BG61238B1 - Prefabricated panel component for surface air conditioning installation - Google Patents

Prefabricated panel component for surface air conditioning installation Download PDF

Info

Publication number
BG61238B1
BG61238B1 BG95135A BG9513591A BG61238B1 BG 61238 B1 BG61238 B1 BG 61238B1 BG 95135 A BG95135 A BG 95135A BG 9513591 A BG9513591 A BG 9513591A BG 61238 B1 BG61238 B1 BG 61238B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
layer
surface air
conditioning installation
installation according
heat
Prior art date
Application number
BG95135A
Other languages
English (en)
Other versions
BG95135A (bg
Inventor
Gerhard Pirchl
Original Assignee
Stramax Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stramax Ag filed Critical Stramax Ag
Publication of BG95135A publication Critical patent/BG95135A/bg
Publication of BG61238B1 publication Critical patent/BG61238B1/bg

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D3/00Hot-water central heating systems
    • F24D3/12Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating
    • F24D3/14Tube and panel arrangements for ceiling, wall, or underfloor heating incorporated in a ceiling, wall or floor
    • F24D3/141Tube mountings specially adapted therefor
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B30/00Energy efficient heating, ventilation or air conditioning [HVAC]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Greenhouses (AREA)
  • Thermal Insulation (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Bipolar Transistors (AREA)
  • Cooling Or The Like Of Semiconductors Or Solid State Devices (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Ceramic Capacitors (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Bidet-Like Cleaning Device And Other Flush Toilet Accessories (AREA)
  • Air-Flow Control Members (AREA)
  • Air Humidification (AREA)
  • Panels For Use In Building Construction (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)
  • Magnetic Treatment Devices (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Sorption Type Refrigeration Machines (AREA)
  • Central Air Conditioning (AREA)

