BG61293B1 - Device for automatic amplification adjustment withconsiderable dynamic range - Google Patents

Device for automatic amplification adjustment withconsiderable dynamic range Download PDF

Info

Publication number
BG61293B1
BG61293B1 BG97790A BG9779093A BG61293B1 BG 61293 B1 BG61293 B1 BG 61293B1 BG 97790 A BG97790 A BG 97790A BG 9779093 A BG9779093 A BG 9779093A BG 61293 B1 BG61293 B1 BG 61293B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
signal
input
output
gain
amplifier
Prior art date
Application number
BG97790A
Other languages
English (en)
Other versions
BG97790A (bg
Inventor
Charles E Wheatley
Derek N Punch
Original Assignee
Qualcomm Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24484540&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG61293(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Qualcomm Inc filed Critical Qualcomm Inc
Publication of BG97790A publication Critical patent/BG97790A/bg
Publication of BG61293B1 publication Critical patent/BG61293B1/bg

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03GCONTROL OF AMPLIFICATION
    • H03G3/00Gain control in amplifiers or frequency changers
    • H03G3/20Automatic control
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03GCONTROL OF AMPLIFICATION
    • H03G3/00Gain control in amplifiers or frequency changers
    • H03G3/20Automatic control
    • H03G3/30Automatic control in amplifiers having semiconductor devices
    • H03G3/3036Automatic control in amplifiers having semiconductor devices in high-frequency amplifiers or in frequency-changers
    • H03G3/3042Automatic control in amplifiers having semiconductor devices in high-frequency amplifiers or in frequency-changers in modulators, frequency-changers, transmitters or power amplifiers
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03GCONTROL OF AMPLIFICATION
    • H03G3/00Gain control in amplifiers or frequency changers
    • H03G3/20Automatic control
    • H03G3/30Automatic control in amplifiers having semiconductor devices
    • H03G3/3052Automatic control in amplifiers having semiconductor devices in bandpass amplifiers (H.F. or I.F.) or in frequency-changers used in a (super)heterodyne receiver
    • H03G3/3078Circuits generating control signals for digitally modulated signals

Landscapes

  • Control Of Amplification And Gain Control (AREA)
  • Tone Control, Compression And Expansion, Limiting Amplitude (AREA)
  • Circuits Of Receivers In General (AREA)
  • Reduction Or Emphasis Of Bandwidth Of Signals (AREA)
  • Control Of Eletrric Generators (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)

