PL193222B1 - Sposób odwadniania surowego węgla brunatnego - Google Patents

Sposób odwadniania surowego węgla brunatnego

Info

Publication number
PL193222B1
PL193222B1 PL339248A PL33924800A PL193222B1 PL 193222 B1 PL193222 B1 PL 193222B1 PL 339248 A PL339248 A PL 339248A PL 33924800 A PL33924800 A PL 33924800A PL 193222 B1 PL193222 B1 PL 193222B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
centrifuge
steam
working chamber
water
coal
Prior art date
Application number
PL339248A
Other languages
English (en)
Other versions
PL339248A1 (en
Inventor
Frank BUSCHSIEWEKE
Wilfried Weber
Original Assignee
Rwe Energie Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rwe Energie Ag filed Critical Rwe Energie Ag
Publication of PL339248A1 publication Critical patent/PL339248A1/xx
Publication of PL193222B1 publication Critical patent/PL193222B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L9/00Treating solid fuels to improve their combustion

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

1. Sposób odwadniania surowego wegla brunatnego, znamienny tym, ze surowy wegiel brunatny nagrzewa sie, poprzez wprowadzanie goracej wody i/lub pary wodnej, do temperatury roboczej wynoszacej od 60 do 200°C, i w po- staci szlamu weglowego wprowadza sie go do wirówki (2) o pelnych sciankach, której komora robocza znajduje sie pod cisnieniem odpowia- dajacym cisnieniu pary wodnej w temperaturze roboczej, zas zwiazana w surowym weglu bru- natnym wode oddziela sie poprzez odwirowywa- nie i odprowadza w postaci przelewu (4) z robo- czej komory wirówki (2) o pelnych sciankach. PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób odwadniania surowego węgla brunatnego.
Surowy węgiel brunatny zawiera znaczne ilości wody, związanej fizycznie i chemicznie w kapilarach i porach. Zawartość związanej wody może wynosić do 65% wagowych. Przy spalaniu nie wysuszonego wstępnie lub nie odwodnionego węgla brunatnego odparowywanie zawartej w substancji opałowej wody powoduje znaczne straty termodynamiczne. Zauważalny wzrost sprawności i obniżenie kosztów wytwarzania prądu w elektrowniach na węgiel brunatny są możliwe wówczas, gdy zredukuje się zawartość wody w surowym węglu brunatnym za pomocą skutecznego sposobu.
W sposobie znanym z międzynarodowego opisu patentowego nr WO 96/10064 odwadniany surowy węgiel brunatny umieszcza się w prasie filtracyjnej i nagrzewa, wprowadzając parę wodną. Podczas nagrzewania parą wodną, substancję opałową w komorze ciśnieniowej prasy filtracyjnej poddaje się działaniu ciśnienia, które jest mniejsze niż ciśnienie wprowadzonej pary grzewczej w stanie nasyconym. Po osiągnięciu temperatury roboczej, wystarczającej do zniszczenia fizyczno/chemicznego wiązania pomiędzy wodą i substancją opałową, zwiększa się ciśnienie prasowania do wartości leżącej powyżej 2x106 Pa i oddziela się wodę w procesie filtracji. W ramach znanych środków stosuje się, pracujące na zasadzie kolejnych wsadów, filtry płytowe lub pracującą w trybie ciągłym, przelotową prasę filtracyjną o konstrukcji typu prasy dwutaśmowej. Zwłaszcza w przypadku ciągłej przelotowej prasy filtracyjnej występują problemy związane z uszczelnieniem obszaru grzania przed wydostającą się parą grzewczą. Ponadto filtracja ciśnieniowa ma tę wadę, że wraz z upływem czasu następuje zatykanie otworów w sitach płytowych i zmniejszanie strumienia filtratu. Wreszcie niekorzystne jest to, że wyciśnięta woda zawiera znaczne ilości drobnych cząstek substancji stałej, co pociąga za sobą konieczność przeprowadzania stosunkowo skomplikowanego procesu uzdatniania wody.
