BG63878B1 - Метод за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища - Google Patents

Метод за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища Download PDF

Info

Publication number
BG63878B1
BG63878B1 BG104274A BG10427400A BG63878B1 BG 63878 B1 BG63878 B1 BG 63878B1 BG 104274 A BG104274 A BG 104274A BG 10427400 A BG10427400 A BG 10427400A BG 63878 B1 BG63878 B1 BG 63878B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
water
brown coal
centrifuge
solid wall
coal
Prior art date
Application number
BG104274A
Other languages
English (en)
Other versions
BG104274A (bg
Inventor
Frank BUSCHSIEWEKE
Wifried Weber
Original Assignee
Rwe Energie Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rwe Energie Aktiengesellschaft filed Critical Rwe Energie Aktiengesellschaft
Publication of BG104274A publication Critical patent/BG104274A/bg
Publication of BG63878B1 publication Critical patent/BG63878B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L9/00Treating solid fuels to improve their combustion

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

Методът намира приложение в енергетиката, по-специално при електроцентрали, работещи с кафяви въглища. Чрез него по механично-термичен път се отделя влагата от въглищата, като се намаляват термодинамичните загуби при изпаряването на водата, съдържаща се в тях. По метода непресетите кафяви въглища се загряват чрез прекарването на гореща вода и/или водна пара до работна температура от 60 до 2000С, след което се въвеждат като въглищен шлам в центрофуга с масивна стена (2). Работното пространство на центрофугата (2) се намира под налягане, съответстващо на налягането на водната пара при работнататемпература. Свързаната във въглищата вода се отделя чрез центрофугиране и се изтегля като преливанепрез преливника (4) от работното пространство на центрофугата с масивна стена (2).

