SK5490A3 - Method and device for the fine dispersion of liquid or powder in a gaseous medium - Google Patents

Method and device for the fine dispersion of liquid or powder in a gaseous medium Download PDF

Info

Publication number
SK5490A3
SK5490A3 SK54-90A SK5490A SK5490A3 SK 5490 A3 SK5490 A3 SK 5490A3 SK 5490 A SK5490 A SK 5490A SK 5490 A3 SK5490 A3 SK 5490A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
ejection tube
cartridge
dispenser
locking element
tube
Prior art date
Application number
SK54-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK279167B6 (sk
Inventor
Istvan Szocs
Original Assignee
Szoecs Istvan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szoecs Istvan filed Critical Szoecs Istvan
Publication of SK5490A3 publication Critical patent/SK5490A3/sk
Publication of SK279167B6 publication Critical patent/SK279167B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F23/00Mixing according to the phases to be mixed, e.g. dispersing or emulsifying
    • B01F23/20Mixing gases with liquids
    • B01F23/21Mixing gases with liquids by introducing liquids into gaseous media
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F23/00Mixing according to the phases to be mixed, e.g. dispersing or emulsifying
    • B01F23/30Mixing gases with solids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Separation Of Particles Using Liquids (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Colloid Chemistry (AREA)
  • Vacuum Packaging (AREA)

