SK78194A3 - Polyvinylchloride ready for processing and its preparation method - Google Patents
Polyvinylchloride ready for processing and its preparation method Download PDFInfo
- Publication number
- SK78194A3 SK78194A3 SK781-94A SK78194A SK78194A3 SK 78194 A3 SK78194 A3 SK 78194A3 SK 78194 A SK78194 A SK 78194A SK 78194 A3 SK78194 A3 SK 78194A3
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- polymer
- olefin
- ethylene
- polymerization
- oligomer
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F14/00—Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
- C08F14/02—Monomers containing chlorine
- C08F14/04—Monomers containing two carbon atoms
- C08F14/06—Vinyl chloride
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F214/00—Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
- C08F214/02—Monomers containing chlorine
- C08F214/04—Monomers containing two carbon atoms
- C08F214/06—Vinyl chloride
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L27/00—Compositions of homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen; Compositions of derivatives of such polymers
- C08L27/02—Compositions of homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
- C08L27/04—Compositions of homopolymers or copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment containing chlorine atoms
- C08L27/06—Homopolymers or copolymers of vinyl chloride
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08L—COMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
- C08L23/00—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
- C08L23/02—Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers not modified by chemical after-treatment
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
- Polymerisation Methods In General (AREA)
Description
Polyvinylchlorid schopný priameho spracovania a spôsob jeho prípravy
Oblasť techniky
Vynález sa týka vinylchloridu, ktorý je priamo pripravený pre spracovanie, a v ktorom sú pridané do polyméru v polymérizačnom reaktore nevyhnutné prísady ako stabilizátory, mazadlá, farbivá a stužovacie činidlá a pod. Vynález sa taktiež týka spôsobu prípravy takéhoto polyméru vinychloridu.
Doteraj ši stav techniky
Polyvinylchlorid je ekonomicky cenným termoplastom vhodným pre rôzne použitia. Kvôli vytvoreniu polyvinylchloridu (PVC) vhodného pre spracovanie je do polyméru získaného polymerizáciou pridávaný jeden alebo viac stabilizátorov, mazadiel, pigmentov a/alebo modidikátorov. Z hladiska výrobcu produktov PVC by bolo potrebné, aby bol nakúpený polymér už čo najlepšie pripravený k ďalšiemu spracovaniu. V súčasnej dobe je nutné vytvorenie separátneho zmiešavacieho zariadenia zaradeného buď za polymerizačný reaktor alebo v prevádzke spracovateľa finálneho produktu. Boli prevedené výzkumné práce týkajúce sa pridania prísad, hlavne stabilizátorov, v priebehu polymerizačnej reakcie a na tuto tému sú taktiež dostupné niektoré zverejnené dokumenty.
V patente U.S. 3862066 je popísaný spôsob suspenznej polymerizácie vinylchloridu, pri ktorom sú do polymérizačného reaktora pridávané na začiatku polymerizačnej reakcie alebo v jej priebehu rôzne prísady, akými sú stabilizátory, mazadlá, pigmenty a pod. Na konci polymerizačnej reakcie je pridaný inhibítor zastavujúci polymérizačnú reakciu kvôli získaniu požadovaného stupňa konverzie.
V zverejnenej patentovej prihláške DE 3630318 je ako stabilizátor suspenzie použitý špecifický typ polyoxazolínov, pomocou ktorého môžu byť pridané do polymerizačného reaktora organické alebo anorganické zlúčeniny zinku vo funkcii pre stabilizátorov. Následná finálna stabilizácia sa uskutočňuje obvyklým spôsobom.
Podía zverejnenej patentovej prihlášky GB 1577030 sú vložené prísady do polymerizačného reaktora v spojení s veľkoobjemovou polymerizáciou vinylchloridu. Podľa tejto prihlášky môžu byť použité bežné prísady. Polymerizačná reakcia môže prebiehať vo forme dvojstupňovej polymérizačnej reakcie, pričom prísady sú pridávané v druhom stupni. Takto sú pridávané napríklad stabilizátory, mazadlá a výrobné pomocné prostriedky.
Pokiaľ je nám známe, nie sú asi tieto v súčasnej dobe známe spôsoby úspešne využívané v priemyslovom meradle, lebo sa zatiaľ nepoužívajú také výrobné postupy, pri ktorých by bol polymerizačnou reakciou získaný polymér vhodný pre priame spracovanie. Pri pokusoch vedúcich k vynálezu bolo skúmané pridanie prísad polyvinylchloridu do polymerizačného reaktora s využitím vyššie uvedených patentových príhlašiek. Bolo však zistené, že nešlo o produkty pre použitie vhodné. Vo veľkej miere vznikal odpadný produkt, ktorý bol hrudkovitý alebo priľnul na stenu reaktora. Voskovité mazadlá použité vo vyššie uvedených patentových prihláškach rušili vytvorenie disperzie v reaktore.
