BG62791B1 - Метод за многоетажно отглеждане на растения и използвано внего съоръжение за многоетажно отглеждане на растения - Google Patents

Метод за многоетажно отглеждане на растения и използвано внего съоръжение за многоетажно отглеждане на растения Download PDF

Info

Publication number
BG62791B1
BG62791B1 BG100836A BG10083696A BG62791B1 BG 62791 B1 BG62791 B1 BG 62791B1 BG 100836 A BG100836 A BG 100836A BG 10083696 A BG10083696 A BG 10083696A BG 62791 B1 BG62791 B1 BG 62791B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
plants
plant
floor
storey
boxes
Prior art date
Application number
BG100836A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100836A (bg
Inventor
Kazuya Iwai
Kiyoshi Usui
Original Assignee
Kabushiki Kaisha Seiwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP06654094A external-priority patent/JP3316080B2/ja
Priority claimed from JP33791294A external-priority patent/JP3204863B2/ja
Application filed by Kabushiki Kaisha Seiwa filed Critical Kabushiki Kaisha Seiwa
Publication of BG100836A publication Critical patent/BG100836A/bg
Publication of BG62791B1 publication Critical patent/BG62791B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G31/00Soilless cultivation, e.g. hydroponics
    • A01G31/02Special apparatus therefor
    • A01G31/06Hydroponic culture on racks or in stacked containers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P60/00Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
    • Y02P60/20Reduction of greenhouse gas [GHG] emissions in agriculture, e.g. CO2
    • Y02P60/21Dinitrogen oxide [N2O], e.g. using aquaponics, hydroponics or efficiency measures

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Hydroponics (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Description

Изобретението се отнася до метод за многоетажно отглеждане на растения, поспециално за отглеждане на растения от видовете Cucurbitaceae, Solanaceae, Rosaceae и други за получаване на реколта от тях, и до съоръжение за многоетажно отглеждане на растения, приложимо в такъв метод за многоетажно отглеждане на растения.
Предшестващо състояние на техниката
Напоследък интензивно се извършва отглеждане в оранжерии на плододаващи зеленчуци, като патладжани, домати, краставици, пъпеши и др. и плодови дървета. При тези методи за отглеждане на култури, разсадите се посаждат в почвата свободно или в разсадни лехи, като контейнери сандъчета за отглеждане на растения, запълнени с хранителна среда за корени от плоча от минерална вълна или подобни. При отглеждането на плододаващи зеленчуци с използване на разсадни лехи, разсадите се посаждат в такива разсадни лехи, разпложени на земята, като им се дава възможност да растат нагоре и, с цел да се постигне колкото се може по-голям добив, реколтата се събира след получаване на плод от многоплодни съцветия. Така например, преди да бъдат обрани, доматените насаждения, обикновено, се отглеждат до получаването на плодове от пет или шест съцветия.
При такова отглеждане на доматени насаждения, например до получаването на пет или шест съцветия, обикновено са възможни две реколти годишно. Периодът от засаждането да края на събирането на плодовете представлява един цикъл, като след първата реколта е необходим известен период на почивка (от една седмица до един месец) за почистване на оставащите растения, обеззаразяване на разсадните лехи и други, преди да се пристъпи към второто засаждане. Дори този период на почивка да се направи възможно най-кратък и растенията от втората култура да се засадят непосредствено, след като завърши събирането на първата реколта (така че растенията да се развият до най-големите съцветия), възможни са само две реколти годишно с по седем или осем съцветия. Още повече, че началото на събиране на плодовете, обикновено е около времето на цъфтеж на петплодно съцветие и оттук следва, че периодът от засаждане до събиране на първия плод представлява загубено време, през което не могат да бъдат събирани никакви плодове.
При този традиционен метод за отглеждане на растения съответно съществува дълъг период от загубено време - от момента на засаждане до началото на събиране на реколтата и периодът на събиране на плодовете е ограничен. Следователно, задачата е да се създаде метод за отглеждане на култури, който позволява непрекъснато събиране на реколта през продължителен период от време.
Задачата се решава с метод за отглеждане на растения до по-голяма многоетажност на съцветието. Въпреки че началният период, свързан с неоползотворено време, съществува и при този метод, растенията могат да се развиват непрекъснато до повече от тридесетплодни съцветия. Тъй като обаче развитието на стъблата и листата става едновременно с цъфтежа, плододаването и уплътняването, необходимо е доставянето на хранителен разтвор, който да поддържа баланса между вегетативния и репродуктивния растеж. Доста трудно е да се осъществи доставянето на такъв хранителен разтвор и успехът зависи в голяма степен от техническата компетентност на отглеждащия растенията. Оттук следва, че такъв многостепенен метод за отглеждане е трудоемък и същевременно не е подходящ за автоматизиране подаването на хранителния разтвор и за отглеждане на култури в голям мащаб.
FR 1 491 459 разкрива метод за отглеждане на растения върху множество етажи, разположени на различна височина, при което отглежданите растения се преместват по посока от горните етажи към по-долните. При този обичаен метод обаче, по отношение на времето на преместване се появява само следното описание, а именно, че като критерий се използват различните предварително определени периоди, в зависимост от разнообразието на отглежданите растения, и предварително определеното количество дневна слънчева радиация, необходима за цъфтежа им.
Следователно, в крайна сметка мнението дали е дошло или не времето за преместване на растението, с други думи дали растението е получило или не достатъчно количество дневна слънчева радиация на определен етаж, се определя от субективната преценка на работещия. Следователно, този традиционен метод не е подходящ за автоматизиране и за отглеждане на растения в големи мащаби.
Техническа същност на изобретението
Съгласно настоящото изобретение е създаден метод за многоетажно отглеждане на култури, при който са избегнати проблемите от предшестващите разработки и, който е в състояние да осигури непрекъснато събиране на реколта в продължение на дълъг период от време, позволява навременно подаване на хранителен разтвор и е подходящ за автоматизиране, а с това, и за намаляване на ръчните манипулации, и дава възможност за отглеждане на култури в големи мащаби.
Друга цел на изобретението е да се създаде съоръжение за многоетажно отглеждане на растения, което да осигурява ефективното прилагане на споменатия метод чрез намаляване екранирането на слънчевата светлина, попадаща върху развиващите се в по-ниско разположените сандъчета растения, и което да е подходящо за изпълнението на такъв метод.
В съответствие с един от аспектите на изобретението методът осигурява развитието на растенията, засадени в разсадна леха и подредени в поне една редица, в надлъжна посока на разсадната леха и включва етапи на: разполагане на най-малко една леха върху всеки отделен етаж, така че растенията да израснат в съоръжение за многоетажно отглеждане на растения, което има поне два (горен и долен) етажа, разположени на различна височина; преместване на разсадните лехи надолу по посока от по-горния към по-долния етаж след отглеждане на растенията в разсадната леха, разположени върху съответния етаж за предварително определен за културата период, при което лехата, поставена на по-долния етаж, се отстранява; поставяне на нова разсадна леха, съдържаща засадени в нея растения, на освободения по-горен етаж; повторение на етапите на преместване на цитираните разсадим лехи надолу и поставяне на нови на освободения най-горен етаж.
При този метод броят Ν (N = цяло число) на етажите на съоръжението за многоетажно отглеждане може да бъде определен така, че да удовлетворява формулата Η х N < Т1, където Т1 представлява цялостният планиран период на отглеждане за един от етапите на посяване, подрязване и присаждане до завършване събирането на реколтата, а Н представлява планираният период на събиране на реколтата. Периодът на отглеждане върху всеки един етаж е определен така, че да бъде еднакъв с планирания период на събиране на реколтата Н. По такъв начин периодът за израстване на поникналото растение Р, определен за един от етапите на посяване, подрязване или присаждане да поставянето на нова разсадна леха върху най-горния етаж, може да бъде определен така, че да удовлетворява формулата Р = Т1 - Н х N.
Освен това, броят (N) на етажите на съоръжението за многоетажно отглеждане на растения и периодът на отглеждане (Т2) от по-горния до по-долния етаж в същото съоръжение могат да бъдат определени точно, така че периодът на отглеждане (G) върху всеки от етажите да бъде избран така, че да удовлетворява формулата G = T2/N.
Също така, при този метод, когато съоръжението за многоетажно отглеждане съдържа два етажа, разсадната леха се премества надолу от горния към долния етаж след развитие на растенията върху горния етаж до момента на ранно даване на плод при най-ранните и до обирането на плода от най-късните, след което растенията се отглеждат на по-ниския етаж до завършване събирането на реколтата. При такъв метод се предпочита разсадната леха да може да бъде премествана надолу от по-горния към по-долния етаж, след като растенията достигнат етапа на отчупване на вегетативния връх. Впоследствие същите могат да бъдат отглеждани на долния етаж до приключване събирането на реколтата.
По аналогичен начин, когато съоръжението за многоетажно отглеждане на растения съдържа три етажа, разсадната леха може да бъде премествана надолу от по-горния на средния етаж след развитие на растенията на горния етаж до момента на ранно обособяване на цветна пъпка при най-ранните и до времето на ранно даване на плод при най-късните. По нататък лехата може да бъде преместена надолу от средния върху долния етаж, след като растенията на средния етаж се развият до етапа на ранно даване на плод при най-ранните и началото на събиране на реколтата при найкъсните и впоследствие могат да бъдат отгледани на долния етаж до завършване събирането на реколтата. В такова съоръжение се предпочита преместването на разсадната леха надолу от по-горния върху средния етаж да става след отглеждането на растенията на горния етаж до фазата на ранно обособяване на цветна пъпка при най-ранните и до времето на ранно даване на плод при най-късните. Преместването на разсадната леха надолу от средния към долния етаж се извършва след развитие на растенията до периода на отчупване на вегетативния връх, след което същите могат да бъдат отглеждани на долния етаж до приключване събирането на реколтата.
Методът е подходящ при отглеждане на растенията или по метода на култивиране или по метода за направляване на развитието им в последователни фази на цъфтеж и даване на плод най-много в три различни участъка, и поспециално при доматените растения.
По време на подаването на хранителен разтвор при метода за многоетажно отглеждане на растения, дренираното количество от хранителния разтвор, подаден към растенията, участващи главно във вегетативния растеж, се събира и събраното дренирано количество може да бъде подадено обратно към растенията, включени главно в репродуктивния растеж.