Description

Настоящото изобретение се отнася до устройство за автоматично регулиране на усилването, по-специално до ново, усъвършенствано устройство за автоматично регулиране на усилването с линейно регулиране на усилването с широк динамичен обхват.
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Устройства за автоматично регулиране на усилването се използват широко в усилвателите за управление на степента на усилване на сигналите, постъпващи за обработка. И в аналоговите усилватели и в цифровите усилватели се прилагат устройства за автоматично регулиране на усилването, като се използват различни методи. Обикновено при аналоговите усилватели се прилагат аналогови методи, докато при цифровите усилватели се работи с цифрови методи.
При аналоговите усилватели, като например при теснолентовите клетъчни радиотелефони, работещи с честотна модулация, мощността на приемания сигнал се регулира директно чрез ограничаването на нивото на сигнала. Обаче подобен метод не е приложим при цифровите усилватели поради факта, че ограничаването на нивото на сигнал, подложен на цифрова модулация, ще доведе до нарушаване на предаваната информация.
Обаче методите, прилагани при устройствата за автоматично регулиране на усилването в цифровите усилватели, са сравнително бавнодействащи, когато трябва да се регулира нивото на сигнала. Причината е насищането със сигнали за грешки, използвани за текущото регулиране на мощността. По тази причина цифровите методи притежават съществен недостатък неспособност за осигуряване на прецизно регулиране на мощността в среда, при която нивото на сигнала се променя със значителна скорост, • При цифровите особено при висок динамичен обхват.
усилватели обикновено се определя нивото на сигнала, после се преобразува получената стойност в цифрова величина, която след това се измерва
Величината, получена чрез подобно измерване, обикновено се сравнява с някаква предварително зададена стойност и се определя стойността на грешката, като всички величини се представят цифров вид. След това стойността на грешката се използва за регулиране на усилването на усилвателя по такъв начин, че се настройва нивото на сигнала според желаната изходна мощност
При системите с автоматично регулиране на усилването се осъществяват три функции: оценява се нивото на собствения изходен сигнал чрез детекция и изглаждане, сравнява се с опорен сигнал и усилването се регулира по такъв начин, че изходният и опорният сигнал да съвпадат.
При линейните системи с автоматично регулиране на усилването динамичният обхват зависи от нивото на входния обвиващ сигнал. При това колкото по-високо е нивото на входния сигнал, толкова побързо се връща системата към нивото на опорния сигнал.
При добавяне в системата за обратна връзка на логаритмичен усилвател експоненциален преобразувател се премахва зависимостта от нивото на обвивката на входния сигнал. Такава система е описана в патент на САЩ N
263 560.
Системата съдържа:
логаритмичен усилвател променливо усилване;
детектиращо средство за обвивка; средство за преобразуване на стойностите на обвивката в логаритмичен вид; средство за генериране на интегрален сигнал на грешката от логаритмичната стойност; и средство за преобразуване на сигнала на грешката в експоненциален вид и подаване на експоненциалния сигнал към усливателя с променливо усилване, при което се осъществява управление на усилването му.
Средството за генериране на сигнал на грешката се състои от суматор (на двата му входа се подават съответно обвиващият сигнал и логаритмичната стойност на опорен обвиващ сигнал) и интегрално средство с параметри на ниско^честотен филтър.
Тези функции могат да се изпълняват цифрово или аналогово, като аналоговото изпълнение има предимството, че дава по-голямо бързодействие.
Описаното по-горе решение преодолява зависимостта от нивото на сигнала, но чрез него не може да се управлява мощността на сигнал, без да има значение дали той широкоивичен или тесноивичен. Това е така, защото при използване на нелинейни управляващи сигнали ширината на работната честотна лента зависи от мощността на сигнала.
Затова е необходимо да се осигури такова устройство за автоматично регулиране на усилването, с което да могат да се
регулират мощностите както на широкоивични , така и на
тесноивични сигнали.
Поради това предмет на настоящото изобретение е
осигуряване на устройство за автоматично регулиране на
усилването, способно да регулира усилването както при теснолентови, така и при широколентови сигнали, като се поддържа нивото на сигнала спрямо предварително зададена постоянна стойност.
Друг предмет на настоящото изобретение е създаването на устройство за автоматично регулиране на усилването, способно да регулира предавателната мощност.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Настоящото изобретение представлява ново, усъвършенствано устройство за автоматично регулиране на усилването, при което се използват евтини аналогови схеми за измерването и управлението на мощността на приемания радиочестотен сигцал. При конкретните приложения, в които обработваният сигнал е или широколентов, като например при сигнали за многостранен кодиран достъп, съдържащи информация в цифров вид, или теснолентов, като например при честотно модулирани сигнали, съдържащи информация в аналогов вид, устройството, предмет на настоящото изобретение, може да осъществява необходимото регулиране на усилването.
Съгласно настоящото изобретение представено устройство за автоматично регулиране на усилването при значителен динамичен обхват
То съдържа усилвателно средство с променливо усилване; измервателно средство с индикатор за мощността на приетия сигнал, измерващо логаритмичната стойност на изходния сигнал от усилвателното средство; и интегриращо средство, осигуряващо управляващ сигнал за управляване на усилването на усилващото средство. Съгласно изобретението усилвателното средство с променливо усилване съдържа: компенсационно средство, приемащо управляващия сигнал и генериращо съответен компенсационен сигнал за регулиране на усилването на усилвателното средство. Входът на компенсационното средство е свързан с изхода на интегриращото средство, а изходът му - към входовете за управление на усилването на входно усилващо средство и на изходно усилващо средство. На втория вход на входното усилващо средство е подаден входният сигнал, а изходът му е свързан с входа на изходното усилващо средство през филтърно средство. Изходът на изходното усилващо средство е свързан със съответния вход на измервателното средство, което осигурява линеен измервателен сигнал в съответствие с измерената лог лмична мощност на изходния сигнал от усилвателното средство. Изходът му е свързан с първия вход на интегриращото средство, интегриращо разликата между измервателен сигнал и опорен сигнал, на чийто втори вход е подаден опорен сигнал, съответстващ на желаната мощност на изходния сигнал, а изходът му е свързан с входа на компенсационното средство.
Съгласно изобретението усилвателното средство, приемащо входния сигнал, е чувствително спрямо измененията на мощността на сигнала. То приема също и управляващ сигнал, като реагира на промените в нивото му, за да регулира усилването на входния сигнал. Нивото на усилване, измервано в децибели, линейна зависимост от нивото на управляващия сигнал. По този начин се създава съответстващ изходен сигнал.
Към усилвателното средство е свързано измервателно средство за измерване на мощността на входния сигнал в логаритмична скала и за създаване на съответни измервателни сигнали, линейно зависими от измененията на мощността на входния сигнал, отчитащи се в децибели. В устройството, предмет на настоящото изобретение, включено и интегриращо средство за приемане на измервателния сигнал и на стандартен или опорен сигнал, който съответства на желаната стойност на мощността на изходния сигнал. Средството за интегриране интегрира във времето разликата между измервателния сигнал и опорния сигнал, като генерира управляващ сигнал, съответстващ на резултата от интегрирането.
Особеностите, целите и предимствата на настоящото изобретение могат да бъдат пояснени с помощта на даденото подолу подробно описание, като се разглежда заедно с приложените чертежи. Означенията на елементите в тези чертежи се използват навсякъде в описанието на настоящия патент.
КРАТКО ОПИСАНИЕ НА ФИГУРИТЕ
На фиг.1 е показана блок-схема, илюсрираща примерно приложение на елементите на устройството с автоматично регулиране на усилването съгласно настоящото изобретение; и
На фиг.2 и на фиг.З е показано схематично примерно изпълнение на устройството с автоматично регулиране на усилването от фиг.1 съгласно изобретението.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
