SK59693A3 - Machine for piercing a taphole for a shaft furnace - Google Patents

Machine for piercing a taphole for a shaft furnace Download PDF

Info

Publication number
SK59693A3
SK59693A3 SK596-93A SK59693A SK59693A3 SK 59693 A3 SK59693 A3 SK 59693A3 SK 59693 A SK59693 A SK 59693A SK 59693 A3 SK59693 A3 SK 59693A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
rod
carriage
tap hole
piercing
piercing rod
Prior art date
Application number
SK596-93A
Other languages
English (en)
Inventor
Victor Kremer
Emile Lonardi
Guy Thillen
Philippe Malivoir
Original Assignee
Wurth Paul Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from LU88135A external-priority patent/LU88135A1/fr
Application filed by Wurth Paul Sa filed Critical Wurth Paul Sa
Publication of SK59693A3 publication Critical patent/SK59693A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/12Opening or sealing the tap holes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Punching Or Piercing (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na prerážanie odpichového otvoru v stene šachtovej pece a to tak, že po uzatvorení odpichového otvoru hlinenou zátkou sa do nej pred j ej úplným stvrdnutím zarazí tyč, ktorá sa vytiahne v momente potreby otvorenia odpichového otvoru. Toto zariadenie je tvorené zostavou konštrukcie umiestnenej pred stenou šachtovej pece v pracovnej polohe v predĺžení osi odpichového otvoru, pričom pozdĺž tejto konštrukcie sa môže posúvať prvý vozík, ktorý má hnacie ústrojenstvo.
; Doterajší stav techniky r***»Známe je používať pri aplikácii metódu stratenej tyče, bežné prerážacie stroje, konštruované pre prácu s vrtákom na prevŕtanie odpichového .otvoru. Tieto stroje obsahujú skľúčidlo s upínacím ústrojenstvom pre tyč a výkonné dvojsmerné pneumatické kladivo na vyvinutie energie, potrebnej na zarazenie a vytiahnutie prerážacej tyče.
Ale výkonné kladivo, používané v týchto strojoch, nie je • bez nevýhod. Vyvíja najmä značné napätie a vibrácie na zariadení, hlavne na upínacie ústrojenstvo tyče, ktoré v dôsledku toho podlieha rýchlemu opotrebovaniu. Kladivo je tiež extrémne hlučné a často nevyhovuje stále prísnejším normám, ktoré smerujú ku zníženiu hladiny hluku v priemyselných prevádzkach.
Tieto nevýhody kladiva môžu vyvolať potrebu eliminovať údery a nárazy pri prerážaní a vyťahovaní tyče.
Na operáciu vyťahovania tyče je možné uvažovať o použití výkonného hnacieho ústrojenstva, ktoré je pevne spojené s voľným koncom tyče a vyťahuje ju z odpichového otvoru mohutnou silou plynulým spätným pohybom bez vibrácií a celkom bezhlučne. Tento spôsob bol medzitým vyskúšaný v rôznych zariadeniach a poskytuje velké uspokojenie. Tieto stroje mali ako hnacie ústrojenstvo použité zdviháky alebo hydraulické motory a na spojenie hnacieho ústrojenstva s tyčou boli použité špociálne upínadla.
Bohužiaľ sa však zdá, že s takýmto bezhlučným silovým riešením nemôže byť uvažované na operáciu zarážania tyče do tvrdnúcej hlinenej zátky odpichového otvoru. Skutočne pri daných rozmeroch tyče (normálna tyč má dĺžku 4 m a priemer 4 cm) mohutný axiálny tlak prináša v prvom rade vybočenie tyče a následne jej zablokovanie v polohe, v ktorej je čiastočne zarazená do rýchlo tvrdnúcej hlinenej zátky.
Následne bolo navrhnuté zaistiť vedenie kovovej tyče počas zarážania veľkou f silou použitím pomocných vodítiek, pripevnených na zostavu konštrukcie a obopínajúcich tyč v niekolkých miestach rozložených postupne v smere pohybu upínadla k prednej časti konštrukcie v polohe, ktorá nebráni upínadlu pohybu dopredu. Táto myšlienka bola realizovaná ‘ napr. inštalovaním posuvných vodítiek na konštrukciu, tieto vodítka sú tlačené pri postupe upínadla dopredu do polohy na prednej časti konštrukcie. Toto riešenie má určité zjavné nevýhody. Po prvé tieto posuvné vodítka sú velmi zraniteľné. Ak vezmeme do úvahy drsné pracovné podmienky, ktorým je preróžacie zariadenie podrobené, existuje nebezpečie ich zablokovania v ich vodiacich koľajniciach a tým vznik prekážky pre postup upínadla dopredu. Ďalej potom pri zotrvaní. vodítiek v kludovej polohe vpredu konštrukcie vzniká nielen problém ich prekážania na prednej časti konštrukcie, ale vodítka sú tiež vystavené možnosti postriekania prúdom roztaveného kovu, ktorý opúšťa odpichový otvor. Naviac potom praktické skúsenosti ukázali, že vybočenie tyče medzi dvomi susednými oporami nie je celkom vylúčené.
Podstata vynálezu
Účelom uvedeného vynálezu je navrhnúť zariadenie na prerážanie odpichového otvoru šachtovej pece, ktoré umožňuje zaraziť prerážaciu tyč do polotvrdej hlinenej zátky vyvinutím silného tlaku na voľný koniec tyče bez toho, aby prišlo k jej vybočeniu a ktoré mavykazuje hore uvedené nedostatky.
Na dosiahnutie tohoto cieľa uvedený vynález rieši zariadenie na prerážanie odpichového otvoru, popísané v predvýznakovej časti patentového nároku, ktoré sa vyznačuje vodiacim ústrojenstvom vymedzujúcim .vodiaci kanál pre tyč, pričom toto ústrojenstvo má aspoň jednu pozdĺžnu štrbinu umožňujúcu prístup do vnútra vodiaceho kanála kolmo k jeho >
osi, prostriedky na upevnenie vodiaceho ústrojenstva k zostave konštrukcie zariadenia, pričom tieto upevňovacie prostriedky sú riešené tak, že pozdĺžna os vodiaceho kanálu je súosá s osou odpichového otvoru, keď je zariadenie umiestnené v pracovnej polohe pred stenou šachtovej pece, aby bolo možmé zaraziť kovovú tyč do odpichového otvoru a palcom upraveným na prvom vozíku, pričom tento palec je tvarovaný tak, aby prechádzal pozdĺžnou štrbinou do vnútra vodiaceho kanálu a tak mohol vyvíjať axiálny tlak na jeden koniec kovovej tyče počas pohybu prvého vozíka smerom k odpichovému O CVOJ'Ll .
Prerážacia tyč sa posúva vo vodiacom kanále, do ktorého zasahuje palec upravený na prvom vozíku poháňanom pozdĺž konštrukcie zariadenia Použitie tohoto vedenia vybočeniu pri pôsobení mohutným hnacím ústrojenstvom, prerážacej tyče v kanáli zabraňuje značného axiálneho tlaku na jeden koniec tyče prostredníctvom palca zasahujúceho do kanálu tak, aby protiľahlý koniec tejto tyče bol zarazený do hlinenej zátky, ktorou bol predtým odpichový otvor uzatvorený. Je zrejmé, že vodiace ústrojenstvo musí byť riešené tak, aby nedovolilo radiálne vychýlenie tyče z uvedenáho kanálu. Vodiaci kanál môže mať axiálne a radiálne prerušenie tak veľké, aby nevzniklo nebezpečie radiálneho vychýlenia kovovej tyče podrobenej axiálnemu tlaku.