В друг аспект на изобретението е създадено съоръжение за многоетажно отглеждане на растения върху множество етажи, което се състои от подпорна конструкция, съставена от няколко опорни приспособления за поддържане на разсадните сандъчета, които имат предварително определена дължина, като опорните приспособления са подредени вертикално при различни височини; и повдигащо сандъчетата устройство, включващо приспособления за закрепване, които могат или да се придвижват към сандъчетата, или да се отдалечават от тях, захващат ги и ги преместват нагоре и надолу, като по този начин сандъчетата се придвижват надолу от горното към по-долното опорно приспособление.
В този случай носещата конструкция може да включва окачващи прътовидни еле менти за поддържане на разсадните сандъчета чрез окачваща тел, осигуряваща връзката им със сандъчетата. Окачващите прътовидни елементи са подредени в надлъжна посока над сандъчетата. Конзоли за закрепване на окачващите прътовидни елементи са монтирани на различна височина към отвесните стойки така, че да бъдат перпендикулярни на хоризонталните страни на сандъчетата. Освен това, като опорни приспособления могат да бъдат използвани носещи сандъчетата елементи, монтирани към отвесните стойки, които да крепят крайните участъци на сандъчетата.
Освен това, опорните приспособления могат да включват носещи сандъчетата елементи, монтирани към отвесните стойки. За поддържане на крайните участъци на сандъчетата и подпорното устройство може да включва конзоли за подпорните прътовидни елементи, които са монтирани на различна височина към вертикалните стойки, така че да бъдат перпендикулярни на надлъжните страни на сандъчетата. Направляващи корди са спуснати надолу от прътовидните елементи към сандъчетата по посока на растежа на всяко от растенията.
Приспособленията за закрепване на разсадните сандъчета на повдигащото сандъчетата устройство, докато ги поддържат, могат да се доближават до поне един от окачващите прътовидни елементи и до самите сандъчета.
Предпочита се повдигащото сандъчето устройство да може да се премества по едната страна на носещата конструкция в надлъжна посока на сандъчетата. Например, на основната повърхност, върху едната страна на поддържащото устройство, в надлъжна посока на сандъчетата са монтирани водачи и така повдигащото сандъчето устройство може да се придвижва върху водачите. В този пример повдигащото сандъчето устройство съдържа основа, която включва първи основен елемент, който може да се премества върху водачите и втори основен елемент, монтиран към първия основен елемент така, че да може да се придвижва в посока, перпендикулярна на посоката на придвижване на първия основен елемент, и чрез преместване на втория основен елемент закрепващото сандъчето приспособление може да се придвижва към сандъчето или да се отдалечава от него.
Освен това, се предпочита съоръжението за многоетажно отглеждане на растения допъл нително да съдържа система за подаване на хранителен разтвор, състояща се от тръби за подаване на течност, с които разтвора се доставя към хранителната среда вътре в сандъчето. Посочените тръби имат входящи отвори за приемане течността в единия си край и малки отвори в околните си стени, и са монтирани вътре в сандъчетата в надлъжната им посока. Системата включва и тръби за доставяне на хранителния разтвор в тръбите за подаване на течност, като краищата им са насочени челно към приемните отвори на тръбите за подаване на течност, без да са свързани физически с тях, както и дренажна система, съдържаща дренажни изпускателни тръби, които са монтирани така, че да се издават навън от сандъчетата; и дренажни тръби, които са насочени челно към дренажните изпускателни тръби, без да се свързват с тях.
Освен това, многоетажното съоръжение за отглеждане на растения от настоящото изобретение може да включва разсадни сандъчета, които имат предварително определена дължина, и носеща конструкция с окачващи прътовидни елементи за поддържане на сандъчетата чрез окачваща тел, която осигурява връзката им с тях, като окачващите прътовидни елементи са подредени в надлъжна посока над сандъчетата, и конзоли за закрепване на окачващите прътовидни елементи, които са монтирани на различна височина към отвесните стойки така, че да бъдат перпендикулярни на хоризонталните страни на сандъчетата.
Многоетажното съоръжение за отглеждане на растения съгласно изобретението може да съдържа разсадни сандъчета, имащи предварително определена дължина, и носеща конструкция, включваща носещи сандъчетата елементи, монтирани към отвесните стойки за закрепване на крайните участъци на сандъчетата. В такова съоръжение носещата конструкция може да включва конзоли за подпорните прътовидни елементи. Те са монтирани на различна височина към вертикалните стойки така, че да бъдат перпендикулярни на надлъжните страни на сандъчетата. Направляващи корди са спуснати надолу от прътовидните елементи към сандъчетата за направляване посоката на израстване на всяко от растенията. Като друга възможност носещата конструкция може да включва окачващи прътовидни елементи за поддържане на сандъчетата чрез окач ваща тел, която осигурява връзката им със сандъчетата, като окачващите прътовидни елементи са подредени в надлъжна посока над сандъчетата. Конзоли за закрепване на окачващите прътовидни елементи са монтирани на различна височина към отвесните стойки така, че да бъдат перпендикулярни на хоризонталните страни на сандъчетата.
Пояснение на приложените фигури
Характерните особености и предимства на изобретението ще станат по-ясни от следващото подробно описание на приложените фигури, в които:
фигура 1 представлява схематично изображение на първото изпълнение на съоръжение за многоетажно отглеждане на растения съгласно изобретението, в което върху горното подпорно приспособление е поставена двойка от разсадни лехи със засадени в тях растения;
фигура 2 - схематично изображение на долното подпорно приспособление, носещо разсадните лехи, преместени надолу от горното подпорно приспособление в съоръжението за многоетажното отглеждане на растения, показано на фиг. 1;
фигура 3 - схематично изображение на съоръжението за многоетажното отглеждане на растения, показано на фиг. 1, в което следващите две разсадни лехи са поставени на първото подпорно приспособление по начина, съответстващ на показаното на фиг. 2;
фигура 4 - схематично изображение на второто изпълнение на съоръжение за многоетажно отглеждане на растения;
фигура 5 - частичен напречен разрез, показващ дренажната система, използвана в съоръжението за многоетажното отглеждане на растения, показано на фиг. 4.
Примери за изпълнение на изобретението
По отношение на фигурите, при различните обсъждания еднаквите означения се отнасят за еднаква или съответстващи си части, като по този начин за краткост е избегнато тяхното повтарящо се описание. На фиг. от 1 до 3 е показано първото изпълнение на съоръжението за многоетажно отглеждане на растения, приложимо в метода за многоетажно отглеждане на растения съгласно изобретението.
В това изпълнение е описан метод за многоетажно отглеждане на растения от настоящото изобретение, като пример е посочено отглеждането на доматено растение. Успешно и ефективно е използването на съоръжението за многоетажно отглеждане на растения, илюстрирано на фиг. 4 и 5, което ще бъде описано при второто изпълнение на настоящото изобретение, при което се изпълнява методът за многоетажно отглеждане на растения. За да се улесни по-доброто разбиране обаче, първото изпълнение е обяснено по отношение на съоръжение за отглеждане на растения с проста конструкция, показана на фиг. от 1 до 3.
Първо, както е показано на фиг. 1, съоръжението за многоетажно отглеждане на растения 14 съдържа горно опорно приспособление 14а, което се състои от плоча или друг подобен детайл, закрепен чрез подходящи елементи, като подпорни пръти или други такива, на съответна височина от основната повърхност, например земята или подовата повърхност, и двойка от ниски опорни приспособления 14Ь и 14с, състоящи се от същия материал, както горното опорно приспособление 14а и подредени под горното опорно приспособление 14а, изместени странично спрямо съответните му страни. Разликата във височината между горното опорно приспособление 14а и долните опорни приспособления 14Ь и 14с е определена в зависимост от разнообразието и типа на отглежданите растения, така че растенията, засадени в поставените върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с разсадни лехи да могат да получават достатъчно слънчева светлина, необходима за растежа им, без тя да бъде екранирана от растенията в поставените върху горното опорно приспособление 14а разсадни лехи.
В това изпълнение горното опорно приспособление 14а е достатъчно широко, за да може да носи двете разсадни лехи 10 и 11, поставени една до друга, и всяко от долните опорни приспособления 14Ь и 14с да има достатъчна широчина, за да може да носи по една разсадна леха. Широчината на горното опорно приспособление 14а може да бъде определена така, че върху него да се разположи само една разсадна леха, а едно от долните две опорни приспособления 14Ь и 14с при необходимост може да бъде избегнато. Освен това, горните и долните опорни приспособления 14а, 14Ь и 14с могат да бъдат изработени от монтирани на кръст тръби. Също така, вместо долните опорни приспособления 14Ь и 14с като опорна повърхност може да бъде използвана земята, пода и др. При това изпълнение, въпреки че е описано и на фиг. от 1 до 3 е изобразено двуетажно съоръжение за отглеждане на растения, броят на етажите не се ограничава само до два, а може да бъде използвано многоетажно съоръжение с много етажи, разположени на различна височина.
Освен това, ако се отглеждат различни по вид растения, чието количество на плодовете и други качества след известен период на развитие не се влияят чувствително от намаляването на слънчевата светлина, долните опорни приспособления 14Ь и 14с могат да бъдат подредени непосредствено под горното опорно приспособление 14а. Първата и втората разсадни лехи 10 и 11 са добре познати в тази област на техниката и се състоят от разсадни сандъчета 10а и 11а, направени, например, от дървена или пластмасова кутия или от пластмасов листов материал. Същите разсадни сандъчета 10а и 11а съдържат коренова среда 10Ь и 1 lb, като почва, минерална вата като заместител на почва, съдържащи вода хранителни вещества и др. подобни. Двете разсадни лехи и 11 са поставени върху горното опорно приспособление 14а, ориентирани по надлъжната им страна, както е показано на фиг. 1.