При цифровите приемници, като например използваните в мобилните клетъчни телефони с многостранен кодиран достъп (Code Division Multiple Access - CDMA), е необходимо да се ограничава мощността на приемания сигнал, за да се гарантира качествено обработване на приемания сигнал. При клетъчното изпълнение цифровият приемник може да приема сигнал, чиято мощност се променя с висока скорост в значителен диапазон. За да се обработват качествено цифровите данни, съдържащи се в приемания сигнал, трябва да се ограничи мощността на сигнала. Съответно се предлага устройство за автоматично регулиране на усилването (АРУ) към цифров приемник, което може да ограничава мощността на приемания сигнал при този вариант на изпълнение.
На фиг.1 е показана блок-схема за примерно приложение на устройството за автоматично регулиране на усилването съгласно настоящото изобретение, В случая това устройство е монтирано към приемо-предавателя на CDMA-мобилен клетъчен телефон 10. Вижда се, че телефонният апарат 10 може да бъде само от типа CDMA-съвместим или с двоен режим - CDMAсъвместим и стандартен режим с честотна модулация. Устройството за автоматично регулиране на усилването съгласно настоящото изобретрение е в състояние да ограничава мощността както на широколентови сигнали за многостранен кодиран достъп, така и на теснолентови честотно модулирани сигнали. Схемната съвместимост за работа с широколентови и теснолентови сигнали осигурява снижаване на стойността, икономия на елементи и ограничаване на консумацията на приемника.
, Телефонният апарат включва антена 12 за приемане на радиохчестотно модулирани сигнали, включително CDMAсигнали или сигнали с честотна модулация, излъчвани от базисна станция, предназначени за приемане и обработване от мобилния телефонен апарат 10.
Антената 12 подава приетия сигнал към антенен превключвател или дуплексер 14, който подава сигнала на приемника в телефонния апарат 10. Антенният превключвател може да приема CDMAсигнали или сигнали с честотна модулация от предавателя в телефонния апарат 10 към антената за излъчване на сигнали към базовата станция.
Приетият сигнал се насочва от изхода на антенния превключвател 14 към честотен преобразувател
16, в който радиочестотният сигнал се преобразува в сигнал с по-ниска междинна честота, като се стеснява честотният обхват.
Сигналът с междинна честота от изхода на честотния преобразувател 16 се подава на входа на усилвател
18, работещ с междинна честота и автоматично регулиране на усилването.
Сигналът с междинна честота се усилва до желаното ниво, което се определя от управляващия сигнал за автоматично регулиране на усилването, който също постъпва в усилвателя 18. Усилвателят 18 може да регулира линейно, в зависимост от управляващия сигнал за автоматично регулиране на усилването, степента на усилването в децибели в рамките на широк динамичен обхват, например над 80 децибела. За предпочитане е усилвателят 18 да бъде реализиран съгласно описанието, дадено в Патентна заявка на САЩ, озаглавена Усилвател с линейно управление 'на усилването, №07/598845 от 15.10.1990Г. на същия заявител.
Сигналът с регулирано ниво и междинна честота се насочва от изхода на усилвателя 18 към втори честотен 8 преобразувател 20, който понижава допълнително честотата и осигурява съответно необходимия за потребителя базисен сигн*ал. При варианта, показан на фиг.1, базисният сигнал при режим с многостранен кодиран достъп е с цифрово кодиране на данните с I-Q импулси, които след това се подлагат на демодулация и корелация. При използването на приемника в двоен режим честотният преобразувател 20 се използва едновременно за понижаване на честотата и за демодулиране на честотно модулираните сигнали, за да се получи на изхода сигнал с честота в границите на звуковия обхват.
Честотният преобразувател 20 може също и да измерва мощността на сигнала, получен от телефонния апарат 10, и да генерира индикиращ сигнал, съответстващ на мощността на приемания входен сигнал. Този индикиращ сигнал се подава на входа на интегратора 22 заедно с опорен индикиращ сигнал. Опорният индикиращ сигнал се генерира от контролер, който не е показан на блок-схемата, и който съответства на желаното ниво на мощността на сигнала с междинна честота, получаван от изхода на усилвателя 18. Интеграторът 22 генерира сигнал за автоматично регулиране на усилването, който се подава към входа на усилвателя 18, за да се осъществи регулирането на усилването.
Възможно е честотният преобразувател 20 да работи и при аналогово управление на усилването на цифрови сигнали, насложени върху носещия сигнал, за разлика от методите, стандартно използвани при цифровите приемници. По-специално, честотният преобразувател 20 извършва аналогово измерване на мощността на приетия радиочестотен сигнал и осигурява съответния индикиращ сигнал. Индикиращият сигнал се променя линейно в зависимост от мощността, изг , логаритмичната скала. Този способ на аналогово измерване се използва за управление на мощността на приетия широколентов сигнал по такъв начин, че мощността на сигнала след цифровата обработка да е постоянна. Аналогично, когато приеманият < сигнал е теснолентов, мощността също се поддържа според някаква постоянна стойност.
Интеграторът 22 приема индикиращия сигнал от честотния преобразувател 20 заедно с опорен индикиращ сигнал. За да се гарантира точно регулиране на мощността на сигнала, необходимо е да се елиминира грешката, т.е. разликата между индикиращия сигнал, използван като мярка за стойността на мощността на сигнала, и опорния индикиращ сигнал, използван като показател за желаната мощност на сигнала. Интеграторът 22 се използва за тази цел в схемата на устройството за автоматично регулиране на усилването, като намалява грешката до нула. Например, ако усилването на сигнала е прекалено голямо, индикиращият сигнал също ще бъде със сравнително високо ниво спрямо опорния индикиращ сигнал. Сигналът на изхода на интегратора 22 ще продължи да нараства, докато не се изравнят двата сигнала на входа на интегратора индикиращия сигнал и опорния индикиращ сигнал, което ще доведе до намаляване на усилването на усилвателя 18.
Трябва да се подчертае, че измерване с помощта на индикиращ сигнал, зависим от мощността на работния сигнал, може да се извършва в различни участъци от веригата за обработване на приемания сигнал. Въпреки че това измерване е илюстрирано на фиг.1 като извършващо се в честотния преобразувател 20 при междинна честота, измерването може да бъде извършвано и в честотния преобразувател 16 или в някоя друга точка от веригата за обработване на сигнала, както при междинни честоти, така и при радиочестоти.
Използването на аналогови методи при регулиране на мощността на широколентови сигнали осигурява икономия на елементите, необходими за телефонни апарати, работещи в двоен режим. Както беше споменато по-горе, при телефонни апарати, работещи в двоен режим, мощността на широколентовите и на теснолентовите сигнали трябва да се регулира както при работа със сигнали с кодиране за многостранен достъп, така и за честотно модулирани сигнали. При прилагане на аналогови методи за регулиране на мощността на сигнала може да се използват едни и същи технически решения както за широколентовите, така и за теснолентовите сигнали.
Методът за аналогово регулиране на мощността осигурява по-бързо реагиране на измененията на мощността на сигнала в сравнение с конвенционалните методи за цифрово регулиране на мощността. При използване на аналогови методи за управление на мощността на широколентов сигнал, съдържащ цифрови данни, мощността на сигнала може да се регулира по-бързо, отколкото чрез използване на стандартни цифрови методи за управление на мощността.. Примерният вариант на изпълнение на устройството за автоматично регулиране на усилването съгласно настоящото изобретение, не ограничава динамичните грешки по такъв начин, че- да се постигне достатъчно бързодействено регулиране на усилването при обхват 100 децибела.
Освен това, при разглеждания вариант, при който се използва верига за линейно регулиране и измерване, с линейна зависимост спрямо напрежението, съответно децибелите, работната честотна лента не зависи от мощността на сигнала. Ширината на работната честотна лента се поддържа с постоянна, тъй като усилването на всеки елемент от схемата е постоянно при широк диапазон на изменения на сигнала.
Регулира се също предавателната мощност в давателя, монтиран към телефонния апарат 10. Отново се използва сигнал за автоматично регулиране на усилването, за да се осъществява незабавно регулиране на предавателната мощтност. Сигналът за автоматично регулиране на усилването се подава от контролера към предавателя, заедно с различни други управляващи сигнали. При използването на сигнала за автоматично регулиране на усилването за настройка и на предавателната мощност, се регулира усилването на предавателя според усилването на приемника, така че усилването на предавателя да следва измененията в усилването на приемника.
