SK500142020U1 - Kotviaci systém železničného podvalu - Google Patents

Kotviaci systém železničného podvalu Download PDF

Info

Publication number
SK500142020U1
SK500142020U1 SK50014-2020U SK500142020U SK500142020U1 SK 500142020 U1 SK500142020 U1 SK 500142020U1 SK 500142020 U SK500142020 U SK 500142020U SK 500142020 U1 SK500142020 U1 SK 500142020U1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
plate
sleeper
vertical plate
anchor
railway
Prior art date
Application number
SK50014-2020U
Other languages
English (en)
Other versions
SK9100Y1 (sk
Inventor
Martin Veselý
Lubomír Zikl
Original Assignee
Vesely Martin
Zikl Lubomir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vesely Martin, Zikl Lubomir filed Critical Vesely Martin
Publication of SK500142020U1 publication Critical patent/SK500142020U1/sk
Publication of SK9100Y1 publication Critical patent/SK9100Y1/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B13/00Arrangements preventing shifting of the track
    • E01B13/02Rail anchors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)

Abstract

Kotviaci systém železničného podvalu (8) obsahuje podvalovú kotvu, kde podvalová kotva je uložená na čele železničného podvalu (8).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie satýka kotviaceho systému železničného podvalu obsahujúceho podvalovú kotvu.
Doterajší stav techniky
Na zamedzenie vysunutia železničného podvalu zo železničného zvršku, najmä v oblúkoch bezslykových koľají, sa využívajú známe podvalové kotvy, ktoré obsahujú kotviacu časť na uloženie do železničného zvršku a na ňu kolmú úložnú časť na uloženie na ložnú časť železničného podvalu. V súčasnej dobe sa na obmedzenie pohybu železničného podvalu v koľajovom rošte využíva podvalová kotva, ktorá sa uloží na strednú časť železničného podvalu tak, že sa najprv odhrnie časť koľajového lôžka a k spodnej časti podvalu je priložená úložná plocha podvalovej kotvy a zaistená pomocou pásového strmeňa, ktorý je ku kotviacemu dielcu priskrutkovaný skrutkami. Následne je kotva ručne podsypaná a zhutnenápodbíjacím strojom.
Nevýhoda tohto typu podvalovej kotvy spočíva v jej konštrukcu a jej spriahnutí so železničným podvalom, ktoré spomaľuje rýchlosť montáže alebo prípadne demontáže. Cieľom technického riešenia je podvalová kotva, ktorá odstráni vyššie opísané nevýhody.
Podstata technického riešenia
Cieľ technického riešenia je dosiahnutý kotviacim systémom železničného podvalu, ktorého podstata spočíva v tom, že podvalová kotva je uložená na čele železničného podvalu. S výhodou je potompodvalová kotva uložená na oboch čelách železničného podvalu.
Vo výhodnom uskutočnení obsahuje podvalová kotva vertikálnu dosku, v ktorej strednej časti je kolmo na vertikálnu dosku uložená úložná doska. Táto úložná doska rozdeľuje plochu vertikálnej dosky na dve časti, kotviacu časť usporiadanú pod úložnou doskou a spojovaciu časť usporiadanú nad úložnou doskou. V spojovacej časti vertikálnej dosky je vytvorený otvor, ktorý slúži na vsunutie spojovacieho prvku, ktorým je podvalovákotva spojená so železničným podvalom
Na zmenšenie pohybu podvalovej kotvy v koľajovom lôžku je vo výhodnom variante uskutočnenia na podvalovej kotve uložená aspoň jedna bočná spevňujúca doska, ktorá je uložená na bočnej stene vertikálnej dosky.
Na zmenšenie pohybu podvalovej kotvy v koľajovom lôžku a zvýšenie pevnosti a nosnosti úložnej dosky je výhodné, ak je medzi kotviacou časťou vertikálnej dosky a úložnou doskou uložená aspoň jedna spodná spevňujúca doska, ktorá je uložená súčasne kolmo na úložnú dosku a vertikálnu dosku.
Vertikálna doska a aspoň jedna bočná doska sú vo výhodnomuskutočnenívytvorené zjedného kusa materiálu, napr. sú bočné dosky vytvorené ohnutím časti vertikálnej dosky.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je schematicky znázornené na priložených výkresoch, kde zobrazuje obr. 1 podvalovú kotvu, obr. 2 podvalovú kotvu s uloženou spodnou spevňujúcou doskou, obr. 3 pohľad zhora na kotviaci sy s tém pripevnený k železničnému podvalu, obr. 4 a 5 podvalovú kotvu s dvoma uloženými bočnými spevňujúcimi doskami a obr. 6 a 7 podvalovú kotvu s jednou uloženou spodnou spevňujúcou doskou a dvoma bočnými spevňujúcimi doskami.
Príklady uskutočnenia