В този случай доматените разсади 15 и 16 са засадени в хранителната среда 10Ь и 1 lb, съдържаща се в разсадните лехи 10 и 11, на предварително определени разстояния и в предварително определен момент, например когато разсадите 15 и 16 са израснали до фаза на цъфтеж на първото съцветие. При това изпълнение растенията първо са отгледани в посевна леха до периода на появата на лист от първите същински листа (по един лист за всяко растение), след което разсадите са пресадени в блокчетата от хранителна среда 10Ь и b в разсадната леха. Около периода на ранното обособяване на цветна пъпка, което е приблизително времето за развитие на два до три същински листа (в случая на подрязване и присаждане - развитие на два до четири листа допълнително към тези на изходното растение), разсадите в хранителната среда 10Ь и lib са поставени в разсадните сандъчета 10а и 11а, разположени на подходящо място, различно от многоетажното съоръжение за от глеждане на растения 14. След отглеждането им в разсадните сандъчета 10а и 11а до фазата на цъфтеж на първото съцветие, сандъчетата 10а и 11а се монтират върху горното опорно приспсобление 14а на многоетажното съоръжение за отглеждане на растения 14. Възможно е също, след като разсадите, отгледани в посевната леха, бъдат преместени в блокчетата с хранителна среда 10Ь и 1 lb, да се оставят да се развият там до фазата на цъфтеж и едва тогава да бъдат поставени в сандъчета 10а и 11а в разсадните лехи 10 и 11, разположени на горното опорно приспособление 14а.
Разсадите 15 и 16, посадени в първата и втората разсадни лехи 10 и 11, са отгледани върху горното опорно приспособление 14а до периода на ранното даване на плод при найранните растения и периода на начало на събиране на реколтата при най-късните, за предпочитане до периода на отчупване на вегетативните връхчета. Условията на отглеждане, като количеството на получената светлина и на хранителен разтвор, доставен в процеса на отглеждане върху горното опорно приспособление 14а, влияят върху качеството и добива на плода и следователно трябва да бъдат точно контролирани. При отглеждането на доматени растения, по време на развитието им върху горното опорно приспособление 14а от всяко растение се отчупват два листа над третото съцветие. В примера за отглеждане на растенията при това изпълнение периодът на отчупване е приблизително между времето на появяване на цветна пъпка от третото съцветие и времето за даване на плод от същото.
След това, първата и втората разсадни лехи 10 и 11 са преместени надолу - съответно върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с, както е показано на фиг. 2. При двуетажното отглеждане на растения моментът на преместване е приблизително към средата на целия период на развитие в многоетажното съоръжение за отглеждане на растения от това изпълнение и варира в горните граници в зависимост от условията на развитие. В случая с доматени насаждения разсадите са отгледани върху горното опорно приспособление 14а до споменатия по-горе период на отчупване на листата. По-предпочитаното време на преместване върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с е между времето на ранно даване на плод от третото съцветие и началото на събиране на плода от първото съцветие. Двойка от трета и четвърта разсадни лехи 12 и 13 са поставени върху освободените опорни приспособления 14а, както е показано на фиг. 3. В третата и четвъртата разсадни лехи 12 и 13 разсадите 17 и 18 са отгледани по начина, описан по-горе, и след това са засадени в блоковете с хранителна среда 12Ь и 13Ь.
След преместването им върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с растенията (разсадите 15 и 16) в първата и втората разсадни лехи 10 и 11 са отгледани до обиране на плодовете им. В този случай доматените растения (разсадите 15 и 16) навлизат в периода на почервеняване на плода, въпреки че плодът от третото съцветие нараства и не е необходимо така стриктно да се контролират условията на отглеждане, като облъчваща светлина и доставен хранителен разтвор, както при отглеждането върху горното опорно приспособление 14а.
Оттук следва, че дори, когато горното опорно приспособление 14а и растенията върху същото това горно опорно приспособление 14а пречат на достъпа на слънчева светлина върху растенията от долните опорни приспособления 14Ь и 14с, така че се намалява количеството достигнала до тях светлина, качеството на плодовете им не се повлиява неблагоприятно. Освен това, хранителният разтвор, използван при отглеждането на растенията върху горното опорно приспособление 14а и дрениран оттам, може да се събере и подаде към растенията върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с. Това означава, че дренираният хранителен разтвор, използван главно при вегетативния растеж върху горното опорно приспособление 14а, се събира и този събран хранителен разтвор може да бъде подаден към растенията върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с направо или в подходящ момент след съхраняването му в резервоар. Този подход е ефективен, тъй като в периода на тяхното отглеждане върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с растенията, на които са отчупени вегетативните връхчета, претърпяват главно репродуктивно развитие, както става при това изпълнение. Подходът е ефективен също и защото, с изключение на нарастването на плода при третото съцветие, растенията навлизат във фаза на зреене, както е описано по-горе и подолу, дори когато съставът на хранителния разтвор не е така стриктно контролиран, без това да повлиява неблагоприятно на качеството на плода.
От друга страна, разсадите 17 и 18, посадени в блокчетата с хранителна среда 12Ь и 13Ь на третата и четвъртата разсадни лехи 12 и 13, поставени на горното опорно приспособление 14а, са отгледани до предишния предварително определен момент. В този момент първата и втората разсадни лехи 10 и 11 са поставени върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с така, че пътят на слънчевата светлина, достигаща до разсадите 17 и 18 в третата и четвъртата разсадни лехи 12 и 13 върху горното опорно приспособление 14а не се прегражда от растенията (разсадите 15 и 16) във втората и третата разсадни лехи 10 и 11.
След това плодът от растенията (разсадите 15 и 16) в първата и втората разсадни лехи се обира и след приключване на събиране на реколтата разсадните лехи 10 и 11 се бракуват или средата 10Ь и 10с в разсадните лехи 10 и 11 се отстранява за подготвяне на разсадните лехи за повторна употреба. След това третата и четвъртата разсадни лехи 12 и 13 се преместват надолу, съответно върху долните опорни приспособления 14Ь и 14с и върху горните опорни приспособления се поставят две други разсадни лехи, в чиято среда е посаден разсад. Повтарят се описаните процедури.
Описаният по-горе метод за отглеждане на доматени растения води до увеличаване на добива. В това изпълнение отглеждането до трето съцветие дава възможност за осем посева годишно. В сравнение с традиционния метод на отглеждане (т.е. две реколти годишно, като всеки посев се отглежда до осем съцветия) настоящият метод на отглеждане води до приблизително 1,5 пъти по-голям добив.
Въпреки, че в това изпълнение е описан метод за отглеждане на растения с използване на два етажа от опорни приспособления за разсадните лехи в съоръжението за отглеждане на растения, настоящото изобретение не се ограничава до това изпълнение, а могат да бъдат направени различни изменения и модификации. Така например, може да бъде използвано съоръжение за отглеждане на растения, включващо три етажа от горно, средно и долно опорни приспособления. По този начин горните и долните опорни приспособления 14а, 14Ь и 14с на двуетажното съоръжение за отглеждане на растения могат да бъдат конструирани така, че да съответстват на средното и долното опорни приспособления на едно триетажно съоръжение за отглеждане на растения. Разсадите върху горните опорни приспособления на такова триетажно съоръжение за отглеждане на растения се намират в периода на растеж, през който те минават преди да бъдат преместени върху горните стойки на двуетажното съоръжение, т.е. между времето на ранно обособяване на пъпка при най-ранните растения и времето на ранно даване на плод при най-късните. Или по-точно, след засаждането им, около периода на ранно обособяване на пъпка, което ше рече по времето, когато се развиват два до четири листа, разсадите се пресаждат в блокчетата с хранителна среда, които след това се преместват в разсадните сандъчета. Тогава тези сандъчета се монтират върху горните опорни приспособления за отглеждане на разсадите до времето на ранно даване на плод или до по-късно. Освен това, времето за пресаждане на разсадите в блокчетата с хранителна среда може да бъде определено така, че да бъде различно от времето, по което блокчетата с хранителна среда със засаден в нея разсад се преместват в сандъчетата. Разсадите могат да бъдат пресадени в блокчетата с хранителна среда в периода на появяване на лист от първите същински три листа (по един лист от всеки разсад) и блоковете с хранителна среда с пресаден в нея разсад могат да бъдат поставени в разсадните сандъчета приблизително по времето, когато се развиват от два до четири същински листа. Тогава, след като бъдат отглеждани върху горните опорни приспособления до фаза на ранно даване на плод при най-късните растения, сандъчетата се преместват надолу върху средните опорни приспособления.
След като бъдат преместени върху средните стойки по същия начин, както при горното двуетажно съоръжение за отглеждане на растения, разсадите се отглеждат върху средните стойки до етапа на ранно даване на плод при най-ранните растения или до времето на започване на събирането на плодове при найкъсните, за предпочитане до етапа на отчупване на вегетативните връхчета. Тогава разсадните сандъчета се преместват надолу върху ниските опорни приспособления за отглеждане на растенията до завършване събирането на реколтата.
Въпреки, че в предшестващото описание отглежданата култура е разсад, по същия начин може да се включи и отглеждането на подрязани и присадени растения.
Методът за многоетажно отглеждане на растения съгласно настоящото изобретение не се ограничава само до описаното дву- или триетажно отглеждане, а може да бъде изпълнен и като четири- и повече етажно отглеждане. Следователно, периодът на развитие на всеки един етаж и времето на преместване надолу могат да бъдат определени на базата на резултатите от описаното дву- и триетажно отглеждане, както следва.
Първоначално се планира целият период на отглеждане (Т1) от засаждането, подрязването или присаждането до края на събирането на реколтата и периода на събиране на реколтата (Н). Целият период на отглеждане (Т1) и периодът на събиране на реколтата (Н) варират в зависимост от сезоните, поради различията в температурата, часовете слънцегреене и др.
След това се определя броят (N) на етажите на съоръжението за отглеждане, като цяло число, удовлетворяващо формулата Η х N < Т1, а периодът на отглеждане върху всеки от етажите се определя така, че да бъде равен на планирания период на събиране на реколтата (Н). Така периодът на отглеждане върху всеки етаж се определя в зависимост от броя на етажите (N). В такъв случай времето на преместване надолу, на по-нисък етаж, е в края на периода на отглеждане върху всеки един от етажите. Времето за поникване (Р) - от момента на засаждане, подрязване или присаждане до преместването върху най-горния етаж на съоръжението за отглеждане на растения, се определя съгласно формулата Р = Т1 - Н х N. Когато Р = О, растенията се отглеждат направо на най-горния етаж на съоръжението за отглеждане на растения от времето на засаждане, подрязване или присаждане.
В предишния случай, след определяне на целия период за отглеждане Т1 и периода на събиране на реколтата Н, може да бъде определен периода на развитие върху всеки един от етажите. Освен това, след планиране на броя на етажите (N) и на периодът на отглеждане (Т2) от най-горния етаж до найдолния етаж в съоръжението за отглеждане на растенията, периодът на отглеждане (G) върху всеки етаж може да бъде определен по фор мулата G = T2/N.
