UA147910U - Спосіб вирощування монокристалів алмазу на затравці - Google Patents

Спосіб вирощування монокристалів алмазу на затравці Download PDF

Info

Publication number
UA147910U
UA147910U UAU202101204U UAU202101204U UA147910U UA 147910 U UA147910 U UA 147910U UA U202101204 U UAU202101204 U UA U202101204U UA U202101204 U UAU202101204 U UA U202101204U UA 147910 U UA147910 U UA 147910U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
growing
carbon
single crystals
growth
cycle
Prior art date
Application number
UAU202101204U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Володимирович Лисаковський
Сергій Олексійович Івахненко
Андрій Віталійович Бурченя
Тетяна Вікторівна Коваленко
Олена Михайлівна Супрун
Вячеслав Юрійович Клочок
Original Assignee
Інститут Надтвердих Матеріалів Ім. В.М. Бакуля Нан України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Надтвердих Матеріалів Ім. В.М. Бакуля Нан України filed Critical Інститут Надтвердих Матеріалів Ім. В.М. Бакуля Нан України
Priority to UAU202101204U priority Critical patent/UA147910U/uk
Publication of UA147910U publication Critical patent/UA147910U/uk

Links

Abstract

Спосіб вирощування монокристалів алмазу в області термодинамічної стабільності, який включає використання ростових систем, до складу яких входять сплав-розчинник вуглецю, виготовлений на основі перехідних металів 8-ї групи Періодичної системи хімічних елементів, та джерело вуглецю, методом температурного градієнта за тисків 5,5-6,5 ГПа та температур 1200-1500 °C, згідно з корисною моделлю в склад ростової системи додатково вводять Mg або його сполуки (MgCO3, MgC2, MgC, MgH2) у кількості 0,5-10 мас. % від маси сплаву-розчинника вуглецю.

