BG60592B1 - Raw sugar and method for its production from sugar-beet - Google Patents

Raw sugar and method for its production from sugar-beet Download PDF

Info

Publication number
BG60592B1
BG60592B1 BG93427A BG9342790A BG60592B1 BG 60592 B1 BG60592 B1 BG 60592B1 BG 93427 A BG93427 A BG 93427A BG 9342790 A BG9342790 A BG 9342790A BG 60592 B1 BG60592 B1 BG 60592B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
sugar
juice
beet
production
blanching
Prior art date
Application number
BG93427A
Other languages
English (en)
Other versions
BG93427A (bg
Inventor
Guenter Pollach
Walter Hein
Gerhard Roesner
Original Assignee
Agrana Zucker Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Agrana Zucker Gmbh filed Critical Agrana Zucker Gmbh
Publication of BG93427A publication Critical patent/BG93427A/bg
Publication of BG60592B1 publication Critical patent/BG60592B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C13SUGAR INDUSTRY
    • C13BPRODUCTION OF SUCROSE; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED THEREFOR
    • C13B50/00Sugar products, e.g. powdered, lump or liquid sugar; Working-up of sugar
    • C13B50/002Addition of chemicals or other foodstuffs
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C13SUGAR INDUSTRY
    • C13BPRODUCTION OF SUCROSE; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED THEREFOR
    • C13B10/00Production of sugar juices

