждат материалните разходи до минимум, а черупката осигурява предпазна бариера за високоалкалния бетон, която служи за защита на еластичния пълнеж.
Черупката също така служи за защита на еластичния пълнеж по време на натоварване и манипулиране, като също така осигурява защита срещу силите, необходими за подравняване на релсата, например когато системата се захваща чрез използване на черупка, без предварително захващане и притискане на еластичния пълнеж.
Друго предимство е това, че системата цялостно и без много изменения може да се използва достатъчно ефективно за закрепване на релса както за трамвайна, така и на железопътна линия.

Claims (35)

  1. Патентни претенции
    1. Система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия, съдържаща черупка (2) и еластичен пълнеж (4) вътре в черупката (2) за захващане на железопътната или трамвайната релса (1), която има връхна част (1А), по-тясна средна част (1С) и основен участък (1 В), като черупката (2) има вътрешен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата (1), при което вътрешният профил на черупката (2) в неговата горна отворена страна и в неговата долна основна страна е оформен за здраво захващане чрез еластичния пълнеж (4), съответно на връхния и основния участък (ΙΑ, 1В) на релсата (1), характеризираща се с това, че вътрешният профил на черупката (2) между неговите основна и отворена страна е стеснен, така че да образува ограничител или място за стягане, през което трябва да бъде прокаран участък от релсата (1) при вкарване на релсата (1) в черуп- ката (2) за захващане на релсата (1).
  2. 2. Система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия, съдържаща черупка (2) и еластичен пълнеж (4) вътре в черупката (2) за захващане на железопътната или трамвайна релса (1) с по същество симетрична форма, която има връхна и основна част, съединени чрез средна част (1С) с поголяма обиколка, като черупката (2) има вътрешен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата (1) и вътрешният профил на черупката (2) между неговата горна отворена страна и неговата долна основна страна е оформен за здраво захващане на пълнежа (4), преминаващ през средната част (1С) на релсата (1), характеризираща се с това, че вътрешният профил на черупката (2) при неговата отворена страна е стеснен, така че да образува ограничител или място за стягане, през което трябва да бъде прокарана средната част (1С) на релсата (1) при вкарване на релсата (1) в черупката (2) за захващане на релсата (1).
  3. 3. Система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия, съдържаща черупка (2) и еластичен пълнеж (4), вътре в черупката (2) за захващане на железопътната или трамвайна релса (1), която има връхна част (IА), поне една по-тясна средна част (1С) и основен участък (1В) и черупката (2) има вътрешен профил с форма на отворен канал за поместване на релсата (1), като вътрешният профил на черупката (2) в неговата долна основна страна е оформен за здраво захващане чрез пълнежа (4) поне на основния участък (1 В) на релсата (1), характеризираща се с това, че са предвидени уплътнения (8), разположени на горната, отворена страна на черупката (2) и вътрешният профил на черупката (2) в неговия горен отворен край е оформен за здраво захващане чрез уплътненията (8) на релсата (1) в нейните страни, при което вътрешният профил на черупката (2) между неговите основна и отворена страна е стеснен, така че да образува ограничител или място за стягане, през което трябва да бъде прокарана релсата (1) при вкарването й в черупката (2) за захващане на релсата (1) в нея.