Podstata vynálezu
V súvislosti s vynálezom bolo zistené, že pridanie prísad pre PVC je možné v prípade, že sú do polymerizačného reaktora súčasne pridané určité nosiče. V súvislosti s tým sa homo- alebo kopolymérové kompozície vyznačujú tým, že boli pripravené pridaním 0,01 - 50% hmotnosti, vztiahnutého na hmotnosť vinylchloridu, kvapalného olefínového oligoméru a/alebo etylénolefínového kopolyméru alebo olefínového terpolyméru do polymerizačného reaktora na začiatku polymérizačnej reakcie, v jej priebehu alebo po jej ukončení.
Kvapalným olefínovým oligomérom môže byť dimér, trimér, tetramér, pentamér alebo hexamér α-olefinov alebo interných olefínov (počet uhlíkových atómov 4 - 30) alebo ich zmesi, pričom dĺžky uhlíkových reťazcov sú 20 - 100 (C2q - C-^qq) . Oligomér môže obsahovať dvojité väzby alebo môže byť hydrátovaný.
Prípadne môže byť použitý kvapalný polymér, ktorým je elastomerný polymér etylénpropylénu, v ktorom je ako termonomér použitý dicyklopentadién alebo etylidénnorbornen. Kvapalný polymér môže byť použitý okrem oligoméru alebo miesto neho. Výber oligoméru a/alebo kvapalného polyméru závisí na požadovaných vlastnostiach finálneho produktu. Pridaním kvapalného oligoméru a/alebo polyméru do polymérizačného reaktora je tak umožnené pridanie ostatných prísad na začiatku polymérizačnej reakcie alebo v jej priebehu, pričom ako produkt sa získa polymér schopný priameho spracovania.
Polyméry vinylchloridu schopné priameho spracovania pripravené podlá vynálezu môžu byť využité k výrobe rovnakých produktov, aké sú vyrobené zo zlúčenín pripravených konvenčnými polymerizačnými metódami a zmiešavacími technikami. Produkty môžu byť vyrábané metódou vytlačovania, vstrekovacieho tvárnenia, výtlačného vyfukovania alebo kalandrovania. Môžu byť pripravené rôzne produkty, ako sú rúrky, spojovacie súčastia potrubia, dosky, profily, fľaše.
Použitie vhodných prísad je rovnaké ako pri príprave
I konvenčnej zmesi. Ako stabilizátory môžu byť použité zlú• ceniny olova, ako je síran olovnatý, fosforitan olovnatý, uhličitan olovnatý alebo ftalát olovnatý alebo zlúčeniny báriumzinočnaté, vápenatozinočnaté alebo zlúčeniny cínu. Ako kostabilizátory môžu byť použité stearáty olova, vápnika, alebo zinka, epoxidované sójové oleje, epoxidované ľanové oleje alebo epoxidované estery mastných kyselín.
Ako plnidlá môžu byť použité uhličitany vápenaté, kaolín, oxid kremičitý alebo hydroxid hlinitý.
Vhodnými činidlami znižujúcimi horľavosť sú napríklad oxid antimonitý, boritan zinočnatý, oxid zinočnatý alebo hydroxid hlinitý.
Ako externé mazadlá môžu byť použité napríklad stearáty olova, vápnika alebo zinka, mastné kyseliny, estery mastných kyselín, alkoholy mastných kyselín alebo amidy mastných kyselín, zemný vosk, parafínové vosky, uhľovodíkové vos4 ky alebo polyetylénové vosky.
Vhodnými farbivami sú sadze, oxid titaničitý, rôzne organické a anorganické pigmenty.
Ako pomocný výrobný prostriedok je vhodný napríklad polymetylmetakrylát a ako stužovacie činidlo rôzne polyméry, ako akrylnitrylbutadiénstyrén (ABS), metakrylátbutadiénstyrén (MBS), chlórovaný polyetylén (CPE), etylénvinylacetát (EVA) a rôzne akrylátové plasty.
