SK7624Y1 - Okružná križovatka s výstražným svetelným zariadením - Google Patents

Okružná križovatka s výstražným svetelným zariadením Download PDF

Info

Publication number
SK7624Y1
SK7624Y1 SK5022-2015U SK50222015U SK7624Y1 SK 7624 Y1 SK7624 Y1 SK 7624Y1 SK 50222015 U SK50222015 U SK 50222015U SK 7624 Y1 SK7624 Y1 SK 7624Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
roundabout
light
ring
warning
speed
Prior art date
Application number
SK5022-2015U
Other languages
English (en)
Other versions
SK50222015U1 (sk
Inventor
Petr Novotný
Jan Váchal
Marek Vochozka
Original Assignee
Novotny Petr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Novotny Petr filed Critical Novotny Petr
Publication of SK50222015U1 publication Critical patent/SK50222015U1/sk
Publication of SK7624Y1 publication Critical patent/SK7624Y1/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08GTRAFFIC CONTROL SYSTEMS
    • G08G1/00Traffic control systems for road vehicles
    • G08G1/09Arrangements for giving variable traffic instructions
    • G08G1/095Traffic lights
    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08GTRAFFIC CONTROL SYSTEMS
    • G08G1/00Traffic control systems for road vehicles
    • G08G1/07Controlling traffic signals
    • G08G1/08Controlling traffic signals according to detected number or speed of vehicles

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Abstract

Okružná križovatka (1) zahrňuje kruhový objazd (2) so zvýšeným stredovým ostrovom (3), kde na kruhový objazd (2) sú napojené aspoň tri vozovky (4, 4', 5, 5'), z ktorých každá má aspoň dva jazdné pruhy a je vybavená aspoň jedným výstražným svetelným zariadením. Podstata okružnej križovatky podľa technického riešenia spočíva v tom, že výstražné svetelné zariadenie zahrňuje aspoň jedno výstražné svetlo (10), ktoré je usporiadané v oblasti stredového ostrova (3) viditeľne z každej vozovky (4, 4', 5, 5') a je prepojené s riadiacou jednotkou (8) na zmenu pracovného režimu výstražného svetla (10) z navádzacieho režimu otáčania výstražného svetla (10) v smere jazdy po kruhovom objazde (2) a/alebo blikania výstražného svetla (10) s frekvenciou 0,1 až 3 Hz do výstražného režimu blikania výstražného svetla (10) s frekvenciou 5 až 20 Hz.

