UA115441U - Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів - Google Patents

Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів Download PDF

Info

Publication number
UA115441U
UA115441U UAU201612555U UAU201612555U UA115441U UA 115441 U UA115441 U UA 115441U UA U201612555 U UAU201612555 U UA U201612555U UA U201612555 U UAU201612555 U UA U201612555U UA 115441 U UA115441 U UA 115441U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
trees
trichogram
methods
phytophages
settling
Prior art date
Application number
UAU201612555U
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to UAU201612555U priority Critical patent/UA115441U/uk
Publication of UA115441U publication Critical patent/UA115441U/uk

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів включає розселення на дерева в період вегетації лабораторної культури паразита яєць фітофагів трихограми. До початку весняної реактивації діапазуючих популяцій лускокрилих фітофагів проводять збір зразків - яєць, гусениць та лялечок. У лабораторних умовах визначають їх видовий статус та рівень домінування, при цьому визначають їх смертність від ентомофагів та збудників хвороб. За результатами моніторингу визначають рівень загрози деревостанам. На початку масової яйцекладки самиць лускокрилих фітофагів листокруток, шовкопрядів, молей та хвилівок першого покоління проводять три прийоми розселення на дерева промислової культури трихограми виду Trichogramma dendrolimi Mats. Інтервал між розселенням становить 7-8 днів, а норми розселення трихограми становлять 70-80 та 60 тисяч особин на . На початку сокоруху та зразу після цвітіння листяних порід дерев та кущів проводять два прийоми кореневого підживлення дерев, з використанням 5,0 %-ного водного розчину органічного добрива Паросток, з розрахунку 12- на одне дерево. В період яйцекладки самиць фітофагів другого покоління, проводять два прийоми розселення на дерева трихограми, виду Trichogramma pintoi Voeg. Інтервал між розселеннями становить 5-6 днів і норми розселення трихограми становить 50-70 та 50 тисяч особин на . Трихограму розселяють на дерева з використанням безпілотного літального апарата типу R-100.