Description

Корисна модель належить до області отримання монокристалів алмазу на затравці методом температурного градієнта в області термодинамічної стабільності за високих тисків та температур і може бути використана для вирощування монокристалів алмазу високої структурної досконалості великого розміру - до 20 мм і більше, масою 20 каратів та більше.
Реалізація методу температурного градієнта, в сучасні алмазній промисловості, передбачає використання сплавів-розчинників вуглецю. Традиційні сплави-розчинники, які широко застосовуються в процесах вирощування, виготовляються на основі перехідних металів 8-ї групи Періодичної системи хімічних елементів (Еє, Со, Мі та ін.) в різних варіаціях. Зазвичай, сплав-розчинник вуглецю виготовляється шляхом плавлення вихідних компонентів в індукційних печах з наступною розливкою в ливарні форми та подальшою механічною обробкою.
Використання таких сплавів в процесах вирощування дозволяє досягти масових та лінійних швидкостей росту до 12-15 мг/год. та 70-80 мкм/год., відповідно при умові збереження високої структурної досконалості отримуваних монокристалів. Перевищення зазначених швидкостей росту призводить до появи включень та дефектів в кристалах, що значно погіршують їх якість та придатність для подальшого використання. Збільшення максимально можливої маси кристалів можливе за рахунок підвищення тривалості циклу вирощування. Однак, існує обмеження в тривалості циклів вирощування, обумовлене ресурсом матеріалів контейнера оскільки, внаслідок тривалої дії високих тисків та температур матеріали можуть змінювати свої теплофізичні характеристики. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є розробка такого складу сплавів-розчинників вуглецю, який дозволять підвищити масові та лінійні швидкостей росту монокристалів алмазу з збереженням високої структурної досконалості монокристалів без збільшення тривалості циклів вирощування.
Відомі технічні рішення вирощування монокристалів алмазу за високих тисків та температур методом спонтанної кристалізації, в яких реакційна суміш виготовляється на основі 7п та Ма з додаванням Рбр, РББ5, Са, Ві, Зп, Іп, Б, ТІ та А1 - див. патент ФРГ Мо 2226550 МПК СО1 В 31/06, опубл. 13.01.1972 р. Недоліком використання такого підходу є неможливість одержання крупних монокристалів алмазу розмірами понад 2 мм та складність контролю якості великорозмірних монокристалів, оскільки за рахунок великих швидкостей росту при досягненні монокристалом розмірів понад 1-1,2 мм вони починають активно захватувати включення ростової системи.
Зо Як найближчий аналог вибрано технічне рішення, що передбачає використання металічних сплавів-розчинників вуглецю, виготовлених на основі металів Еє, Мі, Со з додаванням МБ, У, Та, би, Сі, МУ - див. Патент СРСР Мо 10920, МПК СО18 31/06, опубл. 25.12.1996. Недоліком використання такого підходу є низький вихід монокристалів за рахунок високої вірогідності утворення спонтанних зародків, які заважають росту монокристалів високої структурної досконалості. Разом з цим недоліками такого рішення є складність виготовлення сплаву- розчинника вуглецю, який має стабільний склад по всьому об'єму та високу вартість окремих легуючих добавок.
В основу корисної моделі поставлена задача розробки складу сплаву-розчинника вуглецю, який дозволить підвищити масові та лінійні швидкості росту при умові збереження високої структурної досконалості та без погіршення характеристик структурної досконалості монокристалів алмазу.
Задача вирішується шляхом додавання до складу ростової системи Ма чи його сполук (МоСОз, МдС:, Мас, Мона») в кількості 0,5-10 мас. 95. Додавання магнію чи його сполук може виконуватись двома шляхами: 1 - при виготовленні сплаву-розчинника вуглецю шляхом переплавки вихідних компонентів в індукційних печах; 2 - при виготовленні джерела вуглецю з попереднім змішуванням вихідних компонентів в кульовому млині та наступним пресуванням в сталевих прес-формах. Підвищення масових та лінійних швидкостей росту можливе за рахунок збільшення коефіцієнта дифузії вуглецю в сплаві-розчиннику.
Причинно-наслідковий зв'язок між сукупністю ознак, що заявляються, і технічним результатом, який досягається, полягає в тому, що використання запропонованого складу сплаву-розчинника з додаванням магнію дозволяє підвищити масові та лінійні швидкості росту на 15-20 95 за рахунок підвищення коефіцієнта дифузії вуглецю, що пояснюється високою хімічною активністю магнію. Регулювання масових та лінійних швидкостей росту можливе за рахунок зміни кількості добавки магнію в ростовій системі в межах від 0,5 до 10 мас. 9.
Додавання магнію в меншій кількості не дає очікуваного ефекту. Перевищення зазначеної кількості добавки магнію призводить до різкого погіршення якості монокристалів та їх фізичних характеристик за рахунок утворення у кристалі макроскопічних включень вуглецю у вигляді графіту.