Description

Непресетите кафяви въглища съдържат значителни количества вода, която е свързана физико-химично в капилярите и порите им. Съдържанието на свързаната вода може да възлиза до 65 тегл.%. При изгарянето на кафяви въглища, които не са подложени на предварително изсушаване или отделяне на влагата, възникват значителни термодинамични загуби при изпаряването на водата, съдържаща се в горивния материал. Възможно е значително увеличаване на кпд и намаляване на цената при произвеждане на електроенергия в електроцентралите с кафяви въглища, когато водното съдържание на непресети кафяви въглища се намалява чрез ефикасен метод.
Предшестващо състояние на техниката
При известния от ΨΟ 9610064 метод подлежащите на отделяне на влагата непресети кафяви въглища се вкарват във филтърпреса и се нагряват чрез подвеждане на водна пара. По време на нагряването с водна пара на горивния материал в нагнетателната камера на филтърпресата се създава налягане, което е по-малко от налягането в състояние на насищане на въведената пара за нагряване. Когато се достигне работна температура, която е достатъчна, за да се освободи физикохимичното свързване на водата с горивния материал, налягането на пресата се увеличава до стойност над 20 Ьаг и водата се отделя чрез филтрация. В рамките на известните мероприятия се прилагат циклично действащи плоски/плочести/филтри или се работи с действаща в непрекъснат режим на работа филтърпреса , която е оформена във вида на двойнолентова преса. По-специално при филтърпресите с непрекъснат режим на работа е проблемно уплътняването на обхватите н» загряване по отношение на излизащата пара за нагряване. По-нататък филтрацията под налягане е свързана с недостатъка, че отворите на ситото се запушват и количеството на потока при филтрацията намалява с течение на времето. Освен това като недостатък се счита, че водата от пресата съдържа значително количество твърдо вещество, образувано от много фини частици, и е необходимо сравнително скъпо обработване за отделяне на влагата.
Известни са други методи за изсушаване на кафяви въглища от АТ 366090, АТ 369423, АТ 366405. Кафявите въглища, подложени на отделяне на влагата, първо се изсушават в автоклав при температури над 200°С и високи налягания, при което за предпочитане се работи при температура приблизително 250°С. Съответната температура на наситената пара, която се настройва в автоклава, възлиза приблизително на 40 Ьаг. Продуктът, от който се отделя влагата, накрая се подвежда към центрофугата, в която се извършва допълнително обработване при еднакво налягане и еднаква температура. Енергийният разход за изсушаването, при който водата, съдържаща се във въглищата, се изпарява, е голям. Изсушаването в автоклава освен това е скъп процес, поради използваната скъпа апаратура.
От АТ 380268 е известен метод за отделяне на влагата от торф, при който материалът, от който се отделя влагата, се подава към едно приспособление за механично предварително влагоотделяне на филтрираща центрофуга, чието работно пространство се намира под действието на атмосфера на наситена пара. По време на подвеждането на наситената пара механично се отделя влагата от захранващия материал чрез центрофугиране, при което трофеният кек /сбита утайка/ се уплътнява, респ. пресова, и водата, съдържаща се в трофа, се освобождава. За предварителното влагоотделяне от богатия на вода торф понататък се използват също декантиращи центрофуги /ΏΕ 2850825/.
Свързването на водата в кафявите въглища обаче се различава значително от свързването на водата в торфа, така че разработените за торфа методи не са непосредствено приложими за въглища.
Изобретението си поставя за задача да предостави един метод, който прави възможно ефективното механично-термично отделяне на влагата от кафяви въглища и има голяма и оставаща постоянна производителност.
Техническа същност на изобретението тази задача е един метод за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища, при който непресетите кафяви въглища се загряват чрез прекарването на гореща вода и/или водна пара до работна температура между 60 и 200°С и се въвеждат като въглищен шлам в една центрофуга с масивна стена, чието работно пространство се намира под налягане, съответстващо на налягането на водната пара при работната температура, при което налягане свързаната в непресетите кафяви въглища вода се отделя чрез центрофугиране и се изтегля като преливане от работното пространство на центрофугата с масивна стена.
Механичното отделяне на влагата в центрофугата с масивна стена е декантиращ процес и се основава на утаяване, отлагане на твърдото вещество в центробежното поле. Центрофугите с масивна стена, наречени още декантиращи центрофуги, се използват в рамките на известните мероприятия за отделяне на течните, неразтворими фази, за пречистване /чрез утаяване/ на суспензии, за сгъстяване на шлама и за класифициране на потока от диспергирани дребнозърнести колекции. Установено е, че в комбинация с едно термично обработване утаяването в центробежното поле може да се приложи ефективно също за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища, които имат високо съдържание на свързаната вода. Чрез пречистване на водните фракции в центрофугата с масивна стена се получава вода, която по-нататък е свободна от механични примеси /твърди вещества/. Това опростява подготовката за отделянето на влагата. Освен това с метода съгласно изобретението не се създават условия за замърсявания чрез дребнозърнестни механични примеси.
Подложените на отделяне на влагата непресети кафяви въглища се подвеждат към центрофугата с масивна стена в непрекъснат захранващ поток. Подаването на непресетите кафяви въглища в намиращото се под действието на налягането на парата работно пространство на центрофугата се реализира лесно чрез захранващи помпи, например помпи с ексцентър-шнек. Допълнително към директното нагряване работното пространство на центрофугата с масивна стена може да се загрява и индиректно.
Изтеглената от центрофугата с масивна стена вода има температура между 60 и 200°С. Енергията на отпадъчната вода може да се използва за директно или индиректно предварително затопляне на захранващия материал.
В друго примерно изпълнение на изобретението за загряването на непресетите кафяви въглища и/или на работното пространство на центрофугата с масивна стена се използва водна пара, която е била отклонена от потока пара, задвижващ една турбина на електроцентрала. В една електроцентрала, работеща с кафяви въглища със свързана вода, водната пара, необходима за механично-термичното отделяне на влагата от горивния материал, се отделя за предпочитане след турбината за високо налягане и пред междинното/вторично/прегряване.
В рамките на техническото решение съгласно изобретението центрофугата с масивна стена може да работи в цикличен режим. При работа в цикличен режим по времето на един цикъл захранващият материал се подвежда непрекъснато и получената при отделянето на влагата вода се изтегля като преливане. В продължение към времето на цикъла се добавя и времето, при което твърдото вещество се изнася чрез едно разтоварващо устройство. Като разтоварващо устройство може например да се използва шнек или разпределително устройство. Съгласно техническото решение на изобретението е налице един напълно непрекъснат режим на работа. При този напълно непрекъснат режим на работа центрофугата с масивна стена работи с непрекъснато разтоварване на твърдото вещество и за тази цел е оборудвана с непрекъснато работещ разтоварващ шнек.
Описание на приложените фигури
Изобретението се пояснява с едно примерно изпълнение, представено на приложената фигура, която показва схемата на установката за отделянето на влагата от непресети кафяви въглища съгласно метода от изобретението.
Примери за изпълнение на изобретението
Подлежащите на отделяне на влагата непресети кафяви въглища се подават чрез един винтов транспортьор 1 на една центрофуга с масивна стена 2. Преди подаването непресетите кафяви въглища се нагряват до една работ3 на температура между 6 и 200°С чрез подвеждане на водна пара, която се подава през една линия 3 за водната пара. При тази работна температура, която също присъствува в работното пространство на центрофугата с масивна стена 2, свързаната в горивния материал вода се отделя чрез центрофугиране и се изтегля през преливника 4 от работното пространство на центрофугата с масивна стена 2. Освободеното от свързана вода и по-нататък подложено на отделяне на влагата твърдо вещество 5 се разтоварва /изнася/ непрекъснато на цикли или чрез движещ се с диференциална честота на въртене разтоварващ транспортьор 6.
Работното пространство на центрофугата с масивна стена 2 може да се загрява индиректно. Индиректното загряване се осъществява съответно чрез пара, която се подвежда през линията 3. Кондензатът 7 се отделя от долната стена.
При преливника 4 на центрофугата с масивна стена 2 водата се изтегля при една температура между 60 и 200°С. Една част от общия поток се смесва чрез обратната линия 8 към подложените на отделяне на влагата кафяви въглища, които по този начин са загряват предварително. Потокът водна пара за нагряване на горивния материал може да се отклони от циркулацията на водната пара на една електроцентрала с кафяви въглища, за предпочитане след една турбина.

