BG2815U1 - Състав на медовина - Google Patents

Състав на медовина Download PDF

Info

Publication number
BG2815U1
BG2815U1 BG3863U BG386317U BG2815U1 BG 2815 U1 BG2815 U1 BG 2815U1 BG 3863 U BG3863 U BG 3863U BG 386317 U BG386317 U BG 386317U BG 2815 U1 BG2815 U1 BG 2815U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
amount
honey
mead
composition
bayanus
Prior art date
Application number
BG3863U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Бъчваров
Иванова Маринова Габриела
Габриела Маринова
Христов Бъчваров Валентин
Силвия Милева
Димитрова Милева София Силвия
Original Assignee
Институт по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ) filed Critical Институт по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ)
Priority to BG3863U priority Critical patent/BG2815U1/bg
Publication of BG2815U1 publication Critical patent/BG2815U1/bg

Links

Landscapes

  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)

Abstract

Съставът на медовина намира приложение в питейната промишленост. Предимствата на състава на медовина са използването на естествен източник на минерални соли, киселини и витамини - малцова пивна мъст хмел за охмеляване на пивната мъст, който намалява отрицателния ефект от варенето на медената мъст, специален алкохолтолерантен щам дрожди за ускорена ферментация и получаването на продукт с балансиран ароматно-вкусов профил. 3а получаването на 17-23 % медена мъст съставът включва: пчелен мед в количество от 15,5 до 21,8 тегл. %; хмелови алфа- горчиви киселини в количество от 0,0050 до 0,0060 тегл. %; малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 13-17% в количество 0,06-0,08 тегл.%; активни сухи винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus), алкохолтолерантни, в количество от 0,025 до 0,040 тегл. %, осигуряващи 23-28 х 10*6 кл./ml; и вода. Допълнително съставът може да включва и плодове в количество от 2,8 до 3,2 тегл.%

