BG4210U1 - Поточна линия за производство на млечни продукти - Google Patents

Поточна линия за производство на млечни продукти Download PDF

Info

Publication number
BG4210U1
BG4210U1 BG5449U BG544922U BG4210U1 BG 4210 U1 BG4210 U1 BG 4210U1 BG 5449 U BG5449 U BG 5449U BG 544922 U BG544922 U BG 544922U BG 4210 U1 BG4210 U1 BG 4210U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
cheese
chamber
machine
functionally
pasteurizer
Prior art date
Application number
BG5449U
Other languages
English (en)
Inventor
Цветан Георгиев
Георгиев Георгиев Цветан
Original Assignee
"Агриана" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Агриана" Оод filed Critical "Агриана" Оод
Priority to BG5449U priority Critical patent/BG4210U1/bg
Publication of BG4210U1 publication Critical patent/BG4210U1/bg

Links

Landscapes

  • Dairy Products (AREA)

Abstract

Настоящият полезен модел се отнася до поточна линия за производство на млечни продукти, който ще намери приложение в хранителната промишленост и по-специално в млекопреработвателната промишленост. Създадената поточна линия включва доилна инсталация (1), свързана с млечна помпа (2), която е свързана с пастьоризатор (3) и със сиреноизготвител (4). Пастьоризаторът (3) е свързан с бутилираща машина (6) и с машина за разливане (7), която е свързана с термостатна камера (8). Сиреноизготвителят (4) е функционално и последователно свързан с количка преса (10), изпарващ модул (11), камера за обдухване (12), вакуум опаковъчна машина (15), камера за зреене (14) и камера за съхранение (16). Камерата за съхранение (16) е функционално свързана с бутилиращата машина (6), с термостатната камера (8) и с вакуум опаковъчната машина (15). Сиреноизготвителят (4) е свързан и със сиренарска вана (13), функционално свързана с камерата за зреене (14). Количката преса (10) е функционално свързана със сепаратор (5), свързан с пастьоризатора (3), който от своя страна е свързан с маслоизготвител (9), свързан с вакуум опаковъчната машина (15).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до поточна линия за производство на млечни продукти, който ще намери приложение в хранителната промишленост и по-специално в млекопреработвателната промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
Млекопреработвателната индустрия е водещ отрасъл във всяка лека промишленост и обхваща добива на суровина, нейната преработка и предлагане. Млекопреработвателните предприятия използват като суровина различни видове млека, като най-широка употреба има кравето мляко - около 90%. Нараства процентът на овчето, козето и биволското мляко, което е предпоставка за по -разнообразно предлагане на пазара. Млечните продукти се получават чрез млечно-кисела ферментация или подсирване на прясно мляко. Успешното производство на млечни продукти изисква запазване качеството на млякото по време на неговата преработка, като така се гарантира качеството на продуктите и високата продуктивност. Себестойността на произвежданите млечни продукти се намалява от все по-масово въвежданите системи за автоматизация, мониторинг и контрол на процесите, както и системи за цялостен мениджмънт на млекопреработката. Такива решения цялостно оптимизират бизнеса на млекопреработване и предлагат възможности за интегрирано управление, повишават качеството и обема на продукцията, спомагат за нейната проследимост, улесняват комуникацията с отговорните институции, партньорите и доставчиците.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде поточна линия за производство на млечни продукти, която да осигурява модернизирана технология за производство на мляко, сирене, кашкавал и масло, както и високо качество на тези млечни продукти.
Задачата е решена като е създадена поточна линия за производство на млечни продукти, включваща доилна инсталация, свързана с млечна помпа, която е свързана с пастьоризатор и със сиреноизготвител. Пастьоризаторът е свързан с бутилираща машина и с машина за разливане, която е свързана с термостатна камера. Сиреноизготвителят е функционално и последователно свързан с количка преса, изпарващ модул, камера за обдухване, вакуум опаковъчна машина, камера за зреене и камера за съхранение. Камерата за съхранение е функционално свързана с бутилиращата машина, с термостатната камера и с вакуум опаковъчната машина. Сиреноизготвителят е свързан и със сиренарска вана, функционално свързана с камерата за зреене. Количката преса е функционално свързана със сепаратор, свързан с пастьоризатора, който от своя страна е свързан с маслоизготвител, свързан с вакуум опаковъчната машина.
Предимство на създадената поточна линия е осигурената възможност за производство на млечни продукти с високо качество, като млякото се обработва най-много до два часа от добиването му, т.е. още в бактерицидна фаза, когато все още няма развитие на странична микрофлора. Освен това, производство на сирене и кашкавал се извършва без предварителна пастьоризация на суровото мляко, тъй като топлинната обработка води до унищожаване на някои органолептични и хранителни параметри на качеството на млякото.
Предимство е и това, че технологичният процес, приложен на поточната линия, позволява автоматизиране на производството с висока степен на спазване на хигиенните изисквания.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел е илюстриран на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на поточна линия за производство на млечни продукти.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената поточна линия, показана на фигура 1, позволява производството на прясно и кисело мляко, сирене, кашкавал и масло. Линията за производство на млечни продукти включва доилна инсталация 1, свързана с млечна помпа 2, която е свързана с пастьоризатор 3 и със сиреноизготвител 4. Пастьоризаторът 3 е свързан с бутилираща машина 6 и с машина за разливане 7, която е свързана с термостатна камера 8. Сиреноизготвителят 4 е функционално и последователно свързан с количка преса 10, изпарващ модул 11, камера за обдухване 12, вакуум опаковъчна машина 15, камера за зреене 14 и камера за съхранение 16. Камерата за съхранение 16 е функционално свързана с бутилиращата машина 6, с термостатната камера 8 и с вакуум опаковъчната машина 15. Сиреноизготвителят 4 е свързан и със сиренарска вана 13, функционално свързана с камерата за зреене 14. Количката преса 10 е функционално свързана със сепаратор 5, свързан с пастьоризатора 3, който от своя страна е свързан с маслоизготвител 9, свързан с вакуум опаковъчната машина 15.
