SK9597A3 - Process for preparing aqueous aminoplastic resins - Google Patents

Process for preparing aqueous aminoplastic resins Download PDF

Info

Publication number
SK9597A3
SK9597A3 SK95-97A SK9597A SK9597A3 SK 9597 A3 SK9597 A3 SK 9597A3 SK 9597 A SK9597 A SK 9597A SK 9597 A3 SK9597 A3 SK 9597A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
urea
formaldehyde
mol
phenol
moles
Prior art date
Application number
SK95-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Anton Meier
Christel Hittinger
Hermann Schatz
Tilman Reiner
Heinz Lehnert
Manfred Niessner
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of SK9597A3 publication Critical patent/SK9597A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G14/00Condensation polymers of aldehydes or ketones with two or more other monomers covered by at least two of the groups C08G8/00 - C08G12/00
    • C08G14/02Condensation polymers of aldehydes or ketones with two or more other monomers covered by at least two of the groups C08G8/00 - C08G12/00 of aldehydes
    • C08G14/04Condensation polymers of aldehydes or ketones with two or more other monomers covered by at least two of the groups C08G8/00 - C08G12/00 of aldehydes with phenols
    • C08G14/06Condensation polymers of aldehydes or ketones with two or more other monomers covered by at least two of the groups C08G8/00 - C08G12/00 of aldehydes with phenols and monomers containing hydrogen attached to nitrogen
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L61/00Compositions of condensation polymers of aldehydes or ketones; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L61/34Condensation polymers of aldehydes or ketones with monomers covered by at least two of the groups C08L61/04, C08L61/18 and C08L61/20

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Phenolic Resins Or Amino Resins (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Spôsob výroby vodných aminoplastových živíc
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby vodných aminoplastových živíc, ktoré sú vhodné ako spojivá na výrobu drevených materiálov. Vynález sa tiež týka vodných aminoplastových živíc, ktoré sú pripravitelné spôsobom podlá vynálezu, ich použitia na výrobu drevených materiálov a tiež sa týka drevených materiálov, w ktoré sú vyrobitelné použitím týchto živíc.
*
Doterajší stav techniky
Spojivá na báze vodných močovinoformaldehydových živíc, ktoré sú vhodné na glejenie rozmelneného dreva, ako drevených triesok, na zodpovedajúce drevené konštrukčné materiály, ako sú drevotrieskové dosky, sú vo všeobecnosti známe.·Spravidla sa pri výrobe drevených konštrukčných materiálov nanáša na drevené častice glejovací živicový kúpeľ, ktorý pozostáva zo spojiva a vytvrdzovadla, následne sa produkt pri zvýšených teplotách zlisuje, pričom sa spojivo vytvrdí. Avšak mechanické vlastnosti takých drevených konštrukčných materiálov nie sú pre mnohé účely dostačujúce, ak sú také materiály dlhší čas vystavené pôso% beniu vlhkosti alebo vody.
Tento nedostatok sa odstráni, ak sa jeden diel močoviny vo formaldehydmočovinovej živici nahradí melamínom a fenolom.
Z patentového spisu číslo DE-A 34 42 454 sú známe zmesi melamín(M)močovino(U)fenol(”P)formaldehyd(F)ových živíc (živice MUPF) a močoviny. Živice MUPF sa vyrábajú tak, že sa zmes formaldehydu, melamínu a fenolu, do ktorej sa pridal formaldehyd čiastočne alebo úplne vo forme koncentrovaného vodného roztoku s močovinou, kondenzuje za mierne zásaditých podmienok. K týmto živiciam sa môže po kondenzácii pridať močovina až do približne 50 %, vztiahnuté na celkové množstvo močoviny.