Description

Полезният модел се отнася за състав на напитка (медовина), с използване на пчелен мед като суровина с хранителни и здравословни качества, с която се обогатява сортовата листа на напитки и който намира приложение в питейната промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
Медовината вероятно е най-старата ферментирала напитка в света, въпреки че в България е трудно да бъде намерена като предлагане от търговците. Ферментацията на пчелен мед може да се използва за производството на различни видове медовина, шери, газирани вина и плодово-медни вина. Те могат да имат различен вкус и аромат, които се дължат на цветния източник на пчелния мед и използваните добавки и дрожди за ферментацията (Gupta and Sharma, 2009).
Медовината се произвежда основно от мед, чрез добавяне на редица други суровини и материали като билки, ябълков сок, гроздов сок, плодове от черница, оцет и подправки. Производството на алкохолни напитки зависи от редица фактори като: суровини, използвани микроорганизми, добавки, процес на ферментация, отлежаване и т.н. Алкохолното съдържание на медовината се колебае между 7 и 22%. В зависимост от съотношението мед:вода и момента, в който ферментацията се преустановява, зависи типа на получената медовина. Тя може да бъде лека, подобно на традиционните гроздови вина или сладка и тежка като десертно вино. Ако ферментация протича допълнително и в бутилките, тогава се получава газирана медовина (Faul, 1991).
Хората често са объркани относно медовината: Дали това е вино или пиво? Исторически заема междинно място. Докато основните съставки са мед и вода, основната рецепта е обогатена с различни други съставки, много от които са общи за виното и пивото, като плодове, хмел и ечемик. В допълнение, при някои производствени методи се използва кипене - процес по-близо до варене на пивото, отколкото до производство на вино. В действителност, медовината размива границите между виното и пивото и е трудно да се причисли към едната или другата област. Производството на медовина предшества производството на вино и пиво в повечето древни култури.
Главната особеност на медовината е ферментацията, по-точно нейната продължителност, с оглед пълнотата й. Ходът на ферментацията зависи до известна степен от вида на меда. Изборът на щам дрожди, разбъркването по време на ферментацията, добавка на хранителни вещества за дрождите и контролът на pH, обаче, могат много рязко да повишат скоростта на ферментацията. Тук е заложено едно противоречие. От гледна точка икономиката на производството е необходимо ферментацията да протича колкото се може по-бързо. От друга страна дългата и продължителна ферментация води до обогатяване на аромата и вкуса на медовината с продукти от автолизата на дрождите, подобно както при производството на шампански вина. Някои автори пък намират нотките на дрожден автолизат за влошаване на вкуса и аромата. Най-значимият, отделен фактор, който ефективно влияе върху хода на ферментацията е жизнеспособността и физиологичното състояние на дрождите. Те могат да бъдат подпомогнати посредством подходящи източници на хранене и енергия и посредством контрол на pH по време на ферментацията (McConell et al., 2010).
Недостигът на хранителни и биоактивни добавки за протичане на нормална ферментация на медената мъст се компенсира чрез добавянето на минерални соли и киселини: амониев сулфат, калиев фосфат, магнезиев хлорид, лимонена киселина, натриев цитрат и витамините: биотин, пиридоксин, мезо-инозитол, калциев пантотенат, тиамин и други (Gupta and Shanna, 2009).
Традиционните медовини отлежават много дълго - от няколко месеца до няколко (напр. седем) години. Вероятно екстремно високото количество остатъчни захари и продължителния процес на ферментация и отлежаване на медовината са причина за недостатъчното развитие на индустриалното й производство. В света съществуват хиляди винарски изби, стотици са в САЩ и повече от сто са в щата Ню Йорк. Американската асоциация на производителите на медовина включва около двадесет предприятия за нейното производство. В световен мащаб има вероятно около четиридесет предприятия, които я произвеждат. По тази причина е много трудно да се намери и закупи тази напитка (Kime et al., 2005).
България има дългогодишни традиции при производството на мед и пчелни продукти, предпоставка за което са разнообразната и богата медоносна растителност на Балканския полуостров, създаваща отлични условия за отглеждането на пчели. Благоприятно влияние оказват и подходящите природни, климатични и екологични условия, които допринасят за постепенното увеличаване на добива на тези продукти през годините. Пчеларството представлява алтернативна заетост за населението на слаборазвитите селски райони, осигуряваща допълнителни доходи. През 2015 г. в България е добит 11388 t пчелен мед. Основната част от произведения в страната мед се изнася зад граница. Така например в периода 2000-2005 година на международните пазари е реализиран между 52% и 100% от произведения в съответната година мед. На вътрешния пазар се реализират около 1000-1500 t. Приблизително още толкова се продава по неформални канали. При износа на мед от България за Европейския съюз, страната се конкурира не само със световните производители като Китай, САЩ, Аржентина, Мексико, но и с редица от своите балкански съседи. Страната ни може да има успех на пазара на мед в ЕС, само ако увеличи дела на продажбите на продуктите с висока добавена стойност и с търговска марка. Един от най-атрактивните продукти с висока добавена стойност е медовината или т.нар. вино от пчелен мед.
Известен е „Метод на приготвяне на напитка от мед“ (от американски патент 1038307 А). Той се отнася за обработването на меда по такъв начин, че да се получи високохранителна и приятна напитка, която да се консумира като добавка при усвояването на други храни. При него се цели да се осигури изключително прост и евтин процес за алкохолна напитка чрез ферментация при определена температура.
Известна е „Напитка от мед и метод на приготвянето й“ (от американски патент 3100706 А). Той се отнася до алкохолна напитка, произведена от мед и до метод за приготвянето й чрез ферментация с дрожди при определена температура. Дрождите се поддържат в суспензия чрез разбъркване с много ниска скорост (неенергично) на ферментиращата смес (мед с вода и хранителни вещества за дрождите), като по този начин се намалява продължителността на ферментация, избягва се автолизата им и оттам нежелани вкус и аромат. След това сместа се дестилира, за да се получи алкохолна напитка, подобна на уиски или ракия.