При предаването на комуникационни сигнали, кодирани за многостранен достъп, от телефонния апарат 10 към базисната станция, предавателят в телефонния апарат 10 се захранва с базисния сигнал, който обикновено съдържа цифрово кодиране на данните с I-Q импулси, предавани при единичен режим на работа на телефонния апарат. При двоен режим на работа като базисни сигнали се използват I-Q импулси или честотно-модулирани сигнали, подавани на входа на повишаващия честотен преобразувател 26, в който тези базисни сигнали се преобразуват в сигнали с по-висока честота и се използват понататък като сигнали с междинна честота. След това сигналите с междинна честота се усилват в усилвателя 28 до ниво,
определено от сигнала за автоматично регулиране на
усилването чрез логическа схема 24.
Усилените сигнали с междинна честота се подават към
честотния преобразувател 30, където се преобразува тяхната честота в по-висок честотен диапазон, за да се използват след това като радиочестотни сигнали. Честотният преобразувател 30, използван за повишаване на междинната честота, включва също и усилвател и приема сигналите от логическата схема за автоматично регулиране на усилването 24, за да се управлява усилването на радиочестотните сигнали на изхода на преобразувателя 30. Радиочестотните сигнали след това се подават към антенния превключвател 14, който подава сигналите към антената 12 за излъчване.
Трябва да се отбележи, че използването на един и същ сигнал за автоматично регулиране на усилването и за управление на усилването на приемника преди междинночестотния преобразувател 28 подобрява работата на телефонния апарат. Прилагането на сигнала за автоматично регулиране на усилването на предавателя позволява усилването на предавателя да бъде синхронизирано спрямо усилването на приемника. Например, ако нарастне мощността на приемания сигнал, ще бъде необходима по-малка мощност на предавания сигнал, за да се поддържа комуникацията между телефонния апарат и базисната станция. Съответно усилването на предавателя намалява, ако устройството за автоматично регулиране на усилването подава сигнал за намаляване на усилването на приетия сигнал.
На фиг. 2А и 2В е илюстриран по-подробно примерният вариант на показаното на фиг.1 устройство за автоматично регулиране на усилването съгласно настоящото изобретение, включено към приемника на телефонния апарат 10. На фиг. 2А и 2В в частност са изобразени усилвателят 18, междинночестотният преобразувател 20 и интеграторът 22, като главни елементи на схемата на устройството за автоматично регулиране на усилването.
Съгласно фиг.2А интеграторът 22 съдържа операционен усилвател 100, притежаващ такава обратна връзка, че операционният усилвател 100 работи като интегратор. В частност, на инвертиращия вход на операционния усилвател 100 през резистор 102 се подава опорният индикиращ сигнал. Към неинвертиращия вход на операционния усилвател 10 заземен през резистор 104,се подава изходният индикиращ сигнал, който се описва подробно по-долу. Изходът и инвертиращият вход на операционния усилвател 100 са свързани през кондензатора 100. Интещраторът 22 създава изходно напрежение, пропорционално на произведението от амплитудата и продължителността на сигнала, от разликата между опорния индикиращ сигнал и изходния индикиращ сигнал. Опорният индикиращ сигнал е показател за желаната мощност на сигнала, докато изходният индикиращ сигнал е показател за измерената мощност на сигнала. Изходният сигнал от операционния усилвател 100 представлява некомпенсиран сигнал за автоматично регулиране на усилването и се подава на входа на междинночестотния усилвател 18,
Междинночестотният усилвател 18 съдържа компенсационна схема 110, усилвателно стъпало 130, филтър 160 и усилвателно стъпало 170. Компенсиращата схема 110 приема сигнала за автоматично регулиране на усилването, в резултат на което се създава компенсационен сигнал, който компенсира нелинейните изменения при регулиране на усилването в динамичния обхват на усилвателните стъпала 130 и 170. Компенсиращият сигнал се подава от изхода на компенсационната схема 110 към двете усилвателни стъпала 130 и 170.
Усилвателното стъпало 130 приема и. усилва входния междинночестотен сигнал до ниво на усилване, определено от компенсационния сигнал. След това усиленият междинночестотен сигнал се подава към филтъра 160, където се подлага на лентово филтриране и се подава към усилвателното стъпало 170. То приема усиления и филтриран междинночестотен сигнал, като го усилва с усилване, определяно от компенсационния сигнал. След това усиленият междинночестотен сигнал се подава от изхода на усилвателното стъпало 170 към следващите стъпала за по-нататъшна обработка.
Компенсиращата схема 110 съдържа операционен усилвател
112, чийто инвертиращ вход приема през съпротивлението 114 сигнала за автоматично регулиране на усилването. Този вход е свързан и към изхода на операционния усилвател 112 през верига за нелинейна обратна връзка, съдържаща последователно свързаните резистор 116 и диода 118, които са паралелно
свързани с варистора 120.
операционния усилвател 112 се
или преднапрежение през Диода
захранващото напрежение -VCC.
обикновено са с еднакво съпро
докато варисторът 120 може
Неинвертиращият вход на захранва с опорно напрежение 122 и през резистора 124 от Резисторите 114, 116 и 124 ивление, например 10 килоома, да бъде с много по-голямо съпротивление, например 50 килоома.
При действието на компенсационната схема напрежението на компенсационния сигнал е преднапрежението на неинвертиращия вход на
110, когато по-ниско от операционния усилвател 112, първият участък от кривата на усилването на операционния усилвател 112 се определя от паралелно свързаните резистор 116, варистор 120, както и от входния резистор 114 ((R116 J! R120) / R114). Когато напрежението на компенсационния сигнал, определян от сигнала за автоматично регулиране на усилването, е по-високо от преднапрежението, стойността на варистора 120 и на входния резистор 114 (R120 / R114) определя втора, различна крива на усилването на операционния усилвател 112. Освен това е за предпочитане диодите 118 и 122 да бъдат от еднакъв тип, за да се постигне еднаква промяна на техните параметри под влияние на температурата. При друго изпълнение диодът 122 може да се замени с термохчувствителен елемент, например термистор. Ясно е, че преднапрежението на неинвертиращия вход на операционния усилвател 112, може да бъде с различно ниво и де се създава по много различни начини, добре известни в техниката.
Компенсиращият сигнал, генериран от компенсационната схема 110, представлява изходният сигнал на операционния усилвател 112 към двете усилвателни стъпала 130 и 170. Усилвателното стъпало 130 обикновено съдържа двугейтов полеви транзистор 132, единият гейт на който G1 е свързан през резистор 134 към изхода на операционния усилвател 112, а през кондензатор 136 е заземен. Другият гейт G2 на полевия транзистор 132 приема входния междинночестотен сигнал през променливия кондензатор 138 и се заземява през паралелно свързаните резистор 140, променлив кондензатор 142 и индуктивност 144. Сорсът S на полевия транзистор 132 също се заземява през паралелно свързаните резистор 146 и кондензатор
148. Дрейнът на полевия транзистор 132 се свързва към захранващото напрежение +VCC през паралелно свързаните резистор 150 и индуктивната бобина
152, които също са заземени през променливия кондензатор 154. Дрейнът на полевия транзистор 132 е свързан към входа на филтър 160, който в предпочитания вариант на настоящото изобретение е лентов ПАВ (Повърхностна Акустична Вълна) филтър. ПАВ филтърът 160 за
предпочитане има централна честота 70 MHz и ширина на
честотната лента 1.25 MHz.
Напрежението на гейта (G1) се определя от изхода на
операционния усилвател 112 и управия ва нивото на усилването
на полевия транзистор 132. Входният междинночестотен сигнал се усилва с усилване, определено от полевия транзистор 132, като изходното напрежение се създава на изводите на входния преобразувател на лентовия филтър 160 ( непоказан на фиг.2А). Паралелно свързаните резистор 150 и индуктивна бобина 152 са с така подбрани параметри, че импедансът на цялата верига, заедно с изходния импеданс на полевия транзистор 132 откъм дрейна (D) да може да уравновесява пълното съпротивление на захранващия източник от страната на лентовия филтър 160.
Чрез следната формула може да се покаже, че общите внесени загуби на целия ПАВ лентов филтър, при използване на съгласуващи схеми, са приблизително равни на:
• 2GaGs '2
IL . ·--------; (1) , (Ga+Gs)2 ] където: Ga е реалната част на акустичната проводимост; и
Gs е реалната част на проводимостта на източника и на товара.
Може също така да се покаже, че тройният преходен коефициент на пълния филтър се определя чрез формулата:
! 2GaGs J 2 J Ga2 ! 2
TTR = ;--------: . :---------: (2) ;(Ga+Gs)2; ;(Ga+Gs)2 J
Като се използват зависимостите от уравненията (1) и (2), може да се изчисли, че при троен преходен равен на 30 децибела спрямо основния сигнал, ще стойност 12 децибела за внесените загуби.
