SK9514Y1 - Lesný pásový pracovný stroj - Google Patents

Lesný pásový pracovný stroj Download PDF

Info

Publication number
SK9514Y1
SK9514Y1 SK1242021U SK1242021U SK9514Y1 SK 9514 Y1 SK9514 Y1 SK 9514Y1 SK 1242021 U SK1242021 U SK 1242021U SK 1242021 U SK1242021 U SK 1242021U SK 9514 Y1 SK9514 Y1 SK 9514Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
machine
forest
crawler
hydraulic
cab
Prior art date
Application number
SK1242021U
Other languages
English (en)
Other versions
SK1242021U1 (sk
Inventor
Ing. Ronec Rudolf
Ing. Pancák Jozef
Original Assignee
K W D s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by K W D s.r.o. filed Critical K W D s.r.o.
Priority to SK1242021U priority Critical patent/SK9514Y1/sk
Publication of SK1242021U1 publication Critical patent/SK1242021U1/sk
Publication of SK9514Y1 publication Critical patent/SK9514Y1/sk

Links

Landscapes

  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Abstract

Hlavnú nosnú časť lesného pásového pracovného stroja tvorí rám (1), na ktorý sú prichytené ďalšie časti stroja. Pásový podvozok (2) sa skladá z dvoch hnacích turasov (16), šiestich párov nosných naklápacích kladiek (18), ktoré prenášajú celú hmotnosť stroja a nákladu, štyroch podperných kladiek (21), dvoch gumových pásov (22) a dvoch kladiek (17) na napínanie pásov (22), pričom kladky (16), (17), (18) a (21) sú namontované na rám (1). S naftovým spaľovacím motorom pohonnej jednotky (3) sú spojené hydrogenerátory hydraulického systému (5), ktoré zásobujú energiou hydromotory podvozka (2), rampovacej radlice (11), zadného štítu (12), navijaka (13), oplenu (14) a hydraulickej ruky (15). Ovládanie (7) stroja pozostáva z ovládania otáčok spaľovacieho motora pohonnej jednotky (3), ovládania smeru a rýchlosti pohybu stroja a ovládania brzdy. Konštrukcia kabíny (8) spĺňa bezpečnostné normy ROPS a FOPS na ochranu vodiča pred úrazom. Súčasťou pracovného stroja je ešte palivový systém (4), elektroinštalácia (6) a karoséria (9).