При това изпълнение, въпреки че е описано отглеждането на доматени насаждения, многоетажният метод за отглеждане на растения съгласно изобретението може да бъде приложен и към други култури, например растения, които могат да бъдат отгледани или чрез култивиране, или по метода за направляване развитието на растенията в последователен цъфтеж и даване на плод най-много в три различни участъка от същите тези растения. Разбира се. времето на преместване от един етаж на друг може да варира в посочените по-горе граници.
Фиг. 4 и 5 показват друго съоръжение за многоетажно отглеждане на растения, което се използва във второто изпълнение на метода за многоетажно отглеждане на растения съгласно изобретението.
Както вече беше описано при първото изпълнение, конструкцията на многоетажното съоръжение, използвано в метода за многоетажно отглеждане на растения съгласно настоящото изобретение не е ограничена, при положение, че съоръжението за отглеждане включва множество етажи от опорни приспособления, които са в състояние да поддържат разсадните лехи на различна височина. Методът за многоетажно отглеждане на растения съгласно изобретението може да бъде изпълнен много успешно при използване на многоетажното съоръжение за отглеждане, показано на фиг. 4 и 5, поради което неговото прилагане се предпочита.
При това изпълнение, както е показано на фиг. 4, многоетажното съоръжение за отглеждане на растения 110 съдържа двойка носещи конструкции 120, разположени срещуположно на определено разстояние, три дълги и тесни разсадни сандъчета 130, монтирани хоризонтално към носещите конструкции 120, и повдигащо сандъчетата устройство 170 за придвижване на разсадните сандъчета 130 нагоре и надолу.
Всяка носеща конструкция 120 включва стойка 121, монтирана вертикално върху повърхността на основата, например върху земята или друга основа, или е окачена на напречната греда на оранжерията, прикрепващи сандъчетата елементи 122, монтирани към Стойките 121 на подходяща височина, насочени хоризонтално към другата стойка 121 на съответната носеща конструкция 120, така че да прикрепват съответния край на разсадното сандъче 130, и конзоли 123, монтирани към стойките 121 над прикрепващи сандъчетата елементи 122, ориентирани перпендикулярно на дългата страна на разсадните сандъчета 130.
Конзолите 123 също действат, като опорни приспособления на разсадните сандъчета 130. Конзолите 123 крепят окачващите прътовидни елементи 150, които са свързани с разсадните сандъчета 130, както е описано по-нататък. Оттук следва, че при това изпълнение, като опорни приспособления за разсадните сандъчета 130 се използват два елемента - прикрепващите сандъчетата елементи 122 и конзолите 123 и че при необходимост един от тези елементи може да бъде избегнат.
Когато обаче се използват само конзолите 123, за свързване на окачващите прътовидни елементи 150 с разсадните сандъчета 130, като крепящи елементи са необходими и окачващи корди или телове 140. Освен това, когато като опорни приспособления се използват само прикрепващите сандъчетата елементи 122, окачващите прътовидни елементи 150 и конзолите 123 могат да бъдат използвани, като приспособления за закрепване на краищата на направляващите корди 160, които служат за насочване на растенията в предварително определената посока на израстване, както е описано по-нататък.
При това изпълнение двете стойки 121 на двете носещи конструкции 120 са разположени срещуположно на определено разстояние. Както беше описано по-горе, независимо че прикрепващите сандъчетата елементи 122 са монтирани към Стойката 121, така че достигат до другата срещуположно позиционирана стоика 121, прикрепващите сандъчетата елементи 122 могат да бъдат монтирани така, че да са издадени към страната, където е разположено повдигащо сандъчетата устройство 170. Освен това, що се отнася до стойките 121, със същата цел могат да бъдат използвани колоните или колоноподобните конструктивни елементи на оранжерията, без да е необходимо осигуряването на специални стойки.
При това изпълнение към всяка стоика 121 са монтирани три прикрепващи сандъчетата елементи 122 за провеждане на триетажно отглеждане. За предпочитане е площта на прикрепващите сандъчетата елементи 122 да бъде, колкото е възможно по-малка, за да се намали екранирането на слънчевата светлина, падаща върху разсадните сандъчета 130, разположени на по-ниските етажи. Така например, широчината на прикрепващите сандъчетата елементи 122 може да бъде по-малка от тази на разсадните сандъчета 130. Дори ако прикрепващите сандъчетата елементи 122 са изработени много малки по площ, не съществува проблем по отношение стабилността на разсадните сандъчета 130. Това е така, защото разсадните сандъчета 130 могат да бъдат прикрепяни само от окачващите прътовидни елементи 150, поддържани от конзолите 123.
Конзолите 123 са монтирани към стойките 121 над прикрепващите сандъчетата елементи 122 на разстояние равно на височината на отглежданото растение. При това изпълнение средните и ниските конзоли 123 са разположени съответно върху горната страна на горния и средния прикрепващи сандъчетата елементи 122, но могат да бъдат разположени и върху долната им страна. Двата края 123а и 123Ь на конзолата 123 и Стойката 121 между тях могат да служат като носеща част на окачващите прътовидни елементи 150. Между средната и долната конзола 123 към Стойката 121 е монтирана помощна конзола 124. При това изпълнение, когато разсадното сандъче 130 се премества надолу от горния към средния етаж, тъй като растението израства по-високо, за да продължи развитието му, към средните конзоли 123 са прикрепени нови окачващи прътовидни елементи 150. При тези обстоятелства може да бъде използвана помощна конзола 124 с цел временно да се осигурят опорни места за окачващите прътовидни елементи 150, използвани на горния етаж, непосредствено след преместването или, ако е необходимо, помощната конзола 124 може да бъде използвана, за да се даде възможност окачващите прътовидни елементи 150, използвани на горния етаж, да бъдат използвани до израстването на растението до определена височина.
Няма ограничения за формата на конзолите 123 и помощните конзоли 124. За предпочитане е обаче при конзолите 123 и помощните конзоли 124 да се използва L-образно сечение с цел по-лесното закрепване на окачващите прътовидни елементи 150. Освен това се предпочита конзолите да бъдат снабдени с U-образни канали на местата, където са разполо жени окачващите прътовидни елементи 150.
Разсадните сандъчета 130 се състоят от дълги и тесни кутиеобразни тела с квадратно, правоъгълно или полукръгло сечение. Растенията могат изцяло да бъдат отгледани в едно такова разсадно сандъче 130, като се използва запълване със среда от типа на минерална вата или друг подобен материал, но тъй като разсадните сандъчета 130 се преместват, за предпочитане е да се намали съдържанието на средата, колкото е възможно повече, така че да се понижи общото тегло. Оттук следва, че е добре растенията да се поставят в хранителна среда, формувана в предварително определена форма, например кубче от минерална вата или друг подобен материал, и след това получените форми да се поставят на определени разстояния в разсадните сандъчета 130. Разсадните сандъчета 130, съдържащи вътре в тях хранителна среда, съответстват на разсадните лехи, описани при първото изпълнение. Следователно, в това описание преместването на разсадните лехи е в основата си еквивалентно на това на разсадните сандъчета 130.
Окачващите прътовидни елементи 150 са изработени от прътов материал и са закрепени успоредно един на друг върху краищата 123а и 123Ь на конзолите 123, монтирани към носещите конструкции 120, както беше описано по-горе. В това изпълнение окачващите жици, направени от тел или друг подобен материал, са опънати от участъците в близост до краищата на окачващите прътовидни елементи 150 до разсадните сандъчета 130, в резултат на което разсадните сандъчета 130 са захванати здраво, както беше описано по-горе. По-точно, за всеки етаж са използвани два окачващи прътовидни елемента 150, като са разположени успоредно върху краищата 123а и 123Ь (в положение, определено от U-видните канали) на конзолите 123, на приблизително еднакво разстояние от Стойките 121. Двете окачващи жици 140 са опънати във V-образна форма до разсадните сандъчета 130. По такъв начин разсадните сандъчета 130 са закрепени в три точки чрез горните участъци на окачващите телове 140 и прикрепващите сандъчетата елементи 122 и, следователно стабилността е осигурена, дори когато площта на прикрепвайте сандъчетата елементи 122 е по-малка от широчината на сандъчетата 130.
Окачващите прътовидни елементи 150 обикновено се придвижват заедно с разсадните сандъчета 130 или, с други думи, е необходимо окачващите прътовидни елементи 150 да бъдат вмъкнати между Стойките 121, поради което са направени по-къси от разстоянието между самите тях.
В случая, когато разсадното сандъче 130 е поставено върху горния етаж, не са необходими направляващите корди 160, тъй като височината на растенията не е голяма. Когато, обаче растенията израснат до известна височина, от окачващите прътовидни елементи 150 към разсадните сандъчета 130 могат да бъдат спуснати направляващи корди 160, съответстващи на броя на растенията, с цел да се подпомогне растежа им и да се стабилизира продължителността на всякакъв растеж, когато разсадното сандъче 130 се премества надолу към средния или долния етаж върху средния или долния прикрепващ сандъчето елемент 122. Използваните за тази цел окачващи прътовидни елементи 150 по-нататък са описани, като прътовидни елементи.
При това изпълнение системата за подаване на хранителния разтвор се състои от главна тръба за подаване на течност (не е показана), подаващи хранителния разтвор тръби 125 и подаващи течност тръби 126. Подаващите хранителен разтвор тръби 125 са свързани с главната тръба за подаване на течност, положена под земята, и са фиксирани към Стойката 121. При това изпълнение към горния, средния и долния етаж са монтирани три подаващи хранителен разтвор тръби 125 (съответстващи на три разсадни сандъчета 130). Краищата 125а на подаващите хранителен разтвор тръби 125 са насочени челно към отворите 126а на подаващите течност тръби 126 в крайните участъци на подаващите течност тръби 126, монтирани в единия край на разсадните сандъчета 130. Подаващите течност тръби 126 са снабдени в единия си край с входящ отвор 126а за приемане на течността, като другият им край е затворен, и с подходящ брой малки отвори 126Ь в стените им, както е показано на фиг. 5. По такъв начин, когато хранителният разтвор, подаден към отвора 126а, достигне определено количество, той изтича от малките отвори 126Ь и се излива в хранителната среда, съдържаща се в разсадните сандъчета 130. В този случай хранителният разтвор, доставен от подаващите хранителен разтвор тръби 125 се приема през отворите 126а, които не са директно свързани с краищата 125а на подаващите хранителен разтвор тръби 125 или се допират до тях. Вследствие на това, когато разсадните сандъчета 130 се преместват, не е необходимо разделяне или повторно свързване на подаващите хранителен разтвор тръби 125 с подаващите течност тръби 126.