Description

Spôsob jemného dispergovania kvapaliny alebo prášku v plynnom prostredí a zariadenie na jeho vykonávanie
Oblasť techniky
Tento vynález sa týka spôsobu jemného dispergovania kvapaliny alebo prášku v plynnom prostredí, výhodne vo vzduchu, a zariadenia na jeho vykonávanie.
Doterajší stav techniky
Je známe, že je často potrebná jemná disperzia kvapaliny alebo prášku vo vzduchu alebo v inom prostredí alebo na jeho povrchu. Oblasť aplikácie sa môže rozdeliť na dve hlavné skupiny.
Jedna z nich zahŕňa aplikácie, v ktorých množstvo pretekajúceho produktu v každom čase nie je značné (terapeutické použitia, požitie v kozmetike, v domácnosti a pod.). Aerosólové produkty sa vyvíjajú práve na tieto účely. Tieto produkty sa plnia do tlakových zásobníkov a uvedením ventilového mechanizmu do činnosti sa rozptyľujú do vzduchu atomizérovým systémom. Jemne dispergované kvapôčky kvapaliny (kvapôčky aerosólu) sú produkované dýzou atomizéra.
Ak by sa veľkosť mala zväčšovať, zásobníky litrového objemu by sa obvykle nemohli vyrábať.
U inej skupiny aplikácií, keď sa má v každom čase použiť velké množstvo produktu sa prijateľný výsledok môže dosiahnuť len ďalej uvedeným postupom. Do oblasti použitia patrí, napríklad dezinfekcia budov, boj proti požiaru a podobne. Na tento účel sa používajú postrekovače alebo atomizéry pre nepretržité operácie.
Jedno z takých riešení je opísané v maďarskom patentovom spise č. 185 548. Toto zariadenie predstavuje zlepšenie aparátu opísaného v DE patentovom spise č. 2840723, US patente č. 1399490, US patente č. 4 116 387 a US patente č. 4 251 033, na podávanie účinných látok pri terapeutickom alebo imunogénnom ošetrovaní zvierat udržovaných v stabilnom stave. Aparát je tvorený veľkokapacitnými rotačnými atomizérmi a kónickými separátormi kvapiek otváranými pomocou uzáveru. Tieto separátory kvapiek zabraňujú, aby do vzduchového priestoru prechádzali kvapky, ktoré sú väčšie ako 5 μπι.
Zariadenie podľa US patentu č. 4 687 135 bolo vyvinuté pre vytláčanie do vzduchového priestoru s vysokou energiou. Vynášač (propelent) v zariadení je spôsobený plynom, ktorého horenie je podobné explózii a do dýzy sa pridáva práškový kov, kov-keramický materiál, proti opotrebovaniu a proti teplu odolný elektroizolačný alebo elektrovodivý materiál. Z dýzy vyteká prášková látka zohriata v blízkom okolí na svoju teplotu topenia, zráža sa s veľkou energiou na ošetrovanom povrchu a vytvára na ňom vrstvu. Zariadenie funguje periodicky.
Tieto zariadenia sú schopné prietoku teoreticky neobmedzeného množstva produktu, ale v skutočnosti sú pomalé, pretože vzrastajúce prietokové množstvo za časovú jednotku je obmezdované atomizujúcim systémom. Pomalosť je nepriaznivá najmä v zariadeniach používaných na boj proti požiaru, napríklad v požiarnych hasiacich prístrojoch.
Existujú prípady, pre ktoré je najviac charakteristický podpovrchový oheň, kedy veľmi veľké množstvo produktu má byť dispergované temer celé naraz do veľmi veľkého priestoru. S dosiaľ známymi postrekovými systémami toto nie je možné uskutočňovať, alebo je to možné dosiahnuť len zariadeniami neprijateľnej veľkosti.
Podstata vynálezu
Predmetom tohto vynálezu je preto spôsob a zariadenie, ktorým sa môže veľké množstvo kvapaliny alebo prášku naraz dispergovať v plynnom prostredí, napríklad vo vzduchovom priestore. Vynález je založený na zistení, že ak sa kvapalina dávkuje do vzduchu vysokou rýchlosťou, odpor vzduchu môže byť taký veľký, že rozdeľuje hmotu kvapaliny pri náraze na kvapky. Podobne sa správa jemne zrnitý prášok. Rýchlosť prietoku kvapaliny alebo prášku je preto rozhodujúcou otázkou.
Podľa tohto vynálezu pre dispergovanie kvapaliny alebo prášku v plynnom prostredí, výhodne vo vzduchu, sa kvapalina alebo prášok pripraví do ejekčnej rúrky a stlačený vynášací plyn vytvára tok za náplňou pri rýchlosti podobnej explózii.
Vynášací plyn s minimálnym tlakom 1,0 MPa sa vedie za náplňou pravdepodobne počas maximálne 20 milisekúnd.
Podľa výhodného uskutočnenia sa zásobník naplní vynášačom s minimálnym tlakom 1,0 MPa a plyn sa vedie zo zásobníka za náplňou do ejekčnej rúrky.
Kvapalina alebo prášok sa môžu naplniť aj do syntetickej fólie alebo papierového vrecka, ktoré sa potom uzavrie a umiestni do ejekčnej rúrky.
Obvykle dávka vyplní 25 až 100% objemu ejekčnej rúrky a do dávky sa zavedie vynášač s 30 až 750 násobkom objemu dávky za normálnych podmienok.
Vynášací plyn môže byť spôsobený aj explóziou, pri ktorej sa výbušnina v obvyklom obale umiestni do zásobníka vynášača a náplň naplnená do vrecka sa uloží priamo na výbušninu.
Ďalším znakom vynálezu je zariadenie na jemné dispergovanie kvapaliny alebo prášku v plynnom prostredí, výhodne vo vzduchu, účelne spôsobom podlá tohto vynálezu, kde zariadenie je vytvorené tak, že má ejekčnú rúrku dodávajúcu náplň kvapaliny alebo prášku, jeden koniec ejekčnej rúrky je pripojený k zásobníku vynášača, ejekčná rúrka je navzájom spojená so zásobníkom vynášača aspoň jedným prepúšťacím kanálom, ktorý je uzavieraný rýchlo reagujúcim blokovacím prvkom.
Vo výhodnom vyhotovení zariadenia podlá vynálezu je pomer medzi dĺžkou a vnútorným priemerom ejekčnej rúrky 2 až 20.
V inom výhodnom vyhotovení zariadenia podlá vynálezu je automatický blokovací prvok z elastického materiálu obsahujúceho segmenty usporiadaný v ústí ejekčnej rúrky.
V ešte inom výhodnom usporiadaní zariadenia podlá vynálezu je ejekčná rúrka, pokial obsahuje náplňový uzol s blokovacím prvkom, spojená ohybnou hadicou so systémom, ktorý dodáva kvapalinu.
Dno rúrky môže byť vytvorené na konci ejekčnej rúrky, orientujúcej zásobník vynášača a otvory odbočujúce z prepúšťacieho kanála v smere k ejekčnej rúrke, presnejšie otvory vytvorené v dne kanála rúrky sa uzavierajú k svojím okrajom.
Zásobník vynášača môže mať náplňový uzol vybavený blokovacím prvkom, ktorý zabezpečuje styk s vynášačom poháňajúcim zariadenie spájajúce ohybnou hadicou s práškovým systémom dodávajúcim vysokotlaký plyn.
Blokovací prvok uzavierajúci prepúšťací kanál, ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku so zásobníkom vynášača, je ventil ležiaci na sedle vytvorenom okolo prepúšťacieho kanála zo smeru zásobníka vynášača. Ventil je uvedený do chodu spojením s piestom, ktorý je umiestnený vo valci, valcový priestor je navzájom spojený sa zásobníkom vynášača spätnou klapkou, uzavierajúcou sa blízko valcového priestoru, okrem toho blokovacím prvkom s okolím a nakoniec náplňový uzol zásobníka vynášača, vybavený blokovacím prvkom, je priamo spojený s valcovým priestorom.
Blokovací prvok v náplňovom uzle zásobníka vynášača, prepojený s valcovým priestorom a blokovací prvok navzájom spájajúci valcový priestor s okolím, môže byť vyrobený ako jediný trojpolohový blokovací prvok.