Description

SK 9514 Υ1
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka lesného pásového pracovného stroja, ktorý je určený na sústreďovanie dreva pri výchovných ťažbách v lesných porastoch prevažne v svahových lokalitách.
Sústreďovanie dreva je možné rozdeliť na viacero čiastkových činností, pričom lesný pásový pracovný stroj podľa tohto technického riešenia sa používa na približovanie a vyvážanie dreva. Pod pojmom približovanie dreva sa rozumie vyťahovanie dreva z porastu na tzv. linku, t. j. odvoznú cestu na dopravu priblíženého dreva na lesnú skládku. Vyvážanie dreva je odborný výraz na dopravu priblíženého dreva po linke na lesnú skládku.
Výchovná alebo tiež selektívna ťažba dreva sa ďalej delí na prebierku a prerezávku. Cieľom prebierky a prerezávky je znížiť počet stromov na jednotku plochy, odstrániť stromy s nízkou kvalitou z porastu a podporiť rast zdravých a silných stromov.
Doterajší stav techniky
Na sústreďovanie dreva pri výchovných ťažbách sa v prevažnej miere používajú kolesové traktory. Podľa konštrukcie sa môžu tieto traktory rozdeliť na univerzálne a špeciálne. Aby bolo možné univerzálny kolesový traktor (UKT) použiť na prácu v lese, je potrebné ho konštrukčne prerobiť a vybaviť príslušnými pracovnými zariadeniami. Takáto úprava UKT je nevýhodná, lebo celkové náklady na obstaranie takéhoto stroja sú potom príliš vysoké.
Špeciálne lesné kolesové traktory (ŠLKT) sa v porovnaní s UKT vyznačujú lepšími parametrami vyplývajúcimi z toho, že sú konštruované špeciálne na prácu v lese. Ako najvýhodnejšia konštrukcia pre ŠLKT sa javí dvojdielny kĺbovo spojený rám a hnané všetky štyri kolesá rovnakej veľkosti. ŠLKT majú vo všeobecnosti vyššiu svahovú dostupnosť ako UKT (táto hodnota sa pohybuje v rozsahu 35 - 40 % (20°)) a umožňujú prácu v členitejších terénoch s väčšími terénnymi prekážkami. Napriek tomu existujú terény so sklonmi vyššími ako 40 %, kde je potrebné vykonať ťažbu dreva a nie sú dostupné ani pre ŠLKT. Ďalšou nevýhodou je, že tieto traktory sú nevhodné do terénov s nízkou únosnosťou pôdy.
Väčšina významných svetových výrobcov lesnej techniky sa sústreďuje na výrobu strojov vo výkonových kategóriách od 50 kW vyššie, čo je logické vzhľadom na možnosť vyšších ziskov pri výrobe a predaji týchto strojov. Dôvodom využívania čoraz výkonnejšej techniky v lesníctve je aj snaha dosiahnuť čo najvyššie výnosy. Na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že so zvyšovaním výkonu stroja rastie priamo úmerne aj jeho hmotnosť. Vedľajším negatívnym dôsledkom činnosti vysokovýkonných mechanizmov v lese je potom poškodzovanie pôdy ťažkou kolesovou technikou. Kým v minulosti sa tento jav takmer vôbec nebral do úvahy, tak environmentálne povedomie súčasnej generácie kladie čoraz väčší dôraz na zaisťovanie ochrany lesa a používanie len takých technologických a pracovných postupov, ktoré nespôsobujú škody na lesných porastoch a lesnej pôde. S čoraz väčším dôrazom na zaisťovanie ochrany lesa súvisí aj stupňovanie požiadavky, aby linka (odvozná cesta na dopravu priblíženého dreva na lesnú skládku) mala max. šírku 2 m, pričom v súčasnosti len veľmi málo lesných pracovných strojov spĺňa túto požiadavku.
Zastúpenie výrobcov lesných ťahačov nie je tak bohaté ako v iných oblastiach, napr. ako v oblasti stavebných strojov. Z celkového množstva ponúkaných modelov je až 72 % kolesových. Zvyšných 28 % je pásových. V ponuke je len niekoľko pásových lesných ťahačov s výkonom do 50 kW s obmedzenou ťahovou silou. Na trhu však rastie dopyt po pásových lesných ťahačoch s výkonom od 50 kW vyššie s vyššou ťahovou silou.
Ďalšou nevýhodou kolesových aj pásových lesných traktorov je, že zákazník nemá možnosť zvoliť si, o ktoré pracovné zariadenia má záujem, aby boli namontované na stroji, a o ktoré záujem nemá. Okrem toho zákazník nemá možnosť zvoliť si výbavu stroja tak, ako je to bežné pri nákupe automobilov, pričom z marketingového prieskumu trhu vyplýva, že zákazníci by o túto možnosť mali záujem. Ak chce v súčasnosti zákazník urobiť na lesnom traktore nejaké úpravy, musí ich vykonať sám na vlastné náklady, čo zvyšuje zaobstarávaciu cenu stroja.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky kolesových lesných traktorov odstraňuje lesný pracovný stroj na pásovom podvozku podľa tohto technického riešenia. Pásový podvozok vozidla vyvíja oproti kolesovým vozidlám nižší merný tlak na pôdu, čím je šetrnejší proti jej narušovaniu pri ťažbe dreva. Nižší merný tlak na pôdu ďalej
