UA55819A - Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта - Google Patents

Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта Download PDF

Info

Publication number
UA55819A
UA55819A UA2002075367A UA200275367A UA55819A UA 55819 A UA55819 A UA 55819A UA 2002075367 A UA2002075367 A UA 2002075367A UA 200275367 A UA200275367 A UA 200275367A UA 55819 A UA55819 A UA 55819A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
plates
rods
thread
rod
special
Prior art date
Application number
UA2002075367A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Сергій Олександрович Хмизов
Леонід Миколайович Лигун
Леонид Николаевич Лигун
Original Assignee
Інститут Патології Хребта Та Суглобів Ім. Проф. М.І. Ситенка Академії Медичних Наук України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Патології Хребта Та Суглобів Ім. Проф. М.І. Ситенка Академії Медичних Наук України filed Critical Інститут Патології Хребта Та Суглобів Ім. Проф. М.І. Ситенка Академії Медичних Наук України
Priority to UA2002075367A priority Critical patent/UA55819A/uk
Publication of UA55819A publication Critical patent/UA55819A/uk

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Abstract

Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта містить пластини, кожна з яких у поперечному розрізі має форму швелера і забезпечена поздовжніми пазами та насічкою, яка розміщена поперек пластини на її гладкому боці, транспедикулярні стрижні з упором і метричною різзю на циліндричній частині та різзю на конічному вістрі, спеціальні шайби, кожна з яких має форму швелера і оснащена насічкою, яка розміщена між полицями швелера та співпадає з насічкою пластини. Апарат має самоконтрівні гайки. Упор транспедикулярного стрижня виконано рухомим відносно циліндричної частини останнього. Циліндрична частина транспедикулярного стрижня має лиски. Спеціальна шайба оснащена прорізом та гаком. Крім того, апарат додатково доповнений з'єднувальними пластинами, кожна з яких має на своїх кінцях паз під стрижень та насічки. Кінці з'єднувальних пластин розміщені між пластинами і спеціальними шайбами. При цьому насічки з'єднувальних пластин співпадають з насічками пластин і насічками спеціальних шайб.