Hlavnou výhodou tohoto zariadenia je schopnosť zaraziť prerážaciu tyč do hlinenej zátky úplne bezpečne pri použití sily vyvíjanej na jej volný koniec bez nutnosti použiť hlučné kladivo spôsobujúce značné napätie a vibrácie úa zariadení a jeho vybavení.
Na rozdiel od riešení pomocných klzných vodítiek tento vodiaci kanál nemusí byť postupne odstraňovaný pri pohybe dopredu uvedeného palca, ktorý je upravený na vozíku pohyblivom pozdĺž zostavy konštrukcie zariadenia. Je nutné tiež oceniť, že jediným elementom, ktorý musí byť pohyblivý je podľa vynálezu vozík, ktorý nesie palec zasahujúci do vodiaceho kanálu. Vodiace ústrojenstvo vymedzujúce vodiaci kanál kovovej tyče nijako nebráni v pohybe dopredu palcu, ktorý je spojený s pohyblivým vozíkom a preto môže zostať na svojom mieste.počas celej operácie zarážania tyče.
Uvedené vodiace ústrojenstvo by však mohlo byť prekážkou počas operácie vyťahovania tyče pri použití bežného upínadla alebo v prípade potreby práce s bežným vrtákom, ktorý sa môže pohybovať pozdĺž zostavy konštrukcie pri prevŕtavaní hlinenej zátky vŕtacou korunkou. To je dôvod, prečo je výhodné uložiť upevňovacie prostriedky vodiaceho ústrojenstva na kĺbové ramená zostavy konštrukcie zariadenia. Toto riešenie umožňuje odkloniť vodiace ústrojenstvo na bok a otvoriť, ak je treba, volný priestor pozdĺž konštrukcie, potrebný na vytiahnutie tyče bežným upínadlom alebo pre prácu s vrtákom, ktorý môže byť posúvaný pozdĺž konštrukcie zariadenia. Toto odklonenie alebo sklopenie vodiaceho » · ústrojenstva do bočnej polohy má naviac‘výhodu vzdialenia í
tohoto vodiaceho ústrojenstva z najnebezpečnejšieho pásma u odpichového otvoru, a toto pásmo je samozrejme v tej oblasti, ktorá sa nachádza v priamom predĺžení osi tryskajúceho média z odpichového otvoru. —Podľa príkladu uskutočnenia vynálezu je vodiaci kanál pre tyč tvorený trubkou, ktorá má priemer mierne väčší ako je priemer tyče a má aspoň jednu štrbinu, ktorá prechádza radiálne stenou trubky po celej jej dĺžke. To poskytuje zvlášť jednoduché a nenákladné vytvorenie ústrojenstva. Pozdĺžna štrbina umožňuje uvedenému palcu vniknúť do vnútra trubky, takže môže vyvíjať axiálny tlak na koniec tyče počas dopredného pohybu vozíka pozdĺž konštrukcie zariadenia smerom k odpichovému otvoru.
Kovová tyč môže byť prirodzene vkladaná do vodiaceho kanála axiálne zasúvaním tyče z jedného konca kanála. Vloženie tyče je však uľahčené, keď vodiace ústrojenstvo môže byť otvorené pozdĺžne, aby tyč mohla byť voľne vložená do jej vodiaceho kanála. Na ten účel môže byť vodiace ústrojenstvo vytvorené napr. z pozdĺžnych prvkov, ktoré k sebe priliehajú tak,aby spolu vytvorili vodiaci kanál. V príklade vyhotovenia trubka, ktorá slúži ako vodiace ústrojenstvo, je pozdĺžne rozrezaná na prvý a druhý trúbkovitý segment. Týmto spôsobom môže byť trubka pozdĺžne roztvorená, aby do nej mohla byť vložená kovová tyč a opäť uzatvorená, takže vznikne uvedený vodiaci kanál. Prvý trúbkovitý segment je s výhodou upevnený na prvých ramenách, ktoré sú kĺbovíto pripojené pozdĺž prvej bočnej steny konštrukcie zariadenia a druhý trúbkovitý segment je upevnený na druhých ramenách, ktoré sú kĺbovito pripojené pozdĺž protiľahlej bočnéj steny konštrukcie. Toto usporiadanie umožňuje odklopiť prvý trúbkovitý segment a druhý trúbkovitý segment bočné v opačných smeroch, takže sa vodiaci kanál otvorí. V otvorenej polohe kanála je potom ľahké umiestniť kovovú tyč do jedného z obidvoch trúbkovitých segmentov a potom uzatvoriť vodiaci kanál sklopením obidvoch trúbkovitých segmentov do ich východzej polohy. Toto usporiadanie umožňuje ~~ tiež vytvoriť určitú vôľu medzi obidvomi trúbkovitými segmentami. Táto vôľa môže byť potrebná pre priechod upinadla alebo vrtáka, ktoré sú pohyblivé pozdĺž konštrukcie zariadenia.
Výkyvné upevňovacie prostriedky sú s výhodou ovládané jedným alebo viac zdvihákmi. Tieto zdviháky udržujú vodiaci kanál v osi. odpichového otvoru počas operácie zarážania tyče a umožňujú odklopiť vodiace ústrojenstvo, keď nie je v činnosti. Môžu byť upevnené v chránenej oblasti konštrukcie zariadenia a môžu byť chránené proti postriekaniu.
Hnacie ústrojenstvo prvého vozíka musí byť schopné premiestňovať vozík pozdĺž konštrukcie zariadenia smerom k odpichovému otvoru a vyvíjať prostredníctvom palca dostatočnú silu na voľný koniec prerážacej tyče tak, aby jej druhý koniec prenikol tvrdnúcou hlinenou zátkou v odpichovom otvore. V príklade vyhotovenia prerážacieho zariadenia toto hnacie ústrojenstvo predstavuje nekonečnú reťaz poháňanú hydraulickým motorom. To tvorí zvlášť jednoduché hnacie ústrojenstvo, ktoré môže dodávať značnú hnaciu silu. Naviac » potom reťaz je samočistiaca a nevyžaduje údržbu.
Je treba uviesť, že prerážacie zariadenie obsahuje s výhodou pracovnú jednotku, ktorá obsahuje vrták a prípadne mohutné kladivo. Možnosť pracovať s normálnym vrtákom je na tomto zariadení zachovaná. To môže byť užitočné na prevŕtavanie alebo premiestňovanie odpichového otvoru alebo na prácu s bežným vrtákom, kedy'^ nie je možné použiť metódu stratenej tyče z rôznych dôvodov. V tonto prípade je výhodné použiť upínacie ústrojenstvo pre tieto pracovné prvky na pripojenie k hnaciemu ústrojenstvu prvého vozíka. Nutnosť použitia ďalšieho hnacieho systému je tak odstránená.