Podľa iného výhodného vyhotovenia zariadenia podľa tohto vynálezu, ventil uzavierajúci prepúšťací kanál, ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku so zásobníkom vynášača a. piest uvádzajúci do chodu ventil sú vyrobené ako jeden kus a priečny rez prepúšťacieho kanála je menší ako valcového priestoru, v ktorom blokovací prvok uzavierajúci prepúšťací kanál je škrtiaci ventil, kĺbový čap alebo membrána.
Trhací tŕň môže byť umiestnený za membránou uzavierajúcou prepúšťací kanál, ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku so zásobníkom vynášača, ktorého teleso je mechanicky spojené so spúšťacím mechanizmom usporiadaným mimo zásobník vynášača.
Detonačný mechanizmus, výhodne zápalka, môže byť postavený k membráne uzavierajúcej prepúšťací kanál, ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku so zásobníkom vynášača a zápalka môže byť spojená s odpaľovacím mechanizmom.
V d’aľšom výhodnom vyhotovení zariadenia podľa vynálezu je výbušnina v zásobníku vynášača spolu s obvyklým detonačným mechanizmom (zápalkou) a detonačný mechanizmus navzájom spojený s odpaľovacím mechanizmom.
V ďalšom výhodnom vyhotovení zariadenia podľa vynálezu je opäť spojený odpaľovací mechanizmus s detonačným mechanizmom postaveným k membráne uzavierajúcej prepúšťací kanál, ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku so zásobníkom vynášača alebo odpaľovací mechanizmus, spojený navzájom s detonačným mechanizmom postaveným k výbušnine v zásobníku vynášača, je v súvislosti s uvedením do chodu spojený so zariadením alebo prístrojovým systémom, ktoré sníma prítomnosť zmesi plynov vzniknutých explóziou a/alebo ohňa.
Napokon v ďalšom výhodnom vyhotovení zariadenia podľa vynálezu sú aspoň dve ejekčné rúrky zhotovené dokopy s obvyklým zásobníkom vynášača a každá ejekčná rúrka je oddelene spojená s bežným zásobníkom vynášača prostredníctvom prepúšťacieho kanála, uzavretý blokovacím prvkom. . , ·
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude detailnejšie opísaný niektorými príkladmi, v ktorých sa odkazuje na priložené výkresy, kde obr. 1 je pozdĺžny rez vyhotovením zariadenia podľa vynálezu, obr. 2 predstavuje detail toho istého zariadenia, obr. 3 je pozdĺžny rez iného vyhotovenia, obr. 4 predstavuje pôdorys rovnakého zariadenia, obr. 5 je priečny rez označený ako I na obr. 3, obr. 6 je pozdĺžny rez tretím vyhotovením, obr. 7 je pozdĺžny rez štvrtým vyhotovením, obr. 8 je pozdĺžny rez piatym vyhotovením, obr. 9 je pozdĺžny rez šiestym vyhotovením, obr. 10 je pozdĺžny rez siedmym vyhotovením, obr. 11 je pozdĺžny rez ôsmym vyhotovením, obr. 12 je pozdĺžny rez deviatym vyhotovením, obr. 13 je pozdĺžny rez desiatym vyhotovením, obr. 14 je pozdĺžny rez jedenástym vyhotovením.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Predchádzajúci opis dokladá, že spôsob podľa vynálezu sa môže uskutočňovať niekoľkými postupmi a na tento cieľ je vhodný celý rad zariadení. Pre ľahšie znázornenie je účelnejšie uviesť zariadenie v detaile a potom nasleduje opis prevádzky zariadenia, vracajúci sa k spôsobu.
Ejekčná rúrka 2 a zásobník 3 vynášača u zariadenia znázorneného na obr. 1 sú zhotovené ako jedna oceľová rúrka a sú navzájom rozdelené oddeľovacou stenou 38, ktorá je utesnená tesniacou vložkou 39. Jej premiestneniu je zabránené nákružkom 41, obrobeným zo smeru ejekčnej rúrky 2 a nastavovacou skrutkou 40.
Oddeľovacia stena 38 je znázornená v detaile na obr.
2. Prepúšťací kanál 8 je usporiadaný .v stredovej časti vzájomného spojenia ejekčnej rúrky 2 a zásobníka 3 vynášača. Sedlo 15 ventilu je zhotovené okolo prepúšťacieho kanála £ zo smeru od zásobníka 3 vynášača a uzavreté diskovým stavidlovým uzáverom 14.
Diskový stavidlový uzáver 14 je spojený s piestom 16 pomocou drieku ventilu 42. Piest 16 je usporiadaný vo valci 17, v tomto prípade zhotovenom ako jeden kus s oddeľovacou stenou 38. Tesnosť valca 17 je zabezpečovaná tesniacim krúžkom £3. V stene valca 17 sú vyrezané okienka 44 v blízkom okolí diskového stavidlového uzáveru 14, ktorými vynášač prebieha k diskovému stavidlovému uzáveru 14.
Valec 17 je uzavretý vekom 45, pripevneným skrutkami 46. Pružina 47 je vložená medzi piest 16 a veko £5. Táto pružina 47 nemá zvláštnu úlohu v súvislosti s pracovným úkonom a iba zlepšuje bezpečnosť tohto úkonu.
Otvor 48 v stredovej časti veka 45 prepája valcový priestor 37 s priestorom zásobníka 3 vynášača. Otvor 48 je uzavretý spätnou klapkou 18 zo smeru priestoru zásobníka 3 vynášača.
Prstencový priestor 49, ktorý je spojený s valcovým priestorom, je zhotovený vo veku £5, ktoré je spojené otvorom 50 a otvorom 51 so vsuvkou 52 závitovej rúrky a vsuvkou 53 závitovej rúrky.
V tomto prípade je zásobník 3 vynášača montovaná konštrukcia, čo znamená, že na svojom konci je uzavretý spodným kusom 55, pripevneným skrutkami 54. Kanálik 56 a kanálik 57 sú v spodnom kuse 55, ktorý obsahuje vsuvku 58 závitovej rúrky a vsuvku 59 závitovej rúrky zo smeru zásobníka 3 vynášača.
Blokovací prvok 13 ako pokračovanie kanálika 56 a blokovací prvok 19 ako pokračovanie kanálika 57 sú spojené
I so spodným kusom 55. Ide o kĺbové čapy uvádzané do činnosti ovládacím prvkom 62 a ovládacím prvkom 63. Voľný koniec blokovacieho prvku 13 tvorí náplňový uzol 12 zásobníka 3 vynášača. Náplňový uzol 12 je spojený ohybnou hadicou 34 s agregátom stláčajúcim vzduch (neznázornené). Blokovací prvok 19 slúži na otváranie do okolitého priestoru.
Vsuvka 58 závitovej rúrky a vsuvka 59 závitovej rúrky v spodnom kuse 55 sú navzájom spojené ohybnou hadicou 60 a ohybnou hadicou 61 so vsuvkou 52 závitovej rúrky a vsuvkou 53 závitovej rúrky vo veku 45 valca 17.
Spôsob podľa vynálezu sa uskutočňuje takto:
Po otvorení blokovacieho prvku 13 preteká stlačený vzduch ohybnou hadicou 34 do kanálika 56. Valcový priestor 37 valca 17 sa naplní cez kanálik 56 a prstencový priestor 49. Pružina 47 udržuje piest 16 a diskový stavidlový uzáver 14 prostredníctvom drieku 42 ventilu v smere prepúšťacieho kanála 8, takže diskový stavidlový uzáver 14 spočíva na sedle 15 ventilu a uzaviera prepúšťací kanál 8. Teraz stlačený vzduch zvyšuje silu uzavierajúcu diskový stavidlový uzáver 14.
Keď sa tlak vo valcovom priestore 37 zvýši, otvorí sa spätná klapka 18 a zásobník 3 vynášača sa naplní vynášačom 4, to znamená stlačeným vzduchom. Po skončení napĺňania sa má blokovací prvok 13 uzavrieť otočením ovládacieho prvku 62.
Počas trvania tejto operácie sa blokovací prvok 19 udržuje v uzavretom stave.
Súčasne s napĺňaním zásobníka 3 vynášača sa do ejekčnej rúrky 2 môže umiestniť náplň .1. V tomto prípade je to voda, ako je znázornené na obr. 1. Naplnením náplne 2 a vynášača 4 je zariadenie pripravené na vypúšťanie.