Заявлена корисна модель призначена для використання в апаратах високого тиску з метою вирощування монокристалів алмазу. Додавання магнію чи його сполук в ростову систему може виконуватись трьома способами. 1. Виготовлення сплаву-розчинника вуглецю шляхом переплавки вихідних компонентів, в склад якого входять перехідні метали 8-ї групи Періодичної системи хімічних елементів з додаванням магнію чи/та його сполук. 2. Додавання порошкового магнію чи його сполук в джерело вуглецю шляхом змішування вихідних компонентів в кульових млинах протягом 4-6 год. з наступним пресуванням в сталевих прес-формах. 3. Додавання фольги (пресованих дисків) магнію чи його сполук в реакційний об'єм.
Корисна модель реалізується наступним чином:
Спосіб 1. Для виготовлення сплаву-розчинника вуглецю були використані вихідні компоненти Ре (66-70 мас. 95), Со (Мі) (30-25 мас. 95), Ма (МоСОз, МоСг, МосС, МанНг) (0,5-10 мас. 95). Для переплавки використовували індукційну піч з об'ємом тигля 10 кг при температурі «1600 "С протягом 0,5-1,5 год. з виливкою розплаву в ливарну форму довжиною 120-200 мм, оснащену системою охолодження. Після охолодження виконувалась механічна обробка точінням до необхідного діаметра. В подальшому отриманий злиток розрізався з метою отримання шайб, що використовувались для виготовлення ростової комірки.
Спосіб 2. Додавання магнію чи його сполук в джерело вуглецю. Для цього, вихідні порошки графіту (алмазу) та магнію чи його сполук (МаСОз, МоСг2, МосС, Манг) (0,5-10 мас. 95 від маси сплаву-розчинника вуглецю) з розміром частинок порошків 50-300 мкм змішували в кульовому млині протягом 4-6 год. Після змішування готову суміш просіювали та виготовляли зразки джерела вуглецю циліндричної симетрії шляхом пресування суміші в сталевих прес-формах.
Після пресування готові шайби використовувались для виготовлення ростової комірки.
Спосіб 3. Додавання фольги (пресованих дисків) магнію чи його сполук в реакційний об'єм.
Для цього вихідні порошки магнію чи його сполук (МаСОз, МдСг, Мас, МанНг) (0,5-10 мас. 95 від маси сплаву-розчинника вуглецю) з розміром частинок порошків 50-300 мкм пресували у сталевих прес-формах для отримання пресованих заготовок, які використовувались для виготовлення ростової комірки і розміщувались в реакційному об'ємі. На рисунку подано
Зо схематичне зображення ростової комірки для вирощування монокристалів алмазу методом температурного градієнта
Готові зразки сплаву-розчинника та джерела вуглецю розміщували в ростовій комірці (рис.) апарата високого тиску (АВТ). Для створення та підтримання необхідних температур ростова комірка оснащувалась резистивною системою нагріву 1 та теплоізоляцією 2. Сплав-розчинник вуглецю З та джерело вуглецю 4, виготовлені згідно з заявленою корисною моделлю ізольовані від системи резистивного нагріву шляхом використання електроізоляційного шару 5. Як затравочні кристали 6 для ініціації росту використовували три монокристали алмазу розміром 400-500 мкм, розміщені в нижній частині, під сплавом-розчинником вуглецю. В процесі розігріву ростової комірки температура в ній регулюється величиною потужності електричного струму.
Після проведення циклів вирощування тривалістю 150-200 год. монокристали алмазу вилучались з ростової комірки шляхом травлення в розчині кислот. Порівняльна характеристика з впливу добавки Ма чи його сполук на масові та лінійні швидкості росту представлена в таблиці, а саме вплив добавки Ма чи його сполук в ростову систему на масові та лінійні швидкості росту монокристалів алмазу.
Приклад 1. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(64,5 мас. Ус) МІ(34,5 мас. Ус) Мад(І мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки
ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1350 "С, тривалість циклу вирощування - 181 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,72 сі, 4,41 сі, 4,63 сі.
Приклад 2. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(62,5 мас. У) М(32,5 мас. Ус) Мд(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки
ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1355 "С, тривалість циклу вирощування - 184 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,21 сі, 5,43 сі, 4,72 сі.
Приклад 3. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(бО мас. Ус) Мі(З30О мас. 95) Мда(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки
ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1349 С, тривалість циклу вирощування - 170 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,35 сі, 6,04 сі, 4,33 сі.
Приклад 4. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(64,5 мас. 95) Мі(34,5 мас. 95) МоС(1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1351 С, тривалість циклу вирощування - 180 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,78 сі, 4,65 сі, 4,43 сі.
Приклад 5. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(62,5 мабс. 95) Мі(32,5 мас. 95) МоС(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1360 С, тривалість циклу вирощування - 187 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,59 сі, 4,91 сі, 4,55 сі.
Приклад 6. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(бо мас. 95) МІ(30 мас. 95) МаС(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки
ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1356 "С, тривалість циклу вирощування - 182 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 6,31 сі, 6,02 сі, 5,23 сі.