Claims (6)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища, характеризиращ се с това, че непресетите кафяви въглища се загряват чрез прекарването на гореща вода и/или водна пара до работна температура между.: 60 и 200°С и се въвеждат като въглищен шлам в центрофуга с масивна стена, чието работно пространство се намира под налягане, което съответства на налягането на водната пара при работна температура и при което свързаната в непресетите кафяви въглища вода се отделя чрез центрофугиране и се изтегля като преливане от работното пространство на центрофугата с масивна стена.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че работното пространство на центрофугата с масивна стена се загрява индиректно.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че подложените на отделяне на влагата непресети кафяви въглища се загряват предварително директно или индиректно с гореща вода, която се извлича като преливане от центрофугата с масивна стена.
  4. 4. Метод съгласно една от претенциите 1 до 3, характеризиращ се с това, че за загряването на непресетите кафяви въглища и/или на работното пространство на центрофугата с масивна стена се използва водна пара, която е била отклонена от потока пара, задвижващ една турбина на електроцентралата.
  5. 5. Метод съгласно една от претенциите 1 до 4, характеризиращ се с това, че центрофугата с масивна стена работи в цикличен режим и по времето на един цикъл подвежда захранващия материал, както и изтегля получената при отделянето на влагата вода, а при това в продължението към времетраенето на цикъла твърдото вещество се изтегля чрез едно разтоварващо устройство.
  6. 6. Метод съгласно една от претенциите 1 до 4, характеризиращ се с това, че центрофугата с масивна стена работи с непрекъснато разтоварване на твърдото вещество.
    Приложение: 1 фигура
BG104274A 1999-03-27 2000-03-24 Метод за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища BG63878B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1999114098 DE19914098C2 (de) 1999-03-27 1999-03-27 Verfahren zur Entwässerung von Rohbraunkohle durch Zentrifugieren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG104274A BG104274A (bg) 2000-11-30
BG63878B1 true BG63878B1 (bg) 2003-04-30

Family

ID=7902743

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG104274A BG63878B1 (bg) 1999-03-27 2000-03-24 Метод за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища

Country Status (7)