Ί
Na vytiahnutie kqjíovej tyče z odpichového otvoru, kedy je ho treba otvoriť, môže byť s výhodou použité hnacie ústrojenstvo prvého vozíka. Toto hnacie ústrojenstvo musí byť potom tiež schopné vyvinúť značnú silu v smere vyťahovania tyče. Uvedené zariadenie v tomto prípade obsahuje ústrojenstvo na pevné upnutie voľného konca tyče na hnacie ústrojenstvo. Hnttcie ústrojenstvo vyťahuje tyč z odpichového otvoru mohutnou plynulou s;ilou, t.j. bez vyvolania vibrácií a úplne bezhlučne. Upínacie ústrojenstvo použité na vyťahovanie obsahovať hák, ktorý je upevnený na prvom hák potom prechádza pozdĺžnou štrbinou vodiaceho kanála a zaberá za osadenie, vytvorené na voľnom konci tyče. To umožňuje vyvinúť takú silu na tyč a vytiahnuť ju postupným plynulým pohybom vozíka pozdĺž konštrukcie zariadenia von z odpichového otvoru vodiacim kanálom. Je tiež možné pracovať s niekolkými hákmi prechádzajúcimi niekolkými pozdĺžnymi výrezmi rozmiestnenými okolo vodiaceho kanála. Tento variant umožňuje znížiť kontaktný tlak, ktorému musí odolávať osadenie vytvorené na tyči.
tyče môže napr. vozíku. Tento
Na uvoľnenie tyče z odpichového otvoru je tiež možné odklopiť vodiace ústrojenstvo do bočnej polohy. Tým vznikne dostatok voľného priestoru v smere osi tyče na použitie ľubovoľného ústrojenstva, ktoré umožňuje pripojiť koniec tyče na hnacie ústrojenstvo a tak aplikovať na tyč značnú tahovú silu. Takým ústrojenstvom je napr. skľúčidlo s čelusťami, popísané v britskom patente č. 2 116 898, tiahlo s maticou na našrobovariie na závit, vytvorený na voľnom konci tyče, skľúčidlo s priečnymi klinmi spolupracujúcimi s plochou vytvorenou na konci tyče a pod.
Zariadenie podľa vynálezu tiež obsahuje v príklade vyhotovenia pomocný vložený suport posuvný pozdĺž konštrukcie ’ zariadenia, ktorý umožňuje podopieranie tyče alebo vrtáka v prípade absencie vodiaceho kanála.
Štít upevnený na prednej časti konštrukcie zariadenia chráni účinne zariadenie proti postriekaniu prúdom média tryskajúceho z odpichového otvoru.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie vysvetlený pomocou výkresov príkladného uskutočnenia, na ktorých znázorňuje obr.l pohlad na konštrukciu zariadenia ' na prerážanie . odpichového otvoru podľa vynálezu, obr.2 pozdĺžny rez konštrukciou z obr.l, obr.l priečny rez konštrukciou z obr.l, obr.4 pozdĺžny rez prvým vozíkom nesúcim palec, obr.5 priečny rez prvým vozíkom nesúcim palec, obr.6 rez vozíkom nasúcim vložený suport, obr.7 v priečnom reze zariadením podľa obr.l zostavu vozíka nesúceho vložený suport, obr.8 a 9 v pohľade podobnom obr.4 a 5 ako prvý vozík nesúci palec môže byť použitý na pohon pracovného prvku, obr.10 a 11 rovnako ako 12 a 13 v pohľade podobnom obr.4 a 5 ako skľúčidlo s čeľusťami na vyťahovanie tyče môže byť zabudované do prvého vozíka nesúcho palec, obr.14 a 15, rovnako ako 16 a 17 v pohľade podobnom obr.4 a 5 f
výhodný variant upínadla s hákovitými ramenami na vyťahovanie tyče z odpichového otvoru. v
Všetky obrázky obsahujú rovnaké vzťahové značky na označenie rovnakých súčastí.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Celkový popis zariadenia bude urobený podľa obr.l a 2. Tieto dva obrázky znázorňujú zostavu konštrukcie 10 zariadenia 8 na prerážanie odpichového otvoru v šachtovej peci podľa vynálezu. Táto konštrukcia 10 je napr. upevnená na konci nosného ramena (neznázorneného) pomocou centrálneho závesu 12 spojeného pevne s konštrukciou 10. Toto nosné rameno sa môže natáčať bežným známym spôsobom okolo podpery (neznázornené) za účelom premiestňovania konštrukcie 10. medzi i
kľudovou polohou a pracovnou polohou a naopak. V pracovnej polohe je konštrukcia 10 orientovaná pred stenou pece tak, že jej pozdĺžna os sa nachádza v predĺžení osi odpichového otvoru.
Konštrukcia 10 môže napr. byť vytvorená z niekoľkých nosníkov alebo kovových profilov zvarených dohromady, aby vznikol· akýsi skriňový nosník 14. Tento skriňový nosník 14 zahrnuje dve bočné steny 16., 18 spojené hornou kovou doskou 20 s vymedzením pozdĺžneho otvoru 22 smerom dole. V skriňovom nosníku 14 je uložená najmenej jedna nekonečná reťaz 24. Táto nekonečná reťaz 24 je napnutá medzi reťazovým kolesom 26 uloženým v prednej časti konštrukcie 10 a hnacím reťazovým kolesom 28 uloženým v zadnej časti konštrukcie 10. Hnacie reťazové koleso 28 je poháňané aspoň jedným motorom 30 pripevneným ku konštrukcii 10.. Môže to byť najmä hydraulický motor, jeho smer otáčania môže byť reverzovaný pomocou vhodného ovládacieho systému.
Vo vnútri skriňového nosníka 14 sa posúva prvý vozík 32. ktorý je poháňaný uvedenou nekonečnou reťazou 24. Tento prvý vozík 32 je podrobnejšie znázornený na obr.4. Obsahuje na každej strane pár kladiek 34, 36, ktoré sú vedené v prvej koľajnici 38 a v druhej koľajnici 40. Tieto koľajnice 38. 40. ktoré majú prierez v tvare písmena - U - (obr.5), tvoria integrálnu časť bočných stien 16.18 skriňového nosníka 14.
umiestneného otvorom 52 v
Na vozíku 32 je uložený palec 42 obsahujúci rameno 44. ktoré zasahuje z vozíka 32 smerom dole pozdĺžnym otvorom 22 v skriňovom nosníku 14 tvoriacim konštrukciu 10. Tento palec 42 je uložený na vozíku 32 pomocou valcového čapu 46 vo vývrt och 48.,50 vozíka 32 a prechádzajúceho plochom ramene 44 tak, aby sa mohol natáčať vo zvislej rovine prechádzajúcej osou pohybu prvého vozíka 32.
Na obr.2 rovnako ako na obr.5 je palec 42 znázornený v polohe, v ktorej sa svojím spodným koncom opiera o prerážaciu tyč 54. Táto tyč 54 je upravená na zariadení tak, aby mohla byť zarážaná do hlinenej zátky, ktorá bola predtým upravená do odpichového otvoru. Spodný koniec palca 42, ktorý sa opiera o tyč 54 má tvar valcovej päty 56, ktorá prebieha v predĺženej osi tyče 54. Palec 42 má výbežok 58 ramena 44 na opečnej strane od valcového čapu 46. Tento výbežok 58 sa upiera o opernú plochu 60 prvého vozíka 32, keď valcová päta 56 palca 42 vyvíja axiálny tlak na koniec tyče 54. V postavení znázornenom na obr.4 sa môže palec 42 natáčať iba v smere hodinových ručičiek, t.j. v smere šípky 62.