Polymerizácia prebieha podobným spôsobom ako konvenčná príprava PVC metódou suspenznej polymerizácie. Vinylchlorid je dispergovaný vo vode použitím napríklad polyvinylalkoholu (PVA) alebo derivátov celulózy ako suspendačného činidla. Iniciátorom polymerizačnej reakcie je organický peroxid rozpustný v monomére. V závislosti na vlastnostiach produktu sa polymérizačná teplota pohybuje v rozmedzí 50θϋ - 70®C, čomu zodpovedá aj tlak 0,7 - 1,2 MPa. Čas polymerizácie je zvyčajne 4 až 8 hodín. Dl’žka reťazca polyméru je takmer úplne určená teplotou, pri ktorej polymerizácia prebieha. Vo finálnom stupni polymerizačnej reakcie začína klesať polymerizačný tlak. Po poklesnutí polymerizačného tlaku na požadovanú hodnotu je obsah reaktora prevedený do odplyňovacej alebo stripovacej nádrže, v ktorej je nepolymerizovaný monomér izolovaný a navrátený zpäť do procesu.
• Po stripovaní sa zmes PVC a vody vysuší, pričom časť vody je odstránená mechanicky, zvyšok sa odparí a na záver sa produkt vytriedi na site.
Vynájdený spôsob polymerizácie sa odlišuje od konvenčných spôsobov hlavne tým, že je oligomér a/alebo kvapalný polymér rovnako tak ako prísady vložený do polymerizačného reaktora, v jednom alebo viacerých stupňoch na začiatku polymerizačnej reakcie, v jej priebehu alebo po jej skončení, zatiaľ čo pri konvenčných spôsoboch je primiešaný oddelene až po skončení polymerizačnej reakcie.
Použitím vynájdeného spôsobu polymerizácie vinylchloridu je v porovnaní so známym postupom dosiahnuté množstvo výhod. V porovnaní s prípravou konvenčnej zmesi, pri ktorej sú prísady k polyméru primiešané za sucha ešte pred spracovaním, je podľa vynájdeného spôsobu zaistená dokonalej šia homogénna distribúcia prísad, ktoré sú vložené už pri polymerizačnom stupni. Prísady môžu byť vložené do polymerizačného reaktora vo forme vodného roztoku alebo suspenzie, čím odpadnú problémy s prášením produktu objavujúce sa v priebehu konvenčných spôsobov miešania.
Výsledkom rychlého poklesu tlaku je zvýšenie stupňa polymerizácie vo vysokých konverziách, čím klesá celkový čas polymerizačnej reakcie a je získaný vyšší stupeň konverzie.
Ak boli pred stripovaním pridané k polyméru stabilizátory proti rozkladu teplom, môžu byť v zariadení pre šaržovité stripovanie udržované drsnejšie stripovacie podmienky. Dochádza k zlepšeniu problémov súvisejúcich s emisiami monoméru do vzduchu a odpadných vôd, pričom sa zlepší i surovinová bilancia. Úplne odpadá farbenie a tepelný rozklad počas stripovania.
Ekonómia sušenia môže byť zlepšená použitím vyššej vstupnej teploty a vyššieho teplotného rozdielu. Klesá spotreba energie, pretože je zdokonalená tepelná účinnosť. Tepelný rozklad polyméru počas sušenia môže byť odstránený i pri teplotách vyšších ako ΙΟΟθΟ, lebo boli už v priebehu polymerizačnej reakcie pridané stabilizátory proti rozkladu teplom.
Vzhľadom k prítomnosti prísad obsahujúcich kovy dochádza k sníženiu výskytu statickej elektriny, v dôsledku čoho môžu byť použité aj sitá s menšími očkami, a dochádza tak k intenzívnejšiemu triedeniu na sitách.
Vďaka vyššej hustote a vyššej granulometrii je lepšia tekutosť finálneho polyméru. Zmenšujú sa tak problémy s prášením finálneho polyméru.
Ak sú pre stabilizáciu použité ťažké kovy, napríklad olovo, môže byť ich obsah (v % hmotnosti) pre lepšiu distribúciu znížený.
Najčastejšie nie sú potrebné konvenčné mazadlá a potreba mazania podstatne klesá, čo je výhodné hlavne z ekonomického hľadiska v súvislosti s metódou vytlačovania a vstrekovacieho tvárnenia.
Vynález bude v nasledujúcom popise bližšie popísaný pomocou príkladov jeho uskutočnenia, ktoré majú len ilustratívny charaktera a nijako neobmedzujú rozsah vynálezu, ktorý je jednoznačne vymedzený formuláciou patentových nárokov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Polymerizačné reakcie sú uskutočnené v polymerizačnom reaktore autoklávového typu. Pre analýzu boli použité štandardné metódy: objemová hmotnosť: ISO R 60, viskozitné číslo a hodnota K: ISO R 174 a absorpcia zmäkčovadľa (DOP): ISO 4608.