Technické vyhotovenie bude opísané na príklade uskutočnenia kotviaceho systému železničného podvalu obsahujúceho vertikálnu dosku 1, v ktorej strednej časti je kolmo na vertikálnu dosku uložená úložná doska 4, ktorá rozdeľuje plochu vertikálnej dosky na dve časti. Časť vertikálnej dosky 1 nad úložnou doskou 4 bude ďalej označovaná ako spojovacia časť 3 a časť vertikálnej dosky 1 pod úložnou plochou 4 bude ďalej označovaná ako kotviaca časť 2. V zobrazenom variante príkladného uskutočnenia sú úložná doska 4 a vertikálna doska 1 vytvorené jednotlivo a následne spojené dohromady, napr. zvarom V spojovacej časti 3 vertikálnej dosky je vytvorený otvor 5 na uloženie skrutky, ktorýmje podvalová kotva odnímateľné pripevnená k čelu železničného podvalu 8.
V zobrazených uskutočneniach sú vertikálna doska 1, úložná doska 4 a ďalej v texte opísaná dolná spevňovacia doska 6 a bočná spevňovacia doska 7 obdĺžnikového, prípadne trojuholníkového, tvaru, pričom
S K 50014-2020 U1 v ďalšom uskutočnení sa môže tvar jednotlivých dosiek 1, 4,6,7 líšiť v závislosti na požadovaných vlastnostiach kotviaceho systému. Kotviaca časť 2 vertikálnej dosky 1 je prispôsobená na uloženie do koľajového lôžka a spojovacia časť 3 vertikálnej dosky 1 je opatrená otvorom 5 na uloženie spojovacieho prvku, napr. skrutky, na spojenie s čelom železničného podvalu 8 uloženým na úložnej doske 4, pričom počet otvorov 5 na uloženie spojovacieho prvku nie je limitujúci a v ďalších variantoch uskutočnenia podľa technického riešenia sa môže ich počet líšiť. Vertikálna doska 1 a aspoň jedna bočná spevňovacia doska 7 sú vytvorené jednotlivo a následne spojené dohromady, napr. zvarom, alebo sú vytvorené z jednej dosky, ktorej okraj je následne ohnutý.
Na obr. 1 je zobrazené základné uskutočnenie kotviaceho systému železničného podvalu, kdejepodvalová kotva tvorená vertikálnou doskou 1 a úložnou doskou 4, ktorá vystupuje v kolmom smere z vertikálnej dosky 1 približne v jej prostrednej časti. V spojovacej časti 3 vertikálnej dosky 1 je vytvorený otvor 5 na uloženie skrutky, ktorým je podvalová kotva pripevnená k železničnému podvalu 8.
Vo variante uskutočnenia zobrazenom na obr. 2 je zobrazený kotviaci systém železničného podvalu, kde je podvalová kotva vytvorená podľa obr. 1, pričom na zväčšenie nosnosti úložnej dosky 4 a zároveň na zvýšeniu odporu proti priečnemu pohybu podvalu 8 s kotvami v koľajovomrošte je na vertikálnej doske 1 upevnená aspoň jedna spodná spevňovacia doska 6, ktorá je uložená medzi kotviacou časťou 2 vertikálnej dosky 1 a úložnou doskou 4, a kolmo na tieto dosky 1, 4. Vzobrazenomuskutočnení má spodná spevňovacia doska 6 trojuholníkový tvar a prepája kotviacu časť 2 vertikálnej dosky 1 a úložnú dosku 4 približne v ich prostrednej časti.
Na obr. 4 je zobrazený kotviaci systém železničného podvalu, kde je podvalová kotva tvorená vertikálnou doskou 1 a úložnou doskou 4, ktorá vystupuje z vertikálnej dosky 1 v horizontálnom smere, približne v jej prostrednej časti, a ďalej sú na okrajoch vertikálnej dosky pevne uložené dve zvislé bočné spevňovacie dosky 7, ktoré súvzhľadom na vertikálnu dosku 1 situovanév smere vystupujúcej úložnej dosky 4.
V zobrazenom variante je spojovacia časť 3 vertikálnej dosky 1 opatrená otvorom 5 na vloženie spojovacieho prvku na spojenie s čelom železničného podvalu 8. V ďalšom nezobrazenom variante uskutočnenia je bočná spevňovacia doska 7 opatrená otvorom 5 na vloženie spojovacieho prvku na spojenie so železničným podvalom 8.
Obr. 5 zobrazuje variant uskutočnenia kotviaceho systému železničného podvalu, kde podvalová kotva obsahuje vertikálnu dosku 1 a úložnú dosku 4, ktorá vystupuje z vertikálnej dosky 1 v horizontálnom smere, približne v jej prostrednej časti, a ďalej sú na okrajoch vertikálnej dosky 7 uložené dve bočné spevňovacie dosky 7, ktoré sú vzhľadom na vertikálnu dosku situované proti smeru vystupujúcej úložnej dosky 4. V ďalšom nezobrazenom variante sú potom na okrajoch vertikálnej dosky 7 uložené bočné spevňovacie dosky 7, ktoré sú situované súčasne v smere aj proti smeru vystupujúcej úložné dosky 4, t. j. kombinácia variantu uskutočnenia na obr. 4 a obr. 5. Na obr. 6 a 7 sú zobrazené varianty uskutočnenia kotviaceho systému železničného podvalu, kde sú podvalové kotvy zobrazené na obr. 4 a 5, ďalej opatrené spodnou spevňujúcou doskou 6, ktorá je uložená medzi kotviacou časťou 2 vertikálnej dosky 1 a úložnou doskou 4. Vo variante uskutočnenia zobrazenom na obr. 6 má spodná spevňujúca doska 6 trojuholníkový tvar, v uskutočnení na obr. 7 má obdĺžnikový tvar.