При това изпълнение е направена дренажна източваща система, състояща се от главна дренажна тръба (не е показана), дренажни тръби 127, изпускателни отвори 128 и дренажни източващи тръби 129. В този случай са осигурени три дренажни тръби 127, които да съответстват на трите етажа на разсадните сандъчета 130, по същия начин, както подаващите хранителен разтвор тръби 125. По-точно, единия край 127а на всяка дренажна тръба 127 е свързан съответно към един от изпускателните отвори 128. Изпускателните отвори 128 са фиксирани към прикрепващите сандъчетата елементи 122, които от своя страна са монтирани към Стойките 121 на обратния край на разсадните сандъчета 130, към които са монтирани отворите 126а на подаващите течност тръби 126. Другият край на всяка от дренажните тръби 127 е свързан с главната дренажна тръба, положена под земята.
Хранителният разтвор, подаден към разсадните сандъчета 130, навлиза в дренажните изпускателни отвори 128 през дренажните източващи тръби 129, които са закрепени така, че да се издават навън през другия край на стената 130а на разсадните сандъчета 130 (краят на стените от страната, на която другите краища на разсадните сандъчета 130 се крепят от прикрепващите сандъчетата елементи 122, към които са монтирани дренажните изпускателни отвори 128). Както е показано на фиг. 5, единият край на всяка дренажна източваща тръба 129 се отваря нагоре, на предварително определено ниво вътре в разсадните сандъчета 130, а другият край на същата тръба се отваря надолу точно над всеки дренажен изпускателен отвор 128. При това изпълнение дренажните изпускателни отвори 128 не са директно свързани с дренажните източващи тръби 129 и съответно, когато разсадните сандъчета 130 се преместват, не е необходимо демонтирането или повторното свързване, по същия начин, както е осъществена връзката между подаващите хранителен разтвор тръби 125 и приемащите течността отвори 126а, което е много благоприятно.
Както е показано на фиг. 5, когато като дренажни източващи тръби 129 се използват L-образни тръби, които за предпочитане са с кръгло напречно сечение, при завъртането на такава тръба спрямо правата й част (която преминава хоризонтално през стената на разсадното сандъче 130) се осигурява възможност за промяна на височината на дренажния отвор 129а на дренажната източваща тръба 129 в разсадното сандъче 130 (разстоянието от дъното на сандъчето 130 до дренажния отвор 129а на дренажната източваща тръба 129) и по този начин може лесно да се регулира количеството на хранителния разтвор, намиращ се вътре в разсадните сандъчета 130.
При това изпълнение повдигащото сандъчетата устройство 170 се състои от захващащо сандъчетата устройство 171, което може да се доближава или отдалечава спрямо надлъжните стени на разсадните сандъчета 130 и, също така да захваща и придвижва нагоре и надолу разсадните сандъчета 130, така че да премества разсадните сандъчета 130 от горния към долния етаж, т.е. от горния, прикрепващ сандъчето елемент 122 към долния прикрепващ сандъчето елемент 122. По принцип конструкцията на повдигащото сандъчетата устройство 170 не е ограничена, дотолкова доколкото повдигащото сандъчетата устройство 170 разполага със захващащото сандъчетата устройство 171.
При това описание под устройство за приближаване и отдалечаване към разсадните сандъчета 130 се има предвид всяко едно устройство, което може да се придвижва така, че да захваща или да носи със себе си разсадните сандъчета 130 или окачващите прътовидни елементи 150, носещи разсадните сандъчета 130, или да престава да ги държи и придвижва, или да се отстранява от тях. Така например, един роботизиран манипулатор, симулиращ движението на човешката ръка, може да се придвижва до разсадното сандъче 130 във всяка посока, така че да захваща или придвижва със себе си разсадното сандъче 130, или да престава да държи и придвижва разсадното сандъче 130, или да се отстранява от него във всяка посока. При това изпълнение повдигащото сандъчетата устройство 170 може да се придвижва под разсадното сандъче 130, или под окачващите прътовидни елементи 150, или и под разсадното сандъче 130 и окачващите прътовидни елементи 150, така че да ги захваща и придвижва със себе си.
В този случай например, може да бъде монтиран прътовиден елемент (не е показан), който може да се придвижва напред и назад в цилиндър, като чрез използване на серво- или друг подобен двигател прътовидният елемент може да бъде направляван така, че да се придвижва напред и назад и да повдига сандъчето нагоре и надолу и по този начин положението на прътовидния елемент свободно да се променя от една позиция към друга.
Повдигащото сандъчетата устройство 170 от това изпълнение може да се произведе по прост начин и на ниска цена. Повдигащото сандъчетата устройство 170 включва основа 172, вертикална колона 173, издигаща се вертикално от основата 172 и захващащо сандъчетата устройство 171, което включва първо, второ и трето U-образни захващащи сандъчетата устройства 171а, 171Ь и 171с, монтирани към колоната 173 така, че да могат да се преместват или плъзгат нагоре и надолу по колоната 173 и да насочват вилкообразния си край хоризонтално към разсадните сандъчета 130.
Първото захващащо сандъчетата устройство 171а, предназначено за горния етаж, може да се придвижва нагоре и надолу независимо от второто и третото захващащи сандъчетата устройства 171 b и 171 с, предназначени за средния и долния етаж. Второто и третото захващащи сандъчетата устройства 17lb и 171с са свързани помежду си с куплунг 174, така че да се придвижват заедно нагоре и надолу.
Няма ограничения за задвижващото устройство, чрез което се осъществява преместването на захващащите сандъчетата устройства 171а, 171Ь и 171с, като могат да бъдат използвани серво-двигатели или други подобни устройства, както беше описано по-горе. Според показаното на фиг. 4 на върха на колоната 173 са монтирани две елементарни устройство макари 176 и две въжета - първо и второ (не са показани), които през двете макари 176 се свързват, съответно с първото и второто захващащи сандъчетата устройства 171 а и 171 b така, че захващащите сандъчетата устройства 171а, 171Ьи 171ссе преместват ръчно нагоре и надолу. Чрез издърпване и връщане обратно на първото задвижващо въже първото захващащо сандъчето устросйтво 171а се премества нагоре и надолу, а чрез издърпване и връщане обратно на второто задвижващо въже второто и третото захващащи сандъчето устройства 171 b и 171с се преместват едновременно нагоре и надолу. От друга страна, двете задвижващи въжета могат да бъдат прекарани през лебедката 178, така че при задвижване на лебедката 178 захващащите сандъчетата устройства 171а, 171Ь и 171с могат да се преместват едновременно надолу и нагоре.
На фиг. 4, върху горната повърхност на всяко рамо на вилката на първото захващащо сандъчето устройство 171а са оформени две двойки малки прагове 171а(, 171а2, 171а3 и 171а4 на предварително определени разстояния така, че окачващите прътовидни елементи 150 се преместват между тези малки прагове. По съшия начин върху горната повърхност на всяко рамо на вилката на второто захващащо сандъчето устройство 171Ь, в крайния му участък са оформени две двойки малки прагове 171Ь,, 171Ь2, 171Ь3 и 171Ь4 за придържане на окачващите прътовидни елементи 150, като в средния й участък за придържане на разсадното сандъче 130 допълнително е оформена и една двойка малки прагове 171Ь5 и 171Ь6 на разстояние приблизително равно на широчината на разсадното сандъче 130. Също така върху горната повърхност на всяко рамо на вилката на третото захващащо сандъчето устройство 171с, в крайния му участък е оформена само една двойка малки прагове 171с5 и 171с6 за придържане на разсадното сандъче 130.
Основата 172 се състои от първа основна част 172а, която представлява рамкова конструкция и втора основна част 172Ь, която също е с рамкова конструкция. Първата основна част 172а е подвижно закрепена върху двойка релси 175, инсталирана по направление на работния ход чрез 4 ролки 172с, монтирани от долната страна на първата основна част 172а. Първата основна част 172а е съоръжена допълнително с двойка насочващи канали 172d, разположени перпендикулярно на релсите 175. Втората основна част 172Ь е монтирана подвижно върху първата основна част 172а чрез зацепване на страничните и краища 172е с насочващите канали 172d на първата основна част 172а така, че да може да се плъзга или премества към надлъжните стени на разсадните сандъчета 130, или да се отдалечава от тях. 173 е закрепена вертикално в центъра на втората основна част 172Ь. Съответно, монтираните към колоната 173 захващащи сандъчето устройства 171а, 171Ь и
171с могат да се приближават към надлъжните стени на разсадното сандъче 130 или да се отдалечават от тях чрез преместване на втората основна част 172Ь и, също така да се преместват успоредно на надлъжните стени на разсадните сандъчета 130 чрез придвижване на първата основна част 172а върху релсите 175. При това изпълнение, въпреки че захващащите сандъчето устройства 171а, 171Ь и 171с се придвижват чрез преместване на първата основна част 172а чрез ролките 172с и плъзгане на втората част 172Ь, настоящото изобретение не се ограничава само до една такава конструкция. Освен това, при това изпълнение причината повдигащото сандъчетата устройство 170 да бъде монтирано така, че да се придвижва по работните канавки, оформени успоредно на надлъжната страна на разсадните сандъчета 130 в оранжерията, е тази, че обикновено множество носещи конструкции 120, поддържащи сандъчетата 130 са разположени надлъжно на сандъчетата 130 в оранжерията, и преместването на всичките разсадни сандъчета 130 може да се извършва само с едно повдигащо сандъчетата устройство 170.
При това изпълнение релсите 175 са положени по протежение на съществуващите канавки единствено с такава цел. Вътре в тези канавки обаче, обикновено, са инсталирани тръбите за подаване на гореща вода, чрез които се регулира температурата вътре в оранжерията, така че е удобно, именно те да бъдат използвани като релси, с цел намаляване на разходите.
Следва подробно описание на действието на разясненото по-горе многоетажно съоръжение за отглеждане на растения.