  4. 4. Система съгласно претенция 3, характеризираща се с това, че ограничителят или мястото за стягане е оформен от ребро, изпълнено на едната страна на черупката (2).
  5. 5. Система съгласно претенция 1 или 2, характеризираща се с това, че е предвидено поне едно еластично уплътнение за уплътняване на отворената страна на черупката (2).
  6. 6. Система съгласно претенция 5, характеризираща се с това, че черупката (2) е оформена за здраво поддържане на релсата (1) чрез пълнежа (4) и уплътненията.
  7. 7. Система съгласно някоя от предходните претенции, характеризираща се с това, че еластичният пълнеж (4) е еластомер.
  8. 8. Система съгласно някоя от предходните претенции, характеризираща се с това, че пълнежът (4) е свързан към черупката (2) и/или към релсата (1).
  9. 9. Система съгласно някоя от предходните претенции, характеризираща се с това, че пълнежът (4) е изпълнен от листов материал.
  10. 10. Система съгласно някоя от предходните претенции, характеризираща се с това, че вътрешният профил на черупката (2) е предварително профилиран за напасване към определена надлъжна праволинейност или кривина на релсата (1), за да бъде задържана в черупката (2).
  11. 11. Система съгласно някоя от предходните претенции, характеризираща се с това, че материалът на черупката (2) е по-твърд от този на пълнежа (4) и е формован от листов материал чрез изтегляне, екструзия, формоване или отливане.
  12. 12. Система съгласно някоя от предходните претенции, характеризираща се с това, че едната страна на черупката (2) е по-висока в сравнение с другата.
  13. 13. Система съгласно някоя от предходните претенции, характеризираща се с това, че черупката (2) има релса (1), здраво захваната в нея.
  14. 14. Система съгласно претенция 13, характеризираща се с това, че релсата (1) е симетрична в напречно сечение спрямо вертикалната ос.
  15. 15. Система съгласно претенция 14, характеризираща се с това, че релсата (1) е симетрична в напречно сечение спрямо хоризонталната и вертикална ос.
  16. 16. Система съгласно претенция 15, характеризираща се с това, че релсата (1) е правоъгълна в напречно сечение.
  17. 17. Система съгласно претенция 16, характеризираща се с това, че релсата (1) е ореб- рена по страните си.
  18. 18. Система съгласно някоя от претенциите от 13 до 17, характеризираща се с това, че релсата (1) е оформена със зони (7), из-
    5 пълнени като вложки от двете страни на средната част на шийката (1С).
  19. 19. Система съгласно претенции от 13 до 17, характеризираща се с това, че вложките (7) са свързани към релсата (1) и/или че-
    10 рупката (2).
  20. 20. Система съгласно претенции от 13 до 17, характеризираща се с това, че вложките (7) са оформени от каучук или друг полимерен материал.
    15
  21. 21. Релса за железопътна или трамвайна линия за система за нейното закрепване, изпълнена съгласно претенции от 1 до 20, характеризираща се с това, че релсата (1) има надлъжен профил с напречно сечение, включ20 ващо изпъкнала част, действаща като ограничител, който се съчетава с ограничителя на черупката (2), когато е вкарана в обхващащата закрепваща система за фиксиране на релсата (1) на място. ’f
    25
  22. 22. Релса съгласно претенция 21, характеризираща се с това, че изпъкналата част && средния (1С), горния (1А) и долен (IB) учаа*тьк на релсата (1) или в горния (1А) и/илЙ долен (1В) участък на релсата (1). *
    30
  23. 23. Релса съгласно претенция 21 или 22, характеризираща се с това, че е с правоъгълно напречно сечение.