Приклад 7. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(б4,5 мас. У) Мі(34,5 мас. У5) МоаСОз(1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1362 С, тривалість циклу вирощування - 185 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,12 сі, 4,52 сії, 4,14 сі.
Приклад 8. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(б2,5 мас. У) Мі(32,5 мас. 95) М9СОз(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1348 С, тривалість циклу вирощування - 180 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,82 сі, 4,77 сі, 4,63 сі.
Приклад 9. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(б0 мас. 95) Мі(30 мас. 95) МаоСОз(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1354 "С, тривалість циклу вирощування - 181 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,78 сі, 5,13 сі, 4,93 сі.
Приклад 10. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(б4,5 мас. 95) Мі(34,5 мас. 95) Мо9С2(1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1362 С, тривалість циклу вирощування - 175 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4.63 сі, 4.25 сі, 4.07 сі.
Приклад 11. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее (62,5 мас. Фо) Мі(32,5 мас. 95) Мас» (5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1351 С, тривалість циклу вирощування - 176б-год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,83 сі, 4,52 сі, 4,20 сі.
Приклад 12. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(60 мас. 95) Мі(30 мас. 95) МаС2(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки
ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1347 "С, тривалість циклу вирощування - 169 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,55 сі, 4,47 сі, 4,41 сі.
Приклад 13. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(64,5 мабс. 95) Мі(34,5 мас. 95) МоНг(1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1365 С, тривалість циклу вирощування - 182 год.
В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,23 сі, 4,91 сі, 3,78 сі.
Приклад 14. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(62,5 мабс. 95) МІ(32,5 мас. 95) МоН»г(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1366 С, тривалість циклу вирощування - 184 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,38 сі, 5,15 сі, 4,83 сі.
Приклад 15. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(60 мас. 95) МІ(З0 мас. У5) МаоН»(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки
ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1367 "С, тривалість циклу вирощування - 172 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,59 сі, 5,33 сі, 4,99 сі.
Приклад 16. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(б64,5 мас. Ус) Мі(34,5 мас. 95) Ма(НСОз)»2 (1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1374 "С, тривалість циклу вирощування - 188 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,72 сі, 4,50 сі, 4,02 сі.
Приклад 17. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(б62,5 маб. 95) Мі(32,5 мас. 95) Моу(НСОз)2 (5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,7 ГПа, Т-1375 С, тривалість циклу вирощування - 188 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,86 сі, 4,72 сі, 4,42 сі.
Приклад 18. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(60 мас. 95) Мі(30 мас. 95) Ма(НСО:)» (10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1373 "С, тривалість циклу вирощування - 179 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,97 сі, 4,47 сі, 4,3 сі.
Приклад 19. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(59,5 мас. 90) Со(39,5 мас. Усю) Ма(1 мас. 950. Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5, ГПа, Т-1448 С, тривалість циклу вирощування - 182 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,95 сі, 4,61 сі, 4,45 сі.
Приклад 20. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(62,5 мас. 90) Со(34,5 мас. Усю) Ма(5 мас. 950. Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5, ГПа, Т-1432 С, тривалість циклу вирощування - 185 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,34 сі, 5,12 сі, 5,04 сі.
Приклад 21. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(55 мас. 95) Со(35 мас. Ус) Мд(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки
Зо ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,8 ГПа, Т-1458 "С, тривалість циклу вирощування - 188 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 6,61 сі, 5,88 сі, 5,18 сі.
Приклад 22. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее (59.5 мас. 95) Со(39.5 мас. 95) МоСіІ мас. 965). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,/ ГПа, Т-1445 С, тривалість циклу вирощування - 181 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5.02 сі, 4.81 сі, 4.02 сі.
Приклад 23. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(57,5 мас. 95) Со(37,5 мас. 95) МоС(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5, ГПа, Т-1442 С, тривалість циклу вирощування - 180 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,26 сі, 4,91 сі, 4,86 сі.
Приклад 24. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее (55 мас. 95) Со(35 мас. 95) МаС(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,8 ГПа, Т-1454 С, тривалість циклу вирощування - 180 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5.66 сі, 5.54 сі, 4.36 сі.