Description

ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Изобретението сс отнася до повърхнинна климатизираща инсталация с предварително изработен панелен елемент, която се използва за подова изолация и отопление на сгради.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известна е повърхнинна климатизираща инсталация, която включва панелни елементи от топлоизолационен материал с издатини с кръгообразна или с друга форма, чиято височина е равна или малко по-голяма от диаметъра на поставени между тях проводници за топлоносител (1). Върху издатините е положено метално покритие, което има съответстващи на тях калпаковидни части. Проводниците за топлоносител са поставени вълнообразно между издатините за получаване на равномерно разпределение на топлината и за подобряване на топлоотдаването. В края на всеки панелен елемент издатините са като половини, така че при свързване със съседен панелен елемент се получава цяла издатина, върху която ляга съответната калпаковидна част на металното покритие. Диаметърът на издатините, между които се полагат проводниците за топлоносител, се избира съобразно радиуса на извивките на полагане на тези проводници. След монтиране на конструкцията от така свързаните панелни елементи и проводници за топлоносител върху тях се поставя нормално безшевно подово покритие.
Недостатъкът на тази климатизираща инсталация е, че поради голямата си конструктивна височина тя не е подходяща за използване при ремонт на стари сгради. Освен това при нея се получава неравномерно разпределение на топлина, тъй като участъците, в които са разположени проводниците за топлоносител, се нагряват по-силно.
Известна е и повърхнинна климатизираща инсталация, която се състои от множес тво подредени един до друг панелни елементи, оформящи обща повърхност (2). Откъм горната си функционална страна панелните елементи имат топлопроводящ слой от вещество с добра топлопроводност, в който са оформени направляващи жлебове за отоплителни тръби, чийто диаметър е в съответствие с диаметъра на жлебовете. Тези жлебове са найобщо с U-образна форма с полуцилиндрични основи. Върху топлопроводящите тръби са поставени покриващи ленти за намаляване на топлопроводността над тях и за получаване на равномерно топлинно разпределение по цялата повърхнина на инсталацията. От долната страна на повърхността, образувана от отделните панели, е поставен топлоизолационен слой. За крайно оформяне на цялото покритие и равномерно разпределение на товара върху панелните елементи е положено повърхностно покритие, върху което по желание се поставя паркет, мокет или други.
Недостатъкът на тази повърхнинна климатизираща инсталация е, че получената обща конструктивна височина е около 80 mm до 100 mm, което не е подходящо за използване при съответен ремонт и обзавеждане на стари сгради. Освен това тази инсталация има относително висока топлинна инертност.
Задачата на настоящото изобретение е да се създаде повърхнинна климатизираща инсталация, която да бъде подходяща за използване при съответен ремонт на стари сгради, да бъде с по-малка конструктивна височина, да бъде по-евтина, с опростен монтаж, като се получава равномерно разпределение на топлината върху цялото покритие.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата е постигната, като е създадена повърхнинна климатизираща инсталация с предварително изработен панелен елемент, която включва подредени един до друг предварително изготвени панелни елементи, всеки от които съдържа изолационен пласт, на чиято горна повърхност е закрепена топлопроводяща ламарина. Панелните елементи имат разположени в съответствие с предварително оформен растер вдлъбнатини, в които са разположени тръби за провеждане на топлоносител, като дълбочината на вдлъбнатината е по-голяма от диаметъра на тръбите. Върху панелните елементи е разположен товароразпределителен пласт, чиято дебелина (D2) е помалка от дебелината (D1) на панелните елементи, при което топлопрснасянето в областта на вдлъбнатините е по-малко, отколкото в останалата област. Съгласно изобретението вдлъбнатините имат над тръбите стъпаловидно разширение, а товароразпределителният пласт е плътно свързан с топлопроводящата ламарина. В областта на разширението на вдлъбнатините има покриваща лайстна, която обхваща странично разширението на вдлъбнатините и има по-голяма якост в сравнение с товароразпределителния пласт. При това общата дебелина на конструкцията е около 25 mm.
Освен това съгласно изобретението топлопроводящата ламарина е разположена във вдлъбнатините поне частично на разстояние от вътрешната им стена.
Съгласно друго усъвършенстване на изобретението в областта на вдлъбнатините топлопроводящата ламарина има насочени навън вълнообразни форми, които са разположени напречно на надлъжната ос на вдлъбнатините и които определят разстоянието от вътрешната стена на съответната вдлъбнатина.
Освен това съгласно изобретението покриващата лайстна има по-малка топлопроводност в сравнение с останалия товароразпределителен пласт.
Съгласно друго усъвършенстване на изобретението товароразпределителният пласт в зоната на челното съединение със съседен панелен елемент е образуван от покриваща лайстна, покриваща мястото на челното съединение.