V patentovom spise číslo EP-A 273 794 je opísaný spôsob výroby živíc MUPF, pri ktorom sa kondenzuje zmes fenolfermaldehydového predkodenzátu, ktorý obsahuje formaldehyd a fenol v pomere 1,5 až 3,5 s ďalším predkondenzátom, ktorý obsahuje formaldehyd a močovinu v pomere 1,8 : 1 až 3 : 1, ako aj melamín a produkt kondenzácie sa potom zmieša s močovinou. Podiel močoviny, pridávaný do živíc MUPF pred kondenzáciou je 70 %, vztiahnuté na celkové množstvo močoviny.
Patentový spis číslo DE-A 31 25 874 opisuje spôsob výroby vodných živíc MUPF, pri ktorom sa najskôr vyrobí predkondenzát, ktorý obsahuje fenol, formaldehyd a prípadne hydrogénsiričitan alkalického kovu a ďalší predkondenzát, ktorý pozostáva z formaldehydu a močoviny v mólovom pomere najviac 2,5 : la obidva predkondenzáty sa ďalej kondenzujú spoločne s formaldehydom a melamínom. Živica MUPF môže byt prípadne zmiešaná s močovinou.
Staršia nemecká zverejnená prihláška vynálezu P 44 01 562.3 sa týka spojív na báze melamínfenolformaldehydových kondenzačných živíc, do ktorých sa prípadne nakondenzuje močovina. Táto živica sa po kondenzácii s močovinou odmieša. Maximálne 25 % celkového množstva močoviny, ktorá sa nachádza v zmesi, sa pridáva počas kondenzácie, zatial čo zvyšok sa pridáva dodatočne.
V porovnaní so známymi formaldehydmočovinovými živicami vykazujú živice MUPF síce zlepšené vlastnosti, pokiaľ ide o mechanické vlastnosti a odolnosť voči vode z nich vyrobených drevených materiálov, avšak pokiaľ ide o tieto a iné vlastnosti, sú žiadúce ďalšie zlepšenia. Napríklad spracovatelia živíc majú záujem o živice s vyššou reaktivitou a s vyšším obsahom tuhých látok, ktoré sa pri spracovaní drevených materiálov rýchlejšie vytvrdzujú. To by umožnilo kratšie pracovné cykly a tým hospodárnejšiu výrobu drevených materiálov. K tomu ešte prispieva, že melamín a fenol sú v porovnaní s ostatnými východiskovými látkami drahé. Žiadúce sú teda spojivá, ktoré obsahujú menšie množstvo týchto zložiek bez zhoršenia vlastnosti drevených materiálov z nich vyrobených.
- 3 Úlohou vynálezu je preto nájsť zlepšené spojivá vhodné na výrobu drevených materiálov, na báze melamínu, močoviny, fenolu a formaldehydu, ktoré nevykazujú uvedené nedostatky a najmä sa pri výrobe drevených materiálov rýchlo vytvrdzujú.
Podstata vynálezu
Spôsob výroby vodných aminoplastových živíc ako spojív na výrobu drevených materiálov spočíva podľa vynálezu v tom, že sa nechá vzájomne reagovať
a) 1 mol melamínu,
b) koncentrovaný vodný roztok, ktorý pozostáva z 0,5 až 5 mol močoviny a 3 až 6 mol formaldehydu na 1 mol močoviny, v ktorom sú prípadne močovina a formaldehyd vo forme svojich reakčných produktov,
c) 0,01 až 0,5 mol fenolu alebo derivátu fenolu schopného polykondenzácie,
d) 0 až 9 mol formaldehydu,
e) 0 až 1 mol ďalšej zlúčeniny schopnej polykondenzácie pri teplote 50 až 100 °C a pri hodnote pH 7,5 až 10,0 až do dosiahnutia viskozity 10 až 1500 mPa.s, následne sa roztok nechá vychladnúť a
f) sa zmieša s 0,55 až 0,75 mol močoviny na mol celkového množstva močoviny podľa odseku (b) a (f).
Pri spôsobe podľa vynálezu sa výhodne pridáva melamín ako zložka a) v tuhej forme.