Tyč 54 je vedená v kanále 64 tvorenom valcovou trubkou 66. Táto trubka 66 . ktorá má v podstate rovnakú dĺžku ako tyč 54 a má vnútorný priemer mierne väčší ako priemer tyče 54., je vyrobená s výhodou z dvoch trúbkovitých segmentov 68.70. ktoré sú v podstate symetrické vzhľadom k rovine prechádzajúcej pozdĺžnou osou trubky 66. Každý z dvoch segmentov 68.,7() je nesený niekoľkými zakrivenými ramenami 72. 72 . Zakrivené ramená 72 nesúce prvý trúbkovitý segment 68 sú rozmiestnené exiálne a pripevnené k trubke 74 prebiehajúcej pozdĺž prvej bočnej steny 16 skriňového nosníka 14 tvoriaceho konštrukciu 10 (obr.l a 3). Táto trubka 74 je upevnená napr. uprostred a na svoj ich obidvoch koncoch pomocou valcových kĺbov 76 k prvej bočnej stene 16, takže sa môže natáčať okolo svojej pozdĺžnej osi. Zakrivené ramená 72 nesúce druhý trúbkovitý segment 70 sú upevnené rovnako pozdĺž protiľahlej bočnej steny 18 konštrukcie 10. Elementy slúžiace na upevnenie druhého trúbkovitého segmentu 70 sú označené rovnakými vzťahovými značkami ako elementy na upevnenie prvého trúbkovitého segmentu 68 s rozlíšením pompcou čiarky.
Obr. znázorňuje dva trúbkovité segmenty 68.,70 v postavení, kedy k sebe priliehajú, takže tvoria vodiaci kanál 64. V tejto polohe je osou vodiaceho kanálu 64 priama čiara, ktoráje rovnobežná so smerom pohybu prvého vozíka 32. Táto os je, presnejšie povedané, umiestnená v strednej pozdĺžnej rovine prvého vozíka 32.
Trubku 66 vytvorená priliehajúcimi dvomi trúbkovitými segmentami 68.70 je opatrená štrbinou 78 prechádzajúcou radiálne jej stenou po celej jej dĺžke. Na obr.5 je vidieť, že táto štrbina 78 smeruje proti pozdĺžnemu otvoru 22 konštrukcie 10. Takto môže palec 42 preniknúť svojim plochým ramenom 44 štrbinou 78 do vnútra trubky 66, v ktorej sa môže päta 56 voľne pohybovať keď je prvý vozík 32 posúvaný pozdĺž konštrukcie 10.. Blízo spojenia medzi valcovou pätou 56 a plochým ramenom 44 palca 42 je s výhodou upravené zoslabenie 80. Toto zoslabenie 80 umožňuje obmedziť šírku štrbiny 78 a tak chrániť tyč ÍS4 pred zaklinením v štrbine 78 keď palec 42 vyvíja axiálny tlak na jej koniec.
Keď je tyč zarážaná do hlinenej zátky,je takto vedená po celej svojej ' dĺžke s výnimkou úseku medzi stenou šachtovej pece a predkom konštrukcie 10.. Ale dĺžka tohoto úseku bez vedenia je omnoho menšia ako kritická dĺžka pre ktorú nastáva nebezpečie vybočenia. Je treba uviesť, že axiálne prerušenia vodiaceho kanála nie sú už na závadu, pretože tyč 54 môže byť násilne zarážaná do hlinenej zátky úplne bezpečne bez nebezpečia vybočenia v miestach, kde kovová tyč 54 nie je vedená. Vytvorenie vodiaceho kanála 64 s použitím radu koaxiálnych púzdier, ktoré sú axiálne rozmiestnené vo vzdialenosti menšej ako je kritická dĺžka rizika vybočenia medzi dvomi susednými ^jaúzdrami preto nijako nevybočuje z rozsahu vynálezu.
Na obr.3 dva’ trúbkovité segmenty 68.,70, ktoré vymedzujú vodiaci kanál 64 keď k sebe priliehajú, sú znázornené v oddialenej polphe. Toto postavenie sa dosiahne natočením trubky 74 nesúcej pomocou zakrivených ramien 72 prvý trúbkovitý segment 68 a natočením trubky 74 nesúcej pomocou zakrivených ramien. 72 druhý trobkovi.tý; segment 70
B ϊ· okolo ich osí a v opačnom smere. Toto natáčanie je s výhodou vykonávané pomocou jedného alebo viac zdvihákov 82.84.
Vo vyhotovení znázornenom na obr.l a 3 je každá z trubiek 74,74 opatrená svojím vlastným zdvihákom 82,84. Tieto dva zdviháky 82.,84 sú usporiadané po stranách konštrukcie 10 v strede dĺžky trubiek 24,74 tak, aby boli chránené od postriekania roztaveným kovom odpichového otvoru pri jeho otvorení obsahovať ochranný kryt (neznázornený), tryskajúcim z Môžu tiež ktorý nijako nekomplikuje konštrukciu 10 v tomto mieste. Každý z obidvoch zdvihákov 82,84 je priklbený jedným svojim koncom k nosníku 86 spojeným s konštrukciou 10 a druhým koncom k pákovému ramenu 88,88 apojenému s prvou trubkou 74 alebo s druhou trubkou 74 . Na obr.3 pákové rameno 88,88 je výbežkom zakriveného ramena 72,72 . Vysunutím dvoch zdvihákov 82,84 je spôsobený pohyb dvoch trúbkovitých segmentov 68,70 smerom k sebe, až dôjde k ich styku v oblasti strednej pozdĺžnej roviny konštrukcie 10. V tejto polohe, znázornenej na obr.5, obidva zdviháky 82.84 pritláčajú obidva trúbkovité segmenty 68,70 tesne k sebe, takže vznikne vodiaci kanál 64.
Zasunutím obidvoch zdvihákov 82,84 dôjde k pohybu dvoch trúbkovitých segmentov 68.,70 smerom od seba (obr.3) a k pozdĺžnemu otvoreniu kanála 64. takže tyč 54 môže byť lahko vložená do jedného z obidvoch trúbkovitých segmentov 68.70. Jeden z nich, na obr.3 je to pravý segment 70 je s výhodou opatrený pätkami 90 pre pridŕžanie tyče 54. Tieto pätky 90 sú rozmiestnené axiálne, ako je znázornené na obr.l a 2 a keď sa obidvéi trúbkovité segmenty .68,70 zovrú k sebe, tieto pätky 90 sa zasunú do odpovedajúcich zárezov 92 vytvorených v protiľahlom trúbkovitom segmente 68.
Je nutné oceniť, že dva trúbkovité* segmenty 68.,70. sú prvky, ktoré môžu byť urobené s nízkymi nákladmi z pozdĺžne rozrezaných oceľových trubiek. Tieto trúbkovité segmenty <5.8,70 sú s výhodou rozoberateľné pripevnené na zakrivené ramená 72,72 napr. pomocou návarkov 94 privarených k trúbkovitým segmentom 68,70 a prišrobovaných na zakrivené ramená 72,72 . Takýto návarok 94 je znázornený na ľavom ramene 72 na obr.3. Toto usporiadanie umožňuje ľahkú výmenu trúbkovitých segmentov 68.70. keď dôjde k ich náhodnému poškodeniu na prednej strane konštrukcie 10 roztaveným kovom vychádzajúcim z odpichového otvoru.