Съгласно изобретението покриващата лайстна е с по-голяма дебелина от товароразпределителния пласт, а изолационният пласт има съответна вдлъбнатина за поставяне на покриващата лайстна, така че горната й страна е на едно ниво с горната страна на прилежащия товароразпредслителен пласт.
Съгласно друго усъвършенстване на изобретението покриващите лайстни имат подсилваща вложка, за предпочитане стъкловлакно.
Съгласно следващо усъвършенстване на изобретението покриващите лайстни са свързани едностранно с товароразпределителния пласт.
Съгласно друго усъвършенстване на изобретението покриващите лайстни са мон тирани с възможност за зацепване.
Съгласно друго усъвършенстване на изобретението на две съседни челни страни на панели има за предпочитане конично перо и на всяка от другите челни страни има съответни жлебове.
Съгласно изобретението челните страни са оформени с възможност за фиксиране с челните страни на присъединяваните панелни елементи. Освен това изолационният пласт и товароразпределителният пласт са от еднакъв материал, но двата пласта са с различно обемно тегло.
Освен това съгласно едно усъвършенстване на изобретението товароразпределителният пласт съдържа топлопроводящ пълнител, например графитен или алуминиев прах, а под изолационния пласт е положен филц или влакнест пласт. Отделните пластове могат да бъдат залепени един с друг.
Съгласно друго усъвършенстване на изобретението товароразпределителният пласт е свързан с топлопроводящия пласт и с изолационния пласт, за предпочитане чрез зацепващи елементи.
Вследствие на това, че товароразпределителният пласт е с дебелина, която е по-малка от тази на изолационния пласт, се получава особено малка строителна височина, така че такава повърхнинна климатизираща инсталация с панелни елементи е особено подходяща и за ремонт в стари сгради. Освен това, тъй като товароразпределителният пласт е свързан с топловодящия пласт и/или изолационния пласт, се опростява работата по монтажа и полагането, тъй като не се налага повече нанасянето на безшевно подово покритие. Върху товароразпределителния пласт може директно да се закрепи подова надстройка, като например керамични плочки, мокет или паркет, а при необходимост това може да стане след предварително полагане на изравняващ слой.
Въпреки ниската обща надстройка на панелния елемент, се получава равномерно разпределение на топлината, тъй като, поради изолацията над тръбите, участъкът на товароразпределителния пласт се нагрява предимно равномерно, както съседните участъци, при които топлоразпределителният пласт е свързан направо с топлопроводящия пласт. Освен това топлинните максимуми по участъците на тръбите се намаляват допълнително, тъй като в изолационния пласт, от двете страни на вдлъбнатината, има допълнителна вдлъбнатина, разширяваща вдлъбнатината над тръбата.
Съгласно един вариант на изобретението изолацията над тръбите в най-обикновения случай може да бъде образувана от въздушна междина, която намалява топлопроводимостта в нежелана посока, т.е. към основата на пода. Освен това изолационната лента може само да се положи или да бъде разположена върху долната страна на лайстната, покриваща вдлъбнатината.
Съгласно друг вариант на изпълнение топлопроводящият пласт може да бъде образуван например чрез метално изпаряване на изолационния пласт. Предпочита се обаче изпълнение, при което топлопроводящият пласт е образуван от топлопроводяща ламарина, за предпочитане от алуминий, тъй като с него топлопроводящият пласт може да бъде с увеличена дебелина, без опасност от повреда, а с това се намалява прекъсването па топлопроводимостта.
Включването на топлопроводящ пълнеж, например графитен прах или алуминиев прах, в товароразпределителния пласт спомага за създаване на по-висока якост и по-добро разпределение на топлината.
Освен това е възможно товароразпределителният пласт да бъде оформен така, че да бъде нанесен на строежа след полагането на тръбите, например чрез лепене или чрез фиксиране.
Предпочита се вариант на изпълнение, при който товароразпрсдслителният пласт в областта на вдлъбнатините да е образуван от покриваща лайстна, която е по-широка от вдлъбнатината и има по-голяма якост и/или по-малка способност за топлопроводимост, отколкото останалия топлоразпрсдслителен пласт. В този случай, с изключение на покриващите лайстни, предварително изработеният товароразпределителен пласт се свързва направо с изолационния пласт и с топлопроводящия пласт. След полагането на тръбопроводите вдлъбнатините трябва да се затворят допълнително само с покриващите лайстни,така че панелният елемент, респективно повърхнинната климатизираща инсталация, е готова за поставяне на горната покриваща част на пода.
Освен това е възможно панелните елементи да се оформят така, че на взаимно допиращи се панелни елементи да съответстват челно допиращи се и отделните слоеве.
При варианта на изпълнение на изобретението, при който товароразпределителният пласт в областта на челен допир със съседен панелен елемент (Р2) е образуван от покриваща лайстна, се предотвратява отпечатването на челния допир, тъй като покриващите лайстни, препокриващи местата на челен допир, позволяват по-добро разпределение на товара и предотвратяват отпечатването на местата на челния допир върху готовата горна част на пода.