Ponadto z austriackich opisów patentowych nr AT 366 090, AT 369 423 i AT 366 405 znane są sposoby suszenia węgla brunatnego. Odwadniany węgiel brunatny suszy się najpierw w autoklawie w temperaturach powyżej 200°C i wysokich ciśnieniach, przy czym korzystnie stosuje się temperaturę wynoszącą około 250°C. Odpowiednie ciśnienie pary nasyconej, które ustala się w autoklawie, wynosi około 4x106 Pa. Odwodniony w dużym stopniu produkt doprowadza się następnie do wirówki, w której przy takim samym ciśnieniu i w tej samej temperaturze przeprowadza się obróbkę wykańczającą. Suszenie, w ramach którego odparowuje się zawartą w węglu wodę, cechuje duże zużycie energii.
Suszenie w autoklawie jest ponadto skomplikowane pod względem aparaturowym.
Z austriackiego opisu patentowego nr AT 380 268 znany jest sposób odwadniania torfu, w którym odwadniany materiał po mechanicznym odwadnianiu wstępnym doprowadza się do wirówki filtracyjnej, której komorę roboczą wypełnia para nasycona. Podczas dostarczania pary nasyconej podawany materiał ulega mechanicznemu odwodnieniu poprzez odwirowywanie, przy czym placek torfowy zostaje zagęszczony względnie sprasowany, zaś zawarta w torfie woda zostaje wyciśnięta. Do wstępnego odwadniania bogatego w wodę torfu stosuje się również wirówki sedymentacyjne, jak to przedstawiono w niemieckim opisie patentowym nr DE 28 50 825. Związanie wody w węglu brunatnym różni się znacznie od związania wody w torfie, w związku z czym sposób opracowany dla torfu nie może być przeniesiony bezpośrednio na węgiel.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu, umożliwiającego skuteczne mechaniczno-termiczne odwadnianie węgla brunatnego z dużą i stałą wydajnością.
Sposób odwadniania surowego węgla brunatnego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że surowy węgiel brunatny nagrzewa się, poprzez wprowadzanie gorącej wody i/lub pary wodnej, do temperatury roboczej wynoszącej od 60 do 200°C, i w postaci szlamu węglowego wprowadza się go do wirówki o pełnych ściankach, której komora robocza znajduje się pod ciśnieniem odpowiadającym ciśnieniu pary wodnej w temperaturze roboczej, zaś związaną w surowym węglu brunatnym wodę oddziela się poprzez odwirowywanie i odprowadza w postaci przelewu z roboczej komory wirówki o pełnych ściankach.
Korzystnie roboczą komorę wirówki o pełnych ściankach nagrzewa się pośrednio.
Korzystnie odwadniany surowy węgiel brunatny nagrzewa się wstępnie bezpośrednio lub pośrednio za pomocą gorącej wody, którą odprowadza się w postaci przelewu z wirówki o pełnych ściankach.
Korzystnie do ogrzewania surowego węgla brunatnego i/lub komory roboczej wirówki o pełnych ściankach stosuje się parę wodną, którą pobiera się ze strumienia pary, napędzającego turbiny elektrowni.
Korzystnie wirówka o pełnych ściankach pracuje w trybie okresowym, zaś podczas przejścia jednego wsadu doprowadza się zadawany materiał oraz odprowadza się wodę zbierającą się podczas
PL 193 222 B1 odwadniania, przy czym po przejściu wsadu odprowadza się substancję stalą za pomocą urządzenia odprowadzającego.
Korzystnie wirówka o pełnych ściankach pracuje z ciągłym odprowadzaniem substancji stałej.
Odwadnianie mechaniczne w wirówce o pełnych ściankach stanowi proces sedymentacji i polega na sedymentacji substancji stałych w polu odwirowywania. Wirówki o pełnych ściankach, zwane również wirówkami sedymentacyjnymi, stosuje się w ramach znanych środków do rozdzielania ciekłych, nierozpuszczalnych faz, do klarowania zawiesin, do zagęszczania szlamów i do klasyfikacji strumieni zdyspergowanych aglomeratów drobnego ziarna. Nieoczekiwane jest to, że w połączeniu z obróbką termiczną sedymentację w polu odwirowywania można skutecznie zastosować do odwadniania surowego węgla brunatnego o dużej zawartości związanej wody. W wyniku klarowania wodnej pozostałości w wirówce o pełnych ściankach gromadzi się woda, w dużym stopniu wolna od substancji stałych. Upraszcza to proces uzdatniania wody. Ponadto sposób według wynalazku nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia spowodowane drobnoziarnistymi substancjami stałymi.