Príklady 1-5
Do polymérizačného reaktora bolo vložených 10 kg vinylchloridu a 15 kg vody. Do reaktora bol pre stabilizáciu pridaný stearát vápenatý a síran olovnatý alebo stearát zinočnatý. Na začiatku polymérizačnej reakcie a v jej priebehu bol pridaný polyvinylalkohol ako dispergačné činidlo.
K iniciátoru reakcie -dicetylperoxidkarbonátu- bol tiež pridaný laurylperoxid. Použitým oligomérom bol hydratovaný oligomér decénu, ktorý obsahoval hlavne tetramér (C4q) a do určitej miery tiež trimér (C^q) a pentamér (C^q). Zloženie • polymerizačnej zmesi je uvedené v tabuľke 1 a výsledky polymerizácie v tabuľke 2.
Tabuľka 1. Zloženie polymerizačnej zmesi
Obsah chemikálií uvedený v g/kg vinylchloridu.
Pri- | Oligo- | Stearát | Síran | Stearát | Iniciá- | PVA | Lauryl |
klad | mér | vápen. | olov. | zinoč. | tor | peroxid | |
1 | 7,5 | 5 | 5 | 1,1 | 1,65 | 0,2 | |
2 | 7,5 | 5 | 10 | 1,4 | 1,65 | 0,5 | |
3 | 5,0 | 7,5 | 10 | 1,3 | 1,70 | 0,5 | |
4 | 7,5 | 10 | 8 | 1,25 | 1,75 | - | |
5 | 7,5 | 10 | 4 | 1,25 | 1,75 | - |
Tabuľka 2. Výsledky polymerizácie
Príklad | Konverzia (%) | Čas polymerizácie (min) | Obj emová hmotnosť (g/D | Veľkosť granúl (D50,^m) | Poréznosť (%) |
1 | 81,8 | 249 | 525 | 136 | 22,9 |
2 | 79,9 | 228 | 533 | 136 | 23,3 |
3 | 79,3 | 260 | 577 | 170 | 20,2 |
4 | 75,3 | 220 | 562 | 157 | 23,8 |
5 | 73,7 | 257 | 560 | 170 | 22,9 |
Príklady 6-9
Do polymérizačného reaktora bolo vložených 10 kg vinylchloridu (VCM) a 15 kg vody. Z dôvodu stabilizácie bol takisto pridaný stearát vápenatý a síran olovnatý. Dispergačné činidlo (PVA) bolo pridávané na začiatku polymerizačnej reakcie a v jej priebehu. Okrem iniciátora -dicetylperoxidkarbonátu- bol rovnako použitý kumylperoxyneodekanoát ako pomocný katalyzátor. Na začiatku polymerizačnej reakcie bol pridaný oligomér a/alebo kvapalný polymér etylénpropy8 lénu ( E-P ). Použitý hydratovaný oligomér bol zmesou tetraméru a pentaméru (£59) a kvapalného polyméru v príklade 6, etylén-propylén-dicyklopentadiénu v príklade 7, etylén-propylén-norbornenový terpolymér v príklade 8 a etylén -propylénový kopolymér v príklade 9. Zloženie polymerizačných zmesí je uvedené v tabulke 4.
Tabuíka 3. Zloženie polymerizačnej zmesi
Obsah chemikálií je uvedený v g/kg vinylchloridu.
Príklad | E-P | Oligomér | Stearát vápen. | Síran olov. | Iniciátor | PVA | Pomocný katalyz. |
6 | 7,5 | 7,5 | 20 | 1,3 | 2,05 | 0,2 | |
7 | 7 | 7,05 | 10 | 15 | 1,3 | 2,05 | 0,5 |
8 | 12 | - | 4 | 15 | 1,3 | 1,85 | - |
9 | 2,1 | 4,9 | 5 | 12 | 1,5 | 1,28 |
Tabuľka 4. Výsledky polymerizácie
Príklad | Konverzia (%) | Čas polymerizácie (min) | 0bj emová hmotnosť (g/1) | Veľkosť granúl (D50 ,y^m) | Poréznosť (%) |
6 | 73,4 | 248 | 566 | 167 | 21,8 |
7 | 71,2 | 224 | 558 | 151 | 22,76 |
8 | 81,3 | 418 | 583 | 172 | 19,9 |
9 | 87,8 | 243 | 575 | 170 | 25,7 |
Príklady 10 - 12
Polymerizácie v priemyslovom meradle prebiehali v konvenčných polymerizačných reaktoroch rovnakými technikami ako pri štandardnej príprave PVC. Počas polymérizačnej reakcie bol však pridaný rovnako ako ostatné prísady oligomér olefínu a/alebo kvapalný kopolymér etylénpropylénu. Ako porovnávací polymér bol použitý konvenčný polymér, ktorého hodnota K bola 68. Pri analýzach polymérov a pri testovaní vzoriek zhotovených z polymérov boli použité štandardné metódy. Použité prísady sú uvedené v tabuľke 5 a analýzy pomerov v tabuľke 6.