Първо, приема се,че разсадните сандъчета 130 са поставени върху горния, средния и долния прикрепващи сандъчетата елементи 122, както е показано на фиг. 4. След това, в случая с отглеждане на доматена култура, горното разсадно сандъче 130 съдържа разсад, засаден малко преди това в кубчета хранителна среда на предварително определени разстояния, средното разсадно сандъче 130 съдържа растения, достигнали произволен етап на развитие - около началото на събиране на плода и долното разсадно сандъче 130 съдържа растения, достигнали произволен етап на развитие след ранното даване на плод.
В тази ситуация, когато става преместване на разсадните сандъчета 130, първоначално ръчно се отстранява долното разсадно сандъче 130, например след последното прибиране на реколта в съоръжението за многоетажно отглеждане на растения 110. В същото време, след отстраняване на окачващите телове 140 от разсадното сандъче 130 и след отделяне на окачващите прътовидни елементи 150 от конзолите 123, долното разсадно сандъче 130 се отстранява от мястото му на долния етаж.
След това, повдигащото сандъчетата устройство 170 се придвижва върху релсите 175 по посока на надлъжните стени на разсадните сандъчета 130 в многоетажното съоръжение за отглеждане на растения 110. В този случай придвижването на повдигащото сандъчетата устройство 170 може да стане преди отстраняването на долното разсадно сандъче 130. Тогава първото захващащо сандъчето устройство 171а се придвижва нагоре и надолу, така че да се позиционира грубо срещу горните окачващи прътовидни елементи 150. След това чрез придвижване на втората основна част 172Ь напред (в посока, перпендикулярна на посоката на движение на първата основна част 172а), първото захващащо сандъчето устройство 171а се вкарва под горните окачващи прътовидни елементи 150 така, че малките прагове 171а,, 171а2, 171а3и 171а4на първото захващащо сандъчето устройство 171а да се подредят вдясно под окачващите прътовидни елементи 150. Тогава първото захващащо сандъчето устройство 171а се повдига, за да захване окачващите прътовидни елементи 150 и да повдигне първото разсадно сандъче 130, закрепено чрез горните окачващи прътовидни елементи 150, водещо до отстраняването му от прикрепващите горното сандъче елементи 122.
Същевременно, чрез придвижване напред на втората основна част 172Ь (аналогично на това на първото захващащо сандъчето устройство 171а) второто захващащо сандъчето устройство 17lb се вкарва под средните окачващи прътовидни елементи 150 така, че малките насочващи канали 171Ь,, 171Ь2, 171Ь3 и 171Ь4 на второто захващащо сандъчето устройство 171 b да се подредят вдясно под средните окачващи прътовидни елементи 150. Третото захващащо сандъчето устройство 171с се вкарва под средното разсадно сандъче 130 така, че малките насочващи канали 171с,, 171с2, 171с3 и 171с4 на третото захващащо сандъчето устройство 171с да се подредят вдясно под средното разсадно сандъче 130. След това второто захващащо сандъчето устройство 17lb се повдига заедно с първото захващащо сандъчето устройство 171а, за да захване средните окачващите прътовидни елементи 150 и да повдигне и премести средното разсадно сандъче 130 от средните прикрепващи сандъчетата елементи 122.
Тогава втората основна част 172Ь се връща обратно назад, за да се даде възможност захващащите сандъчето устройства 171а, 17lb и 171с да се отстранят от многоетажното съоръжение за отглеждане на растения 110 до място, където не пречат (както и разсадните сандъчета 130, и окачващите прътовидни елементи 150) на преместването на захващащите сандъчето устройства 171а, 171Ь и 171с нагоре и надолу, което означава, че краищата на захващащите сандъчето устройства 171а, 171Ь и 171с могат да се отдалечават от прикрепващите сандъчетата елементи 122, придвижвайки се напред по канала. По този начин захващащите сандъчето устройства 171а, 17lb и 171ссе придвижват надолу, докато третото захващащо сендъчето устройство 171с се позиционира малко над долните прикрепващите сандъчетата елементи 122.
Чрез придвижване на втората основна част 172Ь напред захващащите сандъчето устройства 171а, 171Ь и 171ссе преместват напред, докато разсадното сандъче 130, отстранено от средния етаж, се позиционира вдясно, над долните прикрепващите сандъчетата елементи 122. Второто и третото захващащи сандъчето устройства 17lb и 171с се придвижват надолу, за да преместят разсадното сандъче 130 върху долните прикрепващите сандъчетата елементи 122, а долните конзоли 123 върху носещите конструкции 120 да закрепят окачващите прътовидни елементи 150. След това първото захващащо сандъчето устройство 171а се премества надолу така, че да постави разсадното сандъче 130, отстранено от горния етаж, върху средните прикрепващи сандъчетата елементи 122, а помощните конзоли 124 върху носещите конструкции 120 да закрепят окачващите прътовидни елементи 150.
Както вече беше описано, разсадните сандъчета 130, поставени върху горния и долния етаж, се преместват надолу на средния и долния етаж. Тогава върху освободения горен етаж, т.е. върху горните прикрепващи сандъчетата елементи 122, се поставя ново разсадно сандъче 130, както следва.
Първата основна част 172а се премества в удобно за работа положение. Тогава, след като първото захващащо сандъчето устройство 171а се нагласи на удобна работна височина, окачващите прътовидни елементи 150 и окачващите телове 140 се фиксират към новото разсадно сандъче 130, съдържащо засаден наскоро разсад, и окачващите прътовидни елементи 150, прикрепящи новите разсадни сандъчета 130, се позиционират върху първото захващащо сандъчето устройство 171а. След това върху второто захващащо сандъчето устройство 171Ь, се поставят нови окачващи прътовидни елементи 150, заедно с прикрепените към тях окачващи телове 140.
Тогава първата основна част 172а се придвижва в работно положение. Второто захващащо сандъчето устройство 171 b се придвижва нагоре и надолу, като височината на второто захващащо сандъчето устройство 171Ь трябва да бъде малко над средните конзоли 123, и втората основна част 172Ь се придвижва напред. Второто захващащо сандъчето устройство 171 b се премества надолу, така че средните конзоли 123 да захванат окачващи прътовидни елементи 150. По същия начин първото захващащо сандъчето устройство 171а се премества надолу, така че горните конзоли 123 да захванат окачващи прътовидни елементи 150, поддържащи новото разсадно сандъче 130, и да поставят новото разсадно сандъче 130 върху горните прикрепващи сандъчетата елементи 122. Окачващите телове 140, прикрепени към новите средни окачващи прътовидни елементи 150, носени от средните конзоли 123, се фиксират по начина, описан по-горе, към средното разсадно сандъче 130. Същевременно се отстраняват окачващите прътовидни елементи 150, поддържани от помощната конзола 124.
Операцията на преместване на сандъчетата в съоръжението за многоетажно отглеждане на растения се извършва по описания по-горе метод. Повдигащото сандъчетата устройство 170 се придвижва върху релсите 175 към разположеното в съседство многоетажно съоръжение за отглеждане на растения и предишните операции с разсадните сандъчета 130 се повтарят между носещите конструкции 120.
При това изпълнение, въпреки че първото захващащо сандъчетата устройство 171а на повдигащото сандъчетата устройство 170 се придвижва нагоре и надолу независимо от второто и третото захващащи сандъчето устрой ства 171b и 171с, първото захващащо сандъчето устройство 171а може да бъде свързано с второто и третото захващащи сандъчето устройства 171Ь и 171с, така че всичките захващащи сандъчето устройства 171а, 171Ь и 171с да се придвижват едновременно нагоре и надолу. При такова подреждане, което е различно от описаното по-горе изпълнение, когато горното и средното разсадни сандъчета 130 се преместват надолу върху средните и долните прикрепващи сандъчетата елементи 122, е невъзможно предварително да бъде преместено само горното разсадно сандъче 130, за да се предотврати препречването му на движението на средното разсадно сандъче 130. От това следва, разбира се, че от техническа гледна точка е необходимо горното и средното разсадни сандъчета 130 да се преместват едновременно нагоре и надолу. При такава конструкция за преместването на захващащите сандъчето устройства 171а, 17lb и 171с нагоре и надолу е достатъчно да се използва една макара и първото въже.
Освен това, при това изпълнение средните и долните конзоли 123 са монтирани върху горните и долните прикрепващи сандъчетата елементи 122. Следователно, окачващите прътовидни елементи 150 за следния етаж са разположени по-високо от дъното на горното разсадно сандъче 130. Както беше описано по-горе, когато средно сандъче 130 се премести надолу, е необходимо съответно, предварително да се премести нагоре само горното разсадно сандъче 130, така, че да се предотврати препречването от горното разсадно сандъче 130 на движението на средното разсадно сандъче 130. Алтернативно, необходимо е да се преместят едновременно горното и средното разсадни сандъчета 130. Следователно, средните конзоли 123 могат да бъдат монтирани към вертикалната стойка 121 по-ниско от горните прикрепващи сандъчетата елементи 122 и в такъв случай средното разсадно сандъче 130 може да се придвижи директно надолу, без да е необходимо горното разсадно сандъче 130 предварително да се премества нагоре. В този случай, както и в предишното изпълнение, първото захващащо сандъчето устройство 171а в повдигащото сандъчетата устройство 170 може да се премества нагоре и надолу независимо от второто захващащо сандъчето устройство 171Ь.
Както беше описано по-горе, чрез прилагане на метода за многоетажно отглеждане на растения съгласно настоящото изобретение, всеки непродуктивен период, през който не могат да се събират плодове, е значително скъсен и може да се осъществи непрекъснато събиране на реколтата, така че да се получи повишен добив в сравнение с традиционния метод. По-специално, събирането на плода не е съсредоточено в един период или сезон и необходимостта от работна ръка е равномерно разпределена през цялата година, което води до повишаване ефективността на работата. Също така, условията по отношение на слънчевата радиация са добри по време на ранния период на отглеждане до първата половина на етапа на растеж и, следователно няма неблагоприятно влияние върху качеството. Освен това, растенията се отглеждат в многоетажно носещо съоръжение на различна височина и по този начин може да се осигури подаването на хранителният разтвор, необходим за всеки етап от развитието на растенията. По-точно, достатъчно е да се контролира стриктно подаването на хранителен разтвор само през първата половина от периода на растеж, когато доминира вегетативното развитие, като не е необходимо да се балансира между подаването на разтвор при вегетативното развитие и репродуктивния растеж, както при метода с продължителен период на отглеждане. Като резултат, хранителният разтвор се подава лесно. Също така, могат да се определят задачите на всеки етап и ръководството на работата става по-лесно и основателно. Освен това, през втората половина на периода на растеж, когато репродуктивният растеж заема основно място, дори като се използва отпадната част от хранителния разтвор, използван в първата половина от периода на растеж (през която протича главно вегетативно развитие), качеството не се повлиява. Има и редица предимства от гледна точка на опазване на околната среда, на разходите за осигуряване на хранителен разтвор и разходите за преработка на отпадния хранителен разтвор.