Odwadniany surowy węgiel brunatny doprowadza się do wirówki o pełnych ściankach ciągłym strumieniem. Podawanie surowego węgla brunatnego do wirówki można łatwo zrealizować za pomocą pomp tłoczących, na przykład pompy śrubowej jednowirnikowej. Poza bezpośrednim ogrzewaniem roboczej komory wirówki o pełnych ściankach można również stosować jej ogrzewanie pośrednie.
Woda odprowadzana z wirówki o pełnych ściankach ma temperaturę od 60 do 200°C. Energię odprowadzanej wody można wykorzystać do bezpośredniego lub pośredniego wstępnego nagrzewania podawanego materiału.
W kolejnej postaci wykonania wynalazku, do nagrzewania substancji opałowej i/lub komory roboczej wirówki o pełnych ściankach stosuje się parę wodną, którą pobiera się ze strumienia pary, napędzającego turbiny elektrowni. W elektrowni na węgiel brunatny, zawierającej obieg pary wodnej, parę wodną potrzebną do mechaniczno-termicznego odwadniania substancji opałowej pobiera się korzystnie za turbiną wysokociśnieniową i przed etapem przegrzewania pośredniego.
W ramach wynalazku wirówka o pełnych ściankach może pracować w trybie okresowym. W trybie tym podczas przejścia jednego wsadu doprowadza się w sposób ciągły zadawany materiał, zaś wodę, zbierającą się podczas odwadniania, odprowadza się w postaci przelewu. Po przejściu wsadu odprowadza się substancję stałą za pomocą urządzenia odprowadzającego. Jako urządzenie odprowadzające można przykładowo zastosować ślimak lub urządzenie do usuwania osadów. W ramach wynalazku mieści się także całkowicie ciągły tryb pracy. Przy ciągłym trybie pracy wirówka o pełnych ściankach pracuje z ciągłym odprowadzaniem substancji stałej i jest w tym celu zaopatrzona w napędzany niezależnie ślimak odprowadzający.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym pojedyncza figura przedstawia schemat odwadniania surowego węgla brunatnego sposobem według wynalazku.
Odwadniany surowy węgiel brunatny doprowadza się przenośnikiem ślimakowym 1 do wirówki 2 o pełnych ściankach. Przed doprowadzeniem do wirówki surowy węgiel brunatny nagrzewa się, poprzez wprowadzenie pary wodnej przewodem 3, do temperatury roboczej, wynoszącej od 60 do 200°C. W tej temperaturze roboczej, panującej także w roboczej komorze wirówki 2 o pełnych ściankach, związaną w substancji opałowej wodę oddziela się w drodze odwirowywania, i w postaci przelewu 4 odprowadza się ją z roboczej komory wirówki 2 o pełnych ściankach. Pozbawioną związanej wody i w ten sposób w dużym stopniu odwodnioną substancję stałą 5 odprowadza się partiami lub w sposób ciągły, za pomocą ślimaka odprowadzającego 6, obracającego się z różną prędkością obrotową.
Komorę roboczą wirówki 2, o pełnych ściankach można ponadto ogrzewać pośrednio. Ogrzewanie pośrednie jest realizowane także za pomocą pary doprowadzanej przez przewód 3. Kondensat 7 odprowadza się dołem.
Na przelewie 4 wirówki 2 o pełnych ściankach odprowadza się wodę o temperaturze od 60 do 200°C. Część strumienia dodaje się przez przewód zwrotny 8 do odwadnianego węgla brunatnego, który zostaje w ten sposób wstępnie podgrzany. Strumień pary wodnej do nagrzewania substancji opałowej można pobierać z obiegu pary wodnej, należącego do elektrowni na węgiel brunatny, korzystnie za turbiną.