Description

Винахід відноситься до медицини, а саме до ортопедії, травматології та нейрохірургії і призначається для корекції та фіксації хребта при хірургічному лікуванні захворювань та ушкоджень останнього.
Надійна, жорстка фіксація хребта необхідна після проведеної корекції деформації хребта або після усунення нестабільності в ушкодженому сегменті.
Для одномоментної задньої стабілізації хребта широке розповсюдження здобули конструкції, які містять транспедикулярні гвинти або стержні, розташовані безпосередньо в тілах хребців, з'єднані між собою регульованими або нерегульованими кріпильними елементами.
Відомий пристрій для фіксації хребта, який містить штангу з повзунами на кінцях для встановлення кріпильних гвинтів та репонівним вузлом у середній частиш. Крім того, пристрій містить муфти, встановлені на штанзі, планки з поперечним отвором та пазом, причому на повзуні встановлений палець, на якому розташована планка з можливістю фіксації на ньому , а кожний повзун розмішується на муфті з можливістю поздовжнього переміщення (11.
Вказаний пристрій має ряд недоліків. Наявність великої кількості різьбових з'єднань веде до розхитування конструкції в процесі дії динамічних навантажень і втрати надійності фіксації хребта. Крім того, громіздкість конструкції призводить до травматизації м'яких тканин, які знаходяться навколо пристрою. Це значно знижує ефективність та подовжує терміни лікування. При цьому відомий пристрій складний у виготовленні за рахунок наявності в ньому спрямованих пазів, рифлень в місцях з'єднань вузлів, різьбових муфт, фігурних гайок, різноманітних обмежувачів руху окремих елементів пристрою.
Відомий пристрій для фіксації хребта, який містить елемент кріплення пристрою до кістки з різьбовою голівкою та пазом в ній, з'єднувальний стержень і вкладку, розташовані у згаданому пазі, фіксуючий гвинт з багатогранним елементом під ключ і гайку, нагвинчену на голівку елемента кріплення пристрою до кістки.
Вкладка являє собою П-подібну частину зрізаного циліндричного стакана з внутрішньою конічною різьбою, фіксуючий гвинт має конічну різьбу, яка входить в різьбу вкладки, а елемент кріплення пристрою до кістки виконаний у вигляді або шурупа, або гака.
Крім того, між різьбою та дном вкладки виконано проточку, а поверхня гайки, яка контактує зі стержнем, має кільцевий виступ (21.
Цей пристрій дає змогу забезпечити надійну фіксацію хребта на весь час лікування за рахунок запобігання відгвинчування різьбових з'єднань елементів пристрою під час дії динамічних навантажень на нього.
Однак пристрій має суттєві недоліки.
Конструктивне рішення пристрою не передбачає можливості виконувати за його допомогою вправлення тіл хребців, які змістилися, що обмежує сферу його використання.
Наявність в конструктивному рішенні пристрою складних у виготовленні елементів, за рахунок яких досягнута мета винаходу - надійна фіксація хребта, ускладнює технологію виготовлення і використання пристрою, збільшує його вартість, а також габарити, що потребує багато місця для встановлення пристрою в тканинах.
Крім того, наявність фіксації тільки за допомогою шурупів не завжди забезпечує надійну фіксацію хребта в післяопераційному періоді.
Найбільш близьким за технічною суттю та досягнутим лікувальним ефектом є пристрій для фіксації хребта, який містить пластини, які мають в поперечному розрізі форму швелера. Пластини мають поздовжні пази та насічки, які зроблені поперек пластини на її плоскому боці. Пристрій також має транспедикулярні стрижня з упорами. На циліндричній частині транспедикулярного стрижня виконано метричну різьбу, а конічне вістря стержня має різьбову нарізь. Спеціальна шайба, що входить до складу пристрою, має форму швелера, споряджена отвором під транспедикулярний стрижень та насічкою, яка розміщена між полками швелера і співпадає з насічками пластини. Крім того, до складу пристрою входять гайки, що самоконтряться |З|.
Останній пристрій обраний нами за прототип.
Як показали результати використання цього пристрою, він має суттєві недоліки.
Під час дії динамічних навантажень на пристрій в післяопераційному періоді транспедикулярні стержні можуть не утримати вправлене тіло хребця в положенні, якого досягли під час виконання корекції або вправлення. Останнє може призвести до повторного зміщення тіла хребця.
Конструктивне рішення пристрою не дозволяє виконувати вправлення тіла хребця при великих його зміщеннях.
В основу винаходу поставлено задачу створення простого за конструкцією імплантуємого стрижневого апарата для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта, який дозволяє виконувати вправлення зміщеного тіла хребця, фіксацію його в цьому положенні, спростити технологію та скоротити час хірургічного втручання, а також поширити сферу його використання зі зменшенням вірогідності виникнення ускладнень за рахунок принципово нового конструктивного рішення елементів пристрою.