SK 9514 Υ1 umožňuje činnosť tohto vozidla v terénoch s nízkou únosnosťou, ako sú sypké pôdy, rašeliniská, rozbahnené plochy či sneh. Rovnomerným rozložením merného tlaku pod účinnou plochou pásov dochádza k veľmi dobrému využitiu tiaže stroja na vyvodenie vysokej ťahovej sily a dosiahnutiu vyššej svahovej dostupnosti v porovnaní s kolesovými traktormi. Uvedené vozidlo môže pracovať tiež v teréne, ktorý je pre lesnú kolesovú techniku neprístupný z dôvodu vysokej členitosti terénu alebo veľkých terénnych prekážok.
Hlavnú nosnú časť lesného pásového pracovného stroja podľa tohto technického riešenia tvorí rám, ktorý je vyhotovený v podobe oceľovej zváranej konštrukcie a má návarky a konzoly na prichytenie ďalších častí stroja. Na vonkajšie bočnice rámu je namontovaný podvozok vozidla tvorený sústavou kladiek. Hnacie turasy (kladky) sú naskrutkované na hnacie hriadele spojené s rotačnými hydromotormi. Napínacie kladky na montáž pásov na podvozok a na ich napnutie sú otočné uložené prostredníctvom čapov na konzolách a spolu s konzolami pripevnené na príruby na vonkajších bočniciach rámu. Nosné kladky sú rozdelené do párov, pričom každý pár kladiek sa montuje samostatne na vahadlo na naklápanie kladiek a kopírovanie terénu pri jazde. Vahadlá sú výkyvné uložené na konzolách, ktoré nesú celú hmotnosť stroja a nákladu a montujú sa na príruby na vonkajších bočniciach rámu. Podperné kladky na podopretie hornej vetvy pásu medzi hnacím turasom a napínacou kladkou sa prichytávajú na rám. Na kladkách sú umiestnené gumové pásy s oceľovými výstuhami.
Do prednej časti rámu je prostredníctvom gumových pružín (silentblokov) prichytený motor spaľovacej pohonnej jednotky na pohon celého pásového traktora. Naftový spaľovací motor predstavuje základ pohonnej jednotky. K motoru je pripojený systém nasávania vzduchu do motora s čističom vzduchu. Súčasťou naftového spaľovacieho motora je výfukový systém s DPF filtrom. K motoru je ďalej gumovými hadicami pripojený chladič motora, ktorý je prichytený na rám cez gumové pružiny (silentbloky). K spaľovaciemu motoru sú ešte cez pružnú spojku pripojené hydrogenerátory na pohon podvozka a pracovných zariadení.
Hydraulický systém stroja sa skladá z hydrostatického okruhu na pohon a ovládanie podvozka a hydraulického okruhu na pohon pracovných zariadení. Hydrostatický okruh na pohon a ovládanie podvozka tvoria dva hydrogenerátory spojené prostredníctvom pružnej spojky s motorom a dva hydromotory spojené s hriadeľmi hnacích turasov. V hydraulickom okruhu na pohon pracovných zariadení sa nachádza hydrogenerátor ako zdroj energie pre hydromotory prednej rampovacej radlice, zadného štítu, navijaka, oplenu a hydraulickej ruky, pričom hydrogenerátor je spojený s motorom.
V strednej časti vozidla je umiestnená uzavretá kabína uložená v ráme na gumových pružinách (silentblokoch) na utlmenie vibrácií a rázov, ktoré sa do kabíny prenášajú od podvozka, s cieľom zvýšiť pohodlie vodiča. Z tých istých dôvodov je odpružené aj sedadlo pracoviska obsluhy stroja. K zvýšeniu pohodlia vodiča prispieva aj to, že do uzavretej kabíny je možné zabudovať klimatizáciu. Kabína stroja je vybavená bezpečnostnými sklami. Priestor zadného okna je vyplnený mrežou na ochranu obsluhy stroja v prípade roztrhnutia lana navijaka. Laná na ochranu čelného okna kabíny a karosérie pred pružnými vetvami v hustom poraste, prípadne pri jazde cez kríky, sú upevnené v úchytoch v predných horných rohoch kabíny a o rám v mieste predných horných rohov karosérie. Konštrukcia kabíny spĺňa bezpečnostnú normu ROPS na ochranu vodiča pred úrazom pri prevrátení stroja a bezpečnostnú normu FOPS na ochranu vodiča pred padajúcimi vetvami.
Vnútri kabíny sa nachádza pracovisko obsluhy stroja. Pracovisko obsluhy stroja je zdvojené. Jedno pracovisko je štandardné, orientované v smere jazdy. Druhé pracovisko na pohodlnejšie ovládanie pracovných zariadení umiestnených v zadnej časti stroja, t. j. zadného štítu, navijaka, oplenu a hydraulickej ruky, je orientované proti smeru jazdy. Sedadlo obsluhy stroja v kabíne je na toto usporiadanie prispôsobené tak, že je otočné o 180°.