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до сурова захар и метод за получаването й от захарно цвекло.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
От захарно цвекло се произвеждат от една страна рафинирани продукти с висока чистота, като бяла захар, и от друга страна-изцяло непречистени цвеклови сиропи.
Бялата захар, която се получава чрез пречистване на сок с варно мляко и последваща кристализация за отделяне на незахарните вещества, има добра трайност при съхранение, широка област на приложение и именно такава чистота, каквато се изисква от специалистите по физиология на храненето за този продукт.
Захарният сироп, който се получава чрез загряване на захарното цвекло и сгъстяване на получения сок, се цени от някои консуматори поради съдържанието на незахарни вещества. При получаването на този тъмнокафяв сироп чрез поддържането на висока температура за по-дълго време се постига целево разлагане на захарозата на глюкоза и фруктоза. След това сиропът не е годен за кристализация и също така не може да бъде превърнат в по-добре усвояем продукт.
В немски патент 806 825 е описан метод за получаване от захарно цвекло на захарен сироп с високо пектиново съдържание и висок добив на сироп. Цвекловият сироп не трябва да съдържа кристали, тъй като е известно, че той се използва за намазване върху хлебни изделия. Затова чрез термично разлагане на пектина се образува киселина и чрез тази киселина захарозата се разлага по равно на глюкоза и фруктоза. Тази цел може да се постигне чрез вариране на параметрите на процеса, като например времето за обработка с пара, температурата на обработката с пара и броя на етапите на процеса. В посочения патент е описан двуетапен метод, при който необходимото превръщане на пектина се включва преди втория етап на пресуване, т.е. осъществява се целенасочено.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Изобретението предлага многоетапен метод за получаване на специална сурова захар и бяла захар от захарно цвекло. Новата специална сурова захар е прахообразна, усвоява се добре и съдържа основните ингредиенти на захарното цвекло.
По метода съгласно изобретението от захарното цвекло се получава най-напред един първи сок за производството на бяла захар, след това втори сок за производството на новата специална сурова захар и след това трети сок за производството на бяла захар. Първият етап на метода е необходим, тъй като захарното цвекло съдържа някои нежелани примеси, като вещества с горчив вкус, с неприятен мирис и ензими, които развалят вкуса на специалната сурова захар. При производството на бяла захар тези вещества не пречат, тъй като се утаяват при пречистването на захарния сок с варно мляко. Значителна част от тези вещества се намира в получения първи сок с повишена концентрация. Само полученият след това втори сок е подходящ за получаването на специалната сурова захар. Получаването на трети сок в следващ след това трети етап се използва за добиване на захар поради икономически причини /оптимално използване на суровината/.
За получаването на първия сок за производство на бяла захар захарното цвекло се измива и раздробява и част от получените цвеклови резанки се загряват, за предпочитане в непрекъснато функциониращо устройство за бланширане, чрез бързо загряване с пара до температура от 70 до 90°С.
Времето за бланширане се определя така, че напускащите устройството за бланширане цвеклови резанки да не бъдат оцветени в тъмно.
Времето за бланширане е най-малко 40 s. Цвекловите резанки след бланширането се екстрахират за получаването на сок за специална сурова захар или се пресуват.
Полученият при екстрахирането или пресуването на бланшираните цвеклови резанки остатък, се преработва до сухи цвеклови резанки и до друг сок за производството на бяла захар.
Полученият при преработката на остатъка сок и първият сок се преработват заедно като смесен сок в бяла захар и меласа.
По метода съгласно изобретението захарно цвекло или получени чрез обелване, насичане или разрязване части от него, по-нататък наричани накратко цвекло, се измиват и след това за предпочитане се нарязват на дребно. Цвекловите резанки се въвеждат след това в непрекъснато работещо съоръжение на бланширане и чрез директно нагряване с пара бързо повишават температурата си до около 70 до 90°С. При това се получава кондензат, в който са разтворени ингредиентите на захарното цвекло-първият сок /сироп 1 или бульон/. Съдържащите се в него нежелани за специалната сурова захар вещества се подават за производство на бяла захар по класическа схема и в рамките на пречистването с варно мляко на сиропа се разрушават, респективно отделят, чрез утаяване.
Времето за бланширане се контролира с цел инактивиране на фенолоксидазата така, че напускащият съоръжението за бланширане нарязан материал да не бъде оцветен в тъмно. При време за бланширане от около 40 s се предотвратяват оцветяването след загряването с пара. При такова кратко нагряване се постига високо съдържание на захароза и други ценни съставки на захарното цвекло /например витамини/ и се преустановява инвертирането, с което се създават предпоставки за получаването на много ценния сух продукт.
Освен това при избраните условия за бланширане и обработка на цвекловите резанки се запазва структурата на резанките, което за следващия етап на процеса-получаването на сок 2 за производството на специалната сурова захар, е особено важно.
При това второ получаване на сок структурата на цвекловите резанки следва да остане непроменена за следващото трето добиване на сок.
От остатъка след второто получаване на сок, се получава след това трети сок /сок 3/. За целта може да се използва или пресуване след добавяне на вода или обикновена екстракция. Съдържанието на остатъчна захар след приключването му, трябва да се редуцира приблизително до нула.