  24. 24. Релса съгласно претенция 23, характеризираща се с това, че релсата (1) има ореб-
    35 рена конструкция.
  25. 25. Метод за изпълнение на система за закрепване на релса за железопътна или трамвайна линия съгласно претенции от 1 до 20, характеризиращ се с това, че включва етап на
    40 полагане на релса (1) в черупка (2), в която релсата (1) се захваща здраво чрез комбинация от пълнеж (4) и черупка (2).
  26. 26. Метод съгласно претенция 25, характеризиращ се с това, че включва и допъл-
    45 нително вкарване на поне едно еластомерно профилирано уплътнение (8), което се разполага между релсата (1) и черупката (2) в областта, където няма пълнеж (4).
  27. 27. Метод съгласно претенция 25 или 26,
    50 характеризиращ се с това, че включва и етап на полагане или поставяне на черупката (2) в носещо легло или заготовка от бетон (3).
  28. 28. Метод съгласно претенция 25,26 или 27, характеризиращ се с това, че включва етап на подравняване на черупката (2), преди обграждащият бетон (3) да бъде отлят и да позволява монтиране.
  29. 29. Метод съгласно някоя от претенциите от 25 до 28, характеризиращ се с това, че включва етап на вкарване на пълнежа (4) и релсата (1) в черупката (2), преди да бъде монтирана в бетона (3).
  30. 30. Метод съгласно някоя от претенциите от 25 до 28, характеризиращ се с това, че включва етап на вкарване на пълнежа (4) в черупката (2), преди да бъде монтирана в бетона (3) и след това се вмъква релсата (1).
  31. 31. Метод съгласно някоя от претенциите от 25 до 28, характеризиращ се с това, че включва етап на вкарване на релсата (1) с пълнежа (4), свързан към нея, след като черупката (2) е поставена в бетона (3).
  32. 32. Метод съгласно някоя от претенциите от 25 до 28, характеризиращ се с това, че включва етап на фиксиране на черупката (2), който се осъществява чрез спускането й с виб риране в течния бетон (3), който се оставя да се втвърди.
  33. 33. Метод съгласно някоя от претенциите от 25 до 30 или 32, характеризиращ се с
    5 това, че включва етап на вкарване на пълнеж (4) в основата на черупката (2), след това се вкарва релсата (1) в черупката (2), вкарва се първото уплътнение (8) от едната страна на релсата (1), която се изтегля косо за свиване на 10 първото уплътнение (8), след което се вкарва второ уплътнение (8) и релсата (1) се освобождава в желаното положение.
  34. 34. Метод съгласно някоя от претенциите от 25 до 33, характеризиращ се с това, че
    15 включва етапи на поставяне на релсата, след това изваждане на релсата, обръщане и повторно поставяне на релсата (1).
  35. 35. Метод съгласно някоя от претенциите от 25 до 33, характеризиращ се с това, че две
    20 релси (1) се поставят в две черупки (2), при което релсите (1) последователно се изваждат, сменят се една през друга и след това се наместват.
    Приложение: 9 фигури
    Издание на Патентното ведомство на Република България 1113 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б
    Експерт: Р. Шикова
    Редактор: А. Семерджиева
    Пор. № 41932
    Тираж: 40 ВК
BG105044A 1998-05-30 2000-12-11 Система за закрепване на релса за железопътна илитрамвайна линия, релса и метод за изпълнение на системата BG63950B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9811591.8A GB9811591D0 (en) 1998-05-30 1998-05-30 Railway or tramway rail and rail fastening system
PCT/GB1999/001705 WO1999063160A1 (en) 1998-05-30 1999-05-28 Railway or tramway rail and rail fastening system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG105044A BG105044A (bg) 2001-08-31
BG63950B1 true BG63950B1 (bg) 2003-07-31