Description

Technické riešenie sa týka okružnej križovatky s tzv. kruhovým objazdom, ktorá je vybavená výstražným svetelným zariadením upozorňujúcim vodiča na blížiacu sa okružnú križovatku na zvýšenie jeho pozornosti a zníženie rýchlosti pri nájazde na kruhový objazd.
Doterajší stav techniky
Okružné križovatky, ktorých základom sú kruhové objazdy, majú stále väčší význam v moderných projektových riešeniach dopravných systémov a komunikácií. Ich prednosť spočíva okrem iného hlavne v zvýšení bezpečnosti a kapacity a tiež v zlepšení plynulosti dopravy v dôsledku spomalenia, v dôsledku zmeny krivosti trajektórie pohybu, kde vodič cez zvýšený stredový ostrov nevidí do križovatky a musí spomaliť, aby dal prednosť vozidlám prichádzajúcim zľava po okružnej križovatke z bočného smeru alebo z protismeru.
V najbežnejšom uskutočnení má okružná križovatka tvar kruhu tvoriaceho kruhový objazd so stredovým ostrovom. Na kruhový objazd sa napojujú tri, ale tiež až šesť približne pravouhlo orientovaných dvojpruhových alebo viacpruhových vozoviek, ktorých pomyslené osi sa pretínajú približne v strede stredového ostrova.
Protismerné jazdné pruhy na vozovkách sú pred nájazdom na kruhový objazd spravidla od seba oddelené klinovitými deliacimi ostrovčekmi. V prípade, že ide o viacpruhové vozovky, môžu byť jednotlivé jazdné pruhy pred kruhovým objazdom od seba navzájom oddelené tiež klinovitými deliacimi ostrovčekmi. Jazdné pruhy sa pred nájazdom na kruhový objazd spravidla zakrivujú, aby nájazd vozidla bol plynulý. Vodič rozpozná okružnú križovatku podľa zvislého alebo vodorovného dopravného značenia a podľa stredového ostrova, ktorý tvorí viditeľnú prekážku priamej jazdy pri príjazde k okružnej križovatke. Prvky na navedenie vozidla na kruhový objazd tvoria zvislé príp. vodorovné dopravné značenia, a ďalej zmienené klinovité deliace ostrovčeky a zakrivenie jazdných pruhov pred nájazdom na kruhový objazd. Výstražné svetelné zariadenia sa pri bežných okružných križovatkách v podstate nepoužívajú, s výnimkou oranžových blikajúcich svetiel upozorňujúcich na prechod pre chodcov, pokiaľ je vozovka okružnej križovatky vybavená prechodom pre chodcov.
Okružné križovatky s bežnými navádzacími prvkami sú zle viditeľné najmä za tmy alebo za zníženej viditeľnosti, kedy vodič môže ľahko prehliadnuť dopravné značenie aj stredový ostrov, a v dôsledku neprispôsobenia rýchlosti jazdy pri nájazde na kruhový objazd dochádza často k dopravným nehodám aj na okružných križovatkách, ktoré okrem zvýšenia plynulosti cestnej premávky majú napomáhať aj k zvýšeniu jeho bezpečnosti.
Okružné križovatky v extraviláne sú veľmi často bez umelého osvetlenia. Osvetlenie okružných križovatiek je riešené skôr v intraviláne, pričom je väčšinou tvorené bežným verejným osvetlením, t. j. žiarivkami na stĺpoch umiestnených pozdĺž príjazdových komunikácií aj vo vlastnej okružnej križovatke. Verejné osvetlenie je nákladné ako z hľadiska obstarávacej investície, tak z hľadiska prevádzkových nákladov. Jeho účinnosť vo vzťahu k bezpečnosti a viditeľnosti okružnej križovatky je nízka, pretože osvetľuje široké okolie vrátane priľahlých budov, reklamných pútačov a ďalších objektov rozptyľujúcich pozornosť vodiča, takže môže ľahko prísť k prehliadnutiu okružnej križovatky a k tomu, že vodič na príjazde k okružnej križovatke nezníži rýchlosť na bezpečnú hodnotu. V intraviláne miest a obcí má trvalé verejné osvetlenie ďalšiu nevýhodu v tom, že je hlavnou príčinou tzv. svetelného smogu, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života obyvateľov priľahlých domov a bytov.
V dokumente WO 9746990A1 je opísané riešenie svetelnej križovatky, ktorá sa vysunutím stredového ostrova nad úroveň vozovky môže zmeniť na okružnú križovatku. Výsuvný ostrov môže byť vybavený svetelnou šípkou, ktorá ukazuje smer jazdy po kruhovom objazde. Okružná križovatka je pritom osvetlená verejným osvetlením osvetľujúcim jazdné pruhy kruhového objazdu. Navádzací prvok tvorený svetelnou šípkou má nevýhodu v tom, že je statický, málo viditeľný a môže byť zamenený so svetelnou reklamou, obzvlášť v intravilánoch miest a obcí, takže vodič mu nevenuje pozornosť. Riešenie podľa WO 9746990 v dôsledku svojej statickej funkcie neinformuje vodiča o stave premávky na okružnej križovatke a neplní skutočne výstražnú funkciu.
Úžitkový vzor CZ 014367 opisuje okružnú križovatku, ktorej stredový ostrov je vybavený telesami rôznych geometrických tvarov, ktoré sú vybavené vonkajšími alebo vnútornými osvetľovacími telesami. Cieľom tohto riešenia je len zlepšenie estetickej úrovne stredového ostrova, nie však upozornenie vodiča na blížiacu sa okružnú križovatku, jeho navedenie na kruhový objazd a zníženie nájazdovej rýchlosti. Aj toto riešenie má celkom minimálny výstražný účinok.
Úlohou technického riešenia je vytvorenie takého riešenia okružnej križovatky s výstražným svetelným zariadením, ktoré odstráni uvedené nedostatky známych riešení a bude schopné už z diaľky informovať vodiča o blížiacej sa okružnej križovatke a okrem toho bude schopné pracovať v rôznych režimoch signalizujú2
SK 7624 Υ1 cich vodičovi bežnú premávku, zvýšenú premávku, haváriu alebo riziko havárie neprispôsobením rýchlosti približujúceho sa vozidla, či inú mimoriadnu situáciu na okružnej križovatke, ktorú vodič nemôže na príjazde zo svojho pohľadu vidieť a teda ani vyhodnotiť a prispôsobiť rýchlosť.
Podstata technického riešenia
Vytýčená úloha je vyriešená vytvorením okružnej križovatky s výstražným svetelným zariadením podľa predloženého technického riešenia.