Pre vypustenie náplne 2 sa musí blokovací prvok 19 otvoriť otočením ovládacieho prvku 63. V tomto okamihu sa valcový priestor 37 valca 17 vyprázdni cez prstencový priestor 49, otvor 51, ohybnú hadicu 61, kanálik 57 a blokovací prvok 19 do okolia. Tlak vynášača 4 v zásobníku 3 vynášača pohne piestom 16 v smere veka £5, čím sa nadvihne diskový stavidlový uzáver 14 zo sedla ventilu 15.
Otvorenie diskového stavidlového uzáveru 14 je mimoriadne rýchle a trvá len milisekundy. Voiným prepúšťacím kanálom 2 vynášač 4 tlačí dopredu základnou silou pod náplň 2 a vypustí ju vysokou rýchlosťou z ejekčnej rúrky 2. Náplň sa vo vzduchu dezintegruje za vzniku skoro pravidelnej hmly.
Po vypustení sa môže opakovať naplnenie aparátu, to znamená, že uvádzanie do chodu je periodické.
Z vyššie uvedených údajov sa dá očakávať, že výsledok procesu závisí od mnohých okolností.
Rozhodujúcu úlohu má predovšetkým rýchlosť procesu v čase a veľkosť použitej energie. Ak sa vynášač 4 privedie za náplň 1^ za čas dlhší ako 20 milisekúnd alebo tlak vynášača nedosiahne 2,0 MPa, potom ani veľkosť kvapiek kvapaliny, ani ich distribúcia nebude homogénna a veľkosť kvapiek bude väčšia než aká odpovedá hmle, spreju alebo aerosólu.
Aj keď sa vyhovie vyššie uvedeným požiadavkám, smerodajná odchýlka závisí od pomeru L/D ejekčnej rúrky (L = dĺžka, D = priemer) a od pomeru objemu VK ejekčnej rúrky a objemu VT náplne L· Tieto dve charakteristické hodnoty ovplyvňujú jemnosť atomizácie, rozsah vypúšťania a kónický uhol disperzie.
Pomer L/D by mal byť zvolený medzi 2 a 20. Ak je pomer L/D menší ako 2, kónický uhol disperzie bude tak veľký, že atomizácia ďalej nebude homogénna, kvapky roztiahnuté na bok budú neprijateľné veľké a ich energia bude malá. Pomer L/D by mohol byť teoreticky väčší ako 20, ale to nie je nutné, pretože by nedošlo k ovplyvneniu výsledku procesu.
Pomer medzi objemom ejekčnej rúrky VK a objemom náplne VT by mal byť volený medzi 25 a 100 %. Jeho účinok je v priamom pomere ku kónickému uhlu disperzie, to znamená, že ak pomer objemov je menší, kónický uhol disperzie bude tiež menší. Pomer objemov ovplyvňuje nielen opísaný účinok kónického uhla disperzie. Pri menšom objemovom pomere je pokrytie zariadením menšie a atomizácia je jemnejšia a homogénnej šia.
Napokon, pomer medzi objemom náplne VT a objemom vynášača VH, meraný za normálnych podmienok, bude významne ovplyvnený danou oblasťou použitia zariadenia. Tento pomer môže byť volený medzi 20 a 750. Je zrejmé, že tento pomer charakterizuje veľkosť použitej energie pri vypúšťaní. Vopred treba povedať, že zariadenie podľa tohto vynálezu sa môže vyrobiť ako ručný aparát, ale môže byť vyrobený s väčšími rozmermi na stabilnej konštrukcii.
Manuálne použitie, napríklad malých hasiacich prístrojov, nevyžaduje veľkú energiu, ktorej použitie nie je ani odporúčané, pretože reakčná sila môže byť nadmerná a môže byť príčinou poranenia operátora.
Vynález súčasne umožňuje vyrábať zariadenia, ktoré sú vhodné pre rýchle ochladzovanie oleja alebo pre výbušný plyn. Tieto zariadenia sú umiestnené napevno vo väčšej vzdialenosti od vrtnej veže a vypúšťanie sa robí takou energiou, že nielen je účinná jemná zhášacia náplň, ale rovnako tak je uhasený aj plameň.
Účelom je zvýšiť energiu bez strát. Odpor vzduchu úplne obmedzuje ako rozsah, tak zužovanie disperzie. Preto
I nie je nutné prekročiť objemový pomer nad 750.
Vyhotovenie vhodné pre ručné použitie je znázornené na obr. 3 až 5.
Ejekčná rúrka 2 a zásobník 3 vynášača sú zhotovené nezávisle a sú namontované na oboch stranách rozpernej vložky 64. Ejekčná rúrka 2 je pripevnená skrutkami 65 pomocou privareného prírubového hrdla. Ploché tesnenie 66 medzi nimi zabezpečuje podmienky, ktoré zabraňujú prepúšťaniu. Zásobník 3 vynášača je podobne pripevnený k rozpernej vložke 64 pomocou privareného prírubového hrdla, ktoré je pripevnené skrutkami a utesnené plochým tesnením 68.
Koniec zásobníka 3 vynášača je uzavretý privareným spodným kusom 71.
Prepúšťací kanál 8 je obrobený v rozpernej vložke 64. Nižší koniec vnútra ejekčnej rúrky 2 vytvára dno 28 rúrky v rozpernej vložke 64, takže závitová vložka 73 je zavedená do rozpernej vložky 64. V závitovej vložke 73 sú otvory 29 odbočené z prepúšťacieho kanála J3 a ich otvory 30 sú otvorené po dĺžke obvodu dna 28 rúrky do priestoru ejekčnej rúrky 2. Otvory 29 začínajú mimo priestor 74 distribúcie, z hľadiska toku ako časť prepúšťacieho kanála 8.
Sedlo 15 ventilu, na ktorom spočíva diskový stavidlový uzáver 14, je obrobené okolo prepúšťacieho kanála 8 obráteného k zásobníku 3 vynášača.
Diskový stavidlový uzáver 14 a do chodu uvádzaný piest 16 sú zhotovené ako jeden kus. Operácia je podmienené priečnym rezom A piesta 16, ktorý je väčší ako priečny rez a prepúšťacieho kanála 8.
Valec 17 s piestom 16 sú opracované v rozpernej vložke 64. Piest 16 je uzavretý tesniacim krúžkom 43 podobného tvaru ako panva, ktorý zabraňuje zaseknutiu. Prevádzkovanie je zaistené pružinou 47, ako je opísané.vyššie.
Valcový priestor 37 valca 17 je uzavretý krytom 69, ktorý je pripevnený skrutkami 70 k rozpernej vložke 64. Spätná klapka 18 je v kryte 69 otváraná smerom k priestoru zásobníka 3 vynášača.
Prstencový ventilový priestor 81 je na strane piesta 16 obrátený proti sedlu 15 ventilu. Priestor ventilu je spojený kanálom 72 s priestorom zásobníka 3 vynášača. Na obr. je znázornený len jeden kanál 72, ale výhodné je zhotoviť ich viac, pretože tým vzniká pri toku menší odpor.
Otvor 78 v rozpernej vložke 64 susedí s valcovým priestorom 37. Trojpolohový blokovací prvok 20 susedí s otvorom 78. Jeden z pripájacích uzlov tro jpolohového blokovacieho prvku 20 je spojený ohybnou hadicou 34 so zariadením na stláčanie vzduchu (neznázornené) a ďalší z pripájacích uzlov je otvorený do okolia. Trojpolohový blokovací prvok 20 sa uvádza do chodu ovládacím prvkom 80.
Otvor 75, ktorý vedie do priestoru ejekčnej rúrky 2, je v časti rozpernej vložke 64, ktorá obklopuje priestor ejekčnej rúrky 2. Napĺňací uzol 31, susediaci prostredníctvom blokovacieho prvku 32 s otvorom 75, je napojený ohybnou hadicou 33 na vodovodný kohútik (neznázornené). Blokovací prvok 32 je kĺbový čap, ktorý je uvádzaný do prevádzky pomocou rukoväti 79.
Blokovací prvok 10 je napevno pripevnený k ústiu 9 ejekčnej rúrky 2. To môže tvoriť gumový list rozdelený na segmenty 11. Blokovací prvok 10 je sťahovaný kruhom 76 k ústiu 9 rúrky. Kruh je pripevnený skrutkami 77.
Zariadenie všeobecne funguje, ako je to opísané vyššie.
V jednej polohe trojpolohového blokovacieho prvku 20 je valcový priestor 37 spojený ohybnou hadicou 34 s kompresorom. Tak piest 16 udržuje diskový stavidlový uzáver 14 v uzavretej polohe, zatiaľ čo zásobník 3 vynášača sa napĺňa cez spätnú klapku 18 vynášačom 4, v tomto prípade stlačeným vzduchom.
Po naplnení zásobníka 3 vynášača sa trojpolohový blokovací prvok 20 otočí ovládacím prvkom 80 do polohy naznačenej na obr. 3.