Известен е „Метод за получаване на вино от мед“ (от американски патент 3,598,607). Традиционният метод за производство на медовина е променен много малко. Патентът на Morse и Steinkraus (1971) е първото и по-значимо усъвършенстване на технологията. Посредством прибавяне на допълнителни хранителни вещества, процесът на производството на медовината може значително да се ускори. Други по-значими изменения и усъвършенствания не са били предприети. В своя патент Morse и Steinkraus пишат „Виното, произведено от мед не е много популярно за консумация поради тръпчивия и горчив вкус и ниската трайност, изразяваща се в склонност към помътняване“. Отдавна е известно, че помътняването на медовината се дължи на протеините, произхождащи от меда. Тези протеини могат също да са причина за бавна ферментация.
Задачата на полезния модел е да се разработи състав на медовина на основата на възраждането на древната напитка, но със съвременно звучене, като се използват български суровини и научните изследвания в тази област. Друга задача на полезния модел е да се разшири и обогати асортимента на напитките, консумирани от любителите, тъй като на българския пазар много трудно може да се намери медовина. Също така със засиления интерес към старите напитки и с възраждането на медовината ще се създадат условия за развитието на икономически слабо развити и отдалечени райони. В допълнение, полезният модел има за цел и да допринесе за подобряване на здравния статус на населението, което се дължи на меда, който е продукт с хранителни и лечебни свойства. Той, заедно с медовината, може да се счита, че допринасят за здравословния начин на хранене - с ефект върху намаляването на апетита и загубата на тегло, за храносмилателни заболявания, болести на мозъка (епилепсия), като отличен диуретик без катастрофален ефект върху бъбреците и др.
Техническа същност на полезния модел
В съответствие с поставената задача се предлага състав на медовина, характеризиращ се c това, че за получаването на 17-23% медена мъст, съставът включва:
- пчелен мед в количество от 15,5 до 21,8 тегл. %;
- хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0050 до 0,0060 тегл. %;
- малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 13-17% в количество 0,06-0,08 тегл. %;
- активни сухи винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus), алкохолтолерантни, в количество от 0,025 до 0,040 тегл. %, осигуряващи
23-28 х 106 кл./ml; и вода.
Водата в състава на медовината е константна величина и полезният модел не се ограничава до количеството й, поради факта, че тегловното съдържание, изразено в проценти на останалите компоненти от състава на медовината са функция на водата, без значение нейното количество. Поради този факт, количеството вода може да бъде всякакво и крайният резултат се постига чрез процентното съдържание на останалите компоненти в състава след добавянето на водата, без значение на количеството за отделна партида, което може да бъде например 20 dm3,50 dm3, 100 dm3, 200 dm3, 500 dm3, 1000 dm3 и т.н., в зависимост от желания рандеман на крайното количество медена мъст.
Съставът на медовина може допълнително да включва и плодове в количество от 2,8 до 3,2 тегл. %.
В едно особено предпочитано изпълнение на полезния модел и за производството на 17-23 % медена мъст се използва полифлорен мед, а малцовата пивна мъст е сладка малцова пивна мъст (която представлява неохмелена малцова мъст) с екстрактно съдържание 13-17%. При това вариантно изпълнение съставът също допълнително може да включва и плодове в количество от 2,8 до 3,2 тегл. %.
Съгласно този вариант за състав на медовина, предпочитаните тегловни стойности на състава й са: полифлорен мед от 15,5 до 16,6 тегл. %, сладка малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 13% в количество от 0,073 до 0,079 тегл. % и хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0050 до 0,0055 тегл. %, активни винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) в количество 0,025-0,030 тегл. %, които осигуряват 23-25 х 106 кл./ml. Като резултат от посочените количествени стойности, получената медена мъст е с екстрактно съдържание 17%.
В друг предпочитан вариант на изпълнение на състава съгласно полезния модел, медовината представлява 20% медена мъст, за която се използват от 18,0 до 19,1 тегл. % полифлорен мед, сладка малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 15% в количество от 0,068 до 0,074 тегл. % и хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0050 до 0,0055 тегл. %, активни винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) в количество 0,030-0,035 тегл. %, които осигуряват
24- 26 х 106 кл./ml.
В друго предпочитано изпълнение, за получаване на 23% охладена медена мъст, съставът включва от 20,9 до 21,8 тегл. % полифлорен мед, сладка малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 17% в количество от 0,072 до 0,077 тегл. % и хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0055 до 0,0060 тегл. %, активни винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) в количество 0,035-0,040 тегл. %, които осигуряват
25- 28 х 106 кл./ml.
В друг основен и особено предпочитан вариант на изпълнение на състава медовината представлява 20% медена мъст в комбинация с плодове. При този вариант на изпълнение се използват от 18,0 до 19,1 тегл. % полифлорен мед, сладка малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 15% в количество от 0,068 до 0,074 тегл. % и хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0055 до 0,0060 тегл. %., нарязани на кубчета ябълки и банани в количество 2,8-3,2 тегл. % и активни винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) в количество 0,030-0,035 тегл. %, които осигуряват 24-26 х 106 кл./ml.
Активните винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) във всяко едно от вариантните изпълнения са за предпочитане от специален щам ЕС-1118, особено се предпочита те да са сухи, лиофилизирани дрожди, като притежават способност да ферментират при ниски температури, имат добра флокулационна способност и отлична толерантност към алкохола.
Получената 17-23% медовина се характеризира с висока ферментационна степен, с ниско съдържание на захари, аромат на хмел и свеж, резлив вкус.