Okružná križovatka známym spôsobom zahrňuje kruhový objazd so zvýšeným stredovým ostrovom, kde na kruhový objazd sú napojené aspoň tri vozovky, z ktorých každá má aspoň dva jazdné pruhy, je vybavená aspoň jedným výstražným svetelným zariadením. Podstata technického riešenia spočíva v tom, že výstražné svetelné zariadenia zahrňuje aspoň jedno výstražné svetlo usporiadané na stredovom ostrove viditeľne z každej vozovky a prepojené s riadiacou jednotkou na zmenu pracovného režimu výstražného svetla z navádzacieho režimu otáčania výstražného svetla v smere jazdy po kruhovom objazde a/alebo blikanie výstražného svetla s frekvenciou 0,1 až 3 Hz, do výstražného režimu blikania výstražného svetla s frekvenciou 5 až 20 Hz. V navádzacom režime sa výstražné svetlo (napr. oranžový maják so svetelným zdrojom vybaveným otáčajúcim sa tienidlom) otáča pomalou rýchlosťou a upozorňuje a navádza vodiča na kruhový objazd. Alternatívne môže výstražné svetlo pomaly blikať. Vo výstražnom režime, napr. pri hroziacej dopravnej nehode či inej nebezpečnej situácii, sa otáčanie výstražného svetla zastaví, a výstražné svetlo začne blikať zvýšenou frekvenciou, prípadne zmení farbu na červenú.
Výstražné svetlo je výhodne umiestnené na vrchole samostatnej nosnej základne alebo na vrchole zvýšeného stredového ostrova, ktorý je vytvorený ako klenutý. Vyvýšené umiestnenie výstražného svetla vedie kjeho lepšej viditeľnosti a k upozorneniu na okružnú križovatku. Reálna viditeľnosť je na viac ako 500 m.
Vo výhodnom uskutočnení okružná križovatka ďalej zahrňuje zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec usporiadaný viditeľne z každej vozovky, pričom obvod navádzacieho svetelného prstenca je tvorený postupne a plynulo po sebe sa rozsvecujúcimi a zhasínajúcimi svetelnými zdrojmi vytvárajúcimi optický dojem prstenca otáčajúceho sa v smere jazdy po kruhovom objazde. Vhodnou voľbou farby svetelných zdrojov, napr. oranžovej farby, ktorá je charakteristická pre smerové svetlá, a optickým dojmom pomaly sa otáčajúceho svetla je vodič, najmä za tmy alebo za zníženej viditeľnosti už vo veľkej vzdialenosti pred okružnou križovatkou informovaný o tom, že bude nabiehať na kruhový objazd, a môže tomu prispôsobiť rýchlosť svojej jazdy.
Zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec je prepojený s riadiacou jednotkou na zmenu pracovného režimu svetelných zdrojov z navádzacieho režimu vytvárajúceho optický dojem otáčajúceho sa prstenca do výstražného režimu všetkých súčasne blikajúcich svetelných zdrojov alebo aspoň ich časti. Výstražný režim je primárne určený na prevenciu dopravnej nehody. Výstražný režim je možné druhotne využiť v prípade už existujúcej nehody, napr. v prípade dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej dopravnej situácie na okružnej križovatke alebo na priľahlých vozovkách. Riadiaca jednotka, tvorená bežným elektronickým spínacím zariadením, môže byť ovládaná manuálne alebo pomocou diaľkového prístupu.
Vo výhodnom uskutočnení je zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec prepojený s riadiacou jednotkou na reguláciu rýchlosti postupného rozsvecovania a zhasínania svetelných zdrojov v rozmedzí 5 až 10 m s1. Táto uhlová rýchlosť je primeraná k doporučenej rýchlosti prejazdu vozidiel okružnou križovatkou, ktorá je približne 7 m s1. Vodič vozidla pri nájazde na kruhový objazd podvedome a automaticky prispôsobí rýchlosť vozidla rýchlosti fiktívneho otáčania zvýrazňujúceho a navádzajúceho svetelného prstenca.
Zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec má výhodne kruhový, eliptický alebo oválny tvar a môže byť usporiadaný na samostatnej nosnej základni situovanej na stredovom ostrove alebo priamo na povrchu zvýšeného stredového ostrova, ktorý je vytvorený ako klenutý.
Ďalej môže byť výhodné, keď je nosná základňa alebo klenutý stredový ostrov aspoň vo svojej časti vybavený reflexnou vrstvou alebo fluorescenčnou vrstvou, alebo svietiacim prvkom, prípadne samočistiacou vrstvou. Nosná základňa alebo klenutý stredový ostrov sú tak tiež lepšie viditeľné a identifikovateľné pre prichádzajúcich vodičov, najmä v noci a za zníženej viditeľnosti, kedy reflexné, fluorescenčné alebo svietiace prvky sú veľmi dobre viditeľné.
V súčasnosti sa testujú dopravne inteligentné vozidlá, schopné na základe snímania údajov z vozovky a zariadení implementovaných vo vozovke, prípadne pozdĺž nej, automobil aktívne riadiť alebo v kritických situáciách prevziať za vodiča niektoré ovládacie prvky, a tým odvrátiť hroziacu nehodu. Plocha vnútri stredového ostrova alebo nosná základňa môže byť výhodne pre tieto systémy prispôsobená tak, že je vybavená zariadením na aktívne vysielanie informácie s premenlivým výstupom (napríklad podľa rýchlosti alebo hmotnosti vozidla), môže byť vytvorená ako výrazne odrazivá pre elektromagnetické vlnenie, prípadne pre iné vlnenie. Rovnako môže byť vytvorená z materiálov či vrstiev so samočistiacou schopnosťou, napr. z nanotechnologických materiálov alebo z materiálov s fotokatalytickým efektom a pod.
SK 7624 Υ1
Zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec je vo výhodnom uskutočnení tvorený svetelnou trubicou rozdelenou na jednotlivé samostatne sa rozsvecujúce a zhasínajúce oblúkové úseky s osadenými svetelnými zdrojmi. Svetelné zdroje môžu tvoriť napr. LED, halogénové žiarivky či žiarovky, prípadne iné vhodné svetelné zdroje. Svetelný prstenec môže byť ďalej vybavený ďalšími prídavnými optickými, najmä reflexnými alebo difúznymi prvkami na dosiahnutie optimálnej svietivosti a viditeľnosti.