Ovládanie stroja je elektrické, t. j. na stroji sú umiestnené rozvody elektroinštalácie na ovládanie prvkov hydraulického systému a na ďalšie funkcie. Ovládacie prvky stroja sú umiestnené v kabíne. K príslušenstvu stroja patrí aj panel diaľkového ovládania a elektroinštalácia stroja je vybavená prvkami na príjem signálov z panela diaľkového ovládania. V kabíne je umiestnený plynový pedál a páka ručného plynu na ovládanie vstrekovacieho čerpadla motora a na zmenu otáčok motora. V kabíne sa ďalej nachádza krížový ovládač na ovládanie smeru a rýchlosti pohybu vozidla v súčinnosti s plynovým pedálom a pákou ručného plynu. Na podlahe kabíny je ešte umiestnený brzdový pedál na zabrzdenie stroja pri práci. Na prístrojovej doske sa nachádza aj elektrický spínač na ovládanie brzdy, čo sa využíva hlavne ako parkovacia brzda. Pri vypnutí spaľovacieho motora sa brzda z bezpečnostných dôvodov zapne automaticky. V kabíne sú ešte umiestnené krížové ovládače na ovládanie prídavných zariadení pri otočení sedadla proti smeru jazdy.
Pohyb stroja sa vykoná zošliapnutím plynového pedála alebo vyklonením páky ručného plynu a pohybom krížového ovládača podvozka smerom dopredu alebo dozadu, kde pri určitých otáčkach spaľovacieho motora sa začne traktor pohybovať v želanom smere, pričom rýchlosť traktora závisí od miery
SK 9514 Υ1 zošliapnutia plynového pedála, prípadne veľkosti vyklonenia páky ručného plynu a veľkosti vyklonenia páky krížového ovládača. Výhodou hydrostatického pohonu podvozka vozidla je plynulé zrýchľovanie a spomaľovanie pohybu stroja. Pri vyklonení páky krížového ovládača podvozka doľava alebo doprava dochádza k zatáčaniu traktora určeným smerom. Hydrostatický systém umožňuje ovládať oba pásy nezávisle, to znamená, že je možné, aby sa pásy pohybovali rôznymi rýchlosťami, jeden pomalšie a druhý rýchlejšie, čím dochádza k zatáčaniu stroja jedným alebo druhým smerom. V závislosti od veľkosti vyklonenia páky krížového ovládača doľava alebo doprava sa mení rozdiel rýchlostí pásov, a tým aj polomer zatáčania stroja. Čím je rozdiel rýchlostí pásov väčší, tým je polomer zatáčania stroja menší. Pri určitom vyklonení páky krížového ovládača sa pásy pohybujú rovnakou rýchlosťou vzájomne v opačnom smere, jeden dopredu a druhý dozadu, pričom dochádza k efektu, že sa traktor dokáže otočiť prakticky na mieste.
Lesný pásový pracovný stroj je vybavený nasledujúcimi pracovnými zariadeniami. V prednej časti traktora sa nachádza rampovacia radlica. Je určená na navaľovanie guľatiny a výrezov na kopu. Slúži aj na vykonávanie jednoduchých zemných prác pri úprave terénu v lese, na odhŕňanie snehu a pod. Ďalším pracovným zariadením stroja je zadný štít. Pri spustení rampovacej radlice a zadného štítu do spodnej polohy sa celý traktor zdvihne nad úroveň terénu. To umožňuje údržbu stroja aj priamo v lese. Súčasťou lesného pásového pracovného stroja je navijak na približovanie, t. j. ťahanie dreva z porastu. Zapriečenie rampovacej radlice a zadného štítu do zeme slúži aj na zaistenie traktora pri približovaní dreva pomocou navijaka. Zákazník si môže zvoliť, či chce lesný pásový stroj s jedno- alebo dvojbubnovým navijakom. Zadný štít je upravený na montáž oplenu. Oplen je určený na uchopenie niekoľkých kmeňov stromov a ich ťahanie po odvoznej ceste na lesnú skládku. Medzi pracovné zariadenia stroja patrí ešte hydraulická ruka. V základnej polohe je orientovaná proti smeru jazdy pracovného stroja. Z tejto základnej polohy sa môže otočiť o 90° na jednu aj na druhú stranu. Hydraulická ruka slúži na naloženie priblíženého dreva do oplenu. Aj hydraulickú ruku je možné využiť na uchopenie niekoľkých kmeňov stromov. Pracovný stroj potom dopravuje drevo prichytené v oplene a v hydraulickej ruke po odvoznej ceste na lesnú skládku.
Stroj má tzv. modulárnu štruktúru, t. j. zákazník má napr. možnosť zvoliť si, o ktoré pracovné zariadenia má záujem, aby boli namontované na stroji, a o ktoré záujem nemá. Na stroji sú vytvorené upínacie konštrukčné prvky na mechanické upevnenie všetkých pracovných zariadení. Stroj je vybavený rýchlospojkami na pripojenie každého pracovného zariadenia na hydraulický okruh na pohon pracovných zariadení stroja. Ďalej sa v blízkosti upínacích konštrukčných prvkov nachádzajú konektory na pripojenie pracovného zariadenia na elektroinštaláciu stroja, ak je to potrebné. Z toho vyplýva, že ak sa zákazník s odstupom času po nákupe stroja rozhodne dokúpiť ďalšie prídavné zariadenia, je možné ich namontovať na stroj a pripojiť k hydraulickému systému pracovných zariadení a k elektroinštalácii. Možnosť výberu pracovných zariadení predstavuje pre zákazníka ekonomickú výhodu, ktorá spočíva v tom, že zákazník kúpi stroj len s pracovnými zariadeniami, ktoré potrebuje, za nižšiu cenu, ako je cena stroja s plnou výbavou.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obrázkoch 1 a 2 sa nachádza celkový pohľad na stroj a na hlavné časti, z ktorých sa skladá. Na obrázku 3 je zobrazený rám traktora. Obrázok 4 znázorňuje pásový podvozok stroja. Na obrázku 5 je vidieť usporiadanie spaľovacej pohonnej jednotky a jej jednotlivé časti. Na obrázku 6 sa nachádza pohľad na ovládacie prvky umiestnené v kabíne.