Na obr.3 je vidieť, že oddialenie dvoch trúbkovitých segmentov 68.,70 otvára voľný priestor pod konštrukciou 10. ktorý je dostatočný na prechod pracovnej jednotky 100. Táto pracovná jednotka 100 obyčajne obsahuje vrták a kladivo. Jej prítomnosť je odôvodnená potrebou zaistenia možnosti prevŕtať, ak to je nutné, odpichový otvor pri použití bežného vrtáka. Tak to môže byť napr. v prípade potreby prevŕtať alebo premiestniť odpichový otvor alebo keď sa nedá použiť metóda stratenej tyče z rôznych dôvodov. Pracovná jednotka 100 je opatrená skľučidlom 102 na uchytenie vrtáka. Na ten účel je palec 42 natočený hore v smere šípky 62 na obr.4, aby sa umožnilo zasunutie vrtáka do skľučidla 102. Trúbkovité segmenty 68.,70. sú od seba oddialené, aby sa uvoľnil priestor na priechod pracovnej jednotky 100.
I
Pracovná jednotka 100 je upravená na druhom vozíku 104. ktorý sa pohybuje s pomocou dvoch párov kladiek 106.108 v dvojici, koľajníc 110.112. ktoré sú pripevnené na skriňový nosník 14 rovnobežne pod koľajnicami 38.,40 nesúcimi prvý vozík 32. Majú prierez v tvare písmena - U - a sú usporiadané tak, aby viedli druhý vozík 104 vertikálne a pozdĺžne. Pracovná jednotka 100 je s výhodou poháňaná rovnakým hnacím ústrojenstvom ako prvý vozík 32. Na ten účel môže byť druhý vozík TO4 napr. spojený pomocou hákov (neznázornených) alebo inými vhodnými prostriedkami s prvým vozíkom 32. ‘Á '*
Je treba uviesť, že pracovná jednotka 100 môže byť tiež použitá na násilné vyťahovanie tyče 54, keď sa opatrí vhodným sklúčidlom 102 na pripojenie ku konci tyče 54 vyťahovanej z odpichového otvoru. Prvý vozík 32 je potom s výhodou opatrený členom, ktorý prenáša ťahovú silu priamo na toto skľučidlo 102. aby sa tak vylúčilo prenášanie ťahovej sily cez mechanizmus pracovnej jednotky 100. Týmto členom môže byť napr. vidlica 105 integrálna s výbežkom 58 palca 42 uloženého na prvom vozíku 32 (obr.4). Pri vyťahovaní tyče 54 sa vidlica 105 opiera o osadenie 106 sklučidla 102a pripovneného na pracovnú jednotku 100 a vyvíja na ňu axiálny tlak v smere vyťahovania tyče 54.· V tomto postavení prilieha palec 42 na opernú plochu 108a prvého vozíka 32. Vozík 104 je tak prosto tlačený pred prvým vozíkom 32. Pracovná jednotka 100 nemusí prenášať žiadnu hnaciu silu a slúži iba ako klzná podpora sklúčidla 102.
Jeden výhodný variant pohonu pracovnej jednotky 100 je znázornený na obr.8 a 9. Na obr.8 je vidieť, že vidlica 105 integrálna s palcom 42 uloženým na prvom vozíku 32 je blokovaná priečnou tyčou 132 vo vertikálnej polohe medzi osadením 106a na zadnom konci sklučidla 102 a druhým osadením 130a na prednej časti sklučidla 102. Takto sa vidlica 105 opiera o predné osadenie 130a a posúva pracovnú jednotku 100 pri pohybe prvého vozíka 32 smerom k prednej časti konštrukcie 10 rovnakým smerom a o zadné osadenie 106a a tlačí pracovnú jednotku 100 pred sebou pri pohybe prvého vozíka smerom k zadnej čast i, konštrukcie 10.
Obr.9 naviac znázorňuje, že skľučidlo 102 obsahuje púzdro 134 v celku s jedným koncom základne pracovnej t
jednotky 100. V tomto púzdre 134 je' uložený volne otočný rotačný člen 136 v jednom celku s hnacím vretenom 138 pracovnej jednotky 100. Toto púzdro 134 tvorí vpredu t.j. na strane jeho voľného konca uvedené osadenie 130a; o ktoré sa opiera vidlica 105. keď pracovná jednotka 100 je posúvaná smerom k prednej strane konštrukcie 10. Osadenie 106a. o i
ktoré sa opiera vidlica 105 pri vyťahovaní tyče 54, je vytvorené na rotačnom člene 136. čím je hnacie vreteno 138 zbavené akejkoľvek hnacej sily počas vyťahovania tyče 54 z odpichového otvoru.
Ústrojenstvo znázornené na obr.8 pre spojenie prerážacej tyče 54 so sklučidlom 102 obsahuje skrutkovitý závit 140. vytvorený na voľnom konci prerážacej tyče 54 a odpovedajúci maticový závit, vytvorený na prednom konci rotačného člena 136.
Obr.10,11,12,13 znázorňujú variant použitia upínadla 150 s čeľusťami 154 na vyťahovanie prerážacej tyče 54. Toto upínadlo 150 s čeľusťami 154 je zabudované do prvého vozíka 32. ku ktorému je pripojený palec 42.Upínadlo 150 s čeľusťami 154 musí byť opatrené^priechodom 152 pre prerážaciu tyč 54. ktorý je dimenzovaný tak, aby sa umožnil priechod vodiaceho ústrojenstva počas operácie zarážania prerážacej tyče 54 pomocou palca 42 (obr.10 a 11). Takto môže upínadlo 150 s čeľusťami 154 zotrvať na svojom mieste na vozíku 32 počas operácie zarážania prerážacej tyče 54 do hlinenej zátky v odpichovom otvore. Počas operácie vyťahovania prerážacej tyče 54 sú ale trúbkovité segmenty 68.,70 odstránené z dráhy upínadla 150 a palec 42 je odklonený hore (obr.12 a 13). Tyč 54 môže byť teraz uchopená pevne pomocou dvojice čeľustí 154 usporiadaných pozdĺž priechodu 152.
Obr 14,15,16 a 17 znázorňuje variant,' kde na vyťahovnie prerážacej tyče 54 je použité upínadlo 160. tvorené dvomi hákovitými ramenami 162.164. ktoré spolupracujú a sú výkyvné okolo prídavného čapu 166 v prvom vozíku 32. Pred popisovaním operácie vyťahovania prerážacej tyče 54 pomocou dvoch hákov i.tých ramien 162.164 je treba uviesť, že hákovité rameno 162 je na svojom spodnom konci opatrené pätkou 56 podobnou valcovej päte 56 palca 42. Táto pätka.56 môže prénikaťkdo vodiaceho kanála 64, dosadnúť na voľný koniec prerážacej tyče ΐ
a tlačiť ju do hlinenej zátky. Hákovité rameno 1Ó2 tak počas operácie zarážania preerážacej tyče 54 do hlinenej zátky plní úlohu palca 42, znázorneného na obr.4 a 5. Na obr.16 je naviac vidieť, že na operáciu prerážania tyče 54 sú dve hákovité ramená 162.164 blokované odstrániteľnou zarážkou 168 v sklopenej polohe. V tomto postavení je valcovitá pätka 56 súbežná s vodiacim kanálom 64 a hákovité rameno 164 je úplne zasunuté do prvého vozíka 32. Odstrániteľná zarážka súčasne tvorí oporu hákovitého ramena 162. keď sa valcovitá pätka 56 opiera o koniec prerážacej tyče 54 a vyvíja na ňu axiálny tlak.