При друг вариант на изпълнение покриващата лайстна е по-дебела от товаооразпределителния пласт, а изолационният пласт има съответна вдлъбнатина за поемане на покриващата лайстна така, че горната й страна е на едно ниво с горната страна на граничния товароразпределителен пласт. Покриващите лайстни могат да бъдат свързани едностранно шарнирно с товароразпределителния пласт.
При варианта на изпълнение на панелния елемент, при който върху две съседни челни страни има конично перо, а върху другите челни страни - съответстващи жлебове, се постигат особени предимства, тъй като се подобрява взаимното свързване на отделните положени един до друг панелни елементи. С това се предотвратява и опасността от отпечатване на местата на челно съединяване върху горната част на пода.
Когато челните страни на панелните елементи са оформени с възможност за зацепване с челните страни на съседните панелни елементи, се предотвратява непреднамерено разхлабване на граничещите един с друг панелни елементи.
По принцип е възможно панелните елементи да бъдат изработени от най-различни материали. Така изолационният пласт може да се състои от естествени материали, като корк, влакна или други подобни. Възможно е и използването на пластмаса, например пенопласти. При това и изолационният пласт, и топлоразпределящият пласт могат да се състоят от различни или от едни и същи материали, но във всички случаи с различни обемни тегла.
Съгласно вариант на изпълнение на панелния елемент изолационният пласт и/или товароразпределителният пласт се състоят от Megithan R или Retrolit R, като пластовете имат различни обемни тегла. Те не разрушават околната среда и са токсикологично безвредни, като освен това имат превъзходни физически свойства и добра поноси мост по отношение на чужди вещества.
Разполагането на пласт филц или влакнест материал под изолационния пласт подобрява топлоизолационните и шумоизолационните качества на инсталацията.
Изобретението е пояснено по-подробно с приложените фигури.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Фигура 1 представлява частичен напречен разрез на панелен елемент с един изолационен пласт, един топлопроводящ пласт и с един товароразпределитслсн пласт;
Фигура 2 - частичен напречен разрез на панелен елемент със закрепващи елементи на топлопроводящия пласт;
Фигура 3 - частичен напречен разрез на панелен елемент с оформена закрепваща гърбица на товароразпределителния пласт в изолационния пласт;
Фигура 4 - частичен напречен разрез на панелен елемент със зацепване от вида притискащо се копче на товароразпределителния пласт в топлопроводящия пласт;
Фигура 5 - частичен напречен разрез на панелен елемент със зацепване на покриващата лайстна от вида притискащо се копче.
ПРИМЕРНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
На фиг.1 е показан частичен напречен разрез на панелен елемент с изолационен пласт 2, който е разположен върху демпфериращ пласт 4, например от филц или влакнест материал. Изолационният пласт 2 има една или няколко вдлъбнатини 6 за по една тръба 8 съответно, за провеждане на топлопренасящ медиум. Върху горната страна на изолационния пласт 2 и на вдлъбнатината 6 е разположен топлопроводящ пласт 10, състоящ се например от алуминиева ламарина.
Върху топлопроводящия пласт 10 е разположен товароразпределитслсн пласт 12, чиято дебелина D, е по-малка от дебелината D, на изолационния пласт. Отделните слоеве са слепени помежду си.
Вдлъбнатината 6 в изолационния пласт 2 е оформена така, че топлопроводящият пласт 10 обхваща здраво тръбата най-малко на 180° и едновременно с това образува с вътрешната стена 16 на вдлъбнатината 6 въздушна междина 14. За поддържане на дистанцията служат вълнообразни форми 18, разположени на участъци в топлопроводящия пласт 10 и насочени навън. С това се намалява топлопредаването надолу.
Вдлъбнатината 6 е оформена така, че над тръбата 8, до товароразпределителния пласт 12, се намира изолация, демпферираща топлинния преход от тръбата 8 към товароразпределителния пласт 12. В най-опростения случай тази изолация е образувана чрез въздушната междина 20. За разширяване на въздушната междина в изолационния пласт 2 от двете страни на тръбата са разположени вдлъбнатини 22. Възможно е и във вдлъбнатината 6, включително в страничните вдлъбнатини 22, да се положи изолационна лента 20а, както е означено с пунктирана линия. Тази изолационна лента 20а може да лежи свободно или да бъде закрепена върху долната страна на покриваща лайстна 24 и да бъде монтирана заедно с нея.