Допълнително, съгласно настоящото изобретение в съоръжението за многоетажно отглеждане на растения, подходящо за описания по-горе метод за многоетажно отглеждане на растения, дълги и тесни разсадни сандъчета са закрепени върху етажите на различна височина чрез закрепващо устройство, състоящо се от стойки, конзоли, монтирани към колоните така, че да се издават встрани от страничните стени и/или прикрепващите сандъчетата елементи, монтирани към Стойките, окачващи жици, опънати откъм конзолите, и окачващи прътовидни елементи, разположени върху конзолите, което означава, че сандъчетата са закрепени само чрез елементи с тънък профил, като пръти и телове. Следователно, е намалено преграждането на пътя на слънчевата светлина към растенията, отглеждани в сандъчетата, които са разположени върху средния и долния етажи и по такъв начин условията на облъчване със слънчева светлина са значително подобрени за растенията, отглеждани в сандъчетата, разположени върху средния и долния етаж, в сравнение с тези на горния етаж. От друга страна, въпреки че сандъчетата се крепят от споменатите тънки прътове и телове, чрез използването на такива окачващи прътовидни елементи и на окачващите телове, спуснати към сандъчетата, стабилността на сандъчетата е задоволителна.
Освен това, ръчна манипулация е необходима само, когато се отстранява долното сандъче, така че преместването на разсадните сандъчета може да се извършва ефективно. Следователно, съоръжението за многоетажно отглеждане на растения е подходящо за споменатия по-горе метод за многоетажно отглеждане на растения.
От описаното също така е ясно, че съоръжението за многоетажно отглеждане на растения за прилагане при метода за многоетажно отглеждане на растения съгласно настоящото изобретение е много удобно за автоматизиране, намалява необходимостта от ръчни операции и дава възможност за мащабно отглеждане на култури.
Въпреки, че настоящото изобретение е описано с предпочитаните му изпълнения, отнесени към съпътстващите фигури, то не се ограничава до предпочитаните изпълнения и специалистите в тази област могат да направят редица промени и модификации, без да се отдалечават от духа и обхвата на изобретението.

Claims (12)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за многоетажно отглеждане на растения, използващ съоръжение за многоетажно отглеждане на растения, притежаващо множество от разположени на различна висо чина етажи за поддържане на разсадни лехи, всяка от които разсадни лехи съдържа растения, засадени в поне една редица в надлъжна посока на разсадната леха, включващ разполагане на поне една разсадна леха върху всеки етаж за отглеждане на растенията, преместване на разсадните лехи по посока от по-горния етаж към по-долния след отглеждането им в разсадната леха на всеки един етаж в продължение на предварително определен период, еднакъв с планирания период на събиране на реколтата Н, при което разсадната леха, разположена на по-долния етаж се отстранява, след като растенията бъдат отгледани в продължение на планирания период на събиране на реколтата Н, поставяне върху освободения погорен етаж на нова разсадна леха, съдържаща растенията, отгледани в продължение на периода на поникване Р, и повтаряне на споменатите стъпки на преместване на разсадните лехи и поставяне на нова разсадна леха, характеризиращ се с това, че броят N (N = цяло число) на етажите на съоръжението за многоетажно отглеждане на растения е определен така, че да удовлетворява формулата Η х N < Т1, където Т1 представлява цялостният планиран период на отглеждане за един от етапите на посяване, подрязване и присаждане до завършване на събирането на реколтата, а Н представлява планираният период на събиране на реколтата, като периодът на отглеждане върху всеки един етаж е определен така, че да бъде еднакъв с планирания период на събиране на реколтата Н и че периодът за поникване Р, определен за един от етапите на посяване, подрязване или присаждане до поставянето на нова разсадна леха върху най-горния етаж, е определен така, че да удовлетворява формулата Р = Т1 - Н х N.
  2. 2. Метод за многоетажно отглеждане на растения съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съоръжението за многоетажно отглеждане на растения има два етажа и че разсадната леха се премества надолу от горния към долния етаж след отглеждане на растенията върху горния етаж до момента на ранно даване на плод при най-ранните и до обирането на плода от най-късните, след което растенията се отглеждат на по-ниския етаж до завършване на събирането на реколтата.
  3. 3. Метод за многоетажно отглеждане на растения съгласно претенция 1, характери зиращ се с това, че разсадната леха се премества надолу от горния към долния етаж, след като растенията достигнат етапа на отчупване на вегетативния връх и впоследствие същите се отглеждат на долния етаж до приключване събирането на реколтата.
  4. 4. Метод за многоетажно отглеждане на растения съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съоръжението за многоетажно отглеждане на растения съдържа три етажа и че разсадната леха се премества надолу от погорния на средния етаж, след като растенията на горния етаж бъдат отгледани до момента на ранно обособяване на цветна пъпка при найранните и до времето на ранно даване на плод при най-късните, и че лехата се премества надолу от средния върху долния етаж, след като растенията на средния етаж бъдат отгледани до етапа на ранно даване на плод при найранните и началото на събиране на реколтата при най-късните и впоследствие растенията се отглеждат на долния етаж до завършване на събирането на реколтата.
  5. 5. Метод за многоетажно отглеждане на растения съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че разсадната леха се премества надолу от по-горния на средния етаж, след като растенията на горния етаж бъдат отгледани до момента на ранно обособяване на цветна пъпка при най-ранните, и че лехата се премества надолу от средния върху долния етаж, след като растенията на средния етаж се развият до етапа на отчупване на вегетативния връх и впоследствие растенията се отглеждат на долния етаж до завършване на събирането на реколтата.
  6. 6. Метод за многоетажно отглеждане на растения съгласно всяка претенция от 4 до 7, характеризиращ се с това, че растенията се отглеждат или по метода на култивиране или по метода на направляване на развитието им в последователни фази на цъфтеж и даване на плод най-много в три различни участъка.
  7. 7. Метод за многоетажно отглеждане на растения съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отпадното количество от подадения хранителен разтвор, участващ предимно във вегетативния растеж, се събира и събраното дренирано количество се подава обратно към растенията, включвайки се главно в репродуктивния растеж.
  8. 8. Съоръжение за многоетажно отглеждане на растения (110), годно да крепи множе ство от разсадни сандъчета (130) на различна височина, като всяко разсадно сандъче (130) е с предварително определена дължина и съдържа растения, засадени в поне една редица в надлъжна посока, характеризиращо се с това, че съдържа:
    - окачващи прътовидни елементи (150) за поддържане на разсадните сандъчета посредством окачваща тел (140), която осигурява връзката им с разсадните сандъчета (130), като окачващите прътовидни елементи са подредени в надлъжна посока над разсадните сандъчета (130); и
    - носеща конструкция (120), която има конзоли (123) за закрепване на окачващите прътовидни елементи (150), монтирани на различна височина към отвесните стойки (121) така, че да бъдат перпендикулярни на хоризонталните страни на разсадните сандъчета (130).
  9. 9. Съоръжение за многоетажно отглеждане на растения (110) съгласно претенция 8, характеризиращо се с това, че носещата конструкция (120) включва прикрепващи сандъчетата елементи (122), монтирани към Стойките (121), за закрепване на съответния край на разсадното сандъче (130).
  10. 10. Съоръжение за многоетажно отглеждане на растения (110) съгласно претенция 8, характеризиращо се с това, че носещата конструкция (120) включва направляващите корди (160), чиито краища са свързани с окачващите прътовидни елементи (150), и които са спуснати към разсадните сандъчета (130) за насочване посоката на израстване на всяко растение.
  11. 11. Съоръжение за многоетажно отглеждане на растения (110) съгласно претенция 8, характеризиращо се с това, че допълнително включва:
    система за подаване на хранителен разтвор, състояща се от:
    - тръби за подаване на течност (126), доставящи хранителния разтвор в хранителната среда вътре в разсадните сандъчета (130), които тръби в единия си край имат входящи отвори (126а) за приемане на течността и малки отвори (126Ь) на външните си стени, и са монтирани вътре в разсадните сандъчета (130), надлъжно на разсадните сандъчета (130); и
    - тръби за доставяне на хранителния разтвор (125) в тръбите за подаване на течност (126), като краищата им са насочени челно към входящите отвори (126а) на тръбите за подаване на течност (126), без да са свързани физически с тях, и дренажната система, включваща: 5
    - дренажни изпускателни тръби (129), които са монтирани така, че да се издават навън от разсадните сандъчета (130); и
    - дренажни тръби (127), насочени челно към дренажните отточни тръби (129), без да 10 се свързват с тях.
  12. 12. Съоръжение за многоетажно отглеждане на растения (110) съгласно всяка претен ция от 8 до 11, характеризиращо се с това, че допълнително включва повдигащо разсадните сандъчета устройство (170), съдържащо захващащи сандъчетата устройства (171а), (17lb) и (171с), които могат да се придвижват към поне един от окачващите прътовидни елементи (150) и разсадните сандъчета (130) или да се отдалечават от тях и да захващат и преместват разсадните сандъчета (130) от горния прикрепващ елемент към долния.