Сокове 1 и 3 се събират и се подлагат на класическо пречистване с варно мляко. След това смесеният сок, получен от сок 1 и сок 3, се сгъстява и чрез кристализация се получава бяла захар.
Предназначеният за производството на специална сурова захар сок 2, може да се сгъсти без добавки, тъй като съдържащите се в захарното цвекло пенообразуващи сапонини се съдържат в значителна степен в сок 1. В значителна степен е намалена също склонността към образуване на отлагания при сок 2. Този сок се концентрира предимно по многоетапен метод до концентрат със 76-70 % сухо вещество. При увеличаване на концентрацията по време на сгъстяването отделените твърди съставки се отстраняват. Това се осъществява предимно чрез сепариране при 35-45 % сухо вещество.
Полученият сироп може да се съхрани в резервоар при съблюдаване на съответни предписания за съхраняване на гъсти сиропи.
Отделеният за производство на специална сурова захар сироп може да се преработи с подходящ метод за сушене, като например вакуумно сушене, сушене чрез разпръскване или замразяване, до сух продукт.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Предлаганият метод се пояснява по-подробно с приложените фигури от които:
фигура 1 представлява обща схема на метода;
фигура 2 - схема на метода и баланс на количествата към пример 1;
фигура 3 - схема на метода и баланс на количествата към пример 2.
Примери за изпълнение на изобретението
Практическото осъществяване на метода съгласно изобретението се изяснява по-подробно чрез следните примерни изпълнения. В примерите се изхожда винаги от 100 t захарно цвекло и всички количествени данни са отнесени към това количество на захарното цвекло. Така целевите продукти /бяла захар и специална сурова захар/ се получават “в % от захарното цвекло”-употребяван параметър в технологията на захарното производство.
Пример 1. В този пример се произвеждат приблизително еднакви количества от бяла захар и специална сурова захар.
lOOt захарно цвекло с 25,0 % сухо вещество, съдържание на захар 18,4 % и 4,7 % утаени вещества и средна температура 10°С, се нарязват и чрез пара се загряват в продължение на 1 min до 85°С. При това се получават 18,89 t сок със сухо вещество 16,4 % и 14,1 % захарно съдържание; чистотата на този сироп е 86,4 %. В бланшираните резанки остават 21,86 t сухо вещество и 15, 7 t захар. От тези резанки чрез пресуване се добива втори сок /сок 2/, който съдържа 9,74 t от разтворимо сухо вещество и 8,861 захар. Този сок се концентрира. При това чрез сепариране се отделя около 1 % утайка и се подава за производството на бяла захар. Сиропът се суши до получаване на специална сурова захар. Получават се 9,9 t специална сурова захар.
Полученият в този пример при производството на специална сурова захар остатъчен материал за пресуване се екстрахира по известен от нивото на техниката метод, като загубите от екстрахирането са 0,25 t захар. Получаваният за производството на бяла захар смесен сироп /сок 1+2/ съдържа 10,25 t сухо вещество и 9,35 t захар. След отстраняването на 0,271 незахарни вещества чрез пречистване на сиропа с варно мляко, сгъстяване и кристализация, при чистота на меласата 62,5 % и съдържание на сухо вещество в меласата 80 %, се получават следните количества 8,3 t бяла захар и 2,1 t меласа с 50 %-но захарно съдържание. Екстрахираните, пресувани цвеклови резанки се сушат по известен начин самостоятелно или заедно с част от меласата.
Цялостната схема на метода заедно с баланса на количествата е представена на фиг.2.
Полученият при изсушаването краен продукт има например следните показатели /за 100 g продукт/:
Съдържание на сухо вещество 97,5 g
Захароза 88,6 g
Незахарни вещества 8,9 g
Инвертна захар 1,4 g
Пепел 2,7 g
Калий 840 mg
Натрий 90 mg
Калций 20 mg
Магнезий 120 mg
Желязо 6 mg
Цинк 1,5 mg
Аминокиселини /свободни/ 270 mg
Витамин В 1,5 mg
Използваните на фиг.2 и 3 съкращения имат следните значения: М - обща маса, Т суха маса, Z - захарна маса, NZ - незахарна маса, TS % - съдържание на сухо вещество, Z % - захарно съдържание, МК % - съдържание на утаени вещества и Q означава Z/Т х 100.
Пример 2. В това примерно изпълнение сокът за производството на специалната сурова захар се добива също чрез пресуване, но се получават едно по-голямо количество бяла захар и едно по-малко количество специална сурова захар.
100 t захарно цвекло със средно съдържание на сухо вещество 25 %, захар 18,4 % и 4,7 % утаени вещества и средна температура 10°С се нарязват и част от него се отвежда за производство на сурова захар, докато при останалата част се пропускат етапите на процеса бланширане и пресуване. По този начин обратно на пример 1 се получават около 2,5 t специална сурова захар на 100 t захарно цвекло. Пресният надробен материал и материалът за пресуване от производството на специална сурова захар /общо 85,541/ се екстрахират, като се следи загубите от екстракцията да са около 0,25 t захар и полученият при това сок 3 се смесва със сок 1 до получаването на 98,82 t смесен сироп /сок 1+3/, който съдържа 17,49 t сухо вещество и 15,931 захар. След отделянето на 0,471 незахарни вещества, чрез пречистване на сиропа с варно мляко и последващо сгъстяване и кристализация, при чистота на меласата 62,5 % и сухо вещество в меласата 80 %, се получават 14,11 t бяла захар и 1,82 t меласа с 50 % захарно съдържание. Екстрахираните и пресувани цвеклови резанки се сушат, както в пример 1 самостоятелно или заедно с част от меласата по известен начин.
Типични показатели, характеризиращи новата сурова захар, могат да се посочат, както следва /за 100 g продукт/:
Сухо вещество 96-99 g
Захароза 84-90 g
Незахарни вещества 6-15 g
Инвертна захар 1- 3 g
Пепел 2-3 g
Калий
Натрий
Калций
Магнезий Желязо
Цинк Аминокиселини /свободни/ Витамин Б
500-1000 mg
50-150 mg
10-50 mg
50-150 mg
4-10 mg
1- 2 mg
200-400 mg
1- 3 mg