V ďalšom výhodnom uskutočnení okružnej križovatky podľa technického riešenia sú pri krajniciach vozoviek pred okružnou križovatkou usporiadané prvé rýchlostné snímače na meranie rýchlosti vozidiel prichádzajúcich k okružnej križovatke, ktoré sú prepojené s riadiacou jednotkou na automatickú zmenu pracovného režimu zvýrazňujúceho a navádzacieho svetelného prstenca a/alebo výstražného svetla pri nameraní vyššej než bezpečnej (povolenej) rýchlosti. Rýchlostné snímače môžu byť tvorené tzv. radarmi na meranie rýchlosti, ktoré môžu byť doplnené informačným displejom na zobrazenie hodnoty nameranej rýchlosti vozidla blížiaceho sa k okružnej križovatke. Rýchlostné snímače tvoria ďalší prvok zvýšenia bezpečnosti okružnej križovatky, pretože detegujú a signalizujú rýchlosť prichádzajúceho vozidla, a aktiváciou výstražného režimu zvýrazňujúceho a navádzacieho svetelného prstenca a/alebo výstražného svetla neprehliadnuteľným spôsobom upozornia vodiča na nutnosť zníženia rýchlosti.
Výstražný režim je určený primárne na prevenciu dopravných nehôd. Zariadenie v tomto režime funguje tak, že v prípade, že prvý rýchlostný snímač zistí, že vozidlo sa približuje k okružnej križovatke vysokou rýchlosťou, ktorá by vyžadovala na spomalenie na návrhovú rýchlosť v mieste vjazdu na kruhový objazd intenzívne brzdenie, riadiaca jednotka nastaví výstražný režim. V tomto výstražnom režime sa zrýchli frekvencia blikania zvýrazňujúceho a navádzacieho svetelného prstenca a/alebo výstražného svetla. Zároveň sa spomalí, až zastaví optické otáčanie zvýrazňujúceho a navádzacieho svetelného prstenca.
V nadväzujúcom výhodnom uskutočnení sú pri krajniciach vozoviek alebo klinovitých deliacich ostrovčekoch pred vjazdom na kruhový objazd umiestnené druhé rýchlostné snímače na meranie rýchlosti vozidiel vchádzajúcich na kruhový objazd, ktoré sú prepojené s riadiacou jednotkou na automatickú zmenu pracovného režimu zvýrazňujúceho a navádzacieho svetelného prstenca a/alebo výstražného svetla pri nameraní vyššej než povolenej rýchlosti.
Druhé rýchlostné snímače predstavujú ďalší stupeň výstražného režimu. Ich vyhotovenie je obdobné ako pri prvých rýchlostných snímačoch a ich funkcia je nasledujúca: V prípade, že vozidlo nereaguje na upozornenie na nebezpečnú rýchlosť pred prvými rýchlostnými snímačmi, výstraha vydávaná zvýrazňujúcim a navádzacím prstencom a výstražným svetlom sa zintenzívni. Pokiaľ naopak druhé rýchlostné snímače zaistia na všetkých vjazdoch bezpečnú rýchlosť pohybu, uvedú sa oba svetelné systémy (zvýrazňujúce a navádzacie svetelný prstenec i výstražné svetlo) do navádzacieho režimu.
Prvé aj druhé rýchlostné snímače môžu byť alternatívne nahradené snímačmi na bezdotykové meranie hmotnosti alebo kinetickej energie vozidla blížiaceho sa k okružnej križovatke, vzhľadom na to, že rozhodujúca pre brzdenie vozidla je jeho okamžitá kinetická energia, ktorá je funkciou hmotnosti a okamžitej rýchlosti. Tieto snímače sú považované za ekvivalenty rýchlostných snímačov.
Ďalšie výhodné uskutočnenie technického riešenia spočíva v tom, že na klinovitých deliacich ostrovčekoch sú usporiadané doplnkové výstražné svetlá, prepojené s riadiacou jednotkou a/alebo s prvými rýchlostnými snímačmi na signalizáciu vysokej rýchlosti vozidiel prichádzajúcich k okružnej križovatke. Toto uskutočnenie je vhodné najmä pre plošne väčšie okružné križovatky, kde sú dlhšie nájazdy na kruhový objazd. Doplnkové výstražné svetlá môžu byť uvedené do činnosti manuálne alebo pomocou diaľkového prístupu. Ich hlavná výstražná funkcia je aktivovaná signálom príslušného prvého rýchlostného snímača, teda s predstihom pred nájazdom na kruhový objazd. Tiež tento prvok je účinný hlavne za tmy alebo za zníženej viditeľnosti.
V ďalšom výhodnom uskutočnení okružnej križovatky podľa technického riešenia sú v oblasti napojenia vozoviek na kruhový objazd umiestnené osvetľovacie telesá detegujúce príjazd vozidla a osvetľujúce príslušnú časť vozovky a kruhového objazdu len počas príjazdu vozidla. Na vjazdoch na kruhový objazd sa nachádzajú potenciálne stretávacie body vozidiel a na zvýšenie bezpečnosti je teda vhodné ich osvetliť, hlavne v okamihu príjazdu vozidiel ku kruhovému objazdu a počas prejazdu touto časťou. Detekcia vozidiel môže byť uskutočnená napr. pohybovými snímačmi alebo napojením osvetľovacích telies na prvé alebo druhé rýchlostné snímače.
Nakoniec je výhodné, že okružná križovatka je vybavená aspoň jedným solárnym fotovoltickým panelom na napájania aspoň jedného zariadenia zo skupiny zvýrazňujúci a navádzajúci svetelný prstenec, výstražné svetlo riadiacej jednotky, rýchlostné snímače, doplnkové výstražné svetlo, osvetľovacie telesá.
Výhody okružnej križovatky podľa technického riešenia spočívajú najmä vo výraznom zvýšení bezpečnosti a znížení rizika dopravných nehôd. Ďalšie výhody spočívajú v zlepšení plynulosti premávky na okružnej križovatke, v úspore investičných a prevádzkových nákladov na verejné osvetlenie, a nakoniec aj v zníženej záťaži intravilánu miest a obcí tzv. svetelným smogom.
SK 7624 Υ1
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie bude bližšie objasnené pomocou výkresov, na ktorých obrázok 1 znázorňuje pôdorys okružnej križovatky, obrázok 2 perspektívny pohľad na zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec a výstražné svetlo usporiadané priamo na klenutom stredovom ostrove, obrázok 3 perspektívny pohľad na navádzací svetelný prstenec a výstražné svetlo usporiadané na nosnej základni situovanej na stredovom ostrove.