Na vytiahnutie prerážacej tyče 54 sa prvky tvoriace vodiaci kanál 64 roztvorí ει (obr. 14) a odstrániteľná zarážka 168 sa odstráni, takže hákovité ramená 162.164 môžu zabrať za osadenie 170 vytvorené na voľnom konci prerážacej tyče 54. V tomto postavení je hákovité rameno 162 zaistené odnímateľnou priečnou tyčou 172.
Pneumatický valec 174 spojený s prvým vozíkom 32 pritlačuje hákovité rameno 162 k prerážacej tyči 54 a tak sa pri myká upínadlo 160 na osadenie 170. Druhé hákovité rameno 164 je pritľačované na priečnu tyč 172. ktorá tak slúži ako οροτει alebo reakčný prvok pre upínadlo 160. Konce dvoch hákovítých ramien 162.164 majú s výhodou tvar kruhových segmentov obklopujúcich prerážaciu tyč (54, čím sa zväčší plodia medzi upínadlom 160 a prerážacou tyčou 54 a sníži sa riziko odtrhnutia osadeniει 170 pri vyťahovaní prerážacej tyče 54 z odpichového otvoru. 4
Na umožnenie činnosti bez vodiaceho kanála 64 je konštrukcia 10 s výhodou opatrená vloženým suportom 110a. Tento vložený suport 110a je tvorený hákom 112a upraveným na treťom vozíku 114 pohyblivo uloženom prostredníctvom dvoch párov kladiek 116.118 v rovnakých koľajniciach 110.112 ako pracovná jednotkéi 100 (obr.6 a 7). Tento tretí vozík 114 je i
pripojený ku prvému vozíku 32 pomocou dvoch vodiacich tyčí 120.122. ktoré sú pripevnené ku tretiemu vozíku a ktoré sa kĺžu vo vodiacich púzdrach 124.126 prvého 'vozíka 32 a pracovnej jednotky 100. Účelom je odtiahnuť vložený suport konštrukcie 10 k jej stredu, pred tým, ako je odpichového otvoru.
týchto vodiacich tyčí 120.122 110a automaticky od predu t.j. dopraviť ho do bezpečia prerážacia tyč 54 úplne vytiahnutá z Tento vložený suport 110a sa použije na podopieranie prerážacej tyče 54 pri vyťahovaní z odpichového otvoru. Ten istý suport 110a však môže byť užitočný pre montáž a demontáž vrtáka v pracovnej jednotke 100. Pri prevádzke s vodiacim kanálom 64 je hák 112a vloženého suportu 110a sklopený hore tak, aby neprekážal inštalácii vodiaceho kanála 64 z trúbkovitých segmentov 68.,70.. Na ten účel je hák 112a upevnený na vozíku 114 pomocou valcového kĺbu 128 a môže byť znehybnený zo sklopenej polohy čípkom 129 alebo iným rovnocenným prostriedkom. . . ,
Pevný suport 130 vpredu konštrukcie 10 je s výhodou
J nosný štít podobného typu ako v európskej patentovej < . 1-í í prihláške EP 0 064 644. Tento štít obsahuje dve klapky upravené v prednej časti konštrukcie 10 proti odpichovému otvoru, keď je konštrukcia 10 v pracovnej polohe. Tieto klapky stí môžu vychylovať medzi otvorenou polohou uľahčujúcou uchopenie prerážacej tyče 54 pre jej vytiahnutie z od, t pichového otvoru a zavretou polohou, v ktorej tvorí podporu tyče 54 a ochranný štít proti postriekaniu prúdom média tryskajúceho z otvoreného odpichového otvoru.
Zariadenie podľa vynálezu môže byť tiež vyrobené s hnacím ústrojenstvom iným ako je hydraulický motor 30 poháňajúci nekonečnú reťaz 24. Môžu byť použité napr. ,rôzne typy zdvjhákov, teleskopických valcov a pod. Iná možnosť pohonu je systém matice a skrutky, kde matica je otočné znehybnená a skrutka, ktorá prechádza pozdĺž konštrukcie je pozdĺžne fixovaná. Pri otáčaní skrutka následne posúva maticu. Táto matica môže priamo niesť palec 42 alebo môže poháňať prvý vozík 32 nesúci palec 42.
Je tiež zrejmé, že palec 42 nemusí nutne byť uložený na vozíku 32. ktorý', kĺže v koľajniciach skriňového nosníka 14. tvoriaceho konštrukcii^,,,,.. 10. Akékoľvek vodiace ústrojenstvo umožňujúce udržovať palec 42 v osi tyče 54 pri jej pohybe pozdĺž konšťrwŕcie 10 môže byť uvažované v zmysle vynálezu ako dokonalý ekvivalent systému vozík - koľajnica. V niektorých prípadoch je možné tiež uvažovať o uložení palca 42 priamo na hnacom ústrojenstve. V týchto prípadoch je úplne v súlade s duchom vynálezu považovať za prvý vozík 32 prostriedky použité na pripevnenie palca 42 k hnaciemu ústrojenstvu. V zmysle vynálezu termín vozík obecne znamená strojový element, ktorý nesie a premiestňuje iný strojový prvok.
Je tiež nutné poznamenať, že vyhotovenie vodiaceho ústrojenstva, ako bolo vpredu popísané, je iba príkladným vyhotovením. , Je celkom dobre možné zabezpečiť iné ďalšie riešenia, ktoré umožnia vymedziť vodiaci kanál 64 pre kovovú
l.yč 54 koaxiálne s osou odpichového otvoru a do ktorého môže zasahovať palec 42, aby tlačil tyč 54 do hlinenej zátky bez noho, aby sa vybočilo z rozsahu vynáezu. To isté platí tiež pre nosné ústrojenstvo na upevnenie uvedeného vodiaceho ústrojenstva. '

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    I-»*·*1. Zariadenie na prerážanie odpichového otvoru v šachtovej peci používajúci spôsob, kde po uzatvorení odpichového otvoru hlinenou zátkou sa do nej zarazí tyč skôr, ako zátka stvrdne á tyč sa vytiahne v momente potreby otvorenia1 odpichového otvoru, pričom -zariadenie obsahuje konštrukciu, ktorá môže byť umiestnená pred stenou šachtovej pece v pracovnej polohe v predĺžení osi odpichového otvoru, prvý vozík, ktorý je pohyblivý pozdĺž konštrukcie a hnacie ústrojenstvo prvého vozíka poháňajúci tento vozík pozdĺž konštrukcie, vyznačujúce sa tým, že obsahuje vodiace ústrojenstvo (68,70) vymedzujúce vodiaci kanál (64) pre prerážaciu tyč (54), pričom toto vodiace ústrojenstvo (68,70)» má aspoň jednu pozdĺžnu štrbinu (78) umožňujúcu prístup do vnútra vodiaceho kanála (64) kolmo k jeho osi, prostriedky (72, 74,72 ,74 ) pre upevnenie vodiaceho ústrojenstva (68,70) ku konštrukcii (10), pričom tieto upevňovacie prostriedky sú riešené tak, že pozdĺžna os vodiaceho kanála (64) je koaxiálna s osou odpichového otvoru, keď konštrukcia (10) je umiestnená v pracovnej polohe pred stenou šachtovej pece, aby bolo možné zaraziť kovovú tyč (54) do odpichového otvoru a palec (42) upravený na prvom vozíku (32), pričom tento palec (42) ’je tvarovaný tak, aby prechádzal pozdĺžnou štrbinou (78) ďo vnútra vodiaceho kanála (64) a tak mohol vyvíjať axiálny tlak na jeden koniec prerážacej tyče (54) počas pohybu prvého vozíka (32) smerom k odpichovému otvoru.