Tabuľka 5. Použité prísady
Príklad 10 | 11 | 12 | |
Oligomér (%) | 0,8 | 0,8 | 0,3 |
Kopolymér etylénpropylénu (%) | - | - | 0,7 |
Stearát vápenatý (%) | 1,0 | 1,0 | 0,9 |
Stearát zinočnatý (%) | 0,8 | 0,4 | - |
Síran olovnatý | - | - | 1,2 |
Epoxidovaný sójový olej (%) | 3,0 | 0,8 | 0,2 |
Tabuľka 6. Analýzy polymérov
Príklad 10 | 11 | 12 | S-116 | ||
Objemová hmotnosť (kg/m^) | 498 | 499 | 556 | 560 | |
Absorpcia zmäkčovadla (DOP) | (%) | 24,0 | 25,3 | 24,5 | 21,0 |
Viskozitné číslo | 107,4 | 112,4 | 114,0 | 116,0 | |
Hodnota K | 65,6 | 67,0 | 67,4 | 67,9 | |
Veľkosť častíc, D50, (jun) | 160 | 166 | 131 | 165 |
Príklad 13
Vytlačovanie rúriek z polyméru príkladu 10 a 11 :
Rúrky (110/3,2mm) boli vyrobené z polymérov dvojzávitnicovým vytlačovacím strojom CM65. Sklon závitu: priemer 65/120mm, dĺžka 1210 mm, prevádzkové otáčky: 34,4 οΐ./min, celkový krut: 10,2 kNm.
Skúšky úderom boli na rúrkach uskutočnené štandardnou metódou SS3064. V tomto prípade bola hmotnosť závažia 6,0 kg a priemer hrotu padacieho závažia 25 mm. Rúrky boli pred skúškou úderom 24 hodín udržované pri teplote -10 alebo -20θ0. Porovnávacím polymérom bol polymér vinylchloridu vyrobený konvenčným spôsobom. Do porovnávacieho polyméru boli stabilizátory primiešané za sucha. Výsledky skúšky úderom sú uvedené v tabuľke 7. Z výsledkov vidno, že polymér pripravený podľa vynálezu je veľmi dobrý pre nárazovú húževnatosť, a že rúrky vyrobené z neho sú tiež veľmi vhodné pre použitie v chladných podmienkach.
Tabuľka 7. Výsledky nárazových testov
Porovnávaj úci polymér | Príklad 10 | Príklad 1; | |
-10°C/24 hod | 162 cm | 185 cm | 212 cm |
-20°C/24 hod | 81 cm | 194 čnr | 209 cm |
Príklady 14 - | 15 |
Polymerizácie prebiehali za rovnakých podmienok a použitím rovnakých metód, aké sú popísané v príklade 2 patentu U.S. 3862066.
Keď bol parafínový vosk a stearamid použitý ako mazadlo vo vyššie uvedenom patente nahradený olefínovým oligomérom, ktorý bol zmesou tetraméru (C^q) a pentaméru (C^q) decénu, bol získaný zodpovedajúci polymér. Tento polymér bol stále ešte dosť hrubý, zatiaľčo neboli získané odpadné produkty. Parafínový vosk sa podľa patentu U.S. 3862066 nerozpúšťal, čím bola rušená disperzia. Polymerizácie sa uskutočňovali v polymérizačnom reaktore autoklávového typu, do ktorého sa vložilo 1250 kg vinylchloridu a 1850 kg vody. Použité prísady sú uvedené v tabuľke 8 a analýzy polymérov v tabuľke 9.