Koncentrované vodné roztoky močoviny a formaldehydu (zložka b) sú známe z patentových spisov číslo DE-B 24 51 990 a EP-A O 083 427. Tieto roztoky s 3,0 až 6,0, výhodne s 3,5 až 4,5 mol formaldehydu na 1 mol močoviny majú výhodne obsah tuhých látok podľa DIN 12 605 50 až 85, výhodne 60 až 80 % hmotn. Močovinu a formaldehyd obsahujú čiastočne vo voľnej forme, vo forme metylmočovín a vo forme nízkomolekulárnych kondenzačných produktov.
Výhodne sa tieto roztoky nastavia tak, že majú celkový obsah formaldehydu 30 až 60, výhodne 40 až 55 % hmotn. a celkový obsah močoviny 15 až 40, výhodne 20 až 30 % hmotn. Výhodne obsahujú okrem voľného formaldehydu a mono- alebo polymetylolmočovinových zlúčenín len jednu od močoviny odvodenú jednotku, prednostne menej ako 10 % hmotn. močovinoformaldehydových kondenzačných produktov, ktoré obsahujú viac ako jednu jednotku odvodenú od močoviny.
Ako zložka c) prichádzajú do úvahy okrem fenolu predovšetkým také deriváty fenolu schopné kondenzácie, ktorých spoločným použitím sa podstatne nemení súbor' vlastností kondenzačných živíc v porovnaní so živicami, ktoré pozostávajú len z fenolu. Vhodnými fenolovými derivátmi sú napríklad homológy fenolu, napríklad alkylfenoly s 1 až 6 atómami uhlíka v alkylovej časti, ako cenovo výhodné krezoly, xylenoly, naftoly, 2,2-bis(4-hydroxyfeny1)propán (RBisfenol A), 1,1-bis-(4-hydroxyfenyl)etán, alebo 1,1-bis-(4-hydroxyfenylJizobután, hydrochinón aj rezorcín.
Namiesto fenolu, prípadne jeho derivátov, sa môže použiť tiež reakčný produkt, ktorý pozostáva z fenolu a/alebo z jeho derivátu a z formaldehydu. Tieto reakčné produkty sú tiež vo všeobecnosti známe (napríklad Ullman's Encyklopédia of Industrial Chemistry, 5. vydanie, zväzok A 19, str. 371 až 384). Do úvahy prichádzajú najmä vodné roztoky rezolov, ktoré majú obsah tuhých látok 30 až 80, výhodne 50 až 70 % hmotn. a podľa DIN 53 018 viskozitu 10 až 5000, výhodne 50 až 500 mPa.s.
Rezoly obsahujú obvykle fenol a/alebo derivát fenolu a formaldehyd v pomere 0,1 : 1 až 3:1a výhodne 0,3 : 1 až 1 : 1.
Mimoriadne výhodne sa používa fenol, prípadne jeho derivát vo forme reakčného produktu s formaldehydom, napríklad rezol, ktorý obsahuje 0,35 až 0,2 mol hydrogénsiričitanu alkalického kovu a/alebo siričitanu alkalického kovu na 1 mol fenolu. Také živice a ich príprava sú opísané napríklad v patentovom spise číslo DE-A 31 25 874.
Formaldehyd (zložka d) sa používa výhodne vo forme 30 až 40 % hmotn. vodného roztoku.
Ako ostatné polykondenzácie schopné zlúčeniny (zložka e), prichádzajú do úvahy deriváty močoviny, napríklad etylénmočovina, dipropyléntrismočovina, ako guanamíny napríklad benzoguanamín, amidy, napríklad e-kaprolaktám, alkoholy, napríklad etylénglykol., '
Zložky a) až e) sa nechajú reagovať pri teplote 60 až 100, výhodne 75 až 95 “C a pri hodnote pH 7,5 až 10, výhodne 8,2 až 9,0 tak dlho, pokial roztok nedosiahne viskozitu 10 až 1500, výhodne 10 až 500 mPa.s, následne sa roztok nechá vychladnúť na teplotu 10 až 80 °C, výhodne 40 až 75 ‘C.