  2. 2. Zariadenie podľa bodu 1,vyznačuj úce sa tým, že upevňovacie prostriedky · obsahujú zakrivené ramená (72,72 ) prikíbené ku konštrukcii (10) tak, že je možné odkloniť vodiace ústrojenstvo (68,70) na bok mimo voľný priestor pozdĺž konštrukcie (10).
    4*
  3. 3. Zariadenie podľa bodu 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že vodiaci kanál (64) pre prerážaciu tyč je tvorený trubkou (66), ktorá má priemer mierne väčší ako priemer prerážacej tyče (54) a je opatrená aspoň jednou pozdĺžnou štrbinou (78) prechádzajúcou radiálne stenou trubky (66) po celej jej dĺžke.
    Zariadenie podľa bodu 3,vyznačuj úce sa tým, že trubka (66) je pozdĺžne rozrezaná na prvý a druhý trúbkovitý segment (68,70) a upevňovacie prostriedky obsahujú prvézakrivené ramená (72) prikíbené pozdĺž prvej bočnej steny (16) konštrukcie (10), ktoré nesú prvý segment (68) trubky (66) a druhé zakrivené ramená (72 ) k'i bovite pripojené pozdĺž protiľahlej bočnej steny (18) konštrukcie (10), ktoré nesú druhý (70), pričom prvé a druhé ramená odklopiť prvý trúbkovitý segment (68) segment (70) bočné v opačných smeroch.
    trúbkovitý segment (72,72 ) umožňujú a druhý trúbkovitý
    Zariadenie podľa bodu 2 alebo 4, vyznačujúce satým, že obsahuje aspoň jeden zdvihák (82,84) ovládajúci upevňovacie prostriedky tak, aby bolo možné odklopiť vodiace ústrojenstvo do bočnej polohy vzhľadom ku konštrukcii (10).
  4. 6. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z bodov 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že palec (42) spojený s prvým t
    vozíkom (32) je otočný okolo valcového čapu (46) kolmého k smeru pohybu prvého vozíka (32) a že operná plocha (60), ktorá je súčasťou prvého vozíka (32) tvorí oporu palca (42), keď palec (42) dolieha na koniec prerážacej tyče (54) a vyvíja na ňu axiálny tlak.
  5. 7. Zariadenie podlá ktoréhokoľvek z bodov 1 až 6, vyznáčujúcesa tým, že hnacie ústrojenstvo obsahuje nekonečnú reťaz (24) napnutú pozdĺž . konštrukcie (10) a • t poháňanú hydraulickým motorom (30).
  6. 8. Zariadenie podľa ktoréhokolvek z bodov 1 až 7, vyznačujúce sa tým, že obsahuje pracovnú jednotku (100) pohyblivú pozdĺž konštrukcie (10) opatrenej ústrojenstvom pre jej pripojenie k hnaciemu ústrojenstvu
    J prvého vozíka (32).
  7. 9. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z bodov ľ až 8, vyznačuj ú c e sa t ý m, že obsahuje prostriedky pre vyťahovanie prerážacej tyče (54) z odpichového otvoru, ktoré sú tvorené ústrojenstvom na pripojenie konca prerážacej tyče (54) k hnaciemu ústrojenstvu.
  8. 10. Zariadenie podľa bodu 8,vyznačujúce sa tým, že pracovná jednotka (100) je opatrená skľúčidlom (102) umožňujúcim prenos ťahovej sily na voľný koniec prerážacej tyče (54), ktorá je zarazená do odpichového otvoru, a že hnacie ústrojenstvo je opatrené druhým vozíkom (104) opierajúcim sa priamo o skľúčidlo (102) spojené s prerážacou tyčou (54) na vyvinutie tlaku na pracovnú jednotku (100) smerom k zadnej časti konštrukcie (10) a tým vytiahnutie prerážacej tyče (54) z odpichového otvoru.
  9. 11. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z bodov 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že obsahuje prostriedky pre vyťahovanie 'prerážacej tyče (54) z odpichového otvoru, ktoré obsahujú aspoň jeden hák zaberajúci za osadenie vytvorené na konči tyče (54).
  10. 12. Zariadenie podľa ktoréhokolvek z bodov 1 až 11, vyznačujúce sa tým, že obsahuje vložený suport (110a) posuvný pozdĺž konštrukcie (10), ktorý umožňuje podopieranie tyče (54) alebo vrtáku v prípade abcencie vodiaceho kanála (64).
  11. 13. Zariadenie podľa bodu 12, vyznačujúce sa -tým, že vložený suport (110a) obsahuje hák (112a) upevnený na treťom vozíku (114) pomocou valcového kĺbu (128) s možnosťou odklopenia.
  12. 14. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z bodov 1 až 13, vyznačujúce sa t ý m, že pevný suport X130) je upravený ; í v prednej časti konštrukcie (10) proti odpichovému otvoru, pričom tento pevný suport (130) obsahuje klapky výkyvné medzi otvorenou polohou uľahčujúcou uchopenie prerážacej tyče (54) pre jej vytiahnutie z odpichového otvoru a zavretú polohu, v ktorej tvorí podporu prerážacej tyče (54) na prednej časti konštrukcie (10) a ochranný í
    štít proti postriekaniu raztaveným kovom.
  13. 15. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z bodov 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že prvý vozík (32) obsahuje upínadlo (160) opatrené dvomi spolupracujúcimi hákovitými ramenami (162,164) výkyvnými okolo priečneho čapu (166) a zaberajúcimi za osadenie (170) vytvorené na voľnom konci prerážacej tyče (54) a aspoň jeden pneumatický valec (174) , upravený medzi prvým vozíkom (32) a jedným z dvoch hákovitých ramien (162,164) pre pneumatické uzatváranie a otváranie upínadla (160).
    1 í
  14. 16. Zariadenie podlá bodu 15, vyznačujúce sa tým, že palec (42) je tvorený jedným z dvoch hákovitých ramien (162,164), ktoré je opatrené valcovitou pätkou (56 ) zasahujúcou do vodiaceho kanála (64) a že prvý vozík (32) je opatrený odstrániteľnou zarážkou (168) dvoriacou počas operácie zarážania tyče (54) do hlinenej zátky oporu hákovitého ramena (162) majúceho pätku (56 ).