Príklady uskutočnenia
Rozumie sa, že jednotlivé uskutočnenia technického riešenia sú predstavované na ilustráciu, nie ako obmedzenie technických riešení na výpočet tu uvedených príkladov uskutočnenia. Odborníci znalí stavu techniky nájdu alebo budú schopní zistiť pri použití rutinného experimentovania mnoho ekvivalentov k špecifickým uskutočneniam technických riešení, ktoré sú tu špeciálne opísané. Aj tieto ekvivalenty budú zahrnuté v rozsahu nasledujúcich nárokov na ochranu.
Na obrázku 1 je znázornený pôdorys okružnej križovatky X s kruhovým objazdom 2, v ktorého strede sa nachádza zvýšený stredový ostrov 3. Na kruhový objazd 2 sa napájajú dve protiľahlé štvorpruhové vozovky 4, 4 tvoriace hlavný dopravný ťah, a dve protiľahlé dvojpruhové vozovky 5, ď tvoriace vedľajší dopravný ťah. Štvorpruhové vozovky 4, 4 aj dvojpruhové vozovky 5, ď sú okrem toho vybavené samostatnými odbočovacími zjazdmi 17 vedenými mimo kruhového objazdu 2. Jednotlivé jazdné pruhy na vozovkách 4, 4, 5, ď sú pred nájazdom na kruhový objazd 2 navzájom oddelené klinovitými deliacimi ostrovčekmi 12.
Okružná križovatka X je vybavená radom detekčných, signalizačných, výstražných a navádzacích prvkov. Vedľa krajníc vozoviek 4, 4, 5, ď sú v dostatočnej vzdialenosti pred okružnou križovatkou inštalované prvé rýchlostné snímače 11. Ide o tzv. radary merajúce rýchlosť vozidiel prichádzajúcich po vozovkách 4, 4, 5, ď k okružnej križovatke a signalizujúce nameranú hodnotu rýchlosti na veľkoplošnom digitálnom displeji. Prvé rýchlostné snímače 11 sú prepojené s doplnkovými výstražnými svetlami 14 osadenými na klinovitých deliacich ostrovčekoch 12 vozoviek 4, £, 5, £ a s riadiacou jednotkou 8 znázornenou na obrázku 2 a obrázku 3, prostredníctvom ktorej sú ovládané ďalšie navádzacie a výstražné prvky, ako bude opísané ďalej.
Doplnkové výstražné svetlo 14 tvorí maják alebo pulzne blikajúci svetelný zdroj, ktorý je uvedený do činnosti, len čo prvý rýchlostný snímač 11 nameria vyššiu než povolenú či odporúčanú rýchlosť jazdy vozidla prichádzajúceho k okružnej križovatke X po príslušnom pruhu vozovky 4, 4, 5, ď, kde je osadený príslušný prvý rýchlostný snímač 11. Vodič je tak informovaný o vysokej rýchlosti nielen displejom prvého rýchlostného snímača XX, ale tiež doplnkovým výstražným svetlom 14 oranžovej farby.
Obdobnú funkciu majú druhé rýchlostné snímače 13 osadené na klinovitých deliacich ostrovčekoch 12 vozoviek 4, 4, 5, ď tesne pred nájazdom na kruhový objazd 2. Tieto druhé rýchlostné snímače 13 nie sú vybavené digitálnymi displejmi, ale sú prepojené s riadiacou jednotkou 8 zobrazenou na obrázku 2a a obrázku 3, prostredníctvom ktorej sú ovládané ďalšími navádzacími a výstražnými prvkami, ako bude opísané ďalej.
Rýchlostné snímače XX, 13 môžu byť alternatívne nahradené snímačmi na meranie hmotnosti a/alebo kinetickej energie prichádzajúcich vozidiel.
V miestach napojenia vozoviek 4, 4, 5, ď na kruhový objazd 2 sú inštalované osvetľovacie telesá 15 na stĺpoch, ktoré osvetľujú príslušnú časť vozovky 4, 4, 5, ď a kruhového objazdu 2 len pokiaľ vozidlo prechádza touto časťou. Ide o bežné elektrické zdroje svetla, ktoré sú uvádzané do činnosti buď nezobrazeným pohybovým snímačom, alebo na základe signálu prvého rýchlostného snímača 11 alebo druhého rýchlostného snímača 13, prepojeného s osvetľovacím telesom 15 buď priamo, alebo cez riadiacu jednotku 8.
Najdôležitejším navádzacím a výstražným prvkom okružnej križovatky je výstražné svetlo 10, ktoré je v zobrazenom príklade uskutočnenia na obrázku 2 a obrázku 3 tvorené majákom, t. j. bodovým svetlom s otáčajúcim sa tienidlom v kryte s optickým difúzorom. Výstražné svetlo 10 je rovnako prepojené s riadiacou jednotkou 8 a podobne ako navádzací svetelný prstenec 6 pracuje v navádzacom režime a vo výstražnom režime. V navádzacom režime sa výstražné svetlo 10 pomaly otáča v smere jazdy po kruhovom objazde 2. Alternatívne môže ísť tiež o pomaly blikajúce svetlo. Farba výstražného svetla je oranžová, ale výhodne má aspoň dve voliteľné farby. Frekvencia otáčania alebo blikania je približne 30 kmitov za minútu, t. j. 0,5 Hz. Prechod do výstražného režimu môže nastať podobne ako pri navádzacom svetelnom prstenci 6 prostredníctvom manuálneho alebo diaľkového povelu a rovnako na základe signálu príslušného prvého rýchlostného snímača 11 alebo druhého rýchlostného snímača 13. Vo výstražnom režime sa výstražné svetlo rozbliká zvýšenou frekvenciou 10 Hz, prípadne zmení svoju farbu na červenú. V prípade, že ide o maják, výstražné svetlo 10 sa prestane otáčať a môže blikať iba v kritickom smere príjazdu rýchleho vozidla. Ďalším dôležitým prvkom je zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec 6, detailne znázornený na obrázku 2, kde je integrálnou súčasťou klenutého stredového ostrova 3, a na obrázku 3, kde je usporiadaný na nosnej základni 9. Svetelný zvýrazňujúci a navádzací prstenec 6 je v oboch príkladoch usporiadaný tak, aby časť jeho obvodu bola viditeľná z príjazdového smeru každej vozovky 4, 4, 5, ď, tzn. je oproti úrovniam vozoviek 4, 4, 5, ď vyvýšený.
SK 7624 Υ1