Поставлена задача вирішується тим, що в імплантуємий стержневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта, який містить пластини, кожна з яких у поперечному розрізі має форму швелера і забезпечена поздовжніми пазами та насічкою, яка розміщена поперек пластини на її гладкому боці, транспедикулярні стрижні з упором і метричною різзю на циліндричній частині та різьбовою наріззю на конічному вістрі, спеціальні шайби, кожна з яких має форму швелера і споряджена насічкою, яка розміщена між полицями швелера та співпадає з насічкою пластини, а також має гайки, які самоконтряться, згідно винаходу, упор транспедикулярного стрижня виконано рухомим відносно циліндричної частини останнього, циліндрична частина транспедикулярного стрижня має лиски, спеціальна шайба споряджена проріззю та гаком, крім того апарат додатково доповнений з'єднувальними пластинами, кожна з яких має на своїх кінцях паз під стрижень та насічки, кінці з'єднувальних пластин розміщені між пластинами і спеціальними шайбами, при цьому насічки з'єднувальних пластин співпадають з насічками пластин і насічками спеціальних шайб.
Завдяки наявності в апараті рухомих упорів та лисок на циліндричній частині транспедикулярного стрижня забезпечується можливість виконання вправлення тіла хребця при великих ступенях його зміщення.
Завдяки наявності в апараті спеціальних шайб, які мають прорізь та гак, забезпечується можливість утримання вправленого тіла хребця в положенні, якого досягли під час виконання інтраопераційної корекції.
Завдяки наявності в апараті з'єднувальних пластин, кожна з яких має на своїх кінцях паз під стержень і насічки, а також завдяки розміщенню кінців з'єднувальних пластин між пластинами і спеціальними шайбами, при якому насічки з'єднувальних пластин співпадають з насічками пластин і спеціальних шайб, виникає можливість підвищення надійності фіксації при хірургічному лікуванні ушкоджень та захворювань хребта.
При цьому апарат, що пропонується, простий і технологічний при виготовленні та при його застосуванні під час хірургічного втручання.
Для виготовлення апарата застосовується біологічно інертний матеріал, наприклад, титановий сплав.
Апарат (фіг.1, 2, 3) містить пластини 1, транспедикулярні стрижні 2, з'єднувальні пластини 3, спеціальні шайби 4, 5 та гайки 6.
Кожна з пластин 1 споряджена поздовжніми пазами 7 та насічкою 8.
Транспедикулярні стрижні 2 споряджені упором 9, метричною різьбою 10 та лисками 11 на циліндричній частині, а також різьбовою наріззю 12 на конічному вістрі 13. Упор 9 має різьбу, за допомогою якої він перемішується по різі 10 вздовж циліндричної частини транспедикулярного стрижня 2.
З'єднувальні пластини З мають на своїх кінцях пази 14 і насічки 15,16.
Кожна зі спеціальних шайб 4, 5 забезпечена проріззю 17 та насічкою 18. Спеціальна шайба 4 забезпечена гаком 19, Спеціальна шайба 5 забезпечена гаком 20.
Апарат використовують таким чином.
Після виконання доступу до задніх відділів хребта через корені дуг в тіла хребців з обох боків вводять транспедикулярні стержні - два як мінімум, на один сегмент краніально та на один сегмент каудально від ураженої ділянки.
Протяжність фіксації хребта вибирається індивідуально в залежності від конкретної клінічної ситуації.
При необхідності перед цим попередньо виконують втручання на передніх відділах хребта: видаляють пухлини, виконують передню мобілізацію, декомпресію спинномозкового каналу, передній спондилодез та ін.
На циліндричну частину введених транспедикулярних стрижнів 2 по метричній різьбі 10 нагвинчують рухомі упори 9 та установлюють попередньо відмодельовані з урахуванням величини корекції пластини 1. На пластини 1 накладають з'єднувальні пластини З, слідкуючи за тим, щоб пази 14 були встановлені на транспедикулярні стрижні 2, а насічки 15 співпали з насічками 8 пластин 1.
На з'єднувальні пластини З зліва встановлюють спеціальні шайби 4, справа - спеціальні шайби 5.
Гайки 19, 20 спеціальних шайб 4, 5 встановлюють під бокові відростки тіла хребця таким чином, щоб транспедикулярні стрижні 2 проходили через їх прорізі 17.
При необхідності розміри гаків 19, 20 змінюють за допомогою згибкових ключів.
Зверху на спеціальні шайби 4, 5 по різьбі 10 встановлюють гайки 6.
Гайки 6 загвинчують повільно і в декілька етапів (за кілька підходів). Вправлення зміщеного хребця здійснюють за рахунок підкручування гайок 6 по різьбі 10 циліндричної частини стрижнів 2.
При цьому постійно візуально оцінюють не тільки процес корекції деформації, але і стан елементів конструкції - ступінь прогинання стержнів, величину їх переміщення та ін.
Для введення транспедикулярних стрижнів 2 та запобігання їх прокручуванню утримують їх, використовуючи лиску 11, спеціальним ключом, який встановлюють на циліндричну частину стержня.
Після загвинчування всіх гайок б виконують рентгенологічний контроль. Якщо все нормально, скусюють транспедикулярні стрижні 2, що вистоять над гайками 6. Рану дренують і пошарове ушивають.
При необхідності стабілізації ділянки хребта при відсутності її деформації пластини адаптують до цієї ділянки і установлюють апарат за вищеописаним способом.
При лікуванні спондилолістезу необхідно розрізняти стабільну (фіксовану) та нестабільну деформації. У випадку лікування нестабільної деформації з ознаками редукції останньої на функціональних рентгенограмах може виконуватися втручання тільки із заднього доступу з використанням репонівних властивостей апарата.