    J·»'»·1*
  15. 17. Zariadenie podľa ktoréhokoľvek z bodov 1 až 9, vyznačujúce sa tým, že prvý vozík obsahuje upínadlo (150) s čeľusťami (154) opatrené priechodom (152) pre prerážaciu tyč (54), ktorý je dimenzovaný tak, aby umožnil priechod vodiaceho ústrojenstva počas operácie zarážania prerážacej tyče (54) do odpichového otvoru pomocou palca
SK596-93A 1992-06-17 1993-06-10 Machine for piercing a taphole for a shaft furnace SK59693A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU88135A LU88135A1 (fr) 1992-06-17 1992-06-17 Machine de percage d'un trou de coulee d'un four a cuve
LU88167A LU88167A7 (fr) 1992-06-17 1992-09-02 Machine de perçage d'un trou de coulée d'un four à cuve

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK59693A3 true SK59693A3 (en) 1994-01-12

Family

ID=26640346

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK596-93A SK59693A3 (en) 1992-06-17 1993-06-10 Machine for piercing a taphole for a shaft furnace

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5351939A (sk)
EP (1) EP0574729B1 (sk)
JP (1) JPH0688111A (sk)
KR (1) KR100253683B1 (sk)
CN (1) CN1036209C (sk)
AU (1) AU656472B2 (sk)
CA (1) CA2098564A1 (sk)
CZ (1) CZ283022B6 (sk)
DE (1) DE4317436C2 (sk)
ES (1) ES2125929T3 (sk)
GB (1) GB2267956B (sk)
PL (1) PL172793B1 (sk)
RU (1) RU2094469C1 (sk)
SK (1) SK59693A3 (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LU88059A1 (fr) * 1992-01-27 1993-08-17 Paul Wurth S.A. Machine de percage d'un trou de coulee d'un four a cuve
EP2415881B1 (de) * 2010-08-04 2013-12-25 TMT Tapping-Measuring-Technology GmbH Haltevorrichtung für eine Bohrstange einer Stichlochbohrmaschine sowie Verfahren zum Entfernen einer Bohrstange
JP5785838B2 (ja) * 2011-09-27 2015-09-30 新日鉄住金エンジニアリング株式会社 閉塞開孔方法および閉塞開孔装置
CN105903992B (zh) * 2016-06-23 2021-12-14 中钢集团西安重机有限公司 一种螺杆调节式钻杆夹持机构
US20220178615A1 (en) * 2019-03-13 2022-06-09 Tmt Tapping Measuring Technology Sàrl Taphole plugging gun

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2705630A (en) * 1955-04-05 Tad deo
DE3111260C2 (de) * 1981-03-21 1992-06-11 Dango & Dienenthal Maschinenbau GmbH, 5900 Siegen Stichlochbohrmaschine
LU83336A1 (fr) * 1981-05-05 1983-03-24 Wurth Paul Sa Dispositif de centrage et de guidage d'une tige de percage du trou de coulee d'un four a cuve et perceuse pourvue d'un tel dispositif
LU83917A1 (fr) * 1982-02-03 1983-09-02 Wurth Paul Sa Dispositif d'accouplement d'une tige de percage du trou de coulee d'un four a cuve a l'outil de travail d'une machine de percage
LU86963A1 (fr) * 1987-08-04 1989-03-08 Wurth Paul Sa Machine de percage d'un trou de coulee de four a cuve
LU87010A1 (fr) * 1987-10-06 1989-05-08 Wurth Paul Sa Dispositif de montage d'une pince pour l'accouplement d'une tige de percage du trou de coulee d'un four a cuve a une machine de percage
LU87190A1 (fr) * 1988-04-06 1989-11-14 Wurth Paul Sa Machine de percage de trous de coulee d'un four a cuve
LU87427A1 (fr) * 1989-01-16 1990-07-24 Wurth Paul Sa Procede et dispositif d'ouverture du trou de coulee d'un four a cuve
SU1633251A1 (ru) * 1989-04-25 1991-03-07 Новолипецкий металлургический комбинат им.Ю.В.Андропова Устройство дл обработки летки электропечи
US5069430A (en) * 1990-10-26 1991-12-03 Woodings Industrial Corporation Blast furnace tap hole drill with centralizing drill rod support
ES2091979T3 (es) * 1991-06-17 1996-11-16 Nippon Steel Corp Maquina para la perforacion de orificios de colada.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0574729B1 (fr) 1998-12-02
GB2267956B (en) 1996-01-03
PL172793B1 (pl) 1997-11-28
GB2267956A (en) 1993-12-22
DE4317436A1 (de) 1993-12-23
ES2125929T3 (es) 1999-03-16
CZ106693A3 (en) 1994-01-19
PL299365A1 (en) 1994-01-10
CA2098564A1 (fr) 1993-12-18
DE4317436C2 (de) 2002-07-18
US5351939A (en) 1994-10-04
EP0574729A1 (fr) 1993-12-22
CN1083114A (zh) 1994-03-02
CN1036209C (zh) 1997-10-22
JPH0688111A (ja) 1994-03-29
CZ283022B6 (cs) 1997-12-17
AU3996193A (en) 1993-12-23
KR100253683B1 (ko) 2000-04-15
GB9310794D0 (en) 1993-07-14
RU2094469C1 (ru) 1997-10-27
AU656472B2 (en) 1995-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3800965A (en) Ladle skimming mechanism
US4523684A (en) Crane tool for attachment to a backhoe arm
JP5328338B2 (ja) 伸縮トラックフレーム
SK59693A3 (en) Machine for piercing a taphole for a shaft furnace
CN114434051A (zh) 一种建筑旋挖钻孔灌注桩钢筋笼对接辅助设备
US3497899A (en) Manhole brace for sewer rod guide tube
EP0789126B1 (en) A window comprising a pasquil locking mechanism and a window operator with an operating member
US5600994A (en) Straightening beam
GB2263537A (en) Piercing a taphole for a shaft furnace
US5308047A (en) Machine for piercing a taphole for a shaft furnace
JP2003200256A (ja) スライドバルブの面圧負荷装置
RU2096477C1 (ru) Установка для ввода закладного стержня в заделанное пробкой выпускное отверстие шахтной печи и вывода его
US5476250A (en) Machine for piercing a taphole for a shaft furnace
KR100300737B1 (ko) 이탈방지장치가 설치된 맨홀
CN117175443B (zh) 一种用于电缆穿管的辅助装置
CN213297087U (zh) 夹具装置和脚手架
JPH06158621A (ja) シリンダのロック機構及びそれを備えるロータリ除雪車
KR200216575Y1 (ko) 출선구 개공기 태핑바 행거장치
CA2110375C (en) Combined machine for opening and plugging a taphole in a shaft furnace
JP3020083B2 (ja) 油圧式ショベル系掘削機のアタッチメント用着脱補助装置
JP3383243B2 (ja) 既設水路上の作業設備およびその移動方法
KR19980065110A (ko) 맨홀뚜껑개폐장치
KR200347631Y1 (ko) 슬래그 체크 볼 투입장치
KR19980043227U (ko) 챔버 도어의 자동 개폐 장치
US6276187B1 (en) Hydra clamp