Príklad 14 | Príklad 15 | |
Oligomér | 15 | |
VAX-C | 11,8 | - |
IRGAVAX 367 | 8 | - |
Uhličitan vápenatý | 20 | 20 |
Stearát vápenatý | 11,8 | 11,8 |
Oxid titaničitý | 15,9 | 15,9 |
Epoxidovaný sójový olej | 12 | 12 |
NOPCO NXZ (odpeňovacie činidlo) | 0,8 | 0,8 |
Tabuľka 9. Analýzy polymérov
Príklad 14 | Príklad 15 | |
a Objemová hmotnosť (kg/ma) | 501 | 623 |
Poréznosť (DOP) (%) | 40,3 | 18,4 |
Veľkosť častíc, D50, (^*m) | 318 | 289 |
Odpadný produkt (%/VC) | 17,8 | 6,3 |
Príklady 16 - 19
Do polymérizačného reaktora bolo vložených 13 kg vinylchloridu, 15,6 kg vody a celkovo 1,4 kg polyvinylalkoholu ako dispergačného činidla na kg VCM ( monoméru vinylchloridu ). Ako iniciátor bol použitý 1,3g/kg VCM dicetylperoxidkarbonátu. Na začiatku polymerizácie bolo vložených 10 g/kg VCM síranu olovnatého. Použitým oligomérom bol hydratovaný oligomér decénu obsahujúci tetraméry (C4Q), pentaméry (C^q) a heptaméry (Cyg). Oligomér bol pridaný:
Príklad 16: - na začiatku polymerizačnej reakcie Príklad 17: - v priebehu polymerizačnej reakcie, 40 min. po jej začiatku
Príklad 18: - v priebehu reakcie pred odtlakovaním, Príklad 19: - do suspenzie po odstránení plynu.
Tabuľka 8. Polymerizácia a analýza polymérov
Príklad | Konverzia (%) | Čas polymerizácie (min) | 0bj emová hmotnosť (g/D | Veľkosť granúl (D50, ^m) | DOP (%) |
16 | 92 | 261 | 505 | 179 | 21,6 |
17 | 92 | 272 | 524 | 182 | 20,9 |
18 | 88 | 301 | 498 | 180 | 19,1 |
19 | 88 | 303 | 512 | 192 | 21,6 |
Príklad 20
Polymérizačná reakcia prebiehala rovnakým spôsobom ako v príklade 16, použitý oligomér bol však zmesou interných olefínov obsahujúci 90% olefínu C^g a 10% olefínu . Oligomér obsahoval 47 % dimérov, 40 % trimérov a 13 % tetramérov. Výsledky polymerizačnej reakcie:
Claims (13)
1. Homo- alebo kopolymér vinylchloridu, ktorý je schopný priameho spracovania, a ktorý obsahuje z hľadiska spracovania nevyhnutné prímesy, ako sú stabilizátory, mazadlá, farbivá, stužovacie činidlá a spracovateľské látky vyznačený tým, že je pripravený pridaním 0,01 50 % hmotnosti, vzhľadom na hmotnosť vinylchloridu, kvapalného olefínového oligoméru a/alebo etylén-olefínového kopolyméru alebo olefínového terpolyméru do polymerizačného reaktora na začiatku polymerizačnej reakcie, v jej priebehu alebo na konci.
2. Polymér podľa nároku lvyznačený tým, že polymér vinylchloridu bol pripravený metódou suspenznej polymerizácie.
3. Polymér podľa nároku 1 vyznačený tým, že oligomérom je prednostne dimér, trimér, tetramér, pentamér alebo hexamér a-olefínu obsahujúci 4-30 uhlíkových atómov alebo interného olefínu alebo ich zmesi.
4. Polymér podľa nároku 1 vyznačený tým, že oligomérom je najvýhodnejšie a-olefín obsahujúci 8-14 uhlíkových atómov, pričom uhlíkový reťazec obsahuje 16 100 uhlíkových atómov.
5. Polymér podľa nároku 1 vyznačený tým, že kvapalným olefínovým polymérom je výhodne etylén-propylénový kopolymér.
6. Polymér podľa nároku 1 vyznačený tým, že kvapalným olefínovým polymérom je výhodne etylén-propylén- diénový terpolymér.
7. Polymér podlá nároku 1 vyznačený tým, že kvapalným olefínovým polymérom je najvýhodnejšie etylén-propylén- dicyklopentadiénový terpolymér alebo etylén-propylén-etylidén-norbornen.
8. Zpôsob prípravy homo- alebo kopolymér vinylchloridu, ktorý • je schopný priameho spracovania, a ktorý obsahuje z hľadiska spracovania nevyhnutné prímesy, ako sú stabilizátory, mazadlá, farbivá, stužovacie činidlá a spracovateľské látky, vyznačený tým, že sa do polymérizačného reaktora pridá na začiatku polymerizačnej reakcie, počas jej priebehu alebo na jej konci 0,01 -
50 % hmotnosti, vzhľadom na hmotnosť vinylchloridu, kvapalného olefínového oligoméru a/alebo etylén-olefínového kopolyméru alebo olefínového terpolyméru.
9. Polymér podľa nároku 8 vyznačený tým, že oligomérom je prednostne dimér, trimér, tetramér, pentamér alebo hexamér α-olefínu obsahujúci 4-30 uhlíkových atómov alebo interného olefínu alebo ich zmesi.