Над изолацията, респ. над въздушната междина 20 над тръбата 8, товароразпределителния пласт 12 е подразделен и съдържа покриващата лайстна 24, препокриваща странично вдлъбнатините 22. В показания пример покриващата лайстна 24 е закрепена шарнирно от лявата страна чрез материален мост 26 с граничещите части на товароразпределителния пласт 12. Върху дясната си страна покриващата лайстна 24 е снабдена с фиксиращ зъб 28, с който се зацепва в заден прорез 30 на съседния товароразпределителен пласт. Панелният елемент е профилиран върху челните си страни 32, 34 по такъв начин, че да образува формова връзка със съседни панелни елементи. За целта две опиращи се челно челни страни 42 образуват перо 36, за предпочитане оформено конично. Останалите две челни страни 34 са съоръжени със съответни жлебове 38. Освен това товароразпределителният пласт 12 е изтеглен назад в участъка на челните страни 32, 34 и оставащият процеп между съседни панелни елементи се премества чрез покриваща лайстна 40, която за предпочитане е оформена аналогично на покриващата лайстна 24, над вдлъбнатината 6. По такъв начин челната страна 42 между два панелни елемента Р2 е покрита сигурно.
В показания пример панелният елемент се състои от изолационния пласт 2, образуван за предпочитане от МсгитанК (капролактоново съединение) или Рспролит* (полиакрилполиуретаново съединение) и има за предпочитане обемно тегло 800 N/m3 до 1000 N/m3. Дебелината D, на изолационния пласт възлиза например на 18 mm до 23 mm. Топлопроводящият пласт е от алуминиева ламарина с дебелина например от 0,2 mm до 0,5 mm. Товароразпределителният пласт 12 може да има дебелина D2 например от 2 mm до 10 mm и да се състои също така от най-различни материали, например от МегитанК или РепролитК със съответно по-голяма плътност, например 2000 N/m3 до 3000 N/m3. Във всички случаи изпълнението е такова, че се постигат обичайните необходими стойности за подово натоварване, например 10 000N/cm2 до 20 000 N/cm2. Товароразпределителният пласт 12 е снабден целесъобразно с пълнител, например графитен или алуминиев прах, за да се повиши топлопроводимостта. При необходимост товароразпределителният пласт може да има и подсилващ пълнител, например под формата на стъклени влакна. Покриващата вдлъбнатината покриваща лайстна 24 се състои за предпочитане от същия материал, както товароразпределителния пласт 12, но без топлопроводящи пълнителни вещества. При това и покриващата лайстна 24 може да бъде снабдена с подсилващ пълнител, например под формата на стъклени влакна. Покриващата лайстна 40 върху челната страна 42 е снабдена целесъобразно също с топлопроводящ пълнителен материал и може да съдържа освен това и подсилващ пълнител.
Цялата конструкция на панелния елемент е решена по такъв начин, чс общата дебелина да възлиза на около 25 mm. Размерите на панелния елемент са за предпочитане 450 х 900 mm или 600 х 900 mm. Всеки панелен елемент съдържа съответстващ на предварително оформен растер брой вдлъбнатини 6 за тръбите 8, чието разстояние една от друга е за предпочитане 150 mm.
На фиг.2 е показано следващо примерно изпълнение на панелен елемент, при който топлопроводящият пласт 66 е разположен между изолационния пласт 68 и товароразпределител ния пласт 70. Топлопроводящият пласт 66, състоящ се от метална ламарина, има формовано анкерно звено 72, положено в изолационния пласт 68.
В панелния елемент на фиг.З топлопроводящият пласт 74 отново е разположен между изолационен пласт 76 и товароразпределителен пласт 78. Топлопроводящият пласт 74 съдържа отвор 80, през който при полагане на товароразпределителния пласт 48 и пресоването му в мекия изолационен пласт 76 между слоевете е пресована материална набивка 82, с която се подобрява свързването между слоевете.
В примерното изпълнение, показано на фиг.4, отново топлопроводящият пласт 84 е разположен между изолационния пласт 86 и товароразпределителния пласт 88. За закрепване на товароразпределителния пласт 88 е налице подобно зацепване от вида притискащо се копче 90, при което свързаният здраво с изолационния пласт 86 топлопроводящ пласт 84 съдържа зацепваща вдлъбнатина 92, в която хлътва подобен на глава фиксиращ елемент 94 на товароразпределителния пласт 88. Конструкцията може да бъде оформена така, че връзката между товароразпределителния пласт 88 и топлопроводящия пласт 84, респективно на изолационния пласт 86, да се осъществява изключително чрез множество разпределени върху панелния елемент зацепващи устройства 90.
На фиг.5 е показан друг панелен елемент, при който един топлопроводящ пласт 96 е разположен сандвичоподобно между изолационен пласт 98 и товароразпределителен пласт 100. Изолационният пласт 98 съдържа отново вдлъбнатина 102 за поемане на тръбата 8, както и вдлъбнатина 104 за поемане на покриваща лайстна 106. Последната премостява вдлъбнатината 102 и една разширителна вдлъбнатина 108. Покриващата лайстна 106 е свързана чрез подобно зацепване от вида притискащо се копче 110 (аналогично на фиксиращото устройство 90 от фигура 5) с топлопроводящия пласт 96 и с изолационния пласт 98. За целта топлопроводящият пласт 96 съдържа формовани зацепващи вдлъбнатини 112, а покриващата лайстна 106 включва издадени надолу подобни на глава зацепващи елементи 114, фиксиращи се или зацепващи се в зацепваща та вдлъбнатина 112. Вместо със зацепващото устройство 110 покриващата лайстна мо6 же да бъде снабдена и с оформени смукателни чашки (непоказани в случая), прикрепващи се здраво към дъното на вдлъбнатините 104. В останалото панелният елемент от фиг.6 съответства по същество на панелния елемент от фиг.1.