При наявності фіксованої деформації, а також при ступенях спондилолістезу вище І показане попереднє втручання із переднього доступу для виконання мобілізації шляхом резекції міжхребцевих дисків. Монтаж апарата виконують у вищеописаній послідовності. Найбільшу складність при цьому являє введення пари стержнів через корені дуг у зміщений (І ІМ або ІМ) хребець при великих ступенях деформації, а також при деформації ніжок і коренів дуг хребців. Для уточнення просторового положення елементів хребта і полегшення виконання хірургічного втручання рекомендується використання додаткових засобів обстеження та спеціальних приладів (ЯМР-томографія, електронно-оптичний перетворювач та ін.).
Для лікування спондилолістезу ЇМ хребця, особливо у підлітків, а також у пацієнтів з нестабільною формою спондилолістезу, можливо використання 4-х стержнів з фіксацією на рівні ЇМ-51 сегмента. Для лікування спондилолістезу ІМ хребця, фіксованих форм, в огрядних пацієнтів та ін., перевага надається фіксації на рівні ГІМ-51І.. При необхідності спеціальні шайби 4,5 можуть бути використані без гаків 19,20.
Розглянемо приклад використання розробленого апарата при хірургічному лікуванні нестабільної форми спондилолістезу на конкретному прикладі.
Хвора Б., 11 років, історія хвороби Мо 56512 , діагноз: спондилолістез ІІ ступеня, нестабільна форма, тенденція до прогресування, правобічний компресійний корінцевий синдром.
На фіг.4 приведено фотовідбиток з доопераційної рентгенограми.
Під час хірургічного втручання здійснена корекція зміщення тіла ЇМ хребця та фіксація розробленим стержневим апаратом.
Під загальною анестезією в положенні хворого на животі із доступу виділено задні елементи поперекового відділу хребта на рівні І М-5І хребців, через корені дуг цих хребців введено стрижні 2, на яких змонтовано імплантуємий апарат, інтраопераційно за допомогою дозованого підкручування гайок б по метричній різьбі стріжнів 2, введених в І М хребець, досягнуто вправлення зміщення останнього. Рану дреновано та пошарове ушито.
На фіг.5 приведено фотовідбиток з рентгенограми при хірургічному втручанні у процесі вправлення тіла
ЇМ хребця.
Післяопераційний період пройшов без особливостей. Впродовж одного року хвора користувалась знімним корсетом. Через 1,5 року після операції на контрольній електроміограмі підтверджено регрес компреси правого корінця І М-5І. На фіг.б6 приведено фотовідбиток з контрольної рентгенограми через 1,5 роки після операції.
Через 2 роки після операції апарат видалено. Контрольний огляд через 2,5 роки після операції: хвора не має скарг, обмежень працездатності, рухи в поперековому відділі хребта в повному обсязі. На фіг.7 приведено фотовідбиток з рентгенограми через півроку після видалення апарата.
Таким чином, застосування запропонованого стержневого апарата дозволяє виконувати вправлення зміщеного тіла хребця, фіксацію його в цьому положенні, спростити технологію та скоротити час хірургічного втручання, а також поширити сферу його використання зі зменшенням вірогідності виникнення ускладнень.
Запропонований апарат був використаний у 12 хворих зі спондилолістезами | - ІІ ступеня (11 хворих) та в одного хворого із післятравматичною кіфотичною деформацією хребта. В усіх випадках був отриманий добрий клінічний результат.
Література: 1. Авторське свідоцтво СРСР Ме 1674826, МПК А 61 В 17/60, 1989. 2. Деклараційний патент України Ме 35075 А, МПК А 61 В 17/56,1999. 3. Проспект: Тпе 5нукег 25 зувієт ог Ше гедисійоп апа йхайоп ої аізріасетепі ої Пе Шогасіс апа Іштбраг зріпе.
З 14 15 12 13 ех ; й іч З 4
Пе» Ба ів ціх і
ТЕ ву: сапнсна й 17 чай : 5 /лхА- ЕЕ сн до «З з
У) Ії З ле Я ре
ОВ г
УК
: З
ЗВ:
З: ' уз
Б кар и 6 10 5 З
Фіг.1 їй УДе її п и гі ВИЩ
С- . 20
Їх й й
Мед Гу в б З 5 с в НО с дин, ЖЕКи й
Б с п явя Пошти є Вк и ки с сія .- і 5 не с ж пвх В с Бу : ня 0: пох г с г ен ик и дн
ЕН п НИ й г о о. пн ОХ . п пе 5 Є по с І п ве п пе ЕЕ сх я с о 0 перс ве сей тов, г с . 0 в. грим ирен ЛИН века ТЕЕННЮ оон подай ї ринв, я рн ах . о о 8. ПО о о й. її шт с с й я я ой що п нн - 0 . . с Не ПІК рен х . с й Б ния іх о | СН
М х БЕ СН іш в ше пшоно вра: плей отри Ср
Бий Б; йо 0АТЕ вх
КЕН що па пе нш, де, зас п 0: . ши шо її ут Шан псней по. я
ПВЛ ЕЖИ Й МНН пес що ФігА
ША ою ен Ек я як зам НН Соя вет ши пиши йо ВЕ пе йо я СЕК ши пеки о о А шия же пон с вот КН пон поря шт Я в нн Певне ше 1 МНН БИ ДЕН Е Я, п ОН дитя Пав яр в о: вон ше и я Ей о: В пек НА
В Поет по конни о у ня по я ше НЕ ЗН ев Б; шо Пенн пишне о Б
Ех етею тн шо і.
Бо ВІКИ НАН п пи пане Бу
НО я ле до НК. і в пеня нене ден но
Ес: пав и пня я
Ше ЕЕ и кан ож ши З и у п с 0. по п с Ех о поки «і
БЕ о но Тен ох я г о. КК; ОРЕ о. 5 сок
Не НЕК. НН НОЯ Под Он диня з: ЕВ, І ша и ї!
Ки Енн прий пі пт і: сови : ан пеня ї : ня пів пня пе КОН У
Фіг.5 депедено вав тов от ви они вв) тн п птн описи лин дн ОНИ пен МН
МТА НН о НН паливо и я м виш ее сиве ІН нн по щен ее НА НН ко ек в з и НН Ноя ов ни р у ЕІ Р ОНЮЮ
Он ан в точ Кі вин кош ан НН я сан в мен
АВ у а ВИ КН НВ пе аю а в и НН и пе це ен ик нок ИН МОДА дн в ЕВ ВЕ ки ори я ни НВО пен НН о вв ИН сови ев ній м ЯН еще вн в пощанв в и ОН Я й п и и ИН су В
Шен ННЯ вт ке НН о ин и Нр о Нв ння
Се На ря ав УКХ
ПУ п др и а іден р
МЕМ Дн ето ек в
В ПОРИ ків пе ок вве ев ня и годи вок косе еще БАН ня Се ве пійдцвирдве Не НН - свои п В Аня еп ни в Й п с ний
Кен нев НН
Фіг.6 шо и о о Ж ОЙ щи ЛЯ ин в АВ в ко нем й а рим ун о ення пив и ее о р в о
Бе НА нка нерв Кон ВНе ИИ
ЕЕ (« ин я соплі не и вн НЯ в. с НН енер не АНА не КН Ин 0 с : - їх пл/нї с шо тт ши и КИ плей ни ВЕ п з Й п
Бе НИЙ КУТ о ЛЕН я й он ен НВ ох хе СЛОВ ши Пірен ер ВИНИ ше
ЩО Й щі
Фіг.7