Family

ID=10832923

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105044A BG63950B1 (bg) 1998-05-30 2000-12-11 Система за закрепване на релса за железопътна илитрамвайна линия, релса и метод за изпълнение на системата

Country Status (27)

Country Link
US (1) US6616061B1 (bg)
EP (1) EP1155194B1 (bg)
JP (1) JP4256589B2 (bg)
CN (1) CN1214156C (bg)
AT (1) ATE292710T1 (bg)
AU (1) AU752198B2 (bg)
BG (1) BG63950B1 (bg)
BR (1) BR9910852A (bg)
CA (1) CA2333559C (bg)
CZ (1) CZ296446B6 (bg)
DE (1) DE69924646T2 (bg)
DK (1) DK1155194T3 (bg)
EE (1) EE04244B1 (bg)
ES (1) ES2239443T3 (bg)
GB (1) GB9811591D0 (bg)
HK (1) HK1041031B (bg)
HU (1) HUP0104813A3 (bg)
IL (1) IL139986A0 (bg)
MX (1) MXPA00011902A (bg)
NO (1) NO20006045L (bg)
PL (1) PL344582A1 (bg)
PT (1) PT1155194E (bg)
RU (1) RU2238361C2 (bg)
SK (1) SK286504B6 (bg)
TR (1) TR200003538T2 (bg)
UA (1) UA67777C2 (bg)
WO (1) WO1999063160A1 (bg)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0014318D0 (en) 2000-06-12 2000-08-02 Balfour Beatty Plc Insulated rail joint
WO2003018912A1 (en) * 2001-08-23 2003-03-06 Hyperlast Limited Method of making rail support assemblies
GB2379701A (en) 2001-09-17 2003-03-19 Balfour Beatty Plc Rail installation
AT411694B (de) * 2002-01-24 2004-04-26 Getzner Werkstoffe Holding Gmbh Einrichtung zur elastischen lagerung einer rillenschiene
GB2386882A (en) * 2002-03-28 2003-10-01 Balfour Beatty Plc Rail Track Arrangement
US20040221532A1 (en) * 2003-05-05 2004-11-11 Tom Shillington Prefabricated concrete support mechanism for a railroad track with integral rubber boot and method of manufacture
EP1799909B1 (en) 2004-08-20 2016-03-09 Loram Maintenance Of Way, Inc. Long rail pick-up and delivery system
DE102005048829A1 (de) * 2004-12-09 2006-06-29 SCHWIHAG GESELLSCHAFT FüR EISENBAHNOBERBAU MBH Kraftschlüssig-elastische Schienenbefestigung für Gleisanlagen
GB2428444A (en) * 2005-07-19 2007-01-31 Balfour Beatty Plc Rail track arrangement and installation
GB2430460A (en) * 2005-09-26 2007-03-28 Balfour Beatty Plc Railway arrangement
FR2911154B1 (fr) * 2007-01-05 2014-07-18 Lohr Ind Rail de guidage ou de roulage enrobe d'une matiere de garnissage et procede de pose d'un tel rail
ES2363849B1 (es) * 2009-06-16 2012-06-19 Fcc Contrucción, S.A. Procedimiento de instalación de vía en placa en túneles bitubo.
AT510157B1 (de) * 2010-08-04 2012-02-15 Getzner Werkstoffe Holding Gmbh Schienenanordnung für den schienenverkehr
KR101131745B1 (ko) * 2011-04-21 2012-04-06 주식회사 이알에스 노면트램용 궤도구조
US9511982B2 (en) 2012-08-28 2016-12-06 Strothmann Machines & Handling GmbH Rail system
BE1022186B1 (nl) * 2013-03-04 2016-02-25 Pandrol Cdm Track S.A. Spoorwegelement met losneembare continu ondersteunde spoorstaaf in een elastische mantel
DE102016112720A1 (de) 2016-07-12 2018-01-18 Dätwyler Sealing Technologies Deutschland Gmbh Dämpfungsanordnung für Gleise
GB201702558D0 (en) * 2017-02-16 2017-04-05 Embedded Rail Tech Ltd Rail installation
CN108049260B (zh) * 2017-12-15 2024-04-26 上海工程技术大学 一种充填式调节垫板
ES2929344T3 (es) * 2019-03-06 2022-11-28 Horstkemper Maschb Gmbh Sistema de rieles
EP3919681A1 (en) * 2020-06-03 2021-12-08 Lövgren, Sten Railway section

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3540128A1 (de) * 1985-11-13 1987-05-14 Clouth Gummiwerke Ag Elastisch gelagerte schiene fuer schienenfahrzeuge
DE4114803A1 (de) 1991-05-07 1992-11-12 Hermann Ortwein Rillenschiene
GB2272011B (en) 1992-10-28 1996-05-22 Charles Penny Method for securing in position a tramway or railway rail
DE4427237A1 (de) * 1994-08-02 1996-02-08 Hermann Ortwein Unterbau für ein Gleis für Schienenfahrzeuge
DE19604887C2 (de) 1996-02-10 1999-10-21 Metzer Horst Schotterloser Oberbau für Schienenbahnen