При производството на прясно и кисело мляко, млякото от доилната инсталация 1, чрез млечната помпа 2, постъпва в пастьоризатора 3. Пастьоризацията се извършва при температура 92-95°С за около 1520 min, за да се унищожат опасните микроорганизми и се запази максимално вкусът и свойствата на млякото. За производството на прясно мляко, пастьоризираното мляко се охлажда до температура 10-12°С, след което се подава към бутилиращата машина 6, където се напълват бутилки за еднократна употреба. Напълнените бутилки с прясно мляко се съхраняват в камерата за съхранение 16 при температура 2-6°С, до момента на експедицията му.
При производството на кисело мляко, пастьоризираното мляко се охлажда до температура 46 -47°С, след което охладеното мляко се заквасва със суха концентрирана лиофилизирана закваска от подбрани щамове. Заквасеното мляко се разбърква с бъркачката на пастьоризатора 3 в продължение на 5-7 min и се подава към машината за разливане 7, където се напълват потребителските опаковки. От машината за разливане 7 напълнените потребителски опаковки, наредени в каси за кисело мляко, се придвижват до термостатната камера 8, престояват при температура 40-43°С, до достигане на киселинност на млякото около 70-75°Т. Готовото кисело мляко престоява 20-30 min на стайна температура, след което се съхранява в камерата за съхранение 16 при температура 2-6°С до експедицията му.
Когато поточната линия се използва за производство на бяло саламурено сирене и кашкавал, млякото от млечна помпа 2 постъпва директно в сиреноизготвителя 4, без предварителна пастьоризация на суровото мляко, тъй като топлинната обработка води до унищожаване на някои органолептични и хранителни параметри на качеството на млякото. При производство на сирене млякото се затопля в сиреноизготвителя 4 до температура 33-35°С, след което се прехвърля за подсирване в сиренарската вана 13 и към него се прибавя необходимото количество концентрирана лиофилизирана закваска за сирене - 50% калциев двухлорид и мая за сирене. След 60-90 min получената сиренина се нарязва с многорезцов нож на кубчета с размери 25/25 mm и след покой от 20-25 min сиренината се обръща с помощта на сиренарска лъжица 2-3 пъти през 15-20 min. В сиренарската вана 13 се извършва отцеждането, пресоването, нарязването на сиренината и водното осоляване за период от 12-18 h. В края на осоляването парчетата сирене съдържат 2-2,5% сол, като киселинността на сиренето трябва да е над 160°Т. След това парчетата сирене от сиренарската вана 13 се нареждат в пластмасови кофи за еднократна употреба и се заливат с предварително приготвена саламура. Затворените кофи се поставят в камерата за зреене 14, където сиренето зрее не по-малко от 60 дни при контролирана и автоматично поддържана температура 10-12°С. След процеса на зреене, парчетата сирене се изваждат от пластмасовите кофи и се оставят за оцеждане върху решетъчна подложка. Оцедените парчета сирене се поставят поединично във вакуум опаковки и се вакуумират посредством вакуум опаковъчната машина 15. Опакованото бяло саламурено сирене се премества в камерата за съхранение 16 при температура 2-6°С, до момента на експедицията му.
При производство на кашкавал млякото също се затопля в сиреноизготвителя 4 до температура 3335°С, след което към него се прибавя необходимото количество концентрирана лиофилизирана закваска за сирене - 50% калциев двухлорид и мая за сирене. След около 30-40 min получената сиренинна маса се разбърква до получаване на парчета с големина на грахово зърно, след което се изпича до температура 40 42°С за около 40-60 min, като в края на изпичането киселинността на суроватката трябва да достигне 16-24°Т. Сиренинната маса се източва в количката преса 10, пресова се около 15-20 min, след което се оставя да чедеризира до достигане киселинност на суроватката 55-60°Т. Чедеризиралата сиренина се нарязва на парчета и се подава за изпарване в 12-14% солен разтвор и киселинност до 25°Т, при температура 72-74°С в изпарващия модул 11. Изпарените форми/пити с кашкавал се подреждат на маса, където се обръщат 2-3 пъти през 10-30 min. След 24 h кашкавалените форми се подреждат на стелажи за подсушаване в камерата за обдухване 12 при температура от 12-14°С и относителна влажност на въздуха до 85% в продължение на 1 до 4 дни. След обдухването кашкавалените пити се поставят в единични опаковки и се вакуумират във вакуум опаковъчната машина 15. Зреенето на кашкавала се извършва в камерата за зреене 14 при температура от 1012°С, при влажност до 85% в продължение на не по-малко от 60 дни. От камерата за зреене 14, узрелите кашкавалени пити се съхраняват в камерата за съхранение 16 при температура 2 -6°С, до момента на експедицията им.
Със създадената поточна линия се произвежда и масло, като за целта суроватката, получена от производството на кашкавал от количката преса 10 се подава към сепаратора 5 за отделяне на сметаната. Получената сметана се пастьоризира в пастьоризатора 3 при температура 92-95°С, за 15-20 min. След това сметаната се охлажда до температура под 25°С и се източва в подходящи съдове, които престояват в хладилна камера при температура от 2-6°С за 10-12 h. Сметаната се избива в маслоизготвителя 9 за 45-50 min, като полученото масло се промива с две промивни води. Температурата на промивните води е близка до температурата на избиване в зависимост от плътността на маслените зърна. Във всяка вода маслото престоява по 2-3 min, след което маслоизготвителят 9 се завърта 5-6 пъти. Готовото масло се пълни във форми и се охлажда, разфасова се в полиетиленови пликове, които се вакуумират във вакуум опаковъчната машина 15. Вакуумираното в потребителска опаковка масло се съхранява в камерата за съхранение 16 при температура 2-6°С, до момента на експедицията му.