Claims (1)

  1. Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта, який містить пластини, кожна з яких у поперечному розрізі має форму швелера і забезпечена поздовжніми пазами та насічкою, яка розміщена поперек пластини на її гладкому боці, транспедикулярні стрижні з упором і метричною різзю на циліндричній частині та різзю на конічному вістрі, спеціальні шайби, кожна з яких має форму швелера і оснащена насічкою, яка розміщена між полицями швелера та співпадає з насічкою пластини, а також має самоконтрівні гайки, який відрізняється тим, що упор транспедикулярного стрижня виконано рухомим відносно циліндричної частини останнього, циліндрична частина транспедикулярного стрижня має лиски, спеціальна шайба оснащена прорізом та гаком, крім того, апарат додатково доповнений з'єднувальними пластинами, кожна з яких має на своїх кінцях паз під стрижень та насічки, кінці з'єднувальних пластин розміщені між пластинами і спеціальними шайбами, при цьому насічки з'єднувальних пластин співпадають з насічками пластин і насічками спеціальних шайб.
UA2002075367A 2002-07-01 2002-07-01 Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта UA55819A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002075367A UA55819A (uk) 2002-07-01 2002-07-01 Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002075367A UA55819A (uk) 2002-07-01 2002-07-01 Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA55819A true UA55819A (uk) 2003-04-15