Inak sa nechá kondenzácia prebiehať obvyklým spôsobom. Podrobnosti sú známe z literatúry (napríklad Ullmann's Encyklopédie der technischen Chemie, 4. vydanie, zväzok 7, str. 403 až 415 a v patentovom spise číslo DE-A 34 42 454).
Bezprostredne po vychladnutí na 20 až 80 ’C alebo neskôr sa reakčný produkt zložiek (a) až (e) zmieša s močovinou.
Močovina (zložka f), sa výhodne pridáva vo forme tuhej látky alebo 40 až 80, výhodne 60 až 70 % hmotn. vodného roztoku.
Spôsob zmiešavania nie je rozhodujúci a uskutočňuje sa prakticky tak, že sa močovina do reakčného produktu zamieša.
Pri spôsobe podlá vynálezu sa zložky (a) až (e) nasadzujú v takom množstve, že pripadá na
a) 1 mol melaminu,
b) koncentrovaný vodný roztok, ktorý pozostáva z 0,5 až 5 mol, mimoriadne výhodne 0,7 až 1,5 mol močoviny a 3 až 5 mol, mimoriadne výhodne 3,5 až 4,5 mol formaldehydu na mol močoviny, v ktorom môže byť močovina a formaldehyd vo forme svojich reakčných produktov,
c) 0,01 až 0,2 mol fenolu alebo derivátu fenolu schopného polykondenzácie,
d) 0 až 4 mol formaldehydu,
e) 0 až 0,2'mol ďalšej zlúčeniny schopnej polykondenzácie.
Množstvo zložky (f) je výhodne 0,55 až 0,75 mol na mol celkového množstva močoviny nasadeného v podobe zložiek (b) a (f) .
Výhodne sa nasadzuje na 1 mol skupín -NH2, ktoré sa pôvodne nachádzali v močovinovej zložke (b) a v melamíne zložky (a) 0,9 až 1,3, výhodne 1,2 až 1,0 mol formaldehydu. Pritom sa však rešpektuje len formaldehyd nasadený vo volnej forme alebo vo forme močovinoformaldehydového aduktu alebo kondenzátu. Formaldehyd viazaný v reakčnom produkte fenolu alebo fenolového derivátu sa neberie do úvahy.
Aminoplastové živice, pripravitelné spôsobom podlá vynálezu, sa nastavujú na hodnotu pH 8 až 10, výhodne 8,5 až 9,5 a sú skladovatelné pri teplote 20 °C počas 3 až 6 mesiacov bez zjavných zmien fyzikálnych a úžitkových vlastností.
Na nastavenie hodnoty pH sa môžu použiť vo všeobecnosti bežné zásady, ako sú hydroxidy alkalických kovov alebo hydroxidy kovov alkalických zemín, výhodne vo forme svojich roztokov, terciárne amíny, napríklad trialkylamíny s 1 až 6 atómami uhlíka, ako je tributylamín a trietylamín, aj terciárne alkanolamíny s 1 až 6 atómami uhlíka, napríklad trietanolamín a metyldietanolamín.
Aminoplastové živice vykazujú obvykle obsah tuhej látky 50 až 75, výhodne 55 až 65 % hmotn. a viskozitu 10 až 1000, výhodne 10 až 500 mPa.s.
Aminoplastové živice, ktoré vykazujú tieto vysoké obsahy tuhých látok, sa môžu lahko získať opísanými výrobnými postupmi, ak sa zvolí zloženie so zodpovedajúcim vysokým obsahom tuhých látok. Preto je väčšinou zbytočné zvyšovať obsah tuhých látok zahusťovaním.
I
Aminoplastové živice sa môžu prípadne zmiešavať s ďalšími >
I z l χ ' ' obvyklými pomocnými činidlami a prísadami.