Claims (1)

  1. Поточна линия за производство на млечни продукти, характеризираща се с това, че включва доилна инсталация (1), свързана с млечна помпа (2), която е свързана с пастьоризатор (3) и със сиреноизготвител (4), като пастьоризаторът (3) е свързан с бутилираща машина (6) и с машина за разливане (7), която е свързана с термостатна камера (8), при което сиреноизготвителят (4) е функционално и последователно свързан с количка преса (10), изпарващ модул (11), камера за обдухване (12), вакуум опаковъчна машина (15), камера за зреене (14) и камера за съхранение (16), като камерата за съхранение (16) е функционално свързана с бутилиращата машина (6), с термостатната камера (8) и с вакуум опаковъчната машина (15), при което сиреноизготвителят (4) е свързан и със сиренарска вана (13), функционално свързана с камерата за зреене (14), като количката преса (10) е функционално свързана със сепаратор (5), свързан с пастьоризатора (3), който от своя страна е свързан с маслоизготвител (9), свързан с вакуум опаковъчната машина (15)
BG5449U 2022-01-24 2022-01-24 Поточна линия за производство на млечни продукти BG4210U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5449U BG4210U1 (bg) 2022-01-24 2022-01-24 Поточна линия за производство на млечни продукти

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5449U BG4210U1 (bg) 2022-01-24 2022-01-24 Поточна линия за производство на млечни продукти

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4210U1 true BG4210U1 (bg) 2022-03-15

Family

ID=85238841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5449U BG4210U1 (bg) 2022-01-24 2022-01-24 Поточна линия за производство на млечни продукти

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4210U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Mistry et al. Application of membrane separation technology to cheese production
CA2827558C (en) Cheese and preparing the same
US10258017B2 (en) Continuous cooker stretcher and methods of use thereof
EP2719285B1 (en) Method of making cheese
NZ201291A (en) Preparing cheese-base
JP5226820B2 (ja) モッツァレラチーズの製造方法
CN101623035A (zh) 一种再制奶酪及其制备方法
CN103392819B (zh) 凝乳及其制备方法
CN101911982B (zh) 一种乳酪及其制备方法
JP6259253B2 (ja) 未熟性フレッシュチーズおよびその製造方法
US20170079302A1 (en) Method of making cheese
BG4210U1 (bg) Поточна линия за производство на млечни продукти
RU2391016C1 (ru) Способ получения мягкого сыра методом ультрафильтрации
NZ529554A (en) Dairy product and process
RU2414138C2 (ru) Мягкий сычужный сыр "колорит" и способ его производства
FI58045C (fi) Foerfarande foer framstaellning av pasta filata-ost
BG2925U1 (bg) Поточна линия за производство на млечни продукти
JP6795494B2 (ja) 保存性の良好な容器詰めの弾力性のあるナチュラルチーズの製造方法
MX2010013999A (es) Queso natural reducido en sodio y metodo de elaboracion.
CN110623065A (zh) 一种鲜奶生产中保鲜去腥味的方法
RU2591526C2 (ru) Способ получения сыра творожного сливочного методом сепарирования и двойной пастеризации
RU2819242C1 (ru) Способ производства сыра
Tamime et al. Industrial manufacture of Feta‐type cheeses
US20220151192A1 (en) Method for milking dairy animals and for manufacturing of cheese or rennet free dairy product out of the obtained milk and milking machine for milking of dairy animals coupled to a production line for manufacturing cheese or rennet free dairy product
Lochry Making American Cheddar cheese of uniformly good quality from pasteurized milk