Otvorením blokovacieho prvku 32 sa môže naplniť aj ejekčná rúrka 2. Vyššie opísané stránky sa prirodzene majú vziať do úvahy pri napĺňaní. Po naplnení ejekčnej rúrky 2 sa blokovací prvok 32 môže uzavrieť rukoväťou 79. Teraz je už zariadenie pripravené na uvedenie do chodu.
Zariadenie sa uvádza do činnosti otočením trojpolohového blokovacieho prvku 20, kedy sa cez otvor 78 navzájom spojí valcový priestor 37 s okolím. V tomto okamihu sa piest 16 pohne a diskový stavidlový uzáver 14 otvorí prepúšťací kanál 8. Vytekajúci vynášač 4 vypúšťa náplň K
Zariadenie je zhotovené najmä pre manuálne použitie, preto je vybavené držadlom a ramenným popruhom (neznázornené). Manuálne použitie si vynucuje použitie blokovacieho prvku 10 so segmentmi 11 pri ústí 9 rúrky. To zabraňuje náplni 1_ vytiecť z ejekčnej rúrky 2 počas pohybu zariadenia.
Manuálne uvedenie do činnosti je obsluhované trojpolohovým blokovacím prvkom 20. Pri porovnaní s vyššie opísaným zariadením je ľahko vidieť, že na trojpolohový blokovaci prvok 20 sa dá pozerať ako na konštrukciu tvoriacu jednotku náplňového prvku 13 a blokovacieho prvku 19 začínajúceho vypúšťanie.
Účelom otvorov 29, otvorených ku dnu 28 rúrky, je rozviesť vynášač 4 rovnomerne pod náplň JL. Tento účinok je zrejmý v zmenšení kónického uhla disperzie, ktorý je naozaj významný pri veľkom priemere ejekčných rúrok.
Na obr. 6 je taktisto znázornený ľahký manuálny aparát.
Ejekčná rúrka 2 a zásobník 2 vynášača sú pripevnené spojom, ktorý má na oboch stranách rozpery 83 závit. Tesniaci krúžok 85 a tesniaci krúžok 86 sa používajú na utesnenie. Koniec zásobníka 3 vynášača je uzavretý spodným kusom 71, ako je opísané vyššie.
Rozpera 83 zahŕňa prepúšťací kanál 8 s konštrukciou v kĺbovom čape, ktorý sa uvádza do chodu rúčkou 82.
Blokovaci prvok 13, uvádzaný do chodu ručným kolieskom 88, spája cez otvor 84 bok rozpery 83 smerujúcej k zásobníku 3 vynášača. Spojovacie prvky 87 sú zhotovené pre náplňový uzol 12 obrobený na blokovacom prvku 13, ktorý je vhodný pre veľkú fľašu 35 oxidu uhličitého. Spojovacie prvky 87 nie sú znázornené v detaile, pretože sú známe z iných oblasti techniky, napríklad zo sifónovej fľaše pre domácnosť.
Zariadenie funguje takto:
Po inštalácii fľaše 35 oxidu uhličitého sa zásobník 3 vynášača môže naplniť cez blokovaci prvok 13 vynášačom 4 tým, že sa otočí ručným kolieskom 88. V tomto prípade je vynášačom plynný oxid uhličitý. Rovnako dobre sa náplň môže zavádzať do ejekčnej rúrky 2. Zariadenie sa uvedie do činnosti po otvorení blokového čapu 22 otočením rúčky 82 a vynášač 4 preteká prepúšťacím kanálom 8 pod náplň L· Tým sa spustí vypúšťanie náplne K
Vyhotovenie predchádzajúceho prístroja, vyrobeného obdobne pre manuálne použitie, je znázornené na obr. 7.
Dve ejekčné rúrky 2 sú pripojené k rozpernej vložke 89. Ejekčné rúrky 2 sú vybavené lemom utesneným tesniacou vložkou 92 a sú napevno spojené skrutkami (neznázornené).
Jediný zásobník 3 vynášača je pripevnený skrutkami 91 k druhej strane rozpernej vložky 89 a je utesnený tesniacou vložkou 90.
Prepúšťací kanál É3 je obrobený v rozpernej vložke 8_9 pre každú ejekčnú rúrku 2 a každý prepúšťací kanál 8^ je vybavený kĺbovým čapom 22, ktorý je uvádzaný do prevádzky rúčkami 82.
Blokovaci prvok 13, otváraný a zatváraný ručným kolieskom 88, je pripojený k otvoru 84 v rozpernej vložke 89, otvorenej do zásobníka 3 vynášača. Fľaša 35 oxidu uhličitého je spojená prostredníctvom spojovacieho prvku 87 s náplňovým uzlom 12 obrobeným na blokovačom prvku 13.
Zariadenie funguje ako je opísané vyššie.
Obidve ejekčné rúrky 2 môžu byť prirodzene uvádzané do prevádzky jedna po druhej, po opakovanom naplnení zásobníka 3 vynášača.
Výhodou zariadenia je, že každá ejekčná rúrka 2 sa môže napĺňať postupne náplňou 1^ a niekoľko náplní 1^ sa môže vypúšťať bez potreby použiť zariadenie spolu s plniacou hadicou alebo sa vracať k analogickému naplneniu.
Obr. 8 znázorňuje vyhotovenie zariadenia, ktoré je napevno pripojené k rozpere 93 skrutkami 94 a utesnené plochým tesnením 95 a plochým tesnením 96. Rozpera 93 má v sebe vtelený prepúšťací kanál 13 so škrtiacim ventilom 21, v ňom zabudovaným. Ventilová páka 97 škrtiaceho ventilu 21 je zavesená do piestnice 99 valca 98.
Zásobník 3 vynášača je uzavretý pätkovým prvkom 100, utesneným plochým tesnením 102 a napevno pripevneným skrutkami 101. Blokovací prvok 13 s náplňovým uzlom 12 je spojený s otvorom 103 pätkového prvku 100. Náplňový uzol 12 je pripojený ohybnou hadicou 34 na zdroj vynášacieho prášku (neznázornený).
Pracovný postup si nevyžaduje detailný opis. Po vypustení náplne 1^ a vynášača 4 sa škrtiaci ventil 21 môže otvoriť za prispenia rozpery 93, a potom sa vypustí sa vypustí náplň K
Treba poznamenať, že vynášač 41 nemusí byť pre naplnenie v plynnom stave, rovnako tak dobre to môže byť skvapalnený oxid uhličitý. Ten, ako to bolo opísané vyššie, po otvorení škrtiaceho ventilu 21 už tečie pod náplň 1. v plynnom stave.
Obr. 9 až 11 znázorňujú vyhotovenie, v ktorom prepúšťací kanál 8 je uzavretý membránou 23. Táto môže byť zhotovená jednotlivo alebo môže byť vyrobená v továrni alebo môže ísť o už hotovený, hermeticky tesniaci kľukový kotúč. Pri továrenskej výrobe je membrána 23 vyrobená dokopy so sťahovacím kruhom 114, ktorý je odolný proti netesnostiam a používa sa bez tesnenia. Polotovar a kompletne hotový sťahovací disk sa tiež môžu používať pre zariadenie podlá vynálezu.
V továrenský vyrobenom zariadení, ktoré je znázornené na obr. 9, je ejekčná rúrka 2^ vybavená na jednej strane membránou 23 obklopenou sťahovacími kruhmi 114, zatiaľ čo zásobník 3 vynášača je zhotovený na druhej strane a utesnený tesniacim krúžkom 115 a tesniacim krúžkom 116 a napevno pripevnený skrutkou 117.
Pätkový prvok 104 je spolu s plochým tesnením 118 a skrutkami (neznázornené) namontovaný na druhom konci zásobníka 3 vynášača, ktorý je spojený kanálikom 113 s blokovacím prvkom 13 a náplňovým uzlom 12. Valec 106 s tesniacou vložkou 126 a skrutkami (neznázornené) je umiestnený na pätkovom prvku 104.
Trhací tŕň 24 je pri membráne 23 na piestnici 107 piesta 108 valca 106. Piestnica 107 je podopretá proti vychýleniu vodiacim diskom 105, napevno pripevneným k zásobníku 3 vynášača bodovým zváraním alebo lepením. Nerušený tok vynášača 4 je zaistený otvormi 110 vo vodiacom disku 105. Valec 106 môže byť pomocou potrubnej vsuvky 111 a ohybnej hadice 112 spojený s agregátom na stlačený vzduch. Piestnica 107 sa udržuje v normálnej polohe pružinou 109.
Zariadenie začne fungovať po dosiahnutí tlaku vo valci 106 po naplnení náplňou jl a vynášačom 4. Piest 108 a trhací tŕň 24 na konci piestnice 107 sa pohnú vysokou rýchlosťou smerom k membráne 23 a prerazia ju. Vynášač £ preteká voľným prepúšťacím kanálom £ pod náplň jL a vypustí ju.