Na stabilizáciu a na zlepšenie mechanických vlastností drevených materiálov, vyrobených s aminoplastovými živicami podlá vynálezu, sa môžu pridávať do aminoplastových živíc polyalkoholy, cukry a vo vode rozpustné polyméry, ktoré pozostávajú z monomérov, ako je akrylamid, etylénoxid, N-vinylpyrolidón, vinylacetát alebo kopolymerizovatelné zmesi týchto monomérov.
Reaktivita aminoplastových živíc pri vytvrdzovaní sa môže zvýšiť tým, že sa pridá dodatočne vytvrdzovacie činidlo v množstve 0,1 až 2 % hmotn., vztiahnuté na obsah tuhých látok spojiva. Vhodnými vytvrdzovadlami sú amóniové soli, ako chlorid, síran a dusičnan amónny, amóniumfosfáty, silné karboxylové kyseliny, ako kyselina mravčia a šťavelová, minerálne kyseliny, ako kyselina sírová a p-toluénsulfónová.
Ďalej sa môžu pridávať do aminoplastových živíc prostried ky na likvidáciu škodcov, napríklad obchodne dostupné insekticídy alebo fungicídy.
Aminoplastové živice sú vhodné predovšetkým ako spojivo na výrobu drevených materiálov, ako je preglejka, trámiky a stolové dosky, zhotovené z vrstveného dreva, a predovšetkým dosky z drevených vlákien a drevotrieskovej dosky (Ullmann's Encyklopédie der technischen Chemie, 4. vydanie, zväzok 12, str. 709 až 727, 1976).
Drevené materiály sa vyrábajú spôsobmi v tomto odbore vo všeobecnosti známymi. Glejenie sa vhodne uskutočňuje tak, že sa rozmelnené drevo, zmiešané s aminoplastovou živicou, zlisuje pri teplote 120 až 250 ’C. Za týchto podmienok sa aminoplastová živica rýchlo vytvrdí a získajú sa drevené materiály s dobrými mechanickými vlastnosťami, ktoré sú do velkej miery necitlivé voči vplyvom vlhkosti.
Drevotrieskové dosky, zhotovené s amiplastovými živicami podlá vynálezu, vykazujú dobré mechanické vlastnosti a sú odolné voči vlhkosti.
Aminoplastové živice pódia vynálezu sa vyznačujú mimoriadne dobrou reaktivitou. Pri spracovaní na drevené materiály sa vytvrdzujú rýchlejšie ako bežné spojivá. Táto vlastnosť umožňuje skracovať čas lisovania potrebný na výrobu zväzku aminoplastu a dreva bez toho, že by sa tým ovplyvnila konečná pevnosť zväzku. Tým je umožnená hospodárnejšia výroba drevených materiálov.
Údaje viskozity, uvedené v príkladoch, sú výsledkom merania podľa DIN 53 018. Meria sa viskozita vodného roztoku s obsahom tuhých látok 65 % hmotn. v rotačnom viskozimetri pri teplote 20 C s rýchlostným gradientom 500/s.
Uvedené obsahy tuhých látok sa vzťahujú na merania podlá DIN 12 605, pričom sa suší 1 g látky v navažovacej miske s priemerom 35 mm podľa DIN 12 605 dve hodiny pri teplote 100 °C.
Vynález objasňujú, žiadnym spôsobom však neobmedzujú nasledujúce príklady praktického uskutočnenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Zmes 855 g 40 % vodného roztoku formaldehydu (zodpovedá 11,4 mol), 531 g (5,6 mol) fenolu a 116 g (0,92 mol) siričitanu sodného sa zahreje na teplotu 60 °C, následne sa zmes bez ďalšieho tepelného príkonu zahreje na teplotu 100 ‘C. Zmes sa ochladí na teplotu 90 °C a uchováva sa pri tejto teplote tak dlho, pokiaľ produkt reakcie vykáže viskozitu 370 mPa.s. Následne sa ochladí na teplotu miestnosti.