Príklady uskutočnenia
Príkladom technického riešenia je lesný pásový pracovný stroj na obrázkoch 1 a 2. Parametre stroja sú nasledujúce: hmotnosť 4 000 kg, ťažná sila 40 kN, rýchlosť 10 km/h, šírka cez pásy 2 000 mm, dĺžka 4 570 mm, výška 2 500 mm, max. svahová dostupnosť 60 % (30°). Stroj sa skladá z rámu 1, pásového podvozka 2, spaľovacej pohonnej jednotky 3, palivového systému 4, hydraulického systému 5, elektroinštalácie 6, ovládania 7, kabíny 8, pracoviska 24 obsluhy, karosérie 9 a ochranných lán 10. Stroj je vybavený pracovnými zariadeniami, ku ktorým patria rampovacia radlica 11 umiestnená vpredu a zadný štít 12, navijak 13, oplen 14 a hydraulická ruka 15, ktoré sa nachádzajú vzadu.
Hlavnú nosnú časť lesného pásového pracovného stroja podľa tohto technického riešenia tvorí rám 1 na obrázku 3, ktorý je vyhotovený v podobe oceľovej zváranej konštrukcie a má návarky a konzoly na prichytenie ďalších častí stroja. Na vonkajšie bočnice rámu 1 je namontovaný podvozok 2 vozidla (obrázok 4) tvorený sústavou kladiek. Dva hnacie turasy 16 sú naskrutkované na hnacie hriadele 23 spojené s
SK 9514 Υ1 rotačnými hydromotormi 34. Dve napínacie kladky 17 na montáž pásov 22 na podvozok 2 a na ich napnutie sú otočné uložené prostredníctvom čapov na konzolách a spolu s konzolami pripevnené na príruby na vonkajších bočniciach rámu 1. Dvanásť nosných kladiek 18 je rozdelených do párov, pričom každý pár kladiek sa montuje samostatne na vahadlo 19 na naklápanie kladiek a kopírovanie terénu pri jazde. Vahadlá 19 sú výkyvné uložené na konzolách 20, ktoré nesú celú hmotnosť stroja a nákladu a montujú sa na príruby na vonkajších bočniciach rámu 1. Štyri podperné kladky 21 na podopretie hornej vetvy pásu 22 medzi hnacím turasom 16 a napínacou kladkou 17 sa prichytávajú na rám 1. Na kladkách 16, 17, 18 a 21 sú umiestnené gumové pásy 22 s oceľovými výstuhami. Šírka pásov je 400 mm.
Do prednej časti rámu 1 je prostredníctvom gumových pružín (silentblokov) 30 prichytený motor 25 spaľovacej pohonnej jednotky 3 na pohon celého pásového traktora (obrázok 5). Naftový spaľovací motor 25 s výkonom 55 kW, otáčkami 2 800 ot./min., max. krútiacim momentom 270 Nm a hmotnosťou 242 kg predstavuje základ pohonnej jednotky 3. K motoru 25 je pripojený systém 26 nasávania vzduchu do motora s čističom 27 vzduchu. Súčasťou naftového spaľovacieho motora 25 je výfukový systém 28 s DPF filtrom. K motoru 25 je ďalej gumovými hadicami pripojený chladič 29 motora, ktorý je prichytený na rám 1 cez gumové pružiny (silentbloky) 31 a 32. K spaľovaciemu motoru 25 sú ešte cez pružnú spojku pripojené hydrogenerátory 33 na pohon podvozka a zubový hydrogenerátor 35 pracovných zariadení.
Hydraulický systém 5 stroja sa skladá z hydrostatického okruhu na pohon a ovládanie podvozka 2 a hydraulického okruhu na pohon pracovných zariadení. Hydrostatický okruh na pohon a ovládanie podvozka tvoria dva axiálne piestové regulačné hydrogenerátory 33 (obrázok 5) spojené prostredníctvom pružnej spojky s motorom 25 a dva radiálne piestové pomalobežné hydromotory 34 spojené pomocou drážkovania s hriadeľmi 23 hnacích turasov 16. V hydraulickom okruhu na pohon pracovných zariadení sa nachádza zubový hydrogenerátor 35 ako zdroj energie pre hydromotory prednej rampovacej radlice 11, zadného štítu 12, navijaka 13, oplenu 14 a hydraulickej ruky 15, pričom hydrogenerátor 35 je cez hydrogenerátory 33 a pružnú spojku spojený s motorom 25.
V strednej časti vozidla je umiestnená uzavretá kabína 8 (obrázky 1 a 2) uložená v ráme 1 na gumových pružinách (silentblokoch) na utlmenie vibrácií a rázov, ktoré sa do kabíny 8 prenášajú od podvozka 2, s cieľom zvýšiť pohodlie vodiča. Z tých istých dôvodov je odpružené aj sedadlo 36 pracoviska 24 obsluhy stroja. K zvýšeniu pohodlia vodiča prispieva aj to, že v uzavretej kabíne 8 je zabudovaná klimatizácia. Kabína 8 stroja je vybavená bezpečnostnými sklami. Priestor zadného okna je vyplnený mrežou na ochranu obsluhy stroja v prípade roztrhnutia lana navijaka 13. Laná 10 na ochranu čelného okna kabíny 8 a karosérie 9 pred pružnými vetvami v hustom poraste, prípadne pri jazde cez kríky, sú upevnené v úchytoch v predných horných rohoch kabíny 8 a o rám 1 v mieste predných horných rohov karosérie 9. Konštrukcia kabíny 8 spĺňa bezpečnostnú normu ROPS na ochranu vodiča pred úrazom pri prevrátení stroja a bezpečnostnú normu FOPS na ochranu vodiča pred padajúcimi vetvami.