Усилвателното стъпало 170 се конструира по коефициент, се постигне такъв начин, че да наподобява усилвателното стъпало 130. Усилвателното стъпало 170 съдържа двугейтов полеви транзистор 172, за предпочитане както полеви транзистор 132, при който единият гейт (G1) е свързан през резистор 174 към изхода на операционния усилвател 112, а през кондензатор
176 е заземен.
Другият гейт (G2) на полевия транзистор 172 е свързан към изхода на ПАВ филтъра
160, за приемане на филтрирания и усилен междинночестотен сигнал от изхода на филтъра, и е заземен през паралелно свързаните резистор
180, променлив кондензатор 182 и индуктивната бобина 184.
Сорсът (S) на полевия транзистор 172 също е заземен през паралелно свързаните резистор 186 и кондензатор 188.
Дрейнът (D) на полевия транзистор
172 е свързан към източника на захранващото напрежение +VCC чрез паралелно свързаните резцстор 190 и индуктивна бобина 192, като е заземен през променлив кондензатор 194.
Изходът сигнал от полевия транзистор 172 минава през променлив кондензатор
196, свързан с дрейна (D) на полевия транзистор 172.
Напрежението на гейта (G1), определяно от изходния сигнал на операционния усилвател 112, също регулира нивото на усилване на полевия транзистор
172.
Междинночестотният изходен сигнал от ПАВ филтъра 160 се усилва до ниво на усилване, предварително определено от полевия транзистор 172, като изходното напрежение се прилага към изводите на променливия кондензатор 196. Паралелно свързаните резистор 180 и индуктивна бобина 182 са с такива параметри, че заедно с входния импеданс на полевия транзистор 172, отчетен на гейта (G2), импедансът на тази схема осигурява необходимия товар за изходния импеданс на ПАВ филтъра 160.
Междинночестотният изходен сигнал от усилвателя 170 се подава на входа на понижаващия честотен преобразувател 20. На фиг.1В са показани по-подробно части от този понижаващ честотен преобразувател 20. Междинночестотният сигнал се подава на входа на смесителна FM IF (FM - честотна модулация, IF - междинна честота) система 200 през балансирана входна схема, съдържаща кондензатори 202, 204 и 206 и променлива индуктивност 208. Системата 200 в предпочитания вариант на изпълнение на настоящото изобретение е монолитна FM IF система с ниска мощност, работеща с висока точност, включваща смесител/генератор, два броя усилватели за ограничаване на междинните честоти, квадратичен детектор, заглушаващо звено, индикатор за мощността на приемания сигнал по логаритмичната скала и регулатор на напрежението. Подобна схема може да бъде закупена по каталожен No от Signetics Corporation, Sunvyvale, Калифорния, САЩ.
1 Входният междинночестотен сигнал се подава през балансирана входна схема към двата входа на смесител 210. На третия вход на схемата се приема междинночестотен опорен сигнал с по-ниска честота от генератор 212 през драйвър 214. Смесителят 210 смесва работния междинночестотен сигнал с опорния междинночестотен сигнал, за да се получи междинночестотен сигнал с по-ниска честота, който се подава към филтъра 216. Филтърът 216 е лентов, обикновено кристален, предназначен да отстранява честотите извън работната му лента. Филтрираният междинночестотен сигнал от изхода на ' филтъра 216 се подава на входа на междинночестотен усилвател !
218.
Усилвателят 218 включва декуплираща или развързваща схема, съдържаща кондензатори 220 и 222, подбрани по такъв ί
начин, че да се постига необходимото развързване на междинните честоти. Усилвателят 218 усилва междинночестотния i сигнал и генерира усилен междинночестотен сигнал на изхода ί | през съпротивление 224 към филтър 226. Филтърът 226 също е | лентов филтър, също обикновено кристален, предназначен да ί отстранява честотите извън работната му лента. Филтрираният
I междинночестотен сигнал от изхода на филтъра 226 се подава на ! входа на междинночестотен усилвател 234.
Филтрираният междинночестотен сигнал от изхода на филтъра 226 се подава също на входа на схема за цифрова обработка на сигнала ( непоказана на фигурите) за демодулация и корелация на I-импулси и Q-импулси, използвани за цифрово кодиране на данните в междинночестотните сигнали при работа в режим с кодиране за многостранен достъп. Освен това .однш. сигнал от филтъра може да се смесва с нискочестотен сигнал и филтрира (това се извършва от компоненти на понижаващия честотен преобразувател 20, непоказани на фигурите), за да се получи базисният сигнал за цифрова обработка.
Усилвателят 218 също подава усилен междинночестотен сигнал към индикатора 228 за измерване на мощността на приемания сигнал по логаритмичната скала, при което се измерва мощността на междинночестотния сигнал в диапазон, надхвърлящ 90 децибела. Индикаторът 228 създава на изхода си линеен сигнал, в зависимост от измерената мощност на приемания сигнал (по логаритмичната скала). Изходът на индикатора 228 е свързан към неинвертиращия вход на операционния усилвател 100 в интегратора 22 и е заземен през паралелно свързаните резистор 230 и кондензатор 232. По този начин изходният сигнал на индикатора 228 се подава към интегратора 22, където, както беше отбелязано по-горе, се генерира сигналат за автоматично регулиране на усилването.
Когато телефонният апарат 10 работи в режим на честотна модулация, при телефонни апарати с двоен режим на работа сигналът на изхода на филтъра 226 се обработва по-нататък като честотномодулиран сигнал, а не като цифров сигнал. Сигналът от изхода на филтъра-226 също се свързва към входа на междинно^-честотния усилвател 234.
Филтрите 216 и 226 трябва да бъдат широколентови, за да се елиминират честотите извън допустимата честотна лента при работа в режим на кодиран многостранен достъп. Когато телефонният апарат 10 работи в режим на честотна модулация се изисква допълнително филтриране. Затова към основните филтри трябва да бъдат добавени допълнителни филтри ( «непоказани на фигурите), от теснолентов тип, настроени според желания радиочестотен канал, избран за свързване на конкретния телефонен апарат в режим на честотна модулация. Освен това допълнителните филтри трябва да бъдат подбирани и с оглед на изискванията за работа на телефонния апарат 10 в режим на честотна модулация. Тези допълнителни филтри могат да бъдат включени в схема за допълнително филтриране към основните филтри 216 и 226 или да се изключат от схемата основните филтри 216 и 226, ако се предвидят подходящо подбрани допълнителни филтри.
Усилвателят 234 също съдържа декуплираща или развързваща схема, съставена от кондензатори 236 и 238, които осигуряват подходящо декуплиране на междинната честота. Усилвателят 234 усилва междинночестотния сигнал и го подава към дефазиращия на 90’ детектор (квадратичен детектор) 240. Другият изход на усилвателя 234 е свързан към квадратичен детектор 240 и е променливотоково свързан към схема за дефазиране на 90‘, състояща се от кондензатори 242, 244, 246 и индуктор 248. Изходът от дефазиращия на 90’ детектор 240 е свързан към паралелно свързаните резистор 250 и кондензатор 252 като аудио^-сигнал, означаван като незаглушен акустичен сигнал.
Квадратичният детектор 240 е свързан също и към превключвател' за режима на заглушаване 254. Този превключвател има също вход за приемане на управляващия сигнал, който определя дали да се. заглушава или не изходния акустичен сигнал. Изходът на превключвателя 254 е свързан към паралелно свързаните резистор 256 и кондензатор 258 като аудио^сигнал.
От фиг.2А и 2В се вижда, че може да се използват аналогови схеми за автоматично регулиране на усилването при обработка на аналогови (честотно модулирани) сигнали, така и на цифрови (CDMA) сигнали. Подобна схемна реализация елиминира необходимостта от монтиране както на аналогови, така и на цифрови схеми за обработка на сигналите при система с двоен режим. Освен това използването на аналогови методи за управление на усилването на цифрови сигнали осигурява побързо регулиране на усилването, отколкото стандартните методи.
Схемното решение, разглеждано в настоящото изобретение, осигурява евтина реализация, с ниска консумация, на устройство за автоматично регулиране на усилването при различни конструкции. Отличаващото се с точно измерване на мощността на сигнала и линейно регулиране на усилването при сравнително широка честотна лента, обикновено повече от 80dB, схемното решение е особено приложимо към
CDMAклетъчни устройства, където управлението на усилването е критичен елемент. Предимствата на настоящото изобретение позволяват да се превъзмогнат редица от недостатъците на другите методи за регулиране на усилването, особено относно клетъчните телефонни апарати.
Представеното описание на предпочитаните изпълнения на настоящото изобретение може да се използва от всеки специалист в тази област на техниката. За специалистите са очевидни различни модификации на тези изпълнения, а общите принципи, определени тук, могат да се използват за други приложения, без да се изискват изобретателски способности. Затова настоящото изобретение не се ограничава до вариантите, показани тук, а трябва да бъде разглеждано в най-широк обхват с оглед на принципите и новостите, включени в него.