Obvod navádzacieho svetelného prstenca 6 je tvorený postupne a plynulo po sebe sa rozsvecujúcimi a zhasínajúcimi svetelnými zdrojmi 7 vytvárajúcimi optický dojem prstenca 6 otáčajúceho sa v smere jazdy po kruhovom objazde 2. To je docielené tak, že prstenec 6 kruhového tvaru je tvorený svetelnou trubicou rozdelenou na jednotlivé samostatne sa rozsvecujúce a zhasínajúce oblúkové úseky 6, 6J, s osadenými svetelnými zdrojmi 7 tvorenými LED. Každý oblúkový úsek 6, 6J má osadený rad LED svetiel, takže pri rozsvietení príslušného úseku 6, 6J svieti tento úsek 6J ako celok. Je tiež možné na každý úsek ď, 6J osadiť niekoľko radov LED rôznych farieb, takže je možné meniť farbu svetla jednotlivých úsekov &, 6J alebo celého navádzacieho svetelného prstenca 6. Svetelný režim navádzacieho svetelného prstenca 6 ovláda riadiaca jednotka 8, čo je odborníkom známe elektronické alebo elektromechanické spínacie zariadenie vybavené elektrickými obvodmi na zmenu jednotlivých svetelných režimov. Môže ísť tiež o programovateľné zariadenie, kde pomocou príslušného softvéru je možné svetelné režimy kreatívne meniť. Ovládanie a nastavovanie riadiacej jednotky 8 môže prebiehať buď manuálne, alebo pomocou diaľkového prístupu.
V iných, nezobrazených príkladoch uskutočnenia môže byť navádzací svetelný prstenec 6 vytvorený iným spôsobom ako svetelná trubica, napr. môže ísť o diskrétne svetelné zdroje 7 rozmiestnené po obvode stredového ostrova 3 alebo o svetelné zdroje 7 usporiadané do iného než kruhového, eliptického či oválneho tvaru.
Pri bežnej prevádzke pracuje zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec 6 v tzv. navádzacom režime, tzn. vytvára optický dojem prstenca 6 otáčajúceho sa v smere jazdy po kruhovom objazde 2. Najmä za tmy alebo za zníženej viditeľnosti tak účinne upozorňuje vodičov na blížiaci sa kruhový objazd 2 a vedie ich k zníženiu rýchlosti jazdy a k nájazdu do správneho smeru. Rýchlosť po sebe idúceho rozsvecovania a zhasínania riadi riadiaca jednotka 8 a udržuje ju na hodnote približne 7 m s1, čo je odporúčaná rýchlosť na nájazd vozidiel na kruhový objazd 2 a prejazd kruhovým objazdom 2. Navádzací svetelný prstenec 6 môže prejsť do tzv. výstražného režimu. Riadiaca jednotka 8 môže dostať impulz na zmenu režimu, napr. manuálne alebo diaľkovo, v prípade, že na okružnej križovatke X alebo v jej tesnej blízkosti je dopravná nehoda, jej riziko alebo iná mimoriadna situácia. V bežnej prevádzke prepnutie do výstražného režimu nasleduje po vyhodnotení signálu príslušného prvého rýchlostného snímača 11 alebo druhého rýchlostného snímača 13 riadiacou jednotkou 8. Na základe tohto signálu, ak je vyhodnotená rýchlosť vozidla blížiaceho sa k okružnej križovatke X alebo už vchádzajúceho na kruhový objazd 2 ako nadkritická, navádzací svetelný prstenec 6 je riadiacou jednotkou 8 prepnutý do výstražného režimu.
Vo výstražnom režime sa navádzací svetelný prstenec 6 rozbliká pulzne, tzn. že súčasne blikajú všetky svetelné zdroje 7 alebo aspoň časť svetelných zdrojov 7 nachádzajúcich sa proti príslušnej vozovke 4, T, 5, ď, po ktorej sa blíži nebezpečné vozidlo. Optické „otáčanie“ navádzacieho svetelného prstenca 6 sa vo výstražnom režime môže spomaliť, zastaviť alebo zmeniť zmysel otáčania, prípadne môže zmeniť farbu. Vodič je tak informovaný o nebezpečenstve a môže prispôsobiť rýchlosť svojej jazdy optickej výstrahe, najmä v noci alebo za zníženej viditeľnosti.
Výstražné svetlo 10 je umiestnené vyššie než navádzací svetelný prstenec 6 a informuje vodiča z väčšej vzdialenosti o blížiacej sa okružnej križovatke χ. V príklade uskutočnenia podľa obrázka 2 a obrázka 3 sú navádzací svetelný prstenec 6, výstražné svetlo 10 a riadiaca jednotka 8 integrálnymi súčiastkami kopulovitého telesa 8 v tvare guľového odseku, ktoré tvorí časť zvýšeného stredového ostrova 3 (obrázok 2), alebo je na stredovom ostrove 3 usporiadané na nosnej základni 9 tvorenej zváranou oceľovou konštrukciou. Jednotlivé časti povrchu kopulovitého telesa 18 sú vybavené reflexnou alebo fluorescenčnou vrstvou, čo zlepšuje viditeľnosť kopulovitého telesa 18 a tvorí ďalší výstražný a bezpečnostný prvok, ktorý napr. v prípade výpadku elektrickej energie má zástupnú funkciu za elektricky napájané prvky. Niektoré z prvkov môžu byť napájané solárnym fotovoltickým panelom 16. Alternatívne môže byť povrch kopulovitého telesa 18 vybavený prvkami, ktoré aktívne vysielajú informácie detegované prichádzajúcimi vozidlami. V súčasnosti sa testujú dopravne inteligentné vozidlá, schopné na základe snímania údajov z vozovky a zariadení implementovaných vo vozovke, prípadne pozdĺž nej, automobil aktívne riadiť alebo v kritických situáciách prevziať za vodiča niektoré ovládacie prvky, a tým odvrátiť hroziacu nehodu. Plocha vnútri stredového ostrova 3 (môže ísť aj o plochu kopulovitého telesa 18 alebo nosnej základne 9) je na tieto účely vybavená zariadením 19 na aktívne vysielanie informácie s premenlivým výstupom (napríklad podľa rýchlosti, hmotnosti alebo kinetickej energie vozidla). Ide v podstate o zariadenie vysielajúce elektromagnetické, optické alebo iné signály 20. prípadne o plochu, ktorá je výrazne odrazivá pre tieto signály 20.
Príslušné časti plochy vnútri stredového ostrova 3, kopulovitého telesa 18 alebo nosnej základne 9 môžu byť tiež vybavené vrstvami so samočistiacou schopnosťou.
V iných, nezobrazených príkladoch uskutočnenia, môže byť navádzací svetelný prstenec 6 a výstražné svetlo 10 umiestnené na rôznych typoch nosných konštrukcií, ktoré môžu slúžiť aj na nesenie ďalších technických či informačných prvkov, napr. znakov miest, či obcí.
SK 7624 Υ1
Priemyselná využiteľnosť
Technické riešenie je možné využiť pri výstavbe a rekonštrukciách okružných križovatiek s kruhovým objazdom, na zvýšenie ich bezpečnosti a viditeľnosti aktívnym reagovaním na nebezpečné správanie sa vodičov vozidiel, v dôsledku čoho sa zníži nehodovosť na týchto okružných križovatkách.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