Description

Корисна модель належить до лісового та садово-паркового господарства, зокрема до галузі захисту рослин, і може бути використана у технологіях інтегрованого захисту деревостанів.
Відомо, що серед факторів, котрі стримують та пригнічують ріст і розвиток садово-паркових насаджень, виділяються комахи-фітофаги, котрі живляться практично усіма органами рослин (Падий Н.Н., Руднев Д.Ф., РьБКиИнН Б.В., Храмцов Н.Н. Лесная знтомология. - М.: Лесная промьішленность, 1965. - 359 с).
Відомо також, що для захисту деревостанів декоративного та естетичного характеру, використовують різноманітні способи та прийоми. Серед них домінують попереджувальні та фітосанітарні заходи, а також використовуються і хімічні інсектициди (Васильєв В.П., Лившиц
И.3. Вредители плодовьіх культур. - М.: Колос, 1984. - 399 с). Ефективність останніх досить висока, проте, інтенсивне їх використання супроводжується і негативною дією по відношенню комах-запилювачів, ентомофагів і довкілля взагалі.
Відомий спосіб захисту плодових культур від шкідливих комах, у тому числі і лускокрилих (Смольякова В.М., Сторчевая Е.М. Способ защитьі плодовьїх насаждений от вредителей.
Авторское свидетельство СССР, Мо 1745166, МПК АО1 К 67/00. Опубл. 07.07.1999, Бюл. Мое25).
Спосіб передбачає відведення у центрі масиву саду ділянку, де пестициди не використовуються. Протягом вегетації в саду проводять шість обприскувань дерев хімічними препаратами та чотири - біологічними. Спосіб надійно захищає сади від фітофагів, проте, спостерігається значна загибель ентомофагів та комах-запилювачів.
Відомий спосіб дестабілізації та захисту декоративних та лісових насаджень від лускокрилих фітофагів, який є найбільш близьким технічним рішенням до способу, що пропонується і вибраний як найближчий аналог (Спосіб моделювання тривалих стресових ситуацій в ареалах поширення карантинних лускокрилих фітофагів. Патент України Мо 50919, МПК АО1 с 13/00.
Опубл. 25.06.2010, Бюл. Мо 12, Дрозда В.Ф.).
Спосіб, викладений у найближчому аналізі, полягає у тому, що восени в період міграції гусениць фітофагів на зимівлю, штамби дерев, рослинні рештки біля штамбів, радіусом 70-80 см оброблюють 3,5-4,0 У5--ним водним розчином препарату Пециломин. Навесні, на початку реактивації гусениць та лялечок фітофагів проводять очищення дерев від кори, що відстала від штамбів. Проводять збір та спалювання рослинних решток з перекопуванням грунту. В період
Зо початку яйцекладки самиць фітофагів проводять два прийоми розселення на дерева трихограми виду Тгісподгатта емапезсеп5 УУезім/. з розрахунку 60 та 70 самиць на одне дерево. Підсумкова ефективність способу 84,5 95.
Проте, спосіб-лч-айближчий аналог має такі недоліки: дослідження проводились за середнього рівня заселення дерев фітофагами, що ускладнює його оцінку за високих рівнів чисельності. Запропонована досить працемістка та багатокомпонентна складова у відомому способі. Серед них - прийоми ручного очищення штамбів дерев від кори, з наступним видаленням та спалюванням.
В основу корисної моделі поставлена задача, що полягає у експериментальному обгрунтуванні способу захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів.
Поставлена задача вирішується тим, що в способі захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів, що включає розселення на дерева в період вегетації лабораторної культури паразита яєць фітофагів трихограми, згідно з корисною моделлю, до початку весняної реактивації діапазуючих популяцій лускокрилих фітофагів, проводять збір зразків - яєць, гусениць та лялечок, крім того, у лабораторних умовах визначають їх видовий статус та рівень домінування, при цьому визначають їх смертність від ентомофагів та збудників хвороб, а за результатами моніторингу визначають рівень загрози деревостанам, крім того, на початку масової яйцекладки самиць лускокрилих фітофагів листокруток, шовкопрядів, молей та хвилівок першого покоління, проводять три прийоми розселення на дерева промислової культури трихограми виду Пісподгатта депагоїїті Маїв., при цьому інтервал між розселенням становить 7-8 днів, а норми розселення трихограми становлять 70-80 та 60 тисяч особин на 1 га, причому на початку сокоруху та зразу після цвітіння листяних порід дерев та кущів проводять два прийоми кореневого підживлення дерев, з використанням 5,0 9бо-ного водного розчину органічного добрива Паросток, з розрахунку 12-15 л на одне дерево, а в період яйцекладки самиць фітофагів другого покоління, проводять два прийоми розселення на дерева трихограми, виду Т/ісподгатта ріпіої Моєд., при цьому інтервал між розселеннями становить 5-6 днів і норми розселення трихограми становить 50-70 та 50 тисяч особин на 1 га, крім того, трихограму розселяють на дерева з використанням безпілотного літального апарату типу В-100.
Прийоми, що проводять у запропонованому способі, сприяють тривалому процесу саморегуляції садово-пакових насаджень. Активізується діяльність природних популяцій бо ентомофагів. Промислова культура трихограми досить ефективно паразитує яйця лускокрилих фітофагів. Кореневе підживлення дерев індукує їх стійкість по відношенню до дії різноманітних стресових факторів, у тому числі і до заселення їх лускокрилими фітофагами.
Типові садово-паркові насадження урбанізованих міст Києва та Чернігова, що характеризуються значним видовим різноманіттям. Домінують листяні породи - дерев'янисті та чагарникові насадження. Типовий антропогенний прес, як основна причина негативної дії стресових факторів.
Це основна причина фізіологічного ослаблення насаджень. Характерною ознакою цього феномену є те, що вони зазнають інтенсивного заселення чисельними видами фітофагів.
Проведені дослідження показали, що домінує комплекс лускокрилих фітофагів. Це перш за усе листокрутки. Їх гусениці живляться фактично усіма органами рослин. Переважають при цьому листокрутки - фітофаги. Їх харчовий раціон - листя деревних порід. Крім того, серед лускокрилих видів спостерігались шовкопряди, молі та хвилівки.
Таблиця
Ефективність реалізації способу захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів лускокрилих фітофагів та Ефекти- Рівень -
Способи, що рівень домінування, 95 Порогові зараження вність дефоліації Бететичний порівнюються БЕЗ рівні парази- способів, листкового насаджень рутки . тами ,9о ' та молі пропонується " " " ШИ " " " задовільний
Спосіб - осередки найближчий 502 28,4 21,4 2.0-2,5 274 71,3 31,8 аналог поширення
ФфітоФагів
ШК Ліве зм) из |в! не зе з» нення стандарт 4 524 20,1 27,5 2,5-3,5 11.6 79,8 13,8 Задовільний еталон
Нє 17 - | - | - ЇЇ - | 40 | 42 | 39 | -
Для обгрунтування дієвості запропонованого способу, формували дослідні варіанти, яких було три. У першому, реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому -- прийоми найближчого аналога. У третьому - елементи попереджувального характеру, санітарні рубки з локальним використанням хімічних інсектицидів. Для оцінки ефективності способів використовували найбільш інформативні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 84,7 95. За високої початкової чисельності лускокрилих фітофагів, ефективною була дія окремих елементів у складі способу.
Зокрема, рівень паразитування різних стадій фітофагів ентомофагами становив 74,8 95. Ці показники перевищували показники способу - найближчого аналога. Різниця статистично доведена. Важливим було і те, що впродовж вегетаційного періоду спостерігався цілком задовільний фітосанітарний стан насаджень. Вони виконували естетичну роль.
Таким чином, запропонований спосіб дозволяє забезпечувати ефективний захист садово- паркових насаджень від комплексу лускокрилих фітофагів. Його реалізація виключає негативну дію по відношенню до людей, ентомофагів та довкілля в цілому.
Зо