Claims (6)

1. Sposób odwadniania surowego węgla brunatnego, znamienny tym, że surowy węgiel brunatny nagrzewa się, poprzez wprowadzanie gorącej wody i/l-b pary wodnej, do temperat-ry roboczej wynoszącej od 60 do 200°C, i w postaci szlam- węglowego wprowadza się go do wirówki (2) o pełnych ściankach, której komora robocza znajd-je się pod ciśnieniem odpowiadającym ciśnieni- pary wodnej w temperat-rze roboczej, zaś związaną w s-rowym węgl- br-natnym wodę oddziela się poprzez odwirowywanie i odprowadza w postaci przelew- (4) z roboczej komory wirówki (2) o pełnych ściankach.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roboczą komorę wirówki (2) o pełnych ściankach nagrzewa się pośrednio.
3. Sposóbweeług zas^z. 1, znamienny tym, żeodwadniany su-owy węgiel bbunaanynagrzewa się wstępnie bezpośrednio l-b pośrednio za pomocą gorącej wody, którą odprowadza się w postaci przelew- (4) z wirówki (2) o pełnych ściankach.
4. Sposób wedłu- zas^r. 1 albo 2, znamien nytym, że do ogrzewań ia su-owego węgla bn-jna^ nego i/l-b komory roboczej wirówki (2) o pełnych ściankach stos-je się parę wodną, którą pobiera się ze str-mienia pary, napędzającego t-rbiny elektrowni.
5. Spooóbwedług zas^r. 1 albo 2, albo 3, zr^ć^rmic^r^r^\y tym, żewirówka 12) o pełnych1ciankach prac-je w trybie okresowym, zaś podczas przejścia jednego wsad- doprowadza się zadawany materiał oraz odprowadza się wodę zbierającą się podczas odwadniania, przy czym po przejści- wsadodprowadza się s-bstancję stałą (5), za pomocą -rządzenia odprowadzającego (6).
6. Spooóbwedług zas^r. 1 albo 2, albo 3, znamiennn tym, żewirówka 12) o ρο^-τοΚι śccankach prac-je z ciągłym odprowadzaniem s-bstancji stałej.
PL339248A 1999-03-27 2000-03-27 Sposób odwadniania surowego węgla brunatnego PL193222B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1999114098 DE19914098C2 (de) 1999-03-27 1999-03-27 Verfahren zur Entwässerung von Rohbraunkohle durch Zentrifugieren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL339248A1 PL339248A1 (en) 2000-10-09
PL193222B1 true PL193222B1 (pl) 2007-01-31

Family

ID=7902743

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL339248A PL193222B1 (pl) 1999-03-27 2000-03-27 Sposób odwadniania surowego węgla brunatnego

Country Status (7)