BG100836A 1994-03-11 1996-09-10 Метод за многоетажно отглеждане на растения и използвано внего съоръжение за многоетажно отглеждане на растения BG62791B1 (bg)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP06654094A JP3316080B2 (ja) 1994-03-11 1994-03-11 植物栽培方法
JP33791294A JP3204863B2 (ja) 1994-12-27 1994-12-27 多段栽培装置
PCT/JP1995/000388 WO1995024119A1 (en) 1994-03-11 1995-03-09 Multistage plant culture method and multistage plant culture apparatus for use therein

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100836A BG100836A (bg) 1997-05-30
BG62791B1 true BG62791B1 (bg) 2000-08-31

Family

ID=26407732

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100836A BG62791B1 (bg) 1994-03-11 1996-09-10 Метод за многоетажно отглеждане на растения и използвано внего съоръжение за многоетажно отглеждане на растения

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5856190A (bg)
EP (1) EP0746194B1 (bg)
KR (1) KR100338865B1 (bg)
CN (1) CN1091570C (bg)
AU (1) AU682449B2 (bg)
BG (1) BG62791B1 (bg)
BR (1) BR9507025A (bg)
CA (1) CA2184180C (bg)
DE (1) DE69507689T2 (bg)
ES (1) ES2129811T3 (bg)
GR (1) GR3029709T3 (bg)
HU (1) HUT74821A (bg)
MA (1) MA23474A1 (bg)
NZ (1) NZ281720A (bg)
PL (1) PL316210A1 (bg)
RU (1) RU2141756C1 (bg)
WO (1) WO1995024119A1 (bg)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1016009C2 (nl) * 2000-08-24 2002-02-26 Wimpy S Trade & Finance B V Werkwijze en inrichting voor continu doortelen van oud en nieuw gewas.
WO2004084621A1 (es) * 2003-03-26 2004-10-07 New Growing Systems, S.L. Equipo de cultivo hidropónico para uso doméstico y/o docente
US6928772B2 (en) * 2003-09-02 2005-08-16 Lena Li Bai Method and apparatus for growing vine crops in a greenhouse
US20060112630A1 (en) * 2004-11-17 2006-06-01 Kimes Conrad P High efficiency automatic plant cloning system
US20060150497A1 (en) * 2004-12-20 2006-07-13 Kaprielian Craig L Method of hydroponic cultivation and components for use therewith
US7051476B1 (en) 2005-03-02 2006-05-30 Craul Donald R Plant bench for use in a greenhouse or nursery structure, and a greenhouse or nursery structure including the plant bench
EP1880597A1 (en) * 2006-07-20 2008-01-23 Rockwool International A/S Growth substrates, their production and their use
ES2359561B1 (es) * 2009-11-12 2012-02-01 New Growing Systems, S.L. Sistema automatizado para el cultivo hidropónico de vegetales.
US8731734B2 (en) * 2009-12-16 2014-05-20 Lufa Farms, Inc. Dynamic growing system
KR101263859B1 (ko) * 2010-08-06 2013-05-13 박영환 무인식물재배장치
KR101263552B1 (ko) 2010-09-10 2013-05-13 주식회사 엘지씨엔에스 식물 재배 장치 및 이를 사용하는 식물 재배 시스템
JP5734055B2 (ja) * 2011-03-31 2015-06-10 株式会社椿本チエイン 植物栽培装置
KR101277788B1 (ko) * 2011-05-26 2013-06-25 대한민국 다단식 이동 재배시스템용 반출장치
RU2494606C2 (ru) * 2011-10-25 2013-10-10 Борис Лаврович Макеев Высокая грядка
US9426949B1 (en) * 2011-11-21 2016-08-30 David A. Epstein Systems and apparatus for extracting and delivering nutrients from biomass for plant growth
SG11201403189UA (en) * 2011-12-13 2014-07-30 Podponics Llc Apparatus and method for optimizing delivery of nutrients in a hydroponics system
KR20140124801A (ko) * 2012-01-30 2014-10-27 버티컬 디자인스 엘티디. 자동화된 원예 및 영농을 위한 방법 및 장치
CN102783378A (zh) * 2012-07-26 2012-11-21 北京农业智能装备技术研究中心 工厂化电动多层立体育苗床架
ES2497265B1 (es) * 2013-03-21 2015-04-13 New Growing Systems, S.L. Sistema automatizado para el cultivo de vegetales, perfeccionado
TW201442621A (zh) 2013-03-28 2014-11-16 三菱化學控股股份有限公司 植物培育設備
CN103144952B (zh) * 2013-04-03 2015-05-27 洛阳佳嘉乐农业产品开发有限公司 用于食用菌种植的层转移装置
CN103155782B (zh) * 2013-04-08 2014-12-17 吴岳民 一种水旱混合立体式水稻种植方法
NL2010590C2 (en) * 2013-04-09 2014-10-13 Stichting Dienst Landbouwkundi Method for growing perennial fruit-bearing plants and arrangement comprising such plants.
CN103733975B (zh) * 2014-01-03 2015-02-04 浙江师范大学 一种适宜蓝莓组培苗快速生根的方法
KR101929102B1 (ko) * 2014-01-24 2018-12-13 후지쯔 가부시끼가이샤 수경 재배 시스템, 수경 재배 방법, 식물 재배 시스템 및 식물 재배 장치
KR101736494B1 (ko) 2014-06-23 2017-05-16 조미용 비닐하우스용 식물재배용기 받침고정대
CN104396719A (zh) * 2014-12-19 2015-03-11 北京市土肥工作站 一种高低架组合式栽培装置
US20180035625A1 (en) * 2015-04-15 2018-02-08 Ocado Innovation Limited Growing systems and methods
CN104996029A (zh) * 2015-07-02 2015-10-28 岳文智 一种种子培育用穴盘摆放架
US20180098513A1 (en) * 2016-10-06 2018-04-12 Brian Richie Designs Incorporated Growth Efficiency System
CN107646412B (zh) * 2017-10-20 2023-07-11 集力精质(天津)科技有限公司 办公场地用植株培养装置
CN107836243B (zh) * 2017-12-08 2023-05-05 广东工业大学 一种模块化绿植种植架
CN108401719B (zh) * 2018-02-08 2020-04-24 温州大学激光与光电智能制造研究院 黄瓜自动栽培系统
KR20180001485U (ko) 2018-04-20 2018-05-17 김현구 공중재배용 거터 받침장치
KR102359885B1 (ko) * 2018-10-30 2022-02-08 엠제이엔엔 엘엘씨 통제된 환경 농업 시스템용 재배 타워 프로세싱
CN112056154B (zh) * 2020-08-24 2022-07-22 广西民族师范学院 一种菌种种植盘及自动化加工设备
KR20220085325A (ko) 2020-12-15 2022-06-22 이현준 시스템 재배박스
CN113396733B (zh) * 2021-06-30 2022-07-19 西藏满登科技有限公司 一种用于盆栽植物的培养装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB502668A (en) * 1937-09-18 1939-03-20 Robert Edward Paton Balfour Improvements in or relating to apparatus for raising plants from seed
FR1271294A (fr) * 1960-08-26 1961-09-08 Installation pour la production de plantules germinatives pour l'alimentation humaine et animale
FR1491459A (fr) * 1966-06-28 1967-08-11 Procédé pour la culture des végétaux en étages superposés et dispositif selon ce procédé avec production à cycle continu
DE2455220A1 (de) * 1974-11-21 1976-05-26 Intermoos Ag Verfahren zur produktion von pflanzen
IT1155847B (it) * 1978-02-27 1987-01-28 Schmidt Maria Procedimento per la coltivazione a ciclo continuo di vegetali ed impianto verticale che realizza detto procedimento
GB2209452A (en) * 1987-09-04 1989-05-17 Charles Williamson Barclay Apparatus for and method of growing plants from seeds
CN2051439U (zh) * 1989-04-20 1990-01-24 山东农业大学 温室蔬菜无土多层自动供液裁培装置
CN1078092A (zh) * 1992-05-08 1993-11-10 单学林 全光照立体无土栽培架

Also Published As

Publication number Publication date
HU9602350D0 (en) 1996-11-28
BG100836A (bg) 1997-05-30
BR9507025A (pt) 1997-09-23
CN1143893A (zh) 1997-02-26
CA2184180C (en) 2005-08-09
HUT74821A (en) 1997-02-28
KR100338865B1 (ko) 2002-11-23
CN1091570C (zh) 2002-10-02
DE69507689D1 (de) 1999-03-18
EP0746194B1 (en) 1999-02-03
MX9604008A (es) 1997-12-31
MA23474A1 (fr) 1995-10-01
PL316210A1 (en) 1996-12-23
WO1995024119A1 (en) 1995-09-14
EP0746194A1 (en) 1996-12-11
RU2141756C1 (ru) 1999-11-27
KR970701493A (ko) 1997-04-12
ES2129811T3 (es) 1999-06-16
NZ281720A (en) 1997-04-24
CA2184180A1 (en) 1995-09-14
AU1862495A (en) 1995-09-25
DE69507689T2 (de) 1999-09-09
AU682449B2 (en) 1997-10-02
GR3029709T3 (en) 1999-06-30
US5856190A (en) 1999-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG62791B1 (bg) Метод за многоетажно отглеждане на растения и използвано внего съоръжение за многоетажно отглеждане на растения
RU96120152A (ru) Способ многоуровневого культивирования растений и устройство для многоуровневого культивирования растений для применения в нем
NZ196085A (en) Seedling pot:depending converging strips
JP3320707B2 (ja) 超高密度植物垂直ミスト水耕システム及び育成パネル
JP4979976B2 (ja) 植物栽培システム
JP6544745B2 (ja) 園芸作物の温室栽培方法およびその栽培装置
CA2413312C (en) Method, device and warehouse for cultivating crop plants and grafts thereof
JP2018085966A (ja) 育苗方法
JP3204863B2 (ja) 多段栽培装置
JPH07147857A (ja) 株間隔調整式移植装置およびその操作方法および栽培パネル
KR101766591B1 (ko) 딸기 육묘와 재배를 겸하는 딸기 고설재배장치에 사용되는 개별육묘포트
JP2019170386A (ja) 園芸作物の温室栽培方法およびその栽培装置
CN110521574B (zh) 便于残茬回收的藤蔓作物栽培装置及其使用方法
CN219478673U (zh) 一种鲜切花种植防倒伏设备
JPH0974908A (ja) 多段栽培装置
JP3316080B2 (ja) 植物栽培方法
US20240000028A1 (en) Growing tray system, method and farming system
JPH0799852A (ja) 株間隔調整式搬送栽培方法および装置および栽培パネル
MXPA96004008A (en) Method of cultivation of plants of multiple stages and an apparatus for the cultivation of plants of multiple stages to be used in
WO2023194755A1 (en) Transformable greenhouse system
JP4951381B2 (ja) 栽培装置
JP2013102738A (ja) トマトの一段密植栽培方法及び装置
JPH06169658A (ja) 多段式ベッド栽培装置
JPH04293435A (ja) 植物の立体式養液栽培装置、及びその栽培用育成容器