Приклад 25. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(59,5 мас. 95) Со(39,5 мас. У5) МаСОз(1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,8 ГПа, Т-1463 С, тривалість циклу вирощування - 175 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,48 сі, 4,11 сі, 4,74 сі.
Приклад 26. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(57,5 мас. 95) Со(37,5 мас. У5) МаСОз(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5, ГПа, Т-1442 С, тривалість циклу вирощування - 174 год. В результаті вирощування було отримано 3 монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,83 сі, 4,51 сі, 4,06 сі.
Приклад 27. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(55 мас. 95) Со(35 мас. 95) Ма9СОз(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,8 ГПа, Т-142827С, тривалість циклу вирощування - 181 год.
В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,57 сі, 5,31 сі, 5,05 сі.
Приклад 28. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(59,5 мас. 95) Со(39,5 мас. 95) МаСз2(1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5, ГПа, Т-1448 С, тривалість циклу вирощування - 161 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 4,23 сі, 3,89 сі, 3,39 сі.
Приклад 29. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(57,5 мас. 95) Со(37,5 мас. 95) МаС»(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,8 ГПа, Т-1454 С, тривалість циклу вирощування - 187 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,28 сі, 4,92 сі, 4,66 сі.
Приклад 30. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(55 мас. 95) Со(35 мас. 95) М9СО2(10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5, ГПа, Т-1462 С, тривалість циклу вирощування - 185 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 6,08 сі, 5,87 сі, 5,44 сі.
Приклад 31. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(59,5 мабс. 95) Со(39,5 мас. 9У5) Мо9Нг(1 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5, ГПа, Т-1463 С, тривалість циклу вирощування - 191 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,19 сі, 4,85 сі, 4,66 сі.
Приклад 32. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее(57,5 мабс. 95) Со(37,5 мас. У5) МоуН»(5 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,8 ГПа, Т-1466 С, тривалість циклу вирощування - 177 год. В результаті вирощування було отримано 3 монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5.22 сі, 4.63 сі, 4.48 сі.
Зо Приклад 33. Для проведення циклу вирощування використовували сплав-розчинник вуглецю - Ее (55 мас. 95) Со(35 мас. 95) МаоНе (10 мас. 95). Джерело вуглецю виготовлялось з графіту марки ГОСМ-1. Технологічні параметри процесу синтезу складали: р-5,8 ГПа, Т-1454 С, тривалість циклу вирощування - 184 год. В результаті вирощування було отримано З монокристали алмазу високої структурної досконалості масою 5,73 сі, 5,51 сі, 5,23 сі.
З аналізу результатів викладених в таблиці порівняльних характеристик з впливу добавки
Ма чи його сполук на масові та лінійні швидкості росту можна зробити висновки, що додавання
Ма чи його сполуки (МоаСОз, МдоСг, Мас, МонНг) до складу ростової системи дозволяє підвищити масові швидкості росту монокристалів алмазу на 11-21 95 та 10-20 95 для ростових систем на основі сплавів-розчинників Бе-Мі та Ре-Со. Найбільш ефективним є додавання до складу ростової системи Ма, оскільки саме в цьому випадку спостерігається найбільший приріст швидкостей росту в обох ростових системах (18-21 95).
Таблиця 11111111. Складростовоїсистеми,мас.95 /-////////// Лінійнашв. Масова осо, (ен 1 1645) - 345 1 | - | - | - 1 - | в89 | 152 2 |625| - | 325 5 | - | - | - 1 - | 00 | 167
З | 60 | - | зо 10 | - | - | - | - | 08 | 185 4 |645| - 3451 - | 1 | - | - (1 - | 9 | 154 |625| - | 3251 - | 5 | - | - її - | 97 | 16 6 | 60 | - 301 - | ло | - | - 1 - | цме | 193 7 |645| - 3451 - | - | 1 | - 1 - | 86 | 149 8 |625| - | 325 - | - | 5 | - | - | 98 | 158 9 | 60 - 1 9301 - | - | 10 | - 1 - | м | 775 ло |645| - 3451 - | - | - | 1 1 - | 82 | 148 м |625| - | з251 - | - | - | 5 | щ- | 95 | 154 12 | во | - 1 301 - | - | - | ло 1 - | 99 | 159 13 |645| - 3451 - | - | - | - 1 1 | 9 | 153 14 |625| - 3251 - | - | - | - 1 5 | 00 | 167 15| 60 | - 1 301 - | - | - | - | ло | 09 | 185 161645) - 3451 - | - | - | - 1 - | 78 | м 171625) - 3251 - | - | - | - 1 - | 85 | 149 18 | 60 | - 1 501 - | - | - ЇЇ - 1 - 1 97 | 155 719 |59551|3951 - | 1 | - | - | - її - | 9 | 154 |575Щ|3751 - | 5 | - | - | - | - | 01 | 168 21 | 55 | 351. - 10! - | - | - 1 - | мо | 188 22 |5951| 3951 - | - | 1 | - | - її - | 93 | 153 23 |575| 3751 - | - | 5 | - | - її - | 99 | 167 24 | 55 | 35.1 Й .- | - | 10 | - | - 1 - | 07 | 184 |5951| 3951 - | - | - | 1 | - її - | 87 | м 26 |575|3751 - | - | - | 5 | - | - | 9 | 154 27 | 55 | 35.1 Й Й- | - | - | 10 | - 1 - | 02 | 76 28595395 - | - | - | - | 1 1 - | 82 | 143 29 |575| 3751 - | - | - | - | 5 1 - | 01 | 159 | 55 | 351 Й - | - | - | - | ло 1 - | ЧМе | 189 31 |5955Щ|3951 - | - | - | - | - її 1 | 90 | 154 32 |575| 3751 - | - | - | - | - | 5 | 95 | 162 33 | 55 | 35 - | - | - | - | - | ло | л05 | 179