V zariadení znázornenom na obr. 10 je vopred stlačená membrána 23 namontovaná medzi ejekčnú rúrku 2 a zásobník 3 vynášača pomocou sťahovacích kruhov 114, tesniacej vložky 127, tesniacej vložky 128 a skrutiek 129. Koniec zásobníka 3 vynášača je uzavretý pätkovým prvkom 119, v ktorom je uložený blokovací prvok 13 s náplňovým uzlom 12.
Membrána by mala mať pevnosť v tlaku trocha väčšiu než aký je tlak vynášača 4 v zásobníku 3 vynášača počas napĺňania.
Pre uvedenie zariadenia do pracovného stavu sa tlak vynášača 4 ďalej zvýši otvorením blokovacieho prvku 13 počas vypúšťania, zvýšený tlak spôsobí prasknutie membrány 23, pričom sa uvoľní prepúšťací kanál 8.
Podstata pracovného postupu dokladá, že pevnosť v tlaku membrány 23 by mala byť zvolená ako 1,2- až 1,5násobok hodnoty náplňového tlaku, čím membrána bude dostatočne zaistená proti nepredvídanému prasknutiu, ale pre vypustenie sa nevyžaduje nadmerný tlak.
Obr. 11 predstavuje zariadenie používané v oblasti, kde diaľkové riadenie zariadenia nemôže byť uskutočňované tradičnými prvkami. Takou oblasťou sú napríklad hlbinné práce pri dolovaní.
Tu membrána 23, vstavaná medzi sťahovacie kruhy 114, je pripojená k ejekčnej rúrke 2 tesniacou vložkou 130, k zásobníku 2 vynášača vložkou zúženej dosky 121, podopretej objímkou 120, tesniacou vložkou 131 a skrutkami 132. Koniec zásobníka 3 vynášača je uzavretý privareným prvkom 133 dna, do ktorého je namontovaný blokovací prvok 13 a náplňový uzol 12.
Pre uvedenie umiestni detonačný zúženú dosku 121.
zariadenia mechanizmus
Detonačným do prevádzky sa najprv medzi membránu 2 3 a mechanizmom 26 môže byť ľubovoľná tradičná výbušnina s elektricky zapaľovaným iniciátorom, ktorého elektrický vodič vedie tesne vedľa zúženej dosky 121. Inštalácia deformačného mechanizmu 26 nasleduje po náplne 1^ a vynášača 4.
Treba poznamenať, že okrem vody sa pre náplň 1^ môže použiť rad iných materiálov. Napríklad prášky na boj s ohňom a okrem toho aj prášok z hornín môžu tvoriť náplň 1_ v prípade nebezpečia banských plynov.
V prípade hlbinných prác pri dolovaní sa zariadenie používa takto:
Ako mnohé zariadenia, v podmienkach naplnenia, aké vyžaduje objem chodby a veľkosť náplne sa zariadenie podľa navrhnutého riešenia pripevní v priestore ohrozenom banským plynom. Elektrické drôty sa pripoja k symbolicky znázornenému odpaľovaciemu mechanizmu 27 vybavenému senzorom 141, ktorý reaguje na prítomnosť banského plynu alebo ohňa. Ak napríklad banský plyn prekročí hranicu explózie, odpaľovací mechanizmus 27 privedie k explózii detonačný mechanizmus 26, ktorý zničí membránu 23 a zúženú dosku 121, zhotovenú z oveľa tenšieho materiálu. Vynášač 4 preteká prepúšťacím kanálom 8 pod náplň jL a vypustí ju.
Vynášač 4 môže byť rovnako tak dobre vyvolaný pomocou výbušniny.
V zariadení znázornenom na obr. 12 je zamykací kotúč 134 namontovaný s plochým tesnením 135, plochým tesnením 136 a skrutkou 137 medzi ejekčnú rúrku 2 a zásobník 3 vynášača. Zásobník 3 vynášača je uzavretý závitovým prvkom 123 dna, do ktorého je umiestnený detonačný mechanizmus 36 so závrtnou skrutkou 124 s hlavou, spojenou elektrickým drôtom 138 s odpaľovacím mechanizmom 27 . Senzory 141 sú pripojené k odpaľovaciemu mechanizmu 27.
Pre činnosť zariadenia sa výbušnina 7 umiestni do zásobníka 3 vynášača. Výbušninou môže byť ľubovoľná strelivina. Detonáciou výbušniny 7 je vyvolaný vznik vynášača, ktorý preteká pod náplň JL prepúšťacím kanálom, ktorý sa stane priechodným po pretrhnutí zamykacieho kotúča 134 .
Obr. 13 predstavuje najjednoduchšie vyhotovenie zariadenia.
Ejekčná rúrka 2 a zásobník 3 vynášača sú vyrobené ako jedna rúrka, takže prepúšťací kanál £3 tvorí celý prierez rúrky. Zásobník 3 vynášača je uzavretý privareným prvkom 125 dnom, do ktorého je umiestnený detonačný mechanizmus 36 pomocou závrtnej skrutky 139 s hlavou. Detonačný mechanizmus 36 je pripojený elektrickým drôtom 140 k
I - t odpaľovaciemu mechanizmu 27. K odpaľovaciemu mechanizmu 27 sú pripojené senzory 141.
Pre uvedenie zariadenia do činnosti sa najprv výbušnina 2 v obale umiestni do zásobníka 3 vynášača a potom sa vsunie náplň 2 v uzavretom vrecku 5, zhotovenom z papiera alebo syntetickej fólie. Vynášač 4, vyvolaný po detonácii výbušniny 7, vypustí náplň 2·
V súvislosti s použitím vrecka 5 sa poznamenáva, že sa môže použiť pri ľubovoľnom vyhotovení zariadenia, pretože pri vypúšťaní náplne 2 sa vyžaduje taká energia, ktorá rozhodne roztrhne vrecko 5 ako také.
Vrecko 5 ponúka d’aľšiu možnú aplikáciu. Spôsobom podľa vynálezu sa môžu vypúšťať len kvapaliny alebo práškové materiály. Avšak pomocou vrecka 2 sa môžu vypúšťať aj plynné halogény, pretože sa môžu skladovať a plniť v kvapalnom stave do vrecka 5.
Obr. 14 znázorňuje vyhotovenie zariadenia, ktoré kombinuje výhody dosahované vysokou energiou získanou explóziou a otvormi usporiadanými do tvaru špirály v dne nádoby.
Základná doska 142 je inštalovaná medzi ejekčnú rúrku 2 a zásobník 3 vynášača pomocou tesniacej vložky 143, tesniacej vložky 144 a skrutiek 145. Základná doska 142 účelne vymedzuje v ejekčnej rúrke 2 dno 28 rúrky.
Otvory 29 sú usporiadané do tvaru špirály v základnej doske 142 v blízkosti okraja dna 29 rúrky. Základná doska 142 je uzavretá membránou medzi tesniacou vložkou 143 a základnou doskou 142. V tomto prípade membránou 23 môže byť tenký list s nízkou pevnosťou alebo fólia.
Otvory 29 sú spojené s prepúšťacím kanálom 8. Podlá výkresu je jeho prierez prakticky rovnaký, ako je prierez zásobníka 3 vynášača, ale konštrukcia, ako je znázornená na
I obr. 3, je tiež možná. Malo by byť poznamenané, že hoci obrázky, s výnimkou jedného, predkladajú vyhotovenia, kde priemer ejekčnej rúrky a zásobníka vynášača je rovnaký, toto nie je vždy nutné.
Zásobník 3 vynášača je uzavretý spodným kusom 146, v ktorom je napevno umiestnený detonačný mechanizmus 36 pomocou závrtnej skrutky 147 s hlavou. Detonačný mechanizmus 36 je navzájom prepojený elektrickým drôtom 148 s odpaľovacím mechanizmom 27, uvádzaným do činnosti manuálne.
Pri uvádzaní zariadenia do činnosti sa náplň 1 umiestni v ejekčnej rúrke 2 a zásobník 3 vynášača sa naplní výbušninou 7. Odpaľovací mechanizmus 27 privedie k explózii detonátor a ten výbušninu 7.
Vynášač vyvolaný výbušninou 7 preteká otvormi 29, roztrhne membránu 23 ako takú, potom pretečie pod náplň 1^ a vypusti ju.
Priemyselná využiteľnosť
Vyššie uvedený opis dokladá, že jednou z hlavných oblastí použitia spôsobu a zariadenia je hasenie ohňa. Predpokladá sa, že vďaka jemnej distribúcii dochádza k mimoriadne veľkým výhodám, pretože pre boj s ohňom sa vyžaduje oveľa menšie množstvo materiálu, najmä vody, ako je potrebné pri vypúšťaní tradičnými prostriedkami.
Vynález je samozrejme použiteľný kdekoľvek a spôsob sa rovnako tak dobre môže vykonávať aj s inými zariadeniami.