' . I
Zmes 62,5 g fenolformaldehydového kondenzátu (zodpovedajúca 0,48 mol formaldehydu, 0,23 mol fenolu a 0,04 mol siričitanu sodného), 184 g (1,46 mol) melamínu, 127 g 40 % vodného roztoku formaldehydu (zodpovedá 1,69 mol) a 418 g roztoku tvoreného 50 % hmotn. formaldehydu (zodpovedá 6,97 mol), 25 % hmotn. močoviny (zodpovedá 1,74 mol) a 25 % hmotn. vody sa zahrievaním udržiava počas 90 minút pri hodnote pH 8,6 na teplote 90 °C, následne sa ochladí na teplotu 50 °C a potom sa zmieša š 283 g (4,71 mol) močoviny. Viskozita je 360 mPa.s a obsah tuhých látok 65 % hmotn.
Príklad 2
Zmes 34,6 g fenolformaldehydového kondenzátu (viď príklad 1, zodpovedajúca 0,27 mol formaldehydu 0,13 mol fenolu a 0,02 mol siričitanu sodného), 200 g (1,58 mol) melamínu, 203 g 40 % vodného roztoku formaldehydu (zodpovedá 2,71 mol) a 355 g roztoku s obsahom 50 % hmotn. formaldehydu (zodpovedá 5,92 mol), 25 % hmotn. močoviny (zodpovedá 1,48 mol) a 25 % hmotn. vody sa počas 90 minút zahrievaním udržiava pri hodnote pH 8,6 na 90 ’C, následne sa ochladí na 50 °C a zmieša sa s 222 g (3,70 mol) močoviny. Viskozita je 152 mPa.s a obsah tuhých látok je 63 % hmotn.
Príklad IV (porovnávací)
Zmes 62,5 g fenolformaldehydového kondenzátu (viď príklad 1, zodpovedajúca 0,48 mol formaldehydu, 0,23 mol fenolu a 0,04 mol siričitanu sodného), 184 g (1,46 mol) melamínu, 423 g 40 % vodného roztoku formaldehydu (zodpovedá 5,64 mol) a 275 g obchodne dostupného roztoku močoviny a formaldehydovej živice, ako je opísaný v patentovom spise číslo DE-A 31 25 874, ktorý obsahuje 38 % hmotn. formaldehydu (zodpovedá 3,02 mol) a 38 % hmotn. močoviny (zodpovedá 1,74 mol) sa udržiava 90 minút pri hodnote pH 8,6 na teplote 90 °C, následne sa ochladí na 50 °C a zmieša sa s 283 g (4,71 mol) močoviny. Viskozita je 250 mPa.s a obsah tuhých látok je 57 % hmotn.
Reaktivita aminoplastovej živice je tým väčšia, čím kratší je jej čas zgelovania. Zatiaľ čo sa v porovnávacom príklade zistil čas zgelovania 87 sekúnd, bol pri príkladoch podľa vynálezu 57 sekúnd (príklad 1) a 55 sekúnd (príklad 2).
Na stanovenie času zgelovania sa zmieša 100 dielov aminoplastovej živice s 10 dielmi 20 % hmotn. vodného roztoku amóniumsulfátu a zahreje sa na teplotu 100 °C. Čas, ktorý zmes potrebuje na zgelovanie, je mierou rekativity.
Priemyselná využiteľnosť.