Предимствата на полезния модел са използването на качествен полифлорен мед, както и естествен източник на минерални соли, кисе лини и витамини - малцова пивна мъст, хмел за охмеляване на медената мъст, който намалява отрицателния ефект от варенето й, специален алкохолтолерантен щам дрожди за ускорена ферментация и получаването на продукт с балансиран ароматно-вкусов профил и многократното съкращаване на процеса на отлежаване на медовината посредством стабилизиране и филтриране на напитката. Например Таблица 1 показва анализ на проба мед (полифлорен, от района на Дебелец, В. Търново), отличаващ се с комплексни качества. Има подчертано лечебно и профилактично действие на дихателните пътища, стомашно-чревния тракт, гинекологични $ заболявания. При хронични ринити и синуити, подобрява имунната система. Полифлорният (многоцветният) мед се препоръчва при преумора, за общо укрепване на организма на човек, а има и антисклеротично действие. В състава на Ю използвания мед не се открива захароза, което показва, че е истински природен продукт и пчелите не са хранени със захар.
Таблица 1 Анализ на мед
Показатели Полифлорен мед
Водно съдържание, % 16,20
Сухо вещество, % 83,80
pH 4,17
Бистрота 5,9
Цвят, mm Pfund 25
Свободна киселинност, meq/kg 34
Електропроводност, mS/cm 0,57
Редуциращи захари, % 3,85
Захароза, % -
Фруктоза, % 2,08
Глюкоза, % 1,77
Съотношение фруктоза:глюкоза 1,2
Общи захари, % 3,85
Диастазна активност, ед. Шаде 21,57
Примери за изпълнение на полезния модел
Полезният модел се пояснява със следните примерни изпълнения, но в никакъв случай не се ограничава само до тях.
Пример 1.
За производството на 17% охладена медена мъст в смесителен казан се разтварят 210 kg полифлорен мед в 1000 dm3 кипяща питейна вода. Прибавят се 100 dm313 % сладка малцова пивна мъст и 0,054 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се набавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 10,0% алфа-горчиви киселини 0,380 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 5,2% алфа-горчиви киселини 0,310 kg) и се вари 60 min. След варенето медената мъст се охлажда за 40 min и се заквасва с 0,250 kg сухи, лиофилизирани активни винени дрожди
Saccharomyces cerevisiae (bayanus) от специален щам ЕС-1118 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Lallemand под наименованието Lalvin EC-1118), които осигуряват 23 х 10б кл./ml. Главната ферментация протича за 10 денонощия при 14°С до достигане на разлика между привидната и крайната ферментационна степен 8-10%. Младата медовина отлежава 30 денонощия при 2-4°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или кегове по общоприета технология.
Пример 2.
За производството на 20% охладена медена мъст в смесителен казан се разтварят 250 kg полифлорен мед в 1000 dm3 кипяща питейна вода. Прибавят се 100 dm315 % сладка малцова пивна мъст и 0,056 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се набавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 12,0% алфа-горчиви киселини 0,325 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 3,9% алфа-горчиви киселини 0,430 kg) и се вари 60 min. След варенето медената мъст се охлажда за 40 min и се заквасва с 0,300 kg сухи, лиофилизирани активни винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) от специален щам ЕС-1118 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Lallemand под наименованието Lalvin ЕС-1118), които осигуряват 25 х 106 кл./ш1. Главната ферментация протича за 10 денонощия при 15°С до достигане на разлика между привидната и крайната ферментационна степен 8-10%. Младата медовина отлежава 40 денонощия при 2-4°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или кегове по общоприета технология.
Пример 3.
За производството на 23 % охладена медена мъст в смесителен казан се разтварят 300 kg полифлорен мед в 1000 dm3 кипяща питейна вода. Прибавят се 100 dm3 17 % сладка малцова пивна мъст и 0,060 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се набавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 16,0% алфа-горчиви киселини 0,265 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 4,2% алфа-горчиви киселини 0,430 kg) и се вари 60 min. След варенето медената мъст се охлажда за 40 min и се заквасва с 0,350 kg сухи, лиофилизирани активни винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) от специален щам ЕС-1118 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Lallemand под наименованието Lalvin ЕС-1118), които осигуряват 28 х 106 кл./ml. Главната ферментация протича за денонощия при 16°С до достигане на разлика между привидната и крайната ферментационна степен 8-10%. Младата медовина отлежава 50 денонощия при 2-4°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или кегове по общоприета технология.
Пример 4.
За производството на 20 % охладена медена мъст в смесителен казан се разтварят 250 kg полифлорен мед в 1000 dm3 кипяща питейна вода. Прибавят се 100 dm315 % сладка малцова пивна мъст и 0,056 kg хмелови алфа-горчиви киселини (които се набавят например от горчив сорт хмел или хмелов гранулат с 12,0% алфа-горчиви киселини 0,325 kg и ароматен сорт хмел или хмелов гранулат с 3,9% алфа-горчиви киселини 0,430 kg) и се вари 50 min. Прибавят се ситно нарязани ябълки и банани в количество 30 kg/1000 dm3 и се вари още 10 min. След варенето медената мъст се охлажда за 40 min и се заквасва с 0,300 kg сухи, лиофилизирани активни винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) от специален щам ЕС-1118 (предлагани под формата на готов продукт на пазара от фирма Lallemand под наименованието Lalvin EC-1118), които осигуряват 25 х 106 кл./ml. Главната ферментация протича за 10 денонощия при 15°С до достигане на разлика между привидната и крайната ферментационна степен 8-10%. След отделяне на плодовете младата медовина отлежава 40 денонощия при 2-4°С, след което се филтрира, стабилизира и опакова в бутилки или кегове по общоприета технология. В таблица 2 са показани физико-химичните показатели на готовата медовина съгласно този примерен вариант на изпълнение.
2815 Ul
Таблица 2
Физико-химични показатели на готова напитка
Показатели С пивна мъст, ябълка и банан
Начален екстракт, % 18,45
Привиден екстракт, % 1,95
Действителен екстракт, % 5,14
Алкохол, тегл.% 7,12
Алкохол, об.% 9,07
Привидна ферм. степен, % 89,43
Действителна ферм. степен, % 72,14
pH 3,63
Цвят, ед.ЕВС 3,5
Горчивина, ГЕ 12,4
Полифеноли, mg/l 150,3
Редуциращи захари, % инв. захар 2,62
Захароза, % -
Фруктоза, % 1,81
Глюкоза, % 0,81
Общи захари, % 2,62
Антиоксидантна активност, екв. вит. С mmol/l 686,9
Медовината има следните примерни физикохимични показатели: привидна ферментационна степен около 89,0 %, съдържание на алкохол около 9,0 обемни %, pH 3,63, цвят 3,5 ед. ЕВС, горчивина 12,4 ед. ЕВС, ниско съдържание на захари. Отличава се с чист хмелов или хмеловоплодов аромат и хармоничен сладко-горчив вкус.
Приложение на полезния модел
Полезният модел намира приложение при производството на медовина в питейната промишленост.