Claims (11)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ:
    1. Устройство за автоматично регулиране на усилването с широк динамичен обхват, съдържащо:
    усилвателно средство с променливо усилване; измервателно средство с индикатор за мощността на приетия сигнал, измерващо логаритмичната стойност на изходния сигнал от усилвателното средство; и интегриращо средство, осигуряващо управляващ сигнал за управляване на усилването на усилващото средство, характеризиращо се с това, че усилвателното средство с променливо усилване съдържа: компенсационно средство (110), приемащо управляващия сигнал и генериращо съответен компенсационен сигнал за регулиране на усилването на усилвателното средство (18), като входът на компенсационното средство (110) е свързан с изхода на интегриращото средство (22), а изходът му - към входовете за управление на усилването на входно усилващо средство (130) и на изходно усилващо средство (170); като на втория вход на входното усилващо средство (130) е подаден входният сигнал, а изходът му е свързан с входа на изходното усилващо средство (170) през филтърно средство (160); а изходът на изходното усилващо средство (170) е свързан със съответния вход на измервателното средство (20), което е от вида осигуряващо линеен измервателен сигнал в съответствие с измерената логаритмична мощност на изходния сигнал от усилвателното средство (18), като изходът му е свързан с първия вход на интегриращото средство (22), интегриращо разликата между измервателен сигнал и опорен сигнал, на чийто втори вход е подаден опорен сигнал, съответстващ на желаната мощност на изходния сигнал, а изходът му е свързан с входа на компенсационното средство (110).
  2. 2. Устройство за автоматично регулиране на усилването съгласно претенция характеризиращо се с това, че първият (130,) и вторият (170) усилвател съдържат усилватели с двугейтови полеви транзистори (132, 172) с първи (G1) и втори (G2) гейт и дрейн (D), като първите гейтове (G1) представляват входовете за управление на усилването на първия (130) и втория (170) усилвател ; вторите гейтове (G2) представляват входовете за сигнал на първия (130) и втория (170) усилвател ; а дрейновете (D) формират изходите на първия (130) и на втория (170) усилвател.
  3. 3.
    Устройство за автоматично регулиране на усилването съгласно претенция характеризиращо се с това, че филтърното средство (160) съдържа лентов филтър.
  4. 4.
    Устройство за автоматично регулиране на усилването съгласно претенция 3, характеризиращо се с това, че лентовият филтър съдържа ПАВ филтър (филтър с повърхностна акустична вълна).
  5. 5. Устройство за автоматично регулиране на усилването съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че измервателното средство (20) съдържа индикатор на мощността на приетия сигнал (228) с вход, свързан към усилвателното средство (18) и изход, свързан с интегриращото средство (22).
  6. 6. Устройство за автоматично регулиране на усилването съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че интегриращото средство (22) съдържа втори операционен усилвател (100) с неинвертиращ вход, свързан с изхода на индикатора (228) за мощност на сигнала, инвертиращ вход за опорния сигнал и изход, свързан с входа на компенсационното средство (flO), като между изхода и инвертиращия вход на операционния усилвател (100) е включена схема за капацитивна обратна връзка.
  7. 7. Устройство за автоматично регулиране на усилването съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че компенсационната схема (110) съдържа първи операционен усилвател (112) с неинвертиращ вход, приемащ опорно напрежение, инвертиращ вход, свързан с изхода на интегратора (22), и изход, свързан с първите гейтове (G1, G2) на първия (130) и на втория (170) усилвател ; като между изхода и инвертиращия вход на първия операционен усилвател (112) е свързана схема за нелинейна обратна връзка.
  8. 8. Метод за осигуряване на автоматично регулиране на усилването с широк динамичен обхват, включващ следните етапи:
    усилване на входния сигнал;
    измерване в логаритмична скала на мощността на усиления входен сигнал;
    осигуряване на измервателен сигнал в съответствие с измерената мощност на усиления входен сигнал;
    интегриране на разликата между измервателния сигнал и опорен сигнал; и генериране на управляващ сигнал в съответствие с резултата от интегрирането на разликата между измервателния и опорния сигнал, характеризиращ се с това, че съдържа и етап на компенсиране на управляващия сигнал спрямо предварително определени компенсационни параметри, при което се осигурява компенсиран управляващ сигнал; а етапът на усилване на входния сигнал се състои от следните стъпки:
    усилване на входния сигнал до първо ниво на усилване, определено от компенсирания управляващ сигнал, при което се получава първоначално усилен сигнал;
    филтриране на първоначално усиления сигнал;
    усилване на филтрирания първоначално усилен сигнал до второ ниво на усилване, определено от компенсирания управляващ сигнал; и , осигуряване на изходен сигнал, съответстващ на усиления до второ ниво на усилване филтриран сигнал.
  9. 9. Метод съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че измервателният сигнал е линеен сигнал, съответстващ на измерената в логаритмична скала мощност на изходния сигнал.
  10. 10. Метод съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че компенсационните параметри са параметри на усилване.
  11. 11. Метод съгласно претенция 8, характеризиращ се с това, че етапът на филтриране включва лентово филтриране на първоначално усиления сигнал.
BG97790A 1990-11-30 1993-05-27 Device for automatic amplification adjustment withconsiderable dynamic range BG61293B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/620,092 US5107225A (en) 1990-11-30 1990-11-30 High dynamic range closed loop automatic gain control circuit
PCT/US1991/008962 WO1992010028A1 (en) 1990-11-30 1991-11-27 High dynamic range closed loop automatic gain control circuit