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Kotviaci systém železničného podvalu (8) obsahujúci podvalovú kotvu, vyznačujúci sa tým, že podvalovákotva je uložená na čele železničného podvalu (8).
  2. 2. Kotviaci systém podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že podvalové kotvy sú uložené na oboch čelách železničného podvalu (8).
  3. 3. Kotviaci systém podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že podvalová kotva obsahuje vertikálnu dosku (1), v ktorej strednej časti je kolmo na vertikálnu dosku uložená horizontálna úložná doska (4), ktorá rozdeľuje plochu vertikálnej dosky (1) na kotviacu časť (2) usporiadanú pod úložnou doskou (4) a spojovaciu časť (3) usporiadanú nad úložnou doskou (4), pričom v spojovacej časti (3) vertikálnej dosky (1) je vytvorený otvor(5).
  4. 4. Kotviaci systém podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že medzi kotviacou časťou (2) vertikálnej dosky (1) a úložnou doskou (4) je upevnená spodná spevňujúca doska (6).
  5. 5. Kotviaci systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 3 až 4, vyznačujúci sa tým, že na aspoň jednom okraji vertikálnej dosky (1) je upevnená bočná spevňujúca doska (7), ktorá je vzhľadom na vertikálnu dosku (1) situovanáv smere vystupujúcej úložnej dosky (4).
  6. 6. Kotviaci systém podľa ktoréhokoľvek z nárokov 3 až 5, vyznačujúci sa tým, že na aspoň jednom okraji vertikálnej dosky (1) je upevnená bočná spevňujúca doska (7), ktorá je vzhľadom na vertikálnu dosku (1) situovanáv opačnom smere ako vystupujúca úložná doska (4).
  7. 7. Kotviaci systém podľa nároku 5 alebo 6, vyznačujúci sa tým, že vertikálna doska (1) a aspoň jedna bočná spevňujúca doska (7) sú vytvorené z jedného kusu materiálu.
SK50014-2020U 2019-03-19 2020-02-19 Kotviaci systém železničného podvalu SK9100Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36019U CZ32832U1 (cs) 2019-03-19 2019-03-19 Kotvicí systém železničního pražce

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500142020U1 true SK500142020U1 (sk) 2020-12-02
SK9100Y1 SK9100Y1 (sk) 2021-04-14

Family

ID=66437188

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50014-2020U SK9100Y1 (sk) 2019-03-19 2020-02-19 Kotviaci systém železničného podvalu

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ32832U1 (sk)
SK (1) SK9100Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ32832U1 (cs) 2019-05-06
SK9100Y1 (sk) 2021-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4466569A (en) Anchoring a railway rail-fastening clip to a foundation for a railway rail
US6233883B1 (en) Anchor, in particular for a concrete panel
SK500142020U1 (sk) Kotviaci systém železničného podvalu
KR100720319B1 (ko) 케이블배관용 사이드 클램프
JP2012136854A (ja) 道床縦抵抗力強化形ラダーマクラギとその軌道
KR102200232B1 (ko) 천장연결철물
JP4741993B2 (ja) 踏切構造
JPS62502272A (ja) ブラインドの薄板のための固定装置
KR100763573B1 (ko) 건축용 석재판 고정장치
RU2010103679A (ru) Детали узла скрепления рельса
US4934594A (en) Fastening railway rails
CN208792339U (zh) 一种基坑支护组件
MX2013013520A (es) Componentes de un ensamble de sujecion para riel ferroviario.
CA2625255C (en) Rail anchor isolator
CN108138457A (zh) 水屏障元件
JP3076133B2 (ja) 省力化弾性まくらぎ直結軌道構造物
KR100393418B1 (ko) 교량용 내진형 탄성받침과 그 시공방법
US3442452A (en) Rail fastening means for use in railway tracks
CA1240303A (en) Cast shoulder
KR100650510B1 (ko) 건축용 내외장 석재패널 고정구조물
EP3162957B1 (en) Safety device for preventing rail buckling and movement
JP4167609B2 (ja) ホールダウン金物およびその金物と支持ボルトとの固定構造
KR102097088B1 (ko) 설치가 용이한 교량의 내진강화장치
JP4639137B2 (ja) 脱線防止構造
ES2433993T3 (es) Punto de apoyo de carril eléctricamente aislante y altamente elástico