Vnútri kabíny 8 sa nachádza pracovisko 24 obsluhy stroja (obrázky 1 a 2). Pracovisko 24 obsluhy stroja je zdvojené. Jedno pracovisko je štandardné, orientované v smere jazdy. Druhé pracovisko na pohodlnejšie ovládanie pracovných zariadení umiestnených v zadnej časti stroja, t. j. zadného štítu 12, navijaka 13, oplenu 14 a hydraulickej ruky 15, je orientované proti smeru jazdy. Sedadlo 36 pracoviska 24 obsluhy stroja v kabíne 8 je na toto usporiadanie prispôsobené tak, že je otočné o 180°.
Ovládanie 7 stroja je elektrické, t. j. na stroji sú umiestnené rozvody elektroinštalácie 6 na ovládanie prvkov hydraulického systému 5 a na ďalšie funkcie. Ovládacie prvky stroja (obrázok 6) sú umiestnené v kabíne 8. K príslušenstvu stroja patrí aj panel diaľkového ovládania a elektroinštalácia 6 stroja je vybavená prvkami na príjem signálov z panela diaľkového ovládania. V kabíne 8 je umiestnený plynový pedál 37 a páka ručného plynu na ovládanie vstrekovacieho čerpadla motora 25 a na zmenu otáčok motora. V kabíne 8 sa ďalej nachádza krížový ovládač na ovládanie smeru a rýchlosti pohybu vozidla v súčinnosti s plynovým pedálom 37 a pákou ručného plynu. Na podlahe kabíny 8 je ešte umiestnený brzdový pedál 38 na zabrzdenie stroja pri práci. Na prístrojovej doske 39 sa nachádza aj elektrický spínač na ovládanie brzdy, čo sa využíva hlavne ako parkovacia brzda. Pri vypnutí spaľovacieho motora 25 sa brzda z bezpečnostných dôvodov zapne automaticky. V kabíne sú ešte umiestnené krížové ovládače 40 na ovládanie prídavných zariadení pri otočení sedadla 36 proti smeru jazdy.
Lesný pásový pracovný stroj je vybavený nasledujúcimi pracovnými zariadeniami (obrázky 1 a 2). V zadnej časti stroja je umiestnený navijak 13 na približovanie, t. j. vyťahovanie dreva z porastu. Navijak 13 má hydraulický pohon, max. ťažnú silu 50 kN a max. navíjaciu rýchlosť 1 m/s. V prednej časti traktora sa nachádza hydraulicky ovládaná rampovacia radlica 11 so šírkou 1 680 mm na zaistenie traktora pri približovaní dreva pomocou navijaka 13, na navaľovanie guľatiny a výrezov na kopu, na vykonávanie jednoduchých zemných prác pri úprave terénu v lese, na odhŕňanie snehu a pod. Ďalej je v zadnej časti stroja namontovaný zdvíhací, hydraulicky poháňaný zadný štít 12 na zaistenie traktora pri približovaní dreva
SK 9514 Υ1 pomocou navijaka 13. Na zadnom štíte 12 je upevnený otočný sklopný oplen 14 s hydraulickým zatváraním na uchopenie niekoľkých kmeňov stromov a ich ťahanie po odvoznej ceste na lesnú skládku. V zadnej časti stroja je ešte umiestnená hydraulická ruka 15 s minimálnym dosahom 3 m a nosnosťou 1 000 kg na naloženie priblíženého dreva do oplenu 14 a tiež na uchopenie niekoľkých kmeňov stromov a na ich 5 dopravu po odvoznej ceste na lesnú skládku. Hydraulická ruka 15 je v základnej polohe orientovaná proti smeru jazdy pracovného stroja. Z tejto základnej polohy sa môže hydraulická ruka otočiť o 90° na jednu aj na druhú stranu.
Na stroji sú vytvorené upínacie konštrukčné prvky na mechanické upevnenie všetkých pracovných zariadení. Stroj je vybavený rýchlospojkami na pripojenie každého pracovného zariadenia do hydraulického 10 systému. Ďalej sa v blízkosti upínacích konštrukčných prvkov nachádzajú konektory na pripojenie pracovného zariadenia na elektroinštaláciu stroja, ak je to potrebné. Takáto štruktúra stroja sa odborne nazýva modulárna.
SK 9514 Υ1
Zoznam vzťahových značiek
- rám
- podvozok
- spaľovacia pohonná jednotka
- palivový systém
- hydraulický systém
- elektroinštalácia
- ovládanie
- kabína
- karoséria
- ochranné lano
- predná rampovacia radlica
- zadný štít
- navijak
-oplen
- hydraulická ruka
- hnací turas (kladka)
- napínacia kladka
- nosná kladka
- vahadlo
- konzola nosnej kladky
- podperná kladka
- pás podvozka
- hnací hriadeľ
- pracovisko obsluhy stroja
- naftový spaľovací motor
- systém nasávania vzduchu do motora
- čistič vzduchu
- výfukový systém
- chladič motora
- gumová pružina (silentblok) motora
- gumová pružina (silentblok) chladiča
- gumová pružina (silentblok) chladiča
- hydrogenerátor podvozka
- hydromotor podvozka
- zubový hydrogenerátor pracovných zariadení
- sedadlo obsluhy stroja
- plynový pedál
- brzdový pedál
- prístrojová doska
- krížový ovládač prídavných zariadení