Claims (16)

1. Повърхнинна климатизираща инсталация е предварително изработен панелен елемент, включваща подредени един до друг предварително изготвени панелни елементи, всеки от които съдържа изолационен пласт (2, 68, 76, 86, 98), на чиято горна повърхност е закрепена топлопроводи ща ламарина (10, 66, 74, 84, 96), като панелните елементи имат разположени в съответствие е предварително оформен растер вдлъбнатини (6, 102), в които са разположени тръби (8) за провеждане на топлоносител, при което дълбочината на вдлъбнатините е по-голяма от диаметъра на тръбите, а върху панелните елементи е разположен товароразпределителен пласт (12, 70, 78, 88, 100, 106), чиято дебелина (D2) е по-малка от дебелината (D1) на панелните елементи, при което топлопренасянето в областта на вдлъбнатините (6, 102) е по-малко, отколкото в останалата област, характеризираща се с това, че вдлъбнатините (6, 102) имат над тръбите (8) стъпаловидно разширение (22, 104, 108), а товароразпределителният пласт (12, 70, 78, 88, 100, 106) е плътно свързан с топлопроводящата ламарина (10, 66, 74, 84, 96) и в областта на разширението на вдлъбнатините (6, 22, 102, 104, 108) има покриваща лайстна (24, 106), която обхваща странично разширението на вдлъбнатините (6, 22, 102, 104, 108) и има по-голяма якост в сравнение с товароразпределителния пласт (12, 70, 78, 88, 100, 106), при което общата дебелина на конструкцията е около 25 mm.
2. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че топлопроводящата ламарина (10) е разположена във вдлъбнатината (8) поне частично на разстояние от вътрешната й стена (16).
3. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно претенция 2, характеризираща се с това, че в областта на вдлъбнатината (6) топлопроводящата ламарина (10) има насочени навън вълнообразни оформления (18), които са разположени напречно на надлъжната ос на вдлъбнатината и които определят разстоянието от вътрешната стена (16) на вдлъбнатината.
4. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че покриващата лайстна (24, 106) има по-малка топлопроводност в сравнение с останалия товароразпределителен пласт.
5. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно претенции от 1 до 4, характеризираща се с това, че товароразпределителният пласт (12) в зоната на челното съединение (42) със съседен панелен елемент (Р2) е образуван от покриваща лайстна (40), покриваща мястото на челното съединение (42).
6. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите 4 или 5, характеризираща се с това, че покриващата лайстна (106) е с по-голяма дебелина от товароразпределителния пласт (100) и изолационният пласт (98) има съответна вдлъбнатина (104) за поставяне на покриващата лайст на (106), така че горната страна на покриващата лайстна е на едно ниво с горната страна на прилежащия товароразпределителен пласт.
7. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 4 до 6, характеризираща се с това, че покриващите лайстни (24, 40, 106) имат подсилваща вложка, за предпочитане подсилване със стъкловлакно.
8. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 4 до 6, характеризираща се с това, че покриващите лайстни (24, 40, 106) са свързани едностранно шарнирно с товароразпределителния пласт (12).
9. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 4 до 6, характеризираща се с това, че покриващите лайстни (24, 40, 106) са монтирани с възможност за зацепване.
10. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 1 до 9, характеризираща се с това, че на две съседни челни страни (32) на панели има за предпочитане конично перо (36) и на всяка от другите челни страни (34) има съответни жлебове (38).
11. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 1 до 10, характеризираща се с това, че челните страни са оформени с възможност за фиксиране с челните страни на присъединяваните панелни елементи.
12. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 1 до
11, характеризираща се с това, че изолационният пласт (2, 68, 76. 86, 98) и товароразпре- 5 делителният пласт (12, 70, 78, 88, 100) са от еднакъв материал, но двата пласта са с различно обемно тегло.
13. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 1 до
12, характеризираща се с това, че товароразпределителният пласт (12, 70, 78, 88. 100) съдържа топлопроводящ пълнител, например графитен или алуминиев прах.
14. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 1 до
13, характеризираща се с това, че под изолационния пласт (2) с положен филц или влак нест пласт.
15. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 1 до 14, характеризираща се с това, че отделните пластове са залепени един с друг.
16. Повърхнинна климатизираща инсталация съгласно една от претенциите от 1 до 14, характеризираща се с това, че товароразпределителният пласт (78, 88) е свързан с топлопроводящия пласт (74, 84) и с изолационния пласт (76, 86), за предпочитане чрез фиксиращи елементи (82, 90).
BG95135A 1990-01-19 1991-09-18 Prefabricated panel component for surface air conditioning installation BG61238B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH17290 1990-01-19
PCT/CH1991/000007 WO1991010866A1 (de) 1990-01-19 1991-01-10 Vorgefertigtes plattenelement für eine flächenklimatisieranlage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG95135A BG95135A (bg) 1994-03-31
BG61238B1 true BG61238B1 (en) 1997-03-31