Claims (26)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob jemného dispergovania kvapaliny alebo prášku v plynnom prostredí, výhodne vo vzduchu, vyznačuj ú ci sa tým, že sa kvapalina alebo prášok vnesie do ejekčnej rúrky (2) a stlačený plynný vynášač (4) sa vpustí rýchlosťou podobnou explózii za náplň (1).
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa vynášač (4) s tlakom aspoň 1,0 MPa tlačí za náplň (1) počas maximálne 20 milisekúnd.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t, ý m , že zásobník (3) vynášača sa plní vynášačom (4) s tlakom aspoň 1,0 MPa a vynášač (4) sa vedie zo zásobníka (3) vynášača za náplň (1) v ejekčnej rúrke (2) .
  4. 4. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že kvapalina alebo prášok sa naplní do vrecka (5) zhotoveného zo syntetickej fólie alebo papiera, potom sa vrecko (5) uzavrie a umiestni do ejekčnej rúrky (2).
  5. 5. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že náplň (1) v množstve 25 až 100% objemu ejekčnej rúrky (2) sa naplní do ejekčnej rúrky (2) .
  6. 6. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že vynášač (4) v množstve 30až 750-násobku objemu náplne (1) za normálnych podmienok sa vpustí za náplň (1).
    7. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 6, vyzna- č u j ú c i s a t ý m , že vynášač ( li sa vyvolá explóziou. 8. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 7, vyzná-
    čujúci sa tým, že výbušnina (7) v obvyklom obale (6) sa umiestni do zásobníka (3) vynášača a náplň (1) naplnená vo vrecku (5) sa umiestni priamo na tejto výbušnine.
  7. 9. Zariadenie na vykonávanie spôsobu podlá nároku 1, vyznačujúce sa tým, že je tvorené ejekčnou rúrkou (2) obsahujúcou kvapalnú alebo práškovú náplň (1), jeden koniec ejekčnej rúrky (2) je spojený so zásobníkom (3) vynášača, ejekčná rúrka (2) je- spojená so zásobníkom (3) vynášača aspoň jedným prepúšťacím kanálom (8) uzavretým rýchlo reagujúcim blokovacím prvkom.
  8. 10. Zariadenie podľa nároku 9, vyznačujúce sa t ý m , že pomer (L/D) medzi dĺžkou (L) ejekčnej rúrky (2) a jej vnútorným priemerom (D) je 2 až 20.
  9. 11. Zariadenie podľa nároku 9 alebo 10, vyznačujúce sa tým, že automaticky uzatváraný blokovací prvok (10) obsahujúci segmenty a zhotovený z elastického materiálu je usporiadaný v ústí (9) ejekčnej rúrky (2).
  10. 12. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 11, vyznačujúce sa tým, že ejekčná rúrka (2) je vybavená napĺňacím uzlom (31) vybaveným blokovacím prvkom (32) spojeným vhodne ohybnou hadicou (33) so systémom dodávajúcim kvapalinu.
  11. 13. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 12, vyznačujúce sa tým, že dno (28) rúrky je vytvorené na konci ejekčnej rúrky (2) smerom k zásobníku (3) vynášača a otvory (29) odbočujú od prepúšťacieho kanála v smere ejekčnej rúrky (2), ktorej otvory (30) sú vytvorené v dne (28) v blízkom okolí jej okraja.
  12. 14. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 13, vyznačujúce sa tým, že zásobník (3) vynášača je vybavený náplňovým uzlom (12), ktorý má blokovací prvok (13) pre spojenie s aparátom dodávajúcim vynášač.
  13. 15. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 14, vyznačujúce sa tým, že náplňový uzol (12) zásobníka (3), vynášača vybavený blokovacím prvkom (13) je spojený vhodne ohybnou hadicou (34) s energetickým systémom dodávajúcim vysokotlaký plyn.
  14. 16. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 14, vyznačujúce sa tým, že náplňový uzol (12) zásobníka (3) vynášača vybavený blokovacím prvkom (13) má bežne vytvorené prvky pre privádzanie oxidu uhličitého z patróny.
  15. 17. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16, vyznačujúce sa tým, že blokovacím prvkom uzavierajúcim prepúšťací kanál (8), navzájom spájajúci ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača, je diskový stavidlový uzáver (14) spočívajúci na sedle (15) ventilu, obrobenom okolo prepúšťacieho kanála (8) zo smeru zásobníka (3) vynášača, diskový stavidlový uzáver (14) je v súvislosti s uvedením do činnosti s piestom (16) umiestnený vo valci (17), valcový priestor (37) valca (17) je navzájom spojený sa zásobníkom (3) vynášača prostredníctvom spätnej klapky (18) uzavierajúcej smerom k valcového priestoru (37), okrem toho cez iný blokovací prvok (19) s okolím a nakoniec náplňový uzol (12) zásobníka (3) vynášača, vybavený blokovacím prvkom (13), je priamo spojený s valcovým priestorom (37) valca (17).
  16. 18. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 17, vyznačujúce sa tým, že blokovací prvok (13) v náplňovom uzle (12) zásobníka (3) vynášača je spojený s valcovým priestorom (37) valca (17) a blokovací prvok (19) navzájom spájajúci valcový priestor (37) valca (17) s okolím je obrobený ako jediný trojpolohový blokovací prvok (20)'. ' .
  17. 19. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 18, vyznačujúce sa tým, že uzavierajúci prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača a hnací piest (16) sú obrobené ako jeden kus a prierez (a) prepúšťacieho kanála (8) je menší ako prierez (A) valcového priestoru (37) valca (17).
  18. 20. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16, vyznačujúce sa tým, že blokovací prvok uzavierajúci prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača je škrtiaci ventil (21).
  19. 21. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16, vyznačujúce sa tým, že blokovací prvok uzavierajúci prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača je kĺbový čap (22) .
  20. 22. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16, vyznačujúce sa tým, že blokovací prvok uzavierajúci prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača je membrána (23) .
  21. 23. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16, vyznačujúce sa tým, že trhací tŕň môže (24) je usporiadaný zo smeru zásobníka (3) vynášača za membránou (23) uzavierajúcou prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača a teleso (25) trhacieho tŕňa (24) je v mechanickom styku s hnacím mechanizmom usporiadaným mimo zásobníka (3) vynášača.
  22. 24. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16 alebo 22, vyznačujúce sa tým, že pevnosť v ťahu membrány (23) uzavierajúcej prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača je 1,2- až 1,5-násobkom náplňového tlaku zásobníka (3) vynášača.
  23. 25. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16 alebo 22, vyznačujúce sa tým, že detonačný mechanizmus (26), výhodne zápalka, je postavený k membráne (23) uzavierajúcej prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2, so zásobníkom (3) vynášača a tento detonačný mechanizmus (26) je navzájom spojený s odpaľovacím mechanizmom (27).
  24. 26. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 13, vyznačujúce sa tým, že výbušnina (7) je v zásobníku (3) vynášača, ku ktorej je obvyklý detonačný mechanizmus (zápalka) pripojený s odpaľovacím mechanizmom (27) .
  25. 27. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 16, 25 alebo 26, vyznačujúce sa tým, že odpaľovací mechanizmus (27) navzájom spojený s detonačným mechanizmom (26) postaveným k membráne (23) uzavierajúcej prepúšťací kanál (8), ktorý navzájom spája ejekčnú rúrku (2) so zásobníkom (3) vynášača alebo odpaľovací mechanizmus navzájom spojený s detonačným mechanizmom (36) postaveným k výbušnine (7) v zásobníku (3) vynášača je pri uvedení do činnosti v spojení s prístrojom alebo prístrojovým systémom citlivým na prítomnosť výbušnej zmesi plynov a/alebo ohňa.
  26. 28. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 9 až 26, vyznačujúce sa tým, že ejekčné rúrky (2) sú postavené dokopy s bežným zásobníkom (3) vynášača a každá ejekčná rúrka (2) je oddelene spojená s bežným zásobníkom (3) vynášača prostredníctvom prepúšťacích kanálov (8) , z ktorých každý je uzavretý blokovacím prvkom.
SK54-90A 1989-01-04 1990-01-04 Spôsob jemného dispergovania kvapaliny alebo prášk SK279167B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU8920A HU203995B (en) 1989-01-04 1989-01-04 Method and apparatus for fine dispersing fluid or powder in gaseous medium advantageously air