Claims (7)

  1. SK 9514 Υ1
    NÁROKY NA OCHRANU
    1. Lesný pásový pracovný stroj, vyznačujúci sa tým, že sa skladá z rámu (1), pásového podvozka (2), spaľovacej pohonnej jednotky (3), palivového systému (4), hydraulického systému (5), elektroinštalácie (6), ovládania (7), kabíny (8), karosérie (9), ochranných lán (10), prednej rampovacej radlice (11), zadného štítu (12), navijaka (13), opienu (14) a hydraulickej ruky (15), pričom pásový podvozok (2) pozostáva z dvoch hnacích turasov (16), šiestich párov nosných naklápacích kladiek (18) na prenos celej hmotností stroja a nákladu, štyroch podperných kladiek (21), dvoch gumových pásov (22) a dvoch kladiek (17) na napínanie pásov (22) s tým, že kladky (16), (17), (18) a (21) sú namontované na rám (1).
  2. 2. Lesný pásový pracovný stroj podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že základ pohonnej jednotky (3) na pohon celého traktora predstavuje naftový spaľovací motor (25).
  3. 3. Lesný pásový pracovný stroj podľa nárokov la 2, vyznačujúci sa tým, že hydraulický systém (5) stroja sa skladá z hydrostatického okruhu na pohon a ovládanie podvozka (2) a hydraulického okruhu na pohon pracovných zariadení, pričom hydrostatický okruh na pohon a ovládanie podvozka tvoria dva hydrogenerátory (33) spojené prostredníctvom pružnej spojky s motorom (25) a dva rotačné hydromotory (34) spojené pomocou drážkovania s hriadeľmi (23) hnacích turasov (16); ďalej v hydraulickom okruhu na pohon pracovných zariadení sa nachádza zubový hydrogenerátor (35) ako zdroj energie pre hydromotory prednej rampovacej radlice (11), zadného štítu (12), navijaka (13), opienu (14) a hydraulickej ruky (15), pričom hydrogenerátor (35) je cez hydrogenerátory (33) a pružnú spojku spojený s motorom (25).
  4. 4. Lesný pásový pracovný stroj podľa nárokov 1 až 3, v y z n a č u j ú c i sa tým, že v strednej častí vozidla je umiestnená uzavretá kabína (8) uložená v ráme (1) na gumových pružinách, napr. na siientbiokoch.
  5. 5. Lesný pásový pracovný stroj podľa nárokov 1 až 4, v y z n a č u j ú c i sa tým, že pracovisko (24) obsluhy stroja nachádzajúce sa vnútri kabíny (8) je zdvojené s tým, že jedno pracovisko je štandardné, orientované v smere jazdy stroja, a druhé pracovisko, na pohodlnejšie ovládanie pracovných zariadení umiestnených v zadnej časti stroja, je orientované proti smeru jazdy.
  6. 6. Lesný pásový pracovný stroj podľa nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že ovládanie (7) stroja je elektrické, pričom na strojí sú umiestnené rozvody elektroinštalácie (6) na ovládanie prvkov hydraulického systému (5) a na ďalšie funkcie s tým, že ovládacie prvky stroja sú umiestnené v kabíne (8); ďalej k príslušenstvu stroja patrí panel diaľkového ovládania, pričom elektroinštalácia (6) stroja je vybavená prvkami na príjem signálov z panela diaľkového ovládania; ďalej je v kabíne (8) umiestnený plynový pedál (37) a páka ručného plynu na ovládanie vstrekovacíeho čerpadla motora (25) a na zmenu otáčok motora, pričom v kabíne (8) sa nachádza krížový ovládač na ovládanie smeru a rýchlosti pohybu vozidla v súčinností s plynovým pedálom (37) a pákou ručného plynu; ďalej je na podlahe kabíny (8) umiestnený brzdový pedál (38) na zabrzdenie stroja pri práci s tým, že na prístrojovej doske (39) sa nachádza elektrický spínač na ovládanie brzdy pri parkovaní, pričom zabrzdenie stroja pri vypnutí spaľovacieho motora (25) je z bezpečnostných dôvodov automatické; ďalej sú v kabíne umiestnené ešte krížové ovládače (40) na ovládanie prídavných zariadení pri otočení sedadla (36) proti smeru jazdy.
  7. 7. Lesný pásový pracovný stroj podľa nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že na strojí sú vytvorené upínacie konštrukčné prvky na mechanické upevnenie prednej rampovacej radlice (11), zadného štítu (12), navijaka (13), opienu (14) a hydraulickej ruky (15) podľa voľby zákazníka, pričom je stroj vybavený rýchlospojkamí na pripojenie každého pracovného zariadenia do hydraulického systému s tým, že v blízkosti upínadch konštrukčných prvkov sa nachádzajú konektory na pripojenie pracovného zariadenia na elektroinštaláciu stroja.
    6 výkresov
SK1242021U 2021-08-27 2021-08-27 Lesný pásový pracovný stroj SK9514Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1242021U SK9514Y1 (sk) 2021-08-27 2021-08-27 Lesný pásový pracovný stroj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1242021U SK9514Y1 (sk) 2021-08-27 2021-08-27 Lesný pásový pracovný stroj