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97790A BG97790A (bg) 1994-04-29
BG61293B1 true BG61293B1 (en) 1997-04-30

Family

ID=24484540

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG97790A BG61293B1 (en) 1990-11-30 1993-05-27 Device for automatic amplification adjustment withconsiderable dynamic range

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5107225A (bg)
EP (1) EP0559840B1 (bg)
JP (1) JP3280022B2 (bg)
KR (1) KR100190976B1 (bg)
AT (1) ATE178437T1 (bg)
AU (1) AU652807B2 (bg)
BG (1) BG61293B1 (bg)
BR (1) BR9107139A (bg)
CA (1) CA2093638C (bg)
DE (1) DE69131074T2 (bg)
DK (1) DK0559840T3 (bg)
ES (1) ES2129445T3 (bg)
FI (1) FI114762B (bg)
GR (1) GR3030105T3 (bg)
HK (1) HK1014809A1 (bg)
HU (1) HU214918B (bg)
MX (1) MX9102309A (bg)
NO (1) NO306840B1 (bg)
RO (1) RO113696B1 (bg)
TW (1) TW216471B (bg)
WO (1) WO1992010028A1 (bg)

Families Citing this family (101)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5283536A (en) * 1990-11-30 1994-02-01 Qualcomm Incorporated High dynamic range closed loop automatic gain control circuit
US5796772A (en) * 1991-05-13 1998-08-18 Omnipoint Corporation Multi-band, multi-mode spread-spectrum communication system
US5887020A (en) * 1991-05-13 1999-03-23 Omnipoint Corporation Multi-band, multi-mode spread-spectrum communication system
US5790587A (en) * 1991-05-13 1998-08-04 Omnipoint Corporation Multi-band, multi-mode spread-spectrum communication system
US5815525A (en) 1991-05-13 1998-09-29 Omnipoint Corporation Multi-band, multi-mode spread-spectrum communication system
US5694414A (en) * 1991-05-13 1997-12-02 Omnipoint Corporation Multi-band, multi-mode spread-spectrum communication system
JPH05160653A (ja) * 1991-12-09 1993-06-25 Yamaha Corp 自動利得制御装置
BR9302276A (pt) * 1992-06-10 1994-01-11 Motorola Inc Transmissor e processo para transmitir sinais de niveis de desvio variaveis
FI93159C (fi) * 1992-09-23 1995-02-27 Nokia Mobile Phones Ltd Menetelmä radiopuhelimen radiotaajuusvahvistimen ohjaamiseksi ja menetelmän mukainen ohjausjärjestelmä
US5329547A (en) * 1993-03-11 1994-07-12 Motorola, Inc. Method and apparatus for coherent communication in a spread-spectrum communication system
US5410741A (en) * 1993-03-23 1995-04-25 Motorola Inc. Automatic gain control of transponded supervisory audio tone
CA2136749C (en) * 1993-03-26 1998-11-03 Richard K. Kornfeld Power amplifier bias control circuit and method
JP2948054B2 (ja) * 1993-05-21 1999-09-13 アルプス電気株式会社 送受信機
US5339046A (en) * 1993-06-03 1994-08-16 Alps Electric Co., Ltd. Temperature compensated variable gain amplifier
US5408697A (en) * 1993-06-14 1995-04-18 Qualcomm Incorporated Temperature-compensated gain-controlled amplifier having a wide linear dynamic range
US5603113A (en) * 1993-06-16 1997-02-11 Oki Telecom Automatic gain control circuit for both receiver and transmitter adjustable amplifiers including a linear signal level detector with DC blocking, DC adding, and AC removing components
US5412686A (en) * 1993-09-17 1995-05-02 Motorola Inc. Method and apparatus for power estimation in a communication system
US5465398A (en) * 1993-10-07 1995-11-07 Metricom, Inc. Automatic power level control of a packet communication link
US6088590A (en) * 1993-11-01 2000-07-11 Omnipoint Corporation Method and system for mobile controlled handoff and link maintenance in spread spectrum communication
US6094575A (en) * 1993-11-01 2000-07-25 Omnipoint Corporation Communication system and method
US6005856A (en) * 1993-11-01 1999-12-21 Omnipoint Corporation Communication protocol for spread spectrum wireless communication system
ZA95605B (en) * 1994-04-28 1995-12-20 Qualcomm Inc Method and apparatus for automatic gain control and dc offset cancellation in quadrature receiver
US5469115A (en) * 1994-04-28 1995-11-21 Qualcomm Incorporated Method and apparatus for automatic gain control in a digital receiver
US5530716A (en) * 1994-06-30 1996-06-25 Motorola, Inc. Method and apparatus for identifying a coded communication signal
JP2885267B2 (ja) * 1994-07-15 1999-04-19 日本電気株式会社 デジタル変調信号受信機
US5754585A (en) 1994-09-09 1998-05-19 Omnipoint Corporation Method and apparatus for serial noncoherent correlation of a spread spectrum signal
US5832028A (en) * 1994-09-09 1998-11-03 Omnipoint Corporation Method and apparatus for coherent serial correlation of a spread spectrum signal
US5856998A (en) * 1994-09-09 1999-01-05 Omnipoint Corporation Method and apparatus for correlating a continuous phase modulated spread spectrum signal
US5627856A (en) * 1994-09-09 1997-05-06 Omnipoint Corporation Method and apparatus for receiving and despreading a continuous phase-modulated spread spectrum signal using self-synchronizing correlators
US5629956A (en) * 1994-09-09 1997-05-13 Omnipoint Corporation Method and apparatus for reception and noncoherent serial correlation of a continuous phase modulated signal
US5659574A (en) 1994-09-09 1997-08-19 Omnipoint Corporation Multi-bit correlation of continuous phase modulated signals
US5548616A (en) * 1994-09-09 1996-08-20 Nokia Mobile Phones Ltd. Spread spectrum radiotelephone having adaptive transmitter gain control
US5648982A (en) * 1994-09-09 1997-07-15 Omnipoint Corporation Spread spectrum transmitter
US5757847A (en) 1994-09-09 1998-05-26 Omnipoint Corporation Method and apparatus for decoding a phase encoded signal
US5963586A (en) 1994-09-09 1999-10-05 Omnipoint Corporation Method and apparatus for parallel noncoherent correlation of a spread spectrum signal
US5953370A (en) 1994-09-09 1999-09-14 Omnipoint Corporation Apparatus for receiving and correlating a spread spectrum signal
US5692007A (en) 1994-09-09 1997-11-25 Omnipoint Corporation Method and apparatus for differential phase encoding and decoding in spread-spectrum communication systems with continuous-phase modulation
US5881100A (en) 1994-09-09 1999-03-09 Omnipoint Corporation Method and apparatus for coherent correlation of a spread spectrum signal
US5754584A (en) 1994-09-09 1998-05-19 Omnipoint Corporation Non-coherent spread-spectrum continuous-phase modulation communication system
US5610940A (en) * 1994-09-09 1997-03-11 Omnipoint Corporation Method and apparatus for noncoherent reception and correlation of a continous phase modulated signal
US5680414A (en) 1994-09-09 1997-10-21 Omnipoint Corporation Synchronization apparatus and method for spread spectrum receiver
US5566201A (en) * 1994-09-27 1996-10-15 Nokia Mobile Phones Ltd. Digital AGC for a CDMA radiotelephone
ZA9510509B (en) * 1994-12-23 1996-05-30 Qualcomm Inc Dual-mode digital FM communication system
US5689815A (en) * 1995-05-04 1997-11-18 Oki Telecom, Inc. Saturation prevention system for radio telephone with open and closed loop power control systems
US5832022A (en) * 1995-06-02 1998-11-03 Omnipoint Corporation Method and apparatus for controlling the modulation index of continuous phase modulated (CPM) signals
US5802046A (en) * 1995-06-05 1998-09-01 Omnipoint Corporation Efficient time division duplex communication system with interleaved format and timing adjustment control
US5959980A (en) * 1995-06-05 1999-09-28 Omnipoint Corporation Timing adjustment control for efficient time division duplex communication
US5745484A (en) * 1995-06-05 1998-04-28 Omnipoint Corporation Efficient communication system using time division multiplexing and timing adjustment control
US5689502A (en) * 1995-06-05 1997-11-18 Omnipoint Corporation Efficient frequency division duplex communication system with interleaved format and timing adjustment control
US6940840B2 (en) * 1995-06-30 2005-09-06 Interdigital Technology Corporation Apparatus for adaptive reverse power control for spread-spectrum communications
US6049535A (en) 1996-06-27 2000-04-11 Interdigital Technology Corporation Code division multiple access (CDMA) communication system
US7123600B2 (en) 1995-06-30 2006-10-17 Interdigital Technology Corporation Initial power control for spread-spectrum communications
US7929498B2 (en) 1995-06-30 2011-04-19 Interdigital Technology Corporation Adaptive forward power control and adaptive reverse power control for spread-spectrum communications
US7020111B2 (en) * 1996-06-27 2006-03-28 Interdigital Technology Corporation System for using rapid acquisition spreading codes for spread-spectrum communications
US7072380B2 (en) * 1995-06-30 2006-07-04 Interdigital Technology Corporation Apparatus for initial power control for spread-spectrum communications
US6885652B1 (en) 1995-06-30 2005-04-26 Interdigital Technology Corporation Code division multiple access (CDMA) communication system
ZA965340B (en) * 1995-06-30 1997-01-27 Interdigital Tech Corp Code division multiple access (cdma) communication system
US5715526A (en) * 1995-09-08 1998-02-03 Qualcomm Incorporated Apparatus and method for controlling transmission power in a cellular communications system
US5627857A (en) * 1995-09-15 1997-05-06 Qualcomm Incorporated Linearized digital automatic gain control
US5982824A (en) * 1995-12-18 1999-11-09 Lucent Technologies, Inc. Method and apparatus for automatic gain control
US5974041A (en) * 1995-12-27 1999-10-26 Qualcomm Incorporated Efficient parallel-stage power amplifier
US5872481A (en) * 1995-12-27 1999-02-16 Qualcomm Incorporated Efficient parallel-stage power amplifier
JPH09270723A (ja) 1996-03-29 1997-10-14 Alps Electric Co Ltd 携帯電話機の受信回路用ic
US5809400A (en) * 1996-06-21 1998-09-15 Lucent Technologies Inc. Intermodulation performance enhancement by dynamically controlling RF amplifier current
JPH1065568A (ja) * 1996-08-21 1998-03-06 Oki Electric Ind Co Ltd 無線装置
KR100193843B1 (ko) * 1996-09-13 1999-06-15 윤종용 이동통신시스템 송수신기의 디지탈 자동이득제어방법 및 장치
JP3475037B2 (ja) * 1997-03-14 2003-12-08 株式会社東芝 無線機
US6236863B1 (en) 1997-03-31 2001-05-22 Oki Telecom, Inc. Comprehensive transmitter power control system for radio telephones
US6069525A (en) * 1997-04-17 2000-05-30 Qualcomm Incorporated Dual-mode amplifier with high efficiency and high linearity
US6185431B1 (en) 1997-06-18 2001-02-06 Oki Telecom, Inc. Mobile station closed loop output power stability system for weak signal conditions
JPH1155131A (ja) * 1997-08-06 1999-02-26 Nec Corp 無線送信電力制御装置
US6259682B1 (en) * 1997-11-25 2001-07-10 Uniden America Corporation Closed loop transmitter with improved stability and accuracy over a wide range of power levels having means for maintaining constant loop gain
US6160803A (en) * 1998-01-12 2000-12-12 Golden Bridge Technology, Inc. High processing gain spread spectrum TDMA system and method
US6081161A (en) * 1998-05-18 2000-06-27 Omnipoint Corporation Amplifier with dynamatically adaptable supply voltage
US6008698A (en) * 1998-05-18 1999-12-28 Omnipoint Corporation Amplifier with dynamically adaptable supply current
US6137354A (en) * 1998-05-18 2000-10-24 Omnipoint Corporation Bypassable amplifier
US6259901B1 (en) 1998-07-03 2001-07-10 Mobile Communications Tokyo Inc. Radio-frequency power amplifier of mobile communication equipment
US6069526A (en) * 1998-08-04 2000-05-30 Qualcomm Incorporated Partial or complete amplifier bypass
US6484017B1 (en) 1998-09-07 2002-11-19 Lg Information & Communications, Ltd. Up converter of base station transmitter in wireless communication system and method of controlling outputs thereof
US6208873B1 (en) * 1998-11-23 2001-03-27 Qualcomm Incorporated Method and apparatus for transmitting reverse link power control signals based on the probability that the power control command is in error
US6947469B2 (en) 1999-05-07 2005-09-20 Intel Corporation Method and Apparatus for wireless spread spectrum communication with preamble processing period
US6121831A (en) * 1999-05-12 2000-09-19 Level One Communications, Inc. Apparatus and method for removing offset in a gain circuit
JP3592980B2 (ja) * 1999-06-29 2004-11-24 株式会社東芝 送信回路及び無線送信装置
WO2001022575A1 (en) * 1999-09-23 2001-03-29 Wey Chia Sam Method and apparatus for providing a constant loop bandwidth of a power control loop system at different power levels
US6553212B1 (en) * 1999-11-01 2003-04-22 Nokia Networks Oy Method and apparatus for improving loop stability and speed of a power control loop
US7400870B2 (en) * 2001-10-30 2008-07-15 Texas Instruments Incorporated Hardware loop for automatic gain control
JP3796204B2 (ja) * 2002-07-31 2006-07-12 松下電器産業株式会社 マルチキャリア送信信号のピーク抑圧方法およびピーク抑圧機能をもつマルチキャリア送信信号生成回路
US7129753B2 (en) * 2004-05-26 2006-10-31 Infineon Technologies Ag Chip to chip interface
TWM278180U (en) * 2004-09-14 2005-10-11 Inventec Appliances Corp Circuit structure of mobile phone capable of dynamically controlling power
ATE427586T1 (de) * 2004-10-18 2009-04-15 Nxp Bv Signalempfanger und mobilkommunikationsgerat
US8920343B2 (en) 2006-03-23 2014-12-30 Michael Edward Sabatino Apparatus for acquiring and processing of physiological auditory signals
US8126094B2 (en) 2009-01-07 2012-02-28 Skyworks Solutions, Inc. Circuits, systems, and methods for managing automatic gain control in quadrature signal paths of a receiver
US8536950B2 (en) * 2009-08-03 2013-09-17 Qualcomm Incorporated Multi-stage impedance matching
US8102205B2 (en) 2009-08-04 2012-01-24 Qualcomm, Incorporated Amplifier module with multiple operating modes
CN103067035B (zh) * 2011-10-24 2015-11-18 联发科技股份有限公司 切片式传送器前端电路及相关方法
US9065691B2 (en) 2011-10-24 2015-06-23 Mediatek Inc. Sliced transmitter front-end
CN103580634A (zh) * 2013-10-29 2014-02-12 中国电子科技集团公司第四十一研究所 一种音频信号分析中的自动增益控制器
CN104320097B (zh) * 2014-09-10 2017-06-20 浙江迪元仪表有限公司 快速稳定的超声波信号自动增益控制方法
RU2614345C1 (ru) * 2015-12-21 2017-03-24 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Поволжский государственный технологический университет" Способ расширения динамического диапазона в радиотехнических системах
FR3088157A1 (fr) 2018-11-06 2020-05-08 Parrot Faurecia Automotive Sas Dispositif electronique et procede de reception d'un signal radioelectrique, circuit integre implementant un tel dispositif
US11959847B2 (en) 2019-09-12 2024-04-16 Cytonome/St, Llc Systems and methods for extended dynamic range detection of light