Claims (7)

  1. Патентни претенции
    1. Сурова захар, характеризираща се с това, че съдържа на 100 g продукт 96-99 g сухо вещество, 84-90 g захароза, 6-15 g незахарни вещества, 2-3 g пепел, 500-1000 mg калий, 50-150 mg натрий, 10-50 mg калций, 50-150 mg магнезий, 4-10 mg желязо, 1-2 mg цинк, 200-400 mg свободни аминокиселини, 13 mg витамин В.
  2. 2. Метод за получаване на захар от захарно цвекло, характеризиращ се с това, че обработката на захарното цвекло е многоетапна, като в първия етап се получава първи сок за производство на бяла захар, след това втори сок за производството на суровата захар по претенция 1 и в третия етап се получава трети сок за производство на бяла захар.
  3. 3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че за получаването на първия сок захарното цвекло се измива, разд робява се и част от получените цвеклови резанки се поставят в устройство за непрекъснато бланширане и се загряват с пара до температура около 70 до 90°С.
  4. 5 4. Метод съгласно претенция 1 и 2, ха- рактеризиращ се с това, че времето за бланширане се контролира така, че напускащите устройството за бланширане цвеклови резанки да не бъдат тъмно оцветени.
    10 5. Метод съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че времето за бланширане се установява на най-малко 40 s.
  5. 6. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че след бланширането
    15 цвекловите резанки се екстрахират или пресуват за получаване на сока за производство на суровата захар.
  6. 7. Метод съгласно претенция 5, 6 и 7, характеризиращ се с това, че получаваният
    20 при екстрахирането или пресуването на бланшираните цвеклови резанки остатък се преработва до сухи цвеклови резанки или друг сок за производство на бяла захар.
  7. 8. Метод съгласно претенция 7, харак-
    25 теризиращ се с това, че получаваният при преработката на остатъка сок и първият сок се преработват заедно като смесен сироп до бяла захар и меласа.
BG93427A 1989-03-10 1990-12-10 Raw sugar and method for its production from sugar-beet BG60592B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0055789A AT401776B (de) 1989-03-10 1989-03-10 Mehrstufiges verfahren zur zuckergewinnung aus zuckerrüben
PCT/AT1990/000020 WO1990010719A2 (de) 1989-03-10 1990-03-09 Mehrstufiges verfahren zur zuckergewinnung aus zuckerrübe und spezial-rohzucker

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG93427A BG93427A (bg) 1993-12-24
BG60592B1 true BG60592B1 (en) 1995-09-29

Family

ID=3493764

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG93427A BG60592B1 (en) 1989-03-10 1990-12-10 Raw sugar and method for its production from sugar-beet