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK1242021U1 SK1242021U1 (sk) 2022-01-12
SK9514Y1 true SK9514Y1 (sk) 2022-05-25

Family

ID=79296061

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1242021U SK9514Y1 (sk) 2021-08-27 2021-08-27 Lesný pásový pracovný stroj

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9514Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK1242021U1 (sk) 2022-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101736355B1 (ko) 다기능 농업용 전동식 차체 플랫폼
US4289214A (en) Multi-purpose vehicle
CA2595196C (en) Multiple configuration implement carrier kit
US7493711B2 (en) Ride-on snow blower
US20010003393A1 (en) Multi-combination vehicle incorporating an electronically coupled power trailer
EP0048777A1 (en) Tractor
WO2010046905A1 (en) Traction device
US4795135A (en) Power driven trailed skidder vehicle
SK9514Y1 (sk) Lesný pásový pracovný stroj
CN113895248A (zh) 一种山地果园电动遥控单桥轮式运输车
SK6902Y1 (sk) Ľahký pásový agrolesnícky traktor
Bavendiek et al. Selected Machine Examples
WO2023119888A1 (ja) 電動作業車
CN213292462U (zh) 履带式多地形牵引车
SK9910Y1 (sk) Pásový lesný stroj s elektrickým pohonom
JP3328519B2 (ja) 電動運搬車
JP3853874B2 (ja) 小型乗用作業車
JP3432675B2 (ja) 乗用芝刈機
JPH06125603A (ja) 歩行型移動農機
RU2657829C2 (ru) Малогабаритное модульное транспортное средство
JPH0751986Y2 (ja) 高所作業機
RU125540U1 (ru) Транспортно-технологическое средство на базе самоходного гусеничного шасси сверхмалого класса
AU5400099A (en) Multi-combination vehicle incorporating an electronically coupled power trailer
JPH0655969A (ja) 多目的作業車
CA1304721C (en) Power driven trailer skidder vehicle