Claims (9)

  1. Претенции
    1. Състав на медовина, характеризиращ се с това, че за получаването на 17-23% медена мъст, съставът включва:
    - пчелен мед в количество от 15,5 до 21,8 тегл. %;
    - хмелови алфа-горчиви киселини в количество от 0,0050 до 0,0060 тегл. %;
    - малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 13-17% в количество 0,06-0,08 тегл. %;
    - активни сухи винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus), алкохолтолерантни, в коли чество от 0,025 до 0,040 тегл. %, осигуряващи 30 23-28 х 106 кл./т1;
    - и вода.
  2. 2. Състав на медовина съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че за получаването
    35 на 17-23% медена мъст, съставът допълнително включва и плодове в количество от 2,8 до 3,2 тегл. %.
  3. 3. Състав на медовина съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че пчелният мед е полифлорен мед, а малцовата пивна мъст е сладка малцова пивна мъст с екстрактно съдържание 13-17 %.
  4. 4. Състав на медовина съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че за получаването на 17-23% медена мъст, съставът допълнително
    45 включва и плодове в количество от 2,8 до 3,2 тегл. %.
  5. 5. Състав на медовина съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че полифлорният мед е в количество от 15,5 до 16,6 тегл. %; сладката малцова пивна мъст е с екстрактно съдържание 13% и в количество от 0,073 до 0,079 тегл. %; хмеловите алфа-горчиви киселини са в количе7
    2815 Ш ство от 0,0050 до 0,0055 тегл. %; активните винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) са в количество 0,025-0,030 тегл. %, които осигуряват 23-25 х 106 кл./ml.
  6. 6. Състав на медовина съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че полифлорният мед е в количество от 18,0 до 19,1 тегл. %; сладката малцова пивна мъст е с екстрактно съдържание 15% и в количество от 0,068 до 0,074 тегл. %; хмеловите алфа-горчиви киселини са в количество от 0,0050 до 0,0055 тегл. %; активните винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) са в количество 0,030-0,035 тегл. %, които осигуряват 24-26 х 106 кл./ml.
  7. 7. Състав на медовина съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че полифлорният мед е в количество от 20,9 до 21,8 тегл. %; сладката малцова пивна мъст е с екстрактно съдържание 17% и в количество от 0,072 до 0,077 тегл. %; хмеловите алфа-горчиви киселини са в количество от 0,0055 до 0,0060 тегл. %; активните винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) са в количество 0,035-0,040 тегл. %, които осигуряват 25-28 х 106 кл./ml.
  8. 8. Състав на медовина съгласно претенции 3 и 4, характеризиращ се с това, че полифлорният мед е в количество от 18,0 до 19,1 тегл. %; сладката малцова пивна мъст е с екстрактно съдържание 15% и в количество от 0,068 до 0,074 тегл. %; хмеловите алфа-горчиви киселини са в количество от 0,0055 до 0,0060 тегл. %; активните винени дрожди Saccharomyces cerevisiae (bayanus) са в количество 0,030-0,035 тегл. %, които осигуряват 24-26 х 106 кл./т1. Saccharomyces cerevisiae (bayanus) са в количество 0,030-0,035 тегл. %, които осигуряват 24-26 х 10б кл./ml.; а плодовете 5 са ябълки и банани в количество 2,8-3,2 тегл. %.
  9. 9. Състав на медовина съгласно всяка една от предходните претенции, характеризиращ се с това, че активните винени дрожди Saccharomyces I q cerevisiae (bayanus) са за предпочитане от специален щам EC-1118, особено се предпочита те да са сухи, лиофилизирани дрожди.
BG3863U 2017-09-20 2017-09-20 Състав на медовина BG2815U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3863U BG2815U1 (bg) 2017-09-20 2017-09-20 Състав на медовина