Family

ID=4180904

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG95135A BG61238B1 (en) 1990-01-19 1991-09-18 Prefabricated panel component for surface air conditioning installation

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0464164B1 (bg)
AT (1) ATE107011T1 (bg)
BG (1) BG61238B1 (bg)
CA (1) CA2050469A1 (bg)
DE (1) DE59101831D1 (bg)
DK (1) DK0464164T3 (bg)
ES (1) ES2056629T3 (bg)
FI (1) FI96987C (bg)
HU (1) HU210628B (bg)
NO (1) NO176938C (bg)
PL (1) PL167257B1 (bg)
RU (1) RU2041328C1 (bg)
WO (1) WO1991010866A1 (bg)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL9100651A (nl) * 1991-04-15 1992-11-02 Ocra Bv Vloerelement.
GB2260796B (en) * 1991-11-28 1995-01-18 Silva Royston Alfred Benidict Pipe retaining element
DE4219305A1 (de) * 1992-06-12 1993-12-16 Missel Gmbh & Co E Dämmsystem
ES2401519B1 (es) * 2011-06-30 2014-02-28 Enrique TARRAGA SÁNCHEZ Panel modular para transferencia de energía térmica.
ES2436031B1 (es) * 2012-06-22 2014-11-07 Enrique Tarraga Sanchez Panel modular para transferencia de energía térmica, mejorado.
US9146038B2 (en) * 2013-06-12 2015-09-29 Codi Group, Llc Impact and/or sound deadening hydronic sub-flooring panel and related system and method
EP3666993A1 (en) * 2014-06-03 2020-06-17 FLOOR4U PATENT Sp. z o.o. Multilayer floor covering
RU2737983C2 (ru) * 2020-06-15 2020-12-07 Константин Валерьевич Пулькин Модуль для системы напольного водяного отопления