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3325738A (en) * 1964-02-17 1967-06-13 Avco Corp Signal to noise ratio controlled squelch circuit
US4263560A (en) * 1974-06-06 1981-04-21 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Log-exponential AGC circuit
US4560949A (en) * 1982-09-27 1985-12-24 Rockwell International Corporation High speed AGC circuit
US4602218A (en) * 1985-04-30 1986-07-22 Motorola, Inc. Automatic output control circuitry for RF power amplifiers with wide dynamic range

Also Published As

Publication number Publication date
NO306840B1 (no) 1999-12-27
DE69131074T2 (de) 1999-11-11
RO113696B1 (ro) 1998-09-30
TW216471B (bg) 1993-11-21
CA2093638C (en) 2002-01-22
HK1014809A1 (en) 1999-09-30
BG97790A (bg) 1994-04-29
GR3030105T3 (en) 1999-07-30
EP0559840A4 (en) 1994-11-23
US5107225A (en) 1992-04-21
DE69131074D1 (de) 1999-05-06
WO1992010028A1 (en) 1992-06-11
BR9107139A (pt) 1993-11-16
FI932238A0 (fi) 1993-05-17
ATE178437T1 (de) 1999-04-15
NO931949L (no) 1993-06-17
HU9301576D0 (en) 1993-11-29
MX9102309A (es) 1992-07-08
JPH06505138A (ja) 1994-06-09
KR100190976B1 (en) 1999-06-15
FI932238A (fi) 1993-05-17
ES2129445T3 (es) 1999-06-16
HUT66966A (en) 1995-01-30
CA2093638A1 (en) 1992-05-31
EP0559840A1 (en) 1993-09-15
DK0559840T3 (da) 1999-10-11
NO931949D0 (no) 1993-05-28
FI114762B (fi) 2004-12-15
JP3280022B2 (ja) 2002-04-30
AU1241692A (en) 1992-06-25
AU652807B2 (en) 1994-09-08
HU214918B (hu) 1998-07-28
EP0559840B1 (en) 1999-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG61293B1 (en) Device for automatic amplification adjustment withconsiderable dynamic range
US5283536A (en) High dynamic range closed loop automatic gain control circuit
EP0740422B1 (en) Power control circuit for transmission apparatus
US4602218A (en) Automatic output control circuitry for RF power amplifiers with wide dynamic range
US5752172A (en) Distributed transmitter output power control circuit and method for a radio telephone
US5819165A (en) System for regulating the power output of and linearizing the transmission signal from a radio transmitter
EP0553300B1 (en) Linear gain control amplifier
US20070201565A1 (en) Direct conversion rf transceiver for wireless communications
US5603113A (en) Automatic gain control circuit for both receiver and transmitter adjustable amplifiers including a linear signal level detector with DC blocking, DC adding, and AC removing components
JP2005502233A (ja) 無線通信装置における電力制御の較正のためのシステムおよび方法
US6408168B1 (en) Receiver with automatic gain control circuit
KR100193842B1 (ko) 무선통신시스템의 전력조절 회로 및 방법
US5982824A (en) Method and apparatus for automatic gain control
US5670911A (en) FET amplifier and bias power supply circuit for commonly amplifying multi-radio frequency (RF) signals
US6999012B2 (en) Temperature compensation device for automatic gain control loop
EP1065785B1 (en) Transmission circuit and radio transmission apparatus
KR19980702127A (ko) 대수 레벨 검출기 및 라디오 수신기
US6876257B2 (en) Gain control circuit, and a radio communication apparatus using the same
US4736458A (en) Receiver provided with an automatic frequency control loop
US8559896B2 (en) System and method for radio power level control
JPH03145339A (ja) Amラジオ受信機
KR0177676B1 (ko) 자동이득 제어 지연점 조정회로
JP3112162B2 (ja) 送信電力制御装置と送信電力制御方法
JPH03158016A (ja) Amラジオ受信機
KR930003291Y1 (ko) 수신기의 자동이득 조절회로