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3863U BG2815U1 (bg) 2017-09-20 2017-09-20 Състав на медовина

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2815U1 true BG2815U1 (bg) 2017-11-15

Family

ID=65432299

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3863U BG2815U1 (bg) 2017-09-20 2017-09-20 Състав на медовина

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2815U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1264831A3 (ru) Способ приготовлени безалкогольных напитков с дрожжевым ароматом
KR100881968B1 (ko) 연와인 및 그의 제조방법
EP2128240A1 (en) Tomato juice-containing alcoholic beverage and method for producing the same
Joshi et al. Wines: White, red, sparkling, fortified, and cider
CN105647763A (zh) 一种红枣利口酒的酿造工艺
CN110835594A (zh) 李子果酒的制作工艺
CN102093940A (zh) 富硒干红葡萄酒的酿造工艺
CN101455355A (zh) 一种具有醒酒、解酒功能的保健饮品及其制备方法
EP1990401A1 (en) Method of producing an agave-based beer-type alcoholic drink
CN111621379A (zh) 一种浓香型甘蔗酒的生产方法
JP3121872B2 (ja) 蜂蜜発酵酒の製造方法
CN101633874A (zh) 一种富含γ-氨基丁酸的葡萄酒制作方法
CN104987971A (zh) 一种荔枝杨桃甜酒的酿造方法
Arora et al. Nutritional beverages
CN114958523A (zh) 一种槟果酒及其制备方法
CN101463312A (zh) 桃发酵酒的生物冰点酿制方法
WO2014097313A2 (en) A process for production of an alcoholic beverage from cashew apple and raisins and the alcoholic beverage produced thereof
Dhar et al. Production of banana alcohol and utilization of banana residue
BG2815U1 (bg) Състав на медовина
CN108998325B (zh) 一种冰无花果酒及其酿造方法
US2928741A (en) Sugar
BR102018075782A2 (pt) Vinho de lichia e erva-mate e seu processo de produção
BR102018075772A2 (pt) Vinho de lichia e seu processo de produção
JP7344562B2 (ja) 風味改善剤
von Loesecke Possibilities of preparing alcoholic citrus beverages