1. Okružná križovatka (1) zahrňujúca kruhový objazd (2) so zvýšeným stredovým ostrovom (3), kde na kruhový objazd (2) sú napojené aspoň tri vozovky (4, 4', 5, 5'), z ktorých každá má aspoň dva jazdné pruhy, vybavené aspoň jedným výstražným svetelným zariadením, vyznačujúca sa tým, že výstražné svetelné zariadenie zahrňuje aspoň jedno výstražné svetlo (10), ktoré je umiestnené v oblasti stredového ostrova (3) viditeľne z každej vozovky (4, 4', 5, 5') a je prepojené s riadiacou jednotkou (8) na zmenu pracovného režimu výstražného svetla (10) z navádzacieho režimu otáčania výstražného svetla (10) v smere jazdy po kruhovom objazde (2) a/alebo blikania výstražného svetla (10) s frekvenciou 0,1 až 3 Hz, do výstražného režimu blikania výstražného svetla (10) s frekvenciou 5 až 20 Hz.
2. Okružná križovatka podľa nároku 1,vyznačujúca sa tým, že ďalej zahrňuje zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec (6) umiestnený viditeľne z každej vozovky (4, 4', 5, 5') pod výstražným svetlom (10), pričom obvod zvýrazňujúceho a navádzacieho svetelného prstenca (6) je tvorený postupne a plynulo po sebe sa rozsvecujúcimi a zhasínajúcimi svetelnými zdrojmi (7) vytvárajúcimi optický dojem prstenca (6) otáčajúceho sa v smere jazdy po kruhovom objazde (2), a prstenec (6) je prepojený s riadiacou jednotkou (8) na zmenu pracovného režimu svetelných zdrojov (7) z navádzacieho režimu vytvárajúceho optický dojem otáčajúceho sa prstenca (6) na upozornenie na okružnú križovatku (1) a navedenie na kruhový objazd (2) do výstražného režimu všetkých súčasne blikajúcich svetelných zdrojov alebo aspoň ich časti (7) na zvýšenie pozornosti vodiča a upozornenie na hroziacu nehodu.
3. Okružná križovatka podľa nároku 2, vyznačujúca sa tým, že navádzací svetelný prstenec (6) je prepojený s riadiacou jednotkou (8) na reguláciu rýchlosti postupného rozsvecovanie a zhasínanie svetelných zdrojov (7) v rozmedzí 5 až 10 m s1.
4. Okružná križovatka podľa aspoň jedného z nárokov 2 až 3, vyznačujúca sa tým, že zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec (6) má kruhový, eliptický alebo oválny tvar a je umiestnený na samostatnej nosnej základni (9) situovanej na stredovom ostrove (3) alebo priamo na povrchu zvýšeného stredového ostrova (3), ktorý je klenutý.
5. Okružná križovatka podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúca sa tým, že výstražné svetlo (10) je umiestnené na vrchole samostatnej nosnej základne (9) alebo na vrchole zvýšeného stredového ostrova (3), ktorý je klenutý.
6. Okružná križovatka podľa nárokov 3 až 5, vyznačujúca sa tým, že nosná základňa (9) alebo klenutý stredový ostrov (3), alebo plocha stredového ostrova (3) sú aspoň vo svojej časti vybavené reflexnou vrstvou alebo fluorescenčnou vrstvou, alebo svietiacim prvkom, prípadne samočistiacou vrstvou.
7. Okružná križovatka podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúca sa tým, že zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec (6) je tvorený svetelnou trubicou rozdelenou na jednotlivé samostatne sa rozsvecujúce a zhasínajúce oblúkové úseky (6', 6) s osadenými svetelnými zdrojmi (7).
8. Okružná križovatka podľa nárokov 1 až 7, vyznačujúca sa tým, že pri krajniciach vozoviek (4, 4', 5, 5') sú pred okružnou križovatkou (1) usporiadané prvé rýchlostné snímače (11) na meranie rýchlosti vozidiel prichádzajúcich k okružnej križovatke (1), ktoré sú prepojené s riadiacou jednotkou (8) na automatickú zmenu pracovného režimu navádzacieho svetelného prstenca (6) a/alebo výstražného svetla (10) pri nameraní vyššej než povolenej rýchlosti.
9. Okružná križovatka podľa nárokov 1 až 8, vyznačujúca sa tým, že pri krajniciach vozoviek (4, 4', 5, 5') alebo na klinovitých deliacich ostrovčekoch (12) sú pred vjazdom na kruhový objazd (2) umiestnené druhé rýchlostné snímače (13) na meranie rýchlosti vozidiel vchádzajúcich na kruhový objazd (2), ktoré sú prepojené s riadiacou jednotkou (8) na automatickú zmenu pracovného režimu navádzacieho svetelného prstenca (6) a/alebo výstražného svetla (10) pri nameraní vyššej než povolenej rýchlosti.
10. Okružná križovatka podľa nároku 8, vyznačujúca sa tým, že na klinovitých deliacich ostrovčekoch (12) sú usporiadané doplnkové výstražné svetlá (14), prepojené s riadiacou jednotkou (8) a/alebo s prvými rýchlostnými snímačmi (11) na signalizáciu vysokej rýchlosti vozidiel prichádzajúcich k okružnej križovatke (1).
11. Okružná križovatka podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 10, vyznačujúca sa tým, že v oblasti napojenia vozoviek (4, 4', 5, 5') na kruhový objazd (2) sú umiestnené osvetľovacie telesá (15) s detekciou príjazdu vozidla, osvetľujúce príslušnú časť vozovky (4, 4', 5, 5') a kruhového objazdu (2) len počas prejazdu vozidla touto časťou.
SK 7624 Υ1
12. Okružná križovatka podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 11,vyznačujúca sa tým, že je vybavená aspoň jedným solárnym fotovoltickým panelom (16) na napájanie aspoň jedného zariadenia zo skupiny zvýrazňujúci a navádzací svetelný prstenec (6), výstražné svetlo (10), riadiaca jednotka (8), rýchlostné snímače (11, 13), doplnkové výstražné svetlo (14), osvetľovacie teleso (15).
5 13. Okružná križovatka podľa nárokov 1 až 12, vyznačujúca sa tým, že je vybavená zariadením (19) na aktívne vysielanie signálu (20) obsahujúce informáciu s premenlivým výstupom, smerom k prichádzajúcim vozidlám, pričom zariadenie (19) je prepojené s riadiacou jednotkou (8).
3 výkresy
SK5022-2015U 2012-12-19 2013-12-11 Okružná križovatka s výstražným svetelným zariadením SK7624Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-923A CZ304271B6 (cs) 2012-12-19 2012-12-19 Okružní křižovatka s výstražným světelným zařízením
PCT/CZ2013/000165 WO2014094693A1 (en) 2012-12-19 2013-12-11 Circular intersection with lighted warning device