•
10. Zpôsob prípravy podľa niektorého nároku 8 alebo 9 vyznačený tým, že oligomérom je najvýhodnejšie α-olefín obsahujúci 8-14 uhlíkových atómov, pričom uhlíkový reťazec obsahuje 16 - 100 uhlíkových atómov.
11. Zpôsob prípravy podľa nároku 8 vyznačený tým, že kvapalným olefínovým polymérom je výhodne etylén-propylénový kopolymér.
12. Zpôsob prípravy podľa nároku 8vyznačený tým, že kvapalným olefínovým polymérom je výhodne etylén-propylén- diénový terpolymér.
13. Zpôsob prípravy podľa nároku 8vyznačený tým, že kvapalným olefínovým polymérom je najvýhodnejšie etylén-propylén- dicyklopentadiénový terpolymér alebo etylén-propylén-etylidén-norbornen.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FI916191A FI95473C (fi) | 1991-12-31 | 1991-12-31 | Työstöön valmis polyvinyylikloridi ja sen valmistusmenetelmä |
PCT/FI1992/000361 WO1993013145A1 (en) | 1991-12-31 | 1992-12-23 | A polyvinyl chloride ready for processing and its preparation method |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK78194A3 true SK78194A3 (en) | 1995-02-08 |
Family
ID=8533760
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK781-94A SK78194A3 (en) | 1991-12-31 | 1992-12-23 | Polyvinylchloride ready for processing and its preparation method |
Country Status (19)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0619829A1 (sk) |
JP (1) | JPH07506848A (sk) |
KR (1) | KR940703868A (sk) |
CN (1) | CN1075153A (sk) |
AU (1) | AU3161193A (sk) |
BR (1) | BR9207004A (sk) |
CA (1) | CA2127103A1 (sk) |
CZ (1) | CZ154194A3 (sk) |
EE (1) | EE9400236A (sk) |
FI (1) | FI95473C (sk) |
HU (1) | HUT67926A (sk) |
LT (1) | LT3256B (sk) |
LV (1) | LV10114B (sk) |
NO (1) | NO942385L (sk) |
RU (1) | RU94031159A (sk) |
SI (1) | SI9200418A (sk) |
SK (1) | SK78194A3 (sk) |
WO (1) | WO1993013145A1 (sk) |
YU (1) | YU112392A (sk) |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3862066A (en) | 1971-05-26 | 1975-01-21 | Universal Pvc Resins | Method for making rigid vinyl chloride polymer compounds |
US4031299A (en) * | 1975-04-11 | 1977-06-21 | Stauffer Chemical Company | Process for forming a polyvinyl chloride extender resin by incorporating in the suspension polymerization medium a prehomogenized solution of a polyallyl compound and a low molecular polymer of propylene |
ES459904A1 (es) | 1976-06-17 | 1978-11-16 | Hooker Chemicals Plastics Corp | Un procedimiento de polimerizacion en masa en fase liquida para la produccion de un polimero de un haluro de vinilo. |
DE3218173A1 (de) * | 1982-05-14 | 1983-11-17 | Chemische Werke Hüls AG, 4370 Marl | Verfahren zur herstellung von polymeren und copolymeren des vinylchlorids durch suspensionspolymerisation und verwendung fuer den einsatz als viskositaetserniedriger in der plastisolverarbeitung |
US4508863A (en) * | 1983-07-06 | 1985-04-02 | Argus Chemical Corporation | Stabilization of polyvinyl chloride |
DE3630318A1 (de) | 1986-09-05 | 1988-03-10 | Huels Chemische Werke Ag | Verfahren zum stabilisieren von polyvinylchlorid oder bis zu 30 gewichtsprozent an comonomeren enthaltenden copolymeren des vinylchlorids |
-
1991
- 1991-12-31 FI FI916191A patent/FI95473C/fi not_active IP Right Cessation
-
1992
- 1992-12-23 SK SK781-94A patent/SK78194A3/sk unknown
- 1992-12-23 KR KR1019940702279A patent/KR940703868A/ko not_active Application Discontinuation
- 1992-12-23 CA CA002127103A patent/CA2127103A1/en not_active Abandoned
- 1992-12-23 AU AU31611/93A patent/AU3161193A/en not_active Abandoned
- 1992-12-23 EP EP93900213A patent/EP0619829A1/en not_active Ceased
- 1992-12-23 LT LTIP255A patent/LT3256B/lt not_active IP Right Cessation
- 1992-12-23 JP JP5511465A patent/JPH07506848A/ja active Pending