Family

ID=74207255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002075367A UA55819A (uk) 2002-07-01 2002-07-01 Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA55819A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4866418B2 (ja) 脊柱の安定化のためのシステム、装置および方法
US8852233B2 (en) Apparatus for the correction of skeletal deformities
US9763805B2 (en) Spacer with temporary fixation plate
JP6320402B2 (ja) 経皮的なモジュール式ヘッドトゥーヘッド交差接続具
US8147529B2 (en) Anterior cervical instrumentation systems, methods and devices
WO2002076303A2 (en) Anatomic posterior lumbar plate
CN105392434A (zh) 脊柱构造和方法
US20200054460A1 (en) Intrabody Osteotomy Implant and Methods of Use
Cotrel et al. A new technic for segmental spinal osteosynthesis using the posterior approach
CN106963462A (zh) 用于脊椎手术的外固定装置
CN111616784B (zh) 外科系统和方法
US10278745B2 (en) Interlaminar, interspinous stabilization devices for the cervical spine
CN211023035U (zh) 棘突间撑开装置
UA55819A (uk) Імплантований стрижневий апарат для хірургічного лікування захворювань та ушкоджень хребта
RU155357U1 (ru) Устройство для коррекции кифосколиотической деформации позвоночника у детей
RU2816028C1 (ru) Способ хирургического лечения идиопатического грудного сколиоза IV степени методом селективной гибридной фиксации
RU2814022C1 (ru) Способ динамической стабилизации позвонков пояснично-крестцового отдела позвоночника между последним поясничным позвонком и первым крестцовым позвонком собак и устройство для динамической стабилизации позвонков пояснично-крестцового отдела позвоночника между последним поясничным позвонком и первым крестцовым позвонком собак
CN109475372A (zh) 脊柱矫正系统和方法
US11382669B2 (en) Guide device for attachment and transfixation of sliding plates for dynamic implants
CN110403688A (zh) 棘突间撑开装置
WO2019161100A1 (en) Systems and methods for a pedicle screw assembly with anchor deployment
UA35075A (uk) Пристрій для фіксації хребта
UA53310A (uk) Пристрій для корекції та фіксації хребта