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50222015U1 SK50222015U1 (sk) 2016-07-01
SK7624Y1 true SK7624Y1 (sk) 2016-12-01

Family

ID=49911072

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5022-2015U SK7624Y1 (sk) 2012-12-19 2013-12-11 Okružná križovatka s výstražným svetelným zariadením

Country Status (4)

Country Link
CZ (1) CZ304271B6 (sk)
DE (1) DE212013000257U1 (sk)
SK (1) SK7624Y1 (sk)
WO (1) WO2014094693A1 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102015107451B4 (de) * 2015-05-12 2020-07-09 Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. Zusatzsystem für einen Bahnübergang, Verfahren zur Erhöhung der Sicherheit eines Bahnübergangs und Computerprogramm
US10297151B2 (en) * 2016-05-16 2019-05-21 Ford Global Technologies, Llc Traffic lights control for fuel efficiency
FR3087797B1 (fr) * 2018-10-25 2023-12-01 Eiffage Infrastructures Procede et dispositif de securisation d'une portion de voie de circulation de vehicules routiers
ES2784464B2 (es) * 2019-03-25 2021-01-26 Univ Alcala Henares Sistema y procedimiento de señalización y regulación de tráfico para rotondas
CN114808578B (zh) * 2022-04-24 2023-06-13 武汉理工大学 基于多重心理旋转的城乡结合部小环岛导向系统

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1110108A (en) * 1964-11-16 1968-04-18 Elliott Brothers London Ltd Improvements relating to vehicle guidance systems
GB2216318A (en) * 1988-03-31 1989-10-04 Sec Dep For Transport The Road usage control system
CH686790A5 (fr) * 1992-04-06 1996-06-28 Paul Donzé Installation de signalisation routière comprenant au moins une source lumineuse.
DE19621884A1 (de) * 1996-05-31 1997-12-04 Joachim Dipl Ing Schwarz Verkehrsknotenpunkt
CZ14367U1 (cs) 2004-02-23 2004-05-24 Ing. Jiří Finger - Artflora Kruhový střed okružní křižovatky
ES2274719B1 (es) * 2005-11-04 2008-05-01 Jose Francisco Beltran Paris Sistema de gestion de trafico en rotondas.
CN1949294A (zh) * 2006-11-14 2007-04-18 西北农林科技大学 一种交通灯信号控制系统及其控制方法
DE102008035682A1 (de) * 2008-07-30 2010-02-04 Hans-Kilian Fremmer Verkehrsampel und Kreisverkehr, mit Warnlicht
US8395530B2 (en) * 2010-03-11 2013-03-12 Khaled Jafar Al-Hasan Traffic control system
CZ303027B6 (cs) * 2010-10-07 2012-02-29 Novotný@Petr Okružní križovatka pro zajištení plynulého a bezpecného prujezdu vozidel s právem prednosti v jízde a/nebo vozidel s nadmerným nákladem
KR20120091782A (ko) * 2011-02-10 2012-08-20 (유)정명산업 차량 유도용 교통신호를 발생하는 회전교차로

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2012923A3 (cs) 2014-02-05
CZ304271B6 (cs) 2014-02-05
DE212013000257U1 (de) 2015-08-24
SK50222015U1 (sk) 2016-07-01
WO2014094693A1 (en) 2014-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100982966B1 (ko) 보행자 보호 장치
US6072407A (en) Variable message traffic signal lamp
SK7624Y1 (sk) Okružná križovatka s výstražným svetelným zariadením
US8154423B2 (en) Traffic control system
CN103106802A (zh) 夜间道路路面led灯光引导系统
JP2017520847A (ja) 横断歩道、交差点および交差道路における優先権切り替えのための信号システム
EP3298601A2 (en) Signaling equipment for temporarily controlled intersection and crosswalk
KR101250868B1 (ko) 횡단보도 조명용 볼라드
KR100751774B1 (ko) 장 내 교차로용 안전 신호기
RU101048U1 (ru) Устройство освещения пешеходного перехода
RU2541591C1 (ru) Автономный комплекс обустройства пешеходного перехода с телеметрией на основе gsm/gprs модуля
ITCE20120001U1 (it) Dispositivo per la segnalazione tridimensionale di pericoli stradali
GB2423145A (en) Lighting Collar for a Road Sign.
WO2019171101A2 (ru) Управляемый дифференцированный дорожный маркер и способ регулирования дорожного движения
RU2748091C1 (ru) Способ оповещения водителей о наличии пешеходов на нерегулируемом пешеходном переходе и на подходах к нему
CZ2012927A3 (cs) Inteligentní okružní křižovatka se světelným naváděcím a výstražným systémem
JP2001338778A (ja) 照明装置
CZ25236U1 (cs) Okružní křižovatka s detekcí přijíždějících vozidel
CZ25235U1 (cs) Inteligentníokružní křižovatka se světelným naváděcím a výstražným systémem
CZ25233U1 (cs) Okružní křižovatka s výstražným světelným zařízením
CZ2012928A3 (cs) Okružní křižovatka s detekcí přijíždějících vozidel
CZ2012920A3 (cs) Okružní křižovatka se světelným naváděcím prvkem
CZ25232U1 (cs) Okružní křižovatka se světelným naváděcím prvkem
CZ2012953A3 (cs) Středový ostrov kruhového objezdu okružní křižovatky
KR100530956B1 (ko) 횡단보도 경고 및 조명장치