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0413796B1 (bg)
JP (1) JPH03505162A (bg)
AT (2) AT401776B (bg)
BG (1) BG60592B1 (bg)
CA (1) CA2028854A1 (bg)
DE (1) DE59007682D1 (bg)
DK (1) DK0413796T3 (bg)
ES (1) ES2064722T3 (bg)
FI (1) FI95813C (bg)
HU (1) HU210512B (bg)
RO (1) RO112119B1 (bg)
WO (1) WO1990010719A2 (bg)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19736080A1 (de) * 1997-08-20 1999-02-25 Heinz Dipl Ing Heyer Verfahren und Anlage zur Gewinnung von Saft aus Zuckerrüben
DE19817897A1 (de) * 1998-04-22 1999-10-28 Grafschafter Krautfabrik Josef Verfahren zum Herstellen von Rübenkraut und Vorrichtung hierfür
FR2788785B1 (fr) * 1999-01-21 2001-04-06 Maguin Procede et unite d'extraction d'un jus sucre a partir de betteraves ou chicoree
FR2795428B1 (fr) * 1999-06-25 2001-08-31 Maguin Procede et installation d'extraction d'un jus sucre
FR2928817B1 (fr) * 2008-03-19 2010-12-17 Ecopsi Procede et unite de production de dreches de betteraves et de jus sucre a partir de betteraves
CN102766702B (zh) * 2012-07-24 2014-04-02 广西大学 一种高速沉降装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR331717A (fr) * 1903-05-04 1903-09-28 Joseph Dziengielowski Procédé pour préparer les betteraves de facon à obtenir par un procédé quelconque un jus d'un haut degré de pureté
FR640523A (fr) * 1927-02-17 1928-07-16 Procédé de fabrication de sirop de betteraves
DE806192C (de) * 1948-10-02 1951-06-11 Joergen Meyer Dr Ing Verfahren zur Saftgewinnung fuer die Herstellung von Ruebensirup
DE806825C (de) * 1949-07-22 1951-06-18 Grafschafter Krautfabrik Josef Verfahren zur Gewinnung von Ruebensaeften
US2754233A (en) * 1955-06-02 1956-07-10 Harry S Owens Inactivation of enzymes in beet cossettes prior to diffusion
DE3150314C2 (de) * 1981-12-18 1986-03-27 Fried. Krupp Gmbh, 4300 Essen Verfahren zur Gewinnung einer Saccharose-Lösung aus Zuckerrüben und anderen saccharosehaltigen Pflanzen
DE3407364A1 (de) * 1984-02-29 1985-08-29 Pfeifer & Langen, 5000 Köln Naturbelassener vollrohrzucker und verfahren zu seiner herstellung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0413796A1 (de) 1991-02-27
HUT57834A (en) 1991-12-30
WO1990010719A3 (de) 1990-11-01
ES2064722T3 (es) 1995-02-01
ATA55789A (de) 1996-04-15
FI905557A0 (fi) 1990-11-09
HU902390D0 (en) 1991-03-28
AT401776B (de) 1996-11-25
DK0413796T3 (da) 1995-02-27
BG93427A (bg) 1993-12-24
FI95813C (fi) 1996-03-25
EP0413796B1 (de) 1994-11-09
HU210512B (en) 1995-04-28
RO112119B1 (ro) 1997-05-30
ATE113995T1 (de) 1994-11-15
JPH03505162A (ja) 1991-11-14
WO1990010719A2 (de) 1990-09-20
CA2028854A1 (en) 1990-09-11
DE59007682D1 (de) 1994-12-15
FI95813B (fi) 1995-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Barta Jerusalem artichoke as a multipurpose raw material for food products of high fructose or inulin content
BG60592B1 (en) Raw sugar and method for its production from sugar-beet
US4627880A (en) Unprocessed complete cane sugar and method of producing it
US4138272A (en) Process for the obtention of fructose and fructose-rich syrups from xerophyte plants
US5160756A (en) Extraction of products from almond fruit
US3086915A (en) Non-deliquescent vitamin c concentrate
JP3441432B2 (ja) 柑橘類搾汁副産物に含まれる有用成分の濃縮方法及びそれを含む栄養組成物
US3012942A (en) Vitamin c concentrate
CS254326B2 (en) Method of disaccharides winning from sugar beet and/or mangold heads
US20020132031A1 (en) Edible food produced such as sports beverages, health drinks, fruit bars, jams and jellies
US2382407A (en) Extraction process
US1166674A (en) Utilization of waste from pineapple.
US4555270A (en) Beet juice extracting process
US1528469A (en) Method of manufacturing pectous extracts from fruits and vegetables
US820806A (en) Food extract from cornstalks.
US3818110A (en) Method of producing kola nut extract
US2235827A (en) Process of producing a sirup extract from yeast, high in b vitamins
CN110731488A (zh) 一种低糖西瓜翠衣柠檬果酱的制备方法
US2466014A (en) Liquid separation
US207271A (en) Improvement in processes of treating beet-roots for the manufacture of sugair
US1602162A (en) Pomace extract
RU2000713C1 (ru) Способ получени углеводсодержащего желирующего концентрата дл кондитерских изделий
RU2687591C1 (ru) Способ получения послойно-минерализованного сахара
KR970009080B1 (ko) 배 발효주의 제조방법
Budiwati et al. Enzymatic production of DFA III from fresh dahlia tubers as raw material