Country Link
BG (1) BG63878B1 (bg)
CZ (1) CZ299606B6 (bg)
DE (1) DE19914098C2 (bg)
GR (1) GR1003559B (bg)
PL (1) PL193222B1 (bg)
RO (1) RO120915B1 (bg)
TR (1) TR200000817A3 (bg)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19914098C2 (de) * 1999-03-27 2002-09-19 Rwe Energie Ag Verfahren zur Entwässerung von Rohbraunkohle durch Zentrifugieren
DE102004038235B4 (de) * 2004-08-05 2013-01-31 Rwe Power Ag Verfahren zur Demineralisierung von Braunkohle
DE102005060302A1 (de) 2005-12-16 2007-06-28 Basf Coatings Ag Wässriger Beschichtungsstoff, Verfahren zu seiner Herstellung und seine Verwendung
CN111998629B (zh) * 2020-08-31 2021-09-21 中国矿业大学 一种煤泥制条干燥装置及方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2607433C3 (de) * 1976-02-24 1980-01-17 Siemens Ag Digitaler Korrelationsempfänger
SE7713395L (sv) * 1977-11-28 1979-05-29 Lindstroem O Avvattning av torv
AT369423B (de) * 1979-11-20 1982-12-27 Voest Alpine Ag Verfahren zur trocknung und strukturumwandlung von organischen feststoffen, insbesondere braunkohlen
AT366405B (de) * 1980-01-21 1981-04-13 Voest Alpine Ag Verfahren zum trocknen und umwandeln von organischen feststoffen, insbesondere braunkohlen mit dampf
AT381718B (de) * 1982-01-20 1986-11-25 Voest Alpine Ag Rotierendes spaltsieb zum trocknen von feststoffen, z.b. braunkohlen
US4536969A (en) * 1983-09-30 1985-08-27 Kamyr, Inc. Hot water drying of low rank coal
AT380268B (de) * 1983-11-15 1986-05-12 Voest Alpine Ag Verfahren zum entwaessern von torf durch zentrifugieren unter sattdampf
DE3627307A1 (de) * 1986-08-12 1988-02-25 Veba Oel Entwicklungs Gmbh Verfahren zum einbringen eines gemisches aus festen brennstoffen und wasser in einen vergasungsreaktor
DE4434447A1 (de) * 1994-09-27 1996-03-28 Karl Prof Dr Ing Straus Verfahren und Vorrichtung zur Reduzierung des Wassergehaltes von kohlenstoffhaltigen Feststoffmaterialien
DE19914098C2 (de) * 1999-03-27 2002-09-19 Rwe Energie Ag Verfahren zur Entwässerung von Rohbraunkohle durch Zentrifugieren

Also Published As

Publication number Publication date
BG104274A (bg) 2000-11-30
CZ299606B6 (cs) 2008-09-17
DE19914098A1 (de) 2000-09-28
PL339248A1 (en) 2000-10-09
PL193222B1 (pl) 2007-01-31
DE19914098C2 (de) 2002-09-19
RO120915B1 (ro) 2006-09-29
TR200000817A2 (tr) 2001-02-21
GR1003559B (el) 2001-03-16
TR200000817A3 (tr) 2001-02-21
CZ20001094A3 (cs) 2001-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR900001307B1 (ko) 슬러리화 카올린의 응집방법
RU2075708C1 (ru) Способ сушки твердых материалов и установка для его осуществления
KR101142928B1 (ko) 음식물 쓰레기 탈리액으로부터 유분 및 슬러지를 분리하는 장치
CN102079615B (zh) 一种污泥无害化资源利用的方法
US4565709A (en) Process for the production of fodder and fat from animal raw materials
CN108906856A (zh) 一种从餐厨垃圾中提取油脂的方法及装置
FR2669553A1 (fr) Procede pour separer les particules de bentonite et de supports carbones de la poussiere obtenue par regeneration mecanique du sable usage.
US4544490A (en) Method and system for recovering coal fines from pipe line coal slurry
BG63878B1 (bg) Метод за отделяне на влагата от непресети кафяви въглища
RU2408652C1 (ru) Способ и установка переработки битуминозных песков
USRE26352E (en) Apparatus and process for uhiynrating waste solids concentrates
RU2655757C1 (ru) Установка для комплексной переработки древесины лиственницы
RU2336125C1 (ru) Способ непрерывного производства торфоминерального гидрофобного нефтяного сорбента
IE47513B1 (en) Dewatering of peat
CN109628123B (zh) 煤焦油脱水方法
CZ14493A3 (en) Process and apparatus for treating sludge or filter cake
US3623438A (en) Dewatering of sewage sludge
FR2530929A1 (fr) Procede de deshydratation de vegetaux humides
CN218345322U (zh) 一种含水含油污泥综合处理装置
RU2332627C1 (ru) Вибрационная пресс-сушилка для полидисперсных продуктов
JPS6054798A (ja) 汚泥の脱水方法
RU2772332C1 (ru) Способ переработки обводненных нефтесодержащих отходов
SE458528B (sv) Energiekonomiskt, kontinuerligt system och saett foer utvinning av fett genom torrsmaeltning
RU2217490C2 (ru) Поточная линия для производства белково-витаминного продукта
SU835807A1 (ru) Установка дл выделени синтети-чЕСКиХ КАучуКОВ из углЕВОдОРОдНыХРАСТВОРОВ