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб вирощування монокристалів алмазу в області термодинамічної стабільності, який включає використання ростових систем, до складу яких входять сплав-розчинник вуглецю, виготовлений на основі перехідних металів 8-ї групи Періодичної системи хімічних елементів, та джерело вуглецю, методом температурного градієнта за тисків 5,5-6,5 ГПа та температур 1200- 1500 "С, який відрізняється тим, що в склад ростової системи додатково вводять Му або його сполуки (МаСОз, МоаС2, МодС, МанН?г) у кількості 0,5-10 мас. 95 від маси сплаву-розчинника вуглецю.
UAU202101204U 2021-03-11 2021-03-11 Спосіб вирощування монокристалів алмазу на затравці UA147910U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101204U UA147910U (uk) 2021-03-11 2021-03-11 Спосіб вирощування монокристалів алмазу на затравці

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101204U UA147910U (uk) 2021-03-11 2021-03-11 Спосіб вирощування монокристалів алмазу на затравці

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA147910U true UA147910U (uk) 2021-06-16

Family

ID=76527860

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202101204U UA147910U (uk) 2021-03-11 2021-03-11 Спосіб вирощування монокристалів алмазу на затравці

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA147910U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110157935B (zh) 铸造铝硅合金用Al-V-B细化剂、其制备方法及应用
CN108165866B (zh) 一种多元高熵合金的制备方法
CN102787260B (zh) 用于铝合金晶粒细化的超细晶孕育剂的制备方法
CN110408806B (zh) 一种铝铌钽中间合金及其制备方法
CN109778027A (zh) 一种高强度a356合金及其制备方法
CN106903294B (zh) 一种低成本非晶合金件的制备方法及低成本非晶合金件
CN102127652A (zh) 一种超因瓦合金超纯电渣重熔方法
CN104959620A (zh) 快速凝固微细球形高硅高耐磨铝硅合金粉末的制备方法
CN105308196B (zh) 马氏体时效钢的生产方法和夹杂物的微细化方法
JPS62133037A (ja) 結晶微細化用合金およびその製造法
TW201103999A (en) Method for manufacturing nickel alloy target
JPH05320792A (ja) 希土類金属−ニッケル系水素吸蔵合金鋳塊及びその製造法
CN106591743A (zh) 一种高塑性锆基非晶合金及其制备方法
UA147910U (uk) Спосіб вирощування монокристалів алмазу на затравці
CN102912203A (zh) 晶粒细化型镁锂合金及其制备方法
CN1219905C (zh) 铜基大块非晶合金
CN109468548A (zh) 一种宽过冷液相区锆基非晶合金
CN109628785B (zh) 一种7xxx铝合金坯锭的制备方法
CN109811161B (zh) 一种大体积分数纳米级Al-TiB2中间合金及其制备方法
CN102418008A (zh) 一种用HfC去除夹杂的高强度铝合金及其制备方法
CN102952969A (zh) 大尺寸Zr基准晶材料及其制备方法
CN111266586A (zh) 一种制备大尺寸高致密度含稀土ito铝靶材的方法
JP2001254157A (ja) Mg基非晶質合金
CN109207773A (zh) 一种复合熔剂和一种利用复合熔剂精炼富铁铝合金的方法
CN117428157A (zh) 一种铝钕合金铸锭的制备方法