Also Published As

Publication number Publication date
DK1155194T3 (da) 2005-08-08
WO1999063160A1 (en) 1999-12-09
RU2238361C2 (ru) 2004-10-20
US6616061B1 (en) 2003-09-09
IL139986A0 (en) 2002-02-10
MXPA00011902A (es) 2002-10-17
TR200003538T2 (tr) 2001-06-21
CA2333559C (en) 2004-05-11
ATE292710T1 (de) 2005-04-15
EE200000715A (et) 2002-08-15
HUP0104813A2 (hu) 2002-04-29
EP1155194A1 (en) 2001-11-21
NO20006045D0 (no) 2000-11-29
BG105044A (bg) 2001-08-31
UA67777C2 (uk) 2004-07-15
HK1041031B (zh) 2005-06-30
CN1310775A (zh) 2001-08-29
BR9910852A (pt) 2001-10-09
SK286504B6 (sk) 2008-12-05
HK1041031A1 (en) 2002-06-28
GB9811591D0 (en) 1998-07-29
AU752198B2 (en) 2002-09-12
PL344582A1 (en) 2001-11-05
CZ296446B6 (cs) 2006-03-15
CN1214156C (zh) 2005-08-10
JP4256589B2 (ja) 2009-04-22
PT1155194E (pt) 2005-08-31
ES2239443T3 (es) 2005-09-16
CZ20004406A3 (cs) 2002-02-13
EE04244B1 (et) 2004-02-16
DE69924646T2 (de) 2006-03-02
SK18042000A3 (sk) 2001-12-03
DE69924646D1 (de) 2005-05-12
AU4155699A (en) 1999-12-20
CA2333559A1 (en) 1999-12-09
JP2004500496A (ja) 2004-01-08
NO20006045L (no) 2001-01-30
EP1155194B1 (en) 2005-04-06
HUP0104813A3 (en) 2002-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG63950B1 (bg) Система за закрепване на релса за железопътна илитрамвайна линия, релса и метод за изпълнение на системата
US7556208B1 (en) Pre-assembled plate consisting of armoured concrete
KR101293285B1 (ko) 교량 구조물의 고정 주행 트랙
JP2004538401A (ja) 固定式軌道の上でレールを連続的に支承する方法、ならびに調節装置と固定式軌道
US20110049255A1 (en) Method and Arrangement for Rail Track Fixing
KR102212757B1 (ko) 자갈궤도의 급속개량에 적합하게 사용될 수 있는 콘크리트궤도 시공방법 및 이를 위한 콘크리트슬래브 지지장치와 철도 부설장치
JP2003239204A (ja) 鉄道車両車輪復線装置、及び鉄道車両車輪の復線方法
KR20170138704A (ko) 결합방식의 매립형 궤도
KR101985285B1 (ko) 철도차량용 궤도상판본체의 설치방법
RU2638877C1 (ru) Сборное железобетонное покрытие путей и фиксатор для него
DK1735500T3 (en) Prefabricated and traditionally reinforced base plate
CN215668994U (zh) 一种轨道交通桥梁可更换伸缩装置
KR102587468B1 (ko) 레일매립궤도의 채움겸용 레일 고정장치
KR102196373B1 (ko) 프리캐스트 슬래브 패널을 이용한 철도궤도 시공방법
WO2021117056A1 (en) Mechanically anchored non-ballasted track with continuous resilient fastening system
GB1600961A (en) Railways concrete plates for use in such railways and methods to lay such railways
CN115341416A (zh) 非牛顿流体作为填充层的变形自动调整式无砟轨道
KR20240019355A (ko) 시공 이음부 영역에서 선로 트랙의 적어도 하나의 레일을 지지하는 가교 구조 및 이러한 가교 구조를 포함하는 선로 구조
BG99109A (en) Railtrack base
CN110700017A (zh) 一种下承式连续支承轨道系统的施工方法
ITPR20070036A1 (it) Apparato di sostegno di rotaie
JP2000027107A (ja) 鉄道用踏切および鉄道用踏切の施工法