- 1992-12-23 CZ CZ941541A patent/CZ154194A3/cs unknown
- 1992-12-23 BR BR9207004A patent/BR9207004A/pt not_active Application Discontinuation
- 1992-12-23 RU RU94031159/04A patent/RU94031159A/ru unknown
- 1992-12-23 WO PCT/FI1992/000361 patent/WO1993013145A1/en not_active Application Discontinuation
- 1992-12-23 HU HU9401947A patent/HUT67926A/hu unknown
- 1992-12-29 SI SI19929200418A patent/SI9200418A/sl unknown
- 1992-12-30 LV LVP-92-566A patent/LV10114B/lv unknown
- 1992-12-31 CN CN92115252A patent/CN1075153A/zh active Pending
- 1992-12-31 YU YU112392A patent/YU112392A/sh unknown
-
1994
- 1994-06-22 NO NO942385A patent/NO942385L/no unknown
- 1994-11-22 EE EE9400236A patent/EE9400236A/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
LTIP255A (en) | 1994-10-25 |
CA2127103A1 (en) | 1993-07-08 |
AU3161193A (en) | 1993-07-28 |
LV10114A (lv) | 1994-05-10 |
LT3256B (en) | 1995-05-25 |
NO942385D0 (sk) | 1994-06-22 |
CN1075153A (zh) | 1993-08-11 |
FI916191A0 (fi) | 1991-12-31 |
JPH07506848A (ja) | 1995-07-27 |
FI95473C (fi) | 1996-02-12 |
HU9401947D0 (en) | 1994-09-28 |
CZ154194A3 (en) | 1994-11-16 |
LV10114B (en) | 1995-02-20 |
EP0619829A1 (en) | 1994-10-19 |
YU112392A (sh) | 1995-10-03 |
HUT67926A (en) | 1995-05-29 |
RU94031159A (ru) | 1996-04-20 |
WO1993013145A1 (en) | 1993-07-08 |
BR9207004A (pt) | 1995-10-24 |
KR940703868A (ko) | 1994-12-12 |
EE9400236A (et) | 1996-02-15 |
NO942385L (no) | 1994-06-22 |
FI916191A (fi) | 1993-07-01 |
FI95473B (fi) | 1995-10-31 |
SI9200418A (en) | 1993-06-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6429250B1 (en) | Talc-reinforced polypropylene molding composition with high impact strength | |
CA3156817C (en) | Polyethylene copolymers and products and methods thereof | |
RU2167884C2 (ru) | Способ увеличения прочности расплава (со)полимеров полипропилена | |
BR112015005950B1 (pt) | composição que compreende copolímero de propileno heterofásico e talco, processo para a preparação da mesma, seus usos e artigo conformado | |
US4806581A (en) | Graft polymers of polymerizable monomers and olefin polymers | |
WO2007071447A1 (en) | Polyolefin composition | |
KR20160103026A (ko) | 비대칭 폴리엔을 이용하여 에틸렌계 중합체의 제조를 위한 반응기 안정성을 개선하는 방법 | |
EP2997090A1 (en) | Single pellet polymeric compositions | |
JP2013512969A (ja) | ポリプロピレンおよび/または再生可能な材料から得られるプロピレン・コポリマーを含む組成物と、その使用 | |
WO2008075410A1 (ja) | 新規なポリオレフィン系樹脂組成物及びその樹脂成形体 | |
EP2930208B1 (en) | Method of compatibilization of polypropylene blends, polypropylene blend and use thereof, product and compatibilizing initiating agent of a blend polypropylene | |
US6313228B1 (en) | Peroxidic treatment of olefin polymers | |
US3379702A (en) | Method for preparing terpolymers of ethylene, acrylic acids and salts of acrylic acids | |
SK78194A3 (en) | Polyvinylchloride ready for processing and its preparation method | |
US4587297A (en) | Blends of polyolefin-vinyl chloride graft polymers and condensation polymers | |
JP2607099B2 (ja) | 高剛性エチレン−プロピレンブロック共重合体組成物 | |
JPH0480215A (ja) | エチレン共重合体およびその製造法 | |
FI95474B (fi) | Vinyylikloridipolymeeri | |
Hanna et al. | Vinyl chloride‐ethylene copolymers: The effect of modest ethylene concentrations on the physical properties of compounds | |
WO2023194808A1 (en) | Impact modified polypropylene composition, articles and method of preparing same | |
RU2089570C1 (ru) | Пластификатор для полистирола и его сополимеров | |
JP2020172626A (ja) | 形態改質された異相プロピレン共重合体およびその製品 | |
UA123101C2 (uk) | Полімерна композиція з наповнювачем, спосіб її одержання і застосування | |
EA039094B1 (ru) | Полимерная композиция, способ ее получения и применение | |
BE695575A (sk) |