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK5490A3 true SK5490A3 (en) 1998-07-08
SK279167B6 SK279167B6 (sk) 1998-07-08

Family

ID=10947518

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK54-90A SK279167B6 (sk) 1989-01-04 1990-01-04 Spôsob jemného dispergovania kvapaliny alebo prášk

Country Status (15)

Country Link
US (1) US5305957A (sk)
EP (1) EP0402425B1 (sk)
JP (1) JP2911154B2 (sk)
AT (1) ATE109373T1 (sk)
AU (1) AU621652B2 (sk)
CZ (1) CZ286258B6 (sk)
DD (1) DD291255A5 (sk)
DE (1) DE68917293T2 (sk)
HU (1) HU203995B (sk)
RU (1) RU2053858C1 (sk)
SA (1) SA90100212B1 (sk)
SK (1) SK279167B6 (sk)
TR (1) TR27046A (sk)
WO (1) WO1990007373A1 (sk)
ZA (1) ZA9038B (sk)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6277570B1 (en) 1993-04-13 2001-08-21 Naxcor Nucleic acid sequence detection employing probes comprising non-nucleosidic coumarin derivatives as polynucleotide-crosslinking agents
GB9416429D0 (en) * 1994-08-15 1994-10-19 Parkes John Improvements in and relating to explosion supression
HU213005B (en) * 1994-06-27 1997-01-28 Szoecs Device for dispersing fluid or dust to gas, mainly to air
DE19509322C3 (de) * 1995-03-15 2003-02-20 Andreas Thrainer Hochdruck-Feuerlöschgerät
DE19514532C2 (de) * 1995-04-20 1999-04-08 Total Feuerschutz Gmbh Feuerlöscheinrichtung
DE19711855C5 (de) * 1997-03-21 2005-02-24 Wilfried Wiegers Vorrichtung zum Austragen eines in einer Flüssigkeit gelösten oder fein verteilten Stoffes
RU2121390C1 (ru) * 1997-05-14 1998-11-10 Научно-исследовательский институт низких температур при МАИ (Московском государственном авиационном институте - техническом университете) Установка для пожаротушения
DE19732042C1 (de) * 1997-07-25 1999-06-10 Wilfried Wiegers Vorrichtung zur Befüllung einer Flüssigkeitskammer eines Flüssigkeitsabgabegerätes
US5845716A (en) * 1997-10-08 1998-12-08 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Method and apparatus for dispensing liquid with gas
DE10016738B4 (de) 2000-04-04 2004-03-11 Bayern Chemie Gmbh Verfahren zur Unterdrückung anlaufender Explosionen
DE10022398B4 (de) * 2000-04-28 2011-03-17 Eppendorf Ag Gaspolster-Mikrodosiersystem
DE10101401A1 (de) * 2001-01-13 2002-07-25 Ulrich Brandstetter Wassergewehr zum Ersteinsatz im Brandfall
DE10323154A1 (de) * 2003-05-22 2005-01-05 Dräger Safety AG & Co. KGaA Sprühdüseneinheit sowie Feuer(übungs)löscher, enthaltend diese Sprühdüseneinheit
US8322633B2 (en) * 2006-02-09 2012-12-04 Tyco Fire Products Lp Expansion nozzle assembly to produce inert gas bubbles
GB2479842B (en) * 2007-05-18 2012-03-14 Malvern Instr Ltd Method and apparatus for dispersing a sample of particulate material
US7878259B2 (en) * 2007-11-08 2011-02-01 Gauthier Noel L Disposable tubular fire extinguisher
DE102008026449A1 (de) 2008-06-03 2009-12-10 Steur, Anne Karin Vorrichtung und Verfahren zum Impuls-Ausstoß von Medium
DE102013210251A1 (de) 2013-06-03 2014-12-04 Martijn Steur Gerät zum impulsartigen Ausstoßen von einem flüssigen und/oder pulverförmigen Medium
CN106659919B (zh) * 2014-02-27 2020-08-11 Bs-B 创新有限公司 抑制隔离系统
DE102015206425A1 (de) 2015-04-10 2016-10-13 Martijn Steur Vorrichtungen und Verfahren zum Impuls-Ausstoß von Medium
FR3037812B1 (fr) * 2015-06-29 2017-08-04 Herakles Extincteur d'incendie
US10472162B2 (en) * 2016-09-09 2019-11-12 The Clorox Company Continuous spray dispenser for highly corrosive and other low compatibility products
WO2019008416A1 (en) 2017-07-06 2019-01-10 Swiss Fire Protection Research & Development Ag DEVICE FOR PROPULSION OF A MATERIAL LOAD USING A GAS PHASE MEDIUM UNDER PRESSURE
US10463898B1 (en) 2018-07-19 2019-11-05 Jaco du Plessis Expandable fire-fighting foam system, composition, and method of manufacture
CN114630705A (zh) * 2019-11-05 2022-06-14 株式会社大赛璐 超微细气泡的制造装置
DE102021004285A1 (de) 2021-08-21 2023-02-23 Kastriot Merlaku Feuerlöscher

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR359362A (fr) * 1905-11-11 1906-03-24 F A Sening Extincteur d'incendies
FR376630A (fr) * 1907-04-12 1907-08-14 Joseph Beduwe Extincteur d'incendie
US1099767A (en) * 1911-12-13 1914-06-09 Harry Vaughan Rudston Read Apparatus for use in extinguishing fires.
US2719589A (en) * 1950-08-03 1955-10-04 Specialties Dev Corp Fluid dispensing system and apparatus
US2713391A (en) * 1951-09-11 1955-07-19 American La France Foamite Pyrotechnic-operated fire extinguisher
US3134513A (en) * 1960-09-30 1964-05-26 Dust Control Processes Ltd Insufflator
GB1093442A (en) * 1965-02-15 1967-12-06 British Titan Products Feeding particles
AU5564080A (en) * 1979-04-12 1980-10-16 Paul Amacher Gas/liquid mixing method and apparatus
US4319640A (en) * 1979-12-06 1982-03-16 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Gas generator-actuated fire suppressant mechanism
US4589496A (en) * 1984-04-30 1986-05-20 Rozniecki Edward J Fire suppressant valve using a floating poppet
SU1463319A1 (ru) * 1987-03-16 1989-03-07 Военный Инженерный Краснознаменный Институт Им.А.Ф.Можайского Лафетный пожарный ствол
SU1461481A1 (ru) * 1987-03-16 1989-02-28 Ворошиловградский машиностроительный институт Способ вытеснени огнетушительных веществ из пламеподавл ющих устройств

Also Published As

Publication number Publication date
SA90100212B1 (ar) 2004-03-13
AU621652B2 (en) 1992-03-19
HUT54537A (en) 1991-03-28
JPH03504104A (ja) 1991-09-12
WO1990007373A1 (en) 1990-07-12
EP0402425B1 (en) 1994-08-03
JP2911154B2 (ja) 1999-06-23
AU4077689A (en) 1990-08-01
CZ286258B6 (cs) 2000-02-16
DE68917293T2 (de) 1995-04-06
ZA9038B (en) 1990-09-26
EP0402425A1 (en) 1990-12-19
RU2053858C1 (ru) 1996-02-10
DE68917293D1 (de) 1994-09-08
DD291255A5 (de) 1991-06-27
US5305957A (en) 1994-04-26
HU203995B (en) 1991-11-28
TR27046A (tr) 1994-10-10
CZ5490A3 (cs) 1999-11-17
ATE109373T1 (de) 1994-08-15
SK279167B6 (sk) 1998-07-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK5490A3 (en) Method and device for the fine dispersion of liquid or powder in a gaseous medium
DE60034491T2 (de) Hybridfeuerlöscher
CA2152734C (en) Apparatus for impulse fire extinguishing
RU2493892C2 (ru) Устройство повышенной герметичности для выброса текучей среды
EP0320510A1 (de) Vorrichtung zur lagerung und kontrollierten abgabe von unter druck stehenden produkten und verfahren zu ihrer herstellung.
CA2368082C (en) Liquid mist fire extinguisher
DE102006008384B4 (de) Feuerlöscheinrichtung mit pyrotechnischer Druckerzeugungseinheit und pyrotechnische Druckerzeugungseinheit
US5052494A (en) Explosion suppression device
EP0693303A2 (en) Discharging fire and explosion suppressants
US5031701A (en) Suppressant discharge nozzle for explosion protection system
US4003395A (en) Quick-opening valve operated by explosive charge
CA2007195C (en) Process and apparatus for the fine dispersion of liquids or powders in a gaseous medium
US6868915B2 (en) Method for suppressing developing explosions
US4466489A (en) Self-contained fire protection apparatus
EP1757331B1 (de) Mobile Feuerlöscheinrichtung
US6907940B1 (en) Fast response fluid flow control valve/nozzle
WO1999064111A1 (en) Extinguishing pulse gun
JPH0677610B2 (ja) 消火設備用容器弁
SU1240417A1 (ru) Быстродействующий затвор дл емкости /его варианты/
US2731092A (en) Extinguisher
EP1852147A1 (en) Valve for the manual and automatic operation of a fire extinguisher

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20100104