Aminoplastové živice na výrobu drevených materiálov s kratším časom vytvrdzovania, čo umožňuje skrátenie výrobných časov a zvýšenie produktivity výroby drevených materiálov, ako sú napríklad drevotrieskové dosky.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby vodných aminoplastových živíc ako spojív na výrobu drevených materiálov, vyznačujúci sa tým, že sa nechá vzájomne reagovať
    a) 1 mol melamínu,
    b) koncentrovaný vodný roztok, ktorý pozostáva z 0,5 až 5 mol močoviny a 3 až 6 mol formaldehydu na 1 mol močoviny, v ktorom sú prípadne močovina a formaldehyd vo forme svojich reakčných produktov,
    c) 0,01 až 0,5 mol fenolu alebo derivátu fenolu schopného polykondenzácie,
    ď) 0 áž 9 mol formaldehydu,
    e) 0 až 1 mol ďalšej zlúčeniny schopnej polykondenzácie pri teplote 50 až 100 ’C a pri hodnote pH 7,5 až 10,0 až do dosiahnutia viskozity 10 až 1500 mPa.s, následne sa roztok nechá vychladnúť a
    f) zmieša sa s 0,55 až 0,75 mol močoviny na mol celkového množstva močoviny podlá odseku (b) a (f).
  2. 2. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa fenol, prípadne derivát fenolu schopný polykondenzácie, nasadzuje vo forme reakčného produktu s formaldehydom.
  3. 3. Spôsob podlá nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že do reakčného produktu fenolu s formaldehydom sa nakondenzuje prídavné hydrogénsiričitan alkalického kovu a/alebo siričitan alkalického kovu.
  4. 4. Spôsob podlá nároku 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že na 1 mol skupín -NH2, ktoré sa pôvodne nachádzali v močovinovej zlož- ke (b) a v melamine zložky formaldehydu.
  5. 5. Vodné aminoplastové živice 1 až 4.
  6. 6. Vodné aminoplastové živice roku 1 až 4 ako spojivá na (a), sa nasadzuje 0,9 až 1,3 mol získateľné spôsobom podľa nároku pripraviteľné spôsobom podľa návýrobu drevených materiálov.
  7. 7. Drevené materiály, vyznačujúce sa tým, že ich je možné vyrobiť s použitím aminoplastových živíc podľa nároku 1 až 5.
SK95-97A 1994-07-22 1995-07-13 Process for preparing aqueous aminoplastic resins SK9597A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4426002A DE4426002A1 (de) 1994-07-22 1994-07-22 Verfahren zur Herstellung von wäßrigen Aminoplastharzen
PCT/EP1995/002743 WO1996003450A1 (de) 1994-07-22 1995-07-13 Verfahren zur herstellung von wässrigen aminoplastharzen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK9597A3 true SK9597A3 (en) 1998-04-08

Family

ID=6523887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK95-97A SK9597A3 (en) 1994-07-22 1995-07-13 Process for preparing aqueous aminoplastic resins

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0772640B1 (sk)
AT (1) ATE162827T1 (sk)
CZ (1) CZ19897A3 (sk)
DE (2) DE4426002A1 (sk)
ES (1) ES2112067T3 (sk)
FI (1) FI114103B (sk)
HU (1) HU215082B (sk)
NO (1) NO314407B1 (sk)
PL (1) PL181263B1 (sk)
SK (1) SK9597A3 (sk)
WO (1) WO1996003450A1 (sk)

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES482972A1 (es) * 1978-07-31 1980-04-16 Borden Inc Un procedimiento para preparar un adhesivo para madera
DE2951957C2 (de) * 1979-12-22 1982-11-25 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verwendung von Phenol-Formaldehyd-Melamin-Mischkondensaten in Leimharzmischungen
DE3027203C1 (de) * 1980-07-18 1982-05-06 Deutsche Texaco Ag, 2000 Hamburg Verfahren zur Herstellung wasserloeslicher Bindemittel zur Holzverleimung
DE3125874A1 (de) * 1981-07-01 1983-01-20 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von wetterfest verleimenden mischkondensaten
DE3145328A1 (de) * 1981-11-14 1983-06-01 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von wetterfest verleimenden mischkondensaten