Country Link
BG (1) BG63878B1 (pl)
CZ (1) CZ299606B6 (pl)
DE (1) DE19914098C2 (pl)
GR (1) GR1003559B (pl)
PL (1) PL193222B1 (pl)
RO (1) RO120915B1 (pl)
TR (1) TR200000817A3 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19914098C2 (de) * 1999-03-27 2002-09-19 Rwe Energie Ag Verfahren zur Entwässerung von Rohbraunkohle durch Zentrifugieren
DE102004038235B4 (de) * 2004-08-05 2013-01-31 Rwe Power Ag Verfahren zur Demineralisierung von Braunkohle
DE102005060302A1 (de) 2005-12-16 2007-06-28 Basf Coatings Ag Wässriger Beschichtungsstoff, Verfahren zu seiner Herstellung und seine Verwendung
CN111998629B (zh) * 2020-08-31 2021-09-21 中国矿业大学 一种煤泥制条干燥装置及方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2607433C3 (de) * 1976-02-24 1980-01-17 Siemens Ag Digitaler Korrelationsempfänger
SE7713395L (sv) * 1977-11-28 1979-05-29 Lindstroem O Avvattning av torv
AT369423B (de) * 1979-11-20 1982-12-27 Voest Alpine Ag Verfahren zur trocknung und strukturumwandlung von organischen feststoffen, insbesondere braunkohlen
AT366405B (de) * 1980-01-21 1981-04-13 Voest Alpine Ag Verfahren zum trocknen und umwandeln von organischen feststoffen, insbesondere braunkohlen mit dampf
AT381718B (de) * 1982-01-20 1986-11-25 Voest Alpine Ag Rotierendes spaltsieb zum trocknen von feststoffen, z.b. braunkohlen
US4536969A (en) * 1983-09-30 1985-08-27 Kamyr, Inc. Hot water drying of low rank coal
AT380268B (de) * 1983-11-15 1986-05-12 Voest Alpine Ag Verfahren zum entwaessern von torf durch zentrifugieren unter sattdampf
DE3627307A1 (de) * 1986-08-12 1988-02-25 Veba Oel Entwicklungs Gmbh Verfahren zum einbringen eines gemisches aus festen brennstoffen und wasser in einen vergasungsreaktor
DE4434447A1 (de) * 1994-09-27 1996-03-28 Karl Prof Dr Ing Straus Verfahren und Vorrichtung zur Reduzierung des Wassergehaltes von kohlenstoffhaltigen Feststoffmaterialien
DE19914098C2 (de) * 1999-03-27 2002-09-19 Rwe Energie Ag Verfahren zur Entwässerung von Rohbraunkohle durch Zentrifugieren

Also Published As

Publication number Publication date
RO120915B1 (ro) 2006-09-29
BG104274A (en) 2000-11-30
PL339248A1 (en) 2000-10-09
CZ20001094A3 (cs) 2001-01-17
GR1003559B (el) 2001-03-16
CZ299606B6 (cs) 2008-09-17
TR200000817A2 (tr) 2001-02-21
DE19914098A1 (de) 2000-09-28
TR200000817A3 (tr) 2001-02-21
DE19914098C2 (de) 2002-09-19
BG63878B1 (bg) 2003-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3304991A (en) Apparatus and process for dehydrating waste solids concentrates
US3323575A (en) Apparatus and process for dehydrating waste solids concentrates
AU2009243484B2 (en) High-efficiency slurry filtration apparatus and method
US5160440A (en) Procedure for the dewatering of sewage sludge and plant for procedure execution
SU1378792A3 (ru) Установка дл сушки бурых углей с высоким влагосодержанием
RU2493513C2 (ru) Устройство и способ для получения энергоносителя из влажной биомассы
WO2010117288A1 (en) Integrated process of filtration to dry brewer's spent grain
PL193222B1 (pl) Sposób odwadniania surowego węgla brunatnego
CN105174683B (zh) 一种污泥减量组合处理系统和方法
JPS60156523A (ja) パイプライン石炭スラリーから微細炭を回収する方法
FR2502609A1 (fr) Procede et installation pour le traitement des boues oleagineuses
CA1114164A (en) Dewatering peat in a decanter centrifuge and mechanical press
SU1389682A3 (ru) Способ обезвоживани торфа
USRE26352E (en) Apparatus and process for uhiynrating waste solids concentrates
CN210506034U (zh) 一种带干燥功能的连续深度脱水设备
KR100625040B1 (ko) 열 필터프레스 탈수장치의 열전달장치 및 그의 구동방법
RU2332627C1 (ru) Вибрационная пресс-сушилка для полидисперсных продуктов
CZ14493A3 (en) Process and apparatus for treating sludge or filter cake
JPS63256199A (ja) 汚泥の脱水乾燥処理方法
CN216281412U (zh) 多段污泥干化焚烧装置
KR100363386B1 (ko) 정수장의 슬러지 처리방법 및 그 장치
CN116870048A (zh) 一种槐花提取物及其制备方法
JPS63230585A (ja) 汚泥より燃料、肥料等を製造する方法
CN112279492A (zh) 一种带干燥功能的连续深度脱水设备
JPS6054798A (ja) 汚泥の脱水方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140327