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів, що включає розселення на дерева в період вегетації лабораторної культури паразита яєць фітофагів трихограми, який відрізняється тим, що до початку весняної реактивації діапазуючих популяцій лускокрилих фітофагів проводять збір зразків - яєць, гусениць та лялечок, крім того, у лабораторних умовах визначають їх видовий статус та рівень домінування, при цьому визначають їх смертність від ентомофагів та збудників хвороб, а за результатами моніторингу визначають рівень загрози деревостанам, крім того, на початку масової яйцекладки самиць лускокрилих фітофагів листокруток, шовкопрядів, молей та хвилівок першого покоління, проводять три прийоми розселення на дерева промислової культури трихограми виду Гісподгатта депагоїїті Маївб., при цьому інтервал між розселенням становить 7-8 днів, а норми розселення трихограми становлять 70-80 та 60 тисяч особин на 1 га, причому на початку сокоруху та зразу після цвітіння листяних порід дерев та кущів, проводять два прийоми кореневого підживлення дерев,
    з використанням 5,0 95-ного водного розчину органічного добрива Паросток, з розрахунку 12-15 л на одне дерево, а в період яйцекладки самиць фітофагів другого покоління, проводять два прийоми розселення на дерева трихограми, виду Гісподгатта ріпісі Моєд., при цьому інтервал між розселеннями становить 5-6 днів і норми розселення трихограми становить 50-70 та 50 тисяч особин на 1 га, крім того, трихограму розселяють на дерева з використанням безпілотного літального апарата типу В8-100.
UAU201612555U 2016-12-09 2016-12-09 Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів UA115441U (xx)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201612555U UA115441U (xx) 2016-12-09 2016-12-09 Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201612555U UA115441U (xx) 2016-12-09 2016-12-09 Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA115441U true UA115441U (xx) 2017-04-10

Family

ID=58531158

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201612555U UA115441U (xx) 2016-12-09 2016-12-09 Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA115441U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1631091A (zh) 果园生态生防控制方法
Kulkarni Screening eucalyptus clones against Leptocybe invasa Fisher and La Salle (Hymenoptera: Eulophidae)
Zarins et al. Biological activity of plant extracts and their application as ecologically harmless biopesticide.
CN105724134A (zh) 一种以芥菜作为诱集作物的黄曲条跳甲生物防治方法
Venkatesha Sustainable coffee cultivation in India: challenges and management
UA115441U (xx) Спосіб захисту садово-паркових насаджень від лускокрилих фітофагів
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
CN110679404B (zh) 一种以植物替代控制与天敌协同防治陆生型水花生的方法
Bulut et al. Plant protection methods in organic farming
Салахова Diseases and Pests species of Berberis L. in Absheron Condition
UA131690U (uk) Спосіб біологічного контролю чисельності та трофічної активності популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
Rondonuwu et al. Natural chili (Capsicum frutescens L.) cultivation to mitigate chili leaf curl complex in North Sulawesi, Indonesia
Shetaia Mechanical and cultural control methods for land snail Monacha cartusiana (Müller) inhabiting some orchards at Sharkia Governorate
Yusupov et al. Xylophagous coin-winged pests of fruit trees and their control
Tălmaciu et al. Observations on Cydia Pomonella (apple worm) dynamics in the apple orchards and warning about chemical treatments
UA128919U (uk) Спосіб вирощування сіянців дуба звичайного (quercus rebur l.)
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA124453U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
Zhakeyeva et al. TRICHOGRAMMA AND ITS INFLUENCE ON THE NUMBER OF CABBAGE MOTH IN SOUTH KAZAKHSTAN REGION
UA131642U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
RU2312500C2 (ru) Способ защиты смородины от вредителей и болезней
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)