FR2558839B1 (fr) * 1984-01-26 1986-11-21 Charbonnages Ste Chimique Procede de fabrication de resines aminoplastes
FR2576026B2 (fr) * 1984-01-26 1987-02-06 Charbonnages Ste Chimique Procede de fabrication de resines aminoplastes
DE3442454A1 (de) * 1984-11-22 1986-05-28 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur herstellung von harnstoff-melamin-formaldehyd-kondensationsprodukten
DE3508205A1 (de) * 1985-03-08 1986-09-11 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Kaeltestabile leimharzloesung
FR2608161B1 (fr) * 1986-12-11 1989-06-16 Charbonnages Ste Chimique Procede de fabrication de liants aminoplastes
EP0277926A3 (en) * 1987-01-26 1990-08-16 Dynobel A/S A method for the production of amino resin
DE3807403A1 (de) * 1988-03-07 1989-09-21 Basf Ag Verfahren zur herstellung von waessrigen aminoharz-loesungen fuer formaldehydarme flaechenverleimungen
DE3807402A1 (de) * 1988-03-07 1989-09-21 Basf Ag Waessrige aminoharz-loesungen fuer formaldehydarme flaechenverleimungen
DE4118007A1 (de) * 1991-06-01 1992-12-03 Basf Ag Kondensationsprodukte aus sulfonierten phenolen, harnstoff, weiteren organischen stickstoff-basen und formaldehyd und ihre verwendung als gerbstoffe und als spruehhilfsmittel fuer redispergierbare polymerpulver
DE4139961A1 (de) * 1991-12-04 1993-06-09 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen, De Traenkharzloesung zum impraegnieren von papierbahnen

Also Published As

Publication number Publication date
EP0772640A1 (de) 1997-05-14
DE59501386D1 (de) 1998-03-05
FI970263A0 (fi) 1997-01-22
ES2112067T3 (es) 1998-03-16
NO970285L (no) 1997-03-19
HUT76988A (hu) 1998-01-28
PL181263B1 (pl) 2001-06-29
NO314407B1 (no) 2003-03-17
EP0772640B1 (de) 1998-01-28
ATE162827T1 (de) 1998-02-15
WO1996003450A1 (de) 1996-02-08
CZ19897A3 (cs) 1998-02-18
PL318291A1 (en) 1997-06-09
DE4426002A1 (de) 1996-01-25
NO970285D0 (no) 1997-01-22
HU215082B (hu) 1998-09-28
FI970263A (fi) 1997-03-21
FI114103B (fi) 2004-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4244906A (en) Process for making phenol-aldehyde resins
US4482699A (en) Low emitting aqueous formulations of aminoplast resins and processes for manufacturing them
FI57775B (fi) Foerfarande foer framstaellning av ett vaederbestaendigt traelim
AU605504B2 (en) Process for the preparation of urea-formaldehyde resins
US4831089A (en) Method for the production of amino resin
US5162462A (en) Process for the preparation of aminoplastic resin for use in the production of particle boards with low formaldehyde emission
CA1317062C (en) Amino resin and methods for its production
AU604930B2 (en) Process for the preparation of urea-formaldehyde resins
WO1994018187A1 (en) Resinous binder compositions
US6881817B2 (en) Adhesive composition with increased cure rate
SK9597A3 (en) Process for preparing aqueous aminoplastic resins
US20100047602A1 (en) Adhesive composition comprising a formaldehyde-containing aminoplast resin and a catalysing compound
US4011280A (en) Process for the production of binders for weather-proof wood materials and product
SK86096A3 (en) Binders for the production of lignocellulose-containing mouldings
US5849858A (en) Resinous binder compositions
SK93097A3 (en) More easily washable aqueous aminoplast resins for the production of timber materials
US4451620A (en) Diethanolamine salt of sulphamic acid as a curing accelerator for aminoplast resins
JP2000117708A (ja) 木質ボードの製造方法
EP0561432A1 (en) Diamino-S-triazine-modified melamine-formaldehyde resin composition
WO2005113625A1 (de) Aminoplastharz für die herstellung von bindemitteln
PL121327B1 (en) Method of manufacture of amino-formaldehyde resins intended especially for laminated decorative boardschennykh osobenno dlja laminirovanija dekorativnykh plit