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2535522A1 (de) * 1975-08-08 1977-02-24 Gerhard Dipl Ing Pruefling Fussbodenheizung
DE2553967A1 (de) * 1975-12-01 1977-06-02 Gerhard Dipl Ing Pruefling Fussbodenheizung
CH617999A5 (en) * 1977-04-07 1980-06-30 Protherm Ag Plate-shaped structural element for radiant heating systems
DE2847902A1 (de) * 1978-11-04 1980-05-22 Joachim Ing Grad Korner Plattenheizung
DE3411339A1 (de) * 1984-03-28 1985-10-10 geb. Weenen Gerda 5489 Kelberg Laroche Plattenfoermiges bauteil mit eingeformten rillen zur wahlweisen aufnahme von rohrleitungen fuer fussbodenheizungen

Also Published As

Publication number Publication date
NO913669D0 (no) 1991-09-18
FI96987C (fi) 1996-09-25
HUT58409A (en) 1992-02-28
CA2050469A1 (en) 1991-07-20
BG95135A (bg) 1994-03-31
WO1991010866A1 (de) 1991-07-25
DK0464164T3 (da) 1994-07-11
PL292007A1 (en) 1992-06-26
FI914375A0 (fi) 1991-09-18
RU2041328C1 (ru) 1995-08-09
DE59101831D1 (de) 1994-07-14
ATE107011T1 (de) 1994-06-15
FI96987B (fi) 1996-06-14
NO176938C (no) 1995-06-21
EP0464164A1 (de) 1992-01-08
NO913669L (no) 1991-09-18
NO176938B (no) 1995-03-13
PL167257B1 (pl) 1995-08-31
HU210628B (en) 1995-06-28
EP0464164B1 (de) 1994-06-08
HU912987D0 (en) 1992-01-28
ES2056629T3 (es) 1994-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4774119A (en) Sheet-like composite element for construction purposes
US2238022A (en) Insulating material and structure
US6061985A (en) Plate-shaped fire-resistant element in a sandwich construction
JPH0461143B2 (bg)
WO1984004343A1 (en) Acoustical structure and method of manufacturing it
CA2084615A1 (en) Device for forming an expansion joint in a floor covered with ceramic tiles
BG61238B1 (en) Prefabricated panel component for surface air conditioning installation
WO1983001992A1 (en) Floor element for making a heated floor
NL7900711A (nl) Vloereenheid.
CN213837537U (zh) 一种可降噪隔音的支撑承重组件
EP0854325A2 (en) A heat exchanger
GB2388181A (en) A floor or wall mounted heating system
KR100766335B1 (ko) 건식 온수 온돌의 시공방법
KR100472088B1 (ko) 조립식 난방패널 및 그 설치방법
EP0972893A1 (en) Sports floor
JP6928367B2 (ja) 外付け用遮熱パネルおよび遮熱パネルセット
CN112095993A (zh) 一种可降噪隔音的支撑承重组件
JP2781001B2 (ja) 床暖房用床材
JPH0343306Y2 (bg)
CN214739046U (zh) 节能木结构建筑墙体与楼板的连接结构
JP4548905B2 (ja) 床の断熱構造及び床の施工方法
JP4499900B2 (ja) 伝熱性床構造材及びこの床構造材を用いた床構造
JP2678548B2 (ja) プレートヒータ
KR940004945Y1 (ko) 조립식 온돌판
CN220100501U (zh) 密缝瓷砖复合木地板